loader

Hlavná

Žalúdok

Znížená výška medzistavcových platničiek

Problémy s chrbticou sa obávajú mnohých moderných ľudí, ktorí vedú pasívny životný štýl. Pokles výšky medzistavcových platničiek sa pozoruje u 80% ľudí na celom svete, ktorí dosiahli vek 50 - 60 rokov. Patologické zmeny sa objavujú postupne a spôsobujú nestabilitu stavcov, prietrž a posturálne zakrivenie.

Medzistavcové platničky sú spojivové tkanivo chrupavky, ktoré fixuje stavce hrebeňa v jednej polohe. Pohyblivosť a flexibilita chrbtice, schopnosť viesť normálny aktívny život závisí od ich normálneho stavu. Vďaka špeciálnej štruktúre látky pôsobia ako tlmiče nárazov pri behu, skákaní, ohýbaní a iných pohyboch. Neustále vystavovanie mnohým negatívnym faktorom vedie k opotrebovaniu a prehýbaniu disku.

Ako sa vyvíja lézia??

Medzistavcové platničky sa skladajú z mäkkého jadra a hustej membrány - vláknitého prstenca uzavretého v hyalínových platniach. V tejto chrupavke nie sú žiadne krvné cievy, čo znamená, že výživa pochádza zo susedných mäkkých tkanív. Normálny vývoj svalov, primeraný stres na tele a neprítomnosť problémov s obehovým systémom umožňujú udržiavať zdravé disky medzi stavcami..

Výskyt degeneratívnych zmien v tele (rozvoj osteochondrózy), pasívny životný štýl, sedavá práca, nedostatok športu - to všetko vedie k stuhnutosti pohybov, bolesti chrbta počas zákrut, ako aj opuchom a kŕčom..

Na druhej strane vážne zhoršujú krvný obeh, čo zhoršuje stav patologického miesta. V priebehu času disky strácajú vodu a prestávajú byť flexibilné, objavujú sa mikrotrhliny. Výsledkom je, že v priebehu času sa výška medzistavcovej platničky znižuje.

príčiny

Hlavným dôvodom objavenia sa patológie u ľudí akéhokoľvek veku je spomalenie metabolizmu v tele, zhoršený prietok krvi a nedostatok živín v chrupavke. Okrem toho však nasledujúce faktory môžu ovplyvniť poruchy výživy v medzistavcových platničkách a znížiť ich výšku:

 • nevyvážená výživa;
 • obezita;
 • zmeny tkanív s vekom;
 • zranenia alebo stres;
 • infekčné procesy;
 • tehotenstva;
 • stresové a metabolické poruchy v tkanivách.

Príznaky choroby

Znaky patologických zmien do značnej miery závisia od štádia a lokalizácie. Táto choroba je podmienená niekoľkými fázami:

 • Začiatočník. Poškodenie disku je zanedbateľné, takže výskyt problému pre mnohých zostáva bez povšimnutia. Pacienti v tejto fáze si sťažujú iba na stuhnutosť pohybov v prvých hodinách po prebudení, ako aj na výskyt nepohodlia v chrbte pri fyzickej námahe..
 • Druhý. Degeneratívne zmeny na disku pokračujú. Pozoruje sa charakteristický pokles a defekty vláknitej membrány. V tejto fáze je zrejmý výskyt zakrivenia hrudnej chrbtice, nestabilita jednotlivých stavcov, ako aj silná bolesť počas dlhodobého pobytu v nepohodlnej polohe..
 • aktívny V tomto štádiu sa na disku objavia praskliny alebo to začne prekračovať anatomické limity. Charakteristické znaky tohto štádia sú opuch, zápal, svalové kŕče, znížená citlivosť určitých oblastí alebo končatín.
 • Progresívne. V tejto fáze došlo k výraznému zníženiu výšky medzistavcových platničiek, ich výstupu za stavce a vzniku osteofytov. Medzi príznaky patológie patrí strata pohyblivosti segmentov, paralýza končatín a dysfunkcia vnútorných orgánov, čo často vedie k úplnému zdravotnému postihnutiu.

Diagnostický výskum

Dnes odborníci používajú veľa moderných technológií na vykonávanie diagnostických postupov s cieľom identifikovať patologické nálezy medzistavcových platní v ranom štádiu..

Keď sa objavia prvé príznaky, obrátia sa na neurológa, ktorý po vizuálnom vyšetrení, vypočúvaní pacienta a štúdiu anamnézy predpíše nasledujúce štúdie:

 • röntgenový To vám umožní zistiť abnormality krčnej chrbtice aj v štádiu, keď nie sú pozorované žiadne príznaky..
 • MRI Je predpísané v prípade, že röntgenové vyšetrenie nie je účinné (na diagnostiku medzistavcových hernií v počiatočnej fáze). S pomocou tohto prístroja si môžete všimnúť všetky degeneratívne zmeny v trupe chrbtice.
 • Electroneurography. Umožňuje detekovať charakteristické procesy v nervových dráhach alebo ich porážku.
 • Diskografia. Umožňuje preskúmať poškodenie štruktúry disku.

Neurológ vyberie liečbu na základe informácií po vyšetrení a klinického obrazu..

Liečebné vlastnosti

Zníženie výšky medzistavcových platničiek sa lieči konzervatívne, lekársky alebo chirurgicky, v závislosti od stavu pacienta, lokalizácie problému, štádia choroby. V niektorých prípadoch progresia ochorenia a rast osteofytov iba spomaľujú alebo mierne zastavujú, čo zlepšuje stav chrupavky ako celku. Všetky akcie sú zamerané na odstránenie bolesti, zlepšenie krvného obehu a metabolických reakcií, ako aj na obnovu mobility disku.

Liečba je nevyhnutne komplexná a zahŕňa niekoľko z týchto opatrení:

 • fyzioterapia a manuálne procedúry;
 • vypracovanie kĺbu na zlepšenie pohybu lymfy a krvi;
 • rehabilitácia;
 • plávanie alebo joga;
 • massotherapy;
 • kryoterapia;
 • extrakcia chrbtice (prírodná, hardvérová alebo voda);
 • postupy na posilnenie svalovej, kostnej a väzivovej štruktúry tela.

To všetko je sprevádzané použitím liekov proti bolesti na odstránenie nepohodlia v oblasti krčka disku alebo v inej oblasti, ako aj liekov na zmiernenie zápalu a vyživovanie chrupavky. Po nejakú dobu sa pacientovi odporúča nosiť podporný korzet, úplné odmietnutie zlých návykov a diétu..

Preventívne opatrenia

Medzistavcová hernia L5 s1 sa lieči dlhú dobu a je náročná, preto by sa každá riziková osoba mala starať o prevenciu kvality. Umožní vylúčiť zníženie výšky diskov inej lokalizácie, čo bude chrániť pred možnými ďalšími komplikáciami. Hlavné metódy prevencie sú:

 • pravidelná správna výživa;
 • kontrola telesnej hmotnosti, eliminácia výskytu ďalších kilogramov;
 • neustále udržiavanie vodnej bilancie;
 • odstránenie stresových situácií;
 • výkon špeciálnej gymnastiky;
 • odvykanie od fajčenia a alkoholu;
 • pravidelné cvičenie.

Takéto jednoduché akcie posilnia svalový rámec a zavedú metabolické procesy medzi diskami bedrovej bedrovej kosti a priľahlými tkanivami. To poskytne podporu pre ich normálnu výšku a zdravie miechy..

Medzistavcové zúženie disku

Vitajte na klinike A. N. Baklanova! Pri liečbe chrbtice ponúkame spoľahlivé a bezpečné technológie..

správy

Skolióza 4. stupňa je dodatočným trápením k hroznej základnej diagnóze SMA

30. decembra 2019

Liečba pacienta s diagnózou „spinálnej svalovej atrofie Kugelberg-Velander“

Elina Abdrashitova, 15 rokov - spinálna svalová amyotropia Verdnig-Hoffmann

kontakty
 • Moskva, Volgogradsky prospekt, budova 99, budova 4
 • Telefón: +7 (499) 746-99-50
 • E-mail: [email protected]

Miechová kýla, osteochondróza a výčnelok

Poďme diskutovať o veľmi častej chorobe chrbtice - herniovanom disku. Najprv však preskúmame pojem osteochondrózy, ktorého komplikáciou je prietrž medzistavcových platničiek.

Centrum neurochirurgie Dr. Baklanov A.N. úspešne lieči spinálnu prietrž. Na všetky vaše otázky odpovieme telefonicky: +7 (499) 746 - 99 - 50. Môžete tiež položiť otázku vyplnením nižšie uvedeného formulára žiadosti.

Osteochondróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice. Je založená na dystrofických poruchách (nedostatok vaskulárnej výživy).

Ako teda zabrániť vzniku osteochondrózy? Ako s ním zaobchádzať? V žiadnom prípade!
Osteochondróza je fyziologický proces degenerácie a dystrofie disku, to znamená, že tie zmeny, ktoré sa u nás vyskytnú v procese starnutia, sa nazývajú osteochondróza..
Osteochondróza sa prejavuje v degenerácii disku - proces vysychania: všetky vodné listy a degeneratívne zmenené „suché“ formy disku. To znižuje výšku disku m / p.

Pacienti sa pri konzultácii veľmi často zaujímajú o to, ako liečiť osteochondrózu alebo ako jej predchádzať. Na túto otázku možno odpovedať filozoficky: ako môžete zastaviť proces starnutia v tele? To je, keď sa vynára liek na starnutie, potom je možné zastaviť javy osteochondrózy. Medzitým je to normálny proces tela, ktorý by sa mal vyskytnúť vo všetkých. Rýchlejšie alebo pomalšie - závisí od rôznych faktorov, napríklad:

 • zdvíhať závažia;
 • nadváhou;
 • športové aktivity atď.

Žiadne z liečiv neobnovuje degeneratívne zmenený disk (to je názor našej CPPiN). Keby to tak bolo, potom by na obrázkoch MRI, kde sú „suché“ disky veľmi zreteľne viditeľné, videli sme, ako sa disk naplní vodou. To sa však nestane.
Čo teda robí špecialista na liečbu chorôb chrbtice? Podieľa sa na liečbe komplikácií s osteochondrózou..

Komplikácie osteochondrózy zahŕňajú:

 1. Asymetrická dlžka pri vrodenej spinálnej stenóze
 2. Medzistavcové hernie disku
 3. Spondylartróza (fazetový syndróm)
 4. Posun stavcov (spondylolistéza)
 5. Spondylóza (osteofyty)

Navrhujem podrobnejšie sa venovať každej z týchto komplikácií. Najprv budeme analyzovať pojem „výčnelok“. Čo to je??

Výčnelok je opuch medzistavcových platničiek do dutiny miechy.

Veľmi často píšu, že výčnelok je predherniálny stav a hneď po výčnelku sa objaví hernia. V skutočnosti je výbežok bežným javom a každý, kto robí skenovanie MRI alebo CT, bude mať niekoľko výčnelkov.

Výčnelok, ktorý nespôsobuje bolesť, sa nemusí liečiť. Výčnelok môže veľmi často spôsobiť problém s vrodene úzkym miechovým kanálom. Nervové štruktúry zároveň nemajú schopnosť sa niekde posunúť, a preto je nerv stlačený.

V službe mnohí z nás pravidelne zdvíhajú závažia. Práca môže byť sedavá. V oboch prípadoch sa zvyšuje zaťaženie chrbtice, čo vedie k tvorbe výčnelkov.
Znovu teda opakujeme, že výčnelok je častým javom. Ak vás neobťažujú bolesti chrbta, nemusíte ju liečiť! Výčnelok bude na obrázkoch každého a nejako to nestojí za to správať sa zvláštnym spôsobom. Pitie liekov na liečbu výčnelkov nie je o nič zbytočné (takéto lieky neexistujú!).

Ďalším okamihom našej konverzácie je spondylartróza alebo ochorenie kĺbových kĺbov (nazývajú sa fazetové kĺby). Ochorenie sa vyvíja, keď dôjde k degenerácii disku m / n a jeho výška sa zníži.

Tento proces je fyziologický. V oblasti kĺbových povrchov (osteofytov) sa zväčšuje, a to všetko preto, aby sa udržali stavce tela a zabránilo sa ich rozvoju..

Tento proces môže byť komplikovaný bolesťou v dôsledku napätia v kĺbovej kapsule..
Táto bolesť je liečená rádiofrekvenčnou abláciou..

Ďalšou fázou rozhovoru je vysídlenie stavcov, ktoré sa vyvíja v poslednom štádiu komplikácie osteochondrózy. Keď disk a muskulo-väzivový aparát + klenuté kĺby prestanú držať stavovce, dôjde k posunu.

Na posúdenie, či má pacient zaujatosť, môžete použiť röntgenové vyšetrenie: röntgen lumbálnej chrbtice v priamej a laterálnej projekcii + funkčný (flexia a predĺženie v laterálnej projekcii). Z týchto obrazov je možné posúdiť, či sa vyvíja nestabilita PDS (posun) a označiť stupeň posunu..

Ďalším subtopom je spondylóza. Toto je ochranná reakcia tela na degeneráciu m / n disku a spondylartrózy. Pri nadmernom osovom zaťažení chrbtice (zdvíhanie hmotnosti, obezita atď.) A bez svalového väzivového aparátu rastie kostné tkanivo, aby zväčšilo plochu kĺbových povrchov. Toto sa vykonáva s cieľom zachovať postihnutú PDS..

Skeny MRI / CT často opisujú spondylózu, ale zriedkavo to spôsobuje problémy. Z väčšej časti tieto výrastky na nič nevytvárajú tlak. V prípadoch, keď sú výrastky nasmerované na nervové štruktúry (nervový koreň alebo chvost), dochádza k zúženiu centrálneho kanála alebo laterálneho vrecka (stenóza). Potom potrebujete mikrochirurgickú operáciu na odstránenie osteofytov alebo operáciu na odstránenie stenózy.

Dotkli sme sa preto hlavných aspektov osteochondrózy. Teraz späť k hlavnej otázke - herniovaný disk.

Príčiny miechy

Kýla m / n disku sa vyskytuje pri slabom svalovo-väzivovom aparáte, nadmernom zaťažení, nadváhe, vrodenej slabosti vláknitého prstenca..

Teraz zistime, čo je disk hernia m / n. To je vo filistínskom jazyku vznik tkaniva chrupavky (disku) za vláknitým prstencom. Čo je to vláknitý prsteň?

Vláknitý krúžok je ten istý disk (chrupavkové tkanivo), ale je hustejší a je umiestnený bližšie k okraju disku. Vláknitý prstenec je prípad hustoty mäkkého buničitého jadra. Funkciou pulpózneho jadra je vyvažovanie chrbtice okolo rôznych osí a rovnomerné rozdelenie axiálneho zaťaženia medzi stavcami. Inými slovami, je možné si predstaviť určitý ovál naplnený viskóznou kvapalinou, vo vnútri ktorej je guľa (jadro buničiny). Pri stlačení tohto oválu sa lopta pohybuje rôznymi smermi a rozdeľuje tlak.

Segment vertebrálnych motorov (PDS) je susednými 2 stavcami s medzistavcovým diskom, nervovými štruktúrami a svalovo-väzivovým aparátom..

PDS je štrukturálne funkčná jednotka chrbtice. Jednoducho povedané, prvok chrbtice, ktorý vykonáva funkcie pohybu a odpruženia, držania závaží atď..

Prečo to bolo o PDS? PDS má veľa väzov. Pozrime sa na anatómiu PDS.
Pred PDS je teda predný pozdĺžny väz. Začína od krížovej kosti a končí krčnej chrbtice. Je umiestnená pred, tj zo strany brucha. Pokrýva prednú plochu stavcov a medzistavcových platničiek..

Za ňou je zadný pozdĺžny väz, ktorý tiež začína od zadného povrchu krížovej kosti a pokračuje po krčné stavce. Zadný pozdĺžny väz nemá pre nás žiadny význam.

Funkciou tohto väzu je držať medzistavcové platničky. Pri tvorbe kýly sa to pokúša zadný pozdĺžny väz - napína sa, prispôsobuje kýly disku m / n a po dlhú dobu bráni ich tvorbe. Keď je tenšia a nevydrží tlak prietrže, praskne a chrupavkové tkanivo spadne do lúmie miechového kanála (sekvestrácia). Je dôležité zabrániť osteochondróze a posilniť väzivový aparát. Napríklad cvičte „Loď“:

Východisková poloha: leží na bruchu na pevnom a stabilnom povrchu. Rovné ramená sú predĺžené pozdĺž tela, rovné nohy sú mierne od seba.

Ak je vaša kondícia zlá, položte ruky za zadok a cvičte s dôrazom na ne. Pri normálnej príprave zdvihnite ruky a pokračujte v línii tela.

Zároveň si odtrhneme nohy a paže a zdvihneme ich do rovnakej vzdialenosti od zeme. Zvyčajne je to 20-30 cm od podlahy. Nohy môžu byť mierne ohnuté na kolenách a ruky na lakťoch a roztiahnuté od seba. Je dôležité, aby ste cítili napätie vo svaloch chrbta, ktoré vás držia v tejto polohe.

Čas a počet opakovaní: v tejto pozícii zostávame na 10 až 12 účtoch, pomaly sa znižujeme na podlahu, opakujeme ešte dvakrát.

Použitie cvičenia „čln“ na chrbát: posilňuje sa svalnatohlavý aparát chrbta (vrátane veľmi zadného pozdĺžneho ligamentu, ktorý bráni diskom vytvárať kýlu)..

Kýla sa môže posúvať pri páde nahor (vzostupne) aj nadol (zostupne)..

V PDS je tiež žltý väz, interspinózny a nazálny väz, ktorý vykonáva fixačnú funkciu. Svaly, ktoré bežia pozdĺž chrbtice, vykonávajú rôzne funkcie (s pružnosťou týchto svalov sa vytvára svalový korzet, ktorý drží PDS, čo mu bráni v pohybe a tvorbe kýly).

Je veľmi dôležité zapojiť sa do prevencie osteochondrózy, to znamená cvičenia. Pri rôznych cvičeniach sa posilňujú nielen svaly, ale aj väzy. Výsledkom je vytvorenie svalovo-väzivového korzetu..

Príznaky medzistavcovej prietrže

Pri atrofii muskulo-ligamentového korzetu dopadá celá záťaž na stavce pomocou medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov. Ak súčasne dôjde k nadváhe a človek začne zdvíhať závažia (povedzme 30 kg), drvivá úloha udržať túto váhu spočíva na kosti a chrupavke (hovoríme iba o chrupavke a kosti). Atrofické svaly a väzy sa nechcú podieľať na tejto práci, pretože sme nešportovali. Nadbytočné tukové tkanivo navyše a bez zdvíhacích závaží vedie k preťaženiu a tu sa tiež 2 vedre s vodou rozhodli priviesť do kúpeľov alebo sa rozhodli premiestniť skrinku. Celé zaťaženie pripadá na PDS. Ale čo sa v tom stane? Ochranný mechanizmus - spondylóza a spondylartróza, vývin sa vyvíja.

Spondylóza je ochranný mechanizmus, ktorý pozostáva z:

 • Pri nadmernom osovom zaťažení sa oblasť stavcov začína zväčšovať, aby sa udržala nadmerná hmotnosť. Táto zväčšená oblasť kostného tkaniva sa nazýva spondylóza (osteofyty - kostné výrastky). Sú umiestnené po celom povrchu tela stavcov. Nebezpečenstvo môže nastať iba v prípade, keď tieto kostné výrastky začnú vyvíjať tlak na neurovaskulárne útvary chrbtice. Podobné problémy vznikajú v kĺbových kĺboch ​​(fazetách) - spondylartróza.
 • Preskúmali sme hlavný mechanizmus a príčiny vzniku hernie disku. Teraz sa pozrime na mechanizmy liečby. Aby ste pochopili, ako zaobchádzať, musíte prediskutovať jednu nuanciu - anatómiu umiestnenia nervov (korene).

V segmente stavcovej časti bedrovej chrbtice sa nachádza stavec, kde prechádza hlavný kmeň kmeňa - chvost a bočné vrecko, ktoré sa nachádza na strane chrbtového kanála (z neho vychádza koreň nervu)..

Prečo to musíme vedieť? Aby sme pochopili, prečo niektorí pacienti majú veľkú prietrž a nemôžu byť operovaní, zatiaľ čo iní potrebujú chirurgický zákrok aj pri malej prietrži 5 mm..

Pacient často prichádza na konzultáciu a hovorí, že priateľ mal herniu s veľkosťou 5 mm a vyliečil ju, alebo príbuzný mal kýlu s veľkosťou 1 cm a nemal chirurgický zákrok, ale išiel niekam opraviť prietrž a všetko s ním v poriadku.
Vo všetkých prípadoch existuje jeden parameter, ktorý nikto nezohľadňuje - veľkosť „miestnosti“, v ktorej sa nachádza táto prietrž. Pod pojmom izba sa myslí miechový kanál a bočné vrecko.

Bočné vrecko (tiež nazývané medzistavcové foramen), odkiaľ vychádza chrbtica, má svoju vlastnú veľkosť. Každá osoba má inú osobu a pravdepodobnosť tlaku prietrže na nerv alebo prítomnosť miesta na premiestnenie nervov závisí od tejto veľkosti. Hlavný zmätok sa vyskytuje u pacientov a neurológov z dôvodu veľkosti bočného vrecka. Jeden pacient s kýlou o veľkosti 1 cm môže chodiť a bez bolesti a ďalší je privedený do sanitky a nosiť na nosidlách s rovnakou veľkosťou kýly. Existuje vysvetlenie: u prvého pacienta bolo bočné vrecko veľké a nerv sa posunul z prietrže na stranu av druhom, rozmery bočného vrecka neumožnili pohyb koreňa a kýla ho preniesla. V dôsledku kompresie nerv zčervenal, opuchol a spôsobil bolesť, čo viedlo k hospitalizácii.

Ešte raz vám teda pripomínam: rozmery bočného vrecka sú dôležité, nielen kýla! Iba skúsený neurochirurg alebo neurológ môže pri vyšetrení pacienta a jeho obrázkov určiť veľkosť bočnej kapsy a určiť liečebnú taktiku. Nie všetky kýly, dokonca aj tie veľké, nevyžadujú chirurgickú liečbu.
Chcel by som uviesť príklad liečby pacienta s veľkou prietržou:
33-ročný pacient prišiel na konzultáciu so sťažnosťami na bolesti chrbta. Bolesť je konštantná. Pri vyšetrení sú príznaky mierneho napätia v chrbtici. Na obrázkoch MRI je veľká prietrž L4-L5. Všetky predchádzajúce konzultácie sa týkali chirurgickej liečby. Pacientovi bol predpísaný ortopedický režim, konzervatívna liečba a fyzioterapia. V priebehu roka bol pozorovaný na TsPPiN, absolvoval niekoľko stupňov konzervatívnej liečby. Pacient splnil všetky odporúčania. Po 10 mesiacoch sa urobila kontrolná strela, pri ktorej sa zistilo, že prietrž sa „vyriešila“..

Čo teda prietrže vyžaduje chirurgickú liečbu?

• Kaudov syndróm

Toto je najhoršia komplikácia herniovaného disku. Pri caudovom syndróme dochádza k veľmi silnému stlačeniu nervových štruktúr, k porušeniu funkcií panvových orgánov. Jednoducho povedané, pacient prestane ovládať močenie a akt defekácie. U pacienta sa vyvinie ochrnutie nohy alebo oboch končatín. Tu musíte vykonať chirurgickú liečbu čo najskôr, inak hrozí, že pacient zostane postihnutý.

• Akútna kompresia koreňa

To je prípad, keď je pacient pripravený lichotiť na stene pred bolesťou a je pripravený skočiť na operačný stôl sám. Pri akútnej kompresii má pacient analgetické držanie tela - ohýba sa alebo stojí na všetkých štyroch. Táto poloha je ochranná, pretože úlohou tela je minimalizovať napätie nervu. Preto ohýba bedrovú oblasť alebo ju vedie preč od kýly. Pri akútnej kompresii sa odporúča aj chirurgická liečba..

Vo všetkých ostatných prípadoch sa musíte zamerať na ukazovateľ, ako je kvalita života.
Čo je kvalita života? Toto je hodnotenie určitého súboru podmienok a charakteristík života človeka, zvyčajne založené na jeho vlastnej miere spokojnosti s týmito podmienkami a charakteristikami.

Kritériá pre zhoršenú kvalitu života:

 1. Denné lieky proti bolesti
 2. Neschopnosť normálneho pohybu (krívanie)
 3. Neschopnosť vykonávať svoju prácu normálne
 4. Bolesť z jazdy na veľké vzdialenosti, atď..

Ak máte tieto príznaky, zvážte chirurgickú liečbu..
Kýly, ktoré mierne stláčajú koreň, ale bolesť neovplyvňuje kvalitu života, sa môžu liečiť konzervatívne alebo sa môžu podrobiť minimálne invazívnemu zákroku - intradiskálna dekompresia (hydroplastika)..

V našom centre sú hydroplastiky ambulantnou procedúrou. Dve hodiny po zákroku je pacient prepustený.

Liečba miechy

Aké sú výhody hydroplastov??

 1. Odstraňuje intradiskálny tlak
 2. Znižuje riziko rastu prietrže
 3. Úplne odstraňuje alebo zmierňuje bolesť
 4. Podporuje rýchlejšiu resorpciu hernie m / n disku
 5. Znižuje zaťaženie drogami

Pri konzervatívnej liečbe sa odporúča nezvýšiť hmotnosť počas prvého mesiaca, užívať NSAID, vitamíny B, relaxanty svalov. Je tiež ukázaný priechod rôznych typov fyzioterapie.
Úlohou všetkých týchto opatrení je odstrániť zápal z nervového koreňa. Ani jedna droga nepôsobí na prietrž samotnú. Je potrebné, aby kýla prestala rásť.

Ak pacient sleduje ortopedický režim počas 1 až 2 rokov, je pravdepodobné, že telo samé lýži (rozpúšťa sa) túto prietrž pomocou imunitného systému (mechanizmus sanogenézy)..
Ak máte nadváhu, odporúča sa neodkladne ju znížiť, aby sa odstránilo axiálne zaťaženie chrbtice. Mnohí povedia, že to nie je možné bez pohybu. Všetko je možné a problém s nadváhou máte riešiť iba na vašej neochote. Zvyčajne sa začínajú vyhýbať tomuto problému a hovoria o širokej kosti alebo nekonečnej strave, ktorá nepomáha. To všetko je len spôsob, ako sa oklamať. Medzitým tento problém priamo vedie k vytvoreniu kýly a posunom v chrbtici. A ak to ignorujete, stanete sa častým hosťom neurochirurga. Potrebujete vypočítať index telesnej hmotnosti a schudnúť na požadované parametre!

Poďme hovoriť o tom, ako vypočítať index telesnej hmotnosti. Existuje jednoduchý spôsob: je potrebné vydeliť hmotnosť (v kilogramoch) druhou mocninou (v metroch), t.j. BMI = hmotnosť (kg): (výška (m)) 2. Napríklad prichádzajúce údaje sú nasledujúce: hmotnosť = 85 kg, výška = 165 cm, preto BMI = 85: (1,65 × 1,65) = 31,2.

20-25 - nebojte sa: máte normálnu váhu, ktorá je v harmónii so svetom;

25-30 - mali by ste sa začať starať o svoje telo; máte miernu nadváhu. Ďalšie hromadenie tuku zvyšuje riziko vzniku rôznych chorôb a zhoršenia celkového zdravia;

30–35 - máte jasnú tendenciu k obezite, preto musíte vyvinúť maximálne úsilie na zníženie tohto ukazovateľa;

35 a viac - máte obezitu; je čas spustiť alarm a začať aktívne pracovať na obnovení pôvodnej formy. Nezabudnite si kúpiť váhy a vážiť sa dvakrát denne, sledovať chudnutie. Úplne vylúčiť:

 • múka (chlieb);
 • zemiaky;
 • maslo a slnečnicový olej (nahraďte olivou).

Banány vylučujú ovocie.
Často je (každé 3 hodiny), ale v malých porciách. Z tukových potravín môžete jesť iba ryby (losos). Po 18:00 nejedzte (povolené sú iba jablká).

Je to, samozrejme, ťažká cesta a nie vždy možné, pretože je potrebné vytvoriť podmienky, za ktorých sa hmotnosť zníži o 20 - 30 kg ročne. V takom prípade nevyťahujte závažia po dobu jedného alebo dvoch rokov, čo nie je vždy možné. A v každodennom živote musíte robiť čistenie alebo opravy, zatiaľ čo organizujete záťaž na chrbticu. Z týchto dôvodov musíte chirurgicky vyriešiť problém s herniou disku alebo vykonať dekompresiu v rámci disku (hydroplastiku)..

Zdá sa, že sme diskutovali o niektorých aspektoch hernácie disku. Chcel by som tiež diskutovať o prístupe k jej chirurgickému ošetreniu prietrže, konkrétne o tom, aký spôsob vykonávania chirurgického ošetrenia je.

Rôzni lekári ponúkajú odlišný prístup k odstráneniu herniovaného disku. Niektorí navrhujú inštaláciu priechodných skrutiek. Kombinujú tiež priečne skrutky so špeciálnou vložkou medzi stavcami - klietkou. Iní špecialisti endoskopicky odstránia prietrž a niekto odporúča jej odstránenie mikrochirurgiou alebo dokonca vpichom. Ktorá metóda je najúčinnejšia?

Kedy teda potrebujete nainštalovať priečne skrutky pre herniovaný disk m / p? V nasledujúcich prípadoch:

 • keď nastane nestabilita v segmente chrbtice (posun);
 • keď sa opakovane vyskytuje prietrž prietrže m / n disku;
 • keď takmer celý disk spadne do lúmie miechového kanála a nie je možné mikronurgicky odstrániť túto prietrž.

Drážkové skrutky sa inštalujú s klietkou alebo bez klietky. Ak sa výška disku zníži, odporúča sa vložiť medzi stavce vložku. O tom, ako čo najlepšie urobiť, rozhodne ošetrujúci lekár v každom jednotlivom prípade..

Zvážte endoskopickú metódu liečby hernie disku. Nesie nasledujúce nevýhody:
- Endoskopická trubica, cez ktorú je odstránená prietrž disku, má šírku 1,5 - 2 cm. Rez počas mikrochirurgického odstránenia 1,5 až 2 cm. Mnoho pacientov si myslí, že pri endoskopickej liečbe bude menej jaziev. Medzi otvoreným odstránením hernie disku alebo endoskopickou veľkosťou pooperačnej jazvy nie je rozdiel.
- Pri endoskopii nie je možné úplne vykonať kyretáž medzistavcového disku.
Na odstránenie väčšiny medziobratlového disku je potrebné kyretáž disku. Deje sa tak, aby sa znížilo riziko recidívy prietrže. Bez kyretáže sa riziko relapsu mnohokrát zvyšuje.
Interspinózne vložky (diam, coflex), ktoré údajne znižujú zaťaženie z prekrývajúcich sa diskov, nie sú vítané - nezaznamenali sme rozdiel s vložkou a bez nej (to je náš osobný názor)..

Takže „zlatým štandardom“ na odstránenie medzistavcovej prietrže je mikrochirurgické odstránenie. Pri tejto operácii sa odstráni hernovaný disk. Ďalej je možné vyrobiť kyretáž disku. Môžete tiež uvoľniť ďalší priestor pre koreň (foraminotómia).
V našom centre bola táto operácia zdokonalená. Unikátna technika umožňuje vykonať túto operáciu za 15 - 20 minút v epidurálnej anestézii, to znamená obísť všeobecnú anestéziu. Zaťaženie liečivom na tele sa najmenej dvakrát zníži. Navyše pre tento typ anestézie neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie. 3 hodiny po operácii môže pacient nezávisle sedieť, vstávať a chodiť. Nasledujúci deň pacient odchádza z domu bez bolesti. Môže začať pracovať za 3-4 týždne.

Chcel by som sa dotknúť inej témy chirurgie medzistavcových prietrží - relapsov.
Bohužiaľ, relapsy sa vyskytujú v 5% prípadov, to znamená, že malá časť pacientov sa môže vrátiť s problémom s relapsom. Prečo sa to deje? Mikrochirurgickým odstránením prietrže disku m / n sa neodstráni celý disk. Časť disku, ktorá zostáva vykonávať svoje priame funkcie (odpisovanie, fixácia tela atď.) A poskytuje recidívu.

Najčastejšie sa to stáva, keď nie je dodržaný ortopedický režim: pacient začne zabudnúť na operovaný chrbát a nadvihne nadmernú hmotnosť..
Môže sa to stať aj samostatne (neúspešne otočené alebo ohnuté).
Relačné taktiky sú prediskutované iba s ošetrujúcim lekárom. Mikrochirurgická operácia sa zvyčajne vykonáva opakovane, niekedy však musí byť v celkovej anestézii nainštalovaná špeciálna transpedikulárna konštrukcia..

Existuje ďalší problém pre neurochirurga - opakované vyšetrenia MRI po operácii. Špecialisti na MRI v 90% prípadov píšu k záveru, že pacient má relaps (hoci k recidíve dochádza v 5% prípadov). Pacient, samozrejme, čítajúci záver, samozrejme upadá do paniky. To nie je prekvapujúce, pretože len nedávno došlo k operácii!

Stalo sa tak, že práca neurochirurga začala hodnotiť diagnostikov MRI. Neurochirurg musí upokojiť svojich pacientov, ktorí sa na záver vyľakajú. Musíme dlho vysvetliť, že v správe o MR došlo k chybe a že nedošlo k relapsu.
Pacienti by chceli pripomenúť, že v správe MRI uvedenej nižšie, hoci malými písmenami, sa uvádza:
„Tento záver nie je diagnóza. Uveďte diagnózu u ošetrujúceho lekára “.
Nebojte sa v predstihu! Aj keď dochádza k relapsom, stále je to pomerne zriedkavý výskyt. Iba lekár, ktorý na vás pôsobil, môže správne interpretovať obraz MRI.

Keďže sme už začali hovoriť o zobrazovaní MRI, chcel by som sa obrátiť aj na špecialistov na MRI. Prečo píšete na záver záver o Schmorlovej hernii, keď nemá klinickú hodnotu? Děsí pacientov! Schmorlova hernia je migrácia buničitého jadra do tela stavcov (do kosti)..

Pri aktívnom raste chrbtice nie je tento jav zriedkavý. Táto prietrž nepredstavuje pre pacienta žiadne nebezpečenstvo a nevyžaduje liečbu. Stačí to opísať a nedokončiť. Opravte, ak sa mýlime.

Zdá sa nám, že sme diskutovali o všetkých bodoch. Ďakujem za pozornosť.

Kruhový výčnelok a herniovaný disk: čo to je, príznaky a liečba

Kruhový výčnelok je choroba medzistavcových platničiek, pri ktorej je výčnelok jeho chrupavkového tkaniva v kruhu a nie v jednom smere. Vyskytuje sa pri stlačení disku stavcami v dôsledku zranení alebo degeneratívnych procesov v mieche. Kruhové vydutie chrupavky je nebezpečné zovretím nervových zakončení miechy, čo spôsobuje silnú bolesť.

Kruhový výčnelok je počiatočné štádium medzistavcovej prietrže.

Čo je to kruhový výstupok disku

Disky medzi stavcami pozostávajú z jadra (mäkkej buničiny) a vláknitého kruhu spojivového tkaniva zvonka. Prsteň alebo škrupina udržuje buničinu vo vnútri a zabraňuje jej vytečeniu. Ak je narušená štruktúra vláknitého tkaniva, stratí sa jeho elasticita, stáva sa uvoľnenejšou a nemôže udržať jadro, tkanivá sa začínajú vydávať z stavcov. Vytvára sa tak výčnelok.

Pri kruhovom výčnelku sa výčnelok nevyskytuje v jednom smere, ale rovnomerne po celom obvode medzistavcových platničiek (od „cirkula“, čo v latinčine znamená „kruh“). Vo väčšine prípadov sa patológia vyvíja na pozadí chronických degeneratívnych ochorení chrbtice (napríklad osteochondrózy) a objavuje sa v bedrovej oblasti. Zriedka sa vyskytuje v hrudnej a krčnej chrbtici, tieto segmenty nie sú také pohyblivé.

Kruhový výčnelok je diagnostikovaný v 80% prípadov pri riešení sťažností na bolesť chrbta. U 37% sa choroba vyskytuje v dôsledku zranenia.

Hlavným nebezpečenstvom patológie pri neexistencii včasnej liečby je vysoká pravdepodobnosť prechodu na prietrž. Kýla sa vytvára, keď sa vláknitý kruh rozbije a cez neho vyčnieva mäkké vláknité jadro do kanálika miechy..

Vývojové fázy

Počas tvorby vyčnievania disku existujú tri fázy vývoja:

 • Počiatočné alebo degeneratívne. Toto je začiatok deštruktívnych procesov v chrupavke medzistavcových platničiek. Porušuje sa jej strava, spomaľuje prietok krvi a metabolizmus lymfy. Štruktúra disku sa postupne mení, vo vláknitej membráne sa objavujú mikrotrhliny. V postihnutej oblasti je syndróm akútnej bolesti.
 • Výčnelok alebo výčnelok. Toto je druhá etapa, v ktorej disk mierne vyčnieva z stavca, až do približne 2 - 3 mm. Postup degeneratívnych procesov je nebezpečne závažnejšou deformáciou disku a narušením integrity vláknitej membrány. Existuje silný syndróm bolesti, bolesť vyžaruje do končatín, je možná ich znecitlivenie.
 • Medzistavcová kýla alebo prolaps. Posledná fáza vývoja výčnelkov, ktorá vedie ku komplikáciám. Celulózne jadro prechádza spojivovým vláknitým tkanivom. Vyskytuje sa kompresia krvných ciev, nervové zakončenie miechy, čo vedie k výskytu akútnych neurologických príznakov.

Druhy kruhových výčnelkov

Existuje niekoľko typov kruhových výstupkov, ktoré závisia od stupňa vydutia a lokalizácie.

Prstencový výčnelok

Nazýva sa tiež uniformný alebo kruhový. Rovnomerné vydutie jadra disku sa vyskytuje po celom obvode, medzi vydutými časťami je rovnaká vzdialenosť nie väčšia ako 1 mm.

Prstencový výčnelok medzistavcového disku je detekovaný približne u 50% všetkých pacientov s kruhovým výbežkom. Lokalizácia častejšie - v lumbosakrálnej zóne chrbtice. Vydutý výčnelok vedie k stenóze miechového kanála, zakončuje nervové zakončenie.

Pri konzervatívnej liečbe je účinok takmer vždy pozitívny. Degeneratívne procesy môžu byť zastavené liekovou terapiou, masážou, cvičením, fyzioterapiou.

Kruhové foraminal

V tomto prípade sa želatínové jadro disku tiež vydúva v kruhu, ale väčšina z neho vyčnieva do foraminálneho otvoru - to je miesto, kde zväzky nervových koreňov výstupu miechy vystupujú.

Kruhovo-predsieňový výčnelok môže byť:

 • ľavostranné;
 • anterolaterálnej;
 • posterolateral.

Patológia spôsobuje silnú bolesť - trvalú alebo epizodickú, zníženú citlivosť nôh.

Dorsálny kruhový

Pri tomto type výčnelku buničina trčí von v kruhu a pohybuje sa do dorzálneho priestoru disku, to znamená, že je nasmerovaná na miechu. Ak je výčnelok veľký, dochádza k stlačeniu miechového tkaniva. Existujú neurologické príznaky, intenzívna bolesť, ktorá sa zintenzívňuje pohybom, dáva nohy, boky, zadok a slabiny. Pri dorzálnom kruhovom výčnelku je potrebná medikamentózna terapia. Pri komplikovanom priebehu je indikovaná operácia.

príčiny

Kruhový výčnelok medzistavcovej platničky sa vyskytuje s týmito faktormi:

 • sedavý spôsob života, keď človek trávi väčšinu svojho času prácou v sede alebo v stoji;
 • neustále nadmerné zaťaženie chrbtice, napríklad pri ťažkej fyzickej práci, u profesionálnych športovcov;
 • zanedbávané degeneratívne choroby chrbtice, ktoré postupujú rýchlo - napríklad osteochondróza;
 • zranenia chrbta s poškodením chrbtice;
 • nevyvinuté chrbtové svaly, ktoré zvyšujú zaťaženie chrbtice;
 • nevyvážená výživa - telo nedostáva v požadovanom množstve minerály potrebné na posilnenie kostného tkaniva;
 • zmeny kostného tkaniva súvisiace s vekom - u dospievajúcich, starších ľudí;
 • osteoporóza.

V dôsledku týchto dôvodov sa vzdialenosť medzi stavcami zmenšuje, zvyšuje sa tlak na disky medzi stavcami a posunú sa na stranu. Výčnelok sa vyvíja, ktorý potom pri absencii liečby prechádza do prietrže. Nižšie je uvedený obrázok výraznej osteochondrózy s osteofytmi, ktoré sú označené šípkami.

Príznaky vyčnievania kruhového disku

Závažnosť symptómov a povaha prejavov sú ovplyvnené lokalizáciou výčnelku, jeho veľkosťou, typom a stupňom. Pri rovnomernom kruhovom výčnelku úplne chýbajú znaky v počiatočnej fáze. Pri stlačení nervových zakončení sa objaví bolesť..

Pri iných formách kruhového výčnelku sa príznaky vyskytujú skôr, pretože disk sa posúva smerom k miechovému kanálu. V počiatočnej fáze sa vyskytuje bolesť v obmedzenom segmente chrbtice a potom sa postupne presúva do iných oblastí.

V krčnej oblasti

S kruhovým výčnelkom v krčnej chrbtici:

 • Akútna bolesť postihnutého stavca. Sú piercing, ako lumbago. Zosilňuje sa naklonením alebo otočením hlavy.
 • Bolesť prechádzajúca z chrbtice na ramená, ruky, ruky.
 • Necitlivosť končatín, mierne pálenie, mravenčenie v nich.
 • Bolesť hlavy spôsobená kompresiou krčka maternice.
 • Krvný tlak.

Pacient je nútený obmedziť svoje pohyby, aby sa znížila intenzita bolesti.

V oblasti hrudníka

V zriedkavých prípadoch sa vytvára kruhový výčnelok v oblasti hrudníka. Dôvod je ten, že stavce tohto segmentu nemajú veľké zaťaženie a sú dobre upevnené rebrami.

S patológiou v tejto zóne sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť v oblasti hrudníka na chrbte;
 • pocit zúženia v solárnom plexe;
 • bolesť pozdĺž medzirebrových nervov;
 • bolesť srdca;
 • bolesť v gastrointestinálnom trakte;
 • ťažký dych.

V bedrovej oblasti

Maximálne zaťaženie je umiestnené v lumbosakrálnej oblasti, preto sa tu najčastejšie diagnostikuje kruhový výčnelok..

 • bolesť v dolnej časti chrbta, dáva nohy, zadok, chodidlá;
 • pocit pálenia, brnenie v nohách;
 • svalové kŕče v dolnej časti chrbta.

diagnostika

Na identifikáciu kruhového výčnelku a potvrdenie diagnózy je pacientovi predpísané štúdie:

 • X-ray chrbtice. Určuje osteochondrózu, získané alebo vrodené patológie chrbtice, vzdialenosť medzi stavcami.
 • CT alebo MRI. Identifikujte prítomnosť výčnelku, jeho veľkosť, umiestnenie, typ a stupeň zovretia chrbtových štruktúr.
 • Electroneuromyography. Určuje stav fungovania nervovej sústavy, poruchy inervácie a jej funkčné zmeny.

Liečebné metódy

Vo väčšine prípadov protrúzia vyžaduje terapeutickú liečbu, fyzioterapeutické cvičenia. Pri pokročilých štádiách a závažných komplikáciách je indikovaný chirurgický zákrok.

Drogová terapia

Liečba liekmi je zameraná na zmiernenie bolesti, obnovu krvného obehu a toku lymfy v postihnutých tkanivách, zmiernenie zápalu a zníženie opuchu mäkkých tkanív. Predpíšte lieky rôznych skupín liekov.

Nesteroidné protizápalové lieky

Sú to lieky, ktoré majú protizápalové, antipyretické a analgetické účinky. Uvoľňujú svalové kŕče, ale pri dlhodobom používaní negatívne ovplyvňujú orgány gastrointestinálneho traktu a vyvolávajú exacerbáciu erózie a vredov..

Ak je predpísaný kruhový výčnelok:

 • Arthrosan. Je indikovaný na akútnu bolesť a používa sa na neodkladnú starostlivosť. Predepisujú sa vo forme tabliet, injekcií. Nie je kompatibilný s inými nesteroidnými látkami..
 • Ibuprofen. Ponúka sa vo forme kapsúl a tabliet, suspenzií, mastí na vonkajšie použitie. Trvanie prijatia - do 2 až 3 týždňov.
 • Diclofenac. Má rýchlu akciu, dá sa použiť v núdzových prípadoch. Dostupné vo forme tabliet, injekcií, mastí a gélu na lokálne použitie.
 • Movalis. Používa sa na krátkodobú liečbu kvôli vedľajším účinkom a negatívnym účinkom na zažívací trakt. Dostupné vo forme suspenzie, tabliet, čapíkov.

kortikosteroidy

Jedná sa o hormonálne lieky, ktoré odstraňujú bolesť. Ak je výčnelok predpísaný vo forme blokády:

Majú protizápalové, dekongestantné, imunosupresívne účinky. Prispieť k obnove narušených metabolických procesov v postihnutých tkanivách.

Svalové relaxanciá

Priradenie zmierňuje svalové kŕče a znižuje kompresiu nervových koreňov miechového kanála. Majú vazodilatačný, analgetický a analgetický účinok.

Vitamínové prípravky

Multivitamíny v kombinácii s anestetikami zmierňujú bolesť, zlepšujú výživu chrupavky, saturujú postihnuté štruktúry potrebnými látkami.

Preparáty pre křupavku

Sú to látky, ktoré podporujú regeneráciu tkanív, zvyšujú hustotu chrupavkových doštičiek a postupne ich obnovujú. Potrebný pre degeneratívne procesy v štruktúrach chrbtice vrátane kruhového kruhového výčnelku.

Paravertebrálne blokovacie prípravky

Paravertebrálna blokáda sa vykonáva pri syndróme akútnej bolesti, ktorý spôsobuje obmedzenie mobility. Metóda spočíva v podaní anestetík lokálne priamo do oblasti poškodeného segmentu..

fyzioterapia

Jedná sa o terapeutické cvičenia, ktoré sú predpísané pre choroby chrbtice spôsobené oslabením svalového korzetu..

Hlavné úlohy cvičebnej terapie:

 • zmierniť bolesť znížením stupňa kompresie nervových zakončení miechy;
 • zmierniť svalové kŕče, pocit ťažkosti, únavu v chrbte;
 • obnoviť flexibilitu chrbtice, mobilitu pacientov.

Aby sa dosiahol pozitívny účinok, cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne, najmenej 3-4 krát týždenne. Jedna hodina trvá 15–20 minút..

fyzioterapia

Fyzioterapeutická liečba zmierňuje bolestivé príznaky, zlepšuje metabolické procesy v postihnutých oblastiach, predlžuje dobu remisie.

 • UHF Terapia využíva suché teplo.
 • Laserové ošetrenie. Problémová oblasť je ovplyvnená laserovým lúčom.
 • elektroforéza Kombinácia expozície lieku s elektrickým poľom.
 • Magnetoterapia. Terapeutický účinok sa dosiahne ovplyvňovaním postihnutých oblastí magnetickým poľom.

Kombinácia elektroforézy s karipainom preukázala vysokú účinnosť pri liečbe výčnelkov. Toto je rastlinný prípravok získaný z papáje. Jeho farmakologické vlastnosti sa vyznačujú proteolytickou aktivitou. So zavedením liečiva elektroforézou sa výstupok postupne zmenšuje, zmäkčuje, čo uvoľňuje stlačené nervové zakončenie a zmierňuje bolesť. V štúdii táto technika preukázala vysokú účinnosť u 85% pacientov (zdroj - vedecký článok O. N. Beznosovej „Skúsenosti s konzervatívnou liečbou herniovaných diskov pomocou Karipainu v ambulantnom prostredí“)..

masáž

Masážny efekt s výčnelkom:

 • zmiernenie svalového kŕče;
 • zlepšenie krvného obehu a toku lymfy v postihnutých tkanivách;
 • posilnenie svalového korzetu.

Jednou z možností je akupresúra, ktorá zahŕňa vystavenie biologicky aktívnym bodom. Účinok je podobný ako výsledok akupunktúry..

Je možná vákuová terapia, to znamená môže masírovať. Môže sa to uskutočniť iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Pomáha odstraňovať miestnu stagnáciu.

Manuálna terapia

Pri manuálnej expozícii sa bolestivé príznaky zastavia, môžete túto metódu použiť ako prevenciu exacerbácie výčnelku.

Na dosiahnutie terapeutického účinku musí chiropraktik pred vyšetrením skontrolovať výsledky štúdií - rádiografiu a MRI. To je nevyhnutné na určenie presného umiestnenia výčnelku.

Pri výčnelkoch sa pozitívny účinok manuálnej terapie vyskytuje u 35 - 50%. Jej činnosť:

 • obnova anatomicky správnej polohy stavcov;
 • zmiernenie kŕčov zadných svalov;
 • zmiernenie bolesti;
 • obnovenie pohyblivosti chrbtice.

Väčšina pacientov hlási zníženie bolesti po jednom relácii manuálnej liečby. Výrazný efekt sa vyskytuje po 3 až 4 zasadnutiach. Na dosiahnutie stabilného výsledku počas vyčnievania je potrebných najmenej 5 až 10 postupov.

akupunktúra

Akupunktúra alebo akupunktúra - metóda, pri ktorej lekár vkladá tenké kovové ihly do biologicky aktívnych miest v blízkosti postihnutej oblasti..

Výsledkom tohto efektu je zlepšenie toku krvi v problémovej oblasti, svalové tkanivo je posilnené, bolesť je zastavená.

Hirudotherapy

Toto je metóda, pri ktorej sa používajú lekárske pijavice. Sú umiestnené na povrchu kože v oblasti postihnutých tkanív. Pijavice vstrekujú špeciálne látky s enzýmami do krvného riečišťa, ktoré má analgetický, protizápalový, imunomodulačný účinok a riedi krv..

Po niekoľkých reláciách hirudoterapie pacient oslabuje syndróm bolesti, opuch zápalových tkanív zmizne.

Apitherapy

Vykonáva sa dvoma hlavnými spôsobmi:

 • Prvé včely sa vysádzajú na koži v postihnutej oblasti.
 • Druhý - hmyz je umiestnený na biologicky aktívnych miestach.

Po uštipnutí včely nevyberajú bodnutie po dobu 5 až 10 minút. V dôsledku postupu pacient s vystupujúcou bolesťou ustupuje, svalové kŕče sa zmierňujú, zápal sa odstráni.

Pred apitherapiou je potrebné zložiť skúšku znášanlivosti včelieho jedu.

Ľudové lieky

Použitie tradičnej medicíny je možné iba ako súčasť komplexnej liečby drogovou terapiou. Ošetrenie kruhovým výbežkom sa nemôže zakladať iba na rastlinách a bylinách..

Účinné sú tieto metódy:

 • Stlačuje na postihnutú oblasť cesnakovou alkoholovou tinktúrou.
 • Terpentínové kúpele.
 • Superpozícia nasekaných listov Kalanchoe na chrbtici.

Použitie tradičného lieku zmierňuje bolesť a opuch v postihnutých tkanivách, obnovuje pohyblivosť chrbtice.

chirurgia

Operácia sa vykonáva v neprítomnosti pozitívneho účinku konzervatívnej terapie počas šiestich alebo viac mesiacov, ako aj pri rýchlom progresii výčnelku..

Používajú sa tieto typy operácií:

 • Hydroplasty. Do poškodeného disku sa vstrekne špeciálna látka, ktorá umýva zničené tkanivo. V dôsledku toho sa výčnelok zmenšuje, bolestivé príznaky vymiznú.
 • Nukleoplastika studenej plazmy. Plazma sa vstrekuje do postihnutého disku a odparuje poškodené oblasti buničitého jadra. Výčnelok sa zmenšuje, stav pacienta sa zlepšuje.
 • Laserové odparovanie. Používa sa v počiatočných štádiách patológie. Vypuklé žiarovky vyhoria laserovým lúčom.

Na dosiahnutie dobrého terapeutického účinku sa najlepšie lieči kruhový výčnelok disku na klinikách v Českej republike. Kľúčom k uzdraveniu sú kombinovaná terapia a moderné európske techniky. Tento prístup umožňuje zmierniť príznaky vystupovania, dosiahnuť remisiu po dlhú dobu a vrátiť sa k svojmu obvyklému životnému štýlu..

Liečba diétou

Neexistuje žiadna špeciálna strava na liečenie kruhového výčnelku. Musíte však dodržiavať zásady správnej výživy. Strava by mala byť vyvážená, mala by obsahovať vitamíny a minerály, bielkoviny, tuky a uhľohydráty v správnom pomere.

Je dôležité normalizovať telesnú hmotnosť, pretože nadváha je príčinou nadmerného zaťaženia chrbtice, ktoré ovplyvňuje ťažko poškodené medzistavcové platničky..

Pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice je potrebné jesť:

 • Vápnik. Obsahujú vajcia, tvaroh, kapusta, syr.
 • Horčík. Odporúča sa jesť špenát, uhorky, slnečnicové semienka.
 • Vitamín D a fosfor. Vo veľkom počte sa vyskytujú druhy rýb, ako je pstruh, losos, treska a ružový losos.

Želé podobné výrobky sú užitočné pri oprave tkanív - želé, aspik, obyčajná želé. Dodávajú telu látky, ktoré sú potrebné na regeneráciu chrupavky..

Komplikácie a dôsledky kruhového výčnelku

Kruhový výčnelok medzistavcovej platničky bez riadneho liečenia postupne postupuje. To vedie k úplnej deformácii disku, jeho chrupavkové tkanivo začne komprimovať miechu, čo vedie k akútnej bolesti. Ďalej je vláknitý prstenec disku roztrhaný, buničina zhasne, vytvorí sa medziobratlová kýla.

 • obmedzenie pohyblivosti chrbta;
 • čiastočná alebo úplná strata citlivosti rúk alebo nôh;
 • úplná paralýza.

Takéto prejavy vedú k strate pracovnej schopnosti a zdravotnému postihnutiu, osoba môže zostať navždy upútaná na lôžko.

Prognóza a prevencia

Pri liečbe v skorých štádiách vyčnievania je prognóza priaznivá. Ak to chcete urobiť, musíte sa včas poradiť s lekárom, podstúpiť vyšetrenie a začať liečbu. Podľa všetkých odporúčaní odborníka a zmien životného štýlu asi 90% pacientov úspešne prekonalo patológiu bez chirurgického zákroku.

Pri diagnostike kruhového výčnelku sú preventívne opatrenia nasledujúce:

 • Vyvarujte sa fyzickej nečinnosti. Pri sedavej práci je potrebné vykonať malú skupinu cvičení počas dňa, chôdza, kúpanie v bazéne, joga sú užitočné.
 • Pri výbere počítačovej stoličky uprednostňujte výrobky s ortopedickým chrbtom a strednou tuhosťou.
 • Monitorujte fyzickú aktivitu. S ich nárastom sa zvyšuje riziko poškodenia segmentov chrbtice a progresie výčnelku.
 • Jedzte správne. Všetky dôležité minerály a vitamíny sa musia užívať spolu s jedlom..

V niektorých prípadoch lekári odporúčajú používať kruhový výčnelok na nosenie ortopedických korzetov na fixáciu polohy chrbtice a podporu chrbtových svalov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pacienti často používajú na liečbu rakoviny pľúc ľudové lieky. Alternatívna medicína ponúka mnoho receptov, pomocou ktorých má človek možnosť zvýšiť všeobecné ukazovatele imunologického stavu.
Spinálna blokáda - čo je to? Patológie génov stavcov sú spôsobené rôznymi dôvodmi, pokrývajú rôzne vekové skupiny. Početné patologické procesy v chrbtici sú sprevádzané bolesťou, vďaka ktorej nie je možné normálne fungovanie človeka.
Čo je to a ako je to nebezpečné? Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je pomerne časté ochorenie srdcovej chlopne..Toto ochorenie sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“ kvôli charakteristickým zvukom, ktoré srdcová chlopňa vydáva počas prevádzky..