loader

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sa do nej zavádzajú pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Teplota po odstránení medzistavcovej prietrže

Po operácii chrbtice je zakázané

 1. V období skorej rehabilitácie:
 • sedieť;
 • jazdiť v sede;
 • závažia s hmotnosťou nad 3 kg;
 • vykonávať ostré, hlboké a krútiace pohyby v chrbtici vrátane nakláňa sa dopredu a do strán;
 • vykonávať akúkoľvek fyzickú aktivitu bez korzetu;
 • nosiť viac ako 3 hodiny denne pooperačný korzet;
 • športovať a jazdiť na bicykli;
 • absolvujte kurz masáže a manuálnej terapie;
 • fajčiť a piť alkohol.
 1. V období neskorej rehabilitácie:
 • byť na dlhú dobu v nútenej polohe, sedieť a stáť;
 • fyzická aktivita bez predchádzajúceho zahriatia chrbtových svalov;
 • dlhé cesty vo vozidlách;
 • vysoký skok;
 • zdvihnúť viac ako 5-8 kg;
 • podchladenie oblasti chirurgického zákroku;
 • noste korzet na dlhú dobu - dlhé svaly na chrbte môžu atrofovať.

Bez ohľadu na fázu zotavenia po chirurgickom zákroku sa odporúča pravidelne vykladať chrbticu po celý deň (odpočinok v ľahu najmenej 20-30 minút), sledovať svoju váhu, vyhnúť sa stresu a podchladeniu, ako aj predĺžený pobyt v nútenej pracovnej polohe..

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže zahŕňa:

 • liečba liečivami na odstránenie zápalového procesu, anestézie a obnovy kostného tkaniva;
 • fyzioterapeutické postupy na zlepšenie krvného obehu a anestézie (elektroforéza, laserová terapia, ultrazvuk);
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • mechanické vykladanie chrbtice (použitie hydraulických postupov a kinezoterapie);
 • Kúpeľná liečba.

Počas rehabilitačného obdobia by mal mať pacient správnu výživu, t.j. vylúčte z vašej stravy údené, vyprážané a mastné mäso. Pacient musí piť brusnice a brusnicový džús.

Strava pacienta zahŕňa:

 • želé
 • želé
 • želé
 • mliečne výrobky
 • tvrdé syry
 • kapusta
 • kvaka
 • mrkva
 • fazuľa
 • zeleň.

Takáto strava odstraňuje zápchu a prispieva k metabolizmu svalového tkaniva..

Prvýkrát po chirurgickom zákroku pacienti pociťujú bolesť v podbrušku a v stehu. Na to sú predpisovaní lieky proti bolesti. Prvýkrát po operácii nie sú povolené rôzne zaťaženia. Po určitom čase sa zaťaženie postupne zvyšuje..

Pri prepúšťaní pacienta sa uvádzajú aj tieto odporúčania:

 • v počiatočných dňoch sa nesmie zdvíhať viac ako 5 kg.
 • je menovaná lekárska gymnastika
 • musia nosiť obväz
 • obväz by mal byť vždy čistý
 • po úvodných postupoch sa rana musí oprášiť detským práškom

Počas rehabilitácie sa pacient musí bezpochyby vyhnúť zápche. Preto je potrebné dodržiavať diétu a tiež je potrebné piť veľa tekutín..

Pacientovi je bez problémov pridelená špeciálna strava:

 • jedlo by malo byť najmenej štyrikrát denne a v malých porciách
 • strava obsahuje potraviny obohatené o bielkoviny (kuracie mäso, šampiňóny, pohánka, ryby)
 • odporúča sa konzumovať mliečne výrobky vo veľkých množstvách

Zo stravy je potrebné vylúčiť mastné mäso, vyprážané, kávu, perlivú vodu.

Strava je nevyhnutná, aby sa zabránilo rôznym následkom a aby sa zabránilo recidíve.

Chirurgické odstránenie prietrže chrbtice je extrémnou metódou liečby tejto patológie, ktorá sa vykonáva iba vtedy, ak je celý rozsah metód konzervatívnej liečby neúčinný, ak má pacient prísne indikácie (konštantná neúnosná bolesť, kompresia nervových vlákien a miechy so zníženou aktivitou a vysoké riziko paralýzy)..

Takéto prísne indikácie pre operáciu chrbtice sú spojené s vysokým rizikom komplikácií, ale niekedy iba chirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže zachráni pacienta od neustálej bolesti a obnoví radosť z pohybu. Úspešnosť operácie chrbtice pri odstránení prietrže závisí nielen od samotných chirurgických zákrokov, ale aj od toho, ako rehabilitácia po operácii.

Zotavenie po odstránení prietrže chrbtice začína ihneď po operácii a trvá 3 až 12 mesiacov. Ale ani po tomto období nie je možné hovoriť o úplnom vyliečení - počas celého nasledujúceho života sú potrebné podporné postupy.

Ak je účelom operácie zbaviť pacienta bolesti, liečby a prevencie prietržových komplikácií, potom si rehabilitácia stanoví nasledujúce úlohy:

 • odstránenie všetkých bolestí;
 • prevencia progresie patológie;
 • návrat samoobslužných schopností;
 • obnovenie funkcie poškodenej oblasti chrbtice;
 • posilnenie svalového rámu;
 • prevencia patológie relapsu;
 • zvýšená schopnosť ťažšej fyzickej námahy.

Najtalentovanejší neurochirurg môže odstrániť herniu pomocou moderných špičkových zariadení, ale ak rehabilitácia po operácii nebude nasledovať, takáto liečba pravdepodobne nebude úspešná..

Rehabilitácia po odstránení prietrže chrbtice, bez ohľadu na typ chirurgického zákroku, pozostáva z 3 štádií:

 • Skoré pooperačné obdobie trvá od konca operácie do jedného až dvoch týždňov. Počas tohto obdobia je hlavnou úlohou odstránenie bolesti a odstránenie opuchu koreňov miechy, prevencia skorých pooperačných komplikácií. Je dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami lekára týkajúcimi sa motorického režimu. Spravidla je v prvých dňoch predpísaný prísny odpočinok na lôžku (odpočinok je nevyhnutný na to, aby sa opuch v mieste zákroku stal skôr), po ktorom začne aktívne zvládnutie pooperačného obdobia. Základom liečby v tomto štádiu sú lieky.
 • Neskoré pooperačné obdobie trvá od 14 dní do 2 mesiacov. V tejto fáze si pacient zvykne na nový život - prispôsobuje sa novým fyzickým schopnostiam svojho tela (aby sa naučil obsluhovať sám seba, pretože pred operáciou malo mnoho pacientov významné fyzické obmedzenia) dochádza k psychologickej adaptácii (veľa ľudí potrebuje pomoc profesionálneho psychoterapeuta so stavom depresie).
 • Vzdialené pooperačné obdobie spravidla trvá po zvyšok života človeka. Zameriava sa na konečnú obnovu funkcie miechy, posilnenie miechových svalov, prevenciu opätovného vzniku medzistavcových prietrží.

Ak vás zaujíma otázka, či existuje samostatný rehabilitačný program po odstránení stavovej kýly, potom odpoveď určite nie je. Výber určitých rehabilitačných metód, ich intenzita a trvanie závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré patria:

 • druh chirurgického zákroku (otvorený chirurgický zákrok na chrbtici - laminektómia a diskektómia alebo minimálne invazívne postupy, napríklad laserové odparenie disku);
 • vek pacienta;
 • celkový zdravotný stav;
 • trvanie základnej choroby, výskyt komplikácií.

Bez ohľadu na vyššie uvedené faktory existujú niektoré všeobecné momenty rehabilitácie. Ako už bolo spomenuté, prísny odpočinok na lôžku je potrebný iba prvých pár dní po operácii (v tom čase je pacientovi zakázané sedieť aj v posteli). Hneď ako opuch koreňov miechy klesne, riziko krvácania klesá, je potrebné začať aktívne pohyby (predĺžená imobilizácia je spojená so zlou prognózou).

Spočiatku sa všetky pohyby vykonávajú iba v špeciálnom podpornom ortopedickom korzete (prevencia nadmerného rozsahu pohybov, ako aj skorá recidíva hernií). Musí sa nosiť najmenej 3 hodiny denne a musí sa odstraňovať v noci. Trvanie použitia závisí od typu operácie (od 2 týždňov do 3 mesiacov). Druh korzetu a spôsob jeho použitia určuje iba lekár.

Po prvé, akýkoľvek chirurgický zákrok vykonávaný prietrž chrbtice sleduje dekompresiu nervových štruktúr s cieľom zachrániť pacienta pred neurologickým deficitom a zmierniť bolesť chrbta a končatín. Ak sa citlivosť neobnovila a bolesť sa neodstránila, môžeme hovoriť o zvyškových príznakoch alebo dôsledkoch.

Bedrová hernia.

Opakujúca sa prietrž sa považuje za pooperačnú komplikáciu, incidencia je 11,5% zo 100%. Môže sa to stať tak v prevádzkovom segmente (8%), ako aj na úplne odlišných úrovniach segmentu (3,5%). Plné záruky, že herniálny výčnelok nenastane v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti, nedáte žiadnemu operačnému chirurgovi, dokonca ani najúspešnejšiemu. Môžete sa však maximálne chrániť pred ďalšou tvorbou nešťastného procesu na diskoch chrbtice. A veľa tu záleží na pacientovi!

Mali by ste jasne pochopiť, že úplná lekárska rehabilitácia po výkone odstránenia významne znižuje pravdepodobnosť opakovaného návratu patológie, a preto by ste nemali ustúpiť o krok z individuálneho programu pooperačnej liečby, ktorý navrhuje rehabilitológ a chirurg. Intenzívne fyzikálne metódy, ako je cvičebná terapia, fyzioterapia, prísne dávkovaný režim fyzickej aktivity atď., Pomáhajú tomuto dôsledku v maximálnej miere predchádzať..

Každý chce odpoveď na najzaujímavejšiu otázku: Je operácia miechy nebezpečná? Absolútne každá chirurgická liečba má riziká možných komplikácií. V našom prípade tiež nie je vylúčené nebezpečenstvo chirurgického zákroku a v dominantnom množstve spočíva vo výskyte recidívy, ktorá je riešená opakovaným zásahom. Kvalita intraoperačnej relácie má, samozrejme, stále osobitný význam, ale spravidla je úspešná na úspešných klinikách úspešná..

Komplikácie po odstránení prietrže chrbtice

Aké môžu byť následky po operácii? Sú spojené najmä s poškodením nervu alebo dura mater miechy..

 • Prvá komplikácia sa prejaví bolesťou a zníženou citlivosťou na nohách alebo ramenách, v závislosti od miesta poraneného nervu. Ak je nervová štruktúra vážne poškodená, prognóza jej obnovy je, žiaľ, sklamaním.
 • Ak je tvrdá miechová membrána poškodená, ak chirurg včas zistí spôsobenú poruchu, prišije ju. V opačnom prípade uniká mozgomiechová tekutina. Zhoršená cirkulácia mozgovomiechového moku spôsobí problémy s intrakraniálnym tlakom a výsledkom bude, že pacient bude mať silné bolesti hlavy. Tvrdá škrupina sa môže liečiť sama o sebe asi za 2 týždne.

Negatívne reakcie sú tiež pooperačné, skoré a neskoré:

 • Medzi skoré komplikácie patria hnisavé septické procesy, vrátane epiduritídy, osteomyelitídy, hnisania stehu, zápalu pľúc. Skupina včasných pooperačných následkov okrem toho zahŕňa hlbokú žilovú trombózu dolných končatín a pľúcny tromboembólizmus..
 • Neskoré negatívne reakcie sú opakované relapsy, sekundárne degeneratívne-dystrofické patológie. Patria sem aj hrubé jazvovité komixy, ktoré zase komprimujú nervy, ktoré sa, podobne ako pri medzistavcových kýlach, prejavujú bolesťou a / alebo parestéziou, ktoré sa šíria po zovretom nerve..

Ak sa operácia uskutočnila na príkladnej úrovni, boli dodržané všetky preventívne opatrenia a lekárske odporúčania boli vykonané bezchybne, pravdepodobnosť akýchkoľvek následkov sa zníži na maximum.

Po operácii kýly sú možné tieto komplikácie:

 • Po chirurgickom zákroku sa môžu vyskytnúť jazvy a adhézie. Tento proces sa vyskytuje takmer u všetkých pacientov, čo má za následok sekundárnu stenózu miechy.
 • Poškodenie orgánov v malej panve. Môže sa vyskytnúť časté močenie a močenie. V zložitejších prípadoch dochádza k inkontinencii moču a stolice. Takéto komplikácie vznikajú, keď sú chirurgickým nástrojom poranené počas chirurgického zákroku a keď dôjde ku kompresii koreňa miechy v dôsledku jaziev a adhézií..
 • Epiduritis. Epiduritída je infekčný zápalový proces v epidurálnom priestore miechy. Infekčný proces spôsobuje silnú radiálnu bolesť. Infekčný zápalový proces môže tiež spustiť vývoj hnisavej meningitídy.
 • Odstránenie prietrže môže spôsobiť progresiu osteochondrózy. Po operácii sa prestane pohybovať medzi dvoma susednými stavcami, v dôsledku čoho prestanú dostávať výživu na nervových zakončeniach a vývoj artrózy sa začne zrýchľovať. Niekoľko mesiacov po operácii pacienti začínajú pociťovať obnovu bolesti..
 • Osteomyelitída a spondylitída chrbtice. Akútny zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v kostnom tkanive a vedie k septickému procesu.
 • Recidíva je opakovaný výskyt prietrže v mieste jej odstránenia..

Inguinálna hernia je patologický výčnelok vnútorných orgánov smerom von. Toto ochorenie sa vyskytuje u 27% mužov a 3% u žien. Je to kvôli fyziologickej štruktúre inguinálnej oblasti..

Ako vyzerá slabá prietrž u mužov, môžete vidieť na fotografii.

Kýly sú spočiatku rozdelené na vrodené a získané. V závislosti od umiestnenia prietrže je prietrž rozdelená na:

Komplikácie spôsobené tříslovnou prietržou:

 • Môže sa vyskytnúť vytlačenie obsahu prietrže
 • zápal semenníkov (ischemická orchitída)
 • teplo
 • v črevách sa môže vyskytnúť stolica (obštrukcia čriev)
 • zápal prietrže

Chirurgický zákrok je nevyhnutný v týchto prípadoch:

 • ak má pacient nevoľnosť a zvracanie
 • teplo
 • počas pohybu čriev
 • plyny
 • ostré bolesti v slabinách a miešku
 • keď sa kýly samy neupravujú

Vedľajšie účinky pri operácii u mužov:

 • hnisanie stehov
 • teplota
 • opuch
 • ileo - ingvinálne a ileo-celiakálne nervy môžu byť poškodené
 • poškodenie spermatickej šnúry
 • poškodenie čriev
 • femorálne poškodenie
 • recidíva

Pomerne často majú muži po operácii výrazný edém v oblasti trieslovín. Edém je porušením toku krvi. V prípade, že si všimnete opuch v slabinách, informujte svojho lekára.

Liečba drogami

V pooperačnom období sa môže vyskytnúť bolesť v dôsledku zápalu miechového nervu, ktorý bol dlho potlačený medzistavcovou prietržou. Ďalšou príčinou bolesti môže byť trauma mäkkých tkanív a väzov počas operácie. Na boj proti týmto procesom sa predpisujú protizápalové a analgetické lieky. Druh lieku, dávkovanie a frekvencia podávania určuje ošetrujúci lekár, pričom sa berie do úvahy povaha bolesti, sprievodné ochorenia a kontraindikácie..

V počiatočnom pooperačnom období sa odporúča vyhnúť sa zmene klimatickej zóny, pretože adaptácia na nové podmienky u pacienta bude náročná. V neskorších štádiách rehabilitácie sa odporúča rehabilitačná liečba v zariadení sanatória..

Domáce kliniky nemajú dobre fungujúci rehabilitačný systém. Preto je v mnohých našich nemocniciach pomer dôsledkov chirurgického zákroku a negramotného pooperačného zotavenia približne rovnaký - 50/50. Ľudia operovaní napríklad v Rusku sa sťažujú na život po operácii príliš často, jeho kvalita nie je vždy rovnaká, o ktorej pacienti snívali. Efektívnosť operácií v Rusku ako celku je 80%.

99% úspešnosti liečby závisí od lekára.

Preto je lepšie podstúpiť operáciu, aby sa zaručilo, že sa nestane obeťou nekvalifikovaných akcií pseudo-chirurga v popredných zahraničných krajinách na chirurgiu chrbtice a pohybového aparátu (v Českej republike, Nemecku, Izraeli). Dokonca aj tie technicky najkomplexnejšie manipulácie tu budú vykonané „čisto“ pre vás, dokonalosť zodpovedného postupu je zabezpečená 98% - 100%.

Je veľmi dôležité dostávať rehabilitačný príspevok kvalitatívne a úplne, ale túto časť liečebného procesu môže poskytnúť ďaleko od všetkých popredných krajín sveta. Program chirurgie chrbtovej prietrže nezohľadňuje normálny priebeh rehabilitačnej terapie s výnimkou Českej republiky. Okrem toho náklady na plnohodnotný český program vysoko profesionálneho komplexného ošetrenia sú 2-3 krát nižšie ako ceny v Nemecku a Izraeli iba pre jedného chirurga. Prognózy pre úspešný pooperačný výsledok v Českej republike - 95% - 100%.

Po operácii chrbtice je zakázané

Operácia je vykonaná a pacient začína fázu pooperačného zotavenia a rehabilitácie. Po anestézii pacient začne pociťovať bolesť v podbrušku. Možno pocit znecitlivenia. Po odstránení slabinovej prietrže môže 15 až 20 percent operovaných pacientov pociťovať mierne pálenie. Ak neexistuje iná patologická symptomatológia, potom sa uvedené faktory týkajú príznakov pooperačnej normy.

V niektorých prípadoch má pacient po operácii poruchu citlivosti. Úroveň citlivosti u týchto pacientov sa spravidla obnoví po niekoľkých týždňoch. V zriedkavých prípadoch to môže trvať niekoľko mesiacov. Tu sa spúšťajú individuálne ľudské vlastnosti a komplexnosť chirurgického zákroku..

Porucha citlivosti sa okrem pálenia môže prejavovať aj znížením citlivosti, brnenie, zvýšením citlivosti jednej a znížením citlivosti inej oblasti..

Ale stojí za to povedať ošetrujúcemu lekárovi jeho pocity. Napokon pocit pálenia v oblasti rany na pozadí prejavov iných príznakov môže tiež naznačovať infekciu chirurgického švu. V takom prípade lekár predpíše priebeh antibiotík. A čím skôr sa to stane, tým menej ovplyvní telo pacienta.

Operácia je vykonaná a pacient vstupuje do rehabilitačného obdobia. Teplota, ktorá sa objaví po odstránení ingvinálnej prietrže, je však vždy nepríjemným príznakom, ktorý môže povedať, že do tela pacienta vstúpila infekcia, ktorá vyvolala proces zápalu a prípadne hnisanie..

Na prevenciu infekčných lézií a vývoja lekári predpisujú po každej operácii priebeh antibiotík. Ak sa však teplota stále objaví, mali by ste o tom okamžite informovať svojho lekára. Zhodnotí situáciu a upraví terapiu..

Hydrokéla alebo, ako hovoria ľudia, kvapka semenníkov je jedným z najbežnejších negatívnych dôsledkov zákroku.

Väčšinou je kvapka po odstránení slabinovej prietrže jednostranná. V tomto prípade je pozorovaná asymetria vo veľkosti mieška. Nie je to však niekoľko prípadov bilaterálnej rozpadliny. Veľkosť šourku niekedy dosahuje takú veľkosť, že človek má problém s pohybovou aktivitou.

Komplikácia s hydrocelu je indikáciou pre chirurgický zákrok. Konzervatívne zaobchádzanie je v tomto prípade bezmocné.

Odstránenie medzistavcovej prietrže je pomerne vážny chirurgický zákrok v tele pacienta. Z tohto dôvodu je potrebná dlhodobá rehabilitácia na obnovu prevádzkovaného priestoru a na zabránenie relapsu.

Obnovenie zahŕňa:

 1. správna výživa
 2. zdravý životný štýl
 3. diéta
 4. lekárska gymnastika a telesná výchova
 5. je potrebné vylúčiť alebo minimalizovať zaťaženie
 6. relaxujte čo najviac

Ihneď po operácii cíti pacient výraznú úľavu - pooperačná šva sa začína liečiť, pooperačne sa pomaly začína zmenšovať pooperačný edém a obnovuje sa funkcia panvových orgánov, znižuje sa bolesť a vracia sa aj motorická funkcia v dolných končatinách.

Dva mesiace po operácii musí pacient začať s intenzívnou rehabilitáciou, aby nedošlo k relapsu, ktorý zahŕňa cvičebnú terapiu, ako aj restoratívnu gymnastiku. Restoratívna gymnastika a cvičebná terapia by mali byť pod dohľadom špecialistu. Najlepším riešením je kúpeľná liečba. Na urýchlenie regenerácie sa odporúča aj masáž, plávanie, akupunktúra, elektroforéza, laserová terapia, diadynamická terapia..

Fyzioterapeutické postupy

Medzi najbežnejšie používané fyzioterapie je potrebné uviesť:

 • elektroforéza (ionoforéza) - používa sa na hlbšie prenikanie liečiv cez pokožku. Zmierňuje bolesť, urýchľuje regeneráciu;
 • blato - má analgetické, protizápalové a vstrebateľné účinky;
 • ultrazvuk - urýchľuje proces regenerácie, stimuluje výživu a rast buniek;
 • Terapia EHF - zlepšuje krvný obeh, zvyšuje tonus svalov a väzov, má analgetické a protizápalové účinky;
 • intersticiálna elektrická stimulácia - analgetický účinok, obnova nervov obmedzených na nervy, zlepšená výživa kostí a chrupaviek;
 • fonoforéza je zavádzanie liekov do tela pomocou ultrazvuku. Jeho účinok je podobný masáži, ale bez mechanického nárazu. Okrem toho spôsobuje protizápalové a dekongesívne účinky;
 • magnetoterapia - expozícia nízkofrekvenčnému magnetickému poľu, čo vedie k aktivácii metabolických procesov a zníženiu prejavov zápalu, opuchov, bolestivosti, obnovenia pohyblivosti.
 • terpentínové kúpele - zlepšujú krvný obeh a metabolizmus, aktivujú regeneračný proces po operácii, podporujú vstrebávanie jaziev a adhézií, majú protizápalový účinok;
 • sírovodík a sulfidové kúpele - urýchľujú látkovú výmenu, zlepšujú krvný obeh a trofizmus tkanív, riešia zápalové ložiská, stimulujú proces opravy tkanív, podporujú kontrakciu svalov;
 • radónové kúpele - majú výrazný analgetický a protizápalový účinok, zlepšujú neuromuskulárne vedenie a krvný obeh;
 • bylinné kúpele - znižujú bolesť, uvoľňujú napätie v chrbtových svaloch.

fyzioterapia

Rehabilitácia po medzistavcovej prietrži zabezpečuje vykonanie špecifického súboru cvičení zameraných na:

 • obnoviť svalový tonus chrbta, krku, rúk a nôh;
 • na zlepšenie krvného obehu v oblasti operácie - to zabraňuje vzniku preťaženia, čo vedie k opuchom a adhéziám;
 • na zvýšenie elasticity väzov nesúcich chrbticu.

Zoznam cvičení, frekvencia ich opakovaní určuje ošetrujúci lekár a rehabilitológ.

 • cviky sa musia vykonávať pomalým tempom, hladko a presne, bez náhlych pohybov, sklonov, zákrut a krútenia;
 • ak sa vyskytne bolesť, intenzita cvičenia by sa mala znížiť.
 • ak počas cvičenia cítite nepohodlie alebo bolesť, mali by ste sa na chvíľu vzdať;
 • ak počas určitých cvičení pretrvávajú bolesti, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára.

Sex po odstránení kýly

Najdôležitejšou otázkou pre mužov je, či je sex povolený v pooperačnom období. Sex po operácii nie je zakázaný, ak rehabilitačné obdobie trvá bez komplikácií.

 • zvýšená bolesť
 • môže sa zvýšiť opuch
 • tvorba hematómu
 • krvácajúci
 • sutúrová infekcia

Sex je povolený štrnásť dní po operácii, ale iba v prípade, že rehabilitácia u mužov je bez komplikácií. Počas pohlavného styku sa treba vyhnúť prepätiu a tlaku na ranu.

Po dodržaní všetkých odporúčaní lekárov bude pooperačné obdobie plynúť bez následkov a nedá sa obávať, že dôjde k relapsu..

Teplota po operácii prietrže

Komplikácie po operácii

Komplikácie vznikajúce po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže chrbtice sa delia na skoré a neskoré. Medzi prvé patria purulentno-septické procesy, ktoré sa vyskytujú v tkanivách chrbtice a jej okolitých oblastiach krátko po operácii (epiduritída, osteomyelitída, hnisanie stehov). Neskoré komplikácie chirurgického výkonu zahŕňajú relaps medzistavcovej prietrže, degeneratívne patológie (artróza) a výskyt adhézií..

Počas odstraňovania medzistavcovej prietrže v lumbálnej oblasti je narušená integrita tkanív obklopujúcich chrbticu..

Transformované oblasti už nemôžu správne vykonávať svoje funkcie, a preto pri tvorbe adhézií vznikajú rôzne poruchy fungovania pohybového aparátu..

Neskoré komplikácie chirurgického zákroku zahŕňajú recidívy medzistavcovej prietrže.

Jazvy, ktoré sa objavia po odstránení prietrže môžu silne stlačiť nervové zakončenie, ktoré spôsobuje bolesť v nohe.

U osoby, ktorá podstúpila operáciu chrbtice, sa môže vyvinúť bolesť dolnej časti chrbta.

Jazvy, ktoré sa objavia po odstránení kýly, môžu tiež silne stlačiť nervové zakončenie, ktoré často spôsobuje bolesť v dolných končatinách a dolnej časti chrbta a necitlivosť v dolných končatinách.

V dôsledku tvorby adhézií po odstránení medzistavcovej prietrže a stlačení koreňov nervov môže byť aktivita panvových orgánov narušená. To vedie k inkontinencii moču a stolice, strate citlivosti pri vyprázdňovaní čreva a močového mechúra, k zníženiu alebo zvýšeniu frekvencie močenia.

Epiduritis

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku na medzistavcovej prietrži, patrí epiduritída, zápalový proces v epidurálnom priestore, ktorý sa nachádza medzi tvrdým plášťom miechy a periosteom stavcov..

V tomto prípade sa charakteristické príznaky patológie objavia v prvých týždňoch po operácii. Pacient má zlú bolesť chrbta, končatiny sú znecitlivené, zvyšuje sa telesná teplota.

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, patrí epiduritída, pri ktorej sa môže zvýšiť telesná teplota pacienta.

Epiduritída sa môže vyvinúť aj na pozadí procesu zjazvenia. V tomto prípade bude mať patológia pomalý priebeh a bolesť chrbtice sa neobjaví v prvých mesiacoch po operácii, ale oveľa neskôr - po 1-1,5 rokoch. V najzávažnejších prípadoch vedie epiduritída k zhoršenej motorickej funkcii a invalidite..

Poškodenie tkanív chrbtice počas odstraňovania prietrže lumbálnej chrbtice a tvorba adhézií vedie k podvýžive miechy a rozvoju hlbokých degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré spôsobujú artrózu chrbtice. Toto ochorenie je charakterizované zhoršením chrupavky umiestnenej medzi stavcami, výskytom silnej bolesti chrbtice a obmedzením motorickej aktivity..

osteomyelitída

Osteomyelitída sprevádzaná zápalom kostného tkaniva miechy sa objavuje, keď infekcia preniká do tvrdých tkanív chrbtice, čo môže byť spôsobené nedodržiavaním pravidiel asepsie a antiseptík počas operácie, znížením imunity a šírením infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

V pokročilých prípadoch choroba spôsobuje smrť.

Osteomyelitída sa vyvíja na pozadí šírenia infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

PREDSEDNÍCTVO JAPONSKÉHO DOKUMENTA PRE JOINTSOVO DANIU CENU RADY, KTORÁ SA NEBEZPEČÍ

„Ak nemáte príležitosť sa dohodnúť na stretnutí s inteligentným lekárom: neurológom, ortopédom alebo reumatológom, odporúčame vám, aby ste sa okamžite riadili odporúčaniami Dr. Yoshinori Osumiho..

A vy môžete 100% liečiť svoje bolesti chrbta a kĺbov - a to za pár dní. ““

Zaujímavý článok, čítajte nevyhnutne »

Chirurgia nejde vždy dokonale, čo môže viesť k rôznym komplikáciám. Aké následky sa môžu vyskytnúť (pah-pah-pah) pri odstraňovaní medzistavcovej prietrže?

 • pri použití anestézie - deformácia pažeráka alebo priedušnice;
 • alergický na zložky, ktoré tvoria anestéziu.
 • nekontrolované zníženie krvného tlaku;
 • zástava srdca alebo dýchacích ciest;
 • prasknutie výstelky miechy, čo môže viesť k trvalým migrénam;
 • infekcia mozgovomiechového moku a mozgomiechového moku;
 • poškodenie opakujúceho sa nervu, ktoré môže viesť k ťažkostiam s dýchaním a strate hlasu. Nezávisle sa zotaví po niekoľkých mesiacoch;
 • pravdepodobnosť poškodenia nervových koreňov;
 • náhodné poranenie miechy, ktoré môže viesť k ochrnutiu, neurologickým chorobám a iným chorobám;
 • poškodenie artikulárnej artérie, najmä v oblasti prietrže L4-S1, kde sa choroba vyskytuje najčastejšie. To vedie k ochrnutiu a inkontinencii moču..

Správnou prevádzkou a rehabilitáciou komplikácií po operácii sa môžete úplne vyhnúť

 • vertebrálna osteomyelitída - hnisavé útvary, ktoré ovplyvňujú funkciu stavcov. To vedie k zlomenine chrbtice;
 • toxické otravy vnútorných orgánov;
 • spinálna stenóza s kompresiou miechy a nervových koreňov. V tomto prípade je indikovaný opakovaný chirurgický zákrok;
  Čo je to spinálna stenóza?
 • relaps choroby je znovuobjavenie novej prietrže v oblasti operácie. Môže sa to stať rok po vykonaní postupu pri hernii disku;
 • premiestnenie stavcov so poškodením medzistavcových platničiek a následkom toho - výskyt výčnelkov alebo prietrže.

Chirurgia nie je jediný spôsob, ako odstrániť prietrž. Existujú aj iné spôsoby liečby tohto ochorenia chrbtice. Preto by sa mal chirurgický zákrok vykonať v prípade, že do šiestich mesiacov nebude mať úžitok z iných druhov liečby.

Skvelý článok na tému: Top 8 najlepších typov operácie bedrovej prietrže

Po operácii sa výška chrupavky znižuje a zvyšuje sa zaťaženie stavcov priľahlých k operovanej oblasti. Na obnovu chrupavky je potrebný dlhý (až 6 mesiacov) čas. Porušenie prírodných funkcií chrbtice a zápalových procesov môže viesť k rozvoju pooperačných komplikácií.

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže: čo zahŕňa, zákazy a dôležité komponenty

Po chirurgickom zákroku, ktorý má odstrániť prietrž bedrovej časti, ako aj spadnutú chrupavku krčka alebo hrudníka, je obdobie zotavenia potrebné na:

 • rýchle odstránenie bolesti;
 • prevencia možných komplikácií (infekcie, trombóza, jazvy atď.);
 • uvedenie všeobecných zdravotných ukazovateľov do normálu;
 • obnovenie svalovej sily nôh, rúk, chrbta, brucha;
 • fázové obnovenie zdravia chrbtice;
 • zvládnutie zručností správneho vyváženia záťaže;
 • korekcia chýb v chôdzi, držaní tela;
 • návrat k normálu s minimálnymi obmedzeniami;
 • minimalizovať riziká rozvoja opakovaného hernia.

Celkovo je celé obdobie rehabilitácie rozdelené do 3 etáp, kde 1. je najťažšia etapa, v čase ktorej bude bolesť v oblasti sutúry narušená, môžu mať niektorí ľudia stále reziduálne neurologické príznaky, čo je po takomto zásahu normálne túto diagnózu.

Počiatočné štádium trvá asi 2 týždne, terapeutické opatrenia v tejto fáze sú zamerané na odstránenie opuchy a bolesti, udržiavanie normálnych dýchacích orgánov, normálnu regeneráciu poškodených mäkkých tkanív, prevenciu infekčnej patogenézy, prevenciu svalovej atrofie a trombózy v dolných končatinách..

V 2. a 3. etape je liečebný proces do značnej miery založený na cvičebnej terapii, je už aktívnejší a rozmanitejší, zatiaľ čo súbežne s ním sú zobrazené rehabilitačné sedenia. Bližšie ku konečnému štádiu sú predpísané procedúry masáže a manuálnej terapie, terapeutické cvičenia vo vode, lekcie plávania.

Pri cvičebnej terapii je hlavným princípom konzistentnosť odporúčaných cvičení a pohoda pacienta, dávkovanie, postupnosť a pravidelnosť. V uspokojivom stave by sa mal rozsah tried veľmi starostlivo rozširovať, pričom by sa mali starostlivo načúvať vašim vlastným pocitom, aby sa zabránilo vzniku bolestivého nepohodlia alebo zhoršovania zvyškovej bolesti a citlivých porúch v končatinách..

Ak počas cvičenia pociťujete bolesť v bedrovej oblasti alebo na inom mieste, kde ste odstránili prietrž, ako aj v rukách alebo nohách, má zmysel zmenšovať amplitúdu pohybov. Je však lepšie okamžite prestať používať túto gymnastickú techniku, navštíviť lekára a podrobne mu opísať situáciu. Kvalifikovaný lekár skontroluje a správne napraví schému fyzickej aktivity.

Pretože chirurgický zásah pri prietržoch medzistavcových platničiek u každého jednotlivého pacienta má svoje vlastné špecifiká a úroveň zložitosti, môže byť navyše použitý na úplne odlišných oblastiach chrbtového stĺpca a nemôže byť univerzálny pre celý komplex fyzickej terapie. Ďalej upozorňujeme, že sa nevyhnutne musia zohľadniť vek, váha a zdravotný stav pacienta. Preto by ste mali byť len odborníkom na cvičenia, videá a akékoľvek iné zdroje, ktoré môžete použiť, sú mimoriadne riskantné.

Pamätajte, že nesprávnym prístupom, vlastným určením terapeutických cvičení, ako aj jeho absenciou alebo nepravidelnosťou riskujete zhoršenie rehabilitačnej prognózy. Dokonca aj v okamihu, keď je možné si drepnúť a kedy, a potom o tom rozhodne lekár. Mimochodom, zvyčajne sa neodporúča zaujať hlbokú squat pozíciu až do šiestich mesiacov, aj keď tento časový parameter, ako môžete ľahko pochopiť, podlieha aj zásade individuality. Poukážeme na niektoré dôležité aspekty, ktoré sa priamo týkajú fyzickej rehabilitácie:

 • výcvik nie je šport, ale špeciálne lekárske (!) zahrievanie, ktorého cieľom je optimalizovať a správne obnoviť stratené funkcie pohybového aparátu;
 • klasické kliky nie je možné vykonať na začiatku zotavenia, spočiatku sú obmedzené iba na kliky zo steny;
 • počas rehabilitácie sa vyhýbajte intenzívnym a náhlym pohybom, vyhýbajte sa hojdajúcim sa nohám, skákaniu, hlbokému ohybu, náhlym zákrutám tela pozdĺž osi, zaveseným na vodorovnej tyči, prípadným silám a nárazom pôsobiacim zaťaženiam;
 • Nezdvíhajte závažia, maximálna povolená hmotnosť bremena pre vás je 4 kg, po ukončení regenerácie sa pokúste zdvíhať ťažké predmety;
 • v čase výcviku vždy používajte špeciálny ortopedický korzet alebo golier;
 • Neumiestňujte sedenie na presne toľko týždňov, ako vám povedal ošetrujúci lekár;
 • nezabudnite do svojho režimu zahrnúť pokojné prechádzky, najlepšie na čerstvom vzduchu, ale nepreháňajte to s trvaním a striedajte chôdzu s prestávkami na polhodinové prestávky..

Raný komplex, ktorý predpisujú rehabilitológovia najmä v prvých dňoch po operácii (vykonávaný v posteli), je založený na technikách, ako sú:

 • kruhová rotácia v členku, zápästí;
 • kroky hore / dole;
 • ohnutie / roztiahnutie nôh v kolene, lakťový kĺb;
 • striedavo ťahanie kolien do žalúdka;
 • napätie / relaxácia jednotlivých svalových skupín;
 • dychové cvičenia.

Ale to je len začiatok, budú sa vykonávať omnoho zložitejšie cvičenia, ktoré už zahŕňajú vykonávanie rôznych aktívnych úloh napínania a posilňovania svalov chrbta, krku, brušnej steny, dolných a horných končatín v niekoľkých pozíciách: ležanie na bruchu, ležanie na boku, stojenie na boku všetky štyri. Okrem toho sa v neskorom období aktívne cvičia triedy na špeciálnych simulátoroch, aqua gymnastike a plávaní v bazéne..

Predpokladom každého, kto podstúpil operáciu, je korzet. Na začiatok sa zameriame na to, koľko budete potrebovať na ortopedické zariadenie. Podľa pooperačných štandardov je potrebné ich uplatňovať najmenej 2 mesiace, 3-6 hodín denne.

Dajte na korzet pre telesnú výchovu, domáce práce, prechádzky. Výlety v doprave a automobile sú teraz kontraindikované, ale ak takáto potreba nastane, v čase cesty musíte byť v korzete. Podporný produkt odstráňte zakaždým pred nočným spánkom a denným odpočinkom, preto si najskôr musíte ľahnúť a potom vybrať korzet.

Ortopedické zariadenie musí byť polotuhé. Vykonáva fixnú a podpornú úlohu, poskytuje spoľahlivú podporu a vykladanie z chrbtice. Vďaka tomu sa ovládaná oblasť zotaví rýchlejšie, pretože bude čo najviac chránená pred preťažením a neprijateľnými ostrými pohybmi motora. Korzet navyše pomáha znižovať bolesť..

Ako ukazujú štatistiky prehľadov, po operácii bedrovej chrbtice pre stavcovú prietrž, bolesti v jednej z končatín av oblasti rezu sú hlavne znepokojujúce. Častou sťažnosťou pacientov je znížená citlivosť dolných končatín, najmä chodidiel. Ak syndróm bolesti nie je spôsobený komplikáciami, ale je liečený ako reziduálne účinky alebo ako prirodzená fyziologická odpoveď na chirurgický zákrok, postupne ustupuje a vymizne asi za 2 týždne..

Na základe spätnej väzby možno tiež dospieť k záveru, že v krajinách SNŠ má takmer každá druhá osoba, ktorá operovala, dôsledky jedného alebo druhého druhu. Takéto štatistiky je ľahké vysvetliť: je to dôsledok neúspešných zásahov a nesprávnej rehabilitácie z dôvodu nedostatočne vysokej spôsobilosti zdravotníckeho personálu a nízkeho technologického vybavenia domácich nemocníc..

Ak sa chystáte podstúpiť chirurgický zákrok alebo hľadáte vhodné rehabilitačné lekárske zariadenie, odporúčame vám venovať pozornosť Českej republike. České neurochirurgické kliniky chrbtice sú svetovými lídrami v chirurgii chrbtice a rehabilitačnej terapii ľudí po zákrokoch akejkoľvek zložitosti.

Pacienti, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku a uzdraveniu v Českej republike, v mnohých posudkoch vyjadrujú svoju úplnú spokojnosť s liečbou, čo je najlepším faktom potvrdenia vysokej profesionality českých špecialistov. A čo je najdôležitejšie, ceny tu za prvotriednu lekársku starostlivosť sú o 50% nižšie v Nemecku alebo Izraeli.

Autorom materiálu je Pogrebnoy Stanislav

Kýla medzistavcových platničiek je jednou z najzávažnejších patológií chrbtice. Skutočne, v dôsledku vyčnievania disku je možná kompresia nervových zakončení alebo miechy. Pri bedrovej chrbtici sa najčastejšie vyskytuje prietrž, pretože táto oblasť je vystavená najväčším zaťaženiam.

Patológia sa zvyčajne vyvíja u ľudí vo veku 30 - 50 rokov, ale môže sa vyskytnúť dokonca aj u dospievajúcich. U niektorých pacientov sú príznaky prietrže lumbálnej chrbtice konštantné, závažné a spôsobujú vážne nepohodlie. Iní si túto chorobu len ťažko všimnú. V každom prípade je však veľmi dôležité poradiť sa s lekárom včas a začať s patológiou.

Bedrová chrbtica pozostáva z 5 stavcov. Medzi nimi sú medzistavcové platničky, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov a poskytujú pohyblivosť. Bedra vydrží vyťažené po celý deň. Toto oddelenie je základom chrbtice, predstavuje celkovú telesnú hmotnosť. Súčasne sú stavce pred zničením chránené diskami, ktoré zaberajú takmer celú záťaž.

"Volám sa Catherine, mám 42 rokov." Pred niekoľkými rokmi som mal silnú chrípku, po ktorej som s komplikáciami buchol do nemocnice. Jednou z komplikácií bol zápalový proces v dolnej časti chrbta a kĺboch. Röntgenové lúče vykazovali počiatočné príznaky lumbálnej osteochondrózy a prietrže. A v tom čase som mal 39 rokov.

Pri chôdzi pri stúpaní po schodoch v dolnej časti chrbta a na nohu bola bolesť.

Veľa som to vyskúšal: Voltaren, Milgamm, Meloxicam... Niečo pomohlo viac, niečo menej. Ale iba tento nový liek odstránil strašné bolesti. Posledný rôntgen nevykazoval nič.

A chcem tento obrázok zamávať lekárom, ktorí povedali, že by to mohlo byť horšie, ale nič by sa to nezlepšilo. Náradie držím po ruke a odporúčam ho všetkým. Zachránilo ma to, to je isté. “

štádiumtermínVlastnosti
Prvá (včasná rehabilitačná liečba)1-14 dní
 • Vertikalizácia - obmedzuje polohu pacienta pri ležaní. Potrebné hneď nasledujúci deň.
 • Denné tiché prechádzky 15 minút denne.
 • Použitie antimikrobiálnych látok.
 • Užívanie nesteroidných protizápalových liekov, ako aj sedatív.
 • Antibakteriálne ošetrenie stehu.
 • Liečebný a ochranný režim: prepustenie z práce, tiché prostredie, odpočinok na lôžku.
 • Nosiť korzet až 6 hodín denne.
 • Denné šetrné ošetrenie v posteli.
druhý15-60 dní
 • Posilnené fyzioterapeutické cvičenia v polohe na chrbte.
 • Využitie fyzioterapeutických procedúr: elektroforéza, magnetoterapia a iné.
 • Častejšie prechádzky po 30 minútach.
 • Použitie pásu alebo goliera pri fyzickej námahe.
 • Použitie liekov proti bolesti - ak je to potrebné.
Tretí (návrat k starému spôsobu života)60 dní - do úplného zotavenia
 • Cvičebná terapia, plávanie, cvičenie na simulátoroch - denne.
 • Masážne a manuálne terapie.
 • Sanatórium (bahenné kúpele, balneoterapia a iné).

Pooperačné ošetrenie

Všetky činnosti po odstránení v skutočnosti sledujú dosiahnutie hlavných úloh:

 • vrátiť pacienta do práce;
 • predchádzať rozvoju negatívnych reakcií po chirurgickej invázii;
 • zabrániť tvorbe nových medzistavcových prietrží.

Ako sme už povedali, rehabilitačný program pozostáva z 3 etáp. Aké liečebné a rehabilitačné opatrenia majú na mysli, teraz zvážime.

etapyDátumy (približné)Terapeutický prístup
Prvý

(liečba pri skorom zotavení)

0-15 dní

 • Vertikalizácia nasledujúci deň;
 • pokojná krátka prechádzka (nie viac ako 15 minút);
 • antibiotická terapia;
 • použitie NSAID, sedatív;
 • antiseptické ošetrenie švu;
 • ochranný spôsob činnosti;
 • jemná cvičebná terapia v posteli, korzet.
druhý

od 3. týždňa do 2 mesiacov po prevádzke

 • Predĺžená cvičebná terapia v polohe na chrbte;
 • fyzioterapia (magnetoterapia, elektroforéza, ultrazvuk atď.);
 • predĺženie doby chôdze (až 30 - 45 minút na 1 chôdzu);
 • fyzické použitie oporného pásu alebo goliera. aktivita
 • ak je to potrebné - lieky proti bolesti a iné lieky.
tretina

(návrat k normálnym životným podmienkam)

od 9. týždňa do úplného zotavenia

 • Intenzívna fyzická rehabilitácia (lekárska gymnastika, plávanie, práca na simulátoroch, mechanoterapia atď.);
 • masáže a manuálna terapia;
 • balneoterapia, bahenná terapia.

Nie je možné hovoriť o veľmi dôležitom bode, pokiaľ ide o ženy v plodnom veku. Ak sa chcete vyhnúť recidíve, neplánujte tehotenstvo počas prvého roka. Kým sa chrbtica a muskuloskeletálna kostra úplne nezosilnia, počkajte chvíľu s počatím dieťaťa. Varujeme tiež všetkých pacientov bez ohľadu na pohlavie a vek..

Prísne dodržiavajte pokyny pre obmedzenia a tento fyzický režim udržiavajte po uplynutí 2 až 3 mesiacov, do ktorých ste prišli, najmenej rok. Lekári dávajú takéto odporúčania a vysvetľujú, že po lumbálnej intervencii má pooperačné obdobie počas prvých 12 mesiacov najvyššie riziko vzniku opakovaného herniálneho výčnelku..

Mnoho ľudí si kladie otázku, či to nespôsobilo postihnutie po ektómii medzistavcovej prietrže. Vo väčšine prípadov nie, ale ak na konci celého liečebného a rehabilitačného kurzu je stav pacienta mimoriadne neuspokojivý, potom na základe výsledkov komplexnej diagnostiky rozhodne komisia ITU o možnosti priradenia skupiny..

U ľudí s pozitívnou dynamikou a bez komplikácií je nemocenská dovolenka zvyčajne uzavretá okamžite po rehabilitácii. To znamená, že doba práceneschopnosti bude približne 2 alebo 3 mesiace, po uplynutí ktorej bude možné ísť do práce.

Liečba komplikácií vznikajúcich po odstránení prietrže chrbtice sa najčastejšie uskutočňuje konzervatívne. Odporúča sa začať liečbu čo najskôr, aby sa zabránilo progresii patológií a vzniku nových chorôb.

Neurochirurg, ktorý operoval pacienta, predpíše vhodný liečebný režim. V tomto prípade je lekár založený na údajoch z externého vyšetrenia, MRI a röntgenovej snímky chrbtice.

liečenie

Komplexná lieková liečba dôsledkov chirurgického zákroku zahŕňa použitie liekov zameraných na odstránenie bolesti chrbta a končatín, normalizáciu motorickej aktivity, odstránenie zápalového procesu a opuch tkanív..

Používajú sa tieto skupiny liekov:

 • antibiotiká (s infekciou) - gentamicín, klaritromycín;
 • protizápalové lieky - ketorol, ibuprofén, diklofenak;
 • svalové relaxanciá - tizanidín;
 • chondroprotektory - Arthra, Fermatron.

Komplexná lieková liečba následkov chirurgického zákroku zahŕňa použitie antibiotika Gentamicín.

Používa sa tiež protizápalové liečivo Ibuprofen..

Pacientovi sa okrem toho môže odporučiť svalový relaxant, tizanidín..

konzervatívny

Drogová terapia musí byť doplnená o ďalšie metódy konzervatívnej liečby, ktoré urýchľujú obnovu tkanív pohybového aparátu a skracujú rehabilitačné obdobie po operácii..

Pacientovi s diagnostikovanými pooperačnými komplikáciami je predpísaná fyzioterapia - elektroforéza, UHF, laserové ožarovanie, magnetoterapia.

Keď sa v tkanivách chrbtice vyskytnú degeneratívne-dystrofické zmeny, je indikované nosenie korzetu (bandáž). Tento produkt znižuje stres na chrbtici a znižuje bolesti chrbta. Korzet je potrebné vybrať spolu s ošetrujúcim lekárom.

Užitočné po odstránení medzistavcovej prietrže bedrových a fyzioterapeutických cvičení. Komplex úloh sa vyberá individuálne, pričom sa berie do úvahy stav pacienta a charakteristiky patológie.

Operácia chrbtice. Hororový príbeh postihnutia.

Tí, ktorí majú obmedzenú pohybovú aktivitu a závažné poruchy fungovania pohybového ústrojenstva, sa odporúča cvičiť pri ležaní alebo sedení. V ostatných prípadoch je dovolené vstúpiť do postavenia.

Po celú dobu rehabilitácie musí pacient dodržiavať wellness stravu.

V budúcnosti môže byť pacient odkázaný na kúpeľnú liečbu s cieľom upevniť výsledky predchádzajúcej liečby.

Opakujte operáciu

Opakovaná operácia môže byť potrebná pre opakujúcu sa prietrž, ako aj na rozvoj osteomyelitídy.

Počas rehabilitačného obdobia sa telo obnoví po odstránení prietrže chrbtice a prispôsobení jej životným podmienkam, čím sa zabráni relapsom..

liečenie

Do 2 týždňov od operácie sa pacient podrobí liečeniu drogami. Cieľom liekovej terapie je zmiernenie zápalu a zastavenie šírenia infekcie. V súčasnosti je pacient pod dohľadom neurochirurga, rehabilitológa a neurológa.

Pacientovi sa predpisujú tieto lieky:

 • antibakteriálne;
 • nesteroidné protizápalové;
 • lieky proti bolesti;
 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá;
 • diuretiká;
 • vitamín.

Individuálne predpísané biostimulanty, steroidy a psychotropné lieky. Stav miechového tkaniva sa monitoruje analýzou, röntgenovým žiarením, ultrazvukom a MRI.

Do 2 týždňov od operácie sa pacient podrobí liečeniu drogami. Pacientovi sa môžu predpísať antibakteriálne lieky a lieky proti bolesti..

konzervatívny

Pomocou konzervatívnej liečby sa obnovia funkcie chrbtice a pohybového ústrojenstva. V tomto čase je pacient povinný nosiť korzet nesúci chrbticu. Konzervatívna terapia zahŕňa fyzioterapiu, ktorá zahŕňa nasledujúce metódy:

 • electrophonophoresis;
 • terapia magneto a EHF;
 • ultrazvuk;
 • terapia rázovými vlnami;
 • massotherapy;
 • bahno a vodoliečba.

Fyzikálna terapia súvisiaca s konzervatívnou terapiou je predpísaná na posilnenie svalového korzetu, obnovenie normálneho krvného obehu a zvýšenie vytrvalosti väzov, ktoré podporujú chrbticu. Cvičebná terapia sa vykonáva pod vedením špecialistu a pozostáva z ležiacich cvikov, ohnutia chrbta, pohybov s rovnými rukami, hnetenia s rukami ohnutými v lakťoch..

Na konci rehabilitácie (1-2 mesiace po operácii chrbtice) je indikovaná liečba sanatória, ktorá má dlhodobý pozitívny účinok..

Konzervatívna terapia, ktorá je nevyhnutná pre pacienta po operácii chrbtice, zahŕňa fyzioterapiu vrátane terapeutickej masáže.

Opakujte operáciu

Recidácia prietrže je spôsobená nasledujúcimi dôvodmi:

 • nedodržiavanie odporúčaní lekára;
 • komplikácie v pooperačnom období;
 • fyzická aktivita;
 • Nesprávny spôsob života;
 • predčasné ukončenie fyzioterapie a cvičenia.

Klinické príznaky relapsu sa zhodujú so symptómami primárnej patológie, ale ich intenzita sa môže zvýšiť, stav kĺbov a tkanív sa môže zhoršiť a môžu sa objaviť bolesti, ktoré nie sú priamo spojené s herniou..

Opakovaná operácia je predpísaná v prípadoch, keď iné typy liečby nepomáhajú a choroba postupuje. Rozhodnutie môže urobiť iba lekár na základe výsledkov vyšetrení a testov. Rehabilitácia po opakovanom chirurgickom zákroku na chrbtici sa vykonáva podľa rovnakej schémy ako po počiatočnom chirurgickom zákroku.

Lekár môže predpísať opakovaný chirurgický zákrok v prípadoch, keď iné typy liečby nepomáhajú a choroba postupuje..

recenzia

Po operácii poskytuje liečebné obdobie najprísnejšiu disciplínu a starostlivosť o pacienta. V opačnom prípade sú na základe preskúmania zaručené dôsledky a dlhá obnova. Každý bod kompilovanej rehabilitácie vyžaduje dôkladné vykonanie, a to až do výšky, v akej musíte ležať po vzpriamenej polohe, s presnosťou na minútu..

Napríklad pacient bol na nohách 30 až 40 minút, potom mal odpočívať vo vodorovnej polohe 1 hodinu. Áno, v pooperačnom období sa stav spojený s príznakmi bolesti a prísnymi pravidlami vôbec nepoteší. Nedá sa však vrátiť späť, a tak nalaďte plodnú prácu pre vaše budúce blaho..

Či už ide o kovoobrábacie zariadenie alebo jednoduchú mikroetómiu, odporúčania po operácii pre starostlivosť o pacienta zahŕňajú:

 • skorá aktivácia s odpočinkom na lôžku;
 • na sebe korzet, ktorý upevňuje chrbticu;
 • liečba liekmi (antibiotiká, NSAID, antipsychotiká, svalové relaxanciá, vitamíny atď.);
 • diéty;
 • Lekárske rehabilitačné cvičenia, vrátane dýchania;
 • fyzioterapeutické sedenia (laser, elektroforéza atď.);
 • reflex a mechanoterapia;
 • masážne procedúry.

Keď ľudia opisujú pooperačné pocity po bežných zákrokoch, opíšeme ich v krátkosti ďalej.

Začnime hemangióm spaľujúcim cement. Pokiaľ ide o odstránenie hemangiómov chrbtice, recenzie informujú, že postup vertebroplastiky je rýchly (trvá 30 minút), je prenášaný pohodlne. Mnoho ľudí tvrdí, že sa operácie báli zbytočne. Regresia bolesti o 90% - 100%, vyriešenie zmyslových a motorických problémov je zaznamenané v krátkom čase, už do 10-30 dní.

Pri resekcii hernie a cysty na chrbticu sú u niektorých pacientov mozgomiešna tekutina následkom poranenia miechy pomocou chirurgického nástroja. Komplikácia sa vyskytuje s frekvenciou 1% -2%, spôsobuje bolesti hlavy a malátnosť, ale nemá vplyv na výsledok zákroku..

Zvyčajne ľudia charakterizujú následky po chirurgickom zákroku pomocou skrutiek: výrazná blokáda pohybových funkcií chrbta. Tento jav má často dočasný charakter, preto ani zďaleka nie vždy hovoríme o komplikáciách. Na konci rehabilitácie vykonanej na dokonalej úrovni sa obnoví amplitúda pohybov a flexibilita chrbtice s kovovou konštrukciou na maximum možných hodnôt..

Vera, 30 rokov, Perm

Mučená bolesť nôh a nepohodlie v dolnej časti chrbta. Vyšetrenie odhalilo medzistavcovú prietrž. Sledoval som veľa videí, analyzoval recenzie a našiel skúseného chirurga, ktorý operoval kýlu pomocou endoskopickej metódy. Potešené dostupnými nákladmi na operáciu. Dôsledky dlhodobo nemučili, rehabilitácia trvala asi mesiac. Teraz, keď mi neublíži chrbát, vediem svoj obvyklý spôsob života.

Olga, 29 rokov, Omsk

Zrazu mu bolelo chrbát a lekár objavil medzistavcovú prietrž a odporučil chirurgický zákrok. Hľadal som dobrú kliniku a skúseného lekára, videl som recenzie o rizikách, ale aby som si znova získal svoje zdravie, rozhodol som sa podstúpiť operáciu. Operácia prebehla dobre, prešla rehabilitáciou a po 2 mesiacoch sa vrátila do práce.

Miechová kýla: operácia, dôsledky

Operácia chrbtice. Hororový príbeh postihnutia.

Všetko, čo potrebujete vedieť o prietrži? Prognóza zotavenia

Margarita, 29 rokov, Kursk: „Prietrž bola odstránená po objavení sa bolesti v nohe. Boli takí silní, že sa nemohla pohnúť. Po operácii mohli nasledujúci deň kráčať. Stav sa zlepšil takmer okamžite. Aby sa šev uzdravil rýchlejšie, musel som nosiť korzet. Po 2 týždňoch boli prepustení z domu, kde sa naďalej liečili. Obnovená bola asi 5 mesiacov. Išiel som na fyzioterapeutické cvičenia a fyzioterapiu. Rehabilitácia prebehla hladko. “.

Anton, 33 rokov, Tyumen: „Som v procese zotavovania po odstránení bedrovej prietrže. Neurochirurg ho prinútil chodiť nasledujúce ráno. Po 6 dňoch boli prepustení z domu. O mesiac neskôr som išiel do práce. Bolesť prešla týmto okamihom. Teraz robím gymnastiku a chodím na masáž. Keby som predtým vedel, že neexistujú žiadne problémy so zotavením, okamžite by som bez váhania odstránil prietrž. “.

Elena, 46 rokov, Moskva: „Po operácii boli predpísané antibiotiká a lieky proti bolesti. Lekár dovolil len chodiť. Nebolo možné sedieť a ohýbať sa. Celkovo strávila 10 dní v nemocnici. Každý deň bolo potrebné zaoberať sa trénerom fyzioterapie. Bola tiež predpísaná masáž pravej nohy a fyzioterapia..

Po prepustení bola pod dohľadom neurológa. Bolo potrebné ísť k nemu raz mesačne. Lekár odporučil vyhnúť sa stresu, podchladeniu a prehriatiu. V neskorom období rehabilitácie ste museli chodiť na čerstvý vzduch, nosiť bedrový korzet, chodiť na cvičenie a fyzioterapiu, užívať lieky proti bolesti, vitamíny a lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh..

Po 3 mesiacoch sa začal postupne vracať do svojej pôvodnej podoby. Začal som sedieť, aktívne sa pohybovať “.

Súvisiaci článok: Top 18 najlepších ošetrení bedrovej kýly

fyzioterapia

Existuje veľa metód fyzioterapeutickej expozície. Ošetrujúci lekár ich môže predpísať kedykoľvek v období zotavenia. Účelom týchto procedúr je odstránenie bolesti, opuchu, svalových kŕčov, normalizácia krvného obehu.

 1. Elektroforéza alebo ionoforéza. Táto rehabilitačná metóda je určená na zvýšenie prieniku liečiv do hlbokých tkanív. Pomocou elektroforézy a ionoforézy sa môžete zbaviť bolesti a výrazne skrátiť dobu rehabilitácie..
 2. Bahenné zábaly. Rozpúšťajú ústa, znižujú bolesť a zápal.
  Bahenné zábaly na kýlu chrbtice
 3. Terapia UHF. Vystavenie ľudského tela elektromagnetickým poľom. Zároveň sa zlepšuje krvný obeh, zvyšuje sa svalový tonus, bunky sa začínajú regenerovať aktívnejšie. Procedúra má tiež analgetický a protizápalový účinok..
 4. Elektrická intersticiálna stimulácia. Zlepšuje výživu kostí a chrupaviek. Vylepšená regenerácia postihnutých nervových koreňov.
  Elektrická intersticiálna hernia
 5. Fonoforézou. Ide o kombinovanú fyzioterapeutickú metódu, pomocou ktorej sa pod vplyvom ultrazvukových vĺn zavádzajú terapeutické lieky. Má podobný účinok ako masáž, ale nemá mechanický účinok. Ultrazvuková terapia zmierňuje opuchy a zápaly..
 6. Magnetická terapia. Technika regenerácie je založená na vystavení magnetickému nízkofrekvenčnému poľu. Súčasne sa rýchlo obnoví normálne fungovanie pohybového aparátu, zlepšujú sa metabolické procesy, zmierňuje bolesť a zápal..

Ihneď po operácii sa môže objaviť bolesť v dôsledku zvyškových účinkov hernie disku. Na zvládnutie bolesti a obnovenie tela sa odporúča užívať rôzne lieky.

 1. Na odstránenie príznakov bolesti sú predpisované NSAID (nesteroidné protizápalové lieky). Názvy liekov: Ortofen, Diclofenac, Ibuprofen, Nurofen, Movalis, Nise, Meloxicam, atď..
 2. Na zlepšenie krvného obehu v tkanivách a obnovenie energie diskov sa predpisujú Actovegin, Cavinton, Picamilon, kyselina nikotínová atď..
 3. Chondroprotektory sú predpísané na urýchlenie regenerácie tkaniva chrupavky: Arthra, Alflutop, Teraflex, Don atď..
  Arthra - chondroprotektor
 4. Na odstránenie svalových kŕčov sa používajú svalové relaxanciá: Sirdalud, Baklosan, Midokalm.
 5. Poškodené nervové korene po operácii sa musia čo najskôr obnoviť, ako aj normalizovať fungovanie nervových vlákien. Na tento účel sa predpisujú vitamíny skupiny B: Milgamma, Combilipen, Neuromultivitída atď..
  Milgamma

TOP 10 spôsobov, ako obnoviť medzistavcové platničky a chrupavku chrbtice

Anna, 35 rokov, Naberezhnye Chelny

Vo veku 29 rokov vykonali prvú operáciu na odstránenie medzistavcovej prietrže. Po tom to bolo oveľa lepšie, ale bolesť v nohe úplne nezmizla. Po 4 mesiacoch urobila MRI, výsledok je sklamaním - relaps. Opäť som musel ísť na operáciu, po ktorej som sa rok neobťažoval žiadnymi príznakmi choroby. Ale potom to všetko začalo znova a prietrž bola tretíkrát odstránená. Obdobie zotavenia bolo ťažké a ťažké - približne 5 mesiacov.

Victor, 37 rokov, Kirov

Po 3 rokoch aktívneho športu bola pri stavci zistená prietrž. Dlhá konzervatívna liečba nepomohla a môj stav sa zhoršil. Potom sa rozhodol ísť na operáciu. Nebolo možné to urobiť zadarmo, takže som musel šetriť peniaze, pretože náklady na odstránenie prietrže sú dosť vysoké. Operácia a rehabilitácia prebehli dobre, teraz sa cítim dobre, nič neobťažuje.

Všetky stavce sa skladajú zo samotného tela stavca a oblúka, ktorý je k nemu pripevnený zozadu.

Každý prvok chrbtice je pomocou medzistavcovej platničky spojený so svojím „susedom“.

Medzistavcové platničky sú chrupavkovité útvary, ktoré hrajú úlohu spojivového tkaniva medzi stavcami. Vykonáva tiež funkciu odpisovania pri pohybe chrbtice, poskytuje jej pružnosť a pružnosť.

Mnoho pacientov verí, že operácia poskytne úplné vyliečenie a neprináša žiadne zmeny v živote. To však nie je tento prípad. Ak nebudete dodržiavať odporúčania lekára a jednoducho sa zbavíte stresu, návrat choroby nebude musieť dlho čakať. Správne usporiadaný proces pooperačnej rehabilitácie je zárukou toho, že nedôjde k relapsu choroby a že nebudete musieť znova liečiť kýly a výčnelky..

Kedy si môžem po operácii sadnúť

Je zakázané nezávisle sa rozhodnúť, kedy sa môžete posadiť, toto obmedzenie je právo odvolať čisto kompetentného špecialistu. Úplný zákaz prijatia miesta na sedenie trvá spravidla v závislosti od závažnosti operácie približne 4 - 6 týždňov. Po zrušení obmedzenia sa vás naučí, ako si správne sadnúť, ale najprv si budete môcť len sadnúť, a nie zaťažovať končatinu..

Predtým, ako to začnete, uistite sa, že podložky nie sú podceňované. Ako správne držať pózu, aké vychýlenie chrbtice si udržať, ako sa postaviť a tak ďalej, to všetko sa naučíte včas. Najprv je dovolené sedieť iba na okraji stoličky, zatiaľ čo kolená by mali byť pod bedrovými kĺbmi. Je potrebné sedieť a vstávať a oprieť sa rukami o kolená alebo lakťové opierky stoličky.

Cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže

Každý rok sa vyvíjajú nové metódy na odstránenie prietrže chrbtice, ktorá môže znížiť chirurgické traumy. Minimálne invazívne operácie sú stále častejšie: mikrodisektómia a endoskopia..

Prvá operácia sa vykonáva pod mikroskopom a zahrnuje odstránenie časti žltého väzu umiestneného v medzistavcovej foramen. Endoskopia sa vykonáva pomocou špeciálneho endoskopu, ktorý sa privádza do prietrže malým rezom (nie viac ako 0,5 cm). Priebeh operácie sa monitoruje na monitore. Špeciálne zariadenie umožňuje odstrániť prietrž a jadro z disku.

Bohužiaľ, všetky operácie sú nebezpečným prejavom komplikácií. Niektoré z nich sa môžu vyskytnúť počas intervencie. Toto je prasknutie dura mater a poškodenie nervových koreňov. V prvom prípade je možné vyvinúť zníženie intrakraniálneho tlaku v dôsledku úniku mozgomiechového moku, v dôsledku čoho bolesti hlavy budú rušiť bolesti hlavy počas prvých niekoľkých týždňov po chirurgickom zákroku..

Môžu sa objaviť tzv. Neskoré komplikácie, ktoré vznikajú niekoľko mesiacov alebo rokov po operácii. Tej správnemu obdobiu rehabilitácie sa dá vyhnúť iba ich vzhľadu. Medzi tieto komplikácie patrí: bolesť spôsobená kompresiou nervových koreňov so zjazveným tkanivom, recidíva prietrže, rozvoj artrózy, osteomyelitídy, spondylitídy, osteochondrózy a iných degeneratívnych ochorení chrbtice..

Rehabilitačné úlohy

Obdobie rehabilitácie je veľmi dôležité pre návrat do normálneho života a prevenciu neskorých komplikácií. Musí poskytnúť:

 • odstránenie všetkých bolestí;
 • normalizáciu zdravotného stavu pacienta čo najskôr po operácii;
 • odstránenie zvyškových neurologických porúch;
 • obnova pohybových schopností pacienta a normálne fungovanie pohybového aparátu;
 • normalizácia svalového tonusu;
 • návrat pacienta do normálneho života.

Existujú 3 obdobia rehabilitácie: skorá, oneskorená a oneskorená. V závislosti od zložitosti operácie sa trvanie každej z nich môže líšiť, ale zvyčajne sú:

 • prvé 2 týždne po operácii - skoré obdobie, počas ktorého je pacient zbavený bolesti a poskytuje psychoterapeutickú podporu;
 • 2 - 8 týždňov po operácii - neskoré obdobie, počas ktorého sa pacient vracia do svojho obvyklého životného štýlu;
 • od 2. mesiaca po operácii a počas celého života - oneskorené obdobie, ktoré zahŕňa vykonávanie opatrení, ktoré zabránia rozvoju komplikácií a obnovia všetky funkcie pohybového aparátu..

Áno, nemýlili ste sa, budete musieť dodržiavať celý rad rehabilitačných odporúčaní po celý život po operácii.

Obdobie rehabilitácie predstavuje celý rad opatrení, ktoré sú potrebné na obnovenie normálneho fungovania chrbtice po operácii. Zahŕňa odporúčania na užívanie liekov, vykonávanie cvičení atď., Ako aj zakázané činnosti..

V závislosti od typu operácie môže rehabilitačné obdobie zahŕňať:

 • užívanie drog;
 • rehabilitácia;
 • nosiť obväz;
 • techniky vylučovania miechy;
 • rehabilitácia;
 • Kúpeľná liečba.

Výber postupov potrebných na zotavenie a dĺžka rehabilitačných období sa vykonáva vždy individuálne a závisí od:

 • druh chirurgického zákroku;
 • vek a fyziologické vlastnosti pacienta;
 • trvanie a závažnosť predoperačného priebehu choroby;
 • prítomnosť komplikácií po operácii.

Zákazy týkajúce sa určitých akcií závisia od obdobia procesu obnovy. Takže v počiatočnom období nemôžete:

 • riadiť vozidlá v sede;
 • byť v polohe na sedenie;
 • zdvíhať závažia;
 • vykonávať fyzickú záťaž chrbtice bez špeciálneho korzetu;
 • zapojiť sa do akýchkoľvek outdoorových športov;
 • užívajte lieky bez lekárskeho predpisu;
 • byť v korzete dlhšie ako 3 hodiny denne;
 • aplikovať manuálnu terapiu a masážne techniky.

V neskorom období je potrebné sa vyhnúť:

 • silná fyzická námaha bez predhrievania svalov;
 • skoky;
 • dlhé cesty v doprave, najmä na nepriechodnosti a hrbole;
 • vzpieranie nad 5 - 10 kg;
 • podchladenie;
 • predĺžený pobyt v jednej polohe;
 • predĺžené nosenie korzetu, aby sa zabránilo atrofii miechy.

Ďalšie obmedzenia môžu byť stanovené v závislosti od priebehu procesu regenerácie a rýchlosti návratu všetkých funkčných schopností pohybového aparátu..

Opakujte operáciu

Rehabilitácia sa uskutočňuje v 3 etapách. Počas prvých 7-14 dní zostáva pacient v nemocnici. Má predpísanú liekovú terapiu a dostáva odporúčania týkajúce sa jeho ďalšieho životného štýlu..

Po nemocnici musí byť pacient naplánovaný na návštevu lekára, ktorý sleduje zotavenie. Po niekoľkých mesiacoch začína aktívna rehabilitácia pomocou cvičebnej terapie.

Počiatočné obdobie

Trvá to asi 14 dní po zákroku. V skorom pooperačnom období sa pomocou drog zastavia bolestivé príznaky a obnovia sa základné motorické zručnosti..

Jeden deň po odstránení výčnelku sa môžu pacienti vziať do zvislej polohy. Nemôžete ísť dlho. Prechádzka by nemala presiahnuť 15 minút. Pacienti musia nosiť korzet, aby sa jazva rýchlejšie hojila. Šitie sa odstráni 7 až 10 dní po zákroku..

V skorom pooperačnom období sa pomocou liekov zastavia bolestivé príznaky.

Nemôžete ísť dlho. Prechádzka by nemala presiahnuť 15 minút.

Pacienti musia nosiť korzet, aby sa jazva rýchlejšie hojila.

Neskoré obdobie

Začína sa od 2 - 3 týždňov. Obdobie trvá až 2 mesiace. V tomto okamihu sa začína pacientova adaptácia. Hlavnými použitými metódami sú fyzioterapia a jemná fyzioterapia. Cvičenia sa vykonávajú pri ležaní. Chôdza je povolená po dobu 30-45 minút. Lieky sa predpisujú pacientom, ak je to potrebné..

Odložené obdobie

Začína sa 2 mesiace po odstránení prietrže. Hlavnou úlohou je vrátiť pacienta do obvyklého rytmu života. Pacienti si vyžadujú športové aktivity. Začnú intenzívne robiť gymnastiku, plávajú. Simulátory sa používajú aj na rehabilitáciu..

 • Je zakázané sedieť 1 - 1,5 mesiaca po zásahu, pretože v tejto polohe sa zvyšuje zaťaženie chrbtice. Môžete jazdiť v aute v sklopenej polohe.
 • Vo kúpeli sa môžete napariť a po šiestich mesiacoch navštíviť saunu.
 • V prvých mesiacoch musíte obmedziť fyzickú aktivitu. Počas zotavovania sa nemôžete náhle pohnúť, bežať, jazdiť na bicykli, skákať, krútiť.
 • V pooperačnom období je zakázané prechladnúť a prehriať dolnú časť chrbta.

Paru vo vani môžete naparovať až po operácii prietrže len o šesť mesiacov neskôr.

Niekedy sa počas rehabilitácie môžu vyskytnúť komplikácie. Naliehavá potreba navštíviť lekára, ak opuchnutá jazva pritiahne nohu, v chrbte je pocit pálenia. Iné varovné príznaky:

 • znecitlivenie končatín;
 • porušenie močenia;
 • zvýšenie teploty;
 • náhla bolesť brucha a chrbta;
 • svalové kŕče.

V rôznych etapách rehabilitácie sa používajú protidrogové terapie, fyzioterapia a terapeutické cvičenia. Jeden program obnovy neexistuje. Metódy sa vyberajú na základe typu operácie, závažnosti ochorenia, individuálnych indikácií, prítomnosti komplikácií.

Rehabilitácia sa vykonáva nielen v nemocnici, ale aj doma. Gymnastiku je potrebné robiť samostatne, striedať režim práce a odpočinku, chodiť.

Po operácii sa môžu vyskytnúť bolesti, opuchy, adhézie. Na ich odstránenie je predpísaná lieková terapia.

V pooperačnom období sú pacientom predpisované analgetiká, protizápalové lieky, antispasmodiká, glukokortikoidy.

Pacientom sú predpísané analgetiká, protizápalové, antispasmodiká, glukokortikoidy. Sedatíva sa používajú na zmiernenie úzkosti..

fyzioterapia

Je predpísané na posilnenie svalov chrbta, abs a nôh. Cvičenia sa vykonávajú v ľahu tak, aby sa na chrbticu neobjavilo axiálne zaťaženie. Na niekoľko zákazov sa vzťahuje zákaz. Nemôžete sa nakloniť dopredu a do strán, zdvihnúť rovné nohy, ostro otočiť bedrové kĺby.

Ďalšou rehabilitačnou metódou je kinezoterapia. Výučba prebieha na simulátoroch, ktoré pracujú na princípe dekompresie a antigravitácie. V prvej fáze sú pod dohľadom lekára v rehabilitačnom centre, aby sa naučili správne vykonávať cvičenia.

fyzioterapia

Na zotavenie je predpísaný komplex fyzioterapie.

Masáž sa používa na boj proti svalovej hypertonicite a na ich relaxáciu. Po odstránení bedrovej prietrže sa predpíše segmentová masáž..

Po odstránení bedrovej prietrže sa predpíše segmentová masáž..

Uzly svalstva, ktoré bolia, a preťažené časti tela sú ohnuté prstami prstov. Počas procedúry ovplyvňujú aj segmenty chrbtice. Na tento účel sa používa technika „pílenia“. Masážne pohyby sa vykonávajú z jedného segmentu do druhého zdola nahor..

fyzioterapia

Čo ihneď po operácii je potrebné nahlásiť lekárovi?

Vhodnosť pacienta na obnovenie odbornej činnosti sa určuje individuálne. Predpokladajme, že pacient podstúpil operáciu chrbtice ľahkej kategórie ťažkostí, postaví sa sám, pohybuje sa okamžite alebo nasledujúci deň, nemocnica odišla počas prvých 3 dní. Nemocnica sa potom zvyčajne podáva na 15 dní a 16. deň môžete ísť do práce.

Po prevedení stredne ťažkej alebo ťažkej kategórie intervencií sú pacienti v práceneschopnosti od 3 týždňov do niekoľkých mesiacov (obvykle najmenej 2 mesiace). To znamená presne toľko dní, ako je stanovené obdobie zotavenia po konkrétnom type chirurgického zákroku. Možnosť predĺženia práceneschopnosti.

Prevažujúci počet operácií spojených s medzistavcovými kýlami. Informujeme vás, ako dlho pre tento konkrétny profil chirurgie trvá dočasné postihnutie. Po operácii miechy sa v priemere vydáva nemocenská dovolenka na obdobie 21 až 45 dní s možným predĺžením až na 10 dní.

Počas rehabilitácie, najmä v počiatočnom štádiu, môžu zvyšné javy, ktoré boli v predoperačnom období, pretrvávať určitý čas. Najbežnejšou z nich je bolesť nôh. Skutočnosť, že bolesť v nohách alebo necitlivosť je stále prítomná, nie je prekvapujúca, vysvetlíme prečo. Po dlhú dobu boli nervové štruktúry v kontakte s herniou, ktorá na ne pritláčala a podráždila.

Obnovenie citlivosti koreňa problému a normálneho vedenia nervov môže trvať dlhšie ako jeden týždeň. V každom prípade by sa však mal v blízkej budúcnosti dosiahnuť pokrok. Ak nedôjde k zlepšeniu, bolesť a parestézia majú tendenciu zosilňovať sa alebo na pozadí úplného pocitu, noha sa náhle začne bolieť a znecitliví - to sú alarmujúce príznaky, ktoré často naznačujú vývoj komplikácií alebo relaps choroby..

7-10 dní po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice sa chirurgická niť odstráni. Do tejto doby sa incízia (veľkosť 2-5 cm) už uzdravuje, prechádza lokálny opuch a zápal, takže chirurg odstráni materiál na šitie. Ak sa pacient cíti dobre, je prepustený z nemocnice okamžite po odstránení stehov, čo vysvetľuje, ako sa správať ďalej a čo má robiť.

Preto je hospitalizácia v nemocnici ukončená, teraz je pacient povinný zotavovať sa v ambulancii alebo v rehabilitačnom stredisku. Ale pretože niektorí pacienti nepovažujú za potrebné vykonávať všetky rehabilitačné opatrenia pod dohľadom vysokokvalifikovaných rehabilitačných terapeutov a inštruktorov v záťažovej terapii, čo je veľmi zlé, mnohí z nich majú rôzne druhy excesov v jednej alebo druhej fáze, čo by sa malo naliehavo oznámiť špecialistovi. Bez čakania na plánované vyšetrenie, ktoré by bolo možné naplánovať po 6 a 12 týždňoch, všetko nechajte a choďte k neurochirurgovi, ak máte:

 • popáleniny, pečenie, popáleniny;
 • zhoršené močenie;
 • znížená sila dolnej končatiny;
 • bolesť brucha;
 • noha, ruka začala bolieť;
 • horúčka sa zvýšila;
 • náhle bolesť v chrbte a zosilnenie;
 • kŕče zadných svalov;
 • opuchnutá alebo vytekajúca pooperačná rana.

Moderné mikrochirurgické taktiky vo všeobecnosti umožňujú prenos chirurgickej liečby s maximálnou bezpečnosťou a minimálnymi intra- a pooperačnými rizikami. Rovnako ako po každom chirurgickom zákroku však existuje pravdepodobnosť výskytu negatívnych reakcií. V klinickej praxi sa zriedkavo vyskytujú následky, ako napríklad:

 • povrchová a hlboká infekcia rany;
 • hnisavý zápal miechy (epiduritída);
 • sekundárna spinálna stenóza;
 • osteomyelitída, spondylitída;
 • progresia osteochondrózy;
 • zjazvenie jaziev v rámci chirurgického prístupu;
 • porušenie funkcií panvových orgánov;
 • svalová slabosť nôh, ramien;
 • opakovaná medzistavcová prietrž.

A ak niektoré z týchto problémov možno odstrániť pomocou intenzívnej konzervatívnej liečby, potom je relaps indikáciou pre ďalšiu operáciu, môže byť potrebné disk úplne odstrániť a nainštalovať stabilizačné systémy..

Je možné, že po operácii dôjde k opätovnému výskytu patológie?

Áno, takýto výsledok, žiaľ, nie je vylúčený. Pravdepodobnosť komplikácie, ako je relaps, sa nedá považovať za zanedbateľnú, pohybuje sa od 5% do 10%. A žiaden chirurg vám nedá záruky, že v budúcnosti nebude druhá exacerbácia, či už na rovnakom disku alebo na akomkoľvek inom, a to ani pri dokonale vykonanej operácii..

Nie je ťažké podozrenie na takúto komplikáciu, najmä u ľudí, ktorí sú oboznámení s klinickým obrazom kýly. Okrem bolesti, straty citlivosti a znížených pohybových funkcií končatín môže byť človek narušený aj poruchami panvových orgánov. Niektorí sa sťažujú, že moč uniká v dôsledku narušenej inervácie močového mechúra, ktorá je riadená nervami miechy..

Nesnažte sa problém vyriešiť komplikáciami, s odkazom na osteopatov a iných netradičných liečiteľov, môžete stav zhoršiť až nezvratnosťou. Aj keď osteopatia má určité uznanie pri liečbe neurogénnych syndrómov pochádzajúcich zo chrbtice, v našej krajine, úprimne povedané, táto oblasť medicíny nie je vôbec zvládnutá..

Ale amatéri a šarlatáni v Rusku, ktorí ponúkajú nekvalitné osteopatické sedenia, sú obrovské. Teraz však nejde o to, že je dôležité pochopiť, že následky po operácii sú vždy vážne a nebezpečné, pretože môžu rýchlo zmeniť osobu na osobu so zdravotným postihnutím. Preto by ich diagnostiku a liečbu mali vykonávať neurochirurgovia a neurológovia!

fyzioterapia

Aj keď po operácii na odstránenie kýly sa nepozorujú negatívne následky a obdobie zotavovania aktívne pokračuje, cvičebná terapia sa môže vykonať najskôr o dva mesiace neskôr. Komplex cvičení by mal zvoliť lekár, pričom by sa mali zohľadniť všetky dostupné indikácie a kontraindikácie.

V zásade sa počas tohto obdobia vykonáva mnoho cvičení na posilnenie chrbtových svalov ležiacich na zemi, takže najskôr musíte pripraviť pomerne mäkkú rohož. Triedy musia byť denne, pretože iba tak môžete dosiahnuť dobrý výsledok.

Tento druh rehabilitácie by sa mal vykonať čo najskôr po operácii. Priebeh cvičebnej terapie volí ošetrujúci lekár individuálne. Fyzikálna terapia je zameraná na posilnenie svalového korzetu, zlepšenie krvného obehu, obnovenie mobility a návrat k predchádzajúcemu životnému štýlu.

Pri výkone restoratívnej gymnastiky musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • pohyby by mali byť plynulé, bez náhlych akcií;
 • ak sa objaví bolesť a nepohodlie, cvičenia by sa mali zastaviť;
 • pri stálej bolesti, ktorá sa objavuje pri cvičebnej terapii, by ste sa mali poradiť s lekárom.

Cvičebná terapia by sa mala stať zvykom a mala by sa stať súčasťou života pacienta. Je potrebné angažovať sa neustále a je to lepšie - denne. Inak sa objaví relaps, ktorý povedie k novej operácii a novým komplikáciám..

V prvých 5-10 dňoch po operácii sa môžete venovať chôdzi v obmedzenom množstve s prestávkami na oddych..

Cvičebná terapia miechy

Cvičebná terapia v počiatočnom období

Kým je pacientovi zakázané sedieť, mala by sa gymnastika vykonávať na špeciálnom koberci.

 • Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a roztiahnite ruky na obe strany. Ďalej musíte zdvihnúť panvu a v tejto polohe na 10 - 15 sekúnd zdvíhať. Časom by sa mala dĺžka panvovej oblasti predĺžiť na 1 minútu. Počet opakovaní - 10-15 krát.
 • Ruky položte priečne na hruď, nohy by sa mali ohýbať na kolenách. Nakloňte hlavu nadol a pritlačte bradu čo najviac k hrudníku. Dotiahnite lis, nadvihnite telo tela dopredu a nechajte ho stáť 10 sekúnd. Potom sa vráťte do východiskovej polohy a telo uvoľnite. Opakujte 10-15 krát.
 • Ležiaci na chrbte, pomaly ohýbajte kolená a pritláčajte ich k hrudníku. Pritiahnite svalové svaly. Pomaly uvoľnite svaly zadku, ale nohy nechajte 30 sekúnd v rovnakej polohe a potom ich hladko narovnajte..
 • Ľahnite si na brucho, položte ruky pod bradu. Potom narovnanú nohu pomaly zdvihnite, nie vysoko, a rovnako hladko ju spustite. Panvová oblasť by mala byť nehybná.

V počiatočnej fáze rehabilitácie by mala byť fyzická aktivita obmedzená. Priebeh liečebných cvičení by mal v ideálnom prípade zvoliť kompetentný odborník. Je nežiaduce vykonávať cvičenia sami.

Táto sada cvikov je schopná udržiavať svaly chrbtice a chrbta v dobrom stave..

 • Kľučky. Toto cvičenie sa musí vykonať priamo dozadu. Pri spúšťaní tela musí byť vzduch vdychovaný a výdych musí stúpať. Opakujte 15 krát.
 • Cvičný bicykel. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy a vykonávajte rotačné pohyby simulujúce jazdu na bicykli. Musíte začať s 10 opakovaniami a nakoniec zvýšiť na 150. Zaťaženie sa musí regulovať zvýšením zdvihu nôh.
 • drepy Na dokončenie tohto cvičenia si musíte predstaviť, že sedíte na stoličke. Po operácii na spodnej časti chrbta sú hlboké drepy zakázané. Počet drepov 10-15 krát.

Pri vykonávaní týchto cvičení ráno bude chrbtica pripravená na rôzne každodenné činnosti. Pamätajte aj na odporúčania lekára..

Počas tohto obdobia sa odporúča plávať a cvičiť vo vode. Neskočte ani neskakujte z veže. Je vhodné, aby voda v bazéne nebola chladná.

TOP 50 cvikov na kýlu bedrovej chrbtice: čo môžu a nemôžu byť super efektívne cviky

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Úrazy v slabinách - hoci zriedkavé, stále sa vyskytujú na ľudskom tele. Na pokožke mužov, žien a dospievajúcich sú vidieť slzy spojivových vlákien v ingvinálnej zóne.Výskyt atrofických jaziev je často spojený s hormonálnymi zmenami v tele:

Hormóny v myóme

Žalúdok
Liečba fibroidov hormónmi je jednou z účinných metód konzervatívnej liečby. Je to kvôli odhalenému vzťahu medzi hormonálnym pozadím ženy a výskytom myomatóznych uzlín. Vedci, ktorí študujú tento problém, zistili, že vývoj choroby sa vždy začína na pozadí zvýšených hladín estrogénu, androgénov, progesterónov a gonadotropínov v tele pacienta.
Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva spondylóza krčnej chrbtice, príčiny a mechanizmus rozvoja patológie. Formy a štádiá spondylózy, liečba a prognóza ochorenia.