loader

Príčiny, príznaky a liečba diafragmatickej prietrže

Membrána je hlavný dýchací sval človeka. Ak sa v nej nachádza otvor alebo riedenie a cez ňu orgány brušnej dutiny prenikajú alebo vyčnievajú do hrudnej dutiny (menej často - naopak), jedná sa o diafragmatickú prietrž.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Táto prietrž je nebezpečná, pretože črevo, žalúdok alebo pažerák, ktorý prenikol do hrudnej dutiny, komprimuje a bráni normálnemu fungovaniu srdca a pľúc. Táto poloha orgánov má tiež zlý vplyv na samotné zažívacie orgány, pretože sa ľahko vytlačia do šľachy alebo svalového prstenca bránice, cez ktorú vystupujú..

Membrána hernie môže byť akútna a chronická. Chronická kýla nemusí pacienta obťažovať dlho. Potom sa objavia nasledujúce príznaky (sú tiež príznakmi akútnej hernie): bolesť na hrudníku, pálenie záhy, pichanie, ťažkosti s dýchaním, pálenie za hrudnou kosťou. Tieto prejavy choroby jasne bránia osobe viesť plnohodnotný životný štýl.

Membránová hernia rôznych typov je veľmi častým ochorením tráviaceho systému. Nachádza sa v každom desiatom mladom mužovi a od 50 rokov sa nachádza v každej sekunde. Diagnostikuje sa aj u 7–8% ľudí, ktorí sa sťažujú na bolesť na hrudníku a na zlyhanie srdca..

Liečiť takú prietrž je jednoduché: chirurg vykoná operáciu, pri ktorej sa ľavý orgán vráti späť na miesto a defekt bránice sa prišije a posilní. Lieky tento problém nebránia, ale iba odstraňujú príznaky a predchádzajú komplikáciám ochorenia.

Čo sa stane s herniou bránice (anatomická pomoc)

Membrána je veľký sval v tvare padáka, ktorý sa nachádza pod pľúcami a je pripevnený k bočným oblúkom. Má periférny sval a strednú šľachu. Vena cava prechádza šľachou do srdca a vo svalovej časti sa nachádza otvor pre pažerák..

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Diera pre pažerák je „slabé miesto“, kde sa najčastejšie formujú bráničné hernie (nazývajú sa aj hiátová hernia alebo hiátová hernia). Cez ňu pažerák, žalúdok a niekedy aj črevá vstupujú do hrudnej dutiny.

Normálne je u zdravého človeka pažerák fixovaný svalovými a vláknitými väzmi. Ale ak sa svalový tonus zníži, ak sa ľavý lalok pečene zníži (atrofie) alebo ak osoba stratí hmotnosť natoľko, že tukové tkanivo pod bránicou zmizne, otvor v pažeráku sa „pretiahne“. Z tohto dôvodu sa väzy, ktoré držia pažerák, oslabujú a uhol, pod ktorým pažerák prúdi do žalúdka, sa zvyšuje (to vedie k zvýšeniu obsahu žalúdka).

Membrána sa zvyčajne delí na tri časti: bedrovú, kostrovú a sternálnu. V každom z nich majú svalové vlákna svoj vlastný smer. Na križovatke týchto častí sú trojuholníkové profily, ktoré sú dosť poddajné. To vytvára podmienky na výstup alebo vyčnievanie z čreva. Toto je ďalšia bránica prietrže.

Štruktúra bránice a svalov zadnej steny brucha.
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie.

Druhy a klasifikácia kýly

Existujú dva hlavné typy hernie bránice: traumatické (vyvíjajú sa pod vplyvom prenikajúcich rán a chirurgických zákrokov) a netraumatické..

Každý z týchto druhov je rozdelený na dva poddruhy:

Je pravda, že ak existuje herniálny vak (to znamená, že uvoľnené orgány sú zabalené do tenkého filmu - peritoneum alebo pleura). Môže opúšťať slučka čreva alebo časť žalúdka, ktorá tečie do dvanástnika, alebo obidve z nich. Tieto kýly môžu byť porušené.

Falošná kýla - bez herniálneho vaku. Orgány gastrointestinálneho traktu jednoducho vystupujú cez otvor v bráničnom svale. Táto podmienka je možná pre pažerák alebo počiatočné časti žalúdka.

Tiež netraumatické kýly sú:

 • vrodená;
 • neuropatický - kvôli narušeniu nervovej kontroly bránice, preto je toto miesto veľmi uvoľnené;
 • kýly prírodných otvorov bránice: pažerák, aorta a vena cava.

Príznaky rôznych typov nie sú príliš špecifické a umožňujú iba diagnózu. Na predpísanie správneho zaobchádzania s osobou je potrebná klasifikácia.

Príčiny choroby

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Športy a odvetvia, v ktorých musíte zdvíhať závažia

Slabosť spojivového tkaniva (vrodená alebo získaná)

Svalová svalová väzivová dystrofia

Predĺžený ťažký pôrod

Vek nad 50 rokov

Ak existuje aspoň jedna z týchto podmienok, potom sa diafragmatické prietrže veľmi ľahko objavia pod vplyvom provokujúcich faktorov z pravého stĺpca..

Choroby žalúdka a čriev

Choroby pľúc a priedušiek, ktoré spôsobujú časté kašeľ

Užívanie alkoholu alebo chemikálií, ktoré spôsobujú popáleniny a jazvy pažeráka

Charakteristické príznaky

Príznaky prietrže sa budú líšiť v závislosti od toho, či je to traumatické alebo nie..

Príznaky tiež závisia od:

 • či sa choroba vyvinula akútne (rýchlo),
 • alebo prietrž na dlhú dobu prenikli z brušnej dutiny do hrudnej dutiny (chronický priebeh),
 • alebo došlo k porušeniu (stlačeniu) prietrže v diere, z ktorej pochádza.

Akútna diafragmatická prietrž sa najčastejšie prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesť na hrudníku, ktorá je horšia pri kašľaní.
 • Pálenie záhy (pocit tepla za spodnou časťou hrudnej kosti a obsah kyselín v ústach). Je vylepšený v polohe na bruchu, so sklopením dopredu alebo dole. Pálenie záhy sa objaví aj vtedy, ak si ľahnete hneď po jedle.
 • Belching so vzduchom alebo kyslým obsahom, ktorý sa objavuje dokonca vo sne a môže byť vinníkom častej bronchitídy a pneumónie (v dôsledku vniknutia fragmentov potravy do dýchacích ciest so vzduchom vytlačeným zo žalúdka).
 • Ťažkosti s prehĺtaním („hrudka“ sa neobjavuje v hrdle, ale v hrudnej kosti) tekutého jedla, vody; je obzvlášť akútny počas unáhleného jedla. Súčasne tuhé jedlo najčastejšie prechádza normálne.
 • nadúvanie.
 • Pretrvávajúci kašeľ.
 • Ťažké dýchanie (osoba cíti, že nemôže „chytiť dych“ alebo nemá dostatok vzduchu).
 • Pálenie za hrudnou kosťou.
 • Palpitácie srdca po jedle.
 • Rachot alebo kňučanie v hrudi.

Ak sa u človeka vyvinula diafragmatická kýla chronického typu, potom už dlho nič necíti. V budúcnosti sa vyvinú rovnaké príznaky ako pri akútnom variante.

Príznaky obmedzenej hernie bránice:

silná bolesť v jednej polovici hrudníka (najčastejšie vľavo),

zastavte spaliny.

Ako sa diagnostikuje?

Aby bola predpísaná liečba primeraná, je potrebné nielen stanoviť diagnózu, ale tiež určiť typ prietrže (ktoré orgány prechádzajú a kde je herniálny vak alebo nie). Na tento účel sú predpísané 4 skúšky:

Röntgenové vyšetrenie hrudníka a brušných dutín. Pred zákrokom nemôžete jesť 6 hodín a za 10 - 20 minút musíte vypiť zmes bária, ktorá je vydaná a požiadaná o pitie pred rádiografickou miestnosťou. Táto metóda umožňuje sledovanie pohybu bária cez pažerák do žalúdka v reálnom čase..

Fibrogastroskopia (FGDS) - štúdia, v ktorej bude pacient musieť prehltnúť špeciálnu sondu (skúmavku) vybavenú kamerou na konci. Štúdia sa uskutočňuje na lačný žalúdok. Iba podľa FGDS nie je prietrž diagnostikovaná, ale stupeň poškodenia slizníc pažeráka, žalúdka a dvanástnika sa určuje kyselinou chlorovodíkovou; preukázať skutočnosť krvácania z ciev tráviaceho traktu umiestneného v herniálnom vaku.

pH meter je miera kyslosti v žalúdku a pažeráku. Postup sa uskutočňuje pomocou tenkej sondy.

Ak je to potrebné, biopsia pažeráka.

Ak má lekár podozrenie na porušenie diafragmatickej prietrže, vykoná sa röntgen brušnej a hrudnej dutiny bez zavedenia bária. V prípade potvrdenia diagnózy pacienta sú pripravení a prevádzkované v naliehavom prípade.

RTG pacienta s hiátovou prietržou. Šípka označuje časť žalúdka, ktorá vstúpila do hrudníka

Liečba kýly

Membránová prietrž môže byť úplne vyliečená iba pomocou operácie, najmä ak je prietrž pravdivá a môže byť kedykoľvek porušená. Ale v 4 z 10 prípadov po takejto liečbe sa prietrž objaví znova, preto sa zriedka uchýlia k chirurgickej metóde (2 - 15% prípadov)..

Konzervatívna terapia sa často vykonáva (napríklad kvôli kontraindikáciám alebo nesúhlasu pacienta s chirurgickým zákrokom)..

Terapia bez chirurgického zákroku

Konzervatívna liečba nelieči diafragmatickú prietrž, ale pomáha:

znížiť stupeň refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka a čreva do žalúdka;

znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy;

vyliečiť gastritídu, vred;

začať normálny smer peristaltiky (pohyby čriev, cez ktoré dochádza k pohybu potravín).

Konzervatívna liečba zahŕňa pozorovanie denného režimu, diétu a užívanie liekov.

diéta

Jedlo by malo obsahovať 1800 - 2 000 kcal / deň.

Šesť stravovacích pravidiel:

Eliminujte jednoduché uhľohydráty (sladkosti, buchty) a fermentačné produkty (strukoviny, kapusta, sýtené nápoje a pivo), aby nedošlo k uvoľneniu opuchnutých slučiek čriev alebo žalúdka do hrudnej dutiny..

Odstráňte kyslé potraviny (kyslé šťavy, granátové jablká, citróny, čerešne, surové jablká) zo stravy, ktorá môže zhoršiť priebeh choroby a vyvolať vredy alebo eróziu sliznice žalúdka alebo pažeráka..

Nezahŕňajte potraviny, ktoré spôsobujú nadmernú sekréciu žalúdočnej šťavy alebo enzýmov pankreasu: údené, vyprážané, korenené jedlá, jedlá s korením, nakladanou zeleninou, grilom.

Nezabudnite do stravy zahrnúť výrobky, ktoré zaistia fungovanie čriev a zabránia rozvoju zápchy: varená repa, slivky, sušené ovocie.

Je užitočné piť 100 ml alkalickej minerálnej vody pol hodiny pred jedlom: Borjomi, Slavyanskaya, Polyana Kvasova, Jermuk.

Jedzte malé jedlo často. Nikdy nejedzte po jedle do postele..

Na základe názorov ľudí, ktorí používali konzervatívnu liečbu, museli nielen jesť najmenej 3-4 hodiny pred spaním, ale tiež spať iba v polosedacej polohe bez toho, aby sa opierali o vankúše. Na spánok si kúpili buď funkčnú posteľ s opierkou hlavy, z ktorej môžete zmeniť výšku, alebo umiestniť 1 až 2 tehly pod nohy postele na čelo postele..

Lieky

Membránová prietrž sa lieči týmito drogami:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Predispozičné faktory pre vývoj prietržeProvokatívne faktory

Znížte tvorbu žalúdočnej šťavy

Nie-kúpele, riabal, papaverín, halidor

Odstránenie hypertonicity svalov žalúdka a čriev, zníženie bolesti

Lieky, ktoré znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej

Ranitidín, famotidín, omeprazol, nolpáza

Znížte syntézu kyseliny chlorovodíkovej v zložení žalúdočnej šťavy

Zabráňte deštruktívnemu účinku kyseliny chlorovodíkovej na bunky žalúdka alebo pažeráka

Prípravky z hliníka a horčíka

Almagel, fosfalugel, maalox

Neutralizujte nadmernú kyslosť žalúdočnej šťavy

Chirurgický zákrok

Takáto liečba, hoci je to jediná „hernia pri hojení“, sa stále používa zriedka: v 2 - 15% prípadov z dôvodu častých relapsov choroby. Operácia je absolútne indikovaná pre vredy pažeráka, ktoré viedli k jeho zúženiu alebo ku krvácaniu.

Lekári vykonávajú 3 typy operácií:

Šitie otvoru (prietržová brána), z ktorého opúšťajú orgány, pomocou špeciálnych švov, po ktorom nasleduje zosilnenie polypropylénovou sieťou.

Upevnenie žalúdka k prednej stene brucha po „nasadení“.

Korekcia svalov diafragmy hrudníka s osteopatom

Ležíte na gauči, pozeráte sa na strop a čakáte, až vám osteopat urobí dobre. Medzitým robí iba to, čo sa točí okolo vašich rebier. Niekedy je to pre vás nepríjemné, ale častejšie si nevšimnete žiadne primerané kroky.

Pozrime sa, čo osteopat vyvoláva tak dlho. Naše telo je rozdelené do niekoľkých dôležitých oddelení svalovými oddielmi - nazývajú sa bránice. Celkovo máme 7 bráníc, ktoré sú vo vnútri lebky, pod dolnou čeľusťou, collarbones, v panvovej oblasti. Váš lekár sa teraz zaujíma o lekára, ktorý je medzi hrudníkom a bruchom. Nad septom sú umiestnené srdce a pľúca. A pod ním sú brušné orgány: žalúdok, črevá, pečeň atď., Malé veci. Všetko toto dobré je zdola podporené panvovou bránicou..

Brušná bránica

Membrány nie sú iba priehradkami, ale obsahujú veľa dôležitých funkcií pre organizmus. Zúčastňujú sa na krvnom obehu, mozgovomiechovom moku a vzduchu. Všetky naše membrány sú navzájom prepojené, preto sa pohybujú synchrónne. Prerušenie jedného z nich ovplyvní prácu druhých a povedie k rozvoju patológií.

Brušná bránica funguje ako piest. Pri každej kontrakcii stúpa venózna krv a lymfa zo spodných častí tela. Pri pohybe bránica súčasne masíruje naše vnútorné orgány v bruchu, ktoré sú od nej zavesené na väzoch. Zlepšuje peristaltiku a metabolizmus..

Zvyčajne si to nevšimneme, ale pri dýchaní sa samotná osoba snaží iba nadýchnuť, zatiaľ čo výdych nastáva sám - v dôsledku vonkajšieho tlaku vzduchu. Aby sme však mohli dýchať, musia fungovať naše svaly a medzi nimi rovnaká brušná bránica. Podieľa sa tiež na udržiavaní chrbtice a pomáha nám udržiavať správny postoj. Existujú aj iné funkcie, ktoré sú pre prežitie menej dôležité. Napríklad bránica pomáha nášmu hlasu znieť dobre pri speve.

Membrána hrudníka nemusí správne fungovať

Bohužiaľ, naša brušná bránica často nefunguje správne. Napríklad môže byť kŕčovitá alebo slabá. Najčastejšie sa vyskytujú prípady, keď je diafragma na jednej strane kŕčová a na druhej slabá. Pacient zároveň pociťuje bolesť pri kŕčoch.

V dôsledku problémov s bránicou sa môžu vyskytnúť také nepríjemné príznaky a vážne následky:

 • problémy s kardiovaskulárnym systémom. Napríklad pri narušení pohyblivosti bránice sa môže vyskytnúť kŕč perikardiálnych väzov. Tento kŕč vedie k porušeniu srdcového rytmu
 • phlebeurysm. Stáva sa to kvôli kŕču, ktorý vytlačí dolnú dutú žilu a sťažuje odtekanie krvi z dolných končatín..
 • opomenutie vnútorných orgánov brušnej dutiny a následkom toho funkčné problémy v ich práci. Napríklad, ak je bránica slabá na pravej strane, pečeň je znížená, ktorá je k nej pripevnená väzmi. Človek cíti bolesť v pravej hypochondrii.
 • poruchy správneho membránového dýchania. Osoba môže cítiť nedostatok vzduchu
 • žalúdočný reflux
 • výstup žalúdka z brušnej dutiny do hrudnej dutiny, a tým aj funkčné poruchy tráviaceho ústrojenstva
 • bránica nepriamo ovplyvňuje aj naše držanie tela.

Čo robí osteopat

Takže, keď ležíte na gauči a lekár vykúzľuje cez bránicu, pokúsi sa ju uviesť do normálnej prevádzky. Zahŕňa slabý sval v práci a uvoľňuje kŕčovitý sval. Osteopatia jemne, takmer nepostrehnuteľne pre pacienta, pôsobí na tkanivá nášho tela a snaží sa vyvážiť pohyb bránice tak, aby obidve jeho polovice začali pracovať rovnako..

Osteopatický lekár tiež sleduje, ako dýchate. Počas dýchania by sa naše rebrá mali rozširovať do strán a mierne stúpať. Ak je však niektorá hrana bránice slabá, rebrá sa napríklad napríklad len zdvihnú, ale nepohybujú sa od seba..

Dôvody slabosti bránice sú rôzne. Na ich odstránenie môže lekár pracovať nielen so septom, ale aj so žebrami, perikardiálnymi väzmi vnútri hrudnej kosti. Ak uvoľníte tieto väzy, nervy, ktoré idú do bránice, začnú normálne fungovať, čo znamená, že samotný sval bude mať tón.

Niekedy je bránica zapojená do statickej kompenzácie jedného alebo viacerých svalových reťazcov. V takom prípade je úlohou lekára obnoviť normálnu činnosť celého reťazca. A to znie už dosť neuveriteľne - niekedy musíte obnoviť prácu celého hlbokého myofasciálneho reťazca, ktorý zahŕňa všetky naše bránice. Tento reťazec je základom stabilizačného systému nášho tela. Ale na to nemusíte pacienta krútiť a drviť, používa sa oveľa jemnejších techník.

Po obnovení normálneho fungovania brušnej bránice počkajte na zlepšenie fungovania vnútorných orgánov, ktoré uvoľnili kŕč alebo zaujali svoju normálnu polohu a teraz môžu pracovať v plnej sile..

Dodávame, že odporúčame, aby ste dôverovali iba certifikovaným a certifikovaným lekárom pracujúcim na klinikách s licenciou na poskytovanie lekárskych služieb.

Spievajúce dýchanie: čo to je, prečo správne dýcha pri spievaní tak dôležitých + podporných cvikov

Takže sa naučíte spievať. Kde začať? Tomuto problému sme už venovali článok. Tentoraz sme sa rozhodli riešiť najbežnejší problém, ktorý sa vyskytuje medzi začínajúcimi spevákmi: problém správneho dýchania pri speve.

Spravidla je to jedna z prvých otázok, ktoré majú začiatočníci: prečo dýchanie končí tak rýchlo? Čo to znamená správne dýchať pri speve? Ak chcete prestať byť začiatočníkom vo svete vokálov, musíte ovládať základné informácie: čo je to spev dychu? Ako sa líši od zvyčajných? Ako všeobecne spoznať, či pri speve správne dýchate? Čo je to podpora a prečo je také dôležité, aby ste ju mohli „resetovať“? A tiež držte krok s niektorými bezpečnostnými opatreniami, ktoré vám pomôžu produktívne obchodovať bez toho, aby ste si lámali hlasné akordy :)

obsah

Hlasový kontrolný zoznam pre začiatočníkov

Existuje veľa spôsobov, ako analyzovať svoje dýchanie. Pripravili sme malý kontrolný zoznam pre začiatočníkov. Pokúste sa hneď spievať a potom si odpovedzte na tieto otázky:

 • Máte dostatok vzduchu na to, aby ste pri speve držali dlhú notu?
 • Môžete spievať celú frázu jedným dychom?
 • Znie váš hlas v plnej sile a je možné určiť jeho zafarbenie?
 • Čo so svojimi plecami - sú na svojom mieste, nebudú skákať? :)
 • Ste schopní ovládať ostrosť hlasu? Znie to mäkko?
 • Aký je váš pocit v krku - je to v poriadku, bolí to??

Ak ste na všetky alebo na niektoré otázky odpovedali jednoznačne „nie“, je pravdepodobné, že váš problém je presne v nesprávnom dychu. Pred začatím tohto problému sa pozrime, aké druhy dýchania existujú..

Druhy dýchania

Dýchanie je teda podmienečne rozdelené do nasledujúcich typov:

 1. Klavikulárne alebo horné dýchanie. Ak si všimnete, že vaše plecia počas spevu „skočia“, použijete ho. Toto je najpovrchnejší typ, do ktorého sú aktívne zapojené iba horné časti pľúc;
 2. Hrudníkové alebo medzirebrové. Venujte pozornosť hrudníku: počas spevu by sa nemal znižovať a stúpať, ale mal by byť rovnomerný. Pri tomto druhu dýchania sa hrudná klietka rozširuje zdvíhaním rebier a náš hlavný dýchací sval - bránica - zostáva neaktívny;
 3. Brušná alebo bránica. Toto je najkompletnejší a najhlbší typ. Presne to potrebujeme: pri speve sa musíme naučiť, ako správne používať bránicu a brušné svaly..

Dýchanie piesne: prečo je to také dôležité?

Takže spievanie dýchania je presne brušné alebo bráničné dýchanie. Metóda „take air“ je hlavným faktorom, ktorý určuje kvalitatívne charakteristiky výsledného zvuku. Preto je dych pri spievaní jednou z najdôležitejších úloh, aby sme sa naučili krásne spievať. Je to „podpora spevu“ (subjektívny zážitok z trupu počas spevu, v skutočnosti - nastavený dych) vytvorený správne zadržaným dychom, ktorý vedie k stabilite vašich vokálov, to znamená, že udržiava stabilný rovnomerný zvuk..

V skutočnosti schopnosť dýchať pri speve určuje silu a trvanie vášho zvuku. Vzduch, ktorý v nás máme, vzhľadom na jeho správne použitie pri extrakcii zvuku, je dosť dlhý na niekoľko výkrikov, ale problémom je, že nemáme dostatok kyslíka: preto musíme „nájsť podporu“ a naučiť sa ju „resetovať“ aj po každá spievaná fráza. Poďme na to.

Prop vokály: podrobná analýza

Ako slávny ruský operný spevák Fyodor Ivanovič Chaliapin, jeho učiteľ, tenorista Dmitrij Usatov napísal vo svojich spomienkach, priblížil sa k svojim študentom, zbil ich do hrude a zvolal: „Podporte, sakra! Lean! “ Spev je jedným z najzáhadnejších konceptov vokálu. Každý ju opisuje rôznymi spôsobmi. Ako sme už uviedli, podpora je subjektívnym pocitom v oblasti trupu, ktorý vzniká pri správnom diafragmatickom dýchaní počas spevu. Jednoducho povedané, ide o pocit vnútorného tlaku. Napríklad sa cítite „podporovaní“ vo chvíli, keď ste kašľali (vo zveličenej forme) alebo, napríklad, ufrkli ste sa na mačku.

Náš hlasový sval - bránica - je v ohnutej polohe. Keď nasnímame vzduch do spodnej časti pľúc, okamžite tlačia na bránicu a bránica sa narovnáva. Našou hlavnou úlohou pri speve je udržiavať vzduch vo vnútri čo najdlhšie a jemne ho aplikovať na hlasovú komunikáciu: po malých častiach a rovnomerne. To je presne tajomstvo rovnomernej, mäkkej tvorby hlasu: nepriamou kontrolou bránice bránime nepretržitému vysokorýchlostnému úniku vzduchu, ktorý nám bráni v nakreslení poznámky.

Najpotrebnejší pocit, ktorý vám pomôže nasávať vzduch s bránicou a rozširovať rebrá, je strach. Pokúste sa vystrašiť! Okamžite budete cítiť, ako sa vaše rebrá rozširujú. Opraviť tento pocit. Keď ideme do tejto pozície (akoby „zoskupovanie“, vytvorenie „vzduchového bodu“ vo vnútri), pracujeme s naším vnútorným tlakom: musíme udržať tento tlak, túto „podporu“..

Je tiež dôležité nezabudnúť na tzv. „Pokles podpory“. Uvoľnenie podpory je nevyhnutné, aby ste pred každou novou frázou po vdychovaní mali stabilný „váš“ štandardný vzduch a „váš“ určitý tlak, od ktorého je najjednoduchšie začať. Preto po ukončení vety ostro vydýchnite: týmto spôsobom stratíte vzduch zostávajúci po spievanej fráze. Vysávaním vzduchu sa budete cítiť ako „tlačenie“ bránice vpred. Teraz, keď sme prišli na to, čo je podpora, poďme na cvičenia..

Správne dychové cvičenia

Cvičenie číslo 1

Začnime najjednoduchším cvičením: toto je každodenné cvičenie:

 1. Ľahnite si na chrbát.
 2. Položte ruky na svoje strany;
 3. Namierte palce na stred brucha;
 4. Nadýchnite sa a vydýchnite, snažte sa dýchať iba žalúdkom.

Prvá vec, ktorú musíte začať pri začatí nasledujúcich cvičení, je póza, v ktorej spievate. Pamätajte, že máme správny spev dychu - bránicu alebo brucho. Pri cvičení stojte alebo sedte na stoličke. Vysoká stolička je perfektná. Nezabudnite, že vaša hruď by mala byť rovnomerná, nemala by stúpať a klesať a vaše ramená by nemali preskakovať - ​​to všetko naznačuje, že máte zlú kontrolu nad bránicou a snažíte sa vyvíjať tlak na vzduch zhora. Ďalšie tajomstvo: ak žalúdok zmizne, keď dýchate, stále zachytávate vzduch v hrudníku. Sledujte svoju brušnú dutinu: počas spevu by malo byť „nafúknuté“. Počas vyučovania sa v tomto stave udržujte.

Cvičenie číslo 2

Počas spevu musí byť membrána „vytlačená“ zo seba, aby vzduch pomaly bez námahy vychádzal cez glottis.

 1. Než začnete spievať, naplňte žalúdok vzduchom;
 2. Udržujte vzduch v sebe (nezabudnite: hrudník a plecia by mali byť pokojné!);
 3. Začni spievať, akoby „mačkal“ brušnú dutinu vpred;
 4. Znížte tlak, keď spievate frázu.

Cvičenie číslo 3

Pokúste sa zobrať tento zvuk - prerušovaný „a“ alebo „c“ so zalapaním po dychu, akoby vzduch vyfúkol malý balónik (aj tento zvuk je podobný zvuku, ktorý vydávate, keď sa bojíte), a skúste ich „napísať“ priamou čiarou, udržanie zvuku v jeho trvaní. Zaznamenajte, ako opatrne ste odvzdušňovali vzduch. Cítite vnútorný tlak: je stabilný, nespotrebúva sa rýchlo a vydrží dlho. Toto cvičenie vás naučí spotrebovávať minimálne množstvo vzduchu..

Cvičenie číslo 4

Nadýchnite sa v žalúdku a zadržte dych. Začnite počítať: jeden, dva, tri, štyri, päť... Pomaly plným hlasom a koľko sa ukáže. Zvyčajne sa ukáže asi pätnásťkrát. Hlavnou vecou nie je výdech medzi číslami a zdržiavanie sa v zadržanom dychu. Ak vykonávate toto jednoduché cvičenie každý deň, vaše dýchanie sa postupne predlžuje..

Ďalšie cvičenia:

 1. Zveme zvuk „c“ a začneme rytmicky „tlačiť“. Štyri krátke hovory, jedno dlhé.
 2. Berieme slabiku „ma“ a pokúsime sa ju natiahnuť pár opatrení. Vašou úlohou je ťahať samohlásku tak dlho, ako je to možné. Nadýchnite sa, zapíšte si: podržte.
 3. Poďme komplikovať: vezmite niekoľko slabík. Spievame na jednej note. Vašou úlohou je distribuovať vzduch tak, aby ste mali dosť do konca vety.

Veľa štastia A nakoniec, poďme hovoriť o bezpečnosti.

Bezpečnosť spevu

Pri speve dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. to pomôže vyhnúť sa problémom, ako je napríklad rozpad väzov. Počas nezávislých štúdií dodržiavajte niekoľko jednoduchých pravidiel:

 1. Keď sa prebudíte, nezačnite okamžite cvičiť. Vaše väzy sú naplnené vodou.
 2. Pri zápalových procesoch hrtanu nespievajte / nesepíchajte. Neuložíte nič, len naopak.
 3. Odložiť triedy počas menštruácie: vazy sú extrémne zraniteľné v dôsledku prietoku krvi.
 4. Slávna respiračná gymnastika Strelniki by sa mala študovať iba s učiteľom. Skráti dych.
 5. Mierna bolesť bránice a brušných svalov počas cvičenia je normálna; vaše svaly sú trénované ako akékoľvek iné. Ale ak sa cítite zle, máte závraty alebo slabosti - odložte hodiny na nabudúce.
 6. Pred spevom nedráždi sliznicu hrtanu! Odložte všetko sladké a slané a položte na semená krížik.
 7. Nespievajte „sucho“ - pravidelne navlhčujte hrdlo čistou vodou: nepretržitá cirkulácia suchého vzduchu je tiež škodlivá pre väzivo.

A pamätajte: zapojiť sa výlučne do samovzdelávania bez účasti učiteľa je dosť zbytočná vec a stále riskujete, že vám zlomia väzy. Ak sa naozaj chcete naučiť spievať, potom prvým krokom je nastavenie správneho dýchania pri speve. Navštívte nás v škole s rybami, máme učiteľov, ktorí vám radi pomôžu :)

Kýla v oblasti bránice: čo je nebezpečné?

Medzi rôznymi patológiami spojenými s vrodenými malformáciami je zvláštny variant prietrže - bránice. Sú to špeciálne patologické stavy spojené s vytváraním otvorov, ktoré nie sú typické pre zdravého človeka v najdôležitejšom respiračnom svale, a prepážkou medzi dutinami - bránica. Takéto kýly sú zdraviu nebezpečné, často sa musia chirurgicky odstrániť, aby nespôsobili ujmu a nevyvolávali rôzne dýchacie ťažkosti..

Čo je diafragmatická prietrž
Diafragmatická hernia (hernia bránice, mediastinum) sa nazýva patologický stav sprevádzaný pohybom časti orgánov z brušnej dutiny do hrudníka alebo mediastina (zóna srdca a krvných ciev) cez zväčšené prírodné otvory alebo získané diery, defekty v bránici. Tieto kýly môžu byť vrodené alebo získané, často traumatickej povahy. Takéto kýly sa zistia asi v 6% prípadov chorôb tráviaceho traktu.

príčiny
Kýly sa zvyčajne vyskytujú ako vrodená vada v určitých oblastiach bránice, alebo sa dajú získať - traumatické alebo netraumatické..
Skutočná kýla bránice sa vyskytuje v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku a orgány spolu s tkanivami bránice sú stlačené dovnútra. V tomto prípade má prietrž hernia gate (tkanivo samotnej bránice).
Falošné kýly sú v skutočnosti diery v bránici, ktoré nie sú zarastené v embryonálnom období, keď bola nutná komunikácia medzi hrudníkom a brušnou dutinou..
Príčiny hernie môžu byť v prítomnosti oslabených oblastí bránice, pretrvávajúci kašeľ, predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri ascite, obezite, uzavretých a matných poraneniach bránice, poranenej bránici, nádore bránice..

Príznaky bránice hernie
Prejavy diafragmatických hernií môžu byť rôzne, od asymptomatického priebehu až po akútne klinické príznaky. Závisí to od troch hlavných faktorov:
- aké orgány išli do oblasti prietrže, sú v oblasti kýlovej brány excesy alebo kompresia brušných orgánov?
- je tu premiestnenie a kompresia pľúc a mediastinálnych orgánov orgánmi, ktoré spadli do prietrže
- veľkosť prietrže a jej brán, nepravidelnosti v samotnej bránici.
Kýly sa často necítia dlho alebo sa prejavujú atypickými všeobecnými sťažnosťami, najmä ak je veľkosť defektu malá. To môže byť:
- pocit ťažkosti alebo bolesti v jamke žalúdka, pod rebrámi
- búšenie srdca a dýchavičnosť, najmä v určitých polohách tela (ležiace) alebo po ťažkom jedle
- dunenie, transfúzia, kňučanie v hrudi, pri projekcii prietrže
- vzpriamené sťažnosti takmer zmiznú
- keď žalúdok vstúpi do prietrže, dôjde k paradoxnej dysfágii (tekuté jedlo prechádza horšie ako tuhé jedlo)
- pri porušení dôjde k prudkej bolesti v polovici hrudníka, ktorá vyžaruje z lopatky alebo chrbta.

diagnostika
Diagnóza kýly je pomerne komplikovaná, dá sa predpokladať, že naznačuje poranenie brucha a hrudníka, ako aj pri typických ťažkostiach. Príznakom prietrže môže byť narušenie pohyblivosti hrudníka s vyhladením medzirezortných priestorov na časti prietrže, stiahnutie z tej istej strany brucha. Pri počúvaní hrudníka sa počuť peristaltika žalúdka alebo čriev v hrudi so slabým dýchaním. V tomto prípade je stanovené premiestnenie mediastinálnych orgánov v smere opačnom k ​​lézii.
Presná diagnóza sa zisťuje ultrazvukom, fibrogastroduodenoskopiou, manometriou pažeráka a röntgenovým vyšetrením. Obrázky zobrazujú typické hladiny tekutín alebo jedla, ako aj typické oblasti črevných nepravidelností. Na určenie presného obsahu prietrže sa používa kontrastná röntgenová štúdia. V niektorých prípadoch je na objasnenie diagnózy nevyhnutné zavedenie pneumoperitonea (vzduch do hrudníka a brušnej dutiny)..

Liečba bránice hernie
Konzervatívne metódy na liečbu diafragmatickej kýly neboli vyvinuté, takéto metódy nemajú žiadny účinok. Ak sa zistí prietrž, liečba je iba chirurgická. Operácia sa vykonáva prístupom cez hrudník alebo hornou laparotómiou v závislosti od umiestnenia a veľkosti prietrže. Podstatou operácie je redukcia orgánov, ktoré tvoria kýlu na miesto po rozrezaní adhézií, so súčasným odstránením a zošitím defektov bránice. V prípade veľkých defektov bránice sa plastická chirurgia vykonáva s defektmi nahradenými nylonovými, teflónovými alebo nylonovými klapkami..
Pri obmedzenej prietrži, revízii orgánov a tkanív pri prietrži, excízii neživotaschopných tkanív s plastickou chirurgiou zvyšných.

Profylaxia bránice hernie
Metódy špecifickej profylaxie bránice prietrže neboli vyvinuté. Medzi nešpecifické metódy patrí udržiavanie zdravého životného štýlu, správna výživa, odmietnutie práce s prudkým zvýšením tlaku v bruchu, prevencia zápchy, pravidelné vyšetrenia chorôb tráviaceho ústrojenstva..

komplikácie
Medzi hlavné komplikácie patrí štipka prietrže s výskytom silnej bolesti a riziko rozvoja mediastinitídy a peritonitídy. Okrem toho môžu existovať komplikácie, ako sú vredy prietrže žalúdka a chronická gastritída, krvácanie z poškodených tkanív s rozvojom anémie, refluxná ezofagitída spôsobená zníženým intratorakálnym tlakom a tlak na pažerák..

účinky
Dlhodobá prietrž vedie k tvorbe GERD (gastroezofageálna refluxná choroba) s typickými prejavmi, ako aj asténiou v dôsledku podvýživy, nepohodlia v žalúdku a črevách. Opakované menšie krvácanie počas traumy tkaniva vedie k závažnej anémii.

ďalej
Klasifikácia diafragmatických kýiel je pomerne podrobná, v závislosti od ich umiestnenia v bránici. Medzi netraumatické kýly patria:
- falošné (bez herniálneho vaku) prietrže - v skutočnosti clona bránice
- pravá kýla bránice (vyčnievanie tkanív bránice v slabej zóne s tvorbou vaku)
- atypická pravá kýla
- hernie v oblasti prírodných otvorov v bránici (ezofageálna prietrž bránice).
Slabými oblasťami pre skutočné kýly môžu byť:
- perikostálny (parasternálny)
- periosternal
- Lumb-rebrovej.

„Tipy na osteopat: ako správne dýchať“

Premýšľali ste niekedy, ako dýchame? Dýchanie je, samozrejme, čiastočne autonómnym procesom, nemusíme premýšľať o vdychovaní a výdychu, ale zároveň môžeme ľahko upraviť jeho hĺbku, frekvenciu a zadržať dych. Alexander Ivanov hovorí v novom článku o tom, ako funguje náš dýchací systém a zdieľa dýchacie techniky..

Správne dýchanie je kľúčom k zdraviu! Foto: pixabay.com

AKO JE NAŠE INŠTALOVANÝ NÁŠ SYSTÉM

Úlohou dýchacieho systému je poskytovať kyslík a odstraňovať oxid uhličitý z tela. Premýšľajte o tom, bez jedla môžeme žiť mesiac, bez vody - týždeň a bez kyslíka nemôžeme vydržať 5 minút! Nie je náhodou, že v starovekej čínskej medicíne sú dýchacie poruchy spojené s takmer všetkými ľudskými chorobami. Kľúčom k zdraviu je preto správne dýchanie!

Centrum dýchania sa nachádza v mozgu alebo skôr v jednom z jeho oddelení - medulla oblongata. Ťažká rana do zadnej časti hlavy môže spôsobiť mozgový edém a poškodenie dýchacieho centra, ktoré ohrozuje život.

Náš dýchací systém je prezentovaný ako nosná dutina, nosohltana, hltana, hrtanu, priedušnice, priedušiek a pľúc. Pri dychu sa jedná o mnoho anatomických štruktúr - kostí, svalov, fascie. Hrudník je prípad pľúc a srdca. Hrudné kosti predstavujú hrudná časť vpredu, chrbtica v chrbte a rebrá zo strán..

Hrudník má ochrannú kostrovú úlohu. Obmedzenie pohybu týchto kostí (dysfunkcia rebier, hrudnej kosti a chrbtice) často ovplyvňuje naše dýchanie. Ak existuje veľa takýchto dysfunkcií, potom sa zníži ventilácia pľúc a proces dýchania sa preruší. Rovnako ako po prenesenej pneumónii (zápal pľúc) alebo priedušiek môže dôjsť k opačnému účinku - vytvárajú sa pleurálne adhézie (jazvy), ktoré obmedzujú pohyb kostí na hrudi a ovplyvňujú biomechaniku..

Prípadová štúdia:

Na recepcii pri dýchaní prišiel mladý muž s bolesťou v rebrách. Preskúmanie odhalilo obmedzenie pohybu rebier pri inšpirácii na pravej strane, to znamená, že rebrá na pravej strane pri inšpirácii boli výrazne za rebrámi vľavo. Tiež našiel obmedzenie pohybu kupoly bránice na pravej strane. Z anamnézy vyplynulo, že pred rokom mladý muž trpel pravostrannou pneumóniou. Vykonali sme korekciu pľúc, hrudníka (rebier, hrudnej kosti, hrudnej chrbtice), bránice. Po korekcii sa zlepšil pohyb v hrudníku počas dýchania. Pacient zaznamenal zníženie bolesti a úľavu pri dýchaní: „Dýchanie sa zjednodušilo.“ Po opakovanej korekcii po dvoch týždňoch bolesť úplne zmizla - biomechanika dýchania sa obnovila. Na konsolidáciu výsledku som odporučil vykonať techniku ​​„úplného dychu“ na mesiac (táto technika je opísaná nižšie).

Pri dýchaní zohráva osobitnú úlohu silný sval - brušná bránica, ktorá oddeľuje hrudné a brušné dutiny a vytvára mobilitu (mobilitu) vnútorných orgánov. Membrána hrá dôležitú úlohu v biomechanike ľudského tela a najmä pri dýchaní.

Ezofág, aorta a dolná vena cava prechádzajú bránicou. Preto pri dysfunkcii bránice môžu nastať problémy v tráviacom systéme (hiátová hernia, reflux), ako aj zhoršené dodávky krvi a krvný výtok. Po inšpirácii sa dómy bránice znižujú, rozširujú priestor v hrudníku a vyvíjajú tlak na brušné orgány a na výdych sa bránica splošťuje a vytvára opačný pohyb. K obmedzeniu pohybu bránice dochádza napríklad potom, keď trpí zápalové ochorenia pľúc, žalúdka, pečene..

V prípade osteopatie je obnovenie pohybu bránice základnou technikou, pretože, ako už bolo uvedené, účinok bránice má v tele globálny význam. Hlavnou úlohou osteopatu je obnoviť pohyblivosť kupoly bránice, zlepšiť jej saciu funkciu..

TROJ TYPY Dýchania: PRESTOŽENÉ, ABDOMINÁLNE A ZMIEŠANÉ

Dýchanie sa zvyčajne delí na tri typy: dýchanie na hrudi, bruchu a zmiešané. Z názvu je zrejmé, že pri dýchaní hrudníka sa jedná hlavne o hrudník, to znamená, že pri vdýchnutí sa hrudník rozširuje a pri vydýchaní sa zužuje. Pri dýchaní brucha pozorujeme väčší pohyb brucha, ktoré sa každým dychom nafukuje ako bublina a potom zostupuje. Zmiešané dýchanie zahŕňa rovnakú účasť hrudníka aj brucha. Predpokladá sa, že typ dýchania na hrudi je typický pre ženy a typ brucha pre mužov. Väčšina ľudí dýcha zmiešane.

Z hľadiska biomechaniky je výhodný zmiešaný typ dýchania, pretože sa na ňom podieľajú všetky štruktúry, zatiaľ čo pľúca sú dobre vetrané..

Existuje tvrdenie, že správne dýchanie je dýchanie v žalúdku. Dodržiavajte to spravidla odborníci na jogu a iné podobné praktiky. Všimol som si, že ak máte zmiešané dýchanie, nemusíte prejsť na brušný typ dýchania. To je zbytočné. Ale brušný typ dýchania alebo diafragmatické dýchanie je účinná technika pri niektorých ochoreniach a môže sa použiť napríklad pri meditačných praktikách alebo po osteopatickej liečbe..

Po osteopatickej korekcii prolapsu vnútorných orgánov (prolaps čriev, žalúdka, obličiek) sa odporúča vykonať brušné dýchanie. Techniku ​​uvádzam nižšie.

Cvičenie „Membránové dýchanie“

Dýchacie cvičenia by sa mali vykonávať trikrát až štyrikrát denne, 1 hodinu pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle. Pri správnom cvičení by nemali byť žiadne závraty, búšenie srdca, dýchavičnosť, zívanie, bolesť hlavy, znecitlivenie prstov alebo iné nepríjemné príznaky..

Východisková poloha: ležiace na chrbte, nohy ohnuté v kolenách, ruky na bruchu, zatvorené oči, telo je uvoľnené. Urobte aktívne výdychy a znížte tlak v bruchu, zatiaľ čo žalúdok je zasunutý, bránica stúpa. Po vydýchnutí zadržte dych po dobu 3 sekúnd, kým sa nebudete musieť nadýchnuť. Potom sa nadýchnite, zatiaľ čo žalúdok vyčnieva, nafukuje sa ako guľa, membrána sa napína a jej klenba klesá. Potom cyklus zopakujte. Vykonajte 8-10 krát.

CVIČENIE „PLNÝ CHRÁN“

Postavte sa alebo sedte vzpriamene. Dýchajte nosom tak, aby sa najskôr naplnila spodná časť pľúc. To sa dá dosiahnuť nafúknutím brušnej steny (ak počas inhalácie zatiahnete žalúdok, potom sa naplní iba horná časť pľúc, čo predstavuje menej ako polovicu potenciálneho vzdušného priestoru).

Potom vyplňte strednú časť pľúc a roztiahnite spodnú časť rebier a hrudníka. Potom naplňte hornú časť pľúc vzduchom, mierne zdvihnite ramená a natiahnite do žalúdka, zadržte dych na niekoľko sekúnd, potom pomaly vydýchnite, postupne do žalúdka..

S úctou,
Ivanov Alexander Alexandrovič - kandidát na lekárske vedy, osteopat, neurológ, naturopat, člen Ruskej osteopatickej asociácie, popularizátor zdravého životného štýlu a vedomý prístup k zdraviu.

Ochorenia bránice: bránica, klonická bránica (škytavka), paralýza bránice, bránica prietrže, liečba, príznaky

Membrána, „brušná bariéra“, je silný svalový orgán, ktorý oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny a svojím tónom udržuje vnútro-brušný tlak. Tento tón pretrváva tak pri nízkej (enteroptóze), ako aj pri vysokom postavení bránice (ascites, plynatosť, tehotenstvo), čo poskytuje účinnosť aktívneho znižovania membrány počas inspirácie. Membrána je hlavný dýchací sval, ktorý sa podieľa aj na krvnom obehu. Rytmické respiračné pohyby bránice podporujú dýchanie od momentu narodenia a nezastavujú sa úplne, ako bolo stanovené rádiologicky, ani počas prestávky počas Cheinstockovho dýchania. Membrána je obzvlášť dôležitá pre ventiláciu dolných častí pľúc, kde sa atelektáza najčastejšie vyvíja napríklad po chirurgickom zákroku. Membrána, ktorá sa sťahuje, spája okraje dolného otvoru hrudníka, do istej miery antagonistu medzirebrových svalov, ktoré zdvíhajú znížené oblúky rebier a tým rozširujú spodný otvor hrudníka. Interakcia s intercostálnymi svalmi poskytuje obzvlášť účinné zvýšenie objemu pľúc. Pri paralýze bránice počas inšpirácie sa falošné rebrá odkláňajú do strán a epigastrická oblasť sa zväčšuje.
Významne sa podieľa aj na diafragme v krvnom obehu. Úzko opletená pečeň s nohami a kupolou, bránica počas inhalácie vytlačí venóznu krv z pečene a súčasne zníži tlak v hrudníku, čím uľahčí odsávanie venóznej krvi z hlavných venóznych kolektorov do srdca..
Membrána plní svoju komplexnú funkciu svalového orgánu dýchania a krvného obehu vďaka komplexnej inervácii, ktorá tiež určuje početné neuroreflexné reakcie bránice v prípade porušenia centrálnej nervovej a autonómnej regulácie..
Pri emfyzéme vedie dlhodobé zvýšenie funkcie bránice k jej hypertrofii a potom k degeneratívnym zmenám (tuková degenerácia) s dekompenzáciou funkcie, ktorá má veľký význam pri vývoji respiračného a pľúcneho srdcového zlyhania pri ochoreniach pľúc. Atrofia svalových vrstiev bránice sa vyskytuje pri paralýze frenického nervu, napríklad po terapeutickej frenickej záťaži pri pľúcnej tuberkulóze..
Výška postavenia a pohyby bránice na klinike sa posudzujú podľa zdanlivého pohybu bránice v tieni pri dýchaní (Littenov fenomén), nárazom hraníc pľúc s brušnými orgánmi, ako aj podľa respiračných pohybov falošných rebier, čiastočne rytmickou zmenou retrakcie a opuchu epigastrickej oblasti. Nízke postavenie diafragmy sa pozoruje pri emfyzéme, výtokovej pohrudnici, perikarditíde atď., Pri ascitoch, nadúvaní a intraabdominálnych nádoroch. Najvýraznejšie údaje sa zisťujú fluoroskopicky..
Syndróm bráničnej bolesti je spôsobený tým, že phrenicus inervuje centrálnu časť bránice, prečo sa bolesť prenáša cez štvrtý krčný nerv na krk a do oblasti lichobežníkového svalu (brachiálny, akromiálny znak) a medzi medzirebrovými priestormi v hrudnej kosti (najmä doprava) sú medzi nimi bolesti nohy sternocleidomastoidného svalu. Periférna časť bránice je inervovaná z medzirebrových nervov a bolesť sa týka spodnej časti hrudníka, epigastrickej oblasti a brušnej steny; tiež sa pozorujú reflexné bolesti, ako je angína, prenášané n. vagus.

diafragmatickej

Diafragmatitída sa zvyčajne nazýva zápal pohrudnice pokrývajúcej bránicu (t. J. Samotná bránica), niekedy v kombinácii s poškodením samotného bránice. Pri zápaloch výtoku, zvlášť hnisavom, zápalový proces často prechádza do bránice. V tomto prípade môže dôjsť k defektívnej diafragmatitíde so značnou stratou jej funkcie ako jedného z vážnych následkov pohrudnice; podobný jav sa vyskytuje pri perikarditíde, zvlášť purulentnej, pri mediastinoperikarditíde, ako aj pri peritonitíde, napríklad búšenej diafragmatickej abscese, pri ktorej hnis nachádza výtok cez lymfatické trhliny v prieduške. Abdominálny syndróm s krupóznou pneumóniou, pleuritou, reumatickou perikarditídou môže byť spôsobený prechodom zápalového procesu cez lymfatické cesty bránice do priľahlých častí peritonea..
Zápal svalového tkaniva bránice v klasickej podobe sa vyvíja pri trichinóze, keď je bránica, spolu s medzirebrovými svalmi, jazykom, atď., Obľúbeným miestom na lokalizáciu parazita a keď sú na okrajoch rebier ostré bolesti, dýchavičnosť s častým plytkým dýchaním. v bránici sú časté krvácania, ktoré môžu vysvetliť bolesť na hrudníku, s tyfusom - nekróza bránice.

Kŕč klonickej bránice (škytavka)

Klonické záchvaty bránice (škytavka) sú nezvyčajne neškodné fenomény, niekedy ohrozujú život, častejšie sa vyskytujú reflexne v reakcii na podráždenie susedných orgánov, preťaženie žalúdka, začiatok peritonitídy, podráždenie frenického nervu prostredníctvom mediastinálneho nádoru, aortálnu aneuryzmu alebo od excitácie centra nachádzajúceho sa blízko centra. s respiračnými, —agonálnymi škytavkami, ktoré majú takú zlú prognostickú hodnotu, uremické škytavky, škytavky s mozgovou apoplexiou, encefalitída, s venóznym kongesciou.
Liečbu. Podráždenie kože (horčica, trenie pokožky kefami, éter pod kožu), rozptyľovanie pozornosti pacienta, excitácia dýchacích centier (vdychovanie oxidu uhličitého v čistej forme alebo vo forme karbogénu), lobelia, chinidín (ako zníženie excitability bránice), alkoholizácia a ako posledná možnosť transekcia brušný nerv.
Tonická kŕč bránice sa pozoruje pri tetanii, tetane a peritonitíde. Terapia - chloroform, éter.

Paralýza clony

Paralyzácia membrány sa vyznačuje vysokou postavou. Pri dýchaní dochádza k divergencii po stranách dolných rebier, nepučúva, ako zvyčajne, epigastrická oblasť, pečeň neklesá. Počas práce a vzrušenia sa vyvíja dýchavičnosť. Zmena hlasu, slabosť kašľa, kýchanie. Stres počas defekácie. Pri úplnej paralýze sa môže vyskytnúť fatálna asfyxia po minimálnom strese..
Membránová prietrž (falošná a pravdivá). Diafragmatická hernia sa zvyčajne nazýva falošná traumatická hernia (hernia diaphragmatica spuria, traumatica; evisceratio), keď v typických prípadoch po bodnutí rany alebo tupom poranení zpravidla žalúdok a črevá vyčnievajú do dutiny hrudníka cez bránicu vľavo. Závažná dýchavičnosť, zvracanie, škytavka sa môžu vyvinúť a môže dokonca dôjsť k smrti v dôsledku šoku. Štúdia zistila tympanitídu v hrudníku, neprítomnosť respiračného hluku, posun srdca, najmä charakteristické irizujúce črevné šelesty v hrudníku alebo hemotoraxe, sprievodnú pohrudnicu, peritonitídu, ostré rádiologické zmeny..
Praktický lekár sa často zaoberá dlhodobými následkami poranenia, o ktorých pacient nie vždy hovorí - považuje za potrebné to povedať bez osobitného vyšetrenia.
Pacient má zvyčajne iba nevoľnosť, zvracanie alebo príznaky črevnej obštrukcie. Môžu sa vyskytnúť príznaky kompresie mediastinálnych orgánov. Pri vyšetrovaní je dôležité venovať pozornosť jazve z rany. V hrudi tiež nachádzajú neobvyklú oblasť tympanického zvuku; respiračná pohyblivosť hrudníka je obmedzená (zvyčajne vľavo), dýchacie zvuky sú zoslabené alebo nepočuté, srdce je premiestnené. Na rozdiel od pneumotoraxu nedochádza k vydutiu medzirebrového priestoru, ale charakteristická je devastovaná epigastrická oblasť, najmä črevné zvuky prolapaného žalúdka a črevá, ktoré sú počuť v gradientoch. Röntgenové vyšetrenie po odobraní bária podrobne objasní obrázok.
Najzávažnejšou, niekedy fatálnou komplikáciou je črevná obštrukcia. Chirurgické ošetrenie, technicky náročné.
Viac zriedkavo emb. pravá diafragmatická prietrž (hernia diaphragmatica vera) sa uplatňuje, keď je vrodená chyba pri vývoji diafragmy (zvyčajne za xiphoidným procesom) v žalúdku alebo hrubom čreve v prednom alebo zadnom médiu, vo vrecku jedného alebo všetkých listov bránice..
V posledných rokoch, pri rozsiahlom röntgenovom vyšetrení pacientov, nie je neobvyklé nájsť malé bráničné kýly v samotnom hiatus eesophageus, pričom horná časť žalúdka vyčnieva nad bránicu. Pacient predstavuje nejasné dyspeptické ťažkosti, niekedy trpí závažnejšou reflexnou angínou pectoris v dôsledku podráždenia vagu prechádzajúceho v blízkosti a koronárneho spazmu. Zriedkavo sa vyskytujúca jednostranná relaxácia, relaxácia alebo nedostatočnosť bránice, ktorá bola objavená náhodne pri výskyte bicej tympanitídy v neprítomnosti sťažností, by sa mala odlíšiť od diafragmatickej prietrže a röntgenové vyšetrenie odhaľuje vysoké postavenie bránice..

V tomto článku vám poviem o takom častom výskyte, ako je bráničný spazmus.

Z radosti pri prepadnutí bol ukradnutý dych.

Membrána (budeme hovoriť o hrudnej a brušnej bránici) je kupolovitý sval, ktorý oddeľuje hrudnú a brušnú dutinu. Pri vdychovaní sa táto kupola pohybuje nadol a otvára pľúca, zatiaľ čo vydychuje, naopak sa pohybuje hore a stlačuje pľúca a vytlačuje z nich vzduch. Dýchame cez tento sval. Pamätajte si okamih po úraze do žalúdka - bolesť, pocit kŕče a neschopnosť dýchať - to je reakcia bránice.

Ale nielen záchvaty môžu spôsobiť kŕče. V bežnom živote je najčastejšou príčinou stres a nie striekané emócie. Napríklad - niekto nás nevyvážil, sme naštvaní a naštvaní, ale keďže nemôžeme primerane reagovať na páchateľa (šéfa alebo pracovného kolegu, príbuzného alebo člena rodiny, priateľa...), emócie zostávajú vo vnútri. Emócie sú energiou, nemôžu ísť kamkoľvek, ak sa už objavili, takže všetko je vnútri komprimované, najmä bránica.

Ďalšou častou príčinou je zvracanie a silný kašeľ - ostré silné kontrakcie bránice, po ktorých často nemôže sama relaxovať.

Spazmus môže byť tiež spôsobený zápalom susediacich orgánov - gastritída, ezofagitída, pohrudnica, bronchitída, zápal pľúc, hepatitída, cholecystitída, pankreatitída..

V skutočnosti je bránica naprieč svalovou septom

telo a samozrejme všetko, čo ide zhora nadol alebo zdola nahor

musí ísť cez to. Máme záujem o nasledujúce

štruktúry, ktoré prechádzajú cez bránicu:

aorta, dolná vena cava, pažerák, abdominálny lymfatický systém

potrubnej siete. To všetko, spoločne alebo jednotlivo, sa sprísní, keď

kŕč bránice, čo vedie k zodpovedajúcemu

1. Aorta. Toto je nádoba s hrúbkou palca,

prenáša krv zo srdca do všetkých orgánov tela, ak kliknete na

brucho v strede, budete cítiť jeho zvlnenie, toto

poriadku. Ak je aorta utiahnutá kŕčovito

bránica, potom sa prívod krvi do celého zhoršuje,

čo je pod úrovňou srdca - celý žalúdok,

panvy, nohy, reflex tela zvýši krvný tlak.

2. Dolná vena cava. Tiež nádoba a tiež hrúbka palca. Na tom stúpa krv do srdca. Vedie rovnobežne s aortou. Pri kŕčoch bránice je obtiažny odtok krvi z nôh, panvy a brušných orgánov, čo predisponuje k rozvoju kŕčových žíl, hemoroidov, žilového prekrvenia a opuchu..

3. Pažerák. Membrána stláča a dráždi pažerák, je sprevádzaná pálením záhy, nepríjemným pocitom po jedle, ťažkosťami s prehĺtaním, nepríjemným pocitom v hrdle, pocitom hrudky „pod lyžičkou“, tendenciou vytvárať hiátovú prietrž.

4. Brušný lymfatický kanál. Tenká cieva, cez ktorú lymfa tečie z dolnej časti tela nahor, ak je stlačená bránicou, potom sa vyvíja lymfhostáza brucha, panvy a nôh, predispozícia k gynekologickým a urologickým procesom, únava, opuchy a pastovité nohy, celulitída na bokoch a zadku..

Okrem toho všetkého sa diafragma pripája k chrbtici a rebrám, počas kŕčov dochádza k nepohodliu, bolesti chrbta, rebier, vľavo a vpravo pozdĺž medzirebrových nervov a „srdcu“ pozdĺž nervov krku.

Membránové nervy, pravé a ľavé, sú vhodné pre bránicu, prechádzajú krkom a kľúčnou kosťou, takže pocity z bránice žalúdka a pečene sa často prenášajú až do oblasti kľúčnej kosti, ramien a lopatiek. Podráždené nervy, ktoré idú spolu s pažerákom, sú tiež podráždené, čo vedie k nepríjemným pocitom v krku, na krku, za ušami, môže dôjsť k zhoršeniu funkcie prehĺtania..

Ako vidíte, membránový spazmus nie je v žiadnom prípade neškodný, má veľa prejavov a môže zničiť váš život po celé desaťročia. Zároveň ho diagnostikujú lekári, ultrazvuk alebo röntgen, ale v našej medicíne - ak niečo nie je viditeľné, potom to nie je a nemôže byť. Málokto o ňom vie a len málokto hovorí.

Našťastie je možné membránový spazmus odstrániť a svalové uvoľniť. Na tento účel používam mäkké manuálne techniky a dávam klientom domáce úlohy, spravidla to trvá od jedného do niekoľkých sedení, v závislosti od individuálnej situácie osoby. Na začiatok si to môžete vyskúšať sami - zložte ukazovák a stredné prsty oboch rúk, stlačte proces xiphoidu (miesto, kde sa rebrá stretávajú v strede) pod uhlom 45 stupňov nahor a nadol a udržiavajte tlak, nadýchnite sa do hrude. Nepríjemné pocity, bolesť alebo nezvyčajné pocity v tomto procese naznačujú prítomnosť bráničného spazmu. Normálne by malo byť všetko pokojné.

Ako prevenciu odporúčam, aby ste v každodennom živote neustále dýchali v žalúdku a nedovolili vám nahromadiť emocionálny stres vo vnútri, aby ste zmenili svoj postoj k svetu a ľuďom. Ak ste napriek tomu v strese a mimo rovnováhy, odporúčam vám okamžite sa venovať intenzívnej fyzickej aktivite, kým nie ste úplne unavení, napríklad v drepe alebo tlačení nahor. Je tiež veľmi užitočné mávnuť paličkou, biť hrušku, kričať - to robia Japonci, v kancelárskych budovách sú špeciálne miestnosti..

Teraz viete, čo je to membránový spazmus a ako sa môže prejaviť!

Sledujte svoju bránicu, v prípade potreby si oddýchnite, vdychujte do žalúdka, upokojte sa, uvoľnite stres fyzickou aktivitou. Zlepší to kvalitu a životnosť vášho života.!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ak sa vyskytnú prvé príznaky medzistavcovej prietrže, je potrebné okamžite sa obrátiť na odborníka bez čakania na akútnu bolesť. V 90% prípadov nie sú potrebné chirurgické zákroky.
Medzi bráničné hernie patrí akýkoľvek pohyb vnútorných orgánov brucha a retroperitoneálny priestor do hrudnej dutiny vrodeným alebo formovaným v procese životných defektov bránice.
Všadeprítomné štatistiky hovoria, že takáto vrodená patológia, ako je pupočná prietrž, sa vyskytuje u 20% novorodencov, predčasne narodených detí po dobu jedného alebo dvoch mesiacov - v každej tretine, t.
Názov skupinyPríklad liečivaNačo sa to používa?