loader

Hlavná

Späť

Odporúčania na rehabilitáciu po slabinovej prietrži

Kýla je pomerne časté ochorenie spojené s uvoľňovaním orgánov z prírodných dutín, ktoré zaberajú. Choroba je dedičná alebo získaná. V tomto druhom prípade sa na prejav choroby prejavuje mnoho faktorov, vrátane veľkej fyzickej námahy..

Najčastejšie hernie brušnej a ingvinálnej oblasti sa často vyskytujú v súvislosti so zraneniami, ktoré zdvíhajú veľkú váhu. Operácie tohto druhu sa často vykonávajú a rehabilitácia po slabinovej prietrži vyžaduje dodržiavanie mnohých dôležitých podmienok, aby sa zabránilo rozvoju komplikácií..

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

Funkcie rehabilitácie v pooperačnom období

Ako dlho trvá zotavenie tela po operácii, závisí od faktorov, ako sú: spôsob odstránenia prietrže, vek a zložitosť choroby pacienta, metóda zmiernenia bolesti (použila sa celková alebo miestna anestézia).

Po niekoľkých hodinách sa obväz chirurgického švu vymení a lekár sa vyšetrí. Počas celého obdobia zotavenia, niekedy po určitom čase po odstránení švov, je potrebný pravidelný lekársky dohľad, aby sa zistilo, ako úspešne sa proces hojenia tkanív.

Hospitalizácia pacienta po operácii trvá týždeň až 10 dní. Pacientovi je ukázaný pokoj na lôžku, minimálna fyzická aktivita. Vzpieranie je prísne zakázané s predispozíciou k vytvoreniu kýly, pre posilnenie svalov sa odporúča jemný šport..

Aj keď ľudia, ktorí podstúpili operáciu pri slabinovej prietrži, sa už o 5 až 6 hodín môžu postarať sami o seba, na návrat do normálu potrebujú najmenej mesiac. Zároveň zostáva zachované obmedzenie na zdvíhanie tovaru. V niektorých prípadoch sa odporúča používať pevný fixačný obväz, ktorý je nevyhnutný na zabránenie prolapsu sekundárnych orgánov.

Dátumy a obdobia rehabilitácie

Obdobie rehabilitácie po operácii na odstránenie brušnej prietrže sa môže líšiť od prípadu k prípadu, ale spravidla doba úplného návratu tela do normálneho stavu trvá od 3 do 6 mesiacov s výhradou všetkých odporúčaní lekára. Dá sa podmienečne rozdeliť do niekoľkých období:

 • pooperačná, ambulantná (7-10 dní);
 • zotavenie doma (14-25 dní);
 • postupný návrat k predoperačnej činnosti (od 1 mesiaca do 6 mesiacov).

Dočasné rozdelenie na segmenty je v tomto prípade celkom svojvoľné, záleží na individuálnych charakteristikách pacienta, závažnosti choroby, predispozícii na relaps, na fyzickej forme a veku. Za určenie úspešnosti návratu k predchádzajúcim ukazovateľom je zodpovedný ošetrujúci lekár.

Pravidlá a strava

Správna strava má veľký význam pre regeneráciu organizmu, ktorý bol v súvislosti s operáciou vystavený vážnemu stresu. Pretože v tomto prípade sú ovplyvnené vnútorné orgány súvisiace s tráviacim systémom, otázka správnej výživy je obzvlášť akútna.

 1. Porcie by mali byť malé.
 2. Konzistencia potravín - mierne mäkká.
 3. Samotné jedlo by nemalo byť ťažké, drsné, nasýtené tukmi, korenené, vyprážané.
 4. Minimálne množstvo korenia, veľa ľahko stráviteľného proteínu, vlákniny.

Podľa absolútneho zákazu sú kategórie výrobkov, ktoré vyvolávajú zvýšenú produkciu plynu, stagnácia:

 • čerstvé ovocie a bobule;
 • Mliečne výrobky, vrátane jogurtov;
 • cukrovinky;
 • maslový chlieb.

Prioritou je použitie hydinového mäsa z potravy, vajec, nízkotučných rýb, niektorých druhov obilnín, napríklad pohánky a ovsené vločky. Varenie by sa malo robiť pomocou minimálneho množstva korenia a tukov - dusených, uvarených v rúre.

Po celú dobu rehabilitácie sa odporúča vzdať sa alkoholu a kofeínu vrátane čaju. Bylinné odvar, čakanka sú prioritou.

Fyzické cvičenie

Zvýšenie fyzickej aktivity po operácii by malo byť opatrné a postupné. Rehabilitácia po slabinovej prietrži u žien je o niečo ľahšia, sú však náchylnejšie k recidíve.

Obmedzenie zdvíhacej hmotnosti do 5 kg platí prvý mesiac po operácii. Predpokladá sa, že po tomto období sa pacient môže bezpečne vrátiť do normálneho rytmu života (v prípade plastickej chirurgie založenej na pacientových vlastných tkanivách sa tieto intervaly zvyšujú 2-3 krát). Aby sa predišlo komplikáciám, malo by sa zdvíhanie veľkých bremien vylúčiť v priebehu nasledujúcich 9 - 12 mesiacov a športové bremená sa môžu predpisovať až po konzultácii s lekárom..

Fyzikálna terapia je neoddeliteľnou súčasťou regeneračných postupov u pacientov, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku. Je potrebné začať triedy postupne, čím sa zvyšuje zaťaženie pri obnove tela.

V prvých dvoch týždňoch nemôžete vykonávať silové cvičenia ani náhle pohyby. Prípustné je len malé zaťaženie poškodenej oblasti, aby sa posilnili svaly, obnovil krvný obeh a obnovila sa elasticita tkanív. Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže u mužov si vyžaduje postupné zvyšovanie fyzickej aktivity.

Počas tohto obdobia sa odporúča:

 • naťahovacie cviky a posilňovanie bedrových svalov a brucha s postupným zvyšovaním záťaže;
 • vychádzkové
 • jazda na bicykli;
 • plávanie.

Účel cvičebnej terapie určuje ošetrujúci lekár a po predbežnej konzultácii.

Masážna aplikácia

Masáž počas rehabilitácie po odstránení trieslovej kýly u žien a mužov je predpísaná, aby sa predišlo komplikáciám spojeným s prudkým oslabením fyzickej aktivity a znížením stresu, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na celé telo a viesť k rozvoju svalovej atrofie..

Masáž môžete začať už v záverečných fázach ambulancie, tj 7-9 dní po operácii. Vykonáva ju špecialista v oblasti bedrového pásu, brucha, dolných končatín. Tento postup tiež prispieva k normalizácii funkcie čriev..

fyzioterapia

Hardvér a fyzioterapia sa predpisujú pacientom počas rehabilitačného obdobia po odstránení brušnej prietrže, ak muži majú nahromadenie nadbytočnej tekutiny v brušnej dutine alebo v brušnej oblasti, ako aj pri aktívnom vypúšťaní hnisu. V tomto prípade sú zobrazené UHF a laserová kauterizácia cez vrstvu obväzu..

V prípade adhézií je nevyhnutná laserová terapia a induktotermia, ako aj bahenná terapia. Ultrafialové žiarenie pomáha čistiť rany od možných infekcií..

Možné komplikácie

Pásové operácie sa pre telo vždy stávajú veľkým stresom. Rehabilitačný proces po slabinovej prietrži u rôznych mužov a žien prebieha odlišne. Veľký význam má nielen stav tela, ale aj to, aký životný štýl pacient vedel pred a po operácii.

Medzi najbežnejšie typy komplikácií, ktoré sa vyskytujú po excízii prietrže, sa považujú:

 • opakovaná manifestácia choroby - dá sa tomu zabrániť dodržiavaním niekoľkých lekárskych odporúčaní;
 • výskyt nahromadenia hnisu a tekutín v brušnej dutine v dôsledku nedodržania pravidiel starostlivosti v období po operácii;
 • hematómy v dôsledku chirurgických zranení;
 • poškodenie nervového systému, krvných ciev - iba chyba a neskúsenosť chirurga.

Sekundárny vzhľad prietrže je možný z niekoľkých dôvodov, medzi ktoré patria:

 • porušenie lekárskych odporúčaní (odmietnutie dodržiavať diétu, zvýšené pracovné zaťaženie, predčasné odstránenie obväzu);
 • fajčenie (môže spôsobiť vážne kŕče);
 • individuálna tendencia tvoriť prietrž v súvislosti so slabo vyvinutými tkanivami vnútorných stien kanálov;
 • nesprávny chirurgický zákrok.

Profylaxia herniovej hernie

Hneď ako je rehabilitačné obdobie po operácii trieslovej kýly skončené, vyvstáva otázka: ako sa v najbližšej budúcnosti nevrátiť k operačnému stolu? Jednoduchá profylaxia, ktorá zahŕňa:

 • diéty;
 • tréning na posilnenie svalov brucha a slabín;
 • odmietnutie zlých návykov, ako je fajčenie, ktoré vedie k rozvoju spazmodického kašľa, ktorý zase vyvoláva prolaps orgánov;
 • mierna fyzická aktivita;
 • preventívne nosenie obväzu počas tehotenstva.

Včasné opatrenia ušetria od potreby vyhľadať lekársku pomoc.

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže

Obdobie zotavenia u mužov po operácii pri ingvinálnej prietrži sa pohybuje od 2 týždňov do 2 mesiacov.

Čo určuje dĺžku rehabilitácie?

Hlavným faktorom určujúcim čas zotavenia po oprave pri inguinálnej hernii je typ chirurgického zákroku (s otvoreným prístupom alebo pomocou laparoskopického zariadenia). Druh operácie určuje spôsob anestézie, veľkosť pooperačnej rany, čas strávený v nemocnici. Pri otvorených operáciách je pacient prepustený z domu po 3 - 5 dňoch, s laparoskopickými - v priemere na 2 alebo 3 dni. Ambulantná doba (pod dohľadom polyklinického chirurga) trvá asi 1 - 2 týždne, na konci ktorého sa človek môže vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života.

Staršie chronické choroby predlžujú rehabilitačné obdobie.

Faktory, ktoré predlžujú dĺžku pooperačného obdobia:

 • vek pacienta;
 • všeobecné chronické choroby, ktoré bránia hojeniu tkanív (najmä choroby dýchacích ciest a kardiovaskulárneho systému);
 • pooperačné komplikácie (hnisanie rany, krvácanie a trombóza, poškodenie nervov, spermatickej šnúry, kvapka semenníkov, opätovný výskyt prietrže).

V takých prípadoch sa môže doba rehabilitácie predĺžiť až na 8 týždňov..

S najvýhodnejším priebehom pooperačného obdobia dôjde k úplnej obnove a posilneniu tkanív v oblasti pooperačných stehov najskôr po 6 mesiacoch. Preto sa počas tohto obdobia neodporúča všetkým pacientom extrémna fyzická námaha a vzpieranie je obmedzené na 10 kg. Primeranosť záťaže sa určuje individuálne: akýkoľvek fyzický stres by nemal spôsobiť nepohodlie v oblasti pooperačného švu.

Všeobecné odporúčania

V počiatočnom štádiu je dôležitá primeraná analgézia, ktorá pacientovi poskytuje nielen pohodlný stav, ale tiež bráni poruchám kardiovaskulárneho systému a zabezpečuje normálne metabolické procesy v mieste chirurgickej rany. Muži musia pozorovať svoju vlastnú bolesť, keď sú posilnení, kontaktujte zdravotnícky personál nemocnice.

V súčasnosti sa na prevenciu komplikácií pľúc (stagnácia v pľúcach) a cievnych (tvorba a separácia krvných zrazenín) odporúča:

 • vstať z postele čo najskôr (od niekoľkých hodín do 2 dní od okamihu operácie);
 • dychové cvičenia (dýchanie brucha);
 • fyzioterapeutické cvičenia predpísané lekárom.

Na zabránenie opuchu semenníkov a mieška, na zníženie napätia spermatických kordov, na zabránenie venóznej fázy sa odporúča použiť na miešanie suspenzor (špeciálne podporné obväzy)..

Švy sa odstránia 6. až 8. deň. Pacient je zvyčajne už doma a chirurg vykonáva na klinike manipuláciu. Pred odstránením stehu by sa mal obväz a stehy udržiavať suché a čisté. Po odstránení stehov sa koža oblasti pooperačnej rany každý deň namastí roztokom jódu (5%) alebo brilantne zelenou, bielizeň sa po starostlivom vyžehlení zmení. Je dôležité, aby ste sa nenachádzali v oblasti s vysokým prachom, vlhkosťou a teplotou, aby nedošlo k poteniu v oblasti pooperačnej rany..

V ambulantnej fáze sa vykonávajú fyzioterapeutické, masážne a fyzioterapeutické cvičenia podľa indikácie a menovania ošetrujúceho lekára.

Regeneračné cvičenia

Počas rehabilitačného obdobia je potrebné zdržať sa normálnej fyzickej aktivity, najmä ak sa človek aktívne zapájal do simulátorov alebo aktívneho športu. V tomto štádiu sa dostávajú do popredia cvičenia fyzioterapie, ktoré prispievajú k obnoveniu svalového tonusu brušnej, trieslovej oblasti. Najprv sa počas telesnej výchovy odporúča obväz (pozri nižšie), v budúcnosti, bez nepohodlia a bolesti, ho nemôžete použiť.

Cvičenie je zamerané hlavne na obnovenie tonusu brušných svalov.

Šírku ramien chodidiel rozdeľte, vplávajte pomaly, nie úplne, ale pri udržiavaní pohodlného stavu.

 • Posaďte sa, vyrovnajte jednu nohu, v druhom ohnite koleno a položte ho na celú nohu. Nakloňte sa na ohnutú nohu a pomaly 5krát vytočte dopredu. Vymeňte nohu a opakujte.
 • Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite ľavú ruku vpred a položte na ňu hlavu. Obidve nohy sú rovné. Pravú nohu zdvíhajte pomaly, nízko, päťkrát. Vymeňte stranu a opakujte.
 • V polohe na všetkých štyroch stranách (nohy ohnuté v kolenách, ruky v lakťoch, zameranie na lakte) pomaly zdvíhajte jednu nohu ohnutú v kolene rovno nahor, 5-krát na každej strane..
 • Kliky z podlahy pomaly, pri zachovaní komfortu. Ak máte ťažkosti s opieraním sa o kolená.
 • Je dôležité, aby všetky tieto cvičenia neboli sprevádzané bolesťou, nepríjemnými pocitmi alebo ťažkosťami v oblasti operácie. Je potrebné začať 1-2 krát a postupne zvyšovať frekvenciu cvičení denne.

  Lekár fyzioterapeutických cvičení vyberie individuálne typy a režim cvikov a monitoruje ich účinnosť v ambulantnej fáze liečby..

  Indikácie na nosenie obväzov

  Použitie obväzu po poranení slabinovej kýly je absolútne indikované u oslabených starších pacientov s nadváhou. Najmä ak sa počas operácie použil špeciálny sieťový implantát, ktorý chráni pred sekundárnym vyčnievaním vnútorných orgánov.

  Zároveň nosenie obväzov v ranom štádiu rehabilitácie zlepšuje priebeh zotavovacieho obdobia u všetkých pacientov.

  Obojstranná inguinálna ortéza

  Hlavné účinky bandáže:

  • zníženie svalového napätia;
  • prekážka zvyšovania tlaku v oblasti pooperačnej rany a jej traumy;
  • poskytuje rýchle a úplné uzdravenie.

  Je potrebné ich nosiť na krátku dobu, iba počas aktivity (vstávanie z postele, chôdza). Bandáže sú tiež indikované pre dávkovú fyzickú aktivitu, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý ovplyvňuje pooperačnú oblasť.

  Používa sa podľa potreby pravostranné, ľavostranné a obojstranné obväzy. Pre bandáže u mužov, ktorí podstúpili opravu kýly, je charakteristická prítomnosť pečate na úrovni otvorenia trieslového kanála. Predtým, ako vstanete z postele, je potrebné obliecť si obväz.

  Úlohy a vlastnosti stravy

  Po operácii je čas možného začiatku jedla určený typom anestézie. Pri lokálnej anestézii môžete po 3-4 hodinách po operácii piť vodu s celkovou anestéziou - iba niekoľko hodín po úplnom prebudení. Príliš skoro na jedenie môže spôsobiť záchvat nevoľnosti alebo zvracanie, ktoré je spojené s používaním liekov proti bolesti, anestetík..

  V závislosti od stavu pacienta dáva lekár povolenie k jedlu.

  Hlavným cieľom výživy - ľahký pohyb čriev a neprítomnosť nadúvania.

  jedlo v malých porciách, frakčne (4-6 krát denne);

 • v prvých dňoch po operácii - výlučne tekuté jedlo, s ďalším rozširovaním stravy;
 • jedlo s dostatočným obsahom bielkovín (hlavný stavebný materiál), vitamíny (na rýchle zotavenie), vláknina (na normálnu funkciu čriev);
 • väčšinou dusené a varené;
 • vylúčenie alkoholických nápojov, ostré obmedzenie fajčenia (ak sa nedá úplne vyhnúť);
 • nekonzumovanie čerstvého kyslého ovocia a zeleniny, sýtených nápojov, múky, sladkého, kefírového, jogurtu, kávy a silného čaju.
 • Základom stravy sú nízkotučné ryby, mäso (najlepšie kuracie, morčacie, králičie, teľacie), varené alebo dusené nízkotučné tvarohové mlieko, mlieko (ak neexistujú choroby čreva a pankreasu), pohánka, ovsená múka. Postupne sa pridáva dusená zelenina bez korenia, pečené jablká, vajcia (varené alebo parená omeleta).

  Hlavným cieľom stravy počas tohto obdobia je okrem poskytovania živín pravidelný pohyb čriev (bez zápchy a hnačky) a absencia nadúvania. Tieto faktory bránia úrazu pooperačnej jazvy v dôsledku vysokého vnútrobrušného tlaku a prispievajú k rýchlemu hojeniu tkanív..

  Rehabilitácia po odstránení slabinovej prietrže u mužov

  Inguinálna kýla u človeka je pomerne častým javom. Nemali by ste sa však tohto stavu báť, pretože moderný chirurgický zákrok vám umožňuje zbaviť sa patológie rýchlo a súčasne bezbolestne. Je však dôležité pochopiť, že rehabilitácia po operácii trieslovej kýly u mužov je nevyhnutná na úplné uzdravenie tela. Čo by sa malo urobiť v pooperačnom období pre človeka, ktorý podstúpil odstránenie ingvinálnej prietrže, analyzujeme nižšie.

  Úloha obdobia zotavenia po odstránení slabinovej prietrže

  Pooperačné obdobie pri slabinovej prietrži nie je iba rad banálnych odporúčaní, ktoré váš lekár dá vášmu pacientovi. Je to nesmierne dôležité obdobie, počas ktorého človek robí všetko preto, aby sa zabránilo porušovaniu sexuálnych a reprodukčných funkcií..

  Význam kompetentného zotavenia po operácii pri slabinovej prietrži je, že trieslovinový kanál pacienta má svoje vlastné štrukturálne vlastnosti. Konkrétne ─ v blízkosti odstráneného fragmentu sa nachádza dôležitý prvok reprodukčného a reprodukčného systému človeka - spermatická šnúra. Týmto spôsobom dochádza k uvoľňovaniu semennej tekutiny. Okrem toho sa v tejto oblasti nachádzajú nervy a krvné cievy, ktoré živia pohlavné orgány a sú zodpovedné za ich citlivosť. To znamená, že patologický výčnelok, ktorý sa musí odstrániť, susedí s veľmi dôležitými orgánmi a prvkami reprodukčného systému..

  Obzvlášť dôležitá je nielen ich bezpečnosť počas operácie, ale aj ďalšia ochrana proti stláčaniu, poraneniu atď. Ak je rehabilitácia po slabinovej kýle u mužov negramotná alebo cez rukávy, môže sa vyvinúť pravdepodobnosť 75% nepríjemných následkov vo forme neplodnosti..

  Dôležité: Čím skôr bude patologický výčnelok odstránený, tým menej traumatizuje chirurgický zákrok. To znamená, že riziko narušenia spermatickej šnúry bude minimalizované.

  Možné komplikácie po operácii

  Počas rehabilitačného obdobia po odstránení slabinovej prietrže u mužov, ak sa nedodržiavajú odporúčania alebo ak je chirurgický zákrok negramotný, môžu u pacienta vzniknúť tieto komplikácie:

  • Tvorba hematómu v intervenčnej zóne. Spravidla sa zdá, že ak pacient nedostal studenú kompresiu bezprostredne po operácii.
  • Infekcia rán. Vyskytuje sa buď na pozadí nízkej sterility operačnej sály na nelegálnej klinike, alebo v dôsledku odmietnutia pacienta liečiť antibiotikami.
  • Hydrocele (kvapka semenníka). Môže to byť nezávislé ochorenie a následok chirurgického zákroku.
  • Poškodenie spermatickej šnúry. Vyskytuje sa v 0,02% prípadov v dôsledku neskúsenosti chirurga.
  • Porušenie citlivosti stehna. Vzniká, ak sú nervové zakončenia ovplyvnené pri šití.
  • Hĺbková trombóza dolných končatín. Častejšie v dôsledku chirurgického zákroku sú muži starší.
  • Patológia relapsu. Častejšie sa vyskytuje, ak sa rehabilitácia po operácii trieslovej kýly úplne nepozorovala. Hovoríme najmä o zanedbávaní všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára, ktoré sa týkajú stravy, fyzickej aktivity atď..

  Dôležité: v druhom prípade sa neodporúča a nadmerne sa o seba starajte. Absencia miernej fyzickej aktivity povedie k oslabeniu korzetu svalov a ďalej k relapsom.

  Cvičenie obmedzenia

  Inguinálna kýla u mužov po operácii vyžaduje vylúčenie nadmernej fyzickej námahy. Lekári vo všeobecnosti dávajú pacientom takéto odporúčania v štádiu zotavenia:

  • Zdvíhacie závažia sú prípustné, ak ich hmotnosť nepresahuje 5 kg. Takéto obmedzenie musí platiť 6 - 8 dní.
  • Vykonávanie denného typu liečby gymnastikou. Gymnastiku je potrebné koordinovať s ošetrujúcim lekárom a postupne sa zvyšuje intenzita cvičení a počet prístupov.

  Gymnastické cvičenia na udržanie svalového tonusu po operácii:

  • Nožnice. Vykonávajú sa v polohe na chrbte. Dlane sú umiestnené pod boky a zdvíhajú svoje nohy v uhle 45 stupňov, skrížia sa a rozmnožujú ich ako nožnice. Môžete to urobiť 10 krát jedným prístupom.
  • Bicykel. Cvičenie sa vykonáva aj z náchylnej polohy. Nohy točia imaginárne pedále. Ak chcete časom zvýšiť záťaž brušných svalov, môžete počas cvičenia zdvihnúť ruky za hlavu.
  • Zdvíhanie nôh z bočnej polohy. Musíte ležať na vašej strane a zdvihnúť svoju hornú rovnú nohu smerom nahor vzhľadom na telo. Hojdačky nôh sa vykonávajú 10-15 krát za sadu.
  • drepy Odporúča sa, aby ste najskôr robili príliš hlboký drep. Squat tak hlboko, ako to pocit stehov umožňuje. Nebuď horlivý.
  • Push up. Vystupujte na dlaniach alebo päste 15 - 20krát naraz.

  Nosiť obväz

  Počas rehabilitácie po operácii trieslovej kýly u mužov môže byť potrebné nosiť bandážový korzet. Takéto zariadenie je možné kúpiť v lekárni. V predaji sú obojstranné obväzy obojstranné, ľavostranné a obojstranné obväzy, ktoré majú špeciálnu pečať v ingvinálnom kanáli. Tento pás znižuje tlak na brušné svaly. Najčastejšie je nosné ortézy indikované u starších alebo obéznych pacientov..

  Tip: bandážový pás je vybraný podľa veľkosti. Mal by sa nosiť na bruchu ráno, skôr ako vstane z postele. Dĺžku používania pásu určuje ošetrujúci lekár.

  diéta

  Rovnako dôležitá je správna výživa po chirurgickom zákroku a liečbe kýly. Strava by nemala obsahovať všetky jedlá, ktoré vyvolávajú zápchu a zvýšenú tvorbu plynov. Strava by mala obsahovať vlákninu a tekuté potraviny. Niet pochýb o alkohole. Vo všeobecnosti sú takéto jedlá a výrobky povolené na obdobie regenerácie:

  • Polievky na vývare s nízkym obsahom tuku;
  • Polotekuté obilniny a zemiaková kaša;
  • Jogurty a kefír;
  • Dusené alebo pražené mäso a ryby;
  • Zelenina a ovocie (s výnimkou výrobkov tvoriacich plyn, ako je cibuľa, kapusta, reďkovka, reďkovka).

  Zo stravy by malo byť úplne vylúčené:

  • Tukové a vyprážané jedlá;
  • Údené mäso a marinády;
  • Horká čokoláda a káva;
  • Čerstvé pečivo
  • Čierny chlieb;
  • huby;
  • strukoviny;
  • Biela kapusta;
  • Sýtené nápoje.

  Dôležité: Po odstránení švov a obnove tela bude možné rozšíriť ponuku.

  Hygienické pravidlá

  Po operácii je pacientovi dovolené spravidla ísť 2-3 dni domov. Pokiaľ nie sú stehy odstránené, je zakázané navlhčiť ranu. Pohlavné orgány sa môžu jemne umyť prúdom teplej vody, čím sa eliminuje kontakt s ranou. Je mimoriadne kontraindikované osprchovať sa, najmä vo vani alebo bazéne.

  Po odstránení sterilného obväzu sa odporúča denné ošetrenie rany zelenými očkami. Zaschne ranu a urýchli proces hojenia. Pacient musí nosiť iba čisté bavlnené spodné prádlo, ktoré ho vymieňa každý deň.

  Dôležité: Pobyt v podmienkach tepla, prachu a vysokej vlhkosti je mimoriadne kontraindikovaný. To môže viesť k zápalu rany, ktorý sa môže dokonca zväčšiť..

  Ak sú dodržané všetky odporúčania ošetrujúceho lekára, obdobie zotavenia nebude trvať dlhšie ako 10 dní. Preto nezabúdajte na dodržiavanie míľnikov uvedených pravidiel. Nezabudnite, že percento komplikácií a relapsov podľa odporúčaní je veľmi malé a predstavuje iba 0,01%.

  Komplikácie po operácii slabinovej prietrže u mužov

  Ako sa vyhnúť následkom po operácii trieslovej prietrže u mužov

  Výčnelok pobrušnice do trieslového kanálika je choroba, ktorá je u žien 9 až 10 krát menšia. Kýla je nebezpečná pre mužov s možnou atrofiou semenníkov a neplodnosťou. Je predpísané chirurgické ošetrenie. Dôsledky po operácii trieslovej kýly u mužov môžu viesť k prudkému zhoršeniu kvality života a zdravotného postihnutia, preto je počas rehabilitačného obdobia dôležité dodržiavať všetky lekárske predpisy..

  Kýla je nebezpečná pre mužov s možnou atrofiou semenníkov a neplodnosťou.

  príčiny

  Nežiaduce následky, ktoré sa môžu vyskytnúť počas pooperačného obdobia, sú často dôsledkom fyziologických charakteristík pacienta. Muži s najvyšším rizikom sú tí, ktorí očakávajú opakovanú operáciu, u ktorých bol počas predchádzajúcej operácie poškodený ileo-celiakálny nerv. Okrem toho aj pri najšetrnejšej metóde odstraňovania prietrže zostáva riziko lekárskej nepresnosti alebo chyby.

  Pooperačné komplikácie

  Najčastejšie zaznamenané lekárske štatistiky:

  • bolesť v dolnej časti brucha;
  • výskyt ťažkého edému, hematómu;
  • infekcia počas chirurgického zákroku a potlačenie rany horúčkou;
  • poškodenie spermatickej šnúry, močového mechúra alebo čreva počas odstraňovania a spracovania kýly;
  • poškodenie nervových zakončení a strata citlivosti v miešku;
  • trauma do krvných ciev v stehne, čo vedie k atrofii semenníkov;
  • hlboká žilová trombóza dolnej časti nohy u pacientov pripútaných na lôžko;
  • hydrocelu (kvapka semenníka);
  • opakovaný výskyt slabinovej prietrže.

  Komplikáciou po operácii môže byť bolesť v podbrušku..

  Porucha potencie

  Ak dôjde pri operácii k poškodeniu spermatickej šnúry, má človek poruchu spermatogenézy, dochádza k hormonálnej nerovnováhe. Táto patológia môže spôsobiť stratu citlivosti v slabinách, atrofiu semenníkov a neplodnosť. Takéto následky sa často pozorujú po opakovaných operáciách s opakovaným výskytom prietrže, keď nie je možné oddeliť spermatickú šnúru od tkaniva jazvy..

  Ďalšou nebezpečnou komplikáciou je vývoj hydrocelu, častejšie na jednej strane. S touto chorobou sa miešok výrazne zvyšuje v objeme, vyvoláva pohyb, znižuje sa tiež potencia. Testikulárna kvapková liečba.

  Syndróm bolesti a jeho liečba

  Najčastejším problémom, ktorý sa vyskytuje po ukončení pôsobenia anestézie, je bolesť rôznej lokalizácie a intenzity. To môže byť:

  • tupá bolesť v dolnej časti brucha, ktoré sa považujú za prijateľné a nevyžadujú ďalšie ošetrenie;
  • bolesť spôsobená hematómom (krvácanie) v oblasti vpichu - v tomto prípade je predpísaná operácia plavidla;
  • akútna bolesť pochádzajúca zo silne opuchnutej rany - v prípade nebezpečenstva rozdrobenia švov sú potrebné chirurgické opatrenia;
  • bolesť, ktorá je spôsobená poranením nervov a je lokalizovaná vo semenníku - pri závažnom opuchu je potrebná ďalšia lieková terapia;
  • silná bolesť v dôsledku hrubých švov, ktoré spôsobujú poškodenie femorálneho kĺbu - v tomto prípade sa predpisujú analgetiká a obväz;
  • bolesť teliat v dôsledku hlbokej žilovej trombózy - je potrebné užívať trombolytiká.

  Indikácie na nosenie obväzov

  Elastický pás pomáha predchádzať závažným komplikáciám po odstránení slabinovej prietrže u mužov. Jeho použitie počas rehabilitačného obdobia:

  • chráni pacientov pred fyzickým preťažením;
  • urýchľuje hojenie poškodených tkanív;
  • zabraňuje zvýšeniu vnútrobrušného tlaku;
  • zabraňuje opätovnému výskytu slabinovej prietrže.

  Elastický pás pomáha predchádzať závažným komplikáciám po odstránení slabinovej prietrže u mužov.

  Tento ortopedický výrobok je obzvlášť potrebný:

  1. Pacienti, ktorí počas chirurgického zákroku nemali implantovaný pletivo.
  2. Muži, ktorí v dôsledku dlhodobých chorôb prudko oslabili.
  3. Pacienti s nadváhou.
  4. Starší pacienti.

  Intimita po oprave kýly

  Po prepustení z nemocnice by mali uplynúť 2 až 3 týždne, počas ktorých by sa mali prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy. Ak v tomto období nenastanú pooperačné následky, je dovolené obnoviť intímny život. Avšak s pretrvávajúcou bolesťou, hematómom, posunutím oka na bráne prietrže, divergenciou chirurgických švov je sexuálny styk prísne kontraindikovaný.

  Funkcie výživy po operácii

  Strava predpísaná lekárom pomáha pacientovi skrátiť dobu rehabilitácie. Hlavné princípy stravovania:

  1. Musíte jesť hlavne tekuté jedlá, aby ste predišli zápche.
  2. Potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť (strukoviny, kapusta, čerstvé ovocie, sladkosti, mliečne výrobky, sódy atď.) By sa mali vylúčiť..
  3. Užívanie alkoholu, kávy a silného čaju je neprijateľné.
  4. Prednosť by sa mala venovať bielkovinovým výrobkom..
  5. Odporúča sa jesť 5-6 krát denne v malých porciách..

  Ponuka môže obsahovať:

  • varené ryby;
  • chudé mäso;
  • pohanková kaša;
  • nízkotučné tvarohové syry;
  • Kuracie vajcia s mäkkým varom
  • mlieko.

  Regeneračné cvičenia

  Počas prvých 2 týždňov po chirurgickom zákroku na trieslovom kanáli musí pacient prísne dodržiavať pokojový režim. Toto je dôležitá podmienka, ktorej porušenie môže viesť k recidíve prietrže. Návrat k aktívnemu životnému štýlu by mal byť postupný. Najprv môžete začať s ľahkými cvičeniami terapeutickej gymnastiky, aby ste obnovili trieslovinu. Lekár ich musí individuálne vybrať..

  Je potrebné mať na pamäti: terapeutická gymnastika prináša výhody iba pri pravidelných denných cvičeniach. Cvičenia vykonávajte opatrne, bez zhonu, so zameraním na svoju pohodu. Keď sa stav zlepšuje, počet cvičení a prístupov sa môže postupne zvyšovať. Avšak s najmenšou bolesťou v oblasti slabín a dokonca s miernym nepohodlím je potrebné okamžite prerušiť vyučovanie a poradiť sa s lekárom..

  Najprv môžete začať s ľahkým cvičením terapeutickej gymnastiky, aby ste obnovili trieslovinu.

  K najúčinnejším gymnastickým komplexom patria:

  1. Cvičenie „Nožnice“. Východisková poloha: leží na chrbte, ruky sa tiahnu pozdĺž tela. Vyrovnané nohy zdvihnite a bez ohýbania na kolenách niekoľkokrát striedavo prekrížte.
  2. Cvičenie „Prehltnúť“. Východisková poloha: kľačte a oprite sa o lakte. Prípadne zdvihnite nohy paralelne s podlahou a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy.
  3. Cvičte „Hodiny ručičky“. Východisková poloha: ľahnite si na bok, položte si hlavu na ruku. Najskôr zdvihnite jednu nohu čo najviac viackrát, potom druhú. Nedovoľte prepätiu, únave.
  4. Cvičte „Kliešte na kliky“. Východisková poloha: oddeľte šírku ramien od nôh, narovnajte chrbát. Squat 2-3 krát, potom stlačiť 2-3 krát z podlahy. Posilnenie svaloviny sa môže začať čiastočnými drepmi a push-upmi, ktoré spočívajú na kolenách.

  Prognóza ochorenia a prevencia relapsu

  Problém opätovného rozvoja slabinovej prietrže je mimoriadne akútny. K relapsom choroby najčastejšie dochádza v priebehu 1-3 rokov po počiatočnej operácii. Ich pravdepodobnosť je 35 - 40%. Sú to hlavne kĺzavé, rovné, veľké a opakovane sa vyskytujúce prietrže. Liečba takýchto komplexných foriem patológie vyžaduje najvyššiu úroveň zručnosti chirurga.

  Účinná prevencia opakovaných hernií je komplex opatrení, ktorý zahŕňa:

  1. Dôkladná predoperačná príprava pacienta.
  2. Individuálny výber chirurgickej metódy.
  3. Podrobná technika opravy prietrže.
  4. Obmedzenie fyzickej aktivity v období skorej rehabilitácie a odmietnutie nadmerného zaťaženia počas šiestich mesiacov po operácii.
  5. Po šetrnej strave.
  6. Kontrola hmotnosti, boj s nadváhou.

  Podľa lekárskych štatistík je prognóza po odstránení slabinovej prietrže pozitívna. Ak operovaný človek presne dodržiava všetky pokyny ošetrujúceho urológa, riziko vzniku závažných komplikácií po operácii je minimalizované. Pri včasnej a primeranej liečbe sa u väčšiny pacientov obnoví zdravotné postihnutie.

  Možné následky po chirurgickej liečbe slabinovej prietrže

  Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.

  Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

  1. Priamo spojená s chirurgickou ranou.
  2. Súvisí so sprievodnými patológiami samotného pacienta.
  3. Priamo spojený s touto metódou chirurgickej liečby.
   1. otvorená technika (klasická)
   2. otvorené pomocou polypropylénovej sieťoviny
   3. endoskopická technika (ak sa používa implantát a priori mesh)
  4. Súvisí s anestéziou.

  Budeme sa podrobne zaoberať každým bodom:

  1. Prevádzková rana

  Infekcia sa môže pripojiť ku ktorejkoľvek rane kože, vrátane operačnej sály. Rana je hnisavá a vyžaduje viac času na ošetrenie (antibiotická terapia, denné obväzy), kozmetický efekt je oveľa horší.

  Divergencia stehov, okrajov rán - znižuje kozmetický efekt

  Tvorba keloidných jaziev

  Tvorba ligatúrovej fistuly (odmietnutie stehu) Často si vyžaduje druhú operáciu na vyrezanie fistuly a odstránenie predtým použitého materiálu na šitie..

  2. Patológia u pacienta

  Operovaní pacienti môžu byť z rôznych vekových skupín as rôznym súborom chronických chorôb. Operácia je pre organizmus stresom, ktorý môže vyvolať zhoršenie chronických ochorení alebo spôsobiť rozvoj akútnej patológie

  Všetky uvedené komplikácie predstavujú bezprostredné ohrozenie života pacienta a vyžadujú komplexnú kvalifikovanú ústavnú liečbu.

  3. Funkcie operácie

  Veľa záleží na výbere chirurgickej liečby. Pri použití hernálnej chyby výlučne pre vlákno a vlastné tkanivá sú vylúčené komplikácie z polypropylénovej siete. Pri použití endoskopických metód je pravdepodobnosť komplikácií pooperačnej rany znížená, pretože incízie nie sú 6-7 cm, ale jeden 1 cm a dva 0,5 cm každý, ale zvyšuje sa tým pravdepodobnosť poškodenia veľkých plavidiel. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody a výber spôsobu operácie zostáva na ošetrujúcom lekárovi.

  Recidíva (opätovné objavenie prietrže v mieste operácie) je jednou z hlavných komplikácií po operácii, to znamená, že je potrebná reoperácia, a vraciame sa tam, kde sme začali - vyžaduje sa chirurgická liečba na opakujúcu sa slabinovú prietrž.

  Klasická otvorená technika s plastickou chirurgiou s vlastnými tkanivami má šancu na recidívu až 20%

  Otvorená technika používajúca polypropylénové pletivo znížila relaps na 5%

  Endoskopické metódy (TAPP, TER) zaujímajú vedúce miesto a majú šancu na recidívu menej ako 1%

  Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že každý následný chirurgický zákrok (pri relapsoch a môžu byť 2 a 3 alebo viac) sa stáva oveľa komplikovanejším, v oblasti operácie sa vytvára jazva, anatomické orientačné body sú posunuté a je ťažké ich určiť. Chirurgický zákrok na opakujúcu sa slabinovú prietrž vyžaduje rozsiahle skúsenosti s liečením tejto patológie..

  Chronická bolesť

  Pri liečbe herniálnych defektov sa veľká pozornosť venuje zmierneniu syndrómov bolesti. Jednou z najnepríjemnejších komplikácií spojených s bolesťou je syndróm chronickej bolesti, ktorý sa prejavuje nepohodlím a bolesťou (rôznej intenzity) v oblasti pooperačnej rany do 6 mesiacov alebo viac.

  Tento syndróm je najčastejšie asociovaný, pretože jeden z nervových zakončení sa dostane do jazvy a je obmedzený utiahnutým vláknom (niekedy je potrebné opakované operácie na prehodnotenie problémovej oblasti a odstránenie porušenia).

  Normálne je bolesť mierna už 3. deň po operácii, v čase, keď sú stehy odstránené, a tento 10. deň sa mierna bolesť objaví iba pri náhlych pohyboch a prehmataní operačnej oblasti. Niekedy môže bolesť pretrvávať až 1 mesiac, a to nie je nezvyčajné, ale jednoducho si vyžaduje primeranú úľavu od bolesti, komplex fyzioterapeutickej liečby..

  4. Anestézia

  Na liečbu tejto patológie existuje niekoľko možností anestézie.

  Celková anestézia - používa sa pri všetkých endoskopických metódach.

  Miechová anestézia - môže byť použitá vo všetkých prípadoch okrem endoskopickej.

  Lokálna anestézia - používa sa pri kýloch malej veľkosti au starších pacientov.

  S anestéziou súvisí ešte jeden, nie celkom príjemný moment. Po všeobecnej anestézii a spinálnej anestézii je veľmi dôležité sledovať okamih prvého nezávislého močenia, pretože pacient jednoducho nemusí cítiť nutkanie na močenie a bude si sťažovať na silnú bolesť v dolnom bruchu, nevyskytuje sa často, ale stojí za to si ju zapamätať (ak je nemožné vyrovnať sa, pacient, hneď ako sa moč uvoľní pomocou močového katétra)

  Svetová štatistika

  Na základe svetových štatistík je frekvencia komplikácií spojených s chirurgickou liečbou inguinálnych hernií približne 3%, čo zahŕňa všetky komplikácie, ktoré sa vyskytujú od najškodlivejších až po najsmrteľnejšie. Pri veľkej chirurgii sú problémy spôsobené samotnou operáciou nevyhnutné a vyskytujú sa na všetkých klinikách sveta, niekde menej často, niekde častejšie. Ak lekárske stredisko požaduje údaj blízko nuly, mali by ste premýšľať o pravdivosti týchto informácií. Žiadny problém iba pre tých, ktorí nepracujú.

  Bežné mylné predstavy

  • Strata mužskej sily po operácii - tento problém je mimoriadne zriedkavý a s najväčšou pravdepodobnosťou je banálnou náhodou a možno ho bezpečne pripísať kazuistike..
  • Neplodnosť - môže sa vyskytnúť po operácii, existuje však niekoľko vážnych výhrad. Počas operácie je technicky nemožné uložiť semenník (napríklad recidivujúcu kýlu bradavíc pri veľkých veľkostiach s porušením) a z nejakého dôvodu (vývojová anomália, vážne zranenie atď.) Druhý semenník nespĺňa svoju funkciu u pacienta, potom bude pacient neplodný. Zhodou toľkých premenných je, mierne povedané, nie často. Preto by ste sa po plánovanej operácii nemali obávať reprodukčnej funkcie.

  Pooperačné zotavenie

  Akákoľvek rehabilitácia a zotavenie po operácii pri slabinovej prietrži vedie k obmedzeniu fyzickej aktivity a starostlivosti o pooperačnú ranu..

  Otvorené metódy - do 2 mesiacov od obmedzenia fyzickej aktivity (akékoľvek fyzické cvičenie spojené s brušným napätím, prudký nárast vecí od 1 kg a viac je zakázané). Vzpieranie nad 5 kg by sa malo odložiť o 6 mesiacov.

  Endoskopické metódy - je potrebné sa vyvarovať fyzickej aktivity po dobu 14 dní (rovnako ako pri otvorených metódach), odporúča sa skôr ako stáť, chodiť alebo ľahnúť si, než si sadnúť v prvom týždni (odporúčanie nie je povinné, vykonáva sa, ak je to možné), zdržať sa zdvíhania závaží nad 5 kg, do 1 mesiaca.

  Bez ohľadu na metódu chirurgickej liečby sa obväzy uskutočňujú každé 2 dni (pri absencii komplikácií), stehy sa odstraňujú 10. pooperačný deň..

  V skorom pooperačnom období sa treba vyhnúť prechladnutiu (počas kašľa sa prudko zvyšuje vnútro-brušný tlak, čo môže viesť k recidíve v skorom období p / o). Porušenie stolice, a najmä zápcha, môže byť tiež faktorom prispievajúcim k včasnému relapsu..

  Postihnutie v priemere do 30 dní pri otvorených metódach a 15 dní po endoskopii.

  Diétne odporúčania

  Keďže oprava prietrže nie je operáciou gastrointestinálneho traktu, nie je potrebná špeciálna diéta. Bezprostredne po operácii je však príjem potravy obmedzený (pitná voda, ovsený vývar), pretože existuje pravdepodobnosť vzniku včasných pooperačných komplikácií, ktoré si môžu vyžadovať opätovnú operáciu, zatiaľ čo je potrebná anestézia a na pôst sa dôrazne odporúča anestézia. Po všeobecnej anestézii, nevoľnosti a zvracaní sa často obávajú (prvých 4-6 hodín), táto skutočnosť tiež vysvetľuje obmedzenie príjmu potravy v skorej pooperačnej perióde. Pri chirurgickom zákroku v mieche alebo lokálnej anestézii sa odstráni akékoľvek obmedzenie príjmu potravy.

  Intuálna hernia u mužov: dôsledky po operácii

  ✓ Článok skontrolovaný lekárom

  Po chirurgickom zákroku na odstránenie ingínovej prietrže sa niekedy vyskytnú určité komplikácie. Existuje mnoho dôvodov na ich výskyt, od omylu chirurga, ktorý túto operáciu vykonal, až po fyziologické vlastnosti tela pacienta. A to napriek skutočnosti, že operácia na odstránenie prietrže nie je náročná, dôsledky tohto postupu môžu byť najzávažnejšie.

  Niekedy majú pacienti pôvodne poškodenie ileo-celiakálneho nervu. To sa môže stať, ak už bol operovaný u človeka. Preto, ak hovoríme o opätovnom vytvorení kýly, lekár by si mal byť vedomý všetkých chorôb, ktoré pacient predtým utrpel. Poškodené nervy nakoniec vedú nielen k silnej bolesti, ale aj k atrofii svalového tkaniva.

  Štruktúra ingvinovej prietrže

  Inguinálna hernia u mužov po operácii

  Existuje niekoľko možných pooperačných komplikácií, ktoré sa s nimi podrobnejšie zoznámime.

  Tabuľka. Možné následky po operácii

  Poškodenie spermatickej šnúry

  Infekcia rán

  Holenná trombóza

  Kýla opuchla v slabinách

  názovStručný opis
  Takýto jav môže byť dôsledkom nedbalosti alebo neskúsenosti chirurga - poškodenie kordu sa môže vyskytnúť pri odstraňovaní herniálneho vaku. Okrem toho sa takáto komplikácia objavuje, ak pacient už mal podobnú operáciu. Aby sa predišlo tomuto javu, šnúra by sa mala izolovať a uvoľniť z tkaniva jazvy. Pokiaľ ide o následky takéhoto zranenia, zahŕňajú predovšetkým prerušenie práce na spermatogénnych a hormonálnych hladinách, čo môže v budúcnosti spôsobiť neplodnosť. Navyše semenníky môžu atrofovať.
  Aby sa predišlo jeho výskytu okamžite po operácii, musí sa na ranu aplikovať ľad (najmenej dve hodiny)..
  Takáto komplikácia sa môže vyskytnúť v dôsledku nesprávneho ošetrenia prietrže. K tomu zvyčajne dochádza počas odstraňovania klznej hernie slepého čreva alebo sigmoidného hrubého čreva. Poškodeniu sa dá vyhnúť za predpokladu, že sa uskutoční hmatová vak. Tiež, keď je tento rezaný (ak sa počas chirurgického zákroku používa plastové tkanivo pacienta alebo pri vysokom podviazaní), môže sa močový mechúr poškodiť..
  Jednou z najnebezpečnejších komplikácií vyplývajúcich z nedbanlivého prístupu pri vykonávaní operácie a manipulácie s ranou, ako aj pri nadmernej traume mäkkých tkanív pomocou chirurgických nástrojov. V takýchto prípadoch antibiotická liečba.
  Ak chirurg šije príliš drsne, môže to spôsobiť poškodenie bedrového kĺbu. Preto je vhodné vopred preskúmať všetky ohrozené oblasti. Niekedy sa pri zošívaní objaví krvácanie, ktoré sa zastaví odstránením ihly a stlačením rany prstom alebo strunou. Niekedy musíte nádobu vyzliecť, stlačiť a šiť.
  Charakteristické je, že kvapka v tomto prípade môže byť jednostranná alebo obojstranná. Tento druh dôsledkov je možné zistiť vizuálne: šourk pacienta napučí (na jednej strane alebo okamžite na dvoch, v závislosti od typu kvapky). Na odstránenie tejto chyby je potrebná druhá operácia. Dropsy vývoj je tiež považovaný za jednu z najčastejších pooperačných komplikácií..
  Vo väčšine prípadov trpia trombózou starší ľudia a tí, ktorí vedú neaktívny životný štýl. Medzi príznaky trombózy patrí bolesť teliat; na zmiernenie stavu pacienta sa predpisujú antikoagulanciá (napríklad trombolytiká). Tieto lieky významne zlepšujú „pohodu“ hlbokých žíl..
  K tomu môže dôjsť opakovane, ak pacient nerešpektuje pooperačný režim alebo nedodržiava odporúčania lekára..
  Výsledok nesprávneho rehabilitačného obdobia.

  Ako už bolo uvedené, komplikácie sa môžu vyskytnúť nielen kvôli chirurgovi, ale aj pacientovi. Preto je veľmi dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami lekára a zreteľne dodržiavať rehabilitačné obdobie. Zvážte, čo je toto obdobie..

  Video - dôležité momenty pooperačného obdobia

  Ako dlho trvá rehabilitácia?

  Chirurgická liečba slabinovej prietrže u mužov

  Trvanie rehabilitačného obdobia do značnej miery závisí od anestézie používanej chirurgom. Ak je teda anestézia miestna, rehabilitácia bude trvať trochu času: po niekoľkých hodinách je pacient prepustený z nemocnice, ale za predpokladu, že neexistujú žiadne komplikácie. Aj keď by sa tam pacient mal stále pravidelne vracať na obväzy, v ktorých sa bude sledovať postup zotavovania. Prvé obliekanie by sa malo uskutočniť večer (spravidla sa takéto operácie vykonáva ráno) a nemali by ste sa báť, ak dôjde k prepusteniu, nemusíte sa obávať. Ale v prípade celkovej anestézie môže počiatočná fáza rehabilitácie trvať jeden až dva dni.

  Nasleduje ambulantná rehabilitačná doba, ktorá môže byť jeden alebo dva týždne. Pre toto obdobie je dôležitý mier, správna výživa a tiež to, že pacient strávil veľa času v posteli. Okrem toho by mal pravidelne navštevovať lekára, ktorý dokáže identifikovať komplikácie av prípade potreby upraviť liečbu.

  Jeden týždeň po operácii

  Poznámka! Počas pooperačnej rehabilitácie by sa mala vylúčiť akákoľvek fyzická aktivita. Po určitom čase je pacientovi predpísané špeciálne cvičenie, ktoré znižuje riziko recidívy prietrže a rozvoja komplikácií.

  Ošetrujúci lekár môže predpísať nosenie špeciálnej bandáže, aj keď dnes sa takéto zariadenia používajú stále menej a menej, pretože moderné chirurgické metódy poskytujú spoľahlivé fixovanie miesta výskytu prietrže implantátmi z oka. Preto bude mať takáto bandáž úžitok iba na začiatku, až kým bolesť nezmizne a neobnoví sa fyzická aktivita.

  Obinenie prietrž hernie

  Pooperačná výživa

  Vďaka správne zloženej strave sa možno vyhnúť komplikáciám a samotná rehabilitácia bude rýchlejšia. Pacientovi sa odporúča jesť iba tekuté jedlo a mal by jesť pomaly, v malých porciách (najmenej štyrikrát denne). Hlavnou podmienkou je, že jedlo by malo byť bohaté na bielkoviny, pretože je hlavným „stavebným materiálom“ ľudského tela a umožňuje vám čo najrýchlejšie regeneráciu..

  Konzumácia iba odporúčaných potravín

  Veľa bielkovín sa nachádza v nasledujúcich potravinách:

  • loviť;
  • mlieko, tvaroh;
  • kuracie vajcia a mäso;
  • pohánka.

  Poznámka! Mali by ste vylúčiť z potravy aj niektoré potraviny, ktoré narúšajú normálne fungovanie tráviaceho traktu a vyvolávajú plyn.

  Je potrebné dočasne opustiť niekoľko výrobkov

  Preto by mal pacient odmietnuť sladkosti, jogurty, mliečne výrobky a ovocie. Osobitné menu by mal predpísať lekár. A nakoniec, počas rehabilitácie musíte opustiť cigarety, alkohol a kávu, kyslé ovocie, sódu.

  O fyzickej aktivite

  Dva týždne po chirurgickom zákroku sa môžete začať jemne a postupne vracať k svojej predchádzajúcej činnosti, aj keď gravitáciu nemožno nadvihnúť ďalších šesť mesiacov. Ak porušíte tieto odporúčania, kýla sa môže vrátiť, ale lekári tiež neodporúčajú tráviť celý čas v posteli. Keď bolesť zmizne a človek cíti, že sa k nemu vracia jeho sila, môžete začať trochu chodiť a robiť jednoduché fyzické cvičenia..

  Rehabilitácia po odstránení kýly

  Ľahká gymnastika v kombinácii so špeciálnymi stimulačnými cvičeniami umožní telu rýchly návrat do predchádzajúcej podoby. Existuje veľa podobných cvičení, z ktorých najobľúbenejšie sú uvedené nižšie..

  Cvičenie číslo 1

  Pacient stojí na všetkých štyroch, ohýba všetky končatiny a spočíva na lakťoch a kolenách. Potom striedavo zdvíha ľavú a pravú nohu..

  Cvičte na všetkých štyroch

  Cvičenie číslo 2

  Pacient leží na predtým položenom koberci s rukami pozdĺž tela. Potom zdvihne narovnané nohy (asi 45 stupňov) a striedavo ich prekríži (cvičenie „Nožnice“). Počet opakovaní sa v priebehu času zvyšuje..

  Mimochodom, „Bicykel“ sa vykonáva v rovnakej polohe: človek zdvíha ohnuté nohy a napodobňuje šlapanie..

  Cvičenie číslo 3

  Pacient leží na boku, jeho ruka sa natahuje dopredu a spočíva na ňom. Nohy by mali byť rovné. Jeden z nich sa musí po niekoľkých opakovaniach pokúsiť zdvihnúť stranu.

  Leží na vašej strane

  Cvičenie číslo 4

  Pacient kladie nohu na šírku ramien a vykonáva drepy (prípadne neúplné), po ktorých robí dva alebo tri kliky. Ak sú tradičné kliky príliš zložité, môžete si odpočívať na kolenách.

  Chrániče kolien

  Poznámka! Všetky tieto cvičenia sa musia vykonávať pravidelne, musíte však tiež monitorovať svoju pohodu. Človek by nemal cítiť žiadne bolesti ani nepohodlie.

  Počet opakovaní by sa mal denne zvyšovať, do budúcnosti môžu byť do komplexu zahrnuté aj ďalšie cvičenia.

  Video - Kýla

  Nakoniec si všimneme, že pooperačné komplikácie po odstránení prietrže môžu byť najzávažnejšie, ale ak operáciu vykonáva skúsený kvalifikovaný chirurg, nemusia sa objaviť. Samozrejme, dokonca aj odborníci niekedy robia chyby, ale pravdepodobnosť sa stále znižuje. Musíte však postupovať podľa všetkých odporúčaní lekára týkajúcich sa rehabilitačného obdobia, pretože niektoré komplikácie (napríklad opakovaný výskyt prietrže) vznikajú práve z tohto dôvodu.

  Komplikácie po odstránení slabinovej prietrže

  Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

  Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

  Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

  Bez ohľadu na to, ako šetrí spôsob chirurgického zákroku, operácia je operácia. Vo väčšej alebo menšej miere pri použití akejkoľvek metódy existuje pravdepodobnosť komplikácií po odstránení ingvinálnej prietrže..

  Najčastejšie hlásené:

  • Dostať sa do infekcie rany. Hnisanie chirurgickej rany. Profylakticky alebo na úľavu pacient berie antibiotiká.
  • Porušenie vaskulárnej integrity, ktoré vedie k atrofii semenníkov u mužov alebo k problémom s reprodukčným systémom u žien.
  • Opuch zóny, tvorba hematómu. Aby ste zabránili alebo znížili intenzitu procesu na ovládanej ploche na pár hodín, vložte ihneď po zošívaní vyhrievaciu podložku s ľadom..
  • Ak chirurg urobil chybu, je možné poškodenie nervov. Pacient stráca citlivosť v miešku (u mužov) a na vnútornom stehne.
  • Porušenie integrity spermatickej šnúry, ktoré môže viesť človeka k strate jeho reprodukčných schopností.
  • Recidíva.
  • Hĺbková trombóza dolných končatín. Táto komplikácia zvyčajne postihuje pacientov pripútaných na lôžko viac..
  • Dropsy semenník.
  • bolesť.
  • Zvýšenie ukazovateľov teploty v prevádzkovanej oblasti.
  • Poškodenie stehien.
  • Ak sa vyskytne aspoň jedna z komplikácií, doba zotavenia tohto pacienta sa predlžuje na neurčito.

  Horenie po odstránení slabinovej prietrže

  Operácia je vykonaná a pacient začína fázu pooperačného zotavenia a rehabilitácie. Po anestézii pacient začne pociťovať bolesť v podbrušku. Možno pocit znecitlivenia. Po odstránení slabinovej prietrže môže 15 až 20 percent operovaných pacientov pociťovať mierne pálenie. Ak neexistuje iná patologická symptomatológia, potom sa uvedené faktory týkajú príznakov pooperačnej normy.

  V niektorých prípadoch má pacient po operácii poruchu citlivosti. Úroveň citlivosti u týchto pacientov sa spravidla obnoví po niekoľkých týždňoch. V zriedkavých prípadoch to môže trvať niekoľko mesiacov. Tu sa spúšťajú individuálne ľudské vlastnosti a komplexnosť chirurgického zákroku..

  Porucha citlivosti sa okrem pálenia môže prejavovať aj znížením citlivosti, brnenie, zvýšením citlivosti jednej a znížením citlivosti inej oblasti..

  Ale stojí za to povedať ošetrujúcemu lekárovi jeho pocity. Napokon pocit pálenia v oblasti rany na pozadí prejavov iných príznakov môže tiež naznačovať infekciu chirurgického švu. V takom prípade lekár predpíše priebeh antibiotík. A čím skôr sa to stane, tým menej ovplyvní telo pacienta.

  Bolesť po odstránení

  Už bolo povedané, že bolesť a jej intenzita do značnej miery závisí od zvoleného spôsobu chirurgického zákroku a anestézie. Obvykle sa môže pacient po štyroch hodinách po zákroku pohybovať nezávisle. Zároveň však začína pociťovať bolesť v oblasti spoja.

  Bolesť po odstránení sa môže líšiť.

  • Takéto príznaky môžu naznačovať hojenie. Počas operácie boli skutočne poškodené mäkké tkanivá a nervové vlákna a samotná zóna sa stala citlivejšou. Táto bolesť je svalová alebo neurologická..
  • Opuch tkaniva môže tiež vyvolať bolesť..
  • Harbinger relapsov. Riziko opätovného otvorenia.
  • Dokáže „hovoriť“ o odlišnosti švíkov. Ak to nie je vizuálne dodržané, je možný vnútorný rozpor.
  • Chyba pri resekcii.

  Opuch po odstránení

  Normálny je mierny opuch po zákroku. Aby sa vylúčil vznik opuchy, ihneď po zošívaní sa na manipulačnú oblasť aplikuje ohrievač ľadu.

  Ak sa však opuch po odstránení prietrže začal rozvíjať nie bezprostredne po operácii, ale neskôr, počas rehabilitačného obdobia, je potrebné sa poradiť s lekárom. Opuch je skutočne porušením odtoku lymfy alebo žilovej krvi. Ale príliš si robte starosti, nestojte za to. Tento problém sa zvyčajne zastaví rýchlo a bez veľkého úsilia..

  Situáciu môže zachrániť zavesenie, bandáž alebo plavky priliehajúce k telu. Posteľná bielizeň by mala byť vyrobená z prírodného materiálu (bavlna).

  Lekárovi môže byť tiež predpísané jedno z liekov, ktoré majú dekongestanty. Akékoľvek antihistaminikum bude robiť. Zvyčajne sa užíva na tablete každých osem hodín. Priebeh liečby trvá asi päť dní.

  V protokole proti edémovej terapii sa predpisuje liek, ktorého základom je vitamín D, ktorý umožňuje rýchlejšie rýchlejšie opuchnutie.

  Teplota po odstránení trieslovej kýly

  Operácia je vykonaná a pacient vstupuje do rehabilitačného obdobia. Teplota, ktorá sa objaví po odstránení ingvinálnej prietrže, je však vždy nepríjemným príznakom, ktorý môže povedať, že do tela pacienta vstúpila infekcia, ktorá vyvolala proces zápalu a prípadne hnisanie..

  Na prevenciu infekčných lézií a vývoja lekári predpisujú po každej operácii priebeh antibiotík. Ak sa však teplota stále objaví, mali by ste o tom okamžite informovať svojho lekára. Zhodnotí situáciu a upraví terapiu..

  Bolesti semenníkov po odstránení

  Ďalšou komplikáciou pooperačného obdobia môže byť bolesť v semenníku po odstránení. Príčinou tohto nepohodlia môže byť nervové poškodenie, ktoré chirurg dovolil pri zmiernení problému. V tomto prípade sa zvyšuje citlivosť postihnutej oblasti, čo vedie k bolesti.

  Opuch je tiež schopný vyvolať bolesť, ktorá je lokalizovaná v oblasti priľahlej k semenníku. V každom prípade sa oplatí kontaktovať odborníka so žiadosťou o radu a odstránením nepohodlia.

  Dropsy po odstránení slabiny prietrže

  Hydrokéla alebo, ako hovoria ľudia, kvapka semenníkov je jedným z najbežnejších negatívnych dôsledkov zákroku.

  Väčšinou je kvapka po odstránení slabinovej prietrže jednostranná. V tomto prípade je pozorovaná asymetria vo veľkosti mieška. Nie je to však niekoľko prípadov bilaterálnej rozpadliny. Veľkosť šourku niekedy dosahuje takú veľkosť, že človek má problém s pohybovou aktivitou.

  Komplikácia s hydrocelu je indikáciou pre chirurgický zákrok. Konzervatívne zaobchádzanie je v tomto prípade bezmocné.

  Nádor po odstránení

  Kýla sa vizuálne podobá na novotvar, ktorý sa pravdepodobne dá pomýliť s nádorom u človeka, ktorý nie je ďaleko od medicíny. Pravdepodobnosť opakovanej straty sa môže líšiť v závislosti od spôsobu odstránenia problému, anamnézy pacienta, jeho fyzického stavu a stavu obrany tela..

  Operácia je však pre telo stresom a jeho zotavenie vyžaduje sily, ktoré sú vo zvýšených objemoch a ktoré telo spotrebuje, čím sa znižuje imunitný stav pacienta..

  Práve tento obraz vývoja obdobia zotavenia môže vyvolať nádor po odstránení prietrže. Preto je potrebná odborná konzultácia.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Lekári sa často pýtajú, či je možné ísť do kúpeľa s kýlou chrbtice. Sú medzistavcové prietrže a kúpeľ kombinované? Ako teplo ovplyvňuje takúto patológiu? Mohlo by to tento proces zhoršiť?
  Osteoporóza je systémové ochorenie, pri ktorom má deštrukcia kostného tkaniva prednosť pred jeho schopnosťou regenerácie a posilnenia. V tomto prípade sa vápenaté soli vymyjú z kostí, pretože ich nemôžu udržať vo vnútri.
  Pred vykonaním fyzioterapeutických cvičení a po ich ukončení lekári cvičebnej terapie odporúčajú natiahnutie chrbtice. Stimuluje tok krvi do jej poškodených štruktúr, a tým aj ich regeneráciu.