loader

Hlavná

Hlava

Ľudská chrbtica: štruktúra, číslovanie stavcov a medzistavcových platničiek


Hlavnou časťou axiálnej štruktúry osoby je chrbtica. Je to dôležitá štruktúra v tele, ktorá hrá úlohu kostry, vďaka ktorej môže človek robiť rôzne pohyby - ohýbať, chodiť, sedieť, stáť, otáčať sa. Funkcia chrbtice absorbujúca náraz pomáha pri realizácii tvaru písmena S. Chráni vnútorné orgány pred nadmerným zaťažením a poškodením. Opisujeme, ako je usporiadaná ľudská chrbtica a aké číslovanie stavcov a medzistavcových platničiek akceptujú lekári..

Hlavné komponenty chrbtice

Miecha je komplexný systém. Skladá sa z 32-34 stavcov a 23 medzistavcových platničiek. Stavce idú postupne, spájajú sa navzájom zväzkami. Medzi susednými stavcami je chrupavková výstelka vo forme disku, ktorá tiež spája každú dvojicu susedných stavcov. Táto podložka sa nazýva medzistavcové alebo medzistavcové platničky.

V strede každého stavca je otvor. Pretože stavce sú navzájom spojené, vytvorte chrbticu, a preto diery umiestnené nad sebou vytvárajú druh miechy pre miechu pozostávajúci z nervových vlákien a buniek..

Ľudská chrbtica

Miechový stĺp pozostáva z piatich častí. Ako sú miechy umiestnené na obrázku.

Oddelenie krčka maternice

Zahŕňa sedem stavcov. Svojim tvarom pripomína písmeno „C“ s predným konvexným oblúkom nazývaným krčka lordóza. V bedrovej oblasti je podobný druh lordózy.

Každé stavce má svoje vlastné meno. V krčnej chrbtici sa im prideľujú mená C1-C7 podľa prvého písmena latinského názvu tohto oddelenia..

Obratle C1 a C2 si zaslúžia osobitnú pozornosť - atlas a epistrofia (alebo os). Ich vlastnosti sú v inej štruktúre ako ostatné stavce. Atlas sú dva oblúky spojené bočným zhrubnutím kosti. Otáča sa okolo procesu podobného zubu, ktorý sa nachádza pred epistrofiou. Vďaka tomu môže človek robiť rôzne pohyby hlavy.

Hrudné (hrudné) oddelenie

Neaktívne chrbtice. Pozostáva z 12 stavcov, ktorým sú priradené čísla od T1 do T12. Niekedy sú označené písmenami Th alebo D.

Stavce hrudnej oblasti sú umiestnené v tvare písmena C, konvexne dozadu. Toto fyziologické ohýbanie chrbtice sa nazýva „kyfóza“..

Táto chrbtica sa podieľa na tvorbe zadnej steny hrudníka. Rebrá sú pripevnené k priečnym procesom stavcov hrudnej oblasti pomocou kĺbov a pred nimi sa pripevňujú k hrudnej kosti, pričom tvoria pevný rám..

bedrový

Má mierne predné zahnutie. Vykonáva spojivovú funkciu medzi hrudnou oblasťou a krížovou kosti. Stavce tohto oddelenia sú najväčšie, pretože čelia veľkým zaťaženiam spôsobeným tlakom vyvíjaným na hornú časť tela.

Bedrová oblasť sa obvykle skladá z 5 stavcov. Tieto stavce sa nazývajú L1-L5.

  Existujú však dva typy abnormálneho vývoja drieku:

 • Fenomén, keď je prvý sakrálny stavec oddelený od krížovej kosti a má formu bedrového stavca, sa nazýva lumbarizácia. V tomto prípade je v bedrovej oblasti 6 stavcov.
 • Existuje tiež taká anomália, ako je sakralizácia, keď sa piaty bedrový stavca prirovná k prvému sakrálnemu a čiastočne alebo úplne sa spojí s krížovou kosťou, zatiaľ čo v bedrovej oblasti zostávajú iba štyri stavce. V tejto situácii je narušená pohyblivosť chrbtice v bedrovej oblasti a na stavce, medzistavcové platničky a kĺby sa kladú zvýšené zaťaženia, čo prispieva k ich skorému opotrebovaniu..
 • Sakrálne oddelenie (sacrum)

  Podpera hornej časti chrbtice. Skladá sa z 5 fúzovaných stavcov S1-S5, ktoré majú jedno spoločné meno - krížovú kosti. Kôra je nehybná, telá jej stavcov sú výraznejšie v porovnaní so zvyškom a procesy sú menej výrazné. Výkon a veľkosť stavcov sa znižuje z prvej na piatu.

  Tvar sakrálnej oblasti je podobný trojuholníku. Nachádza sa na spodnej časti chrbtice a krížová kosť ho ako klin spája s kosťami panvy..

  Coccygeal department (coccyx)

  Kondenzovaná kosť zo stavcov 4-5 (Co1-Co5). Zvláštnosťou stavcov chvostovej kosti je to, že nemajú bočné procesy. V ženskej kostre sa stavce vyznačujú určitou pohyblivosťou, ktorá uľahčuje proces rozmnožovania.

  Tvar kostrče pripomína pyramídu, základňa sa otočila. V skutočnosti je chvostová kosť zvyškom zmiznutého chvosta.

  Štruktúra ľudskej chrbtice, číslovanie diskov, stavcov, PDS

  Medzistavcové platničky

  Disky pozostávajú z vláknitého kruhu a želatínového jadra. Medzistavcové platničky sa oddelia od kostného tkaniva stavcov pomocou tenkej hyalínovej chrupavky. Medzistavcové platničky spolu s väzmi spájajú chrbticu do jedného celku. Spoločne tvoria 1/4 výšky celého chrbtového stĺpca.

  Ich hlavnými funkciami sú podpora a tlmenie nárazov. Keď sa chrbtica pohybuje, kotúče pod tlakom stavcov menia svoj tvar, čo umožňuje stavcom bezpečne sa približovať alebo sa od seba vzdialiť. Medzistavcové platničky teda absorbujú chvenie a chvenie, ktoré sa vyskytujú nielen na chrbtici, ale aj na mieche a mozgu.

   Výška sa líši v závislosti od umiestnenia disku:

 • v krčnej oblasti dosahuje 5 až 6 mm,
 • v hrudi - 3 - 5 mm,
 • av bedrovej oblasti - 10 mm.
 • Ako už bolo spomenuté na začiatku, telo má 23 medzistavcových platničiek. Spojujú jednotlivé stavce spolu, s výnimkou prvých dvoch krčných chrbtíc (atlas a epistrofia), fúzovaných stavcov sakrálneho a kostrčového.

  Segmenty stavcov

  Keďže choroby chrbtice môžu ovplyvniť nielen kostné štruktúry - stavce, ale aj medzistavcové platničky, cievy, väzivo, nervové korene siahajúce od miechy cez medzistavcové (foraminálne) otvory, paravertebrálne svaly, je potrebné, aby odborníci a pacienti jasne opísali lokalizáciu patológie. spinálne štruktúry na predstavenie takého druhu ako segment stavovca (PDS).


  Segment stavca obsahuje 2 susedné stavce a 1 medzistavcový disk medzi nimi.

   Náš chrbtový stĺp sa skladá z 24 segmentov stavcov:

  Ako prebieha číslovanie?

  Číslovanie segmentov stavcov a podľa toho aj ich medzistavcových platničiek začína v najvyššom bode krčnej chrbtice a končí na hranici bedrovej k sakrálnej premene..

  Označenie segmentov stavcov je vytvorené z názvov susedných stavcov, ktoré tvoria tento segment. Najprv sa označí horná stavca, potom sa spojovníkom zapíše číslo dolného stavca.

   Napríklad:

 • segment stavca - motor, vrátane prvého a druhého stavca krčnej chrbtice, je označený ako C1-C2,
 • Segment stavcov, vrátane tretieho a štvrtého hrudného stavca, sa označuje ako T3-T4 (Th3-Th4 alebo D3-D4).,
 • najnižší segment stavcov vrátane piateho bedrového kĺbu a prvého sakrálneho stavca sa označuje ako L5-S1.
 • Ak lekár pri opise obrazu získaného pri diagnostickom vyšetrení bedrovej chrbtice pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie indikuje „medziobratlovú herniu L4-L5“, malo by sa rozumieť, že sa zistí prietrž disku uloženého medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom.

  Kde sa nachádza chrbtica

  Spomedzi primárnych nádorov centrálneho nervového systému sú na prvom mieste meningiómy (95%). Pochádzajú z arachnoidálnej (arachnoidálnej) membrány mozgu a miechy, čo predstavuje tretinu všetkých onkologických formácií v neurochirurgickej praxi. Preto je mimoriadne dôležité pochopiť, prečo sa nádor môže vyvíjať, ako sa objavuje a ako sa lieči..

  Manipulácia / mutácia DNA

  Meningioma sa vyvíja rovnako ako akýkoľvek iný nádor kombináciou niekoľkých faktorov, priame príčiny jeho výskytu však zatiaľ neboli identifikované. Prevalencia choroby u žien je 1,5–2 krát vyššia ako u mužov, čo sa dá vysvetliť vplyvom hormonálnych látok (estrogénov). Miechy sa vyskytujú najpravdepodobnejšie vo veku 40 - 60 rokov - zrejme v dôsledku zvýšeného zaťaženia bunkovými mutáciami - ale prípady meningiómov sa zaznamenávajú aj u detí. Predispozíciu k patológii tvoria tieto faktory:

  • Ionizujúce žiarenie.
  • Jesť dusitany.
  • Zlé návyky (alkohol, fajčenie).
  • Dedičné choroby (neurofibromatóza).

  V dôsledku negatívnych vonkajších vplyvov a na pozadí genetických zmien strácajú bunky mozgu svoju schopnosť apoptózy (programovaná smrť), nekontrolovateľne sa delia a zvyšujú svoju vlastnú hmotu. Toto tvorí nádor, niekedy nazývaný meningióm chrbtice, ale tento termín je z lekárskeho hľadiska nesprávny, pretože jeho jediným substrátom je miechová membrána - arachnoid, ktorá je úzko spojená s pevnou látkou..

  Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
  Viac tu...

  Meningióm sa vyvíja v geneticky predisponovanom organizme pod vplyvom vonkajších nepriaznivých faktorov.

  Meningiómy sú extramedulárne intradurálne nádory. To znamená, že rastú mimo miechy, ale pod jej tvrdou škrupinou. Najčastejšie sú takéto útvary lokalizované v krčnej a hrudnej chrbtici. A podľa stupňa malignity sa rozlišujú tieto skupiny meningiómov:

  • 1 - typický (meningoteliomatický, prechodný, fibroblastový, psamomatózny atď.).
  • 2 - atypický (chordoid, číra bunka).
  • 3 - anaplastický alebo malígny (rabdomid, papilary).

  Táto klasifikácia je založená na histologickej štruktúre a bunkovej štruktúre nádoru. Vysoký stupeň malignity je spojený s rizikom vzdialených metastáz a relapsu. Okrem toho je pre diagnostiku dôležité poznať veľkosť patologickej formácie. Existujú meningiómy od niekoľkých milimetrov do 10 alebo viac centimetrov. Nádor má rozsiahly rast - to znamená, že rozširuje okolité tkanivá - ale existuje aj multicentrický typ vývoja, keď sa zistí niekoľko patologických ohnísk (viacnásobné)..

  Meningiómy môžu byť asymptomatické dlho, kým nádor nedosiahne veľkosť dostatočnú na stlačenie mozgu alebo jeho koreňov. Klinický obraz je do značnej miery určený lokalizáciou patologického uzla, pozostáva zo všeobecných a špecifických (fokálnych) príznakov. Prvý z nich je určený predovšetkým zvýšením tlaku mozgovomiechového moku v subarachnoidálnom priestore (mechanická blokáda, syndróm mozgovomiechového moku, punkcia po punkcii). A fokálne symptómy sa zisťujú v oblastiach tela, ktoré dostávajú inerváciu z miechových segmentov umiestnených pod objemovým útvarom.

  Priebeh meningiómov, podobne ako iné extramedulárne nádory, je určený nasledujúcimi štádiami:

  • Radikál - trvá 2 až 3 mesiace až niekoľko rokov. Na mieste inervacie postihnutého koreňa sú na prvom mieste šindle alebo bolesti.
  • Porážka polovice priemeru miechy (Brown-Secar) - prebieha rýchlo, niekedy úplne bez povšimnutia. Na strane meningiómu sa určuje centrálna paréza, zníženie niektorých druhov citlivosti (vibračné, hmatové, proprioceptívne) a na druhej strane sa zaznamenáva hyperestézia iných pocitov (bolesť, teplota)..
  • Paraplegický - najdlhší (od 2 do 10 rokov a viac). Vyznačuje sa poškodením celého priemeru miechy. Pri lokalizácii krčka maternice sa zaznamená tetraparéza a nádor v oblasti hrudníka sa prejavuje nižšou paraparézou. Funkcia panvových orgánov je narušená (poruchy močenia, stolice, impotencia).

  Dôsledky neliečených meningiómov sú determinované nielen lokalizáciou a veľkosťou nádoru, ale aj stupňom malignity. A ak typické formácie majú pomalý rast, potom sa anaplastické formácie rýchlo vyvíjajú, ničia okolité tkanivá a metastázujú do vzdialených orgánov (kosti, pľúca, pečeň). Potom sa na pozadí celkového vyčerpania tela objavia ďalšie príznaky.

  Klinický obraz meningiómov pozostáva z mozgových a ložiskových príznakov, ktoré sú určené umiestnením, veľkosťou a histologickou klasifikáciou nádoru..

  Okrem všeobecného klinického a neurologického vyšetrenia diagnostika meningiómov nevyhnutne zahŕňa aj ďalšie metódy. Prístrojové zobrazenie vám umožňuje presne vyhodnotiť morfologické parametre nádoru a vyšetrenie tkanív určuje stupeň malignity. Pacientom sú teda ukázané nasledujúce postupy:

  • Magnetická rezonancia.
  • CT sken.
  • Histologická biopsia.

  Konečný záver o povahe patologického procesu v mozgových blankách je neurológ alebo neurochirurg na základe výsledkov. Nanešťastie sa meningiómy vyskytujú veľmi zriedkavo v predklinickom štádiu - pri vyšetrení na inú patológiu. V prípade náhodných nálezov (malé asymptomatické nádory bez progresívneho rastu) je uvedené dynamické pozorovanie s tomografiou 1 krát za šesť mesiacov..

  Aby sa zabránilo nežiaducim udalostiam, mal by sa meningiom liečiť okamžite po diagnostických opatreniach. Taktika je určená rôznymi faktormi: veľkosť nádoru a jeho malignita, zapojenie okolitých tkanív do procesu a klinický obraz..

  Optimálna a jediná správna metóda liečby sa považuje za chirurgické odstránenie nádoru. Súčasne sa vykonáva radikálna resekcia - nielen uzol samotný, ale aj susedná dura mater, ako aj kosť. Súčasne sa vykonáva plastická chirurgia mäkkými tkanivami alebo umelými štepmi. Moderné operácie sa vykonávajú pomocou mikro-nástrojov, ktoré sa vyhýbajú mnohým nežiaducim následkom (krvácanie, poškodenie tkanív, infekčné komplikácie) a urýchľujú zotavenie po chirurgickej korekcii..

  Radikálna chirurgia je najlepšou liečbou meningiómov, čo predstavuje nízke riziko relapsu (nie viac ako 15% za 15 rokov)..

  Za alternatívu klasickej operačnej techniky sa považujú stereotaktické techniky využívajúce diaľkové ožarovanie nádoru - počítačový nůž alebo gama nôž. V prvom prípade sa používajú nasmerované rôntgenové lúče, v druhom prípade ionizujúce žiarenie. Vďaka počítačovému spracovaniu sa presne zameriavajú v strede nádoru, čím sa minimalizuje vplyv na okolité tkanivá. Sterotaktické metódy sa spravidla používajú v prípadoch, keď je tradičná resekcia z technických dôvodov nemožná..

  Pri meningiómoch s vysokým stupňom malignity po operácii sa používa rádioterapia. Táto metóda je tiež ukázaná v situáciách, keď nebolo možné vykonať úplné odstránenie nádoru v dôsledku zapojenia dôležitých funkčných štruktúr. Dávka a priebeh expozície sú v každom prípade individuálne.

  Včasná identifikácia meningiómov je dôležitou diagnostickou úlohou. A chirurgická liečba vykonaná včas pomôže vyhnúť sa neurologickým následkom a zachrániť pacientov pred pretrvávajúcou bolesťou.

  Zlomenina chrbtice pri stlačení u dieťaťa

  Zlomenina vzniká pôsobením sily, ktorá prevyšuje kostný odpor. Platí to aj pre chrbticu, hoci u dieťaťa nie je sila rezistencie príliš vysoká a často sa vyskytujú zlomeniny miechy. Dieťa s kompresnou zlomeninou má niekoľko funkcií, a to pokiaľ ide o diagnostiku, liečbu a rehabilitáciu. Dieťa je mobilné a hlavným mechanizmom zranenia je pád. V každom prípade, ak máte podozrenie na zlomeninu chrbtice, musíte navštíviť lekára.

  Je dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že u dieťaťa sa môže vyskytnúť kompresná zlomenina aj pri minimálnom zaťažení. Nie vždy je možné, aby dieťa nadviazalo vzťah medzi traumou a zlomeninou. Zlomeniny v strednej časti hrudnej chrbtice sú obzvlášť časté, je potrebné tomu venovať osobitnú pozornosť pri diagnostike zranenia..

  U dospelých sa vyskytujú kompresné zlomeniny v dolnej časti hrudnej a bedrovej chrbtice.

  Dieťa tiež nemá jednoduché zlomeniny a často sa súčasne zlomia viac stavcov a môžu byť umiestnené buď vedľa alebo cez niekoľko segmentov. Zlomenina chrbtice u dieťaťa je kombinovaná s poškodením hlavy, končatín a panvy, je ťažké sa s ňou stretnúť izolovane.

  Najkritickejší vek zlomenín je 10 až 15 rokov..

  • dieťa má svalové napätie v mieste zranenia;
  • po zranení dieťa začalo ťažko dýchať;
  • v mieste zranenia je bolesť;
  • opuch tkanív v mieste poškodenia;
  • pohyby chrbtice sú obmedzené a obmedzené;
  • v bruchu je často bolesť pása;
  • existujú príznaky všeobecnej nevoľnosti vo forme únavy, slabosti, bolesti hlavy.

  Zlomeniny kompresie je možné rozdeliť podľa stupňa zložitosti zranenia. V prvom stupni sa stavca stlačí na menej ako polovicu svojej výšky, druhý stupeň sa podrobí kompresii dvakrát, ale tretí sa nastaví, keď je kompresia väčšia ako polovica..

  Kompresia prvého stupňa môže spôsobiť problémy z hľadiska diagnostiky, pretože neexistujú žiadne zjavné príznaky a živé príznaky, môže byť ťažké podozrenie na zlomeninu..

  V štádiu liečby zlomeniny chrbtice má dieťa svoje vlastné vlastnosti. Musíte začať s prvou pomocou, pretože aj pri ľahkom zranení si dieťa nemusí všimnúť, že sa niečo stalo, a normálne sa pohybuje, akoby nič nebolo.

  Samozrejme, ak dôjde k zraneniu, musíte začať zavolaním lekára. Ak je potrebná preprava, potom sa to uskutoční iba na pevnom povrchu av polohe, v ktorej dieťa začalo byť po zranení. Pri splnení posledného stavu sa znižuje riziko poranenia miechy úlomkami, ak existujú.

  Ale je lepšie sa vôbec nedotýkať obete, znehybniť ju a upokojiť. Je prísne zakázané rásť, pretože existuje vysoké riziko poranenia miechy dieťaťa.

  Liečba závisí od povahy a zložitosti zranenia. Používajú sa dva spôsoby liečby: konzervatívny a operatívny. Pri konzervatívnej liečbe teda dieťa užíva lieky proti bolesti, ako aj lieky, ktoré urýchľujú obnovu kostného tkaniva. Na zmiernenie napätia na chrbtici je zaťaženie obmedzené. V prvých fázach to všetko zostane na lôžku a potom na špeciálnom korzete. Zariadenie ako korzet umožňuje držať chrbticu v správnej polohe a odstrániť z nej časť záťaže..

  V komplikovaných prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok, pomocou stavca sa dá pomocou špeciálneho riešenia opraviť výška stavca. Ak dôjde k poškodeniu miechy alebo šrapnelu k poškodeniu stavcov, bude potrebná inštalácia špeciálnych kovových štruktúr..

  Opatrenia na zotavenie sa začínajú takmer okamžite po zranení. Všetko môžete rozdeliť do štyroch období, z ktorých každé má svoje špecifické vlastnosti.

  Tretie obdobie je od 21 do 25 dní po zlomenine a do 35 až 45 rokov vrátane. Cvičenia sú komplikované, cvičenia sa zobrazujú na všetkých štyroch stupňoch, taká pozícia je začiatočná a na konci pódia môžete tiež kľaknúť. Telo sa teda po zranení opäť pripraví na pozíciu vo vzpriamenej polohe.

  Štvrtá etapa začína od 35 do 45 dní a trvá až do prepustenia z oddelenia. Zvýraznenie predstavuje prechod z horizontálnej na vertikálnu. Každý deň sa pobyt na nohách zvyšuje o 10-15 minút.

  V prípade, že dôjde k poškodeniu troch alebo viacerých stavcov, odporúča sa nosiť korzet, najmä ak je zranenie lokalizované v bedrovej alebo dolnej oblasti hrudníka. Je tiež ukázaný korzet v prípade komplikovaného zlomenia kompresie..

  Spolu s gymnastikou sa používa masáž, ktorá pomáha posilňovať chrbtové svaly a pripravuje sa na vzpriamené držanie tela. Pre odborníka je lepšie vykonať masáž, inak hrozí, že úlomky spôsobia ich činnosť a spôsobia škodu. Je potrebné zvýšiť tón zadných svalov, robia sa iba čisté pohyby.

  Ak neprijmete žiadne opatrenia na zlomenie chrbtice, môže to mať v budúcnosti veľmi negatívny vplyv na vaše zdravie. Zlomenina kompresie zanecháva:

  • poškodenie miechy s rozvojom parézy a ochrnutia;
  • deformácie;
  • rôzne neurologické poruchy;
  • posttraumatická osteochondróza;
  • nestabilita stavcov, ktorá zvyšuje riziko opakovaného zranenia.

  Ak sa liečba vykonáva včas, prognóza je priaznivá, zranenie nezanecháva stopy. Je dôležité pamätať na zákernosť zlomeniny kompresie u dieťaťa, a ak dôjde k poraneniu, najmä pri výskyte charakteristických príznakov, je lepšie navštíviť lekára. V opačnom prípade môže dieťa v dôsledku komplikácií zostať na celý život zdravotne postihnuté..

  Pochopenie anatómie

  Príspevky podľa značky: spine

  Tu mi trvalo nejaký čas prísť na to, pretože existuje veľa čísel a veľa na zapamätanie. Tu je však všetko ľahké pochopiť.

  So. Ruka je inervovaná 5 hlavnými nervami, ktoré pochádzajú z 5 otvorov v stavcoch od miechy. 4 z nich sú v krčnej chrbtici a 1 - v hrudníku. Stavce sa nazývajú C5, C6, C7, C8, T1.

  - Ľudská chrbtica sa skladá z 32 - 34 stavcov - 7 krčných, 12 hrudných, 5 bedrových, 5 krížových (fúzovaných do jednej kosti) a 3 - 5 coccygeal (tiež fúzovaných do niečoho podobného malému chvostu). Najmasívnejšie stavce sú v bedrovej oblasti. Najmenej mobilný - v hrudi.

  - Chrbtica dospelých má štyri prirodzené zakrivenia: dve lordózy (predné ohyby v bedrových a krčných oblastiach) a dve kyfózy (dozadu ohyby v oblasti hrudníka a sakrálnej oblasti). Tieto ohyby sa tvoria v ranom detstve..

  - Chrbtica je kostra celého organizmu. Svaly chrbta a brušnej steny sú pripevnené k stavcom. Bez chrbtice by človek nemohol chodiť a vstávať

  - Chrbtica je nádoba na miechu. Keďže lebka chráni mozog pred vonkajšími faktormi, chrbtica chráni miechu.

  * Keby chrbtica pozostávala z pevnej kostnej tyče, potom by boli naše pohyby obmedzené, zbavené flexibility a dodávali rovnaké nepríjemné pocity ako jazda v koši bez pružín pozdĺž dláždeného mosta. Elasticita stoviek väzov, chrupavkových vrstiev a ohybov robí z chrbtice silnú a flexibilnú podporu. Vďaka tejto štruktúre chrbtice sa človek môže zohnúť, skákať, kotrmelec, jazdiť, behať. Správne a mierne zakrivený chrbtový stĺpec pôsobí ako pružina a vydrží veľké zaťaženie. Veľmi silné medzistavcové väzy umožňujú najkomplexnejšie pohyby a súčasne vytvárajú spoľahlivú ochranu miechy. Nevystavuje sa žiadnemu mechanickému napínaniu, tlaku v najneuveriteľnejších ohyboch chrbtice. Predstavte si zložité cirkusové akrobatické čísla a bude jasné, ako dokonalá je pohyblivosť a sila zdravej chrbtice.

  * Všetky prvky chrbtice sa ťažko opravujú. Ak sú zranené alebo ak sú v nich povolené procesy starnutia, proces spracovania môže byť zdĺhavý + často nie je možné úplné uzdravenie. Stav chrbtice priamo ovplyvňuje celé telo a orgány, takže poškodenie jedného z jeho prvkov (napríklad disk v spodnej časti chrbta) môže zmeniť život na nočnú moru..

  * Aby bola chrbtica zdravá, je nevyhnutná

  - pravidelne praktizujte Fa. Najefektívnejšie a najbezpečnejšie je tu plávanie. Počas plávania dochádza k napínaniu miechy a posilňovaniu svalov. Platí to však pre zdravých alebo takmer zdravých ľudí. Ak už niekto má poruchy chrbtice, je vhodné poradiť sa so športovým lekárom a zistiť, ktorá záťaž bude bezpečná a ešte lepšie - liečenie.

  * Jedným zo známych cvičebných systémov na prevenciu a liečbu chorôb chrbtice a chrbta je Pilates. Iba tu je potrebné vykonávať nielen cvičenia, ale aj jasne porozumieť tomu, na čo a na aký účel sa chystáte. Pomôcť môže rozumný inštruktor. Toto je ťažké nájsť. Ak správne cvičíte jogu, posilní sa aj chrbtica a chrbát. Ale ak im urobíte zle, môžete sa zraniť.

  Za telom je chrbtica, ktorá obklopuje miechu. Oblúk začína nohami, ktoré siahajú za zadné rohy tela. Na konci oblúka sa kosť rozširuje laterálne, stredne, zhora a nadol. Horná a dolná expanzia sú horné a dolné kĺbové procesy. Vynikajúci kĺbový proces je hladká, mierne konkávna oválna kosť, ktorá je obrátená dozadu a vytvára spojenie s dolným kĺbovým procesom stavca T6. Podobne je spodným kĺbovým procesom mierne vypuklá oválna kosť, ktorá je obrátená dopredu a tvorí kĺb, kde sa s ňou stretáva vynikajúci kĺbový proces T8. Bočné predĺženia oblúka tvoria priečne procesy. Malé hladké drážky na prednej strane priečnych procesov vytvárajú spoje s hlavami siedmeho páru rebier. Tieto kĺby pomáhajú podopierať rebrá, ale umožňujú ich kĺzanie nahor a nadol..

  Štruktúra stavca T7 mu umožňuje stať sa dôležitou súčasťou hrudníka. Odstredivý proces zostupuje za chrbticu k stavcu T8, aby pomohol zablokovať hrudné stavce pevným pevným stĺpcom s malou amplitúdou pre rotáciu alebo laterálny pohyb. Fazety v strede a priečne procesy vytvárajú synoviálne kĺby, ktoré pomáhajú udržiavať rebrá pohromade a súčasne zabezpečujú ľahké kĺzavé pohyby. Horné a dolné kĺbové procesy pomáhajú hrudným stavcom pri ohýbaní a predlžovaní tela v prednom smere s miernym bočným pohybom.

  Mnoho svalov, ktoré pohybujú telom, sa pripája k T7. Obzvlášť mnohopočetné a rotujúce svaly sa pripájajú k priečnym procesom, aby otáčali chrbticu. Lichobežník a latissimus dorsi sa pripájajú k T7 jeho spinálnym procesom.

  V stavci T7 tiež hrá dôležitú úlohu pri ochrane miechy. Miecha prechádza stavcom stavcov a je chránená telom a oblúkom stavcov, ktoré ho obklopujú..

  Ľudská chrbtica: štruktúra, anatómia, koľko stavcov má človek


  Foto z tutknow.ru

  Štruktúra chrbtice je zložitá, vďaka čomu je jej multifunkčnosť spôsobená. Je to jedna z najsilnejších štruktúr v tele, ale niekedy sa tiež hodí na deštruktívne procesy. Je potrebné poznať jeho hlavné choroby a včas im predchádzať.

  funkcie

  Hlavné funkcie chrbtice:

  • Podporovať. Spolu s diskami a väzivovo-svalovými aparátmi poskytuje vzpriamené držanie tela, podopiera hlavu a celú kostru. To je os, na ktorej všetko spočíva - končatiny, vnútorné orgány. Toto je miesto pripevnenia svalov, rebier. Podporná funkcia chrbtice sa poskytuje nielen v pokoji, ale aj počas pohybu. Zdravie osoby závisí od toho, aká silná je táto podpora..
  • Odpisovanie. Táto funkcia je zabezpečená štruktúrou ľudskej chrbtice, ktorá je v skutočnosti flexibilným jadrom. Jeho pohyby pri chôdzi sú podobné pružine. Absorbuje nárazy a otrasy, čím bráni poškodeniu ďalších prvkov. Na zmierňovaní stresu sa podieľajú aj svaly a disky..
  • Ochranný účinok. Ľudská chrbtica predstavuje spoľahlivú obranu jedného z najdôležitejších orgánov - miechy.
  • Motor Vďaka chrbtici môže človek vykonávať akýkoľvek pohyb. K tomu prispievajú prírodné zákruty. Medzistavcové kĺby sa priamo zúčastňujú na pohybe, je ich okolo 50. Najmobilnejšie sú segmenty krčnej a bedrovej chrbtice, hrudné stavce majú nižší rozsah pohybu, krížová kôra je imobilizovaná.

  Všetky funkcie chrbtice spolu úzko súvisia. Poskytujú sa v plnom rozsahu, iba ak neexistujú štrukturálne anomálie.

  Chrbtica v ľudskom tele hrá dôležitú úlohu, pretože je podporným prvkom kostry.

  Štruktúra chrbtice a stavcov

  Základom sú stavce. Toto sú v skutočnosti špongiové kosti. Koľko stavcov je v ľudskej chrbtici? Celkom je 33-34 ks. Ako vidíte, počet stavcov v chrbtici sa môže mierne líšiť, nie je to rovnaké pre každého. Sú usporiadané jeden po druhom tak, že tvoria chrbticu.

  Celkovo existuje 5 častí ľudskej chrbtice:

  Počet stavcov v každej z nich je iný. Väčšina z nich je v hrudnej oblasti. Uvádzame tabuľku s očíslovaním stavcov v každom segmente.

  chrbticačíslovanie
  krčnejC1-C7
  PrsníkD1-D12
  bedrovýL1-L5
  krížovýS1-S5
  kokcygeálníC1-C5


  Za čo je každý stavec ľudskej chrbtice zodpovedný? Prvé dve kosti sú také zvláštne, že majú dokonca svoje vlastné meno - atlas a os. C1 je zodpovedný za udržiavanie hlavy, je spojený s lebkou. Os (C2) poskytuje bočný otočný krk.

  Stavce sú úzko prepojené s vnútornými orgánmi, regulujú ich prácu. Predstavujeme schému opisujúcu účinok každej štruktúry chrbtice:

  • C1 - je zodpovedný za tlak, prácu hypofýzy a vnútorného ucha;
  • C2 - spojené s orgánmi zraku, čuchu a sluchu;
  • C3 - prepojené s nervmi tváre a ucha;
  • C4 - zodpovedný za fungovanie štítnej žľazy, ústnej dutiny a nosa;
  • C5 - podporuje väzivo hrdla;
  • C6 - týka sa ramien a predlaktia;
  • C7 - zodpovedný za pohyblivosť rúk až po prsty;
  • D1 - spojené s dýchaním, s problémami s astmou;
  • D2 - ovplyvňuje činnosť pľúc a srdca;
  • D3 - spojené s orgánmi dýchacieho systému;
  • D4 - existuje vzťah so žlčníkom a kanálikmi;
  • D5 - ovplyvňuje fungovanie pečene a krvného obehu;
  • D6 - je zodpovedný za činnosť žalúdka;
  • D7 - spojený s dvanástnikom a pankreasom;
  • D8 - ovplyvňuje slezinu a bránicu;
  • D9 - úzko súvisí s činnosťou nadobličiek;
  • D10 - je v projekcii obličiek;
  • D11 - zodpovedný za obličky a močovod;
  • D12 - reguluje prácu hrubého a tenkého čreva, vajcovodov u žien;
  • L1 - zodpovedný za črevá;
  • L2 - spojené so žalúdkom a nohami;
  • L3 - zodpovedný za pohlavné orgány a močový mechúr;
  • L4 - súvisí s prostatou (u mužov), so ischiatickým nervom;
  • L5 - ovplyvňuje členky, kolená, chodidlá.

  Ak je aspoň jeden z nich poškodený, vnútorné orgány, za ktoré je zodpovedný, sú okamžite postihnuté. A nájsť skutočnú príčinu zdravotných problémov môže byť problematické.

  Stavce majú zložitú štruktúru. Každý pozostáva z telesa, oblúka a pretiahnutých procesov:

  • odstredivý - nasmerovaný späť;
  • priečne a kĺbové - nasmerované do strán.

  Svaly sú pripojené k procesom. Oblúk tvorí stavce, ktorými prechádzajú cievy, miecha a 31 párov koreňov nervov, ktoré prenášajú impulzy z orgánov do mozgu a naopak..

  Obratle sú vzájomne prepojené medzistavcovými platničkami. Jedná sa o okrúhle ploché tesnenia so zložitou štruktúrou. Sú zodpovední za odpisy. Ligamenty tiež patria k spojovacím prvkom. Spájajú svaly a kosti. V prípade zlyhania disku väziva znižujú zvýšenú pohyblivosť štrukturálnych prvkov.

  Medzi stavcami sú kĺby - fazety alebo oblúky. Poskytujú mobilitu..

  oblúky

  Fotografia z Rulebody.ru

  Vďaka prirodzeným ohybom vyzerá ľudská chrbtica ako latinské písmeno S. Je to tento druh chrbtice, ktorý poskytuje vzpriamené držanie tela a ďalšie funkcie..

  Koľko má ľudská chrbtica ohyby? Existujú 4 z nich:

  • Lordóza. Toto je vydutie dopredu smerom k bruchu. Tento ohyb je charakteristický pre krčné a bedrové bedrá.
  • Kyfóza. Toto je vychýlenie stĺpika späť. Charakteristika hrudníka a kríža.

  chrbtica

  Miechový stĺp má zložitú štruktúru, každé jeho oddelenie má svoje vlastné charakteristiky:

  • Krčnej chrbtice. Obsahuje 7 stavcov. Táto časť sa nachádza medzi lebkou a plecami. Je najviac agilný zo všetkých.
  • Hrudná chrbtica - ide bezprostredne za krčka maternice, je najväčšia. Predstavuje ju 12 stavcov, ku ktorým sú pripevnené rebrá. Pochádza z ramien a končí v páse. Patológie hrudnej oblasti sú veľmi nežiaduce, pretože väčšina vnútorných orgánov, ktoré sú ohrozené, sa nachádza v jej projekcii..
  • Bedrová chrbtica. Je to podpora, ktorá zodpovedá hmotnosti celého tela. Skladá sa iba z 5 stavcov, ich telá sú najväčšie.
  • Sakrálna chrbtica. Pozostáva z 5 stavcov.
  • Coccygeal chrbtica Coccyx je základný chvost. Končí chrbticu. Toto oddelenie má 4 - 5 ľudských stavcov.

  Miechové nervy

  Pri analýze štruktúry a funkcií chrbtice sa uvádza, že 31 párov nervových koreňov sa odchyľuje od miechy. Prenášajú impulzy do iných častí tela. Eferentné nervy sú zodpovedné za fungovanie svalového aparátu a srdca. Aferenty prenášajú informácie do mozgu a späť do častí tela..

  Anatómiu chrbtice predstavujú také veľké nervy:

  Keď sa dostanú do zvieraťa, objaví sa bolesť, znižuje sa zdravotné postihnutie.

  Fazetové kĺby a svaly

  Fazetové kĺby sa nachádzajú medzi susednými stavcami a spájajú ich. Symetrická poloha osi.

  Fazetové kĺby pozostávajú z:

  • chrupavka - má hladký povrch, znižuje trenie medzi kosťami;
  • kapsuly - zaisťujú nepriepustnosť a ochranu;
  • synoviálna membrána - produkuje synoviálnu tekutinu.

  Fazetové kĺby zabezpečujú pohyblivosť stavcov a flexibilitu chrbtice. Všetky časti chrbtice majú svaly. Sú to dôležité konštrukčné prvky, bez ktorých by pohyby neboli možné. Podporujú chrbticu.

  Ak sú stavce alebo disky poškodené, je možné nadmerné napätie svalov.

  Štruktúra medzistavcových platničiek

  Tieto štrukturálne prvky vykonávajú odpisovú a podpornú funkciu. Zvážte štruktúru a očíslovanie ľudskej miechy. Pozostávajú z vláknitého kruhu a vláknitého jadra. Ten má dobrú elasticitu, poskytuje tlmenie. Okolo nej je vláknitý prsteň, ktorý je zodpovedný za fixáciu stavcov v správnej polohe.

  Výška disku je 7-10 mm, priemer je asi 4 cm, najväčší sa nachádza v bedrovej oblasti, najmenší - v hrudníku. Celkovo je k dispozícii až 23 diskov. Spojujú stavce medzi sebou. Prvý medzistavcový disk je medzi C2 a C3 a posledný medzi L5 a S1.

  Číslovanie medzistavcových platničiek je podobné stavcom, medzi ktorými sú umiestnené.

  Žily a tepny

  Žily a artérie prechádzajú cez miechové kanály, ktoré sú zodpovedné za prísun krvi do nervových štruktúr a samotnej chrbtice. Obehový systém predstavujú také základné prvky:

  • krčná chrbtica - chrbtice, stúpajúce a hlboké artérie krku;
  • hrudník - medzirebálny;
  • bedrové - bedrové tepny.

  Tepny sa delia na vetvy a tvoria rozsiahlu arteriálnu sieť. Vyživujú mäkké tkanivá chrbta, oblúky stavcov, kĺby. Výživa medzistavcových platničiek zaisťujú malé cievy.

  Žily chrbtice tvoria plexy na vnútornom a vonkajšom povrchu. Vo všeobecnosti je venózna sieť rozvetvená.

  Najčastejšie choroby

  V dôsledku zranení, zmien súvisiacich s vekom, nesprávneho životného štýlu alebo nevyváženej stravy sa môžu vyskytnúť problémy s chrbticou. Ak máte bolesti chrbta, musíte sa obrátiť na špecialistu. Hlavným lekárom chrbtice je ortopedický stavovec. Niekedy je potrebná pomoc traumatológa alebo neurológa.

  Miechová prietrž

  Toto je premiestnenie poškodeného medzistavcového disku. Tento stav je nebezpečný, pretože existuje pravdepodobnosť stláčania nervov, poškodenia tepien a narušenia vnútorných orgánov. Niekedy sú komplikácie fatálne.

  Kýla je vždy silná bolesť a obmedzenie pohyblivosti. Častejšie sa vyskytuje v bedrovej oblasti, veľmi zriedka v hrudníku.

  Príznaky prietrže:

  • krčná chrbtica - bolesť hlavy, závraty, tlakové rázy, znecitlivenie prstov; viac o krčnej prietrži →
  • hrudnej oblasti - stála bolestivosť, ktorá núti človeka zaujať nútené postavenie; viac o prietrži hrudníka →
  • lumbálna - znecitlivenie nôh, nôh, ingvinálnej oblasti, bolesť, ktorá sa šíri po celej končatine. Prečítajte si viac o lumbosakrálnej prietrži →

  Liečba je častejšie chirurgická.

  Miechové výčnelky

  Tento výčnelok medzistavcovej platničky do miechového kanála je dôsledkom osteochondrózy. Bez liečby sa výčnelok zmení na prietrž. Patológia sa vyskytuje častejšie v oblasti hrudníka a bedier, pre krčné črevo je zriedkavá.

  Poranenie miechy

  Pretože chrbtica je najsilnejším prvkom kostry, jej zlomenina je často spôsobená dopravnou nehodou alebo pádom z výšky. Modriny, dislokácie, výrony spôsobené nadmerným zaťažením, hrbole, náhle pohyby.

  Rachiocampsis

  Zmena fyziologických ohybov môže byť mimoriadne nebezpečná. Dôsledky - zovretý nerv, narušená cirkulácia a fungovanie vnútorných orgánov. Existujú také druhy porušení:

  • patologická lordóza - nadmerný predný výčnelok;
  • skolióza - laterálne zakrivenie okolo osi.

  Čím skôr sa objaví patológia, tým ľahšie sa jej zbaví..

  Miechové nádory

  Sú zriedkavé, vo väčšine prípadov sú to metastázy z iných orgánov. Neurochirurgovia sa podieľajú na liečbe, diagnóza je röntgenová alebo MRI. Najťažšie zistiteľné je nádor mäkkých tkanív, ako aj miecha. Viac o nádoroch miechy →

  Aby chrbtica fungovala ako spoľahlivá opora tak dlho, ako to bolo možné a nespôsobovala problémy, je potrebné sa starať o jej zdravie. Mala by sa zdôrazniť mierna fyzická aktivita a správna výživa..

  Zoznam zdrojov:

  • Shirshov A. V., Piradov M. A. Bedrová osteochondróza: diagnostika, klinika a liečba. // rakovina prsníka, 2004. - zväzok 12 - č. 4 - s. 212-215.
  • M. R. Sapin, "Human Anatomy". Učebnica (v dvoch zväzkoch). - zväzok 1. - Moskva: „GEOTAR-Media“, 2013. - 528 s.

  Oddelenia ľudskej chrbtice, za ktoré sú zodpovedné všetky stavce

  Úloha stavcov v ľudskom tele

  Každý stavec má určité funkcie. A keď sú stavce vysídlené a ich fungovanie je narušené, vyvíja sa určité ochorenie. Prebývajme na každom z nich:

  1. C1 - posunutie tohto stavca doľava alebo doprava vedie k zmene tlaku. Objavujú sa bolesti hlavy, zhoršená pamäť, zhoršuje sa spánok, je tiež možný rozvoj VVD;
  2. C2 - je zodpovedný za druhý a ôsmy pár kraniálnych nervov. Možno vývoj očných chorôb, poruchy sluchu, alergické reakcie;
  3. C3 - je zodpovedný za siedmy pár kraniálnych nervov. Možno vývoj neuritídy, neuralgie;
  4. C4 - riadi činnosť úst, nosa, Eustachovej trubice. Môžu sa vyskytnúť problémy so sluchom;
  5. C5 - reguluje činnosť hlasiviek. Charakteristický je výskyt laryngitídy, angíny.
  6. C6 - je zodpovedný za svalový aparát v krku a predlaktí. V týchto oblastiach sú bolesti;
  7. C7 - reguluje činnosť horných končatín. Možná strata motorickej aktivity rúk, bolesť rúk. Tiež zodpovedný za štítnu žľazu, je možné hypotyreoidizmus.
  8. T1 - T2 - sú zodpovedné za prácu srdca, ako aj za pažerák a priedušnicu. Charakteristické sú také choroby, ako sú astma, srdcové arytmie, ischemická choroba srdca;
  9. T3 - je zodpovedný za orgány dýchacieho systému. Možno vývoj astmatického ochorenia, bronchitídy, pneumónie;
  10. T4 - T8 - reguluje fungovanie tráviaceho systému;
  11. T4 - reguluje žlčník. Charakteristický je vývoj cholelitiázy a výskyt žltačky;
  12. T5 - je zodpovedný za pečeň, žltačku a činnosť tohto orgánu je narušená;
  13. T6 - rovnaké orgány ako T4 -5, ako aj gastritída a peptický vred;
  14. T7 - zodpovedný za pankreas a dvanástnik. S posunom T7 sa môžu vyskytnúť peptické vredy a cukrovka;
  15. T8 - reguluje činnosť sleziny, bránice. Dochádza k narušeniu fungovania tráviaceho systému, objavujú sa škytavky;
  16. T9 - Reguluje nadobličky. Vyznačuje sa výskytom alergií, ako aj problémami vo fungovaní imunitného systému;
  17. T10 - kontroluje činnosť obličiek, a preto vedie k vývoju chorôb tohto orgánu;
  18. T11 - zodpovedný za obličky a močovodu, prispieva k porušovaniu močenia;
  19. T12 - zodpovedný za hrubé a tenké črevo, ako aj za vajcovody. Porušuje sa trávenie, choroba ženského reprodukčného systému;
  20. L1 - L2 - je zodpovedný za činnosť slepého čreva a keď sú tieto stavce premiestnené, môže byť postihnutá brušná dutina. Charakteristické sú poruchy stolice, prietrže, slepého čreva, koliky čreva;
  21. L3 - reguluje fungovanie orgánov reprodukčného systému a mechúra. Môže dôjsť k narušeniu fungovania týchto orgánov, ako aj bolesti v kolenných kĺboch;
  22. L4 - riadi činnosť prostaty, je zodpovedný aj za členkový kĺb. Vyznačuje sa zápalom sedacieho nervu, lumbalgiou, výskytom bolesti v členku;
  23. L5 - v členkoch je opuch a bolesť, je tiež možné vytvoriť ploché nohy;
  24. Sacrum - bolesť v tejto oblasti;
  25. Coccyx - vývoj hemoroidov, narušené fungovanie panvových orgánov.

  Ľudská chrbtica je veľmi dôležitou súčasťou tela, ktorá má veľa funkcií. Mnoho ľudí s chorobami jedného alebo druhého orgánu to začína liečiť najskôr, bez toho, aby si mysleli, že skutočný problém sa môže v chrbte skryť. Aby bol chrbtový stĺpec zdravý, je potrebné sa vyhnúť zraneniam, nadmernému zaťaženiu, zdvíhaniu ťažkých predmetov, cvičeniu atď. Tieto opatrenia budú stačiť na to, aby ho udržali v dobrej kondícii..

  Čo sú medzistavcové platničky?

  Medzistavcové platničky sa skladajú z troch hlavných častí:

  • Vláknitý prsteň. Je to kostná formácia, ktorá pozostáva z mnohých vrstiev dosiek, ktoré sú spojené pomocou kolagénových vlákien. Práve táto štruktúra mu poskytuje najvyššiu silu. Avšak s metabolickou poruchou alebo nedostatočnou pohyblivosťou môžu byť tkanivá tenšie a ak je na chrbticu silný tlak, vláknitý kruh je zničený, čo vedie k rôznym chorobám. Poskytuje tiež komunikáciu so susednými stavcami a zabraňuje ich premiestneniu..
  • Vláknité jadro. Je umiestnený vo vláknitom krúžku, ktorý ho pevne obklopuje. Jadro má štruktúru podobnú želé. Pomáha chrbtici vydržať tlak a dodáva jej všetky potrebné živiny a tekutiny. Vláknité jadro tiež vytvára ďalšie tlmenie v dôsledku svojej funkcie absorpcie a uvoľňovania tekutiny.Keď je vláknitý kruh zničený, môže jadro vyčnievať - ​​tento proces sa v medicíne nazýva medziobratlová hernia. Osoba pociťuje silnú bolesť, pretože vydutý fragment tlačí na priľahlé nervové procesy. Symptómy a následky prietrže sú podrobne opísané v iných publikáciách..
  • Spodná a vrchná časť disku sú pokryté blokovacími doskami, ktoré vytvárajú ďalšiu pevnosť a elasticitu..

  Štruktúra medzistavcových platničiek

  Ak je medziobratlový disk akýmkoľvek spôsobom zničený, potom sa väzivo nachádzajúce sa vedľa chrbtice a vstupujúce do segmentu stavcov sa snaží každú poruchu kompenzovať - ​​ochranná funkcia funguje. Z tohto dôvodu sa vyvíja hypertrofia väzov, čo môže viesť k stlačeniu nervových procesov a miechy. Tento stav sa nazýva stenóza miechového kanála a môžete sa ho zbaviť iba operatívnou liečebnou metódou..

  Hlavné funkcie

  Ľudská chrbtica je komplexný systém, ktorý poskytuje činnosť, motorické schopnosti a stabilitu. Je to základ kostry a je zodpovedný za rôzne funkcie v tele. Úžasná štruktúra vám umožňuje plne vykonávať úlohy priradené k telu. Hlavné sú:

  • Podpora celého tela. Je to hrebeň, ktorý vydrží všetky zaťaženia tela a udržuje rovnováhu v akejkoľvek polohe. To je základ, na ktorom spočívajú hlava, hruď, opasok a končatiny..
  • ochrana Silné kostné tkanivo spoľahlivo chráni miechu pred akýmkoľvek mechanickým stresom. Tento orgán je zodpovedný za mnoho životne dôležitých procesov v tele, takže príroda zaistila, že bol obklopený nielen kosťou, ale aj chrupavkami, väzivami..
  • Propulsion. Vďaka premyslenej anatómii chrbtice sa človek dokáže ohýbať v pravom uhle bez prekážok, v drepe dole a zdvihnutého predmetu z podlahy..
  • Odpisy. Umožňuje vám znížiť zaťaženie pri vyvíjaní tlaku počas náhlych pohybov alebo negatívnych vplyvov. Toto je dôležitá úloha, ktorá zabezpečuje ochranu stavcov a minimalizuje pravdepodobnosť zranenia. To platí najmä pri vykonávaní skokov, hádzaní, behu.

  Každá z týchto funkcií je mimoriadne dôležitá na zabezpečenie zdravia ľudí a podporu vysokej kvality života. Každé porušenie môže viesť k strate schopnosti hrebeňa vykonávať jeho úlohy, či už ide o zranenie alebo chorobu.

  Koľko stavcov má človek

  Čo je medzistavcové platničky

  Vlastnosti štruktúry a fungovania:

  • dôležitým prvkom chrbtice je želatínové jadro a vláknitý kruh;
  • väzy, disky spolu s stavcami tvoria chrbticu;
  • medzistavcové platničky sa nachádzajú medzi susednými stavcami, s výnimkou epistrofie a atlasu, kostrče a stavcov sakrálnej zóny;
  • hyalínová chrupavka - tenká podšívka oddeľujúca kostné tkanivo a disky;
  • celková výška všetkých diskov je štvrtina chrbtice, priemerný priemer je 40 mm, výška prvkov je od 5 do 10 mm (najvyššia výška v zóne s vysokým zaťažením je bedrový (10 mm), najmenšia v hrudníku: od 3 do 5 mm);
  • počas pohybu sú to kotúče, ktoré umožňujú stavcom priblížiť sa / vzdialiť sa od seba bez poškodenia;
  • úloha tlmiča a podpory. Neprítomnosť medzistavcových platničiek by viedla k rýchlemu poškodeniu kostného tkaniva, obrusovaniu stavcov;
  • vláknitý prsteň spolu s hyalínovou chrupavkou, želatínovým jadrom, sa trasú, zabraňujú negatívnym účinkom na chrbticu, mozog, miechu.

  Spinálna funkcia

  Miechový stĺp má niekoľko funkcií:

  • Referenčná funkcia. Miechový stĺp je oporou pre všetky končatiny a hlavu a je na ňom vyvíjaný najväčší tlak celého tela. Podpornú funkciu vykonávajú aj disky a väzy, chrbtica však má najväčšiu váhu - asi 2/3 z celkovej hodnoty. Presúva túto váhu na nohy a panvu. Vďaka chrbtici je všetko kombinované do jedného celku: hlavy a hrude, horných a dolných končatín, ako aj ramenného pletenca..
  • Ochranná funkcia. Chrbtica plní základnú funkciu - chráni miechu pred rôznymi zraneniami. Je to „kontrolné stredisko“, ktoré zaisťuje správne fungovanie svalov a kostry. Miecha je pod silnou ochranou: je obklopená tromi kostnými membránami, zosilnenými väzmi a chrupavkami. Miecha riadi činnosť nervových vlákien, ktoré sa od nej odchyľujú, takže môžeme povedať, že každý stavec je zodpovedný za prácu určitej časti tela. Tento systém je veľmi harmonický, a ak dôjde k rozbitiu niektorej z jeho zložiek, budú následky reagovať v iných oblastiach ľudského tela.

  Chrbtica vykonáva veľa životne dôležitých funkcií, bez ktorých by človek jednoducho nemohol žiť

  • Funkcia motora. Vďaka elastickým chrupavkovým medzistavcovým diskom umiestneným medzi stavcami má človek schopnosť pohybovať sa a otáčať sa v ľubovoľnom smere.
  • Odpisová funkcia. Chrbtica vďaka svojmu zakriveniu absorbuje dynamické zaťaženie tela pri chôdzi, skákaní alebo cestovaní v doprave. V dôsledku takéhoto znehodnocovania vytvára chrbtový stĺp tlak opačný k opore a ľudské telo netrpí. Svaly tiež zohrávajú dôležitú úlohu: ak sú v rozvinutom stave (napríklad v dôsledku pravidelného cvičenia alebo telesnej výchovy), potom je v chrbtici menší tlak..

  Stavce rôznych oddelení

  Krčný chrbtica je malej veľkosti a priečne predĺžená. Vo svojich priečnych procesoch sa nachádza pomerne veľký trojuholníkový otvor tvorený stavcovým oblúkom..

  Hrudný stavca. V jeho tele, veľká veľkosť, je okrúhla diera. Na priečnom procese hrudného stavca sa nachádza priehlbina. Hlavnou funkciou je spojenie stavcov s rebrom. Na stranách stavcov sú ďalšie dve fosílie - dolná a horná, ale sú nákladné.

  1. (atypický) hrudný stavec (bočný pohľad)

  5. (typický) hrudný stavec (pohľad spredu)

  12. (atypický) hrudný stavec (bočný pohľad)

  Bedrový stavec má veľké telo v tvare fazule. Odstredivé procesy sú umiestnené horizontálne. Medzi nimi sú malé medzery. Miechový kanál bedrových stavcov je relatívne malý.

  Sakrálny stavca. Ako samostatný stavec existuje až do veku 25 rokov, potom dochádza k zlúčeniu s ostatnými. Výsledkom je vytvorenie jednej kosti - krížovej kosti, ktorá má trojuholníkový tvar a jej horná časť je obrátená nadol. Tento stavec má malý voľný priestor vyhradený pre miechový kanál. Kondenzované stavce neprestávajú plniť svoje funkcie. Prvý stavec tohto oddelenia spája krížovú kosti s piatym bedrovým stavcom. Vrcholom je piaty stavec. Spája krížovú kosť a kostrč. Zostávajúce tri stavce tvoria povrch panvy: predný, zadný a bočný.

  Sacrum, pravý pohľad

  Chvost je oválny. Tvrdne neskoro, čo ohrozuje integritu chvostovej kosti, pretože v ranom veku môže byť poškodená v dôsledku úderu alebo zranenia. Na prvom stavci kostravy je telo vybavené vyrastkami, ktoré sú pozostatkami. V hornej časti prvého stavca sekcie coccygeal sú procesy kĺbov. Nazývajú sa rohovky rohovky. Spojujú sa s rohmi umiestnenými v krížovej kosti..

  chrbtica

  Stĺpec stavcov je rozdelený do piatich častí:

  nadpispopisobrázok
  krčnejPozostáva zo siedmich stavcov. Je to najviac mobilný, pretože človek neustále robí všetky druhy pohybov, zákrut a nakláňaní krku a hlavy. Samotné oddelenie má tvar písmena „C“ a konvexná strana smeruje dopredu. Krvné cievy prechádzajú priečnymi procesmi krčných stavcov a zabezpečujú prísun krvi do mozgu a mozgu. Ak sa v cervikálnej oblasti vyskytne akékoľvek poškodenie, napríklad prietrže alebo zlomeniny, samozrejme dôjde k vážnemu narušeniu krvného obehu v tejto oblasti a mozgové bunky môžu zomrieť následkom nedostatočného príjmu krvi a iných živín, môže dôjsť k strate priestorovej orientácie (pretože hlava je vestibulárny aparát), trpia silnými bolesťami hlavy a v jeho očiach sa často objavujú „husacie hrbole“. Štruktúra horných krčných stavcov, nazývaná Atlant a Axis, sa mierne líši od ostatných. Prvý nemá stavcové telo, ale pozostáva z predných a zadných oblúkov, ktoré sú spojené zahusťovaním pozostávajúcimi z kostného tkaniva. Druhý typ sa vyznačuje špeciálnym kostným procesom, ktorý sa nazýva dentát. Vďaka nemu môže byť celý krčný región flexibilný, takže človek môže otočiť hlavu.
  Hrudné oddelenieSkladá sa z 12 stavcov, v ktorých sú pripevnené rebrá a ktoré tvoria plnú hruď. V tejto oblasti sa nachádza väčšina hlavných vnútorných orgánov, a preto je oblasť hrudníka takmer nehybná. Napriek tomu môže byť poškodený a je veľmi nebezpečný: súčasne môžu dôjsť k poškodeniu iných systémov tela. T stavce majú tendenciu sa zväčšovať, pretože sú pod určitým zaťažením - je to kvôli umiestneniu orgánov a dýchaniu. Tiež stavce v tomto oddelení sa vyznačujú skutočnosťou, že majú špeciálne polovičné diery rebra (po dvoch pre každý), do ktorých samotné rebrá „vstupujú“. Navonok sa toto oddelenie podobá na písmeno „C“, ale na rozdiel od krčka maternice je vypuklé.
  bedrovýPozostáva z piatich stavcov. Napriek tomu, že oddelenie je pomerne malé, vykonáva najdôležitejšie funkcie v celom muskuloskeletálnom systéme, a to takmer celé zaťaženie tela. A stavce sú najväčšie. Je pravda, že sa to stáva aj vtedy, keď sa vyskytne určitá patológia - lumbarizácia, v ktorej sa šieste stavce vyskytuje v bedrovej oblasti osoby, ktorá nemá žiadny úžitok, ale tiež nenarúša normálny život. Bedrový kĺb má fyziologickú lordózu - je to malý normálny predný ohyb. Ak to prekračuje povolenú normu, potom osoba trpí nejakou chorobou. Je to bedrová kosť, ktorá je najviac zodpovedná za mobilitu nôh, pričom prechádza záťažou z hornej polovice tela. Preto by ste mali byť veľmi opatrní pri vykonávaní akýchkoľvek fyzických cvičení alebo zdvíhania závaží, pretože v prípade nesprávneho vykonania trpí bedrová oblasť - medziobratlové platničky sa „opotrebujú“, čo vedie k prietržiam, ktoré sa v tejto oblasti často vyskytujú.
  Sakrálne oddeleniePozostáva z piatich stavcov, ktoré spolu rastú a tvoria trojuholníkovú kosť. Vykonáva funkciu spojenia hornej časti chrbtice s panvovou kosťou. Je pravda, že nerastú spolu okamžite, ale iba do veku 25 rokov - sakrálna časť u kojencov a adolescentov má stále určitú mobilitu, a preto je zraniteľná. Kôra má niekoľko otvorov, ktorými prechádza nervové tkanivo, takže mechúr, konečník a dolné končatiny majú nervovú „citlivosť“.
  Coccygeal departmentPozostáva z troch alebo piatich stavcov - v závislosti od individuálnych charakteristík. V skutočnosti je to základné, ale zároveň plní množstvo dôležitých funkcií. Napríklad u žien je mobilný, čo pomáha pri narodení dieťaťa a počas pôrodu. U všetkých ľudí je spojovacím článkom svalov a väzov, ktoré sú súčasťou genitourinárneho systému a čriev. Coccyx tiež reguluje správne roztiahnutie bokov a pomáha správne rozložiť záťaž, najmä keď je osoba v sediacej polohe: je to coccyx, ktorý umožňuje, aby sa chrbtica, keď sedí, zrútila, hoci záťaž na jeho chrbtici je obrovská. Keby časť sekcie mykózy nebola „prevzatá“ jej časť, bola by ľahko zraniteľná chrbtica.

  Vertebrálna zodpovednosť

  Odpoveď na túto otázku nie je možná bez stručného predstavenia funkcií mozgu. Po praktických pokusoch na zvieratách vedci zistili, že je zodpovedný za autonómne reakcie vnútorných orgánov. Miecha koordinuje motorické a autonómne reflexy. Druhou funkciou je viesť príkazové signály z mozgu do orgánov, z mozgu sa do nich posielajú rôzne nepríjemné signály. Signály sa prenášajú po prúde (z receptorov do mozgu) a po prúde (z mozgu do orgánov).

  Funkcia miechy

  Tabuľka. Hlavné typy ciest.

  Druh ciestFyziologické funkcie
  stúpajúcaVykonajte impulzy do mozgového kmeňa. Gaullov lúč vedie impulzy z kožných receptorov a zväzok Burdach vedie impulzy z rúk a hornej časti tela. Ďalší zväzok Flexig a zväzok Govers vykonávajú rovnaké impulzy, ale nie v hlave, ale v mozočku. Dodanie impulzov do diencephalonu z interoreceptorov je zodpovedné za talamický chrbticu.
  zostupnePriamy pyramídový lúč vysiela impulzy zo stočenia predných lalokov, krížený pyramidálny lúč vysiela signály na vykonávanie ľubovoľných pohybov, Mornakov lúč vysiela impulzy na udržanie svalového tonusu. Vestibulo-miecha prenáša impulzy do svalov z vestibulárneho aparátu.

  Lekárska veda už dlhú dobu vie, že miecha na rozdiel od mozgu negeneruje signály príkazu, ale iba ich vysiela a je zodpovedná za niektoré reflexné funkcie, ktoré nevyžadujú kontrolu mozgu. Jeho predné korene sú zodpovedné za informácie o pohybe a nazývajú sa motor, zadné prenášajú informácie z rôznych receptorov a nazývajú sa citlivé..

  Fungovanie autonómneho nervového systému je založené na reflexnom oblúku

  Zariadenie miechy nie je jednoduché, svojou veľkosťou a počtom segmentov je maximálne prispôsobené kanálom. Miecha sa skladá z niekoľkých segmentov, ktoré vedú k vzniku dvoch párov koreňov a inervujú tri metaméry. Z tohto dôvodu sa zvyšuje faktor spoľahlivosti tela, aby ste úplne zbavili citlivosť alebo funkčnosť určitej časti tela alebo orgánu, musíte poškodiť všetky tri páry koreňov..

  Prierez miechy

  Čo sa týka miechových reflexov, majú svoju vlastnú lokalizáciu (receptívne pole). Centrum ovládajúce reflexy kolena je umiestnené v 2–7 bedrovom segmente, zodpovedné centrum prsných svalov v 8–12 segmentoch. Stred motorických pohybov bránice v 3 - 4 krčných segmentoch. Úplne na spodnej časti chrbtice sa nachádza plantárne centrum, to je v 1-2 sakrálnom a Achilles v bedrovom a 1-2 sakrálnom segmente..

  Reflexie miechy

  Ak je funkčnosť týchto orgánov narušená, znamená to, že v týchto miestach sa nachádza poškodenie miechy. Reflexné funkcie kontroluje lekár počas vyšetrení. Aké sú rozdiely medzi reflexnými a zmysluplnými pohybmi? Ak sa ruka dotkne horúceho tela, bude sa reflexne ohýbať. Pri tomto pohybe neprichádzajú signály z mozgu, tieto činnosti riadi miecha. Ale aby ste vedome zdvihli alebo znížili ruku, potrebujete mozgové signály.

  Anatomické umiestnenie bielej a šedej hmoty miechy

  Vertebrálna anatómia

  Chrbtica nemá dva úplne rovnaké stavce, dokonca aj v tom istom oddelení sú medzi nimi rozdiely. Dôvodom sú rôzne zaťaženia vnímané stavcami a rozdiely v ich priestorovej polohe. Prispieva tiež usporiadanie krvných ciev a nervových zväzkov..

  Veľkosť chrbtice v sakrálnej oblasti je v rozmedzí 11,5 - 12,5 mm, špecifické parametre sa líšia v závislosti od rastu a charakteristík kostného tkaniva každej osoby. Veľkosť stavcov sa postupne znižuje smerom nahor, na úrovni T12 sú už iba päť centimetrov, po minimálnom zvýšení parametrov znova. Potom dôjde k zväčšeniu, veľkosť prvého stavca v hrudnej oblasti už dosahuje 8 cm.

  Spinálna štruktúra a funkcia medzistavcových platničiek

  Stavce sú tiež spojené väzmi a svalové vlákna sú pripojené k stavcom pomocou šliach

  V závislosti od umiestnenia má každý stavec svoje vlastné označenie. Písmená abecedy sa používajú v závislosti od názvu chrbtice v latinčine.

  Krčka maternice. Všetky stavce sú označené písmenom C, v oddelení je sedem prvkov. Je zodpovedný za zákruty hlavy, vo vnútri je silný zväzok nervov a hlavné tepny, ktoré živia mozog. V krčnej oblasti je sedem stavcov označených C1 - C7. Jedno z najťažších oddelení v anatomickej štruktúre, prvý stavec sa nachádza v blízkosti lebky, posledné vedľa prvého stavca hrudnej oblasti..
  Schéma krčnej chrbtice
  Hrudné oddelenie. Všetky stavce sú označené písmenom T, rebrá a ramená sú k nemu pripevnené. Toto oddelenie nemá veľa mobility, zmeny súvisiace s vekom ho ovplyvňujú menej ako iné. V oblasti hrudníka je 12 stavcov označených ako T1 - T12. Prvý stavec sa nachádza v golierovej zóne, posledný na začiatku bedrovej lordózy.
  Hrudná chrbtica
  bedrový Všetky stavce sú označené písmenom L, nesú hlavnú záťaž tela. Bedrová oblasť sa vyznačuje maximálnou pohyblivosťou. V dôsledku veľkého zaťaženia degraduje najrýchlejšie, a preto starší ľudia pociťujú bolesť. Má pätnásť stavcov s označením L1-L15. Najmasívnejšie stavce, prispôsobené na dlhodobé vnímanie kritického zaťaženia.
  Bočný pohľad ukazuje bedrovú chrbticu a jej väzivo.
  Sakrálne oddelenie. Všetky stavce sú označené písmenom S, spája spodnú časť chrbtice s panvou. Má päť stavcov, ktoré sú označené S1– S5. Stavce sú takmer nehybné.
  Coccygeal department. Všetky stavce sú označené písmenami Co

  Základ chvosta nehrá v ľudskom živote dôležitú úlohu. Počet sa môže líšiť od troch do piatich stavcov označených Co1– Co5

  Sakrum a chvostová kosť

  Vzhľadom na to, že určitá časť miechy sa nachádza v ľubovoľnom stavci, nepriamo ovplyvňuje fungovanie rôznych ľudských orgánov. Úradná medicína spája tento účinok iba v prípadoch, keď stavce po patologických zmenách stlačia miechu. Napríklad posunutie alebo zhoršenie stavcov bedrovej oblasti spôsobuje bolesť chrbta, problémy s nohami, atď. Na tomto mieste prechádzajú vetvy miechy a spájajú ich s týmito orgánmi. Podobná situácia nastáva pri poškodení nervových zväzkov umiestnených vedľa stavcov alebo opúšťajúcich stavce..

  Čo chráni chrbticu: jej funkcie v tele

  • Tri horné sakrálne stavce v 6. až 7. mesiaci vnútromaternicového vývoja rozvíjajú ďalšie osifikačné body, vďaka ktorým sa vyvíjajú bočné časti krížovej kosti (zvyšné sakrálne rebrá). V 17-25 sa sakrálne stavce spojili do jedinej krížovej kosti.
  • Cervikálna lordóza - vyklenutie krčnej chrbtice,
  • Každé oddelenie má svoj vlastný účel a funkcie spojené s jednotlivými orgánmi ľudského tela:

  Celkom (zakrivenie pokrýva celú chrbticu).

  • Miechový stĺp pozostáva z piatich častí.
  • Osteochondróza hrudnej chrbtice a srdcové ochorenie môžu byť vzájomne prepojené. V prípade tohto ochorenia chrbtice sa môžu veľmi často vyskytnúť bolestivé pocity v oblasti srdca. Počas exacerbácie osteochondrózy sa môžu vyskytnúť poruchy kardiovaskulárneho systému. Najmä táto závislosť sa prejavuje počas obdobia prejavu neuralgie. Ak prenášate ťažké bremená, môže sa vyskytnúť bolesť v srdci.

  Krčná chrbtica chráni mozgový obeh, je zodpovedná za prácu očí, uší, nosa, úst, hlasiviek, štítnej žľazy, ramien a ramien. Ak dôjde k porušeniu prvého stavca tohto oddelenia, môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy (a to sa môže vyvinúť na migrénu), problémy so spánkom a zvýšenie krvného tlaku.

  Každý považuje ľudskú chrbticu za základ muskuloskeletálneho systému. Je to on, kto poskytuje priamu chôdzu u ľudí. Toto však nie je jeho jediná funkcia.

  Zabezpečenie životnej činnosti stavcov pozostáva z procesov na oblúku, v ktorých existujú nasledujúce rozdiely

  Je dolná časť chrbtice osoby. Skladá sa z troch až piatich základných stavcov. U žien je táto zlúčenina mobilná, aby uľahčila postup pri narodení dieťaťa.

  Ľudská anatómia V dvoch zväzkoch / Ed. M.R. Sapina. - 5. vydanie, revidované. a pridať. - M., Medicine, 2001. - T. 1. - 640 s. - ISBN 5-225-04585-5.

  V coccygeal (rudimentárne stavce) sa vyskytuje jedno osifikačné miesto v rôznom čase (v období od 1 roka do 20 rokov).

  Hrudná kyfóza - dozadu ohnutý hrudník,

  Zakrivenie chrbtice nastane, ak sa kostra nevyvíja správne a príčiny patológií môžu byť vrodené alebo získané.

  Každá časť hrebeňa a stavcov má svoje vlastné označenia, ktoré sú určené prvým písmenom latinského názvu časti chrbtice.

  Pacienti často chodia do nemocnice a sťažujú sa na dýchavičnosť, kde ich kardiologický lekár vyšetrí. Vyšetrenie srdca nemusí vykazovať žiadne abnormality. V tomto prípade musíte rozlišovať medzi bolesťou v srdci.

  Problémy s druhým stavcom môžu spôsobiť časté mdloby, problémy so sluchom a zrakom a dokonca aj alergické reakcie, ktoré sa predtým nevyskytli. Tretí stavec je zodpovedný za pokožku tváre, takže jej posunutie môže ovplyvniť vzhľad vyrážky a akné. Môže sa vyskytnúť zápal močových ciest a neuralgia.

  Chrbtica má ochrannú funkciu, je zodpovedná za zachovanie miechy a ovplyvňuje činnosť takmer každého orgánu.

  V profile udáva ľudská chrbtica podľa schémy štyri fyziologické ohyby

  Okrem toho je chrbtica rezervoárom mozgomiechového moku, ktorý vykonáva dôležité funkcie centrálneho nervového systému

  V ľudskom zárodku sa kladie 38 stavcov: 7 krčka maternice, 13 hrudníka, 5 bedrových a 12-13 sakrálnych a coccygeal. Počas obdobia rastu embrya dochádza k týmto zmenám: 13. pár rebier sa redukuje a spája s priečnymi procesmi 13. hrudného stavca, ktorý sa stáva 1. driekom (a posledný driekový stavec sa stáva 1. svätým). Následne dochádza k redukcii väčšiny coccygeal stavcov. V čase narodenia sa teda chrbtica skladá z 33 - 34 stavcov.

  Bedrová lordóza - bedrový ohyb vpred,

  Aesculapius si už v stredoveku uvedomil, aká dôležitá je pri plnení jeho úlohy chrbtica. Hippokrates o tom hovoril výrečne: „Ak existuje veľa chorôb, potom je problém iba jeden - chrbtica.“ Vykonáva funkciu podpory ľudského tela, je nádobou miechy, ktorá zabezpečuje činnosť všetkých životne dôležitých orgánov. Preto, ak sa v ktorejkoľvek časti chrbtice vytvoria patológie, povedie to k rozvoju chronických ochorení vnútorných orgánov..

  Najčastejšie choroby

  V dôsledku zranení, zmien súvisiacich s vekom, nesprávneho životného štýlu alebo nevyváženej stravy sa môžu vyskytnúť problémy s chrbticou. Ak máte bolesti chrbta, musíte sa obrátiť na špecialistu. Hlavným lekárom chrbtice je ortopedický stavovec. Niekedy je potrebná pomoc traumatológa alebo neurológa.

  Miechová prietrž

  Toto je premiestnenie poškodeného medzistavcového disku. Tento stav je nebezpečný, pretože existuje pravdepodobnosť stláčania nervov, poškodenia tepien a narušenia vnútorných orgánov. Niekedy sú komplikácie fatálne.

  Kýla je vždy silná bolesť a obmedzenie pohyblivosti. Častejšie sa vyskytuje v bedrovej oblasti, veľmi zriedka v hrudníku.

  • krčná chrbtica - bolesť hlavy, závraty, tlakové rázy, znecitlivenie prstov; viac o krčnej prietrži →
  • hrudnej oblasti - stála bolestivosť, ktorá núti človeka zaujať nútené postavenie; viac o prietrži hrudníka →
  • lumbálna - znecitlivenie nôh, nôh, ingvinálnej oblasti, bolesť, ktorá sa šíri po celej končatine. Prečítajte si viac o lumbosakrálnej prietrži →

  Liečba je častejšie chirurgická.

  Miechové výčnelky

  Tento výčnelok medzistavcovej platničky do miechového kanála je dôsledkom osteochondrózy. Bez liečby sa výčnelok zmení na prietrž. Patológia sa vyskytuje častejšie v oblasti hrudníka a bedier, pre krčné črevo je zriedkavá.

  Poranenie miechy

  Pretože chrbtica je najsilnejším prvkom kostry, jej zlomenina je často spôsobená dopravnou nehodou alebo pádom z výšky. Modriny, dislokácie, výrony spôsobené nadmerným zaťažením, hrbole, náhle pohyby.

  Rachiocampsis

  Zmena fyziologických ohybov môže byť mimoriadne nebezpečná. Dôsledky - zovretý nerv, narušená cirkulácia a fungovanie vnútorných orgánov. Existujú také druhy porušení:

  • patologická lordóza - nadmerný predný výčnelok;
  • skolióza - laterálne zakrivenie okolo osi.

  Čím skôr sa objaví patológia, tým ľahšie sa jej zbaví..

  Miechové nádory

  Sú zriedkavé, vo väčšine prípadov sú to metastázy z iných orgánov. Neurochirurgovia sa podieľajú na liečbe, diagnóza je röntgenová alebo MRI. Najťažšie zistiteľné je nádor mäkkých tkanív, ako aj miecha. Viac o nádoroch miechy →

  Aby chrbtica fungovala ako spoľahlivá opora tak dlho, ako to bolo možné a nespôsobovala problémy, je potrebné sa starať o jej zdravie. Mala by sa zdôrazniť mierna fyzická aktivita a správna výživa..

  • Shirshov A. V., Piradov M. A. Bedrová osteochondróza: diagnostika, klinika a liečba. // rakovina prsníka, 2004. - zväzok 12 - č. 4 - s. 212-215.
  • M. R. Sapin, "Human Anatomy". Učebnica (v dvoch zväzkoch). - zväzok 1. - Moskva: „GEOTAR-Media“, 2013. - 528 s.

  chrbtica

  Miechový stĺp má zložitú štruktúru, každé jeho oddelenie má svoje vlastné charakteristiky:

  • Krčnej chrbtice. Obsahuje 7 stavcov. Táto časť sa nachádza medzi lebkou a plecami. Je najviac agilný zo všetkých.
  • Hrudná chrbtica. Hneď za krčka maternice je najväčší. Predstavuje ju 12 stavcov, ku ktorým sú pripevnené rebrá. Pochádza z ramien a končí v páse. Patológie hrudnej oblasti sú veľmi nežiaduce, pretože väčšina vnútorných orgánov, ktoré sú ohrozené, sa nachádza v jej projekcii..
  • Bedrová chrbtica. Je to podpora, ktorá zodpovedá hmotnosti celého tela. Skladá sa iba z 5 stavcov, ich telá sú najväčšie.
  • Sakrálna chrbtica. Pozostáva z 5 stavcov.
  • Coccygeal chrbtica. Chvost je základným chvostom. Končí chrbticu. Toto oddelenie má 4 - 5 ľudských stavcov.

  Za čo zodpovedá každé oddelenie našej chrbtice.

  Krčných stavcov

  Atlas alebo prvý (krčný) stavca: podporuje hlavu a bolesť v tejto časti môže byť výsledkom strachu, obáv a negativity. Poškodenie, ktoré môže spôsobiť migrénu a nervové poruchy.

  Axis or Epistrophy (lat. Axis from Greek, ἐπιστρέφω - „Otočím sa, otočím sa“) druhý stavec: je zodpovedný za pohyb hlavy a je spojený so zmyslami (oči, ušné bubienky, nos a ústa).

  Tretí stavec: problémy s týmto stavcom vedú k poškodeniu kože, kostí a nervov tváre, uší a zubov. Z emocionálneho hľadiska to však vedie k izolácii.

  Štvrtý, piaty a šiesty stavce: sú v rovnakej výške štítnej žľazy, a preto s ňou úzko súvisia. Sú spojené s hlasom, krkom a hlasivkami. Môže spôsobiť poruchy, hltan, hrtan atď..

  Siedmy stavec: Tento stavec je ovplyvňovaný morálkou, vierou a duchovnosťou. Jeho zdravie sa prejavuje na jeho rukách, na lakťoch a na pleciach, a keď im zápal môže zabrániť v voľnom pohybe.

  Hrudné stavce

  Prvý hrudný stavec: zodpovedný za dýchanie

  Druhý hrudný stavec: stráca rovnováhu, keď nevyjadrujeme svoje emócie a prejavuje sa bolesťou v srdci a pľúcach.

  Tretí hrudný stavec: zodpovedný aj za fungovanie dýchacích ciest a hrudníka.

  Štvrtý hrudný stavec: spojený s pocitmi, ako sú potešenie, pokušenie, nenaplnené túžby. Poškodenie, ktoré môže spôsobiť problémy v žlčníku.

  Piate hrudné stavce: problémy tohto stavca sú spojené s pocitom straty kontroly a prejavom v dôsledku narušenej funkcie pečene a krvi..

  Šiesta hrudná stavca: ak nie je v dobrom stave, spôsobuje problémy so žalúdkom.

  Siedmy hrudný stavec: reaguje, keď nespíte dosť.

  • Ôsmy a deviaty hrudný stavec: nachádza sa vo výške bránice a ak sa veľmi bojíte alebo si nie ste istí, je to oblasť, ktorá trpí. Najčastejšie reakcie sú choroby sleziny, alergie alebo žihľavky
  • Desiaty hrudný stavec: hlboké pochybnosti, bolesť obličiek.
  • Jedenásty hrudný stavec: pripojený k nervovej sústave a môže spôsobiť kožné ochorenia, ako je akné alebo ekzém..

  Dvanásty hrudný stavec: nerovnováha tohto stavca sa prejavuje v črevách a kĺboch, narušená vajcovody a nedostatok lymfatického obehu.

  Bedrové stavce

  Poškodenie prvej bedrovej chrbtice: môže spôsobiť ochorenia čriev a hrubého čreva, ako je zápcha alebo úplavica.

  Poškodenie druhého bedrového stavca: osamelosť a plachosť ovplyvňujú tento stavec, ktorý, pokiaľ nie je v optimálnych podmienkach, spôsobuje kŕčové žily, bolesti brucha a apendicitídu..

  Tretie bedrové stavce: keď potrebujete riešiť rodinné problémy, prejavuje sa to bolesťou v genitáliách, močovom mechúre a kolenách. Tiež kvôli artritíde.

  Štvrtý bedrový stavca: účinky bolesti sedacieho nervu av prípade mužov problémy s prostatou.

  Piate bedrové stavce: zažívajú účinky žiarlivosti a nelibosti a spôsobujú bolesť nôh, kolien a nôh.

  Sakrálne stavce

  Sakra (doslovne preložená z latinčiny ako „posvätná kosť“) - poskytuje spojenie s panvou. Nachádza sa medzi bedrovými a kaudálnymi stavmi (v ľudskom kostrči).

  Poškodenie prvého, druhého a tretieho sakrálneho stavca: spôsobuje sexuálne problémy.

  Štvrtý a piaty krížový stavec: - bolesť a neplodnosť, opary, cysty, obličkové kamene, hnačka a zápcha..

  Kosť je považovaná za centrum energie v tele, pretože jej poškodenie môže spôsobiť problémy s črevami, močovým, reprodukčným, obehovým a tráviacim systémom..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, pri ktorom je časť pobrušnice vyčnievaná do trieslového kanála..Podľa štatistík je u mužov inguinálna hernia tvorená 10-krát častejšie ako u žien, čo je spojené s osobitosťami anatomickej štruktúry inguinálnej oblasti u mužov.
  Indikácia chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži je prítomnosť samotnej prietrže. Iba chirurgická liečba môže pacienta ochrániť pred ochorením.
  Ľudská noha má špeciálnu štruktúru a vykonáva dôležitú podpornú a tlmiacu funkciu. V dôsledku ťažkej fyzickej námahy je chodidlo náchylné na zranenia a zápalové procesy rôznych častí, ktoré často spôsobujú burzitídu chodidiel..