loader

Zotavenie sa z poranení miechy a poranení miechy

Takmer každý človek musí podstúpiť nejaké fyzické zranenie najmenej raz za život. Mnohé z nich sú neskôr pripomenuté ako nepríjemné nedorozumenie, niektoré - napríklad zranenia miechy - môžu zanechať vážne stopy po zvyšok života. Vyžaduje si nielen kvalifikovanú prvú pomoc, kvalifikovanú diagnostiku, komplexnú liečbu, ale aj rehabilitačný kurz.

Aby sme lepšie pochopili, v ktorých fázach je potrebné ponáhľať a v ktorých postupovať postupne, pozrime sa na znaky poranení chrbtice a spôsoby ich liečby..

Príčiny a typy poranení miechy

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každoročne utrpí zranenia chrbtice asi pol milióna ľudí. Spomedzi poranení pohybového ústrojenstva až 17% prípadov predstavuje poranenie miechy. Najcitlivejšie na ne sú fyzicky aktívni muži do 45 rokov, u starších ľudí oboch pohlaví sú tieto zranenia rovnako pravdepodobné. Deti zriedka poškodia chrbticu a väčšinou v krčnej oblasti..

Poranenia miechy sú otvorené a uzavreté, komplikované poškodením miechy a bez komplikácií. Porušenie integrity tkanív miechy sa môže vyskytnúť pri otvorenej aj uzavretej traume. Podľa lokalizácie sa rozlišujú krčné, hrudné, bedrové a kostravé úrazy. Najrozšírenejšie sa šíri krčka a bedro.

Z dôvodu vzhľadu rozlišujú:

 • Poranenia kompresiou - po silnom stlačení jedného alebo viacerých stavcov. Pri poraneniach kompresie nedochádza k dysfunkcii chrbtice, ale pacient môže po celý život trpieť bolesťou chrbtice. Takéto zranenia najčastejšie zažívajú atléti a deti počas pádov alebo neúspešných skokov..
 • Poranenia krčnej chrbtice - po nadmernom a ostrom predĺžení ohybu. V zásade podliehajú krčnej chrbtici. Najčastejšie sa vyskytujú pri dopravných nehodách a vo výrobe pri nedodržaní bezpečnostných predpisov.
 • Modriny - po vedľajších nárazoch. Ponechanie stavca neporušené, bez trhlín alebo zlomenín, poškodí miechové tkanivo.
 • Strelné poškodenie. Najzávažnejšie môžu úplne zničiť stavovce, spôsobiť zlomeniny a praskliny.

Podľa druhu poškodenia:

 • modriny;
 • trhliny;
 • deformácie (roztrhnutie alebo roztrhnutie väzov a vreciek kĺbov stavcov bez posunutia);
 • zlomeniny spinálnych alebo priečnych procesov, oblúky alebo telies stavcov;
 • subluxácie a dislokácie stavcov;
 • zlomeniny stavcov;
 • traumatická spondylolistéza (postupné premiestňovanie stavcov prednej časti v dôsledku deštrukcie väzivového aparátu).

V lekárskej praxi je dôležité rozlišovať medzi stabilnými a nestabilnými zraneniami. Stabilné zranenia sú zranenia, ktoré sa v priebehu času nezhoršujú, je možná konzervatívna liečba s krátkym rehabilitačným obdobím. Nestabilné poškodenie miechy je charakterizované skutočnosťou, že postupom času sa zvyšuje poškodenie kostí alebo miechového tkaniva. V takýchto prípadoch je zvyčajne potrebný chirurgický zákrok, po ktorom nasleduje opatrné obnovenie motorickej funkcie.

Keďže poškodenie chrbtice môže nielen významne zhoršiť kvalitu života, ale tiež viesť k zdravotnému postihnutiu, mali by ste starostlivo zvážiť ich príznaky a včas sa poradiť s lekárom. V prípade vážnych komplikovaných poranení miechy je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť, pretože každá minúta oneskorenia má vážne následky.

Známky poškodenia

Ak po športe, páde, dopravnej nehode, ťažkej fyzickej práci cítite tieto príznaky zranenia, dokonca mierne, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom a preskúmať chrbticu:

 • z chrbta - napätie svalov, bolesť, niekedy spôsobujúce končatiny;
 • z končatín - brnenie, pálenie, znecitlivenie;
 • celkové zníženie svalovej citlivosti;
 • nevoľnosť, závraty.

Pri ťažkých zraneniach je možný tzv. Spinový šok - inhibícia aktivity reflexných centier miechy pod miestom poškodenia chrbtice. To môže viesť k ochrnutiu nôh alebo dokonca všetkých končatín, ak je cervikálna oblasť poškodená. Takéto príznaky už nemožno ignorovať.

Pri poranení chrbtice by sa pacient nemal posadiť. Počas prvej pomoci by malo byť umiestnené na tvrdom a rovnom povrchu a pri pohybe upevnite telo v jednej rovine. Akékoľvek ohnutie chrbtice je neprijateľné, hlava by mala byť v rovnakej rovine s telom. Ak na takúto manipuláciu neexistujú potrebné skúsenosti a kvalifikácia, je potrebné počkať na príchod tímu prvej pomoci bez toho, aby ste sa dotkli obete..

Dôsledky poranenia miechy

Ak existuje podozrenie na poranenie miechy, je nevyhnutné injekčne podať lieky, ktoré potláčajú nekrózu buniek miechy a odporučiť pacientovi MR na potvrdenie alebo vylúčenie diagnózy, aby sa určil druh a rozsah poškodenia. Vážne poranenia miechy sú nestabilné, zóny nekrózy tkanív rýchlo rastú a môžu viesť k zdravotnému postihnutiu pacienta.

Existujú tri druhy poškodenia:

 • Otras mozgu. Prejavuje sa krátkodobou dysfunkciou dolných končatín, oneskoreným pohybom čriev a močením. Pri správnej starostlivosti o pacienta tieto príznaky rýchlo vymiznú a nespôsobujú vážne následky..
 • Poranenie. V miernych prípadoch môže mať rovnaké príznaky ako otras mozgu, vo vážnejších prípadoch je pozorovaný spinálny šok spôsobený pretrhnutím tkanív. Ak sa funkcie končatín neobnovili aspoň čiastočne do 24–48 hodín, naznačuje to úplnú priečnu léziu (prasknutie) miechy. Úplné pretrhnutie miechy pri nesprávnom ošetrení vedie k tvorbe rozsiahlych prameňov, ulcerácii gastrointestinálneho traktu s masívnym krvácaním..
 • Stláčanie. Jedná sa o poškodenie tkaniva úlomkami stavcov alebo posunuté celé stavce. Aj pri miernom stlačení miechy sa senzorické poruchy a motorické poruchy môžu postupne zvyšovať..

Ak nie je ovplyvnená miecha alebo sú lézie mierne, ošetrujú zranenia stavcov hlavne ortopedickí traumatológovia. V prípade vážneho poškodenia miechy je potrebný zásah neurochirurga. Podľa potreby sú pripojení ďalší špecialisti úzkych profilov.

Liečba poranení miechy

V závislosti od typu poranenia miechy môže byť liečba v nemocničnej fáze konzervatívna alebo chirurgická. Ak sa diagnostikuje mierne stabilné zranenie, predpíšu sa postele, masáž, fyzioterapia. Pri vážnejších stabilných zraneniach sa používajú korekcie deformácie uzavreté: stavce a ich fragmenty sa redukujú, trakcia chrbtice. Potom pacient nosí špeciálny golier alebo korzet. S rastúcimi príznakmi lézií miechy je nutná urgentná operácia. Ak je konzervatívna liečba neúčinná, je potrebné uchýliť sa aj k chirurgickým metódam. Na týchto pacientov dohliada traumatológ, neurochirurg a rehabilitológ.

Rehabilitácia po poraneniach miechy trvá dlho - najmenej šesť týždňov, častejšie - dva až tri mesiace. Pokiaľ nedošlo k žiadnym komplikáciám v mieche, sú indikované fyzioterapeutické cvičenia od prvých dní poranenia. Najprv sa jedná o dychové cvičenia, od druhého týždňa sa doplnia cvičenia pre končatiny. V závislosti od celkového stavu pacienta sa cvičenia postupne komplikujú, pridávajú sa masáže a fyzioterapia. Ak je miecha poškodená, elektrolytická terapia, môže byť akupunktúra použitá aj v rehabilitačnom kurze. Povinná lieková liečba zameraná na zlepšenie krvného obehu, zlepšenie procesov regenerácie nervového tkaniva, zvýšenie vnútrobunkového metabolizmu, riešenie neurorologických problémov. Ak poranenie miechy spôsobilo zdravotné postihnutie u predtým zdravej aktívnej osoby, musia sa prijať opatrenia na jej prispôsobenie každý deň a sociálno-psychologické. Nepodceňujte dôležitosť denného režimu, zdravej výživy, čerstvého vzduchu: to všetko pozitívne ovplyvňuje emocionálny stav pacienta, pomáha mu zotaviť sa.

S úspešnou komplexnou liečbou od okamihu zranenia do konca rehabilitačného obdobia, v priemere šesť mesiacov.

Na ktoré rehabilitačné centrum po poranení miechy sa môžem obrátiť?

Obyčajné nemocnice nie sú spravidla prispôsobené na celé rehabilitačné obdobie. Mnoho pacientov odchádza domov okamžite so zoznamom odporúčaní, ktoré sa cítia úplne nevhodné pre každodenný život. Najlepším riešením je rehabilitácia v sanatóriu alebo v špecializovanom lekárskom stredisku, ktoré poskytuje komplexné monitorovanie stavu pacienta a používa moderné metódy na zotavenie z poranení chrbtice..

Rehabilitačný proces je organizovaný pohodlne a odborne, napríklad v Stredisku troch sestier, kde sa zostavil jedinečný tím špecialistov z rôznych oblastí medicíny a autorské metódy pre prácu s pacientmi boli vyvinuté na základe bohatých skúseností s rehabilitačnou liečbou. Dodržiavajú sa medzinárodné štandardy lekárskej starostlivosti, platby za služby sú založené na princípe all inclusive. To znamená, že pacient dostane všetky potrebné lieky, procedúry a konzultácie v správnej výške bez tzv. Skrytých poplatkov. Výsledkom je, že pacient a jeho rodina si môžu naplánovať svoje finančné výdavky podľa vlastného želania bez zbytočných obáv.

Atmosféra útulného 4-hviezdičkového hotela, reštaurácia kuchyňa, kultúrny program, ekologická oblasť, borovicový les - to všetko umožňuje pacientom cítiť sa ako na dovolenke a užívať si svoje zdravie s podporou kvalifikovaného zdravotníckeho personálu. Je tu dobre známe, že dobrá nálada, pokoj a sebavedomie sú dôležitými faktormi úspešnej rehabilitácie po poranení chrbtice a návratu k plnému životu v novej realite..

Licencia Ministerstva zdravotníctva Moskovského regiónu č. LO-50-01-009095 z 12. októbra 2017.

Poranenie miechy: príznaky, diagnostika, liečba

Poranenie miechy je poranenie mäkkého tkaniva v oblasti miechy. Môže k tomu dôjsť v dôsledku pádu na chrbát alebo zásahu pri dopravnej nehode, pri športových, priemyselných alebo prírodných katastrofách..

Poranenia miechy predstavujú 3–5% všetkých zranení uzavretých a 5–17% všetkých zranení pohybového aparátu. Vo viac ako polovici prípadov je poškodenie miechy (PSMT) kombinované s poškodením iných orgánov a tkanív. Zranenia sa môžu vyskytnúť u ľudí akéhokoľvek veku a pohlavia, častejšie u detí, mužov v produktívnom veku a starších ľudí.

Modrina sa prejavuje bolesťou, opuchom a obmedzením pohybu. V miernych prípadoch sú poškodené iba mäkké tkanivá chrbta, v závažných prípadoch môže dôjsť k otrasom miechy v kombinácii s neurologickými príznakmi..

Príčiny poranení miechy

PSMT sa najčastejšie vyskytuje pri páde na chrbát pri šmyku na hladkom povrchu alebo pri traumatických športoch.

Poškodenie krčnej oblasti je často zaznamenané v dôsledku takzvaného poranenia krčnej chrbtice - prudký pohyb hlavy dopredu alebo dozadu počas nehody pri núdzovom brzdení vozidla. Zranenia hrudníka a bedier pri dopravných nehodách sú menej časté..

PSMT sa tiež často vyskytuje počas odpočinku na vode. Keď je hlava zasiahnutá na hladine vody alebo dna, krčná oblasť je zvyčajne poškodená, keď padá na vodu, sú oblasti hrudníka a bedrovej oblasti ploché..

Klasifikácia poranení miechy

Podľa závažnosti môže byť poranením miechy:

Poškodené sú iba mäkké tkanivá vrátane kože, svalov a podkožného tuku. Neurologické príznaky sa nevyvíjajú

Poškodenie je sprevádzané otrasom miechy. Zaznamenajú sa prechodné neurologické poruchy, ktoré zvyčajne vymiznú z niekoľkých hodín až 2-3 týždňov

Vyskytne sa poranenie miechy. Pozorujú sa funkčné patologické zmeny v kombinácii s patomorfologickými poruchami vo forme krvácania do tkaniva miechy, tvorba ohnísk nekrózy. Charakteristické sú výrazné neurologické príznaky. Priemerná doba zotavenia je v rozmedzí 3 až 5 týždňov. Možné následky: paréza, areflexia, poruchy citlivosti atď..

Podľa podmienok PSMT sa delia na obdobia:

 • akútne: prvé 3 dni;
 • skoro: interval od 3 dní do 3-4 týždňov;
 • stredne pokročilý: interval od 1 do 3 mesiacov;
 • neskoro: viac ako 3 mesiace.

Podľa druhu poškodenia môže mať PSMT okrem poranení formu zlomeniny, dislokácie, samoliečiteľnej dislokácie, fraktúry dislokácie stavcov, spondyloptózy, čiastočného / úplného prasknutia kapsulového väzivového aparátu vertebrálneho motorového segmentu, prasknutia medzistavcovej platničky..

Iné typy klasifikácie:

 • povaha poranenia miechy: PSMT môže byť komplikovaná alebo nekomplikovaná (s poškodením miechy a miechových nervov alebo bez neho);
 • lokalizácia: modrina môže ovplyvniť krčné, hrudné, bedrové a sakrálne časti, viacnásobné viacúrovňové zranenia chrbtice alebo viacnásobné alebo viacúrovňové zranenia chrbtice;
 • stupeň narušenia integrity čísla: PSMT sa môže uzavrieť, otvoriť a preniknúť.

Ak je traumatické zranenie spojené so zlomeninou chrbtice, patrí tento typ PSMT medzi vážne lézie. Mechanizmom formovania sú zlomeniny rozdelené na kompresiu, rozptýlenie a rotáciu.

Príznaky poškodenia miechy

Zranenie sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • syndróm lokálnej bolesti;
 • antalgická kontrakcia svalu reflexu;
 • obmedzenie / nemožnosť pohybov v chrbtici;
 • niekedy je zaznamenaná zmena v osi chrbtice, kyphotická deformácia v oblasti poškodenia;
 • modriny, opuchy, rany a odreniny mäkkých tkanív.

Možné neurologické poruchy vo forme zníženej citlivosti, motorickej funkcie, funkcie panvových orgánov pod úrovňou poškodenia atď..

Bez poranenia miechy

Modrina sa prejavuje bolesťou chrbta, ktorá sa zosilňuje aktívnymi pohybmi, stojaním a chôdzou. V čase zranenia nedochádza k zadržiavaniu dychu.

Pri vyšetrení sa odhalí lokálny opuch, sčervenanie alebo sfarbenie. V niektorých prípadoch sa tvorí hematóm. Napätie svalov sa dá zistiť hmatom..

Tlak na odstredivé procesy je bezbolestný alebo je sprevádzaný miernou bolestivosťou spôsobenou poškodením povrchových mäkkých tkanív.

S poranením miechy

Tento typ modrín sa vyznačuje ostrou bolesťou v čase zranenia. Závažnosť neurologických porúch je určená lokalizáciou poškodenej oblasti.

Ak sú stavce krčnej chrbtice pomliaždené, môžu sa objaviť príznaky, ako je ptóza, patologická suchosť tváre a zúžené zornice. Ak sú zapojené do procesu mozgového kmeňa, môžu sa zaznamenať srdcové a respiračné poruchy, vrátane ťažkostí s dýchaním alebo núteného dýchania, pri ktorých sú zapojené svaly krku, hrudníka a chrbta.

Poranenie sa môže prejaviť paralýzou hornej, dolnej alebo všetkých štyroch končatín. Reflexy sú znížené alebo chýbajú. Pri ťažkých poraneniach chrbtice je možné zastaviť dýchanie a smrť..

S modrinami bedrovej chrbtice, ochabnutou paralýzou určitých častí dolných končatín alebo narušením citlivosti možno pozorovať dysfunkciu panvových orgánov..

Prvá pomoc

Rozdrobenie chrbtice v prehospitálnom štádiu je ťažké odlíšiť od ťažších zranení vrátane nestabilných zlomenín. V tejto súvislosti by sa pri poskytovaní prvej pomoci malo predpokladať, že akýkoľvek pohyb môže spôsobiť zhoršenie a viesť k zhoršeniu neurologických príznakov..

Všetci pacienti s podozrením na poškodenie miechy (vrátane pacientov v bezvedomí po bití, dopravných nehodách, pádoch z výšky, potápaní v plytkej vode) by mali byť imobilizovaní v mieste detekcie. Najefektívnejšia je kombinácia držiaka tvrdých hláv s pevným štítom pod operadlom so zapnutým bezpečnostným pásom.

Pokiaľ sa nepreukáže opak, pacient sa považuje za poškodenú chrbticu. Je kategoricky nemožné pohybovať sa, postaviť sa na nohy, požiadať o ohnutie trupu, sadnúť si atď..

diagnostika

Na stanovenie diagnózy je potrebné zistiť mechanizmus poranenia, príznaky, ktoré sa vyskytli okamžite v čase poranenia. Pri vyšetrení sa hodnotia ťažkosti s bolesťou v oblasti poranenia miechy, senzorickými a motorickými poruchami a dysfunkciami panvových orgánov..

Medzi kľúčové diagnostické opatrenia patria:

Podľa indikácií je potrebná konzultácia s terapeutom, chirurgom, traumatológom, môže sa vyžadovať lekárska prehliadka iného profilu..

Liečba poranenia miechy

Cieľom terapie je:

 • fixácia a stabilizácia segmentov chrbtice pre včasnú rehabilitáciu;
 • dekompresia miechy a jej koreňov.

Spravidla sa predpisuje anestézia a profylaxia antibiotikami. V závislosti od údajov sa tiež vykonáva:

 • korekcia porúch mikrocirkulácie: pentoxifylín;
 • stimulácia synaptického prenosu nervových impulzov: galantamín;
 • reliéf spastického syndrómu s centrálnou paralýzou a parézou: baklofén.

Neliečivá terapia

Počas prvých troch dní sa odporúča odpočinok na posteli. Ak neexistujú žiadne závažné neurologické poruchy, po tomto období môžete chodiť pomocou chodca. Môžete vstať iba v odnímateľnom pevnom korzete. V závislosti od závažnosti poškodenia sa musí nosiť až 6 mesiacov.

V prípade hrubého neurologického deficitu by obeť mala ležať na matraci proti decubitu. Od prvého dňa odpočinku v posteli, každé 2 hodiny by sa malo v posteli (zo zadnej strany do žalúdka a zo strany) aktívne otáčať, môžete dať telu polo-zvislú polohu..

Je potrebné začať s kurzami fyzioterapie v skorých štádiách - od druhého dňa po nekomplikovanom zranení. Mali by ste venovať pozornosť aj dychovým cvičeniam, ktoré sú prevenciou hypostatickej pneumónie..

Fyzioterapia je indikovaná od 2. do 4. dňa. Môže zahŕňať masáže, magnetoterapiu, elektroforézu, ultrazvuk, laserovú terapiu, UHF terapiu atď..

Hodnotenie účinnosti liečby

Účinnosť liečby sa hodnotí na základe nasledujúcich kritérií:

 • spoľahlivá stabilizácia segmentov stavcov, odstránenie kompresných faktorov štruktúr miechy;
 • neprítomnosť komplikácií, vrátane otlakov, zápalu pľúc, uroinfekcie, gastrointestinálneho krvácania atď..

účinky

Výsledok úrazu má veľkú variabilitu: od úplného zotavenia po zdravotné postihnutie.

Často po poranení miechy sa pozoruje chronická bolesť, zvyšuje sa riziko sekundárnych patológií vrátane hlbokej trombózy žíl, infekcií močových ciest, bolestivých vredov a dýchacích komplikácií..

Funkčné následky pomliaždenia miechy závisia od mnohých faktorov: povahy a rozsahu zranenia, primeranosti a včasnosti poskytnutej prvej pomoci, liečebných a rehabilitačných opatrení.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Poranenie miechy

Prednáška číslo 2

Funkcie chrbtice:

2. Puzdro na miechu a jej prvky

Anatomické a fyziologické vlastnosti:

a) medzistavcové platničky - tlmiče (zníženie tlaku a napätia na mieche)

b) väzy (supraspinatus, interspinous, žltý, predný pozdĺžny)

Chrbtica má prednú a zadnú nápravu:

1. Predná nosná náprava: telo stavca - disk. Poškodenie tejto osi - stabilné poškodenie

2. Zadná oporná os: chrámy - kĺbové a spinálne procesy - supra - a interspinózne, žlté väzy. Poškodenie tejto osi je nestabilné, pretože zadná podporná os vykonáva stabilizačnú funkciu voči chrbtici, preto sa vytvárajú podmienky na poškodenie miechy (komplikované zlomeniny).

Poškodenie oboch náprav - nestabilné.

Chrbtica:

1. krčka maternice (vynikajúca krčka maternice Cja - CIV, dolná krčka maternice CV - CVII )

2. Hrudník (horný hrudník Thja - thVII, nižšia - ThVIII - thXII )

3. Bedrová bedra (horná bedrová časť Lja - LII, nižšie - LIII - LIV )

Lokalizácia lomu - v miestach prechodu kyphosis na lordózu, v kĺboch ​​pohyblivých a nepohyblivých častí (napríklad: lebka - Сja, WITHVI-thja, thXII-Lja, posledný je najťažší).

Lomové mechanizmy:

1. ohnutie - súčasné ohyb tela smerom dopredu (pád z výšky na nohy alebo zadok, pád nákladu na hruď). Poškodenie predných stavcov - klinovitá deformácia (stabilné zlomenie). Ťažká deformácia v tvare klinu - ak sa výška stavcového tela zníži dvakrát, vedie to k prasknutiu väzivového aparátu a zlomenina sa stáva nestabilnou..

2. Rotačná flexia - to isté s rotáciou chrbtice, ktorá vedie k poškodeniu väzov - zlomenina je nestabilná, často dochádza k dislokáciám telies (posun bez narušenia integrity kostnej základne)

3. extensor - častejšie v krčnej chrbtici, stabilné zlomeniny.

4. Kompresia (drvená) - lomová sila pôsobí s narovnanou chrbticou presne pozdĺž osi, štruktúry zadnej nosnej osi zostávajú nedotknuté, zlomenina je stabilná.

5. flexia skreslenie (ohýbanie s napínaním) - vyskytuje sa pri dobre pripevnenom tele (napríklad: v prípade dopravnej nehody v dôsledku bezpečnostných pásov), roztrhnutí väzov a stavcov - zlomenina je nestabilná, komplikovaná.

Klasifikácia lomu:

ja. V závislosti od integrity pokožky

1. Otvorené (nôž, rany po guľkách)

neprenikajúci (žiadne poškodenie dura mater)

II. Podľa úrovne (chrbtica)

III. Lokalizáciou

1. Izolované zlomeniny

c) priečny proces

d) kĺbový proces

2. Viacnásobné zlomeniny

3. Kombinované - poškodenie viacerých systémov jedným agentom

2. Kompresia (kostné lúče sú vložené do seba)

3. Dislokácia a subluxácia chrbtice (poškodenie diskov, väzov, ale nie kostných štruktúr)

5. Ligamentové slzy

6. Zlomky disku

V. O stabilite

VI. Podľa mechanizmu zranenia

1. Kompresia (flexia, flexia-rotácia, fragmentácia)

2. Skreslenie (extenzor, skreslenie ohybu)

VII. Podľa stupňa zapojenia miechy

Poškodenie miechy v uzavretých zlomeninách:

1. Otras mozgu

2. Poranenie miechy a koreňov

3. Kompresia miechy

4. Anatomické zlomenie miechy

Štruktúra diagnostiky:

1. Povaha poškodenia

5. Úroveň zlomeniny

Napríklad: kompresná flexia stabilná nekomplikovaná zlomenina Lja,

rozdrvená ohybovo-rotačná nestabilná komplikovaná zlomenina LII

Poliklinika:

závisí od mechanizmu poškodenia

1. Nútená poloha (nemôže chodiť, ohýbať)

a) Thomsonov príznak: sedí, položí ruky (vyloží chrbticu)

b) pri zlomeninách krčnej chrbtice - držte hlavu rukami

2. Môžu sa vyskytnúť ťažkosti s akútnou lokalizovanou bolesťou v chrbtici rôznej intenzity, ktorá sa môže zhoršiť otrasmi vo vozidlách atď. naložiť

3. Pri vyšetrení: vyhladenie bedrovej lordózy, zvýšená kyfóza hrudníka, príznak „reins“: napätie dlhých svalov chrbta

4. Pri pohmate: zastavenie spánkového procesu (hrb - hibbus), lokálna bolesť na úrovni spinálneho procesu zlomeného stavca (príznak ‚zvončeka ')

5. Zvláštne príznaky:

a) príznak axiálneho zaťaženia: mierny tlak na hlavu alebo poklepanie na päty v polohe na chrbte spôsobujú zvýšenú bolesť

b) príznak Kazakeviča: zdvihnutie narovnanej nohy spôsobuje zvýšenú bolesť

c) Príznak Silin: aj pri pohmatu spinálnych procesov spôsobuje zvýšenie bolesti

g) príznak Dejerínu: príznak kašľa

e) Príznak Neri: ostré ohnutie krku (predtým, ako sa dotknete brady hrudníka), spôsobuje bolesť v zlomenom stavci.

e) Poerov príznak: naklonenie tela na zdravú stranu spôsobuje bolesť pri zlomenine priečneho procesu

6. Neurologické príznaky: motorické, zmyslové, vegetatívno-trofické poruchy, poruchy panvových funkcií (s komplikovanými zlomeninami).

7. U detí s pádom na chrbát - opýtajte sa, či sa vyskytla porucha dýchania („nevdýchnite“) - kompresia hrudného koreňa.

RTG príznaky zlomenín miechy:

1. Porušenie stavcovej osi: hladkosť lordózy, zvýšená kyfóza

2. Poruchy uniformity, zúženie medzistavcových puklín,

3. Spodná výška stavcov

4. Deformácia stavca (klinovitého tvaru)

5. Hladkosť pásu stavcov vpredu a zozadu

6. Prítomnosť zlomovej čiary, „krokov“.

7. Zhutnenie kostnej štruktúry chrbtice (homogenita spôsobená zaklíňaním kostných lúčov do seba)

8. Posun stavcov (na šírku, pod určitým uhlom)

9. Mestský klin (sfenoidálny výstupok stavca do lúmenu miechového kanála)

Liečba zlomenín miechy:

ja. doprava: na štít alebo tvrdý nosidlá, na mäkký nosidlá iba na žalúdku

II. Konzervatívne zaobchádzanie:

1. Metóda fixácie so súčasným premiestnením a použitím sadry korzetu. Indikácie: kompresná zlomenina s veľkou deformáciou tela (asi o 2 /3 výšky). Anestézia: blokáda novokainu. Nútené predĺženie chrbtice, korzet.

a) prehĺbením trupu na posuvných stoloch

b) Davisova metóda: v polohe na bruchu vytiahnite

Podstatou premiestnenia je napätie predného pozdĺžneho väzu a obnova výšky stavca..

Sadrový korzet zabraňuje ohnutiu chrbtice. Prekrýva sa v roztiahnutej polohe s tromi opornými bodmi: sternoclavikulárny kĺb, vpredu hrudník, úroveň zlomeniny v bedrovej chrbtici. Negatívne vlastnosti korzetu - svalová atrofia.

2. Metóda postupného premiestňovania - premiestnenie na niekoľko dní s postupným zvyšovaním zaťaženia, zvýšená deformácia bedrovej oblasti (prehnutie do 15 cm), po ktorej nasleduje korzet.

3. Funkčná metóda podľa Drevinga - Gorinevskaja - so znížením výšky stavovcov o 1 /3 výšky. Pod lomové miesto sa umiestni lôžko so sklonom, trakcia pre podpazušia (krúžky) a valec. Negatívna kvalita - svalová atrofia.

Dislokácia - redukcia, kovový golier CITO alebo omietkový obväz na krčnej chrbtici.

III. Chirurgické ošetrenie

1. Na chrbte chrbtice so stabilnými (kompresnými) zlomeninami: kovové spony sú na spinálne procesy navrstvené drôtom, čo vedie k divergencii telies v tvare ventilátora. Po 1 mesiaci sa obnoví zdravotné postihnutie.

2. V prípade nestabilnej zlomeniny: väzobný člen Wilson-Kaplan (dve platne pozdĺž spinálnych procesov cez 3-5 stavcov) - dočasne.

3. Zlomeniny krčnej chrbtice - drôtené švy

4. Fúzia: v stavcoch sa vyhĺbi drážka, do ktorej sa vloží kostný štep z hrebeňa ilia (kompresia viac ako 1 /3 výška stavcov -

5. Laminektómia: odstránenie procesov, oblúky, dura

Aké sú zranenia chrbtice??

Zranenia chrbtice sú zraneniami, ktoré najviac ohrozujú život. Faktom je, že miechový kanál prechádza celou chrbticou. Poranenia miechy často vedú k poraneniam miechy a strate funkcie motora.

Než nebezpečné?

Najvýznamnejšou časťou je telo stavcov, ktoré nesie hlavnú záťaž. V závislosti od oddelenia sa veľkosť stavcov líši, od najmenších v krčku maternice po najmohutnejšie a najsilnejšie v bedrovej a sakrálnej oblasti. V krčných stavcoch sú dôležité krčné tepny a žily, ktoré sú zodpovedné za prísun krvi do mozgu.

Poškodenie krčnej oblasti je najviac ohrozujúce život - premiestnenie stavcov a stlačenie krčnej tepny môže viesť k úmrtiu.

Krčné stavce sú zároveň najflexibilnejšie, pretože poškodenie chrbtice a miechy v krčnej oblasti je najjednoduchšie liečiteľné..

Hrudná časť sleduje krčnú oblasť a je hrubšou dvanástimi stavcami. Spinálne procesy vyčnievajú do pokožky a môžu sa hmatať, čo je proces horných stavcov, ktorý prekrýva proces spodnej časti tela, čím zabraňuje ľudskej chrbtici klesať dozadu. V tomto okamihu vystupujú laterálne nervy z miechy, ktoré inervujú hornú polovicu vnútorných orgánov a horných končatín, ako aj svaly tela..

Poranenie chrbtice a miechy v oblasti hrudníka vedie k strate pohyblivosti rúk a nôh.

Bedrová chrbtica zaberá päť nasledujúcich stavcov a je masívnou časťou, ktorá vykonáva udržiavaciu funkciu. Spinálne procesy sú masívnejšie, rebrá už nie sú k nim pripevnené, je však možné pozorovať anomáliu - ďalšie rebrá, ktoré sú rozvinuté bedrovými priečnymi procesmi.

Poškodenie chrbtice a miechy v dolnej časti chrbta s väčším podielom vedie k strate motorickej funkcie dolných končatín..

Medzistupeň nie je úplne správna, aby sa považovala za oddelené stavce, zvyčajne predstavuje masívnu štruktúru piatich stavcov spojených dohromady, čo predstavuje solídnu oporu pre celé telo. Avšak s patológiami osteogenézy je možné pozorovať tak fúziu s bedrovými stavcami, ako aj fúziu prvého sakrálneho stavu a prechod do bedrového kĺbu..

Chvost je základným chvostom pozostávajúcim z 3 - 5 malých stavcov. Coccygeal stavce sa pripája k konečníku a panvové svaly. Zabalená chvostová kosť môže niekedy narúšať pôrod, pretože blokuje otvorenie krčka maternice a narúša normálny výstup z plodu..

Zranenia chrbtice v končatinách nie sú také závažné ako zranenie bedrovej chrbtice, ale spôsobujú veľa problémov z hľadiska bolesti..

príčiny

Mnohé dôvody, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudský život, vedú k zraneniam chrbtice. Po prvé, dopravné nehody vedúce k zraneniam chrbtice. Pri chrbtici je zranenie pri nehode často veľmi ťažké v dôsledku nešikovného pôsobenia okoloidúcich a záchranárov. Osoba so zlomeninou nemôže byť ťahaná alebo ťahaná - to je mimoriadne dôležité pre miechu.

Nervové tkanivo nie je elastické a ak osoba nie je správne odstránená zo stroja, môžu sa vyprovokovať slzy v mieche, čo povedie k nehybnosti osoby po zvyšok jej života..

Ďalším typom poškodenia sú poranenia krčnej chrbtice spôsobené ostrým prevrátením hlavy pri dopravných nehodách - poškodená krčná oblasť, zlomeniny spinálnych procesov, prasknutie kĺbov. Stupeň bude závisieť od sily krčných svalov, pretože v prípade núdze sa spastisticky stiahnu a zabránia zraneniu krku..

Druhým najčastejším sú pády, a to z výšky aj za normálneho ľadu.

Okrem poranení hlavy a chrbtice sa v tomto prípade objavujú sprievodné poranenia - vnútorné krvácanie a kompresné poranenie orgánov. Nesprávny životný štýl môže tiež viesť k poraneniu miechy - nízka pohybová aktivita, nedostatok pohybu a sedavý spôsob života ničia stavcové disky, vedú k tvorbe hernií a rozvoju osteochondrózy miechy a chrbtice.

Druhy zranení

Pri poranení chrbtice nemá klasifikácia určitú štruktúru - traumatológia čelí prípadom, keď sa kombinuje niekoľko poranení, niekedy nasleduje jedno z druhého. Zvyčajne sa poranenia delia na zranenia priamo na mieche a mieche.

chrbtica

Najjednoduchšia je nasledujúca klasifikácia poranení chrbta:

 • poranenie;
 • Skreslenie;
 • Zlomenina spinálneho procesu chrbtice;
 • Zlomenina priečneho procesu a prasknutie kĺbu rebra;
 • Zlomenina oblúka;
 • Zlomenina tela;
 • Dislokácia, subluxácia stavcov;
 • Posun v dôsledku zranenia.

Modry a slzy väzov

Najmenšie zranenie predstavuje modriny v celom zozname. Je možné šiť hlavne svaly a kĺby. Modřina chvostovej kosti bude najbolestivejšia a spôsobí nepohodlie pri sedení na tvrdom povrchu. S dostatočnou silou pôsobenia na kostrč však môžete mať zlomeninu a zložitosť liečby sa výrazne zvyšuje..

Pod skreslením sa rozumie roztrhnutie alebo roztrhnutie kĺbových väzov a vakov bez následného posunutia stavca. Motorická aktivita poškodeného väziva bude obmedzená, ako liečba sa používa otepľovacia terapia a vitamíny, ktoré urýchľujú fúziu väzov medzi sebou. Deformácia je nebezpečná s jej recidivistickou povahou, pretože kĺb sa oslabuje. To vedie v budúcnosti k opätovnému výskytu sĺz alebo dislokácie..

Zlomeniny stavcov

Odstredivý proces sa rozpadá pri vysokom zaťažení bičom, najmä ak je stres retrográdny, čo vedie k jeho zlomeninám. Nebezpečné podobné narušenie nepohodlia, ktoré sa prejavuje počas pohybu, je možné, že sa vyvinie syndróm bolesti, ktorý v budúcnosti povedie k epilepsii..

Oblúk chrbtice tvorí veľkú dieru a obsahuje mnoho funkčných prvkov - kĺbov a procesov. Zlomenina oblúka vedie k nehybnosti - človek musí stráviť viac ako jeden mesiac ľahnutím, kým časti oblúka nerastú spolu. Pri nesprávnej priľnavosti sú možné defekty a mozoly, ktoré v budúcnosti znižujú životnú úroveň pacienta.

Zlomenina stavca vedie k úplnej strate motorickej funkcie, dochádza k zníženiu chrbtice, ku kompresii chrbtového disku. Toto zranenie je obzvlášť nebezpečné pre bedrovú chrbticu, pretože fúzia stavcov trvá dlho. Dokonca aj úplne správne vyrobená terapia nezaručuje úplné a bezbolestné liečenie..

Dislokácie a posuny

Dislokácia spôsobuje poškodenie miechy a narušuje integritu kolóny. Na vrátenie stavca na miesto je často potrebné uchýliť sa k chirurgickým zákrokom a inštalácii kolíkov. Dislokácie sú sprevádzané skreslením a spondylolistézou (premiestnenie stavcov) - dlhodobá porucha, ktorá má v budúcnosti vážne následky. Väzobný aparát je pod tlakom kmeňa zničený, stavca sa pomaly pohybuje do strany. Posun vpred sa nazýva anterograde a dozadu - retrográdny. Obidve sú nebezpečné, pretože spôsobujú zovretie miechy, tepien a nervových vetiev.

Miecha

Poranenia miechy sú klasifikované podľa závažnosti poruchy, ktorá sa vyskytla, a jej reverzibilnosti. Traumatológia rozlišuje:

 • Funkčné poškodenie miechy s možnou remisiou;
 • Trvalé funkčné poškodenie miechy;
 • Kompresívne poranenie miechy.

Medzi funkcie miechy patria predovšetkým motorické, zmyslové a reflexné. Na úrovni miechy sú tiež nervové gangliá sympatického a parasympatického nervového systému zodpovedné za prácu vnútorných orgánov. Poškodenie sa považuje za reverzibilné, ktoré sa v priebehu času dá úplne eliminovať. Závisí to od rozsahu zranenia a počtu poškodených tkanív a jadier, ako aj od veku.

Nedostatok regenerácie nervového tkaniva je mýtus - na pozadí iných tkanív sa nervy regenerujú veľmi pomaly, poruchy sú však reverzibilné.

obojstranný

Reverzibilné zranenia sú spôsobené otrasom mozgu. V dôsledku nárazu na chrbticu dochádza k rýchlym posunom, miecha „zasiahne“ o steny v okolí a niektoré tkanivá narušia ich vodivosť. Otras mozgu je najjednoduchšou možnosťou zranenia.

V mladom veku je regenerácia omnoho rýchlejšia, preto v starších rokoch je potrebné chrániť chrbát zvlášť starostlivo.

nezvratný

Medzi ireverzibilné poranenia patria modriny a otrasy - poruchy tkanív, ktoré prenikajú hlboko do tkanív. Poranenia stavcov niekedy môžu mozog úplne „odrezať“, čo povedie k úplnej strate funkcie poškodeného segmentu a nižšie. V takýchto prípadoch je mimoriadne ťažké obnoviť fungovanie miechy, liečba môže trvať desaťročia a nemusí priniesť výsledky..

príznaky

Ťažké poranenia chrbtice sa prejavujú ostrou neznesiteľnou bolesťou, stratou vedomia, rozsiahlou ochrnutím. V závislosti od konkrétneho stavca a delenia sa príznaky poranenia miechy prejavia rôznymi spôsobmi..

Najbežnejšie príznaky sú:

 • bolesť;
 • znecitlivenie;
 • Strata citlivosti;
 • Bolesť pri pohybe;
 • Strata stability;
 • Zmeny chôdze;
 • Strata pohybovej aktivity.

Bolesť je prirodzeným prejavom traumy. Svalové kŕče môžu byť tiež videné s bolesťou, najmä s modrinami. Ak nedochádza k kŕčom, dá sa predpokladať zlomenina stavcov, pretože svaly stratia svoj bod pripojenia a nemôžu sa sťahovať.

Necitlivosť je dôsledkom poruchy toku krvi. Znaky zranenia sú v tomto prípade zreteľne rozlíšené podľa miesta poškodenia. Cervikálne poranenia spôsobia znecitlivenie hrdla, spodnej čeľuste a pokožky tváre, poranenia hrudníka - znecitlivenie horných končatín a ramien, bedrovú zníženú citlivosť dolných končatín..

Bolesť zosilňuje, keď sa pokúsite pohybovať. To signalizuje vážne zranenie alebo zlomeninu. Pri zlomeninách a stlačeniach disku nemá človek schopnosť normálne si udržať svoju pozíciu, pretože sa prejavuje silná bolesť a svaly strácajú svoj tón. Zmeny chôdze sú tiež spojené s bolesťou. Pri menšom poškodení sa bude pozorovať krívanie spojené s poškodením nervov a stavcov..

K výrazným zmenám dochádza pri dorzálnej lordóze a kyfóze - vyčnievanie hrudníka a brucha dopredu a dolnej časti chrbta. V prípade zlomeniny axiálneho stavca nemôže hlava udržať svoju polohu, ale to vo všetkých prípadoch vedie k okamžitej smrti.

liečba

Liečba poranenia miechy vyžaduje presné určenie miesta poranenia. V najlepšom prípade, ak dôjde k poraneniu chrbtice, je liečba konzervatívna. Na obnovenie stavcov sa používa fixácia pacienta v určitej polohe..

Na podliatiny aplikujte analgetické a antispazmodické látky - zmiernite bolesť a svalové kŕče. To vám umožní odstrániť syndróm bolesti. Keď sú nervy zovreté, blokujú - zmierňujú aj bolesť.

Keď je nerv zaseknutý, syndróm bolesti je nebezpečný vytvorením ohniska v mozgu. V budúcnosti zameranie bolesti vedie k prejavom epilepsie a strate ľudských mozgových funkcií, hluchote, slepote.

V prípade dislokácie stavcov sa uchýlia k chirurgickému zákroku - poškodená stavca sa vloží na miesto, obnoví sa poškodené tkanivo. V prípade zlomenín oblúkov a stavcov sa tieto spoja pripevnia titánovými kolíkmi. V niektorých prípadoch sa stavcové platničky nahradia implantátmi vyrobenými z porézneho kremíka alebo polymérov. Je potrebné správne spojiť časti a odstrániť zvyšky.

Je potrebné chrániť chrbát. Venujte pozornosť ceste, neskúšajte opakovať nebezpečné kúsky, neprekračujte rýchlostný limit. Zranenia chrbtice predstavujú obrovské zdravotné problémy, vo väčšine prípadov je človek po zvyšok svojho života obmedzený na invalidný vozík a moderná medicína môže so svojím vývojom mať iba podporný účinok..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Čo je nebezpečné poranenie miechy?

Coccyx modrina na ošetrenie pádom

Liečba kompresného lomu bedrovej chrbtice

Poranenie a zlomenina chrbtice: príznaky a liečba

Poškodenie chrbtice a miechy sa nepochybne považuje za najzávažnejšie a najnebezpečnejšie zranenie. Prevažnú časť obetí tvorí populácia v produktívnom veku vo veku 17 až 45 rokov. Pri ťažkých zraneniach chrbtice, najmä zlomenín krčka maternice, sú následky zvyčajne veľmi smutné. Vo väčšine prípadov vysoká úmrtnosť alebo ťažké postihnutie.

Pri poraneniach miechy, keď nie je ovplyvnená miecha, sa zvyčajne pozoruje úplné zotavenie bez akýchkoľvek hmatateľných následkov.

Ako je klasifikované poškodenie miechy?

Podľa všeobecne akceptovanej klasifikácie zranení sú zranenia chrbtice a miechy buď zatvorené alebo otvorené. Pri uzavretom type neexistuje žiadna integrita pokožky. Zároveň by pri otvorenej verzii malo byť povinné poškodenie kože (prítomnosť rany). Okrem toho existuje aj klasifikácia podľa charakteru uzavretých poranení miechy:

 1. Poškodenie mäkkých tkanív.
 2. Zlomeniny stavcov (drvené, stlačené, zmiešané atď.).
 3. Poranenie chrupavkových diskov umiestnených medzi stavcami.
 4. Zlomeniny jednotlivých procesov stavcov (kĺbové, priečne, spinálne).
 5. Dislokácia stavcov (jednoduchá alebo dvojstranná).
 6. Traumatické premiestnenie stavcov (tiež nazývané spondylolistéza).

Pri poranení chrbtice a miechy sa zaznamenávajú neurologické príznaky, ktoré sú charakteristické otrasom, podliatinami alebo stlačením nervového systému umiestneného v mieche. Klasifikujte však aj podľa závažnosti:

Podľa štatistík je trauma krčnej chrbtice so závažnými následkami pozorovaná v 25% prípadov. Zároveň s poškodením lumbosakrálnej chrbtice (modrina, dislokácia, zlomenina) približne 50% zranených ľudí.

modriny

Toto je najbežnejší dôsledok poranení miechy. Sú bežné v každodennom aj profesionálnom živote. Pri náležitej a včasnej lekárskej starostlivosti je prognóza na uzdravenie priaznivá za predpokladu, že nie je poškodená miecha. V každom prípade by sa obeť mala okamžite previesť do zdravotníckeho zariadenia..

Krčná modřina

Ak nedôjde k poškodeniu miechy, klinické príznaky a príznaky podliatiny krčnej chrbtice nemajú výrazné charakteristické znaky. Obeť si bude sťažovať na bolesť v krku a chrbte hlavy, opuch, krvácanie (modriny). Okrem toho sa bolestivosť zvyšuje s ohýbaním, predlžovaním a otáčaním hlavy.

Dôsledky predčasného poskytovania lekárskej starostlivosti obetiam poranení miechy a miechy môžu byť často tragické. Musia byť doručené do lekárskeho zariadenia čo najskôr..

Poranenie hrudníka

Typické príznaky traumy sú charakteristické pre pomliaždenú hrudnú chrbticu. Pri tomto type traumy nedochádza k narušeniu anatomickej integrity stavcov a miechy. Takýto klinický obraz sa bude pozorovať pri pomliaždenej chrbtici:

 • Miestna bolesť v mieste zranenia.
 • opuch.
 • modriny.
 • Určitá bolesť pri dýchaní a vykonávaní pohybov tela.

Ak dôjde k poraneniu chrbtice, je bezpodmienečne potrebné obrátiť sa na špecializované zdravotnícke zariadenie, a to aj bez výrazných klinických príznakov naznačujúcich vážne poškodenie..

Mramorovaný bedrový kĺb

Podobne ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch sa pomliaždenie bedrovej chrbtice vyznačuje podobnými klinickými príznakmi a symptómami. Aby sa zhoršil klinický obraz, môžu existovať degeneratívne-dystrofické choroby miechy (napríklad osteochondróza komplikovaná radikalizulitídou). Pri izolovanej modrine chrbtice v lumbosakrali budú sťažnosti nasledujúce:

 • bolesť chrbta.
 • Bolestivé opuchy.
 • Zmeny farby kože v mieste poranenia (v dôsledku krvácania).
 • Posilnenie bolesti pri pohybe tela.

Ak spadnete z výšky a pristane na nohách alebo narazíte do hlavy na hladinu vody (potápačov), môže sa vyvinúť kompresné zlomenie alebo poškodenie chrbtice..

Diagnostika a liečba modrín miechy

Najdôležitejším bodom v diagnostike poranenia miechy je nevynechať závažnejšiu patológiu. Preto je nevyhnutné urobiť röntgen aj pri malých sťažnostiach. Na podrobnejšiu diagnostiku stavu muskulo-väzivového aparátu miechy sa odporúča vykonať inštrumentálne výskumné metódy, ako sú:

 • Ultrazvukové vyšetrenie.
 • CT sken.
 • Magnetická rezonancia.

Výber optimálnej metódy na liečenie poranení miechy závisí od charakteru a závažnosti poranení, ako aj od závažnosti klinických príznakov. V akútnom období je potrebné na boľavé miesto aplikovať chlad (ľad). Odporúča sa odpočívať 10 dní na lôžku.

Pri syndróme stredne ťažkej až ťažkej bolesti s pomliaždenou chrbticou sa zvyčajne predpisujú lieky proti bolesti. Ich účinnosť je určená tým, aká aktívna zložka je v kompozícii zahrnutá (homeopatický liek, nesteroidné protizápalové liečivo atď.). Doteraz sú najobľúbenejšie nasledujúce analgetické masti a ich analógy na vonkajšie použitie:

O niekoľko dní neskôr sa k liečbe pridávajú masáže, fyzioterapeutické cvičenia a fyzioterapeutické procedúry (elektroforéza, fonoforéza, diadynamické prúdy, magnetoterapia, ultrazvuk)..

Doba zotavenia priamo závisí od závažnosti poranenia chrbtice a miechy (pomliaždenie, otras mozgu, stlačenie) a tiež od dodržiavania liečebného postupu predpísaného ošetrujúcim lekárom. V priemere trvá asi 3 až 4 týždne, kým sa telo zotaví z poranenia miechy, ako je modrina.

Zlomeniny chrbtice

Dopravné nehody, priame údery dozadu, padajú z výšky, fúkajú sa na dno rybníka a potápajú sa do vody - to všetko môže viesť k zlomeninám stavcov a ich procesov (spinálne, priečne, kĺbové)..

Izolované poškodenie spinálnych procesov sa častejšie pozoruje s priamym dopadom na chrbticu. Súčasne sa zvyčajne vyskytujú zlomeniny priečnych procesov s ostrými extenzorovými pohybmi hlavy a krku. Na základe stupňa poškodenia sa rozlišujú tieto typy zlomenín:

 • krčnej.
 • Hrudné oddelenie.
 • lumbosakrální.

Zlomeniny spinálnych, priečnych, kĺbových procesov chrbtice s posunom majú často následky na normálne fungovanie miechy, čo vedie k objaveniu sa klinických príznakov poškodenia nervového systému a vyžaduje si pomerne dlhé ošetrenie..

krčnej

Klinické príznaky a symptómy poškodenia krčnej chrbtice sa líšia od miernych po veľmi ťažké. Všetko záleží na úrovni a povahe lézie, poranení miechy a správnosti prvej pomoci. Aký klinický obraz bude charakteristický pre zlomeninu krčnej chrbtice:

 1. Poruchy pohybu rúk a nôh (od mierneho chvenia po úplnú imobilizáciu).
 2. Porušenie citlivosti kože. V niektorých prípadoch je iba mierny pocit znecitlivenia a brnenie. V iných prípadoch dochádza k strate všetkých typov citlivosti.
 3. Závažné poruchy vnútorných orgánov.
 4. Charakteristické napätie svalov krku a ramenného pletenca.
 5. Závažné problémy s dýchaním as prácou v kardiovaskulárnom systéme (až do ich zastavenia).

Liečba nekomplikovaných zlomenín stavcov zahŕňa imobilizáciu (imobilizáciu) krčnej chrbtice, ktorá spočíva v použití špeciálnych ortopedických korzetov za mesiac. Predpísané sú tiež rôzne fyzioterapeutické postupy (elektroforéza, fonoforéza, laser, magnetoterapia atď.).

Ak sa zistí poškodenie miechy a periférnych nervov vytesnenými fragmentmi kosti, odporúča sa neodkladná chirurgická liečba.

Chirurgický zákrok by mal odstrániť všetky prekážky, ktoré vedú k stlačeniu miechy a zabezpečiť stabilnú stabilizáciu poškodenej oblasti chrbtice..

Obdobie zotavenia z nekomplikovanej izolovanej zlomeniny spinálneho alebo priečneho procesu stavcov, ktorá nemá žiadne následky na činnosť miechy, je v priemere 3 až 4 týždne..

Hrudník a lumbosakrál

Pri kompresných zlomeninách hrudnej a bedrovej chrbtice sa pozoruje obmedzenie pohyblivosti tela. Zaznamená sa bolesť na hrudníku a dolnej časti chrbta. Zadné svaly budú určite napäté. Možné zlyhanie dýchacích ciest. Ak sú poškodené štruktúry miechy, dôjde k narušeniu citlivosti kože a pohybu ramien a nôh. Práca vnútorných orgánov bude trpieť. Časté prerušenie močenia a stolice.

Ošetrenie kompresných zlomenín by malo zabezpečiť rýchle a úplné odstránenie záťaže z poškodených častí chrbtice. Za týmto účelom je obeť umiestnená na gauči s pevnou základňou, ktorej čelný koniec je zdvihnutý asi o pol metra. Trakcia chrbtice nastáva v dôsledku vlastnej telesnej hmotnosti. V priebehu času sa k liečbe pridáva toto:

 • Špeciálna súprava cvičení na cvičenie.
 • Masážny kurz.
 • Fyzioterapia (elektroforéza, magnetoterapia, laser atď.).

Ako ukazujú klinické skúsenosti, v niektorých prípadoch pomáha chirurgická liečba k zvýšeniu rýchlosti pacientov na nohy, k výraznému skráteniu doby odpočinku (v priemere o 4 až 6 týždňov) a k začatiu rehabilitačných fyzioterapeutických cvičení skôr.

Po približne 2 mesiacoch sa pacient už môže pohybovať bez použitia korzetu a ďalšieho pomocného zariadenia vo forme bariel alebo trstiny. Zastáva pozíciu na sedenie až po 3–3,5 mesiacoch. K ambulantnej liečbe bude možné pristúpiť niekde 70 - 80 dní po zranení.

Vzhľadom na závažnosť poškodenia je doba zotavenia zlomenín stavcov tela hrudnej a bedrovej oblasti od 4 do 11 mesiacov..

Pacienti sa budú môcť vrátiť k fyzickej práci až po 6–21 mesiacoch. Je potrebné poznamenať, že na úprave hlavnej liečby, priebehu rehabilitačnej terapie, rehabilitácie a expanzie motorického režimu sa podieľa iba ošetrujúci lekár..

V populácii je taký pojem „prasklina v chrbtici“ pomerne bežný. V skutočnosti takýto pojem neexistuje. Napriek tomu na röntgenovom snímke s kompresnou zlomeninou stavcov lekár presne určí defekty vo forme trhlín. Preto, keď hovoríme o klinickom obraze „prasklín v chrbtici“, stojí za to pochopiť príznaky typickej zlomeniny stavcov..

Poranenie potápača

Pokiaľ ide o zranenie potápača, spravidla to znamená zlomeninu krčnej chrbtice, ku ktorej dochádza, keď hlava zasiahne dno jazera, rieky, ústredia, bazéna alebo akejkoľvek inej nádrže. Podľa štatistík sa najčastejšia kompresná zlomenina krčnej chrbtice vyskytuje na úrovni 4 až 6 stavcov.

Čím silnejší tresk na spodnej časti rybníka, tým vážnejšie poškodenie miechy..

Ihneď po náraze (rozvoj imobilizácie horných a dolných končatín) sa často vyskytuje okamžitá ochrnutie. Typická môže byť strata vedomia a prudké narušenie dýchania a činnosť kardiovaskulárneho systému, ktoré neumožňujú obeti, aby sa na breh osamostatnila..

Veľmi dôležitá je pri prvej kompresii zlomenina krčnej chrbtice získaná v dôsledku nárazu hlavy do spodnej časti akéhokoľvek rezervoáru. Aké kroky by sa mali podniknúť v prvom rade:

 1. Pri vyťahovaní obete z vody nepohybujte hlavou ani krkom..
 2. Čo najskôr zavolajte záchranný tím.
 3. Už na brehu obete si položte chrbát. Je žiaduce, aby povrch bol hladký a tvrdý..
 4. Silne sa neotáčajte a prudko nehýbte hlavou a krkom.
 5. Ak chcete hlavu opraviť v jednej polohe, môžete položiť valčeky z valcovaných predmetov na obidve strany.
 6. Ak obeť nedýcha, musí sa vykonať umelé dýchanie..
 7. Ak nedochádza k pulzu alebo srdcovej frekvencii, vykoná sa nepriama masáž srdca..
 8. Osobu s poškodením chrbtice je možné prepravovať iba na nosidlách alebo na tvrdej podlahe vyrobenej z dosiek, konárov atď..
 9. Pri preprave obete nedovoľte, aby sa jej hlava a krk pohybovali, a upevnite ich oboma rukami.

Dôsledky zlomeniny krčnej chrbtice a poranenia miechy sú zvyčajne mimoriadne nepriaznivé: od ťažkého postihnutia obetí po ich okamžitú smrť. Liečba tohto typu poškodenia sa vykonáva výlučne chirurgickou metódou na špecializovanom neurochirurgickom oddelení.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výčnelok krčnej chrbtice sa vytvára, keď je narušená výživa buniek medzistavcových platničiek. K tomu výrazne prispieva moderný spôsob života, pretože čoraz viac ľudí pracuje v „sedavých“ povolaniach, trochu sa hýbe.
Kýla tohto druhu je druh zhutnenia orgánov orgánov brušnej dutiny, ktorá vyčnieva v oblasti pupočného prstenca..Charakteristickým rysom tohto „vyvýšenia“ je to, že sa môže meniť veľkosť v závislosti od polohy zaujatej pacientom, najmä pri ležaní.
Umbilikálna prietrž nie je ničím iným ako vyčnievaním vnútorných orgánov dieťaťa prostredníctvom neprerušeného pupočného krúžku. Ale trieslovina je ten istý výčnelok vnútorných orgánov, ale v oblasti slabín.