loader

Hlavná

Hlava

Mala by sa pri odstránení prietrže medzistavcových platničiek? Ako to urobiť bez chirurgického zákroku

Súčasný trend v minulosti privádzať pacientov s kýlami medzistavcových platničiek na chirurgický zákrok je už zastaraný. Dlho to bolo zapríčinené pocitom bezmocnosti, ktorý vzniká u pacientov a (často) u neurológov, ktorí na ne dohliadajú, kvôli nedostatku znalostí o moderných liečebných metódach „regenerácie“..

Poškodenie miechového nervu počas vytláčania disku a výsledný opuch a zápal môžu viesť k veľmi vážnym následkom na ľudské zdravie..

Odstránenie prietrže chirurgickým zákrokom - klady a zápory

Pretože príčinou vývoja prietrže disku je dlhodobý proces jej zničenia, operácia odstránenia medzistavcového disku alebo jeho fragmentu (v absolútne akejkoľvek úprave tohto disku) nikdy nezlepší zdravosť disku a je a nikdy nebola metódou LIEČBY. Liečbu môžeme nazvať iba proces, pri ktorom sa obnoví funkcia a štruktúra poškodeného tkaniva. Chirurgia pri prietržoch medzistavcových platničiek nie je liečbou, ale iba núdzovou metódou „prvej pomoci“, ktorá sa používa iba vtedy, keď sú iné metódy konzervatívnej liečby neúčinné..

Okrem toho, metódy konzervatívnej (t.j. nechirurgickej) liečby by mali byť správne, komplexné a konzistentné a nezabudnite zahrnúť metódy, ktoré obnovujú tkanivo medzistavcových platničiek..

Nanešťastie ani najmodernejšie metódy liečby nemôžu poskytnúť 100% záruku vyliečenia hernie disku, pretože veľmi veľký počet faktorov alebo (najčastejšie) kombinácia týchto faktorov môže viesť k rozvoju choroby. Existujú klinické situácie, keď ani ten najskúsenejší odborník nemusí byť schopný pomôcť pacientovi a použitie najvhodnejších liečebných metód môže byť neúčinné. Takéto situácie v praktickej práci pri používaní moderných metód liečby sú však menej bežné.

Vždy existuje veľa prípadov, keď súčasná situácia vyžaduje, aby lekár predpísal operáciu pacientovi. O otázke určenia chirurgického výkonu pri prietrži medzistavcovej platničky sa však nerozhoduje na základe osobného názoru lekára alebo veľkosti herniového výčnelku stanoveného na MRI, ale na základe jasných indikácií..

Dôvody na operáciu

Indikácie chirurgického zákroku pri herniovaných diskoch sú nasledujúce:

 • Údaj č. 1. Bolesťový syndróm, ktorý nezmizol dlhšie ako 6 mesiacov s primeraným a správne vykonaným liečebným priebehom;
 • Údaj č. 2. Dysfunkcia panvových orgánov s herniou v bedrovej chrbtici;
 • Údaj č. 3. Ochrnutie končatín (ramien alebo nôh) alebo progresívna atrofia svalov končatín;
 • Údaj č. 4. Progresívna spondylolistéza, t.j. „Posúvanie“, „posúvanie“ jedného stavca vo vzťahu k ostatným s postupným znižovaním výšky poškodeného disku.

Tieto klinické prejavy sú dôvodom na hľadanie pomoci od špecializovaného neurochirurga.

Údaje MRI, ktoré určujú veľkosť herniovaného disku a jeho lokalizáciu, by nikdy nemali byť základom pre predpísanie chirurgickej liečby..

Odstránenie prietrže medzistavcovej časti bez chirurgického zákroku

Je potrebné poznamenať, že ani tieto indikácie pre chirurgickú liečbu nie sú absolútne. Na našej klinike sme opakovane dosiahli úspech v liečbe, a to aj v prípadoch paralýzy, dysfunkcie panvových orgánov vo forme močovej inkontinencie a rôznych porúch potencie. Takéto prípady si jednoducho vyžadujú komplexnejšie, komplexnejšie a zdĺhavejšie riešenie..

Inak vo väčšine prípadov ani etapa ochorenia, ani závažnosť bolesti a zápalu ani sekvestrácia prietrže nie sú znakmi na určenie operácie. Moderné „revitalizačné“ liečebné metódy dokážu zvládnuť bez chirurgického zákroku aj v prípade sekvestrovanej hernie disku, t.j. v stave, ktorý bol donedávna považovaný za absolútnu indikáciu chirurgickej liečby.

Ak však dôjde k sekvestrácii, je možné, že bude potrebná chirurgická liečba, pretože počas sekvestrácie sa v miechovom priestore objaví vnútorný obsah disku (fragmenty buničinového jadra) v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a okrem kompresie miechových nervov, krvných ciev a dura mater často spôsobujú masívnu autoimunitnú odpoveď výskyt proteínových fragmentov jadra v priestore miechy. Preto je potrebné pri konzervatívnej liečbe vziať do úvahy, pretože použitie „obvyklých“ taktík pri použití nesteroidných protizápalových liekov je kategoricky nedostatočné..

Menovanie správnej taktiky liečby vo veľkej väčšine prípadov umožňuje vyliečiť pacienta, vrátiť ho do normálneho, plného života a eliminovať pravdepodobnosť chirurgického zákroku..

Odstránenie prietrže chrbtice: pokroky v medicíne storočia XX-XXI

Kýla medzistavcových platničiek je jednou z bežných príčin bolesti chrbta a 60 až 80% dospelej populácie Zeme trpí periodickou bolesťou chrbtice v lumbosakrálnej oblasti [1]. Liečba hernií medzistavcových platničiek je najčastejšie dlhá a konzervatívna, avšak pri absencii účinku sa môže chirurgický zákrok uchýliť k.

Najbežnejšou súčasnou operáciou je odstránenie postihnutého disku - diskektómia. Počas operácie sa môžu odstrániť aj časti väzov, osteofyty, fragmenty tiel alebo oblúky stavcov (laminektómia). Na zníženie tlaku na nervové korene sa susedné stavce zosilňujú pomocou špeciálnych vložiek alebo tyčí. Všetky tieto operácie sa uskutočňujú s otvoreným prístupom, t. J. S kožným rezom..

Modernejšou verziou discektómie je mikrodisektómia. Toto je operácia vykonaná pomocou výkonného mikroskopu. Použitie mikroskopu umožňuje zložité a precízne operácie, menšie poškodenie okolitého tkaniva a menšie rezy.

Ďalším smerom pri vývoji spinálnej chirurgie je minimálne invazívna chirurgia bez rezov. V tomto prípade je doba zotavenia po operácii skrátená a je dosiahnutý dobrý estetický účinok. Všetky typy chirurgie miechy majú svoje indikácie a kontraindikácie. Ak však predtým neexistovali iné alternatívy ako otvorený chirurgický zákrok, pacient a neurochirurg majú na výber.

Druhy minimálne invazívnej chirurgie miechy

Všetky také intervencie možno rozdeliť do dvoch skupín: endoskopická operácia na odstránenie herniovaného disku a nukleoplastika.

Endoskopická discektómia

V súčasnosti je to jedna z najpopulárnejších metód chirurgického zákroku na odstránenie prietrže chrbtice..

Výhody endoskopickej chirurgie:

 • vizuálna kontrola znižuje pravdepodobnosť poškodenia nervového koreňa;
 • minimálne poškodenie tkaniva - chirurgický zákrok vyžaduje narezanie asi desať milimetrov;
 • nie je potrebné odstraňovať časti stavcov alebo väzov na uľahčenie prístupu, čo znamená, že sa zachováva prirodzená stabilizácia segmentu stavcov;
 • Ak sa bolesť počas obdobia zotavovania znižuje, môže byť pacient prepustený z kliniky hneď nasledujúci deň.
 • niektoré typy kýly nie sú anatomicky vhodné pre endoskopiu: napríklad stredné kýly v krčnej časti chrbtice často vyžadujú otvorenú prednú operáciu.

Endoskopická discektómia sa vykonáva pomocou endoskopu, pomocou ktorého chirurg vidí operačnú oblasť. Na zavedenie endoskopu je potrebný rez asi 10 mm - to stačí na odstránenie toho, čo stlačuje nerv pomocou špeciálnych nástrojov. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, operácia trvá asi hodinu..

Praktizuje sa aj mikroendoskopická discektómia - kombinácia endoskopickej techniky a mikrochirurgických postupov. Rez je 12 mm.

Indikácie endoskopickej chirurgie na odstránenie prietrže chrbtice:

 • medziobratlová disková hernia potvrdená pomocou MRI;
 • syndróm bolesti viac ako 4 týždne;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby.
 • nestabilita v segmente chrbtice;
 • osteofyty, spondylolistéza, zúženie miechy;
 • opakované herniované disky.

Nucleoplasty

Toto je operácia, pri ktorej nemusíte odstrániť celý disk. Jediným cieľom pre nukleoplastiku je medzistavcový disk.

Cieľom nukleoplastiky je znížiť tlak v buničitom jadre medzistavcových platničiek. Súčasne sa zníži opuch vláknitého prstenca a v dôsledku toho sa zastaví kompresia nervového koreňa. Existujú rôzne typy nukleoplastík v závislosti od typu pôsobiacej sily:

 • studená plazma;
 • hydroplasty (kvapalina pod tlakom);
 • mechanický náraz;
 • rádiofrekvenčná ablácia;
 • laserové svetlo.

Expozícia laserom alebo vyparovanie spôsobuje prudké zvýšenie teploty, zatiaľ čo jadro sa vyparuje. Táto metóda však často vedie ku komplikáciám - popáleniu okolitého tkaniva, ktoré zhoršuje hojenie.

Najbežnejšou metódou je pôsobenie studenej plazmy alebo zrážanie (skratka pre abláciu za studena, deštrukcia za studena). Na rozdiel od vystavenia laserom alebo vysokofrekvenčnému žiareniu nespáluje tkanivo tkanivo. Použitie studenej plazmy v medicíne sa začalo v 80. rokoch a prvé zariadenie založené na studenej plazme bolo navrhnuté v roku 1995. Od tejto chvíle sa aktívne vyvíjala metóda spolupráce..

Nukleoplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. Presnosť je zabezpečená konštantnou röntgenovou kontrolou. Prostredníctvom punkcie 2 - 3 mm sa do jadra disku privádza ihla s elektródou, cez ktorú na jadro pôsobí studená plazma. V dôsledku toho sa veľkosť buničitého jadra zmenšuje a vláknitý kruh už nestláča nervový koreň. Celá operácia trvá pol hodiny, hospitalizácia pacienta nie je potrebná.

Indikácie pre nukleoplastiku:

 • prítomnosť prietrže alebo výčnelku medzistavcovej platničky;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby počas troch až štyroch týždňov.

V 70 - 80% prípadov použitia nukleoplastiky sa pozoruje pozitívny výsledok.

Nie vždy však umiestnenie alebo štruktúra prietrže umožňuje použitie minimálne invazívnych technológií. Pri niektorých typoch prietrží je výhodná otvorená chirurgia..

Klasifikácia medzistavcových prietrží

Kýly medzistavcových platničiek môžu byť rozdelené podľa ich umiestnenia v chrbtici, podľa polohy prietrže v disku, ako aj podľa štruktúrnych prvkov prietrže.

Lokalizáciou alebo úrovňou polohy môžeme rozlíšiť:

 • hernie lumbosakrálnej chrbtice, najbežnejšie, viac ako 80% prípadov radikulitídy sú spojené s herniou disku [2];
 • hernie krčnej chrbtice sú oveľa menej časté, asi 4% všetkých degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice [3];
 • hernie hrudnej chrbtice sú najvzácnejšie.

Umiestnenie prietrže určuje najvhodnejší typ operácie. Takže pri operáciách hrudnej chrbtice zvyčajne nevyžaduje posilnenie chrbtového segmentu kolíkmi, pretože hrudné stavce sú navzájom najmenej pohyblivo spojené. Obsah miechového kanála sa tiež líši na rôznych úrovniach. Ak je miecha umiestnená na úrovni krku a hrudníka v chrbtici, potom na úrovni 1 - 2 bedrových stavcov prechádza do „chvosta koňa“ - zväzku nervov. Preto je v oblasti krku v niektorých prípadoch ľahšie priblížiť sa k chrbtici spredu, vykonať chirurgický zákrok s otvoreným prístupom, hoci sa používa aj endoskopická chirurgia.

Polohou prietrže vzhľadom na strednú os chrbtice je možné rozlíšiť také druhy, ako sú:

 • stredný (stredný, stredný) - prietrže, ktoré sú umiestnené v strede vzhľadom na stred stavcov, môžu stlačiť polovicu miechy alebo úplne;
 • paramedian - kýly, ktoré sú odsadené od centrálnej osi; nebezpečenstvo tohto typu prietrže je stlačenie miechy z jednej strany;
 • bočné (bočné) - hernie, ktoré rastú bočne a priliehajú k oblúkom stavcov;
 • foraminal - kýly prenikajúce medzistavcovými foramenmi, ktorými prechádzajú nervové korene; zvláštnosťou týchto prietrží je silná bolesť.

Herniované disky sa tiež líšia v etapách formovania:

 • mierny výstupok disku - 2 - 3 mm;
 • výstupok - výstupok väčší ako 5 mm;
 • extrúzia - takmer celé jadro presahuje medzistavcové platničky.

Poslednou fázou bude postupné ničenie disku a spojenie susedných stavcov medzi sebou.

V samostatnom type sa oddeľuje kýla. Vyskytuje sa, keď sa časť jadra oddelí od herniálneho výčnelku a vstúpi do miechového kanála.

Hernia Odstránenie chirurgia: Míľniky

Bez ohľadu na zvolený spôsob odstránenia prietrže chrbtice zahŕňa proces ošetrenia tri stupne:

 • príprava na chirurgický zákrok (vyšetrenie, v prípade potreby konzervatívna liečba);
 • priamy chirurgický zákrok;
 • obdobie zotavenia po operácii.

Môžete podrobnejšie preskúmať každú fázu pomocou príkladu endoskopického odstránenia prietrže miechy, pretože táto operácia je široko používaná a osvedčila sa..

Príprava na operáciu

Pred endoskopickou operáciou lekár vyšetrí pacienta a analyzuje predchádzajúcu liečbu. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak bola konzervatívna terapia vykonávaná v primeranom objeme počas štyroch mesiacov a nepriniesla výsledky. Pred chirurgickým zákrokom môže byť tiež potrebné mať MRI chrbtice s pozdĺžnymi rezmi. Lekár vyhodnotí výsledky vyšetrenia, prediskutuje možné výsledky s pacientom. Ak sa operácia vykonáva v celkovej anestézii, pacient sa tiež stretne s anestéziológom.

operácie

Operácia sa vykonáva v polohe pacienta na boku alebo na bruchu. S pomocou malého rezu chirurg vytvorí kanál pre prístup k prietrži. V tomto prípade sa tkanivá obvykle nerežú, ale úhľadne sa od seba vzdialia, výsledkom je urýchlenie regenerácie po chirurgickom zákroku. Do vytvoreného kanála je vložený špeciálny endoskop, ktorý umožňuje chirurgovi vidieť oblasť operácie a starostlivo odstrániť všetko, čo viedlo ku kompresii nervového koreňa. Po odstránení chirurg odstráni všetky nástroje a umiestni malý intradermálny steh na miesto rezu. Procedúra trvá asi hodinu.

Pooperačné zotavenie

Obvykle sa dve hodiny po endoskopickej operácii nechá pacient vstať a ak všetko pôjde dobre, potom sa po 12 až 24 hodinách prepustí z domu. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové liečivo. Je tiež potrebné vyhnúť sa zaťaženiam, najmä ohybom a zákrutám, najmä v prvých týždňoch po zákroku.

Vďaka moderným minimálne invazívnym operáciám sa pacienti môžu zbaviť problémov spôsobených herniovaným diskom a rýchlejšie sa vrátiť do normálneho života. Bohužiaľ, aj tie najmodernejšie metódy neposkytujú 100% záruku vyliečenia. Existujú tiež prípady opakovaného výskytu prietrže, najmä ak sa nedodržiavajú odporúčania odborníka. Preto je pre úspešnú liečbu veľmi dôležité starostlivo zvoliť lekára a druh chirurgického zákroku.

 • 1 https://www.lvrach.ru/2006/06/4534108/
 • 2 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/lumbar_disc_herniation.pdf
 • 3 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/cervical_disc_herniation.pdf

Nezabudnite na najjednoduchšiu prevenciu: keď sedíte, každú hodinu alebo dve vstaňte zo stoličky a urobte trochu cvičenia - aspoň chodte po kancelárii. Sledujte svoju polohu, udržiavajte správnu polohu. Pokúste sa posunúť viac.

Odstránenie miechy

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže je nevyhnutným opatrením, ak nezostanú iné spôsoby, ako pomôcť pacientovi. Najčastejšie sa tým zbavuje chronickej osteochondrózy, ktorá sa pred kvalifikovanou liečbou nemala. Indikácia pre chirurgickú liečbu je diagnostikovaná odborníkom alebo radou neurochirurgov po komplexnom vyšetrení a pacient si musí byť vedomý svojej nevyhnutnosti, aby sa predišlo vážnym následkom až do zdravotného postihnutia..

Je to nebezpečné?

Po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže chrbtice pacient okamžite pociťuje zlepšenie, zníženie bolesti, pokrok v obnovení funkcie chrbtice, citlivosť, panvové orgány a pacient zostáva v nemocnici dlhšie ako týždeň. To všetko sú výhody, ktoré pacientovi umožňujú vyhnúť sa závažným patológiám, zdravotnému postihnutiu a návratu do normálneho života..

Operácia na kýlu chrbtice predstavuje okrem výhod aj riziká:

 • Akákoľvek operácia na odstránenie prietrže chrbtice predstavuje riziko, neexistuje stopercentná záruka úspechu;
 • Odstránenie prietrže chrbtice zmenšuje veľkosť chrupavky, čo zvyšuje zaťaženie najbližších stavcov;
 • Aj po najšetrnejšej operácii trvá rehabilitácia chrupavky značne dlho - od troch mesiacov do pol roka, počas tohto obdobia, sú pravdepodobné rôzne komplikácie.

Ak je chirurgická liečba medzistavcovej prietrže jedinou cestou von, neodmietajte ju. Každý chirurgický zákrok na chrbtici je touto možnosťou, keď sa vyberie najmenej nebezpečný z dvoch najhorších prípadov. Nemá zmysel zdržiavať operáciu, strata času môže viesť k nezvratnej strate zdravia. O tom, či je potrebná operácia, lekár rozhodne na základe dlhodobej analýzy stavu pacienta. Ak ďalšia liečba nepomôže, predpíšte chirurgický zákrok.

Druhy operácií

Existuje mnoho typov operácií na odstránenie prietrže chrbtice, takže neurochirurg môže podľa výsledkov vyšetrenia zvoliť najoptimálnejšiu metódu odstránenia prietrže. Šesť najbežnejších typov chirurgických zákrokov použitých na odstránenie herniovaného disku.

postdiskektomického

Táto metóda chirurgického zákroku sa v súčasnosti už nepovažuje za relevantnú, ale v zriedkavých prípadoch sa stále používa. Počas chirurgického zákroku sa uskutoční otvorený rez a odstráni sa poškodená medzistavcová platnička. Nevýhodou tejto metódy je dlhá doba rehabilitácie, vysoké riziko infekcie patogénnou mikroflórou a ďalšie komplikácie. Výhodou takejto operácie sú mimoriadne zriedkavé prípady opakovaného výskytu medzistavcovej prietrže.

Endoskopické odstránenie

Endoskopická intervertebrálna hernia sa vykonáva pomocou spinálneho endoskopu. Táto technika odstraňovania prietrže sa považuje za šetrnú, svaly a spojenia sa prakticky nepoškodia, riziko krvácania sa minimalizuje. S veľkým počtom výhod je potrebné poznamenať, že nie vo všetkých prípadoch vyčnievania je možný endoskopický zásah na odstránenie herniovaného disku. Nevýhody takejto operácie zahŕňajú vysokú pravdepodobnosť recidívy prietrže a silné bolesti hlavy pri nekvalifikovanom použití anestézie. Endoskopická intervertebrálna hernia je nákladná akcia.

Mikrochirurgické odstránenie

Mikrochirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže je najdokonalejšie, pretože je najmenej škodlivé, pretože okolité tkanivo sa pri odstránení prietrže prakticky nepoškodí. Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou najmodernejších nástrojov na mikroúrovni, čo umožňuje odstránenie medzistavcovej prietrže, zachovanie svalov a tkanív. Tieto operácie sú celkom úspešné, ale existuje riziko komplikácií spôsobených jazvovou komisurálnou epiduritídou.

Laminectonia

Počas chirurgického zákroku sa uskutoční laminektómia, ale odstráni sa iba malý zlomok oblúka disku. V pooperačnom období dochádza k rýchlej regenerácii tkanív. Chirurgia je šetrná, existuje však vysoké riziko komplikácií a sepsy.

Disková nukleoplastika

Disková nukleoplastika medzistavcovej prietrže patrí k najnovším nízkotraumatickým liečebným metódam. Pri odstraňovaní prietrže chrbtice pod dohľadom röntgenového lúča sa do poranenej medzistavcovej chrupavky vloží špeciálna ihla, ktorou sa vykonáva laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže, plazmy alebo akéhokoľvek iného žiarenia, pomocou ktorého sa zahreje tkanivo nachádzajúce sa vo vnútri disku a zníži sa výčnelok. Takáto technika okamžite zbavuje pacienta bolesti, hlavne bez komplikácií, ale tieto chirurgické ošetrenia majú pozitívny účinok iba vtedy, keď veľkosť prietrže nie je väčšia ako sedem milimetrov a nie je komplikovaná rastom osteofytov..

Laserové odstránenie

Odstránenie prietrže laserovým kotúčom sa používa ako nezávislá metóda a ako pomocný spôsob obnovy disku v prípade úplného odstránenia chrbtovej kýly. Laserová chirurgia pre medzistavcové prietrže sa týka menej traumatických metód liečby.

Ako dlho trvá operácia? V závislosti od spôsobu operácie sa hernia medzistavcového disku môže odstrániť v priebehu tridsiatich minút až dvoch hodín..

Ktorákoľvek z uvedených metód chirurgického zákroku má výhody aj nevýhody, pri výbere toho, ktorý spôsob operácie sa má použiť, je potrebné zohľadniť klinický obraz a finančný stav pacienta..

Možné komplikácie

V jednom koncepte, operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže, existuje veľké množstvo stresového potenciálu pre osobu, pretože nikto nemôže zaručiť úspešný výsledok operácie. Operácia odstránenia chrbtovej kýly chrbtice potenciálne obsahuje rôzne komplikácie. Sú rozdelené na komplikácie, ktoré sa objavujú počas operácie na odstránenie kýly chrbtice a komplikácie, ktoré sa vyskytujú v pooperačnom období..

Niektoré z nich vznikajú v procese chirurgického zákroku. Napríklad náhodné poškodenie nervov, ktoré môže viesť k parézii a ochrnutiu. Možno, že chirurg okamžite počas operácie odstráni medzistavcovú prietrž, uvidí problém, ktorý sa objavil, potom strávi jednu hodinu šitím, a ak si to nevšimne, potom bude pacient v budúcnosti trpieť silnými bolesťami hlavy..

Všeobecne existuje priama závislosť od nástrojov, chirurgickej metódy a kvalifikácie neurochirurga.

Možné komplikácie po operácii chrbtice sú nasledujúce:

 • Dočasné postihnutie;
 • Pravdepodobnosť recidívy;
 • Potreba konzervatívnej liečby a vyrovnanie primárnych príčin choroby.

Operácia kýly chrbtice v bedrovej oblasti neodstráni príčiny, ktoré ovplyvnili výskyt patológie. Kýlová chirurgia odstraňuje iba bolesť a obnovuje citlivosť pacienta.

Na konci operácie je pacientovi násilne predpísaná špecializovaná konzervatívna terapia, ktorej hlavnou úlohou je úplná rehabilitácia chrbtice, ako aj regulácia procesu metabolizmu v tele. Okrem farmakologických prípravkov je pacientovi predpísaný systém restoratívnych opatrení.

Rehabilitácia

Po dokončení operácie nie je prietrž prietrž, ale bude potrebná dlhá rehabilitácia pacienta:

 • Po dobu 48 hodín po ukončení chirurgického zákroku zabezpečte úplný odpočinok na lôžku;
 • Používajte špeciálny korzet;
 • Predtým, ako sa postavíte na nohy, počúvajte svoje telo, máte bolesti, závraty. Na začiatku počkajte niekoľko minút, než začnete pohyb;
 • Opatrne vstávajte z postele so chrbtom rovno. Posun hmotnosti tela na žalúdok a ramená. Chrbát nechajte v takej polohe, aby nedošlo k poškodeniu švu;
 • Vyhnite sa krútiacim pohybom tela;
 • Na zaistenie bezpečnej polohy tela získajte ortopedickú matraci;
 • Tri týždne po operácii sa vyhnite sedeniu;
 • Sprchovací kút sa smie používať tri dni po operácii, kúpeľ, o mesiac neskôr.

Aby sa predišlo recidíve ochorenia, je potrebné podstúpiť dlhý priebeh liekovej terapie, cvičenia a iných aktivít. Profesionálne vykonaná rehabilitácia posilňuje svaly tela a obnovuje funkčnosť chrbtice. Po dokončení operácie na odstránenie vertebrálnej prietrže si musíte pamätať, práca s ťažkými váhami a ťažká fyzická námaha sa neodporúčajú až do konca života.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Má zmysel prevádzkovať medzistavcovú prietrž

Pacient trpiaci bolesťou chrbta, ktorý má tiež „krásny obraz“ neuroimagingu (počítačové alebo magnetické rezonancie), skôr alebo neskôr počuje slová neurochirurga, ktorý znie ako veta: „Potrebujete operáciu na odstránenie prietrže chrbtice“.

Pre rozhodnutie pacienta je dôležitá rada osoby, ktorá podstúpila chirurgický zákrok, ako aj konzultácia s iným lekárom. Operovaná osoba sa spolieha na svoje vlastné skúsenosti (niekedy neúspešné), názory lekárov sa často líšia, v dôsledku čoho je pacient vystavený vážnej otázke týkajúcej sa podmienok, v ktorých je potrebný chirurgický zákrok.

Za akých podmienok táto operácia prebieha?

Nevyhnutné podmienky na určenie indikácie pre chirurgický zákrok:

 1. Prítomnosť substrátu operácie - prietrž, nestabilita, stenóza, ktoré spôsobujú.
 2. Kompresia nervových štruktúr, krvných ciev, spôsobenie.
 3. Neurologický deficit (slabosť a znížená citlivosť končatín, zhoršená funkcia panvových orgánov) a silná bolesť.

Dôležité! Operácia eliminuje kompresiu nervových štruktúr, krvných ciev, ale nezbavuje príčin kompresie.

Pri výbere operácie ako spôsobu liečby kýly chrbtice a jej komplikácií by mal pacient pochopiť význam navrhovanej chirurgickej liečby..

Aké druhy operácií sú?

Všetky operácie chrbtice možno podmienečne rozdeliť do dvoch hlavných kategórií:

 • otvorené (rez na koži);
 • perkutánne (prepichnutím kože špeciálnou ihlou).

Dĺžka rezu kože pri otvorenej chirurgii zodpovedá použitej metóde, účelu chirurgického zákroku a skúsenosti neurochirurga. Otvorené operácie sa označujú ako skupina mikrochirurgických zákrokov, keď si práce na nervových štruktúrach vyžadujú použitie špeciálnej zväčšovacej optiky.

Otvorené operácie

1. Discectómia. Odstránenie „precipitovaného“ medzistavcového disku je prietrž (prolaps, extrúzia, sekvestrácia disku), ktorá spôsobuje kompresiu nervových štruktúr a krvných ciev. Cieľom je vytvoriť dekompresiu stlačených štruktúr. Dĺžka narezania kože na chrbte je až 3 cm pri mikrochirurgickej metóde, s endoskopickou technikou - 1,5 cm..

2. Dekompresívne - stabilizačné operácie. Závažná spinálna stenóza a / alebo radikálový kanál s neurologickým deficitom, kde príčinou je: hernia, artróza medzistavcových kĺbov, osifikované ("skamenené") väzivo. Dysektómia sa kombinuje s arcotomiou, laminektómiou (odstránenie chrbtového oblúka) a / alebo facetektómiou (odstránenie medzistavcového kĺbu), korporektómiou (odstránenie tela stavcov). Súčasná inštalácia rôznych implantátov, stabilizačných systémov. Môže byť použitý spolu s navigačnou a endoskopickou podporou. Rez kožou je 3-15 cm, v závislosti od počtu operovaných stavcov. Región - celá chrbtica, prístup zozadu, spredu a zboku.

3. Stabilizačné operácie. Porušenie normálnej biomechaniky a axiálnej funkcie chrbtice sa prejavuje nestabilitou, deformáciou, patologickým zlomeninou. Na zabránenie alebo zníženie existujúceho neurologického deficitu (ochrnutie) je potrebné stabilizovať stavce pomocou špeciálnych systémov.

4. Paliatívna (uľahčujúca), funkčné operácie - rhizotómia a chondrotómia. Vykonávajú sa so syndrómom spastickej a pretrvávajúcej bolesti v dôsledku následkov poškodenia miechy. Účelom operácie je odrezať určité časti miechy, nervové kmene. V dôsledku toho je prenos patologického nervového impulzu blokovaný..

Perkutánna chirurgia (vpichom kože) - „ambulantná“ neurochirurgia

1. Rádiofrekvenčné denervovanie fazetových kĺbov. Používa sa pri fazetovom syndróme (keď sa zmení zdroj bolesti medzistavcových kĺbov), pod trubicu zosilňovača obrazu (mobilná röntgenová jednotka) sa inštalujú špeciálne ihly, prostredníctvom ktorých sa vykonáva rádiofrekvenčný účinok na nervy postihnutých kĺbov. Takže bolesť je odstránená.

2. Odstránenie prietrže disku pomocou perkutánneho vpichu. Medzistavcový disk sa prepichne špeciálnou ihlou pod trubicou zosilňovača obrazu, potom sa jeho stredná časť (jadro buničiny) odstráni nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Perkutánna nukleoplastika studenej plazmy - odparovanie vystavením studenej plazme.
 2. Hydrodisektómia - mletie a odstraňovanie, vysokorýchlostný prietok tekutiny (900 km / h).
 3. Špirálová nukleotómia - úvod do ihlovej tenkej špirály, ktorá vykonáva rotačné pohyby na odstránenie časti buničitého jadra.
 4. Odparovanie laserom - odstránenie laserom.
 5. Chemonukleolýza - zavádza sa špeciálna látka, ktorá vedie k skvapalneniu buničitého jadra a zníženiu jeho objemu.

3. Vertebroplastika. Hemangióm, patologické zlomeniny stavcov porušujú pevnosť a stabilitu chrbtice, dochádza k porušeniu geometrie stavca, čo môže viesť k poškodeniu miechy. Technika prevedenia - pod trubicou zosilňovača obrazu, s tenkou trubicou s vodičom, sa telo stavca prepichne a naplní špeciálnym cementom..

3. Kyphoplastika. Je to dobrý postup, ale umožňuje nielen obnoviť pevnosť stavcov, ale aj kompenzovať jeho deformáciu, čo vedie k zakriveniu chrbtice a vyžaduje opravu. Technika vykonávania - pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu sa do komory poškodeného stavca zavedú špeciálne komory 2 dutými ihlami, ktoré sa potom nafúknu. Tlak v komorách je prísne regulovaný, takže výsledkom je stavca potrebnej výšky bez deformácií (na tento účel sa používajú dve nafukovacie komory). Po obnovení požadovanej polohy sa komory odstránia a na fixáciu stavca sa dutiny, v ktorých boli komory umiestnené, vyplnia cementom..

4. Regenerácia tkanív medzistavcových platničiek. Po odstránení buničitého jadra sa časť materiálu odošle do špeciálneho laboratória, kde sa izolujú a kultivujú normálne bunky chrupavky (reprodukcia). Následne perkutánna punkčná metóda implantuje pestované tkanivo na medziobratlový disk, ktorý má záujem.

Aké následky sa môžu vyskytnúť po operácii?

Zotavenie po operácii sa nazýva vynikajúci výsledok. Opačná situácia sa nazýva zlé následky. Dôsledky sú tieto:

 • nedostatočný účinok operácie;
 • posilnenie neurologického stavu, syndróm bolesti;
 • porušenie biomechaniky chrbtice - výskyt nestability alebo obmedzenia pohyblivosti v segmente miechy;
 • zvýšený alebo výskyt jazvovitého procesu v dôsledku hnisavých komplikácií, krvácania, hrubej práce neurochirurga v operačnej rane;
 • negatívna reakcia na anestéziu (alergia, šok, exacerbácia chronických chorôb), použité implantáty a stabilizačné systémy;
 • neurotické depresívne poruchy;
 • fatálny výsledok. Pri plánovanej spinálnej neurochirurgii ide o kazuistiku, kde príčinou sú hlavne akútne patologické stavy počas anestézie (anafylaktické a iné život ohrozujúce typy šoku, ako aj rýchla exacerbácia predtým nezisteného ochorenia, napríklad prasknutie mozgovej aneuryzmy, akútny srdcový infarkt). myokard, atď.).

Pre vynikajúci výsledok operácie je dôležité:

 1. Správne stanovenie indikácií pre chirurgický zákrok.
 2. Vykonávanie operácie na vysokej profesionálnej úrovni.
 3. Správne naplánované a disciplinované obdobie pooperačnej rehabilitácie.

Poruchy v pooperačnom období - hlavný dôvod výskytu zlých následkov po operácii. Aby sa im zabránilo, je potrebná riadna rehabilitácia..

Rehabilitácia

Operácia bola úspešná, pacient si je istý, že všetko komplikované je pozadu. Pre pacienta je však najzaujímavejšie obdobie po operácii - čas rehabilitácie. Užitočnosť života pacienta závisí od rehabilitácie a dodržiavania odporúčaní lekára.

Princípy rehabilitácie po operácii na odstránenie prietrže chrbtice:

 1. Pozitívny emocionálny prístup napriek okolnostiam.
 2. Operácia eliminuje následky, príčinu odstráni iba pacient.
 3. Dodržiavanie hygieny pohybov (zdvíhacie a nosné hmotnosti, beh, skákanie, dlhé a nepohodlné sedenie, ostré a nadmerné fyzické aktivity)
 4. Pravidelná telesná výchova (všeobecná telesná výchova a špeciálne cvičenia na chrbticu).
 5. Liečba pravidelným chodom - manuálna masáž, fyzioterapia, akupunktúra, hirudoterapia. Pomocou telesnej výchovy budete schopní zabrániť patologickým zmenám svalov, väzov a kĺbov, ale existujúce poruchy nemôžete odstrániť bez lekárskej pomoci..
 6. Vyberte si svoje obľúbené aktivity - fitness, joga, aqua aerobik atď. a urob to s radosťou.
 7. Zdravie chrbtice po operácii nie je kompatibilné s profesionálnymi športmi, vzpieraním, kontaktnými bojovými umeniami, auto / štvorkolkou alebo motocyklom.
 8. Ak máte nadváhu - schudnite.
 9. Mnohé povolania majú po operácii obmedzenia, o ktorých sa rozhodne spolu s ošetrujúcim lekárom.
 10. Nespoliehajte sa na lieky, je možné patologický stav liečiť lekársky, neexistuje žiadny liek.

Pri rozhodovaní o operácii pacient rieši veľa otázok, z ktorých väčšina je opísaná v našom článku. Ale hlavnou otázkou, ktorú musí pacient vyriešiť, je výber neurochirurga. Takže špecialista odpovedá na všetky otázky! Určuje, či potrebujete operáciu, vykoná ju, dá odporúčania.

Základné kritériá pre výber lekára:

 1. Nebudú vás prevádzkovať nemocnice, ale lekár. Najmä pre rozpočtovú kliniku. V súkromnom lekárstve je klinika sám odborník. Na štátnej klinike je dosť neurochirurgov, ale nie skutočnosť, že sa všetci špecializujú na operáciu chrbtice. Choďte konkrétne na lekára, ktorého vám odporúčajú..
 2. Neurochirurgia je mimoriadne úzka špecializácia na špecializáciu samotnú. Nie je možné operovať na rovnakej úrovni na vysokej úrovni v neurochirurgii - nádory mozgu, trauma, mozgové mŕtvice, chrbtica atď. Pokiaľ ide o spinálnu prietrž, ide o spinálneho neurochirurga, ktorý má skúsenosti s takýmito operáciami najmenej 150 - 200 ročne. Veda je nevyhnutnosťou. Pri rozhovore s lekárom sa opýtajte, koľko podobných operácií vykonal za posledný mesiac, a tiež vyhľadajte jeho priezvisko medzi autormi odborných článkov v odborných lekárskych časopisoch. Internet, ktorý vám pomôže.
 3. Pri rozhodovaní o operácii by pre vás nemali byť žiadne temné témy. Nehanbite sa, opýtajte sa svojho lekára na rôzne otázky týkajúce sa nadchádzajúcej operácie. Dôležitá je nielen odpoveď, ale aj to, ako vám bude zodpovedaná. Pokojný, sebavedomý, bez tlaku.
 4. Páteřný neurochirurg najvyššej triedy je „kusový tovar“ s príslušnou cenou. Na súkromnej klinike je cena známa. Na štátnej klinike musíte vynaložiť určité úsilie, aby vás špecialista vybral z prúdu pacientov.

Bedrová hernia - prevádzka

Osteochondróza, tvrdá fyzická práca a zmeny súvisiace s vekom často vedú k tvorbe medzistavcových bedrových kýly. Najčastejšie sa vyskytujú na úrovni L3-L4, L4-L5 a L5-S1, pretože práve táto časť má najväčšie zaťaženie. Ako choroba postupuje, nevyhnutne sa vyskytujú bolesti rôznej intenzity, ako na chrbte, tak aj na nohách. Často osobu neustále pripravujú o pracovnú kapacitu a mier.

Ale bolesť nie je najnebezpečnejším spoločníkom hernie. Vďaka svojej osobitnej polohe alebo veľkej veľkosti je možné rozvíjať nielen znecitlivenie končatín a ich paralýzu, ale aj poruchy v zásobovaní krvi chvostom koní (pokračovanie miechy v bedrovej chrbtici), ktoré môže spôsobiť paralýzu nôh aj u mladých ľudí. Preto je dôležité vykonať komplexnú liečbu tejto choroby av prípade potreby rozhodnúť o odstránení bedrovej prietrže..

Pretože formácia je v priamom kontakte s miechou, operácii by mali veriť iba vysokokvalifikovaní odborníci v oblasti chirurgie miechy. Tým sa zníži riziko komplikácií a významne sa zvýši účinnosť liečby. Niektorí z najlepších stavcov v hlavnom meste sú pripravení vás priviesť na „kliniku SL“, poskytnúť podrobné rady a v prípade potreby vykonať cenovo dostupnú kýlu na odstránenie bedrovej chrbtice..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Operácia odstránenia prietrže bedrovej časti sa vykonáva presne podľa indikácie. Je to extrémne opatrenie a je potrebné iba pri absencii pozitívnych zmien stavu pacienta na pozadí dlhého priebehu konzervatívnej liečby, ktorá je sprevádzaná:

 • silná bolesť spôsobená neustále sa zvyšujúcim tlakom na nervové zakončenie;
 • strata kontroly nad vyprázdňovaním močového mechúra a čriev, erektilná dysfunkcia u mužov, ktorá je vyvolaná porušením cauda equina inervujúceho panvové orgány;
 • znížená citlivosť končatín až do parézy alebo ochrnutia;
 • zvýšenie tvorby prietrže až do 7 mm alebo viac.

Sekvestrované kýly sa operujú v naliehavom prípade, komplikujú sa silnou bolesťou, antalgickým držaním tela, vývojom neurologických komplikácií (slabosť v dolnej časti tela), zhoršenou funkciou panvových orgánov, t. J.

Je nesmierne dôležité ignorovať bolesť a nebáť sa operácie, pretože moderné metódy majú minimálne riziko komplikácií a vysokú účinnosť. Ak sa lumbálna prietrž neodstráni včas, stlačenie nervových koreňov môže mať nezvratné následky a zdravotné postihnutie..

Druhy operácií

V arzenáli spinálnych chirurgov existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť hernálnu masu. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, a čo je najdôležitejšie, indikácie a kontraindikácie. Iba kompetentný neurochirurg môže brať do úvahy všetky nuansy a zvoliť najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu metódu odstránenia prietrže.

Samozrejme ani jediná metóda, ani najmodernejšia, neposkytuje 100% záruku úplného zotavenia. Pravdepodobnosť zlyhania alebo recidívy je však tak nízka, že ani nemá zmysel o tom diskutovať. Tieto riziká však môžete minimalizovať kontaktovaním neurochirurgov, ortopedických traumatológov s rozsiahlymi skúsenosťami a hlbokými znalosťami v oblasti chirurgie chrbtice..

Endoskopická chirurgia

Endoskopická chirurgia je jedným z najnovších pokrokov v medicíne. S ich pomocou je možné eliminovať najzávažnejšie porušenia s ľahkým poškodením okolitých tkanív. Operácia sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej spinálnej anestézii pomocou endoskopov vybavených miniatúrnou kamerou a osvetľovacím zariadením. Obraz z kamery sa prenáša na monitor, čo umožňuje chirurgovi presne kontrolovať každý pohyb.

Endoskop sa zavedie do tela pacienta prepichnutím, ktorého veľkosť sa môže meniť od 0,5 do 1 cm. Typ prístupu je určený umiestnením hernálnej hmoty. Napríklad endoskopická hernia diskov L4-L5 napravo sa vykonáva pomocou posterolaterálneho prístupu.

Resekcia sa vykonáva pomocou špeciálneho nástroja, ktorý sa vedie cez dutinu endoskopu k patologickému výčnelku. Odstraňuje sa postupne v malom množstve a umožňuje vám uložiť medzistavcové platničky.

Indikácie pre endoskopickú chirurgiu sú:

 • veľkosť prietrže lumbálnej oblasti najmenej 7 mm;
 • výskyt porúch v činnosti močového mechúra a čriev, ktorý je sprevádzaný nedobrovoľným oddeľovaním moču a výkalov;
 • silná svalová slabosť na jednej alebo oboch nohách, zmeny chôdze;
 • Syndróm pretrvávajúcej bolesti;
 • Porušenie kvality života.

Použitím endoskopického zariadenia sa odstráni aj oddelená prietrž. V takýchto situáciách by sa mala operácia vykonať čo najskôr, pretože prasknutie vláknitého prstenca a vypustenie želatínového obsahu disku do miechy sú spojené so závažnými komplikáciami..

Microdisectomy

Táto operácia na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice znamená zavedenie mikrochirurgických nástrojov pomocou rezu do 2 cm. Kontrola postupu sa vykonáva pomocou špeciálneho zväčšenia alebo mikroskopu, čo vedie k dvojnásobnému až desaťnásobnému zvýšeniu.

Mikrodisektómia sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézii a je alternatívou k protetike disku, zanecháva menšie jazvy, riziká komplikácií sú veľmi nízke, doba rehabilitácie je kratšia a ľahšie tolerovateľná. S jeho pomocou sa vykonáva nielen odstránenie prietrží lumbálnej chrbtice, ale aj ďalšie stavce. Pri chirurgii je predovšetkým nevyhnutné odstrániť prietrž chrbtice L5-S1 s ťažkou laterálnou hypertrofiou žltého väziva stavcov..

Chirurgický zákrok netrvá dlhšie ako pol hodiny. To vám umožní úspešne odstrániť oddelené formácie a obsahujúce kalcifikácie, vyriešiť problém laterálnej (laterálnej) stenózy miechového kanála a eliminovať výčnelky veľkých rozmerov.

Klasická discektómia

Otvorená operácia chrbtice od začiatku 20. storočia vám umožňuje odstrániť celú medzistavcovú platňu av prípade potreby aj časti stavcov. Dnes sa používa úplná discektómia v prípade nestability chrbtice s opätovným výskytom herniovaných diskov a stenózy miechového kanála, pretože ide o otvorenú metódu liečby hernie. S pohyblivosťou medzi stavcami sú nútení chirurgovia nútení používať ho, najmä na laminektómiu a umiestnenie implantátu.

Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou zadného prístupu a zahŕňa rez do 5 až 10 cm dlhý a vyžaduje si celkovú anestéziu. Počas neho chirurg opatrne rozťahuje svaly, ak je to potrebné, odstráni väzivo a získa prístup k herniálnemu výčnelku. Odstránia sa všetky patologicky zmenené medzistavcové platničky. Na jeho miesto sa dá nainštalovať implantát vyrobený z umelých materiálov. Celková dĺžka operácie je asi 2 až 3 hodiny.

Laserové odstránenie

Laserové odstránenie bedrovej prietrže je nová mikrochirurgická technológia, ktorej výhodou je rýchla rehabilitácia, takmer úplná absencia komplikácií a prepustenie z kliniky do 2 hodín po zákroku..

Podstata metódy spočíva v tom, že sa v lokálnej anestézii zavedie punkcia kože a mäkkých tkanív pomocou ihlového vodiča alebo kanyly. Chirurg sleduje smer svojho pohybu cez monitor zosilňovača obrazu. Po dosiahnutí buničitého jadra zmeneného disku sa vláknom zavedie cez jeho dutinu, čím sa produkujú laserové impulzy.

Miechový chirurg ju privedie do stredu jadra a vráti sa do bodu vstupu do vláknitého prstenca. Potom otočí svetlovod o malý uhol a zopakuje postup. Teda v dôsledku tepelného účinku laserovej energie sa v jadre buničiny tvoria 2 až 6 úderov, čo vyvoláva zníženie veľkosti herniálnej formácie a zlepšenie pohody pacienta. U približne polovice pacientov dochádza k okamžitému zníženiu intenzity bolesti..

Laserová operácia na odstránenie bedrovej prietrže trvá asi štvrtinu hodiny. To sa však prejavuje iba pri malých výčnelkoch a neprítomnosti sprievodných chorôb. Potom nie je prakticky žiadne nepohodlie v obsluhovanej oblasti a obmedzenia v období zotavovania sa týkajú najmä schopnosti sedieť a zdvíhať ťažké predmety..

Laserové odstránenie bedrovej prietrže má niekoľko nevýhod. Po prvé, poskytuje dobrý výsledok iba v 80% prípadov. Po druhé, z nedbanlivého prístupu k rehabilitácii a následnému životnému štýlu vedie k relapsu choroby na 1 až 3 roky. Po tretie, náklady na odstránenie lumbálnej prietrže hernie sú dosť vysoké.

Nukleoplastika studenej plazmy

Toto je najnovšia technika na zníženie veľkosti prietrže pomocou studenej plazmy. Technicky sa operácia odstránenia lumbálnej prietrže chrbtice vykonáva rovnakým spôsobom ako laserové odparovanie, ale elektróda produkujúca oblak studenej plazmy pôsobí ako zdroj tepelnej energie..

Na rozdiel od laserových pulzov jej teplota nepresahuje 50 ° C, čo vám umožňuje úplne eliminovať riziko popálenia vláknitého prstenca a nervov alebo krvných ciev. Okrem toho sa môže opakovať, čo nie je typické pre laserové operácie..

Nukleoplastika chladnej plazmy je najbezpečnejšou a najjednoduchšou mikrochirurgickou operáciou, aká je dnes známa. Neurochirurgovia „SL Clinic“ sa používajú na jej vedenie. Naše ukazovatele úspechu postupu sa snažia na maximum, čo dokazuje vysokú profesionalitu našich lekárov.

Hydroplastics

Odstránenie prietrže bedrovej chrbtice touto metódou tiež patrí k počtu mikrochirurgických perkutánnych techník a je najbezpečnejšou a najúčinnejšou metódou všetkých minimálne invazívnych metód na odstránenie prietrží disku. Hydroplastika spočíva v znížení veľkosti výčnelku v dôsledku zriedenia časti buničitého jadra soľným roztokom a následného odsatia vytvorenej hmoty. Nevyžaduje si ani komplexnú a dlhú rehabilitáciu, prakticky nevyvoláva komplikácie a má vynikajúci účinok..

Po hydroplastike zostáva na koži nepatrná punkcia, ktorá sa vylieči bez tvorby jaziev. Môže sa vykonať s kýlami do veľkosti 0,7 mm.

Vlastnosti prípravy

Na klinike SL je pacientom k dispozícii celý rad diagnostických postupov, čo umožňuje presné vyhodnotenie zdravotného stavu a predpovedanie možných rizík každého typu chirurgického zákroku. V rámci predoperačného vyšetrenia sú pacienti predpisovaní:

 • UAC a OAM;
 • biochemický krvný test;
 • testy na syfilis, infekciu HIV, hepatitídu A a B;
 • coagulogram;
 • fluorografická;
 • EKG;
 • MRI

Pri výbere metódy chirurgického zákroku sa osobitná pozornosť venuje výsledkom MRI. Je ukázané absolútne všetkým pacientom v rámci predoperačnej prípravy, ale jeho mimoriadne dôležitými výsledkami sú, ak je to potrebné, odstránenie hernie disku L5-S1. Obrázok MRI je tiež doplnený rádiografiou bedrovej chrbtice pri priamej a laterálnej projekcii, aby sa stanovila hladina ilium..

Dôvodom je skutočnosť, že tieto stavce majú často zväčšené fazetové kĺby a vysoké ilium. Pre spinálneho chirurga môžu byť významnou prekážkou, najmä ak sa plánuje odstránenie medzistavcovej prietrže L5-S1 perkutánnou nukleoplastikou alebo endoskopiou. Preto, ak sa zistia hypertrofické procesy stavcov, pri konzultácii sa diskutuje o odstránení prietrže chrbtice a rozhodnutie o spôsobe odstránenia prietrže disku sa vyberie v závislosti od ľudskej anatómie..

Výsledky analýz a inštrumentálne diagnostické metódy hodnotí terapeut. Na ich základe podáva záver o možnosti chirurgického zákroku a neprítomnosti kontraindikácií. Ak sa počas vyšetrenia zistia abnormality, ktoré by mohli počas procedúry spôsobiť nežiaduce komplikácie, pacientovi sa poskytne príslušná liečba pre danú situáciu a plánovaná operácia sa odloží. Ak sa zistia závažné kontraindikácie, pacientovi sa odporúca iná metóda na liecbu medzistavcovej hernie.

Ak je vyšetrenie pozitívne 2 týždne pred stanoveným dátumom, mali by ste prestať užívať antikoagulanciá. Možnosť použitia iných liekov by sa mala prediskutovať s terapeutom.

Rehabilitácia

Operácia odstránenia medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice neprinesie významný výsledok, ak pacient nedodrží odporúčania odborníkov. Trvanie a charakteristika obdobia zotavenia priamo závisia od typu vykonaného chirurgického zákroku a od celkového stavu ľudského zdravia. V niektorých prípadoch sa môžu pacienti okamžite vrátiť k denným povinnostiam a robiť si ľahké domáce práce.

Po otvorenej discektómii sú pacienti nútení zostať v nemocnici najmenej týždeň a prvý deň sú neustále v polohe na chrbte. Následne sa môžu opatrne vstať a chodiť, dĺžka chôdze závisí od celkového zdravotného stavu pacienta.

Jemnejšie zásahy, najmä mikrodiscektómia, endoskopické a transdermálne operácie, nie sú spojené s poklesom zvyčajného rytmu života. Po nich môžu pacienti takmer okamžite chodiť a opustiť kliniku o deň alebo skôr.

Pri liečbe bedrovej chrbtice v SL Clinic sa nestretnete s obmedzeniami dĺžky sedenia a zdvíhania ťažkých predmetov. Takže po nukleoplastike môžete vstať, chodiť, sedieť bez obmedzení a po endoskopickej operácii môžete aktivovať nasledujúci deň. V každom prípade teda pacienti dostávajú odporúčania individuálne.

Ortopedický korzet je predpísaný pre dlhodobé zaťaženie po operácii. Je určený na zníženie zaťaženia chrbtice. So súhlasom lekára musíte začať s liečebnou terapiou. Je lepšie, ak sa prvé stretnutia uskutočňujú pod dohľadom úzkeho špecialistu, ktorý dokáže správne vypočítať záťaž a zvýšiť ju, keď sa telo zotaví..

Operácia na odstránenie bedrovej medzistavcovej prietrže núti pacientov starať sa o svoje zdravie, znižovať nadváhu, vyhýbať sa zdvíhaniu ťažkých predmetov a porozumieť jednej jednoduchej pravde - vaše zdravie je vo vašich rukách.

Aby sa predišlo recidíve, odporúča sa:

 • zbaviť sa nadváhy;
 • dodržiavať správnu výživu;
 • pravidelne sa zapájať;
 • vykonávať výcvik na posilnenie svalového korzetu;
 • pravidelne sa podrobujú kúpeľnej liečbe.

Vo väčšine prípadov sa výsledky chirurgického zákroku hodnotia po 2 týždňoch. Následné vyšetrenie miechového chirurga sa plánuje mesiac po prepustení z nemocnice.

Náklady na odstránenie prietrže (chirurgia) v Moskve

Na klinike SL sa medzistavcové prietrže liečia v súlade s európskymi normami. V prítomnosti indikácií vykonávame všetky možné typy chirurgických zákrokov a diagnostiku chorôb chrbtice pomocou moderného vybavenia najnovších generácií. Naši pacienti môžu vždy získať radu od najlepších vertebroológov av obzvlášť ťažkých prípadoch - komplexný názor na konzultáciu s lekármi.

Na našej klinike máte k dispozícii všetky typy perkutánnej nukleoplastiky. Starostlivo zvážime výber chirurgickej liečby pre každého pacienta. Preto nevykonávame studenú plazmu, laserovú nukleoplastiku alebo hydroplastickú hmotu bez výnimky. Chápeme, že operácia tohto druhu prinesie výrazný výsledok iba vtedy, ak sú splnené všetky podmienky na jej vykonanie, t. J. Ak existuje prietrž určitej veľkosti, nedochádza k žiadnym iným závažným porušeniam atď. Preto k takýmto postupom starostlivo pristupujeme k výberu pacientov..

Ak vám z nejakého dôvodu nevyhovuje transdermálne odstránenie prietrže H4 alebo iných diskov, navrhne sa iná technika chirurgického ošetrenia, ktorá poskytne najlepší účinok a bude zobrazená v konkrétnej situácii..

Náklady na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice sú od 98 000 rubľov, ak sa jedná o mikrochirurgickú metódu odstránenia, od 140 000 rubľov, ak ide o nukleoplastiku (pomocou punkcie), a závisí od:
- metóda odstránenia (otvorená, mikrochirurgická, endoskopická, nukleoplastika)
- spoločnosti výrobcu implantátov (ak používajú otvorenú metódu);
- Kliniky (kde bude operácia vykonaná) a učebňa.
- Analýzy pred operáciou (ak sa vyšetrenie uskutoční s nami)
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- implantáty alebo spotrebný materiál pre nukleoplastiku.
- Operácia;
- anestézia;
- Pooperačné pozorovanie.
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
- Vyšetrenia pred operáciou (ak si u nás prenajmete)
Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku.

Naši chrbticoví lekári plynule ovládajú všetky moderné techniky vykonávania operácií na chrbtici a môžu vykonávať odstránenie kýly L3-L4, L4-L5, L5-S1 a akýchkoľvek ďalších segmentov. Veľké praktické skúsenosti lekárov a najnovšie vybavenie nenechávajú žiadnu šancu na chybu. Preto sa naši pacienti nielen vracajú do plného života bez bolesti, ale privádzajú svojich príbuzných a priateľov na kliniku SL, aby mohli oceniť všetky výhody modernej medicíny a najmä vertebroológov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
Všeobecný opis chrbtice. Prvé, druhé, siedme krčné stavce, hrudné, bedrové, sakrálne a kostravé stavce. Príslušné oddelenia.Štruktúra a funkcie chrbticeMiecha alebo chrbtica je súčasťou kostry kmeňa a vykonáva ochranné a podporné funkcie miechy a koreňov miechových nervov vychádzajúcich z miechového kanála.
Osteoporóza je považovaná za chorobu starších ľudí, začína však oveľa skôr. Vápnikové prípravky na osteoporózu sa predpisujú všade, ale počet prípadov sa s vekom prudko zvyšuje..