loader

Hlavná

Žalúdok

Metóda kinezoterapie Dr. Bubnovsky. Odporúčania pre rôzne choroby.

V súčasnosti sú rozšírené rôzne choroby a poruchy chrbtice. Napriek tomu je ťažké nájsť profesionálneho a informovaného lekára, ktorý by rozumel tomu, ako odstrániť príčinu problémov s chrbtom doma..

M. S. Bubnovsky lekár a rehabilitológ

Sergei Mikhailovič Bubnovsky vytvoril jedinečný spôsob liečby patológií pohybového aparátu - kinezapie. Táto technika vám umožňuje obnoviť pracovnú kapacitu a zmierniť bolesť. Pomáha pacientom, ktorí boli predtým považovaní za beznádejných, bez chirurgického zákroku a medicíny..

Prvý kinezoterapeut

História vzniku prvého kinezoterapeuta na svete je obdivuhodná. Všetko to začalo dopravnou nehodou, pri ktorej padol Sergei Bubnovsky počas pôsobenia v armáde. Lekári ho vrátili zo stavu klinickej smrti, ale v dôsledku prijatých zranení sa Sergei Mikhailovich mohol pohybovať iba po barle. Mladý muž sa však nevzdal, ale vstúpil do lekárskeho ústavu, kde brilantne prišiel na to, ako funguje ľudské telo. Získané znalosti S.M. Bubnovsky sa najprv uchádzal o seba a potom sa pokúsil pomôcť iným. A tak aj počas tréningového obdobia k nemu prišla sláva lekára, ktorý dáva nádej a uzdravuje sa bez operácie.

Po absolvovaní dvoch vysokých škôl začal svoju kariéru Sergeja Michajloviča prácou s mentálne nevyváženými ľuďmi v Kaščenko, potom sa stal hlavným lekárom psychoneurologickej internátnej školy. Neskôr pracoval s ruským lyžiarskym tímom. Celú túto dobu pokračoval vo vývoji a zdokonaľovaní svojej techniky, neskôr nazývanej kinezoterapia.

Hlavné princípy liečby a rehabilitácie Bubnovsky

Metóda práce s pacientom s Sergejom Bubnovským spočíva v kombinácii praktických cvičení (cvičení fyzickej zdatnosti) s teoretickým výcvikom. Pacient začína chápať, že mu to neubližujú kosti, ale spazmodické preťažené svaly, ktoré nemusia úplne odpočívať, ale správny presne dávkovaný pohyb. Takže môžete "naučiť" svaly, aby dobre fungovali. Človek sa učí riadiť svoje zdravie pomocou špeciálnych simulátorov. Takéto cvičenia uvoľňujú chrbticu a kĺby, zatiaľ čo pumpujú a posilňujú svaly. V kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi sa dajú dosiahnuť fantastické výsledky. Veľmi užitočné sú aj magnetoterapeutické postupy, ktoré sa teraz dajú používať doma pomocou prenosného zariadenia AMT-01..

Je pozoruhodné, že táto technika umožňuje uplatniť individuálny prístup k pacientom v súlade so všeobecným zdravotným stavom, úrovňou fyzickej zdatnosti a pridruženými chorobami..

Účinnosť metódy

Je pozoruhodné, že kinezoterapeutická metóda je účinná pri mnohých chorobách: osteochondróza, artróza, medziobratlová hernia, radikulitída, koxartróza, rôzne zranenia, astma, chronická bronchitída, prechladnutie, migrény.

Okrem osobných konzultácií Sergey Bubnovsky popularizuje svoju techniku ​​aj pomocou kníh, ktoré podrobne opisujú cvičenia a poskytujú odpovede na otázky týkajúce sa čitateľov. V mnohých ruských mestách sú otvorené aj zdravotné strediská jeho mena.

Bubnovsky cviky

Pred začatím cvičenia nezabudnite na toto:

 • Potrebujete cvičiť denne s normálnym zdravím;
 • medzi triedami a posledným jedlom potrebujete prestávku najmenej 2 hodiny;
 • Pred gymnastikou nezabudnite zohriať svaly. Napríklad krúživými pohybmi si rozdrvte ruky, kolená atď.
 • nezabudnite zhlboka dýchať;
 • po tréningu potrebujete sprchu a odpočinok. Ak chcete budovať svalovú hmotu, do jednej hodiny jesť potraviny bohaté na bielkoviny..

Bubnovsky tiež verí, že telo je potrebné komplexne uzdraviť. Samotná fyzická aktivita nestačí. Účinnosť gymnastiky sa zvýši, ak je väčšia pravdepodobnosť, že budete vo vzduchu, spíte vo vetranej miestnosti, denne cvičíte ráno, chodíte naboso, pijete dostatok tekutín, prestanete fajčiť a piť, jete zdravé jedlo, používate saunu a kontrastnú sprchu.

Ak existuje vážne nepohodlie počas hodín, potom použitie magnetoterapie, doma s prenosným zariadením na horčíkovú terapiu (AMT-01), pomáha zmierniť svalové napätie a obnovuje kĺby po hodinách (musíte sa poradiť s lekárom). Závažná bolesť - okamžite zastavíme školenie a poradíme sa s lekárom. Možno budete potrebovať jemnejší prístup.

Súbor cvičení Bubnovského o bolesti chrbtice

 • Ideme na všetky štyri: s natiahnutým "krokom" sa pohybujeme po dome po 520 minútach. (protiľahlá ruka a noha sú posunuté dopredu, naopak).
 • Stiahnite si tlač. A P - na chrbte, ohnuté nohy, podpätky dobre pritlačené k podlahe, ruky - v zámku za hlavou. Do bedrovej oblasti - zima (anestézia a zvýšená mikrocirkulácia). V pol litri petbutylu môžete zmraziť trochu vody a výsledný ľad nasekať kladivom. Výdych - odtrhnite lopatky z podlahy a potiahnite kolená do žalúdka a dotknite sa ich lakťov..
 • Pre koho je to ťažké, môžete jednoducho zdvihnúť ruku a nohu, iba sa dotknúť pravého lakťa ľavého kolena a naopak. Opakujte 10–50 krát. Môže byť nahradený polovičným mostíkom.
 • Polovičný most. A P je to isté, iba my dáme ruky po tele. Pri výdychu je stúpanie panvy čo najvyššie so stlačenými zadkami a návrat na I. P. Fľašu na ľad odstráňte, ak sa roztopila. Ak 2-3 opakovania spôsobujú silnú bolesť v panvovej a bedrovej oblasti, je potrebné to vydržať. Opakujte 5-10 priblížení 2-3 krát denne. S každým vypite trochu vody.
 • Preťahovanie. P: stojace, nohy širšie ako plecia. Pri výdychu sa striedame s rovnou chrbtom: najprv doprava, potom k ľavej nohe. Na svah je povolené niekoľkokrát vydýchnuť. Robíme to niekoľkokrát denne každý deň, snažte sa nakláňať nižšie, aby sa prsty dotýkali prstov na nohách. Pre pokročilých: ohnutie dopredu, uchopte päty rukami a pozerajte sa za chrbát. Podržte na konečnej pozícii 2–5 s.
 • Zdvihnite kolená na vodorovnej lište. Stúpame a vystupujeme z lavičky. Vis na vodorovnej lište s priamym telom. Vydychujte bolesťami v bedrovej oblasti a pritiahnite nohy k žalúdku a ohnite ich na kolená. Je ťažšie zdvihnúť narovnané nohy. Opakujte 8-10 krát. Vhodný pre mužov.

Súbor cvičení Bubnovského s osteochondrózou

Najjednoduchšie pohyby pri osteochondróze v krku (20 - 40 krát):

 • kývne hlavou;
 • sklopenie hlavy doprava / doľava;
 • kruhová rotácia hlavy v oboch smeroch (hladko);
 • pozeraj na ľavé rameno a jemne otáčaj hlavou, otoč oči dozadu;
 • z posedenia predstavte, skúste si položiť hlavu na nohy ohnuté na kolenách a dotýkať sa ich čela. Zmrazte na 30 s. Ak je to možné, urobte to so zosilnením. Činky sú vhodné: pre mužov do 3 kg, pre ženy do 1,5 kg. Stojace s činkami, opakujte - 10 krát..
 • položte ruky ohnuté na lakte tak, aby činky boli na úrovni hlavy, pomaly dajte ruky nahor, úplne vysunuté, pripojte ich rovnakým spôsobom a pomaly ich spustite;
 • otáčať sa rovnými rukami dozadu a dopredu;
 • ohnuté ruky na úrovni hrudníka a striedavé výpady - box. Prestaňte plynule, s ťažkou bolesťou, pretože následky preťaženia v krčnej oblasti je ťažké predvídať: tu nervy z mozgu prechádzajú.

S osteochondózou v bedrovej oblasti sa vykonáva gymnastika ležiaca na chrbte, stojacich a „na všetkých štyroch“, opakovania 20 krát:

 • IP na všetkých štyroch, pri inšpirácii, zakrivenie chrbta, pri výdychu - nižšie dole.
 • na všetkých štyroch, posuňte telo dopredu čo najviac (bez ohýbania rúk) a späť.
 • pri výdychu ľahu na chrbte a počas inhalácie postupne zdvíhajte panvu (čo najviac môžete);
 • abs na chrbte (pozri komplex bolesti chrbta);
 • výsuvy na vodorovnej lište.
 • triedy s expandérom alebo gumovým obväzom, tlačiace jeden koniec k podlahe.

Súbor cvičení Bubnovského pre medzistavcové prietrže

 • "Mačka". Na všetkých štyroch, späť rovno. Zhlboka sa nadýchni. Pri maximálnom výdychu zaokrúhlite chrbát na niekoľko sekúnd a na pôvodné miesto. Nadýchni sa Pri výdychu je dobré ohýbať sa chrbtom. Až 20 opakovaní smerom nadol.
 • Chôdza po zadku. Sedenie na podlahe, chrbát a nohy sú rovné, ruky na hrudi. Na gluteálne svaly 10 krát choďte meter dopredu a dozadu.
 • "Bicykel". Na chrbte, spodnej časti chrbta tlačíme na podlahu, ruky rovnobežné s telom. Zdvíhajte nohy v pravom uhle a „pedál“ asi na minútu.
 • Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky dopredu. Nadýchnite sa, zatiaľ čo vydychujete, odtrhnite hrudník a pravú ruku od podlahy, do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Pri výdychu opakujte ľavou rukou. 8-krát s každou rukou.
 • Stojíme rovno, so zdvihnutými pažami. Jemne a pomaly sa ohýbame vpred a snažíme sa zdvihnúť ruky na zem. V dolnom bode uvoľnite chrbát, pritlačte si žalúdok a hrudník k nohám. Opakujte 10 krát.

Bubnovsky cviky na skoliózu chrbtice

 • Kľačíme, sústredíme sa na narovnané ruky a oči sa pred nami pozerajú. Výdych spustite na zadok na chodidlách, ohnite sa dopredu - vdýchnite. Až 12 opakovaní;
 • PI tiež: zdvihnite bradu, kolená k sebe, nohy na podlahe. Jemne spustite panvu doľava na bolesť a napravo (15-krát). Kolená a chodidlá by sa nemali odtrhávať z podlahy;
 • IP: Na chrbte, nohy spolu, ohýbajú sa v kolenách, rukami pozdĺž tela a striedavo hladko kolená znižujú kolená na každú stranu. Berieme jednu nohu oboma rukami a pri výdychu ťaháme do žalúdka, vymieňame nohy a ďalších 15-20 krát.
 • Kolená spolu, bradu zdvihol a stlačil z podlahy s výdychom pri zdvíhaní. Vykonajte 2-3 prístupy.

Bubnovsky cvičenie pre krk

Spoločné pre všetky cvičenia: ref. poloha - s priamym chrbtom, s hlavou rovno, s rukami na kolenách, hladkým pohybom bez trhania, s otočením hlavy o 15 sekúnd. držať napätie, pohľad vždy ide pozdĺž hlavy.

 • "Metronóm". Natiahneme pokojne od uší k ramenám, pokiaľ je to možné, zastavíme sa.
 • "Jar". Pritlačte bradu k krku, s korunou siahajúcou hore. Po 15 sekundách do východiskovej polohy a 15 sekundách. vytiahnite si bradu nahor bez toho, aby ste sklopili hlavu.
 • „Husa“ alebo „hlava pod krídlom“. Vytiahnite bradu dopredu a do podpazušia v oblúku.
 • "Pohľad do neba." Pomaly otočte hlavu nabok, až kým sa nezastaví, mierne nadvihnite bradu.
 • "Heron". Najskôr rozriedite a zdvihnite ruky, potiahnite ich úplne dozadu, roztiahnite bradu ako vták pri vzlete..

Bubnovsky gymnastika pre kolenné kĺby

 • Zabalte drvený ľad cez kolená handrou. Postavte sa na kolená a choďte od 2 do 15 krokov v závislosti od intenzity bolesti.
 • Kľačíme a znižujeme sa na päty, držíme sa opory a „vydýchneme“ bolesť zo kĺbu: „Ha!“ Opravíme pozíciu 520 s. Pod kolená je dovolené položiť koberec alebo valček.
 • Sedieť na zemi, nohy natiahnuť vpred, chytiť nohu a vytiahnite palce smerom k vám. Preťahovanie svalov a väzov zadnej časti nohy normalizuje výživu a krvný obeh v kolene.
 • Vstávanie Nohy sú o niečo širšie ako plecia, ruky držia na opore (kľučka dverí). Chrbát je rovný. Squat najmenej 20 krát. Lepší dosah na 100 za deň.
 • Ležiac ​​na bruchu, zoberte nohy do rúk a pritiahnite ich k zadku. Rozťahuje prednú časť stehna.

Cvičenie na simulátore Bubnovsky

Na simulátore pacient uvoľňuje a napína svaly v dôsledku pozastavenej polohy, znižuje sa zaťaženie a znižuje bolesť. Po roztiahnutí sa kĺby menej odierajú a riziko oderu chrupavky je nižšie. Náklad sa vyberá individuálne.

 • Sediaci na podlahe, opierame sa o steny, držíme rukoväť simulátora, zdvihneme ruky a nakloníme sa dopredu. Chrbtica by sa mala rozťahovať, chrbát sa ohýbať a lopatky sa zbiehajú.
 • IP je rovnaké, s rukami na rukoväti, rovno dozadu a potiahnutím rukoväte smerom k sebe, ohýbaním lakťov.
 • Sedíme chrbtom k simulátoru, uchopíme držadlo chorou rukou a zdvihneme ho čo najvyššie.
 • Križovatky alebo chodníky. Posilňuje chrbticu, zvyšuje krvný obeh v panvových orgánoch. Dobré pre gynekologické problémy.
 • Keď bolí chrbát, sú výchylky účinné (stojí na všetkých štyroch).

Bubnovsky cvičí na loptu za chrbticu

 • Sedíme na fitball, chrbtom rovno, bez ohýbania, rukami na kolenách. Vytiahnite hlavu nahor po 10 s.
 • Pri stene. Lopta pod chrbtom, nohy širšie ako plecia. Hladko votrelec, otáčaním lopty po chrbte. Až 5-krát. Na zastavenie bolesti.
 • Postavili sme sa k stene, trochu sme sa opierali o fitball, mierne sme to valili doprava, hore a dole. Odstraňuje svorky.
 • Kráčame po rukách a plynulo ich usporiadame. Držte nohy na loptičke..

Bubnovsky cvičenie s expandérmi na chrbticu

Smartelastické expandéry sú vynikajúce na tréning. Môžu byť stanovené rôznymi spôsobmi, napr zariadenie je vybavené špeciálnym zámkom:

 • S hornou fixáciou expandéra pre všetky skupiny miechových svalov. Expandér upevňujeme na spoľahlivú podperu (stenu, dvere) trochu nad hlavu. Postavíme sa vzpriamene, tvár pri pohľade na podporu. Vezmite expandér do horného držadla, ustúpte a ťahajte expandér. Ľahko ohnite kolená a nakloňte sa dopredu. Po uplynutí platnosti sa expandér natiahne k bokom. Ďalej k originálu. Ruky sa neohýbajú.
 • Expandér upevňujeme zdola - na úrovni podlahy. IP - stojan otočený k podpere. Rukoväť škrupiny berieme hornou rukoväťou. Prejdeme k miernemu napätiu. Narovnajte chrbát, plecia rovno, hrudník sa úplne narovnajte. Pre inšpiráciu - pomaly a plynule potiahnite simulátor k spodnej časti chrbta. Lokty sú pritlačené k telu, telo je rovné. Pauza a návrat do SP.
 • Ľahnúť si. Pripevňujeme expandér k dolnému bodu. Ľahneme si na podložku, tvárou nahor, korunou - na podperu. Vytiahnite expandér, ruky zohnuté na lakťoch a nohy na kolenách. Nohy sú pevne pripevnené k podlahe. Lepšie v obuvi. Pomaly posúvame ruky nahor, dopredu, k IP.

Bubnovského regeneračné cvičenia na zlomeninu chrbtice

Pacient leží na posteli

 • Dlane zaťaté v päste. Pri ohýbaní rúk vytiahnite prsty smerom k sebe;
 • Dlane na bokoch. Bez toho, aby ste nohy zložili z podlahy, pritiahnite nohu k telu a ohnite ju na koleno. Na druhej strane, teraz vpravo, potom vľavo;
 • Dlane k pleciam, otáčajte rukami;
 • Ľavá ruka na bruchu, priamo na hrudi. Pomaly sa zhlboka nadýchnite. Hrudník udržujte v pohybe rukami, aby nedošlo k bolesti.
 • Dýchajte pomaly a uvoľnite sa.

Ako odstrániť žalúdok doma: 10 cvičení Bubnovsky

Gymnastika od Bubnovského na chudnutie žalúdka. Cvičenie pre tlač, zápchu a prietrž

MUDr. Sergey Bubnovský, autor metódy kinezoterapie a zakladateľ kliniky, autor kníh o nechirurgickej liečbe pohybového aparátu

Už sme povedali a ukázali, ako zmierniť bolesť chrbta pomocou Bubnovského cvičenia, a tiež sme predviedli gymnastiku pre kolenné kĺby. Bubnovsky dnes vysvetlí, ako odstrániť žalúdok doma a zároveň sa zbaviť zápchy, hemoroidov a bolesti bedrovej chrbtice..

Veľké brucho

Indikácie: veľké alebo „závesné“ brucho na účely kozmetickej korekcie. Ptóza vnútorných orgánov, biliárna dyskinéza, zápcha, hemoroidy, syndróm dráždivého čreva.

I. P. ležiace na chrbte, nohy ohnuté na kolenné kĺby.

Stiahnutie brucha do chrbtice (loptu si môžete držať rukami, aby ste si predstavili jej spustenie). Počet pohybov nie je menší ako 50.

Zdalo by sa, že ide o jednoduché cvičenie, ale ako ukazuje prax, bránica je u väčšiny ľudí inaktivovaná a mnohí ľudia majú ťažkosti s porozumením a cítením tohto cvičenia, pretože brušné svaly sa tiež zle vyvíjajú. Zamyslite sa nad cvičením, naučte sa cítiť akousi „prilepením“ brucha k chrbtici, potom vyššie popísané choroby nezanedbateľne zmiznú.

Lopta pomáha v prvej fáze, pretože musí pri dlhšom výdychu viditeľne „vraziť do žalúdka“.

Masáž brucha guľatou tyčou

I. P. sediaci na okraji stoličky alebo dokonca stojace, nakláňajúce telo dopredu, najlepšie po sprche (mokré telo), masíruje žalúdok paličkou, pričom ju berie za konce, zdola nahor. Zároveň môžete masírovať zadok a dolnú časť chrbta. Jedna až päť minút.

Táto masáž sa dá pripísať tvrdému mieseniu. V tomto prípade sú tukové valčeky na bruchu cítené, pri hnetení sú bolestivé. Pri masáži nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Prekonajte bolesť, čo môžete urobiť.

Je lepšie vykonať ju po sprchovaní alebo vtieraní akéhokoľvek anticelulitídového krému do pokožky brucha. Kombinujte túto masáž s predchádzajúcim cvičením a zbavte sa „visiaceho“ brucha alebo „zrkadlového ochorenia“..

Chrumkavé klamstvo

I. P. ležiace na chrbte, nohy ohnuté na kolenách ležia na stoličke (pohovka). Dlane sú pritlačené k ušiam, lakte sú otočené do strán. Ohýbanie tela pri výdychu „Ha-ha“, ktorý sa snaží dotknúť lakťov kolien. Minimálnou požiadavkou je odtrhnutie lopatiek z podlahy. 20 až 50 opakovaní v jednej sérii, čo najviac.

Cvičenie je úplne bezpečné, ale vyžaduje súčasné ohýbanie kmeňa a výdych „Ha-ha“. Tento efekt sa prejaví, keď sa vám podarí vykonať 50 opakovaní za sebou. Efekt tohto cvičenia zvyšuje mierne oneskorenie s úplným ohybom. Pokúste sa naraziť do brucha..

Loptová jazda

I. P. ležať na zemi. Pod žalúdok položte loptu (basketbal, futbal, volejbal). Valte po guli v smere hodinových ručičiek (zľava zľava, zdola nahor), to znamená po celej ploche brucha - 5-10 kruhov. Ráno alebo večer, vždy na lačný žalúdok, po vypití aspoň pohára vody.

Je to jeden z najlepších typov viscerálnych masáží pre biliárnu dyskinézu, črevnú atómiu (Crohnovu chorobu) a zápchu. Má dobrý kozmetický účinok na veľké brucho, posilňuje brušné svaly.

Neodporúča sa vykonávať hemoroidy a opomenutie vnútorných orgánov a v akútnom štádiu pyelonefritídy..

Kontraindikácie: ochorenie pečene v akútnom a subakútnom štádiu (hepatitída, cirhóza), stavy po apendektómii, cholecystektómia (prvých 6 mesiacov), urolitiáza a cholelitiáza v akútnom a subakútnom štádiu..

Toto cvičenie možno pripísať aj rôznym tvrdým masážam alebo hneteniu, opäť dosť bolestivým, ale bezpečným.

Semi-pluh

I. P. leží na chrbte, s rovnými rukami držiacimi sa na nehybnej opore. Zdvíhanie nôh (rovných alebo mierne ohnutých v kolenách) na úroveň 90 ° alebo viac (k podlahe), pričom sa snaží dotýkať chodidiel pevnej podpery. Je vhodné nedotýkať sa chodidiel pätami podlahy.

Zdvíhanie a spúšťanie nôh na výdych „Ha-a“. Dýchajte ako „parný vlak“. Nemysli na inhaláciu, stane sa to automaticky. Vykonajte cvičenie 10 až 20 opakovaní v jednej sérii. Je povolené väčšie množstvo, ale bez fanatizmu. Hlavným indikátorom dostatočnosti cvičenia je výskyt pálenia v brušných svaloch..

Hlavnou indikáciou tohto cvičenia je osteochondróza chrbtice vrátane herniovaných diskov. Cvičenie zlepšuje črevnú motilitu a krvný obeh vo vnútorných orgánoch.

Absolútne kontraindikácie: kýla bielej čiary, pupočnej alebo trieslovej kýly.

Relatívne kontraindikácie: akútna bolesť bedrovej chrbtice, hemoroidy v akútnom alebo subakútnom štádiu, prolaps maternice..

Krútenie panvy

Cvičte na šikmé svaly brucha (pás). Je vynikajúcou prevenciou osteochondrózy bedrovej chrbtice, pretože zlepšuje pohyblivosť chrbtice v bedrovej chrbtici. Zamerané na fyzicky zdatných ľudí. Beží pomalým tempom.

I. P. ležiace na chrbte, ruky do strán, nohy ohnuté. Spúšťanie nôh doľava a doprava, kým sa kolená nedotýkajú podlahy. Snažte sa zdvihnúť dlane a lopatky z podlahy. 10 až 20 opakovaní v každom smere. Vykonajte každý pohyb pri výdychu „Ha-ha“. Počas prvých 3 až 4 pohybov je povolené praskanie v bedrovej oblasti.

Kontraindikácie:

 • ochorenia pečene v akútnom a subakútnom štádiu (hepatitída, cirhóza), stavy po apendektómii, cholecystektómia (prvých 6 mesiacov), urolitiáza a cholelitiáza v akútnom a subakútnom štádiu;
 • kýla (biela čiara brucha, pupočnej alebo trieslovej).

nitovanie

Cvičenie je zamerané na fyzicky pripravených ľudí. Iba úplná synchronizácia výdychu a zdvihu nôh vám umožní správne dokončiť toto cvičenie. Veľmi účinné cvičenie, ktoré vám umožní vyvinúť vynikajúcu kontrolu svalov celého tela.

I. P. leží na chrbte. Ruky sú priamo za hlavou. Pri výdychu „Ha-a“ ohnite trup a snažte sa rovnými rukami dotýkať rovných nôh. Až 20 opakovaní.

Kontraindikácie: hernie (biela línia brucha, pupočníka alebo brucha), prolaps panvových orgánov (ptóza).

Stlačte tyč

Cvičenie je komplikované potrebou nezávislého pripevnenia simulátora k nohám a pevnej podpory (NOP) a výberom vhodného miesta v dome. Potrebujete ďalšie manžety na nohy s karabínou alebo gumené obväzy. Technika samotného cvičenia je pomerne jednoduchá.

I. P. leží na podlahe a drží natiahnuté ruky na NOP. Súčasný nápor do brucha pomocou bokov simulátora pripevnený na jednom konci k dolnej tretine nôh, druhý k hornému bodu NOP. Vykonajte najmenej 20 opakovaní

Dokonale dotiahne spodnú časť brucha. S osteochondrózou bedrovej chrbtice pomáha zbaviť sa akútnej a chronickej bolesti chrbta.

valček

Pri vykonávaní tohto cvičenia sú zapojené svaly pásov hornej končatiny (ramená, prsné svaly) a samozrejme brušné svaly..

Cvičte len pre fyzicky fit. Hlavnou chybou je vychýlenie driekovej chrbtice po návrate do I.P. Je lepšie začať s neúplným predĺžením tela.

I. P. kľačal a položil ruky na rukoväte valca. Predĺženie trupu, až kým sa žalúdok nedotkne podlahy, paže rovno a úplné ohnutie dozadu až do návratu do pôvodnej polohy. Počet opakovaní je od 10 do 20 a je povolených viac. Dve výdychy počas predlžovania a ohýbania tela.

Po vykonaní cvičenia prvýkrát alebo po dlhšej prestávke môžete cítiť „preglejku“ v žalúdku. To by nemalo byť desivé. Jedno z najlepších cvičení na napínanie hlbokých svalov chrbtice.

Kontraindikácie: hernia (biela čiara brucha, pupočnej alebo trieslovej), prolaps panvových orgánov (ptóza), hemoroidy v akútnej alebo subakútnej fáze..

Hojdacie kreslo

Toto cvičenie je zamerané na fyzicky vyškolených lekárov, pretože vyžaduje veľkú vytrvalosť brušných svalov a dobrú koordináciu..

Na rozdiel od predchádzajúcich cvičení brušných svalov, počas tohto cvičenia dýchanie takmer chýba (1 výdych pri 4 až 6 pohyboch), čo samo osebe predstavuje zložitý stav. Zároveň sú dokonale zahrnuté šikmé svaly brucha (pás). V skutočnosti sa toto cvičenie týka výkonového aerobiku, pretože účinok sa dosiahne iba pri veľkom počte opakovaní vykonaných pohybov v jednom rytme..

I. P. ležiace na podlahe na chrbte. Dlane sú pritlačené k ušiam. Striedavo sa dotýkajte kolien krížom. V takom prípade by sa koleno ohnutej nohy malo pritlačiť čo najbližšie k žalúdku a druhé rameno by sa malo narovnať pozdĺž podlahy súčasne, ale nedotýkať sa ho. Vykonajte 10–20 opakovaní na každej strane

Hlavné indikácie: všetky chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu od chronickej gastroduodenitídy po chronickú kolitídu, biliárna dyskinéza, znížená črevná motilita.

Cvičenie by sa malo vykonávať s osteochondrózou hrudnej chrbtice. Užitočné cvičenie pri ochoreniach panvového dna (prostatitída u mužov, endometrióza u žien).

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Bubnovského cvičebný stroj pre dom

Ochorenia pohybového ústrojenstva postihujú veľa ľudí. Vďaka technike Dr. Bubnovského možno mnohé z týchto patológií prekonať bez použitia liekov. V takom prípade musí pacient pravidelne vykonávať súbor liečebných cvičení, pre ktoré známy lekár vytvoril multifunkčný simulátor..

Čo je multifunkčný simulátor Bubnovsky

MTB bol vytvorený ruským lekárom pre tých, ktorí chcú doma obnoviť motorickú funkciu chrbtice a kĺbov. Prevádzkovým princípom simulátora je antigravitačná a dekompresná práca, vďaka ktorej je možné eliminovať syndróm bolesti pri rôznych chorobách pohybového aparátu a zlepšiť celkový stav ľudského zdravia. Tento prístup spôsobuje, že liečba drogami nie je potrebná..

Tento univerzálny simulátor bol vytvorený na základe dlhoročnej rehabilitačnej praxe Bubnovského. Prístroj využíva svaly chrbta a kĺbov pomocou dekompresného zaťaženia a má podobu silového rámu, ktorý pozostáva zo železného rámu vo forme oblúka a súboru závaží umiestnených na oboch stranách. V hornej časti simulátora je vybavená lišta pre výťahy. Súprava navyše obsahuje niekoľko úchytiek a úchytiek, pomocou ktorých môžete vypracovať určité svalové skupiny.

Princíp činnosti MTB je vykonávať trakčné pohyby, zatiaľ čo ťah má smer proti gravitácii, ktorý je zabezpečený valčekmi pohybujúcimi sa v bremene. Bubnovskyho simulátor pre domácnosť má niekoľko úprav:

 1. MTB-1 je jeden stojan vybavený dvoma rotačnými blokmi (sú umiestnené pod a nad). Cez nimi prechádza silný kábel, ktorý je pripevnený špeciálnym upevnením k súprave tovaru.
 2. MTB-2 má tvar dvoch stojanov a lavíc. Športový simulátor Bubnovsky je vybavený rôznymi materiálmi na váženie, takže si človek môže zvoliť vhodný režim činnosti. Multifunkčný simulátor kinesis pre domácnosť s kvalifikovaným výberom cvičení môže nahradiť celý komplex vybavenia v telocvični.

Aké je použitie Bubnovského aparátu

Expandéry Bubnovsky pre domácnosť môžu liečiť rôzne choroby a zabrániť ich rozvoju. Podstatou autorovej techniky je poskytnúť telu pravidelnú pohybovú aktivitu, ktorá obnovuje funkčnosť bolestivých svalov, kĺbov rúk, nôh a chrbta. Triedy na Bubnovského aparáte sú zamerané na prekonanie bolestivého syndrómu v postihnutých oblastiach tela.

Špeciálne vybrané cvičenia, na rozdiel od injekcií alebo perorálnych liekov, môžu úplne obnoviť lymfatický obeh a krvný obeh vo svalových tkanivách. MTB zároveň pomáha normalizovať transport potrebných látok do svalov a obnovuje motorickú funkciu kĺbov. Skôr ako začnete cvičiť na simulátore, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Technika Bubnovsky je účinná pre:

 • osteochondrosis;
 • artróza kolenných kĺbov;
 • artritída;
 • koxartróza;
 • impotencia;
 • patológie urogenitálneho systému;
 • hemoroidy;
 • rehabilitácia po infarkte, mŕtvici, chirurgickom zákroku na rôznych orgánoch a chrbtici;
 • kŕčové žily;
 • skolióza.

Ceny za domáci simulátor Bubnovsky

Pre usporiadanie MTB doma bude najlepšou voľbou prvý model simulátora - je relatívne kompaktný a lacný. V takom prípade bude cena produktu závisieť od sady tovaru, ktorý je súčasťou súpravy, a od výšky vertikálneho rámu. Koľko stojí simulátor Bubnovsky v priemere:

 • cena blokového rehabilitačného zariadenia s hmotnosťou 90 kg je 30 000 rubľov;
 • cena ľahkého modelu s nákladom 40 kg - 7 000 rubľov;
 • cena analógu simulátora Bubnovsky s váhami s celkovou hmotnosťou 100 kg - 35 000 rubľov.

Koľko stojí model vybavený švédskou stenou? Takéto zariadenie je možné zakúpiť v internetovom obchode objednaním v elektronickom katalógu. Alternatívou je nákup MTB na domáce použitie v špecializovanom mieste predaja športového náradia. Cena simulátora doplnená švédskou stenou bude približne 27 000 - 3 000 rubľov.

Ako si vybrať multifunkčný simulátor pre domácnosť

S pomocou MTB-1 môžete vykonať takmer celý komplex rehabilitačných kurzov Dr. Bubnovského. S týmto modelom však nebude fungovať robiť „kyvadlo“ alebo iné cvičenia, ktoré vyžadujú 2 bloky. Výhodou MTB-2 je schopnosť viesť celý cyklus kinezoterapie. Blokový rámec tejto modifikácie je navyše funkčnejší ako rámec MTB-1. Ak máte vážne problémy s pohybovým aparátom, je lepšie uprednostniť najkompletnejší model, s ktorým môžete vykonávať akékoľvek Bubnovsky cviky..

Pri výbere navyše musíte brať do úvahy oblasť, v ktorej sa nachádza športové vybavenie domu. Ak nie je k dispozícii samostatný voľný priestor na inštaláciu zariadenia, je vhodný iba MTB-1, ktorý zaberá minimum miesta a je pripevnený k stene. Na inštaláciu simulátora potrebujete iba jeden štvorcový meter priestoru plus 1 až 2 metre na pohodlné cvičenie. Pre rám s dvojitým blokom vyžaduje MTB-2 plochu najmenej 3,5 x 2 metre.

Ako používať simulátor kinesitherapy

Simulátor kĺbov naznačuje, že ľudské telo je počas cvičenia v pozastavenom stave, v ktorom sa svaly uvoľňujú a napínajú. Tento režim umožňuje niekoľkonásobné zníženie zaťaženia, čo zaručuje výrazné zníženie bolesti. Rozťahovanie minimalizuje kontakt medzi kĺbmi, čím sa znižuje riziko oderu chrupavky.

Bubnovskyho simulátor pre domácnosť poskytuje možnosť vykonávať rôzne cvičenia. Ak použijete obe ruky, môžete zistiť ramenné kĺby, svaly krku. Hojdaním, stúpaním alebo krížením nôh sa posilní chrbtica a stimuluje sa krvný obeh v panvových orgánoch. Takéto cvičenia sa odporúčajú ženám trpiacim gynekologickými chorobami. Ak chcete zmierniť bolesť zozadu, mali by ste robiť ohyby s telom zameraným na ruky a kolená.

Rozsah tried by mal zvoliť výlučne lekár individuálne pre každého pacienta. V tomto prípade osoba najprv podstúpi vyšetrenie, počas ktorého lekár vyhodnotí hlavné problémové oblasti tela. Celý proces obnovy Bubnovského zahŕňa prechod cez tri fázy, čo trvá asi 3 mesiace. Medzi nimi je poskytnutá prestávka približne 5 až 7 dní. Počas cvičenia sú pohyby pomalé a výdychy sa vykonávajú pri maximálnom zaťažení. Možnosti cvičenia:

 1. Posaďte sa na podlahu s nohami o stenu, uchopte rukoväť a začnite zdvíhať ruky a pritom sa nakláňajte dopredu. Chrbtica by sa mala vysunúť, chrbát sa ohnúť a lopatky sa zbiehajú.
 2. Posaďte sa na podlahu, uchopte rukoväť rukami, narovnajte chrbát a potiahnite rukoväť smerom k sebe, ohýbajte lakte. Na toto cvičenie sú vhodné aj cvičebné stroje - expandéry pre domácnosť..
 3. Posaďte sa chrbtom k simulátoru, uchopte rukoväť chorou rukou a zdvihnite ju čo najvyššie.

DIY Bubnovsky simulátor

Ak chcete samostatne vytvoriť MTB, musíte najskôr premýšľať o tom, kde bude stáť. Izba, v ktorej je výklenok, je ideálna, alternatívou je použitie podpery. V druhom prípade by mala byť miestnosť priestranná, aby vyhovovala plnohodnotnému simulátoru Bubnovsky. Medzi podperami alebo stranami výklenku je namontovaná priečka s lanom na zdvíhanie tovaru.

Na vyváženie sú nevyhnutné palacinky z tyčinky alebo špeciálne závažia, ktoré je možné vyrobiť na objednávku, zverenie práce skúseným zváračom alebo zámočníckym firmám. V tomto prípade je dôležité správne vypočítať množstvo a hmotnosť tovaru. Domáce cvičebné stroje Bubnovsky sú zostavené podľa pôvodných výkresov a podľa pokynov. Zanedbanie tejto požiadavky môže spôsobiť ujmu na zdraví..

Liečba miechy metódou Bubnovsky

Expandér Bubnovského cvičenia doma na chrbticu

Univerzálny expandér SMARTELASTIC vám umožňuje efektívne nahradiť objemné rehabilitačné simulátory doma a je určený predovšetkým pre:

Kto chce udržiavať svoje telo v pracovnom a zdravom stave.

Kto podstúpil ošetrenie v Kinezoterapeutickom centre a chce si sám udržať dosiahnuté výsledky, ale nie je schopný ho pravidelne navštevovať.

Sada rozťahovačov „Zdravá chrbát“

Súprava je navrhnutá tak, aby vykonávala cvičenia podľa metódy Dr. Bubnovského. Dodatočná súprava elastických trubíc umožňuje vytvoriť hladšiu odolnosť pre obe končatiny naraz. Uč sa viac

3 250,00 rub

Expander crossover „Kompaktný a zdravý chrbát“

Súprava je vysoko spoľahlivá a má dlhú životnosť. Párový počet šnúr dlhých 83 cm vám umožňuje vykonávať najväčší počet cvičení na všetkých svalových skupinách. Uč sa viac

3 850,00 rub

Pásy na chodidle

Pásy na chodidle sú navrhnuté tak, aby vykonávali intenzívne cvičenia pre svaly nôh.

Na rozdiel od kotníkových popruhov nespôsobujú bolesti nôh bolesti nôh pri cvičení s veľkou záťažou, čo je najdôležitejšie pre ľudí s chorobami dolných končatín. Tiež pásy na chodidle pomáhajú čo najpresnejšie rozdeliť zaťaženie na trénované svaly po celej dráhe pohybu, aby bol tréning pohodlnejší.

Tiež pásy na chodidle pomáhajú čo najpresnejšie rozdeliť zaťaženie na trénované svaly po celej dráhe pohybu, aby bol tréning pohodlnejší..

Pásy je potrebné nosiť výlučne na športovej obuvi.

Dodatočné blokovacie prvky

Ďalšie uzamykacie prvky vám pomôžu trénovať s expandérom takmer kdekoľvek; doma alebo na služobnej ceste, v telocvični alebo na vonkajšom športovom ihrisku. Viac podrobností o tom, ako opraviť expandér >>>

Kinezoterapeutické cvičenia doma

Každý vie, že pohybový aparát sa nemôže liečiť a udržiavať v dobrej kondícii iba vďaka liekom a operáciám. Proces rehabilitácie vyžaduje špeciálne lekárske cvičenia.

Bubnovsky vyvinul jedinečnú metodológiu založenú na kinezoterapii, ktorej podstatou je nechirurgická liečba a obnova kĺbov a chrbtice kvôli výkonu správne zvolených cvikov na špeciálnych simulátoroch v správnom poradí, postupnosti a intenzite..

Táto technika zahŕňa aj vývoj dýchacích techník, vodných postupov, správnej výživy.

Proces cvičenia spočíva v striedaní silového zaťaženia, ktoré pumpuje a posilňuje svaly, a naťahovacích značiek, ktoré rozvíjajú pružnosť svalov.

Naše stránky predstavujú súbor základných cvičení bez axiálneho zaťaženia chrbtice, ktoré sú súčasťou lekárskeho systému Dr. Bubnovského.

Hlavným princípom cvičenia je konzistentnosť a systematickosť. Odporúča sa dávku zaťažiť a cvičenia komplikovať postupne. Účinok je cítiť veľmi skoro: bolesť, kŕče zmiznú, svalový tonus sa zvyšuje, emocionálny stav sa zlepšuje

Najprv vyskúšajte všetky cvičenia a vyberte tie, ktoré sú pre vás najvhodnejšie, v závislosti od účelu školenia, individuálnych charakteristík, sprievodných chorôb a veku..

Pred cvičením si pozorne prečítajte popisy a odporúčania.

Skôr ako začnete pracovať s expandérmi SMARTELASTIC, prečítajte si nasledujúce dôležité informácie:

Pozorne si prečítajte základné pravidlá prevádzky a starostlivosť o expandéra. Pozrite si tipy na cvičenie so simulátorom

Tréning s expandérom má veľa spoločného s výcvikom na simulátoroch, ale má aj svoje vlastné charakteristiky, ktoré je potrebné poznať, aby ste získali maximálny výsledok a radosť z vyučovania. Viac informácií >>>

Pred začatím cvičenia s expandérom sa poraďte so svojím lekárom.

Toto je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí majú očividne zdravotné problémy.

Základné cvičenia pre chrbát podľa Bubnovského

Metóda Dr. Bubnovského sa považuje za univerzálnu, pretože šetrenie gymnastiky pre svaly je možné vykonávať nielen na simulátore. Nie všetci ľudia majú, prirodzene, možnosť dostať sa do špecializovaného lekárskeho strediska na ošetrenie pod dohľadom lekárov. Existujú však celé komplexy cvičení podľa Bubnovského, ktoré je možné vykonávať doma. Musíte to robiť každý deň, počas tréningu sa odporúča piť vodu. Po 1-2 týždňoch pravidelného tréningu dôjde k výraznému zlepšeniu pohody.

Podľa Bubnovského existujú tzv. Tri základné cvičenia, ktoré sú základom mnohých gymnastických komplexov zameraných na rôzne problémové oblasti tela. Musíte ich vykonať hladko a bez trhania:

 1. Prvé cvičenie - push-up - nielen trénuje svaly hrudnej oblasti, ale tiež zvyšuje prísun krvi do chrbtice, znižuje bolesť a zvyšuje vytrvalosť. Ľahnite si na brucho, s dlaňami na úrovni ramien, položte na zem. Po vynaložení úsilia vyrovnajte ruky a vydychujte a zdvíhajte telo nad podlahou. Opakujte 10 krát.
 2. Druhé cvičenie je zamerané na posilnenie brušných svalov a je súčasťou súboru cvičení na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského. Pravidelným fungovaním sa normalizuje krvný obeh krčnej chrbtice, stimulujú sa žlčové cesty a tráviace funkcie. Ak ste niekedy vykonali štandardné zvraty zatrasením tlakom, toto cvičenie rýchlo zvládnete. Posaďte sa na podlahu, pritlačte chrbát k povrchu podlahy, mierne ohnite kolená a položte si rovné ruky blízko ušnice a položte ich na podlahu za hlavu. Mierne zdvihnite hlavu, bradu smerom k hrudníku. Vydýchnite, keď cítite, že z vášho žalúdka uniká vzduch. Bez odtrhnutia nôh z podlahy alebo zmeny polohy tela odtrhnite ruky, lopatky a hornú časť chrbta z podlahy. Skúste to hladko 10 krát.
 3. Posledné cvičenie trénuje chrbticu v dolnej časti chrbta. Posaďte sa na podlahu, na brucho, držte dlane na podlahe v páse (ruky sú mierne ohnuté v lakťoch). Vydýchnite a zdvihnite jednu nohu čo najvyššie. Z tejto polohy urobte 20 výkyvov. Pracujte aj s druhou nohou..

Pri vykonávaní jednoduchého nabíjania udržujte postupnosť, začnite niekoľkými prístupmi a postupne zvyšujte zaťaženie. Do tried zameraných na iné oddelenia pohybového aparátu môžu byť vždy zaradené tri základné cvičenia, napríklad do súboru cvičení podľa Bubnovského pre kĺby:

Bubnovského technika pri liečení stavovej kýly

Táto metóda, ktorú vyvinul Dr. Bubnovsky, sa volala kinezaplcia. Zahŕňa diagnostiku a liečebný priebeh, ktorý sa vyberá individuálne pre každého jednotlivého pacienta. V tomto prípade nie je hlavný dôraz kladený na lieky, ale na fyzické cvičenia. Táto metóda liečby umožňuje obnoviť všetky funkcie pohybového aparátu v čo najkratšom čase..

Iba týždeň tréningu na takomto simulátore vám umožní posilniť svaly chrbtice.

Okrem toho zvýšená pohyblivosť kĺbov. To všetko umožňuje vyliečiť herniovaný disk bez kontaktu s chirurgom. Ak sa choroba začína a chirurgickému zákroku sa nedá vyhnúť, je nevyhnutnou súčasťou rehabilitácie výcvik na simulátore.

Bubnovského technika zahŕňa individuálny výber cvičení pre každého pacienta. V tomto prípade je hlavnou úlohou lekára určiť stav a závažnosť choroby. Je teda možné zvoliť najúčinnejšiu liečbu a ak je to možné, vyhnúť sa medikácii, ako aj chirurgickej podpore.

Ráno alebo súbor cvičení po spánku

Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté „za švy“, pozdĺž tela; umiestnite nohy trochu užšie ako šírka ramien. Vytiahnite veľké prsty od seba, potom smerom k sebe.

Východisková poloha ako pri cvičení 1. Teraz priveste a roztiahnite chodidlá. Účel: dotýkať sa prstov prstami na nohách.

Počiatočná poloha je rovnaká. Otočte chodidlá proti smeru hodinových ručičiek alebo proti smeru hodinových ručičiek.

Zostaňte na východiskovej pozícii. Predstavte si, že stlačíte malú loptičku prstami na nohách a potom ju prudko uvoľníte, narovnáte a roztiahnete prsty.

Ležiaci na chrbte, položte ruky po tele. Posúvaním po plachte, pätami natiahnite k zadku a rovnakým posuvným pohybom ich vráťte do pôvodnej polohy..

Zostaňte ležať na rukách, ruky na švoch. Ohnite kolená do tupého uhla. Na každú nohu silno pritiahnite prsty smerom k sebe, kým sa panva nepohybuje.

Zostaňte na chrbte, dajte ruky po tele, dlane pozerajte dolu. Nohy by mali byť umiestnené v šírke ramien od seba tak, aby boli ohnuté. Jedna vec, potom iná, položte kolená dovnútra a pokúste sa dotýkať listu vnútorným stehnom.

Toto cvičenie sa niekedy nazýva gluteal bridge. Je účinný pri zápche, hemoroidoch a iných chorobách. Okrem liečby vám umožňuje pumpovať zadok a nohy. Ležiaci na chrbte a dlaňami dlaňami dolu dajte dole, pri švíkoch. Ohýbajte nohy na kolenách a priblížte chodidlá čo najbližšie. Pri inhalácii nadvihnite zadok a namáhajte ho. Pri správnom vykonaní v najvyššom bode by sa zadok mal chvieť. Pri výdychu sa pomaly spúšťajte nadol.

Ležiaci na chrbte, natiahnite ruky a nohy. Ohnite jedno koleno, uchopte ho rukami a pritiahnite ho k hrudníku. Chrbát môže byť zdvihnutý, ale voľná noha zostáva ležať na posteli v priamej polohe. Cieľ: dotknite sa brady kolenom.

Bedrová hernia

Autorova technika gymnastických cvičení Dr. Bubnovského je účinná nielen pre krčnú chrbticu, ale aj pre herniálne útvary bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice. Pravidelným a dôsledným výkonom gymnastických cvikov bedrovej chrbtice je možné:

 • Znížte intenzitu zápalového procesu;
 • Posilnite svalový korzet hrudnej a bedrovej chrbtice;
 • Posilniť miestny krvný obeh v bedrovej a lumbosakrálnej chrbtici;
 • Eliminujte bolesť;
 • Uvoľnite kŕče.

Napriek zoznamu pozitívnych účinkov má terapeutická gymnastika množstvo kontraindikácií, ktoré za určitých okolností neumožňujú jej použitie na terapeutické účely. Kontraindikácie zahŕňajú:

 • Obdobie exacerbácie degeneratívnych-dystrofických chorôb chrbtice;
 • Horúčka;
 • Prítomnosť chronických patológií orgánov a systémov, ktorých exacerbácia môže byť vyvolaná gymnastickými recepciami.
 1. Východisková pozícia pre osobu je na všetkých štyroch. V tomto prípade je potrebné, aby opornými bodmi boli kolená a lakte. Ak ste v tejto polohe, mali by ste sa čo najviac uvoľniť, zhlboka sa nadýchnuť a starostlivo ohnúť chrbát v oblúku. Potom sa uskutoční pomalý výdych a chrbát sa vráti do pôvodnej polohy. Vzhľadom na špecifiká patologických procesov, ktoré sprevádzajú prietrž bedrovej chrbtice, sa musia cviky vykonávať veľmi opatrne a pomaly. Miera opakovania je 15 - 20 krát;
 2. Ležiace na chrbte, ruky sú položené po tele. Potom musíte zhlboka nadýchnuť a na výdychu opatrne zdvihnite panvovú oblasť nad podlahou. Oporou sú chodidlá a plecia. Vykonajte túto manipuláciu, odporúčanú 15 - 20-krát;
 3. Ležiaci na chrbte, ruky skrížené v zadnej časti hlavy, s lakťami smerujúcimi nahor. Nohy sú ohnuté na kolená a zdvíhané tak, aby boli kolmé na trup. Potom sa musíte starostlivo pokúsiť dosiahnuť kolená vrcholkami lakťov. Toto cvičenie sa odporúča, kým nepocítite miernu únavu;
 4. Ležiaci na chrbte, ruky skrížené v zadnej časti hlavy a nohy ohnuté v kolenných kĺboch. Potom sa uskutoční imitácia cyklistiky. Otočné pohyby nôh by sa mali vykonávať opatrne a pomaly, aby sa zabránilo trhaniu;
 5. Sediaci na podlahe, ruky prekrížené v zadnej časti hlavy. Potom je potrebné zdvihnúť pravý zadok a posunúť ho dopredu. Podobná manipulácia sa vykonáva pomocou ľavého zadku. Toto cvičenie bude pripomínať krok..

Okrem toho komplex fyzickej terapie prietrže chrbtice zahrnuje techniky krútenia chrbtice. Tento spôsob s určitým umiestnením herniálneho výčnelku môže byť kontraindikovaný, pretože krútenie chrbtice zvýši kompresný účinok na korene miechy. Pred použitím tejto liečby musia byť cvičenia dohodnuté s neurológom, ktorý sa bude spoliehať na výsledky röntgenového vyšetrenia bedrovej chrbtice..

Čo dopĺňa gymnastiku

Bubnovsky pre chrbticu a chrbticu vyvinuli gymnastické techniky, ktoré sa vykonávajú nezávisle a s pomocou ďalšieho športového vybavenia. Okrem techník s expandérom sa na natiahnutie chrbtice používajú aj cvičenia na lopty. Ak je človek mučený chronickou alebo akútnou bolesťou chrbtice, potom sú na tejto simulátore Bubnovsky k dispozícii všetky potrebné podmienky. Personál liečebného a rehabilitačného centra je vďaka špeciálnym simulátorom schopný účinne bojovať nielen s prejavmi osteochondrózy, ale aj s výčnelkami ktoréhokoľvek z chrbtice..

Gymnastický komplex na liečenie pacientov s ochoreniami pohybového aparátu zahŕňa použitie zariadení, ktoré poskytujú dekompresné a antigravitačné účinky, s vylúčením axiálneho zaťaženia chrbtice. Tieto cvičenia sú rovnako účinné pre krčnú aj sakrálnu chrbticu..

Okrem techník na napínanie chrbta a posilnenie svalového korzetu sa kinezoterapia vykonáva pomocou kryoterapie a hydrotermoterapie. Použitie týchto techník môže eliminovať bolesť a zlepšiť termoreguláciu tela ako celku.

Centrum cvičenia Bubnovsky na chrbticu využíva iba tie, ktoré sú široko dostupné na internete a ktoré si môže ktokoľvek stiahnuť, ak si to želajú. Jediným rozdielom je, že v stenách zdravotníckej a rehabilitačnej inštitúcie je osoba pod dohľadom kvalifikovaných lekárskych odborníkov, ktorí monitorujú postupnosť a správnosť vykonávania určitých gymnastických manipulácií..

Na roztiahnutie chrbtice a posilnenie kostrových svalov sa široko zavádzajú cvičenia pomocou expandéra. Smartelastic vyrába profesionálne expandéry, ktoré sa používajú na cvičebné terapie. Použitie expandéra bude relevantné v prípadoch, keď sa vykonávajú protahovacie cvičenia a posilňovanie chrbta. V závislosti od sledovaných cieľov sa športové vybavenie vyberá individuálne pre dolnú časť chrbtice, hrudníka a krčka maternice.

Bez ohľadu na to, ktorá časť chrbtice je problémom, hlavným pravidlom efektívnej gymnastiky je systematická povaha jej vykonávania. Ak osoba podá relácie fyzickej terapie nie viac ako raz týždenne, nemôžete počítať s pozitívnym výsledkom. Maximálna prestávka medzi triedami je jeden deň. Prestávka trvajúca viac ako 14 dní vynuluje predtým dosiahnutý pozitívny účinok..

Pred liečením chorôb sa vždy poraďte s lekárom. Pomôže to zohľadniť individuálnu toleranciu, potvrdiť diagnózu, overiť správnosť liečby a vylúčiť negatívne liekové interakcie. Ak používate recepty bez konzultácie s lekárom, je to úplne na vlastné riziko a riziko. Všetky informácie na stránke sú prezentované na vzdelávacie účely a nejedná sa o lekársku pomoc. Celá zodpovednosť za aplikáciu spočíva na vás..

Cvičte na bolesť prietrže v krčnej chrbtici

Lekárske školenie môže pomôcť obnoviť obehový prietok krvi cez stavcové tepny do mozgu. Vykonaním pull-up je možné pôsobiť na svalový aparát chrbta a na vaskulárny systém.

(1) - Práca s gumou

Musíte sedieť na stoličke. Trakciu vykonávajte pomocou expandéra (elastický gumový simulátor). Ťah sa vykonáva rukami zo strany na stranu, tj pretiahnutím simulátora čo najviac.

(2) - Náklony kolien

Teraz vykonajte kliky so zameraním na kolenný kĺb. Telo by malo zostať rovné a v kontakte s celou rovinou podlahy. Netrénovaní ľudia robia 5 klikov a iba 10 sád s prestávkou 3 minúty.

Cvičte s činkou a cvičte

(1) - Rezanie palivového dreva

Cvičte „palivové drevo“ s dôrazom na kolenný kĺb. Expandér je namontovaný na stene. Položte nohy, koleno a dolnú časť nohy na vysokú lavicu a oprite si ruku o stenu. Druhou rukou robte pohyby pre seba, od seba. Týmto cvičením sú zapojené svaly krčnej chrbtice. Namiesto expandéra môžete použiť činku, nadvihnúť ju z podlahy a spustiť ju.

Cvičenie „pulóver“. Na vykonanie cviku musíte ležať na vodorovnej lavici so chrbtom pozdĺž lavice, položte nohy na zem a položte hlavu čo najbližšie k okraju lavice. Na začiatku sa činka drží natiahnutými rukami nad hrudníkom. Pri vdýchnutí by sa činka mala spustiť za hlavu bez toho, aby sa ruky ohýbali súčasne, až kým ramená visia pod úrovňou lavice. Keď potom budete vydýchať, zdvihnite ruky činku do východiskového bodu..

(3) - Narovnanie ramena zozadu za hlavu

Musíte sedieť na lavičke, zdvihnúť jednu činku, zdvihnúť ruku nad hlavu, ohnúť ruku za lakte a položiť činku za hlavu zozadu, zdvihnúť a začať znova. Cvičenie zopakujte 15-krát s každou rukou. Všetky akcie sú pomalé..

Frekvencia vyučovania doma

Prispôsobivosť programu od Bubnovského umožňuje pacientovi vykonávať najjednoduchšie cvičenia v každodennom živote. Autor metodiky požaduje sledovanie vlastného blahobytu. Triedy by mali priniesť svalovú relaxáciu, takže ak pociťujete bolesť chrbta alebo krku, mali by ste dočasne zastaviť cvičenie, skontrolovať správnosť techniky. Po nejakom čase bude možné pokračovať v štúdiách.

Kinezioterapia Bubnovsky bola doteraz uznaná ako najúčinnejšia a čo je najdôležitejšie, bezpečný spôsob, ako sa zbaviť medzistavcových prietrhov u ľudí akéhokoľvek veku..

Tento liek je vo vašich rukách

Aká je liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy a kedy by sa mala kontaktovať? Liečebné cvičenia chrbtice majú určité náznaky. Často je to spojené so životným štýlom, ktorý vedie človeka. Medzi hlavné indikácie pre použitie cvikov podľa metódy Dr. Bubnovského možno uviesť:

 • fyzická nečinnosť, vyjadrená sedavým životným štýlom;
 • častý vplyv rôznych stresových situácií na osobu;
 • podvýživa a ako výsledok ukladanie solí.

V ktorých prípadoch by som sa mal obrátiť na liečebný komplex? Podľa samotného Dr. Bubnovského jeho technika pomáha ľuďom s úplne odlišnými problémami s chrbticou, od bolesti v krčnej chrbtici až po problémy v dolnej časti chrbta..

Dôkazom toho, že Bubnovský liečebný a rehabilitačný program funguje, je sám lekár. Cvičenia boli vyvinuté Sergejom Michajlovičom v čase, keď on sám dostal vážne zranenie chrbta. Jeho ošetrujúci lekári pokrčil plecami a nedal nádej na uzdravenie. Pri vykonávaní vlastných cvičení bol lekár schopný postaviť sa na nohy a teraz pomáha svojim pacientom vrátiť sa k normálu.

Komplex cvičení Bubnovsky

Celý komplex cvičení Bubnovsky je postavený na postupnom zvyšovaní zložitosti cvičení, na rovnomernom rozložení záťaže na všetky časti chrbtice..

Hlavné zameranie lekárskej gymnastiky:

 • Relaxácia a vyklenutie chrbta;
 • Natiahnutie svalov rúk a nôh;
 • Rozťahovanie chrbtových stavcov, abs;
 • Zadok výťah;
 • Tréning chodidiel.

Pravidlá prípravy na gymnastiku

Príprava na gymnastiku sa vykonáva podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Celý súbor cvičení by sa mal robiť každý deň, ale za predpokladu, že nedôjde k nevoľnosti.
 2. Gymnastika chrbtice sa vykonáva na lačný žalúdok, po jedle by mali prejsť najmenej 2 hodiny.
 3. Predtým, ako začnete gymnastiku, musíte sa zahriať, aby sa svaly zohriali, preto môžete použiť ruky, nohy, kolená atď..
 4. Na konci tréningu je žiaduca studená sprcha a polhodinový odpočinok.
 5. A až potom môžete začať hlavné triedy, jesť.
 6. Počas samotného tréningu vypite čo najviac tekutín..
 7. Je správne dýchať zhlboka a pokojne.

Opis Bubnovského cvičení

Zvážte niektoré cvičenia Dr. Bubnovského:

 • Cvičenie na chrbticu. Ak chcete uvoľniť svaly a stavce chrbta, musíte stáť na všetkých štyroch, odpočívať 4 body na povrchu (kolená a dlane) a relaxovať čo najviac, ako sa hovorí, „prehýbať sa“.
 • Zostávajúc v rovnakej polohe, vydýchnite čo najviac vzduchu z pľúc a ohnite hrudnú chrbticu oblúkom nahor, bez toho, aby ste vdýchli, v tejto polohe počas 10 sekúnd, relaxujte a po niekoľkých sekundách cvičenie zopakujte. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak sa vyžaduje liečba cervikálnej a hrudnej osteochondrózy..
 • Keď ste v rovnakej polohe, sadnite si na pravú nohu a posúvajte ľavú časť chrbta. Natiahnite svaly ťahaním ľavej nohy dozadu a pravej nohy dopredu. Bolesť v oblasti stehenných svalov je znakom toho, že všetko je v poriadku. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba na štipnutie nervových koreňov (chondróza) a na zmiernenie svalových kŕčov..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela potiahnite trup dopredu, zakrivte chrbát a držte ho čo najdlhšie.
 • Cvičenia na brušné svaly. Ležte na chrbte a držte ruky za hlavou. V tejto polohe pritlačte bradu k oblasti hrudníka a zdvihnite lopatku čo najvyššie z podlahy, opakujte, až kým v oblasti lisu nebude bolesť a napätie..
 • Cvičenie na zadok. Ležiaci na chrbte a položte natiahnuté ruky pod sedaciu dlaň. V tejto polohe odtrhnite panvovú časť od podlahy do najvyššej možnej výšky. Vykonajte najmenej 25-krát. Potom zaujmite východiskovú polohu a odpočiňte si.
 • Cvičenia na nohy. Počas nadýchania nadvihnite ľavú nohu striedavo v polohe na chrbte, potom pravú nohu, potom ju nadýchnite a pri výdychu spustite. Toto cvičenie je dobré pre tých, ktorí potrebujú liečbu kĺbov nôh (artróza, reumatizmus, artritída)..
 • Stojte s ponožkami na vyvýšenom povrchu a púšťajte päty k podlahe, držte sa za ruky a „pružte“ s ponožkami hore a dole. Cvičenie dobre dopĺňa liečbu liekov malých kĺbov chodidla.
 • Kroky na mieste pomáhajú dobre zahriať svaly, zlepšujú prísun krvi do tkanív, zatiaľ čo kolená je potrebné zdvíhať čo možno najvyššie na pupok samotný..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela, s ohnutými lakťami, vdychujte a spustite trup k podlahe. Pri výdychu, pohybujúc sa na pätách narovnávame ruky. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba osteochondrózy, spondylózy chrbtice, medzistavcových prietrží.

Súbor cvičení Bubnovského na chrbticu, zmierňujúci bolesť

Cvičenie sa vykonáva na všetkých štyroch. Uvoľnite sa chrbtom.

Cvičenie sa vykonáva na všetkých štyroch stranách, zatiaľ čo pri výdychu a ohýbaní by ste sa mali pomaly ohýbať chrbtom. Opakujte pohyb 20-krát.

Cvičenie sa vykonáva na všetkých štyroch. Najprv musíte sedieť na ľavej nohe a natiahnuť pravú časť chrbta. A potiahnite ľavú ruku vpred. Pri pohybe striedajte nohy a ruky. Opakujte 20 krát, eliminujte náhle pohyby.

Cvičenie sa vykonáva v polohe „dôraz na kolená a dlane“. Telo vytiahnite čo najviac dopredu, pričom zdôrazňujete dlane a kolená.

Pri výkone neohýbajte dolnú časť chrbta.

Počiatočná poloha je rovnaká. Ohnite ruky v lakťových kĺboch ​​a vydýchnite telo nadol k podlahe, vdychujte. Potom sa ruky vydychujú z tejto polohy, zatiaľ čo vydychujú, súčasne spúšťajú panvu na päty a napínajú bedrové svaly..

Vykonajte 5-6 opakovaní.

Vykonajte ležanie na chrbte, zatiaľ čo nohy sú ohnuté na kolenách, ruky sú za hlavou. Pritláčajú bradu k hrudníku a ohýbajú trup pri východe, snažia sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknúť sa kolien lakťami. Pri výkone sa pokúste dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch.

Vykonajte ležanie na chrbte s rukami natiahnutými po tele. Pri výdychu zdvihnú panvu z podlahy čo najvyššie a pri inšpirácii ju znížia. Vykonajte 10-30 krát.

Pomocné metódy na ošetrenie chrbtice podľa Bubnovského metódy

 • Kĺbová gymnastika obnovuje koordináciu pohybov, zlepšuje pohyblivosť a pružnosť chrbtice.
 • masáž.
 • Kryoprocesy (kryokompresy, kryomasáž) prispievajú k zlepšeniu termoregulácie, poskytujú úľavu od bolesti bez liekov.

cvičenie

Samotný Bubnovsky tvrdí, že môže byť nabitý aj ráno v posteli, ak je matrac dosť tvrdý. V žiadnom prípade by deň nemal začínať kávou a sendvičmi, ale cvičením, z ktorých každé by sa malo opakovať najmenej dvadsaťkrát..

Cvičenie č.Opis akcií
1Východisková poloha - leží na chrbte. Šije, lopatky, panvy, teľatá, podpätky, dlane a všetky body kontaktu tela s povrchom podlahy (koberčeka) alebo matraca sú k nej pevne pritlačené. Chrbát a končatiny sú pozdĺžne voľne pretiahnuté (nohy k sebe). Prvé cvičenie - chodidlá sú striedavo ohnuté a neviazané, ponožka sa zapína a vypína. Svaly členkov fungujú, pocit horúcich nôh, môže sa vyskytnúť mierny pocit brnenia. Tento prietok krvi zaisťuje ďalšiu výživu tkanív nôh..
2Nohy sú v rovnakej polohe mierne od seba. Nohy robia otáčavé pohyby, najprv v jednom, potom v druhom a potom v rôznych smeroch. Pracujú tu nielen lýtkové svaly, ale aj stehenné svaly. Kíby, najmä ráno, môžu pri vykonávaní tohto cvičenia prasknúť..
3Ďalej sa vypracujú kolenné kĺby. Aby ste to dosiahli, bez zmeny polohy na chrbte musíte striedavo zohýbať jednu alebo druhú nohu, akoby chodili. Toto nie je „bicykel“, keď vo vzduchu dochádza k silnému krúteniu „pedálov“. Cvičenie sa vykonáva pomaly a dôkladne, „kráčajúce“ pohyby sú plynulé, päta sa prakticky neodtrhne od podlahy a pohybuje sa preč od seba, zatiaľ čo špička odchádza od seba.
4Aby ste mohli naďalej ležať na chrbte s voľne natiahnutými rukami, musíte roztiahnuť nohy širšie ako vaše boky a ohýbať ich na kolenách. Potom kolená striedavo ohýbajte dovnútra a snažte sa to robiť čo najhlbšie (ideálne sa dotknite podlahy vo vnútornom priestore medzi nohami). Toto cvičenie dokonale rozvíja bedrové kĺby a posilňuje svaly bedier..
5Ďalším cvičením bude „Half Bridge“. Lopatky sú pritlačené k podlahe, nohy sú ohnuté na kolenách a šíria sa trochu ďalej ako boky. Zdvihnite panvu, sklopte chrbát a znova a rozložte telesnú hmotnosť medzi chodidlá, ruky a ramenné popruhy.
6Po tomto, musíte sa natiahnuť. Ruky je možné natiahnuť a celé telo je možné ťahať rôznymi smermi - rovné nohy dopredu, ruky späť. Môžete položiť ruky za hlavu a natiahnuť hlavu v opačnom smere ako vaše nohy. V tomto prípade môže byť celá chrbtica mierne zvlnená, aby sa otočila doľava a doprava.
7Postavte sa na všetky štyri a pomaly vykonávajte cvičenie „Cat“, v ktorom je chrbát ohnutý smerom nahor (súčasne znižuje hlavu), aby bol chrbát „okrúhly“. Pri výdychu sa vykoná ohnutie so zdvihnutím (prevrátením) hlavy hore.
8Z pozície na všetkých štyroch, prispôsobených pre „mačku“, položte ruky dopredu a posaďte sa na päty, pričom si vezmite panvu späť. Potom ohnite celé telo, ktoré tvorí priamku, a položte ho dopredu. Tak, "hojdať" 15-20 krát.

Tento ranný komplex využíva všetky svalové skupiny a zrýchľuje prietok krvi v tele. Pomáha predchádzať chorobám chrbtice a kĺbom, ak sa vykonáva každý deň okamžite po prebudení. Pomocou týchto cvičení sa tiež môžete zbaviť bolesti chrbta, vyrovnať držanie tela a zaistiť, aby všetky kĺby fungovali zdravo..

Ceny ortopedickej športovej obuvi

Video - Tipy a 10 cvičení Sergei Mikhailovich Bubnovsky

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bez ohľadu na to, či ste prišli k lekárovi kvôli tomu, že vás niečo trápi alebo ste si práve naplánovali vyšetrenie, nemali by ste sa báť, ak vám bolo predpísané zoškrabanie krčka maternice.
Kýla brucha (alebo ventrálnej) je výstup vnútorných orgánov z dutiny brušnej do dutiny hrudníka, do mieška, pod kožu brucha, chrbta a slabiny stehna (v závislosti od typu formácie).
Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..