loader

Hlavná

Späť

Trakcia chrbtice s výčnelkami a prietržmi bedrovej chrbtice

Človek je jediný tvor na Zemi, ktorého hlavným spôsobom pohybu je vzpriamené držanie tela. Najbližšie stvorenie pre človeka je za podobných podmienok žirafa s dlhým krkom. Ale u ľudí, na rozdiel od žirafy, sú všetky časti chrbtice umiestnené vertikálne a sú najviac postihnuté gravitáciou..

Toto je bedrová prietrž pri skenovaní MRI.

Na boj proti gravitácii prišla príroda s mnohými kompenzačnými mechanizmami. Toto sú fyziologické krivky chrbtice, lordózy a kyfózy, vďaka ktorým sa kontúry chrbtice v sagitálnej rovine trochu podobajú znaku integrálu. Jedná sa o pružný a pružný oblúk chodidla a nakoniec prítomnosť medzistavcových platničiek, ktoré zohrávajú úlohu zmäkčovacích vankúšikov, ktoré nedovoľujú trasenie lebky a mozgu pri chôdzi a behu..

Po celý život je človek vystavený deštruktívnemu vplyvu gravitácie a najpresvedčivejším dôkazom o jeho činnosti je zvýšenie počtu astronautov, ktorí strávili niekoľko mesiacov na obežnej dráhe. Tento nárast bol spôsobený zväčšením hrúbky medzistavcových platničiek bez gravitácie. Čo hovoriť o astronautoch, pretože mladí ľudia majú vždy pred rastom do postele rast o 1-2 cm vyššie ako večer. Dôvod je rovnaký.

Preto je prirodzené, že pri liečení mnohých chorôb pohybového aparátu sa trakcia používa ako komplex silového pôsobenia, ktorý je opakom gravitácie Zeme. Miechová trakcia sa používa na výčnelky a prietrže, najmä bedrovej oblasti, ktorá je najviac zaťažená. Je známe, že práve výrobným faktorom je práve vysoký a nerovnomerný tlak na disk, v dôsledku ktorého sa najprv objaví výstupok alebo výstupok z disku. Potom sa jeho vonkajšie vrstvy roztrhajú a výčnelok sa zmení na prietrž.

Medzi rôznymi druhmi mechanoterapie existuje rad metód na napínanie chrbtice, ktoré sa tiež nazývajú trakčná terapia. Čo je to trakčná terapia? Pokiaľ ide o chrbtovú trakciu, ukazuje medzistavcové výčnelky a prietrže?

Čo je to trakčná terapia?

Trakčná terapia alebo napínanie chrbtice, jej napínanie sa týka fyzioterapeutických metód, metód mechanického pôsobenia alebo mechanoterapie a používa sa v rehabilitačnom štádiu, to znamená vo fáze relatívneho blahobytu alebo remisie. V akútnom štádiu, v prípade bolesti, je trakcia prísne kontraindikovaná!

Fyzikálny význam trakčnej terapie sa môže považovať za zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami, uskutočnené pomocou zaťaženia rôznych hmotností. Zaťaženie je buď regulované, alebo má neregulovanú konštantnú povahu. Pri výkone nie prvýkrát, na pripravenej chrbtici je možné dosiahnuť zvýšenie vzdialenosti medzi susednými stavcami u zdravého dospelého o dva a dokonca dva a pol milimetra..

Trakčný simulátor.

K čomu vedie toto zvýšenie vzdialenosti? Tu sú liečivé faktory pre trakčnú terapiu:

 • zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami vedie k zníženiu tlaku vo vnútri medzistavcových platničiek;
 • chronická svalová kŕč hlbokých svalov obklopujúcich chrbticu sa znižuje v dôsledku napínania;
 • medzi stavcami sa zväčšuje veľkosť zodpovedajúcich dier, do ktorých prechádzajú nervy a korene, čo bráni ich kompresii v kostných kanáloch;
 • je povolená funkčná blokáda malých kĺbov medzi stavcami, ktoré majú veľké množstvo spojivového tkaniva, t. j. väzov..

Výsledkom je, že tieto terapeutické faktory sú realizované nasledujúcimi účinkami:

 • anestézia - analgetický predĺžený účinok;
 • zmiernenie svalového kŕče;
 • korekcia polohy;
 • uvoľnenie stlačených (stlačených) nervových koreňov;
 • zlepšený prísun krvi do miechy a zvýšený trofizmus medzistavcovej platničky v dôsledku optimalizácie difúznej výživy;
 • eliminácia alebo zníženie prolaps disku počas prietrže, počas výčnelku alebo prevencia zväčšenia už vytvorenej prietrže.

Všetky tieto mimoriadne pozitívne a významné liečivé účinky sú, samozrejme, dočasné. Akonáhle sa človek dostane do obvyklej vertikálnej polohy a prestane napínať chrbticu, potom sa postupom času všetko vráti na svoju normálnu úroveň. Avšak aj tak na dlhú dobu po stretnutiach človek prežíva nielen výraznú úľavu a zlepšenie kvality života. Pravidelne vykonávaná trakčná terapia odďaľuje načasovanie premeny výčnelkov na hernie, ako aj situácie, v ktorých jedinou možnou liečbou bude neurochirurgická chirurgia. Zvážte, aké hlavné typy spinálnej trakcie alebo trakčnej terapie sa používajú vo fyzioterapeutických oddeleniach, rezortoch a súkromných zdravotníckych strediskách..

Typy rozťahovania alebo ťahania

Existujú tri typy ťahania: manuálne, podvodné a hardware. Podvodná trakcia môže byť tiež hardvér, ale moderné vybavenie má stále elektronické riadiace jednotky, elektrické motory, hydraulické pohony a bez elektriny sa neobíde. Je ekonomicky nerentabilné vyrábať plne vodotesné časti podvodných trakčných zariadení. Preto je manuálna a hardvérová trakcia „suchou“ metódou trakčnej terapie a podvodná trakcia je kombinovaná metóda, ktorá kombinuje samotnú mechanoterapiu a balneologickú expozíciu..

Manuálna trakcia

Na webových stránkach súkromných zdravotníckych stredísk sa manuálna trakcia nikdy nikdy neuvádza samostatne: je zahrnutá do menovania chiropraktika, ortorapeuta, kinezioterapeuta a podobných špecialistov. Mimochodom, najjednoduchšia manuálna trakcia, ktorú môžete urobiť sami, sa dá považovať za zavesenie na vodorovnej lište.

Môže existovať manuálna trakcia všetkých častí chrbtice a pre pacientov, ktorí majú tento typ mechanického nárazu, je najlepšie začať manuálnymi metódami. Faktom je, že manuálna trakcia sa vykonáva jemnejšie, s miernym zaťažením a jemnejšie ako kapota hardvéru. To vám umožní lepšie odmerať úsilie lekára, cíti sa vlastnou rukou priamou reakciou spazmodických svalov a väzov a počas trakcie vykonáva zodpovedajúcu korekciu. Pri hardvérovej trakcii to nie je možné. Lekár, najmä skúsený stavovec, vždy pociťuje, aká tlaková sila je potrebná, aký je smer trakčného vektora, dostáva spätnú väzbu od pacienta, ktorá je nielen ústna alebo ústna, ale cíti sa aj pod prstami.

Podvodná trakcia

Podvodná trakcia je najúčinnejším spôsobom trakčnej terapie. Na rozdiel od „suchých“ metód umožňuje pacientova predbežná prítomnosť v kúpeli dosiahnutie veľmi dobrej svalovej relaxácie a reakcie kĺbov. Súčasné vystavenie teplej, relaxačnej vody a mechanického trakčného vektora je najkompletnejšou úpravou.

Liečba bazénom.

Balneologickú zložku môžu predstavovať obyčajná sladká voda aj minerálne látky. Pacient môže byť v kúpeli sírouhlík, radón, chlorid sodný alebo dokonca terpentín. Chemické zloženie vody rôznymi spôsobmi umožňuje vykonávať postupy, ako aj existujúcu gradáciu teplotného účinku.

Kúpeľ na báze sírovodíka a terpentínu rozširuje krvné cievy, zlepšuje periférny prietok krvi a umožňuje výraznú relaxáciu svalov, preto je táto trakcia indikovaná u pacientov s radikalizulídou proti vegetatívno-trofickým poruchám. Ak pacient užíva kúpele s chloridom sodným, tým sa zlepší najmä funkcia venózneho výtoku a pomôže pacientom s chronickou žilovou nedostatočnosťou v oblasti panvy, dolných končatín, s rôznymi edémami a kŕčovými žilami. A konečne, použitie radónových kúpeľov vám umožňuje rýchlo zastaviť syndróm bolesti u pacientov s nekomplikovaným priebehom výčnelkov a kýly.

Je to presne u pacientov s výčnelkami a prietržami bedrovej chrbtice, čo je indikované pod vodou. Ak je pacient vo vode s predĺženými nohami, bedrová lordóza sa mierne znižuje a natiahnutie pod vodu často okamžite zastaví radiálnu bolesť.

Byť vo vode prakticky redukuje na nulu hmotnosť ľudského tela, čo umožňuje podvodnú trakciu v rôznych polohách. Jedná sa o vertikálnu (maďarskú) polohu, vodorovnú polohu, previsnuté telo, čiastočne vytiahnutie z vody namiesto závaží, to znamená ošetrenie vlastnou hmotnosťou atď..

Možno je jedinou nevýhodou podvodnej trakcie potreba moderného balneologického oddelenia. Pomerne často sa nemôžete obísť s jednou kúpeľňou a potrebujete aspoň bazén. Ideálne je umiestnenie zariadení na podvodnú trakciu na základe sanatória s konštantným zdrojom liečivých minerálnych vôd, s možnosťou ich ohrevu.

Hardvérová trakcia

A nakoniec, hardvérová trakcia sa môže považovať za najpresnejšiu metódu, ktorá dávkuje zaťaženie doslovne v milimetroch. V súčasnosti veľa domácich a zahraničných spoločností vyrába moderné trakčné stoly, ktoré okrem dávkovaného napínania bremenom poskytujú aj možnosť viacúrovňovej akupresúry, účinok špeciálnych valčekových masérov atď. Moderné trakčné stoly vám umožňujú striedavo a opakovane pôsobiť na väzivový aparát hlbokých svalov chrbta s ich mnohonásobným ohýbaním a predlžovaním, stlačeným dávkovaním a napínaním..

Medzi moderné trakčné tabuľky je potrebné uviesť tieto modely: trakčný stôl Hill Anatomotor Lux, Eltrac 471 (Holandsko), domáci stôl "Ormed-Professional". Prirodzene veľká väčšina súkromných zdravotníckych spoločností nachádzajúcich sa vo veľkých mestách poskytuje trakčné služby pomocou moderných zariadení.

Je možné natiahnuť chrbticu pomocou výčnelku?

Nielen možné, ale potrebné. Neurológovia a ortopédovia sú si dobre vedomí, že nerovnomerný tlak je produkujúcim faktorom, ktorý spôsobuje konečnú deštrukciu integrity medzistavcových platničiek v prítomnosti výčnelku. Ak je tlak rovnomerný, rozložený po celej ploche disku, spravidla sa nespadá. Ak však osoba vezme bremeno na jedno rameno, napríklad vrece zemiakov, a mierne sa k nemu nakloní, potom bude mať tento okraj medzistavcovej platne mimoriadne vysoký tlak. Ak je to zdravé a pružné, potom sa pravdepodobne nestane nič zlé.

Avšak nie je zbytočné, aby sa osteochondróza klasifikovala ako degeneratívne degeneratívne lézie. Ak sú výčnelky disku narušené, stane sa krehkým a nevýrazným. Rast osteofytov na susedných povrchoch stavcov ešte zmenšuje plochu kontaktu medzi diskom a hubovitou látkou tela stavovca. V dôsledku toho sa výčnelok premení na prietrž, kruhové vláknité vlákna sa zlomia a prietrž sa okamžite začne vymačkávať alebo stlačiť nervový koreň. V tú istú sekundu pacienta prepichne silná bolesť.

Aby sa zabránilo premene výčnelku na prietrž, je potrebné pravidelne vykladať a odpočívať medzistavcové platničky v bedrovej chrbtici. Ak má pacient jeden alebo viac výčnelkov, kombinácia racionálnej trakčnej terapie s dodržiavaním pravidiel správania pri pohybe a zdvíhaní závaží môže spomaliť progresiu výčnelku na mnoho rokov..

Koľko trakcie funguje?

Na túto otázku neexistuje jediná odpoveď. Všetko záleží na konkrétnom pacientovi, na stupni proliferácie vláknitých tkanív, na prítomnosti sprievodnej patológie, ako je spondylolistéza, vývoj osteofytov, na trvaní existencie sekundárneho myofasciálneho syndrómu a jeho závažnosti. Nakoniec veľa závisí od kvality nervového tkaniva a jeho schopnosti viesť impulzy, tendencie k neuropatickej povahe bolesti. Neuropatická bolesť je bolesť, ktorá sa rodí v hĺbke samotného nervového systému a nesúvisí s účinkami na receptory bolesti. Pacient s chronickými vaskulárnymi poruchami as dlhou históriou cukrovky bude vyžadovať dlhšiu liečbu.

Je však možné si všimnúť, že pri správnom správaní sa v priebehu trakčnej terapie môže liečba v priemere 6 mesiacov zabrániť progresii výčnelkov a zhoršeniu kvality života. Toto je stanovené, že pacient podstúpil priemerný priebeh liečby v množstve 10 procedúr, denne alebo každý druhý deň, a čas každej procedúry bol spriemerovaný na začiatku 10 a na konci do 45-50 minút..

To znamená, že nemá zmysel pýtať sa lekára na „terapeutický účinok“ jednej trakcie alebo jednej relácie. Chrupavka aj svaly, v prvých sedeniach si zvyknú iba na napínanie a pri nasledujúcich sedeniach je terapeutický účinok fixovaný.

Indikácie a kontraindikácie

Je nesmierne dôležité vedieť, ktorí pacienti môžu byť naťahovaní a ktorí nemôžu, a možno je potrebné začať s kontraindikáciami. Existujú všeobecné kontraindikácie, pri ktorých nie je možné vykonávať žiadne fyzioterapeutické postupy, a je potrebné ich veľmi dobre poznať. to:

 • akékoľvek zhubné nádory;
 • tuberkulózne lézie stavcov alebo tuberkulózna spondylitída;
 • hemoragický syndróm a nízka zrážanlivosť krvi s tendenciou ku krvácaniu;
 • horúčka a akútne infekcie
 • dekompenzované zlyhanie srdca, pečene a obličiek;
 • infekčné a zápalové kožné lézie (pyodermia, streptoderma, erysipelas);
 • ischemická choroba srdca, zvyšok angina pectoris;
 • hypertenzná kríza, vysoký krvný tlak, vysoký tlak;
 • rôzne poruchy srdcového rytmu;
 • chronická cerebrovaskulárna nedostatočnosť, nedávna mozgová príhoda;
 • akútne poruchy miechy (mŕtvica miechy);
 • tehotenstva;
 • nejaké duševné ochorenie počas exacerbácie (schizofrénia, BPL, epilepsia).

Teraz uvádzame tie kontraindikácie, pri ktorých je možné vykonávať niektoré fyzioterapeutické procedúry, napríklad použitie elektrického prúdu, galvanizácia, elektroforéza, ošetrenie laserom, ale trakcia je zakázaná. Ide o patológiu, ako napríklad:

 • spinálna stenóza;
 • vysoká nestabilita stavcov;
 • jazvové zmeny v jazde v mieche;
 • dystrofické kostné lézie vo forme ťažkej osteoporózy;
 • prítomnosť myelómu;
 • patológia príštítnych teliesok;
 • skolióza s ťažkou asymetriou;
 • rany, trofické vredy v miestach aplikácie manžiet pre trakciu;
 • rôzne deformácie končatín vo forme zakrivení, pri ktorých nie je možné dosiahnuť trakciu po dĺžke kosti;
 • prítomnosť výtoku alebo exsudatívnych zápalových zmien v kĺbovej dutine.

Napokon je trakcia kontraindikovaná v detskom a staršom veku. Použitie trakcie u veľmi masívnych ľudí možno tiež považovať za všeobecnú kontraindikáciu, a tu sú rôzne možnosti obmedzenia. Importované tabuľky umožňujú sedieť pacientom s hmotnosťou asi 120 kg, ale všeobecne sa za limit považuje 100 - 110 kg. Pri trakcii pod vodou nie je hmota pacienta veľmi dôležitá, ale napriek tomu s veľmi výraznou obezitou bude tento typ mechanoterapie kontraindikovaný.

Komu je indikovaná trakčná terapia? Pacienti, ak sú k dispozícii:

 • výčnelky a prietrže;
 • syndróm chronickej myofasciálnej bolesti;
 • ohrozenie premeny výčnelku na prietrž (trhlina vláknitého prstenca);
 • radiálna kompresia;
 • reflexný neurovaskulárny syndróm;
 • pseudospondylolistéza, čo je stav, v ktorom prekrývajúci sa stavca sa posúva zo spodného vrcholu na vzdialenosť nepresahujúcu 1/3 tela stavca, ak hovoríme o driekovej chrbtici;
 • počiatočné prejavy ankylozujúcej spondylitídy alebo ankylozujúcej spondylitídy, ak sa v stavcoch udržiava pohyblivosť;
 • sploštenie lumbálnej lordózy.

Existujú aj ďalšie náznaky, ktoré neurológ, ortopéd alebo vertebroológ určí.

Príprava postupu a jeho vykonávanie

Procedúru zvyčajne predpisuje neurológ alebo stavovec. Príprava na postup znamená zhromaždenie potrebných informácií pre lekára, ktorý rozhodne, či je tento typ fyzioterapeutického účinku nevyhnutný alebo nie. Röntgenové vyšetrenie zodpovedajúcej chrbtice s funkčnými testami je povinné, prípadne počítačové alebo magnetické rezonancie. Aby sa vylúčili všeobecné kontraindikácie, vykonáva sa EKG (hypertrofia myokardu, ischémia, porucha rytmu), ultrazvuk brachiocefalických tepien. Pred zákrokom sa zrušia všetky druhy liekov proti bolesti a svalových relaxancií. Ak pacient nepociťuje bolesť, možno bude súhlasiť a pokorne vydrží extrémne a traumatické zaťaženie.

Ak hovoríme o tradičnej hardwarovej terapii, pacient má vždy poplachové tlačidlo, ktoré stlačí a zastaví trakciu a vypne zariadenie.

Po zákroku leží pacient na gurney a je na ňom jednu alebo dve hodiny v horizontálnej polohe, aby sa zaistil účinok postupu. Položí sa polotuhý korzet a po aplikácii pacient vstane do stojacej polohy a snaží sa obísť polohu sedenia. Na tento účel existujú moderné invalidné vozíky, ktoré umožňujú okamžité vertikálne zdvihnutie pacienta a postavenie pacienta na nohy.

Do 24 hodín po zasadnutí je veľmi dôležité:

 • Vyhnite sa zákrutám a zákrutám;
 • akékoľvek zdvíhanie je zakázané;
 • je vhodné sedieť čo najmenej: v prípade kancelárskych prác si spomíname na starý spôsob práce, stojaci pri stole;
 • počas trakčnej terapie musí pacient nosiť fixačný korzet, ktorý je odstránený iba v ležiacej polohe, to znamená počas spánku alebo na vykonanie zákroku.

Mali by ste vedieť, že počas relácie je možné mierne zvýšenie bolesti, ktoré by ste sa nemali báť. Medzistavcové platničky sú nezaťažené, zvyšujú ich objem, a preto začínajú vyvíjať malý tlak na nervové štruktúry. Nie je to však potlačené výčnelkom, a nie kýlou, ale zväčšením jeho veľkosti a vytvorením elastického disku. Tento účinok sa vyskytuje asi u štvrtiny pacientov a prechádza sám.

Na záver treba povedať, že zo všetkých druhov fyzioterapeutických účinkov je terapeutická trakcia najúčinnejšia, priamo ovplyvňujúca nielen účinky výčnelkov a hernií na mäkké tkanivá, ale aj na samotné disky. Ak sa pacient dvakrát ročne podrobí trakčným terapiám, kontroluje telesnú hmotnosť, správne pláva a terapeuticky cvičí, zje a váži a bráni stresu tým, že na korzet kladie záťaž, potom môžeme s istotou povedať, že vo väčšine prípadov dochádza k premene výčnelkov. prietrž môže byť zastavená.

Ak však dôjde kýla, jedinou minimálne invazívnou liečbou bude moderný minimálne invazívny neurochirurgický zákrok. Najlepšie operácie na svete sa vykonávajú v krajinách s rozvinutou medicínou, ako sú USA, Izrael, Nemecko, Veľká Británia. Napríklad operácie v krajinách východnej Európy, napríklad v Českej republike, nie sú kvalitou a výsledkami horšie..

Mnoho Rusov prichádza do Českej republiky, ktorí sú sklamaní nekonečným opakovaním fyzioterapeutických sedení, zavádzaním drog a zbytočným plytvaním peniazmi. Mnohí z nich hovoria, že ak od samého začiatku vedeli, že na českých klinikách je možné rýchlo a bezbolestne odstrániť herniu, okamžite by si vybrali túto konkrétnu metódu radikálnej a úplnej liečby.

Ako natiahnuť chrbticu doma?

Trakcia chrbtice doma (trakcia) má pozitívny vplyv na zranenia spôsobené vysídlením. Táto metóda lieči skoliózu, herniu a chondrózu. Vďaka trakcii sa vzdialenosť medzi diskami zväčšuje, čo odstraňuje zovreté nervy a eliminuje bolesť. Metóda, ktorá odoberá chrbticu, je lekármi skeptická, napriek tomu, že zariadenie na kreslenie sa používa v arzenáli nemocníc. Sú protahovacie cvičenia účinné ako liečba? Viac ako, ale trakcia sa nepoužíva pri všetkých chorobách chrbtice av niektorých prípadoch je chrbtová kosť kontraindikovaná doma.

Keď potrebujete sadu naťahovacích cvičení?

 • Posuny počas dislokácií a zlomenín. Opravuje stavce v určitej polohe a neumožňuje im pohyb.
 • Pri skolióze nie je potrebné vytvárať dlhý priebeh napínania chrbtice, aby nedošlo k komplikáciám. V opačnom prípade existuje možnosť zranenia chrbtice. Na liečbu skoliózy je potrebný komplexný prístup (masážny kurz, špeciálne cvičenia na podporu golierov a korzetov).
 • Niektorí lekári neodporúčajú používať tento spôsob liečby osteochondrózy, aby nepoškodili postihnuté disky a stavce..
 • Pri prietrži je trakcia dobrý spôsob, ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku, ale vyčerpávacie sily majú svoje limity. Inak sa stav pacienta môže zhoršiť..

Kontraindikácie pre trakciu

Natiahnutie chrbtice nemusí byť vždy užitočné. Ak máte artritídu alebo osteoporózu, nemôžete doma cvičiť, aby ste si natiahli chrbticu. Nerobte s ochoreniami cievneho systému, srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom. Je nežiaduce vykonávať trombózu v kritických dňoch. Nerozťahujte tehotné ženy, aby ste nepoškodili plod. Nevykonávajte prechladnutie, vírusové ochorenia, najmä ak sú sprevádzané vysokou horúčkou.

Pri natiahnutí chrbtice nemôžete vyvinúť veľké napätie, ak sa pacient cíti slabý, je lepšie opustiť túto metódu.

Typy rozťahovania

Trakcia chrbtice je rozdelená na 2 typy:

 • Podvodná trakcia. Podvodná trakcia si vyžaduje bazén a dostupnosť špeciálneho vybavenia. Deje sa to v nemocniciach. Voda pomáha odstraňovať bolesť.
 • Suchá trakcia chrbtice, ktorú urobíte sami, sa vykonáva na klinikách aj nezávisle. Lekári zvyčajne používajú špeciálne tabuľky (pohovky) na vertikálne a horizontálne kreslenie.

V byte je veľké množstvo kompaktných simulátorov, ktoré sa ľahko inštalujú. Pri používaní trakčných trenažérov je však potrebná konzultácia s lekárom.

Ako napnúť chrbticu?

Ak chcete natiahnuť chrbticu doma, mali by ste použiť niekoľko cvičení:

 • Pre oblasť hrudníka: pacient sa musí postaviť, nohy sú umiestnené oddelene od seba. Pacient sklopí hlavu a ohýba sa v oblasti hrudníka, zatiaľ čo spodná časť chrbta zostáva plochá a neohýba sa. Muž sa natiahne a uvoľní napäté svaly. Táto pozícia je pevne nastavená na 10 sekúnd.
 • Pacient sa nakloní dopredu a oddeľuje šírku ramien od nôh. Keď je telo naklonené dopredu, dlane sa dotýkajú podlahy, nôh a chrbta sa uvoľňujú a záťaž leží na svaloch chrbtice..
 • Pacient vstáva do východiskovej polohy, dotýka sa mu čela nohami a prikláňa sa k nohám. V priebehu času sa osoba stane flexibilnejšou a môže ľahko vykonať toto cvičenie..
 • Pacient stojí a potom sa nakláňa dopredu s jednou nohou vpred. Musíte si natiahnuť čelo na nohu. Pozíciu fixujeme 30 sekúnd bez toho, aby sme zadržali dych.
 • Dajte ruky do „zámku“ a odneste ich späť. Pacient sedí alebo stojí a jeho ruky sú takto navinuté za jeho chrbtom: jedna na vrchu a druhá dole. Pozíciu opravujeme štyridsať sekúnd.
 • Pacient sedí na podlahe a natiahne nohy. Potom vzal ruky na nohy, bez ohýbania kolien a natiahol ich po čele. Teleso je v tejto polohe fixované po dobu 20 sekúnd. Ťahanie chrbtice je veľmi jednoduché, pomocou vlastných rúk môžete zlepšiť stav pacienta.
 • Záves na vodorovnej lište (švédska stena) môže byť tiež použitý ako cvičenie na kreslenie chrbtice na dovolenke, doma.

Bedrová trakcia

Cvičenia na napínanie bedier:

 1. Pacient leží na chrbte a tlačí svoje plecia na zem. Ruky by mali byť roztiahnuté. Ohýbame nohy, najprv ich položíme napravo od tela, vrátime sa do pôvodnej polohy a potom položíme nohy naľavo od tela. Cvičenie zopakujte 4-krát v každom smere..
 2. Muž leží na chrbte, položí nohu na podlahu, ohne druhú nohu a pritiahne ju k hrudníku. Poloha je fixovaná po dobu 30 sekúnd, ideálne by mal pacient dosiahnuť čelom koleno. Potom sa noha narovná a osoba sa vráti do pôvodnej polohy. Rovnaké manipulácie sa robia s druhou nohou..
 3. Ležíme na bruchu, ohýbame pravú nohu v kolene. Ruky prikladáme k päte ohnutej nohy a päta je pritlačená k zadku. Zostávame v tejto pozícii minútu a pol. Predĺžte nohu, urobte to isté s ľavou nohou.
 4. Dostávame sa na všetky štyri, hladko relaxujeme brušné svaly, ohýbame sa v bedrovej oblasti. Dolná časť chrbta by sa mala ohýbať bez tlaku a námahy, tesne pod telesnou hmotnosťou pacienta. Potom stiahneme žalúdok a ohneme jeho spodnú časť chrbta hore. Chrbát by mal vyzerať ako oblúk.
 5. Ľahnite si na chrbát a postavte nohy na zem. Nohy na kolenách je potrebné ohýbať. Potom zatlačte zadok k podlahe, ohnite spodnú časť chrbta hore a polohu zafixujte na 15 sekúnd. A potom vykonáme ohnutie bedrovej časti dole. Opakované cvičenie sa vykonáva až 8-krát. Pravidlo: cvičenia sa vykonávajú bez náhlych pohybov a pomalým tempom..

Trakčné prístroje

Aby ste v nemocnici nerobili trakciu, môžete si doma zostaviť špeciálny stôl na trakciu. Tento vynikajúci nástroj sa hodí, keď sa pacient nemôže zavesiť na vodorovné tyče..

 • Vezmite širokú dosku, ktorá je zabalená do niekoľkých vrstiev látky. Telo sa teda nekĺzne po stole.
 • Jedna strana dosky je namontovaná vo výške 130 cm od podlahy a vyššie, pod uhlom 45 stupňov.
 • Popruhy sú pripevnené k hornej hrane dosky. Dĺžka remienkov je asi pol metra.

Ako sa vysporiadať s takýmto simulátorom? Je potrebné si ľahnúť na stôl, uvoľniť všetky svaly, na ruky položiť popruhy. Takýto stôl nielenže poškodí chrbticu, ale tiež zlepší držanie tela, roztiahne všetky časti chrbtice a zmierni únavu svalov..

Simulátor môže byť vyrobený z postele s tvrdým matracom. Aby ste to dosiahli, urobte z toho postroje. Šírka postroja je 7–8 cm a dĺžka je asi 150 cm. Vyrábajú sa z hustej látky a posteľ samotná stúpa v uhle 40 - 45 stupňov (na hlave). Postroje sú pripevnené k hlave, prechádzajú pod podpazušie, aby držali telo.

prevencia

 • Aby sa bolesti chrbtice neobjavili, stačí sledovať polohu tela, nie zdvíhať ťažké, pohodlne spať.
 • Aby sa predišlo bolesti krku, je potrebné vyhnúť sa sedeniu na mäkkých povrchoch a nohy by mali byť pevne na podlahe, odporúča sa držať chrbát rovno. Neohýbajte sa znova a ak práca vyžaduje dlhé sedenie, mali by ste sa čas od času zahriať. Nemôžete sedieť „noha cez nohu“.
 • Po odsávači pár by ste nemali preťažovať chrbticu a závažnosť stúpa iba z miesta na sedenie. Pri nosení vriec alebo iných ťažkých predmetov v rukách je ich hmotnosť rovnomerne rozložená, aby nedošlo k zakriveniu chrbtice..
 • Je potrebné spať na posteli s polotuhou základňou s tenkou matracou. Je lepšie použiť ortopedickú matraci a obdĺžnikový vankúš. Hlava na uvoľnenie svalov by mala ležať rovnobežne s dnom postele. Svaly sa nemôžu uvoľniť, ak osoba spí menej ako 9 hodín.

Ak sa tieto pravidlá dodržiavajú, zníži sa pravdepodobnosť ochorení miechy.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Účinnosť simulátora na napínanie chrbtice

Simulátor naťahovania chrbtice sa stáva čoraz dôležitejším každý deň. Dôvodom je skutočnosť, že existuje viac prípadov medzistavcových prietrží a iba chorôb chrbtice. Dôvodom je podľa odborníkov sedavý spôsob života, ktorý moderní ľudia vedú. V dôsledku tohto režimu sa mäkké tkanivá chrbtice ochabnú a medzistavcové platničky naopak stvrdnú a vysušia..

Indikácie pre strečing

Natiahnutie chrbtice sa vykonáva v týchto prípadoch:

 1. Porušenie nervových vlákien medzi stavcami, ale zároveň sa bolesť objaví iba v určitej polohe.
 2. Zakrivenie chrbtice spôsobené lordózou, kyfózou alebo skoliózou.
 3. Rozťahovanie sa vykonáva ako súčasť rehabilitačných opatrení po zlomenine alebo poranení chrbtice.
 4. Medzistavcová kýla bez výrazného posunu.

Kontraindikácie pre použitie

Trakčná tabuľka, a to je názov zariadenia na napínanie chrbtice, sa používa na liečenie rôznych patológií chrbtice. Existuje však niekoľko chorôb, pri ktorých je používanie kukly mimoriadne nebezpečné a neodporúča sa:

 1. Akútna bolesť chrbta spôsobená zovretím nervových zakončení medzi stavcami.
 2. Zápal mäkkých tkanív okolo chrbtice.
 3. Medzistavcové prietrže rôznych tvarov.
 4. osteoporóza.
 5. Výskyt benígnych nádorov v oblasti chrbtice.
 6. Poruchy obehu v mäkkých tkanivách chrbtice.
 7. Tuberkulóza spondylitída.
 8. Nadváha vytvára zvýšené zaťaženie chrbtice.
 9. Počas tehotenstva sa neodporúča používať metódy naťahovania.
 10. Mentálne poruchy.

Technológia kreslenia

Existujú 2 technológie pre trakciu chrbtice - suchú a podvodnú. V obidvoch prípadoch sa používajú špeciálne stoly a zariadenia na napínanie chrbtice v rôznych rovinách: vertikálne, horizontálne a kombinované. Na zvýšenie účinku sa používa systém závaží a váh..

Všetky tieto opatrenia sú zamerané na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami a zvýšenie tonusu mäkkých tkanív okolo chrbtice. Rozdiel medzi suchou metódou a podvodnou vodou je mäkkosť účinku. Ten natiahne chrbticu jemnejšie a hladšie. Teplá voda má počas procedúry terapeutický účinok.

Extrakcia chrbtice doma

Stoly na napínanie chrbtice sa ovládajú tak ľahko, že sa dajú použiť doma. Je však potrebné si uvedomiť, že v tomto prípade bude účinok pravdepodobnejší preventívny, pretože bez pomoci odborníka nie je možné liečiť závažné ochorenie..

Neznámy človek, ktorý sa chce zotaviť sám, môže spôsobiť vážne zranenie, a to aj pomocou špeciálneho stroja na napínanie.

Ak však komplex cvičení vyvinul lekár a pacient absolvoval školiaci kurz pod jeho dohľadom, takáto liečba bude mať určite pozitívny účinok. Na roztiahnutie chrbtice domu môžete použiť nielen tatársky stôl, ale aj vodorovnú lištu a švédske schodisko a dokonca aj vlastnú posteľ..

Napríklad niekoľko cvičení:

 1. Hlava postele by mala byť nastavená o 20-30 cm vyššie ako chodidlo. Spánok v tejto polohe je nepríjemný, preto okolo hornej tretiny postele musíte držať jemnú širokú pásku tak, aby podopierala telo pod podpazuším. V tejto pozícii musíte stráviť 3-4 hodiny, môžete celú noc.
 2. Na jednej z priečok švédskeho schodiska je namontovaná doska so šírkou 40 cm s háčikmi na jednom konci. Človek si ľahne na túto dosku a strávi v tejto pozícii 2 - 3 minúty 3-krát denne. V priebehu času sa dá uhol zväčšiť.
 3. Normálne videnie na priečke so strednou priľnavosťou. Musíte sa pokúsiť prehĺbiť tak 1 minútu. Vodorovná lišta by mala byť nízka, aby sa nohy nedotýkali podlahy, a ak by z nej niekto skočil, kompresné zranenie chrbtice.
 4. Ležiaci na podlahe si musíte postaviť nohy tak, aby sa päty dotýkali zadku. Toto je východisková pozícia. Pri výdychu sa musíte posadiť, uchopiť si kolená rukami a potom pomaly zaujať východiskovú pozíciu. Pre 1 prístup musíte urobiť 10-15 opakovaní. Počet prístupov 3-4.

Zariadenia na napínanie chrbtice sa môžu líšiť. Môže to byť high-tech stôl s časovačom, monitor na monitorovanie krvného tlaku, nastaviteľné rukoväte a zarážky pre nohy. Alebo to môže byť iba sklonená doska s obmedzeným výberom uhla. Takéto zariadenie sa najčastejšie montuje vlastnými rukami..

Bez ohľadu na to, aké zariadenie si vyberiete, ich cieľ je rovnaký - na chvíľu odstrániť záťaž z chrbtice. Nechajte krv vyživovať mäkké tkanivá kyslíkom a medzistavcové platne potrebnou tekutinou..

Výhody používania tabuľky niektorými vedcami sa považujú za dočasné. Tabuľky sa však naďalej vyrábajú a predávajú a už existujú štatistiky pozitívnej spätnej väzby od používateľov. Koniec koncov, organizmy všetkých ľudí sú rôzne a metabolizmus všetkých je tiež odlišný. Dôležitým faktom je, že aj v tomto prípade funguje účinok placeba. Pri výbere metódy ošetrenia a podľa toho aj tabuľky pre traktor sa musia zohľadniť všetky tieto aspekty.

Extrakcia chrbtice doma

Dokonca aj v staroveku boli lekári v pokušení natiahnuť chrbticu v prípade patológie. Obzvlášť často sa tento postup používal na zlomeniny a skoliózu, avšak metóda trakcie (trakcia) sa čoskoro začala používať na osteochondrózu a prietrž. Odsunom bolo možné, zväčšením vzdialenosti medzi stavcami a znížením tlaku na problematickom disku, dekomprimovať nerv a výrazne znížiť bolesť, čo okamžite vyvolalo dôveru a lásku k tejto metóde. Postoj k trakcii medzi lekármi je však dnes veľmi nejednoznačný a kontroverzný, napriek tomu, že sa praktizuje pomerne široko, a to s použitím zložitých odsávacích zariadení a jednoduchých zariadení, ktoré umožňujú jeho samostatnú domácu výrobu..

Čo je to chrbtová kukla a ako ju vykonávať doma - je to nebezpečné?

Extrakcia chrbtice doma

V niektorých prípadoch je kapucňa nevyhnutná, v iných je lepšie ju odmietnuť - takže sa ukazuje, že na túto otázku určite nemôžete odpovedať..

 1. Pri spinálnych modrinách sa trakcia vykonáva ako chirurgický zákrok na odstránenie výtokov, ktoré vznikli po zlomeninách a dislokáciách, ale vždy je sprevádzaná stabilizáciou - fixácia stavcov v určitej polohe po natiahnutí
 2. Pri skolióze je nebezpečná dlhodobá kapucňa, pretože môže viesť ku komplikáciám alebo dokonca k zraneniu. Skolióza sa vždy lieči v komplexe, ktorý okrem trakcie zahŕňa aj špeciálnu gymnastiku a masáže, ktoré majú korekčné korzety a obojky.
 3. Pri osteochondróze je kapucňa nežiaduca: akýkoľvek mechanický účinok na chrbticu je nebezpečný, pretože môže spôsobiť poškodenie už problematických diskov a stavcov.
 4. Pri kýle chrbtice je trakcia predpísaná ako alternatíva k chirurgickému zákroku, najmä pri liečbe kýly krčnej chrbtice, ale postup v tomto prípade by mal byť mimoriadne opatrný. Faktom je, že pre každú patológiu v rôznych častiach chrbtice existuje limitná sila výfukovej sily, ktorú je nebezpečné prekročiť

Hlavnou nevýhodou kapoty je reverzibilný proces jej výsledkov: pretiahnutá chrbtica sa veľmi ľahko vracia do pôvodnej polohy

Pokúste sa natiahnuť ohnutý elastický drôt - stojí za to uvoľniť konce, pretože bude mať opäť pôvodný tvar. S chrbticou sa stane niečo podobné. V technológii sa táto vlastnosť nazýva tvarová pamäť materiálu. V prípade chrbtice sa tu vykonáva tréning slabého svalu, preto chrbtica nemôže dlho držať novú pozíciu..

Po zvážení všetkých kladov a záporov môžeme dospieť k záveru:

 • Extrakcia chrbtice, pretože ste sa rozhodli urobiť to, je lepšie zveriť to špecialistovi a vykonať ho na klinike
 • Po vytiahnutí je potrebné zachovať jeho účinok dočasným nosením špeciálnych ortopedických korzetov a golierov
 • Oprava účinku sa dosiahne pomocou fyzickej terapie, ktorá je určená na posilnenie svalov tak, aby nespôsobovala regresiu

Stále je však možné natiahnuť chrbticu doma?

Áno, je to možné a je založené na schopnosti našej chrbtice podporovať váhu nášho tela.

Jednoduché simulátory na napínanie chrbtice

Najjednoduchším simulátorom pre napínanie chrbtice doma je vodorovná lišta. Môže byť nahradená vodorovnou tyčou vo dverách..

Pomocou vodorovnej lišty môžete vykonať:

 • Závesné ramená na natiahnutie hrudníka a bedrovej kosti
 • Závesné labky - pre krčok

Posledné cvičenie je lepšie nerobiť netrénovanú osobu

Simulátor môže byť tiež jednoduchá doska, ktorú je možné pripevniť na telocvičňu na danom svahu:

 • Čím väčší je uhol sklonu, tým väčšia je ťažná sila.
 • Schodisko domu je možné nahradiť dvoma alebo tromi priečkami namontovanými na stene
 • Pri exacerbácii osteochondrózy alebo prietrže sa môže začať trakcia umiestnením dosky na najnižší priečny nosník a potom sa postupne zvyšuje.

Natiahnutie chrbtice za sucha a pod vodou

Extrakcia chrbtice doma môže byť suchá a pod vodou.

 1. Podvodné vyžaduje bazén a špeciálne výfukové zariadenie a je vyrobený na klinike. Môže byť uskutočnená aj v prípade bolesti kvôli vlastnostiam vody na zmiernenie bolesti
 2. Suchý extrakt je možné pripraviť na klinike aj doma.
  Na klinike sa to robí na špeciálnych výfukových stoloch alebo pohovkách:
 • vertikálne s nastavením uhla a telesnou hmotnosťou
 • horizontálne s ručným vysúvaním alebo so zaveseným bremenom

V súčasnosti sú vhodné domáce simulátory výfukových plynov. Je však lepšie koordinovať akékoľvek použitie takýchto simulátorov so svojím lekárom.

Rozlišujte medzi napínaním chrbtice a napínaním.

Ak je prvý plný určitých nebezpečenstiev, druhý je úplne bezpečný.

Protahovacie cvičenia sú skvelým spôsobom, ako liečiť herniovaný disk. Táto gymnastika je vždy s vami, nevyžaduje špeciálne podmienky a dostupnosť špeciálnych simulátorov, pretože väčšina cvičení sa vykonáva na zemi.

Kontraindikácie na kapote

Ak sa rozhodnete stále bojovať s kýlou s kapucňou, nezabudnite, že tento postup je pri takýchto kontraindikáciách absolútne neprijateľný:

 • Nádor a zápalové procesy v chrbtici
 • Prítomnosť závažných infekčných chorôb
 • osteoporóza
 • Skoré pooperačné obdobie
 • epilepsie
 • Krvácajúci
 • 4 - 9 trimestrov gravidity
 • Závažné duševné poruchy

Na záver - video s protahovacími cvičeniami chrbtice:

Cvičebné stroje na posilňovanie a napínanie chrbtice doma

Nedostatok fyzickej aktivity nie je veľmi prospešný pre ľudské zdravie a najmä jeho pohybový aparát. Preto sa čoraz viac ľudí, ktorí vedú neaktívny životný štýl, zaujíma o to, aké metódy prevencie problémov s chrbticou sú vhodné na použitie doma. Medzi nimi je možné rozlíšiť bežné simulátory, triedy, pri ktorých sa zabráni deformáciám chrbta a dôsledkom, ktoré na ne vzniknú. Takéto zariadenia majú spravidla relatívne nízke náklady. Okrem toho výhody, ktoré prinášajú, sú niekoľkokrát vyššie ako ich hodnota a, samozrejme, pokrývajú investíciu. V tomto článku vám ponúkame prehľad toho, ktoré cvičebné stroje pre domácnosť existujú a ako sa s nimi správne vysporiadať.

Podľa štatistík takmer polovica svetovej populácie trpí problémami pohybového aparátu. Preto odborníci vyvinuli špeciálny cvičebný liečebný komplex pre domáce cvičebné vybavenie, ktoré by pomohlo eliminovať porušenia a poruchy vývoja chrbtice v rôznych štádiách..

Ako je vybraný dizajn?

Výrobky, ako sú fitness pomôcky na chrbát pre domáce cvičenie, sa dajú kúpiť v takmer každom obchode so športovým tovarom alebo v špecializovaných fitness zariadeniach. Ak hovoríme o tom, ktorý zo všetkých existujúcich dizajnov je lepší, neexistuje jednoznačná odpoveď. Faktom je, že na určenie optimálneho simulátora vhodného na cvičenie doma by sa mal brať do úvahy stupeň porúch a deformácií chrbta. Okrem toho je potrebné zohľadniť priebeh existujúcej choroby..

Napríklad napríklad pre deti a dospievajúcich (vo veku 5 až 16 rokov), ktorí majú problémy alebo majú tendenciu skresľovať držanie tela, je zariadenie na cvičenie hrboľa najlepšou voľbou pre domácu úlohu. Dizajn tohto typu sa odporúča aj v prípade atrofie svalových vlákien v krčnej a dorzálnej oblasti, ako aj na posilnenie svalového korzetu podporujúceho chrbticu..

Pri výbere zadného simulátora pre domácu úlohu by ste sa mali poradiť aj so svojím lekárom, ktorý pozná všetky nuansy patológie. Odborníci, ktorí radia jednému alebo druhému simulátoru, sa zameriavajú na povahu terapie. To znamená, že ak pacient potrebuje opraviť zakrivenú chrbticu, je vhodné mu dať prednosť cvičebným strojom, ktoré poskytujú vertikálne napínanie chrbta. Sú tiež vhodné na liečenie osteochondrózy, skoliózy. Je však dôležité pamätať na to, že na celý kurz potrebujete terapeutické cvičenia na osteochondrózu, hernie atď..

Odrody simulátorov

Pravidelná horizontálna lišta bude predovšetkým poskytovať plnohodnotné cvičenie pre chrbát a špecializované vybavenie - trakčné simulátory so schopnosťou automaticky určiť anatomické údaje pacienta a podľa toho stanoviť optimálne zaťaženie. Takéto konštrukcie sú však na rozdiel od vodorovných tyčí veľmi drahé, a preto nie sú celkom vhodné na riešenie problémov s chrbtom doma.

Tento typ dizajnu je vhodný na školenie zamerané na:

 • spoločné posilnenie;
 • posilnenie chrbtice;
 • predchádzanie komplikáciám v prítomnosti zakrivenia chrbta.

V niektorých prípadoch však triedy na takýchto simulátoroch nie sú povolené kvôli individuálnym charakteristikám patológie a prítomnosti symptómov bolesti. V takýchto situáciách sa liečba vykonáva s lekárskou podporou..

Zároveň ani vodorovná lišta, ani trakčné automatické zariadenie nie sú vhodné na povolanie starších ľudí, pretože aj krátkodobý pobyt v takýchto škrupinách pre nich bude veľmi ťažký. Pre týchto pacientov sa šikmé lavičky považujú za vhodné. V skutočnosti opakujú princíp horizontálnej tyče, ktorá je pripevnená k povrchu umiestnenému pod uhlom (k povrchu podlahy). Sú to široká základňa s výškou asi 2,5 metra, ktorá môže byť umiestnená vzhľadom na povrch podlahy v ľubovoľnom uhle v závislosti od fyzických schopností pacienta a zaťaženia, ktoré potrebuje..

Takéto vzory môžu byť dobre využité doma, avšak pred začatím vyučovania je stále potrebná predbežná konzultácia s lekárom.

Zariadenia na silový tréning

Ďalšou jednoduchou variáciou simulátora chrbta, ktorý sa môže dobre používať doma, je simulátor trakcie T. Takýto simulátor, predstavujúci dizajn vo forme lavičky a špeciálnych fixátorov pre nohy, pomáha posilňovať svalový korzet podporujúci chrbticu zdvíhaním dolných končatín..

Podobný simulátor sa považuje za domáci cvičebný stroj na hyperextension. Jedná sa o jednoduchý dizajn, ktorý sa používa aj počas silového tréningu. Ako zariadenie na chrbát sa takýto simulátor môže použiť na prevenciu skoliózy a prevenciu iných chorôb. Poskytovaním pravidelného výcviku na tomto simulátore počas 15 - 25 minút môžete dosiahnuť výrazné zlepšenie zdravia chrbta a znížiť pravdepodobnosť zakrivenia o takmer 100%..

Valček pre chrbát a abs

Valec pre chrbát je ďalšie jedinečné a banálne jednoduché zariadenie, ktoré môže vďaka svojej hĺbkovej štúdii zvýšiť tonus a posilniť svalový atlas chrbta. Avšak, pre triedy na to budete potrebovať určitú obratnosť a rozvinutý vestibulárny aparát. Vykonávanie cvičení pre začiatočníkov sa môže zdať ťažké. Preto sa odporúča, aby sa „zoznámenie“ s takými skúsenými simulátormi začalo s nainštalovanou bariérou. To znamená, že pomocou valčeka (konštrukcia v tvare kolesa s dvoma držadlami na bokoch) bude potrebné najskôr určiť bod návratu pre seba. Potom musíte vypočítať túto vzdialenosť od bariéry (steny) a vykonávať cvičenia bez rizika zranenia, pretože valec neprekročí prekážku..

Je potrebné poznamenať, že valec je vynikajúcim simulátorom aj na čerpanie lisu. Progresívne vratné pohyby s valčekom sa vykonávajú nielen v dôsledku aktivácie chrbtových svalov, ale aj v dôsledku napätia brušného lisu. Súčasne školenie s takýmto zariadením pomáha zväčšiť reliéf hornej časti tela, pretože je zapojených niekoľko svalových skupín naraz, čo je vidieť na fotografii.

Tréneri na krk

Ako simulátor, ktorý pomôže eliminovať problémy s chrbtom v krku, je vhodné zariadenie nazývané „Glissonova slučka“. Princíp činnosti takého simulátora je vyvíjať ťažnú silu na chrbticu, ktorá sa vytvára v pomere k závažiam pripevneným k popruhom. Podobné cvičebné stroje na chrbát sa široko používajú na klinikách a zlepšovacích strediskách, sanatóriách. Ich použitie doma je komplikované skutočnosťou, že musíte vypočítať záťaž, ktorá by bola optimálna pre každý jednotlivý prípad..

Dobrou alternatívou je domáci cvičebný stroj na odstránenie problémov v krčnej oblasti - „Evminovova slučka“. Na rozdiel od vývoja Glisson, zariadenie Evminov poskytuje miernu trakciu chrbta vďaka vplyvu hmotnosti pacienta. Evminovove zariadenie, ktoré sa tiež nazýva „flexibilný expandér krku“, je konštrukciou fixačných slučiek a lán s upevňovacími prvkami, ktoré počas používania vyzerajú ako na fotografii. Je potrebné poznamenať, že obe tieto možnosti sú vďaka svojej mobilite vynikajúce pre domáce použitie..

Gymnastická lopta

Fitball je vhodný aj na tréning a posilnenie chrbta doma. Cvičenie chrbtice na fitball môže nielen posilniť, ale aj zvýšiť jeho pružnosť. Veľkou výhodou takéhoto projektilu je dostupnosť a nedostatok požiadaviek na špeciálnu telesnú výchovu. Fitball, ktorý sa vyvinul pôvodne ako zariadenie na cvičebnú terapiu u pacientov s rôznymi abnormalitami, sa v poslednom čase aktívne používa ako hlavný atribút vo fitness centrách a pri domácom tréningu s deťmi. Rovnako ako valec, fitball je vynikajúci pre brucho a chrbát, čo vám umožňuje hlboko cvičiť svaly „problémových“ zón..

Ako vidíte, pre domácnosť existuje široká škála vybavenia na tréning chrbta. Výber vhodnej možnosti by preto nemal byť problémom. Ak sa však zaujímate, ktorý cvičebný stroj je vhodný pre chrbát, mali by ste sa najskôr poradiť s odborníkom.

Cvičenia na napínanie chrbtice doma

V dávnych dobách, keď človek začal patológiu chrbtice, sa chiropraktici snažili tieto nedostatky napraviť kreslením. Patológie chrbtice zahŕňali zlomeniny s vytesnením, skoliózu, osteochondrózu a prietrž.

Vďaka kapote sa vzdialenosť medzi diskami zväčšuje, čo vedie k dekompresii nervu a výrazne znižuje bolesť. Ale bolo to v staroveku.

Dnes sú lekári skeptickí voči trakcii, a to napriek skutočnosti, že kapucňa sa používa v mnohých nemocniciach, ktoré používajú drahé a zložité zariadenia. Ale všetky tieto zložité príslušenstvo problém nevyrieši. Aby ste sa nedotkli maséra alebo chiropraktika, existujú cvičenia na kreslenie chrbtice doma.

Keď sa aplikuje digestor?

Sú chvíle, keď je kapota jednoducho nevyhnutná, ale existujú aj situácie, keď bude zbytočná a je vhodné ju odmietnuť. Na základe tejto podmienky nie je možné na položenú otázku dať jednoznačnú odpoveď..

 • Trakcia vzniká pri eliminácii posunov v dôsledku dislokácií a zlomenín. Trakciu však vždy sprevádza fixácia stavcov po nakreslení v určitej polohe;
 • Ak má osoba skoliózu, je dlhá strečová kapucňa mimoriadne nebezpečná, pretože to môže spôsobiť zranenie a viesť k iným nežiaducim komplikáciám. Boj proti skolióze by mal byť komplexný. To znamená, že okrem trakcie musí pacient predpísať špeciálnu masáž a gymnastiku, ako aj korekčné obojky a korzety..
 • Pri osteochondróze sa však obyčajne neodporúča používať kukly, pričom sa odvoláva na skutočnosť, že akýkoľvek minimálny mechanický účinok na poškodenú chrbticu je mimoriadne nebezpečný, pretože môže poškodiť problematické stavce a disky;
 • Ak máte prietrž chrbtice a predpíšete trakciu, nie ste poslaní na zložitú operáciu a máte možnosť sa bez operácie zotaviť. Jednoznačne platí, že pre všetky patológie rôznych častí chrbtice má každý stavca svoju vlastnú hranicu povoleného výfukového zaťaženia. Jeho prekročenie môže spôsobiť vážne zranenie..

Aké sú kontraindikácie pre natiahnutie chrbtice??

Akékoľvek fyzické cvičenie má svoje kontraindikácie a trakcia nie je výnimkou. Dôrazne sa odporúča ignorovať nižšie uvedené odporúčania, pretože v opačnom prípade môžete zhoršiť existujúce choroby s niekoľkými novými chorobami.

 1. Je zakázané natiahnuť sa s osteochondrózou, osteoporózou a artritídou;
 2. Trakcia sa neodporúča, ak máte ochorenie ciev, srdca alebo hypertenzie;
 3. Pri trombóze je strečing prísne zakázané!
 4. Moderná medicína je mimoriadne opatrná pri vykonávaní kapucne počas menštruácie a tehotenstva. Ak chcete začať, poraďte sa so svojím lekárom a vypočujte si svoje pocity;
 5. Natiahnutie chrbtice je extrémne nežiaduce pri prechladnutí a vírusových chorobách sprevádzaných horúčkou;
 6. Dodržiavajte pravidlá fyzioterapeutických cvičení - nenúťte a cvičte silou. Ak sa v tele cítite slabý, kapotu zlikvidujte.

Extrakcia chrbtice doma

Na natiahnutie bolesti chrbta môžete bezpečne použiť osvedčené cvičenia z jogy. Ak ste mali skúsenosti s jogou, potom bude veľmi užitočná nasledujúca sada cvičení na natiahnutie chrbtice:

 • Pri natiahnutí hrudníka dozadu zaujmite polohu a nohy položte o niečo širšie ako vaše plecia. Pomaly sklopte hlavu a ohnite hrudný chrbát. Ale pozor na spodnú časť chrbta, v tomto okamihu by sa nemala ohýbať. Potom sa roztiahnite a uvoľnite svaly. V tejto polohe musíte vydržať 10 sekúnd.
 • Nakloní sa dopredu. Počiatočná poloha, ako je opísané vyššie. Ďalej urobte zákruty dopredu a dotknite sa dlaní dlaňami. Svaly nôh a chrbta by mali byť uvoľnené tak, aby celé zaťaženie dopadalo na chrbticu.
 • Nasledujúci typ stúpania sa vykonáva z vyššie popísanej východiskovej polohy, až teraz sa musíte dotýkať vašich nôh čelom a ovíjať ruky okolo dolnej časti nôh. Je prirodzené, že bez predbežného školenia je nepravdepodobné, že budete môcť vykonať toto cvičenie kvalitatívne a prvýkrát. Postupne však dosiahnete potrebnú flexibilitu a cvičenie vykonáte bez problémov.
 • Pravidelné sklony, ktoré sa vykonávajú zo stojacej polohy. Postavte jednu nohu dopredu a pri nakláňaní sa dotknite prednej časti exponovanej nohy. Držte túto pozíciu pol minúty a dýchajte plynulo a pokojne..
 • Ruky na hrade za sebou. Cvičenie sa musí vykonávať v stoji alebo v sede a ruky sa navinú za chrbát, z ktorých jedna je navinutá zdola a druhá zhora zozadu za hlavou. Teraz sa pokúste zamknúť ruky v zámku.
 • Pružnosť cvičenie zo školy. Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy. Ďalej sa nakloňte dopredu a schmatnite svoje dlane dlaňami. Dotknite sa čela na kolená a zostaňte v tejto polohe 15 - 20 sekúnd.
 • Závesenie chrbtice pomáha aj zavesenie na švédsku stenu alebo na vodorovnú lištu.

Nasledujú účinné cvičenia na napínanie chrbtice doma pri rôznych chorobách chrbta.

Cvičenia na napínanie driekovej chrbtice

 • Ľahnite si na chrbát, roztiahnite ruky do strán a zatlačte svoje plecia na zem. Ďalej ohnite nohy na kolená a skúste striedavo položiť ohnuté nohy doprava a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Po krátkej prestávke cvičenie zopakujte, len už na ľavej strane a 3-4 krát pre každú stranu;
 • Ďalším cvičením je ležať na chrbte, položiť jednu nohu na podlahu a ohnúť druhú na koleno a ťahať ju rukami k hrudníku čo najťažšie, ale bez zjavnej bolesti. Držte túto pozíciu na pár okamihov a pokúste sa dotknúť čela kolenom. Podržte v tejto polohe 30 - 40 sekúnd a potom pomaly narovnajte nohu a postupujte rovnako ako s druhou nohou;
 • Posaďte sa na zem a vyrovnajte obe nohy. Ďalej sa nakloňte dopredu bez toho, aby ste si ohli kolená, a pokúste sa chytiť nohy do dlaní. Ak sa vám nedarí dostať na nohy, omotajte si ruky okolo členkov. Hotový? Teraz jemne nakloňte hlavu na koleno a nechajte v tejto polohe niekoľko minút. Pokúste sa úplne odpočinúť a nerobte cvičenie silou alebo bolesťou. Vašou hlavnou úlohou nie je viac ublížiť;
 • Ľahnite si na brucho a ohnite ľavú nohu na koleno. Teraz sa pokúste uchopiť nohu ľavej nohy oboma rukami a stlačte pätu k zadku. V tejto polohe zaistite na 1-1,5 minúty. Po minútovej expozícii vráťte ľavú nohu do vodorovnej polohy a podobnú operáciu vykonajte s pravou nohou;
 • Nasaďte si všetky štyri, uvoľnite si svaly brucha a pomaly ohnite dolnú časť chrbta. Toto cvičenie sa v žiadnom prípade neusiluje, len nechajte dolnú časť chrbta ohnúť pod vlastnou hmotnosťou. Teraz stiahnite žalúdok a ohnite spodnú časť chrbta. Chrbát v bedrovej oblasti by mal mať zaoblený tvar;
 • Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená a položte nohy na zem. V bedrovej časti sa ohnite čo najviac a skúste pritlačiť zadok k podlahe. V tejto polohe držte 10-15 sekúnd. Teraz ohnite spodnú časť chrbta nadol, zatiaľ čo chrbát zatáčate k podlahe. Toto cvičenie opakujte 6-8 krát a urobte to veľmi hladko a pomaly..

Výhody spinálnej trakcie pri osteochondróze

Toto ochorenie sa často vyskytuje u ľudí rôznych vekových kategórií av prípade osteochondrózy u vás musíte okamžite začať účinnú liečbu. Okrem užívania rôznych liekov a tradičnej medicíny je tiež potrebné robiť špeciálnu gymnastiku.

Vďaka natiahnutiu zlepšíte krvný obeh a normalizujete metabolické procesy, ako aj výrazne zvýšite vzdialenosť medzi stavcami. Kapota zmierni napätie v chrbte a zníži tlak vo vnútorných dutinách medzistavcových platničiek..

Ak máte v úmysle liečiť chrbát doma, môžete použiť tvrdú posteľ alebo tabuľu. Ľahnite si na dosku tak, aby bola vaša hlava na dne a ťah sa vykonáva kvôli vašej hmotnosti. Výťahy na švédskej stene alebo na horizontálnej lište sa ukázali ako dobré. Hlavnou nevýhodou pull-upov je, že vaše ruky sa rýchlo unavia, ak ste toto cvičenie ešte nikdy nevykonali..

Pri osteochondróze existuje niekoľko ďalších populárnych metód naťahovania chrbta, ale zvyčajne ich predpisuje lekár. Existuje však univerzálny spôsob, ako nikto, kto nemá podozrenie, pláva.

Pravdepodobne ste si všimli, že ľudia zapojení do plávania majú vždy hladký a zdravý chrbát. Počas plávania sa osoby uvoľňujú a záťaž sa odstráni z medzistavcových platničiek. Ak chcete zdravý chrbát - začnite pravidelne chodiť do bazéna.

Gymnastické cvičenia, ktoré sa musia vykonávať s herniovaným diskom

V lekárskej praxi sa používajú rôzne fyzické cvičenia, ktoré sa odporúčajú ľuďom s herniovanými diskami. Najlepšie cvičenia sa považujú za preťahovacie, pretože znižujú bolesť a prispievajú k uvoľneniu svalov a problémových oblastí chrbta. Cvičenia na napínanie chrbtice prietrži možno podmienečne rozdeliť do štyroch typov:

 1. Stabilizačné cvičenia, sú silový tréning. Ak sa zapájate do silových športov, významne posilníte svaly brucha a chrbta a zlepšíte pohyblivosť, vytrvalosť a silu;
 2. Aeróbne cvičenia s nízkou intenzitou. Takéto cvičenia zahŕňajú cyklistiku, chôdzu a plávanie. Tieto cvičenia posilnia svaly chrbta a brucha bez toho, aby na ne vyvíjali veľký stres. Vodná gymnastika je veľmi užitočná, pretože voda pomáha znižovať záťaž na chrbte;
 3. Kurzy jogy. Existuje mnoho komplexov gymnastických cvičení pochádzajúcich z východnej Ázie, ktoré prispievajú k zlepšeniu fyzickej zdatnosti, flexibility, psychofyzickej rovnováhy a tiež k zníženiu počtu bedrových bolestí;
 4. Najlepší výsledok bol však pri natiahnutí. Protahovacie cvičenia najlepšie znižujú bolesť. Ale ako ukázali pozorovania, skvelé výsledky môžete dosiahnuť iba vtedy, ak kombinujete strečing a silovú gymnastiku.

Cvičenie hrudnej chrbtice

 • Sadnite si na stoličku a pevne pritlačte zadok. Pozerajte sa rovno a skúste sa odchýliť striedavo vľavo a vpravo. Počas cvičenia roztiahnite ruky od seba a uistite sa, že sa pohybujú rovnobežne s podlahou. Cvičenie zopakujte niekoľkokrát..
 • Posaďte sa na stoličku, položte ruky na opasok a ťahajte lakte rôznymi smermi. Začnite tým, že pomaly zdvíhate ramená až k hranici, zatiaľ čo sa snažíte vtiahnuť hlavu dovnútra. A potom pomaly sklopte svoje plecia k hranici. Vykonajte toto cvičenie 3-4 krát.
 • Posaďte sa na stoličku a dajte ruky za hlavu a zaistite ich v zámku. Potom prípad otočte čo najviac doľava, na pár sekúnd podržte v tejto polohe a vráťte sa do pôvodnej polohy. Teraz zopakujte rovnaký pohyb, ale doprava. Počas zatáčok by ste mali doslova cítiť podvrtnutie svalov a chrbtice..

záver

Teraz viete, ako správne vykonávať cvičenia na napínanie chrbtice doma a aké prínosy tieto fyzické aktivity prinesú vášmu telu. Hlavnou vecou nie je byť lenivý a pravidelne ich robiť, ale skôr ako začnete trénovať, poraďte sa s lekárom.

Postarajte sa o zdravie chrbta a po celý život bude s vami ľahký pohyb a dobrá nálada!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
Inguinálna hernia je častejšia u mužov ako u žien kvôli fyziologickej slabosti ingvinálneho kanála a vývojovým vlastnostiam mužského reprodukčného systému.
V súčasnosti je laserové vyparovanie punkcie, inými slovami laserové ošetrenie miechy, jednou z inovatívnych, vysoko účinných metód liečby. Princíp metódy spočíva v tom, že ihla so špeciálnym kanálom sa vloží do medzistavcového disku.