loader

Hlavná

Žalúdok

Kýla chrbtice

V lekárskej terminológii znamená trakcia rozťahovanie chrbtice. Tento postup sa považuje za bežný, ale nie všetci odborníci v tejto oblasti majú sklon reagovať pozitívne na trakciu.

Aká dôležitá a nevyhnutná je trakcia chrbtice? Na túto otázku je určite ťažké odpovedať. V prípade potreby je potrebná. V dnešnom modernom svete existujú dva názory na výhody a poškodenia tohto spôsobu liečby medzistavcovej prietrže. Jedna skupina lekárov tvrdí, že na odstránenie napätia na stavcoch je potrebná trakcia a upnutie poškodeného disku. Druhá skupina je kategoricky vyladená, pretože je poškodený disk zapálený, čo znamená, že sa ho v žiadnom prípade nemôžete dotknúť. Preto nie je možné definitívne odpovedať na otázku, či je možné vykonať extrakciu chrbtice s prietržovou kýlou.

A predsa existujú situácie, keď sa extrakcia chrbtice prietrži používa ako jedna z metód liečby patológie. A veľa pacientov súhlasí s takouto liečbou.

Ošetrujúci lekár predpisuje túto techniku ​​výlučne v počiatočnom štádiu vývoja choroby. Ak ochorenie prechádza do závažnejšej formy, potom sa táto metóda, pretože liečba je zakázaná, nebude ani posudzovaná.

Na aké choroby je kapucňa vhodná?

Okrem kýly vykonajú odborníci kapotu aj v týchto prípadoch:

 • osteochondróza;
 • Nepohodlie v chrbte;
 • Časté bolesti hlavy - migrény;
 • Úzkosť, poruchy spánku;
 • Choroby horných a dolných končatín.

Problémy s chrbticou sa veľmi často vyskytujú v dôsledku sedavého životného štýlu. Neustála sedavá práca nepriaznivo vplýva na stavce, pretože na nich padá veľká záťaž, keď je osoba príliš dlhá a veľa sedí..

Výsledok extrakcie miechy s herniou

 • Kapucňa umožňuje zmierniť stres na stavcoch, ktoré zvierajú prietrž.
 • Hood zmierňuje bolesť.
 • Keď sa mäkké tkanivá chrbtice natiahnu, značne sa zlepší krvný obeh a väzivo a svaly sa bohato zásobia kyslíkom, napätie sa odstráni.
 • Kapucňa dokáže vyrovnať držanie tela a svalový korzet zlepšuje tón. To všetko má priaznivý vplyv na stav miechy a zabráni sa rozvoju a rastu prietrže..

Je dôležité vedieť, že popri pozitívnom výsledku z trakcie môže dôjsť aj k negatívnemu výsledku. Súhlasom s týmto postupom by ste mali najprv získať podrobné informácie od ošetrujúceho lekára o zvažovanej metóde liečby vrátane jej kladov a záporov..

Spôsoby extrakcie

V lekárskej praxi existujú dva spôsoby extrakcie. Prvou metódou je suchá technika. Druhou metódou je vodná technika. A prvá a druhá metóda sú veľmi aktívne a použiteľné..

Pre suché kukly sa používajú špeciálne stoly vrátane vertikálnych stolov. Povrch stola je tvrdý pomocou upevňovacích popruhov a káblov. Pásy a káble postupne, pomaly, pomaly napínajú svalový korzet a v skutočnosti chrbticu.

Trvanie postupu nie je dlhšie ako hodinu. Počas procedúry by sa pacient nemal cítiť nepohodlie.

Pokiaľ ide o napäťovú silu, lekár tento zákrok sleduje počas zákroku.

Technika vody spočíva v napínaní a vystavení vode. Táto metóda zmierňuje stres nervových zakončení a zvyšuje medzistavcovú vzdialenosť.

Zvyčajne sa kapucňa odporúča v kombinácii s terapeutickými masážami a liečebnými cvičeniami. Je to komplex, ktorý zvyšuje šance na úspech. Nezabudnite na lieky. Je to potrebné v kombinácii s inými metódami liečby..

kontraindikácie

Ako už bolo uvedené, existuje zoznam stavov a chorôb, ktoré vylučujú možnosť liečby trakciou. Tie obsahujú:

 • Závažná forma choroby s pretrvávajúcimi bolesťami hlavy;
 • Tuberkulózna spondylitída;
 • Nádor miechy;
 • Osteochondróza v neskorých štádiách vývoja;
 • artritída;
 • Osteoporóza je vážna a nebezpečná patológia;
 • Stupeň prietrže, keď sa objaví prolaps buničitého jadra - oddelená prietrž;
 • Poranenia chrbtice (modriny, zlomeniny);
 • nadváhou;
 • Kryt je kontraindikovaný u ľudí starších ako šesťdesiat rokov;
 • tehotenstva;
 • hypertenzia;
 • Ochorenie srdca.

Mnoho lekárov tiež neodporúča túto liečbu na skoliózu, pretože toto ochorenie je zakrivením chrbtice a môže vyvolať rôzne patológie a funkčné poruchy. Tiež by sa malo vyhnúť pacientom, ktorí predtým prekonali zlomeniny stavcov..

Ak sa pacientovi počas procedúry náhle objavila nečakaná bolesť alebo iné nepríjemné pocity, natiahnutie sa musí okamžite zastaviť, aby sa predišlo nežiaducim dôsledkom.

Pomáha extrakt s kýlou chrbtice? Áno, pomáha pri správnom prístupe a používa sa na liečbu rôznych pacientov. Počas napínania a po ňom by ste mali byť pozorní na svoje zdravie a rôzne pocity.

Ak sa pacient necíti dobre alebo je choroba v akútnom štádiu, použitie extraktu je vylúčené. Tento postup je tiež zbytočný v situáciách, keď nie je možné upustiť od operácie a chirurgický zákrok sa považuje za poslednú a jedinú možnosť, ako sa zbaviť choroby..

Vodná trakcia chrbtice

Pohon vody sa vykonáva výlučne na špecializovanej klinike. Ako sa vykonáva vodná trakcia? Pacient je v špeciálnom kúpeli v náchylnej polohe. Povrch s miernym sklonom. Telo pacienta je upevnené pomocou špeciálnych remienkov. Keď je k dispozícii náklad, pôsobí mechanickým tlakom..

Chrbtica je natiahnutá pomaly, jemne, hladko. Ako poznamenávajú odborníci a pacienti, extrakt vo vode sa uskutočňuje bez silnej bolesti, s minimálnym rizikom pre zdravie pacienta..

Pri tomto postupe sa často odporúča ošetrujúcim lekárom praktizovať terapeutické kúpanie. Kombinácia vodného a terapeutického kúpania vykazuje vynikajúce výsledky..

Extrakcia chrbtice doma

Trakcia miechy sa môže vykonávať doma, ak, samozrejme, nehovoríme o vážnom priebehu choroby, ak neexistuje obdobie exacerbácie a ak ošetrujúci lekár dal povolenie.

Doma môžete samostatne urobiť výpis na vodorovnej lište alebo použiť švédsku stenu, inverzný stôl, špeciálny simulátor trakcie.

Okrem toho existujú špeciálne cvičenia, pomocou ktorých je možné natiahnuť chrbticu. Lekár ich vyberie individuálne, pretože každá časť chrbtice má svoje vlastné cvičenia.

Pri vykonávaní cvičení je potrebné pamätať na to, že je potrebné vykonávať ich pomaly, jemne a bez ostrých pohybov. Dýchanie je pokojné a hlboké..

Aby som to zhrnul, je potrebné znovu zdôrazniť, že extrakcia chrbtice prietrži by sa nemala považovať za nezávislú metódu liečby patológie, ale za pomocnú metódu, ktorá môže dať pozitívny výsledok spolu s inými konzervatívnymi metódami liečby. K chrbtovej trakcii by sa malo pristupovať až po súhlase ošetrujúceho lekára a samozrejme po dôkladnej diagnóze tela pacienta ako celku..

Všetko o spinálnej prietrži

Rozťahovanie pomôže zlepšiť krvný obeh a obnoviť disky.

Miechová kýla je nebezpečná choroba, pokiaľ sa nelieči, vedie k invalidite. Lekári okrem liekov, injekcií, fyzioterapie a akupunktúry odporúčajú natiahnutie chrbtice na prietrž. Pri týchto liečebných postupoch je pozornosť zameraná na strečing. V lekárskej terminológii sa táto metóda nazýva trakcia (napätie miechy). V procese napínania chrbtice sa zväčšuje priestor medzi stavcami, medzistavcové platne sa uvoľňujú kompresiou. Krvný obeh sa zlepší, disky sa začnú zotavovať.

Je povolené vykonať postup doma? Čo je trakcia?

Je možné s týmto ochorením vykonať cvičenia na napínanie chrbtice? Strečing s kýlou bedrovej chrbtice bol vyvinutý už dlhú dobu. Protahovacie cviky nie sú schválené všetkými lekármi, stále sa o tom vedie diskusia a všetci lekári s týmto spôsobom liečby zdaleka nesúhlasia. Mnohé pozitívne hodnotenia týkajúce sa takejto terapie však naznačujú opak. Správnym rozhodnutím je zníženie kompresie nervových zakončení pomocou trakcie. Kapucňa má veľa výhod:

 • odstránenie bolesti;
 • zníženie intradiskálneho tlaku;
 • vertebrálna výživa sa zlepšuje v dôsledku obnovenia krvného obehu;
 • citlivosť nervových vlákien je obnovená;
 • zmiernenie svalového napätia;
 • dochádza k zväčšeniu chrbtice až do asi 4 mm.

Ťahové cviky sú povolené doma. To však možno urobiť iba po získaní súhlasu od ošetrujúceho lekára, ako aj po tom, ako je pacient vyškolený fyzioterapeutom a ukáže, ako sa správne natiahnuť. Samostatné podávanie tejto liečebnej metódy je nebezpečné, môže to viesť k komplikáciám..

Pravidlá vykonávania komplexov odbornej prípravy

Keď sa zistí prietrž, mala by sa rozťahovacie cvičenie začať okamžite. Dôsledná a správna implementácia komplexu umožní vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Pri použití tejto metódy zaobchádzania je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 1. Nárast zaťaženia je veľmi pomalý. Pri prvom cvičení nemôžete pridať váhu.
 2. Je zakázané vykonávať ostré pohyby, skákať.
 3. Pred tréningovým komplexom by ste sa mali pripraviť, zahriať svaly pomocou cvičení alebo si odpočinúť v kúpeli.
 4. S medzistavcovou prietržou nemôžete zvládnuť hodiny. Cvičenia sa vykonávajú 2–5 minút, zakaždým (ak sa pacient cíti lepšie), čas sa zvyšuje o 3 minúty.
 5. V priemere je povolené vykonávať záťaž 20 minút, aby nedošlo k negatívnemu nárazu a aby nedošlo k preťaženiu chrbtice..
 6. Natiahnutie je prípustné počas obdobia remisie. Ak pacient prešiel akútnym obdobím choroby.
 7. Cvičenie by malo byť pravidelné. Odporúča sa cvičiť každý druhý deň, ak to zdravotný stav umožňuje - denne.
 8. Výskyt záchvatu bolesti znamená ukončenie relácie a odpočinku.

Ak cítite nárast sily, je dôležité zvoliť ten správny režim. Cvičenia by sa mali striedať, nemôžete vykonávať jedno cvičenie počas 2 minút a je tiež zakázané krútiť sa prvýkrát po začiatku zotavenia..

Tréningový komplex na ulici

Vodorovné tyče pre deti sú skvelým spôsobom, ako vyliečiť medzistavcovú prietrž. Ak je doma vodorovný bar, ak nie, choďte na akékoľvek ihrisko. Vertikálne strečing má pozitívny vplyv na zdravie pacienta. Je zakázané vyťahovať sa, vykonávať rôzne triky. Na vodorovnej lište s kýlou chrbtice sa smie zavesiť len ten, ktorý by nemal byť dlho v tejto polohe. Rukoväť ruky môže byť obrátená alebo priama, pretože je pre pacienta pohodlnejšia. Najskôr sa vykoná vertikálne napínanie nie dlhšie ako 10 sekúnd, maximálna doba zavesenia na vodorovnej lište je 30 sekúnd. Keď pacient dosiahne 30 sekúnd, začnite striedavo držať. Predné a zadné uchopenie sú rôzne cvičenia pre dolnú časť chrbta, ale sú užitočné na natiahnutie chrbtice a vytvorenie korzetu..

Na vodorovných pruhoch je užitočné vykonať cvičebný kútik. Za týmto účelom zdvihnite nohy pod uhlom 90 stupňov, potom nižšie. Na začiatku bude pre obeť ťažké vykonať toto cvičenie, preto sa odporúča zdvihnúť končatiny v ohnutom stave. Cvičenie je potrebné vykonávať pomaly, bez trhania, inak vzniknú komplikácie. Začnite s 1 opakovaním.

Triedy so špeciálnou tabuľou

Trakciu za sucha späť možno vykonať v nemocnici alebo doma. Tento spôsob liečby zahŕňa použitie špeciálnej tabule. Rozšírenie môže byť horizontálne alebo vertikálne. Doska je pre takúto chorobu vhodnejšia ako vodorovná lišta, pretože môžete nastaviť uhol. Schéma suchého napínania prietrž s kýlou

 • inštalácia zariadenia pod uhlom 30 stupňov;
 • ľahnite si na povrch a uchopte okraje dosky rukami;
 • trvanie postupu je 5 minút, potom je možné čas predĺžiť na 20 minút.

Toto cvičenie je dobré, pretože natiahnutie chrbtice s prietržami je úplne bezpečné. Ak pacient pociťuje bolesť chrbta, môže kedykoľvek prestať s napínaním. Pri hernii chrbta v sakrálnej sekcii je potrebné zdvihnúť ohnuté nohy a vykonať krútenie rôznymi smermi. Je dovolené narovnať rovné nohy v uhle 90 stupňov. Je veľmi užitočné cvičiť na bicykli iba pomaly. Tieto cviky sú užitočné pri miechovej kýle v bedrovej a krížovej oblasti. Ak je postihnutá cervikálna lézia, cviky sú trochu iné, o tom sa dozviete v ďalšej časti článku..

Vertikálna kapota: ako sa vykonáva?

Je veľmi dôležité, aby chrbát cvičil pravidelne, nemali by ste sa pokúšať robiť všetky cvičenia naraz, ak boli bolesti naposledy a pacientovi cvičenie chýbalo. Krčný región vyžaduje trochu odlišný prístup. Každý nesprávny pohyb spôsobí komplikácie. Možné následky nezávislej realizácie komplexu bez vedomia lekára: čiastočná alebo úplná paralýza. S kýlami v krčnej chrbtici Dr. Bubnovsky odporúča vertikálne strečing. Správna trakcia krčnej chrbtice a súčasne bedrovej časti:

 • pacient je položený na doske, nohy sú pripevnené špeciálnymi remienkami;
 • potom sa obeť pomaly začne zdvíhať hore nohami, aby nedošlo k prudkému prúdeniu krvi do hlavy a závratom;
 • potom, čo je pacient úplne znížený, môžete vykonať niektoré cviky.

V prípade krčnej chrbtice s vertikálnym natiahnutím chrbtice je užitočné urobiť zákruty hlavy. Hlavu môže otočiť iba lekár a môže dôjsť k charakteristickému kŕču. Bubnovsky odporúča robiť tlač v tejto polohe, čo ďalej pomôže napnúť svaly krku a chrbta. Bubnovsky neodporúča vykonávať napínanie chrbtice s kýlami na horizontálnej lište, ak je pacient starší ako 40 rokov. Tvrdí, že tabuľa Evminov je najlepším spôsobom, ako sa zbaviť prietrže. V 90% prípadov táto metóda liečby pomáha. Tiež pre krčnú chrbticu použite Glissonovu slučku, ktorá je fixovaná suchým zipsom v týlnej časti. V tomto prípade je pacient vo vodorovnej polohe, pánty sú pripevnené k ťažnej páke. Rozťahovanie môže byť diferencované alebo symetrické.

Kontraindikácie tejto terapie

Ak má pacient prietrž chrbtice, potom je pre natiahnutie dôležitá absencia kontraindikácií. Je zakázané vykonávať postup pri silnej bolesti, ani nepomôže, ak je choroba v poslednom štádiu vývoja. Je dôležité dodržiavať odporúčanie ošetrujúceho lekára, ak povedal, že operácii sa nedá vyhnúť, bude potrebná operácia. Nespoliehajte sa iba na svoj názor a vedomosti, vaše zdravie môže utrpieť.

Technika liečby je kontraindikovaná v prípade zhubných nádorov a metastáz v chrbtici, zápalových procesov, zlomenín a modrín chrbtice. Neodporúča sa vykonávať napínanie miechy za prítomnosti diagnózy „osteochondrózy“..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Trakcia s herniou bedrovej chrbtice

Existuje mnoho metód na liečbu prietrže v dolnej časti chrbta. Je to tradičná terapia, tradičné lekárske metódy. Najjednoduchšou a najmenej nákladnou možnosťou liečby chrbtice je chrbtová trakcia s bedrovou kýlou.

Táto manipulácia umožňuje napnúť stavce, čím eliminuje tlak na nervové zakončenie, obnovuje krvný obeh a znižuje bolesť..

Výhody a nevýhody

Natiahnutie chrbta kýlou bedrovej má svoje výhody a nevýhody.

Medzi pozitívne aspekty patrí:

 • schopnosť eliminovať bolesť a vyhnúť sa užívaniu liekov, ktoré majú vedľajšie účinky,
 • rýchla úľava od zdravia pacienta počas napínania chrbtice,
 • zmiernenie stresu vo svaloch zadných a medzistavcových platničiek,
 • vplyv na mäkké tkanivá chrbtice znižuje ich opuch,
 • eliminácia tlaku na nervové korene,
 • kreslenie sa môže uskutočniť doma.

Ale podľa niektorých odborníkov, strečing s herniou dolnej časti chrbta môže zhoršiť stav pacienta.

Nevýhody tohto spôsobu liečby zahŕňajú:

 • opakovanie prietrže,
 • vzhľad mikrotrhlín, pretože stavce po natiahnutí majú pre seba neprirodzené postavenie,
 • prietrž môže zvýšiť svoju pôvodnú veľkosť.

Pre úspešné vyliečenie kýly je nevyhnutné prísne dodržiavať pokyny fyzioterapeuta, aby sa zabránilo zdvihnutiu závaží, používať ortopedický korzet. Je zaujímavé prečítať si, či je možné zohriať prietrž bedrovej chrbtice.

metódy

Natiahnutie chrbtice prietrž sa uskutočňuje nasledujúcimi spôsobmi: pasívne, podvodné, suché, pomocou cvičení fyzioterapie. Zvážte každú z týchto metód:

 1. Pasívne. Táto metóda znamená, že pacient nosí špeciálny tvrdý korzet na dlhú dobu. Procedúra vylučuje prietrž, ale má vedľajší účinok: atrofia svalových vlákien. Na obnovenie ich prirodzeného fungovania je potrebné vykonávať cvičebné cvičenia po dlhú dobu a tvrdo.
 2. Pod vodou. Podvodná trakcia chrbtice s herniou sa vykonáva v sanatóriách. Toto je najšetrnejší spôsob expozície, pretože pod vodou sa všetky svaly pacienta uvoľňujú a pri rozťahovaní nevznikajú nepríjemné pocity. Manipulácia sa vykonáva v špeciálnom kúpeli. Pacient leží na špeciálnej naklonenej ploche. Pacient je pripevnený špeciálnymi remienkami a spustený do vody. Potom sa pásy pritiahnu a vďaka tomu sa chrbtica napne kýlou. Pod vplyvom vody je liečebná procedúra pre pacienta hladká a pohodlná. Priebeh liečby pozostáva z 15 sedení.
 3. Uschnúť. Natiahnutie kýly chrbtice suchým spôsobom sa vykonáva v horizontálnej alebo vertikálnej polohe. Pacient je položený na špeciálnom trakčnom stole, jeho hlava leží na vyvýšenej plošine. Ruky sú upevnené slučkami. Zadná kapota s kýlou sa vyskytuje pod vlastnou hmotnosťou pacienta alebo s použitím ďalších činidiel na váženie. Pri použití tejto metódy trakcie má lekár možnosť udržať proces pod kontrolou av prípade potreby zmeniť jeho intenzitu. Čas procedúry sa pohybuje od niekoľkých minút do troch hodín. Metóda suchého roztiahnutia poskytuje účinný výsledok po 18 reláciách. Po zákroku na zlepšenie účinku používajú pacienti špeciálny korzet na opravu stavcov v správnej polohe.
 4. Fyzioterapia. Cvičenia vyberie iba odborník na cvičebnú terapiu, ktorý pri zostavovaní výcvikového plánu vezme do úvahy, v ktorej časti chrbtice sa vytvorila prietrž. Počas tried fyzickej terapie je dôležité pamätať na niekoľko pravidiel:
  • cvičenie sa môže začať iba s odpustením,
  • Najprv sa kladie minimálna záťaž s postupným zvyšovaním, berúc do úvahy blaho pacienta,
  • dodržujte pravidelnosť tréningu, optimálny rozvrh je každý druhý deň,
  • vyhnite sa krúteniu chrbta,
  • vyvarujte sa behu, skákania a vertikálneho zaťaženia chrbta,
  • v prípade bolesti je potrebné cvičenia zastaviť a poradiť sa s lekárom.

Domáci úsek

Ak pacient nemá silnú bolesť, môžu sa strie s vertebrálnou prietržou vykonávať nezávisle doma. V iných situáciách by mal byť domáci tréning ukončený a vykonávaný pod dohľadom odborníka na cvičebnú terapiu..

Natiahnutie prietrže chrbtice doma by malo určite začať zahrievaním. Toto zahreje vaše svaly a pomôže predchádzať zraneniam..

Natiahnutie kýly chrbtice doma je dovolené robiť iba vertikálny úsek, vo vodorovnej polohe, je to prísne zakázané. Vhodné je zavesenie na vodorovnú lištu, švédsku stenu alebo priečku po dobu 10-15 minút denne. Podľa vlastnej hmotnosti pacienta sa chrbtica roztiahne, čím sa zníži zaťaženie medzistavcových platničiek.

Domovský tréningový komplex pre kýlu bedrovej chrbtice môže obsahovať tieto napínacie cviky:

 • Musíte ležať na chrbte, položte dlane na brucho. Nohy sa mierne ohýbajú na kolenách. Ďalej musíte namáhať brušné svaly a zároveň tlačiť spodnú časť chrbta k podlahe.
 • Ľahnite si na chrbát, nohy a ramená sa predlžujú rovno. Odtrhnite súčasne hlavu a plecia z podlahy, zatiaľ čo spodná časť lopatiek by mala zostať pritlačená k podlahe. Zablokujte túto polohu na 10 sekúnd a potom sa plynule vráťte do východiskovej polohy.
 • Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená. Položte dlaň na opačné koleno. Pokúste sa túto nohu ohnúť a zároveň rukou prejavte odpor. Držte túto pozíciu 10 sekúnd a potom vykonajte rovnakú manipuláciu s druhou nohou a pažou.

Každé cvičenie zopakujte 3-5 krát.

Cvičenie na tabuli

Doma s bedrovou kýlou chrbtice je vhodná špeciálna doska na natiahnutie nazývaná simulátor Evminov. Tento simulátor je naklonená doska. Gymnastika na doske vám umožňuje jemne natiahnuť chrbticu, obnoviť prísun krvi do medzistavcových platničiek.

Možnosti cvičení na palube:

 • Ľahnite si na chrbát na doske, ruky držte za ruky, nohy dole. Nadvihnite panvovú oblasť jemným natiahnutím chrbtice.
 • Ľahnite si chrbtom na dosku, nohy položte aj na dosku. Pomaly zdvíhajte panvovú oblasť.
 • Usrkávate telo dole a dosku jemne kývajte.
 • Ohnite nohy na kolená a každú nohu striedavo nadvihnite.
 • Ohnite kolená a zdvíhajte ich súčasne.

Realizácia komplikovaných cvičení na palube sa musí vykonávať pod dohľadom inštruktora.

Natiahnutie chrbtice herniou: všetky klady a zápory

Medzistavcová hernia je komplexné ochorenie. Liečba trvá veľa času a prebieha postupne. Každý krok má svoju vlastnú liečebnú techniku. V zásade sa však používajú dva prístupy:

 • liečba drogami,
 • chirurgický zákrok.

Obe metódy zahŕňajú fyziologické terapeutické postupy, akupunktúru, manuálnu terapiu, spoločné cvičenia, špeciálne sady cvičení, ako adjuvantné terapie atď..

Spomedzi všetkých týchto liečebných metód vyniká napínanie miechy s prietržom, tiež nazývané trakcia.

V lekárskej terminológii ide o trakciu (silné napínanie svalov chrbta, ktoré sú v spastickom stave pre choroby chrbtice)..

Čo je trakcia a aký je zmysel tohto postupu

Natiahnutie chrbtice je dosť účinné pri niektorých patologických zmenách (lekári ich nazývajú degeneratívno-dystrofickí).

Tieto zmeny vedú k rednutiu kostného tkaniva stavcov, k strate jeho funkcie - k ochrane miechy umiestnenej vo vnútri stavcov. Rovnaké zmeny sa vyskytujú aj v chrupavke..

V dôsledku toho dochádza k vyčnievaniu prietrže, ktorá tlačí na miechu a dráždi početné nervové vetvy, čo spôsobuje silnú bolesť.

V takom prípade musíte kontaktovať špecialistov, ktorí vedia, ako správne natiahnuť chrbticu. Amatérske použitie trakcie je spojené s komplikáciami a tak zložitou chorobou.

Keď sú napnuté, svaly a väzy obklopujúce chrbticu sa napínajú. Takýto účinok znižuje intradiskálny tlak a podvrtnutie svalov stlačených spazmom zmierňuje bolesť.

Medzistavcový priestor sa zväčšuje o zlomok milimetra, ale to stačí na zníženie výčnelku.

Súčasne sa zlepšuje prísun krvi v dôsledku toho, že sa odstráni kompresia krvných ciev a obnoví sa aj normálna citlivosť nervových vlákien v postihnutej oblasti. Celková dĺžka chrbtice sa zväčšuje na 4 mm.

Typy trakcie

Trakcia je rozdelená do niekoľkých typov: na mieste zákroku, na prostredí, v ktorom sa nachádza telo pacienta, a na polohe samotného tela..

Pohon sa môže vykonať:

 • v špecializovanom lekárskom zariadení,
 • doma.

Podľa polohy tela pacienta počas postupu to môže byť:

 • horizontálna trakcia,
 • vertikálna trakcia.

Horizontálne rozšírenie chrbtice s prietržou je rozdelené na:

Pozrime sa podrobnejšie na všetky typy postupov.

Doma môžete efektívne vykonávať napínacie cviky vo zvislej polohe.

Vertikálna trakcia je jednoduchšie napínanie chrbtice na vodorovnej alebo vodorovnej tyči, kde sa ako hmotnosť použije hmotnosť samotného tela. Pacient musí len chvíľu visieť a byť v tejto polohe, bez vytiahnutí!

Ak ide o úsek dolnej časti chrbta s prietržou, musíte visieť čo najšetrnejšie a najpresnejšie, iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára a podľa pokynov, ktoré vydal..

Akákoľvek zmena vo frekvencii postupu alebo zvýšenie záťaže (napríklad použitie záťažového zaťaženia) sa musí dohodnúť s lekárom..

Vertikálne napínanie sa môže vykonávať pomocou zariadení, ale v prípadoch, keď nejde o kýlu.

Zvláštnosťou vertikálnej trakcie je to, že tieto protahovacie cvičenia má zmysel robiť iba pri patológiách hrudnej a bedrovej chrbtice..

V cervikálnej oblasti sa pri takom rozťahovaní záťaž chrbtice nijakým spôsobom nemení, a preto pri prietržoch v tejto oblasti dochádza k horizontálnemu rozťahovaniu..

Ležiace vo vode

Horizontálne napínanie chrbtice pod vodou sa vykonáva výlučne v špecializovaných miestnostiach as veľkým objemom vody: vo vani na procedúry alebo v bazéne. Tento postup nie je možný v domácom kúpeli..

Podvodná trakcia je osoba vo vode s teplotou ľudského tela, ale nie vyššou ako 37 ° C.

Telo by malo byť upevnené tak, aby pacient nepadol do vody hlavou, pretože závažia sú pripevnené k panvovej oblasti, ktorej hmotnosť môže dosiahnuť 20 - 30 kg..

Trvanie trakcie je určené ošetrujúcim lekárom a môže sa meniť od 5 minút do 2 až 3 hodiny v závislosti od závažnosti ochorenia..

Rovnaký faktor určuje trvanie liečebného cyklu, zvyčajne nie viac ako 20 sedení. Pacienti poznamenávajú, že pri liečbe pod vodou je bolesť dolných častí chrbta po natiahnutí menej bolestivá ako pri suchu.

Suchý úsek

Natiahnutie za sucha sa odporúča najmä pre tých, ktorí majú lumbálnu prietrž.

Pred samotným zákrokom sa spastický stav najskôr odstráni z paravertebrálnych svalov zahriatím (bežné vyhrievacie vankúšiky, suché teplo), masážou (to tiež zlepšuje krvný obeh v ohnisku patológie) alebo teplým (nie horúcim!) Kúpeľom..

Potom sa chrbtica natiahne pomocou hardvéru.

Musím si vypočuť názory skeptikov?

So všetkými kladmi existujú aj hlasy proti.

 • Pri už existujúcej hernii trakcia neodstráni samotný výčnelok, ale iba dočasne zmierňuje tlak na disk. Na konci postupu sa obnoví patologický stav.
 • Pri významných deformitách stavcového tkaniva môže natiahnutie zväčšiť obraz a poškodiť ho ešte viac.

Vo všeobecnosti môže trakciu predpísať iba lekár a až po vyšetrení pacienta.

Ďalšie užitočné informácie:

V mojich sociálnych sieťach sledujete ďalšie užitočné materiály:

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel
a zdieľajte tento materiál so svojimi priateľmi :)

Natiahnutie chrbtice s herniou

Liečba patológií chrbtice, napríklad prietrže, je úspešná iba pri použití komplexnej terapie. Natiahnutie chrbtice prietrži môže zastaviť súčasný degeneratívny proces a zabrániť jeho výskytu v budúcnosti. Niektorí lekári sú opatrní pri tejto metóde liečby a veria, že strečing poškodzuje iba chrbticu, ale v skutočnosti to všetko závisí od individuálnych charakteristík choroby pacienta..

Indikácie a prínosy postupu

Trakcia chrbtice - napínanie chrbtových svalov pod vplyvom sily. Ako sila sa najčastejšie používa hmotnosť vlastného tela alebo mechanická sila špeciálneho zariadenia. Lekári odporúčajú strečing pre degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice. Prejavujú sa riedením kostí a chrupaviek stavcov, preto vyčnieva prietrž hernia, ktorá dráždi nervové zakončenie a stlačí miechu. Rozťahovanie svalov chrbtice obnovuje zovreté nervy a zakončenie, znižuje tlak vo vnútri medzistavcových platničiek a odstraňuje bolesť. Po priebehu procedúr sa chrbtica predlžuje o 3 až 4 mm, čo znižuje stratu prietrže. Nasledujúce choroby sú indikáciami pre trakčný systém:

 • medziobratlová kýla;
 • poranenia miechy;
 • radiculitis;
 • zovretý nerv;
 • kyfóza;
 • lordóza;
 • skolióza.

Nie je možné vykonať natiahnutie prietrže chrbtice v akútnej forme sprevádzanej silnou bolesťou, alebo keď je choroba v poslednom štádiu.

Všeobecné princípy natiahnutia miechy

Pred naťahovaním sa musíte poradiť s lekárom. Je vhodné odobrať röntgen lumbálnej chrbtice, kde sa častejšie vyskytuje prietrž. Nezúčastňujte sa na samoliečbe a naťahovaní bez súhlasu lekára, pretože to môže situáciu zhoršiť. Pri rozťahovaní by ste si mali svoje telo pozorne načúvať: ak počas pohybu dôjde k silnej bolesti, je lepšie vylúčiť ho z komplexu a nechať iba cvičenia, ktoré nespôsobujú nepohodlie. Pohyby by mali byť hladké a trhané a malo by sa zabrániť pohybom chrbta. Je vhodné udržiavať vysokú frekvenciu tréningov - až 3 - 3-krát denne: všetky cvičenia môžete rozdeliť do zodpovedajúceho počtu skupín a robiť každé v rôznom čase..

Technika vykonávania

Natiahnutie chrbtice prietrž je niekoľko druhov. V závislosti od spôsobu vedenia je suchá trakcia izolovaná na brvne, na špeciálnej doske a vyrovnávaní vody v špeciálnom bazéne v lekárskom zariadení. Poloha tela každého druhu môže byť vodorovná alebo zvislá.

Cvičenie priečok

Pravidelne môžete vykonávať vodorovnú lištu aj doma. Najprv je dovolené visieť nie dlhšie ako 20-30 sekúnd a postupne predlžovať trvanie, nezabudnite koordinovať všetky zmeny s lekárom pre cvičebnú terapiu. Aby sa táto úloha skomplikovala, pri zavesení na vodorovnú lištu sa môžete pokúsiť zdvihnúť nohy paralelne s podlahou, niekedy sú nohy ohnuté na kolenách, ak je príliš ťažké zdvihnúť priame čiary. Pokročilá úroveň - výťahy, ktoré vyrovnávajú chrbticu a posilňujú svaly chrbta. Najprv je vhodné umiestniť stoličku pod nohy, aby sa cvičenie nevykonávalo v plnej amplitúde a aby sa nepoškodilo..

Strečing na tabuli

Takéto vybavenie nájdete v telocvični alebo si ho kúpite doma v športovom obchode. Jeho výhodou je možnosť prispôsobiť si uhol sklonu. Pre väčšie pohodlie sú také cvičebné stroje vybavené slučkami na ruky. Na napínanie vertebrálnej hernie by sa doska mala umiestniť pod uhlom maximálne 40 °, ľahnúť si, uchopiť slučky rukami a zavesiť. V prvom štádiu by nemal čas zavesenia trvať dlhšie ako 5 minút a pri posilňovaní svalov a väzov by sa mal predlžovať až na 20 minút. Aby sa táto úloha skomplikovala, zdvíhajú sa bicykle alebo nohy v pravom uhle..

Iné metódy

Za dobrý spôsob posilnenia svalov abs, chrbtice, rúk, zlepšenia držania tela sa považuje stojan na ponožkách a na lakťoch - bar. Čas stojana začína od 20 sekúnd a pridáva sa ďalších 5 sekúnd denne. Tyčinku môžete skomplikovať zdvihnutím jednej nohy alebo paže do vzduchu. Užitočné kurzy jogy, ktoré tiež napínajú svaly a kĺby, zvyšujú prietok krvi a liečia telo.

Po rozťahovaní je vhodné zavesiť na podlahu a odpočívať iba 1-2 minúty. Vykládka svalov je uľahčená chôdzou po všetkých štyroch. Natiahnutie chrbtice prietrž nie je všeliekom, ktorý úplne zmierni chorobu. Pri správnej implementácii a dodržiavaní pravidiel pomôže strečingová a cvičebná terapia zastaviť progresiu prietrže a zbaviť sa bolestivých symptómov..

Hlavné cvičenia na natiahnutie chrbtice s prietržom bedrovej chrbtice, zásady cvičebnej terapie, kontraindikácie a potenciálne prínosy

Fyzioterapia je odvetvie medicíny, ktoré skúma účinky rôznych fyzikálnych faktorov na ľudské zdravie. V článku sa zameriame na to, či napínanie chrbtice pomocou prietrže lumbálnej chrbtice pomáha..

Pozor! V medzinárodnej klasifikácii chorôb 10 revízií (ICD-10) je medziobratlová hernia označená kódom M51.2..

Zásady liečby

Liečba závisí od závažnosti ochorenia a anamnézy. Predtým sa najčastejšie používal chirurgický zákrok, ale dnes sa chirurgický zákrok považuje za poslednú mieru liečby.

Používa sa celý rad konzervatívnych liečebných metód, ktoré dávajú pacientovi slobodu od príznakov. Okamžitý chirurgický zákrok sa odporúča iba v závažných prípadoch (syndróm chvosta alebo iné neurologické deficity).

Konzervatívna liečba prolapsu disku spočíva v kombinácii liekov a fyzioterapie. Ortopedickí chirurgovia predpisujú často niekoľko mesiacov fyzioterapie a užívania silných analgetík, ako aj svalových relaxancií, ktoré uvoľňujú svaly na začiatku liečby..

V závislosti od príznakov a intenzity bolesti sa terapia rozširuje o fyzioterapiu, manuálnu terapiu alebo iné postupy. Ďalším prístupom je multimodálna terapia proti bolesti, pri ktorej rôzne lekárske odbory pracujú ruka v ruke. Pri multimodálnej terapii sa predpisujú dva analgetiká, psychoterapeutické alebo neurologické programy.

Súbežne s psychoterapiou sa pacienti učia správne interpretovať bolesť a plánovať svoj každodenný život sami. Klasická aj multimodálna terapia proti bolesti sa vykonáva ambulantne alebo ústavne. Ambulantná liečba je indikovaná, ak nie je dostatok silných liekov proti bolesti a fyzioterapie na odstránenie bolesti..

Pacienti, ktorí sú nútení užívať silné lieky na zmiernenie bolesti alebo dokonca závislí od intravenóznych tekutín, budú musieť zostať v nemocnici. Medzi účinné skupiny liekov používaných pri liečbe bolesti patria kortizón, opioidy, nesteroidné protizápalové lieky, analgetiká, psychotropné látky, lokálne anestetiká..

Fyzioterapia zostáva výlučne podpornou metódou. Fyzioterapeuti úzko spolupracujú s inými zdravotníckymi pracovníkmi. Cieľom fyzioterapeutickej liečby je obnoviť alebo udržať mobilitu pacientov. Používa sa na akútne choroby a na rehabilitáciu po nehodách alebo zraneniach..

Fyzioterapia sa považuje za najúspešnejšiu konzervatívnu liečbu HMD. Pomáha zmierniť príznaky a zabrániť recidíve HMD. V prípade prolapsu disku môže invazívna chirurgia zbytočne viesť k fyzioterapii.

Fyzioterapia je užitočná a nevyhnutná po akútnej fáze HMD, pretože pacienti sa učí venovať pozornosť správnemu držaniu tela, neustále posilňovať chrbtové svaly, a tým zmierňovať stres z stavcov..

Epidurálna infiltrácia (EI) - injekcia zmesi kortizónu a anestetík priamo do miechového kanála. Tento postup sa používa pri herniovaných diskoch v bedrovej chrbtici. EI sa vykonáva až šesťkrát. Účelom infiltrácie je znížiť intenzitu bolesti a zbaviť sa silného zápalu.

Soľný roztok vysycha z kvapkacieho disku. Tento postup pomáha uvoľňovať nervy a odstraňuje nepríjemné pocity. EI sa v niektorých prípadoch vykonáva pod počítačovou tomografickou kontrolou.

Pacienti často dostávajú dve až šesť EI. Nenahrádza operáciu, pretože neopravuje GMD. Postup však môže znemožniť operáciu, ak pacient dosiahne absolútnu slobodu od príznakov choroby. EI sa zvyčajne uskutočňuje, keď iné konzervatívne liečby nedávajú terapeutický účinok. Pacienti často dostávajú EI po úspešnom dokončení operácie na odstránenie bolesti.

Periradikulárna terapia (skratka: PRT) je postup podobný EI. Ako súčasť PRT je pacient vstreknutý priamo do nervového koreňa. Podaná zmes však pozostáva z lokálneho anestetika a protizápalového činidla. Podráždený nervový koreň sa upokojuje a príznaky zmiznú. PRT je vhodný pre pacientov s ožarujúcimi bolesťami končatín, pretože injekcia eliminuje pocity lokálne aj systémovo. Pre lepšiu viditeľnosť sa injekcia podáva pod kontrolou počítačovej tomografie.

preťahovanie

Natiahnutie chrbtice prietrže doma môže zhoršiť priebeh choroby v akútnej fáze. Je prísne zakázané vykonávať akékoľvek fyzické úkony v akútnom období! Program cvičení na napínanie chrbta je kvalifikovaný odborník. Rozťahovanie rôznych častí chrbta môže mať za následok zranenie a zhoršenie, ak je nedbanlivo vykonané.

Namiesto gymnastiky, náročných horizontálnych barových cvičení alebo iného silového tréningu sa odporúča vodný aerobik. Počas rehabilitačného obdobia sa pacientom zobrazuje kúpanie v bazéne. Vykonávanie strečing bez inštruktora je prísne kontraindikované. Vykonávanie zložitých cvičení v chrbtovej kolóne (hrudná alebo krčná chrbtica) vyžaduje určitú úroveň tréningu. Nadmerné rozťahovanie môže poškodiť väzivo. Vynikajúce výsledky sa dajú dosiahnuť pod prísnym dohľadom fyzioterapeuta, ktorý monitoruje priebeh a poradie výcviku.

Dôležité! Je kategoricky nemožné robiť zložité cvičenia samostatne (strečing, napínanie spodnej časti chrbta) na doske, kresle alebo pomocou rôznych prístrojov s GMD. Výcvik je povolený iba s trénerom, ktorý získal príslušnú kvalifikáciu. Pred vykonaním cvičenia sa odporúča konzultovať so svojím lekárom možné následky a varovania..

Ako natiahnuť chrbticu s herniou doma?

Natiahnutie chrbtice kýlou doma je celkom možné. Medzistavcová prietrž je komplexné ochorenie, ktoré sa ťažko zbavuje..

V súčasnosti existujú dve hlavné metódy, ktoré pomáhajú eliminovať chorobu:

 • chirurgický zásah;
 • liečenie.

Podľa odborníkov je však potrebné bojovať proti hernii komplexným spôsobom, preto je extrakcia miechy jednou z metód, ktorá sa dnes používa.

Zvážte, aké sú výhody a nevýhody strečingu a ako sa liečiť doma.

Podstata zaobchádzania a význam postupu

Predĺženie chrbtice v lekárskom jazyku sa nazýva trakcia - silné napínanie svalov tela.

V dôsledku patologických zmien, ktoré sa vyskytujú v chrbtici, si môžete všimnúť určitý výčnelok prietrže. Vytvára nielen tlak na miechu, ale tiež dráždi nervy. V tomto ohľade majú pacienti nepohodlie a silnú bolesť..

Aby sa zbavil tlaku, je potrebné napnúť väzy a svaly umiestnené okolo chrbtice. Táto metóda:

 • zmierňuje bolesť;
 • zlepšuje prísun krvi;
 • obnovuje nervové siete.

V tomto prípade je chrbtica predĺžená približne o 4 mm.

Za akých podmienok sú cvičenia

Ošetrenie sa môže vykonávať doma, v telocvični alebo na ulici, na vodorovných pruhoch. Aby sa nepoškodili chrbtica a okolité svaly, je možné napínanie vykonávať v rôznych sanatóriách v bazéne..

Ak chcete začať cvičiť doma, musíte sa vždy poradiť s odborníkom. Skúsený lekár vám pomôže zostaviť rozvrh hodín a poskytne ďalšie tipy, ako sa rýchlejšie zbaviť choroby.

Na klinike sa spravidla vykonáva röntgen chrbtice, ako aj úplná diagnostika tela na infekcie, iné choroby a zápaly v chrbte..

Ku každej lekcii sa musí pristupovať zvlášť opatrne. V žiadnom prípade nerobte ostré pohyby, trhané miesta a zametanie.

Cvičenie priečok

Na dosiahnutie efektu napínania sú vynikajúce aj triedy na vodorovnej lište alebo priečke, ktoré môžu byť inštalované doma. Na to, ako sa zbaviť choroby, postačuje 1-2 prístupy denne. Neskakujte prudko a nestúpajte na priečku, aby ste ešte viac nepoškodili chrbticu. Vodorovná tyč by mala byť umiestnená dostatočne nízko, vo vzdialenosti ramien vystretých smerom nahor.

 1. Aby ste sa zbavili prietrže, je dokonalé zavesenie na vodorovnú lištu. Ak chcete úlohu dokončiť, uchopte lištu dopredu alebo dozadu a striedavo s metódou vašej polohy. Byť v tejto polohe by malo byť od 10 do 30 sekúnd.
 2. Ďalším cvičením je roh. Pri zavesení opatrne zdvihnite nohy o 90 stupňov. Ak je táto metóda pre vás ťažká, môžete si kolená ohnúť. Okrem toho, že táto úloha pomáha narovnať chrbticu, môžete sa stať majiteľom vynikajúcich abs, pretože sú zapojené brušné svaly..
 3. Vyťahovanie je jedným z najúčinnejších cvičení. Prvé cvičenie so stolicami. Týmto spôsobom sa chrbtica natiahne s malou oporou na nohách. Plné cvičenia budú možné až po roku. Svaly sa natahujú veľmi dlho, takže výsledky nebudú okamžite viditeľné.

Výcvik na interaktívnej tabuli

Napínanie chrbtice pomocou dosky má menšie zaťaženie ako triedy na vodorovných tyčiach. Súčasne je úroveň sklonu celkom jednoducho nastaviteľná.

Takýto simulátor si môžete kúpiť v športovom obchode zakúpením produktu s rukoväťami alebo špeciálnymi slučkami na ruky.

 1. Stroj umiestnite pod uhlom 30–35 °. Ľahnite si na chrbát a uchopte pánty rukami. Počas niekoľkých prvých cvičení zostaňte v tejto polohe dlhšie ako 5 minút. V budúcnosti sa čas môže predĺžiť na 20 alebo viac minút. Narovnanie chrbtice nastáva automaticky, pretože gravitačná sila pôsobí na svaly.
 2. Aby ste zvýšili záťaž na chrbte, ohnite nohy pod hrudník a otočte panvu doľava a doprava. Nebuď príliš horlivý, aby si nepoškodil svaly ešte viac.
 3. Okrem toho, keď ste na palube, môžete vykonať predtým opísané cvičenie „rohu“, ako aj bicykel.

Je potrebné mať na pamäti, že čím väčší je sklon dosky, tým väčšie je zaťaženie tela.

Ostatné cvičenia na napínanie chrbtice

Jednou z najbežnejších metód korekcie držania tela je bar. Pacient by sa mal opierať o ruky ohnuté v uhle 45 ° a o nohy na nohách, aby bol v tejto polohe asi 30 sekúnd. Tyčinka pomáha nielen obnovovať svaly chrbta, ale tiež vytvára priame držanie tela.

V súčasnosti sú kurzy jogy celkom bežné. Málokto vie, že súbor cvičení, ktoré sa vykonávajú počas tréningu, tiež pomáha narovnať chrbticu..

Jóga pomáha napínať kĺby, po ktorých sa zlepšuje ich pohyblivosť. Táto východná terapia pomáha normalizovať prietok krvi, zvyšuje svalový tonus, robí ich silnejšími a zdravšími..

Na to, aby si telo po tréningu oddýchlo, je potrebné dokončiť úlohy na relaxáciu. Ľahnite si na chrbát na tvrdý povrch, napríklad na podlahu, pokúste sa ho dotknúť všetkými svaly a zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty. Na relaxáciu môžete využiť dosku. Ľahnite si na brucho, ruky visiace dole a relaxujte.

Chôdza po všetkých štyroch cvičeniach, rovnako ako iné cvičenia, tiež pomáha pri relaxácii zadných svalov..

Nezabudnite dodržať niekoľko bezpečnostných opatrení. Ako je uvedené vyššie, všetky cvičenia by sa mali vykonávať pomaly a hladko. Pred rozťahovaním nezabudnite zahriať svaly, aby ste dosiahli plodnejšie výsledky. Musíte to robiť každý deň bez toho, aby vám chýba cvičenie. Ak cvičenia stále nemôžete dokončiť, nesnažte sa vyrovnať stratený čas a ťažko zaťažujte svoje telo.

K dnešnému dňu neexistuje zhoda v tom, či je užitočné natiahnuť svaly chrbtice. Niektorí odborníci tvrdia, že triedy môžu situáciu zhoršiť, zatiaľ čo iní naopak zastávajú tento názor..

V žiadnom prípade neliečte sami. Ak vám lekár predpísal fyzickú terapiu, nemali by ste to robiť doma.

Liga stavovcov. Časť 2-1. Škodlivé cvičenia

Tento príspevok sa zameria na cvičenia, ktoré sú škodlivé a nebezpečné pre ľudí s akýmikoľvek problémami so zadami. Pretože neexistujú žiadne zdravé, ale nie sú dostatočne preskúmané ;-) cvičenia sú pre vás najpravdepodobnejšie škodlivé, aj keď váš chrbát bolí občas a nie príliš. Všetky zdroje informácií, z ktorých som informácie získal, budú uvedené v komentároch k príspevku.

Najprv uvediem všeobecné pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať pri vykonávaní cvičení pre ľudí s chorou chrbticou a ku každému obrázku s nesprávnym cvičením bude priložená poznámka, prečo je to škodlivé..

Harm preťahovanie

V ľudskom tele je niekoľko spojivových tkanív, ktorých práca je podstatou jogy:

Šľacha je tvorenie spojivového tkaniva, terminálnej štruktúry priečne pruhovaných svalov, s ktorou sú pripevnené na kosti kostry..

Ligament - tvorba spojivového tkaniva na vzájomné spojenie kostí (http://en.wikipedia.org/wiki/Ligament).

Počas vykonávania väčšiny ázanov v joge sú svaly napnuté (to je dobré a dobré) a šľachy (to je už zlé). Pri horení v napínaní dochádza k napínaniu šliach v dôsledku mikrotrhlín a následných intergrowov tkaniva. Takto sa predlžuje dĺžka šliach a vy napríklad sedíte na motúzi, aj keď táto poloha nie je stanovená v normálnom ľudskom tele. Pri neustálom rozťahovaní šliach nemajú čas sa zotavovať, čo vedie k destabilizácii kĺbov a chrbtice ako celku, a preto trpia prietržami postihnuté oblasti. Všeobecne platí, že jóga je dobrá v moderovaní a pri vyhýbaní sa cvičeniam, z ktorých zásad vyplýva porušenie pravidiel stanovených v tomto príspevku..

Škodlivé cvičenie, ktoré nemá priamy chrbát.

Obrázky sú skvelým príkladom cvičení, ktoré ničia vaše medzistavcové platničky a vyvolávajú rast hernie. Mechanika je jednoduchá: pri ohýbaní vpred maximalizujete chrbát chrbtice, zväčšujete vzdialenosť medzi chrbtovými diskami. Ak máte zdravú chrbticu, nemusí to mať za následok žiadne zlé následky, v prítomnosti kýly a v dôsledku toho degeneratívnych procesov na stavcoch, šírite iba časť chrbta, z ktorej pochádza kýla, a často podvedome namáhate hlboké svaly brucha a akoby „tlačil“ chrbát zvnútra. Naopak, pri ohýbaní v opačnom smere porušujete zadnú časť medzistavcového kotúča, pretože je už pri sedavej práci vystavený stresu, je to škodlivý spôsob, ako dodatočne vyvíjať tlak na zaťaženú oblasť a uviesť ju do problémového stavu..

Príklady škodlivých cvičení na obrázku vyššie.

Škodlivý beh a športovanie

Pri behu je takmer vždy (s výnimkou konkrétnych druhov) tzv. „Letová fáza“, keď je človek úplne mimo zem, nebezpečným okamihom pristátia po takomto „oddelení“ je neobvyklé zaťaženie kolenných kĺbov a dosť silné na chrbticu. Beh je rad škodlivých „mikropádov“, je lepšie ho nahradiť svižnou chôdzou alebo plávaním, ak je to možné.

Aktívne herné športy okrem ext. traumatická aktivita: tras, pády, ostré zákruty, ostré zákruty.

Škodlivé tance a kruhové bedrá

Hovoríme samozrejme o tancoch s vysokými nákladmi a prvkami akrobacie: balet, takmer akýkoľvek profesionálny tanec, break dance a podobne..

Škodlivý výkyv lisu s odtrhnutím chrbta z podlahy

Obrovské cvičenie v jeho poškodení, ak chcete pumpovať lis, mali by ste napnúť svaly a mierne zvýšiť lopatky bez toho, aby ste zdvihli spodnú časť chrbta z podlahy..

Škodlivé cvičenia s vertikálnym zaťažením

Všeobecne platí, že takmer všetky cvičenia s vertikálnym ext. záťaž je škodlivá prietrži alebo akékoľvek problémy s chrbticou. Pravidelné drepy bez váhy, keď sú nohy ohnuté v uhle viac ako 90 stupňov, sú pre kolená škodlivé.

Tu je všetko zrejmé: nárazové zaťaženie, náhle pohyby, skoky. Obzvlášť odlišné sú tu spory, ktoré degenerujú trénerov, ktoré radi dávajú na našej škole. Osobne poznám osobu, ktorá si vyniesla prietrž krčnej chrbtice.

Cvičenie vedúce k zhoršeniu mojej prietrže a operácie (žiadateľ č. 1)

Ležiaci na chrbte zdvíhame rovné nohy a začneme vykonávať kruhové pohyby

Cvičenie vedúce k zhoršeniu mojej prietrže a operácie (žiadateľ č. 2)

Postavenie sa sklopí dopredu, nie rovným chrbtom, aby sa roztiahla zadná plocha nôh. Toto je obrázok zobrazený na prvom obrázku v príspevku, prvý v rade.

PS: O pár minút pripojím ďalší príspevok, bude to jeden veľký obrázok, v ľavom stĺpci budú škodlivé cviky na chrbticu, napravo - ich užitočná možnosť. Obrázok je veľký, takže ho nemôžete pripojiť tu.

Nenašli sa žiadne duplikáty

Stručne povedané, proste stále jedím. Vedel som, že pohyb tela je škodlivý)

Nasledujúce príspevky budú určené pre vás, budú tu informácie o tom, aké cvičenia sa môžu a mali by sa robiť. A o tom, že jedia aj mimochodom ;-)

Kliknutím na moju prezývku sa zobrazia všetky príspevky, ktoré som kedy vytvoril.

Povedz mi, ako si myslíš - môže motúz sedieť bez zranení alebo nie? Už existujú problémy a lov motúzov ((((

(a potom akýmkoľvek spôsobom v nose s nohou)

naozaj sa tešíme na natiahnutie alebo radu o tom, čo čítať, citlivé informácie nenájdete.
môže pretiahnutie pomôcť môj chrbát, od detstva to bolo veľmi drevené, možno to je tiež problém?

môže jasne vysvetliť, prečo chôdza po bežnom bežiacom páse v horizontálnej polohe nie je na rozdiel od bežnej chôdze užitočná?

Keď športovec beží pozdĺž trate, cesty, cesty alebo iného tvrdého povrchu, jeho nohy vytvárajú hnacie sily, ktoré zrýchľujú ťažisko tela a posúvajú celé telo dopredu. Počas každého behu cyklu sa centrum hmoty športovca spomaľuje. Aby sa predišlo spomaleniu pohybu tela, nohy na to striedavo vytvárajú hnacie sily. Nevšimnete si to očami, ale beh sa ukáže dosť členitý, nohy neustále ostružia celé telo.

Keď športovec beží na bežiacom páse, je ťažisko tela statické (aspoň relatívne k rovine). Neexistuje žiadny posun vpred, trať len letí pod atlétom. V skutočnosti pri behu na bežiacom páse je jedinou úlohou športovca prestaviť nohu včas, pričom si na bežiacom páse zachová svoju relatívnu pozíciu. Ukazuje sa, že hlavnou funkciou svalov nôh počas behu je vytvorenie pohybu dopredu (tvorba hnacej sily) a strata behu je špecifická vo vzťahu k obvyklému behu dediny.

kde si to získal? vaše závery alebo niečo iné?

Obávam sa, že nemôžem. Tento problém ma nezaujímal, ale tiež som počul, že prechádzka v parku je užitočnejšia.

okrem toho na trati osoba, akoby sa odrazila na svojom mieste, ale netlačila sa dopredu

Časť použitých zdrojov.

Dobrý Dozviete sa viac o skolióze a jej liečbe. Autor niekedy zachádza príliš ďaleko v nepásech lekárov a odhodlania k paleo-strave, ale existuje veľa užitočných informácií, a to aj o trpiacich kýlami.

Kniha Lobachev V. "103 chýb lekárov a pacientov"

Názor lekárov, všeobecné informácie z rôznych zdrojov, zozbierané po dlhú dobu, nemôžete uviesť všetko.

A druhá fotografia v prvej skupine (s nohou na vnútornej strane stehna) - čo je zlé na tomto cvičení? A lotus tiež nie je jasný.

Je to zlé pre kolená. To sa netýkalo chrbtice, ale tiež dôležité

Cítim traumu týchto ásan na kolenách (ani sa nesnažím sedieť v lotosu).

Je to, akoby som čítal príspevky svojho lekára, vedúceho oddelenia, len som deja vu)

Dobré príspevky a správne)

Aj keď si môžete zahrať stolný tenis? A mimochodom, čo môžete povedať o natiahnutí chrbtice týmto spôsobom https://www.youtube.com/watch?v=b22B0l25_LM

Môžete len opatrne, bez trhania a skákania v ohnutom stave. Je to zvláštne, ale môže to fungovať. V nemocnici sa praktizuje kapucňa na nosenie váhy, ale mnohí lekári v súčasnosti tvrdia, že to nie je užitočné. Pochádza z doby sovietskej medicíny, niekedy je príliš tvrdá. Kapucňa napína rovnaké šľachy, o ktorých som hovoril, keď som písala o joge, a to je škodlivé. Najlepšia kapucňa - leží na bruchu vlastnými rukami.

Pokiaľ ide o tému ťahania gravitáciou, je zrejmé, že sa nemôžete na vodorovnej lište dlho prehýbať, ale čo táto možnosť? niekto skontroloval, či sú stavce natiahnuté, alebo či si do toho nejako narúša napnuté ruky?

pokiaľ ide o video - hlava bude unavená z prívalu krvi

Akékoľvek videnie na vodorovnej lište je škodlivé pre chrbticu. Zabudol som o tom písať. Akékoľvek nezávislé kapucne iba v horizontálnom stave. príčiny:

Vis na vodorovnej tyči je lineárne predĺženie bedrovej a hrudnej chrbtice so súčasným stlačením krčka (fixácia kefami)
Jednoznačná odpoveď neexistuje: Mnohé názory sa nevysvetľujú účinnosťou samotnej trakcie, ale tým, aké trakcie sa vykonali, v ktorej časti chrbtice, koľko času a či existujú indikácie na jej vykonanie, tj z diagnostiky..
Informácie na zváženie:
-trakcia - často statická neprispieva k vážnej stimulácii výživy disku, pre spoľahlivú predpoveď je ťažké dávky
-zvýšené riziko nestability v dôsledku nezhody rastúcich väzov chrbtice a amortizačných schopností zodpovedajúcich diskov (predávkovanie)
-porušenie fyziologického zakrivenia lineárnou trakciou, najmä lordózou (vyhladenie)
zistenia:
-s patológiou kĺbov syndrómu bolesti chrbtice a faziet je možné na krátky čas pod dohľadom iba lekára
-s patológiou krku je kontraindikovaná (komplikácie sa ľahko formujú)
-s patológiou hrudnej oblasti je indikovaná pod dohľadom lekára
-s patológiou drieku podľa uváženia lekára, ale riziko stimulácie tvorby prietrže je až 50%

autor príspevku, objasnite svoj príspevok, týka sa to ľudí, ktorí už majú problémy s chrbtom (kýla atď.) alebo pre všetkých v rade? iba v druhom prípade je to trochu nepravdepodobné.

Nebudem sa hádať, pretože to nie je lekár, len z osobných pozorovaní som si všimol, že občania s chorým chrbtom, ktorí nevykonávajú fyzické cvičenie, ale len si smutne utierajú nohavice radikálne viac ako tí, ktorí bežia, visia na horizontálnej lište alebo v telocvični.

Nikdy by som si nemyslel, tým skôr pre príspevok s nemeckými obrázkami v komentároch dokonca radí stránkam o chrbát, a tam sa odporúča len zavesiť na vodorovnú lištu, ale o stlačení krku to znie presvedčivo.

Otázka: vytiahnutia a cvičenia pre tlač na vodorovnej lište - sú dokonca bezpečné? co si myslis?

Myslím si, že horizontálnu lištu je lepšie vylúčiť, ak už existuje hernia. Akékoľvek cviky na vodorovnej lište môžu byť nahradené nárazmi (kliky, remienky), neriskujte.

tieto informácie sa vzťahujú aj na skoliózu?

Nie všetko sa zmestí, ale veľa. Skolióza je veľmi zložitá téma. Prečítajte si odkaz číslo 1 LJ, kde autor odovzdáva množstvo informácií špeciálne pre skoliózu. Cvičenia je potrebné vykonať v knihe Shore, tam nájdete. Malo by sa vylúčiť akékoľvek symetrické cvičenie.,

Na jednej strane sa zdá byť všetko pravda, na druhej strane nie. Všetky cvičenia s vychýlením chrbtice sú škodlivé a nemusíte ich ani nakláňať do strán. Ale o flexii sa mi zdá nezmysel, môžete sa nakláňať vpred bez ďalšej váhy, ale v správnych cvikoch máte ohýbanie dopredu. A práve to vám pri cvičení pomohlo ublížiť na spodnej časti chrbta, keby ste si vybrali akékoľvek iné cvičenie s predklonom, ale s dolnou časťou chrbta pritlačenou k podlahe by bolo všetko normálne. Samozrejme, ak hovoríme o záťaži na chrbte - áno, musíte ju udržiavať stabilnú, ale môžete sa pokojne ohýbať vpred.

Bolesť na pleciach spôsobená herníciou disku? To sa stáva?

Bolesť ramien spôsobená herniou disku.

Pacienti sa často sťažujú na bolesť ramena a potom ju liečia niekoľko mesiacov, čo nevedie k požadovanému výsledku. Vyskúšajú fyzioterapiu, blokádu kortikosteroidmi, NSAID, cvičebnú terapiu.

A zdá sa, že to pomáha, ale nie na dlho a potom sa všetko vráti znova.

• Pokiaľ ide o MRI, takmer u každého dospelého môžete nájsť nejaké degeneratívne zmeny v ramennom kĺbe, ktoré sú chybne pripisované zdroju bolesti a začnú ich vytrvalo „liečiť“..

• Lieky používané na liečbu znižujú zápal a zmierňujú bolesť, aj keď pochádzajú z herniovaného disku.

Kde je bolesť ramena?

• Medzistavcová prietrž môže simulovať bolesť ramien. Klinickým príkladom je kýla C5-6 vľavo, 5,5 mm. Sťažnosti na bolesť v oblasti ramien, nepohodlie pri otáčaní krku.

• Inervačná zóna C5-6 je priamo v oblasti ramien

• Dobrý traumatológ a neurológ zvyčajne okamžite bude mať podozrenie, že niečo nie je v poriadku, a pošle sa na MRI krčnej chrbtice, aby sa objasnila diagnóza. Skutočný svet však nie je ani zďaleka ideálny a často sa stáva, že pacient je uviaznutý na dlhú dobu pomocou „diagnostiky ramena“..

• V takom prípade by sa malo všetko ošetrenie zamerať na hlavného hrdinu tejto príležitosti - herniovaného disku.

• Napriek veľkosti a ubezpečeniu niektorých lekárov, že v tomto prípade je indikovaná chirurgická operácia, nie je tomu tak. V tomto klinickom príklade sa musíte pokúsiť obísť bez neho a dosiahnuť zníženie veľkosti prietrže.

• Hneď ako sa jeho veľkosť zníži, sťažnosti zmiznú.

PS: A žiadne injekcie Diprospanu a Kenalogu - v slušnej spoločnosti sa to považuje za zatemnenie!

Liečebné cvičenia na bolesti chrbta

Komplex liečebných cvičení v akútnom období

Komplex liečebných cvičení v subakútnom období

Komplex liečebných cvičení v remisii

Užitočné tipy na bolesti chrbta

1. Čo robiť, aby nedošlo k poškodeniu chrbta

(odporúčanie Dr. F.P. Stupina)

1.1. Pracujte správne

Ľutujeme chrbát! Preťaženie chrbtice v dôsledku nadváhy je najčastejšou príčinou exacerbácie. Ak nemáte zvyk „ťahať tašky“ - nerobte to, ak musíte - robte to správne: bremeno prenášajte do dvoch rúk alebo ho vložte do batohu, použite tašku na kolieskach, zdvíhajte závažia, ohnite kolená, nasaďte polotuhý korzet, ktorý znižuje zaťaženie chrbtice. Žiť podľa možností chrbta.

1.2. Pohnúť sa vpravo

Neškubnite sa chrbtom! Preťaženie chrbtice v dôsledku nadmerného zaťaženia motorom je druhou najčastejšou príčinou bolesti chrbtice - neobvyklé rýchle a ostré pohyby vedú k zhoršeniu stavu. Žite hladko v rytme valčíka.

1.3. Choďte doprava

Neohýbajte sa, sledujte svoju polohu! Prúžok lepiacej pásky prilepenej pozdĺž chrbtice vám pomôže sledovať vašu polohu: keď je natiahnutý, nedovolí vám sa skloniť. Hrdý postoj je znakom zdravého chrbta..

1.4. Sadnite si správne

Povaha „navrhnutá“ chrbticu pre vertikálne použitie, je zle prispôsobená polohe sedenia. Sedieť aktívne: bez opretia, pevne pritlačte chrbticu k zadnej časti stoličky a mierne namáhajte brušné svaly. Skontrolujte: ak je správna poloha, svaly krku, ramenného pletenca a hrudníka sú uvoľnené, môžete voľne dýchať a pohybovať hlavou. Žite zvisle.

1.5. Stojte vpravo

Pri dlhodobej statickej práci pri státí sa pokúste udržať vertikálnu polohu tela. Poloha nôh počas predĺženého státia je jedna pred druhou, je žiaduce: predná strana je na stojane. Je ľahšie zdvihnúť stôl alebo stroj do pohodlnej výšky, ako vyliečiť kýlu chrbtice..

1.6. Spite vpravo.

Nechajte svoje chrbát spať! Naši predkovia spali na drevených podlahách, ale položili slamené alebo dole matrac, pamätáme si tvrdú oporu a asi dve matrace navrchu, z nejakého dôvodu nie. Úlohou je počas spánku zachovať prirodzené krivky chrbtice. Spať na polotuhej posteli (ortopedická, jarná matrace, pravidelná pohovka, vankúše pod fyziologickým ohybom). Strečing po spánku je nevyhnutnosťou.

1.7. Jedzte správne

Neexistuje žiadna diéta na osteochondrózu, je tu strava na chudnutie! Vyvinúť maximálne úsilie na zníženie hmotnosti, najjednoduchšie je vylúčiť korenené, mastné, múky, slané. Určite schudnite.

1.8. Relaxujte správne

Steam chrbtom! Raz týždenne navštívte saunu alebo sa naparujte v ruskom kúpeli. Tepelné ošetrenie a masáž metiel - zlepšujú prísun krvi do chrbtice, zabezpečujú výživu svalov, väzov, stavcov a medzistavcových platničiek. Teplo je dôležitým faktorom pri prevencii a liečbe chrbtice.

1.9. Vlak vpravo

Trénujte chrbát! Fyzioterapeutické cvičenia, výcvik na simulátoroch, sú užitočné pre 2 až 3 jednorazové návštevy týždenne. Protahovacie cvičenia, cvičenia jogy, bazén - sú užitočné aj pre jednorazové cvičenia. Ak nechcete trénovať chrbát (rôzna práca sa tiež cvičí), potom príde čas na bolesť od každého kýchania.

1.10. Správne sa obliekajte

Vyložte chrbát! Oblečte si ťažký kožuch, čižmy s vysokými tenkými podpätkami a prechádzajte sa po klzkej ceste - máte istotu, že bolesti chrbtice ešte zhoršia. Moderné ľahké a teplé bundy, primeraná výška podpätku (3-5 cm) so širokou podporou - najjednoduchšia prevencia exacerbácie. Položte vysoký pätu na loptu av práci, predovšetkým - pohodlie.

Pamätajte, že nadváha, sedavý životný štýl, tvrdá fyzická práca, abnormality vo vývoji kostry, predĺžená expozícia v antifyziologickej polohe, neúspešné, ostré zákruty, predĺžená vibrácia celého tela môžu byť rizikovými faktormi bolesti chrbta. Bolo dokázané, že fajčiari sa rýchlejšie vyvíjajú degeneráciou medzistavcových platničiek a častejšie sa vyskytujú bolesti chrbta.!

2. Čo robiť, aby nedošlo k poškodeniu chrbta

(správne správanie na obrázkoch)

3. Test na prítomnosť a príčinu hyperkyfózy u vás a vášho dieťaťa

(jednoduché, efektívne a presné)

Postavte sa chrbtom k stene, narovnajte chrbát bez veľkého stresu a skúste sa dotýkať steny pätami, zadkami, lopatkami a chrbtom hlavy..

a. Ak sa dotknete stien päty, zadku, lopatiek a zadnej časti hlavy, ťažko máte hyperkyfózu..

b. Ak sa dotknete stien päty, zadku, lopatiek a nedotýkate sa zadnej časti hlavy, máte hyperkyfózu.

Teraz s maximálnym napätím narovnajte chrbát.

a. Ak sa dotknete stien päty, zadku, lopatiek a zadnej časti hlavy. Táto hyperkyfóza je spôsobená slabosťou zadných svalov a zvykom, že sú ohnuté. Školenie je váš hlavný pomocník pri odstraňovaní problému..

b. Ak sa dotknete stien pätami, zadkami, lopatkami a nedotýkate sa zadnej časti hlavy ani sa nedotýkate zadnej časti hlavy, ale zadok sa odtrhne, hyperkyfóza je spôsobená zvláštnosťami vývoja kostného väzivového aparátu..

Môže sa vyskytnúť vrodená patológia - Schoerman-Mauova choroba a mali by ste sa poradiť s lekárom.

Medzistavcová prietrž. Trauma Recovery Experience.

Po prečítaní niekoľkých príspevkov o medzistavcovej prietrži som sa rozhodol zdieľať svoj príbeh zotavenia sa z tohto zranenia. Bedrovej a krčnej.

Bol zapojený do powerliftingu a po ďalšom potápaní cítil bolesť v dolnej časti chrbta a znecitlivenie v ľavej nohe. Urobil som MR a zistil som, že mám 2 hernie l4-l5 a l5-s1 (4 mm a 2 mm, v tomto poradí) a dva výčnelky v krčku c4-c5 c5-c6, každý 2 mm. Na stretnutí traumatológa som sa toho dozvedel v silových športoch toto zranenie je bežné a nepredstavuje nič vážne. V skutočnosti sa ukázalo, že to tak nie je. Napriek stanovisku lekára zastavil školenie. Po prečítaní článkov Bubnovského som si uvedomil, že stále musíte trénovať, ale iným spôsobom. Prvá vec, ktorá sa začala robiť, bola sada cvičení jogy krokodíla (odkaz na cvičenia nižšie). Po týždni denných lekcií jogy sa objavili zlepšenia a ja som sa rozhodol pridať cvičenia z cvičebnej terapie (odkaz na cvičenia nižšie). Po 10 dňoch nepretržitej cvičebnej terapie (2-krát denne) sa stav mierne zlepšil - neuralgia prešla, ale v dolnej časti chrbta sa stále vyskytovalo malé nepohodlie. Takže som bol zasnúbený ďalšie dva týždne a rozhodol som sa ísť do telocvične a začať ľahké cvičenia bez cvičení s axiálnym zaťažením. Hlavným cvičením bola hyperexenzia, z jej stavu sa rýchlo zlepšila. Začal tiež čerpať cvičenia bez toho, aby zdvihol spodnú časť chrbta (odkaz na príklad cvičení nižšie)..

Pokiaľ ide o krk, nemal som žiadne konkrétne problémy, bolesť sa objaví, keď prestanem sledovať polohu tela. Pre krk robím shishoshinskú gymnastiku (odkaz nižšie).

Keď sa údaje o tréningu stali trvalými, nevyskytli sa žiadne závažné exacerbácie (malé bolesti sa objavujú v dolnej časti chrbta so silným poklesom teploty, ale už som na neuralgiu bezpečne zabudol)..

Posledné 3 roky žijem s týmto problémom potichu..

Pre seba som dospel k záveru:

1. Počas exacerbácie sa vyhýbajte axiálnemu zaťaženiu.

2. Pred akýmkoľvek zaťažením dôkladne zohrejte..

3. Neustále posilňovať svaly kôry (extenzory chrbta a abs).

4. Postupujte podľa svojej polohy

5. Ak pracujete v silových športoch, potom je veľmi dôležité naučiť sa techniku ​​pohybov (mŕtve ťahy, drepy, tlačenie, trhnutie, ťažná tyč v svahu)..

6. Chôdza dlhšie ako chôdza je najlepšia gymnastika pre celé telo..

7. Vyvarujte sa náhlym otočením tela.

8. Nesadajte príliš dlho, ale v modernej realite je to nemožné, takže nesedajte bez pohybu dlhšie ako hodinu, to znamená pravidelne vstávať a chodiť, a ak ste doma, potom vstaňte a dřepte..

Každý, kto je oboznámený s týmto problémom, počul mnohokrát: „hlavná vec je priviesť krv do poškodenej oblasti“, nemyslel som si, prečo, urobil som všetko, ale relatívne nedávno som si uvedomil, že sa to deje tak, aby sa jadro buničiny očistilo prirodzeným tokom krvi (obsah medzistavcové platničky), ktoré vylezli z vláknitého prstenca (tkanivo disku), v dôsledku čoho sa prietrž postupne zmenšuje a tkanivo vláknitého prstenca sa začína zjazvovať. (To sú moje vlastné myšlienky, nie som si istý ich správnosťou, dúfam, že to niekto potvrdí alebo vyvráti) informácie)

Gymnastika pre krk Dr. Shishoshina

Egor Rubanov o školeniach pre tlač:

Dúfam, že tieto informácie budú užitočné. Všetko dobré zdravie!

Liga stavovcov. Časť 3-2. Užitočné cvičenia. qigong

Zdravím všetkých účastníkov a záujemcov! V tomto príspevku budú konečne k dispozícii informácie priamo o cvičeniach čchi-kungu, ich výkone a odporúčaniach v literatúre. Príspevok sa ukázal byť v texte veľmi objemný, chcel som povedať príliš veľa, ale nechcel som ho znova rozdeliť na samostatné príspevky..

Začnime vysvetleniami na túto tému. Čchi-kung, podobne ako Wushu a tradičná čínska medicína, je uznávaný v nebeskej ríši ako súčasť kultúrneho dedičstva a je uznávaný na úrovni Komunistickej strany Číny, to znamená, že prax čchi-kungu, dokonca aj ako užitočná gymnastika, je v spoločnosti vštepovaná ako užitočný preventívny zvyk. Preto v Číne vidíte nasledujúci obrázok v mestách:

Toto nie je len jedna škola, sekta alebo náboženská skupina, sú to len ľudia, ktorí idú do ulíc a zároveň robia čchi-kung - pre zdravie, pre zahrievanie - všeobecne z rôznych dôvodov. Vo všeobecnosti je história čchi-kungu pomerne starodávna, prvé komplexy boli vyvinuté pred viac ako tisíc rokmi ako súčasť vnútornej náboženskej praxe taoizmu - náboženstva tradičného pre Čínu. Po nástupe komunistickej strany v Číne sa čchi-kung modernizoval zmenou základných cvičení a prispôsobením moderným lekárskym svetonázorom, taoistické myšlienky sa z veľkej časti odhodili.

Z toho vyplýva niekoľko záverov:

1. V modernom čchi-kungu neexistujú a nemôžu existovať žiadne „starodávne vedomosti“, „veľké tajné vedomosti“ a iné veci, teda milovaní sektári delíria. Dva starodávne komplexy čchi-kungu „8 kusov brokátu“ a „Hra piatich zvierat“ sú známe už istým spôsobom, aj keď prešli modernizáciou a zmenili sa na moderné lekárske znalosti o motorických schopnostiach, štruktúre ľudského tela a fungovaní tela. Tieto dva komplexy odporúčam.

2. Mnoho ľudí v Číne a najmä na západe (vrátane Ruska tu, pretože naša kultúra je západná) špekuluje na tému čchi-kungu a dáva chudobným obdivovateľom najrôznejšie zázraky, aby otvorili „tretie oko“ alebo prerezali „tretie ucho“., Prirodzene, toto zarobí vážne peniaze. Medzi takými školami pôsobiacimi v Rusku je možné rozlíšiť „Čchung-jüan qigong“. Je to veľká federácia, ktorá pracuje nielen v našej krajine, ale aj v iných západných krajinách, v Číne, podľa povestí, je zastúpená pomerne slabo, pretože Čínska komunistická strana vyzerá dosť prísne na všetkých ezoterických - je to produkt pre západného spotrebiteľa. Sledoval som niekoľko ich seminárov a naozaj sa mi nepáčil ich prístup k výučbe (pripomínajúci sektárske stretnutia) alebo cvičenia, ktoré poskytujú. Obzvlášť ma potešila (v zmysle idiotstva) myšlienka „stáť pri stĺpe“ niekoľko hodín, čo sa považuje za techniku ​​nesmrteľnosti. Všeobecne platí, že v tomto bode si myslím, že je všetko jasné: ani v Číne, ani na Západe neexistujú ŽIADNE učitelia, ktorí učia jedného jedinečného, ​​správneho starodávneho čchi-kungu - to je nezmysel. Celý moderný qigong je remake. Pripúšťam samozrejme, že niekde v horách alebo lesoch v Číne sú majstri, ktorí si pamätajú staré techniky a zdedili ich od otca k synovi (čo, mimochodom, bol príčinou straty starých techník, by sa malo písať na papier, nie verbálne prenášať)., ale je nepravdepodobné, že by sa k nim mohol dostať aj Číňan, o čom sa tu môžu zmieniť západní fanúšikovia.

3. Väčšina trénerov z Ruska, ktorí boli na stáži v Číne, sa vracia domov s pevným presvedčením, že najprv nedokážu praktikovať čchi-kung sami (dobre, peň je jasný, inak oni a ich školy zarobia peniaze) a za druhé, čo presne sú nositelia pravých znalostí qigongu. Všeobecne platí, že ChSV prekračuje všetky mysliteľné limity a ego rastie na veľkosť priemernej výškovej budovy. Príkladom takéhoto učiteľa môže byť Alex Anatole, ktorý vystupuje ako super majster, zatiaľ čo chlapík vyzerá, že skončí priamo v strede cvičenia: veľa nadváhy, dýchavičnosť a iné potešenie..

4. Ak hľadáte videá alebo knihy okrem tých, ktoré odporúčam, potom hľadajte čínskych autorov (v ruštine je veľmi málo dobrých kníh). Rovnaké pravidlo platí pre videá - hľadajte videá s čínskymi trénermi, preto môžete službe YouTube požiadať o žiadosť v anglickom jazyku. Vyhnite sa škole „Zhong Yuan Qigong“ je sektárkou. Možno vás tam naučia niečo užitočné, ale mozgy budú porazené v plnom rozsahu.

Obrázok z vykopávky, komplex qigongu zistil:

Z hľadiska modernej medicíny zahŕňa qigong kombinovanú prácu psychiky a fyzického tela. Ak preložíte vysvetlenia čínskych majstrov do moderného jazyka, potom by ste mali počas qigongových tried mať určitý fyzický (uvoľnený) a mentálny (zameraný na pohyby a niektoré časti tela, nedostatok myšlienok). Keď už hovoríme o psychike, podobný stav možno charakterizovať výrazom „zmenený stav vedomia“..

Nedávno sa v psychológii objavil pojem „tok“, čo znamená stav, keď človek upadne z bežného priebehu času a je plne zameraný na to, čo robí. Autor tohto termínu a pracuje týmto smerom, neskrýva skutočnosť, že čerpal inšpiráciu z orientálnych praktík vrátane jogy, čchi-kungu a ďalších. Všetko toto je text, ale bolo treba o tom hovoriť, aby nedošlo k ilúziám, že by to bol nejaký tajný super poznatok, všetko sa študuje západnou medicínou (hlavne psychológia), existujú západné metódy hypnotického stavu, napríklad veľmi veľká škola Miltona Ericksona.

ktorí dosiahli pôsobivé výsledky vo výučbe ľudí o technikách hypnózy a boja proti chorobám.

Teraz späť k hlavnej téme, qigong, na začiatku základné pravidlá pre vykonávanie všetkých cvičení:

1. Rytmus pohybov. Pohyby sú mäkké, hladké, pomalé.

2. Fyzická relaxácia. Telo je uvoľnené, okrem svalov, ktoré sú priamo zapojené do pohybu.

3. Pokojný dych. Dych je hlboký a pokojný, nemusíte sa ho snažiť synchronizovať s pohybmi, príde so samotným časom a ak to urobíte vedome, stratíte dych alebo sa začnete pohybovať.

4. Prázdne vedomie. V hlave by nemali byť žiadne myšlienky, ale na dosiahnutie tohto cieľa je veľmi ťažké, preto sa musíte čo najviac sústrediť na dlane, cítiť v nich pocit brnenia a mierne teplo. Tak či onak sa ruky objavujú vo všetkých qigongových cvičeniach, robia stále niečo, držia nejakú pozíciu alebo ležia na určitom mieste, takže sa môžete a mali by ste sústrediť na ruky. Ak je pre vás ťažké cítiť teplo vo svojich dlaniach, utierajte si ich proti sebe, až kým sa nezahrejú a nepočúvajú vaše pocity - niečo také by nemalo trieť.

5. Úsmev. Qigong má koncept „vnútorného úsmevu“, to znamená, že si predstavujete, ako sa vo vnútri usmejete, pokúsite sa ho cítiť a akceptovať, navonok stačí len mierne zvýšiť rohy pier. Upozorňujeme, že vo videu, ktoré uverejním nižšie, sa muž trochu usmeje. Nie je to preto, že je to pozitívne, je to súčasť qigongovej praxe a dôležitá súčasť duševnej relaxácie.

5. Vizualizácia. Pre lepší pocit z ruky môžete použiť vizualizáciu, napríklad ak si pri cvičení ruky zdvihnete a spadnete v jednej polohe oproti sebe, viete si predstaviť, že držíte loptu v rukách a opatrne ju prenášate správnym smerom..

6. Centrá pohybu. V čínskej medicíne a obraze sveta má človek v žalúdku „energetické centrá“, jedno z najdôležitejších „Dantianov“, ktoré sa nachádza približne za pupkom. Preto veľa cvičení jedným alebo druhým spôsobom začína od dantiana alebo k nemu prichádza na konci. Toto je iba vysvetlenie, neverím v existenciu týchto „energetických centier“, ale skutočnosť, že sú miestom návratu mnohých pohybov, je skutočnosť.

7. Cyklovanie pohybov. Takmer vo všetkých cvičeniach čchi-kungu sú pozorované cyklické a nepretržité pohyby - to znamená, že by ste sa nemali medzi jednotlivými časťami cvičenia náhle prepínať, všetky prechody a vodiče sa robia čo najhladšie, pomaly a vedome. Podobne sa jedno cvičenie pomaly mení na iné.

8. Výstup zo štátu. Toto je veľmi dôležitý bod. Rovnako ako každá prax, ktorá využíva prácu s ľudskou psychikou, qigong vám umožňuje vstúpiť do zmeneného stavu vedomia. Je to dobré a užitočné, pretože to pomáha vašej psychike vypnúť sa a relaxovať sa počas vyučovania, ale taký stav NIE JE POTREBNÝ alebo dokonca ZDRAVÝ v každodennom živote. Budete rozptýlení, odstránení, akoby ste boli „sami sebou“. Z tohto dôvodu je možné nedorozumenie s ostatnými a pocit neskutočnosti toho, čo sa deje okolo. Z tohto stavu sa musíte dostať okamžite po praktizovaní qigongu.

Cvičenie na ukončenie stavu:

Po poslednom cvičení si trieť ruky spolu a potom si trieť ruky po tvári, krku a ušiach. Ruky niekoľkokrát rúk proti rastu vlasov, masáž hlavy. Urobte pár energetických hnutí, ako v sovietskom cvičení (akékoľvek, môžete vytlačiť, urobiť bar).

9. Qigong na začiatku - ťažký fizuha na konci. Ak ste ešte stále zapojený do inej ťažkej fyzickej námahy (hojdanie, fitnes, beh, bicyklovanie), potom hneď za nimi nemôžete robiť qigong. Narazil som na problém, keď som urobil qigongový komplex bezprostredne po Hadu (dosť ťažká gymnastika, ktorá nahradí hojdacie kreslo, bude na ňom samostatný príspevok) - nereálna vivacity sa prevrátila nado mnou, chcel som bežať a kričať radostne po uliciach, problém bol, že už bol večer okolo 19:00, pretože som nemohol v noci spať skôr ako do 6:00 ráno. Potom som spal pár hodín, počas dňa som skoro nechcel spať, ale môj stav bol mizerný, bolesť hlavy. Preto záver: ak robíte dve cvičenia naraz, najskôr čchi-kung, potom ťažké bremená, IBA tak.

Takže komplex „8 kusov brokátu“ („Ba Duan Jin“) robím každý deň. Je pomerne ľahký a dá sa použiť aj v závažných zdravotných podmienkach. Robím to teraz, po operácii, v rehabilitačnom období.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cvičenia na radikalulitídu bedrovej chrbtice - je to pravdepodobne najúčinnejší spôsob, ako potlačiť chorobu, najmä v počiatočnej fáze jej vývoja. Princíp je jednoduchý: školenie posilňuje svaly, ktoré zase napínajú stavce a neumožňujú im zmierniť tlak na medzistavcové platničky.
Operácia liečby kýly chrbtice je zameraná na čiastočné alebo úplné odstránenie buničitého jadra chrbtice, ktoré opúšťa vláknitý prsteň a spôsobuje bolesť mechanickému podráždeniu nervových koreňov.
Centrum chirurgickej liečby
obezita a metabolické poruchy
8 (812) 338-66-24
+7 921 425-90-63 CHIRURGICKÉ ZAOBCHÁDZANIE S HERNIA
HESAL HOLES IRIS Ezofágová prietrž bránice (hiátová prietrž) je najbežnejším variantom narušenia anatomických vzťahov brušných orgánov.