loader

Hlavná

Späť

Pupočná kýla u dieťaťa

Kýla sú výčnelkom vnútorných orgánov z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, v dôsledku defektov v stenách dutiny. U dojčiat je najbežnejším typom prietrže pupočník - jedná sa o vyčnievanie časti čreva do pupočného kruhu, oblasti, kde bola pupočníková šnúra pripevnená v maternici a kde sa nachádza pupok. Umbilická hernia je zvyčajne výsledkom narušenia vnútromaternicového vývoja a vytvorenia defektu v pupočnom kruhu s jeho nezatvorením. Môžu sa vyskytnúť aj problémy s poruchami obliekania pupočníkovej šnúry alebo v dôsledku zvýšenej tvorby plynu v čreve. V oblasti pupka sa niekedy vyskytuje prietrž, keď dieťa plače a odpočíva, ľahko sa prispôsobí miestu v pokoji.

Prečo sa vyskytuje pupočná kýla?

Asi štvrtým alebo piatym dňom života dieťaťa spadne pupočníková šnúra a rana zostáva v pupočníkovom kruhu. Samotný pupočníkový prstenec pozostáva z dvoch podmienených polovíc. V dolnej časti, kde močové cesty a močový kanál prešli, sa steny dobre stiahnu a potom vytvoria husté jazvové tkanivo pupka. Horná časť pozostávala z pupočnej žily, ktorá mala tenké steny bez svalovej vrstvy a veľmi aktívne sa nezmršťovala. Často, keď je v oblasti bruška dieťaťa oslabená špeciálna brušná fascia a keď je pupočníková žila slabá, vytvára sa špeciálna formácia - pupočná kýla.

Okrem toho je jedným z dôležitých faktorov pri tvorbe pupočnej kýly tiež problém dieťaťa, ktoré spôsobuje prudké zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Môže k tomu dôjsť v dôsledku častého plaču alebo plaču dieťaťa, zápchy alebo zvýšenej tvorby plynu. Plocha defektu v oblasti hornej časti pupočného prstenca môže byť dosť široká a potom prietrž nespôsobí dieťaťu úzkosť, ale ak je defekt malý a jeho okraje sú pevné, dieťa sa môže o túto formáciu obávať. Zvyčajne je u detí pupočná hernia ľahko korigovateľná a umbilikálne hernie sa dajú nájsť iba v dospelosti. Chirurgovia sa však niekedy stretávajú aj s nenastaviteľnými herniami pupočníkových kruhov, ak herniálny obsah vytvára priľnutie na vnútorných stenách kože..

Hlavným dôvodom vzniku kýly je dedičná predispozícia a svalová slabosť v oblasti prednej brušnej steny dieťaťa. Toto sa zvyčajne stáva u detí, ktorých otec alebo matka v detstve trpeli touto chorobou. V takýchto prípadoch je pravdepodobnosť, že sa u dieťaťa vyvinie prietrž, približne 70%.

Zaznamenávajú sa však aj prípady, keď rodičia tento problém nemali a dieťa má po narodení pupočníkovú herniu. Existuje mylná predstava o tom, že pupočné kýly vznikajú v dôsledku skutočnosti, že počas pôrodu pôrodníci nesprávne prerušili pupočnú šnúru a nasadili zátvorky. Toto tvrdenie nemá opodstatnenie - spôsob použitia pupočníkových zátvoriek v žiadnom prípade nemôže ovplyvniť tvorbu pupočnej kýly, je jednoducho nemožné „zviazať pupok“ nesprávne. Základom pupočnej kýly sú anatomické tkanivové defekty v pupku.

Obsahy pupočnej kýly sú zvyčajne črevné slučky a pri tejto štruktúre môže byť herniálny výstupok vo vnútri voľne odstrániteľný. S veľmi širokou zónou pupočného prstenca a veľkou prietržou môžete niekedy vizuálne vidieť motilitu čreva alebo skôr redukciu stien čreva a pohyb obsahu pozdĺž nich, čo môže rodičov veľmi vystrašiť, ale samotné dieťa nespôsobuje žiadne obavy. Diagnózu pupočnej kýly zvyčajne zisťuje detský lekár, ktorý dieťa pozoruje v prvých mesiacoch života. V takýchto prípadoch je dieťa s rodičmi zvyčajne poslané na konzultáciu s chirurgom, aby dostalo odporúčania na liečbu..

Prejavy pupočnej kýly u detí

Umbilické kýly sú u detí pomerne častou patológiou - môžu sa vyskytovať u každého piateho úplného dieťaťa a u každej tretej - predčasne. Minimálne defekty pupočného kruhu sa dajú zistiť pri narodení takmer u všetkých novorodencov. Keď dieťa plače alebo kričí, môže sa vyskytnúť herniálny výčnelok, ktorý zvyčajne vedie rodičov k panike. Rodičia často spájajú výkriky a výkriky, úzkosť detí práve s prítomnosťou pupočnej kýly, ale prípady vážnych problémov a porušenia pupočnej kýly v detstve sa prakticky nezistia..

Najčastejšie sa pupočné kýly vyskytujú v novorodeneckom období, v prvom mesiaci života a nejaký čas po zmiznutí zvyšku pupočnej šnúry sa môže v pupku vyskytnúť mierny výčnelok, ktorý sa bez námahy vkladá do brušnej dutiny. Zdá sa, že samotný pupok trčí 10-20 mm nad povrchom brucha, hoci konvexný pupok môže byť tiež znakom anatómie dieťaťa..

Samotná pupková kýla nemusí byť nevyhnutne vyčnievajúcim pupkom, je to porucha v oblasti prednej brušnej steny, ktorá je spôsobená slabosťou pupočného prstenca, môže byť plochá, ale dá sa cítiť pod pupkom. Prietržová oblasť sa môže vyskytnúť so zápchou alebo silným kašľom dieťaťa s predĺženým napätým plačom. Kýla okrem toho predisponuje dieťaťu, aby malo krivicu alebo svalovú hypotrofiu, čo vedie k zníženiu tonusu vrátane svalov brušnej tlače a vytvára priaznivé podmienky na tvorbu pupočnej kýly..

Z vonkajšej strany sa pupočná hernia môže prejaviť ako oválny alebo okrúhly výčnelok v pupočníkovom krúžku, ktorý sa dá ľahko upraviť prstami späť do brušnej dutiny. Okrem kýly môže tiež dôjsť k nezrovnalostiam v oblasti brušných svalov rekta kvôli všeobecnej slabosti prednej steny brušnej steny. Veľkosť herniálneho výčnelku bude závisieť od veľkosti defektu v samotnom pupočnom kruhu (svaly obklopujúce pupok)..

Pri malej prietrži sa to môže objaviť iba príležitostne počas plaču alebo napínania, keď pri skúmaní oblasti pupka spadne prst do brušnej dutiny, čo lekárovi umožňuje určiť veľkosť pupočného krúžku a zreteľne obmedziť okraje prietrže hernie. Hrany brány prietrže sú oblasťou, ktorá obklopuje vyčnievanie prietrže. Pri značnej veľkosti prstenca a prietrže samotnej môže byť v oblasti pupka stále viditeľná „hrbol“, ktorá sa pri namáhaní alebo plaču výrazne zvýši. Veľkosť prietrže v prvých mesiacoch sa môže buď zväčšiť alebo zmenšiť, veľa záleží na vlastnostiach anatómie dieťaťa. Kýla sa môže vyskytnúť aj pri skorej vertikálnej polohe dieťaťa, keď začne chodiť.

Pupočné prietrže diagnostikované v ranom veku najčastejšie prechádzajú bez stopy asi päť rokov. Posilnenie svalov a všetkých ostatných tkanív prednej brušnej steny aktívne prispieva k vymiznutiu pupočnej kýly. Tomu aktívne pomáhajú masáže a gymnastika, ktoré deti ukladajú na žalúdok už od útleho veku.

K chirurgickému zákroku sa zvyčajne pristupuje vo veku viac ako päť rokov a ak je operácia správne a presne vykonaná, je možné prietrž úplne odstrániť s prietržnými účinkami. Takéto kýly sa zvyčajne nezopakujú.

Ako sa cíti dieťa s pupočnou kýlou?

Zranenia, to znamená kompresia herniálneho obsahu v oblasti prietrže bránky, sa prakticky nevyskytujú pri pupočníkovej hernii. Ale mnohí lekári si môžu všimnúť, že deti s pupočníkovou prietržou môžu byť v porovnaní s rovnakými deťmi bez kýly menej pokojné, môžu byť obzvlášť citlivé na zmeny počasia. Deti nepocítia žiadnu bolesť v dôsledku prítomnosti samotnej poruchy, ale v dôsledku jej prítomnosti môžu deti často zažiť nadúvanie, ktoré povedie k závažnej úzkosti u dieťaťa..

Prítomnosť pupočnej kýly u takého dieťaťa je sama osebe stále kozmetickým defektom. Ak sa dieťa vyvíja podľa veku a rodičia robia všetko správne, je črevná aktivita normalizovaná, má dostatočnú pohybovú aktivitu a môže dôjsť k rýchlemu vyliečeniu prietrže. Okrem toho sú tieto hernie náchylné k nezávislému vymiznutiu, a to aj s veľmi veľkým defektom pupočného prstenca a herniálnym výstupkom. V tomto prípade bude užitočné vykonať špeciálne cvičenia, ktoré pomôžu pri posilňovaní brušnej steny a pri udržiavaní špeciálnej tonizačnej masáže brucha..

Čo môžu lekári robiť?

Ak sa zistí pupočná kýla, lekár bude sledovať jej stav, ako dieťa rastie. Ak pupočná hernia nemá tendenciu vymiznúť, môže byť potrebný chirurgický zákrok, ale bude sa odkladať, až kým dieťa nedosiahne vek päť až šesť rokov. Ak ide o chlapca, potom sa prietrž vykonáva iba v prípade, že to spôsobuje bolesť a dievčatá sa v každom prípade podrobujú operácii, pretože v prípade kýly je možné v dospelosti otehotnieť..

Ako liečiť kýlu, ak sa vyskytuje u vášho dieťaťa?

Pri priemere defektu menšom ako jeden a pol centimetra sa prietrž s najväčšou pravdepodobnosťou eliminuje bez stopy až do troch až piatich rokov. Ak pupočná kýla pretrváva vo veku piatich alebo viac rokov, musíte sa poradiť s chirurgom o otázke jej chirurgickej liečby..

Ak je v pupočnom krúžku otvor s veľkým priemerom, je málo pravdepodobné, že sa prietrž uzavrie sama o sebe a operácia môže byť potrebná v skoršom veku - približne o tri roky. Pri tom všetkom je potrebné pamätať na to, že každá pupočná kýla vyžaduje dynamické monitorovanie chirurgom. Je to lekár, ktorý určí taktiku liečby pre každú jednotlivú prietrž.

Čo môžu rodičia robiť doma?

Hlavnými metolmi na liečbu pupočnej kýly u detí prvého roku života sú ležanie dieťaťa na bruchu a vykonávanie všeobecnej masáže, fyzioterapeutické cvičenia (vykonáva sa masérmi v špeciálnych fyzioterapeutických miestnostiach podľa predpisu lekára) a masáž prednej brušnej steny..

Operácia brucha v podmienkach kliniky je predpísaná od dvoch mesiacov, ale rodičia to môžu urobiť skôr, hneď ako sa rana uzdraví v pupku. Na najmenšie postačujú iba tri alebo štyri údery brucha v smere hodinových ručičiek, počínajúc oblasťou vpravo dole. Pri hladení sa svaly uvoľnia a pohyby by mali byť pre dieťa jemné a pohodlné. Dlaň hladí jednu ruku.

Masáže detí starších ako dva mesiace je možné vykonávať pomocou techniky I Love U - pomáha pri nadúvaní a plyne, pri kýloch a kolike. Pre takúto masáž je potrebné vziať si masážny olej a aplikovať ho na ruky, musíte brucho uhnúť plochými prstami a krúživými pohybmi. Najprv urobte masáž na ľavej strane brucha v smere zhora nadol, akoby ste zobrazovali písmeno „I“. S takýmito pohybmi sa gazici pohybujú nadol a tlačia ich do hrubého čreva. Potom musíte na brucho nakresliť písmeno „L“ hore dnom, aby ste posunuli gaziki pozdĺž priečnych úsekov čreva a potom opäť zľava dolu k slabine. Na konci relácie musíte pretiahnuť prsty po dráhe obráteného písmena „U“, z pravého rohu do slabín, hore, potom cez brucho na ľavú stranu a potom dole, čím stimulujete pohyb plynov a peristaltiku správnym smerom..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj pupočnej oblasti, zvyčajne sa predlžovanie pupočného prstenca vytvára kvôli slabosti v oblasti svalov rekta abdominis, a tak sa vyskytuje aj samotná kýla. Oblasť svalu rekta brucha je umiestnená vľavo a vpravo od pupočnej oblasti pozdĺž takmer celej prednej brušnej steny. Palec a ukazovák je potrebné umiestniť doľava a doprava od pupku asi 1-2 cm od stredu. V tejto oblasti urobte malý bodový tlak desaťkrát, posúvajte prsty tesne nad pupkom a trochu nižšie, opakujte tlač. Tieto pohyby by mali byť čisté, jemné a nemali by dieťaťu spôsobovať nepohodlie. Potom prostrednými a ukazovacími prstami v rovnakej vzdialenosti od pupku potiahnite v kruhu desaťkrát v smere hodinových ručičiek. Masáž musíte ukončiť opatrným nastavením výstupku prietrže dovnútra.

Pokiaľ ide o intenzitu, tieto postupy by mali byť pre dieťa pohodlné, ak nekričia, nebudú pokračovať, masáž by mala dieťaťu priniesť pozitívne emócie. Na jeden deň by sa takéto masáže mali vykonávať najmenej dvakrát až trikrát, v trvaní približne päť minút, a to sa musí urobiť pred kŕmením počas bdelosti, pred kúpaním alebo po ňom..

Po masáži sa dieťa rozprestrie na bruško asi desať minút. Kladenie na žalúdok sa vykonáva najmenej trikrát denne pomocou rovných a tvrdých povrchov prebaľovacieho stola alebo iba stola s plienkou. Je dôležité zostať blízko dieťaťa a sledovať ho, aj keď nevie, ako sa prevrátiť, pretože je nebezpečné padať. Pri rozložení je potrebné masírovať chrbát, ruky a nohy omrvinky, hladiť sa od prstov po telo a od zadku po krk..

Ale s veľkou prietržou sa nespoliehajte na účinnosť týchto metód.

Priľnavý obväz pupočnej kýly

Jednou z metód konzervatívnej liečby pupočnej kýly je lepenie - aplikácia špeciálnych bandáží lepidla na oblasť prietrže. Túto metódu môže odporučiť pediatr alebo chirurg pri vyšetrení a liečbe dieťaťa..

Na ošetrenie pupočnej kýly existuje niekoľko spôsobov aplikácie adhezívnych obväzov. Špeciálne náplasti na korekciu pupočnej kýly vyrábajú rôzne spoločnosti, predávajú sa v lekárňach a detských obchodoch. Náplasť má šírku 4 - 5 cm, ktorú aplikuje lekár z jednej strany brucha na druhú počas 10 dní. Pri aplikácii obväzu sa výstupok upraví prstami a svaly rekta abdominis sa redukujú v oblasti pupočného prstenca dvoma pozdĺžnymi pruhmi. Správna aplikácia náplasti znamená nechať záhyb svalu rekta, ktorý sa nenarovnáva. O desať dní neskôr sa obväz odstráni a preskúma sa miesto aplikácie. Ak sa zistí, že pupočníkový kruh neklesol a prietrž neprešla, môžete použiť obväz na ďalších 10 dní. Zvyčajne sa na úplné vyliečenie prietrže aplikuje priebeh troch obväzov, ale dnes sa táto možnosť často nepoužíva, pretože je možné podráždiť pokožku dieťaťa pod náplasťou a nepohodlie..

Používa sa tiež technika aplikácie náplasti priamo do pupočnej oblasti po dobu niekoľkých týždňov bez vytvárania záhybov kože a svalov. V tomto prípade sa náplasť mení každé dva až tri dni a dieťa sa kúpa priamo s náplasťou bez toho, aby ju odstránilo. Pri použití tejto metódy je liečba šetrnejšia a rodičia si môžu náplasť sami vymeniť bez pomoci lekára. Na lepenie je dôležité používať hypoalergénne typy lepidiel, ktoré sa pri kúpaní neodlupujú. Metodiku a načasovanie aplikácie určí lekár a tiež naučí rodičov, aby si sami opravili náplasti a správne ich aplikovali..

Deti, ktoré majú v pupočnej kýle adhezívne náplasti, sa tiež ošetrujú ľahkou masážou brucha, položenou na ich žalúdok a robia gymnastiku. Všetky postupy liečby pupočnej kýly sa uskutočňujú až po úplnom zahojení pupočnej rany a pri absencii kožných problémov na bruchu, vrátane zápalových alebo alergických vyrážok. Ak až do veku troch rokov všetky metódy konzervatívnej liečby prejavia nejaký účinok, prietrž pretrváva alebo pokračuje po tomto veku, spolu s detským lekárom a chirurgom, rodičia rozhodujú o rýchlom uzavretí defektu..

Špeciálna náplasť a obväz na liečbu pupočnej kýly

Chirurgické metódy na opravu prietrže

Existujú tiež operačné metódy na odstránenie pupočnej kýly. Ich podstata spočíva v šití v pupočníkovom kruhu. Na pupku v kožných záhyboch sú urobené malé rezy, vďaka ktorým je pooperačná jazva takmer neviditeľná.

Ak sa defekty neodstránia, potom s vekom a so zníženou elasticitou tkaniva sa malý defekt v pupočníkovom kruhu, ktorý sa neodstránil v detstve, môže u dospelých zmeniť na značne veľkú pupočnú kýlu. U žien sa pupočná kýla často zväčšuje hneď po pôrode. U dospelých sú pupočné kýly náchylné na časté recidívy a porušenia. Preto sa chirurgická liečba pupočnej kýly vykonáva u detí v predškolskom veku..

Chirurgická liečba je indikovaná najmä u dievčat starších ako päť rokov, pretože následne počas tehotenstva môže existovať riziko zvýšenia prietrže a jej porušenia. U chlapcov sa vykonáva v dôsledku kozmetickej chyby av prípade nebezpečenstva porušenia. Operácia trvá asi 20 minút v celkovej anestézii, doba zotavenia je približne dva týždne. Po operácii je fyzická aktivita po dobu jedného mesiaca zakázaná.

Bežné mýty a mylné predstavy o hernii

Rodičia často nechcú navštíviť lekára ohľadom pupočnej kýly, ktorá sa obáva operácie alebo zložitého zaobchádzania, a namiesto toho sa obracajú na liečiteľov a „babičky“, aby „hovorili“ prietrž. Účinok týchto rituálov sa jednoducho vysvetľuje - ako sme povedali vyššie, veľa prietrží sa uzatvára nezávisle bez liečby, pretože dieťa rastie a brušná stena sa posilňuje. Vedomí si toho, šarlatáni úspešne zarábajú na „účinnom“ liečení detí s herniou. Táto možnosť je takmer obojstranne výhodná, pretože fyziológia tela pomáha pri udržiavaní mýtu. V tomto prípade sú sprisahania zvyčajne sprevádzané brúsením, okusovaním alebo masážou pupka, ktorý hrá úlohu určitého druhu masáže a reflexológie. Kýla sa teda uzavrie.

Jednou z populárnych metód „liečby“ je prilepenie mince na pupočníkovú prietrž, ktorá je analógom lepiacich pások s pásovou pomôckou, ale je menej správna a alergickejšia. Niektorí zalepia pupok listom kapusty alebo plátkom surového zemiaka s predbežným znížením prietrže. Tieto metódy sú založené na rovnakom spôsobe ako tradičné lepenie, ktoré v skutočnosti nestojí za to, aby dieťa priviedlo do pochybných osobností..

Všetko o detskom pupku

Ako sa lieči zvyšok pupočnej šnúry

 • vatové tampóny alebo guličky,
 • vatové tyčinky,
 • 3% peroxid vodíka,
 • alkoholový roztok alebo akékoľvek antiseptikum (zelenka, manganistan draselný, alkohol chlorofyllipt), okrem jódu.

Kým pahýľ pupka neklesol - lieči sa postupne alkoholom a peroxidom vodíka. Potom, keď pňa zmizla - ranu je potrebné ošetrovať opatrnejšie dvakrát denne a netreba sa báť, že by sa dieťaťu ublížilo, môže iba štipnúť..

URGENT! Navel novorodenca (foto)

Dievčatá, čo to je? Môj syn sa vykúpal, polovica pupka klesla a tento proces sa stal viditeľným. A ten červený je boľavý. Čo to môže byť? Beží k doktorovi? Na internete nie je nič také, Synov týždeň

Náš výber

V snahe o ovuláciu: folikulometria

Odporúčané

Prvé príznaky tehotenstva. Ankety.

Sofya Sokolova uverejnila článok v Príznakoch tehotenstva, 13. septembra 2019

Odporúčané

Wobenzym zvyšuje pravdepodobnosť počatia

Odporúčané

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Irina Shirokova uverejnila článok v gynekológii 19. septembra 2019

Odporúčané

AMG - hormón proti Müller

Sofya Sokolova publikoval článok v Analýze a prieskumoch, 22. septembra 2019

Odporúčané

Populárne témy

Zaslal: ninja
Vytvorené pred 18 hodinami

Zaslal: Tranquility
Vytvorené pred 15 hodinami

Zaslal: Аlivka
Vytvorené pred 21 hodinami

Zaslal: Tonya777
Vytvorené pred 9 hodinami

Zaslal: PoMiDoRk @
Vytvorené pred 4 hodinami

Zaslal: Аля11
Vytvorené pred 20 hodinami

Zaslal: Мурленка
Vytvorené pred 5 hodinami

Zaslal: KASATKA //
Vytvorené pred 21 hodinami

Zaslal: Gretta25
Vytvorené pred 20 hodinami

Zaslal: Qwerty30
Vytvorené pred 14 hodinami

O webe

Rýchle odkazy

Populárne sekcie

Materiály zverejnené na našej webovej stránke slúžia na informačné účely a slúžia na informačné účely. Nepoužívajte ich ako lekárske odporúčania. Určenie diagnózy a výber liečebných metód zostáva výhradným oprávnením vášho lekára!

Pupočná prietrž u novorodencov a dojčiat

Pupočná prietrž u dojčiat do jedného roku je problémom, ktorý spôsobuje u rodičov celkom rozumnú úzkosť a úzkosť. Prečo sa objavuje a ako s ňou zaobchádzať je otázka, ktorá sa obáva všetkých matiek a otcov, ktorých deti trpia takouto patológiou. Môže takáto kýla dieťaťa prejsť sama o sebe bez chirurgického zákroku, povieme to v tomto článku.

Čo to je?

Umbilikálna prietrž, rovnako ako všetky ostatné typy prietrží, je znakom slabosti brušnej steny. Predstavuje výstup niektorých vnútorných orgánov, ktoré by sa mali obvykle nachádzať v brušnej dutine, bez poškodenia integrity kože a podkožného tkaniva. Toto je možné, keď je v brušnej stene otvor..

Môže byť patologický (s divergenciou svalov, veľkou „medzerou“ medzi tkanivami) a celkom prirodzený, čo je pupočníkový otvor..

U novorodencov je pupočníková rana vytvorená z úplne fyziologických dôvodov. Keď je dieťa v lone, pupočníkový kábel ho spojí s placentou. Miesto dieťaťa vyživuje dieťa, dodáva mu kyslík a užitočné látky potrebné pre normálny rast a vývoj. Umbilikálna šnúra je druh dopravnej cesty, ktorou sa dieťaťu dodáva jedlo a kyslík, a funguje tiež ako vypúšťanie spotrebovaného oxidu uhličitého, ako aj metabolických produktov..

Vo vnútri pupočnej šnúry sú dve tepny a žila, krv obohatená o kyslík a živiny z matky vstupuje do tepien a to, čo už dieťa nepotrebuje, je odpadové produkty cez žilu. Po narodení už nie je pupočníková šnúra potrebná, pretože placentárne dýchanie v okamihu narodenia sa zmenilo na pľúcne a od tohto okamihu môže dieťa jesť spôsobom, ktorý je nám celkom známy - ústami. Odrežte pupočnú šnúru a pritlačte jej časť, aby ste zabránili strate krvi a zviazaniu.

Časť pupočnej šnúry však zostáva vo vnútri brucha u chlapcov a dievčat. Od okamihu narodenia sa nazýva pupočníkový prsteň. Normálne by sa táto vnútorná časť pupočnej šnúry mala uzavrieť spojivovým tkanivom počas prvého mesiaca života, zatiaľ čo dieťa sa považuje za novorodenca. Tento proces však môže byť komplikovaný mnohými faktormi, v dôsledku ktorých nedochádza k úplnému uzavretiu..

Umbilikálny krúžok teda pokračuje v priamej komunikácii s brušnou dutinou a časť vnútorných orgánov, ako je črevná slučka alebo omentum, môže týmto komunikačným „kanálom“ vystupovať. Stáva sa to, ak tlak v brušnej dutine presahuje schopnosť peritoneum odolávať.

Kýla pozostáva z herniového vaku, ktorý predstavuje veľmi slabé pobrušnice a jej obsah - tie orgány alebo ich časti, ktoré vyšli. Umbilikálny krúžok zároveň slúži ako brána prietrže - miesto, cez ktoré je možný výstup. Je dôležité pamätať si na tieto pojmy, aby sme pochopili, čo sa deje s dieťaťom a aká by mala byť pomoc. Podľa štatistík sa pri každom piatom dieťati s úplným pôrodom vyskytuje hernia patológie pupka.

Medzi deťmi, ktoré sa ponáhľali a prišli na tento svet skôr, ako im poskytli pôrodníci, sa pri každom treťom dieťati pozoruje hernia.

Umbilická hernia je jednou z mála hernií v ľudskom tele, ktorá sa môže „vyriešiť“ sama od seba, v drvivej väčšine bábätiek, do roku, keď ju nenájdeme. Prirodzene, rodičia budú musieť vynaložiť určité úsilie na to. Iba 3-5% detí má problém, ktorý trvá až 5 rokov. Moderná medicína im však môže pomôcť..

Príčiny a mechanizmus výskytu

Hernia pupka môže byť dôkazom toho, že sa niečo pokazilo počas obdobia vývoja plodu a brušná stena sa nevytvorila správne. Svalová slabosť a slabosť spojivového tkaniva vedie k defektom vo vývoji pobrušnice, čoho dôsledkom je, že časť vnútorných orgánov dieťaťa „tlačí“ na spojenie s pupočnou šnúrou pred narodením. Táto patológia sa nazýva vrodená prietrž..

Ak dieťa získalo formu herniovej choroby, môže začať trpieť, ak pôrodníci urobia chybu pri rezaní a upínaní pupočnej šnúry, ak dôjde k infekcii, a pretože pupočníkový krúžok v prvom mesiaci nezávislého života neprerástol ani nezatvoril..

Jednoduchšia forma prietrže je priamka. Herniový vak spolu s jeho obsahom „vykukuje“ priamo cez pupkový prsteň. So zložitejším - šikmým - herniálnym obsahom v sáčku najskôr prechádza „vrecko“ medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a až potom opúšťa prsteň..

Herniové umbilické formácie u dojčiat sa takmer vždy vyznačujú veľkým množstvom mobility - je ich možné napraviť bez veľkého úsilia. U detí sa však zriedkavo vyskytujú zložité kýly bez sprievodcu. Schopnosť vrecka pohybovať sa je daná veľkosťou a elasticitou herniálneho portálu (v tomto prípade pupočného krúžku). Úzke brány - menej kýla, široká - mobilnejšia.

Ukazuje sa, že prietrž je vždy pod vnútorným tlakom, ktorý sa vytvára v brušnej dutine.

Tento tlak u dieťaťa prudko stúpa v určitých situáciách:

 • so silným nahnevaným plačom a kričaním;
 • pri pokusoch pri pohybe čriev, najmä ak si to vyžaduje úsilie (napríklad zápcha);
 • s ťažkým kašľom;
 • s nafúknutým bruškom u detí so zvýšenou tvorbou plynov a ťažkou kolikou dojčiat.

Ak existujú predpoklady (slabý pupočníkový krúžok, pomalé prerastanie pupka zvnútra, vrodená slabosť brušnej steny), potom takéto situácie najčastejšie vedú k prolapsu niektorých orgánov ak vytvoreniu kýly. Oddelene by ste mali uviesť príčinu patológie, v ktorej existuje podiel viny rodičov. Dieťa je príliš skoro na to, aby zasadilo a bolo postavené vo zvislej polohe. Na tieto účely existuje v arzenáli mamičiek a otcov veľa zariadení, napríklad chodci a skokanské mostíky..

Vo vzpriamenej polohe sa však tlak v brušnej dutine zvyšuje, a to je faktor vyvolávajúci výskyt patológie..

Kým dieťa nemá 9 mesiacov, je bezpečnejšie dôverovať prírode a usporiadala všetko tak, aby predtým, ako zaujala vzpriamené postavenie na svojich dvoch, prešlo niekoľkými prípravnými fázami - plazením sa a sedením, práve vďaka tomu môžu svaly brucha silnejšie a hodné ich prijať. zvýšený vnútorný tlak bez tvorby kýly.

Príznaky a príznaky

Vrodená hernia, ktorá sa objavuje u dieťaťa aj v materskom lone, môže diagnostický lekár vidieť na ďalšom ultrazvuku v prenatálnej klinike alebo v pôrodnici. Zvyčajne sa jedná o dosť závažné patológie, pri ktorých je defekt vo vývoji pobrušnice rozsiahly. Najčastejšie opúšťa hernálny vak niekoľko orgánov s takou vrodenou prietržou - 2 až 3 slučky čreva, omentum, pečeň. Ale všetko sa neobmedzuje iba na kýlovú chorobu a také deti majú prevažne hrubé genetické poruchy, diagnózy, ktoré sú nezlučiteľné so životom. Získané kýly majú v tomto ohľade pozitívnejšiu predpoveď.

U kojenca je možné určiť kýlu pupka od 30 dní od jej života mimo brucha matky. Do tejto doby sa končí novorodenecká perióda, pupočníková rana sa uzdravuje..

Nie je potrebné, aby sa prietrž objavila okamžite, mohla sa kedykoľvek vytvoriť a vizualizovať - ​​ako u trojmesačného dieťaťa, tak aj u šesťmesačného dieťaťa..

Preto je dôležité vedieť rozpoznať patológiu a prijať včasné opatrenia na zabránenie nebezpečným následkom. Prietrž sa vždy určuje v oblasti pupočného kruhu. Má vzhľad uzliny guľatého alebo oválneho tvaru, ako aj nepravidelného tvaru. Môže to byť dosť zanedbateľné - od priemeru pol centimetra po dostatočne veľký, ktorého priemer presahuje 5 až 6 centimetrov..

Ak sú v herniovom vaku obsiahnuté iba slučky čreva, formácia vyzerá mierne namodra, ak to skutočne vyskúšate, cez jemnú pokožku dieťaťa môžete vidieť stenu čreva. Keď je časť omentum, pečeň vo vrecku, uzol vyzerá červenkasto. Vyzerá to samozrejme strašidelne, ale rodičia by mali pochopiť, že kýla sama o sebe nespôsobuje dieťaťu bolesť a utrpenie. Neubližuje, nespieva, svrbí a vo všeobecnosti sa mu veľmi nestará.

Je možné určiť patológiu pupočnej kýly u dieťaťa počas plaču, kašľa, keď sa dieťa poopí. V inom okamihu, keď je pokojný a nezaťažuje brucho, je prietrž úplne neviditeľná. S ľahkým, miernym tlakom na ňu prstom si môžu dospelí všimnúť, že sa okamžite vráti späť do brušnej dutiny, ale potom sa, nanešťastie, opäť vráti. Iné príznaky spôsobujú veľa otázok. Niektorí lekári teda tvrdia, že pupočná kýla ovplyvňuje trávenie, správanie dieťaťa.

Snažia sa vysvetliť jej nepokojný spánok, zlý apetít. Táto pozícia však nezastáva vodu, pretože mnoho detí bez takejto patológie má tiež zlý sen a nie je menej pravdepodobné, že preukážu svoju neochotu jesť..

Taký uzol v pupočnej oblasti prakticky neovplyvňuje intenzitu a frekvenciu koliky, zápchy a iných typických detských problémov. A častá regurgitácia a nevoľnosť sú najčastejšie spôsobené nadmerným kŕmením a nie prítomnosťou herniálneho vaku v oblasti pupka..

Symptómy vo forme zvracania, akútnej bolesti, nadúvania plynom sú charakteristické iba pre porušenie pupočnej kýly. Ak je z nejakého dôvodu prsteň (herniálna brána) stlačený alebo sa v slučkách vnútri vrecka hromadí výkaly, herniový vak je pripevnený zvonku, sú v ňom zovreté orgány. Do slučiek čreva a iného obsahu vaku sa krv v požadovanom množstve prestáva tečať.

Svorka spôsobuje silný záchvat bolesti, dieťa sa nemôže narovnať, neustále kričí. Hernia samotná v tejto chvíli vyzerá plná, intenzívna a bolestivá. Už nie je možné vstúpiť dovnútra a nemali by ste to skúsiť. Keďže dieťa potrebuje neodkladnú operáciu, vyúčtovanie sa neuskutočňuje ani za hodiny, ale za niekoľko minút.

nebezpečenstvo

Malá nenarušená kýla nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre život a zdravie omrvín. Je to nebezpečné iba preto, že existuje riziko porušenia. Prax však ukazuje, že štípanie u detí od 0 do 12 mesiacov je mimoriadne zriedkavé, pretože pupočníkový a črevný slučok sú veľmi elastické, pohyblivé.

Ak sa porušenie stále stalo, zoznam možných hrozieb sa výrazne rozširuje. Obsah hernálneho vaku - vnútorné orgány a ich časti, zbavené krvného zásobovania, rýchlo začínajú „odumierať“..

Tkanivová nekróza sa vyvíja rýchlo a počas operácie bude musieť chirurg úplne odstrániť nielen prietrž, ale aj mŕtve časti čreva, omentum, pečeň. Otálenie ohrozuje rozvoj gangrény, ktorá je smrteľná pre malé dieťa.

diagnostika

Chirurg môže urobiť vhodnú diagnózu pre dieťa. Fazuľa preskúma vo vodorovnej polohe. Testy na kašeľ a vertikálne testy na dojčatá sa nepoužívajú. Zvyčajne stačí vizuálna prehliadka odborníka, pri ktorej prehmatáva pupočnú oblasť a určuje približné rozmery formácie a brány..

Na pochopenie toho, či je priama alebo šikmá, a okrem toho na objasnenie miesta a pravdepodobnosti porušenia, bude predpísaný ultrazvuk brušnej dutiny. Ultrazvukový skener vám umožní presne určiť, ktoré orgány sú súčasťou vaku. Ak existujú obavy z možných komplikácií (proces priľnavosti, ohyb črevných slučiek tvaru W), dieťa bude musieť vykonať špeciálnu vyšetrovaciu metódu - irrigoskopiu..

Procedúra nie je príliš príjemná, ale potrebná. Dieťatko dostane klystír, na ktorý nebude použitá voda, ale použije sa špeciálne riešenie, ktoré bude viditeľné na röntgenovom snímaní. Lekár tak získa podrobný obraz o tom, čo sa deje vo vnútri, a bude schopný rozhodnúť o taktike liečby.

liečba

Napriek závažnosti situácie si pupočná kýla u dieťaťa do jedného roku nevyžaduje zložité a konkrétne ošetrenie. Po stanovení diagnózy sa vo viac ako 95% prípadov uprednostňuje taktika očakávania. Jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s kýlami akéhokoľvek pôvodu a umiestnenia, je dnes kýlová chirurgia.

Urbilická patológia je zase jediná svojho druhu, ktorá môže začať zvrátiť vývoj, regresiu. Preto môže byť indikácia chirurgického zákroku u novorodencov a dojčiat iba jedna - porušenie.

Vo všetkých ostatných prípadoch je liečba možná doma. V tomto prípade nie je potrebné nič liečiť, podávať lieky. Problém sa však musí starostlivo monitorovať a používať niektoré metódy a metódy, vďaka ktorým bude najpravdepodobnejšie spätný vývoj prietrže.

 • Lepiaca páska. Táto metóda sa osvedčila, existuje však niekoľko dôležitých bodov. Pred prilepením je potrebné prietrž opraviť a rodičom sa neodporúča, aby robili samoobsluhu, aby sa nepoškodila arašid. Neoprávnené akcie môžu vyvolať kŕč pupkového prstenca, ktorý nevyhnutne povedie k štipnutiu a urgentnej operácii.

Chirurg musí manuálne vložiť vrece cez kožu ručne. Ukáže rodičom, ako to urobiť, a povie, ako prilepiť prietrž lepiacou páskou pre spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu fixáciu..

Potom bude mama a otec môcť samostatne vymeniť náplasť, starostlivo sledovať, či pod ňou začal zápal, alebo či má dieťa lokálnu alergickú reakciu..

Dieťa bude občas musieť ukázať chirurgovi. Pokiaľ sa prietrž bude zväčšovať alebo zväčšovať, môže sa zvoliť iná metóda fixácie. Rodičia si musia zvoliť kvalitnú a hypoalergénnu sterilnú náplasť. Dieťa je možné kúpať lepeným pupkom, ale po vodných procedúrach je potrebné obväz zmeniť.

 • Obväz. Nosenie takéhoto špeciálneho ortopedického pásu vám umožňuje spoľahlivo fixovať hernálny vak v správnej polohe vo vnútri brušnej dutiny. Prístroj umožňuje vyvážiť vnútorný tlak a vonkajší odpor.

Bandáž môžete nosiť po operácii a pred ňou a dokonca aj namiesto nej. Ale na tento účel musí lekár upraviť prietrž a ukázať, ako nasadiť a fixovať obväz na bruško dieťaťa..

Pás je mäkký, veľmi elastický, nedáva dieťaťu nepríjemné pocity. Pod ňou nemusíte nič nosiť. Väčšina týchto výrobkov sa dodáva so sadou špeciálnych vložiek pre problémovú oblasť. Malá kýla môže úspešne ustúpiť po pár mesiacoch nosenia obväzu. Je kontraindikovaný iba u detí s léziami na koži v oblasti výrobku..

Ak má žalúdok alergickú vyrážku, infekčné vyrážky, ekzém, potom by sa bandáž nemala nosiť..

 • Masáže a gymnastika. Masáž a gymnastika pre novorodenca a dieťa zamerané na posilnenie brušných svalov, to môže urobiť sama matka. Nevyžaduje si to žiadne finančné náklady ani diplom masážneho terapeuta alebo lekára. Techniky môžu ukázať lekár, ktorý diagnostikoval diagnostiku, ako aj miestny pediater. Expozícia by mala byť mierna a bezbolestná. Užitočné kruhové pohyby okolo brucha okolo pupočnej oblasti.

Masážne manipulácie sa kombinujú s položením arašidu na bruško. To vám umožní posilniť nielen brušné svaly, ale aj šikmé svaly brucha..

Užitočné a prekláňa sa zo strany na chrbát. Ak to chcete urobiť, jednoducho potiahnite dieťa za opačnú rukoväť (tak, aby sa otočil na svojej ľavej strane a potiahol po pravej ruke). Gymnastika je skôr všeobecným posilňujúcim opatrením. Hlavnými cvičeniami sú flexia a predĺženie nôh, privádzanie nôh do žalúdka, zdvíhanie nôh v oblúku. Gymnastika sa najlepšie vykonáva raz denne, ráno a masáž sa môže robiť pred každým kŕmením, ale nie po ňom, aby nedošlo k vyprovokovaniu regurgitácie..

 • Ľudové metódy. Najobľúbenejším spôsobom u ľudí je priviazanie päť rublovej mince k pupku. Je známy všetkým a na prvý pohľad nevznáša otázky. V skutočnosti je takéto „ošetrenie“ celkom nebezpečné a zbytočné.

Prasiatko neupravuje hernálny vak v stabilnej polohe a pravdepodobnosť infekcie pupka je neuveriteľne vysoká.

Ak chcete skutočne odstrániť herniu, je lepšie použiť bezpečnejšie metódy - kúpte obväz alebo lepiacu omietku.

Tipy, ako dať dieťaťu vodu s odvarmi rebarbory, ako aj rozmazanie pupka maslom a propolisom v noci, môžu problémom len pre rodičov. Odvar a propolis môžu u dieťaťa spôsobiť závažnú alergiu.

Výhody takýchto postupov sa nepreukázali súčasne. Schopnosť opakovať pupočníkovú herniu často používajú rôzni šarlatáni, ktorí ponúkajú určitú sumu na záchranu dieťaťa pred týmto nešťastím raz a navždy..

Rodičia by sa nemali obracať na takýchto „liečiteľov“, pretože to vždy súvisí s rizikom štípania v dôsledku nešikovných a nesprávnych krokov laikov.

 • Prevádzka. Plánovaná operácia kýly sa vykonáva, ak kýla neprešla 6-7 rokov. U dojčiat nie je potrebné niečo odstraňovať v plánovanom režime.

Ak nedôjde k porušeniu predpisov a ak nie je potrebná pohotovostná chirurgická pomoc, nikto nebude na dieťati pracovať. Pri urgentnej chirurgii sa používa hernioplastika. Zároveň sa už lekári počas operácie rozhodujú, či uložia obsah hernálneho vaku alebo nie. Závisí to od toho, či sú vnútorné orgány postihnuté zovretím. Ak nie, lekári upravia prietrž a prišijú bránu prietrže.

Na fixáciu použite buď vlastné tkanivá dieťaťa (metóda napínania) alebo špeciálny sieťový implantát (metóda bez napínania). V súčasnosti môže medicína ponúknuť rodičom nielen štandardné metódy, ale aj laserové operácie.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju prietrže, mali by sa uplatňovať preventívne opatrenia od narodenia dieťaťa:

 • Vyhnite sa dlhému a nahnevanému plaču.
 • Vyvarujte sa dlhodobej zápche, v prípade potreby použite klystír alebo mierne preháňadlo pre kojencov.
 • Pri silnej kolike musíte použiť prostriedky, ktoré znižujú tvorbu plynu, aby ste zabránili nadúvaniu.
 • Od mesiaca veku môžete svoje dieťa naučiť plávať, čo vám umožní rýchlo posilniť brušnú stenu.
 • Včasné a správne liečenie chorôb dýchacích ciest spojených s výskytom kašľa.
 • Nenechajte dieťa vyhodiť, pretože to dramaticky zvyšuje vnútrobrušný tlak.
 • Nenechajte sa uniesť príliš dlho a tesne.

O tom, čo je kýla u detí a čo s nimi robiť, si pozrite nasledujúce video.

 • Pupočná prietrž u detí
 • Ako to vyzerá
 • Komarovsky
 • Kýla u dieťaťa
 • Kojenecká hernia
 • Inguinálna kýla

lekársky pozorovateľ, špecialista na psychosomatiku, matka 4 detí

Ak pupok vystrelí v dieťati

Posledná aktualizácia článku: 18/18/2019

Narodil sa teda milovaný, drahý a dlho očakávaný - vaše dieťa (alebo dieťa). Starosti prvých hodín objavenia nového života sú pozadu. Ďalej mama, otec a všetci príbuzní narodeného muža čakajú na noci bez spánku, na kúpanie a kŕmenie. Budú existovať otázky odlišnej povahy a ťažkostí v starostlivosti o zdravie dcéry, syna, vnučky, vnučky. Medzi nimi bude bezpochyby jeden: prečo pupok u novorodencov vyčnieva?

Trochu anatómie

Topochka, mierne pokrytá kožou a pupok sú pre novorodenca najzraniteľnejšie miesta.

To aj ďalšie predstavujú takmer otvorenú bránu nebezpečenstva, prieniku infekcie do tela dieťaťa. Zameriame sa na druhý bod, na starostlivosť a vzrušenie, ktoré začínajú trápiť mladých rodičov, niekedy sa pýtajú sami seba, prečo pupok trčí z práve narodeného dieťaťa.?

Vo vnútornej prednej brušnej stene (v strede) je pupočníkový krúžok, z ktorého pochádza pupočníková šnúra. Pri narodení ho orezali, pevne bandážovali hodvábnou niťou alebo katgutom (nedávno sa použili špeciálne svorky) a zanechali malý týčiaci sa kus (pahýľ). Časom, pri správnom a správnom ošetrení, asi 6-10 dní vyschne a spadne, bude prirodzene vtiahnutý do brušnej dutiny. Úhľadná jamka by mala zostať na vrchu.

To by malo byť. Tento prírodný proces však nanešťastie má komplikácie. Keď po prepustení z nemocnice vyčnieva pupok novorodencov na dlhú dobu, sám sa nezaťahuje a sú pozorované alarmujúce zmeny.

Čelí dieťa tomuto typu pupka? Opis príznakov a odporúčaní

Až rok je malý muž takmer bezmocný. Zatiaľ čo mláďatá sú zvieratá, po niekoľkých hodinách sledujú mamu. A naše bábätká vyžadujú dennú pozornosť, starostlivosť a pomoc. Tu a v prípadoch, keď pupok trčie u novorodenca - bude potrebná maximálna koncentrácia a zodpovednosť za 1-3 mesiace.

Existujú nasledujúce príznaky:

1. Prírodné hrče. Rovnako ako ružovkastý zdravý ružový tuber, bezbolestný, mäkký. Z hornej rany sa neuvoľňuje žiadna tekutina. Malý pokojne reaguje na búšenie srdca (tlak), okolo podkladového tkaniva nedochádza k opuchom. Táto situácia naznačuje, že najpravdepodobnejšie bolo počas pôrodu vykonané obliekanie. Na takomto obrázku nie je nič zlé, ale je potrebné odstrániť túto nevýhodu! Po prvé, z estetických dôvodov a ako preventívne varovanie pred mechanickými vplyvmi v budúcnosti. Umbilikálna časť brucha, ktorá vyčnieva, vyčnieva, môže byť zranená, roztrhaná, príde do kontaktu s odevom (elastický na spodných nohaviciach), ktorý spôsobí odreniny a svrbenie kože. Existuje mnoho spôsobov, ako sa tejto kozmetickej chyby zbaviť..

2. Pupočná prietrž. Nad spoločným povrchom brucha sa v tejto oblasti náhle objaví vydutá kožená taška. Hustý na dotyk, aj keď spočiatku to môže byť dosť mäkké. Faktom je, že vyššie uvedený pupočníkový krúžok zostáva určitý čas dutý, dokonca aj po úplnom vyhojení pupočníkovej rany. S nadúvaním, kolikou v brušnej dutine, zápchou alebo hnačkou spôsobenou nesprávnym príjmom potravy dochádza k narušeniu stravy - plynatosti (nahromadenie plynov v čreve). Deti sa obávajú akútnych bolestí charakteristických pre také poruchy, že hystericky s námahou „do modrej“ prichádzajú vo výkrikoch. Slabé svalové tkanivo brucha je samozrejme nadmerne zaťažené, pupok trčí s hrozivým pohľadom, akoby to teraz prasklo.

Dieťa, ako to bolo, fúka (alebo, ako hovoria ľudia, „fúka“) cez túto dutú štrbinu kúsok čreva. Bezpochyby je potrebná konzultácia s detskými špecialistami. Iba oni môžu zručne nasadiť a opraviť nádor. V opačnom prípade môžu byť následky nepredvídateľné a smutné, vrátane chirurgického urgentného zákroku..

 • zápal s opuchom;
 • porušenie vonkajšej časti čreva s nekrózou;
 • celková črevná obštrukcia;
 • peritonitída (zápal, sepsa všetkých vnútorných orgánov pobrušnice)

3. Fistuly na pupkoch novorodencov. Dôvodom je podľa pôrodníkov istý nedostatočný rozvoj vitellínu a močových ciest plodu pri vývoji plodu. Cez pupočnú šnúru dostal nielen životne dôležité zdroje živín, ale odstránil aj jeho „odpad“ (moč, výkaly). Ak dôjde k tehotenstvu v ideálnej verzii bez patologických nálezov, tieto tubuly (ohyby pupočnej šnúry, ktorá obklopuje dieťa) by sa mali uzavrieť do 3 - 5 mesiacov tehotenstva. Potom sa malá šlapka močí a naháňa sa do plodovej vody.

Paradoxom je (ľutuje, často pozorovaný obraz fajčiarov nastávajúcich matiek), keď sa u dieťaťa po narodení močový kanál otvára pupkom. Túto katastrofu možno vyriešiť výlučne operáciou. Je potrebné pripomenúť, že fistulous odrody sú: vnútorné a vonkajšie. O prvom nápade, ktorý ste dostali. Pokiaľ ide o ostatných, klinika je jednoduchá. Nečistoty, infekcie, nedodržiavanie sterility, hygiena. Nedostatok zručností, skúseností alebo ľahostajnosti k pupku novorodencov.

prevencia Metódy a techniky eliminácie

Najzjavnejšie dostupné a zrozumiteľné varovania sú jednoduché pravidlá a požiadavky. Aby nič nebránilo dieťaťu, buďte ostražití, nenechajte sa umyť ruky, nezneužívajte manikúru, nedovoľte alebo nespôsobte výskyt rušivých príznakov v stave pupka dieťaťa. Pri prvom označení - konzultujte s lekárom, zavolajte sanitku, nestrácajte čas. Áno, nemali by ste katastroficky panikáriť, ale nemusíte byť ľahostajní.

 1. Vytvorte všetky podmienky, vynakladajte maximálne úsilie a úsilie, aby sa bruško nepučalo;
 2. Skontrolujte svoje jedlo (ak dojčíte). Možno jete niečo, čo spôsobuje tráviacu dysfunkciu u novonarodeného dieťaťa alebo dieťaťa, nadmerné nadúvanie jeho brucha, nahromadenie plynu, uvoľnené stolice alebo zápchu;
 3. Žiadne alkoholické nápoje, fajčenie, korenené a mastné jedlá.

V prípade koliky existuje dobrá a rýchlo pôsobiaca metóda. Niekoľkokrát zložte čistý flanel. Žehlite železom, aby ste sa necítili vážne prehriatie v ohybe lakťa. Pripevnite ho bez toho, aby ste stlačili alebo pritlačili, zabalte brušnú oblasť dieťaťa tak, aby chlopňa bola pod srdcom.

Vezmite dieťa do náručia, položte ho na hruď, aby bola hlava otočená smerom k vám. Prejdite sa po miestnosti, jemne hladte dieťa po chrbte a jemne bzučte.

V očiach moderných emancipovaných matiek sa to môže zdať smiešne a absurdné. Z vedeckého, psychologického hľadiska je však pri takýchto manipuláciách zrno zdravého rozumu a stáročia, ktoré nie je škodlivé pre múdrosť:

 • Flanelské teplo, ktoré pociťuje syn (dcéra), uvoľňuje napätý svalový tonus, zlepšuje krvný obeh.
 • Dotyk - má blahodárne účinky na receptory kože, nervové zakončenie;
 • Zvuky vášho hlasu majú ukľudňujúcu, pokojnú a láskavú atmosféru.

Neboj sa, že si na to zvykneš manuálne. Zvládneš to.

Navel u novorodenca: starostlivosť, liečebné obdobie a možné problémy

Jednou z prvých skúšok pre nových rodičov (alebo viac pre matky) po pôrode, prvom kŕmení, zmene plienky a zmene režimu pre potreby dieťaťa je pupočníková rana..

Mamičky chápu, že je to „živé“ miesto, ktoré si vyžaduje starostlivú a osobitnú starostlivosť, že liečenie vyžaduje čas, všetci ho prechádzajú... Ale „vedieť“ je jedna vec a „byť schopný“ robiť všetko správne a bez poškodenia dieťaťa - ďalší. Preto sa budeme snažiť porozumieť všetkým komplikáciám starostlivosti o bruško bábätka.

Ako sa pupok lieči: fázy a podmienky

Umbilikálna šnúra nie je iba spojením medzi matkou a dieťaťom. Toto je hlavná cesta výživy dieťaťa v lone. Po narodení však potreba tohto spojenia zmizne a pupočníková šnúra sa preruší okamžite po narodení dieťaťa alebo po ukončení krvného toku a pulzácie..

Zostáva iba malý „chvost“ pupočnej šnúry, ktorý je upnutý na pupočníku pomocou špeciálnej sponky na bielizeň. Teraz sa dieťa stalo takmer nezávislou osobou.

Ale čo robiť so zvyškom pupočnej šnúry? Nič. Stlačený pomocou držiaka sa postupne zmenšuje a mení sa na hnedú uzlicu, ktorá po chvíli je úplne mumifikovaná a sama odpadne. Stáva sa to počas prvých 5-7 dní po narodení dieťaťa.

Niektorí rodičia radšej nečakajú, až špendlík spadne, chirurgicky odstránia z pupočnej šnúry materskú nemocnicu. Spôsob odstránenia zvyškov pupočnej šnúry však neovplyvňuje ďalší proces hojenia vytvorenej pupočnej rany a znaky starostlivosti o ňu..

Musí sa s ním zaobchádzať - nič viac, nič menej - ako s bežnou hlbokou ranou.

V prvých troch týždňoch pupok niekedy trochu kvitne, ale je to prirodzené obdobie hojenia. A na konci prvého mesiaca života dieťaťa je pupočníková rana už úplne zahojená. Ak proces trvá ďalej - to je dôvod, prečo požiadajte o radu odborníka.

Ako sa starať o pupok novorodenca: prostriedky a vlastnosti spracovania

Na to, aby sa hojenie pupočnej rany mohlo bez problémov a v normálnom časovom rámci prejsť, je potrebná primeraná starostlivosť. A nehovoríme len o spracovaní pupka antiseptickými látkami, ale aj o spôsobe života dieťaťa:

 1. Vyschnuté zvyšky šnúry alebo kôry, ktoré sa javia, sa nemusia odstraňovať samy osebe - ide o prirodzený proces, ktorý trvá určitý čas a nemusíte sa ponáhľať..
 2. Nič by nemalo drviť alebo trieť pupočnú ranu: ani odev, ani plienky.
 3. Všetko oblečenie, ktoré sa priamo dotýka liečivého pupku, by malo byť vyrobené z prírodných tkanín, čisté a žehlené..
 4. Akékoľvek zranenia sa najlepšie liečia pri voľnom prístupe do vzduchu. Častejšie nechajte svoje dieťa ľahnúť si bez plienky a tela, neprilepujte pupok na celý deň lepidlom.
 5. Vodné procedúry v detskom kúpeli sa môžu vykonávať, keď špendlík so zvyškami pupočníka zmizne. Toto by sa malo robiť v teplej prevarenej vode s prídavkom zriedeného manganistanu draselného alebo bylín, kým sa pupočníková rana nezhojí. Predtým, ako špendlík spadne, dieťa sa môže umyť alebo utrieť iba mokrou plienkou.
 6. Po akýchkoľvek hygienických postupoch sa pupočníková rana musí vysušiť a ošetriť..

Ako zaobchádzať s pupkom novorodenca

Starostlivosť o pupočníkovú ranu je veľmi dôležitá pre jej rýchle a bezproblémové hojenie, ale musíte ju liečiť antiseptickými prostriedkami nie viac ako 2-krát denne: ráno a večer. Nájdete odporúčania, ktoré by ste nemali „rušiť“ pupok viackrát, a musíte ho spracovať až po kúpaní dieťaťa..

Milá mami, počúvaj akýkoľvek autoritatívny názor, ale urob svoje najlepšie pre svoje dieťa. Ak pupočníková rana neklesne, nezmočí sa, nezmurcuje sa, potom nemá zmysel naliať zelenú hmotu dvakrát denne..

Pred priamym liečením miesta poranenia musíte pripraviť všetko, čo potrebujete:

 • dezinfekčné a antiseptické;
 • vatové tampóny alebo bavlna;
 • vatové tyčinky;
 • kvapkadlo.

Výber dezinfekčného prostriedku je veľmi dôležitý, ktorý ochráni pupok, ktorý sa ešte úplne nezahojil pred infekciami a kontamináciou..

Zoznam antiseptík je trochu štandardný, ale každý z nich má svoje vlastné charakteristiky, čo je potrebné poznamenať.

 1. Peroxid vodíka 3%. Toto dezinfekčné a antiseptické činidlo sa zvyčajne používa na umývanie pupočníkovej rany. Peroxid vám umožňuje namočiť kôru sasanky alebo krvi a odstrániť ich vatovým tampónom a tiež pomáha urýchliť proces hojenia;
 2. Brilantná zelená 1% roztok (brilantná zelená). Najčastejšie sa používa na sušenie pupočníkovej rany, ale pri častej a častej aplikácii môže spôsobiť popáleniny. Vďaka svetlej farbe si tiež nemusíte všimnúť začervenanie pokožky v pupku alebo okolo neho;
 3. Chlórhexidín. Antiseptická tekutina bez výraznej vône a farby. Môže sa používať bez strachu od narodenia;
 4. Manganistan draselný. Aj slabé riešenie chráni pred baktériami a infekciami. Avšak nerozpustené kryštály manganistanu draselného spaľujú pokožku dieťaťa.

Najčastejšie sa pri liečbe pupka novorodenca používa peroxid a brilantná zelená. Pred začatím postupu si dôkladne umyte ruky. Potom sa do pupočnej rany nanesie niekoľko kvapiek peroxidu vodíka alebo sa aplikuje vatový tampón namočený v tomto antiseptiku.

Keď reakcia prebehne, pupok musí byť jemne utretý od stredu k okrajom bavlneným tampónom namočeným v peroxidu a dobre vysušený vatovým tampónom. Potom sa pupok namastí zelenou farbou. Ak pupok príliš nezmočí, môžete odmietnuť greenbacks, aby ste pokožku nevyschli.

Problémy s hojením Navel

Aj keď rodičia pravidelne a správne dodržiavajú všetky pokyny týkajúce sa starostlivosti o pupočníkovú ranu, pri jej hojení môžu nastať problémy:

 • pupok sa uzdravil za mesiac;
 • začervenanie alebo opuch okolo pupočnej rany;
 • pupok nevyschne a zaznamená sa hojný výtok;
 • sú prítomné slávnosti pupku a zápach.

Vo všetkých týchto prípadoch rodičia naliehavo musia dieťaťu ukázať svoje dieťa. Skúsený a kvalifikovaný pediater vám pomôže určiť, čo je problém a aké sú jeho príčiny:

 1. Individuálne vlastnosti tela dieťaťa. Niekedy je dlhé hojenie pupka spôsobené veľkým priemerom pupočnej šnúry. Potom bude pupočníková rana dieťaťa väčšia ako priemerná veľkosť a jej hojenie bude vyžadovať viac času;
 2. Nesprávna starostlivosť. Nejde o „technológiu“ vykonávania procedúr, ale o dva extrémne body: rodičia buď nedodržiavajú denné hygienické postupy spojené s liečbou pupočníkovej rany, alebo sa k nim príliš často uchýlia, čím bránia jej vťahovaniu. Mali by ste venovať pozornosť aj antiseptickým látkam av prípade potreby ich nahradiť inými.
 3. Oslabená imunita. Telo predčasného alebo oslabeného po pôrode nie je schopné vyrovnať sa s hojením takejto hlbokej rany, preto si vyžaduje lekársku a lekársku pomoc;
 4. Pupočná prietrž. Keď má dieťa okrem dlhého hojivého pupku hrbolatý „výčnelok“, môžeme hovoriť o pupočnej kýle. Slabá brušná stena, rozzúrený plač môže spôsobiť jej vzhľad. Tento problém sa dá ľahko vyriešiť, ak viete, čo robiť. Prietrž je často eliminovaná masážou, v zložitejších a pokročilejších prípadoch je potrebná pomoc lekára a prípadne aj malý chirurgický zákrok;
 5. Infekciu. Ak je oblasť pupka opuchnutá, objaví sa začervenanie, hnis začne vystupovať a je tu špecifický zápach - to znamená, že do pupočnej rany vnikla infekcia. Táto situácia si vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu a riadne ošetrenie..

záver

Narodenie je pre novorodenca veľkým stresom. Malé stvorenie upadá do nových podmienok, čelí novým situáciám, ale zároveň sa s nimi nemôže vyrovnať sám. Na tento účel má rodičov.

A rodičia majú jednu z prvých skúšok lásky - náležitú starostlivosť o novorodenca doma. Pre mnoho matiek je pupok náročnou skúškou: prvá panika, prvé sklamanie (škaredé zviazanie!), Prvá voľba najbezpečnejších prostriedkov pre dieťa.

A bolo pre vás „obdobie pupku“ problémom, drahí čitatelia? A ako ste sa s ňou vysporiadali?

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fyzikálna terapia je hlavnou metódou pri konzervatívnej liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Pravidelné cvičenie s bedrovou prietržou dáva oveľa väčší účinok ako užívanie liekov.
Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje.
Čo je to sférická maternica?Sférická maternica - čo je to? Alternatívnymi názvami pre patológiu sú adenomyóza, vnútorná endometrióza pohlavných orgánov. Je to patológia ženského reprodukčného orgánu, v ktorej dochádza k vyklíčení endometriózy v iných maternicových zónach.