loader

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh. Je tiež vynikajúcou prevenciou bolestivých relapsov a progresie patológie. Súbor cvičení pre prietrž lumbálnej chrbtice vykonáva lekár na cvičebnej terapii s prihliadnutím na fyzickú prípravu pacienta, závažnosť ochorenia.

Účinnosť cvikov na prietrž bedrovej kosti

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri výbere metód liečby hernie lekári vždy dávajú prednosť konzervatívnej liečbe, pretože komplikácie často vznikajú po operáciách. Ale samotné užívanie drog nestačí. Je potrebné vyvinúť určité motorické stereotypy, aby sa posilnil svalový rámec celého chrbta. Tomu napomáhajú triedy fyzioterapie. Aj po mesiaci denného tréningu sa cítite oveľa lepšie:

 • bolesť bedrovej chrbtice sa znižuje;
 • sprievodné príznaky vymiznú - necitlivosť, mravenčenie, plazenie mravcov;
 • je obnovená flexibilita chrbtice;
 • celkový tón sa zvyšuje, čo vám umožňuje mobilizovať telo na boj s touto chorobou.

Pravidelné cvičenia fyzickej terapie sú potrebné na vytvorenie adaptívnych mechanizmov. Ich cieľom je dosiahnuť fyziologickú rovnováhu v postihnutých segmentoch bedrovej chrbtice. Tým sa zabráni zväčšeniu herniového výčnelku, zabráni sa stlačeniu koreňov miechy a krvných ciev.

Kedy začať gymnastiku

V akútnom období sa kurzy nevykonávajú ani pod dohľadom rehabilitológa alebo cvičiaceho lekára. Jeden nepríjemný, ostrý pohyb môže spustiť útok na akútnu bolesť v dôsledku stlačenia nervového koreňa alebo prasknutia vláknitého prstenca disku. Vykonávanie cvičení začnite okamžite po dosiahnutí remisie. Toto štádium je charakterizované neprítomnosťou akýchkoľvek výrazných príznakov medzistavcovej prietrže.

Všeobecné vykonávacie pravidlá

Tvorba herniálneho výčnelku sa stáva príčinou mnohých neurologických porúch. Pri zostavovaní individuálneho liečebného komplexu musí lekár LFK zohľadniť ich povahu a intenzitu. Prvé triedy sa nevyhnutne konajú pod jeho vedením. Ukazuje, ako správne vykonávať cvičenia a dávkovať vznikajúce záťaže. Pacienti potom môžu cvičiť doma v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami:

 • ak sa počas cvičenia objaví bolesť, mali by ste odpočívať 1-2 hodiny;
 • technicky náročné cvičenia v počiatočnej fáze sa nemusia snažiť vykonávať s maximálnym počtom prístupov;
 • fyzioterapeutické cvičenia by sa mali kombinovať s rannými cvičeniami, vychádzkami na čerstvom vzduchu.

Pred triedou je potrebné miestnosť vetrať. Pracujte lepšie v odevoch vyrobených z prírodných materiálov, ktoré dobre absorbujú vlhkosť.

Cvičebný komplex

V období remisie sa pacientom odporúča okrem povinných cvičení fyzioterapie vykonávať šetriaci športový tréning. Existujú tiež autorove metódy na posilnenie svalov chrbta, vyvinuté známymi manuálnymi terapeutmi a rehabilitačnými lekármi..

Bubnovsky

V rehabilitačných centrách S. Bubnovského sa konajú triedy na špeciálnych simulátoroch. Počas cvičenia sa dávkujú dávky, čo vám umožňuje posilňovať svaly bez mikrotraumy diskov a stavcov..

Bubnovsky tvrdí, že zbavenie sa bolesti bedrovej prietrže je možné bez užívania drog. Bolestivé pocity sa vyskytujú vo svaloch a nie v chrupavkách a kostných štruktúrach. Preto na zlepšenie pohody stačí stabilizovať dolnú časť chrbta pomocou silného svalového korzetu.

Dikul

V. Dikul je známy ortopéd, ktorý sa zotavil zo zlomeniny chrbtice pomocou súboru cvičení, ktoré vyvinul. Základom jeho metódy je kombinácia správneho dýchania a miernej fyzickej námahy. To umožňuje nielen zmenšiť herniálny výčnelok, urýchliť obnovu poškodených tkanív, ale tiež zvýšiť celkový tón. Po absolvovaní tréningu je zaznamenané zlepšenie činnosti kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. Takýto liečivý účinok sa po chirurgickej liečbe stáva vynikajúcou prevenciou opätovného vytvorenia prietrže..

plávanie

Pre lumbálnu prietrž je obzvlášť užitočný znak, pri ktorom je zaťaženie chrbtice minimálne. V procese tréningu sa lokálny prietok krvi zrýchľuje, do zničených diskov sa dodáva dostatočné množstvo živín na ich regeneráciu. Ak je však chrbát príliš ohnutý, potom je zakázané plávať na chrbte. V dôsledku nadmerného napätia vo svaloch ramenného pletenca sa zvyšuje patologické ohnutie chrbtice.

Lekári cvičebnej terapie odporúčajú kombinovať vodný a vodný aerobik. Z dôvodu tlakového rozdielu pri ponorení do vody je možné vykonávať cvičenia kategoricky kontraindikované na súši.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cieľom jogy nie je len vykonávanie cvičení, ale aj dosiahnutie pohodlného psychologického stavu. Pri výbere ásan musíte opustiť tých, ktoré sú založené na krútení, pohybe s otrasmi alebo nárazmi a skákaní. Najväčší terapeutický účinok je charakteristický pre protahovacie cvičenia. Inštruktori odporúčajú pre lumbálnu kýlu ásany Ardhy Shvanasan, Supta Padangushthasana, Shavasana, Adho Mukha Shavasana. Keď sa svaly napínajú, zväčšujú sa medzery medzi stavcami, čím sa zmenšuje herniálny výčnelok..

Pilates

Toto je názov gymnastického komplexu na zlepšenie držania tela, zvýšenie pružnosti a zároveň silu chrbtice. Vykonávanie cvikov pomáha posilňovať svaly nielen dolnej časti chrbta, ale aj celého chrbta, krku a ramenného komplexu. Lekári LFK predpisujú Pilates pre pacientov s osteochondrózou a malými hernálnymi výčnelkami, ktoré je možné konzervatívne eliminovať.

Vodorovné tyče

Vis na vodorovnej lište je možné vykonať iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Zvyčajne je indikovaný na malé kýly, ktoré nie sú komplikované panvovými poruchami a závažným narušením citlivosti. Môžete vykonať vis na vodorovnej lište alebo priečke v byte. Trvanie cvičenia je od 5 do 10 minút. Počas zavesenia sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami, vylučuje sa posun disku a kompresia krvných ciev, koreňov miechy a mäkkých tkanív..

Cvičenie na chudnutie kýly

Pacientom s nadváhou sa dôrazne odporúča, aby schudli. To je možné dosiahnuť obmedzením denného menu na 2 000 - 2 500 kalórií. Avšak zmena stravovania v spojení s cvičením je obzvlášť účinná. Na zníženie hmotnosti lekári odporúčajú pilates, plávanie a vodný aerobik. Poskytujú postupné chudnutie, a to aj v dôsledku budovania svalov.

Triedy v akútnom období

Cvičenie je povolené iba v subakútnom období, ktoré je charakteristické ťahaním, bolesťou, zhoršovaním ohybov alebo zákrut. Hlavnou úlohou lekcie je relaxácia kostrových svalov, odstránenie svalových kŕčov, ktoré sa vyskytujú ako reakcia na narušenie nervových koreňov. Aké cvičenia sú počas tohto obdobia efektívne:

 • ľahnite si na chrbát a snažte sa čo najviac relaxovať. Zhlboka sa nadýchnite, pocítite mierne napätie v dolnej časti chrbta, výdych po 3 sekundách;
 • ľahnúť si na chrbát s nohami mierne od seba, mierne sa ohnúť a uvoľniť kolená, posúvajúc vaše nohy po podlahu;
 • ľahnite si na chrbát, ruky natiahnite pozdĺž tela. Keď sa dotýkate ramien, zaťaté päste a potom uvoľnite pri spúšťaní na podlahu.

Počet opakovaní každého cvičenia je od 7 do 10. V subakútnom období sú zakázané akékoľvek aktívne pohyby, vrátane napínania svalov chrbta..

Triedy v období obnovy

Vo fáze rehabilitácie sa uprednostňujú cvičenia, ktorých realizácia je zameraná na posilnenie svalov a zlepšenie krvného obehu. Denné cvičenia pomáhajú úplne zbaviť malých prietrží, obnoviť poškodené mäkké tkanivá, čiastočne chrupavku. Opakované cvičenia je potrebné 3 - 3-krát v 2 alebo 3 sériách.

Počiatočná poloha telaSprávne cvičenie
Stojaci na všetkých štyroch s ramenami a nohami roztiahnutými od sebaZhlboka sa nadýchnite a prekrížte chrbát, pričom sklopte hlavu dolu, v tejto polohe zostaňte 5 sekúnd. Vydýchnite, ohnite spodnú časť chrbta a zdvíhajte bradu
Ležal na bruchu s rukami natiahnutými dopreduNa výdych zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu, natiahnite a vráťte sa do východiskovej polohy. Vykonajte cvičenie pomocou ľavej ruky a pravej nohy.
Sedieť s nohami mierne od sebaNakloňte sa dopredu a snažte sa siahnuť po nohách. Napnite, napnite brušné svaly a dolnú časť chrbta. Narovnajte, zdvihnite zaťaté pästi a nakloňte sa čo najviac dozadu

Kľúč k efektívnosti školenia

Aby sa posilnila svalová kostra chrbta bez poškodenia diskov a stavcov, je potrebné správne rozložiť vznikajúce záťaže. Na počiatočných fázach tréningu by sa na pohyboch mali podieľať nielen svaly chrbta, ale aj brušné sviečky, zadok, ramená, nohy, ruky. S posilňovaním kostrových svalov sa môže zvyšovať bedrové zaťaženie. Napríklad, keď sa nakláňate dopredu, skúste konkrétne ťahať bedrové svaly.

postupný

Fyzicky netrénovaní ľudia by nemali okamžite vykonávať všetky cvičenia zahrnuté v komplexe s odporúčaným počtom prístupov. Výsledkom intenzívneho tréningu bude ťažká únava, bolesť svalov a dokonca aj určitá frustrácia vo vašich silných stránkach. Najprv musíte urobiť 3-5 strečingových cvičení, vrátane zavesenia na bare. Keď sa svaly posilňujú, je oveľa ľahšie zvládnuť aktívne pohyby. Teraz môžete zvýšiť počet prístupov, pokračovať v zložitejších cvičeniach.

Stabilita a pravidelnosť

Vyškrtnutie terapeutického účinku telesnej výchovy môže dokonca medzi týždňami viesť prestávku. Svalový tonus klesá, v bedrovej chrbtici sa opäť objavuje stagnácia. Preto lekári vždy upozorňujú pacienta na potrebu pravidelných tried.

Presnosť a starostlivosť o seba

Počas hodín musíte počúvať pocity, ktoré vznikajú, najmä pri napínaní svalov. Bolesť by mala byť signálom o ukončení tréningu alebo vylúčení z komplexu cvičení, ktoré ju vyvolali. Vzhľad príjemných pocitov naznačuje vysoký terapeutický účinok pohybov, ktoré ich spôsobili. Je vhodné zvýšiť počet prístupov k vykonávaniu takýchto cvičení..

Zakázané cviky na kýlu bedrovej chrbtice

Ostré pohyby, trhavé miesta, sklon tela s veľkou amplitúdou a zákruty, skoky, silné krútenie chrbtice a bedrovej kýly sú zakázané. Otočné pohyby tela, beh, hlboké drepy a zdvíhacie závažia sú kategoricky kontraindikované.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Cvičenie chrbta s prietržami chrbtice: súprava tréningu a techniky

Jednou z hlavných príčin medzistavcovej prietrže je hypodynamia. Na liečbu patológie lekári používajú špeciálne navrhnutú adaptívnu gymnastiku, ktorá zahŕňa množstvo cvičení rôznej intenzity. Podstatou liečebnej techniky je pomoc pri obnove chrbtice, zvyšovaní svalového tonusu, odstraňovaní bolesti.

Čo je kýla chrbtice

Väčšina ľudí väčšinou vykonáva mentálnu prácu, trochu sa pohybuje, veľa sedí. Sedavý spôsob života negatívne ovplyvňuje chrbticu a vyvoláva vývoj medzistavcovej prietrže. Ochorenie je najbežnejšou chorobou pohybového ústrojenstva, ktorá často spôsobuje postihnutie..

Mechanizmus rozvoja vertebrálnej hernie je lekárom dobre známy. Ochorenie nastáva vtedy, keď medzistavcové platničky, ktoré pri chôdzi zohrávajú úlohu tlmičov nárazov, idú za chrbticu (dovnútra alebo von). Vyčnievanie buničitého jadra po prasknutí hustej membrány stavca nastáva z niekoľkých dôvodov:

 • dedičná predispozícia;
 • narušenie metabolických procesov;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • nevyvážená výživa;
 • nesprávne držanie tela.

Cvičebné pravidlá

Drogová terapia nezachráni človeka pred chorobami pohybového ústrojenstva, ale iba dočasne odstráni bolesť. Integrovaný prístup pomôže pri liečbe choroby: konzervatívna liečba, trakcia a špeciálna gymnastika chrbtice s prietržnou časťou bedrovej oblasti alebo jej inej časti. Aby sa dosiahol pozitívny výsledok, je potrebné pristupovať k procesu vážne, nie lenivo, k fyzioterapeutickým cvičeniam denne. Základné pravidlá vykonávania cvičení na chrbte s kýlami chrbtice vykonávané doma:

 • začnite trénovať iba pri absencii ostrých bolestí;
 • ak sa vyskytne bolesť, zastavte gymnastiku a neskúšajte ju opakovať;
 • ak sa bolesť zvyšuje, nemusíte sa predpisovať lieky proti bolesti - poraďte sa s lekárom;
 • ostré zákruty, skoky, hrbole, trhnutia by sa nemali robiť, aby sa zabránilo posunu stavcových platničiek;
 • rozdeliť komplex do niekoľkých krátkych tried počas dňa (od 2 do 6);
 • začnite s minimálnym zaťažením a postupne zvyšujte ťažkosti.

Komplex pre posilnenie chrbtových svalov

Hlavným cieľom terapeutických cvičení je posilnenie a napnutie svalov chrbtice. Takéto ošetrenie umožňuje urýchliť regeneračné procesy, ktoré vedú k zmenšeniu veľkosti a úplnej resorpcii herniového výčnelku. Cvičebná terapia s herniou bedrovej chrbtice pomáha nielen posilňovať svalový korzet, ale tiež zlepšuje výživu, prísun krvi do postihnutých stavcových štruktúr a zmierňuje svalové napätie. Okrem toho pravidelná fyzická aktivita vedie k zvýšeniu celkového tónu tela a k zlepšeniu nálady.

V akútnom období

Na odstránenie nepohodlia v končatinách výrazné zlepšenie stavu pacienta pomôže cvičeniam posilňovať svaly chrbta pomocou medzistavcovej prietrže, ktorá sa môže vykonať počas zhoršenia ochorenia. Gymnastika v akútnom období je zameraná na relaxáciu svalov postihnutého segmentu, ale eliminuje priame zaťaženie chrbtice. Súbežne sa cvičenia vykonávajú so zaťažením nôh, paží a iných častí tela. Táto jedinečná kombinácia pomáha dosiahnuť maximálne výsledky pri liečbe choroby..

Niektoré cviky na chrbte s prietržami chrbtice v akútnom štádiu choroby:

 1. Ľahnite si na chrbát, zavrite oči, uvoľnite sa čo najviac. Vykonajte hlboké dychy / výdychy po dobu 5 minút.
 2. Ležiace na chrbte a pomaly potiahnite prsty na nohách k sebe. Pocítite napínanie chrbtice, potom sa vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa.
 3. V rovnakej polohe ohýbajte kolená posuvným pohybom, nohy ťahajte smerom k sebe, bez toho, aby ste nohy zložili z podlahy. Uchopte svoje ruky rukami, pritlačte ich k brade, pokúste sa pomocou brady dosiahnuť kolená. Zamknite chvíľu a potom sa vráťte do východiskovej polohy.

Na odpustenie

Na konci akútneho obdobia je nabíjanie prietrže chrbtice ťažšie. Je potrebné si uvedomiť, že všetky cvičenia by sa mali vykonávať po konzultácii s lekárom, pretože v mnohých prípadoch vedie napínanie chrbtice k ešte väčšiemu svalovému kŕču a silnej bolesti. V štádiu remisie je cvičebná terapia predpísaná individuálne v závislosti od umiestnenia herniového výčnelku..

Cvičenia sa vykonávajú 5 až 15-krát v polohe na všetkých štyroch, ležiacich na chrbte alebo žalúdku. Môžete použiť fitball (veľký loptu), malý gymnastický loptu alebo iné zariadenia. Vstup do bazéna povolený. Lekcia na horizontálnej lište by sa mala vykonávať iba po konzultácii s lekárom. Pohyby sú zamerané na napínanie chrbtice cez zákruty, flexie, predlžovanie.

Pre lumbosakrálnu chrbticu

Cvičebná terapia lumbosakrálnou prietržou pomáha posilňovať svalový korzet, rozvíjať kompenzačné a adaptívne mechanizmy na obnovenie fyziologickej rovnováhy, zlepšenie krvného obehu, zníženie protrúzie disku, odstránenie blokovania nervových koreňov. Je dôležité neprekročiť záťaž, ktorú povoľuje lekár, a dodržiavať mierny režim, aby nedošlo k zhoršeniu situácie. Príkladné cvičenia kýly bedrovej chrbtice:

 1. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba. Pomaly zdvíhajte nohy a paže, zakrivte telo. Držte pózu po dobu 3-5 sekúnd, potom sa ohnite ešte viac a cítite napätie v dolnej časti chrbta. Prejdite príliš pomaly na počiatočný bod.
 2. Ležiaci na bruchu, ohnite ruky na lakťoch, dlane ležia na podlahe. Pomaly zdvíhajte nohu, ktorá nedáva bolesť, a ohnite sa v chrbte. Podržte po dobu 3 sekúnd a potom späť dozadu.
 3. Choďte na všetky štyri roky, keď vdychujete, sklopte sa a vybočte 2-3 sekundy. Pri výdychu ohnite chrbát dolu a tiež vydržte, potom sa vráťte.

Na prsia

Častejšie sa lézia v hrudnej oblasti vyskytuje po osteochondróze alebo traume. Kýla sa vyvíja pomaly, preto je dôležité ju diagnostikovať v ranom štádiu. Gymnastika s poškodením hrudnej chrbtice poskytuje schopnosť normálneho dýchania, zlepšuje pohyblivosť chrbtice. Cvičenia na posilnenie svalov chrbta:

 1. Posaďte sa na stoličku, položte ruky za hlavu, ohnite sa dozadu tak, aby bol chrbát pritlačený k chrbtu. Po naklonení vpred sa držte a vráťte.
 2. Ľahnite si na chrbát. Umiestnite valec s priemerom 10 cm pod oblasť hrudníka. Položte ruky za hlavu, ohnite sa v chrbte, vdychujte, potom zodvihnite svoje telo a vydýchnite. Zopakujte cvik a pohybujte valčekom po chrbtici.
 3. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená. Zdvihnite spodnú časť chrbta a podržte ju rukami, aby sa vytvoril malý mostík. V tejto polohe zaistite a potom sklopte dozadu.

Pre krčka maternice

Ak je postihnutá krčná chrbtica, všetky cvičenia sa vykonávajú bez silového zaťaženia a náhlych pohybov. V ideálnom prípade by sa gymnastika mala začať pod dohľadom skúseného odborníka, ktorý má vedomosti o diagnóze a prejavoch choroby. Bez zhoršenia ochorenia sú cvičenia intenzívnejšie, je povolený veľký objem pohybov hlavy. Cvičebná terapia kýly krčnej chrbtice:

 1. Postavte sa na všetky štyri a pomaly sklopte hlavu tak, aby sa pod jej váhou natiahla chrbtica. Zostaňte v tejto polohe asi 2 minúty.
 2. Ľahnite si na chrbát, držte hlavu na váhe. Pomaly zdvihnite narovnanú nohu. Udržujte ju vo vzdialenosti 15 cm od podlahy po dobu 3-4 sekúnd, potom ju sklopte. Opakujte s druhou nohou..
 3. Ležiaci na chrbte striedavo otáčajte „bicyklom“ nohami (najprv doprava, potom doľava). Začnite s 30 sekundami a čas pridávajte postupne. Výsledkom je, že každá noha by mala mať záťaž až 2,5 minúty.
 4. Ľahnite si na brucho a položte ruky paralelne s trupom. Striedavo rýchlo ohýbajte kolená a snažte sa svojimi pätami dosiahnuť zadok.
 5. Vstúpte do všetkých štyroch, ohnite chrbát a zdvíhajte bradu. Potom ohnite oblúk a zamierte nadol. Cvičenie opakujte niekoľkokrát pomalým tempom..

Súbor cvičení Sergeje Bubnovského

Slávny ruský profesor, kandidát lekárskych vied Sergey Mikhailovič Bubnovsky vyvinul jedinečnú techniku ​​obnovy chrbtice. Podstatou lekárskej gymnastiky je maximálne začlenenie vnútorných rezerv tela. Lekár vyvinul jedinečnú techniku ​​po zranení chrbta, keď podľa odborníkov bola Bubnovsky zaručená zdravotná postihnutie. Dnes sa tieto cvičenia používajú aj v programoch na chudnutie. Princípy liečebného komplexu Sergei Bubnovsky:

 • úplná svalová relaxácia, ktorá poskytuje vynikajúcu príležitosť na zmiernenie opuchov a zápalov, odstránenie štípania a silné bolesti;
 • hlboké štúdium svalov, ktoré sa takmer nezúčastňujú na každodennom živote;
 • napínanie chrbtice, čím sa stáva elastickejším;
 • posilnenie svalovej kostry štúdiom brušnej tlače, panvy, chrbta, nôh a ramien;
 • nedostatok liečby drogami, čo má veľa vedľajších účinkov;
 • minimálne kontraindikácie (stav pred infarktom, onkológia, hypertenzná kríza, po operácii).

Základné cvičenia na chrbticu s herniou v dolnej časti chrbta podľa Bubnovského:

 1. "Mačka". Stojte na všetkých štyroch, držte sa v pokoji a uvoľnene. Pri vdýchnutí sa veľmi snažte zaokrúhliť chrbát, niekoľko sekúnd zotrvať a vrátiť sa. Pri výdychu ohnite čo najviac na druhú stranu..
 2. Zadok chôdze. Posaďte sa chrbtom rovno a natiahnuté nohy. Použite zadok, aby ste sa posunuli o meter ďalej a späť.
 3. Polovičný most. Ľahnite si na chrbát, narovnajte ruky okolo trupu. Pri výdychu zdvihnite panvu a vytiahnite ju čo najvyššie. Po vdýchnutí sa vráťte.

Video: Technika cvičenia pre mačky

Silový tréning podľa metódy Dikul

Dikul tiež vyvinul účinné terapeutické cvičenia na chrbte s prietržom bedrovej chrbtice. Táto technika kombinuje respiračnú gymnastiku, prvky jogy, pozitívny psychologický postoj. Dôležitou podmienkou sú pravidelné kurzy najmenej trikrát týždenne. Približný súbor cvičení pre prietrž chrbtice:

 1. Ľahnite si chrbtom na zem a pripevnite si gumičku na tréning na nohách (môžete použiť uterák, ktorý sa napína). Pomalou amplitúdou otáčajte ľavé stehno v maximálnom uhle doprava. Ramená a chrbát hlavy zostávajú nehybné. Podržte 2-3 sekundy a potom sa vráťte. Zopakujte druhé cvičenie stehien.
 2. Ležiaci na chrbte, roztiahnite ruky do strán, zavrite nohy a ponožky ťahajte smerom k sebe. Na upevnenie dolných končatín ich zviažte gumovými obväzmi. Namierte nohy doľava, pošmyknite nohy na podlahu, držte ich späť a potom zopakujte pohyb doprava.
 3. Ľahnite si na brucho, opierajte sa o päty o akýkoľvek predmet a natiahnite ruky dopredu. Pomaly zdvíhajte trup do maximálnej výšky a zakrivite chrbát. Držte a potom sklopte prípad späť.

Triedy na tabuli Evminova

Dobíjanie kýlou bedrovej chrbtice podľa metódy Evminov sa ukázalo byť vynikajúce. Liečba zahŕňa súbor cvičení na doske (profylaxia), na ktorých sa efektívne rozvíjajú miechy. Súprava simulátora tiež obsahuje slučku na tréning krčnej chrbtice. Doska Evminov je drevený, dobre lakovaný nástroj, ktorý je pripevnený v určitom uhle k stene. Uhol sklonu a pohyblivé rukoväte sú nastaviteľné v závislosti od vykonaných cvičení. Príkladné pohyby s herniou chrbtice na doske Evminov:

 1. Ľahnite si chrbtom na dosku, nohy blízko seba. Otočte chodidlá striedavo doľava a doprava.
 2. Poloha tela je rovnaká. Nohy posúvajte smerom k sebe a zároveň nakláňajte hlavu dopredu, zatiaľ čo bradu tlačíte na hruď.
 3. Ležiac ​​na chrbte, jemne ohnite pravú nohu na koleno a pomaly pohybujte nohou po doske. Potom posuňte koleno doprava, držte ho a vráťte sa. Opakujte cvičenie pre ľavú nohu..

Liečebné kýly: 12 cvikov na chrbte

Ponúkame vám komplex vyvinutý odborníkmi LFK v Moskovskom centre pre rehabilitáciu pacientov a zdravotne postihnutých na základe Mestskej klinickej nemocnice č. 10.

Cvičenia sa musia vykonávať pri ležaní, robiť jemnejšie pohyby - s menšou amplitúdou alebo kratšou dobou trvania na chorej strane. Je lepšie robiť súčasne, 25 - 30 minút, aby ste si medzi jednotlivými cvičeniami urobili prestávky.

1. Východisková poloha: leží na chrbte. Položte lakte ohnuté na hrudník. Ohnite hruď tak, že je ako polo most, v tejto polohe zostaňte, spustite sa do východiskovej polohy, uvoľnite sa. Optimálny počet opakovaní je 7-8 krát.

2. Východisková poloha: leží na chrbte. Ohnite kolená, ruky pozdĺž tela. Pomaly zdvíhajte panvu, stláčajte zadok, v tejto polohe zostaňte, napnite svaly chrbta a dolnej časti chrbta, sklopte sa. Optimálny počet opakovaní je 6–7 krát.

3. Východisková poloha: leží na chrbte. Nohy sú narovnané, natiahnuté ruky ležia na podlahe. Napínajte chrbtové svaly a skúste niekoľko centimetrov zdvihnúť sa nad podlahu a odpočívať na dlaniach a pleciach. Opakujte 3-4 krát.

4. Východisková poloha: leží na chrbte. Ruky za hlavou. Ohnite jedno koleno, pritiahnite ho k hrudníku, narovnajte ho, znížte. Opakujte cvičenie s každou nohou 6-7 krát.

5. Východisková poloha: leží na chrbte. Súčasne zdvihnite ľavú ruku a ľavú nohu, držte ju na vzduchu po dobu 8 sekúnd, sklopte ju. To isté urobte pravou rukou a nohou. Opakujte 6-7 krát.

6. Východisková poloha: leží na chrbte. Paže a nohy sa narovnali. Zdvihnite jednu nohu rovno, druhú ohnutú na koleno. Podržte 10–20 sekúnd. Pomaly spustite a zopakujte cvičenie, zmeňte ohnuté a rovné nohy. Opakujte 7-8 krát.

7. Východisková poloha: leží na bruchu. Pritlačte dlane rúk ohnuté k lakťom k ušiam, nadvihnite hornú polovicu tela smerom hore, ostaňte, znížte sa do východiskovej polohy. Opakujte 5-6 krát.

8. Východisková poloha: leží na bruchu. S dlaňami na rukách položenými na lakťoch sa opierajte o podlahu v úrovni hrudníka. Nadvihnite hornú časť tela, ohnite. Choď dole. Opakujte 7-8 krát.

9. Východisková poloha: leží na bruchu. Ruky do strán, uvoľnené, nohy ohnuté na kolenách. Potraste nohami.

10. Postavte sa na všetky štyri, dlane šírku ramien od seba, pri pohľade dovnútra. Natiahnite panvu dozadu, spadnite na podlahu a potom sa pohnite vpred, ako keby ste sa museli plaziť pod nízkym plotom, s hrudníkom sa takmer posuňte po podlahe, narovnať sa. Opakujte 8-10 krát.

11. Postavte sa na všetkých štyroch a „chodte“ s lakťami na podlahe tam a späť. Rovný chrbát.

12. Kolená stoja na všetkých štyroch kolenách a pohybujú sa po podlahe doprava a doľava. Opakujte 4-6 krát.

Súbor cvičení na kýlu bedrovej chrbtice

Materiál bol pripravený tímom tímu s podporou našich odborníkov: športovcov, trénerov a odborníkov na výživu. Náš tím >>

  Čas na čítanie: 7 min..
 1. Odkiaľ pochádza kýla?
 2. Kedy začať gymnastiku
 3. Princípy cvičenia
 4. Súbor cvičení na rehabilitáciu
 5. Dýchacie brucho
 6. Únos rúk a nôh
 7. So skríženými nohami
 8. Otočte chodidlá
 9. Rozťahovanie lýtka
 10. Ruky okolo kolien
 11. Boky rúk
 12. Ležiace kolená
 13. dom
 14. Koleno na ruku kĺzať
 15. Zdvíhanie nôh
 16. Rozťahovanie a rovnováha
 17. bokom
 18. "Dúha"
 19. Kľúč k efektívnosti školenia
 20. postupný
 21. Stabilita a pravidelnosť
 22. Presnosť a starostlivosť o seba

Patológie spojené s chrbticou sa dajú čiastočne vyliečiť cvičením. To platí najmä pre dolnú časť chrbta. Zvážte cvičenia na herniu bedrovej chrbtice.

Odkiaľ pochádza kýla?

Ak nechodíte do detailov (nie každý je dobre oboznámený s anatómiou chrbtice), kýla je súčasťou obsahu medzistavcových platničiek nad jej anatomickými hranicami. Veľmi hrubé vysvetlenie, ale zrozumiteľné.

Medzi stavcami sú chrupavky, ktoré poskytujú tlmenie pri chôdzi a vykonávajú rad ďalších funkcií. Existujú spinálne nervy. Keď sú nervy zovreté stavcami, cítime bolesť, paže a nohy sú znecitlivené.

Ak je chrupavka alebo medzistavcové platničky poškodené a presiahnu jej anatomické hranice (vytvorí sa prietrž), pravdepodobnosť poškodenia nervov sa ešte zvýši ako pri obvyklých deformáciách (výčnelok)..

Poškodenie chrupavky sa vždy vyskytuje v dôsledku neanatomickej alebo príliš vysokej fyzickej námahy a svalovej slabosti. Ak napríklad nepripravený človek vezme vrecia z cementu s hmotnosťou 50 kg, bude mať určite boľavé chrbát. Najneškodnejšou vecou, ​​ktorá sa môže stať, je mierny výčnelok. Ak osoba bude naďalej zdvíhať tašky - vyčnievanie nepostrehnuteľne, ale veľmi pravdepodobne, pôjde do kýly.

U žien sa prietrže môžu objaviť aj v dôsledku prenosu vedierok vody v jednej ruke (každá po 10 - 12 l). To všetko však nie je hneď zrejmé. S vertebrálnou prietržou sa objaví bolesť, keď jej veľkosť začne skutočne spôsobovať nepríjemnosti nervovým cestám.

Neustála bolesť v dolnej časti chrbta naznačuje, že tento proces sa dlho vyvíjal a dosiahol svoj vrchol. Možno ste nepovažovali skôr pravidelné bolesti za variant problému bedrovej chrbtice. Takže buďte pozornejší na svoje pocity. Bolesť je maják v oceáne. Ak mu nebudeme venovať pozornosť, utopíme sa.

Kedy začať gymnastiku

Prax ukazuje, že vystupovanie chrupavky v chrbtici je spravidla jednostranné. Podobne pri kýle je cítiť bolesť v dolnej časti chrbta a paži alebo nohách (na jednej strane)..

Muž sa reflexívne snaží zaujať bezbolestné postavenie. Výsledkom je zakrivenie miechy spôsobené reflexným svalovým spazmom. Ovládanie svalového systému v bezvedomí účinne izoluje boľavé miesto, čím znemožňuje časť pohybov.

Preto je prvá vec, ktorá sa týka kýly, odstránenie syndrómu bolesti.

Kýla môže ísť sama o sebe, ak je poskytnutá riadna konzervatívna liečba. Ak počkáte, až to všetko samo zmizne, v priebehu času to môže mať nezvratné následky. Stáva sa, že prietrž je taká veľká, že iba zmiernenie bolesti je zbytočné. Vykonávanie operácie.

Po úľave od bolesti v závislosti od situácie je pacientovi predpísaná chrbtica alebo cvičebná terapia. Cvičenia na posilnenie svalov chrbta sú povinné. Akonáhle ich dokážete vyrobiť - musíte začať.

Princípy cvičenia

Aby sa každý stavec cítil príjemne, musíte posilniť svaly, ktoré ho podporujú.

Po anestézii sa vykonávajú cvičenia na chrbte s prietržom bedrovej chrbtice. Ak to bolí, nemusíte sa s tým vysporiadať, počkajte, kým uplynie lekársky akútne obdobie. Cvičenia na vyčnievanie bedrovej chrbtice sa tiež vykonávajú po ukončení akútneho obdobia.

Cvičenia zahŕňajú rôzne gymnastiku na podlahe (neprítomnosť prievanu je povinná), ako aj rôzne metódy sebapádania.

Napríklad môžete napnúť chrbticu, ležať na naklonenej rovine a držať sa rukami na vrchu. Váha nôh postačuje na pomalé napínanie chrbtice. Najmä je užitočné zavesiť na vodorovnú tyč, aby sa natiahla bedrová chrbtica.

Pred precvičením takýchto udalostí sa poraďte so svojím neurológom. Pri medziobratlovej kýle musia byť všetci zaregistrovaní u neho.

Cvičenie bedrovej kýly chrbtice sa vykonáva ležaním alebo stojaním na všetkých štyroch stranách.

Pamätať. Cvičenia v stoji alebo v sediacej polohe s dodatočnou hmotnosťou sa nemôžu robiť prietrži chrbtice, pretože vertikálne zaťaženie môže situáciu opäť zhoršiť. Toto odporúčanie je relevantné pre návštevníkov telocvične..

Ak ste boli zapojený do powerliftingu pred zranením, počas liečby sa musíte prestať snažiť zdvíhať závažia a namiesto toho sa trpezlivo a vytrvalo rehabilitovať. Bolo by pekné pochopiť, prečo sa v predchádzajúcich cvičeniach objavila prietržová kýla.

Všetky cviky s kýlou chrbtice sa vykonávajú pomaly, hladko, bez trhania a náhlych pohybov.

Cvičenie nie je možné vykonávať s hmotnosťou, bez činiek, palaciniek, vážením. Iba vaše vlastné telo a špeciálne rehabilitačné vybavenie.

Zhrnieme teda: cvičenia na ošetrenie kýly sa vykonávajú:

 • plynule.
 • Žiadna váha.
 • Pomalým tempom.
 • V polohe na chrbte alebo na lakťoch.

A nezabudnite, že prievan môže zhoršiť bolesť, preto položte nejaký koberec na podlahu, položte ľahké oblečenie a zatvorte okná..

Najlepšie cvičebné cvičebné cvičenia pred a po operácii kýly a osteochondrózy bedrovej chrbtice

Kýla - „výstup“ vnútorných orgánov pod kožou. Vzťah lumbálnej osteochondrózy a medzistavcovej prietrže je spôsobený zmenami v kostnej štruktúre chrbtice, ktorá ničí jadro disku.

príčiny

Medzistavcová hernia je pomerne časté ochorenie v populácii vo veku 30 a viac rokov. V súčasnosti existuje medzi súčasnou generáciou trend „omladenia“ choroby.

Hlavné dôvody vzhľadu možno zvážiť:

 • osteochondróza v pomerne zanedbávanom stave;
 • udržiavanie sedavého životného štýlu, vo väčšine prípadov nesprávnej polohy chrbta a chrbtice;
 • poranenia chrbta a krčnej chrbtice;
 • pôrod;
 • príliš ťažké fyzické aktivity alebo naopak ich neprítomnosť;
 • nedostatočné množstvo jedla počas tvrdej fyzickej práce;
 • dedičná predispozícia.

Fajčenie a pitie tiež ovplyvňuje výskyt medzistavcovej prietrže. Poradenstvo všetkých lekárov spočíva v udržiavaní zdravého životného štýlu..

symptomatológie

Úplne prvý prejav prietrže môže naznačovať bolesť chrbta. Ako rastie, bolesť sa iba zosilnie. V mieste prejavu choroby sa vyskytuje aj opuch. Pokiaľ nie je nádor v počiatočnom štádiu viditeľný, s rastom sa zvyšuje opuch v oblasti ochorenia.

V strednej fáze priebehu ochorenia je prietrž viditeľná prietrž. V tomto štádiu choroby spravidla väčšina pacientov navštevuje lekára. V poslednom štádiu choroby môže prietrž viesť k znecitliveniu končatín a neznášanlivo akútnej bolesti..

Hlavné a všeobecné príznaky:

 1. Bolesť chrbta.
 2. Opuchy v mieste lokalizácie.
 3. stuhnutosť.
 4. Ťažkosti s pohybom.
 5. Horúčka.

Základné princípy a metódy liečby

Podľa toho, ako rýchlo ste sa obrátili na kvalifikovaného odborníka, existujú dva typy liečby: chirurgické a lokálne.

 1. Miestne ošetrenie. S touto formou sa používajú liečebné, manuálne a fyzioterapeutické metódy liečby, ako aj gymnastika a masáže..
 2. Chirurgický zákrok. Táto metóda sa používa v poslednom štádiu choroby. Je to spôsobené skutočnosťou, že posledná etapa má komplikácie, ako je znecitlivenie končatín. Z tohto dôvodu je nevyhnutný urgentný chirurgický zákrok, aby sa zabránilo paralýze. Podľa štatistík 90% ľudí, ktorí chirurgicky odstránili prietrž, pri splnení všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára už túto chorobu nezažilo.

Funkcie a ciele cvičebnej terapie počas exacerbácie

Najdôležitejšou a najvýznamnejšou pri prevencii a exacerbácii choroby je fyzioterapia. Správny výkon gymnastiky umožní nielen zbaviť sa bolesti, ale aj vyliečiť medzistavcovú prietrž bez chirurgického zákroku. Cvičebná terapia je predpísaná hlavne tým ľuďom, ktorí vedú sedavý alebo sedavý životný štýl, ako aj pri ťažkej fyzickej námahe..

Neaplikujte terapiu s exacerbáciou ochorenia. To môže viesť k zhoršeniu stavu pacienta. Potrebujete čakať na odpustenie.

Význam telesnej výchovy

Podľa odborníkov bude telesná výchova s ​​medzistavcovou prietržou pomôcť nielen zbaviť sa neustálej bolesti, ale tiež zlepší krvný obeh v tkanivách chrbta a pružnosť stavcových platničiek..

Od prvej hodiny nemusíte čakať na zlepšenie. Aby sa dosiahol pozitívny výsledok, je potrebné komplex vykonávať každý deň. Ak počas vykonávania komplexu dôjde k bolesti, musíte sa poradiť s lekárom.

Obmedzenia a kontraindikácie

Cvičebná terapia medzistavcovej prietrže má množstvo kontraindikácií vrátane:

 • zhoršenie bolesti;
 • užívanie liekov proti bolesti;
 • ťažká fyzická aktivita pomocou „váhy“.

Zakázané cvičenia

Aby ste predišli ešte väčším zdravotným problémom, odporúčame vám vylúčiť nasledujúce typy cvičení:

 • tréningy s extra váhou;
 • použitie prútov;
 • triedy, ktoré zahŕňajú „lis na nohy“;
 • krútenie trupu.

Všeobecné tipy na implementáciu

 1. V závislosti od priebehu ochorenia a stavu pacienta sa vyberie každý jednotlivý liečebný komplex.
 2. Cvičebná terapia by sa mala vykonávať pomaly, bez zbytočného zaťaženia chrbtice. Pre najlepší výkon sa odporúča nosiť korzet..
 3. Ak počas cvičení, ktoré máte k dispozícii, máte bolesti alebo nepríjemné pocity, znamená to, že robíte niečo zle alebo tento komplex nie je pre vás vhodný. V takom prípade konzultujte s odborníkom druhú konzultáciu..

Správna poloha tela

Správna alebo nesprávna poloha tela ovplyvňuje aj celkový stav prietrže:

 1. Kotvisko by malo byť mierne tuhé a opakovať ohyby tela.
 2. Počas obdobia exacerbácie choroby je potrebné prejsť na tuhší povrch, aby sa dosiahol účinok trakčnej chrbtice..
 3. Odborníci uznali najlepšiu polohu na spanie ako polohu na chrbte, v ktorej sú nohy ohnuté na kolenách a hlava je mierne zdvihnutá..

Klasický komplex na budovanie svalov

Aby sa predišlo chorobám chrbta a posilnil celkový tón chrbtice, odporúča sa každý deň vykonávať štyri cvičenia po 15 opakovaniach od 1 do 5 prístupov:

 1. Most vytvorený umývadlom. Pri vykonávaní tohto cvičenia je potrebné ľahnúť si na podlahu, čo najťažšie zatlačiť chrbát k povrchu, ohýbať nohy na kolenách a natiahnuť ruky pozdĺž tela. Pri výdychu pomaly zdvíhajte panvu na takú úroveň, aby línia od brady po kolená bola rovná. Pri inhalácii znížte panvu.
 2. Pes a vták. Toto cvičenie sa týka maximálne všetkých svalov tela. Postavte sa na všetky štyri a telo by malo tvoriť pravý uhol. Pri výdychu zdvihnite ľavú ruku a pravú nohu, krátko v tejto polohe. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. To isté zopakujte pre druhú ruku a nohu..
 3. Doska na jej strane. Ľahnite si na svoju pravú stranu. Položte pravú ruku vpred a ľavú stranu položte na bok. V tejto polohe chvíľu choďte hore, zatiaľ čo vyťahujete žalúdok.
 4. Fitball cvičenia. Ľahnite si na brucho na brucho, položte si ponožky na podlahu. Pri výdychu zdvihnite svoje telo a snažte sa dosiahnuť svojimi plecami čo najvyššie. Nadýchnite sa.

video

Pre viac informácií o tom, aké cvičenia sa vykonávajú pri fyzickej terapii s prietržovou kýlou, si môžete pozrieť nižšie uvedené video:

Technika Dr. Bubnovského

Unikátna metóda liečby Bubnovského je založená na špeciálnom súbore cvičení na simulátoroch vyvinutých samotným lekárom. Princíp simulátora spočíva v sile antigravitácie a dekompresie. Pacienti zaznamenávajú vysokú účinnosť tejto techniky..

lieky proti bolesti

S pocitmi bolesti chrbta, lieky proti bolesti nie vždy zvládajú svoju úlohu. Kým cvičenie môže zmierniť bolesť, napätie a zlepšiť prietok krvi v tkanivách zadných svalov.

Technika Sergeja Bubnovského ponúka tri účinné cvičenia na zmiernenie bolesti v bedrovej oblasti:

 1. Chôdza na všetkých štyroch. Toto cvičenie nemá žiadne kontraindikácie. Napriek svojej jednoduchosti má dobrú úľavu od bolesti. Je to ľahké: musíte ísť na všetky štyri a začať sa pohybovať po miestnosti.
 2. Stlačte na zadnej strane. To vám umožní natiahnuť svaly chrbtice a zmierňuje opuchy v postihnutej oblasti. Východisková poloha: je potrebné ležať na zemi a ohýbať kolená, položiť ruky za hlavu. Pri výdychu sa pokúste odtrhnúť lopatky z podlahy a krátko v tejto polohe vydržať.
 3. Natiahnutie chrbta pri státí. Ak chcete vykonať toto cvičenie, musíte si odložiť šírku ramien nôh a striedavo sa ohýbať na obidve strany, pričom sa rukou snažíte dosiahnuť svoj opačný prst..

Telesná výchova po odstránení

Na úplnú rehabilitáciu po operácii lekári vo všetkých prípadoch predpísali cvičebnú terapiu. Ako na to, lekár vysvetlí každému pacientovi osobitne. Pretože pre každého pacienta sa vyvíja vlastný súbor cvičení. Základným princípom cvičebnej terapie po odstránení medzistavcovej prietrže je heslo „nepoškodiť“. Cvičenia sa striedajú od najjednoduchších - bezprostredne po operácii, po najťažšie - na konci rehabilitácie.

Jóga je komplex Assans, ktorého implementácia vám umožní uvoľniť a posilniť celkový tonus svalov chrbtice, ako aj zmierniť bolesť prietrže.

Existuje päť liečebných cvičení, ktorých denná implementácia môžete liečiť tento problém:

Vykonajte všetky cviky čo najšetrnejšie a iba po konzultácii s lekárom.

Prevencia komplikácií

Preventívne opatrenia medzistavcovej prietrže spočívajú v každodennom výkone komplexu liekov proti bolesti a posilňovacích cvičeniach, správnej polohe počas spánku a odmietnutí zlých návykov. Je prísne zakázané zdvíhať závažia a vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu.

plávanie

Tento typ preventívnych opatrení sa považuje za najúčinnejšiu metódu. Okrem toho, že táto lekcia pomôže zlepšiť náladu, môže tiež posilniť svalový korzet, zlepšiť výživu medzistavcových platničiek a anestetizovať priebeh choroby..

Aplikátor Kuznetsova

Tento jedinečný prístroj pomáha zmierňovať priebeh choroby zameraním sa na biologicky aktívne body tela. Aplikátor Kuznecov má niekoľko farieb, z ktorých každá ovplyvňuje určitú časť tela rôznymi spôsobmi..

Tiež je zariadenie delené počtom ihiel a princípom činnosti. Mnohí pacienti zaznamenávajú vysokú účinnosť zariadenia v boji proti medzistavcovej prietrži.

Ďalšie tipy a tipy

Rehabilitácia po operácii je veľmi dlhá a bolestivá. Pacienti sa musia znovu naučiť, aby vstali, sedeli a chodili. To sa musí robiť pomaly a opatrne. Na podporu chrbtice sa odporúča nosiť špeciálny korzet. Je potrebné vylúčiť dlhé miesta na sedenie.

Liečba medzistavcovej prietrže je zdĺhavý proces. K liečbe tohto ochorenia je potrebné so všetkou zodpovednosťou pristupovať. Musíte si však uvedomiť, že potom budete musieť zmeniť svoj život a zvyky v zárodku. Postarajte sa o seba a svoje zdravie.

Súbor 15 úžasne účinných cvičení na liečbu medzistavcovej prietrže

Už vás nebaví bolesti chrbta a bedier? Potom sa oplatí premýšľať o tom, ako sa pravidelne zapájať do terapeutických cvičení. Špeciálna súprava cvičení pre medzistavcové prietrže je ideálnou voľbou pre tých, ktorí nie sú ľahostajní k svojmu zdraviu.

Takže, ak máte náladu na každodenné školenie, pripravte sa na skutočnosť, že výsledok sa k vám rýchlo nedostane. Pochopiteľne, budete mať možnosť zbaviť sa bolesti doslova hneď po začatí vyučovania, ale hmatateľný výsledok zvyčajne príde na 6. mesiac a bude stanovený až po roku pravidelných cvičení.

Ako rýchlo budú mať cvičenia na dolnú časť chrbta s prietržou pozitívne výsledky, budú závisieť iba od vášho tela a od veľkosti prietrže. Napriek tomu sa každý deň len zlepšíte, takže nebuďte leniví, pracujte na sebe.

Všeobecné odporúčania pred začatím kurzu

Zároveň by ste sa nikdy nemali namáhať. Pozorne si prečítajte všetky odporúčania uvedené na cvičeniach. Venujte pozornosť mnohým odporúčaniam, ktoré predchádzajú začiatku akejkoľvek triedy..

Po prvé, komplex cvičení by sa mal začať s najjednoduchšími kombináciami, pretože je veľmi dôležité nepreťažovať svaly, pretože chceme telu pomôcť zotaviť sa a nepoškodiť.

Po druhé, všimnite si, ktoré cvičenia sú pre vás prínosom, a spoľahnite sa na ne osobitne. Po tretie, triedy by v žiadnom prípade nemali byť sprevádzané bolesťou, a ešte viac jej intenzifikáciou.

Akýkoľvek tréning sa vám samozrejme môže zdať bolestivý, ale postupne by sa tieto nepríjemné pocity mali oslabovať. Po týždni tréningu sa vaše telo stane odolnejším, pretože si zvykne na pravidelné záťaže a cvičenia sa stanú oveľa ľahšími..

Musíte začať opatrne, vyhnúť sa zametaniu a nadmernému úsiliu. Zvýšenie amplitúdy a dynamiky pohybov by malo byť postupné. Je veľmi dôležité riadiť sa lekciou, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, ktorými môžu byť bolesť alebo bedrový kĺb.

kontraindikácie

Cvičenia na dolnú časť chrbta s prietržou môžu výrazne zmierniť bolesť, ale zároveň nezabudnite, že ak máte obavy o akútnu bolesť, triedy by sa mali začať až po uplynutí akútneho obdobia..

Bolo by oveľa užitočnejšie nechať chrbticu samotnú, aj keď tieto dni zmizli. Nezapojujte sa do sily - určite oddialite dlho očakávané zotavenie.

A posledná vec, ktorú stojí za zmienku: nepreceňujte svoje fyzické schopnosti, nemá zmysel usilovať sa a vykonávať maximálny rozsah pohybov - takže si len ublížite.

Medzistavcové prietrže

Táto sada cvikov na kýlu chrbtice pomáha posilňovať svaly, umožňuje kŕmenie buniek kyslíkom a všeobecne zlepšuje fyzickú pohodu.

Pamätajte, že by sa mali vykonávať každý deň. V tomto štádiu nie je potrebné robiť celú sumu - prispôsobte sa svojim schopnostiam, pretože fyzická príprava a celkový stav všetkých ľudí sú rôzne.

Nezabudnite, že nasledujúce cviky po odstránení medzistavcovej prietrže by sa mali vykonávať bez najmenšej opatrnosti.

Cvičenie 1

Musíte si ľahnúť na chrbát a zaťať ruky v zámku za vnútornou časťou stehna, to znamená pod kolenom. Prípadne potiahnite najprv ľavú a potom pravú nohu k hrudníku. V takom prípade by opačná noha mala byť pritlačená k podlahe.

V polohe so zdvihnutou nohou by sa mala držať asi 30 sekúnd, potom noha jemne klesne k podlahe. Cvičenie by sa malo opakovať 6-8 krát.

Cvičenie 2

Znovu si ľahneme na chrbát a ohneme kolená a pritlačíme nohy k podlahe. Bez zdvíhania ramien z podlahy opatrne zdvihnite zadok a držte ich v tejto polohe asi päť sekúnd. Zhlboka sa nadýchnite, nemôžete zadržať dych.

Cvičenie sa opakuje 8 až 10 krát.

Cvičenie 3

Opäť leží na chrbte a ohýba obe kolená a chodidlá tlačia na podlahu (ako v predchádzajúcom cvičení). Ruky musia chytiť hrudník, držať ruky za lakte.

Teraz otočte hlavu doprava. V takom prípade by sa mali kolená odbočiť doľava. Je veľmi dôležité, aby boli kolená v procese vykonávania tohto cvičenia uvoľnené a nižšie bez akéhokoľvek nátlaku.

Na konci nôh sa musíte zdvihnúť do východiskovej polohy a vykonať niekoľko podobných akcií, ale na druhú stranu.

Cvičenie 4

Rovnaké postavenie ako v cvičeniach 2 a 3. Nohy by mali byť spolu zatvorené. Uchopte si hrudník rukami, držte ruky za lakte. Teraz musíte zdvihnúť panvu a potom na päť sekúnd zostať v tejto polohe a pomaly pomaly znova spustiť telo k podlahe. Opakujte 8-10 krát.

Cvičenie 5

Ľahnite si na chrbát a ohnite obe kolená a pevne pritlačte nohy k podlahe. Držte nohy pri sebe.

A) Držte si ľavé koleno rukami a pritlačte si ho na hruď. Držte nohu v tejto polohe desať sekúnd a potom ju musíte vrátiť do pôvodnej polohy. Tieto kroky zopakujte s druhou nohou..

B) Koleno je pritlačené k hrudníku, zatiaľ čo je držané rukami. V tejto pozícii musíte stráviť desať sekúnd. Potom sa noha narovná a drží na váhe, potom sa vráti do pôvodnej polohy. Podobné kroky sa vykonávajú pre druhú časť..

C) Noha sa musí pomaly narovnávať a držať na váhe najmenej desať sekúnd, potom sa musí vrátiť do pôvodnej polohy. Akcie sa opakujú s druhou vetvou..

Cvičenie 6

Ľahnite si na chrbát, ohýbajte obe kolená a chodidlá pritláčané k podlahe. Držte nohy pri sebe.

A) Pomaly a jemne ohýbajte telo smerom ku kolenám, ktoré musíte dosiahnuť rukami. Svaly krku nemusia byť napnuté. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

B) Uchopte si hruď rukami a stlačte k nej bradu. Natiahnite bradu až do rúk. V takom prípade by sa mali svaly na krku uvoľniť. Návrat na pôvodné miesto. Trvá 8 - 10 prístupov.

C) Uchopte hlavu za ruky a pomaly ju pritlačte k hrudníku. Potom sa budete tiež musieť ohýbať vpred a zároveň zdvíhať chrbát.

Držte túto polohu šesť až osem sekúnd a potom sa pomaly a opatrne vráťte do pôvodnej polohy. Môžete si oddýchnuť, nedýchať. Do osem sád.

Cvičenie 7

Kolená a ruky sa opierajú o podlahu, hlava by mala vyzerať rovno. Teraz, veľmi opatrne a pomaly, nechajte chrbát „klesnúť“ do maximálnej možnej hĺbky..

Toto cvičenie sa musí vykonať bez zníženia hlavy. Po tom, ako sa chrbát „prehýbal“, teraz ho rovnako pomaly ohnite a zároveň spustite hlavu na podlahu. Rovnaké kroky opakujte 8-10 krát viac.

Cvičenie 8

Situácia je rovnaká ako v predchádzajúcom cvičení, hlava by mala vyzerať rovno. Tentoraz otočíme panvu čo najviac doľava a doprava. V takom prípade sa pokúste upevniť ramená v nehybnej polohe.

Pomaly sa musíte vrátiť do východiskovej polohy a potom vykonať ďalšie 10-12 priblíženia pre každú stranu.

Cvičenie 9

Situácia je rovnaká ako v cvičení č. 7-8, držte hlavu znova rovno. Pomaly zdvihnite ľavé stehno nahor a nabok a potom napnite nohu dozadu. Hlava sa musí zdvíhať súčasne s pohybmi.

Akonáhle je vo východiskovej polohe, skúste zhlboka dýchať a potom opakujte postup 6-8 krát, pri výmene nôh.

Cvičenie 10

Rovnakú pozíciu ako v cvičení č. 7-9, držte hlavu rovno. Teraz budete musieť pomaly spustiť zadok na pätách. Nadvihnite telo, kým sa nevráti do pôvodnej polohy, a pomaly sa posúvajte dopredu..

Nohy by mali byť spustené na podlahu vo zvislej polohe, akoby ste šli tlačiť nahor. Ruky v lakťoch by nemali byť ohnuté. Cvičenie opakujte asi 6-8 krát.

Cvičenie 11

Ľahnite si na brucho, oprite sa o podlahu a oprite o predlaktia. Teraz si narovnajte ruky, ohnite sa dozadu a zdvihnite žalúdok nad podlahu. Vráťte sa do východiskovej polohy a vykonajte ďalších 8-10 priblížení.

Cvičenie 12

Ľahnite si na podlahu na brucho a položte ruky pozdĺž bokov. Zdvihnite hlavu a odtrhnite si ramená čo najvyššie od podlahy. Držte túto polohu päť sekúnd. Teraz je možné ramená sklopiť a vrátiť sa do východiskovej polohy. Opäť 8-10 prístupov.

Cvičenie 13

Rovnaká počiatočná pozícia ako v cvičeniach 11 a 12. Ruky by sa mali natiahnuť pozdĺž hlavy a roztiahnuť ich trochu na stranu, čím sa vytvorí písmeno V..

Zdvihnite pravú ruku z existujúcej podpery palcom zdvihnutým hore. Boky a ľavá ruka sú uvoľnené. Pomaly spustite ruku a potom to isté urobte pre ľavú ruku. Vezmite 8-10 sád.

Cvičenie 14

Aj naďalej ležíme na bruchu, ako v cvičeniach 12 a 13. Pravé koleno je ohnuté v uhle 90 stupňov a potom stehno zdvihneme z podlahy o 10 - 15 centimetrov, pričom dolnú časť nohy udržujeme vo zvislej polohe. Počet prístupov - od 8 do 10.

Cvičenie 15

Opäť ležíme na bruchu, ako v predchádzajúcom cvičení. Položte dlane na úroveň ramien a položte ruky na zem. Teraz položte ruky na kolená a prsty na nohách. Trup a boky musíte odtrhnúť z podlahy, až kým nebudú lakte rovné..

Udržujte chrbát rovno asi päť sekúnd a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Opäť 8-10 prístupov.

Všetky cvičenia, ktoré vykonávate s príznakmi bedrovej prietrže chrbtice, by nemali len zmierňovať bolesť, ale mali by vám tiež pomôcť získať fyzickú silu, ktorá určite ovplyvní váš vzhľad - žiarivé oči, zdravú pleť a dobrú náladu!

Dodržiavajte režim, jedzte správne a premýšľajte o dobrom - sú to nevyhnutné zložky zdravia, nielen fyzické, ale aj duchovné.

Nikdy neliečte. Obráťte sa na svojho lekára.!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako riskantná je operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže - túto otázku kladie takmer každý pacient, ktorý prichádza na konzultáciu s neurochirurgom a potrebuje podobnú operáciu.
Kus v hrdle je symptóm, ktorý môže pôsobiť ako klinický prejav patologického procesu alebo môže byť dôsledkom vonkajšieho negatívneho faktora. Je potrebné poznamenať, že tento druh pocitu v hrdle môže mať psychosomatickú povahu.
Dátum uverejnenia článku: 29/01/2015Dátum aktualizácie článku: 02/01/2020Tento krátky článok poskytuje prehľad moderných metód na liečbu slabinovej prietrže u mužov..