loader

Hlavná

Pažerák

Injekcie pre bolesť chrbta prietrže: prehľad liekov. Vertebrálna kýla: príčiny, príznaky a metódy liečby

Počet ľudí, ktorí trpia prejavmi vertebrálnej hernie, každoročne rastie. Okrem toho choroba nekontrolovateľne „dospieva“. Lekári stále častejšie robia túto diagnózu pacientom stredného veku. Degeneratívne zmeny sú najčastejšie nezvratné. Včasná a kompetentná terapia vám však umožňuje prerušiť priebeh patologického procesu a zastaviť nepríjemné príznaky. V článku sa budeme podrobnejšie zaoberať tým, ktoré injekcie na bolesť chrbta prietrže odporúčajú moderným odborníkom.

Lekársky certifikát

Vertebrálny stĺp tvorí mnoho jednotlivých kostí - stavcov. Aby sa zabránilo silnému treniu medzi nimi, existujú špeciálne „tesnenia“, ktoré absorbujú zaťaženie počas pohybu. Jedná sa o takzvané medzistavcové platničky. Ich vonkajší plášť, ktorý sa inak označuje ako vláknitý prsteň, musí zostať pevný a pevný po celý život. Chráni vnútro buničitého jadra..

Keď pod vplyvom rôznych faktorov začnú horné a dolné stavce vyvíjať zvýšený tlak na disk, posúva sa ďalej. Stratí svoje funkcie. Vláknitý krúžok sa začína deformovať. Súčasne sa vytlačí buničité jadro. Takto sa vytvorí vertebrálna kýla. Patologický proces je vždy sprevádzaný bolesťou, ktorá v priebehu času zvyšuje intenzitu.

Hlavné dôvody

K tejto chorobe môže viesť veľké množstvo faktorov. Zvyčajne niekoľko z nich ovplyvňuje osobu súčasne..

Hlavné príčiny sa skrývajú v nezdravom životnom štýle a existujúcich patológiách motorického aparátu:

 • žilové preťaženie v dôsledku sedavého životného štýlu;
 • nesprávna výživa, ktorá vyvoláva nedostatok vitamínov a minerálov;
 • nadváhou;
 • matrac a vankúš zlej kvality;
 • závislosti;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice spojené s profesionálnymi alebo športovými aktivitami;
 • predchádzajúce zranenia;
 • patológia chrbtice (osteochondróza, skolióza, kyfóza);
 • predchádzajúce infekcie;
 • vrodené chyby chrbtice.

U žien môže tehotenstvo vyvolať vertebrálnu prietrž. Počas tohto obdobia sa zaťaženie celého tela niekoľkokrát zvyšuje. Podľa štatistík však muži trpia patológiou oveľa častejšie. Príčinou je slabo vyvinutá chrupavka, ktorá podlieha degeneratívnym zmenám..

Klinický obraz

V počiatočnej fáze patologického procesu je jeho jediným príznakom nepohodlie v chrbte alebo krku. Najčastejšie sa pripisuje svalovej námahe. Ako choroba postupuje, záchvaty bolesti sa predlžujú a sú výraznejšie. V neskorších fázach už nezávisia od fyzickej aktivity a neustále sprevádzajú človeka.

Bolesť nie je jediným prejavom prietrže. Symptómy sú do značnej miery determinované lokalizáciou patológie. Celkovým klinickým obrazom sú charakteristické tieto príznaky:

 • akútna bolesť chrbtice, ktorá sa po cvičení zosilňuje a v pokoji sa znižuje;
 • opuch;
 • rachiocampsis;
 • svalové napätie
 • pocit pálenia, brnenie v postihnutej oblasti.

Pacientom sa najčastejšie diagnostikuje kýla bedrovej chrbtice. V tomto prípade si pacienti sťažujú na tieto zdravotné problémy:

 • záchvaty akútnej bolesti v dolnej časti chrbta;
 • strata citlivosti kože na dolných končatinách;
 • zápal močového mechúra;
 • hemoroidy v dôsledku narušenia krvného obehu;
 • hnačka / zápcha;
 • urolitiázová choroba;
 • amyotrophy.

Bolesť je zvyčajne klesajúca. Keď sa nabudúce pokúsite ohnúť alebo narovnať chrbát, výrazne sa zintenzívni.

Diagnostické metódy

Injekcie pre bolesť chrbta prietrže môže predpísať iba odborník. Tento problém sa zaoberá neuropatológ a manuálny terapeut. Liečba sa však vyberie po komplexnom vyšetrení tela a štúdiu klinického obrazu pacienta, jeho anamnézy.

Diagnostika zvyčajne pozostáva z nasledujúcich opatrení:

 1. röntgenový Umožňuje vylúčiť ďalšie patológie muskuloskeletálneho systému.
 2. CT alebo MRI. Pomáha získať kompletný klinický obraz o stave miechového kanála a priľahlých štruktúr, pri identifikácii degeneratívnych porúch a novotvarov..
 3. Myelogram. Postup zahŕňa počítačovú tomografiu s použitím kontrastného činidla. S jeho pomocou je možné presne určiť polohu prietrže a jej veľkosť.
 4. Elektromyelogram. Používa sa na identifikáciu „zranených“ z prietrže nervových zakončení.

Lekár môže predpísať ďalšie štúdie v závislosti od individuálnych charakteristík tela pacienta.

Liečebné metódy

Liečba tejto patológie spočíva v integrovanom prístupe. Lekár vyberie špecifický liečebný režim pre každého pacienta individuálne. V akútnom období sa odporúča odpočinok na posteli. Na zmiernenie bolesti a kŕčov, zastavenie následného ničenia chrupavky sa predpisujú rôzne lieky. Na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice sa používajú vo forme injekcií a mastí. Je nevyhnutné dodržať zvolené dávkovanie a ďalšie odporúčania lekára..

Po skončení akútneho obdobia sa predpíšu:

 • rehabilitácia;
 • masáže;
 • rôzne fyzioterapeutické postupy;
 • Kúpeľná liečba.

Obzvlášť účinný v prípade bolesti chrbta pri injekciách prietrže. Viac podrobností o ich odrodách sa bude diskutovať ďalej v tomto článku..

Druhy injekcií

Pri nekomplikovanom priebehu ochorenia sa používajú lieky z nasledujúcich skupín liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) na zmiernenie bolesti a zápalu;
 • Vitamíny B s cieľom zvýšiť prietok krvi, urýchliť obnovu poškodených nervov a vlákien;
 • svalové relaxanciá pre svalovú relaxáciu.

Priebeh vitamínov zvyčajne trvá 5-10 dní. Po uplynutí tejto doby sa injekcia nahradí tabletami. Najlepšie injekcie na kýlu chrbtice z tejto skupiny sú nasledujúce: Milgamma, Neuromultivit, Neurobion. Sú však kontraindikované v tehotenstve a mladistvých mladších ako 18 rokov v prípade alergickej reakcie na zložky lieku..

Svalové relaxanciá sa injikujú 5 dní. Predstavujú ich lieky Medokalm a Kalmireks, v ktorých je navyše prítomný lidokaín. Ten zvyšuje účinok hlavnej zložky a anestetizuje.

Funkcie NSAID

Základom liečby sú nesteroidné protizápalové lieky. Priamo ovplyvňujú léziu, zastavujú zápal a bolesť.

Čo injekcie robia s kýlou chrbtice? „Staré“ alebo všetky známe lieky sú tieto:

Uznávajú sa bezpečnejšie a účinnejšie lieky novej generácie: „Ksefokam“, „Dexalgin“ a „Movalis“. Injekcie s herniou chrbtice z tohto zoznamu nemajú prakticky žiadny účinok na žalúdočnú sliznicu, ale môžu sa prejaviť ako pálenie záhy alebo kŕče..

Na zníženie nadmerného účinku NSAID na tráviaci trakt lekári predpisujú inhibítory protónovej pumpy (Omeprazol, Nexium). Musia sa užívať v priebehu injekcií..

Injekcie pre prietrž chrbtice v bedrovej oblasti alebo na akékoľvek iné sa používajú intramuskulárne. V prípade silnej bolesti sa používajú dve lieky: jedno ráno na zmiernenie zápalu a druhé večer na zmiernenie akútnej bolesti..

Epidurálna blokáda

Ak sú NSAID neúčinné, lekár predpíše injekcie steroidov a epidurálny blok vertebrálnej hernie. Podľa pacientov ich použitie umožňuje rýchlo zastaviť bolesť. Pravdepodobnosť závislosti je však vysoká. Samotné injekcie sa injikujú priamo do lézie, ktorá je sprevádzaná nepohodlím.

Na blokádu sa používajú tieto lieky:

Injekcie spinálnej prietrže by mal robiť iba kvalifikovaný odborník..

Steroidné injekcie

Kortikosteroidy sa používajú v prípade ťažkých zápalových procesov so známkami vystupovania a štiepenia nervových zakončení. Pôsobia nielen v čase podania injekcie, ale aj po dosiahnutí maximálnej koncentrácie v krvi. Jeho účinnosť je porovnateľná s operáciou.

Medzi najobľúbenejšie drogy patria:

Injekcie s herniou chrbtice majú protizápalový účinok, zmierňujú opuchy, majú pozitívny vplyv na svalový systém. Dávku a trvanie podávania volí lekár. Okrem toho musí vziať do úvahy vek pacienta, závažnosť choroby, prítomnosť sprievodných zdravotných problémov.

Injekcie kýly chrbtice bedrového kĺbu s kortikosteroidmi sú liečebné metódy, ktoré sa používajú, keď sú všetky ostatné metódy ovplyvňujúce tento problém neúčinné. Ich časté používanie je však neprijateľné. Môže dôjsť k závislosti a zvýšenie dávky nemusí vždy viesť k pozitívnemu výsledku..

fyzioterapia

Pravidelné vykonávanie špeciálnych cvičení je dôležité na boj proti chorobe v jej počiatočných fázach, ako aj počas zotavovania z operácie. Výučbový plán vypracuje ošetrujúci lekár individuálne. Po prvé, všetky cvičenia sa vykonávajú pod jeho vedením. Po určitom čase môžete začať s domácimi úlohami, držať sa odporúčaní lekára a vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu, zdvíhaniu závaží.

Toto sú najjednoduchšie a najúčinnejšie cvičenia:

 1. Choďte okolo miestnosti na všetkých štyroch, držte chrbát a ruky rovno.
 2. V rovnakej polohe striedavo natiahnite ruku a nohu z opačných strán. Pozíciu môžete na niekoľko sekúnd uzamknúť, aby ste posilnili väzivo.
 3. Vis na brvne.

Aj v počiatočnej fáze ochorenia môžete robiť jogu. Jediným obmedzením nie je cvičenie v posteli. Ak pociťujete bolesť alebo nepohodlie, je najlepšie prestať.

Chirurgický zákrok

Ak bola diagnóza stanovená v neskorom štádiu patologického procesu a tradičné metódy liečby boli neúčinné, pacientovi sa odporúča chirurgický zákrok. Je predpísaný na bolesti chrbta prietrž, injekcie a iné lieky, ktoré nedokážu zvládnuť, neurologické komplikácie. Tiež sú uvedené impotencia u mužov a močová inkontinencia.

Existuje niekoľko možností chirurgického zákroku:

 1. Dysectomy Počas operácie lekár odstráni buničité jadro a niekedy aj celý disk. Vo výnimočných prípadoch sa uchýlia k svojej pomoci z dôvodu dlhého obdobia zotavenia a vysokej pravdepodobnosti infekcie miesta lézie.
 2. Endoskopická chirurgia. Ide o minimálne invazívnu techniku ​​odstraňovania prietrže, pri ktorej je potrebné použiť kameru a špeciálny nástroj na manipuláciu. Aplikujú sa pomocou malej punkcie, ktorá neumožňuje zabrániť poškodeniu svalov..
 3. Laserová prevádzka. Používa sa u pacientov mladších ako 40 rokov a pri absencii deštrukcie miechy. Znamená to zavedenie ihly so svetlovodom cez malú punkciu, po ktorej nasleduje „odparenie“ postihnutých oblastí laserom.

Je dôležité pochopiť, že chirurgický zákrok je poslednou možnosťou. Lekári sa pokúšajú uchýliť k svojej pomoci, ak je zdravie pacienta relatívne bezpečné.

Obdobie vymáhania

Po ukončení liečby pomocou liekov proti bolesti na stavovcovú herniu alebo chirurgický zákrok potrebuje pacient rehabilitáciu. Umožňuje konsolidovať účinok získaný z liečby a následne zabrániť recidíve.

Najskôr sa odporúča použiť špeciálny korzet. To vám umožní správne rozdeliť a dokonca znížiť zaťaženie chrbtice. Súčasne sa časť tlaku prenáša do brušnej dutiny. Kvalitný výrobok je obvykle vyrobený z hustého, ale flexibilného materiálu. Dĺžku nosenia určuje lekár..

Dôležitú úlohu v rehabilitačnom procese zohráva chrbtová trakcia, ktorá vám umožňuje vrátiť jej premiestnené komponenty na miesto. Na tento účel je pacientovi predpísané triedy na špeciálnych simulátoroch. Výsledok je stanovený v priebehu cvičebnej terapie.

Ak má pacient problémy s hmotnosťou, je potrebné dodržiavať správnu výživu. Na normalizáciu telesnej hmotnosti sa odporúča znížiť obsah kalórií v každodennej strave a zvýšiť množstvo vlákniny. Mali by ste tiež opustiť vyprážané, slané a mastné tuky. Liehoviny a koreniny sú zakázané. Je dôležité nezabudnúť na správny režim pitia (do dvoch litrov vody denne).

Metódy prevencie

Dodržiavaním pomerne jednoduchých pravidiel môžete znížiť pravdepodobnosť vertebrálnej prietrže a iných chorôb motorického prístroja. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. Kontrolná telesná hmotnosť.
 2. Sledujte správne držanie tela.
 3. Snažte sa vyhnúť vzpieraniu..
 4. Pravidelne ťahajte chrbticu a špeciálne cvičenia.
 5. Vzdajte sa zlých návykov.
 6. Vo výnimočných prípadoch noste obuv s vysokými podpätkami.

Uvedené odporúčania samozrejme nie sú úplnou zárukou absencie problémov s chrbticou. Minimalizujú však pravdepodobnosť ich výskytu..

Hlavné typy tabliet na spinálnu prietrž

Na prvý pohľad by sa mali problémy s bedrovými a inými časťami chrbta liečiť lokálnymi prostriedkami, to znamená masti, krémy alebo gély. Prášky na spinálnu prietrž sú však dôležitou súčasťou liečby, pretože postihnutá oblasť je príliš hlboká. V súlade s tým je plnohodnotné dodávanie aktívnych zložiek liečiv do chrupavkového tkaniva disku možné iba s prietokom krvi. Negatívnym aspektom takejto liečby je riziko vedľajších účinkov, najmä preto, že takéto lieky sa zvyčajne predpisujú na dlhú dobu.

Tablety a prípravky na spinálnu prietrž

NSAID: čo táto skratka znamená. Úloha tejto skupiny liekov pri liečení medzistavcovej prietrže

Na začiatku 19. storočia bol salicín izolovaný z vŕbovej kôry, ktorá bola ľudovým liečiteľom už známa ako prostriedok boja proti horúčke. Následne sa z toho získala kyselina salicylová. O niekoľko rokov neskôr sa syntetizoval prvý liek jednej z najrozsiahlejších skupín v modernej farmakológii NSAID - aspirín. Toto zníženie znamená nesteroidné (t.j. nehormonálne) protizápalové lieky.

Odvtedy sa syntetizovali a modifikovali rôzne lieky tejto skupiny. A keď sme študovali choroby chrupavky a kĺbov, ukázalo sa, že účinne bojujú proti symptómom tejto patológie a zastavujú zápalovú reakciu. Princíp, ktorým tieto lieky pôsobia z vertebrálnej kýly bedrovej, krčnej alebo hrudnej oblasti, je pomerne komplikovaný. Antipyretický účinok je spôsobený rozširovaním krvných ciev kože, zvýšeným prenosom tepla a čiastočne inhibíciou regulačného centra v mozgu..

Okrem toho nesteroidné protizápalové lieky ovplyvňujú rôzne časti patogenézy zápalu. Lieky normalizujú zvýšenú priepustnosť kapilár, inhibujú účinky bradykinínu, histamínu a ďalších biogénnych zlúčenín. NSAID tiež obnovujú normálnu mikrocirkuláciu. Analgetické účinky liekov v tejto skupine sú spôsobené inhibíciou syntézy prostaglandínov.

Ďalšie informácie

S tým súvisí aj najbežnejšia komplikácia, ktorá obmedzuje použitie NSAID u mnohých pacientov so sťažnosťami na medziobratlovú herniu. Tieto tablety majú ulcerogénny, to znamená škodlivý účinok na sliznicu žalúdka a dvanástnika. V niektorých prípadoch vedie nekontrolovaný príjem NSAID k vredom. Avšak v súčasnosti syntetizované lieky, ktoré prakticky nemajú taký vedľajší účinok.

Všeobecnou kontraindikáciou akéhokoľvek lieku zo skupiny NSAID sú erózne lézie črevnej sliznice, hematopoéza. Pacienti so sprievodnými patológiami obličiek a pečene, cukrovkou, berú tieto lieky opatrne. Okrem toho sa použitie NSAID počas tehotenstva a laktácie neodporúča. Počas regresie bedrovej alebo inej vertebrálnej hernie sa tieto lieky odporúčajú používať navonok..

Zoznam NSAID používaných na miechu prietrže

Najbežnejším liekom predpísaným na liečbu medzistavcovej prietrže je diklofenak. Registrované množstvo obchodných názvov tejto drogy. V lekárňach sa tento liek nachádza pod názvami Alllavoran, Diklogen, Voltaren, Diklak, Revmavek, Rapten, Xenid, Dikloran, Diklobene, Dikloberl a ďalšie. Z hľadiska protizápalových a analgetických účinkov výrazne prevyšuje iné NSAID (Aspirin, Ibutupen a Butathen) hormonálne lieky. Pri perorálnom podaní vo forme tabliet sa diklofenak dobre vstrebáva z gastrointestinálneho traktu.

Jeho biologická dostupnosť je asi 50%. Maximálna koncentrácia v krvi sa dosiahne po 1 - 2 hodinách. Predĺžené formy liečiva sa uvoľňujú a vylučujú pomalšie. Medzi výhody diklofenaku patrí jeho schopnosť preniknúť do synoviálnej tekutiny kĺbov.

Dávka týchto tabliet z prietrže chrbtice počas obdobia exacerbácie je 25 až 50 mg 2 až 3 krát denne. Po odstránení hlavných príznakov užite 25 mg trikrát denne. Liečba trvá 1 - 1,5 mesiaca. Na zníženie rizika negatívnych účinkov na sliznicu zažívacieho traktu sa diklofenakové prípravky užívajú s jedlom alebo bezprostredne po ňom. Iné lieky zo skupiny NSAID, ktoré môžu liečiť medzistavcovú prietrž, sú:

 • Indometacín (indobén, tridocín, indomet) sa predpisuje so 75 mg v 3 rozdelených dávkach, potom sa pri dobrej tolerancii množstvo zvýši na 100 - 150 mg;
 • Ketoprofen (Ketolist, Ketonal), v počiatočnej fáze liečby je dávka 10 mg 2 až 3 krát denne, potom 0,1 až 0,2 g za deň;

Relatívne novým liekom je tenoxikam (Tenikam, Tenoktil, Tobitil). Jeho rozlišovacou schopnosťou je vysoká biologická dostupnosť a dlhodobý účinok. Liek sa predpisuje v malej dávke (0,02 - 0,04 g) jedenkrát denne. Je tiež možné použitie tohto liečiva vo forme rektálnych čapíkov..

lieky proti bolesti

U niektorých pacientov je exacerbácia vertebrálnej kýly bedrovej, krčnej alebo hrudnej oblasti sprevádzaná syndrómom veľmi závažnej bolesti. V tomto prípade nestačí analgetický účinok, ktorý majú nesteroidné protizápalové lieky. V podobnej situácii sú indikované centrálne pôsobiace lieky proti bolesti. Z dôvodu prítomnosti omamných látok sa používajú iba v nemocnici a predávajú sa striktne podľa lekárskeho predpisu. V klinickej praxi sa za užitočné považuje kombinované liečivo obsahujúce účinné lieky na spinálnu prietrž:

 • paracetamol (325 mg);
 • tramadol (37,5 mg). Toto je Zaldiar.

Liečivo je predpísané maximálne 2 až 3 dni. Dávkovanie je 1 až 2 tablety každých 6 hodín (čo je minimálny možný interval). Maximálna denná dávka by nemala prekročiť 8 tabliet. Počas liečby prísne sledujte multiplicitu a dávkovanie!

Lekári zdôrazňujú, že liečba Zaldiarom nie je kompatibilná s alkoholom kvôli riziku akútnej intoxikácie. S opatrnosťou sa liek predpisuje na stavcovú prietrž, ktorá sa vyskytuje súčasne s epilepsiou a inými kŕčovými poruchami. Tento liek je tiež kontraindikovaný pri traumatických poraneniach mozgu. Hlavné vedľajšie účinky (podráždenosť, chvenie končatín) sú spojené s účinkom lieku na centrálny nervový systém..

Obnovte krvný obeh a odstráňte svalové kŕče

S vertebrálnou prietržou sú svaly obklopujúce postihnutý disk neustále v napätí. Okrem bolesti spôsobuje aj narušenie prietoku krvi. To zasa vedie k spomaleniu metabolických a regeneračných procesov a zhoršuje sa dodávanie liekov určených na urýchlenie regenerácie. Preto sú v akútnom období indikované vazodilatačné prípravky na komplexnú liečbu miechy:

 • Actovegin, vymenujte 1 až 2 tablety (200 až 400 mg) trikrát denne po dobu 5 až 10 minút pred jedlom;
 • Trental (Pentoxifyllín, Vasonit), užite 400 mg (1 kapsula) 2 až 3 krát denne počas alebo bezprostredne po jedle.

Lieky proti bolesti a protizápalové nesteroidné lieky predpísané na prietrž chrbtice budú neúčinné, ak sa nevylúči svalové kŕče. Na tento účel sa používajú svalové relaxanciá. Typicky sa Midokalm (tolperisón) predpisuje v množstve 50 mg až 150 mg za deň, Sirdalud (Tizalud, Tizanidín) 2 mg trikrát denne. Tieto lieky často spôsobujú ospalosť a môžu viesť k mdlobám. Preto sa ich použitie (najmä Midokalm) musí vykonávať pod lekárskym dohľadom.

Udržiavacia terapia

Medzistavcovú prietrž je potrebné liečiť dlhú dobu. Silné lieky proti bolesti a protizápalové lieky zmierňujú akútne príznaky. Na zabezpečenie výsledku sú potrebné ďalšie bezpečné lieky. Homeopatické lieky sú dobré pre pacientov s hrebeňovým ochorením..

Najbežnejším a najobľúbenejším cieľom je T. Tento nemecký liek obsahuje jednu a pol tucta aktívnych zložiek prírodného pôvodu. Preto je bezpečný, jediným vedľajším účinkom je alergická reakcia. Aplikujte 1 tabletu trikrát denne. Liečba trvá až 4 mesiace.

Tablety na lumbálnu medzistavcovú prietrž

Etiotropická terapia

Eliminácia zdroja choroby poskytuje viditeľnú úľavu, ale príčina ochorenia sa často stáva niekoľkými nepriaznivými faktormi, takže nie je ľahké dosiahnuť úplné a rýchle uzdravenie. Faktorom výskytu medzistavcových prietrží je často porucha zásobovania krvi. V dôsledku toho bunky nedostávajú potrebné množstvo užitočných látok. Chrupavkové disky strácajú svoju elasticitu, čo zvyšuje riziko narušenia ich integrity a straty želatínového jadra..

Na odstránenie tejto príčiny prietrže sa vykonávajú tieto činnosti:

1 Posilnenie životného štýlu a prechod na správnu výživu. Pacient by mal rozvíjať túžbu po zdravom životnom štýle, zavádzať mliečne výrobky do každodennej stravy, nezabudnite správne držať a normalizovať hmotnosť. 2 Reanimácia chrbtice pomocou masáže a manuálnej terapie. Aby sa svalová hmota dostala do prirodzeného stavu, používajú sa liečivá na uvoľňovanie svalov a odstránenie bolesti sa uskutočňuje pomocou špeciálnych liekov predpísaných lekárom. 3Ošetrenie prostriedkami na odstránenie zápalu, spevnenie štruktúry tkaniva chrupavky, zlepšenie kvality dodávky krvi do chrbtice.

Nesteroidné protizápalové lieky

Vo väčšine prípadov sú na začiatku liečby predpísané nesteroidné protizápalové lieky pôsobiace v 3 smeroch:

eliminovať zápal; zmierniť bolesť; uvoľniť teplo.

Mechanizmus ich aktivity spočíva v blokovaní enzýmu, ktorý sa podieľa na tvorbe zápalových mediátorov. Pri dlhodobom užívaní liekov existuje riziko ulcerácie a erózie na stenách gastrointestinálneho traktu, preto by sa s bolesťou dolnej časti chrbta malo zaobchádzať opatrne, pričom treba venovať pozornosť objavujúcim sa vedľajším účinkom. Použitie diklofenaku pri liečení medzistavcovej prietrže je spôsobené veľkým počtom vedľajších účinkov, preto sa neodporúča dlhšie ako 2 týždne. Racionálnou náhradou diklofenaku je liek Meloxicam. Zmierňuje zápal pri nižších dávkach a kratšom liečebnom cykle..

Chondroprotektory a lieky na báze kyseliny hyalurónovej

Chondroprotektory sú navrhnuté tak, aby posilňovali štruktúru chrupavky a dodávali im užitočné prvky pre normálnu aktivitu. Aktívnou zložkou týchto terapeutických výrobkov je chondroitín sulfát, ktorý v kombinácii s glykozaminoglykánmi a proteoglykánmi zabraňuje deštrukcii medzistavcových platničiek a blokuje rozvoj choroby..

Kýly obsahujúce kyselinu hyalurónovú podporujú hromadenie tekutín v mieche, čím zvyšujú jej elasticitu. Okrem toho odstraňujú bolesť. Pacientom sa predpisujú aj homeopatické lieky. Spôsobujú exacerbáciu chronických chorôb, nútia telo k posilneniu ochranných opatrení v boji proti tejto chorobe. Predpokladá sa, že tieto lieky nemajú žiadne kontraindikácie a škodlivé účinky, ale ich použitie je možné iba s cieľom zabrániť tomuto ochoreniu.

Preskúmanie účinných piluliek

Lekári predpisujú na zníženie bolesti a prevenciu zápalu nasledujúce lieky:

1 Analgetiká, ktoré zmierňujú bolesti rôzneho pôvodu (Paracetamol). 2 nesteroidné protizápalové lieky (aspirín, ibuprofén). 3Rôzne lieky, ale so silnejším účinkom, lieky na predpis. Ich použitie je vhodné, keď už slabé lieky už nepomáhajú (diklofenak). 4 Svalové relaxanciá sú určené na zmiernenie svalového kŕče (Valium). 5 Svalové relaxanciá majú zmierniť kŕče kostrového svalstva a zlepšovať kvalitu krvného obehu, sú tu však dosť závažné kontraindikácie (Midocalm). 6 Antidepresíva pomôžu zmierniť bolesť a normalizovať spánok. Kortikosteroidy sa používajú na zmiernenie zápalového procesu, pri dlhodobom používaní majú negatívne následky (Decadron). 8 Narkotické syntetické látky je možné získať iba po súhlase špecialistu, používajú sa v naliehavých prípadoch a iba pod dohľadom špecialistu (Morfín, Kodeín)..

Patogénna liečba a potrebné lieky

Na prevenciu a elimináciu väzieb patologického reťazca sa používajú lieky a relaxanty svalov rôznych smerov:

decongestants; enzymatická; dilatačné nádoby; hormonálne.

Medzi najbežnejšie patria:

1 Dexametazón sa používa na silné zápaly a silné bolesti. Jedným z negatívnych dôsledkov po použití lieku je závislosť, Dexametazón má nepriaznivý vplyv na chrupavku. 2Midokalm sa používa na zmiernenie bolesti uvoľnením svalov. Pri vysokých dávkach je možné zníženie tlaku, preto sa Midokalm používa iba po súhlase lekára. 3Pentoxifylín zlepšuje krvný obeh a spevňuje steny krvných ciev, čím bráni ich deformácii. Pentoxifylín zvyšuje odolnosť tkanív voči nedostatku kyslíka.

Ďalším účinným liekom na liečenie bedrovej medzistavcovej prietrže je Karipazim. Tento liek v kombinácii s elektroforézou poskytuje skutočne úžasný výsledok. Lieky sú dostupné vo forme mastí alebo gélov, musíte si však vziať tablety. Pentoxifylín poskytuje vynikajúci výsledok. Nie je potrebné uprednostňovať iba jednu tabletu, prietrž bedrovej chrbtice si vyžaduje komplexné ošetrenie. Po mesiaci aplikácie sa zlepšuje prietok krvi, výživa poškodených tkanív, zníženie opuchov a zápalov.

Nasledujúce lieky môžu byť predpísané ako ďalšie:

1 Actovegin podporuje regeneráciu buniek, dodáva im správne množstvo kyslíka a glukózy. 2 Znižuje zápal uškrteného nervu, zmierňuje opuchy a bolesť blokády novokainu pridaním kortikosteroidných hormónov. Určite dodržiavajte priebeh liečby týmito liekmi predpísaný lekárom. 3 Baclofen a Sibazon pomáhajú znižovať svalové napätie.

Nezabudnite na negatívne následky a kontraindikácie každého lieku, preto sa pred použitím musíte poradiť so svojím lekárom. Liečba medzistavcových prietrží liečivami zahŕňa použitie biostimulantov s cieľom zvýšiť odolnosť patológie:

Kvapalný extrakt z aloe podporuje regeneráciu buniek; enzýmové prípravky pôsobia na bolestivé procesy; zlepšuje tok kyslíka do tkaniva a krvný obeh Pentoxifyllín.

Príjem vitamínu bude tiež užitočný počas obdobia ochorenia:

obnoviť citlivosť poškodených tkanív, zmierniť syndróm bolesti pomôže vitamínom skupiny B; rehabilitácia kostného tkaniva, posilnenie väzov prispieva k vitamínu D, ktorý sa používa s vápnikom; vitamíny A, E a C pomôžu regenerovať poškodené bunky.

Mnoho liekov je určených na odstránenie symptómov patológie, ale nie každý môže prietrž zničiť. Na úplné vyliečenie sú potrebné účinnejšie metódy a nástroje, ktoré dokáže určiť iba špecialista.

Chirurgická liečba prietrže je nevyhnutná iba vtedy, ak je mimoriadne závažná. Pri typickom priebehu tohto ochorenia sa lieči kýla chrbtice. Použitie konzervatívnych metód nielen eliminuje bolesť, ale tiež rozvíja nový životný štýl, v ktorom nedochádza k exacerbáciám po dlhú dobu..

Liečba prietrže

Zdravá chrbtica nespôsobuje nepohodlie pri pohybe, ľahko a bezbolestne vydrží fyzickú námahu. S dystrofickými zmenami v štruktúre medzistavcových platničiek sa stráca ich pevnosť a elasticita, čo prispieva k objaveniu sa výčnelkov a hernií. V priebehu času sa objaví bolesť chrbta a pozdĺž zovretého nervu znecitlivenie a slabosť končatín. Všetky tieto nepríjemné prejavy vyžadujú seriózne zaobchádzanie..

Na čo je zameraná liečba

Konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže liekmi sa uskutočňuje na:

odstránenie bolesti, zápalu, zvýšenie krvného obehu a lymfy; zmierniť traumu nervových štruktúr; znížiť stupeň vyčnievania medzistavcových platničiek.

Aké lieky sa používajú

Medzistavcová hernia sa lieči komplexne pomocou liekov s rôznymi účinkami:

Na zmiernenie bolesti a zápalu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, nimesil, meloxikam atď. Reflexný svalový spazmus môže pomôcť znížiť množstvo liekov, ako sú midokálne, xeomin, memantín a ďalšie. Antikonvulzíva (karbamazepíny) sa používajú na odstránenie neutopatickej bolesti. Vitamíny pomôžu obnoviť nervové vedenie, pre ktoré sú predpísané vitamíny B. Na zlepšenie chrupavky, chondroprotektorov - chondroxid, teraflex, alflutop, artrové tablety atď..

Medzistavcová hernia sa lieči aj inými druhmi konzervatívnej terapie - fyzioterapiou, reflexnou terapiou a manuálnou liečbou..

Tri hlavné oblasti liečby kýly

Liečba drogami sa vykonáva, ak je medzistavcová prietrž malá. V týchto prípadoch je tlak na nervové korene a miechu zanedbateľný, zápal tkanív obklopujúcich prietrž je nekritický, preto nie je potrebný chirurgický zásah. Zvyčajne sa vykonáva etiotropická, symptomatická a patogenetická terapia medzistavcovej prietrže..

Etiotropická terapia

Liečba je zameraná na odstránenie príčiny choroby, ktorá je porušením dodávky krvi do chrbtice. Nedostatočná výživa vedie k strate sily medzistavcových platničiek, pravdepodobnosti narušenia integrity vláknitého prstenca a prolapsu jadra buničiny..

Špecialisti, aby zastavili patologický proces, odporúčajú:

Normalizujte životný štýl a zdravé stravovanie. Každý deň vykonávajte gymnastické cvičenia - pomôžu v boji proti nadváhe, obnovia držanie tela. Do stravy je dobré pridať mliečne výrobky a bravčovú chrupavku. Pokúste sa obnoviť funkčné schopnosti chrbtice. Využite na to masáž, manuálnu terapiu, osteopatiu, fyzioterapiu, akupunktúru. Užívanie liekov na uvoľnenie svalov, ako je napríklad midcalm, nebude interferovať. Vykonajte liečbu liekmi (chondroxid, teraflex, alflutop, arthra), aby ste posilnili štruktúru chrupavky, odstránili zápaly a zlepšili krvný obeh..

Liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi

Použitie NSAID pri liečbe chrbtice je rozšírené kvôli schopnosti vykazovať trojitý účinok - protizápalový, analgetický a antipyretický. Malo by sa však pamätať na to, že NSAID s dlhodobým používaním môžu poškodiť steny žalúdka a čriev. Preto by sa použitie liekov z tejto skupiny (napríklad diklofenak a movalis) malo napriek vysokým terapeutickým vlastnostiam používať opatrne..

Použitie chlondroprotektorov alflutopu, teraflexu a kyseliny hyalurónovej

Účinnou látkou v zložení chondroprotektorov je alflutop a arthra - chondroitín sulfát. Užívanie liekov tejto skupiny pomáha posilniť štruktúru medzistavcových platničiek a ich normálne fungovanie. Preto jeden z najlepších chondroprotektorov rozpoznal alflutop, teraflex a artru.

Tlmiace vlastnosti medzistavcových platničiek sú vylepšené výrobkami obsahujúcimi kyselinu hyalurónovú. Zvyšujúc sa obsah tekutiny v želatínovom jadre, zvyšujú elasticitu a viskozitu chrupavky, odstraňujú bolesť. Chemické zlúčeniny, ktoré tvoria liečivo, môžu chrániť receptory pred agresívnymi látkami.

Homeopatické lieky

Pri použití homeopatických liekov sa chronické ochorenia zhoršujú, v reakcii na to sa aktivujú obrany na boj proti patológii. Prostriedky sú najúčinnejšie pri prevencii hernie chrbtice alebo sa používajú ako doplnok k iným liekom, ako sú midokálne, diklofenak, alflutop, artria.

Patogénna terapia

Pri patogenetickej terapii dochádza k blokáde väzieb patologického procesu. Liečba sa vykonáva pomocou opuchov, vazodilatátorov, hormonálnych liekov a svalových relaxancií. Sú to midokalm, dexametazón, aktovegín, milgamma.

Použitie glukokortikoidov

Steroidné protizápalové lieky sú účinné pri prejavoch silného zápalu a silnej bolesti. Je potrebné mať na pamäti, že pri dlhodobom používaní glukokortikoidov je možná závislosť, preto sa liečba najlepšie vykonáva v nemocnici..

Používanie svalových relaxancií (midokálne)

Pri liečbe medzistavcovej prietrže je predpísaný midokal na uvoľnenie svalov. Ostrá bolesť je zvyčajne spôsobená kompresiou nervových kmeňov pri sťahovaní svalového systému. Midokalm môže zmierniť bolesť len niekoľkými intramuskulárnymi injekciami. Dávku lieku má zvoliť lekár, pretože stredná časť tlaku znižuje tlak.

Symptomatická terapia

Liečba je zameraná na odstránenie symptómov choroby. Medzistavcová prietrž je zvyčajne sprevádzaná bolesťou. Pri liečbe kýly a eliminácie príznaku vo forme zriedkavo sa vyskytujúcej bolesti sú predpísané NSAID a chondroprotektory - diklofenak + alflutop. Stretnutie je možné doplniť drogami almag alebo žalúdok.

Užívanie drog na ochranu stien žalúdka

Zvyčajne sa na liečenie chorôb žalúdka a čriev predpisujú žalúdočné, almagové, almagelové, fosfalugelové prípravky. Symptomatická liečba herniovaného disku si však vyžaduje použitie týchto liekov..

Použitie antidepresív

Antidepresíva sa predpisujú pri nespavosti spôsobenej ochorením miechy. Nová generácia týchto liekov je k dispozícii iba na lekársky predpis (sertralin, insidón)..

Fyzioterapeutické postupy

Pri symptomatickej terapii sú účinné akupunktúra, masáže a hirudoterapia. V Európe sa homeosiniatria stáva populárnou, čo je metóda, pri ktorej sa homeopatické prípravky injikujú subkutánne do miest reflexogénnych bodov pomocou tenkých ihiel..

Ako nakupovať

Prípravky na liečenie medzistavcovej prietrže, ako je diklofenak, alflutop, midocal, arthra, je možné kúpiť iba na lekársky predpis. Z veľkej časti ide o silné lieky s vedľajšími účinkami..

Pomohol vám článok??

+31

Zhrnutie drogovej terapie fyzioterapia

V súčasnom štádiu vývoja medicíny sa medzistavcová prietrž nelieči veľmi úspešne:

Drogová terapia nebojuje s príčinou - prolapsom disku, ale s výsledkom - porušením koreňov miechy. Chirurgická liečba je mimoriadne náročná, vyžaduje vážne vybavenie, vysoko kvalifikovaného chirurga, ale operácia sa vráti ďaleko od každého disku. Tento problém tiež vedie k vzniku mnohých šarlatánov, ktorí "Rezané cesto": chiropraktici, chiropraktici a iní tradiční liečitelia.

Medzistavcové prietrhy lumbálnej chrbtice sa však dajú úspešne liečiť, trvá to dlho a nudne. Na terapiu sa používajú lieky a fyzioterapia (ktorá zahŕňa masáže, cvičebnú terapiu, akupunktúru, elektroforézu). Ak je konzervatívna liečba neúčinná, vykoná sa chirurgický zákrok.

Všetko, čo môže pacient urobiť pre seba doma, je riadiť sa pokynmi lekára (brať lieky, monitorovať záťaž v dolnej časti chrbta). Ľudové liečivá sa používajú ako pomocné a regeneračné, ale priamo ovplyvňujú liečbu kýly veľmi slabo. Preto v tomto článku ich nebudeme brať do úvahy.

Drogová terapia

Úlohy spojené s užívaním drog pri kýloch bedrovej chrbtice:

bojovať proti bolesti a zápalu,

odstránenie opuchu z obmedzených koreňov miechy,

obnova stavu nervového tkaniva,

obnova štruktúry medzistavcovej chrupavky.

Budeme diskutovať o týchto úlohách a o tom, ako ich plniť podrobnejšie..

1. Boj proti bolesti a zápalu

Na tento účel sa používajú nesteroidné protizápalové lieky a glukokortikosteroidy..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Pri medzistavcovej hernii bedrovej chrbtice sa používajú 4 spôsoby podania liečiva.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Postup pri blokovaní medzistavcovej prietrže pri CT skenovaní

Je vhodné rozptýliť pretrvávajúce mylné predstavy, že pri injikovaní NSAID injekciami je riziko ulcerácie v žalúdku nižšie. Toto riziko je rovnaké a nezávisí od spôsobu podania.

2. Odstránenie opuchov z uškriepených koreňov miechy

Na tento účel sa používajú diuretiká (diuretiká). Tieto lieky používajú veľmi obmedzený čas a iba v akútnom období ochorenia. Neužívajte diuretiká bez lekárskeho dohľadu, pretože môžu spôsobiť nebezpečné komplikácie: dehydratácia, poruchy elektrolytov (nedostatok draslíka), kritický pokles tlaku.

Najúčinnejším diuretikom pri liečbe medzistavcovej prietrže je diakarb.

3. Obnovenie stavu nervového tkaniva

Nervové tkanivo s kýlami bedrovej oblasti je obnovené dvoma skupinami liekov:

Zlepšenie mikrovaskulárneho obehu: pentoxifylín, emoxipín, klopidogrel atď..

Zlepšenie stavu nervového tkaniva: Actovegin, Cerebrolysin, atď. Avšak táto skupina liekov je príliš propagovaná kartelmi poľnohospodárskych podnikov. Je ťažké povedať, ako efektívne sú, pretože ešte neexistujú žiadne skutočne nezávislé štúdie.

4. Zlepšenie štruktúry zničenej chrupavky

Na splnenie tejto úlohy sa používajú chondroprotektory: chondroitín, glukozamín. Dôkazná základňa pre účinnosť týchto liekov je rovnako sporná, ako Actovegin. Mnoho nezávislých vedcov verí, že chondroprotektory pôsobia lepšie ako placebo..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy nemôžu byť alternatívou k liekom alebo chirurgickému zákroku pri problémoch bedrovej chrbtice, ale v schopných rukách sú schopné opakovane zosilňovať a predlžovať účinok liekov.

Masáž je najdôležitejšou súčasťou každého liečebného programu na odstránenie bedrovej medzistavcovej prietrže. Umožňuje zmierniť svalové kŕče, ktoré obnovia normálnu biomechaniku chrbtice, zmierňuje bolesť, zmierňuje svalové kŕče - to všetko výrazne urýchľuje regeneráciu.

Elektroforéza je spôsob podávania liekov pomocou elektrického poľa. Pri medziobratlovej kýle sa používa elektroforéza lokálnych anestetík: novokain, lidokaín atď. To vám umožňuje znížiť dávku NSAID, a teda znížiť pravdepodobnosť nežiaducich vedľajších účinkov z nich..

Akupunktúra (akupunktúra) bedrových hernií má rovnaké ciele ako lieky: anestézia, zmiernenie svalových kŕčov, obnovenie metabolizmu v nervovom tkanive. V rukách profesionála je to veľmi účinná metóda..

Fyzioterapeutické cvičenia sa používajú v období zotavenia po operácii. Cvičebná terapia obnovuje normálnu biomechaniku kostry, zlepšuje metabolizmus vo svaloch, urýchľuje regeneráciu.

Elektroforéza je jednou z metód na zmiernenie stavu prietrže chrbtice

operácie

Chirurgická liečba sa vykonáva iba vtedy, keď konzervatívne metódy neboli účinné. Účelom operácie je eliminovať tlak prolapsovaného disku na miechu alebo jej vetvy.

Existujú dve skupiny operácií:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Zhrnúť

Vertebrálna hernia sa lieči veľmi obtiažne. Preto sa mnoho pacientov zúfalstva obracia na chiropraktikov, šepotiek babičiek a iných tradičných liečiteľov. Predtým, ako to urobíte, premýšľajte o tom: neprofesionálny účinok na chrbticu vás môže hlboko postihnúť alebo dokonca zabiť. Stojí to za riziko? Priveďte svoju herniu na kvalifikovaného neurológa - iba on nájde efektívny liečebný program.

Autor: Evgeny Vinogradov

(blok nižšie je možné posúvať doprava až na koniec)

Aká účinná je lekárska liečba prietrže: všetko o liečbe

Miechová kýla patrí do kategórie najbežnejších patológií muskuloskeletálneho systému - až 90% prípadov všetkých prejavov prietrže. Najčastejšie sa patológia vyvíja u mužov vo veku 35 až 50 rokov. Nachádza sa však u mladých ľudí a ženy nie sú výnimkou. Liečba kýly bedrovej chrbtice liečivom je základom liečby tohto ochorenia, ktoré sa zvyčajne kombinuje s fyzioterapeutickými metódami, fyzioterapiou..

Vertebrálna kýla sa musí liečiť, inak v priebehu času to povedie k postihnutiu a iným negatívnym procesom vrátane sprievodných chorôb orgánov. Integrovaný prístup je najlepším spôsobom odstránenia choroby. Kombinuje konzervatívne techniky a ľudové liečivá.

Dôvody a prízraky liečby

Aby ste pochopili, na základe čoho by mala byť liečba medzistavcovej prietrže založená, musíte vedieť, aké faktory prispievajú k jej tvorbe. Z mechanického hľadiska sa prietrž vyvíja ako reakcia na silný tlak v priestore medzi stavcami. Zahŕňa mäkké tkanivo, ktoré sa nakoniec tvorí prietrž a vytlačuje sa medzi stavce.

K tejto patológii vedie niekoľko zranení, funkcií životného štýlu a chorôb:

 • obezita - nadváha o 30 - 40 kg a viac, zhoršujúca sa stav chrbtice a celého tela;
 • vážne zranenia chrbta spojené s nárazmi, pádmi alebo športom;
 • choroby chrbtice vrátane vrodených patológií: zakrivenie, asymetria. Medzi získanými chorobami je najčastejšou príčinou osteochondróza;
 • ostré alebo silné zákruty, podobné krúteniu, tiež spôsobujú prietrž, najmä ak sa vyskytujú pravidelne a zvyšujú riziko prasknutia vláknitého prstenca.

Športovci, ľudia zaoberajúci sa ťažkou fyzickou prácou sú bezprostredne ohrození. Patria sem aj tí, ktorí neustále pracujú v sede, napríklad pri počítači.

Niektoré stavce s porážkou dávajú ďalšie príznaky. Pri kýle sakrálneho oddelenia sa tak často vyskytujú problémy s močením, reprodukčnými funkciami, u žien - poruchy v oblasti gynekológie. V iných prípadoch sa môže objaviť bolesť pri chôdzi, slabosť končatín, paréza.

Na úplné odstránenie choroby je potrebné podstúpiť odborné vyšetrenie s použitím diagnostického zariadenia: röntgen, CT, MRI a niektoré ďalšie postupy.

Ciele liečby prietrže

Konzervatívne ošetrenie prietrže je založené na niekoľkých účtoch:

 • zníženie výčnelku medzistavcovej chrupavky v bedrovej oblasti;
 • zníženie stupňa traumy nervových zakončení chrbtice;
 • odstránenie bolesti;
 • použitie liekov na zlepšenie krvného obehu a obehu iných tekutín.

Na dosiahnutie týchto cieľov sa používajú špeciálne skupiny drog a najčastejšie ich kombinácia. Lieky na lumbálnu prietrž zahŕňajú: nesteroidné protizápalové látky, myostimulanty, angioprotektory, antikonvulzíva, chondroprotektory a vitamíny B.

Väčšina liekov na liečbu je vo forme tabliet. Protizápalové látky sa však často používajú vo forme gélov a mastí. Pri silnej bolesti sa predpisujú injekcie. Glukokortikoidy sa predpisujú v závažných prípadoch, najmä na zmiernenie akútnych záchvatov bolesti.

Lieky na kýlu chrbtice v bedrovej oblasti sú troch typov. Je dôležité vziať do úvahy, že terapia samotnými liekmi nie je možná - musí sa kombinovať s inými metódami: telesná výchova, reflexológia, fyzioterapeutické technológie..

Etiotropické ošetrenie

V tejto oblasti lekári predpisujú lieky na odstránenie príčin prietrže lumbálnej chrbtice. Spolu s liekmi predpisujú fyzické cvičenia. Ak má pacient nadváhu, odporúča sa jej špeciálna diéta..

Spolu s užívaním liekov sa pacient podrobuje akupunktúre, fyzioterapii, masáži. Použitie manuálnej terapie je veľmi efektívne. Pri elektroforéze a ďalších technikách sa často používajú lieky na subkutánne podávanie. Nesteroidné protizápalové tablety - liek číslo 1 na liečbu medzistavcovej prietrže.

Cieľom etiotropickej liečby prietrže medzistavcového priestoru je normalizácia života a dennej stravy, zahrnutie fyzickej aktivity do záležitostí pacienta. Lekári tiež plánujú terapiu, ktorá obnovuje funkciu chrbtice. Okrem NSAID sa predpisujú chondroprotektory, vitamíny a lieky na krvný obeh.

Funkcie použitia NSAID

Nesteroidné lieky sa uznávajú ako zlatý štandard pri liečení mnohých chorôb chrbtice a prietrž nebola výnimkou. Sú vysoko účinné a majú minimálne vedľajšie účinky a komplikácie. Drogy potláčajú pôsobenie látky, ktorá zvyšuje zápalový proces a bolestivé impulzy.

Neselektívne NSAID (tradičné) výrazne znižujú citlivosť nervových vlákien, čo znižuje zápal a zvyšuje prietok krvi. Tieto produkty pôsobia veľmi rýchlo: diklofenak, indometacín, ibuprofén. Selektívne NSAID majú mierne odlišný účinok. Hlavným predstaviteľom tejto skupiny je Movalis. Pacienti to obvykle lepšie tolerujú, ale užívanie liekov nie vždy vedie k želaným výsledkom..

Účinnosť liečby určuje kompetentný výber dávky anestetík, čo by mal urobiť lekár. Lieky proti bolesti majú tiež antipyretický účinok. Tu sú rysy najpopulárnejších NSAID predpísaných na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice:

 • Diclofenac. Používa sa buď vo forme roztoku alebo vo forme tabliet. Niekedy predpísané sviečky alebo masti "Diclofenac". Zloženie tabliet obsahuje maximálnu koncentráciu diklofenaku sodného 25 mg. Liek môžete používať na krátky čas, pretože ovplyvňuje črevné sliznice (sviečky a sviečky sa používajú na gastritídu a vredy)..
 • Movalis. K dispozícii je tiež prášok na injekciu, čapíky a tablety, tiež vo forme suspenzie. Obsahuje meloxikam v dávke 7 až 15 mg. Je potrebné postupovať opatrne, pretože to spôsobuje vážne následky pre cukrovku, astmu a srdcové choroby..

Použitie chondroprotektorov

Skupina chondroprotektorov je zahrnutá v etiotropnej liekovej liečbe prietrže, tieto lieky majú výrazný antiseptický a regeneračný účinok. Ak chcete dosiahnuť výsledky, musíte ich vziať na dlhú dobu. Ak začnete s liečbou bedrovej kýly včas, môžete zničiť deštruktívny proces.

homeopatie

Homeopatické lieky na liečbu bedrovej prietrže sú neškodné a vysoko účinné. Jednou z hlavných výhod takýchto liekov je vo väčšine prípadov hypoalergénnosť. Neovplyvňujú trávenie a pôsobia výlučne na problém, ktorý spôsobil prietrž..

Takmer všetky homeopatické lieky sú 100% prírodné prostriedky. Vyberajú sa jednotlivo, masti sú obzvlášť užitočné:

 • „Cieľ-T“ - na báze seróznych látok, soli, kyseliny citrónovej a koncentrátov z rastlín. Aplikujte až 4 krát denne na poškodenú oblasť, ktorá sa používa pri masáži. Môže sa používať dokonca aj počas tehotenstva..
 • "Traumeel-S" - masť z nechtíka a echinacey na posilnenie miestnej imunity a zmiernenie zápalu. Dobre sa vyrovnáva s bolesťou, navyše je možné použiť injekčné roztoky rovnakého názvu..

Patogénna terapia

Ďalší blok, ktorý je súčasťou liekovej terapie, je patogenetická liečba. Znamená to úplné zastavenie procesu, ktorý spôsobuje prietrž: predpísať prostriedky na vazodilatáciu, obnovenie hormonálnych hladín, zmiernenie opuchy..

Táto skupina zahŕňa: svalové relaxanciá, hormóny (glukokortikosteroidy). Medikamentózna liečba medzistavcovej prietrže s použitím týchto liekov sa vykonáva na krátke časové obdobie. Glukokortikoidy zahŕňajú Milgamma - zlepšuje krvný obeh, obsahuje potrebné vitamíny.

Najobľúbenejší svalový relaxant je baklofén. Uvoľňuje svalové napätie a znižuje bolesť..

Symptomatická terapia

Pri symptomatickej terapii sa eliminujú hlavné príznaky choroby, ktoré spôsobujú pacientovi nepohodlie: bolesť, obmedzený pohyb, ako aj vedľajšie príznaky z používania niektorých liekov.

Druhou skupinou symptomatických látok sú posledné generácie antidepresív. Sú potrebné na zastavenie podráždenia, nespavosti, depresie a apatie, ktoré sa môžu vyskytnúť pri dlhodobej bolesti.

Iné lieky používané pri liečbe kýly

Na liečenie bedrovej prietrže sa predpisujú univerzálne skupiny liekov predpísané ako súčasť komplexnej liečby:

 • Stimulácia mikrocirkulácie. Drogy sa používajú hlavne vo forme kvapkadiel: "Vazonit", "Cavinton".
 • Antioxidanty. Potrebné zvládnuť deštruktívne procesy, mať pozitívny vplyv na celkovú pohodu: Mexiprim, Glutargin.
 • Lokálne anestetiká. Zavádzajú sa do ohniska bolesti pomocou blokádových injekcií: ultratakin, novokain, lidokaín.
 • Analgetiká na báze opiátov. Prijaté na zmiernenie akútnej bolesti: kodeín, Tramal, Promedol.
 • Diuretiká. Používajú sa, keď je potrebné znížiť tlak a odstrániť opuchy..
 • Vápnik a vitamín D. Určené na urýchlenie regenerácie kostného tkaniva, normalizáciu nervových impulzov..
 • Kyselina alfa-lipoová. Látka je predpísaná na obnovu bunkových membrán.

Analgetiká - pomerne rozsiahla skupina liekov, ktoré sú predpísané na prietrž bedrovej kýly: „Ketorol“, „Ketanov“, „Baralgin“ a iné druhy. Bolesť rýchlo zastavia, ale nie na dlho. Majú veľa nepríjemných vedľajších účinkov..

Angioprotektory sú ďalšou skupinou injekčných liekov. Používa sa na urýchlenie procesov obnovy: Pentoxifyllín, Flexital, Trental.

Voľne predajné lieky

Väčšina liekov používaných na liečbu prietrže sa predáva iba na lekársky predpis, pretože majú silný účinok a spôsobujú mnoho vedľajších účinkov vrátane závislosti. Niektoré lieky sa však dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu: výrobky na báze paracetamolu, aspirínu a ibuprofénu. Aj v lekárni si môžete kúpiť gély a masti, väčšinu vitamínov na odporúčanie lekára, ale bez lekárskeho predpisu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Burzitída palca na nohe je akútne alebo chronické zápalové ochorenie synoviálneho kĺbového vaku, ktoré je sprevádzané hromadením prebytočnej tekutiny. Patologický proces sa vyvíja vo veľkých kĺboch ​​horných a dolných končatín, ako aj v metatarsofalongálnych kĺboch ​​veľkých prstov na nohách..
Ochorenia pohybového ústrojenstva majú vážne negatívne následky na zdravie celého organizmu. Je potrebné bojovať proti takýmto chorobám, a to od úplného začiatku ich vývoja.
Rez na koži s pupočníkovou prietržou je pozdĺž stredovej línie pozdĺžne niekoľko centimetrov nad pupkom s odbočkou okolo nej vľavo a trvajúcou 3-4 cm pod ňou.U obéznych pacientov s pupočníkovou prietržou sa často uskutočňuje lunárny alebo oválny rez, ktorý ohraničuje herniálny výčnelok zdola.