loader

Hlavná

Žalúdok

Problémy so sterilizovanou mačkou po operácii

Kýla u mačky po sterilizácii je pomerne zriedkavou komplikáciou. Je to mierny výčnelok v blízkosti vonkajšieho stehu, ktorý nemá príznaky zápalu. Napriek zdanlivej neškodnosti tejto patológie lekári trvajú na vykonávaní chirurgickej liečby, ktorá pomáha predchádzať porušovaniu prietrže a vyhnúť sa nekróze padlých vnútorných orgánov..

Príčiny kýly na bruchu mačky

Pooperačná prietrž na mačacích žalúdkoch sa môže objaviť až po sterilizácii metódou pitvy brušnej dutiny pozdĺž bielej čiary. Bočná laparotómia a laparoskopia vylučujú výskyt tejto komplikácie, pretože pri ich implementácii dĺžka rezu nepresahuje jeden a pol centimetra.

Najčastejšie sa tvorba kýly po sterilizácii vyskytuje ako dôsledok rozdielnosti vnútorných stehov.

Dôvodom môžu byť tieto faktory:

 • použitie materiálu nízkej kvality;
 • nízka profesionalita chirurga;
 • rana zvieratám v oblasti slabín;
 • pád ženy;
 • silné stlačenie brušnej dutiny;
 • prudké zvýšenie tlaku na steny brušnej dutiny v dôsledku nadmerného kŕmenia alebo nadúvania;
 • odmietnutie nosiť pooperačné deky.

Dôležité! Je prísne zakázané snažiť sa nezávisle upravovať črevné slučky, ktoré spadli pod kožu, pretože to môže viesť k ich porušeniu a nekróze..

Počas operácie lekár používa absorbovateľné stehy, ktoré sa postupne rozpúšťajú v priebehu 4 - 8 mesiacov, na aplikáciu vnútorných stehov na peritoneum a svalové vlákna. Nízko kvalitný materiál na šitie s uplynutou trvanlivosťou sa začína rozpúšťať niekoľko dní po operácii, dokonca pred úplným splynutím okrajov vnútorných rezov, čo vedie k výskytu prietrží.

Majitelia niekedy pripúšťajú nedbanlivosť a umožňujú malým deťom hrať sa s mačkou počas rehabilitačného obdobia. Batoľatá často zdvihnú svoje obľúbené predné labky, stlačia ich do tesného objatia, odstránia obväz alebo donútia ich k aktívnym pohybom. To všetko môže vyvolať vzhľad prietrže a niekedy aj vnútorné krvácanie..

Ako vyzerá prietrž?

Ak chcete správne diagnostikovať, musíte vedieť, ako vyzerá prietrž a ako sa líši od iných patológií.

Niekoľko dní po sterilizácii si majiteľ môže všimnúť mierny výčnelok v blízkosti švu pod kožou. V takom prípade sa musí zachovať integrita vonkajšieho švu.

Opuch vznikajúci vyčnievajúcimi slučkami čreva, omentum alebo močového mechúra by mal byť na dotyk mäkký a mal by sa ľahko opraviť bez námahy..

Dôležité! Ak v dôsledku prasknutia nití a divergencie okrajov rany dôjde k výhrevu čreva, mezentérie alebo iných vnútorných orgánov, potom nie je potrebná žiadna samostatná akcia. Po zavolaní veterinárneho lekára do domu je potrebné pred príchodom udržať mačku na mieste v ležiacej polohe a položiť pod ňu čistú plienku..

Čo by sa malo odlišovať od kýly

Výrazným príznakom prietrže pri hnisavom zápale je absencia bolestivosti, začervenania a zvýšenia lokálnej teploty..

Vzhľad opuchu však niekedy nie je spojený so sterilizáciou, ale je dôsledkom patologických stavov, ako sú:

 • zhubný alebo benígny novotvar;
 • zápal lymfatických uzlín;
 • uhryznutie hmyzom nasávajúcim krv;
 • mastitída alebo rakovinová degenerácia prsného tkaniva.

U niektorých mačiek sa v mieste incízie tvoria keloidné jazvy podobné malým novotvarom. Nezpůsobujú zvieraťu nepríjemnosti a postupom času sa stanú neviditeľnými.

V každom prípade iba veterinár môže určiť presnú povahu nástupu opuchov a rozhodnúť, čo robiť ďalej. A na potvrdenie malignity nádoru bude potrebná biopsia.

Známky porušenia prietrže

Ak je žena pri lisovaní kužeľa úzkostlivá, je potrebné ju okamžite ukázať veterinárnemu lekárovi, pretože bolesť môže naznačovať štipku prietrže.

Bez včasného chirurgického zákroku to vedie k predĺženému stlačeniu krvných ciev a nervov, čo spôsobuje smrť oblastí komprimovaného orgánu..

Medzi ďalšie príznaky porušenia prietrže patrí:

 • znížená chuť do jedla alebo úplné odmietnutie jedla;
 • zápcha;
 • zvracanie
 • sčervenanie a zvýšenie lokálnej teploty v vyčnievajúcej oblasti.

Dôležité! Porušenie močového mechúra značne komplikuje močenie a môže viesť k prasknutiu orgánu. V tomto prípade zviera môže zachrániť iba okamžitý chirurgický zákrok.

Pooperačné ošetrenie prietrže

Väčšina veterinárnych lekárov trvá na chirurgickej liečbe kýly, ktorá je výsledkom sterilizácie. Vykonáva sa 1,5 až 2 mesiace po operácii, keď je zdravie ženy úplne obnovené a nová anestézia nepredstavuje ohrozenie života.

Bola vyvinutá metóda, pri ktorej je chirurgický zákrok nahradený mesiacmi nosenia špeciálneho obväzu. Vytlačí prečnievajúce orgány späť do brušnej dutiny a herniový prstenec sa postupne poistí. Táto metóda však nezaručuje úplné uzdravenie a anatomické vlastnosti niektorých žien znemožňujú dlhodobé nosenie obväzu..

Prevencia prietrže

Aby sa predišlo tomu, aby mačka mala herniu po sterilizácii, mali by sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • Kočku nekŕmte prvých 8 až 12 hodín po operácii;
 • ďalej preniesť samicu na zlomkovú výživu v malých porciách;
 • vyhnúť sa zraneniu zvierat;
 • zabránenie pádu mačky počas zotavovania z anestézie;
 • chrániť ju pred komunikáciou s malými deťmi a zvieratami počas obdobia rehabilitácie;
 • Neodstraňujte pooperačnú pokrývku, kým nie sú odstránené stehy.

Presná implementácia všetkých odporúčaní veterinárneho lekára zabráni komplikáciám po sterilizácii a zachová zdravie mačky.

Komplikácie po sterilizácii u mačiek: problémy spojené s hojením švov, kardiovaskulárnym systémom, poruchami trávenia a inými problémami

Komplikácie po sterilizácii u mačiek sú skutočne zriedkavé. Najčastejšie sú spojené s nedostatočnou kvalifikáciou alebo nedbanlivosťou chirurga. Niektoré problémy, ako napríklad krátkodobá zápcha, sú bežné a lekári o nich vopred varujú majiteľov.

Hneď vám poviem svoj názor: všetky mačky, ktoré sa nezúčastňujú chovu, by sa mali sterilizovať. Nejde iba o nechcené mačiatka. Táto operácia je nevyhnutná pre samotnú mačku, aby mohla žiť dlhý pokojný život.

Napriek nízkemu percentu komplikácií sa musí k sterilizačnému postupu pristupovať zodpovedne. V tomto článku budem hovoriť o problémoch, ktoré sa vyskytujú po kastrácii žien, ako aj o tom, ako sa im vyhnúť!

Funkcie sterilizácie mačiek

Ak si nevšimnete malátnosť mačky včas alebo ak sa brušná dutina začne zväčšovať a nezaoberá sa jej náležitou starostlivosťou, môže to mať vážne následky..

V modernom veterinárnom lekárstve existujú dva spôsoby, ako mačku sterilizovať: ovariogysterektómia a ovariektómia.

Prvý operatívny spôsob sterilizácie mačiek spočíva v úplnom odstránení nielen vaječníkov, ale aj maternice. Táto metóda sa považuje za najsprávnejšiu. Druhá chirurgická metóda umožňuje odstrániť iba vaječníky a maternica zostáva v brušnej dutine.

Pri takomto chirurgickom zákroku sa však za niekoľko rokov môžu prejaviť vážne následky vo forme zápalu maternice a budú slúžiť ako dôvod pre ďalšiu operáciu..

Technika sterilizácie mačiek

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa mačky sterilizujú. Tu sú hlavné spôsoby: klasická schéma; sterilizácia pomocou bočného rezu; laparoskopická sterilizačná metóda.

Podľa klasickej schémy sa urobí rez na bruchu zvieraťa pozdĺž bielej línie, potom sa uskutoční krátka sterilizácia a potom sa rana zašije. Táto metóda sa používa už desaťročia a nedáva komplikácie, ak sa o mačku správne postará.

Túto operáciu by však mal vykonať veterinárny lekár, ktorý má v týchto záležitostiach skúsenosti. Tento spôsob má však aj svoje nevýhody. Zranenie zvieraťa počas takejto operácie je teda dosť vysoké v porovnaní s inými metódami.

V tomto spôsobe, keď sa sterilizácia uskutočňuje prostredníctvom laterálneho rezu, skalpel sa nepoužíva a svaly pobrušnice sa pohybujú od seba pomocou špeciálneho tupého predmetu. Po odstránení orgánov sa použije šijací niť. Táto metóda je menej traumatická, ale veterinárovi sa vždy nepodarí odstrániť celú maternicu..

Táto operácia je dobrá, nemusíte robiť žiadne rezy, ale v brušnej dutine sa urobí len malý vpich, do ktorého sa potom vloží laparoskop, ktorý pomôže chirurgovi pozorovať odstránenie maternice a vaječníkov na monitore..

Dnes to nie je len populárna metóda, ale aj najbezpečnejšie zviera. Stojí to však oveľa viac ako iné sterilizačné metódy. Potom však po takejto operácii mačka prakticky nezostali žiadne švy a potreba starostlivosti o ňu zmizne.

Hnačka, zápcha

V dôsledku sterilizácie sa stolica mačky môže zmeniť a objaví sa zápcha. Po operácii môžu mať jednotlivé zvieratá problémy ísť na záchod, môže sa vyskytnúť zápcha a hnačka sprevádzaná dostatočne silnými záchvatmi bolesti. Nasledujúce príznaky môžu naznačovať zápchu:

 • nedostatok chuti do jedla;
 • žalostné výkriky;
 • nenavštíviť toaletu;
 • chvenie chvosta.

V prípade zápchy je potrebné zabezpečiť, aby mačka dostávala preháňadlá predpísané veterinárnym lekárom a upravovať výživu. Od spôsobov, ako zmierniť zápchu v domácnosti, je možné rozlíšiť použitie lyžice vazelíny.

Hnačka sa vytvára v dôsledku užívania omamných látok počas operácie, ktoré majú toxický účinok na organizmus. Pri hnačkách sa mačky kŕmia tekutými výkaly a majiteľovi sa odporúča zaviesť obmedzenia týkajúce sa pitia a jedenia jedla, dať lieku lieky predpísané veterinárnym lekárom. Ako domáci spôsob odstránenia hnačky je povolené variť ryžový vývar pre domáce zviera.

Pooperačná starostlivosť o mačku

Bez ohľadu na to, aký spôsob sterilizácie zvolí vlastník, existujú také pravidlá starostlivosti o mačku po takom chirurgickom zákroku, ktoré sa musia dodržiavať. Po prvé, stojí za to postarať sa o zvyšok zvieraťa, nemali by sa robiť žiadne vonkajšie hry s deťmi alebo inými zvieratami.

Švy, ktoré zostanú po sterilizácii, si však vyžadujú osobitnú pozornosť. Na brušnej dutine sa zvyčajne používajú chirurgické zákroky, ktoré sa postupom času rozpúšťajú. Takéto švy nevyžadujú osobitnú starostlivosť, ale mobilita zvieraťa by sa mala obmedziť tak, aby sa tieto švy neoddeľovali.

Existuje však aj iný spôsob šitia, pri ktorom sa neabsorbovateľná niť už používa a po 7 až 10 dňoch sa odstráni. Existujú špeciálne masti, gély a spreje, ktoré chránia švy. Dobré pre pooperačnú pokrývku, ktorá je malou látkou kombinézu s kravatami.

Po sterilizácii mačka iba zriedka pociťuje bolesť, ale stáva sa tiež, že v druhý alebo tretí deň prežíva mačka bolesť. Sú malé, takže sa nemusia používať žiadne ďalšie lieky proti bolesti. Konzultácia s veterinárnym lekárom však neprináša.

liečba

Niekedy malá rana pod alebo nad stehom naznačuje proliferáciu tkanív v dôsledku hojenia. Skúsený veterinár vždy rozpozná tento fenomén a povie, že by ste sa nemali báť. Tento opuch nevyžaduje liečbu a po 3 až 4 týždňoch sám odchádza.

Infekcia a abscesy sa liečia antibiotikami. V závažných prípadoch môže byť potrebný absces.

Pri modrinách a hematómoch môže lekár predpísať aplikáciu prechladnutia a ošetrenie postihnutej oblasti špeciálnymi gélmi a masťami..

Pri zápale lymfatických uzlín veterinár predpisuje antivírusové a protizápalové lieky. Ak sa telesná teplota zvieraťa nezvýši, odporúča sa suché teplo..

Po sterilizácii u mačky na bruchu, hrudka: dôvody, metódy liečby

Čo robiť, ak má mačka po sterilizácii narazenie na bruchu mačky? Ako je to nebezpečné pre zdravie vášho milovaného domáceho maznáčika a opuchuje pooperačné komplikácie? Čo spôsobuje tvorbu hrčiek v jazve?

Preto, ak má vaša mačka okrúhly, hustý opuch v oblasti rezu tkaniva a obávate sa toho, odporúčame vám prečítať si túto recenziu, z ktorej sa dozviete, ako môže byť spôsobená „hrbolka“ na bruchu (pod švom), čo znamená a čo robiť v podobnej situácii.

Ako sa odlíšiť od zväčšených mliečnych žliaz?

Popri pooperačnej prietrži sa za komplikáciu sterilizácie mačiek považuje aj zhutnenie v dôsledku opuchu prsných žliaz. K tomu dochádza v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien po odstránení vaječníkov alebo k operácii na začiatku tehotenstva. Tieto pečate sa líšia v mieste vzniku: prietrž je lokalizovaná v oblasti stehu a tesnenia mliečnych žliaz sú okolo bradaviek..

Kýla sa spravidla prejavuje vo forme jedinej pečate, zatiaľ čo nádory prsníka sú početné - ich počet závisí od šírenia patologického procesu a pokrytia lalokov žľazy. Ak má mačka na hrudi viac hrčiek, nejde pravdepodobne o prietrž.

V oboch prípadoch je tento proces zvyčajne bezbolestný. To však neznamená, že nemusíte ísť k lekárovi: vyžaduje sa odborná konzultácia. Pooperačná prietrž môže byť komplikovaná štiepením vnútorných orgánov a rozvojom rozsiahlej infekcie a otravy krvi. A prekrvenie prsných žliaz je často komplikované mastitídou a vyžaduje vylúčenie rakoviny.

Druhy sterilizácie, výskyt hrčiek na žalúdku

Sterilizácia je chirurgická operácia zameraná na vyblednutie, prevenciu sexuálneho lovu a reprodukčných funkcií u žien. Operácia sa vykonáva na klinike, doma v celkovej alebo kombinovanej anestézii..

Ak majitelia chlpatých domácich zvierat dodržiavajú všetky pokyny a odporúčania veterinárneho lekára, poskytujú náležitú starostlivosť, rehabilitačné obdobie trvá v priemere asi 10 - 14 dní, po ktorých sa mačka zotaví a postupne sa vráti do normálneho života..

 • Sterilizácia žien je operácia brucha (klasická metóda). Rez sa uskutočňuje pozdĺž bielej línie brucha..
 • Praktizuje sa aj laparoskopia, pri ktorej sa používa špeciálne vybavenie (laparoskop) a laterálny rez. Druhá možnosť spočíva v pitve tkaniva zo strany bez poškodenia svalových vlákien (svaly sa pohybujú v priebehu skalpelu)..

Dôležité! Laparoskopia je najšetrnejšia technika, po komplikáciách kôry sa zriedka vyskytujú kvôli nedostatku vonkajších stehov..

Najtraumatickejší chirurgický zákrok možno nazvať klasickým spôsobom sterilizácie. Po takejto operácii mačka potrebuje osobitnú starostlivosť a pozornosť. Okrem toho nie sú vylúčené pooperačné komplikácie..

Po operácii brucha sa môže na bruchu mačky objaviť hrudka, čo je hrboľovitý rast. Opuch (mäkký, tvrdý) je lokalizovaný v časti tkanivovej pitvy na bruchu pod kožou alebo pod švíkom. Môže to byť spôsobené nielen chirurgickým zákrokom, ale aj ochorením vnútorných orgánov, ktoré sa po zákroku zhoršilo.

Zvážte, čo to znamená a či sa s tým treba starať.

Zvýšená ospalosť, letargia v správaní

Proces regenerácie murky po aplikácii anestézie môže trvať od 12 do 18 hodín. Počas tohto obdobia môže byť vhodné nezvyčajné správanie mačky, ako je letargia, zvracanie, nevoľnosť a nechutenstvo. Jednotlivci môžu zostať v podobnom stave až do odstránenia švov. Prevádzkový veterinár musí dať odpovede na otázky majiteľa týkajúce sa starostlivosti o mačku a jej správania po operácii.

Tak či onak, mačka potrebuje odpočinok po náročnej operácii. Odporúča sa nechať ju na pokojnom a pokojnom mieste, aby sa obmedzil prístup k jej deťom, iným domácim miláčikom. Počas tohto obdobia musí mačka dostať dostatok spánku a obnoviť svoju vlastnú silu. So všetkou priateľskosťou, hladkajúcou peňaženkou počas obdobia zotavenia po operácii sa môže správať agresívne. Pri zjavnej dlhodobej letargii mačky, nedostatku chuti do jedla, neustálom vracaní, opuchnutí stehu by ste to mali okamžite ukázať veterinárnemu lekárovi..

V tejto chvíli si majitelia všimnú chvenie mačky. Faktom je, že teplota mačky počas tohto obdobia výrazne klesá, preto je dôležité jej poskytnúť teplé miesto a dobré podmienky na jej ohrievanie. V takom prípade by sa malo chvenie zastaviť.

Dôvody výskytu pevnej hrbole pod švom po sterilizácii

Akýkoľvek účinok na telo môže mať rôzne následky. Dôvody výskytu tvrdého, mäkkého opuchu na pobrušnici v oblasti stehu alebo pod ňou sú inej povahy a nie všetky kužele, ktoré sa tvoria po sterilizácii, predstavujú riziko pre zdravie obsluhovanej mačky..

Spravidla po sterilizácii, ak sa operácia vykonáva podľa všetkých pravidiel, nemali by existovať žiadne formácie a pečate. Mierny opuch je povolený až v prvý deň po klasickej sterilizačnej technike.

Ak si všimnete, že po sterilizácii má mačka tvrdý opuch, hrudku na bruchu, podobný jav môže byť spôsobený:

 • Dostať sa do rany infekcie. Ak mačka olizuje, škriabá švy, prenikajú do rán patogénne mikroorganizmy, čo vyvoláva vznik akútneho zápalu. Baktérie spomaľujú regeneráciu tkanív, vyvolávajú ďalšie vážne komplikácie (hlien, abscesy, horúčka).
 • Strata prietrže. Vyskytuje sa v dôsledku nezrovnalostí vo vnútorných (subkutánnych) chirurgických stehoch, ktoré vedú k prolapsu, vyčnievaniu vnútorných orgánov do herniálneho vaku (peritoneálny otvor). Podobný problém môže vzniknúť v dôsledku nekompetentnosti veterinárneho lekára alebo v prípade použitia materiálu na nekvalitnú šijaciu techniku. Pooperačná prietrž je lokalizovaná v oblasti stehu a ak nedochádza k jej zvieraniu, nespôsobuje to bolesť. Tesnenie je pohyblivé, zmizne po miernom tlaku, hrbol je na dotyk mäkký. Jeho veľkosť sa môže meniť napríklad po jedle. V prípade zápalu tkanív môže dôjsť k poraneniu prietrže, čo si vyžaduje okamžitú liečbu.
 • Pooperačné opuchy. Výskyt hrudky na bruchu je ochrannou reakciou tela na poškodenie tkaniva. Po operácii sa aktivujú obranné mechanizmy tela, takže v oblasti stehu alebo pod ním sa vytvorí opuch. Šev napučiava, sčervená, tkanivá vyzerajú opuchnuté. Tento stav nie je patológia. Opuchy úplne zmiznú do 10 - 17 dní.

Ak je potrebný zásah veterinárneho lekára?

Pomoc veterinárneho lekára, ktorý sa zotavuje po sterilizácii (kastrácii) domáceho maznáčika, sa vyžaduje v týchto prípadoch:

 • zápal a sčervenanie rany;
 • nepríjemný zápach vychádzajúci zo švu;
 • uvoľnenie krvi alebo hnisu z rany;
 • zvýšenie (nad 39,9 ° C) alebo zníženie (pod 37 ° C) telesnej teploty;
 • respiračné zlyhanie;
 • nezáujem o jedlo;
 • neustále sa sťažujú na mňa, čo naznačuje, že operovaná oblasť bolí zviera;
 • zachovanie neusporiadania pohybov po ukončení anestetika;
 • nezrovnalosť švíkov;
 • nezvratné zvracanie;
 • stav depresie;
 • neprítomnosť do 12 hodín po operácii močenia;
 • nedostatok pohybu čriev (zlé, ak sa domáce zviera do 3 dní po sterilizácii nevylučuje).

Zdieľajte s ostatnými!

Dôvody výskytu hrbolčekov na šve

Ak sa hrudka vytvorila po sterilizácii mačky, existujú ďalšie dôvody, ktoré vysvetľujú jej vzhľad. Takže ak si všimnete opuch na stehu alebo pod ním a objavilo sa to mesiac alebo neskôr po operácii, je možné, že steha bola odmietnutá, čo vedie k tvorbe tzv. Ligatúrnych fistúl..

Na žalúdku sa na začiatku objavujú malé tvrdé hrbole, abscesy na koži, abscesy. Koža v postihnutej oblasti je na dotyk horúca, hyperemická. Takáto komplikácia môže vyvolať nesprávnu starostlivosť alebo ak mačka neustále olízala, prasknuté stehy, bola po operácii nadmerne aktívna.

V niektorých situáciách môže byť výskyt kónického rastu na bruchu mačky spôsobený:

Kus na žalúdku je často benígny alebo malígny nádor. U zvierat sa spravidla pozorujú lipómy (mäkký mobilný ovál, guľatý nádor tvorený tukovými bunkami), nádory epitelu kože, rakovina prsníka..

Bez ohľadu na typ nádoru sa všetky vyznačujú pomalým rastom a postupným vývojom. Majú určitú hustotu, jasné hranice.

Dôležité! Na rozdiel od pooperačnej prietrže, ktorá sa vyskytuje v prvých dňoch alebo bezprostredne po chirurgickom zákroku, rakovina nemusí domáceho maznáčika dlho vyrušovať..

V priebehu času sa na tele objavujú nové výrastky, ktoré sú lokalizované v rôznych častiach tela (labky, chrbát, záď, končatiny)..

Na rozlíšenie nádoru od pooperačného opuchu je potrebné množstvo diagnostických a laboratórnych testov.

Trichobesoaras: prehltnite vlastnú vlnu

Do 7 až 14 dní, podľa odporúčania lekára, mačka po sterilizácii prejde v deke alebo v golieri. Je to nevyhnutné, aby si nevylízala šev. Ale ako výsledok - mačka je zbavená možnosti umývať celé svoje telo, vlasy si usporiadať.

Po odstránení prikrývky mačiatko začne násilne olízať. Vlna po celý čas padala pod prikrývku, ale nebola aktualizovaná. Výsledkom je, že zviera prehltlo obrovské množstvo vlastnej vlny. Samozrejme, ak máte Sfingu alebo Cornish Rex, nemusíte sa obávať. A ak je mačka dlhosrsté plemeno (Mainská mývalia) - musí ju po odobraní oblečenia vyčesať kožušiteľ..

Trichobesoary, vlnené hrudky, sa prejavujú buď periodickou regurgitáciou (zvracaním), alebo rovnakou zápchou (pozri odsek 1)..

Čo robiť, ak sa na bruchu vytvorí hrudka

Pomoc zvieraťu sa môže vyžadovať v prípade straty prietrže, pri hnisavom prišívaní alebo pri infekcii rany. Ak opuch po niekoľkých dňoch nezmizne, zväčší sa veľkosť, ochabne, domáce zviera sa cíti zle, nezabudnite kontaktovať veterinárneho lekára, aby ste sa vyhli závažným komplikáciám. Veterinár po zistení príčiny predpíše symptomatickú liečbu zameranú na normalizáciu celkového stavu operovaného zvieraťa..

Pri vzniku pooperačnej prietrže, ak nedochádza k jej zovretiu, sa problém vyrieši opakovaným šitím alebo znížením herniového výčnelku. Ak proces prebieha, môže byť potrebný chirurgický zákrok..

Ak má nádor malígny, benígny charakter, veterinárny lekár po analýze rozhodne o výbere liečby. Zvieratám je predpísaná udržiavacia terapia alebo chirurgický zákrok..

V každom prípade výber liečebných metód, keď sa objaví hrudka na bruchu, nad alebo pod švom, závisí od príčiny, celkového stavu mačky a diagnostických výsledkov..

Neaplikujte sa sami, aby ste nepoškodili zviera domáceho zvieraťa. Všetky manipulácie a terapia by mal predpisovať veterinár.

Ak mačka nie je kastrovaná: dôsledky

Oponenti sterilizácie tvrdia, že na svete existuje nespočet nekastrovaných mačiek, ktoré sa cítia vynikajúco a žijú dosť dlho. Nikto sa nezaoberá bludnými zvieratami, ich počet je obrovský.

Keby však podstúpili operáciu na odstránenie pohlavných žliaz, dokázali by sa vyhnúť zbytočným následkom:

 • Vážne zranenia, hryzenie. Samci pri úteku so ženami bojujú medzi sebou o právo vlastniť územie a spoločníci. Ochromenie: hlboký skus, slzná pokožka.
 • Infekčné choroby. Sexuálne zrelé zviera sa inštinktívne kopuluje. Domáce zviera sa snaží uniknúť z bytu pri hľadaní párenia. V dôsledku kontaktu s túlavou „dámou“ sa „gentleman“ nakazí infekčnou chorobou.
 • Dravec, ktorý opúšťa domov pri hľadaní ženy, je zle prispôsobený životu na ulici a môže spadnúť pod auto.
 • Domáce zviera na ulici je bezbranné, môže ho chytiť flámer za šikanovanie.

Utierajúc preč od majiteľa sa domáce zviera nebude môcť vrátiť. Nevie, ako získať jedlo, a zomrie hladom.

Mačka má po sterilizácii ranu na bruchu: príčiny

Šišky v oblasti pooperačnej švy sa tvoria pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 1. Pooperačné opuchy. Nádor sa vytvára v dôsledku poškodenia veľkej lymfatickej cievy, ktorá bola neúspešne šitá. Hľuza môže mať priemer až 5 cm. Mačka necíti bolesť. Opuch, nesvrbí a ustupuje sám za 3-5 dní.
 2. Akumulácia lymfy: veľké cievy sa hoja pomaly. Lymfy sa nemôžu krútiť ako krv, takže je možný dočasný únik.
 3. Fistuly z ligatúry: sú tvorené v dôsledku dlhodobého zápalového procesu sprevádzaného hnisaním a fúziou tkanív. Vyskytujú sa v mieste švov vyrobených z neabsorbovateľného materiálu.
 4. Kýla: vytvorená v dôsledku nezrovnalostí v pooperačnom šití. Chirurg preťáva niekoľko vrstiev tkaniva. Po odstránení maternice, ako aj pohlavných žliaz sa na peritoneum, svaly brušnej steny a kožu so subkutánnym tkanivom aplikujú stehy. Ak sa v určitom štádiu urobí chyba, vytvorí sa medzera, cez ktorú vypadnú orgány brušnej dutiny. Kýla sa tiež môže objaviť nie z viny chirurga. Ak zviera nie je pokojné, môže dôjsť ku konfliktu s inými domácimi zvieratami alebo so psom a stehy sa oddelia. Na želanie - individuálna vlastnosť domáceho maznáčika, ktorá vedie k odmietnutiu savého materiálu na šitie.
 5. Zväčšená mliečna žľaza. Odstránenie pohlavných orgánov vedie k hormonálnym patológiám.

Ako a čo sa má kŕmiť po kastrácii?

Po operácii môžete mačku nakŕmiť až po 8-10 hodinách a po úplnom prebudení. Ak sa ho pokúsite nakŕmiť skôr, pravdepodobne zvracia. Žalúdok ešte nie je pripravený na jedlo a nemôže ho stráviť. Voda však nemôžete obmedziť, mala by však byť vždy v dostatočnom množstve a prístupnom mieste.

Po operácii je lepšie podávať tekuté jedlo, môžu to byť mäsové vývary, mliečne výrobky, ak nedochádza k intolerancii laktózy. Pokúste sa preťažiť mačací žalúdok, udržiavajte ľahkú stravu. Dočasne vylúčiť:

Krmivo zavádzajte do stravy postupne, môžete ho riediť vodou. Výživa sa musí v budúcnosti udržiavať pod kontrolou. Domáce zviera, zvyknuté na prírodné jedlo, môže jesť hovädzie mäso, zajace, niektoré druhy varenej zeleniny a obilnín. Odporúča sa pravidelne podávať vaše domáce vitamínové prípravky. Kŕmenie jedla zo stola je vysoko nežiaduce.

Po kastračnej operácii, aj keď bola mačka zvyknutá na sušenie jedla, ju vymeňte za špeciálnu pre kastrované mačky. Zavádzajte ho postupne do stravy. Dôvodom pre návštevu lekára je odmietnutie potravy na viac ako 2 dni. Môže to byť spôsobené zápalovým procesom v tele..

Po sterilizácii u mačky pod rázom stehu: čo robiť

V každom prípade sa ohlásia komplikácie veterinárnemu lekárovi. Ak sa vyvinie pooperačný edém, opuchnutý povrch sa ošetrí antiseptickým sprejom, ktorý vytvára ochranný film. Je pozorovaný stav opuchu, v prípade potreby sa vykoná opätovné ošetrenie.

Ak sa vylučuje významné množstvo lymfy, veterinárny lekár nastaví odtok alebo predpisuje prášok na hojenie rán. Abscesy sú otvorené, rany ošetrené antimikrobiálnymi externými látkami.

Ak sa vytvorila prietrž, uskutoční sa druhá operácia..

lieky proti bolesti

Medzi veterinárnymi lekármi neexistuje jednomyseľný názor na taký dôležitý názor. Niektorí odborníci tvrdia, že zviera je schopné zvládnuť ranu samo, bez lekárskej podpory. Iní veterinári hovoria, že zviera to samozrejme zvládne, ale odmietnutím anestézie spáchame neľudský čin a iba zvyšujeme jeho utrpenie.


Lieky proti bolesti vo forme roztokov sa mačke obvykle podávajú subkutánne

Tak či onak je mačka skutočne schopná zvládnuť kastráciu v neprítomnosti pomocných liekov. Rozhodnite sa, čo je dôležitejšie - odmietnutie liekov alebo pohodlná rehabilitácia je na majiteľovi. Väčšina lekárov stále obhajuje potrebu liekov proti bolesti v prvých dvoch dňoch po operácii.

Prevencia hrčiek pod kožou

Prevencia pooperačných komplikácií spočíva v dodržiavaní pokynov veterinárneho lekára. Prvé dni po operácii poskytuje škôlka pokoj, nehrá sa, nepúšťa sa na prechádzku. Povrch stehu sa ošetrí antiseptickým sprejom na hojenie rán v súlade s pokynmi veterinárneho lekára. Po operácii sa zviera umiestni do manžetového gombíka tak, aby sa liečivé švy, ktoré svrbia, neroztrhli. Ak sa mačke podarilo manžetu zložiť, obliecť si krk.

Po odstránení stehu sa opatrný obväz odstráni. Do mesiaca je však vhodné obísť sa bez aktívnych hier..

V prvých dňoch po chirurgickom zákroku je mačke zabezpečené úplné kŕmenie vlhkej konzistencie. Počas tohto obdobia sú vylúčené potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť alebo zápchu. Prívrženci prírodnej výživy sa budú musieť vyrovnať s potrebou presunúť svojich domácich miláčikov do hotových kómy pre sterilizované mačky..

Nedostatok chuti do jedla

V období po operácii vyvstáva otázka výživy mačky?

Podľa väčšiny veterinárnych lekárov je východiskom z tejto situácie intravenózna výživa alebo tekuté jedlo vo forme vývaru, ktorý sa podáva do domáceho zvieraťa z pipety alebo injekčnej striekačky. Počas obdobia zotavenia po sterilizácii sa chuťové preferencie mačiek môžu dosť často meniť, napríklad nejesť jedlo, ktoré sa jej predtým páčilo..

Nemalo by to tiež vyvolávať obavy. Do stravy je potrebné zaradiť vitamíny, ktoré lekár odporučí. Existujú osobitné odporúčania pre kŕmenie mačky počas obdobia zotavenia po sterilizácii. Tieto pravidlá by mali obsahovať:

 • posúdenie množstva spotrebovanej vody a zabezpečenie neobmedzeného prístupu k nej;
 • neustále zvracanie je príznakom „úniku“ z anestézie, a preto sa úplne smie úplne zastaviť kŕmenie;
 • nedávajte zvieraťu príliš veľa potravy;
 • je lepšie zvoliť polotekuté jedlo, ktoré nevyvoláva zápchu.

Podnos

Je logické predpokladať, že bude veľmi ťažké používať podnos pre mačku, ktorá prežila kastráciu prvýkrát. Potreba dostať sa do neho a roztiahnuť ranu spôsobí záchvaty bolesti a negatívne asociácie. Nehnevajte sa na domáceho maznáčika, ak po operácii vyprázdní črevá a močový mechúr na nesprávnom mieste na istý čas. Okrem zažívanej bolesti sa mačka môže zle orientovať aj vo vesmíre a vzdialiť sa od anestézie.


Počas zotavovania môže mačka dočasne odmietnuť podnos kvôli nepríjemnostiam pri používaní

Okrem toho, ak na podnos použijete prírodné drviace plnivo, je vysoká pravdepodobnosť, že sa prach a malé čiastočky dostanú do pitvaných oblastí pokožky, čo môže mať za následok zápal. Preto je po dobu hojenia rán žiaduce mať ako alternatívu podnos s roštom, ktorý nedovolí zvieraťu prísť do styku s plnivom..

Pozývame vás, aby ste sa zoznámili: TOP 20 najväčších zvierat na svete v celej histórii Zeme

Močenie

Zriedkavé vyprázdňovanie močového mechúra po kastrácii je úplne prirodzené. Po prvé, váš miláčik v posledných niekoľkých hodinách spotreboval málo tekutín alebo jedla. Po druhé, močenie je pre zviera stále bolestivou procedúrou, pretože ho nijako neponáhľa.


Ťažké močenie by nemalo zmiasť majiteľov v prvých pár dňoch

Neprepadajte panike, ak v moči vášho domáceho maznáčika vidíte stopy krvi. Z dlhodobej rany môžu vytekať krvné kvapky. Túžby sa vracajú postupne, po niekoľkých dňoch sa mačka zvyčajne vráti do svojho prirodzeného stavu a bez problémov použije podnos.

Ak chcete, vyhnite sa kalužiam v celom dome, môžete skúsiť obliecť domáce zviera do plienky. Mačky však nie vždy podporujú toto rozhodnutie a ponúkajú odpor. Ako si vybrať vhodnú plienku a dať ju na mačku, si môžete prečítať nižšie..


Pampery pre mačky: použitie a náklady

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia.
Existujú témy a problémy, ktoré spôsobujú, že sa rodičia veľmi zaujímajú o svoje dieťa. Jedným z týchto problémov je brušná prietrž u detí. Toto ochorenie je výčnelok brušných orgánov, ktoré sa nachádzajú v herniálnom vaku.
Príjemný čas! Moje meno je Halisat Suleymanova - som fytoterapeut. O 28 rokoch sa liečila rakovinou maternice bylinkami (viac o mojej skúsenosti s liečením a dôvod, prečo som sa stal bylinkárom, si prečítať tu: Môj príbeh).