loader

Hlavná

Hlava

Subserózne myómy a tehotenstvo

Podvysoké myomatózne uzliny sa vyznačujú tým, že sa objavujú a rastú mimo maternice, a nie vnútri nej. Keď sa vyvíjajú, môžu vyvíjať tlak na susedné orgány a tkanivá umiestnené v blízkosti, čo vedie k narušeniu fungovania močového mechúra a čriev. Vo veľkej väčšine prípadov sú suberózne myómy a tehotenstvo celkom „kompatibilné“. Patológia nie je prekážkou počatia, tehotenstva a pôrodu. Za určitých podmienok však môže spôsobiť celý rad komplikácií. Preto si podkožné fibroidy maternice a tehotenstvo vyžadujú zvýšenú pozornosť gynekológa, ktorý pozoruje pacienta..

Čo robiť, ak sa počas tehotenstva zistí subdomický myóm?

Vo veľkej väčšine prípadov sa počas tehotenstva nevyvinuté huby a sú veľmi zriedkavé. Ich klinickým prejavom môže byť bolesť v období od konca 1. do začiatku 2. trimestra. S cieľom ich eliminácie môže lekár predpísať pacientovi lieky proti bolesti. Akékoľvek riziká môže určiť ošetrujúci lekár na základe diagnostických testov, analýz a jednotlivých ukazovateľov pacienta.

Riziká

Podvodné myomatózne uzly sú lokalizované pod pobrušnicou a aj pri malom priemere sa dajú ľahko určiť palpáciou. Stáva sa, že vyvíjajú tlak na vajcovody a sťažujú otehotnenie... Avšak s ich malými rozmermi nevznikajú problémy s počatím. Často sa vyskytujú prípady, keď sa pacient pri vyšetrení gynekológom, ktorý už je tehotný, dozvie o prítomnosti myomatóznych novotvarov. Podzemné myómy sa môžu vyvíjať na širokom základe alebo na tenkom stonku. Skrúcanie počas tehotenstva môže viesť k mnohým nepríjemným klinickým prejavom:

 • silné príznaky bolesti;
 • teplu;
 • neustály pocit slabosti;
 • Podráždenosť.

Takýto vývoj udalostí si vyžaduje okamžitú žiadosť o odbornú lekársku pomoc, pretože to signalizuje, že keď sa krv skrútila, prietok krvi do uzla sa zastavil a začal zomrieť. Jeho nekróza so sebou prináša zápalové procesy, ktoré zase priamo ohrozujú život plodu a pacienta. Vývoj myomatóznych uzlín sa vyskytuje na pozadí hormonálnych porúch v ženskom tele. Môžu stimulovať kontraktilnú schopnosť maternice a sťažiť fixáciu plodu v nej, čo môže viesť k predčasnému spontánnemu potratu. Ďalším nebezpečenstvom je nedostatok živín a kyslíka prichádzajúcich z placenty do plodu v dôsledku tlaku v uzle na telo maternice. Môže to spôsobiť:

 • vývojové oneskorenie;
 • chronická hypoxia;
 • smrť dieťaťa.

Akékoľvek riziká môže určiť ošetrujúci lekár na základe diagnostických testov, analýz a jednotlivých ukazovateľov pacienta.

Možné komplikácie

Medzi najbežnejšie tehotenské komplikácie spojené so suberóznou lokalizáciou myomatóznych uzlín patria:

 • predčasný pôrod, ktorého riziko sa zvyšuje s väčším počtom nádorov;
 • riziko krvácania u pacientov;
 • malpozícia plodu kvôli deformáciám maternicovej dutiny.

V poslednom prípade sa vykoná cisársky rez, je však potrebné poznamenať, že samotné mimetické podväzkové uzly nie sú znakmi jeho správania. Vo väčšine prípadov sa pôrod vyskytuje prirodzene. Príťažlivá rozmanitosť fibroidov nespôsobuje skoré pretrhnutie membrán, placenta previa alebo oneskorenie vývoja plodu... Napriek tomu to môže mierne zvýšiť riziko takýchto komplikácií. Zároveň je potrebné poznamenať, že nedostatok prepojenia medzi smrťou plodu plodu a preeklampsiou sa preukázal na vedeckej úrovni..

Liečba tehotenstva

Liečba suberóznych fibroidov sa nevykonáva počas tehotenstva. Odstránenie myomatóznych uzlov počas tohto časového obdobia môže viesť k takým hrozným následkom, ako sú:

 • potrat;
 • prasknutie maternice;
 • intenzívne krvácanie, ktoré je ťažké zastaviť;
 • predčasný pôrod.

Preto je také dôležité pravidelne absolvovať preventívne vyšetrenie gynekológa, najmä ak plánujete tehotenstvo. Včasná detekcia a liečba fibroidov v budúcnosti eliminuje riziko komplikácií počas tehotenstva.

Porodné komplikácie

Vo väčšine prípadov, ak tehotenstvo s podvysokým myómom bolo pod dohľadom lekára, pôrod sa uskutoční bez komplikácií. Zároveň existujú prípady, na ktoré sa toto pravidlo nevzťahuje. Takže myomatózne uzly môžu:

 • zabrániť plodu v pohybe cez pôrodný kanál;
 • spôsobiť prasknutie maternice;
 • viesť k narodeniu dieťaťa s patológiou.

Cisársky rez umožňuje vyhnúť sa takým komplikáciám. Potrebu jeho použitia určuje lekár. Indikácie sú:

 • nedostatočná sila pracovných bolestí;
 • nezverejnenie krčka maternice.

Špecialisti z multidisciplinárnej kliniky CELT predbežne študujú všetky faktory a riziká, ktoré môžu viesť k komplikáciám pri dodávke pacienta s podväzkovými uzlinami. Na základe diagnostických údajov a jednotlivých ukazovateľov pacienta vytvárajú pôrodný plán.

Pôrodné komplikácie

Aby sa vylúčilo riziko komplikácií pri podhubnom myóme po pôrode, musí byť žena čo najpozornejšia k sebe a svojmu telu. Dôležitou súčasťou jej osobnej starostlivosti by mali byť pravidelné návštevy gynekológa a ultrazvuku. Komplikácie v popôrodnom období zahŕňajú:

 • intenzívne krvácanie;
 • zápal
 • infekčné choroby.

Subserózne maternicové myómy

Subserózny myóm je uzol v stene maternice, ktorý pozostáva z tkaniva hladkého svalstva, ktoré sa nachádza na vonkajšom povrchu orgánu a môže rásť pod vplyvom ženských pohlavných hormónov. Najčastejšie sa hlupáky nazývajú fibroidy, ktoré vyčnievajú 50% alebo viac.

Stena maternice sa skladá z troch vrstiev. Z vnútornej strany je dutina orgánov lemovaná sliznicou - endometriom. Pod ním je vrstva tkaniva hladkého svalstva - myometria. V tom vznikajú myomatózne uzly. Mimo maternice je pokrytá seróznou membránou - perimetria. V závislosti od toho, kde sa fibroid nachádza, možno ho pripísať jednému zo štyroch typov:

 1. Submukózna (submukózna) - vyčnieva dovnútra do dutiny maternice.
 2. Intramurálne - nachádza sa v hrúbke svalovej vrstvy.
 3. Subserous - vyčnieva smerom von, je pod seróznou membránou.
 4. Maternicové krčné myómy.

Niektoré štatistiky:
Myóm je veľmi časté gynekologické ochorenie. Vo veku 50 rokov je diagnostikovaná u 70–80% žien. Najbežnejšie sú intramurálne uzly, suberózne - o niečo menej.

Iba 30% žien s fibroidmi má akékoľvek príznaky a vyžaduje liečbu.

Príčiny suberóznych maternicových myómov

Predtým sa fibroidy považovali za benígny nádor, ktorý sa vyvíja v dôsledku nerovnováhy medzi hormónmi estrogén a progesterón. Moderné nápady sa zmenili. Suberózne fibroidy síce rastú pod vplyvom hormónov, ale spočiatku sa z nich nevyvíjajú.

Presné príčiny choroby nie sú v súčasnosti známe..

Nástup myómu je spôsobený nie celkom správne sa rozvíjajúcou bunkou hladkého svalstva. Prečo existujú také „zlyhania“, sa snažia vysvetliť dve teórie:

Prvá teória tvrdí, že k porušovaniu dochádza počas vývoja plodu. Hladké svalové tkanivo v maternicovej stene plodu sa naďalej vyvíja, dozrieva takmer do konca tehotenstva. Celú dobu je v nestabilnom stave a akékoľvek negatívne udalosti môžu iniciovať vznik myomatózneho uzla.

Podľa druhej teórie k poškodeniu svalovej vrstvy maternicovej steny dochádza oveľa neskôr počas života. Údajné príčiny: opakované menštruačné krvácanie, potrat, kyretáž maternice, infekčné a zápalové procesy.

Patogenéza: vývoj myomatóznych uzlov?

V súčasnosti neexistuje zhoda v tom, ako presne sa vyvíjajú maternicové myómy. Ženské pohlavné hormóny - estrogén a progesterón - nepochybne zohrávajú dôležitú úlohu pri jeho raste. Potvrdzuje to skutočnosť, že myomatózne uzliny sa u dievčat až do prvej menštruácie takmer nikdy nenachádzajú a po menopauze postupne klesajú. Štúdie ukazujú, že existuje veľa hormonálnych receptorov na povrchu buniek v myomatóznych uzlinách.

Rast nepriaznivých a iných typov fibroidov je nepredvídateľný. U niektorých žien zostávajú roky rovnako veľké, u iných veľmi rýchlo. Táto charakteristika je jedným z kľúčov pri určovaní indikácií na liečenie choroby. Rast myomatóznych uzlín je monitorovaný ultrazvukom. Štúdia sa musí robiť každých 4-6 mesiacov.

Ako vyzerá suberózny myóm??

Zvonka majú podzemné myomatózne uzly tvar blízky sférickým alebo vajcovitým. Suberózny myóm sa môže čiastočne ponoriť do steny maternice a potom to vyzerá ako „knoll“ na povrchu orgánu (myóm na širokom základe). V iných prípadoch je uzol na tenkom stonku ako huba.

Myóm sa môže zväčšovať, ale nerastie v susedné normálne svalové tkanivo. Je jasne ohraničená a počas operácie môže byť vylúpaná.

Konzistencia uzlov je hustá av sekcii šedá. Vnútri sú zložené zo svalových vlákien, ktoré sa tiahnu rôznymi smermi. Priestor medzi nimi je vyplnený spojivovým tkanivom..

Subserous maternicové myómy môžu rásť do veľkých rozmerov. Je známy prípad, keď hmotnosť formácií dosiahla takmer 30 kg.

Myomatózne uzly sú „echogénne“ - sú zreteľne viditeľné počas ultrazvuku. Na obrazovke zariadenia lekár vidí útvar s hladkými okrajmi, dobre ohraničený okolitými tkanivami. Z tohto dôvodu sú kontúry maternice deformované. Uzliny v dolných končatinách sa niekedy ťažko dajú rozlíšiť od nádorov vaječníkov.

Ak sa prívod krvi do uzla zhoršuje, počas ultrazvukového vyšetrenia môžete zistiť jeho edém, pokles echogenicity (na obrázkoch je tmavší) a heterogenita štruktúry. Ak jednotlivé sekcie suberóznych fibroidov odumrú kvôli zhoršenému toku krvi, vyzerajú ako tmavé škvrny nepravidelného tvaru.

klasifikácia

V závislosti od toho, do akej miery uzol preniká do maternicovej steny, sa rozlišujú tri typy podhubných myómov:

 • 0 typ: uzol na nohe, úplne umiestnený v brušnej dutine.
 • I typ: uzol vyčnieva viac ako 50% nad povrchom maternice.
 • Typ II: uzol je 50% alebo viac ponorený do steny maternice.

Vo všeobecnej klasifikácii všetkých myómov tieto typy zodpovedajú piatej, šiestej a siedmej. Ak sa počas ultrazvukového vyšetrenia nájdu 3 alebo viac uzlov, potom sa takéto myómy nazývajú viacnásobné. V závislosti od toho, či existujú klinické prejavy, sú fibroidy symptomatické a asymptomatické..

Veľkosť maternice s myomatóznymi uzlinami sa určuje v týždňoch tehotenstva. Ak je maternica staršia ako 12 týždňov, jedná sa o veľký leiomyóm. Ak sa myóm počas 6 mesiacov zvyšuje o viac ako 4 týždne tehotenstva, nazýva sa to rýchlo rastúci.

príznaky

Z hľadiska klinického priebehu sú suberózne myómy najviac bezproblémové. Bohaté, dlhotrvajúce a bolestivé obdobia, anémia, problémy s nástupom a vznikom tehotenstva - všetky tieto poruchy spravidla spôsobujú submukózne myómy.

Suberózny uzol sa nachádza vonku, rastie smerom k brušnej dutine, takže môže existovať dlhý čas a silno rastie bez toho, aby spôsobil akékoľvek príznaky.

Diagnóza sa často robí náhodou, keď žena podstúpi ultrazvuk z iného dôvodu..

Veľké suberózne maternicové fibroidy môžu vytlačiť močový mechúr, konečník, a preto sa obávajú chronickej zápchy a častého močenia, nevyhnutných nutkaní (silná túžba navštíviť toaletu). Tieto prejavy sú nešpecifické, môžu sa vyskytnúť aj pri iných chorobách, ako sú hemoroidy, cystitída a genitourinárne infekcie..

Kvôli veľkým hlbokým uzlinám rastie brucho, ale mnohým sa tomuto príznaku neprikladá veľký význam. Žena si často myslí, že sa práve zotavila.

Možné komplikácie

Ťažkosti s nástupom, tehotenstvom a anémiou v dôsledku neustáleho krvácania sú najcharakteristickejšie pre submukózne fibroidy, a preto sa považujú za najproblematickejšie. U žien s hlbokými uzlinami sa však môžu vyskytnúť určité komplikácie. Jedným z nich je podvýživa a smrť fibroidov, ku ktorej môže dôjsť v dôsledku torzie dolnej končatiny, vaskulárnej trombózy. V tomto prípade bolesť brucha, zvracanie, zvýšenie telesnej teploty.

Maternicové myómy nie sú malígne a nezvyšujú riziko rakoviny. Malígna degenerácia myomatóznych uzlín sa vyskytuje veľmi zriedka, nie častejšie ako v normálnom myometrii. Podozrenie na zhubný nádor - sarkóm - nastáva, ak myóm rastie veľmi rýchlo, najmä u žien po menopauze. V takýchto prípadoch diferenciálna diagnostika.

Diagnostické metódy

Subserózne fibroidy sa diagnostikujú na základe vyšetrenia gynekológa a ultrazvuku. Ultrazvuk sa vykonáva brušnou stenou (transabdominálne) a pomocou špeciálneho senzora vloženého do pošvy (transvaginálne). Transvaginálne vyšetrenie pomáha odhaliť menšie uzly - od 4 mm.

Ak údaje o ultrazvuku nestačia alebo ak je miesto také veľké, že sa „nezmestí“ na obrazovku ultrazvukového prístroja, vykoná sa magnetická rezonancia. Podľa indikácií sa vykonáva diagnostická laparoskopia. Ak existuje podozrenie na zhubný nádor, je potrebné ďalšie vyšetrenie na objasnenie diagnózy..

Liečba suberóznych fibroidov

Ak je žena diagnostikovaná maternicové myómy, musíte zistiť, či potrebuje liečbu. Je potrebné v troch prípadoch:

 1. V prípade príznakov, komplikácií.
 2. Keď myóm narúša nástup a tehotenstvo tehotenstva (ako sme už prišli na to, najmenšie problematické sú v tomto ohľade suberózne uzly).
 3. Ak sa fibroidy zväčšia podľa posledných 3-4 ultrazvukov vykonaných v intervaloch 4-6 mesiacov.

Pokiaľ ide o metódy liečby, sú k dispozícii rôzne možnosti. Okrem chirurgických zákrokov existujú minimálne invazívne techniky a indikácie ich použitia sa v posledných rokoch výrazne rozšírili..

Chirurgická liečba suberóznych fibroidov

Niektorí novodobí gynekológovia stále môžu diagnostikovať myóm s odstránením maternice (hysterektómia). V skutočnosti je tento prístup už minulosťou. Teraz je známe, že myóm nie je malígny nádor. Riziko rakoviny pri tomto ochorení sa nezvyšuje. Preto sa musíte iv ťažkých situáciách pokúsiť uložiť maternicu.

Moderný prístup k liečbe suberóznych a iných typov myómov je operácia zachovávajúca orgány, počas ktorej sa odstráni iba uzol (myomektómia). Môže sa to robiť rôznymi spôsobmi..

Pri veľkých, mnohonásobných podhubných myómoch a podozrivých malígnych novotvaroch je indikovaná otvorená chirurgia rezom. Ak je uzol malý, možno ho po 4 - 5 vpichoch v brušnej stene odstrániť laparoskopicky bez rezu. Táto metóda je vhodná pre mladé ženy, ktoré plánujú mať v budúcnosti deti, pretože nebudú veľké jazvy. Na klinikách, kde je k dispozícii vhodné vybavenie, je možné pomocou zariadenia da Vinci vykonávať operácie s pomocou robota.

Myomektómia je účinná liečba. Nie je to však bez nevýhod:

Hlavným problémom je vysoké riziko relapsu. Približne polovica operovaných žien má po 4–5 rokoch fibroidy.
Po operácii zostáva na maternici jazva, v brušnej dutine sa tvoria zrasty. Z tohto dôvodu sa môžu počas tehotenstva vyvinúť komplikácie. Vzhľadom na riziko prasknutia v jazve sa mnoho žien musí uchýliť k cisárskym rezom.

S chirurgickým zákrokom, anestéziou, sú spojené aj všeobecné riziká.

Moderná minimálne invazívna technika - embolizácia maternicovej tepny

V posledných rokoch sa na liečenie suberóznych a iných typov myómov stále viac používa minimálne invazívna metóda, embolizácia maternicovej artérie (EMA)..

Podstata postupu spočíva v tom, že pri špeciálne vybavenej röntgenovej operácii v hornej časti stehna sa žena prepichne a cez ňu sa do femorálnej artérie zavedie tenká trubica, katéter. Pod röntgenovou kontrolou sa koniec katétra presunie do tepien, ktoré živia myóm, a zavedie sa embolizujúce liečivo pozostávajúce z mikroskopických častíc..

Tieto častice upchávajú malé cievy, myóm stráca kyslík, živiny a odumiera a následne je nahradený spojivovým tkanivom. Zdravé tkanivo netrpí..

EMA má oproti myomektómii niekoľko výhod:

 • Liečba sa uskutočňuje bez rezu a anestézie. Žiadne riziko komplikácií spojených s chirurgickým zákrokom, kratšia doba zotavenia.
 • Nízke riziko relapsu - menej ako 1%. Štúdie ukazujú, že 98% pacientov po EMA nepotrebuje iné typy liečby. Z tohto dôvodu je táto metóda výhodnejšia pre ženy, ktoré plánujú mať dieťa v dlhodobom horizonte.
 • Ak dôjde k relapsu, embolizácia maternicovej tepny sa môže opakovať.
 • EMA je výhodný, keď počas myomektómie existuje riziko otvorenia maternicovej dutiny a jej odstránenia (hysterektómia)..

Na európskej klinike riadi smer embolizácie maternicových tepien Dmitrij Michajlovič Lubnin, lekár, ktorý obhajoval prvú dizertačnú prácu Ruska o použití tejto metódy pri liečbe maternicových fibroidov. Ak vám bola diagnostikovaná myómia a ošetrujúci lekár povedal, že je potrebná operácia - neponáhľajte sa, vyhľadajte radu od nášho lekára.

Prognóza a prevencia

Prognóza suberózneho maternicového myómu je všeobecne priaznivá. Moderné metódy liečby pomáhajú úplne zbaviť uzly, ktoré rýchlo rastú alebo spôsobujú príznaky. Riziko vzniku zhubného nádoru u týchto žien sa nezvyšuje.

Účinné preventívne opatrenia neexistujú, pretože príčiny choroby nie sú známe až do konca. Je dôležité pravidelne sa zúčastňovať stretnutí s gynekológom a podrobiť sa ultrazvuku. Pomáha to včas identifikovať nehybné uzly a všimnúť si, že začali rásť..

Podľahlý myomatózny uzol a tehotenstvo: aká liečba bude potrebná?

Maternicové myómy sú druhým najbežnejším gynekologickým ochorením. Toto ochorenie je charakterizované zvýšením veľkosti maternice v dôsledku zvýšenej proliferačnej aktivity hladkých svalov alebo iných buniek. Maternicové myómy sú vážnym problémom z lekárskeho aj psychologického hľadiska. To sa obzvlášť negatívne prejavuje na začiatku tehotenstva a jeho tehotenstve. Závažnosť tohto účinku závisí od umiestnenia myomatóznych uzlín, ktoré môžu byť v hrúbke maternice, na jej vonkajšom alebo vnútornom povrchu. Preto má maternicové myómy maternice a tehotenstvo určité pravidlá riadenia, od ktorých závisí konečný výsledok - narodenie zdravého a plnohodnotného dieťaťa..

Tehotenstvo na maternicové myómy

Poloha myomatózneho uzla sa vyskytuje u jednej tretiny žien s touto chorobou. To znamená, že sa nachádza na vonkajšom povrchu maternice, to znamená priamo pod pobrušnicou. Takéto uzly môžu mať buď tenkú nohu alebo širokú základňu, s ktorou sú spojené s maternicou. Najväčšie nebezpečenstvo počas tehotenstva sú uzly súvisiace s prvou možnosťou. Môžu sa ľahko krútiť, sprevádzané vývojom ischemických zmien, vrátane možnej nekrózy tkaniva (nekróza). Klinicky sa to prejavuje bolesťou v podbrušku, miernym zvýšením telesnej teploty, slabosťou, podráždenosťou a ďalšími príznakmi. Môže dôjsť k miernemu zvýšeniu počtu bielych krviniek v krvi.

Podväzný myomatózny uzol a gravidita môžu negatívne ovplyvniť tvorbu placenty. V dôsledku toho sa prejaví vznik placentárnej nedostatočnosti, to znamená stavu, v ktorom placenta nemôže úplne plniť funkcie, ktoré sú jej priradené. Klinicky je to sprevádzané nasledujúcimi dôsledkami:

 • Oneskorený vývoj plodu (dieťa je malé a má nízku telesnú hmotnosť)
 • Chronická vnútromaternicová hypoxia plodu - dieťa je v určitom časovom období v stave nedostatku kyslíka.
 • Antenatálna smrť, to znamená, keď dieťa zomrie v maternici - to je najhoršia komplikácia placentárnej nedostatočnosti..

Riziko týchto komplikácií zvyšuje početné suberózne a integrálne myómy maternice. Aj v tomto prípade to ovplyvňuje tehotenstvo a skutočnosť, že excitabilita maternice sa výrazne zvyšuje. Výsledkom je potrat:

 • Hrozba potratu (ak sa klinické prejavy hrozby objavia pred 22 týždňami)
 • Ohrozenie predčasného pôrodu (do 37 týždňov).

Riadenie práce s maternicovými fibroidmi

Pôrod sa môže vyskytnúť normálne aj s rôznymi komplikáciami, keď sa vyskytne fibroidný maternicový systém. V niektorých prípadoch myomatózny uzol interferuje s povýšením hlavy počas pôrodu. To vedie k rozvoju klinickej nezrovnalosti, keď sa hlava nemôže normálne zasunúť do vstupu do panvy a následne sa pohybovať pozdĺž všetkých rovín. Jediným spôsobom dodania v tomto prípade je cisársky rez, pretože inak sú možné komplikácie klinicky úzkej panvy. Tie obsahujú:

 • Roztrhnutie maternice
 • Narodenie zraneného dieťaťa, ktoré môže následne zostať zdravotne postihnuté v dôsledku hrubého poškodenia centrálneho nervového systému.

Okrem toho sa pri narodení dieťaťa v prítomnosti subteróznych myómy maternice zvyšuje riziko vzniku pracovných abnormalít. Najčastejšie je to slabina, pri ktorej kontrakcie nevedú k otvoreniu krčka maternice, pretože nemajú dostatočnú pevnosť. Môže však dôjsť k nekoordinácii práce. Vyznačuje sa tým, že kontrakcie sú silné, ale sú sprevádzané kŕčom krčka maternice. Na základe toho nedochádza k jeho zverejneniu..

V obidvoch prípadoch je indikovaná liečba. Nie je to však vždy účinné, preto sa vyžaduje doručenie cisárskym rezom. Na zvýšenie účinnosti terapeutických opatrení je vhodné anestetizovať pôrod, napríklad spinálnu analgéziu alebo epidurálnu.

Recenzie od úľavy od bolesti pri práci sú najlepšie, pretože žena cíti boj sám, ale necíti bolesť. To jej dáva príležitosť relaxovať pri pôrode a získať silu.

Nebezpečenstvo, ktoré predstavujú maternicové myómy, je opísané vo videu:

Riadenie popôrodného obdobia v prípade maternicových fibroidov

V popôrodnom období sú v prítomnosti maternicových fibroidov tiež možné určité komplikácie. Patria sem:

 • Zvýšená frekvencia hypotonického krvácania z maternice
 • Poporodné infekčné a zápalové komplikácie, najbežnejšou z nich je endometritída
 • Subvoluácia maternice, ktorá predisponuje k vývoju lochiometrov.

S potratom, ktorý sa vykonáva u žien s myómom maternice, sa tiež vyvíjajú podobné komplikácie. Sú spojené so skutočnosťou, že kontraktilita maternice je narušená. Z tohto dôvodu:

 • Maternicové cievy sa nemôžu sťahovať, čo vedie k krvácaniu
 • Vnútorný hltan sa nevytvára, čo vytvára podmienky na prienik infekcie z dolných častí genitálneho traktu do horných častí.
 • V dutine maternice sú oneskorené zrazeniny, ktoré sú dobrým živným prostredím pre mikroorganizmy.

Na záver treba poznamenať, že tehotenstvo a suberózne myómy maternice majú určité pravidlá riadenia, na základe čoho získate najpriaznivejší výsledok. Platí to pre tehotenstvo aj pôrod spolu s obdobím po pôrode.

Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že počas tehotenstva sa na pozadí myómov maternice často vyskytujú určité komplikácie, ktoré si niekedy vyžadujú včasné pôrody, a tiež zvyšujú frekvenciu cisárskeho rezu. Toto je obzvlášť časté pozorovanie, ak existuje podkožný uzol fibroidu s tenkou nohou. Podobný uzol všeobecne nie je sprevádzaný podobnými komplikáciami. V tomto prípade tehotenstvo a pôrod spravidla prebiehajú priaznivejšie.

Maternicové myómy a tehotenstvo

Možné problémy

Maternicové myómy (fibromyóm) je benígny nádor zo svalového (spojivového) tkaniva. Myóm je najčastejším nádorom u žien v plodnom veku: s tým je spojená každá piata návšteva gynekológa, s výskytom tohto ochorenia 25 až 10% a podľa niektorých zdrojov 70 až 80%. Navyše je neustále „mladší“. Ak skôr bola diagnóza maternicových fibroidov stanovená v priemere asi u 35 - 45 detí, prípady detekcie fibroidov pri 30 a 25 rokoch nie sú zriedkavé. Pôrod žien s týmto ochorením preto nie je v žiadnom prípade nezvyčajný.

Natalya Chukareva
Lekár pôrodník-gynekológ, Ph.D. med. veda Moskva

príčiny

Je známe, že výskyt maternicových fibroidov v prvom rade môže súvisieť s dlhotrvajúcou abstinenciou od prvého narodenia, predĺženou antikoncepciou a ukončením prvého tehotenstva. Inými slovami, takmer každá žena, ktorá odloží pôrod až neskôr, môže byť ohrozená.

Maternicové myómy sú výsledkom skutočnosti, že sa maternicové bunky náhle začnú aktívne deliť. Príčiny tohto javu neboli úplne objasnené, ale zistilo sa, že je stimulovaný hormonálne a nástup nádoru je spojený predovšetkým so zvýšenou sekréciou estrogénov - ženských pohlavných hormónov. Naopak, ďalší ženský pohlavný hormón - progesterón spôsobuje jeho opačný vývoj.

Napriek dôkladnej a komplexnej štúdii fibroidov po mnoho desaťročí zostávajú presné príčiny choroby v každom prípade neznáme. Vo všeobecnosti sa však dajú rozlíšiť tieto predispozičné faktory:

 • Dedičná predispozícia. Myoma je 2-3 krát častejšia u príbuzných žien trpiacich touto chorobou..
 • Podmienky vedúce k zmene hormonálneho pozadia v tele. Maternicové myómy teda prevažujú u žien s nulovou matkou, u žien s nadváhou, ktoré podstúpili potraty a trpia menštruačnými nepravidelnosťami..

Príznaky choroby

U približne 50% žien s maternicovými fibroidmi progreduje choroba bez akýchkoľvek príznakov. Klinický obraz závisí od veľkosti a vo väčšej miere od umiestnenia uzlov.

Rozlišujú sa nasledujúce prejavy choroby (sú to tiež komplikácie):

 • Krvácanie z maternice (menorágia), po ktorom nasleduje anémia (zníženie množstva hemoglobínu). Najčastejšie sa táto komplikácia vyskytuje v prítomnosti submukózneho uzla alebo mnohých veľkých intramurálnych uzlov.
 • Podvýživa myomatózneho uzla. V dôsledku narušenia dodávky krvi do uzla sa vyvíja proces jeho nekrózy (umieranie) s následným pripojením infekcie a zápalu. V niektorých prípadoch to môže byť život ohrozujúce. Je tu komplikácia bolesti väčšej alebo menšej intenzity. Bežné lieky proti bolesti však nepomáhajú. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie, mdloby, zimnica, horúčka.

Kompresia susedných orgánov. Ak je veľkosť fibroidov veľká, nádor môže vytlačiť močový mechúr, močovod, konečník. V rôznych častiach brucha sa vyskytujú bolesti, ťažkosti alebo zvýšené močenie, zápcha, ochorenie obličiek v dôsledku zhoršeného odtoku moču..

Zrod submukózneho uzla. Toto je tiež veľmi nebezpečný stav. Začína sa objavením kŕčových bolestí v dolnej časti brucha (často počas menštruácie), podobne ako bolesť pri práci, po ktorej nastane skôr bolestivé narodenie uzla. Tento proces môže trvať niekoľko hodín..

Neplodnosť. Pri malých veľkostiach neovplyvňujú intramurálne a hnusné formy fibroidov pravdepodobnosť tehotenstva. Submukózne (submukózne) uzly môžu spôsobiť neplodnosť, pretože narúšajú normálne pripojenie vajíčka plodu k stene maternice. Ťažkosti pri počatí v dôsledku myómu sú vysvetlené celým radom faktorov, vrátane stlačenia vajíčkovodov, ktoré bránia v pohybe spermií, zhoršenej ovulácie - výstupu vajíčka z vaječníkov. Samotné fibroidy sa nepovažujú za príčinu neplodnosti, avšak ak sa odstránia všetky zistené príčiny neplodnosti, odstránenie fibroidov významne zvyšuje pravdepodobnosť počatia. Je pravda, že to platí pre fibroidy, ktorých veľkosť je menšia ako 12-týždňové tehotenstvo. Ak je myóm veľký a deformuje maternicovú dutinu, je pomerne ťažké udržať schopnosť rodiť deti, keď je odstránená, najmä preto, že operácia odstránenia uzlov môže byť v tomto prípade sprevádzaná krvácaním, ktoré si niekedy vyžaduje odstránenie maternice..

Príprava na tehotenstvo

Ak bola žena diagnostikovaná maternicové myómy pred tehotenstvom, mala by sa poradiť s lekárom o nevyhnutnosti a možnosti použitia určitých liečebných metód..

Konzervatívna hormonálna terapia maternicových fibroidov (liečba tabletami) je zameraná na prevenciu rastu nádoru, zmenšenie jeho veľkosti a odstránenie symptómov choroby. Úplný reverzný vývoj nádoru nie je dosiahnutý.

Indikáciami na konzervatívnu liečbu maternicových fibroidov sú veľkosti nádoru do 12 - 13 týždňov tehotenstva s uzlami nachádzajúcimi sa v hrúbke steny maternice a rastúcimi smerom von, ak ochorenie nie je sprevádzané krvácaním; klinicky asymptomatický a asymptomatický priebeh choroby; nedostatok anémie (zníženie hemoglobínu). Takéto liečenie sa tiež uskutočňuje ako prípravné štádium prípravy na chirurgické ošetrenie..

Ak neexistujú núdzové indikácie, môže byť hormonálna terapia maternicových fibroidov uskutočnená ako alternatíva k chirurgickej liečbe..

U mladých žien s maternicovými fibroidmi a neplodnosťou umožňuje trojmesačná liečba tabletami (napríklad ZOLADEX) laparoskopickú myomektómiu, ktorá zabezpečuje menej traumatickú intervenciu a rýchlejšiu rehabilitáciu. Pri tejto operácii sa v prednej brušnej stene vytvorí niekoľko dier, cez ktoré sa vložia optické nástroje a chirurgické nástroje, čím sa odstránia iba uzliny myómu..

Komplikácie tehotenstva a pôrodu

Tehotenstvo, ktoré sa vyskytuje na pozadí maternicových fibroidov, si vyžaduje špeciálne sledovanie, pretože sú možné komplikácie, a to ako zo samotného nádoru, tak aj z tehotenstva..

Medzi komplikácie nádoru patrí rýchly rast nádoru a podvýživa uzlov, čo je veľmi nebezpečné pre plod aj matku..

Ak sa lekári v priebehu niekoľkých hodín po zlyhaní výživy v uzle nedokážu vyrovnať so situáciou, musia sa uchýliť k operácii (od odstránenia uzla po odstránenie maternice s plodom). Ak sa výživa v uzle neobnoví, uzol hynie a zápal pobrušnice - tenký film pokrývajúci orgány brušnej dutiny. Je to hrozná komplikácia, ktorá si vyžaduje veľkú hlavnú operáciu s dlhou dobou zotavenia. Preto by tehotné ženy s maternicovým myómom mali byť zvlášť ohľaduplné k sebe a pri akýchkoľvek nezvyčajných pocitoch okamžite vyhľadať lekára..

Komplikácie tehotenstva a pôrodu spojené s prítomnosťou maternicových fibroidov možno rozdeliť na skoré, stredné a neskoré. Dôležitú úlohu pri vývoji komplikácií počas tehotenstva zohráva zvýšenie kontraktilnej aktivity a vzrušivosti myomatóznej zmeny maternice s nedostatočnou schopnosťou relaxácie. K dnešnému dňu nebola stanovená jasná závislosť frekvencie spontánneho potratu od charakteristík nádoru, jeho veľkosti, umiestnenia, počtu myomatóznych uzlín..

V počiatočných fázach sa zvyšuje pravdepodobnosť potratu (potratu). K potratu môže dôjsť aj v druhom trimestri. Následne môžu fibroidy spôsobiť predčasný pôrod, spomalenie rastu plodu, abnormality pripevnenia placenty, keď sa placenta pripája k maternici (placenta previa), ktorá je plná krvácania, vytvára nesprávnu polohu plodu. Niekedy môže umiestnenie uzlov (najmä krčka maternice) zasahovať do pôrodu cez prirodzený pôrodný kanál.

Predpokladá sa, že v prípade fibroidov sa zvyšuje riziko spontánneho potratu a predčasného pôrodu. To je spojené so znížením voľného priestoru pre dieťa v maternici v dôsledku myomatóznych uzlín, ako aj so zvýšením kontraktilnej aktivity maternice. Spravidla platí, že čím väčšia je veľkosť fibroidov, tým vyššia je pravdepodobnosť predčasného pôrodu. V tomto prípade je opäť dôležité umiestnenie fibroidov a prítomnosť ich kontaktu s placentou. Veľké fibroidy majú určitý vplyv na rast a vývoj plodu. So. existujú prípady narodenia detí s lebečnou deformitou, zjavne v dôsledku tlaku fibroidov. Tehotné ženy s veľkými fibroidmi majú častejšie deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou..

O otázke udržania tehotenstva u žien s maternicovými fibroidmi sa rozhodne prísne individuálne. Zohľadňuje sa tým možnosť narušenej funkcie placenty s výraznou myomatóznou zmenou maternice alebo lokalizácia placenty v oblasti intramuskulárneho uzla nádoru, nebezpečenstvo obehových porúch v myomatóznych uzlinách, potreba iba operatívneho dodania s nepriaznivým umiestnením nádoru..

Čo môžu byť myómy?

Myomatózne uzly môžu byť jednoduché a viacnásobné. Ich veľkosti sa pohybujú od mikroskopických po gigantické, od veľkosti tehotenstva s hmotnosťou do 10 kg.

V závislosti od rastu myomatózneho uzla sa rozlišujú nasledujúce typy fibroidov:

 • podkožné (subperitoneálne) uzly, v ktorých nádor rastie v smere k seróznej vrstve maternice (nádor rastie smerom von);
 • intersticiálne (intramurálne) uzly - rast myomatózneho uzla sa vyskytuje v hrúbke steny maternice;
 • submukózne (submukózne) uzly - v uzlinách maternice sa zvyšuje uzol;
 • atypické formy uzlov - nádor sa nachádza v hrúbke krčka maternice a rastie rôznymi smermi: smerom k konečníku, väzivám maternice.

Existuje tiež mnoho maternicových fibroidov, t.j. uzly sú umiestnené v rôznych častiach maternice a na rôznych úrovniach hrúbky jej stien, čo vedie k nepravidelnému tvaru orgánu.

Indikácie pre chirurgickú liečbu počas tehotenstva

Za optimálne obdobie pre konzervatívnu myomektómiu - chirurgické odstránenie myomatóznych uzlín - sa považuje 16 až 19 týždňov tehotenstva, keď sa placentou zvyšuje koncentrácia progesterónu (hormónu, ktorý zaisťuje tehotenstvo). Pod vplyvom progesterónu klesá kontraktilná aktivita maternice, znižuje sa tonus a excitabilita maternice, zvyšuje sa rozťažnosť svalových štruktúr a zvyšuje sa cervikálna funkcia krčka maternice. To všetko vytvára najpriaznivejšie podmienky pre prevádzku..

Chirurgická taktika konzervatívnej myomektómie počas tehotenstva sa výrazne líši od taktiky liečby vykonávanej mimo tehotenstva. Je to kvôli splneniu nasledujúcich podmienok počas prevádzky:

1) minimálna trauma pre plod a minimálna strata krvi;

2) výber racionálneho rezu do maternice, berúc do úvahy následné doručenie cisárskym rezom;

3) materiál na šitie s dostatočnou pevnosťou, minimálnou alergenicitou, ktorý je schopný vytvoriť plnú jazvu na maternici.

Dôležitým bodom chirurgickej taktiky počas tehotenstva je vhodnosť odstránenia iba veľkých uzlov (z priemeru 5 cm alebo viac), ktoré bránia preniesť skutočné tehotenstvo.

Odstránenie všetkých uzlov (menších) vytvára nepriaznivé podmienky pre prísun krvi do svalov maternice, hojenie rán na maternici a vývoj plodu..

Užívanie kombinovanej perorálnej antikoncepcie nezvyšuje riziko rozvoja fibroidov a podľa niektorých správ je dokonca prevenciou tohto ochorenia, ale nezasahuje do rastu existujúcich uzlín..

Riadenie práce s myómom

Podľa rôznych štúdií je frekvencia komplikácií pri narodení u žien s myómom vysoká a predstavuje 35 - 80,5%. Komplikácie počas pôrodu a po pôrode sa najčastejšie pozorujú s veľkými nádormi a lokalizáciou uzlov v panvovej dutine..

Pôrod u pacientov s maternicovým myómom je často komplikovaný predčasným prepustením plodovej vody a anomáliami pôrodu. V jednej tretine prípadov sa pozoruje prepustenie plodovej vody z plodov, diskoordinácia práce, slabosť práce (kontrakcie sú slabé, neúčinné, nedochádza k otvoreniu krčka maternice). Predčasné oddelenie normálne umiestnenej placenty (najmä ak sa myóm nachádza za placentou) môže byť indikáciou cisárskeho rezu..

Medzi ďalšie komplikácie patrí abnormalita maternicovej kontraktility, pevné pripojenie placenty, čo vedie k ťažkostiam pri oddeľovaní placenty, zvyšuje pravdepodobnosť manuálneho oddelenia placenty, krvácanie kvôli zlému sťahu maternice. Je tiež možné spomaliť kontrakciu maternice v popôrodnom období, zápalové komplikácie maternice atď. Lekári to musia vziať do úvahy pri podávaní pôrodu..

Približne u polovice tehotných žien s fibroidmi je zaznamenaná predĺžená práca. Okrem toho v prítomnosti fibroidov často existuje potreba dodania cisárskym rezom. Aj keď samotný myóm spravidla nepredstavuje skutočnú prekážku pri narodení plodu, myomatózne uzly (najmä veľké) sú často kombinované s abnormalitami polohy a prezentácie plodu (laterálna poloha, panvová a tvárová prezentácia), pri ktorých nie je možný prirodzený pôrod. V niektorých prípadoch - napríklad, ak je oblasť rezu cisárskym rezom spôsobená fibroidmi, lekár môže počas tejto operácie nádor odstrániť..

Nie všetko je však také zlé. Po prvé, u matiek s maternicovým myómom sa deti zvyčajne rodia s normálnou hmotnosťou, dobre sa prispôsobujú mimomaternému životu. Po druhé, zmeny, ktoré sa vyskytujú u ženského tela počas tehotenstva (najmä pokiaľ ide o produkciu hormónov), často vedú k zastaveniu ďalšieho rastu maternicových fibroidov. U žien s maternicovými fibroidmi sa často otehotnenie a pôrod vyskytujú takmer bez komplikácií alebo s minimálnymi komplikáciami, najmä ak počas tehotenstva bola žena liečená s cieľom normalizovať tonus maternice a zabrániť fetálno-placentárnej nedostatočnosti (injekcie, tablety). Pôrod pri takýchto tehotných ženách môže byť prirodzený (takmer tretina prípadov) a cisárskym rezom. V tomto prípade opäť hrá významnú úlohu sprievodná patológia.

Žena s maternicovými fibroidmi môže byť s prepustením z nemocnice oneskorená o niekoľko dní.

Ak je potrebný chirurgický zákrok?

Chirurgické ošetrenie s odstránením maternice sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Krvácanie a anémia.
 • Veľké maternicové myómy - viac ako 12 - 14 týždňov tehotenstva.
 • Rýchly rast fibroidov.

Porušenie výživových uzlov. Po operácii zostáva možnosť náhrady - pri použití tejto technológie sa vajíčko odoberie od ženy a spermie od muža. K oplodneniu dochádza in vitro - v laboratóriu a ďalšia žena otehotnie. Po narodení dieťa žije so svojimi biologickými rodičmi.

Indikácie pre operatívne dodanie

Komplikovaný priebeh tehotenstva a pôrodu určuje vysokú frekvenciu chirurgických zákrokov a pôrodníckych výhod u tehotných žien s nádormi maternice. Ako už bolo uvedené, cisársky rez v prítomnosti maternicových fibroidov sa spravidla končí zväčšením objemu chirurgického zákroku (vykonáva sa myomektómia - odstránenie myomatóznych uzlín, odstránenie maternice)..

Indikácie pre chirurgický zákrok sa môžu vyskytnúť v situáciách, keď je predĺženie tehotenstva takmer nemožné z dôvodu zvláštností umiestnenia uzla (v cervikálnej oblasti alebo medzi väzbami maternice, alebo rastom fibroidov v dutine maternice alebo veľkými nádormi)..

Tehotenstvo u týchto žien spravidla pokračuje s výrazným nebezpečenstvom prerušenia, ale s počiatočným potratom je kyretáž stien maternice niekedy technicky nemožná (miesto krčka maternice). Gynekológovia sa musia uchýliť k radikálnej operácii (odstránenie maternice spolu s vajíčkom plodu), čo je pre ženy, najmä pre ženy bez detí, veľká tragédia. Zároveň u mnohých žien s malými veľkosťami nádorov neprítomnosť príznakov podvýživy v uzloch, tehotenstvo prebieha priaznivo a spravidla končí spontánnym narodením..

V každom prípade budúce matky, ktorým sa diagnostikujú maternicové myómy, budú musieť starostlivo plniť všetky lekárske povinnosti, a to ako z hľadiska vyšetrení, tak z hľadiska prijímania liekov a hospitalizácií v konkrétnom čase. Ženy s myómom sa spravidla posielajú do nemocnice niekoľko dní pred očakávaným pôrodom. Avšak napriek prítomnosti maternicových fibroidov ako jedného z rizikových faktorov sa plod u žien s maternicovými fibroidmi najčastejšie vyvíja normálne a dieťa sa narodí zdravé..

Pôrodnícka taktika pre tehotné ženy s maternicovými fibroidmi

Príspevok je venovaný pôrodníckej taktike pri liečbe tehotných žien s myómom maternice. Bolo vyšetrených 153 gravidných žien s nádormi maternice. V 16. až 18. týždni tehotenstva podstúpila myomektómia 25 tehotných žien. Po operácii sa gravidita u 15 žien predĺžila na celé obdobie a vykonala sa cisárska rez. U 48 gravidných žien sa uskutočnilo brušné dodávanie s kombináciou maternicových fibroidov s pôrodníckou alebo extragenitálnou patológiou. Prirodzeným pôrodným kanálom bolo doručených 80 pacientov, aj keď majú nádor maternice. Výsledky operatívneho aj spontánneho pôrodu boli priaznivé pre matky aj pre ich novorodencov. L.S. Logutova, S.N. Buyanova, I.I. Levashova, T. N. Senchakova, S.V. Novikova, T. N. Gorbunova, K. N. Ahvlediani
Moskovský regionálny výskumný ústav pôrodníctva a gynekológie, ministerstvo zdravotníctva Ruska (riaditeľ ústavu - zodpovedajúci člen RAMS, prof. V.I. Krasnopolsky).

V posledných rokoch sa pôrodníci musia čoraz častejšie rozhodovať o možnosti predĺženia tehotenstva v kombinácii s maternicovými fibroidmi. Dôvodom je skutočnosť, že ženy v plodnom veku, ktoré trpia nádormi maternice, sa z roka na rok stále prehlbujú. Priebeh tehotenstva, pôrodnícka taktika, ako aj spôsoby pôrodu majú svoje vlastné charakteristiky. Príznaky priebehu tehotenstva, keď sa kombinuje s myómom maternice, zahŕňajú hrozbu prerušenia v rôznych gestačných obdobiach, fetoplacentálnu nedostatočnosť (FPF) a syndróm spomalenia rastu plodu (FPS), rýchly rast nádoru, malnutríciu a nekrózu myomatózneho uzla, prerušenie placenty, najmä v týchto prípadoch. ak je čiastočne umiestnená v oblasti myomatózneho uzla, nesprávna poloha a prezentácia plodu. Pôrod tehotných žien s myómom maternice sa vyskytuje aj s komplikáciami (predčasné prepustenie vody, abnormality kontraktility maternice, fetálna úzkosť, pevné pripojenie placenty, hypotonické krvácanie, subinvolúcia maternice v popôrodnom období atď.)..

Komplikovaný priebeh tehotenstva a pôrodu určuje vysokú frekvenciu chirurgických zákrokov a pôrodníckych výhod u tehotných žien s nádormi maternice. Cisársky rez v prítomnosti maternicových fibroidov sa spravidla končí zväčšením objemu chirurgického zákroku (myomektómia, odstránenie maternice). Zložitý priebeh tehotenstva a pôrodu vyžaduje prísne diferencovaný prístup k liečbe tehotných žien s maternicovými fibroidmi a v každom prípade určuje individuálnu pôrodnícku taktiku. V prvom rade ide o riešenie otázok o potrebe, uskutočniteľnosti a podmienkach myomektómie počas tehotenstva [1, 2]. Indikácie pre túto operáciu sa môžu vyskytnúť v situáciách, keď je predĺženie tehotenstva takmer nemožné (cervikálny isthmus alebo intraligamentárne umiestnenie myomatózneho uzla, centripetálny rast intersticiálnych fibroidov, veľké veľkosti subterózne intersticiálne lokalizovaného nádoru). Tehotenstvo u týchto žien spravidla pokračuje s výrazným nebezpečenstvom prerušenia, ale pri začatí potratu je kyretáž stien dutiny maternice niekedy technicky nemožná (umiestnenie krčka-isthmus). Gynekológovia sa musia uchýliť k radikálnej operácii (odstránenie maternice spolu s vajíčkom plodu), čo je pre ženy, ktoré nemajú deti, veľká tragédia. Zároveň u mnohých žien s malými veľkosťami nádorov neprítomnosť príznakov podvýživy v uzloch, tehotenstvo prebieha priaznivo a spravidla končí spontánnym narodením..

S myómom maternice sme pozorovali 153 tehotných žien. U 80 žien tehotenstvo skončilo spontánnym pôrodom, 63 podstúpilo cisársky rez, 10 žien sa naďalej sledovalo (15 až 18 týždňov tehotenstva podstúpili myomektómiu). Ďalších 15 pacientov podstúpilo počas tehotenstva chirurgickú liečbu, ich tehotenstvo už skončilo operatívnym pôrodom. 25 tehotných žien sa tak podrobilo myomektómii..

Všetky tehotné ženy v rôznych gestačných obdobiach boli pozorované na oddelení vedeckého poradenstva a na oddelení patológie tehotenstva v MONIIAG, v ústave bolo dodaných 143 tehotných žien. Vo veku 20 až 29 rokov bolo 33 (23,1%) žien, vo veku od 30 do 39 rokov - 89 (62,2%) a 21 (14,7%) tehotných žien bolo starších ako 40 rokov. Vek 76,9% žien teda prekročil 30 rokov, prvé narodilo sa 80 (55,9%) tehotných žien. U 128 pacientov boli myómy maternice zistené pred tehotenstvom a iba u 25 pacientov v skorých štádiách tehotenstva. Okrem maternicových fibroidov 15 (10,4%) pacientov trpelo na adenomyózu, 23 (16,0%) malo neplodnosť a 19 (13,3%) malo dysfunkciu vaječníkov. Z extragenitálnych chorôb malo 13 (9,1%) tehotných žien krátkozrakosť, 17 (11,9%) malo hypertenziu, 11 (7,7%) malo zväčšenú štítnu žľazu a dve mali prolaps mitrálnej chlopne..

Pri vyšetrení tehotných žien s myómom maternice sa venovali týmto vlastnostiam: lokalizácia myomatóznych uzlín, ich štruktúra, umiestnenie placenty, tón a excitabilita myometria. U 6 tehotných žien sa pri prvom vyšetrení našli priečne myómy maternice, ale veľkosť nádoru bola malá a nezabránila rozvoju gravidity. U 12 žien boli uzly subterózne intersticiálne (s priemerom 8 až 15 cm), umiestnené na dne alebo v maternici, v uzloch nedošlo k podvýžive a tehotenstvo sa predĺžilo aj na celé obdobie. U 106 pacientov boli maternicové myómy mnohonásobné, myomatózne uzliny boli malé, väčšinou suberózne kontrastné. U 4 tehotných žien bol zistený centripetálny rast fibroidov, ale na opačnú stenu maternice bolo implantované vajíčko plodu a gravidita bola predĺžená až do obdobia, keď sa plod stal životaschopným..

A nakoniec, u 25 pacientov, v období 7-14 týždňov tehotenstva, boli nájdené gigantické nádory, ktoré boli lokalizované intraligamentálne a bránili rozvoju tehotenstva so symptómami kompresie panvových orgánov. Po 16 až 18 týždňoch sa tieto tehotné ženy podrobili konzervatívnej myomektómii. 3 až 5 dní pred operáciou sa uskutočnila „konzervačná terapia“ vrátane tocolytických liekov, ktoré boli predpísané všetkým tehotným ženám s hrozbou potratu a na preventívne účely. Tocolytics - partusisten, brikanil, ginipral - sa používali podľa os 1/2 tabliet 4-6 krát denne s verapamilom a intravenózne v dávke 0,5 mg tocolytického lieku so 40 mg verapamilu v 400 ml izotonického roztoku chloridu sodného. Najpriaznivejšie výsledky sa získali striedaním intravenózneho podávania partusistenu s roztokom síranu horečnatého (30,0 g síranu horečnatého zriedeného v 200 ml izotonického roztoku chloridu sodného). Na konci infúznej terapie sa intravenózne použili lieky ako baralgin alebo spazgan v dávke 5 ml. Sú antiprostaglandínmi a normalizujú tonus maternice. Okrem toho komplex liečby zameranej na predĺženie tehotenstva zahŕňal prípravky typu Magne-B6; vitamín E, spazgan 1 tableta denne.

Vzhľadom na nepriaznivý účinok maternicových fibroidov na stav fetoplacentálneho prietoku krvi, najmä ak je placenta lokalizovaná v oblasti myomatózneho uzla, bola terapia zameraná na jej zlepšenie (zvonenie 25 mg alebo 300 mg trikrát denne), ako aj prevencia vnútromaternicovej hypoxie plodu (sigetín, kokarboxyláza)., vitamín C).

Za optimálne obdobie konzervatívnej myomektómie sme považovali 16 - 19 týždňov tehotenstva, keď sa koncentrácia progesterónu produkovaného placentou zvyšuje približne 2-krát. Ten sa považuje za „ochranku“ tehotenstva. Pod vplyvom progesterónu klesá kontraktilná aktivita maternice, znižuje sa tonus a excitabilita myometria, zvyšuje sa rozťažnosť svalových štruktúr a zvyšuje sa blokovacia funkcia vnútorného hltanu. Posledný termín pre možnú operáciu počas tehotenstva je 22 týždňov, pretože v prípade začiatku predčasného pôrodu sa narodí hlboko predčasne narodený novorodenec..

Chirurgická taktika konzervatívnej myomektómie počas tehotenstva je výrazne odlišná od taktiky vykonávanej mimo tehotenstva. Je to kvôli potrebe operácie v súlade s nasledujúcimi podmienkami: 1) minimálna trauma pre plod a strata krvi; 2) výber racionálneho rezu na maternicu, berúc do úvahy následné doručenie do brucha: 3) materiál na šitie s dostatočnou pevnosťou, minimálnou alergenicitou, ktorý je schopný vytvoriť plnú jazvu na maternici. Funkcie chirurgických zákrokov počas tehotenstva boli nasledujúce.

1. Operácia sa uskutočňovala v endotracheálnej anestézii alebo v epidurálnej anestézii. Tento typ anestézie je z nášho pohľadu najvýhodnejší, pretože umožňuje vytvoriť maximálnu relaxáciu a minimálny účinok na plod..

2. Na vytvorenie najšetrnejších podmienok pre tehotnú maternicu a plod, ako aj na optimálny prístup k atypicky lokalizovaným uzlinám fibroidu sa použila nižšia stredná laparotómia. V tomto prípade telo maternice s plodom umiestneným v nej nebolo fixované, ale bolo voľne umiestnené v brušnej dutine. Vzhľadom na výraznú vaskulatúru s dobre vyvinutými kolaterálmi, aby sa predišlo ďalším stratám krvi, boli uzliny myómu zachytené gázovými tampónmi navlhčenými teplým izotonickým roztokom chloridu sodného bez použitia svoriek ako Muso a „vývrtka“..

3. S cervikálnym umiestnením myomatózneho uzla na prednej stene maternice sa peritoneum otvorilo v priečnom smere medzi okrúhlymi väzmi a močový mechúr sa pre ňadra tupo spustil. Potom sa v pozdĺžnom reze pozdĺž stredovej čiary rozrezala kapsula uzla. Myomatózny uzol bol izolovaný ostrou a tupou cestou so súčasnou ligáciou všetkých ciev nachádzajúcich sa v myometrii. Uskutočnila sa dôkladná hemostáza, pričom sa zohľadnila závažnosť prísunu krvi do uzlov počas tehotenstva.

4. Pri intraligamentárnom usporiadaní uzla sa cez uzol krížil kruhový väz maternice. V niektorých prípadoch, s veľkou veľkosťou nádoru a jeho intraligamentárnym umiestnením, bolo potrebné pretínať vlastný väz vaječníka a trubice, cievny zväzok (v tých prípadoch, keď sú uvedené útvary umiestnené na vrchole uzla). Čiastočne tupým, čiastočne ostrým spôsobom bolo vylúpanie uzla. Posteľ tejto druhej bola ušitá zviazanými vicrylovými očkami v dvoch radoch. Uskutočnila sa dôkladná hemostáza a peritonizácia parametra..

5. Pri subteróznom intersticiálnom umiestnení uzla sa urobil rez pozdĺžne, obídil cievy rozšírené počas tehotenstva, čím sa znížilo trauma maternice..

6. Dôležitým aspektom chirurgických taktík počas tehotenstva, ktorým chceme venovať osobitnú pozornosť, je vhodnosť odstrániť iba veľké uzly (z priemeru 5 cm alebo viac), ktoré bránia preniesť skutočné tehotenstvo. Odstránenie všetkých uzlov (menších) vytvára nepriaznivé podmienky pre prísun krvi do myometria, hojenie rán na vývoj maternice a vývoj plodu..

7. Dôležitým miestom vo výsledku operácie a tehotenstva bolo šitie materiálu a spôsob šitia maternice. Hlavným materiálom na šitie, ktorý sa použil pri chirurgických zákrokoch počas tehotenstva, bola Vicryl č. 0 a 1. Šitie maternice sa uskutočňovalo v jednej alebo dvoch radoch. Použili sa iba prerušené stehy, pretože v tomto prípade sa za spoľahlivejšie považovalo uzavretie rany. Vzdialenosť medzi stehmi od seba bola 1-1,5 cm, Tkanivá sa tak udržiavali v stave premiestnenia, nedošlo k ischémii prešívaných a priľahlých oblastí..

Pooperačná starostlivosť o tehotné ženy, ktoré podstúpili konzervatívnu myomektómiu, mala svoje špecifické črty v dôsledku potreby vytvoriť priaznivé podmienky na opravu tkaniva, prevenciu purulentných septických komplikácií a primerané fungovanie čreva. Súčasne pokračoval komplex terapeutických opatrení zameraných na rozvoj tehotenstva a zlepšenie uteroplacentálneho prietoku krvi. Po chirurgickom zákroku trvajúcom 2-3 dni sa uskutočňovala intenzívna infúzna terapia vrátane bielkovín, kryštaloidných prípravkov a látok, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu a regeneráciu tkanív (reopoliglyukín v kombinácii s trental a zvonkohry, natívna plazma, 5-20% roztoky glukózy, aktovegin alebo solcoseryl ) O otázke trvania infúznej terapie sa rozhodovalo v každom prípade individuálne a záviselo od objemu chirurgického zákroku a straty krvi. Aby sa zabránilo septickým komplikáciám, bol predpísaný priebeh antibiotickej profylaxie (výhodne syntetické penicilíny alebo cefalosporíny). Črevné stimulanty sa používajú opatrne (cerucal, síran horečnatý perorálne).

V závislosti od závažnosti klinických príznakov hrozby ukončenia tehotenstva sa v liečbe zameranej na udržanie tehotenstva pokračovalo od prvých hodín po operácii (tocolytiká, antispasmodiká, síran horečnatý podľa všeobecne akceptovaných schém). Perorálne podávanie liekov bolo predpísané do 36 týždňov tehotenstva s postupným znižovaním dávky. Berúc do úvahy hyperestrogenizmus u tehotných žien s maternicovými fibroidmi, gestagénové lieky (turinal) sa používali spolu s minimálnymi dávkami glukokortikoidov alebo duphastonu až do 24-25 týždňov tehotenstva. 12. až 14. deň po operácii boli tehotné ženy s progresívnym tehotenstvom prepustené na ambulantnú liečbu.

V období 36-37 týždňov tehotenstva bolo v ústave hospitalizovaných 15 tehotných žien. V prípade tehotenstva na plný úväzok sa vykonal cisársky rez. Boli odstránení novorodenci s vysokým Algarovým skóre (8 a 9 bodov) s hmotnosťou 2800 - 3750. Incízia prednej brušnej steny bola nižšia ako stredná s excíziou jazvy na koži. Pitva brušnej dutiny odhalila iba u troch žien zanedbateľný proces adhézie v brušnej dutine. Jazvy na maternici po myomektómii neboli prakticky vizualizované. Trvanie cisárskeho rezu bolo 65 až 90 minút; strata krvi počas chirurgického zákroku 650 - 900 ml. Cezsársky rez ukončil graviditu v kombinácii s myómom maternice u ďalších 48 pacientov. Poloha nádoru bola odlišná: v tele maternice alebo v dolnom segmente boli malé subterózne-intersticiálne uzly (s priemerom menej ako 10 cm): veľké suberous-intersticiálne uzly boli umiestnené hlavne v dolnej časti maternice, ako aj v tele, ale v značnej vzdialenosti od maternice. dolný segment. V obidvoch prípadoch prítomnosť nádoru nezabránila predĺženiu tehotenstva a až do termínu pôrodu nebolo potrebné chirurgické ošetrenie. Gestačný vek pred pôrodom bol 37 - 39 týždňov. Len v jednom prípade, u starších pacientov s nulovou neplodnosťou, s dlhou históriou neplodnosti, s PSF v dôsledku lokalizácie placenty v oblasti veľkého intersticiálneho myomatózneho uzla (priemer 15 cm), sa vykonal rez cisárskym rezom v 34 až 35 týždňoch gravidity. Novorodenec s hmotnosťou 1750 g bol odstránený s hodnotením Algar 5 a 7 bodov v 1. a 5. minúte..

U 32 (66,7%) tehotných žien bola plánovaná cisárska rez. Indikáciami k chirurgickému zákroku u 6 žien bol istmusmus myomatózneho uzla, ktorý bráni postupu hlavy plodu pozdĺž pôrodného kanála; 2 - rýchly rast nádoru na konci tehotenstva so znakmi podvýživy; U 24 tehotných žien boli kombinované indikácie cisárskeho rezu: panvová prezentácia plodu, staroba primiparous, dlhá anamnéza neplodnosti, nečestnosť tela pri pôrode, FPI, vysoká krátkozrakosť atď. pôrod najmä kvôli anomáliám pri pôrode (13 žien) a fetálnej hypoxii (3 ženy pri pôrode). U 30 žien pri pôrode bol rozsah operácie rozšírený: 24 žien podstúpilo myoektektómiu, 5 - supravaginálnu amputáciu a jednu - extirpáciu maternice. 34 (70,8%) detí bolo získaných v uspokojivom stave (skóre Algar - 8 a 9 bodov v 1. a 5. minúte), 13 (27,1%) - v stave miernej hypoxie a iba jedno dieťa so strednou hypoxiou. Hmotnosť novorodencov bola 2670 - 4090 g. Priebeh pooperačného obdobia u 45 žien bol nekomplikovaný, u dvoch s myomektómiou počas cisárskeho rezu bola zaznamenaná subinvolúcia maternice a pri jednorázovej infekcii.

Tehotenstvo v kombinácii s maternicovým myómom u 80 žien skončilo spontánnym narodením. Myomatózne uzliny boli spravidla malé a nachádzali sa v tele maternice bez toho, aby rušili spontánny pôrod plodu. V tejto skupine 28 (35%) tehotných žien boli staršie primipary: 13 trpelo hypertenziou, 10 malo zväčšenú štítnu žľazu a 9 malo krátkozrakosť. U všetkých tehotných žien vo veku 37 - 38 týždňov tehotenstva sa začala príprava na pôrod s antispasmodickými sedatívami; 6 žien dostalo intravenózne kvapkanie Enza-simple. Dodanie u 34 (42,5%) žien bolo komplikované predčasným prepustením vody, v 4 (5%) - krvácaní v nasledujúcich a skorých popôrodných obdobiach. Priemerné trvanie pôrodu bolo 10 425 min +/- 1 hodina 7 min, bezvodý interval - 15 hod. 12 min +/- 1 hod 34 min. V uspokojivom stave sa narodilo 56 (70%) detí, 22 (27,5%) v stave miernej hypoxie a dvaja novorodenci so strednou hypoxiou. Hmotnosť novorodencov sa pohybovala v rozmedzí od 2050 do 4040 g. V prípade štyroch porastov hmotnosť presiahla 4 000 g. Pre všetky puerpery bol priebeh popôrodného obdobia nekomplikovaný. 78 (97,5%) novorodencov bolo prepustených z domu v 5-7. Deň v uspokojivom stave, dve deti boli premiestnené na pódiové ošetrovateľstvo a potom boli prepustené..

Zvyšujúca sa frekvencia maternicových fibroidov u žien v plodnom veku teda predstavuje pre gynekológov v pôrodníctve stále viac otázku možnosti predĺženia tehotenstva s touto patológiou. Konzervatívna myomektómia, najmä u žien, ktoré majú poslednú a často jedinú príležitosť mať dieťa, je metóda, ktorá umožňuje využiť túto príležitosť..

LITERATÚRA

1, Ivanova N.V., Bugerenko A.E., Aziev O.V., Shtyrov S.V. // Vestn. ross accot, pôrodná asistentka. 1996. N 4.P. 58-59.
2.Smitsky GA. // Westy. ross doc. pôrodník. 1997. N3. 84-86.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako sa zbaviť sufov na lícnych kostiach a opuchoch pod očami! Sufs sú farebné tašky, výrazné opuchy lícnych kostí. Hlavným dôvodom výskytu suf sú zmeny v tkanivách súvisiace s vekom, strata tonusu.
Ak pilulky, masti a konzervatívne metódy neprinášajú výraznú úľavu pri bolesti dolnej časti chrbta, predpisujú sa injekcie.Blokáda bedrovej chrbtice je postup zavádzania anestetík, kortikosteroidov a iných liekov priamo do lokalizácie bolesti.
Aby sme opravili, udržali, posilnili sme prišli so simulátorom pre chrbát a chrbticu, ktorý dokážeme jednoducho vyrobiť vlastnými rukami. Obzvlášť pozoruhodné je, že také šírenie bolesti môže naznačovať prítomnosť závažnej patológie.