loader

Hlavná

Hlava

Prečo bolia nohy bolesť chrbtice??

Kýla medzistavcových platničiek vedie ku stlačeniu koreňov nervových zakončení miechy. V dôsledku toho sa zhoršuje vodivosť nervových impulzov, citlivosť a motorická aktivita končatín. To je dôvod, prečo je stav, keď bolia končatiny s prietržami chrbtice, celkom bežný.

Mechanizmus bolesti

Naša chrbtica je rozdelená do 4 hlavných oddelení:

Obratle v každej z týchto sekcií majú otvory, z ktorých pochádzajú nervové zakončenie. Poskytujú komunikáciu so všetkými vnútornými orgánmi. Ak je stavec poškodený alebo poškodený, celý reťazec bude prerušený.

Krčná oblasť je zodpovedná za motorickú činnosť ramenného pletenca a horných končatín. Po stlačení nervových zakončení sa zhorší prísun kyslíka do mozgového tkaniva. Výsledkom je závrat, skoky v intrakraniálnom tlaku, zvýšená únava. Tieto prejavy sa kombinujú do syndrómu neurocirkulačnej dystónie..

Medzistavcová kýla v hrudnej oblasti má negatívny vplyv na činnosť srdca. Je možné pozorovať poruchy srdcového rytmu arytmie. Ak sa medzistavcová prietrž vzdá na nohe, je postihnutá sakrálna alebo bedrová chrbtica.

Pri narušení radiálneho nervu sa v celom nervovom vlákne vyvíja nadol zápalový proces, ktorý je zodpovedný za inerváciu dolných končatín. V dôsledku toho sa prívod krvi do tejto oblasti zhoršuje av budúcnosti sa tieto komplikácie vyvíjajú:

 • Dystrofia svalových vlákien, oslabenie ich vytrvalosti.
 • Deformujúca osteoartróza.
 • Degeneratívne procesy v chrupavke veľkých kĺbov nôh - koleno, členok, bedra.
 • Paréza a paralýza.
 • Znížený žilový tonus, tromboflebitída, kŕčové žily.

Ak sa vyskytnú známky poškodenia nervových koreňov, je potrebná lekárska pomoc. Problém nie je iba pri akútnej bolesti: obnovenie stratenej inervácie je mimoriadne ťažké.

Príčiny a povaha bolesti

V počiatočnej fáze vývoja prietrže v lumbosakrálnej oblasti sa pozorujú silné bolesti s veľkou záťažou. Hovoria sa lumbago. Útok spravidla trvá krátko, ale cíti sa veľmi akútne.

Ak sa prietrž vyvinie v dôsledku osteochondrózy, je potrebné rozlišovať povahu výsledného syndrómu bolesti. Neustála bolesť sprevádzajúca chronické ochorenie je tupá a boľavá. Ostrý, krátkodobý kríž v dolnej časti chrbta s touto diagnózou by mal byť dôvodom mimoriadneho lekárskeho vyšetrenia. V závislosti od typu postihnutého stavca sa špecifiká porúch nervového vedenia líšia:

 1. Ak sa končatiny s kýlou zrania po celom vonkajšom povrchu od stehna po končeky prstov, v oblasti medzi 4 a 5 stavcami sa pozoruje porušenie nervového zväzku. V tomto prípade je postihnutý femorálny nerv.
 2. Bolesť lokalizovaná v zadnej časti stehna je charakteristická pre zvieranie sedacieho nervu. V tomto prípade sa prietrž nachádza na úrovni L5-S1. Pri absencii náležitej liečby to môže viesť k atrofii svalov a strate citlivosti končatín..

Ako ich odstrániť?

Keď noha bolí s kýlou chrbtice, obvyklé lieky proti bolesti nemajú požadovaný účinok. Aby ste úplne odstránili bolesť, musíte odstrániť príčinu jej výskytu a nahradiť poškodený disk umelým. Chirurgia sa vykonáva podľa rozhodnutia ošetrujúceho lekára, berúc do úvahy možné kontraindikácie. V niektorých prípadoch postačujú nechirurgické metódy..

Pacienti s diagnostikovanou medzistavcovou prietržou by mali byť informovaní o metódach na zmiernenie bolesti počas útoku bedrového kĺbu. Blokáda pomáha eliminovať netolerovateľný syndróm bolesti - injekciu liekov proti bolesti do príslušnej oblasti. Vykonáva ju iba odborník s vyšším lekárskym vzdelaním v sterilných podmienkach..

Po skončení akútneho obdobia je pacientovi predpísané terapeutické cvičenie. Natiahnutie chrbtice pomáha zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami a znižuje tlak na nervové zväzky. Takéto cvičenia by sa však mali vykonávať veľmi opatrne, inak môžete vyprovokovať prolaps disku.

Až do úplného odstránenia bolesti má pacient sledovať odpočinok na posteli. Predpisuje mu protizápalové lieky, ktoré majú nielen analgetický účinok, ale tiež upokojujú poškodené tkanivá. Užitočné sú masáže a fyzioterapia. Používa sa tiež kinezoterapeutika, reflexológia, osteopatia a manuálna terapia. Iba integrovaný prístup k liečbe poskytuje úplné obnovenie štruktúry medzistavcových platničiek.

Čo spôsobilo predĺženú bolesť chrbta, čo robiť s medzistavcovou prietržou? Lekári odpovedali na otázky

Čo spôsobuje akútnu a dlhodobú bolesť chrbta? Dá sa osteochondróza vyliečiť bez drog? Aké operácie sa v krajine robia pre choroby chrbtice? Čo robiť s medziobratlovou kýlou? Aké cvičenia pomáhajú predchádzať bolesti chrbta? Online konferencia s bolesťou chrbta sa konala 19. júna na informačných portáloch Zdraví ľudia (24health.by) a TUT.BY.

 • Iosif Mikhnevič, vedúci neurologického oddelenia č. 1 5. mestskej klinickej nemocnice v Minsku, lekár najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied;
 • Alexander Baranovský, vedúci neurochirurgického oddelenia 5. klinickej nemocnice, hlavný nezávislý neurochirurg chirurgického výboru Minského mesta, výkonný výbor, lekár najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied;

- Medzistavcová prietrž 6,5 mm + prietrž vo všetkých (krčných, hrudných a lumbosakrálnych) častiach chrbtice, intermitentná bolesť. Pracujte sedavo + s nadváhou. Ako a čo liečiť? Akú gymnastiku odporúčate? Čo si myslíte o masáži, podvodnej masáži, filmovom teipu a karboxyterapii prietrzi??

Iosif Mikhnevich: Pre prevenciu musíte schudnúť, odporúčam chôdzu, špeciálnu gymnastiku pri ležaní: striedavo zdvíhanie nôh, robenie „bicyklov“, uhly, nakreslenie prsta na nohách, striedanie cvikov s nohami do strán, plavanie, podvodná masáž aj v bazéne ok, karboxyterapia je prijateľná.

Dá sa vyliečiť medzistavcová prietrž? Sergey Joseph

Joseph Mikhnevich: Môžete liečiť: konzervatívne s liekmi a fyzioterapiou a okamžite (neurochirurgický zákrok).

Otázka Josephovi Ivanovičovi. Po výskume MRI chrbtice (bedrovej chrbtice) som odhalil: 1) širokú pravú formálnu herniu disku L2-L3 na 8 mm, so zúžením pravého radiálneho koreňa L2 a zavlažovaním pravého koreňa L2 v nervovom kanáli, chrbtový kanál na úrovni disku je 19 mm; 2) rozptyl kruhového výčnelku na ľavej strane disku L3-L4 do 5 mm; 3) rozptyl kruhového výčnelku na ľavej strane disku L4-L5 do 4 mm. Ako sa zbaviť bolesti chrbta: sú možné iba ošetrenia alebo špeciálne cvičenia?

Joseph Mikhnevich: Musíme sa podrobiť komplexnej liečbe na neurologickom oddelení nemocnice, pomocou blokád na zmiernenie exacerbácií a potom urobiť špeciálne cvičenia doma, aby sme posilnili svalový korzet a zabránili exacerbáciám. Okrem toho musíte správne zdvíhať závažia, správne sedieť pri stole, nábytok musí podporovať fyziologické ohýbanie bedrovej časti (lordózu). Preto výrobcovia automobilov naznačujú, že vozidlo má nastavenú bedrovú opierku, aby sa udržala lordóza - aby sa znížilo zaťaženie. Nezabudnite na to..

Po pôrode sa v chrbtici v bedrovej oblasti objavil nepohodlie, najmä pri nakláňaní vpred. A v poslednej dobe dokonca aj kolená začali bolieť počas cvičenia. Pri prenášaní dieťaťa to pripisujeme konštantnému zaťaženiu. Čo spôsobuje toto nepohodlie? Vyplatí sa konzultovať s lekárom a ktorý z nich? Môže bolesť zmiznúť, ak je záťaž znížená? Existujú spôsoby, ako zmierniť toto napätie v dolnej časti chrbta?

Joseph Mikhnevich: nepohodlie je spôsobené tým, že počas tehotenstva ste sa stali slabšími a zaťaženie sa zvýšilo. Je potrebné obmedziť zaťaženie, použiť korzet na bedrovej chrbtici a prijať opatrenia na posilnenie bedrovej chrbtice: nabíjanie, plávanie. Môžete masírovať spodnú časť chrbta a späť. Ak nemôžete zvládnuť tieto metódy, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Alexander Baranovský. Foto: Eugene Kretsch, portál Zdraví ľudia

- Existuje podozrenie na spondylodiscitídu. Existujú účinné metódy na potvrdenie / vyvrátenie tohto ochorenia bez použitia antibiotickej liečby? Je možné konzervatívnou liečbou redukovať prietrž medziobratlového disku (MTD)??

Alexander Baranovsky: Na stanovenie tejto diagnózy musíte urobiť MR. Aby som to objasnil, jedná sa o špecifickú alebo nešpecifickú spondylodiscitídu. A na základe výsledkov sa predpisujú lieky. Je možné znížiť prietrhy pri konzervatívnej liečbe: v priebehu roka môže byť prietrž znížená na polovicu.

- Aký percentuálny podiel pacientov, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku na herniu MTD v štandardnom prípade s mikrodisektómiou, má relaps / komplikácie a je nútený uchýliť sa k operácii reoperácie.?

Alexander Baranovský: Na klinikách v Minsku je výskyt herniovaných diskov po ich chirurgickom zákroku 5-12%. Po ukončení prevádzky je však potrebné dodržiavať režim motora.

- V ktorých prípadoch sa uplatňuje odstránenie endoskopickej prietrže? Aké sú výhody a nevýhody tejto operácie? Takéto operácie sa vykonávajú v Bielorusku?

Alexander Baranovský: Endoskopické odstránenie prietrže je možné, ak sa prietrž (sekvestrácia) nachádza v miechovom kanáli. Ak sekvestrátor opustí (radiálne vrecko, vyššie a spodný oblúk a ďalšie posuny), v týchto prípadoch sa endoskopické odstránenie nepoužije. Je to minimálne invazívna metóda, ale recidívy s ňou sú častejšie. V Bielorusku sa takéto operácie občas vykonávajú v Ruskom vedeckom a praktickom stredisku pre traumatológiu a ortopédiu.

"Ako sa zbaviť" trakcie "v nohe"?

- Je radikálna blokáda účinná pri glukokortikoidoch pri svalových kŕčoch??

Joseph Mikhnevich: Všetky blokády sú účinné pri aplikácii podľa indikácie.

- Urobte v Bielorusku epidurálnu blokádu chrbtice pod kontrolou röntgenového / ultrazvukového zariadenia?

Joseph Mikhnevich: Robia to, ale zriedka.

- Vytiahne ľavú nohu, lekári stále nepomohli. Pracujem ako vodič, ale zdvíham závažnosť, mnohokrát som si odtrhol chrbát, zvládol som injekcie dikloberlu forte. Ako sa zbaviť trakcie v nohe?

Joseph Mikhnevich: Najprv musíte stanoviť presnú diagnózu. Kreslenie bolesti na nohe môže byť z rôznych dôvodov: poškodenie žíl, tepien, chrbtice, bedrového kĺbu, dokonca aj svalov..

Môj otec má 62 rokov, celý život pracoval ako vodič ťažkých vozidiel, má medziobratlové kýly, dnu a osteochondrózu, má nadváhu a hypertenziu. Jeho problémy s chrbtom boli liečené liekmi proti bolesti (neustále užívajúce liek), protizápalovými liekmi podľa klasickej schémy. Väčšina z týchto liekov má nepriaznivý vplyv na srdce, po celý rok má predsieňovú fibriláciu, konštantné zlyhanie rytmu. Nedávno si sťažuje, že je veľmi ťažké pohnúť jej nohami, znecitlivením jej nôh, prejde niekoľko metrov - a naliehavo si musí sadnúť kvôli ostrej bolesti chrbta. Robíme ľahké cvičenia bez zaťaženia ležiace na podlahe, aby sme natiahli chrbticu - bolesť sa zmierňuje. Môže otec podstúpiť liečbu bez použitia veľkého množstva liekov (aby nedošlo k zhoršeniu srdcového problému), ale s pomocou fyzioterapie, ochabnutia, cvičenia? Kam by sme mali ísť, ak je to možné?

Joseph Mikhnevich: Z informácií nie je jasné, čo je choroba chrbtice. Môže to súvisieť so stenózou (zúženie miechy), so spondylolistézou, to znamená so stavom chrbtice. Potreba vykonať MR, nové vyšetrenie. Najprv musíte kontaktovať neurológa.

- Diagnóza stavu pred prietržou. Je možné vyliečiť bez operácie? Existuje cvičebný systém na liečbu medzistavcovej prietrže? Je beh, bicykel kontraindikovaný? Pomáha Nordic Walking?

Joseph Mikhnevich: Chôdza vrátane Škandinávie je lepšia ako beh, plávanie je lepšia ako na bicykli.

- Som „šťastný“ majiteľ medziobratlovej osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice s dorzálnymi hernálnymi výčnelkami MTD na úrovniach L3-L4, L4-L5, L5-S1. Chrbát vždy bolí, dokonca aj jednoduchý vzpriamený postoj je komplikovaný pri exacerbácii, vzdáva sa krívaniu v nohe. Aké metódy liečby tohto problému ponúka moderná medicína v Bielorusku? Na ktorú inštitúciu sa obrátite? Akým nákladom by sa malo vyhnúť tejto diagnóze (práca je väčšinou sedavá, ale vo svojom voľnom čase idem 10-15 km alebo jazdím na bicykli 15-20 km)? Michael, 42 rokov.

Joseph Mikhnevich: Vyhnite sa práci s naklonením, zdvíhaním závaží, prácu v nepohodlnej polohe. Pokračujte v prechádzke, pridajte kúpanie a podvodnú masážnu sprchu.

Čo môže spôsobiť bolesti v bedrovej chrbtici počas kýchania a kašľa?

- V roku 2017 MRI odhalila senkistrálnu prietrž v bedrovej chrbtici. Navrhli operáciu - nesúhlasil som, takto žijem už dva roky, pravidelne ma znepokojujú bolesti. Aké vyšetrenia je potrebné vykonať, aby sa zistila príčina bolesti a či je možné sa uzdraviť bez operácie?

Alexander Baranovsky: Musíte urobiť druhú MRI bedrovej časti a potom sa poradiť s neurochirurgom o konzultácii.

- Mám silné bolesti v pravom ramene, počnúc lopatkou. Začali asi pred 5 rokmi, teraz som 32. Bolesť bola ihneď veľmi akútna, najmä v krku, teplota stúpala. Išiel som do nemocnice s inou chorobou a tam mi povedali, že mám najpravdepodobnejšiu artritídu, ale diagnóza nebola nikdy oficiálne stanovená. Teraz trpím trikrát ročne bolesť, moje rameno a celé rameno sú jednoducho odobraté. Keďže nepoznám presnú diagnózu, vychádzam zo skutočnosti, že ide o artritídu, potom dvakrát ročne masírujem a fyzioterapiu. Potom to bolí takmer bez zastavenia, dotyk, najmä cez lopatku lopatky, je kvôli bolesti jednoducho nemožný. Na ktorého lekára by som sa mal obrátiť, aby som zistil presnú diagnózu? Čo možno urobiť pre zmiernenie exacerbácie?

Joseph Mikhnevich: Potrebujete konzultáciu s neurológom a reumatológom. Po stanovení diagnózy bude liečba vybraná na zmiernenie bolesti..

- Na jeseň roku 2018 som hral futbal, udrel som hlavu do lopty a cítil som cvaknutie v krku a bolesti. Otáčanie hlavy v akomkoľvek smere bolo sprevádzané ostrou bolesťou. Nešiel som k doktorovi, myslel som si, že som si práve nervy pritlačil. Bolesť prešla, ale od tej doby, keď otočím hlavu do krajnej správnej polohy, cítim nepohodlie v oblasti pravej lopatky (pri otočení hlavy na ľavú stranu to tak nie je). Oplatí sa navštíviť lekára alebo sa môžem zbaviť bolesti pomocou akýchkoľvek cvičení?

Alexander Baranovsky: Rozhodne odporúčam MRI krčnej chrbtice nasledovanú konzultáciou s neurológom a neurochirurgom.

Môže vertebrálna kýla spôsobiť zníženie objemu svalov na pravej nohe? 15 rokov zápasím s herniou s rôznym úspechom.

Joseph Mikhnevich: Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa, čo vedie k svalovej hypotrofii.

- Povedz mi, čo môže byť spôsobené bolesťou bedrovej chrbtice počas kýchania a kašľa? Je možné tancovať s takou bolesťou?

Joseph Mikhnevich: Bolesť počas kýchania a kašľa naznačuje, že dochádza k zúženiu miechového kanála. A to môže byť spôsobené herniovaným diskom, neurómom, spondioartrózou. Vyžaduje sa vyšetrenie. Predtým, ako zistíte príčiny tanca, môžete počkať.

- MRI MRI: prietrž l5s1 6 mm. Lekár povedal, že mám veľký miechový kanál a korene nie sú pevne zovreté, predpísali 5 injekcií a prúdy. Chrbát bolí a dáva na pravú nohu. Čo robiť?

Alexander Baranovský a Joseph Mikhnevič: To jednoducho nestačilo. Je potrebné vykonávať aktívnejšiu komplexnú konzervatívnu liečbu, možno v nemocnici.

- Mám osteochondrózu bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice. Neustále robím špeciálne cvičenia, ktoré v zásade pomáhajú. Existujú však obdobia exacerbácie, keď sa osteochondróza sama o sebe neobťažuje, ale srdce začína bolieť šialene (s vynikajúcim kardiogramom a ultrazvukom), zrak sa znižuje v periódach, začína sledovať vysoký krvný tlak a pulz 110, nohy horia na kolená a niekedy sa môžu triasť zvnútra. Nabíjanie v tomto prípade nepomáha. Stáva sa to 2-krát do roka, trvajúce dva týždne, a potom sa uvoľní všetko samotné. Čo s tým robiť??

Joseph Mikhnevich: Symptómy sú častejšie spojené s poruchou autonómneho nervového systému a nie sú spojené s osteochondrózou. Preto odporúčam vyšetrenie neurológom.

Mám skoliózu, štipnutie sedacieho nervu, neustálu bolesť v bedrovej oblasti a krížovú kosť. Aké vyšetrenia sú potrebné, aká fyzioterapia zlepší a zmierni bolesť? Mám 36 rokov.

Alexander Baranovsky: Na stanovenie správnej diagnózy je potrebné vykonať MR na lumbosakrálnom oddelení s následnou konzultáciou s neurológom a ortopedickým a traumatológom.

- Celá medicína Západu a Ruska už mnoho rokov hovorí o knihe lekárov Travell a Smons, ktorá hovorí o svalových chorobách, a nie o medzistavcových kýlach. Kedy budeme trénovať masážnych terapeutov, aby pracovali s boľavými svalmi s myofasciálnou bolesťou, so spúšťami? Mám 70 rokov, s herniou L5S1 bojujem s rôznym úspechom.

Joseph Mikhnevich: Vieme, že tieto diela a choroby svalov vrátane myofasciálneho syndrómu sú nám dobre známe. Zaoberáme sa aj ich liečením.

- Mám pár hernií a výčnelkov. Kýla - do 6 mm podľa výsledkov MRI pred tromi rokmi. Čo náš liek týmto ľuďom ponúka? Neurológ poslal rehabilitológa, predpísal elektroforézu, magnet a laser. Elektroforézu som zastavil po druhýkrát, keď som si uvedomil, že k remisii nedôjde, kým nedokončím kontraktúru už napätých svalov. Magnet pravdepodobne neubližuje, nerozumiem tomu, ako laser funguje. Masáž je podľa rehabilitológa nemožná, nie je možné sa zahriať, je nemožné sa ochladiť... Je to tak? Sú včely, akupunktúra efektívne? Prečo neurológ nehovorí ani slovo o myofasciálnom syndróme, hypertrofii svalov piriformis a potrebe vypracovať spúšťacie zóny, ktoré sa objavili pri nadmernom zaťažení a strese?

Joseph Mikhnevich a Alexander Baranovsky: Ako sme už uviedli, neurológovia už dlho poznali a liečili myofasciálny syndróm. Apitherapia nie je súčasťou komplexu liečby v nemocnici, ale ako metóda sa používa a má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie. Akupunktúra sa používa v nemocnici a považuje sa za účinnú metódu..

"Ráno sa zobudím a cítil som bolesť krčnej chrbtice."

- Podľa výsledkov MRI krčnej a hrudnej chrbtice som dospela k záveru: „Znak degeneratívnych a dystrofických zmien v krčnej a hrudnej chrbtici (osteochondróza, spondylartróza), herniovaná platňa C4-5 (4,5 mm), vyčnievanie m / n diskov. Asymetria PA. Tortuozita ICA. “ Je gymnastika pre krk Dr. Shishonina užitočná v mojej diagnóze??

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Cvičenia krčnej chrbtice by mali byť plynulé, nemali by mať vertikálne ani rotačné zaťaženie. Cervikálne dávkovacie cvičenia sú prijateľné. Ak sú pohyby chrbtice sprevádzané bolesťou, je povolená izometrická gymnastika..

- Mám 27 rokov, mám často často nedobrovoľné „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta. Cítim tiež pocit neustále zaťaženej bedrovej oblasti. Záver MRI: príznaky počiatočných degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici (osteochondróza, Schmorlova kýla), príznaky spondylolyzy L5. Ako zvládam bolesti chrbta a chrbta v bedrovej oblasti?

Joseph Mikhnevich: Odporúčame vám, aby ste urobili funkčné snímky (v stave flexie a roztiahnutia bedrovej časti), aby ste vylúčili nestabilitu stavcov..

- Problémy s chrbtom asi 5 rokov: silná bolesť v krku a všetkých svaloch chrbta, štipnutie nervu v chrbte, znecitlivenie rúk a niekedy nôh, niekedy je zablokované dýchanie v hrudnej časti, v cervikálnej a hrudnej časti je zmes, stále nie je prietrž, Skúšal som masáže, ošetrenie osteopatmi a fyzioterapeutmi, plazmolifting v chrbtových svaloch, terapiu magnetickou vlnou, blokádu - nedochádza k žiadnym výsledkom. Bolesť je veľmi silná a musíte piť lieky proti bolesti. Čo robiť?

Joseph Mikhnevich: Pravdepodobne máte neurotické poruchy a potrebujete konzultáciu s psychoterapeutom.

- Prebudenie ráno som cítil bolesť krčnej chrbtice. Spal so sklonenou hlavou. Nemohol otočiť hlavu na týždeň, potom všetko prešlo. Čo je to porucha v tele a ako diagnostikovať?

Alexander Baranovsky: Dôvodom vášho stavu môže byť kvôli predĺženému pobytu krčnej chrbtice v zlom postavení. Ak sa bolesť naďalej obťažuje, musíte sa podrobiť MRI krčnej chrbtice.

Vo veku okolo 35 rokov som vo volejbalových súťažiach pocítil bolesť v hypochondrii. O dva roky neskôr mi nohy znecitliveli pás. Bol som na recepcii „chiropraktika“, nasledoval som prijaté odporúčania, potom sa opäť ukázalo všetko, ale oveľa slabšie. Prsty sú pravidelne znecitlivené a vonkajší povrch stehna pravej nohy je neustále znecitlivený. V 45 rokoch sa vyskytli problémy s pravou nohou, ošetril ju chirurg. Dva mesiace pustila. Stojí za to niečo urobiť?

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Existujú príznaky poranenia miechy. Preto je potrebné vykonať vyšetrenie: MRI hrudníka. A potom sa poraďte s neurológom.

- Moja diagnóza: syndróm myofasciálnej bolesti s spúšťacími zónami vo svaloch horného ramenného pletenca. Neustále pretrvávajúce bolesti za posledné tri mesiace. Aké budú odporúčania a rady?

Joseph Mikhnevich: Je potrebné vykonávať adekvátnu liečbu: lieky, blokády, fyzioterapia, masáž.

Príčiny bolesti nôh s medzistavcovou prietržou

Chrbtica zohráva vedúcu úlohu pri formovaní držania tela, udržiavajú vnútorné orgány brucha a hrudníka. Bolesť na nohách s medzistavcovou prietržou sa objavuje v dôsledku zvýšeného tlaku na nervové korene miechy. Dôvodom sú zvýšené zaťaženie, slabosť svalov a väzov, zranenia.

Bolesť na nohách s medzistavcovou prietržou

Okrem bolesti v nohách sa pacienti sťažujú na zníženú citlivosť dolných končatín a nôh, zvýšenú citlivosť kože, pacienti často krívajú. Komplexná liečba medzistavcových prietrží: lieková a manuálna terapia, chirurgický zákrok.

príznaky

Špecifické sú príznaky bolesti nôh s vertebrálnou kýlou. Znaky závisia od stupňa poškodenia a lokalizácie patologického procesu. Z nejakého dôvodu sú medzistavcové platničky stlačené, vláknitý prstenec je napnutý a v určitom okamihu sa zlomí. Obsah vytlačí miechu, dráždi nervové korene a spôsobuje silné bolesti v nohách. Pacienti často zaznamenávajú takéto sprievodné príznaky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice:

 1. znecitlivenie kože chrbta a dolnej končatiny. Tento symptóm sa objaví, keď sú stlačené citlivé korene miechy..
 2. Kŕče v dolnej časti nohy, prsty na nohách. Stiesnenie po dlhých pobytoch, tvrdá práca.
 3. Pocit „elektrického šoku“ v pätách, bedrovej chrbtice. Znak sa objaví s ostrým otočením tela a vstáva z postele. To možno vysvetliť zvýšeným tlakom na medzistavcové platničky, v dôsledku čoho sú korene miechy podráždené..
 4. Náhla bolesť chrbta často vyžaruje do zadnej časti stehna, dolnej končatiny a končí v päte. Dôvodom je stlačenie a opuch bedrového plexu, z ktorého pochádza sedací nerv (ide do zadnej strany stehna v slepom záhybe, pokračuje až k päte chodidla)..
 5. Počas akútneho záchvatu bolesti chrbta pacient často „ťahá“ nohu. Toto je kompresia nervov, ktoré sú zodpovedné za pohyb.
 6. Niekedy dolná končatina čiastočne zlyhá, koža na nej napučí. Porušenie nervovej citlivosti spôsobuje zmeny vaskulárneho tonusu, objavuje sa podvýživa tkanív.
 7. Koža chrbta a dokonca aj bočná stena brucha sú znecitlivené v dôsledku poškodenia citlivých nervov miechy. Potom je na tele pálivý pocit, necitlivosť, husia koža, ktorá nosí opasku.

V závažných prípadoch, keď sa po poranení vyskytnú poranenia miechy, sa môžu pacienti sťažovať na úplné vymiznutie citlivosti nôh a panvových orgánov. Takto sa prejavuje paralýza, ktorá je sprevádzaná zníženým močením, pohybmi čriev, sexuálnymi funkciami. To môže viesť k duševným poruchám. Pacienti sa nemôžu obísť bez pomoci.

Príčiny a diagnostika choroby

Nepriaznivé pocity v dolných končatinách môžu byť spôsobené chorobami chrbtice. Bedrová oblasť je často vystavená fyzickému námahe, čo prispieva k poškodeniu disku. U dospelých sa začínajú vyvíjať degeneratívne procesy medzistavcovej chrupavky. Ak noha bolí v dôsledku kýly chrbtice, potom môže byť tento dôvod:

 • osteochondrosis;
 • spondylóza;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • kompresné zlomeniny stavcov;
 • posunutie medzistavcových platničiek;
 • prenikajúce rany miechy a väzivový aparát chrbtice.

Hlavným diagnostickým kritériom prietrže lumbálnej chrbtice je bolesť chrbta, ktorá dáva nohu. Na potvrdenie diagnózy neurológ predpíše röntgenovú snímku, na ktorej je možné zistiť zúženie medzistavcového priestoru, posun stavcov. Za SKT sa považuje spoľahlivý spôsob poškodenia kostí. Na určenie stupňa kompresie miechy a nervových koreňov sa použije MRI chrbtice.

Manuálna terapia

Najlepším spôsobom, ako zabrániť progresii prietrže chrbtice, je masáž. Táto metóda sa musí použiť, keď sa objaví iba bolesť chrbta, ale končatiny stále nie sú znecitlivené a u pacientov to neznižuje nohy. Manuálna terapia je zameraná na posilnenie a zvýšenie tonusu stavcových svalov. Lekári zdôrazňujú základy liečby bedrovej disk herniation:

 1. masáž môže vykonávať špecialista, ktorý ovláda anatomické vedomosti a manuálne schopnosti.
 2. V počiatočných štádiách choroby sa môžete úplne zbaviť herniovaného disku.
 3. Aby sa dosiahol tento účinok, pacienti sa zúčastňujú 15 až 20 masáží.
 4. Počas manipulácie lekár masíruje iba svaly chrbta, v žiadnom prípade stavce.
 5. Vertebrálna kýla môže ustúpiť iba po znížení tlaku na disk. To možno dosiahnuť maximálnym uvoľnením chrbtových svalov..

Masáž sa vykonáva, keď pacient leží na bruchu. Lekár používa oleje, ktoré zjemňujú pokožku, uvoľňujú a pripravujú svaly. Mäkké a stabilné pohyby hnetú mäkké štruktúry paravertebrálnej zóny po dobu štvrť hodiny. Potom je potrebné klásť ďalších 10 minút na stabilizáciu svalov a väzov. Takéto sedenia sa opakujú 15 - 20 krát, nezabúdajúc na obmedzenie zaťaženia a použitie bandážového pásu na chrbát.

Drogová terapia

Keď noha bolí s kýlou chrbtice, pacient je panický. Každý lekár môže liečiť takéto stavy, ale na tento účel je potrebné používať lieky. Za hlavnú úlohu sa nepovažuje odstránenie necitlivosti alebo znížená citlivosť, ale zníženie opuchu tkaniva, bolesti v nohách a dolnej časti chrbta. Lekári odporúčajú použitie týchto liekov na odstránenie príznakov vertebrálnej hernie:

 1. Dicloberl. Tento liek má výrazný dekongestívny účinok, v priebehu 15 - 20 minút zmierňuje bolesti chrbta. Vložte 3 ml roztoku 1-2 krát denne. Časté používanie pravdepodobne spôsobí žalúdočné vredy..
 2. Ketonal. Droga má viac analgetický účinok, menej zmierňuje opuchy nervových kmeňov. Používajte pri útoku 2 ml dvakrát až trikrát denne.
 3. Skalené sito. Tento liek je zaradený do skupiny diuretík, ktoré do 30 až 40 minút zmiernia opuch nervových koreňov. Intramuskulárne sa podáva 4 ml 1-krát denne, najlepšie ráno.

Za najúčinnejší spôsob použitia liekov sa považuje intramuskulárna injekcia. Trvanie liečebného cyklu určuje lekár na základe vymiznutia alebo progresie bolesti. Ak symptómy choroby nemožno odstrániť konzervatívnou metódou, neurochirurgovia odporúčajú operáciu chrbtice. Inak sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie..

Chirurgické ošetrenie

Ak má pacient znecitlivenú a boľavú nohu s kýlou chrbtice, a to aj po liečbe bolesti, lekárskych cvičeniach a masážach, je potrebné poradiť sa s neurochirurgmi. V prvej fáze môžete ponúknuť paravertebrálnu blokádu s anestetikami: do paravertebrálneho priestoru (pre lokálnu anestéziu) sa vstrekne dlhá ihla s analgetikom. Potom pacient leží na bandážovom páse po dobu 10 minút, potom sa mu počas 5 až 10 dní pripíše jemný odpočinok na posteli..

Asi 10% dospelých s vertebrálnou prietržou potrebuje operáciu. Pri miernej patológii, keď nedôjde k úplnému stlačeniu miechy, sa uskutoční mikrodisektómia. Počas operácie je odstránený iba segment disku, ktorý komprimuje nervové korene. Manipulácia prebieha v celkovej anestézii, lekári používajú mikro-rezy, ktoré sa časom stanú neviditeľnými.

Ak ťahá nohu prietrž chrbtice

Čo bolí s kýlou chrbtice, keď je lokalizovaný v rôznych častiach miechy

Bolesť prietrže medzistavcových platničiek sa líši nielen intenzitou, ale aj lokalizáciou.

Kýla prietrže vyvolávajú bolesť v horných končatinách a ramennom páse a vyznačujú sa tiež silnými paroxysmálnymi bolesťami hlavy. S progresiou ochorenia vyvoláva bolesť prietrže krčnej chrbtice svalové kŕče. Výsledkom je, že pacient nemôže otočiť hlavu. Kýly krčnej chrbtice sú často sprevádzané závratmi v dôsledku zmien krvného tlaku. U pacientov sa diagnostikuje vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá sa lieči symptomaticky. Príčina však nie je vyriešená. Medzitým prebieha herniovaný disk. Bolesť hlavy s touto patológiou má niektoré vlastnosti. Nezobrazuje sa na boku lézie chrbtice, ale má difúzny charakter. Vychádzajúc z týlnej oblasti, bolesti hlavy s kýlami chrbtice sa šírili po lebke. Osoba nemôže zaujať pohodlné miesto na spanie. Pri vysokom vankúši, bolesti hlavy, nízkej intenzite bolesti. Nespavosť sa vyvíja. Hypnotiká nemajú žiadny účinok, pretože inhibícia centrálneho nervového systému nevylučuje mechanickú príčinu kompresie nervových koreňov..

Porážka medzistavcových platničiek hrudnej oblasti sa javí ako medzirebálna neuralgia, ktorá spočiatku napodobňuje srdcovú patológiu. Bolesť sa objaví za hrudnou kosťou kvôli poškodeniu nervového plexu. Ďalší vývoj choroby vedie k narušeniu inervácie srdca ak zlyhaniu automatizácie myokardu. Arytmie bez oblastí anatomického poškodenia myokardu často sprevádzajú prietrž hrudnej chrbtice.

Bedrová oblasť je fyziologicky kombinovaná so sakrálnou. V oblasti lumbosakrálnej križovatky je lokalizovaná anatomická formácia, ktorá je lokalizovaná ako „chvost koňa miechy“. Pri porážke je bolesť s kýlami chrbtice sprevádzaná poruchami funkcie panvových orgánov. Močenie je narušené vo forme oneskorenia alebo močovej inkontinencie, zápcha sa strieda s hnačkou.

Počiatočné štádium choroby je charakterizované akútnou bolesťou typu lumbago - lumbago. V čase akútneho záchvatu človek zamrzne, nemôže sa ohýbať ani ohýbať. To sú bolesti s kýlou chrbtice, ktoré sú v prvom rade alarmujúce, pretože pri dlhodobej osteochondróze sa pacient postupne prispôsobuje bolesti, zvykne si na to, že jeho pohyby sú obmedzené na bolesť. Ak sa vytvorí kýla medzistavcových platničiek, všetky predchádzajúce snahy o jej prekonanie prestanú byť účinné.

Inervácia dolných končatín závisí od konkrétnych segmentov chrbtice, presnejšie od odchádzajúcich nervových zväzkov v oblasti štvrtého a piateho bedrového stavca. S léziami medzistavcových platničiek medzi L4 a L5 (Latinské písmeno „L“ - „lumbalis“ znamená „bedrový“) vyvinie sa radiálny syndróm s poškodením femorálneho nervu. V tomto prípade bolí noha vonkajšiu kýlu chrbtice: od stehna po malíček. Keď sa prietrž vyvinie na úrovni L5-S1("Lumbalis-sacralis": v lumbosakrálnom prostredí) sa bolesti v dolných končatinách šíria pozdĺž sedacieho nervu. Zóna bolesti začína od zadku a pokračuje pozdĺž zadnej strany stehna po veľký prst. S ďalším progresiou ochorenia sa vyvíja narušenie citlivosti a svalová atrofia.

Akútna bolesť sprevádzaná ochrnutím nôh alebo ramien sa nezmierňuje žiadnymi liekmi. Poruchy panvy vo forme „syndrómu konského chvosta“ sú predmetom iba chirurgického zákroku. V tomto prípade anestézia vedie k celkovej anestézii a následné odstránenie medzistavcovej platničky a jej sekvestrácia zaručuje neprítomnosť bolesti po operácii..

Zástancovia aktívnej taktiky navrhujú zmiernenie bolesti prietrže chrbtice pomocou cvičení, ktoré napínajú chrbticu. Extrakt zmierňuje zaťaženie stavcov a tlak vo vnútri buničitého jadra. Výsledkom je, že bolesť klesá alebo úplne zmizne.

Aktívna technika si vyžaduje dohľad lekára, pretože nezávislé pokusy o extrakciu chrbtice môžu viesť k strate časti disku a tvorbe sekvestrácie..

Video z YouTube na tému článku:

Neliečivé metódy na zmiernenie bolesti

Pri bolesti chrbta z prietrže bedrovej chrbtice sa techniky často nezaobchádzajú bez použitia liekov:

 1. Massotherapy. Malo by byť vykonané odborníkom, ale nemôže byť vykonané pri akútnom útoku. Masážne procedúry znižujú napätie svalov a znižujú bolesť.
 2. Mletie s medom. Odporúčaný recept: med (100 g), múmia (jedna tableta pre lekárne). Najskôr sa zadná strana potrie jedľovým olejom a potom sa spracuje pripravenou kompozíciou. Po odstránení drviny sa aplikuje krém s otepľovacím účinkom. Oblasť, kde sa postup uskutočnil, je zabalená do prikrývky.
 3. Mletie s olejovým zložením. Na tento účel môžete použiť rôzne oleje, ale najväčší účinok sa dosiahne pri použití oleja Hypericum.
 4. Trenie tinktúry saberfish. Odporúčaný recept: Cinquefoil a koreň elecampanu, ďatelina (100 g každej zložky), semená stepných hemlock (150 g). Zmes sa naleje vodkou, až kým bylinky nie sú úplne zakryté a vylúhované po dobu najmenej 20 dní.
 5. Tuk z konského obkladu.

Na elimináciu syndrómu bolesti môžete využiť možnosti fyzioterapie. Najúčinnejšie technológie sú:

 1. Vystavenie diadynamickým prúdom. Tento spôsob je implementovaný jednosmerným prúdom nízkeho napätia.
 2. Akupunktúra. Princíp metódy je založený na zavedení špeciálnych ihiel do biologicky aktívnych miest.
 3. elektroforéza Tento postup umožňuje vstúpiť do roztoku liečiva cez pokožku pomocou elektrického prúdu. Najčastejšie sa používajú Caripain a Papain..

Medzistavcová kýla môže spôsobiť silnú bolesť v chrbte. Niekedy môže bolesť spôsobiť vážne utrpenie a postihnutie. Pri anestézii sa môžu použiť rôzne metódy, ktoré by mal lekár predpísať s prihliadnutím na osobitosti patológie a stav tela..

Črevá bolia

Mnohí z nás čelia situácii, keď sú naše črevá bolestivé. Toto telo neustále pracuje na čistení nášho tela a často zlyháva. K tomu dochádza z rôznych dôvodov, dedičných aj vonkajších..

Hlavné príčiny choroby:

 • genetický faktor;
 • narušené imunitné procesy (zlyhanie vedie k tvorbe protilátok proti hrubému črevu, ktoré spôsobujú ulceratívnu kolitídu);
 • nesprávne jedlo (príliš korenené, mastné alebo nekvalitné potraviny);
 • stres
 • nedostatočná pohyblivosť osoby (trávenie veľa času na jednej pozícii, človek zviera vnútorné orgány a dáva im nesprávne postavenie, v ktorom nemôže normálne fungovať)
 • zlé návyky (fajčenie, alkohol, drogy, nadmerná konzumácia kávy);
 • vírusové alebo bakteriálne infekcie;
 • parazity (účinok červov na steny čriev a strata ich životnej činnosti spôsobuje bolesť a narušenie fungovania črevného systému);
 • množstvo liekov (najmä dlhodobé užívanie antibiotík).

V srdci črevnej choroby sú jej príznaky bolesti v dolnej časti brucha spôsobené zápalom. Môže byť chronický alebo akútny, ako aj aseptický alebo infekčný..

Zápal môže ovplyvniť jedno alebo viac oddelení:

 • enteritída - tenké črevo;
 • tiflitis - slepý;
 • appendicitis - príloha;
 • kolitída - hrubého čreva;
 • sigmoiditída - sigmoid;
 • proktitída - priama.

Bolesť s takýmito léziami môže byť rôzna a v závislosti od nich môže byť určená povaha choroby.

Môžu súvisieť s pretrvávaním alebo záchvatmi a môžu sa líšiť v intenzite.

Ak to bolí v čreve v ľavom dolnom bruchu, potom je najpravdepodobnejšie problém v sigmoidálnom hrubom čreve, vpravo - v slepom a pupočníková oblasť bude hlásiť poškodenie tenkého čreva..

Bolesť možno rozdeliť do troch typov:

 • kŕče alebo koliky. Sú spôsobené kolitídou, otravou, enteritídou, hlístami..
 • bolestivý. Spôsobené obštrukciou alebo nahromadenými plynmi, opuchmi, črevnými torzami atď..
 • ťahanie. Objaví sa, keď sa medzi slučkami tvoria čiary..

Môže chrbát bolieť z črevných chorôb?

Je to celkom možné, a to aj z niekoľkých dôvodov:

 • apendicitída. Zápal začína nielen na pravej strane, ale aj na bolestiach v dolnej časti chrbta, zvracaní a zimnici. Ak sa neporadíte s lekárom, zápal je vo veľkej miere o pomoc a osoba môže zomrieť.
 • infekcie. Kvôli infekcii najprv úplne zachytí celé brucho, potom klesne a dá ho dozadu. Najbežnejším dôvodom je salmonella. Ak sa pomoc neposkytne včas, môže sa začať sepsa, čo je pre telo veľmi nebezpečné..
 • črevná prietrž môže spôsobiť silnú bolesť. Poranenie prietrže je sprevádzané veľmi silnou bolesťou, ktorá často vracia spodnú časť chrbta.
 • kolitída je sprevádzaná nielen nadúvaním a horúčkou, ale aj bolesťou. V chronickom stave sa môže zdať, že pochádza z chrbtice, ale ich zdroj je v inom.
 • obštrukcie. Tento orgán odstraňuje všetko zbytočné z nášho tela, preto, ak sa vyskytnú nejaké problémy, naše telo na to veľmi bolestivo reaguje. U človeka sa nielenže zväčšuje žalúdok, ale objavujú sa aj bolesti chrbta, zhoršuje sa celkové zdravie.
 • plynatosť. Tento problém nie je nepríjemný len pri zápachoch. Nadmerné plyny veľmi napínajú steny orgánu a spôsobujú bolesť vľavo a siahajú dozadu.
 • zhubné nádory.

Ak sa cítite zle, objavujú sa kŕče, obráťte sa na lekára. Je veľmi ťažké sami určiť skutočnú príčinu zlého zdravia..

Prerušenie čriev môže mať vážne následky, preto by ste sa nemali zdržiavať pri návšteve špecialistu.

Kto má ísť na recepciu? Potrebujete: gastroenterológ, proktokológ alebo onkológ.

Bolesť je preč, chrbát je plochý
Nové slovo v medicíne. Stačí chodiť v tomto spodnom prádle a chrbtica sa zotavuje... Čítajte >>>

Liečba kĺbov v každom veku
Odstraňuje zápal, úplne zmierňuje bolesť, obnovuje poškodené kĺby Prečítajte si >>>

Prírodný liek obnovuje kosť a chrupavku
Včelí kúpeľ - spoločný krém Prečítajte si >>>

Zastavte cervikálnu osteochondrózu
Turmalínový pás
HAOGANG s liečivými magnetmi zahreje a upokojí bolesť krku za 5 minút Prečítajte si >>>

Zdravé kĺby za 28 dní
Od srdca Tibetu po zdravie kĺbov. 100% ganatia, 100% výsledok! Prečítajte si >>>

Korektor magnetického držania tela
Odstraňuje príčiny bolesti chrbta a skreslenej polohy Prečítajte si >>>

Spoločný krém "Zdravý"
Obnovenie chrupavky bez chirurgického zákroku a injekcie Prečítajte si >>>

Zdravé kĺby za 14 dní!
Artrotok - osvedčený gél na boj proti bolesti kĺbov, artritíde a artróze Prečítajte si >>>

Ako sa zbaviť bolesti

Keď príčinou bolesti brucha je stlačenie nervových koreňov, iba zložitá liečba chrbtice pomôže zbaviť sa nepríjemných pocitov. Jeho hlavné ciele:

 • odstránenie svalových kŕčov;
 • zmierniť opuch a zápal v lézii kosti, chrupavky;
 • oslabujú kompresiu nervových koreňov.

Liečba osteochondrózy komplikovanej bolesťou dolnej časti brucha zahŕňa:

Užívanie liekov. Spravidla menujte:

 • lieky proti bolesti a protizápalové lieky;
 • lieky, ktoré normalizujú krvný obeh a metabolizmus v postihnutých tkanivách;
 • chondroprotektory a svalové relaxanty.

Fyzioterapeutické postupy. Zmiernenie bolesti (akákoľvek lokalizácia) pomocou osteochondrózy pomáha:

 • magnetoterapia;
 • elektroforéza;
 • laserová terapia;
 • parafínové kúpele.

Klasická a segmentová reflexná masáž - uvedená počas obdobia ústupu príznakov osteochondrózy. Pozitívny účinok ich použitia je nasledujúci:

 • zlepšuje sa krvný obeh v kostných a chrupavkových tkanivách;
 • tlak na nervové korene a tepny sa znižuje (svalové kŕče zmiznú);
 • patologické reflexy zmiznú;
 • práca všetkých systémov tela je obnovená.

Fyzioterapeutické cvičenia (nepoužíva sa v akútnom období ochorenia). Účinok tried:

 • sú posilnené chrbtové a brušné svaly;
 • zlepšuje sa tok krvi a živín do postihnutého tkaniva chrbtice;
 • uvoľnené blokované stavce;
 • stagnácia panvy zmizne.

Na základe vyššie opísaných liečebných metód je možné zobraziť nasledujúci zoznam..

Najlepšie metódy boja proti osteochondróze

 • Aké sú najúčinnejšie lieky??
 • Najlepšie masážne techniky, samomasáž, užitočné tipy

Ak pri osteochondróze nie sú bolesti v dolnej časti brucha a chrbta prístupné konzervatívnej liečbe a často sa zhoršujú, sú sprevádzané dysfunkciami panvových orgánov (zhoršené močenie a pohyby čriev) a syndrómom chvosta koňa, odporúča sa chirurgický zákrok. Počas operácie sa vykonávajú protézy medzistavcových platničiek a odstraňujú sa osteofyty, kompresné cievy a korene miechy..

Osteochondróza je komplexné ochorenie: môže spôsobovať bolesť v podbruchu, hrudníku, srdci, horných a dolných končatinách. Na základe odporúčaní na liečbu je možné nielen zabrániť výskytu takýchto komplikácií, ale aj odstrániť hlavné príznaky choroby, spomaliť rozvoj degeneratívnych procesov v chrbtici..

Prečo chrbát bolí s kýlou chrbtice

Prečo však bolí v chrbte bolesť, ak mu neubližujú kosti ani chrupavka, pretože nemajú receptory bolesti? Ak k výhre medziobratlovej platničky skutočne nedôjde?

Disk, ktorý prestal prijímať mazivo, sa začína mechanicky mazať, pretože sa nedá vytiahnuť ako ložisko v stroji a mazať oddelene od ostatných častí. Preto sú na snímkach MRI viditeľné jeho fragmenty, ktoré sa zhromažďujú pod zadným pozdĺžnym väzom a „upchávajú“ svoj vlastný žilový plexus, prostredníctvom ktorého dostáva výživu. Z tohto hľadiska existuje opuch okolitých mäkkých tkanív a bolesť rôznej závažnosti.

A ak to človek včas venoval pozornosť, dokonca aj intuitívne - masíroval chrbtové svaly, vykonával niektoré napínacie cvičenia, to znamená zapínal mikrocirkuláciu mäkkých tkanív chrbtice, potom k hlbokému „upchatiu“ žilového plexu v oblasti tohto disku nedochádza. A fagocyty, obrancovia vnútorného prostredia tela, tieto hobliny alebo kúsky zborceného disku sa rozpustí, strávia a krvné toky tieto toxíny z tela odstránia

Človek je však usporiadaný tak, že je ľahšie pre neho vyhľadať lekára a počuť známu diagnózu: „Máte kýlu chrbtice“, než pochopiť, že celá vec je v životnom štýle, ktorý vedie. Okrem toho nesprávne hodnotí situáciu, v ktorej sa do procesu bolesti vťahujú nielen zóny prietrže, ale aj podkladové útvary (noha, chodidlo), ako aj prekrývajúce sa útvary (krčná oblasť a lopatky) vo forme konštantného svalového napätia, ktoré sa ani nezvoľňujú. v pokoji.

Herniovaný disk nie je guľka, ktorú musí chirurg odstrániť. Sú to zmeny, ktoré sú výsledkom dlhodobej nečinnosti hlbokých svalov chrbtice.

Bolesť na nohe s prietržou chrbtice

Lumbosakrálna oblasť je zodpovedná za fungovanie nôh. Počiatočné príznaky prietrže môžu byť ostré bolesti chrbta po námahe - lumbago. Symptómy sú krátkodobé, ale akékoľvek pohyby reagujú s neznesiteľnou bolesťou. Pri osteochondróze bolesť pretrváva dlho a človek si v súvislosti s nimi zvykne na obmedzené pohyby. Preto by mal ostrý krátky lumbago varovať a byť príznakmi kompletného vyšetrenia chrbtice.

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

Príznaky nôh

Príznaky nôh s vertebrálnou kýlou v bedrovej oblasti sú spôsobené vývojom radiulárneho syndrómu (kvôli kompresii prietrží koreňov miechových nervov). V nohách sa môžu vyskytnúť:

parestézia (poruchy citlivosti a rôzne nepríjemné pocity),

paréza (čiastočná strata schopnosti pohybu),

paralýza (úplná strata motorickej aktivity),

trofické poruchy (podvýživa kože a svalových tkanív nôh).

Pri lumbálnej prietrži môže bolesť úplne zachytiť celú nohu (stehno, dolnú časť nohy, chodidlo) a môže byť lokalizovaná v určitej samostatnej oblasti (vonkajší povrch dolnej časti končatiny, palce na nohách atď.) - záleží to na mieste výstupu prietrže.

Výskyt bolesti v dolnej končatine prietrže lumbálnej chrbtice

Parestézia (poruchy citlivosti, nepohodlie)

V dôsledku kýly bedrovej chrbtice v nohách sa môže vyskytnúť:

 • pocity plazenia, mravčenia v pokožke a končekoch prstov;
 • pocit chladu, necitlivosti;
 • zníženie hmatovej citlivosti, keď sa pacient necíti dotýkať sa určitých častí nohy.

Paréza a paralýza (strata pohyblivosti)

Kompresia miechových nervov narušuje kontrolu pohybu nôh.

Spočiatku je motorická funkcia čiastočne stratená (paréza): rôzne zložité typy pohybov sa stávajú ťažkými alebo nemožnými - drepy, nástup na vrchol, stúpanie a klesanie atď. Pacienti majú zvláštnu chôdzu (kohútik) s vysokým zdvihnutím stehna a pokrytím chodidiel..

V priebehu progresie ochorenia dochádza k paralýze, keď nie sú možné žiadne aktívne (spontánne) pohyby v postihnutej nohe..

Trofické poruchy (podvýživa kože a tkanív nôh)

Trofické poruchy sú zaznamenané v tkanivách, pre ktoré je vhodný nerv vylisovaný vertebrálnou kýlou: krvný obeh sa v nich spomaľuje, príjem živín sa znižuje. Výsledkom je, že svaly sa stenčia (vzhľad stehien je slabý, s ochabnutými svaly), pokožka nad nimi je tenká a suchá.

Čo bolí s kýlami chrbtice

Medzistavcová kýla je vyčnievanie vnútorného orgánu alebo jeho časti mimo jeho anatomického umiestnenia. Takáto patológia sa vyskytuje v dôsledku dvoch príčinných faktorov: zvýšený vnútorný tlak a zničenie bariéry, ktorá blokuje vnútorné orgány.

Ako sa prejavuje bolesť v medzistavcovej prietrži?

Keď časť jadra miechy vstúpi do voľného lúmenu miechového kanála, stlačenie nervových zväzkov na jeden alebo druhý stupeň, ktoré sa odchyľuje od miechy v každom stavci, spôsobuje bolesť. Keď je prietrž strihaná - v medicíne sa to nazýva najzávažnejším stupňom ochorenia pohybového ústrojenstva a najzávažnejším prejavom osteochondrózy..

Bolesť prietrže v rôznych častiach chrbtice

Všetky prejavy bolesti a ich intenzita pri prietrži chrbtice budú priamo závisieť od miesta prietrže.

Ak je prietrž lokalizovaná v krčnej oblasti, bolesť sa rozšíri hornými končatinami, plecami a hlavou. Najčastejšie, zatiaľ čo bolesť je ostrej a paroxysmálnej povahy. Kýla krčnej chrbtice sa tiež môže stať provokatívnou pre svalové kŕče, výsledkom čoho je úplná blokáda kĺbov, pričom pacient nemôže otočiť hlavu v oboch smeroch. Dokonca aj prietrže krčnej chrbtice sú sprevádzané závratmi, poklesmi krvného tlaku. Symptomatická liečba.

Pri kýle hrudnej chrbtice sa vyvíja medzirestálna neuralgia, ktorá sa v jej prejavoch podobá srdcovej patológii. Bolesť je cítiť za hrudnou kosťou, pretože je postihnutý nervový plexus. Potom sa vyvíja inervácia srdca, zlyháva automatické fungovanie myokardu. Častou sprievodnou prietržou hrudnej chrbtice je arytmia..

Pri hernii v bedrovej chrbtici dochádza k lokalizácii v tzv. „Copu miechy“. Tento typ prietrže je sprevádzaný panvovou dysfunkciou a objavujú sa aj bolesti a patologické zmeny. Proces močenia môže byť narušený, môže sa vyskytnúť zápcha alebo hnačka. V počiatočnej fáze sa objavujú bolesti - bolesti chrbta, pri ktorých sa človek nemôže ohýbať ani ohýbať, v jednej polohe mrzne.

Pri pomalom súčasnom procese prietrže nemajú bolesti vysoký stupeň intenzity, často si na ne ľudia zvyknú a mechanicky sa snažia obmedziť svoje pohyby tak, aby nespôsobovali silné a ostré bolesti..

Bolesť v nohách s kýlou chrbtice

Bolesť s herniou sakrálnej oblasti môže dať dolné končatiny. Celý sedací nerv je bolestivý. Zóna bolesti sa spravidla začína v zadku, vedie pozdĺž zadnej strany stehna po veľký prst. Keď hernie beží, je narušená citlivosť, vyvíja sa svalová atrofia.

Diagnóza medzistavcovej prietrže

Medzistavcovú prietrž diagnostikuje lekár - neurológ alebo neurochirurg. Najprv sa zhromaždí podrobná história, potom sa skúmajú sťažnosti pacienta. Potom sa použijú nasledujúce výskumné metódy: rádiografia, spondylografia a počítačová tomografia.

Po identifikácii miesta ochorenia je predpísaná liečba.

Liečba miechy

Liečba medzistavcovej prietrže podlieha odpočinku na lôžku približne dva až tri mesiace.

Na zmiernenie bolesti vysokej intenzity sa predpisujú lieky proti bolesti, protizápalové lieky. Do jedného mesiaca bolesť ustúpi, ale poškodenie chrbtice sa neobnoví. Aby ste nespôsobili novú bolestivú vlnu, dôrazne sa odporúča zostať v posteli ďalší mesiac.

Chirurgická liečba sa predpisuje v prípade bolesti odolnej voči liekom alebo pri výrazných poruchách pohybového aparátu.

Ďalším spôsobom liečby medzistavcovej prietrže je napínanie chrbtice.

Zároveň je však potrebné nájsť požadovaný smer pôsobenia, aby sme si vybrali primerané úsilie na návrat na miesto vyčnievajúcej oblasti. Je dôležité nepoškodiť chrbticu.

Fyzikálna terapia je predpísaná na prevenciu opakovaných útokov prietrže.

Aké sú príčiny zmien MRI pri spinálnej prietrži

K výžive medzistavcových platničiek nedochádza priamo, ako napríklad ochladzovanie smädom osobou, ale nepriamo, prostredníctvom čerpacej funkcie hlbokých svalov susediacich s chrbticou. Toto sa nazýva difúzia (pasívna a aktívna).

Ak človek žije príliš presne, bez toho, aby zdvihol niečo ťažšie ako peňaženku, sedí trochu a nezvyšuje závažia, potom stačí pasívne rozptýlenie hlbokých svalov chrbtice na poháňanie medzistavcových platničiek. Veľmi často vidím obrázky magnetickej rezonancie (MRI) ľudí staršej vekovej skupiny bez dystrofie a ešte viac bez degeneratívnych zmien v chrbtici. Ale obracajú sa na mňa o bolesti chrbta, niekedy dosť ťažké. Svalová sústava u týchto pacientov spravidla nefunguje ani pri banálnych záťažiach.

Ľudia s aktívnym životným štýlom potrebujú aktívnu difúziu, to znamená vykonávanie špeciálnych cvičení pre zadné svaly (napríklad vyťahovanie na vodorovnej lište). A my sa pozeráme na MRI na dehydratované (dehydrované, sušené) medzistavcové platničky, ktoré sa v dôsledku podvýživy (dystrofia) rozptýlia, zrútia a ich prvky (odpad) sa vysypú do medzistavcových otvorov..

Je prach schopný pretlačiť cez kostný kanál? Ťažko. Zmeny v obryse miechového kanála, ktoré sa často vyskytujú na MRI, sú podľa môjho názoru spojené s hyperfunkciou alebo proliferáciou spojivového tkaniva kanála, ku ktorej dochádza pri princípe ukladania soli počas dny. V skutočnosti je to dôsledok, ktorý sa prezentuje ako príčina.

Operácia alebo cvičenie spinálnej hernie Znalecký posudok

Hamilton Hall, svetovo uznávaný ortopedický chirurg, špecialista na choroby chrbta, zakladateľ Canadian Back Institute, vo svojej knihe Your Spine píše: „Vysvetľujem dve dôležité veci takmer všetkým svojim pacientom. Po prvé, iba menej ako 2% ľudí s bolesťou chrbta môžu mať úžitok z operácie; 98 zo 100%, vrátane závažných prípadov, bude mať viac prospech z kombinácie fyzioterapie, liekov, cvičenia a správnych denných pohybov. “.

Špecialista, ktorý by mal záujem o vykonanie operácie na odstránenie kýly chrbtice varuje pomerne malé percento úspešných výsledkov operácií na odstránenie kýly chrbtice...

Ďalej píše: „Pri snahe vyvinúť optimistický postoj k nadchádzajúcej operácii u pacienta môže chirurg s nadšením povedať, že vás dovedie do„ úplného poriadku “. Úprimne povedané, žiadna operácia chrbtice neposkytuje úplnú záruku. V žiadnom prípade nie je možné tvrdiť, že všetky problémy spojené s chrbtom sa odstránia raz a navždy.

Týždeň alebo rok po úspešnej operácii sa niektoré ďalšie kotúče alebo kĺby mohli deklarovať, čo predtým nebolo problémom. Existuje rozšírená mylná predstava, že chirurgický zákrok je metóda, ktorá vám umožňuje, aby sa všetky problémy rýchlo, raz a navždy zbavili, čím sa vyhlo nutnosti ďalej sa zaoberať chrbtom. V skutočnosti, keď sa po operácii vaše chrbát už nezmení ako predtým, máte viac ako dosť dôvodov na to, aby ste sa o to postarali prostredníctvom cvičení a rozvoja vhodných návykov. “.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Maternicové myómy - chronické ochorenie maternicového tela, ktoré sa prejavuje rastom jedného alebo viacerých nádorových uzlov vo svalových vrstvách. V dôsledku toho sa zväčšuje veľkosť maternice, jej tvar je zdeformovaný.
Mnoho ľudí sa obracia na lekára, ktorý sa sťažuje na bolesť v oblasti chrbta a krčka, znecitlivenie prstov, obmedzenie pohyblivosti krku. Tento klinický obraz často naznačuje vývoj prietrže krčnej chrbtice.
Osteochondróza lumbosakrálnej oblasti dnes nie je nezvyčajná, pretože často trpí spodnou časťou, pretože má veľké zaťaženie pri behu, chôdzi, sedení atď.