loader

Hlavná

Žalúdok

Zhluk nervových buniek

Šľachový ganglion je benígny novotvar, ktorý sa vyskytuje v kĺbovej oblasti alebo v šľachách. V lekárskom jazyku sa také ochorenie nazýva hygróm alebo degeneratívna synoviálna cysta. Šľachový ganglion je lokalizovaný hlavne na zadnej strane dlane, na kolennom kĺbe alebo vedľa prstového kĺbu. Dobrou správou je, že z tejto patológie sa nikdy nevyvinie malígny nádor..

príčiny

Príčina hygrómu je vo všeobecnosti podobná tvorbe nádorov. Plášť šľachy je druh izolovanej dutiny naplnenej tekutinou. V normálnom stave táto spojovacia tekutina pritláča určitú silu na steny. Pri významnom zaťažení škáry sa však veľkosť dutiny kĺbu výrazne znižuje, zatiaľ čo tekutina zostáva v rovnakom množstve. V dôsledku tohto deštruktívneho procesu je poškodená stena plášťa šľachy a tekutina je vyliata. Výsledkom je malá bublinka naplnená tekutinou.

Takáto patológia sa môže vyskytnúť v dôsledku silného ostrého pohybu, často sú tým športovci náchylní. Šľachový ganglion sa však vyskytuje aj v dôsledku stáleho rovnomerného zaťaženia kĺbu. Ohrozené budú napríklad klaviristi, práčovne, krajčírky. Neustála práca s počítačovou myšou vedie k vytvoreniu ganglia zápästného kĺbu. Výskyt hygrómu v blízkosti iných kĺbov prispieva k noseniu tesných nepohodlných topánok, dedičných chorôb spojivového tkaniva. Pomerne často si pacienti samoliečia patológie, ako je artróza alebo artritída. Tieto akcie môžu viesť k vytvoreniu ganglia..

príznaky

Toto ochorenie zvyčajne nespôsobuje zjavnú bolesť. Napriek tomu môžu byť pacienti schopní diagnostikovať šľachový ganglión sami podľa mnohých charakteristických príznakov:

 • ganglion sa cíti ako okrúhla mäkká formácia s jasnými hranicami;
 • koža v mieste tvorby ganglia môže odlupovať;
 • pri aktívnom zaťažení kĺbu sa môže vyskytnúť bolesť;
 • ako črepiny rastú, cievy sa zovrú, to vedie k bolesti.

Hoci šľachový ganglion sám o sebe nie je nebezpečný, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Napríklad pri pokročilých formách choroby sa stlačia krvné cievy, čo vedie k stagnácii žilovej krvi. Preto je mimoriadne dôležité diagnostikovať ochorenie včas a začať liečbu.

Druhy chorôb

Šľacha ganglia obsahuje vždy viacvrstvovú kapsulu pozostávajúcu z pojivového tkaniva. Dutina kapsuly je naplnená synoviálnou tekutinou.

Podľa štruktúry sa rozlišujú tieto typy šľachového ganglia:

 • Izolovaný hygróm. Nádor je v uzavretom priestore, oddelenom od materskej membrány, ktorý je spojený so základňou kapsuly.
 • Sustier. Kvapalina má schopnosť preniesť sa z hygrómu do vagíny kĺbov alebo šliach.
 • Valve. Zo spoja do dutiny na tekutinu sa vytvára ventil, ktorý bráni návratu tekutiny do spoja.

V závislosti od umiestnenia nádoru existujú:

 • hygróm zápästného kĺbu;
 • šľachový ganglion chodidla;
 • popliteálny hygróm;
 • opuch na prste.

Podľa štruktúry ganglia:

Ganglion sa niekedy objaví na podrážke nohy kvôli noseniu tesnej obuvi alebo dokonca nadváhe. V takýchto situáciách si pacienti často zamieňajú ganglión s iným ochorením nazývaným burzitída. Ale treba mať na pamäti, že burzitída sa netvorí pod vplyvom vonkajších príznakov, jedná sa o závažnú patológiu kĺbového vaku, ktorá sa vyskytuje v dôsledku zápalu v ňom, v tele je prítomná infekcia. Pred začatím akejkoľvek liečby je preto potrebné diagnostikovať chorobu.

diagnostika

Ak máte hrbole alebo opuchy blízko kĺbov, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Ak po vyšetrení a prehmataní útvaru zostane diagnóza nešpecifikovaná, predpíšu sa ďalšie testy a štúdie. Počas analýzy sa odoberajú cysty. Šľachový ganglion je tiež úspešne detekovaný diagnostickými metódami pre MRI, ultrazvuk.

Liečebné metódy

V niektorých prípadoch, keď pacient prestane nakladať kĺby, hygróm môže samo zmiznúť. Ale ak je osoba obťažovaná bolesťou v hrbole, existuje obmedzenie v pohybe kĺbu, musíte sa poradiť s odborníkom a predpísať účinnú terapiu. Často je šľachový ganglion tiež neestetický, čo motivuje pacientov k tomu, aby vyhľadali pomoc u lekára.

Liečba spočíva v odstránení tekutiny, ktorá spôsobila tvorbu nádoru..

konzervatívny

Tento typ liečby sa vykonáva ambulantne, bez špeciálnej prípravy zo strany pacienta. Je potrebné poznamenať, že pri takejto liečbe s vysokou pravdepodobnosťou dôjde k relapsu ochorenia..

Druhy konzervatívnej liečby:

 • Drvením. Mimoriadne bolestivé a neúčinné postupy. Spočíva v pritlačení hrbole, zatiaľ čo obsah zostáva pod kožou. Táto technika sa považuje za zastaranú a takmer sa nikdy nepoužíva..
 • Punkcia. Kvapalina sa čerpá zo šľachového ganglia, potom sa vyčistená dutina naplní liečivom, aby sa prilepili steny gangliovej kapsuly. Ďalej je postihnutá oblasť fixovaná obväzom a sadrou na znehybnenie končatiny po dobu 1 týždňa..

chirurgický

S neúčinnosťou konzervatívnych liečebných metód sa lekári uchyľujú k chirurgickým zákrokom, ktoré sa scvrkávajú na odstránenie šľachy ganglia.

Chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje v celkovej alebo lokálnej anestézii. Po zákroku je končatina pevne pripevnená, aby sa obmedzil pohyb v kĺbe. Pacientovi sa odporúča absolútny odpočinok, aby sa znížila tvorba synoviálnej tekutiny..

Techniky chirurgického ošetrenia:

 • burzektómia - chirurgická operácia na odstránenie šľachy ganglionu pomocou skalpelu;
 • excisia laserovým gangliom.

Ľudové lieky

Ak nechcete podstúpiť chirurgický zákrok, môžete použiť tradičnú medicínu, ktorú predstavuje aj veľký výber liečebných metód doma.

Liečba šľachy ganglion s ľudovými liekmi bude vyzerať takto:

 • Používanie listov kapusty. Na zasiahnutú oblasť pritlačte 2-3 hodiny kapusty.
 • S pomocou lastovičky. Vytlačte šťavu z trávy cesnaku, sceďte, aplikujte obväz navlhčený šťavou na pečať. Zabalte ho s plastovým vreckom a teplým uterákom.
 • Použitie horúcich kúpeľov s roztokom morskej soli. Ruky alebo nohy položte do kúpeľa na pol hodiny. Potom namastené miesto namažte medom a zabaľte ho teplou utierkou. Procedúra sa opakuje každý deň pred spaním, kým hygróm nezmizne.
 • Alkoholový obklad. Vlna je navlhčená lekárskym alkoholom a aplikovaná na postihnuté miesto, zabalená do plastového vrecka na vrchu. Procedúra trvá niekoľko hodín.
 • Obal z medu a aloe. Pripravte buničinu z medu, aloe buničiny a ražnej múky. Výslednú zmes naneste v noci na novotvary, zabalte ju do plastového vrecka a izolujte.
 • Modré ílové obklady. Zmiešajte modrý íl s vodou, vytvorte koláč a naneste na boľavé miesto po dobu 3 hodín. Na vrch navinte plastový obal.
 • Šťava z paliny. Čerstvá palina rozdrvte, kým nevznikne šťava. Výsledná šťava sa nanesie na boľavé miesto a nechá sa cez noc.

Je dôležité si uvedomiť, že pri samoliečbe by ste v žiadnom prípade nemali prepichnúť hygróm nezávisle. To je spojené so zavedením infekcie do krvného riečišťa a následnou sepsou.

Stroganov Vasily Ortopedický traumatológ s 8 rokmi skúseností.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Človek, ako najvyššie evolučné spojenie, má schopnosť chodiť vzpriamene. Príroda vytvorila v tele veľa špeciálnych „prispôsobení“, ktoré umožňujú vykonávať túto funkciu.
Najčastejším problémom populácie nad 35 - 40 rokov je lumbosakrálna kýla. Viac ako 67% žien a približne 58% mužov je v riziku nákazy..obsahČo je príčinou takýchto smutných štatistík?
Gernioplastika je chirurgická metóda na odstránenie prietrží (doslovný preklad z latinského jazyka je oprava prietrže). Skoršie v medicíne sa používali pojmy: kýlová chirurgia alebo odstránenie prietrže.