loader

Hlavná

Pažerák

Burzitída husacej nohy

Burzitída husacích nôh, známa tiež ako anserínová burzitída, je zápalové ochorenie kĺbovej šľachy tenkých, na mieru a šľachovitých svalov. Nájdeme ho na vnútornej strane strednej časti kolenného kĺbu, 5 cm pod priemetom strednej časti škáry kĺbu medzi šľachami na husacej nohe..

anatómia

Anatómia husacej nohy

Vak na anserín alebo vrece na husacie vankúšiky je bublina naplnená tekutinou. Vylučuje synoviálnu tekutinu, ktorá znižuje trenie medzi tkanivami, a slúži tiež ako tlmič kostí, väzov a svalov. Zápal vaku nenastane náhle, ale vyvíja sa po dlhú dobu. Burzitída sa môže vyskytnúť aj v kĺboch ​​ramena, kolena, stehna, lakťa a palca.

„Husacia noha“ je miesto pripevnenia kĺbovej šľachy prispôsobených tenkých a šľachových svalov na hornej strednej časti holennej kosti. Tri šľachy „vranných nôh“ sú umiestnené povrchne vzhľadom na stredný kolaterálny väz (ISS) kolena. Prispôsobené a tenké svaly sú aduktormi stehien (to znamená, že stehná vedú k strednej osi tela). Semitendinózny sval je súčasťou skupiny Hamstring a je umiestnený na zadnej strane stehna. Tieto tri svaly spolu tvoria flexory a pronátory kolena..

epidemiológia

Burzitída husacej nohy sa zvyčajne vyskytuje pri pravidelne sa opakujúcich kontrakciách tenkých, na mieru a šľachovitých svalov počas flexie kolena a adukcie stehna. To zvyšuje trenie medzi tkanivami a zvyšuje tlak na vak. Trauma môže tiež spôsobiť burzitídu, napríklad priamy úder v oblasti burzy. Modrastie v tejto oblasti vedie k zvýšenej sekrécii synoviálnej tekutiny v sliznici vaku. Z týchto dôvodov sa bursa stáva edematóznou, slabou alebo bolestivou. Tento mechanizmus je základom osteoartritídy kolena..

Správy ukazujú, že anserínová burzitída je častejšia u žien s nadváhou v strednom veku. To možno vysvetliť skutočnosťou, že táto kategória žien má širšie povodie. To vedie k uhlovému posunu kolenného kĺbu v prednej rovine, čo vedie k zvýšeniu tlaku v oblasti „chodidiel vrana“ v dôsledku valgusovej polohy kolena..

Dá sa povedať, že zápal vaku je pravdepodobnejšie dôsledkom skorších komplikácií ako pôvodná patológia..

Klinický obraz

Burzitída z anserínu spôsobuje bolesť vo vnútornej časti kolenného kĺbu (najčastejšie pri behu alebo chôdzi po schodoch). Pri stúpaní alebo klesaní po schodoch sa môže vyskytnúť aj spontánna bolesť v prednej časti kolena. Okolo burzy bude pozorovaný opuch a samotná oblasť bude pri palpácii bolestivá.

Medzi ďalšie klinické príznaky patria:

 • znížená svalová sila;
 • poruchy chôdze;
 • znížená funkcia;
 • obmedzenie rozsahu pohybu v kĺbe;
 • posturálne dysfunkcie / biomechanika dolných končatín.

Medzi priťažujúce faktory patria pohyby, ako je flexia kolena a vnútorná rotácia, ako aj rotácia smerom von a adukcia stehna. Rotácia, kopanie, drepy a rýchle pohyby zo strany na stranu povedú k ďalšiemu podráždeniu v oblasti husacej nohy.

Odlišná diagnóza

Burzitída husacej nohy je často zamieňaná s inými príčinami bolesti v kolennom kĺbe. Tie obsahujú:

 • Zlomenina predkolenia z mediálnej strany spôsobí bolesť v „nohách vrany“..
 • Syndróm patellofemorálnej bolesti.
 • Poškodenie stredného menisku a osteoartritídy: bolesť a precitlivenosť sa zistia v strednej časti kolenného kĺbu, zatiaľ čo anserínová burzitída spôsobuje bolesť pod projekciou strednej časti kĺbového priestoru kolenného kĺbu. Pri zvýšenom zaťažení stredných kolaterálnych väzov s nestabilitou alebo bez nej je možné diagnostikovať poškodenie..
 • Bolesť v kolene spôsobená radikulopatiou L3-L4 je spojená s bedrovou bolesťou, zatiaľ čo bolesť sa nevyskytuje s tlakom prsta na oblasť chodidiel vrany..
 • Panikulitída sa vyskytuje u obéznych ľudí a spôsobuje bolestivé zápaly podkožného tuku.
 • Polovodranná svalová tendinitída - časté poškodenie bežcov.
 • Mediopatelárny syndróm záhybu, ktorý môže spôsobiť bolesť a citlivosť na strednom povrchu kolena.
 • Extraartikulárne cystické lézie: synoviálna cysta, gangliová cysta, parameniskálna cysta, pigmentovaná villonodulárna synovitída, synoviálny sarkóm.

Špecialista by mal mať na pamäti aj tieto problémy, ktoré majú podobné príznaky:

 • atypické cysty stredného menisku kolenného kĺbu;
 • periartikulárne kostné cysty;
 • burzitída semi-membránového svalu;
 • burzitída stredného kolaterálneho väzu.

diagnostika

Bočné röntgenové snímky kolena pacienta vylučujú fraktúru zo stresu, artritídu a pitvu osteochondritídy. MRI je potrebné, keď je potrebné objasniť, či existujú ďalšie poranenia stredného povrchu kolenného kĺbu. MRI sa tiež obíde bez artroskopie. Obrázok MRI sa musí overiť údajmi získanými na základe fyzického vyšetrenia. Sinusografia (sínusová rádiografia po podaní kontrastného média) je najlepším pomocníkom pri stanovovaní diagnózy, ak z iných dôvodov nie sú možné iné zobrazovacie metódy vrátane MRI a CT. Možné sú injekcie lidokaínu / kortikosteroidov do oblasti burzy, čo pomôže vyhodnotiť príspevok tejto patológie k celkovej štruktúre syndrómu bolesti kolena..

Stupnice stupnice

Funkčná škála dolných končatín (LEFS)

Fyzikálne vyšetrenie

Vak na husí chodidlo môže byť hmatný v bode mierne vyššom ako tuberkulita holennej kosti a stredná 3-4 cm (približne dva prsty naprieč).

Palpácia husacej vakovej tašky

Vyšetrenie hamstringom by sa malo vykonávať na náchylnej pozícii. Ohnite boky pacienta o 90 ° a potom koleno ohnite čo najviac. Stupeň predĺženia kolena bude ukazovateľom dĺžky a tónu hamstroviek. Ak je pacientovo koleno úplne roztiahnuté, znamená to, že nie sú obmedzené hamstrety.

Odhad dĺžky hamstringu

Ak sa v dôsledku športu vyskytne burzitída, príznaky sa môžu reprodukovať rezistenciou voči vnútornej rotácii a ohnutím kolena. U starších ľudí ohýbanie alebo ohýbanie kolena zvyčajne nespôsobuje bolesť starším osobám.

liečba

Počiatočné štádium liečby anserínovej burzitídy by malo zahŕňať relatívny zvyšok postihnutej končatiny a použitie NSAID. Ďalšie látky, vrátane injekcií kortikosteroidov (napríklad injekcie metylprednizolónu), sa predpisujú individuálne. Intrabursálne injekcie miestnych liekov proti bolesti a kortikosteroidov patria do druhej línie liečby. Chirurgická liečba je indikovaná pre zlyhanie konzervatívnych metód. Mnohé štúdie naznačujú, že malé rezy a drenáž napučaného vaku môžu pomôcť zmierniť príznaky. Bursa sa dá odstrániť, ak chronická infekcia nie je vhodná na liečbu antibiotikami. Ak bol vak po operácii odstránený, postupujte podľa tipov na rehabilitáciu a zotavenie v časti Fyzikálna terapia nižšie. Ak sa infekčný zápal spája s burzitídou a nefunguje štandardná antibiotická liečba, je možná dekompresia chirurgického vaku.

Fyzická terapia

Fyzikálna terapia je základným kameňom pri liečbe burzitídy husacích nôh. Na zníženie syndrómu bolesti je spočiatku zobrazený zvyšok. Pacient by sa mal zdržať chôdze po schodoch, šplhaní nahor a iných akcií, ktoré prispievajú k rozvoju zápalu (úroveň dôkazu: IIa). Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) tiež pomôžu zmierniť bolesť. Počas zápalovej fázy ochorenia je potrebné obmedziť pohyby v kĺboch ​​a striedavo aplikovať ľad. Ľadová masáž každých 4 až 7 hodín každých 4 až 7 hodín zmierňuje zápal. Na zníženie opuchy a jej prevenciu je možné použiť obväz.

Ak máte otázku týkajúcu sa liečby kolena, môžete ju prediskutovať s našim učiteľom ako súčasť online konzultácie. Uč sa viac...

Dávajte pozor, aby ste nezvýšili trenie vaku. Naučte pacienta všeobecné posilňovacie cvičenia (úroveň dôkazov: I). Patria sem napínacie cviky na nohách: napínacie hamstringy, svaly dolných končatín (stojace), štvorkolky stehenné (stojace), stehná aduktorov, ako aj posuvné podpätky po zemi, izometrické napätie stehien štvorkoliek a hamstringy. Ďalším krokom môžu byť cvičenia s uzavretou kinetickou reťazou, napríklad drepy na jednej nohe, pravidelné drepy, lisy na nohy. Odporúča sa tiež zdvíhanie nôh s odporom (napr. Pomocou expandérov)..

Ako opatrenie na zabránenie vzniku kolaterálnej nestability kolenného kĺbu sa odporúčajú aj cvičenia s uzavretým kinetickým reťazcom. Táto patológia sa zase považuje za jeden z rizikových faktorov burzitídy husacej labky (úroveň dôkazu IIIb)..

Bolo zdokumentované, že pri anserínovej burzitíde ultrazvuk účinne znižuje zápalový proces (úroveň dôkazu II)..

Niektorým pacientom je predpísaná injekcia pozostávajúca z anestetika a roztoku steroidov. Potom fyzikálny terapeut poskytne pacientovi program naťahovacích cvikov a zároveň program na posilnenie svalu štvorhlavého svalu, pozostávajúci z cvičení s uzavretým kinetickým reťazcom. Tieto cvičenia by sa mali vykonávať niekoľkokrát denne. Tieto opatrenia zmiernia bolesť v priebehu 6-8 týždňov..

Kinezioterapia je účinnejší spôsob, ako zmierniť bolesť a opuch ako fyzická terapia alebo naproxén (úroveň dôkazu Ib).

záver

Burzitída husacej nohy je najčastejšie spojená s osteoartritídou a je pozorovaná u žien s nadváhou. Typickým príznakom choroby je náhla bolesť v prednej časti kolenného kĺbu pri šplhaní alebo klesaní po schodoch. Diferenciálna diagnóza zahŕňa mnoho rôznych patológií. Ochorenie samo osebe nezmizne, preto sú potrebné opatrenia ako odpočinok, aplikácia ľadu, napínanie svalov a ultrazvuk. Ďalšou bežnou liečbou je intrabursálna injekcia kortikosteroidov..

Šľacha na kolenoch v kolennom kĺbe

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

V praxi je kolenná tendonitída zriedkavá a týka sa skôr choroby z povolania športovcov a ľudí so zvýšenou záťažou nôh. Patológia je spojená so zápalom šľachy v oblasti kolenného kĺbu, čo vedie k poškodeniu skupín šliach kolena a okolitých tkanív. Ochorenia ako je burzitída, tendovaginitída, majú podobné príznaky a sú častejšie, preto pred začatím liečby musíte prekonať diagnostiku kĺbov, šliach a väzov..

Miesto zápalu sa nachádza v oblasti prechodu šľachy do svalového vlákna, vagína chýba, jedno z týchto miest sa nachádza v oblasti husacej labky. Vzácnosť patológie je spojená s anatomickými vlastnosťami a ľudskou fyziológiou. Na to, aby sa väzivá zapálili, je potrebné pred vystavením zápal šliach, burzitídy a podobných patológií predĺžená expozícia záťažiam v oblasti jednej svalovej skupiny..

anatómia

Aby sme pochopili, ako sa vyskytuje zápal v oblasti kolenného kĺbu, je potrebné pochopiť väzivový aparát. Vo väčšine prípadov je proces zápal šliach spojený s oblasťou patelly a okolitými väzmi a šliach. Napríklad výskyt šliach na patelárnom ligamente je bežný.

Pri chôdzi a vyvíjaní stresu vzniká štvorhlavý sval stehna, ktorý sa pomocou šliach spája s časťou patelly. Vytvorí sa väzivový aparát patelly, ktorý obsahuje hlavné skupiny väzov:

 • bočná skupina (peronálna a holenná);
 • zadná skupina (popliteálna, patelárna, patelárne väzivá, stredná a bočná);
 • intraartikulárne (krížové, priečne).

Pretože kĺbové patológie sa vyskytujú častejšie, pozoruje sa tiež poškodenie krížového väziva patelly vyššie a husacia noha smerujúca k dolnej časti nohy. S patológiou predného krížového väzu, ktorý vychádza zo zadnej časti femorálneho kondyla, vznikajú problémy s fixáciou kolena a ochrana pred predsunutím sa oslabuje. Fixácia chrbta kolena závisí od predného krížového ligamentu, ktorý sa začína od prednej časti kondylu.

Preto možno dospieť k záveru, že častejšie sa zaznamenáva poškodenie kríženého tela, vlastného väzu patelly a kolena..

príčiny

Aby sa vyvinul zápal šliach v kolennom kĺbe s poškodením šliach kolena vrátane patelly, je potrebné neustále zaťažovať svaly a väzivo, aby telo nemohlo vydržať léziu. Preto najčastejšie trpia atléti zapojení do behu, chôdze a vzpierania. Medzi bežnou populáciou sa pri poranení kolena vyskytuje tendonitída kolena, chronické ochorenia svalov, väzov a kĺbov..

Dôležitým faktorom vývoja choroby je vek. U starších ľudí sa kĺby a väzy opotrebujú s vekom a začína sa zápal. Toto je obzvlášť výrazné u ľudí, ktorí sa zaoberajú športom a ktorí utrpeli zranenia kolena. Patológia sa vyskytuje aj u mladých ľudí, ktorí majú problémy s imunitou, genetické choroby pohybového ústrojenstva. Predisponujúce faktory môžu byť choroby ako burzitída, tendovaginitída alebo tendobursitída..

Príčinou choroby sú niekedy infekčné procesy a autoimunitné faktory, ako je reumatizmus, dna, cukrovka. Menej často sú príčinou patológií šliach a väzov nosenie obuvi, ktorá nie je vhodná vo veľkosti alebo nepohodlne sedí na nohe, nesprávne držanie tela a práca v podmienkach, kde musíte veľa stáť a zdvíhať závažia. Potom je poškodenie v oblasti hlavných kĺbov a väzov nôh: koleno, Achilles, členok.

Klinický obraz

V dôsledku poškodenia väzov a šliach spôsobuje kolenná kĺbová zápal šliach príznaky bolesti pri chôdzi, pohyby kĺbov, ktoré spôsobujú zjavnú krívanie. S predĺženým priebehom príznaky bolesti v oblasti patelly, patelly vedú k atrofii určitých svalových skupín a väzov, takže ak sa objavia príznaky, je potrebné začať s patológiou..

Vo všeobecnosti sa príznaky choroby neobjavia okamžite, preto sa stav často diagnostikuje, keď je patológia kombinovaná s chorobami, ako je tendovaginitída, burzitída, keď je liečba komplexná a zotavenie si vyžaduje čas.

V dôsledku nadmerného zaťaženia nohy, burzitída alebo zápal šliach, s výnimkou kolena, zasiahne Achillovu šľachu a ovplyvňuje ju, zatiaľ čo je ťažké na ňu vstúpiť, pohybovať sa. To vedie k dystrofii väzov, šľachy patelly (vrásky na nohách, krížových väzov). Noha sa začína meniť vo veľkosti a pri chôdzi sa pozoruje krívanie.

Počas cvičenia sa objavujú príznaky bolesti, hmatové väzy a svaly. Samotný kĺb je edematózny, pozoruje sa hyperémia. Bez zaťaženia sa tendonitída kolena a iných kĺbov neobťažuje. Pri zápale v oblasti kolena, kolien, vranných nôh sa na vnútornej strane nohy objaví bolesť. Neúplná liečba vedie k odstráneniu burzitídy alebo zápalu šliach, ale v priebehu času dochádza k relapsu. Preto je potrebné liečiť ochorenie komplexným spôsobom, kombinujúcim lieky, ľudové lieky a rehabilitáciu.

liečba

Pred začatím liečby je potrebné vykonať prieskum s cieľom vylúčiť artritídu, artrózu, burzitídu a iné patológie. Zhromažďujú sa sťažnosti na objasnenie povahy bolesti, životného štýlu a škodlivých faktorov. Pri palpácii je miesto bolesti určené na zistenie stavu patelly, svalových skupín a šliach, vrátane husacích tlapiek, členku.

Zápal šliach, ako je burzitída, sa líši od artrózy v tom, že v prvých prípadoch sú príznaky bolesti lokálnej povahy a s artrózou rozliateho typu. Zápal šliach a burzitída tiež umožňujú pohyb kĺbov v určitých smeroch bez bolesti, keď artróza spôsobuje bolesť z akýchkoľvek pohybov.

Predpísané sú tri hlavné diagnostické metódy: röntgen, MRI a CT, z ktorých každá skúma stav tkanív, kĺbov (koleno, patella), väzov a svalov. Doplňte diagnostiku ultrazvuku štúdiom štruktúry šliach.

Liečba patológie sa uskutočňuje lekársky a pomocou chirurgického zákroku. Je potrebné liečiť stav, ako napríklad zápal šliach kolenného kĺbu, individuálnym výberom dávkovania liekov: NSAID, analgetiká. Tento účinok sa dosahuje hormonálnou liečbou hydrokortizónom alebo dexametazónom. Ľudové lieky sú predpísané na zmiernenie príznakov a posilnenie kĺbu..

Liečbu zápal šliach je potrebné začať imobilizáciou kĺbu pomocou náplasti alebo obväzu v miernych štádiách. Vykoná sa všeobecné zlepšenie, posilnenie imunity. Je dôležité liečiť sprievodné patológie, ktoré viedli k tendonitíde.

Fyzioterapia vrátane fonoforézy, ultrazvuku, elektroforézy, ako aj ľudových liekov pomôže zmierniť opuchy a bolesti. Doprajte si ošetrenie masážou, gymnastikou, reflexológiou.

Pri tolerovateľných príznakoch bolesti a schopnosti šliapať na nohu sa liečba vykonáva konzervatívne. Sú obmedzené na užívanie liekov, kurz masáží a fyzioterapiu. Pri silnej bolesti sú blokády predpísané novokainom a hydrokortizónom.

Ak dôjde k ďalšiemu progresu patológie a lieky nemajú žiadny účinok, je predpísaná operácia, pri ktorej sa väzivá operujú.

Po liečbe alebo chirurgickom zákroku sa musí dodržiavať profylaktický režim. Pred začatím záťaže alebo športovaním sa vykonáva rozcvička, niekoľkokrát do roka sa odporúča masážny, gymnastický kurz. Je potrebné vyhnúť sa preťaženiu svalov nôh, úrazu.

Je potrebné pamätať na potrebu pravidelných lekárskych vyšetrení a po poranení by ste sa nemali sami liečiť, ale musíte sa poradiť s lekárom..

Enteopatia kolena

Enteopatia je komplexný syndróm, ktorý zahŕňa zápalové procesy v miestach pripojenia šliach, väzov a svalov na kosti. Toto je bežná patológia. Často spôsobuje bolesť a nepohodlie v oblasti veľkých kĺbov, najmä kolena. V skorých štádiách je patológia ľahko liečiteľná. Nebezpečenstvom sú zanedbávané prípady, v ktorých sa vyskytujú degeneratívne procesy v tkanivách, ich degenerácia alebo osifikácia (osifikácia)..

Príčiny patológie

Enteopatia kolenného kĺbu je zápalovým procesom v periartikulárnych tkanivách rôznych etiológií. Je to chronický stav, ktorý sa môže vyskytnúť pri predčasnej liečbe akútneho zápalu a so stálymi traumatickými účinkami na väzivo a šľachy. Jej príčinami sa môžu stať tieto faktory bez ohľadu na umiestnenie choroby:

 • hrbole alebo modriny, po ktorých sa tkanivo úplne nezískalo;
 • pohyby v kĺbe s abnormálnou amplitúdou, vrátane dislokácií a subluxácií;
 • padanie na kolená;
 • nadmerná fyzická aktivita (statická alebo dynamická);
 • abnormálna štruktúra kĺbov (vrodené alebo získané chyby);
 • infekčné choroby vyskytujúce sa pri poškodení kĺbových štruktúr;
 • nadmerná váha, ktorá spôsobuje konštantné zaťaženie končatín;
 • chronické ochorenia kostí a kĺbov.

Ak sa entesopatia vyvinie v dôsledku traumy, je častejšie sekundárnou traumatickou artritídou alebo myozitídou (zápal kĺbov alebo svalov). Tento proces nakoniec prechádza do väzivového aparátu a šliach. Zapália sa, strácajú pevnosť a pružnosť a mikrofrakcie vlákien nemajú čas sa zotaviť.

Charakteristickým syndrómom, ktorý sa vyskytuje pri stálom vystavení periartikulárnym tkanivám, je „koleno bežca“. Je to zápal väzov ileotibiálneho traktu počas trenia pri pohybe. Tento stav je sprevádzaný bolestivými pocitmi a v budúcnosti sa môže stať príčinou zmäkčovania tkanív patelly..

príznaky

V skorých štádiách sa môže objaviť syndróm entezopatie bez povšimnutia. Jediným znakom je výskyt bolesti pri intenzívnej námahe. Prechádzajú, ak je kĺb v pokoji, pretože vlákna sa začínajú zotavovať.

V budúcnosti sa tento proces stupňuje a pacient si sťažuje na charakteristický súbor príznakov:

 • bolesť v oblasti poškodenej šľachy v pokoji, ktorá je akútna s napätím príslušného svalu;
 • výskyt hustého opuchu pod kožou;
 • možné zvýšenie lokálnej teploty a začervenania kože;
 • znížená pohyblivosť kolena;
 • bolesť sa zvyšuje s pohmatom tkanív.

Entesopatia kolien sa najčastejšie vyskytuje vo vnútornom kondyle stehennej kosti. Šľacha štvorhlavého svalu stehna, najsilnejšieho a najväčšieho svalu, ktorý sa podieľa na akomkoľvek pohybe, je pripevnená k tomuto miestu. Vďaka zvýšenému zaťaženiu, dokonca aj v každodennom živote, sa často zapáli. Predisponujúcimi faktormi sú abnormálna fyzická aktivita, nadváha a vek..

Znaky rozvoja entezopatie v kolennom kĺbe

Kolenný kĺb je jedným z najväčších a najviac mobilných kĺbov. Je obklopený hustou kapsulou, ktorá riadi amplitúdu jej pohybov. Vo vnútri je kĺbová dutina naplnená tekutinou. Jeho zloženie musí byť stabilné a pri zápalových chorobách sa mení, objavujú sa v ňom biele krvinky a ďalšie špecifické bunky. Vyrába sa iba pri pohybe kĺbov, takže pravidelná fyzická aktivita je zvlášť dôležitá pre zdravie kolena..

Kolenné kĺby majú niekoľko štruktúrnych a funkčných znakov, ktoré ovplyvňujú vývoj choroby:

 • má silný a dobre vyvinutý prístroj väzy a šľachy;
 • denne vystavené stresu aj v každodennom živote;
 • často trpí podchladením a zraneniami;
 • pri vaskulárnych ochoreniach sú distálne rezy (končatiny) nedostatkom kyslíka kvôli poruchám obehového systému.

Pri entezopatii sa zapáli veľké a malé šľachy, proces sa môže rozšíriť do okolitých tkanív. Najčastejšie je postihnutá formácia nazývaná husacia noha, ktorá pozostáva zo šliach tenkých, prispôsobených a polomembránových svalov. Pripojujú sa a pripevňujú k holennej kosti. V tomto prípade sú bolestivé pocity lokalizované nad kolenom, zosilnené pri stúpaní po schodoch.

Diagnostické metódy

Je dôležité pochopiť, čo je entezopatia kolenného kĺbu a ako ju odlíšiť od iných chorôb, ktoré sa prejavujú ako bolesť kolena. Artritída a artróza, reumatizmus, výron a šľachy majú podobné príznaky. Okrem toho možno entezopatiu kombinovať s inými patológiami a niektoré z nich spôsobujú jej vývoj..

Ak je v kolene bolesť, predpisuje sa komplex vyšetrení:

 • rádiografia - umožňuje zistiť poškodenie kostí a väzov, prítomnosť osifikácie (miesta osifikácie šliach a väzov), osteoporózu a zmäkčenie kostného tkaniva;
 • MRI - vykonáva sa na podrobnejšie preskúmanie stavu mäkkých periartikulárnych tkanív;
 • Ultrazvuk kĺbovej dutiny;
 • osteoscintigrafia - metóda na štúdium metabolických procesov v kostiach zavedením rádiofarmák.

Akútne zápalové procesy nevyžadujú MRI a ďalšie špecifické komplexné štúdie, ale sú viditeľné na röntgenovom snímaní. Podrobnejšia diagnóza je potrebná pri zdĺhavom zápale s tvorbou osifikácií a pri podozrení na osteoporózu.

Liečebný režim

Liečba arytmie je komplex metód zameraných na zmiernenie bolesti a zápalu, obnovu kĺbových štruktúr, udržanie sily a pružnosti väzov a šliach. Vo väčšine prípadov postačuje konzervatívna terapia pomocou určitých skupín liekov, masáže, fyzioterapia a cvičenie. Počas liečebného obdobia sa musí upustiť od vážnej fyzickej námahy, aby sa vlákna spojivového tkaniva mohli zotaviť. Môže byť potrebné nosiť mäkké prostriedky vonkajšej fixácie - elastické obväzy a obväzy.

Konzervatívna terapia

V období akútneho a chronického zápalu, ako aj počas rehabilitácie po chorobe sa predpisujú rôzne skupiny liekov. Najprv musíte pomocou liekov proti bolesti zastaviť akútnu bolesť a zároveň používať protizápalové lieky. Ak je bolesť silná, môže byť potrebná lokálna injekcia liekov, potom bude možné prejsť na tablety a masti.

Na urýchlenie regenerácie tkanív je predpísaný ďalší komplex liečiv:

 • chondroprotektory - látky na zlepšenie výživy a prísunu krvi do chrupavky;
 • prostriedky na posilnenie krvných ciev a aktiváciu mikrocirkulácie v kapilároch;
 • vitamíny, vápnik a prípravky z fosforu.

Štandardný komplex liečby zahrnuje použitie fyzioterapie. Ich mechanizmom pôsobenia je aktivácia krvného obehu a inervácie, ako aj lokálne podráždenie tkaniva, ktoré stimuluje metabolické procesy. Fyzioterapeutické metódy sú kontraindikované vo fáze akútneho zápalu. Pri pomalej entezopatii je užitočné navštevovať kurz elektroforézy, magnetoterapie, laserového ošetrenia, UHF prúdov a ďalších..

Počas obdobia zotavenia je dôležité venovať pozornosť zdravej činnosti kĺbu. V každodennom živote je užitočné nosiť elastický obväz alebo obväz, ktorý bude chrániť väzy a šľachy pred neopatrnými pohybmi. Odporúča sa však stráviť 20-30 minút liečebných cvičení ráno a večer. Pozostáva z jednoduchých a hladkých cvičení na zvýšenie amplitúdy kĺbov, svalového napätia. Masáž aktivuje pohyb krvi a lymfy cez cievy, uvoľňuje svaly a pomáha zmierniť opuchy.

Chirurgický zákrok

Chirurgia je potrebná iba vtedy, ak sa tekutina hromadí v dutine kĺbu. Môže byť tiež potrebné odstrániť abnormálne kostné výrastky a osifikácie. Zásah sa vykonáva artroskopiou, pri ktorej je trauma minimálna. Táto technika je menej nebezpečná ako chirurgia s otvoreným kĺbom, pretože zabraňuje prenikaniu bakteriálnej mikroflóry do kĺbovej dutiny a vyžaduje kratšiu dobu rehabilitácie..

Metódy prevencie

Zdravé kĺby sú výsledkom zdravého životného štýlu a výživy. Jediným ochorením, pri ktorom sú ich choroby nezávislé od pacienta, sú vrodené chyby ich štruktúry. Ak budete dodržiavať určité pravidlá prevencie, môžete sa vyhnúť nebezpečným chorobám aj v starobe. Tie obsahujú:

 • strava s prevahou bielkovín, komplexných uhľohydrátov, vápnika, fosforu a vitamínu D;
 • pravidelné cvičenie pod dohľadom školiteľa;
 • správne zahriatie pred cvičením;
 • udržiavanie hmotnosti v rámci normálnych limitov;
 • nosenie pohodlnej obuvi - nemalo by byť pevné a malo by mať vysoký podpätok.

Entezopatia kolena v skorých štádiách je ochorenie, ktoré sa dá ľahko liečiť bez chirurgického zákroku. Jedinou podmienkou rýchlej regenerácie je zabezpečenie dobrého odpočinku kĺbov a dodržiavanie všetkých odporúčaní. Ochorenie sa vyskytuje u 70% populácie z rôznych dôvodov, medzi ktoré nie sú najdôležitejšie zranenia. Väčšina pacientov sú ženy nad 50 rokov s rôznymi stupňami obezity..

Pridať komentár

Môj back.ru © 2012—2018. Kopírovanie materiálov je možné iba s odkazom na túto stránku.
POZOR! Všetky informácie na tejto stránke slúžia iba na informáciu alebo sú populárne. Diagnóza a predpisovanie liekov vyžaduje znalosť lekárskej anamnézy a vyšetrenie lekárom. Preto dôrazne odporúčame, aby ste sa radšej poradili s lekárom o liečbe a diagnóze, než aby ste sa sami liečili. Podmienky služby

Ako rozpoznať a liečiť zápal kolien

Opis a vlastnosti

Názov „zápal šliach“ má latinské korene a znamená „šľachu“ a „zápal“. Zápal šliach kolenného kĺbu môže byť lokalizovaný v patelle a priľahlých tkanivách v bode pripojenia šľachy na kosť..

Ochorenie je charakterizované zápalom šľachy patelly, ktorá je pripevnená k holennej kosti a je pokračovaním šliach štvorkolky femoris. Dospelí aj deti sa nachádzajú v tzv. Rizikovej zóne, ale najčastejšie trpia touto chorobou:

 1. Športovci. Okamžite treba poznamenať, že športovci sú rozdelení do dvoch veľkých skupín. Niektorí sa venujú športu kvôli zdraviu, bez toho aby spôsobovali organizmu škodu a fyzický stres. Iní sú profesionáli, ktorí sú v záujme rekordov a športových výsledkov pripravení obetovať zdravie. Výsledkom je nekonečné zranenie a strata fyzickej aktivity.
 2. Neaktívni ľudia. Pri absencii dokonca minimálneho zaťaženia dochádza k pomalému zhoršovaniu svalového tkaniva šliach. Následkom toho sa mierny fyzický stres stáva príčinou vývoja kolennej tendonitídy.
 3. Ľudia, ktorí sa musia v súvislosti so svojimi profesionálnymi činnosťami neustále zapájať do ťažkej fyzickej práce. Ich väzy a kĺby sa opotrebujú v predstihu, v dôsledku toho sa môže zápal šliach vyvinúť ako choroba z povolania.
 4. Deti často padajú, ale nie všetky zranenia prechádzajú bez stopy. V dospelosti sa zranenia kolien v detstve môžu pripomínať vo forme tohto zápalu..

Video „Liečba zápalu kolena“

V tomto videu vám odborník povie, ako účinne liečiť tendinitídu kolena..

príčiny

Tendenitída patelárneho väzu sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov:

 • zranenia
 • sprievodné ochorenia (artritída, artróza);
 • pretrvávajúce nadmerné zaťaženie spoja;
 • infekcie
 • patológia (ploché nohy, krk);
 • nosiť úzke nepohodlné topánky a neustále chodiť v pätách;
 • oslabená imunita;
 • degenerácia šliach spojená s vekom;
 • deformácia chrbtice;
 • nadváha.

Vzhľadom na príčinu konkrétneho prípadu zápalu môže lekár určiť infekčný alebo neinfekčný typ zápal šliach..

Samostatným typom je kalcinujúca zápal šliach, pri ktorej sa vápenaté soli ukladajú v ohnisku zápalového procesu v šliach. Príčiny tohto typu zápalu šliach však nie sú úplne objasnené..

Príznaky a symptómy

Existujú hlavné charakteristické znaky zápalu kolena:

 • nepríjemné nepohodlie v kolene začína obmedzovať pohyby, počas ktorých je počuť mierne vŕzganie;
 • koleno napučiava, na dotyk je červené, horúce a bolestivé;
 • pokusy o náhly pohyb kolena spôsobujú útok ostrej streleckej bolesti.

S ďalším vývojom choroby sa môžu objaviť nasledujúce príznaky:

 • záchvaty bolesti, ktoré nie sú spojené s nákladom;
 • pacient trpí bolesťou dokonca aj počas odpočinku;
 • je možné pozorovať čiastočné alebo úplné pretrhnutie šliach a väzov, čo sa často pozoruje pri pokročilom štádiu choroby.

Výskyt týchto príznakov by mal zvýšiť pozornosť pacienta a treba pripomenúť, že pri prvých príznakoch musíte navštíviť lekára..

Ďalším bežným variantom zápalu šliach kolenného kĺbu je porážka „vranných nôh“ - to je názov pripevnenia svalových šliach k zadnej časti stehna k holennej kosti. Patologický proces je lokalizovaný pozdĺž stredného (vnútorného) povrchu kolena a spočíva v zápale kolaterálnych väzov kĺbu. Takáto patológia sa zvyčajne pozoruje u profesionálnych športovcov.

Stupne rozvoja

Klasifikácia tendonitídy patelárneho väzu rozlišuje 4 štádiá vývoja, z ktorých každé má určité príznaky:

 1. V prvom štádiu vývoja sa pacient sťažuje na bolesť iba vtedy, keď je koleno vystavené fyzickej námahe, napríklad pri prudkom náraste hmotnosti, pri dlhom stúpaní po schodoch, drepe.
 2. V druhej epizóde sa bolesť zosilňuje a vyvoláva nepríjemný pocit aj bez stresu.
 3. V treťom štádiu bolesti stále viac mučia pacienta a nezmiznú ani pri úplnom odpočinku.
 4. Po štvrté, degeneratívne zmeny v šliach tvoria mikrotrhliny, ktoré môžu viesť k pretrhnutiu tkanív šľachy. Pohyby sú výrazné.

diagnostika

Do diagnostiky choroby sa podieľa traumatológ. Po zhromaždení sťažností a anamnéze pacientovej choroby lekár pristúpi k objektívnemu vyšetreniu pacienta. Potom lekár predpíše laboratórne a inštrumentálne štúdie. Najviac informatívne v diagnostike tohto ochorenia sú röntgenové lúče, ultrazvuk, CT a MRI.

Liečba a prevencia

Komplexné liečenie patelárnej tendonitídy zahŕňa nasledujúce metódy:

 • medikácie;
 • fyzioterapeutická;
 • chirurgické;
 • Cvičebná terapia;
 • ethnoscience.

Týka sa konzervatívna liečba tendonitíd kolena v prvom, druhom, niekedy tretom štádiu? a je zameraný hlavne na zabezpečenie úplného odpočinku pravej alebo ľavej končatiny, ak je to potrebné, kĺb je znehybnený jazykom.

Liečba liečivami je zameraná na zastavenie bolesti a odstránenie zápalu. Nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká sa predpisujú vo forme tabliet, injekcií alebo mastí na vonkajšie použitie. Lekár odporúča liečbu pacienta so zápalom infekčnej formy zápalu šliach s vymenovaním antibiotík a antibakteriálnych liekov. Dobrý pozitívny účinok v kombinácii s užívaním liekov dodá fyzioterapiu:

Pri chronických formách ochorenia sú predpísané masážne kurzy.

Triedy cvičebnej terapie začínajú až v období remisie, po niekoľkých mesiacoch liečby. Vyvíjanie kĺbov je dlhá a usilovná práca, ktorá nevyžaduje zhon. Cvičenia sú starostlivo vyberané inštruktorom so špeciálnym individuálnym prístupom. Triedy začínajú pomalým tempom s plynulými nepohodlnými pohybmi, zaťaženie sa pridáva postupne.

Vo štvrtom štádiu pretrhnutia šľachy je chirurgický zákrok nevyhnutný..

Niektoré preventívne opatrenia, ktoré môžu významne znížiť riziko ochorenia:

 • Predtým, ako pôjdete na šport, urobte ľahké cvičenie na zahriatie svalov;
 • alternatívna práca s odpočinkom;
 • na zabránenie poškodenia šliach držiaky - náprstok kolena.

Liečba tendonitídy husí

Kolenný kĺb je jedným z najdôležitejších a najväčších kĺbov v tele, a to nie je prekvapujúce, pretože vydrží najsilnejšie zaťaženie. Koleno sa pohybuje s veľkou amplitúdou, zatiaľ čo musí uniesť váhu celého ľudského tela. V dôsledku týchto záťaží často dochádza k zraneniam kĺbov a priľahlých šliach, po ktorých nasleduje ich zápal.

Zápal šliach kolenného kĺbu je zápalová patológia, ktorá postihuje šľachy. Ochorenie je charakteristické pre športovcov, ako aj pre ľudí, ktorí vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu. Tento stav je sprevádzaný bolesťou a zníženou funkciou kolena a vyžaduje si včasnú lekársku starostlivosť..

Šľacha na kolennom kĺbe husacej nohy

Zápal šliach z husacej nohy je pomerne časté ochorenie. Je to zápal v mieste pripojenia pološliach, prispôsobených a tenkých svalov. Ich šľachy tvoria trojuholník pripomínajúci husaciu nohu. Takýto tesný plexus šliach vedie k tomu, že zápal ľahko prechádza z jedného do druhého.

Tendonitída môže tiež ovplyvniť štvorhlavú šľachu, ako aj patelárny väz. V závislosti od lokalizácie zápalového procesu sa bude vyskytovať bolesť v rôznych častiach kĺbu.

Takže s tendonitídou husacej nohy sa bolesť lokalizuje pod kolenom na zadnej strane nohy. Ak stlačíte v oblasti chodidiel vrany, nepohodlie sa zvýši. Poškodením šľachy štvorhlavého svalu, prednej časti kolena bolí zhora, nepríjemný symptóm dáva stehnu. Zápal šliach patelárnych väzov vyvoláva bolesť pod predným kolenom.

Akákoľvek tendinitída kolena sa vyvíja postupne. Choroba je spojená s mikrotraumou a degeneratívnymi procesmi v šľachách, preto sú športovci náchylnejší na túto chorobu.

Počas ťažkej fyzickej námahy alebo v dôsledku zlého cvičenia sa šľacha zlomí. Ak po takomto zranení pacient podstúpi liečebnú kúru, koleno sa úplne uzdraví. Ale najčastejšie atléti nevenujú pozornosť bolesti hlavy a pokračujú vo výcviku, čo vedie k ďalšiemu poškodeniu šľachy a jej zápalu..

Nasledovné príznaky sú sprevádzané kolennou tendonitídou:

 • Bolesť v kolene, ktorá sa prejavuje pri fyzickej námahe.
 • Poruchy kĺbov, koleno je ťažké ohnúť a neviazať, vykonávať rotačné pohyby.
 • V akútnej forme je možné pozorovať opuch postihnutej šľachy.
 • Koža okolo zápalového procesu je na dotyk horúca..
 • Koleno sa pri ohnutí predlžuje.

Príznaky tendonitídy kolenného kĺbu sa môžu líšiť, všetko záleží na forme patológie. Ak sa infekcia dostane do postihnutej oblasti napríklad ranou na kolene alebo krvným riečiskom, vyskytne sa hnisavá zápal šliach. S touto patológiou sú príznaky veľmi výrazné:

 • bolesť neustále obťažuje;
 • koleno napučiava, sčervená, na dotyk je horúce;
 • objavujú sa príznaky intoxikácie, zvyšuje sa telesná teplota.

Ak je akútna zápal šliach nebezpečný hlavne pre koleno samotné, potom hnisavá forma choroby môže viesť k sepsii. Preto s infekčnou zápal šliach vyžaduje okamžitú hospitalizáciu.

Príčiny zápalu kolena

Príčina zápalu šľachy spočíva v jeho zranení. Táto formácia je hustá, neelastická páska, ktorá spája svaly s kosťami a kosťami navzájom. Šľachy kolenného kĺbu zabezpečujú jeho stabilitu a správnu trajektóriu pohybu.

Pri aktívnej fyzickej námahe sa pozoruje únava šľachy, to znamená, že vo vnútri sa objavujú mikrotrhliny. Samy o sebe nie sú nebezpečné, ale telo potrebuje nejaký čas na to, aby sa uzdravilo..

Ak osoba dodržiava režim práce a odpočinku, to znamená, že po aktívnych zaťaženiach zostáva koleno najmenej dva dni, potom sa šľacha úplne obnoví. Ak však záťaž bude pokračovať, vznikne čoraz viac mikrotrhlín, čo vedie k únavovému poškodeniu a zápalovému procesu.

To je dôvod, prečo profesionálni športovci a kulturisti netrénujú rovnakú svalovú skupinu každý deň. Po prvé, nepomôže to pri budovaní svalov, a po druhé, povedie to k únavovému zraneniu. Vždy by ste si mali robiť prestávky, aby ste si svaly a šľachy dali čas na regeneráciu..

Šliach na kolennom kĺbe sa môže vyskytnúť na pozadí pretrhnutia šľachy. Ak je záťaž príliš intenzívna, nezodpovedá fyzickej kondícii osoby alebo zanedbávaniu zahrievania môže spôsobiť vážne zranenie..

Šľachy sú dosť tesné útvary. Ak kolenné kĺby nezohrievate pred aktívnou prácou, pri zdvíhaní závaží nemusí šľacha jednoducho vydržať bremeno. Tento stav je sprevádzaný silnou bolesťou a vyžaduje dlhodobú liečbu, často nie bez chirurgického zákroku..

Šľachy na kolieni kĺbov kĺbov môžu byť vyvolané nasledujúcimi negatívnymi faktormi:

 • pasívny životný štýl alebo predĺžená imobilizácia nohy;
 • zlá výživa;
 • slabá imunita;
 • choroby kĺbov, degeneratívne a zápalové, reumatické patológie;
 • dedičná predispozícia;
 • vrodené patológie svalového tkaniva a šliach;
 • zrelý vek pacienta;
 • poranenie kolena;
 • porušenie postavenia a plochých nôh, v dôsledku čoho je zaťaženie kĺbov zle rozložené;
 • nosiť nekvalitné a nesprávne vybrané topánky.

Chronická kolenná tendinitída

Zápal šliach kolenného kĺbu je akútny a chronický. Chronická zápal šliach sa vyskytuje na pozadí opakovanej traumy alebo pri zlej liečbe primárneho zápalového procesu v šľachách. Je vláknitý a osifikujúci.

Vláknitá tendonitída kolenného kĺbu je chronické zápalové ochorenie, pri ktorom je oblasť pretrhnutia šľachy zarastená vláknitým spojivovým tkanivom. Výsledkom je, že na šľachu sa tvoria jazvy a okolité zdravé tkanivá sa začínajú atrofovať. To vedie k zhrubnutiu šľachy, stáva sa úplne nepružnou a zle vykonáva svoje funkcie.

Ossifikačná tendonitída je chronická forma ochorenia, pri ktorej sa vápenné soli akumulujú v pretrhnutej zóne šľachy. Tento stav sa vyskytuje po ťažkých zraneniach, ako sú zlomeniny alebo zranenia.

Chronická tendonitída je charakterizovaná výskytom bolesti na konci pracovného dňa. Koleno sa unaví a začne sa obťažovať, ale po odpočinku príznak zmizne. Toto ochorenie sa môže pravidelne zhoršovať, potom sa objaví opuch, amplitúda kolenného pohybu klesá.

Je potrebné poznamenať, že chronická tendonitída sa lieči veľmi ťažko. Lekári preto odporúčajú, aby sa pri akejkoľvek bolesti v kolene okamžite podrobil ultrazvuku a vyšetreniu ortopedickým traumatológom. Ak sa zistí patológia, je lepšie ju okamžite vyliečiť. Zranenia pri behu často spôsobujú zdravotné postihnutie.

Kalcifikujúca tendinitída kolena

Kalcifikujúca zápal šliach je ochorenie, pri ktorom sa v šliach hromadí vápenaté soli. Kalcifikujúca tendinitída kolena je zriedkavá, ochorenie zvyčajne postihuje ramenný kĺb.

Prečo sa v šliach ukladá vápenatá soľ, ešte nebolo stanovené. Lekári spájajú tento proces so zmenami súvisiacimi s vekom a dedičnou predispozíciou. Ochorenie často postihuje aj ľudí s anamnézou reumatických patologických stavov..

Prejavuje sa ako kalcifikujúca tendonitída s boľavou bolesťou, ktorá sa časom zosilňuje. Veľmi pokročilá forma patológie prináša pacientovi vážne nepríjemné pocity. Kvôli prejavenej bolesti je narušený pohyb kĺbov, pacient trpí nespavosťou.

Kalcifikácie sa dajú odstrániť iba chirurgicky, zvyčajne sa vykonáva artroskopická operácia. Ak patológia nespôsobuje vážne ťažkosti, predpisuje sa iba symptomatická liečba.

Liečba zápalu kolena

Akákoľvek forma zápalu kolena si vyžaduje dlhú a kompetentnú liečbu. Závisí to od príčiny choroby, formy patológie a zanedbávania prípadov.

Ak sa objaví zápal šliach na pozadí únavového zranenia, napríklad pri nosení ťažkých predmetov, na pozadí aktívnych drepov v telocvični, potom sa predpisuje imobilizácia, protizápalová liečba, najmä NSAID:

Ak pacient ihneď navštívil lekára, bude s týmito účinnými látkami postačovať použitie masti alebo gélu. Po zmiernení bolesti a zápalu bude potrebné pomaly a presne vyvinúť šľachy. Nemôžete sa okamžite vrátiť k predchádzajúcim nákladom, existuje veľké riziko vyvolania opakovaného zranenia. Potom bude liečba trvať niekoľko mesiacov.

Ruptúra ​​šľachy často vyžaduje chirurgický zákrok, aby sa zaistila normálna fúzia. Ak sa šľacha neobnoví, vytvorí veľkú jazvu a výsledkom bude fibrózna zápal šliach. Po operácii sú predpísané antibiotiká a protizápalové lieky.

Ak je zápal šľachy spojený s reumatickou patológiou, bude potrebná osobitná terapia..

Liečba tendonitíd kolena by sa mala vždy ukončiť cvičením a fyzioterapiou. Takéto liečebné metódy pomôžu zlepšiť krvný obeh a rýchlejšie obnoviť šľachu a tiež vyvinú tkanivo na zabránenie ďalším zraneniam..

Cvičenie na zápal šliach kolena

Akútna zápal šliach je kontraindikáciou pri výkone cvičení, v tomto okamihu je imobilizácia predpísaná elastickým obväzom alebo ortézou. Po odstránení akútneho stavu sa pacientovi zobrazuje denná záťažová terapia, je však zakázané nadmerne zaťažovať choré koleno. Musíte to urobiť iba so súhlasom lekára.

 • Potreba vykonávať pomalé rotačné pohyby v kolene.
 • Musíte ležať na boku a vykonávať pomaly rovné nohy.
 • Posaďte sa na podlahu a pritlačte chrbát k stene. Medzi kolená ma dal gymnastiku. Stlačte kolená a uvoľnite loptu.
 • Ak chcete vstať, opierajte sa o operadlo stoličky, ohnite nohu v kolene a zoberte ju do holene. Jemne potiahnite k zadku.
 • Oboma rukami uchopte zadnú časť kresla, narovnajte chrbát. Vykonajte pomalé hojdanie chrbta.

Nevykonávajte okamžite veľké množstvo opakovaní, musíte to urobiť kompetentne a pomaly zvyšujte zaťaženie. Pri zápaloch šliach by ste nemali bežať, drepovať a pľúca, najmä pri vážení, čo pravdepodobne vedie k opakovanému zraneniu.

prevencia

Vo väčšine prípadov sa zápal šliach vyskytuje v dôsledku zavinenia samotnej osoby. Ak sa chcete vyhnúť tomuto nepríjemnému ochoreniu, musíte postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • Vždy je dobré sa pred fyzickou námahou zahriať, či už je to tréning v telocvični, nosenie nábytku pri pohybe, aktívny beh. Akékoľvek zaťaženie by malo začať kĺbovou gymnastikou, potom riziko zranenia bude minimálne.
 • Musíte trénovať na základe vašej fyzickej kondície. Ak sa človek nikdy nezúčastnil športu, nemal by byť schopný prvého dňa zdvíhať ťažké váhy alebo vykonávať kruhový výcvik v 4 sadách po 30 opakovaní..
 • Zaťaženie by malo byť rovnomerne rozložené. Ak človek trénuje v telocvični, musíte každý deň načítať rôzne svalové skupiny. Ak denne zaťažujete kolená, dôjde k únavovému zraneniu..
 • Odporúča sa viesť zdravý životný štýl, to znamená jesť vyváženú stravu, cvičiť každý deň, vzdať sa alkoholu a fajčiť.
 • Pre akékoľvek zranenia kolena, najmä pri fyzickej námahe, sa musíte obrátiť na traumatológa a podstúpiť ultrazvuk na prevenciu. A liečba po poranení by mala byť úplná, nemôžete ju prerušiť zmiznutím bolesti.

Iba správny prístup k vášmu telu pomôže udržať zdravie a vyhnúť sa tendonitíde kolenného kĺbu, ako aj mnohým ďalším zápalovým a degeneratívnym ochoreniam pohybového aparátu..

Detský ortopéd a chirurg. Diagnostikuje a lieči ostrohy päty, osteoartrózu, skoliózu, torticollis, clubfoot, flatfoot, humeroscapular periarthrosis a ďalšie choroby pohybového ústrojenstva, chirurgickú patológiu u detí. Prax 16 rokov / doktor najvyššej kategórie

 • 15 rokov skúseností s liečbou chorôb kĺbov a chrbtice
 • Všetko do 1 dňa - lekárske vyšetrenie, diagnostika a liečba
 • Vstupné 0 rub! pri liečbe s nami do 31. decembra!

obsah

Príznaky tendonitídy končatín husacej nohy

Bolesť pod kolenom, ktorá vyžaruje celú nohu. Pri fyzickej námahe je bolesť oveľa horšia.

Noha v oblasti zranenia výrazne napučiava a napučiava, koža sa stáva šarlátovou. Pri palpácii pacient pociťuje bolesť.

Pohyblivosť kĺbov sa zhoršuje.

diagnostika

 • Ultrazvuková diagnostika

Neinvazívna štúdia je indikovaná na zápal mäkkých tkanív, svalov, väzov, šliach, kĺbových kapsúl pomocou ultrazvukových vĺn..

Vyšetrenie nie je informatívne pre zápal mäkkých tkanív.

Všeobecné testy krvi a moču, biochémia krvi vykazujú znaky zápalu, prítomnosti infekcie, porúch kostí a chrupavky.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie - vysoko presná metóda na diagnostiku kĺbov s obsahom informácií až 99%. Umožňuje získať tkanivové rezy na akejkoľvek úrovni..

liečba

Cena liečby tendonitídy husacej nohy sa stanovuje individuálne, v závislosti od závažnosti patologického procesu a použitých metód. Liečba sa začína okamžite po diagnostických manipuláciách, ktoré zahŕňajú rôzne laboratórne a inštrumentálne štúdie. Na záchranu osoby pred ochorením ponúkajú odborníci lekárske ošetrenie v kombinácii s fyzioterapiou kolena. V ťažkých prípadoch, keď konzervatívne techniky nevykazujú pozitívnu dynamiku, môže byť potrebný chirurgický zákrok..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

V praxi je kolenná tendonitída zriedkavá a týka sa skôr choroby z povolania športovcov a ľudí so zvýšenou záťažou nôh. Patológia je spojená so zápalom šľachy v oblasti kolenného kĺbu, čo vedie k poškodeniu skupín šliach kolena a okolitých tkanív. Ochorenia ako je burzitída, tendovaginitída, majú podobné príznaky a sú častejšie, preto pred začatím liečby musíte prekonať diagnostiku kĺbov, šliach a väzov..

Miesto zápalu sa nachádza v oblasti prechodu šľachy do svalového vlákna, vagína chýba, jedno z týchto miest sa nachádza v oblasti husacej labky. Vzácnosť patológie je spojená s anatomickými vlastnosťami a ľudskou fyziológiou.
Na to, aby sa väzivá zapálili, je potrebné pred vystavením zápal šliach, burzitídy a podobných patológií predĺžená expozícia záťažiam v oblasti jednej svalovej skupiny..

Aby sme pochopili, ako sa vyskytuje zápal v oblasti kolenného kĺbu, je potrebné pochopiť väzivový aparát. Vo väčšine prípadov je proces zápal šliach spojený s oblasťou patelly a okolitými väzmi a šliach. Napríklad výskyt šliach na patelárnom ligamente je bežný.

Pri chôdzi a vyvíjaní stresu vzniká štvorhlavý sval stehna, ktorý sa pomocou šliach spája s časťou patelly. Vytvorí sa väzivový aparát patelly, ktorý obsahuje hlavné skupiny väzov:

 • bočná skupina (peronálna a holenná);
 • zadná skupina (popliteálna, patelárna, patelárne väzivá, stredná a bočná);
 • intraartikulárne (krížové, priečne).

Pretože kĺbové patológie sa vyskytujú častejšie, pozoruje sa tiež poškodenie krížového väziva patelly vyššie a husacia noha smerujúca k dolnej končatine..
S patológiou predného krížového väzu, ktorý vychádza zo zadnej časti femorálneho kondyla, vznikajú problémy s fixáciou kolena a ochrana pred predsunutím sa oslabuje. Fixácia chrbta kolena závisí od predného krížového ligamentu, ktorý sa začína od prednej časti kondylu.

Preto možno dospieť k záveru, že častejšie sa zaznamenáva poškodenie kríženého tela, vlastného väzu patelly a kolena..

Aby sa vyvinul zápal šliach v kolennom kĺbe s poškodením šliach kolena vrátane patelly, je potrebné neustále zaťažovať svaly a väzivo, aby telo nemohlo vydržať léziu. Preto najčastejšie trpia atléti zapojení do behu, chôdze a vzpierania. Medzi bežnou populáciou sa pri poranení kolena vyskytuje tendonitída kolena, chronické ochorenia svalov, väzov a kĺbov..

Dôležitým faktorom vývoja choroby je vek. U starších ľudí sa kĺby a väzy opotrebujú s vekom a začína sa zápal. Toto je obzvlášť výrazné u ľudí, ktorí sa zaoberajú športom a ktorí utrpeli zranenia kolena..
Patológia sa vyskytuje aj u mladých ľudí, ktorí majú problémy s imunitou, genetické choroby pohybového ústrojenstva. Predisponujúce faktory môžu byť choroby ako burzitída, tendovaginitída alebo tendobursitída..

Príčinou choroby sú niekedy infekčné procesy a autoimunitné faktory, ako je reumatizmus, dna, cukrovka. Menej často sú príčinou patológií šliach a väzov nosenie obuvi, ktorá nie je vhodná vo veľkosti alebo nepohodlne sedí na nohe, nesprávne držanie tela a práca v podmienkach, kde musíte veľa stáť a zdvíhať závažia. Potom je poškodenie v oblasti hlavných kĺbov a väzov nôh: koleno, Achilles, členok.

V dôsledku poškodenia väzov a šliach spôsobuje kolenná kĺbová zápal šliach príznaky bolesti pri chôdzi, pohyby kĺbov, ktoré spôsobujú zjavnú krívanie. S predĺženým priebehom príznaky bolesti v oblasti patelly, patelly vedú k atrofii určitých svalových skupín a väzov, takže ak sa objavia príznaky, je potrebné začať s patológiou..

Vo všeobecnosti sa príznaky choroby neobjavia okamžite, preto sa stav často diagnostikuje, keď je patológia kombinovaná s chorobami, ako je tendovaginitída, burzitída, keď je liečba komplexná a zotavenie si vyžaduje čas.

V dôsledku nadmerného zaťaženia nohy, burzitída alebo zápal šliach, s výnimkou kolena, zasiahne Achillovu šľachu a ovplyvňuje ju, zatiaľ čo je ťažké na ňu vstúpiť, pohybovať sa. To vedie k dystrofii väzov, šľachy patelly (vrásky na nohách, krížových väzov). Noha sa začína meniť vo veľkosti a pri chôdzi sa pozoruje krívanie.

Počas cvičenia sa objavujú príznaky bolesti, hmatové väzy a svaly. Samotný kĺb je edematózny, pozoruje sa hyperémia. Bez zaťaženia sa tendonitída kolena a iných kĺbov neobťažuje. Pri zápale v oblasti kolena, kolien, vranných nôh sa na vnútornej strane nohy objaví bolesť. Neúplná liečba vedie k odstráneniu burzitídy alebo zápalu šliach, ale v priebehu času dochádza k relapsu. Preto je potrebné liečiť ochorenie komplexným spôsobom, kombinujúcim lieky, ľudové lieky a rehabilitáciu.

Pred začatím liečby je potrebné vykonať prieskum s cieľom vylúčiť artritídu, artrózu, burzitídu a iné patológie. Zhromažďujú sa sťažnosti na objasnenie povahy bolesti, životného štýlu a škodlivých faktorov..
Pri palpácii je miesto bolesti určené na zistenie stavu patelly, svalových skupín a šliach, vrátane husacích tlapiek, členku.

Zápal šliach, ako je burzitída, sa líši od artrózy v tom, že v prvých prípadoch sú príznaky bolesti lokálnej povahy a s artrózou rozliateho typu. Zápal šliach a burzitída tiež umožňujú pohyb kĺbov v určitých smeroch bez bolesti, keď artróza spôsobuje bolesť z akýchkoľvek pohybov.

Predpísané sú tri hlavné diagnostické metódy: röntgen, MRI a CT, z ktorých každá skúma stav tkanív, kĺbov (koleno, patella), väzov a svalov. Doplňte diagnostiku ultrazvuku štúdiom štruktúry šliach.

Liečba patológie sa uskutočňuje lekársky a pomocou chirurgického zákroku. Je potrebné liečiť stav, ako napríklad zápal šliach kolenného kĺbu, individuálnym výberom dávkovania liekov: NSAID, analgetiká. Tento účinok sa dosahuje hormonálnou liečbou hydrokortizónom alebo dexametazónom. Ľudové lieky sú predpísané na zmiernenie príznakov a posilnenie kĺbu..

Liečbu zápal šliach je potrebné začať imobilizáciou kĺbu pomocou náplasti alebo obväzu v miernych štádiách. Vykoná sa všeobecné zlepšenie, posilnenie imunity. Je dôležité liečiť sprievodné patológie, ktoré viedli k tendonitíde.

Fyzioterapia vrátane fonoforézy, ultrazvuku, elektroforézy, ako aj ľudových liekov pomôže zmierniť opuchy a bolesti. Doprajte si ošetrenie masážou, gymnastikou, reflexológiou.

Pri tolerovateľných príznakoch bolesti a schopnosti šliapať na nohu sa liečba vykonáva konzervatívne. Sú obmedzené na užívanie liekov, kurz masáží a fyzioterapiu. Pri silnej bolesti sú blokády predpísané novokainom a hydrokortizónom.

Ak dôjde k ďalšiemu progresu patológie a lieky nemajú žiadny účinok, je predpísaná operácia, pri ktorej sa väzivá operujú.

Po liečbe alebo chirurgickom zákroku sa musí dodržiavať profylaktický režim. Pred začatím záťaže alebo športovaním sa vykonáva rozcvička, niekoľkokrát do roka sa odporúča masážny, gymnastický kurz. Je potrebné vyhnúť sa preťaženiu svalov nôh, úrazu.

Je potrebné pamätať na potrebu pravidelných lekárskych vyšetrení a po poranení by ste sa nemali sami liečiť, ale musíte sa poradiť s lekárom..

Enteopatia kolena

Enteopatia je komplexný syndróm, ktorý zahŕňa zápalové procesy v miestach pripojenia šliach, väzov a svalov na kosti. Toto je bežná patológia. Často spôsobuje bolesť a nepohodlie v oblasti veľkých kĺbov, najmä kolena. V skorých štádiách je patológia ľahko liečiteľná. Nebezpečenstvom sú zanedbávané prípady, v ktorých sa vyskytujú degeneratívne procesy v tkanivách, ich degenerácia alebo osifikácia (osifikácia)..

Enteopatia kolenného kĺbu je zápalovým procesom v periartikulárnych tkanivách rôznych etiológií. Je to chronický stav, ktorý sa môže vyskytnúť pri predčasnej liečbe akútneho zápalu a so stálymi traumatickými účinkami na väzivo a šľachy. Jej príčinami sa môžu stať tieto faktory bez ohľadu na umiestnenie choroby:

 • hrbole alebo modriny, po ktorých sa tkanivo úplne nezískalo;
 • pohyby v kĺbe s abnormálnou amplitúdou, vrátane dislokácií a subluxácií;
 • padanie na kolená;
 • nadmerná fyzická aktivita (statická alebo dynamická);
 • abnormálna štruktúra kĺbov (vrodené alebo získané chyby);
 • infekčné choroby vyskytujúce sa pri poškodení kĺbových štruktúr;
 • nadmerná váha, ktorá spôsobuje konštantné zaťaženie končatín;
 • chronické ochorenia kostí a kĺbov.

Ak sa entesopatia vyvinie v dôsledku traumy, je častejšie sekundárnou traumatickou artritídou alebo myozitídou (zápal kĺbov alebo svalov). Tento proces nakoniec prechádza do väzivového aparátu a šliach. Zapália sa, strácajú pevnosť a pružnosť a mikrofrakcie vlákien nemajú čas sa zotaviť.

V skorých štádiách sa môže objaviť syndróm entezopatie bez povšimnutia. Jediným znakom je výskyt bolesti pri intenzívnej námahe. Prechádzajú, ak je kĺb v pokoji, pretože vlákna sa začínajú zotavovať.

V budúcnosti sa tento proces stupňuje a pacient si sťažuje na charakteristický súbor príznakov:

 • bolesť v oblasti poškodenej šľachy v pokoji, ktorá je akútna s napätím príslušného svalu;
 • výskyt hustého opuchu pod kožou;
 • možné zvýšenie lokálnej teploty a začervenania kože;
 • znížená pohyblivosť kolena;
 • bolesť sa zvyšuje s pohmatom tkanív.

Entesopatia kolien sa najčastejšie vyskytuje vo vnútornom kondyle stehennej kosti. Šľacha štvorhlavého svalu stehna, najsilnejšieho a najväčšieho svalu, ktorý sa podieľa na akomkoľvek pohybe, je pripevnená k tomuto miestu. Vďaka zvýšenému zaťaženiu, dokonca aj v každodennom živote, sa často zapáli. Predisponujúcimi faktormi sú abnormálna fyzická aktivita, nadváha a vek..

Kolenný kĺb je jedným z najväčších a najviac mobilných kĺbov. Je obklopený hustou kapsulou, ktorá riadi amplitúdu jej pohybov. Vo vnútri je kĺbová dutina naplnená tekutinou. Jeho zloženie musí byť stabilné a pri zápalových chorobách sa mení, objavujú sa v ňom biele krvinky a ďalšie špecifické bunky. Vyrába sa iba pri pohybe kĺbov, takže pravidelná fyzická aktivita je zvlášť dôležitá pre zdravie kolena..

Kolenné kĺby majú niekoľko štruktúrnych a funkčných znakov, ktoré ovplyvňujú vývoj choroby:

 • má silný a dobre vyvinutý prístroj väzy a šľachy;
 • denne vystavené stresu aj v každodennom živote;
 • často trpí podchladením a zraneniami;
 • pri vaskulárnych ochoreniach sú distálne rezy (končatiny) nedostatkom kyslíka kvôli poruchám obehového systému.

Je dôležité pochopiť, čo je entezopatia kolenného kĺbu a ako ju odlíšiť od iných chorôb, ktoré sa prejavujú ako bolesť kolena. Artritída a artróza, reumatizmus, výron a šľachy majú podobné príznaky. Okrem toho možno entezopatiu kombinovať s inými patológiami a niektoré z nich spôsobujú jej vývoj..

Ak je v kolene bolesť, predpisuje sa komplex vyšetrení:

 • rádiografia - umožňuje zistiť poškodenie kostí a väzov, prítomnosť osifikácie (miesta osifikácie šliach a väzov), osteoporózu a zmäkčenie kostného tkaniva;
 • MRI - vykonáva sa na podrobnejšie preskúmanie stavu mäkkých periartikulárnych tkanív;
 • Ultrazvuk kĺbovej dutiny;
 • osteoscintigrafia - metóda na štúdium metabolických procesov v kostiach zavedením rádiofarmák.

Akútne zápalové procesy nevyžadujú MRI a ďalšie špecifické komplexné štúdie, ale sú viditeľné na röntgenovom snímaní. Podrobnejšia diagnóza je potrebná pri zdĺhavom zápale s tvorbou osifikácií a pri podozrení na osteoporózu.

Liečba arytmie je komplex metód zameraných na zmiernenie bolesti a zápalu, obnovu kĺbových štruktúr, udržanie sily a pružnosti väzov a šliach. Vo väčšine prípadov postačuje konzervatívna terapia pomocou určitých skupín liekov, masáže, fyzioterapia a cvičenie. Počas liečebného obdobia sa musí upustiť od vážnej fyzickej námahy, aby sa vlákna spojivového tkaniva mohli zotaviť. Môže byť potrebné nosiť mäkké prostriedky vonkajšej fixácie - elastické obväzy a obväzy.

V období akútneho a chronického zápalu, ako aj počas rehabilitácie po chorobe sa predpisujú rôzne skupiny liekov. Najprv musíte pomocou liekov proti bolesti zastaviť akútnu bolesť a zároveň používať protizápalové lieky. Ak je bolesť silná, môže byť potrebná lokálna injekcia liekov, potom bude možné prejsť na tablety a masti.

Na urýchlenie regenerácie tkanív je predpísaný ďalší komplex liečiv:

 • chondroprotektory - látky na zlepšenie výživy a prísunu krvi do chrupavky;
 • prostriedky na posilnenie krvných ciev a aktiváciu mikrocirkulácie v kapilároch;
 • vitamíny, vápnik a prípravky z fosforu.

Štandardný komplex liečby zahrnuje použitie fyzioterapie. Ich mechanizmom pôsobenia je aktivácia krvného obehu a inervácie, ako aj lokálne podráždenie tkaniva, ktoré stimuluje metabolické procesy. Fyzioterapeutické metódy sú kontraindikované vo fáze akútneho zápalu. Pri pomalej entezopatii je užitočné navštevovať kurz elektroforézy, magnetoterapie, laserového ošetrenia, UHF prúdov a ďalších..

Počas obdobia zotavenia je dôležité venovať pozornosť zdravej činnosti kĺbu. V každodennom živote je užitočné nosiť elastický obväz alebo obväz, ktorý bude chrániť väzy a šľachy pred neopatrnými pohybmi. Odporúča sa však stráviť 20-30 minút liečebných cvičení ráno a večer. Pozostáva z jednoduchých a hladkých cvičení na zvýšenie amplitúdy kĺbov, svalového napätia. Masáž aktivuje pohyb krvi a lymfy cez cievy, uvoľňuje svaly a pomáha zmierniť opuchy.

Chirurgia je potrebná iba vtedy, ak sa tekutina hromadí v dutine kĺbu. Môže byť tiež potrebné odstrániť abnormálne kostné výrastky a osifikácie. Zásah sa vykonáva artroskopiou, pri ktorej je trauma minimálna. Táto technika je menej nebezpečná ako chirurgia s otvoreným kĺbom, pretože zabraňuje prenikaniu bakteriálnej mikroflóry do kĺbovej dutiny a vyžaduje kratšiu dobu rehabilitácie..

Zdravé kĺby sú výsledkom zdravého životného štýlu a výživy. Jediným ochorením, pri ktorom sú ich choroby nezávislé od pacienta, sú vrodené chyby ich štruktúry. Ak budete dodržiavať určité pravidlá prevencie, môžete sa vyhnúť nebezpečným chorobám aj v starobe. Tie obsahujú:

 • strava s prevahou bielkovín, komplexných uhľohydrátov, vápnika, fosforu a vitamínu D;
 • pravidelné cvičenie pod dohľadom školiteľa;
 • správne zahriatie pred cvičením;
 • udržiavanie hmotnosti v rámci normálnych limitov;
 • nosenie pohodlnej obuvi - nemalo by byť pevné a malo by mať vysoký podpätok.

Entezopatia kolena v skorých štádiách je ochorenie, ktoré sa dá ľahko liečiť bez chirurgického zákroku. Jedinou podmienkou rýchlej regenerácie je zabezpečenie dobrého odpočinku kĺbov a dodržiavanie všetkých odporúčaní. Ochorenie sa vyskytuje u 70% populácie z rôznych dôvodov, medzi ktoré nie sú najdôležitejšie zranenia. Väčšina pacientov sú ženy nad 50 rokov s rôznymi stupňami obezity..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Je dôležité to vedieť! Existuje účinný liek na gastritídu a žalúdočné vredy! Ak chcete byť vyliečení do jedného týždňa, stačí... Čítajte viac Prolaps žalúdočnej sliznice do pažeráka je patologický stav, ktorý sa často vyskytuje u pacientov s dyspeptickými poruchami fibrogastroduodenoskopie.

Nepohŕňaj!

Liečba
liečba kĺbov a miechyVymazanie liečby miechyVýčnelok bedrovej chrbtice. Ako liečiť výčnelok miechy?Doplnky chondroitínu a glukozamínu (a ešte lepšie hash z hovädzích stehien).Všeobecné informácieVýčnelok bedrovej chrbtice: štádiá choroby, príčinyAle aby sme vzali do úvahy našu radu alebo nie, je to predovšetkým osobná záležitosť každej osoby.
Medzistavcová prietrž je hlavnou príčinou bolesti chrbta. Bolesť chrbta a súvisiace postihnutie sa podľa údajov WHO zistili u 80% svetovej populácie.
Podľa odborníkov WHO v súčasnosti diskogénna patológia miechy v rozvinutých krajinách dosiahla veľkosť neinfekčnej epidémie, ktorá je vo väčšine prípadov spojená so zvyšujúcim sa stresom na ľudí.