loader

Hlavná

Späť

Spinálna stenóza

Stenóza miechového kanálu driekovej chrbtice sa prejavuje čiastočným prekrývaním miechového kanála. Keď sa kanáliková trubica sťahuje, korene miechy sú stlačené. Ochorenie progresívnej povahy: prechod do závažnej miery pretrváva. V počiatočných fázach je indikovaná štandardná liečba pomocou liekov, cvičebná terapia, terapeutická masáž. V pokročilej verzii choroby je potrebný chirurgický zákrok. Zvážte príznaky choroby, metódy diagnostiky a naučte sa liečiť stenózu miechy.

Príčiny Spinoza

Spinoz je rozdelený na vrodený typ vývoja a získaný. V prvom prípade sa choroba vyskytuje v dôsledku štrukturálnych vlastností stavcov: tvoria sa počas vývoja embrya. Medzi charakteristické znaky idiopatickej (vrodenej) spinózy patrí:

 • Nohy plodu nie sú správne tvarované: jedna je kratšia ako druhá;
 • Zväčšenie alebo skrátenie chrbtového oblúka;
 • Znížený rast plodu a ďalšie.

Spinálna stenóza získaného typu je častejšia ako vrodená. Dôvody vzhľadu:

 • Poranenia kanála v bedrovej oblasti spôsobené mechanickým namáhaním deštruktívnej povahy na chrbte;
 • Degenerácia chrbtice v dôsledku artrózy kĺbov. Ďalším dôvodom môže byť nazývaná osteochondróza. Tieto príčiny stenózy bedrovej chrbtice sú najbežnejšie;
 • Lekárske zákroky, ako napríklad odstránenie časti stavca. Deštruktívne procesy sú vlastné ľuďom s kovovými štruktúrami v chrbtici;
 • nádory
 • Infekčné choroby;
 • Zmena metabolizmu, v dôsledku ktorej sa metabolické produkty hromadia v stavcoch;
 • Porušenie zásobovania krvi koreňmi miechových nervov;
 • Reumatoidná artritída atď..

Stáva sa, že u pacienta je diagnostikovaná kongenitálna stenóza medzistavcových foramen, ktorá sa nakoniec zmení na iný typ - získaná spinóza. V tomto prípade sa zúženie stavcov a otvorov nemôže liečiť liekmi, je nutný chirurgický zákrok.

Druhy stenózy

Aby sme jasne pochopili, aké typy stenózy ovplyvňujú chrbticu pacienta, obrátime sa na anatómiu chrbtice:

 1. Centrálny kanál je akýmsi prípadom miechy;
 2. Bočné radiálne kanály fungujú ako vylučovacie kanály pre nervy a krvné cievy. Spojujú ich s periférnym nervovým a obehovým systémom;
 3. Kanály miechy umiestnené v krčnej oblasti.

Existujú tri typy zúženia kanála:

 • Stredné zúženie: relatívna spinóza (menej ako 1,2 cm), absolútna (menej ako 1 cm), bočná (menej ako 0,4 cm);
 • Vertebrálna stenóza sa ďalej delí na stenózu na pravej vertebrálnej artérii a stenózu ľavej vertebrálnej artérie.
 • Možno vám tieto informácie budú užitočné: sekundárna stenóza

Prejav spinózy

Čo je to stenóza miechového kanála, sa dá pochopiť podľa špecifických príznakov, ktorými sa choroba zrádza sama. Kompresia krvných ciev a nervových zakončení v mieche spôsobuje reťaz nepríjemných následkov:

 • Epidurálny tlak sa zvyšuje;
 • V dôsledku tlaku na nervové vlákna dochádza k ich zápalu a opuchu;
 • Krvný obeh je narušený v panvových orgánoch, v brušnej dutine.

Najbolestivejším symptómom spinózy je neurogénna intermitentná klaudikácia. Vyjadruje sa v bolesti dolnej časti chrbta. Počas krátkych prechádzok sa pocit bolesti zintenzívňuje a zmenšuje, keď sa pacient posadí. Ohýbanie chrbta dopredu, doľava alebo doprava zmierňuje bolesť, kým sa telo nevráti do pôvodnej polohy. Neurogénna klaudikácia sa vyznačuje napätím svalov dolných končatín, ktoré je sprevádzané kŕčmi teliat. Bolesť chrbtice sa prenáša na dolné končatiny. Panvové orgány umiestnené vľavo a vpravo od chrbtice sú rovnako zranené. Okrem toho je u pacienta so spinálnou stenózou na bedrovej úrovni poškodený urogenitálny systém.

Časom zaznamenané príznaky vedú k zdravotnému postihnutiu.

Príznaky choroby

Príznaky, ktoré spôsobujú lumbálnu spinálnu stenózu, boli diskutované vyššie. Líšia sa však od symptómov spinózy, ktoré sa vyskytujú pri zúženom kanáliku v krku alebo hrudníku. Pre zúženie pŕs je teda charakteristické:

 • Bolesť v týle, čiastočne v krku;
 • Postihnuté ramenné svaly;
 • Znecitlivenie alebo brnenie v hornej časti trupu;
 • Paralýza jednotlivých častí alebo celého tela súčasne;
 • Porušenie a zastavenie dýchacích funkcií;
 • Absencia citlivých reflexov pod úrovňou poškodenia.

Hrudná chrbtica je najmenej postihnutá stenózou. Dôvodom je jeho nečinnosť: je ťažké na ňu uplatniť vonkajší vplyv, čo môže viesť k degeneratívnym zmenám. Medzi príznaky takejto spinózy patrí:

 • Selektívna citlivosť kože brucha a hrudníka;
 • Bolesť v brušnej dutine, bolesť v srdci;
 • Bolesť v mieste poškodenia.

komplikácie

Ak sa liečba stenózy miechového kanála nevykonala včas, na pacienta čakajú komplikácie. Vyskytujú sa predovšetkým neurologické príznaky, ktorých intenzita prejavov závisí od stupňa kompresie miechy. Pri poškodení miechy sú komplikácie zriedkavo reverzibilné. Medzi ne patrí:

 • Dolná paraparéza;
 • Porušenie normálneho fungovania panvových orgánov;
 • Strata citlivosti a ochrnutie.

diagnostika

Diagnóza choroby začína anamnézou: ošetrujúci lekár skúma sťažnosti pacienta, povahu a lokalizáciu bolesti, životný štýl pacienta, čo by mohlo viesť k stenóze lumbálnej chrbtice. Ďalej lekár vykoná fyzické vyšetrenie pacienta a odpovie na otázku, čo to je. Tu sú priradené aj ďalšie diagnostiky..

Röntgenové vyšetrenie nespôsobuje pacientovi bolesť. Ukazuje zmeny kostí pomocou lúčov röntgenového prístroja. V prípade stenózy odhaľuje osteofyty, hypertrofiu kĺbov, poškodenie alebo zlú stabilitu miechových segmentov. Röntgen poskytuje tiež obraz, ktorý vám umožní pochopiť, či pacient znížil medzistavcové trhliny. Rôntgenové žiarenie si nereguluje mäkké tkanivá a neumožňuje detekovať nádory a iné typy deštrukcie.

Táto metóda výskumu vám umožňuje získať obraz o vnútornej štruktúre tela. Postup je neškodný a nepredstavuje nebezpečenstvo pre život. Obrázok získaný na MRI ukazuje pozdĺžne priečne rezy, ktoré umožňujú diagnostikovať akúkoľvek patológiu mäkkých tkanív. MRI odhaľuje hypertrofiu fazetových kĺbov, prietrž a iné deštruktívne patológie.

Štúdium dorzálnej oblasti sa uskutočňuje röntgenovými lúčmi. Výsledný obraz je spracovaný počítačovým programom a vytvára obraz rezov. Rovnaký obrázok sa získa skenovaním MRI. Diagnostika pomocou počítačovej tomografie odhaľuje kostné ostrohy, hypertrofiu kĺbov faziet a ďalšie zmeny v kostnom tkanive. Tomografia sa dá kombinovať s myelogramom. Obraz choroby je v tomto prípade jasnejší.

liečba

Stenóza miechy, ktorej liečba môže byť liečivá alebo chirurgická, sa dá úplne vyliečiť. Liečba liečivom je možná v počiatočných štádiách ochorenia za predpokladu, že neexistujú žiadne významné neuralgické poruchy. Ak sa príznaky objavia inak ako bolesť bedier a nôh, konzervatívna liečba nebude fungovať..

Liečba primárnej spinózy - komplexné využitie fyzioterapeutických procedúr, cvičebná terapia, masáže a lieky.

Liečba drogami zahŕňa:

 • Nesteroidné lieky. Umožňujú odstrániť zápal z vylisovaného nervového koreňa a zmierniť opuch, odstrániť bolesť. Forma, v ktorej má pacient používať nesteroidné lieky, sa diskutuje individuálne;
 • Vitamíny skupiny B. Pozitívne ovplyvňujú štruktúry periférneho nervového systému, zatiaľ čo anestetizujú zapálené oblasti;
 • Svalové relaxanciá. Skupina liekov používaných na zmiernenie svalového napätia;
 • Prostriedky na zlepšenie prietoku krvi;
 • prekrvenie;
 • Blokáda lidokaínom a hormónmi. Zmierňujú bolesť a opuch..

Pri oneskorenom volaní lekára je indikovaný chirurgický zákrok. V tomto momente sa zosilňujú neurálne príznaky pacienta, narušujú sa funkcie orgánov umiestnených v malej panve, objavuje sa paréza. Operácia pomáha odstraňovať kompresiu koreňov miechových nervov..

Stenóza miechy chrbtovej chrbtice je choroba, ktorá s väčšou pravdepodobnosťou končí zdravotným postihnutím pacienta. Tomu sa dá zabrániť, ak starostlivo zvážite svoje zdravie a budete počúvať signály vydané telom. Iba včasná liečba pomôže zbaviť sa choroby navždy, pričom sa zabráni recidíve.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Cauda equina syndróm

Príznaky a liečba syndrómu radiálnej bedrovej drene

Stenóza miechy: opis, liečba, cvičenia

Spinálna stenóza sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Ale vždy sa prejavuje ako bolestivé pocity počas pohybu, striedajúce sa s krívaním, svalovou slabosťou. Liečba stenózy miechového kanála je zameraná na elimináciu faktorov, ktoré ju vyvolali, na zlepšenie pohody pacienta. Uskutočňuje sa konzervatívna terapia a ak je neúčinná, pacientovi je ukázaný chirurgický zákrok.

Všeobecné informácie o chorobe

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje efektívny a cenovo dostupný liek na ARTROZA.“ Prečítajte si viac.

Stenóza je patologické zúženie miechového kanála. Vyvoláva inváziu do priestoru obsadeného koreňmi miechy a štruktúr miechy, kostí, chrupavky alebo mäkkých tkanív. Vyskytujú sa a vrodená stenóza. Je to kvôli nesprávnej štruktúre stavcov, napríklad skrátených alebo zosilnených oblúkov, zníženej výške stavcov..

Získaná stenóza miechového kanála sa vyskytuje na pozadí chorôb, ktoré sa už vyskytujú v tele:

 • deformujúca alebo ankylozujúca spondylartróza;
 • Forestierova choroba (difúzna idiopatická hyperostóza reumatoidného pôvodu);
 • spondylolistéza - posunutie nadstavca vo vzťahu k podložiu;
 • iatrogénna stenóza, ktorá sa vyznačuje adhéziou, tvorbou pooperačných jaziev;
 • osteochondrosis.

Stenóza sa často vyskytuje pri osifikácii herniálneho výčnelku, hypertrofii a kalcifikácii žltého väzu. V dôsledku zúženia miechy sa zvyšuje epidurálny tlak, vyvíja sa aseptický zápalový proces, zhoršuje sa prísun krvi do tkanív.

Patologická klasifikácia

Stenóza miechy môže byť počiatočná, progresívna, závažná. Pri zanedbateľnom stupni poškodenia jeho príznaky úplne chýbajú. Progresívna patológia je charakterizovaná zhoršením prenosu nervových impulzov. Prejavuje sa to prchavou alebo lokálnou bolesťou chrbta, svalovými kŕčmi. Ak je miechový kanál veľmi zúžený, potom sú problémy s vyprázdňovaním čriev a močového mechúra, pravdepodobnosť paralýzy, náhle zastavenie dýchania sa zvyšuje.

Stenóza je klasifikovaná a závisí od jej umiestnenia. Je krčný, hrudný, lumbosakrálny.

relatívna

Relatívna stenóza je zúženie miechového kanála na 10-12 mm. V tejto fáze nie sú žiadne výrazné klinické prejavy, takže patológia je diagnostikovaná náhodou. Iba občas sa vyskytuje mierny diskomfort počas predĺženého pobytu na nohách. Zmiznú pri zmene polohy tela alebo po krátkom odpočinku. Liečba je konzervatívna a využíva prostriedky na zlepšenie krvného obehu.

absolútny

Pri absolútnej stenóze sa priemer miechového kanála zužuje na 4 až 10 cm. Objem krvi tečúcej do nervových tkanív sa znižuje a inervácia je frustrovaná. Bolesť je výraznejšia, horšia pri chôdzi. Oslabenie svalov dolných končatín.

Charakteristickým symptómom je zníženie intenzity bolesti pri drepe. Je to kvôli dočasnému odstráneniu faktorov, ktoré vyvolávajú zúženie kanála. Ale hneď ako sa človek narovná, znova sa objaví bolesť.

Absolútna stenóza sa prejavuje neurologickými poruchami: narušením citlivosti (pocity znecitlivenia, mravčenie, plazenie), stratou reflexov, svalovými kŕčmi. Precvičuje sa komplexný prístup k liečbe - užívanie drog, fyzioterapia, masáže, cvičebná terapia.

postranné

Pre laterálnu stenózu je charakteristické zúženie miechového kanála na 3 mm alebo viac. Takáto silná kompresia je vyjadrená v neurogénnej intermitentnej klaudikácii. Pri pohybe dochádza k akútnej bolesti, ktorá sa oslabuje, keď je telo naklonené dopredu. Osoba môže stále ísť do určitej vzdialenosti od nového záchvatu bolesti. Pri sedení sa objaví iba mierne nepohodlie.

Medzi typické príznaky patrí paréza (znížená svalová sila), zmyslové poruchy. Keď sa pri kompresii bedrových koreňov vyvinie „syndróm chvosta koňa“:

 • výskyt akútnych bolestivých piercingov;
 • strata plnosti močového mechúra, konečníka.

Bočná patológia sa stáva indikáciou pre chirurgický zákrok. Pacienti potrebujú urgentnú dekompresiu miechového kanála, v opačnom prípade môže zomrieť určitá oblasť miechy.

Metódy liečby stenózy

Pri výbere liečebnej metódy lekár zohľadňuje lokalizáciu patológie a stupeň zúženia miechy. Počas liečby sa odporúča pacientom nosiť ortopedické pomôcky. Pre cervikálnu patológiu sa používajú goliere Shants, pri ochoreniach hrudníka alebo bedier sa používajú polotuhé elastické obväzy s plastovými alebo kovovými vložkami. Stabilizujú stavce segmentov a bránia kompresii miechy a koreňov nervov.

Liečba drogami

V terapii sa lieky používajú na úplné odstránenie bolesti, zlepšenie krvného obehu, zníženie zvýšeného tonusu kostrových svalov, obnovenie citlivosti a inervácie. Ak je to možné, pacient má predpísané externé prostriedky - Voltaren, Fastum, Arthrosilen. Akútnej bolesti sa však môžete zbaviť iba intramuskulárnym alebo periartikulárnym podaním liekov:

 • svalový relaxant Midokalm, ktorý obsahuje anestetický lidokaín;
 • glukokortikoidy Diprospan, Metylprednisolón, Triamcinolón v kombinácii s anestetikami Novokain, Lidokaín.

NSAID vo forme tabliet - Ketorol, Nise, Indometacín, Ketoprofén, Etorikoxib, Celekoxib - umožňujú zbaviť sa miernej bolesti..

Prípravky na liečenie stenózy miechyNázvy liekovTerapeutický účinok
Zlepšovače krvného tokuNicergolin, Vinpocetine, Pentoxifylline, Curantil, Xantinol Nicotinate, EufillinZlepšenie krvného obehu v postihnutej chrbtici, odstránenie nedostatku živín v nervových štruktúrach
Vitamíny B.Milgamma, Combilipen, Neurobion, NeuromultivitisObnovenie inervácie, zlepšenie periférneho nervového systému
Diuretiká (diuretiká)Furosemid, Veroshpiron, Hypothiazid, TrigrimUrýchlenie resorpcie zápalového opuchu spôsobujúce zúženie kanálu
Chondroprotektory systémuAlflutop, Rumalon, Chondrogard, Arthra, Structum, TeraflexPrevencia progresie patológií, proti ktorým sa vyvinula stenóza

Liečba ľudovými liekmi

Prostriedky pripravené podľa receptúr tradičnej medicíny sú pri liečení stenózy miechy neúčinné. Pomocou mastí nie je možné vylúčiť obklady, trenie, stlačenie miechy a nervové zakončenie. Lekári niekedy umožňujú použitie ľudových liekov s lokálne dráždivým a otepľujúcim účinkom, aby sa zbavili slabej bolesti v chrbte. Pripravujú sa podľa týchto receptov:

 • masť. V trecej miske rozdrvte lyžicu medu, šťavy z aloe a lanolínu, kým nie je charakteristická prasklina. Pridajte 2 kvapky éterických olejov z jedle, borovice, eukalyptu, čajovej lyžičky terpentínu. V malých dávkach pridajte 100 g lekárskej vazelíny;
 • obklad. Rozdrvte 2 veľké čerstvé listy lopúcha do hladka, pridajte 2-3 kvapky éterického oleja borievky a lyžicu silného medu. Miešajte, pripevnite sa na bolestivú oblasť na hodinu. Obal zafixujte filmom, vlnenou látkou, gázovým obväzom;
 • roztieranie. Nádoba z tmavého skla vyplní až polovicu objemu listami a koreňmi chrenu v rovnakom množstve. Ľahko umierajte, nalejte vodku k krku. Trvajte na tom, 2-3 mesiace pri izbovej teplote.

Upokojujúci bylinný čaj je tiež užitočný. Na jej prípravu je potrebné naliať 2 šálky vriacej vody na lyžičku hypericum a oregano. Po jednej hodine vypite 100 ml 2-krát denne.

Dokonca aj zanedbané ARTROZ je možné liečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Triedy fyzioterapie začínajú po znížení závažnosti všetkých príznakov stenózy. Vykonávajú sa s miernou bolesťou, ale iba pod vedením rehabilitológa. Lekár ukazuje, ako správne dávkovať dávky, aby sa chrbtové svaly posilnili bez toho, aby sa súčasne poškodili disky a stavce.

Doma sa pacientom odporúča denné cvičenie. Ktoré z nich sú najúčinnejšie:

 • cervikálna stenóza. Sadnite si a položte pravú ruku na pravú tvár. Pokúste sa otočiť hlavu doprava, svojou dlaňou odolávať. Vykonajte cvičenie iným spôsobom;
 • stenóza hrudníka. Vstúpte na všetky štyri, zaokrúhlite chrbát, sklopte hlavu nadol a potom ju ohnite a zdvihnite bradu;
 • bedrová stenóza. Ľahnite si na brucho, narovnajte nohy a natiahnite ruky dopredu. Pri výdychu zdvihnite ľavú ruku a pravú nohu. Držte v tejto polohe 5 sekúnd, vydýchnite a zaujmite východiskovú polohu. Vykonajte cvičenie pomocou pravej ruky a ľavej nohy..

Takéto cvičenia sa používajú nielen v konzervatívnej liečbe, ale aj v rehabilitačnej fáze po operácii.

Masáž a manuálna terapia

Pri liečbe stenózy miechy sa používajú rôzne typy masáží - vákuum (plechovka), akupunktúra (bodka), segmentové, spojivové tkanivo, thajčina. Ale klasika je najviac žiadaná. Masér pôsobí na svaly chrbta, nohy, ruky, najskôr ho hladí a potom hnetie, trie a vibruje. Po niekoľkých reláciách sa zlepšuje krvný obeh, obnoví sa optimálny svalový tonus, bolesť zmizne.

K chiropraktikovi sa zvyčajne pristupuje so stenózou vyvolanou osteochondrózou. Lekár ovplyvňuje nielen svaly a mäkké tkanivá. Opatrne nastaví posunuté stavce, natiahne chrbticu a zväčší vzdialenosť medzi segmentmi stavcov. Chiropraktik eliminuje nielen príznaky choroby, ale aj príčiny zúženia miechového kanála.

Chirurgický zákrok

Konzervatívna liečba stenózy vedie k zlepšeniu pohody iba u 32 - 45% pacientov. U ostatných pacientov je uvedený chirurgický zákrok. Pri výbere chirurgického postupu lekár zohľadňuje priemer zúženého miechového kanála, stupeň kompresie nervových koreňov a miechy. Uprednostňujú sa minimálne invazívne metódy, ktorých použitie môže výrazne skrátiť dobu rehabilitácie..

Ako sa vykonáva chirurgická liečba?

Dekompresná laminektómia sa zvyčajne vykonáva spočívajúca v odstránení štruktúr, ktoré tlačia na korene miechy. Chirurg vykoná rez, rozšíri svalové tkanivo a excituje spinálne procesy stavcových oblúkov, žltého väzu a medzistavcových kĺbov. Potom spracuje chirurgické pole s antiseptikami a stehy.

Dekompresná laminektómia má množstvo významných nedostatkov. Najvýznamnejšou z nich je strata stability chrbtice v dôsledku odstránenia štruktúr, ktoré tvoria podporné stĺpiky. To vedie k nesprávnemu rozloženiu záťaže, zvyšuje pravdepodobnosť re-stenózy..

Preto sa v poslednom čase čoraz viac používajú iné metódy chirurgickej liečby:

 • stabilizačné operácie. Po laminektómii je operovaná chrbtica posilnená prednými alebo zadnými stabilizačnými systémami vyrobenými z kovových zliatin. Chirurgický zákrok nie je bez nedostatkov, pretože narúša biomechaniku susedných segmentov stavcov;
 • interspinózne fixačné systémy. Dekompresia zozadu sa vykonáva inštaláciou v interspinóznych priestoroch implantátov. To vám umožňuje stabilizovať chrbticu, pričom si zachováva schopnosť ohýbania a predlžovania v obslužných aj priľahlých segmentoch.

Umiestnenie implantátu je najúčinnejším a šetrným chirurgickým zákrokom. Výška medzistavcových otvorov sa zvyšuje, zaťaženie väzov klesá, medzistavcové kĺby sú nezaťažené.

Znaky spinálnej stenózyTaktika chirurgickej terapie
Kombinácia s spinálnou nestabilitouNestačí eliminovať kompresiu alebo inštalovať upevňovacie systémy. Tento spôsob chirurgickej liečby spôsobí zvýšenú nestabilitu, zvýšenú závažnosť bolesti. V takýchto prípadoch je jediným spôsobom, ako zlepšiť pohodu pacienta, použitie predného alebo zadného stabilizačného systému
Komplikácia medzistavcovej prietržeStenóza sa často vyvíja na pozadí 3. až 3. stupňa osteochondrózy, komplikovanej medzistavcovou prietržou. Táto kombinácia sa stáva indikáciou pre mikrodiscektómiu. Lekár vyreže medzistavcové kĺby, polovičné oblúky stavcov. V niektorých prípadoch sa používajú iné metódy chirurgickej liečby - otvorená alebo endoskopická discektómia s ďalšou inštaláciou implantátu B-Twin.

Rehabilitácia po operácii

Pacienti môžu vstávať z postele asi deň po operácii. Liečba sa uskutoční do 3 až 5 dní v nemocnici. Operovaný pacient berie analgetiká, ako aj lieky, aby zabránil rozvoju infekčného procesu. Pri správnom ošetrení sa stehy liečia za 7-10 dní. Pacientom sa odporúča vyhnúť sa zvýšenému stresu v chrbtici po dobu 1-1,5 mesiaca, a to aj nosením polotuhých obväzov.

Ihneď po odstránení silnej bolesti lekár alebo cvičiteľ na rehabilitáciu zostaví súbor cvičení na urýchlené obnovenie všetkých funkcií chrbtice. Tiež predpísané fyzioterapia, masáže. Po mesiaci si môžete urobiť plávanie, vodný aerobik, pilates, nordic walking.

Prevencia chorôb

Prevencia stenózy je včasná liečba chorôb, ktoré vyvolávajú jej rozvoj. Na tento účel je potrebné podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie 1 - 2-krát ročne, vrátane röntgenového vyšetrenia. Včasná detekcia a následná liečba osteochondrózy alebo spondylartrózy pomôže predchádzať nebezpečnému zúženiu miechy, výskytu neurologických porúch.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a artrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že skutočne účinný liek na ARTROZA existuje! Prečítajte si viac >>>

Príčiny stenózy driekovej chrbtice

Miechový kanál má priehlbinu, v ktorej je umiestnená miecha. Jeho zúženie spôsobuje stlačenie nervových vlákien, čo vedie k silnému záchvatu bolesti. Najčastejšie diagnostikovaná je stenóza miechového drieku v bedrovej oblasti, pretože táto časť chrbta nesie zvýšené zaťaženie a podlieha degeneratívnym zmenám. Klinika choroby sa neobjaví okamžite, ale postupne rastie a mení sa na chronickú formu. Spinálna stenóza sa lieči konzervatívnou a chirurgickou metódou. Chirurgia je potrebná v prípade nízkej účinnosti liekovej terapie, ako aj pri úplnom uzavretí miechového otvoru.

Zúženie miechového kanála

Prečo dochádza k stenóze?

Kód choroby ICD je M 48,0. Považuje sa za spinálnu stenózu. Patológia sa označuje ako deštruktívne poruchy chrbtice. Zúženie miechy spôsobuje primárne a sekundárne príčiny.

Medzi prvé faktory patria vrodené vývojové patológie:

 • skrátenie oblúkov stavcov;
 • zahustený chrbtový oblúk;
 • zníženie výšky stavcov;
 • skrátenie nohy.

S takým porušením sa vyvíja idiopatická forma choroby. Príčiny sekundárnej (získanej) stenózy sú patológie vedúce k štrukturálnym zmenám stavcov. Degeneratívna stenóza spôsobuje:

 • osteochondrosis;
 • spondylóza;
 • artróza;
 • medziobratlová kýla;
 • výčnelok (medzistavcové výčnelky);
 • bedrové poranenia;
 • následky chirurgického zákroku;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • infekčná lézia hrebeňa;
 • podvýživa stavcov;
 • novotvary.

Príznaky sekundárnej stenózy sú oveľa častejšie, nazývajú sa tiež diskogénne. V dôsledku zmien súvisiacich s vekom a poklesu výživy chrupavky sa disky stanú hustejšími a objavujú sa mikrotrhliny. S úplným zničením disku sa stavce tria o seba a spôsobujú bolesť. Vyvíja sa subchondrálna skleróza - nárast kĺbových kostí chrbtice. To vedie k stenóze medzier kĺbov, zníženiu ich pohyblivosti, poškodeniu nervových zväzkov.

Príznaky tohto ochorenia sa môžu vyskytnúť nielen v dôsledku kompresie nervov, ale aj v dôsledku sklerózy stavcových krvných ciev. Narušenie krvného obehu vedie k stagnujúcim procesom a vzniku bolesti.

Odrody stenózy

Lekári klasifikujú stenózu podľa miesta postupu:

 • stredná - zmenšovanie medzery medzi protiľahlými vnútornými stranami stojanu;
 • bočná forma - lúmen kanálika je zúžený na 4 mm alebo viac, až po absolútnu stenózu miechového kanála.

Centrálny typ zúženia je rozdelený na:

 • relatívna stenóza - kanál sa zužuje na 12 mm;
 • sagitálna stenóza - v dutine toho istého mena je stenóza;
 • absolútne - svetlá šírka sa zníži na 1 cm.

Najčastejšie postihnutá bedrová alebo bedrová oblasť hrebeňa. Cervikálna stenóza je zriedkavá a je ťažké ju určiť v počiatočnej fáze, a preto po dosiahnutí kritickej úrovne vývoja je predmetom dekompresnej chirurgie. Existuje aj iný typ stenózy - polisegmentálny. Je charakterizovaná súčasnou porážkou niekoľkých segmentov chrbtice. Niekedy je zúženie také silné, že lekárske a chirurgické metódy liečby môžu len zmierniť príznaky a nezastaviť progresiu choroby. To nakoniec vedie k zdravotnému postihnutiu..

Prejav spinózy

Zúženie mozgovomiechového otvoru má charakteristické znaky. to:

 • zvýšený epidurálny tlak;
 • zápal a opuch nervových zakončení;
 • zhoršený krvný obeh, v dôsledku ktorého panvové orgány trpia.

Výsledkom týchto porušení je výskyt neurogénnej intermitentnej klaudikácie sprevádzanej intenzívnou bolesťou. Pre pacienta je ťažké prekonať dlhé vzdialenosti, bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá po odpočinku zmizne.

Bolestivosť vyžaruje do teliat nôh, spôsobuje kŕče, napätie svalových vlákien. Okrem toho má pacient bolesti panvových orgánov (symetrická bolesť), močenie je narušené.

Príznaky choroby

Patologický proces sa často nachádza v dolnej časti chrbta alebo v sakrálnej zóne, preto sa prejavuje charakteristickými príznakmi:

 • akútna alebo chronická bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až po dolnú končatinu až po chodidlo;
 • Limp;
 • únava, neschopnosť ísť na veľkú vzdialenosť;
 • paréza alebo ochrnutie nôh;
 • znížený trofizmus alebo slabosť svalov nôh;
 • strata citlivosti nôh a perinea;
 • zhoršená funkcia análneho zvierača a močového mechúra.

Keď sa objaví táto symptomatológia, musíte navštíviť lekára a nie samoliečiť. To nezmierni chorobu, ale iba oddiali proces hojenia a umožní chorobe „nabrať na sile“..

Možné komplikácie

Zúženie kanála je najčastejšie komplikované tvorbou prietrže medzistavcových platničiek alebo výstupkom na úrovni stavov 14 a 15. Je to kvôli neustálemu zvýšenému tlaku na túto časť hrebeňa. Okrem toho anatomické vlastnosti štruktúry tejto oblasti zohrávajú pri vývoji komplikácií veľkú úlohu. Výška týchto stavcov je o niečo vyššia ako predchádzajúca, a pozdĺžny väz chrbtice v tomto mieste je tenší a slabší, preto nemôže zabrániť posunu pri zvýšenom zaťažení..

Ochorenie postihuje mladých ľudí vo veku 17 - 25 rokov, ako aj starších mužov (vo veku 50 - 65 rokov). Výčnelok alebo prietrž pri stlačení nervov spôsobuje ostrú bolesť, ktorá sa vyskytuje po fyzickej práci. V neskorom štádiu vývoja sa syndróm pozoruje v pokoji aj v noci. Táto patológia tiež vyžaduje urgentnú liečbu, pretože môže viesť k parézii alebo paralýze..

diagnostika

Na stanovenie presnej diagnózy nestačí jeden prieskum a vyšetrenie, pretože bolesť sa pozoruje aj pri iných chorobách pohybového aparátu. Preto je pacientovi predpísané ďalšie výskumné metódy:

X-ray ukazuje stav kostného tkaniva, umiestnenie stavcov, ich rast, zhrubnutie kĺbov faziet. Z obrázku je možné predpokladať stupeň zúženia miechového kanála, ale je lepšie vykonať tomografiu. Toto sú nové diagnostické metódy, ktoré poskytujú komplexné informácie o procesoch vyskytujúcich sa v chrbtici, pretože ukazujú stav nielen kostných štruktúr, ale aj mäkkých tkanív a nervov. Na určenie stavu miechy sa vykoná myelografia. Štúdia sa vykonáva pomocou kontrastu. Na základe výsledkov štúdií sa určujú terapie.

liečba

Proces liečby pozostáva z komplexnej terapie, ktorá zahŕňa:

 • konzervatívne liečenie;
 • chirurgický zákrok.

Ak neexistuje žiadna priama indikácia pre chirurgický zákrok, môžete liečbu vyskúšať bez nej. Na tento účel pacient predpisuje lieky, ktoré môžu zmierniť bolesť, čo prispieva k obnoveniu poškodeného tkaniva chrbtice. Nesteroidné lieky, ktoré sú v tomto prípade najúčinnejšie, sa stali drogami voľby. Používajú sa vo forme injekcií, tabliet a lokálnych látok. Na uvoľnenie svalových kŕčov sú predpísané svalové relaxanciá. Závažný záchvat bolesti sa zmierňuje použitím blokády vrátane anestetík a kortikosteroidov.

Druhou fázou konzervatívnej liečby je fyzioterapia. Zameriava sa na zlepšenie metabolických reakcií v chrbtici, zlepšenie krvného obehu, urýchlenie regeneračných procesov. Pacient je tiež predpísaný nosiť korzet. Pomáha stabilizovať chrbticu, dáva požadovaný tvar a udržuje ju v tejto polohe.

Dôležitým bodom liečby je implementácia terapeutických cvičení. Cvičenia sú zamerané na posilnenie svalového korzetu chrbta. Cvičebná terapia je rozvíjaná inštruktorom a prvé triedy sú vedené pod jeho dohľadom. Komplex je schopný obnoviť narušenú motorickú funkciu chrbtice a obnoviť jej pohyblivosť. Nabíjanie by sa malo vykonávať systematicky, až potom školenie prinesie požadovaný účinok. Počas vykonávania komplexu nie je potrebné ho preháňať a dať chrbtici zvýšené zaťaženie. Musíte ju postupne zvyšovať.

Dôležité! Konzervatívna liečba nemôže úplne odstrániť patológiu, pretože už sa vyskytli deštruktívne poruchy, ale môže zmierniť príznaky a zastaviť progresiu choroby..

Ak liečba drogami nebola úspešná, vykoná sa operácia. Účelom zásahu je dekompresia nervových zväzkov, inštalácia implantátu, ktorý podporuje stavce v správnej polohe. Implantačné operácie sa vykonávajú na oddeleniach traumatológie alebo ortopédie. Trvanie pooperačného obdobia závisí od stupňa ochorenia a zložitosti chirurgického zákroku. Ako sa správať počas rehabilitačného obdobia, aby nedošlo k komplikáciám v podobe pooperačných štruktúr a možných opakovaných relapsov, hovorí lekár.

Chirurgia pre stenózu

Malý záver

Prognóza ochorenia bude pozitívna na základe včasnej diagnostiky a správnej liečby. Dôležitú úlohu pri liečbe má samotný pacient. Rýchlosť obnovenia funkcií chrbtice závisí od svedomitého prístupu k vykonávaniu odporúčaní lekára. Na radu lekára doma sa musíte zapájať do fyzioterapie a tiež používať tradičné lekárske metódy (obklady, šúchanie, domáce masti z liečivých bylín)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla je pomerne časté ochorenie spojené s uvoľňovaním orgánov z prírodných dutín, ktoré zaberajú. Choroba je dedičná alebo získaná. V tomto druhom prípade sa na prejav choroby prejavuje mnoho faktorov, vrátane veľkej fyzickej námahy..
Indikácie pre chirurgický zákrok
Pupočníková prietrž, pri ktorej vnútorné orgány opúšťajú pupočníkový kruh za brušnou dutinou, vyžaduje chirurgické ošetrenie.
Kýla v žalúdku: príčiny, príznaky a liečbaKýla je patologická formácia charakterizovaná vystupovaním alebo premiestňovaním orgánov a ich častí z obvyklých lokalizácií do iných dutín smerom von.