loader

Hlavná

Liečba

Používame simulátory na chrbát s kýlami chrbtice

Kinezoterapia alebo liečba pohybu pomáha obnoviť funkčné fungovanie pohybového aparátu, predchádzať komplikáciám prietrže, relapsom a urýchliť uzdravenie chorých ľudí. Obzvlášť populárne sú univerzálne simulátory Dr. Bubnovského MTB, eliptické a rotopedy.

Materiál

Ak neexistujú sprievodné závažné choroby, môžete počas obdobia remisie navštíviť telocvičňu s kýlou bedrovej chrbtice. V priebehu hodín trvajúcich 3 hodiny sa pacienti pod dohľadom skúseného inštruktora zaoberajú 60 minútami aktívnych akcií. Po každom aktívnom cvičení nasleduje krátka doba odpočinku. Po 10 cvičeniach cítia pacienti priaznivé zmeny v chrbte.

Dôležité. Kinezoterapia sa vykonáva pri pravom dychu: pri maximálnom napätí zhlboka nadýchnite a zároveň relaxujte - pomaly vydýchnite vzduch.

Druhy simulátorov medzistavcovej prietrže

Pri použití simulátorov na chrbte chrbtice sa kýly môžu liečiť v súlade s metódou vytvárania záťaže. Tvoria ho umelé závažia využívajúce hmotnosť tela alebo blokového systému, ktorý nesie zaťaženie.

Cvičebné stroje MTB-1 a MTB-2

Simulátor MTB-1 pre kýlu chrbtice

Populárnym simulátorom rehabilitácie prietrže je simulátor kýly chrbtice MTB 1-2 profesora Bubnovského. Môžu byť inštalované doma, ak nie je možné zapojiť sa do fitnes klubov.

Simulátor MTB-1 pozostáva z vertikálneho jedného kovového stojana vyrobeného z profilu 40 × 40 mm. Je vybavený spojovacími prvkami, blokmi, kovovým káblom a stohom s hmotnosťou 2,5 kg. Celková hmotnosť balíka je 105 kg. Hmotnosť simulátora je 135 kg a jeho rozmery sú 70 × 80 × 220 cm.

Skôr sme písali o liečbe chrbta podľa Bubnovského metódy a odporúčame pridať článok k záložkám.

Simulátor MTB-2 bude vyžadovať viac miesta, pretože sa skladá z dvoch kovových stĺpikov, ktoré tvoria dvojitý blok s rozmermi: 3350 × 900 × 2250 mm. Hmotnosť konštrukcie je 310 kg. Simulátor má 2 stohy nákladu po 105 kg, káble, bloky a koncovky. Je potrebné zakúpiť manžety na ruky a nohy, ako aj expandéry z viacžilovej gumy, skladajúce sa z 1-5 zväzkov.

Ako pracovať na simulátoroch s herniou

Pomocou horných a dolných tyčí na multifunkčných simulátoroch, pomocou oboch rúk, môžete ich použiť pri dekompresii chrbtice:

 • ramenný opasok, ktorý obnovuje svaly krku, aby sa eliminovala nestabilita stavcov krku a zmiernili svalové kŕče;
 • svaly korzetu (hrudníka), brucha a ramien, ktoré zmierňujú záchvaty bolesti a posilňujú svaly a spojovacie tkanivá na udržanie chrbtice.

Kroky a kríženie nôh aktivujú a posilňujú lumbosakrálnu oblasť a zmierňujú bolesť prietrže.

Odporúčame študovať:

Eliptický trenažér

Simulátor eliptickej prietrže

Eliptický trenažér na herniu bedrovej chrbtice vám umožňuje vykonávať hodiny v telocvični alebo doma v miernom režime pol hodiny 3-krát týždenne. Môže simulovať chôdzu tam a späť pohybom pedálov po eliptickej ceste.

Prečítajte si tiež článok o tom, ako opraviť skoliózu v telocvični na našom portáli.

Tip: Pred začatím tréningu musíte urobiť svaly naťahovania a hnetenia svalov nôh. Nezabudnite na dýchanie a kontrolu srdcovej frekvencie. Póza je vybraná pohodlne a stabilne bez silného ohnutia vpred. Pohyby sa vykonávajú hladko. Ak máte slabosť alebo závraty, ukončite školenie..

Eliptický trenažér hernie chrbtice prispieva k:

 • posilnenie svalov chrbta a nôh, kardiovaskulárneho a dýchacieho systému;
 • zvýšiť imunitu, koordináciu pohybov;
 • zbaviť sa nadmerného balastu: tukov, karcinogénov a trosiek v dôsledku zvýšeného metabolizmu.

Ďalej odporúčame:

Cvičný bicykel

Cvičte na bicykli s herniou chrbtice

Na cvičenie v polohe na sedenie alebo ležanie je vhodný rotoped s kýlou chrbtice. Simuluje cyklovanie a posilňuje väčšinu svalov tela, čo je dôležité pre bolesti chrbta. Dýchajú sa aj kardiovaskulárne systémy..

Cvičenie pri spinálnej hernii

Kinezoterapia pomocou simulátorov, ktoré vyvíjajú a posilňujú svalové a spojovacie tkanivá, prispieva k zvýšeniu trajektórie kĺbov, pomáha zbaviť sa bolesti chrbta medzistavcovou prietržou a bráni jej vzhľadu..

Cvičenie v telocvični s kýlou chrbtice

Kýla chrbtice vyžaduje dôkladnú diagnostiku a správny výber liečebného postupu odborníkom. Lekári si vyberú správny liek, ponúknu škálu fyzických aktivít. Mnoho pacientov, najmä tých, ktorí sa predtým zaoberali športom, sa zaujíma o to, či je možné vykonať silové cvičenia s prietržami, aké druhy cvičení možno urobiť a ako si môžem pomôcť? Pokúsime sa odpovedať na tieto otázky..

Ako si pomôcť?

V počiatočnej fáze liečby je lepšie vyhľadať pomoc špeciálneho centra pre fyzioterapeutické cvičenia. Cvičenia pod dohľadom odborníkov tvoria stabilitu chrbtice vytvorením svalového rámu, zlepšením pohybu krvi a zmiernením svalových spazmov. Počas tried sa chrbtica stabilizuje, to znamená, že sa znižuje pravdepodobnosť relapsu choroby, stavce zaujmú fyziologicky správnu polohu. Kombinácia rôznych druhov tréningu prinesie pozitívny účinok, zbaví pacienta bolesti. Cvičenia obnovia držanie tela, vrátia svaly späť do normálu..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať hyperexapenzácii chrbtice, ktorá poskytuje vynikajúce výsledky..

Čo je hyperextension?

Hyperextension je fyzické cvičenie vykonávané na simulátore špeciálne navrhnutom na trénovanie svalov chrbta. Na normalizáciu svalového tonusu sa odporúča systematické cvičenie. Simulátor má schopnosť meniť uhol sklonu z 0 na 45 °. Nohy sú pripevnené mäkkými valčekmi, ktoré vytvárajú stacionárny stav končatín. Vankúše by mali byť umiestnené nad koncom kalkane, Achillovej šľachy. Hlavná stredná časť simulátora je nastavená na výšku osoby zakaždým jednotlivo.

Pravidelné cvičenia môžu trénovať bedrovú chrbticu a tým sa zbaviť nepríjemných príznakov choroby.

Bedra sú efektívne naložené, správna technika vykonávania vedie k požadovanému výsledku. Odporúča sa viesť liečebný komplex pod vedením inštruktora. Upraví zaťaženie bedrovej oblasti, bude kontrolovať správnosť cvikov a počet opakovaní.

Vybavenie vám umožňuje používať oddelenia:

Hyperexlongácia sa používa na zahriatie tela, pred zahriatím pred komplexom intenzívnejšieho napínania svalov. Posilňuje spodnú časť chrbta, je prevenciou chorôb chrbtice.

Prípustné silové cvičenia

Nie všetky cvičenia je možné vykonať s prietržovou časťou bedrového kĺbu, zvlášť opatrne musíte byť pri výkone. Ak to závažnosť ochorenia umožňuje, neopúšťajte ich úplne. Súpravu cvičení však musí pripraviť lekár fyzioterapie. Príklady druhov cvičení:

 • Na posilnenie brucha.
 • Zhyby.
 • Barbell lisuje s prázdnou tyčou.
 • Horizontálne ťažné tyče.
 • Posilnenie svalov ramien a paží.
 • Mahi činky.

Zaťaženie dolnej časti chrbta je za normálnych okolností 60–75 kg. Cvičenie na simulátore zvyšuje zaťaženie až na 220 kg. Monitorovanie odborníkom pomôže eliminovať prípady nadmerného zaťaženia tela, čo môže viesť k negatívnemu výsledku tried. Lekár nepovolí odbornú prípravu v tých štádiách choroby, keď sa stav osoby môže zhoršiť.

Kontraindikácie sú: exacerbácie ochorenia, závažný priebeh.

Inštruktor bude sledovať cvičenie s prijateľnou silou na stavce, nadmerná horlivosť a váha škrupín môže viesť k stlačeniu nervových zakončení miechy..

Správna technika

Technika hyperextenzie je jednoduchá a zrozumiteľná pre vnímanie a opakovanie v hale. Kurzy začínajú zahrievaním. Na kĺby môžete použiť bicyklový simulátor, gymnastiku. Potom idú na bench pressy, toto je tréning prsných svalov.

Ďalšou fázou je ťahanie tyče T, odporúča sa brucho spočívajúce na lavičke. Silový tréning pre deltové svaly. V strede komplexu bench press, nohy. Cvičenie sa končí ohýbaním nôh a posilnením abs.

Výsledkom je natiahnutie na všetkých zúčastnených svalových skupinách..

Spoločné technologické chyby

U pacientov s bedrovou prietržou je zakázané silné zaťaženie chrbta. Odborníci vyslovujú hlavné porušenia techniky vykonávania silových cvičení:

 1. Hĺbkové spustenie tela. Pre osoby s dokonalým držaním tela sú povolené a možné sklony nad 60 °, pretože u pacientov s narušeným pohybovým systémom sú hlboké sklony nebezpečné..
 2. Silná deformácia. Na konci cvičenia a po návrate do východiskovej polohy silná deformácia prenáša napätie na plecia, čím zmierňuje zaťaženie zozadu. Cvičenia nedávajú požadovaný účinok.
 3. Kyvadlové činnosti. Zdvíhanie a spúšťanie tela by sa malo vykonávať striktne vo zvislej polohe. Pri otáčaní, otáčaní, ohýbaní a ohýbaní tela dôjde k strate výsledku. Chrbtica nedostáva požadovaný smer, ale je deformovaná. Ochorenie sa zosilňuje.
 4. Nesprávne upevnenie končatín. Po správnom vykonaní komplexu sa vytiahne telo pacienta, stavce sa umiestnia do správnej polohy. Správna fixácia rúk - pritlačená k hrudníku, ohnutá v lakťoch.
 5. Veľká váha z prvých sedení. Nárast hmotnosti by mal byť postupný, pridáva sa približne 5 kg.

Najprv sa musíte naučiť správnu techniku ​​pôsobenia, potom zvýšiť počet prístupov, zvýšiť napätie na chrbte. Pri kýle v chrbtici si športy v telocvični vyžadujú prísne pravidlá a obmedzenia. Musíte vylúčiť beh, skákanie, triedy na schodoch. Stacionárne cvičenia zvyšujú napätie chrbta, takže sa snažia odstrániť osové zaťaženie chrbtice z komplexu terapeutických opatrení. Opakovanie komplexu sa zhoršuje bez konzultácie so špecialistom.

Druhy simulátorov

Pri výbere simulátora je hlavná znalosť základného účelu športového vybavenia. Účelom tried v telocvični je posilnenie svalov chrbta, posilnenie chrbtice. Klasifikácia odporúčaných simulátorov je založená na mechanizme účinku zariadenia. Rozlišujú sa tieto typy:

 1. Cvičebné stroje na posilnenie svalov chrbta (hyperextension): veslovanie, „krútenie“. Umožňujú postupne zvyšovať záťaž, rozvíjať svaly, regulovať napätie chrbta, zvyšovať tón tela.
 2. Cvičte stroje, ktoré vykonávajú monotónny tlak na telo: vibrácie. Urýchľujú proces opravy poškodených tkanív a orgánov v oblasti choroby..
 3. Výkonné tréneri. Kulturistika v miernej miere lieči chrbticu. Triedy by sa mali organizovať s maximálnou starostlivosťou..
 4. Cvičte bicykle. Lepšie je umiestniť sa na ňom v sklopnom stave, práca svalov nôh a bedier sa aktívne zlepšuje.

Počas tried na gauči Grevetrin bol zaznamenaný pozitívny výsledok. Pravidelné cvičenia na antigravitačnom zariadení, ktoré je gaučom, riešia mnoho problémov:

 • napínanie chrbtice v rozpore s držaním tela;
 • prevencia radikulitídy, osteochondrózy, lumbagu;
 • zlepšenie prietrže.

Aqua aerobik a plávanie s kýlou chrbtice

Zo všetkých odporúčaných metód liečby majú najúčinnejší výsledok vodný aerobik a plávanie. Pozitívny účinok je z niekoľkých dôvodov:

 1. Keď je telo ponorené do vody, stráca váhu, znižuje sa axiálna závažnosť stavcov a medzistavcové platničky sa znižujú.
 2. Voda uvoľňuje veľa svalov, najmä chrbta..
 3. Keď telo vstúpi do vody, spazmus sa uvoľní, zlepší sa prívod krvi, aktivujú sa ochranné systémy.
 4. Plávanie a správny vodný aerobik posilňujú ramená, bedrové väzivá, posilňujú korzet svalov a svaly chrbta v miestach, kde sa ochorenie vyvíja..

Plávanie a vodný aerobik pomáhajú v období zotavenia po operácii na ošetrenie kýly. Uľahčuje dýchanie, poskytuje aktívny prísun kyslíka do všetkých buniek tela..

špeciálne pokyny

Na vykonanie silových cvičení počas obdobia diagnostiky špecialistami na herniu chrbtice je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

 1. Vykonávanie cviku je povolené, ak neexistuje bolesť a nepohodlie.
 2. Dokonca ani miernu bolesť nemožno tolerovať, môže to mať nepriaznivé účinky na zdravie..
 3. Krútiace prvky trupu sú vylúčené z úloh spojených s výkonom.
 4. Najnáraznejšie pohyby a otrasy by nemali smerovať k chrbtu a k miestu prietrže.
 5. Aj pri absencii bolesti sa nadmerné zaťaženie neodporúča..
 6. Najlepším výsledkom liečby je dávkovanie silových cvičení.

Existujú športové aktivity, ktoré si vyžadujú zvýšenú fyzickú aktivitu. U pacientov sú kontraindikované. Obzvlášť nebezpečné sú axiálne zaťaženia chrbtice. Typy, ktoré nemôžete urobiť:

 • Zdvíhať závažia.
 • Dlhé a vysoké skoky.
 • Športové hry: futbal, volejbal, basketbal.
 • lyžovanie.
 • Diaľková chôdza a beh.

Pri vertebrálnej hernii treba pamätať na to, že najlepšou liečbou je motorická aktivita. Hlavným dôvodom vzhľadu a vývoja medzistavcovej bolesti je fyzická nečinnosť. Aktívny životný štýl, športovanie a chôdza pomôžu vyhnúť sa strašným chorobám, ktoré narúšajú život človeka a prácu v normálnych podmienkach. Nesprávna záťaž tela, nadmerné napätie počas tréningu na simulátoroch tiež vedie k prietrži.

Potrebujeme strednú cestu medzi nečinnosťou a aktívnym prenasledovaním. Program je najlepšie upraviť individuálne so skúseným odborníkom na liečbu kýly chrbtice. Pri implementácii odporúčaní musíte sledovať všetky pocity, ktoré vznikajú, aby ste mohli vykonať zmeny v komplexe fyzioterapeutických cvičení..

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice: výhody a pravidlá vykonávania

75% - 80% zo sociálne aktívnej vekovej skupiny (vo veku 30 - 60 rokov) trpí degeneratívnymi ochoreniami chrbtice, 80% skúmaných 100% sú ľudia s diagnostikovanou bedrovou alebo bedrovou medzistavcovou prietržou.

Hlavnými príznakmi sú pocit zníženej citlivosti, ťažkosti, bolesť v dolnej časti chrbta, pocit bolesti alebo slabosti, parestézia v nohách. Nepriaznivé pocity vznikajú nielen kvôli rozvinutej deformácii disku, ale aj preto, že tvorba prietrže ovplyvňuje a dráždi nervové korene, ktoré sú v dolných častiach stĺpca hojné..

Neurologické príznaky bránia nielen fyzickým schopnostiam človeka, ale aj psychofyziologickému stavu. Podľa štatistík je hernia výsledkom pokročilej osteochondrózy: asi 50% ľudí s anamnézou osteochondrózy trpí prietržou.

Liečebné opatrenia by sa mali začať čo najskôr, až kým ochorenie nedosiahne štádium, keď nebude možná konzervatívna pomoc. Základom akejkoľvek konzervatívnej terapie s diagnózou „medziobratlovej prietrže“ sú fyzické cvičenia - fyzioterapeutické cvičenia. Je indikovaná aj po chirurgickom zákroku..

Aké cvičenia sa odporúčajú ľuďom s lumbosakrálnou herniou, ako ich vykonávať, aká je podstata populárnych metód, čo je prísne kontraindikované? Pripravili sme vyčerpávajúci materiál, ktorý sa stane vaším verným sprievodcom pri dosahovaní víťazstva nad bolestivými prejavmi choroby..

Dôležitosť cvičenia

Tematické stránky zverejňujú cvičenia s videom, vizuálne ilustrácie, rady Sergeja Bubnovského a jeho kolegov. To všetko je, samozrejme, úžasné, ale nezabudnite na jednu vec: nie sme všetci rovnakí ľudia! Aj tá istá choroba u každého jednotlivca má svoju vlastnú príčinu vývoja, povahu priebehu, miesto, závažnosť atď..

S takou kýlou ako na obrázku gymnastika nepomôže.

Preto by Váš ošetrujúci lekár mal spolu s inštruktorom cvičebnej terapie vyvinúť liečebno-profylaktický komplex cvičení, intenzitu, multiplicitu a trvanie záťaže. Zvláštny náboj je jednoduchý prostriedok na Schmorlovu prietrž lumbálnej, dorzálnej, foraminálnej, rozptýlenej formy. Len správna gymnastika však umožní:

 • zníži tlak v oblasti herniálneho výčnelku a zníži sa patologický účinok na nervové štruktúry, miechový kanál a stavce;
 • aktivovať krvný obeh, eliminovať a predchádzať stagnujúcim a zápalovým fenoménom v slabej časti chrbtice a iných segmentov;
 • zlepšiť miestny metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek a kĺbov, a tým zastaviť alebo výrazne spomaliť progresiu;
 • rovnomerne rozdeľovať zaťaženie medzi oddeleniami, zatiaľ čo je bezpečné posilniť zasiahnutú oblasť;
 • obnoviť predchádzajúcu mobilitu a flexibilitu chrbtice;
 • spevniť pohybovo-väzivový aparát chrbta, normalizovať svalový tonus;
 • zabrániť vzniku bolesti, dosiahnuť pretrvávajúcu remisiu patológie, možno dokonca jej regresiu;
 • ak bola operácia vykonaná, rýchlo sa zotavte a vráťte sa k normálnemu rytmu života, aby ste zabránili recidíve choroby;
 • návrat psycho-emocionálneho pohodlia, vytvorenie zdravého spánku.

Najprv to urobte prísne pod dohľadom rehabilitačného trénera. Keď budete dokonale ovládať túto techniku, budete môcť doma pokojne trénovať neskôr. Existuje niekoľko pohybov, ktoré sú prísne zakázané robiť s bedrovou herniou disku. Budú opísané v našom článku..

Efektívne cvičenia

Telesné cvičenia by sa mali vykonávať výlučne mimo fázy exacerbácie, iba pri absencii bolesti je povolené ich postupne začať. Nie je možné vynútiť fyzickú silu. zaťaženie, zámerne zvyšujúce tempo, trvanie, počet prístupov. Mali by byť dávkované, uskutočniteľné, vykonávané pokojne a hladko a nemali by vyvolávať bolestivý syndróm. Nesprávny prístup je spojený so zhoršením pohody..

Cieľ: rozvoj svalov

Zistilo sa, že normálne svalové napätie je hlavným faktorom rezistencie voči patologickým zmenám v segmente miechy a chráni pred zraneniami. Veľa záleží na stave svalov. Muskulo-ligamentózna dysfunkcia negatívne ovplyvňuje flexiu / predĺženie, ohyby, rotáciu chrbta, stabilitu správnej polohy osi miechy a výživu medzistavcových platničiek..

Hlavnou úlohou je posilniť, normalizovať tón, zvýšiť výdrž svalových štruktúr. Hlavné terapeutické opatrenia sú zamerané na obnovu hlbokých vrstiev svalov chrbta a brucha. Správna poloha tela na vykonanie záťažovej terapie je veľmi dôležitá, aby nedošlo k preťaženiu úrovne choroby.

Správna poloha tela

Najmenší intradiskálny tlak sa pozoruje v náchylnej polohe, stupeň zaťaženia zodpovedá 25 kg. Pre porovnanie, keď niekto stojí, dosahuje 100 kg a pri sedení - 140 kg. Pri fyzickej aktivite sa počiatočné hodnoty výrazne zvyšujú. V polohe na chrbte pri cvičebnej terapii môžete dosiahnuť izolované posilnenie potrebných svalových prvkov bez toho, aby ste poškodili problémové oddelenie. Preto sú hlavné cvičenia pre pacientov s lumbosakrálnou herniou tie, ktoré sa vykonajú na týchto pozíciách:

 • ležiace na chrbte;
 • ležiace na vašej strane;
 • na bruchu;
 • Na kolenách.

Keď robíme gymnastiku vo vyššie uvedených východiskových pozíciách, slabá časť sa vyloží a telesný tréning sa bude konať v bezpečnom a produktívnom režime, pretože spodnú časť chrbta chráníme pred ďalším axiálnym zaťažením a tlakom nad umiestnenými časťami tela..

Cenné sú úlohy pre prirodzenú trakciu chrbtice vykonávané na naklonenom povrchu, ktoré umožňujú zväčšiť medzikĺbovú vzdialenosť a znižujú mechanické kompresie nervových vlákien, ako aj zmierňujú opuchy a zápaly, normalizujú prietok krvi a metabolické procesy v problémovom mieste..

Sada cvikov na prietržovú kýlu

Opatrnosť si vyžaduje vytrvalosť silových záťaží s odporom as použitím dodatočnej hmotnosti. Spôsobia zranenia, zovšeobecnenie výhřezu disku, stláčanie a poškodenie nervov, cievnych útvarov, miechy a ďalších nebezpečných reakcií. V ľahkých fázach je niekedy možné silový tréning, ale iba na lekársku pomoc. Pri závažnom posunutí buničitého jadra sa na ne často kladú prísne tabu. Nech už je to tak, môže sa úplne vyhnúť nezávislým pokusom a zveriť lekárovi výber akéhokoľvek školenia!

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená. Nohy sú úplne na povrchu, ruky po tele. Nadýchnite sa, natiahnite žalúdok a napnite brušné svaly. Po dosiahnutí maximálneho bodu zaťahovania tento výsledok opravte na 10 sekúnd. Pri výdychu uvoľnite žalúdok. Opakujte 8-10 krát.
 2. I.p. to isté. Zdvihnite hornú časť tela o približne 30 stupňov (pre lepšie pohodlie si môžete dať ruky za hlavu). V tejto polohe držte 7-10 sekúnd., Hladko sa vráťte. Odpočívajte toľko sekúnd, potom úlohu znova dokončite. Počet opakovaní je podobný ako napr. Č. 1.
 3. Spodné končatiny ležiace na chrbte sa ohýbajú na kolenách. Veľmi opatrne a plynulo striedavo potiahnite kolená do žalúdka, pričom si s tým pomôžte rukami. Ak pociťujete svalové napätie v chrbte, upravte postoj, na úkor desiatich, tiež sa mierne vrátite k meraniu. n) Urobte 10-krát s každou končatinou.
 4. Počiatočné držanie tela je rovnaké. Zdvihnite jednu končatinu a vyrovnajte ju v kolennom kĺbe. Držte nohu rovno na vrchu asi 7 sekúnd. Potom ho pomaly spustite a vráťte sa do pôvodnej polohy ohnutého kolena s oporou na chodidle. Vykonajte rovnaké činnosti s opačnou nohou. Opakovacia frekvencia - 8-10 krát.
 5. Ľahnite si na brucho. Ruky pritlačené k vonkajšiemu povrchu stehna. Zdvihnite hlavu s časťou hrudníka nad povrchom na prijateľnú vzdialenosť. Držte v tejto polohe asi po 8 sekundách. Spomalte na podlahu, uvoľnite sa. Po 10 sekundovej prestávke to zopakujte. Počet sád - až 10-krát.
 6. I.p. - ležiace na bruchu. Paže natiahnuté dopredu, nohy spolu. Odtrhnite pravú ruku a ľavú nohu z podlahy súčasne. Špičku prstov potiahnite dozadu, špičky prstov dopredu asi 10 sekúnd. Hrudník je zdvihnutý, nehádžte mu hlavu. Podobná akcia sa vykonáva ľavou nohou a pravou rukou..
 7. Vydajte sa na všetky štyri. Opora nôh: na kolenách a prednej strane nôh. Opora v rukách: v dlani, ruky rovno. Tento typ nabíjania je podobný predchádzajúcemu. Zdvihnite narovnanú pravú ruku a ľavú dolnú končatinu na opačnej strane tak, aby boli na rovnakej úrovni ako chrbát. Ponožku (späť) a kefu (vpredu) potiahnite rôznymi smermi. Hrudník a hlava nie sú šikanovaní.
 8. Pre medzistavcové prietrhy bedrovej oblasti je užitočné chodiť po miestnosti na všetky štyri po dobu niekoľkých minút. Udržujte chrbát v rovnomernej polohe (neohýbajte sa ani sa neohýbajte), uistite sa, že sa vaše ruky pri pohybe neohýbajú.
 9. Triedy v bazéne sú prospešné. Môže to byť aqua gymnastika alebo plávanie. Takáto aktivita vo vode prakticky nie je obmedzená, ale jej hodnota je veľká: dochádza k vykladaniu spodnej časti chrbta a taktnému predlžovaniu chrbtice, obnovuje sa krvný obeh, aktivujú sa metabolické procesy a svaly sa traumaticky posilňujú. Ale vedzte, že je lepšie plávať na chrbte alebo v štýle „plaziť sa“, iné typy sú nežiaduce.

Výber rehabilitačného centra

Domáce rehabilitačné systémy upadajú. Rusko má pri fyzickej rehabilitácii takýchto pacientov len veľmi malú pomoc. Preto sú ukazovatele pozitívnej dynamiky príliš nízke a naši lekári to ani nepopierajú. Aj pri konzervatívnej a chirurgickej terapii nie je všetko v poriadku. V tomto ohľade ide o liečbu ľudí v zahraničí. Obzvlášť dôveryhodná je Česká republika, kde sa oblasť ortopédie a traumatológie rozvíja v globálnom meradle..

V Českej republike sú ceny najdostupnejšie v zahraničí a kvalita akejkoľvek lekárskej služby je vynikajúca.

Zakázané cviky na kýlu bedrovej chrbtice

 • „Čisté“ zvislé zavesenie a vyťahovanie na brvne. Pretože chrbtica bude mať značné zaťaženie telesnou hmotnosťou, môže kvôli slabosti väzivového aparátu dôjsť k patologickému natiahnutiu, ktoré bude mať opačný účinok..
 • Pracujte s mimoriadnou hmotnosťou na dolných končatinách a dolnej časti trupu. Zdvíhanie bremien pomocou nôh, lisov na končatiny na odpor, drep a zákruty s činkami, kotlíkmi alebo zdvíhanie ťažkých škrupín rukami z podlahy. Nebezpečenstvo spočíva v nadmernom zaťažení miechy a brucha, zvýšenej kompresii v lumbosakrálnej časti.
 • Krútenie trupu. Jednoducho povedané, je zakázané akýmkoľvek spôsobom sťahovať tlač. Keď robíte krízu, bedrová oblasť je vo vašom prípade kriticky preťažená. Okrem toho môže skrútenie vytlačiť prietrž a vyvolať narušenie nervov, stlačenie miechového kanála.
 • Zapojte sa do behu, skákania. Mali by ste sa vyhnúť najrôznejším situáciám, v ktorých musíte spustiť, skákať alebo skočiť z nejakého vyvýšeného objektu. Krátke prechádzky tiež nie sú vítané. Uvedené druhy činnosti znižujú odpisové prostriedky medzistavcových platničiek, a preto sú plné prehĺbenia ich morfologického stavu a objavenia sa bolesti..

Je vhodné vás varovať pred pokusmi o hojdanie sa dolnými končatinami, „mlynom“ s rukami, všetkými druhmi pľúc na jednej nohe, hlbokými sklonmi tela dole a do strán zo stojacej polohy, kruhovou rotáciou v páse..

Jóga pre lumbálnu prietrž

Je potrebné vziať do úvahy, že všetky tieto nekonvenčné taktiky pre stavce by sa nemali považovať za hlavné liečenie, pretože nie sú uznávané úradným lekárstvom. A po odstránení patologickej formácie o nich vôbec nepremýšľajte, operovaní pacienti sa neobnovujú pomocou pochybných metód! Teraz sa stručne zaoberám každou z populárnych metód.

Všetky nekonvenčné taktiky by sa nemali považovať za hlavné liečenie, pretože nie sú uznávané úradným lekárstvom. A po odstránení patologickej formácie o nich vôbec nepremýšľajte. Jóga nijakým spôsobom neobnoví už degradované tkanivo chrupavky, nerozpustí prietrž a nezavráti ju späť. Ale vykladanie, zvyšovanie flexibility a stabilizácia chrbtice môžu.

Ásany pozostávajú z krútenia tela, hlbokej flexie a predĺženia tela, čo je v tomto zdravotnom probléme prísne kontraindikované. Dýchacie a meditatívne taktiky sú povolené. Bezpečné ásany:

 • Ľahnite si na chrbát. Ruky pozdĺž tela ležia dolné končatiny voľne. Prinášame chodidlá k sebe, potiahneme ponožky smerom k sebe, zatlačujeme päty dozadu. Potom, zatiaľ čo vdýchneme, pomaly zdvihneme ruky nahor, vezmeme ich čo najďalej za hlavu a odhalíme ich o niečo širšie ako línia ramien. Zároveň sa pomocou brucha snažíme pritlačiť spodnú časť chrbta k podlahe. Pózujte na 3 sekundy a ruky a päty ťahajte rôznymi smermi. Na výdychu uvoľnite úsek, vráťte sa do východiskovej polohy a uvoľnite všetky časti tela.
 • Sadnite si na všetky štyri, kľaknite si a rovné ruky. Vdýchnutie, pomaly sklopte hlavu a nasmerujte ju na panvu. V rovnakom čase, okolo chrbta ako mačka. Keď dosiahnete najvyšší vychyľovací bod, je potrebná krátka fixácia držania tela, hlava sa vráti do a. str., zarovnajte chrbát a ohnite ho v hrudi. Bedrový kôš pri druhom priblížení sa nezmenšuje, nehádžte späť hlavu.

Neštandardné držanie tela s nedostatočnou flexibilitou muskuloskeletálnej štruktúry môže skončiť zle, až do úplnej paralýzy nôh. Najmä pri extrúzii alebo so sekvestrovanou formou výčnelku „zapnite“ myseľ, tieto cvičenia nie sú pre vás. Pomocou tohto prístupu pre výčnelky veľmi starostlivo ovládajte pocity! Nerobte nič, násilne prekonajte prah telesnej výchovy. Ak pociťujete zvýšenú parestéziu alebo bolesť, dokonca aj miernej povahy, odstúpte od podniku a netriviálnym spôsobom trénujte a neodkladne informujte ortopedického lekára..

Pozor! Dlhodobá prietrž Schmorl L1 a ďalšia extrémne riedi kostné tkanivo stavcov. Po vytvorení ásany je možné, že bude nasledovať kompresná zlomenina stavcovského tela. Takýto výsledok dodá ešte väčšie fyzické utrpenie a ťažkosti s liečením chrbtice..

Technika pilates

Módne smerovanie fitness sa na internete aktívne propaguje ako liek na herniovaný disk. Odborníci nie sú proti takýmto kurzom, ale varujú, že by sa mali brať iba pod vedením trénera s vyšším lekárskym vzdelaním, ktorý chápe, čo je pre vás dobré a čo zlé. Princípy pilates pre sakrálne a bedrové segmenty sú úplne odlišné od princípu pre krk alebo chrbticu.

Aj keď ste si vybrali cvičenie, ktoré je z technického hľadiska najjednoduchšie, napríklad bar, majte na pamäti, že jeho nesprávna zmena a nepresný výkon nekončí ničím dobrým..

P lanka z tejto kategórie fitness sa často odporúča pre výčnelky a kýly. Toto je statické cvičenie, to znamená, že musíte zaujať imobilizovanú polohu a držať sa v správnej polohe. Táto technika komplexne pôsobí na stav chrbta, podporuje pružnosť a napätie svalovo-väzivových vlákien, narovnáva a napína chrbticu pozdĺž celej osi..

 • póza, ako na kliky z podlahy (stojí na natiahnutých pažiach);
 • ruky by mali byť striktne od seba vzdialené, nohy na úrovni bokov, opora v nohách na nohách nôh, päty sa nedotýkajú povrchu;
 • Chrbát je rovný, dolné a horné končatiny sú narovnané;
 • panva, hlava, krk a dolné končiare sa zhodujú s líniou chrbtice, preto názov techniky „doska“ (predstavte si, že sú spojené jedným rovnomerným reťazcom);
 • udržiavať pozíciu, zatiaľ čo vytrvalosť vám to umožňuje (fyzicky silní ľudia môžu v tejto pozícii zostať 30-60 sekúnd);
 • čo je najdôležitejšie, nedovoľte, aby sa chrbát prehýbal, potom sa väčšina bremena presunie do zóny dolnej časti chrbta a krížovej kosti, to znamená, že gravitačná oblasť sa sústredí na najzraniteľnejšie miesto.

Existujú aj iné pózy, napríklad vytváranie podpory v rukách predlaktia. Každý deň predlžujte zastávku o niekoľko sekúnd, v dôsledku toho zastavte maximálne na 2 - 3 minúty.

Bubnovsky cviky

Známy lekár hovorí, že je potrebné liečiť príčinu a nie následky patológie. Problémom je skrátenie, slabosť a napätie svalov tela, v dôsledku čoho miechové prvky nedostávajú potrebnú výživu a stavcový reťazec je destabilizovaný a dochádza k degeneratívnym zmenám. Úprimne povedané, toto nie je správa pre ortopédov a všetci rehabilitační terapeuti ponúkajú cvičebnú terapiu založenú na štúdiu svalov a väzov..

Shamilova známa technika fyzického tréningu alebo Dikulova gymnastika zahŕňa aj prácu so svalmi pri vyrovnaní chrbtice, zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami, vyrovnanie záťaže, korekciu disku a následkom toho zmiznú neurologické príznaky. Predstavujeme vám na oboznámenie sa s programom Bubnovsky, ktorý bez chirurgického zákroku a liekov, ako hovorí odborník, pomôže zabudnúť na prietrž. Odporúča sa však výlučne pre nezačaté formy patogenézy. Bude tiež užitočná ako dobrá prevencia rozvoja degeneratívnych-dystrofických chorôb.

Cvičenia, ktoré budete hrať doma:

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolenný kĺb. Podrážky chodidiel sú úplne na podlahe, ruky po tele. Pri nadýchaní sa o plecia a nohy opierajte a pánev vysoko zdvíhajte. Pri výdychu pomaly spustite panvu na podlahu.
 2. Zoberte vodorovnú polohu, brucho hore. Položte dlane rúk pod hlavu a pritlačte bradu k hrudníku. Lokty smerujú nahor a súčasne vytvárajú ohyb v kolenách.
 3. Skomplikovali sme predchádzajúcu úlohu. Snažíme sa dosiahnuť lakťom ohnutými kolenami, zdvíhajúc hlavu a hornú časť chrbta.
 4. Sedieť na zemi. Nohy v narovnanom stave, ruky v zámku na zadnej časti hlavy. Každú nohu robíme ohyb kolena, potom natiahneme vo zvýšenej polohe a zdvihneme končatinu do maximálnej vzdialenosti od povrchu.
 5. Ležiaci na chrbte, otočte bicykel. Pohyby nôh by sa mali merať bez ostrých trhnutí, rovnomerného dýchania.
 6. Posaďte sa na zem, ruky skrížené za hlavou. Pozdvihnite zadok, posuňte sa vpred. Teraz sa musíte vrátiť podľa podobného princípu.

Ak už vám bola odporučená operácia, je naivné myslieť si, že ju nahradí telesná výchova, nech už je kdekoľvek. Možno pomôže krátko oddialiť čas pred operáciou. Neexistujú žiadne iné spôsoby, ako vyriešiť problém veľkého vyčnievania disku, ktorý zviera neurovaskulárne plexy na kritickú úroveň a nakoniec komprimuje miechu. Odložením odstránenia prietrže riskujete, že sa pripútate na invalidný vozík kvôli smrti nervového tkaniva a poškodeniu hlavného orgánu centrálneho nervového systému - miechy. A potom bude operácia bezmocná.

Je možné športovať s kýlou chrbtice: povolené a zakázané činnosti

Školenia

Mnohé rehabilitačné centrá sú vybavené špeciálnymi simulátormi na urýchlené zotavenie pacientov s patológiou pohybového aparátu. Obzvlášť populárne sú prístroje vyvinuté Dr. Bubnovským, ktorý sa už dlho venuje rehabilitácii ľudí s herniou, artrózou a osteochondrózou. Triedy sú povolené v obvyklej telocvični, ale počas tréningu musí pacient dodržiavať všetky odporúčania lekára fyzickej terapie. Ani tie časti chrbtice, v ktorých nie sú žiadne výčnelky a kýly, nemôžu byť vystavené nadmernému zaťaženiu. Zakazuje sa krútenie, stlačenie nôh a iné cvičenia, ktoré vylučujú pomalé a plynulé pohyby.

Hyperextenční

Hyperextension je fyzické cvičenie zamerané na vývoj narovnávačov chrbta, ktoré sa nachádzajú naj povrchnejšie medzi hlbokými svalmi. Zvyčajne sa pri tréningu používa „rímska stolička“, čo je špeciálna lavica so zastávkami pre nohy alebo boky. Je určený na vykonávanie silových cvičení s vlastnou hmotnosťou.

Správne cvičenie hyperexpenzie prispieva k rýchlemu vytvoreniu silného svalového korzetu chrbta vrátane krčnej chrbtice..

Doska Evminova

Jedná sa o ortopedický simulátor určený na liečenie a prevenciu všetkých chorôb chrbtice vrátane kýly. Doska Evminov je široká odolná doska s priečnym nosníkom a dôrazom. Simulátor vykonáva cvičenia vybrané lekárom fyzioterapie. Počas tréningu sa dávkovaná chrbtová trakcia kombinuje so súčasným posilnením hlbokých chrbtových svalov. Efektivitu cvičení na doske Evminov môžete zvýšiť jednoduchou zmenou uhla sklonu simulátora.

Aký druh športu je možné praktizovať s medzistavcovou prietržou. Existuje dostatok možností

Na svete existuje veľké množstvo ľudí, ktorí začínajú svoj deň tým, že sa snažia vstať z postele bez bolesti. Nie všetci dosiahli športu neuveriteľné výšky. Táto choroba, bohužiaľ, je rozšírená medzi tými, ktorí si nedokážu predstaviť sami seba bez baru, a medzi obyčajnými ľuďmi, ktorí nemajú v rukách nič ťažšie ako pero..

Podľa Sport24 je chiropraktik, hirudoterapeut, masážny terapeut s 10 ročnými skúsenosťami Vladimir Eni-Olorundo, cvičiaci v Rusku, krajinách SNŠ a Európe, nielen športovci, ktorí sú ohrození..

„V prvom rade sú to ohrození ľudia s vysokou mierou pohyblivosti, ktorú možno pripísať športovcom a veľmi nízkou, tj tí, ktorí vedú sedavý životný štýl. Rôzne zranenia, chirurgické zákroky, nadváha a genetická predispozícia môžu tiež viesť k hernii disku, “hovorí Vladimir.

Preto nikto nie je v bezpečí pred herniovaným diskom, bohužiaľ, nikto. Podľa Nikolai Sokolova, veterána ruského tímu powerliftingu, môže dokonca aj triviálny pokles počas hier v detstve viesť k hernii v dospelosti. Stačí poškodiť vláknitý prsteň. Napríklad v čase špičkového zaťaženia, napríklad pri drepe s činkou, sa toto poškodenie môže vyvinúť na prietrž.

Stáva sa tiež, že sa to dlho neprejavuje, ale ak sa objavia charakteristické príznaky, je lepšie eliminovať axiálne zaťaženie a poradiť sa s odborníkom.

V prípade, že príznaky exacerbácie sú už v minulosti, odborníci na cvičebnú terapiu odporúčajú denné cvičenia na posilnenie svalového korzetu chrbtice. Svaly prevezmú časť záťaže počas každodenného života a tréningu. Zároveň sa neodporúča nadmerne ohýbať alebo ohýbať chrbát, čo viedlo k rozdeleniu komunity fitness trénerov v súvislosti s hyperexpenziami. Po prvé, pre začiatočníkov je nemožné robiť to s váhou a po druhé, toto cvičenie, ak sa vykonáva správne, načíta oveľa viac bicepsov do stehien a zadku ako chrbtica..

Podľa doktora Vladimíra Eni-Olorunda, prietrž môže v priebehu času nielen zmenšiť veľkosť, ale aj uzdraviť, čo vám pomôže vrátiť sa k obvyklému rytmu života, aj keď s niekoľkými obmedzeniami..

„Fyzioterapia, osteopatia, kinezioterapia a fyzioterapeutické cvičenia sú účinné pri liečbe kýly. Liečbu však neliečte povrchne. Na účinné ošetrenie často musíte dokonca zmeniť prácu a rozsah činností, poznamenáva lekár. - Ak je šport spojený s axiálnym zaťažením chrbtice alebo nadmernou pohyblivosťou, musíte sa poradiť s odborníkom a prípadne znížiť zaťaženie alebo vylúčiť akékoľvek pohyby alebo cvičenia. “.

Ako poznamenáva Eni-Olorundo, prietrhy sa najčastejšie vyskytujú v krčných a bedrových oblastiach, pretože hrudná chrbtica je oveľa menej pohyblivá a menej vystavená stresu. Na základe lokalizácie, veľkosti a príznakov sa už cvičenia vyberajú na posilnenie svalového korzetu. Existujú všeobecné odporúčania. V čase exacerbácií sa pokúste necvičiť dlhšie ako pol hodiny a snažte sa naložiť menej na chorú stranu.

Najbežnejším cvičením na liečbu prietrže sú „hviezdy“, „člny“ a striedanie dvíhania nôh a paží pri ležaní na bruchu, ako aj striedanie dvíhania nôh pri ležaní na chrbte a miešanie nôh do strán, ktoré stoja na všetkých štyroch stranách. Zároveň by sa v okamihoch exacerbácie nemali unášať mnohonásobnými opakovaniami, ale mali by sme sa zamerať skôr na správnu techniku ​​a neprítomnosť bolesti. Až po pozitívnom rozhodnutí odborníka sa človek môže postupne vrátiť k obvyklým činnostiam v hale. Je pravda, že musíme zabudnúť na neprimerané stupnice..

Triedy v kýlovej telocvični

Vedeli ste, že...

Lekári umožňujú pacientom s medzistavcovými prietržami cvičiť v telocvični iba pod podmienkou, že sa tieto triedy budú konať pod dohľadom školiteľa. Je to potrebné, aby dal správne techniky na vykonávanie cvičení. Lekári odporúčajú zapojiť sa do špeciálneho ortopedického korzetu

Je dôležité urobiť rozcvičku pred začiatkom hodiny a strečing po dokončení

Funkcie fitness prietrže

Pred začatím vyučovania v telocvični je potrebné upozorniť trénera na prítomnosť medzistavcovej prietrže a vysvetliť, na ktorom oddelení sa nachádza. Inštruktor fitness bude musieť vypracovať individuálny tréningový program, v závislosti od umiestnenia kýly.

Svalový tréning si vyžaduje statické alebo statodynamické zaťaženie, pri ktorom sa sval stiahne o 30 - 40% svojej dĺžky. Obdobie, keď je v stave zaťaženia, je 40 - 90 sekúnd. Je zakázané zaťažovať chrbtové svaly „do zlyhania“, pretože v tomto prípade sa celé zaťaženie prenesie do chrbtice..

Odporúčané cvičenia zahŕňajú:

tyč s dôrazom na lakte alebo dlane je dôležité zabezpečiť, aby sa spodná časť chrbta nekĺzla a svaly lisu boli napnuté;
nakláňaním lisu na naklonenej doske by nohy mali smerovať nahor, je dôležité dosiahnuť maximálnu amplitúdu, aby sa čo najviac napínali chrbtové svaly;
ťahanie za vodorovné alebo široké uchopenie vodorovných tyčí; bench bench v polohe na chrbte s minimálnym zaťažením, cvičenie je potrebné pre rozvoj svalovej pamäte a naučenie svalov správne pracovať; trakcia pre hlavu od horného bloku, pri správnom cviku, bremeno ide do ramenného pletenca, chrbtica je vysunutá; triedy na špeciálnych rotopedoch, v ktorých je osoba v sklopnej polohe;
hyperextension, cvičte na špeciálnom simulátore alebo „kozi“, je určený na zaťaženie svalových extenzorových svalov, ktoré sú potrebné na stabilizáciu chrbtice; push-up zo steny a na tyče, z obvyklých push-up na podlahe bude potrebné opustiť (keď sú vykonávané, hlavné zaťaženie padá na chrbticu)

Môžete robiť takmer všetky cvičenia na pažiach a ramenách. Výnimkou sú tie druhy činností, pri ktorých existuje intenzívne zaťaženie.

Funkcie kulturistiky s herniou

Kulturistika si vyžaduje povolenie lekára. Program musí skontrolovať a schváliť lekár. Koniec koncov, niektoré cvičenia môžu stav len zhoršiť.

Medzi povolené druhy zaťaženia patria:

 • vyťahovanie;
 • zdvíhanie nôh v polohe na bruchu;
 • krútenie;
 • bench press;
 • cvičenia na posilnenie rúk a svalového pásu, počas ktorých nie je zaťažená chrbtica.

Pri cvičení v kulturistike sa musíte riadiť zavedenými pravidlami:

pozornosť sa venuje rozvoju svalov nôh, abs, extenzorov chrbtice; je potrebné opustiť všetky cvičenia, počas ktorých sa vytvára nadmerný tlak na miechové svaly; pri cvičení na chrbte s voľnou hmotnosťou musíte použiť korzet alebo vzpierací pás; mali by ste pozorne sledovať správnosť cvičenia; každé ráno by sa malo začať cvičením na držanie tela; celý tréning by sa mal začať hyperextenziou a končiť svalovým napätím; úplne opustiť také kardio zaťaženie, ako je skákanie cez švihadlo, beh. Pri nácviku kulturistiky je potrebné venovať sa 2-3 krát týždenne času na návštevu bazénu

Pri nácviku kulturistiky je potrebné venovať sa 2-3 krát týždenne času na návštevu bazénu.

Video: "Ako sa vysporiadať s herniou v telocvični?"

Cvičenie zadných svalov

Šport a kýla sú často kompatibilné. Spolu s tým existujú určité typy cvičení zamerané na rozvoj a posilnenie svalov chrbta. Zabraňujú kŕčom, podporujú prirodzenú relaxáciu a zmierňujú únavu tým, že vykladajú tkanivo zo zbytočného stresu..

Z náchylnej polohy

Tréningový komplex je nasledovný:

 1. Najprv musia byť ruky ohnuté v lakťoch a po stranách rozmiestnené.
 2. Potom sa ruky postupne zvyšujú pomaly (v narovnanom stave)..
 3. Obidve ruky sú zdvihnuté, zatiaľ čo svaly krku sú úplne uvoľnené a hlava sa pozerá na podlahu.
 4. Potom je možné mierne zdvihnutie nôh pridať k zdvihnutiu rúk - ale iba pod podmienkou, že na chrbte nezažijú vonkajšie pocity..
 5. Potom sa ruky privedú späť tak, aby sa končeky prstov navzájom dotýkali.
 6. Dlane sú umiestnené na zadnej časti hlavy a zdvíhajú ramená - chrbtica by mala zostať plochá počas celého cyklu.
 7. V tejto polohe musíte zostať niekoľko sekúnd a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy.
 8. Potom mierne zdvihnú hlavu a pritlačia si bradu k hrudi. Zároveň zdvíhajú pravú ruku a nohu hore - vľavo.

Z polohy na chrbte

Postupnosť akcií je nasledovná:

 1. Oprite sa o chodidlá a dlane a ohnite kolená v pravých uhloch.
 2. Mierne nadvihnite puzdro a niekoľko sekúnd ho držte v pozastavenom stave.
 3. Potom sklopia a zdvihnú nohy jeden po druhom (pred narovnaním) - vpravo, potom doľava.
 4. Zdvihnite telo a rukami sa snaží dostať na kolená. V tejto polohe musíte zostať niekoľko sekúnd a vrátiť sa k originálu.
 5. Potom ohnite nohy na kolená a na stehne v pravých uhloch, zdvihnite telo. Zároveň siahajú po kolenách, snažia sa ich dosiahnuť rukami a spadnúť.
 6. Nohy sú rozmiestnené po celej šírke ramien, ponožky vytiahnite a súčasne zdvíhajte hlavy. V tejto polohe sa musíte na niekoľko sekúnd podržať a vrátiť sa k originálu.
 7. Posledný cyklus - cvičenie na bicykli.

Ťahové cvičenia

 1. Ležia na podlahe, nohy a ruky natiahnuté pozdĺž tela. Zároveň sa snažia natiahnuť ruky tak tvrdo, ako to telo umožňuje.
 2. Potom zodvihnú kolená, obejú ich a roztiahnu svoje telá dopredu. V tejto polohe musíte zostať niekoľko sekúnd a vrátiť sa k originálu.
 3. Potom si kľaknú, položia si čelo na podlahu a natiahnu ruky dopredu. Potom roztiahnite chrbát, kým to telo neumožňuje.

Kýla a šport sú teda kompatibilnými pojmami. Existujú však určité obmedzenia, a preto bez konzultácie s lekárom je neprijateľné začať s cvičením.

Šport po odstránení kýly

Po odstránení kýly lekári v priebehu prvých troch týždňov odporúčajú určitý čas zdržať sa akéhokoľvek druhu záťaže..

Ďalej je už možné začať s liečebnými cvičeniami od samého začiatku. Okrem toho by sa záťaž, aj napriek dobrému vývoju svalov, mala zvyšovať postupne z týždňa na týždeň a postupne po kúsku.

U detí sú aktívne hry odložené asi o mesiac po operácii, ale po tomto období je dôležité dieťa starostlivo monitorovať a trochu ho obmedziť. Ak hovoríme o profesionálnom športe, bude sa k nemu možné čoskoro vrátiť

Predpokladá sa, že zotavovacie obdobie po operácii trvá asi šesť mesiacov. Počas tejto doby sa vykonávajú záťaže s nízkou intenzitou. Po šiestich mesiacoch, počas ktorých sa tréning stále viac zintenzívňuje, môže športovec už vstúpiť do zvyčajného režimu

Ak hovoríme o profesionálnom športe, potom sa k nemu nebude môcť čoskoro vrátiť. Predpokladá sa, že zotavovacie obdobie po operácii trvá asi šesť mesiacov. Počas tejto doby sa vykonávajú záťaže s nízkou intenzitou. Po šiestich mesiacoch, počas ktorých sa tréning stále viac zintenzívňuje, môže športovec už vstúpiť do zvyčajného režimu.

Dôležité! Aby ste nespôsobili závažné zranenie, mali by ste po operácii aj naďalej sledovať svoje zdravie a pravidelne sa vyšetrovať. Odstránenie prietrže nie je zárukou, že nedôjde k relapsu. Výhody škandinávskej chôdze

Výhody nordic walking

Povolené športy

Predtým, ako začnete s vyučovaním, musíte zistiť, aký druh športu sa môžete zúčastniť a ktorý nie. V každom prípade lekár rozhodne. Avšak vo väčšine prípadov sú pacientovi ukázané cvičenia vo vode, joge, pilatesoch a iných druhoch fyzickej aktivity, ktoré sú diskutované nižšie.

plávanie

Takmer vo všetkých prípadoch lekári predpisujú terapeutické plávanie. Vykazuje sa v rôznych situáciách - s prietržom krčnej chrbtice, bedrovej bedrového kĺbu a ďalších. Hlavnou výhodou plávania je, že všetky činnosti sa vykonávajú vo vode - v prostredí, ktoré podporuje človeka. Na rozdiel od vzduchu voda podporuje prirodzenú relaxáciu všetkých svalových skupín a prakticky eliminuje riziko zranenia nárazom alebo náhlym pohybom.

Pri medzistavcovej prietrži môžete spravidla plávať niekoľkými spôsobmi:

 • na chrbte s pohybom striedavým hádzaním rúk;
 • rovnakým spôsobom na žalúdok;
 • na chrbte s pohybom súčasným hádzaním rúk;
 • použitie plávacej dosky na podporu tela na povrchu.

Spolu s plávaním môžu pacienti s herniou vykonávať aj špeciálne cvičenia vo vode - také cvičenia sa nazývajú aqua aerobik. V skutočnosti sa tieto cvičenia podobajú rovnakým pohybom ako pri bežnom vzduchu. V dôsledku vysokej hustoty vody sa zaťaženie zvyšuje a riziko zranenia sa výrazne znižuje. Preto pri medziobratlovej kýle akéhokoľvek oddelenia nie je tento druh činnosti povolený, ale aj odporúčaný.

Pilates

Pilates je súbor cvičení, ktoré sa vykonávajú v súlade s niekoľkými princípmi:

 • plynulé pohyby;
 • zamerať sa na presnosť vykonania;
 • ovládajte svoje pocity - s výnimkou preťaženia a bolesti;
 • presná koordinácia pohybov;
 • postupné pracovné zaťaženie a pravidelnosť.

Pilates je v skutočnosti cvičenie zamerané na posilňovanie s vlastnými charakteristikami. Zapojujú sa do tohto typu aktivít v skupinách pod vedením trénera, pretože najprv nebudete môcť sami ovládať všetky komplikácie. Hlavnou výhodou - Pilates posilňuje svaly chrbta, pomáha sústrediť sa na vnútorné sily tela a vytvára pozitívnu náladu na uzdravenie..

Tento typ aktivity je indikovaný pri prietrži krčnej chrbtice, bedrovej oblasti a ďalších. Vďaka joge je možné zmierniť bolesť, potlačiť zápalové procesy a výrazne zlepšiť pohodu pacienta..

Hlavným druhom cvičenia je Assan: človek by mal zaujať určitú pozíciu a držať sa v tejto polohe od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút. Trvanie a zložitosť vykonávaných úloh sa postupne zvyšuje. Jóga by sa preto mala praktizovať iba pod vedením skúseného mentora..

Fitness a kulturistika

S prietržou môžete tiež robiť fitnes, ale typy a trvanie cvičení sú nevyhnutne upravené. Spravidla sa to týka pomerne ľahkých typov aeróbneho cvičenia, ktoré nepoškodí chrbát. Ale skôr, ako s nimi budete pokračovať, mali by ste sa určite poradiť so svojím lekárom, čo môžete s medzistavcovou prietržou urobiť a čo nie.

Pokiaľ ide o kulturistiku, obmedzenia budú hmatateľnejšie. Tu veľa záleží na konkrétnej diagnóze - napríklad pri prietrži krčnej chrbtice je potrebné výrazne znížiť zaťaženie krku a v prípade dolnej časti chrbta nie sú povolené ťažké zaťaženia pri zdvíhaní závaží, tela atď..

Silové cvičenia

Veľmi často vyvstáva otázka, ako sa vysporiadať s bedrovou prietržou, napríklad vytiahnutie, bench press a iné energetické činnosti. Hlavné odporúčanie je, že najprv musíte získať podrobné odporúčanie lekára, pretože veľa cvičení bude vylúčených.

Existujú však niektoré z nich, ktoré sú zobrazené aj pri hernii:

 1. Potiahnutím za vodorovnú lištu môžete posilniť chrbticu a svaly chrbta.
 2. Prakticky sú triedy na simulátoroch s napodobňovaním veslovania takmer vždy povolené, pretože pomáhajú posilňovať svaly chrbta a tlak na poškodenú oblasť samotný je minimálny..

PLATOBNÉ UPOZORNENIE - Cvičenia s činkou, mŕtvym ťahom, lisovaním nôh sa spravidla neodporúčajú. Môžu sa vykonať iba po úplnom zotavení tela, ktoré môže trvať dlhšie ako jeden rok..

Odporúčaná športová a fyzická aktivita pre medzistavcové prietrže

Pri výbere vhodného športu by sa pacienti s kýlou chrbtice mali zamerať predovšetkým na odporúčania ošetrujúceho lekára a fyzioterapeuta

Odborníci vo väčšine prípadov odporúčajú venovať pozornosť týmto druhom fyzickej aktivity:

 1. Pilates. To je skvelá voľba pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou. Počas cvičenia je telo neustále v statickej polohe, v ktorej záťaž padá na požadovanú svalovú skupinu. Cvičenie navyše vo väčšine prípadov nevyžaduje, aby osoba bola vo zvislej polohe. Zaťaženie chrbtice je minimálne a svalová kostra je posilnená na optimálny stupeň. Okrem toho sa pacient učí napínať chrbtové svaly takým spôsobom, aby sa v každodennom živote neustále uvoľňoval stres zo chrbtice. Ďalšou výhodou tohto športu je, že pokojné tempo tried uľahčuje vykonávanie cvičení aj pre pacientov s nadváhou..
 2. Plávanie. Toto je jedna z najlepších možností fyzickej aktivity pre ľudí s kýlou chrbtice. V tomto prípade zostáva motorická aktivita pomerne vysoká. Telo je neustále vo vodorovnej polohe a vďaka podpore vody nemá chrbtica nadmerné zaťaženie, naopak sa uvoľňuje a zotavuje. Súčasne pracujú chrbtové svaly v plnej sile, výrazne sa posilňuje celý svalový rámec tela s neustálym tréningom. Ďalšie výhody tohto typu fyzickej aktivity sú v tom, že existuje maximálna relaxácia takmer všetkých telesných tkanív, určité rozšírenie chrbtice, normalizácia krvného obehu a trofizmus tkanív ODE, odstránenie kŕčov a zníženie závažnosti bolesti..
 3. Fitness a kulturistika. Bez ohľadu na to, kde kýla MTD nastala, tieto typy cvičení poskytujú vynikajúce výsledky. Pri kýle krčka, hrudníka alebo bedra, rehabilitológovia odporúčajú cvičenia s fitballom. Tieto triedy môžu znížiť axiálne zaťaženie chrbtice a posilniť takmer všetky svalové skupiny. Zlepšuje tiež schopnosť udržiavať rovnováhu a koordinovať pohyby tela. Ak pacient uprednostňuje kulturistiku, mal by byť obmedzený na výťahy, zákruty, nohy alebo bench press. Všetky cviky týkajúce sa ramenného pletenca sú užitočné..

Povolené športy

Medzi schválené športy medzistavcových prietrží v bedrovej oblasti patria tie, ktoré nespôsobujú záťaž na chrbte a bedrách, napríklad naťahovacie cvičenia, plávanie atď. Majú však aj svoje vlastné charakteristiky..

plávanie

Odborníci považujú kúpanie za najvhodnejší a najúčinnejší šport pre medzistavcové prietrhy lumbálnej chrbtice. Plávanie má oproti iným športom niekoľko výhod:

 • zlepšuje krvný obeh a výživu v zapálených tkanivách;
 • zmierňuje bojový syndróm;
 • znižuje preťaženie chrbtice;
 • nie je možné poškodiť poškodené disky vo vode;
 • nezaťažuje kĺby;
 • posilňuje svalový korzet.

Odborníci považujú plávanie za najvhodnejší a najúčinnejší šport pre bedrové medzistavcové kýly..

Vo vode sa pohyby vyskytujú hladko a rovnomerne, zatiaľ čo spodná časť chrbta nezažíva stres, vďaka čomu je tento šport najatraktívnejší pre ľudí, ktorí majú diagnostikovanú kýlu v bedrovej oblasti.

Bez ohľadu na to, či vykonávate kúpanie v bazéne alebo v mori, má tento druh fyzickej aktivity svoje vlastné vlastnosti:

 • v štádiu zhoršovania choroby je prísne zakázané plávanie;
 • súbor cvičení vo vode by sa mal vyberať individuálne na základe klinického obrazu choroby;
 • najbezpečnejšie štýly plávania pre bedrové kýly sú plazené a na chrbte.

Na dosiahnutie dobrého účinku musíte pravidelne plávať, najmenej 3-krát týždenne. K plávaniu je možné pridať fyzioterapiu. Odporúča sa postupne znižovať teplotu vody v bazéne na 23 ° C. Pri plávaní hrá dôležitú úlohu aj správne dýchanie..

Pri liečbe kýly je možné k plávaniu pridať fyzioterapiu.

Pravidelné plávanie po dlhú dobu (viac ako šesť mesiacov) môže viesť k úplnému uzdraveniu pacienta.

Pilates

Pilates je považovaný za najbezpečnejší šport pre chrbticu. Cvičenie pilates vyžaduje stálu rovnováhu, vďaka čomu účinne posilňujú aj tie najmenšie chrbtové svaly. Tento šport vám umožňuje budovať svalový korzet a znižovať zaťaženie medzistavcových platničiek..

Pravidelné a správne cvičenia Pilates môžu zmierniť svalové kŕče a urýchliť proces regenerácie paravertebrálneho tkaniva.

Pilates je považovaný za najbezpečnejší šport pre chrbticu.

Jóga s kýlou sekcie stavcov je nielen možná, ale aj nevyhnutná. Cvičenie tohto športu pomáha obnoviť zdravie chrbtice. Musíte začať ľahšími a jednoduchšími ásanmi..

Cvičenia musíte vykonávať hladko, bez náhlych pohybov, skokov. Postupne zvyšujte zaťaženie, aby si telo na cvičenie zvyklo.

Keď robíte jogu 3-4 krát denne, môžete dosiahnuť dobré výsledky pri liečbe medzistavcovej prietrže.

Vis na vodorovnej lište

Počas vykonávania zavesenia na vodorovnej tyči sa natiahne hrudná a bedrová chrbtica a krčná oblasť sa zvýši. Preto pacienti, ktorí okrem hernie trpia aj osteochondrózou, nemôžu visieť na vodorovnej tyči. Na vodorovnej lište môžete ťahať najviac 10-krát.

Ľudia, ktorí okrem kýly trpia osteochondrózou, nemajú dovolené visieť na vodorovnej lište.

Počas zavesenia sa spodná časť chrbta ohýba silne dopredu a kompresia sa zosilňuje, stavce komprimujú disky ešte viac. Nebezpečný je tiež skok z vodorovnej tyče, pretože v okamihu, keď sa chodidlá dotýkajú zeme, chrbtica prechádza silným stláčaním a prietrž môže byť stlačená.

vhodnosť

Fitness triedy sú klasifikované ako aeróbne cvičenie a väčšina z jeho cvičení je podobná cvičeniu fyzickej terapie..

Vo zvyšku to môžete urobiť, ale musíte k triedam pristupovať zodpovedne a postupne zvyšovať zaťaženie..

Úlohou fitnes v tomto prípade bude vytvorenie svalového korzetu, ktorý zabezpečí stabilitu chrbtice. To sa dá dosiahnuť, ak sú cvičenia technicky správne a počas tried nespôsobujú náhle pohyby..

Fitness je kontraindikovaná v závažných prípadoch medzistavcových prietrží. Vo zvyšku - môžete.

fitball

Fitball je veľká gymnastická lopta. Triedy na ňom nemajú žiadne kontraindikácie a vekové obmedzenia. Fitball cvičenia sú vynikajúcou voľbou pre ľudí s kýlami v bedrovej chrbtici, pretože počas týchto cvičení sú stavce napnuté, svaly sú posilňované a celá záťaž je odstránená zo chrbta a spodnej časti chrbta. Fitball umožňuje ľuďom s kýlami v dolnej časti chrbta, aby si udržali svoje telo tónované, bez poškodenia chrbtice.

Zakázané športy

Popri skutočnosti, že je dôležité vedieť, ktorý šport pre kýlu odporúčajú lekári, by ste mali dobre poznať zakázané činnosti:

 1. Vzpieranie - Cvičenie s činkami a činkami môže vážne poškodiť vaše chrbát..
 2. Intenzívny beh, aerobik, plyometrika.
 3. Ťažké bremená v stoji / v sede.
 4. Určité typy ľahkej gymnastiky - na odporúčanie lekára.

POZNÁMKA
Aj keď vykonávate povolené cvičenia, mali by ste sa starostlivo zamerať na svoje vlastné pocity - šport s miernym zaťažením by nemal spôsobiť bolesť, je povolená iba mierna únava, ako po každom intenzívnom tréningu.

Aké športy sú povolené pri hernii?

Pri identifikácii medzistavcovej prietrže lekári odporúčajú pacientom vykonávať terapeutické gymnastické komplexy. Toto však nie je jediný typ povoleného zaťaženia. Váš lekár vám môže odporučiť Pilates, plávanie, jogu, jazdu na bicykli, pomalé lyžovanie.

plávanie

Výhodne sú zadné svaly ovplyvnené plávaním. Tréning vo vode pomáha napínať chrbticu, normalizovať tón zadných svalov

Je však dôležité zvoliť správny štýl plávania. Podprsenky, v ktorých je hlava zdvihnutá nad hladinu vody, nezmierňujú chrbtové svaly, ale skôr ich napínajú.

Najlepšie zo všetkého je, že znak ovplyvňuje stav chrbtice a jej okolitých svalov. S ním môžete uvoľniť a roztiahnuť chrbát, zlepšiť krvný obeh, odstrániť kŕče a zmierniť bolesť. Vodorovná poloha tela vo vode pomáha znižovať zaťaženie chrbtice, zatiaľ čo svaly aktívne pracujú.

Namiesto plávania môžete robiť vodný aerobik. Jedná sa o bezpečný druh nákladu, ktorým môžete nielen vyložiť chrbticu v maximálnej možnej miere, ale tiež posilniť väzivový aparát..

Pilates

Pilates bol vyvinutý špeciálne pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy vrátane problémov so zadami. Pri vykonávaní cvičení musíte zabezpečiť, aby sa problémová oblasť nezaťažovala. Tento cvičebný systém zabezpečuje, že telo je nehybné..

Pri každom statickom cvičení je napnutá určitá svalová skupina. V dôsledku tréningu maximalizuje trénovaná osoba silu svalového korzetu. Okrem toho sa človek učí ovládať svoje svaly a prerozdeľovať záťaž tak, aby chrbtica nepretrhla.

Špecialistom na pacientov s medzistavcovou prietržou v bedrovej oblasti sa odporúča zvoliť si cvičenia, ktoré sa vykonávajú v polohe všetkých štyroch alebo ležiacich.

Pacienti s herniou môžu trénovať Pilates pomocou špeciálneho vybavenia a na športových simulátoroch. Materiály na váženie umožňujú intenzívnejšie cvičenie svalov. Simulátory Pilates bez tuhej fixácie pomáhajú rozvíjať rovnováhu a posilňovať aj malé ťažko prístupné svaly..

Posilnenie hlbokých svalov eliminuje hypermobilitu stavcov. To zaisťuje spoľahlivú fixáciu stavcov, minimalizuje sa pravdepodobnosť ich premiestnenia alebo zvýšenia medzistavcovej prietrže.

Jedným z najobľúbenejších cieľov je joga. Musí sa starostlivo zvážiť výber povolených cvičení. Koniec koncov, niektoré ásany sú zakázané pri medzistavcových prietržoch. Neexistujú žiadne všeobecné odporúčania, všetko záleží na umiestnení vertebrálnej kýly. Všetky cvičenia, pri ktorých sa vyžaduje krútenie chrbtice, sú zakázané..

vhodnosť

Školiaci program je najlepšie vyvinutý v spolupráci so športovým lekárom

Je dôležité zvoliť si súbor cvičení, ktoré posilnia chrbtové svaly a zmiernia svalové kŕče. Pri výbere programu sa kladie dôraz na prítomnosť cvičení z komplexov cvičebnej terapie

Pacienti s medzistavcovými kýlami môžu na fitball vykonávať takmer všetky cvičenia. Koniec koncov, s ich pomocou je možné znížiť zaťaženie chrbtice a posilniť svaly.

Video: „Je možné športovať s kýlou chrbtice?“

Môžem športovať?

Predtým, ako odpoviete na túto otázku, musíte pochopiť, čo sa týmto termínom presne myslí. Ak hovoríme o fyzioterapeutických cvičeniach (LFK), ktoré sa používajú ako jedna z metód konzervatívnej liečby medzistavcovej prietrže, neexistujú prakticky žiadne obmedzenia pre triedy (okrem akútneho obdobia ochorenia, silnej bolesti, zápalových a infekčných chorôb chrbtice)..

Cvičebná terapia má minimálny počet kontraindikácií a preukázanú účinnosť

Cvičebná terapia je súbor cvičení zameraných na prevenciu špecifického ochorenia, ako aj na obnovu a rehabilitáciu pacientov po predchádzajúcich patológiách (vrátane chorôb využívajúcich metódy chirurgickej liečby)..

Triedy záťažovej terapie sú indikované pri liečbe prietrží, ako aj v období rehabilitácie po operácii chrbtice

Súčasne s telesným tréningom sa vyvíjajú psychologické dopadové metódy, ktoré sú potrebné na jasné pochopenie cieľov tried a ich dôležitosti pri formovaní ďalšej prognózy života a zdravia. Fyzioterapia sa dokonca používa na rehabilitáciu pacientov, ktorí mali závažné patológie, napríklad infarkt myokardu

Všetky komplexy sa vyvíjajú s prihliadnutím na charakteristiky konkrétneho ochorenia a cvičenia v nich obsiahnuté sú plne prispôsobené konkrétnej skupine pacientov, pričom sa zohľadňujú možné riziká a dôsledky. Vo väčšine prípadov sa kurzy konajú v zdravotníckych zariadeniach alebo sanatóriách pod dohľadom lekára.

Fyzioterapia sa dokonca používa na rehabilitáciu pacientov, ktorí mali závažné patológie, napríklad infarkt myokardu. Všetky komplexy sa vyvíjajú s prihliadnutím na charakteristiky konkrétneho ochorenia a cvičenia v nich obsiahnuté sú plne prispôsobené konkrétnej skupine pacientov, pričom sa zohľadňujú možné riziká a dôsledky. Vo väčšine prípadov sa kurzy konajú v zdravotníckych zariadeniach alebo sanatóriách pod dohľadom lekára..

Ošetrujúci lekár vyberie súbor cvičení

Športové aktivity majú niekoľko základných rozdielov od terapeutických metód, takže otázka možnosti pokračovania v aktívnom tréningu je vždy rozhodovaná individuálne. Hlavné rozdiely medzi športovými aktivitami a cvičením:

 • neprítomnosť inštruktora s lekárskym vzdelaním (väčšina trénerov v športových kluboch nemá primerané vzdelanie a potrebné zručnosti);
 • nesúlad zaťaženia s úrovňou individuálnej mobility pacientov;
 • vysoké riziko zranení a poškodení, ktoré môžu viesť k úplnému pretrhnutiu vláknitého prstenca a posunu jadra dužiny do miechového kanála;
 • neupravené metódy, ktoré nezohľadňujú charakteristiky konkrétnej choroby.

Akákoľvek fyzická aktivita by mala zodpovedať stavu pacienta s herniou

Hodnota posilnenia svalov prietrži chrbtice

Ak je u osoby diagnostikovaná medziobratlová kýla, potom nie je vylúčené intenzívne športové vzdelávanie. K vyčnievaniu disku dochádza na pozadí jeho silného zničenia, zoslabenia, zhutnenia. Akákoľvek závažná fyzická námaha spôsobí zväčšenie prietrže. Sedavý spôsob života však spôsobí zväčšenie výčnelku v dôsledku zlej cirkulácie v chrbtici.

Preto lekári odporúčajú pacientom miernu fyzickú aktivitu. Denné tréningy sú pre telo dobré:

 • spevniť svalnatý rám chrbta, spoľahlivo stabilizovať disky a stavce;
 • sú posilnené svaly, krvné cievy, zariadenia na šliach väzov;
 • zlepšiť prísun krvi živinami a kyslíkom do stavcov;
 • urýchliť odstraňovanie produktov rozkladu tkanív, toxínov, toxínov, škodlivých minerálnych solí.

Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika sú dôležitou súčasťou liečby medzistavcových prietrží. Pravidelný tréning môže veľmi často znížiť dávku analgetík alebo ich úplne opustiť. Niekedy dokonca nahradzujú použitie chondroprotektorov, najmä pri závažnom poškodení chrupavky.

Gymnastika po odstránení medzistavcovej prietrže

Po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže sa pacientovi odporúča vykonať súbor špeciálnych cvičení. Takáto gymnastika pomáha obnoviť motorické funkcie pacienta v pooperačnom období..

Jeden mesiac po operácii by sa malo začať cvičenie. Aké cviky budú zahrnuté do tejto gymnastiky, lekár určí na základe stavu pacienta.

Aby bola gymnastika efektívna, musí sa vykonávať pravidelne, bez prestávok, ale skôr denne.

záver

Pri identifikácii jednej alebo viacerých medzistavcových prietrží by ste nemali úplne odmietať športovať. Lekári odporúčajú všetkým pacientom cvičiť fyzicky, ale sú povolené aj iné športy..

Miechové kýly môžu byť spôsobené nestabilitou chrbtice. Na pozadí tohto stavu sú u pacientov odhalené nerovnomerné tonus miechy a svalové kŕče. Chrbtica je v uvoľnenom stave.
Fyziologicky správna poloha chrbtice sa dá dosiahnuť posilnením chrbtových svalov. Cvičenia môžu zmierniť kŕče, dokonca vyrovnať tón, zlepšiť krvný obeh a zabezpečiť tok živín do postihnutých medzistavcových platničiek
Pri kýloch sa odporúča venovať pozornosť fyzickej terapii, plávaniu, pilatesom, joge, cyklistike a lyžovaniu. Doma robte bar, cvičte na držanie tela

Tímové športy (hokej, futbal, volejbal), tenis, bedminton, vzpieranie, zápas, lyžovanie, beh, skákanie, oštepy sú zakázané.
Pod dohľadom trénera si v telocvični môžete zacvičiť na fitnes a kulturistiku. Zoznam cvičení, ktoré sa majú vykonať, by sa však mal podľa možnosti dohodnúť s lekárom. Zaťaženie môže pôsobiť na nohy, ramenné popruhy, ramená, brucho a svaly extenzora chrbta

Je dôležité, aby pri cvičení nebola preťažená chrbtica.

Autor článku: Bogach Lyudmila Mikhailovna

LFK doktor
Vykonáva komplexnú terapiu a prevenciu ochorení chrbtice, dešifruje röntgenové snímky a snímky MRI. Vykonáva tiež rehabilitáciu a regeneráciu fyzického stavu po zraneniach..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pri zmenšovaní priemeru otvoru, ktorým prechádzajú korene miechy, dochádza ku kompresii týchto koreňov..Pod vplyvom kompresívnych faktorov sú príznaky zápalu koreňa alebo radikulitídy (z koreňa Lat.
Kýla bedrovej chrbtice je vyčnievanie strednej časti medzistavcového disku (buničitého jadra) na stranu a späť za medzeru medzi dvoma stavcami. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej chrbtici a pri sedení, chôdzi a zdvíhaní závaží sa vyskytujú maximálne zaťaženia.
U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.