loader

Hlavná

Žalúdok

Čo robiť, ak má mačka prietrž na bruchu?

Výskyt prietrže u mačky sa pre jej majiteľov stáva vždy nepríjemným prekvapením. To má za následok nielen finančné a časové náklady na liečbu tohto ochorenia, ale môže spôsobiť vážne komplikácie u zvierat av niektorých prípadoch - smrť mačky. Kýla u mačky na žalúdku je obzvlášť nebezpečná, pretože má najnegatívnejší vplyv na telo zvieraťa v porovnaní s inými typmi kýly.

V tomto článku vám povieme príznaky, metódy liečby a možné následky tohto nepríjemného a nebezpečného ochorenia. Tieto odporúčania vám pomôžu prijať správne opatrenia na záchranu domáceho maznáčika a zabránia možnému relapsu choroby.

Čo je kýla

Kýla u mačky je často pastovitý výčnelok v bruchu. Ak je malý, ľahko nastaviteľný a nespôsobuje nepohodlie zvierat, panika za to nestojí. Takéto hernie sa liečia ľahko a bezbolestne, niekedy dokonca aj bez chirurgického zákroku. Nezabudnite však na tento novotvar! Ak nezačnete s liečením kýly, môže sa transformovať na väčšiu formáciu, ktorá vášmu zvieraťu ublíži a tiež nepriaznivo ovplyvní činnosť vnútorných orgánov a krvný obeh..

Ak má mačka kýlu na bruchu, mali by ste sa okamžite poradiť s veterinárnym lekárom a nepokúšať sa vyliečiť zviera sami. V takejto situácii je nesmierne dôležité neodkladať liečbu na neskôr.

Kýly sú vrodené a získané. Príčinou prietrže u dospelých mačiek je najčastejšie mechanické poškodenie (pády, modriny) alebo poruchy tráviaceho systému spôsobené nesprávnou stravou.

Odrody kýly u mačiek

Typ prietrže je určený umiestnením jeho umiestnenia u zvieraťa. Je možné rozlíšiť tieto typy kýly, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u mačiek a mačiek:

 • Pupočná prietrž u mačiek je častejšia ako všetci ostatní. Takéto formácie sú zvyčajne vrodené. Môže sa však získať pupočná kýla. Napríklad sa môže objaviť kvôli nesprávne narezanej pupočnej šnúre. Takáto kýla môže byť tiež spôsobená črevnými chorobami..
 • Naopak, medziobratlová kýla je naopak najmenej bežná. Táto patológia je častejšia u starších mačiek, ktorých vek je vyšší ako 14 - 15 rokov. Ak bola prietrž zistená včas, v niektorých prípadoch je možné ju liečiť lekársky..
 • Inguinálne kýly sa nachádzajú v oblasti ingvinálnej kosti. Ich vzhľad spravidla naznačuje prítomnosť častej zápchy alebo nadúvania u mačky. Tento typ prietrže je oveľa nebezpečnejší práve pre mačky, pretože pri takýchto patológiách sú možné závažnejšie komplikácie ako u mačiek.
 • Membránová prietrž spôsobuje „tok“ orgánov z brušnej dutiny do hrude. Ako správne sú také patológie spôsobené mechanickým poškodením a zraneniami..
 • Perineálna prietrž sa nachádza medzi konečníkom a močovým mechúrom..
 • Perikardiálna peritoneálna kýla je mimoriadne zriedkavá a je charakteristická pre mačiatka, pretože je vrodená. Zvyčajne mačiatka s touto diagnózou umierajú. Kýla vyvíja tlak na srdce, čo vedie k rozvoju srdcového zlyhania a pľúcneho edému.

Príznaky rôznych druhov kýly

Každý typ prietrže má svoje vlastné špecifické prejavy, pomocou ktorých sa dá ľahko určiť.

Najťažšie odhaliť prietrž v ranom štádiu, pretože to môže byť dosť malé a neviditeľné. Okrem toho je ľahko nastaviteľný a mäkký. Okrem toho, taká kýla nespôsobuje mačke nepríjemné pocity, naďalej vedie známy životný štýl, čo zase komplikuje včasné odhalenie výchovy. Vývoj tohto typu prietrže však má za následok výskyt mnohých nových príznakov..

Ak prietrž ovplyvňuje vnútorné orgány, sú možné rôzne príznaky. Mačka môže mať horúčku, zviera bude letargické a slabé. Mačky často olizujú oblasť, v ktorej sa vytvorila prietrž. Ak choroba postupuje, môže sa formovať zápal a zväčšiť sa. V prípade, že prietrž štiepi črevá, má mačka dehydratáciu, chudnutie a zápchu. Ak formácia ovplyvňuje močový mechúr, zviera má bolesti v bruchu a močenie môže byť ťažké.

Ďalej sa zameriavame na špecifické príznaky každého typu prietrže:

 • Pri mačkách sú bežnejšie hernie. Sú to malé formácie, a preto im zvieratá spravidla nevenujú pozornosť. Ak sa však prietrž neodstráni včas, môže to viesť k vážnym narušeniam fungovania močového mechúra alebo maternice. Možno bude potrebné mačku sterilizovať. U mačiek je ingínová hernia oveľa menej bežná. Okrem toho je tento typ útvaru pre mužov menej nebezpečný..
 • Umbilikálna prietrž je mäkká vydutina na bruchu mačky. V prípade, že takéto vzdelávanie neovplyvní vnútorné orgány, nemá prakticky významný vplyv na život mačky. Ak však prietrže prištiepia orgány, u domáceho maznáčika sa môže vyskytnúť zvracanie a môžu sa vyskytnúť črevné a tráviace poruchy. Objaví sa teplota a pri stlačení na konvexnú oblasť mačka pociťuje bolesť. Ak sa táto formácia neprevádza včas, môže sa vyvinúť nekróza a sepsa..
 • Kýla v rozkroku sa najľahšie deteguje tak, že vezmete domáceho maznáčika za predné labky. Potom vzdelávanie „vyniká“. Zvyčajne taká prietrž nespôsobuje zvieraťu nepohodlie, takže si nevšimnete žiadne zjavné zmeny v správaní mačky.
 • Medzistavcová prietrž sa prejavuje narušenou koordináciou pohybu zvierat. Môžu sa vyskytnúť problémy s chôdzou alebo skákaním. Pri závažnejšom priebehu ochorenia sa pozoruje úplná alebo čiastočná paralýza končatín (v závislosti od miesta prietrže). Takéto kýly sa spravidla objavujú u starších zvierat, ktoré tolerujú anestéziu a chirurgický zákrok ako celok oveľa horšie. V závažných prípadoch ochorenia môže vzdelanie spôsobiť vážne poškodenie tkanív miechy, čo následne vedie k centrálnej paralýze;
 • Membránová hernia sťažuje dýchanie mačky. Vyzerá letargicky, sliznice získavajú namodralým odtieňom namodralý odtieň. Vývoj tohto typu prietrže vedie k vzniku pľúcneho edému..

Ak spozorujete ktorýkoľvek z týchto príznakov, mali by ste okamžite kontaktovať svojho veterinárneho lekára. V žiadnom prípade sa nesnažte kýlu liečiť sami! Iba odborník vie presne určiť potrebné opatrenia na záchranu zvieraťa. Ako ukazuje prax, takéto formácie reagujú pomerne dobre na liečbu, ak boli zistené včas. Niektoré hernie sú prítomné už od narodenia, takže ak nájdete podobnú formáciu u vášho domáceho maznáčika, nestrácajte čas.

Liečba prietrže

Väčšina odborníkov súhlasí s tým, že chirurgia je uprednostňovanou liečbou prietrže. Operácia je pomerne jednoduchá a stehy je možné odstrániť po 8 až 12 dňoch. Tento prístup k liečbe je najúčinnejší a tiež zaručuje rýchly návrat zvieraťa do normálneho životného štýlu.

Po operácii by sa malo domáce zviera položiť na prikrývku, aby ste chránili stehy pred infekciou a olizovaním mačkou. Švy by sa mali ošetrovať niekoľkokrát denne antiseptickým roztokom. Ak spozorujete zápal alebo výtok v oblasti stehu, mali by ste okamžite kontaktovať svojho veterinárneho lekára. Je dôležité zabrániť novým komplikáciám..

Ak je však prietrž zviera malé a neškodné, odborník môže predpísať alternatívny spôsob liečby. Lekár upraví vzdelanie a uloží špeciálny fixačný obväz (deka). V závislosti od veľkosti prietrže a individuálnych charakteristík mačky sa musí nosiť od jedného do niekoľkých mesiacov. Ak všetko pôjde dobre, vzdelanie narastie. Tento spôsob liečby nie je veľmi vhodný, pretože mačky sa pohybujú so zvieratami a bude potrebné neustále kontrolovať kvalitu fixácie obväzu a podľa potreby ho opraviť..

V prípade, že máte čo do činenia s diafragmatickou alebo medziobratlovou kýlou, je prístup k liečbe trochu iný. Obdobie rehabilitácie je omnoho dlhšie a zviera si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Je to spôsobené skutočnosťou, že operácie tohto druhu sú zložitejšie a invazívnejšie ako v prípade iných druhov kýly. Najdôležitejšie je poskytnúť zvieraťu mier a náležitú starostlivosť. Je to dôležité najmä v prvých dňoch po operácii, keď je zviera najzraniteľnejšie a oslabené..

predpoveď

Ako ukazuje prax, kýla sa u mačiek liečia pomerne ľahko. Hlavnou podmienkou rýchlej a účinnej liečby je včasná návšteva lekára.

Špecialista bude schopný správne posúdiť situáciu a prijať všetky potrebné opatrenia na liečbu vášho domáceho maznáčika. Zvieratá, ktoré trpeli takýmito patológiami, sa na chov neodporúčajú, pretože faktor dedičnosti kýly u mačiek je veľmi významný. Ak mačiatka majú hernie od narodenia, nepanikárte. V tomto prípade je tiež potrebné čo najskôr vyhľadať pomoc špecialistu..

Sledujte svojich miláčikov, pravidelne ich kontrolujte a dotýkajte sa ich. Toto jednoduché odporúčanie vám pomôže včas nájsť herniu a začať ju liečiť. Pamätajte, že v prípade tejto patológie je hlavným zdrojom čas..

Účinná liečba prietrže u mačiek

Kýla je anatomicky oslabené miesto vo svalovej membráne zvieraťa, do ktorého vnútorné orgány padajú a sú zachytené. U mačiek je to jedna z najčastejšie diagnostikovaných patológií, ktoré sa liečia konzervatívnymi metódami a chirurgickým zákrokom..

Druhy patológií

Existujú dve kategórie prietrže - vrodené a získané. Druhá u dospelých mačiek sa vytvára na pozadí poranení (hrbole, pády) a nesprávneho fungovania tráviaceho systému spojeného s nesprávnou stravou..

Na základe lokalizácie sa rozlišuje niekoľko typov kýly:

 1. Pupočná. Vo väčšine prípadov sú vrodené, ale vyskytujú sa aj tie, ktoré sa objavujú v dôsledku nesprávne rezanej pupočnej šnúry alebo patológie, ktorá sa vyvíja v čreve. Najčastejší vzhľad.
 2. Medzistavcové (najvzácnejšie druhy). Je charakteristická pre staré mačky (od 15 rokov). Moderná medicína má potenciál na liečbu liekmi (podlieha včasnej diagnóze).
 3. Trieslová. Tvorí sa plynatosťou a častou zápchou. Menej nebezpečné pre mačky ako pre mačky.
 4. Bránicový. Príčiny: mechanické poškodenie, zranenie. Vyznačuje sa prechodom orgánov z brušnej dutiny na hrudník.
 5. Rozkroku. Miesto je medzi močovým mechúrom a konečníkom. Pretože sa štípanie nevyskytuje, neoplazma nie je prevádzkovaná, ale je nastavená.
 6. Perikardiálna-peritoneálnej. Vrodené a mimoriadne zriedkavé druhy. Pri tejto diagnóze mačiatka neprežijú, pretože prietrž pritláča srdce, čo vyvoláva zlyhanie srdca a pľúcny edém..

Bez ohľadu na druh choroby ju nemožno ignorovať: v prípade progresie spôsobuje hnisavý absces a v dôsledku toho smrť zvieraťa.

Klinický obraz

Každý z vyššie uvedených typov hernií má charakteristiky toku, podľa ktorých nie je ťažké určiť patológiu. V počiatočnej fáze je prietrž veľmi malá, mäkká, nepostrehnuteľná a prakticky sa neprejavuje. Mačka vedie známy životný štýl a nepociťuje nepohodlie. Ak bola prietrž kýly diagnostikovaná na začiatku choroby, je možné ju napraviť..

V priebehu vývoja ochorenia sa u mačky môže vyskytnúť hypertermia, slabosť, letargia. Cítiť sa nepríjemne, zviera neustále líza miesto s nádorom. Zarastená kýla sa môže zapáliť.

Pri porušení čriev sa pozoruje zápcha, strata hmotnosti, dehydratácia. Ak močový mechúr trpí, močenie môže byť nekontrolovateľné a ťažké, objavia sa bolesti brucha.

Pupočná prietrž je často sprevádzaná zvracaním, poruchami trávenia, bolesťou pri pohmatu brucha..

Stredná prietrž nespôsobuje zvieraťu žiadne nepríjemnosti, správanie zvieraťa sa nemení. Môžete to zistiť vizuálne: ak vezmete mačku za predné nohy, prietrž vyčnieva.

Medzistavcová kýla má výrazný klinický obraz. Majiteľ si všimol, že mačka zhoršila koordináciu pohybov. Zviera je menej aktívne, je ťažké chodiť a skákať. V závažných prípadoch môže dôjsť k úplnej alebo čiastočnej paralýze končatín, poškodeniu tkanív miechy a centrálnej paralýze..

S bránicou prietrže, ktorá sťažuje dýchanie a spôsobuje hladovanie kyslíka, sliznice zvieraťa zmodra. V závažných prípadoch je diagnostikovaný pľúcny edém..

diagnostika

Aby sa diagnostikovala patológia, veterinár musí vykonať vizuálne vyšetrenie zvieraťa, hmatové vyšetrenie na prítomnosť alebo neprítomnosť zvierania (s vonkajším výčnelkom nádoru)..

Ak existuje podozrenie na vnútornú formu hernie charakteristickej pre diafragmatické a medzistavcové patológie, vykonávajú sa také diagnostické testy ako ultrazvuk, MRI, röntgen s kontrastom bária, myelografia. V niektorých prípadoch je predpísaná elektrokardiografia (na sledovanie činnosti srdca).

Liečba, prognóza

Chirurgia je preferovanou liečbou prietrže. Je to celkom jednoduché, odstránenie je možné na ôsmy deň. Obdobie rehabilitácie vo väčšine prípadov prechádza bez komplikácií, zviera sa rýchlo vracia k svojmu obvyklému spôsobu života.

Na mačku je vhodné nosiť prikrývku, aby nebola schopná olízať švy. Aby sa zabránilo infekcii, ošetrená oblasť by sa mala včas ošetriť dezinfekčným roztokom..

Ak dôjde k prepusteniu a zápalu stehov, informujte veterinárneho lekára, ktorý s domácim zvieraťom operoval.

Malé, neuzemnené a nebezpečné útvary spravidla nefungujú. Je to hlavne slabinová prietrž. Je predpísané alternatívne ošetrenie. Veterinár upraví prietrž a potom uloží fixačnú pokrývku, ktorú bude mačka musieť nosiť niekoľko mesiacov (od 1 do 3 na základe individuálneho zdravia mačky)..

Pri úspešnom postupe sa prietrž lieči. Je však potrebné poznamenať, že tento spôsob nie je celkom vhodný. Majiteľ bude musieť neustále sledovať, aby mačka neodtrhla prikrývky av prípade potreby upravila blokovacie zariadenie.

Membránová prietrž vyžaduje odlišný prístup k liečbe. V porovnaní s inými typmi novotvarov je operácia komplikovanejšia, zahŕňa otvorenie hrudníka a návrat všetkých nesprávne umiestnených orgánov na miesto..

Veterinárny lekár šije membránu, potom drží plast, aplikuje špeciálnu sieť alebo svoje vlastné tkanivá. Ak dôjde k porušeniu orgánov, vykoná sa ich resekcia. V počiatočnom štádiu medzistavcovej hernie nie je vylúčená lieková terapia pomocou protizápalových a analgetík..

Motorická aktivita zvieraťa by mala byť obmedzená. Ak sa operácii nedalo vyhnúť, veterinárny lekár odstráni časť stavca spolu so spadnutým diskom a v novotvarovej zóne. Po operácii bude mačka potrebovať úplný odpočinok. Pri rozsiahlom poškodení miechy je indikovaná eutanázia..

Prognóza je vo väčšine prípadov priaznivá. Hlavná vec je včasný proces liečby.

Ako konať doma

Ak existuje podozrenie na patológiu, je potrebné čo najskôr priviesť mačku na veterinárnu kliniku. Väčšina klinických prípadov prietrží je dobre liečená..

Nemôžete sa pokúsiť korigovať prietrž sami, dať nejaké lieky. Neskúsené konanie môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia domáceho maznáčika.

Majiteľ sa musí riadiť pokynmi veterinárneho lekára, poskytnúť mačke najpohodlnejšie životné podmienky, dobrú starostlivosť a vyváženú výživu. Počas niekoľkých dní po operácii je mačka prednostne kŕmená hovädzím vývarom s nízkym obsahom tuku. Ďalej môžete postupne zavádzať šťouchané zemiaky a iné ľahko stráviteľné jedlo..

prevencia

Preventívne opatrenia zahŕňajú pravidelné kontroly, prevenciu úrazov a rýchlu reakciu na problémy s trávením a pohybmi čriev. Veľký význam sa prikladá výžive domáceho maznáčika. Jeho strava by mala byť vyvážená, obohatená o živiny, vitamíny a minerály.

Čo robiť, ak má mačka prietrž na bruchu?

Ak ste sa stali šťastným majiteľom mačiatka, pravdepodobne sa stretne s takým problémom, ako je nepochopiteľné veľké vydutie na bruchu zvieraťa. Spravidla je v tejto fáze najjednoduchšie liečiť chorobu konzervatívnym spôsobom. V tomto článku podrobne preskúmame, čo je prietrž u mačky, ako vyzerá a ako ju možno vyliečiť.

Prečo sa u mačky vyskytuje pupočná kýla

Ohrozené sú novonarodené mačiatka, pretože mačka nezávisle uhryzne pupočnú šnúru svojimi zubami. Spravidla je všetko bez komplikácií, ale niekedy sa niečo môže pokaziť a potom takáto medzera vedie k utesneniu pupočného kruhu. Pri mačke sa vytvára kýla, ktorá zvieraťu zabraňuje užívať si života. Tento novotvar veľmi silno tlačí na vnútorné orgány zvieraťa, čo si vyžaduje okamžité ošetrenie, ktoré môže poskytnúť iba veterinárny lekár..

Ako sa lieči pupočná kýla?

Väčšina majiteľov, ktorí majú podozrenie, že ich mačiatko má pupkovú prietrž, sa snaží túto chorobu liečiť sami. Zaberie to iba drahocenný čas, ktorý by sa mal stráviť pri operatívnej návšteve veterinárneho lekára. Po vizuálnom vyšetrení lekár môže predpísať otepľovanie, ktoré sa vykonáva výlučne v zdravotníckom zariadení. Ak vykonáte podobný postup doma, nebude mať zmysel a čas sa nenávratne stratí. Zohrievanie však nie vždy zachráni pred takou katastrofou. Potom musíte zviera ošetriť konzervatívnymi metódami.

  Hlavnými výhodami konzervatívnej liečby sú nasledujúce faktory:

 • Zviera nebude cítiť bolesť;
 • Kýla sa dá ľahko odstrániť;
 • Stehy, ktoré urobil lekár, sa dajú ľahko odstrániť už 10. deň po zákroku;
 • 100% spoľahlivosť výsledku, a to prietrže sa neobjaví znova a znova.
 • Náš profesionálny chirurg "I-BET" s rozsiahlymi skúsenosťami za rozumnú platbu bude schopný vykonať chirurgický zákrok. Pred vykonaním operácie sa odporúča vykonať určitú sériu testov, aby sa zistili možné kontraindikácie intervencie. S každou z nich tiež podpíšeme zmluvu o poskytovaní služieb.

  Po úspešnom dokončení chirurgického zákroku by sa malo zvieraťu položiť špeciálna prikrývka, ktorá pomôže vyhnúť sa česaniu a iným nepríjemným faktorom, ktoré môžu komplikovať ďalšiu liečbu. Rovnakým spôsobom sa lieči pupočná kýla u staršej mačky.

  Hernia: prevencia

  Najlepšou prevenciou pupočnej kýly je snáď jemná masáž brucha mačiatku v prvých hodinách po narodení. Ak sa narodili mačiatka a obrátili ste sa na lekára, môže vám odporučiť nalepiť pupok na mačiatko pomocou pásovej pomôcky, ktorá pomôže zabrániť vstupu všetkých druhov infekcií do otvorenej rany a tiež uzavrie herniové brány. Lekár môže tiež urobiť špeciálnu injekciu, ktorá sa ponúka po operácii. Nezabudnite, že prietrž v mačiatku na bruchu by sa mala liečiť čo najskôr, aby sa predišlo možným komplikáciám. Umbilikálna prietrž môže byť tiež u dospelých mačiek. Nie je však také veľké riziko ako práve narodené mačiatko.

  Membránová hernia u mačky

  Membrána sa pri mačke najčastejšie získava napríklad po páde mačiatka. Tento defekt je zreteľne viditeľný pri röntgenovom vyšetrení - vnútorné orgány sú doslova vtlačené do bránice, čím sa napínajú a natrhávajú. Membrána hernie sa u mačky tiež nemusí zistiť okamžite, ale až potom, ako zviera zje barium bahenný. Až potom je možná druhá štúdia..

   Majiteľ mačiatka by mal venovať pozornosť týmto príznakom:

 • Apatický stav;
 • Laboratórne dýchanie;
 • Tvrdý, ťažký pulz;
 • Niekedy - pľúcny edém;
 • Znížená chuť do jedla.
 • Všetky tieto príznaky sa dajú ľahko zamieňať s inými chorobami, a preto sa odporúča urobiť röntgen a ultrazvuk. Táto prietrž sa lieči výlučne chirurgickým zásahom: prietrž sa odstráni, črevné slučky sa umiestnia dovnútra a poškodená bránica sa zošije. K mačacej diafragmatickej prietrži sa zaobchádza rovnako. Obdobie zotavenia je dlhé a ťažké, ale potom bude vaše zviera úplne zdravé. Kýla v mačiatku na žalúdku by sa mala liečiť čo najskôr, pretože takáto patológia skutočne bráni dieťaťu v normálnom raste a vývoji. Pupočná prietrž u mačky a mačiatka je teraz úspešne liečiteľná, hlavnou vecou je nezačať s ochorením a pri prvom podozrení vyhľadať pomoc lekára..

  Prevencia - bránica prietrže u mačky

  Profylaxia prietrže bránice by mala byť súčasťou každodennej starostlivosti majiteľa o mačku. Je to on, kto je schopný poskytnúť zvieraťu úplnú bezpečnosť. Aby ste to dosiahli, vyvarujte sa pádu av pooperačných obdobiach zabezpečte, aby sa zviera pohybovalo čo najmenej.

  Prečo by sa pri liečbe tohto ochorenia malo ísť na „I-BET“?

  Veterinárne centrum „Ya-Vet“ má najmodernejšie vybavenie, najkvalifikovanejších lekárov a má tiež veľmi pohodlnú službu - návštevu veterinárneho lekára doma. Spoločne sú tieto výhody dokonale doplnené primeraným poplatkom za poskytnutú pomoc. Už sme dostali stovky a tisíce vďačných pripomienok od zákazníkov, ktorí k nám prišli na vyšetrenie a ošetrenie. Toto je možno najlepší dôkaz, že stále existuje skutočná a spoľahlivá služba.!

  Akákoľvek choroba by sa mala diagnostikovať včas, a preto by sme nemali šetriť čas a energiu, aby sme milovaného mačiatka opäť priviedli na veterinárne vyšetrenie, pretože včasná prevencia pomôže predchádzať širokému spektru chorôb vrátane kýly najrozmanitejšej etiológie..

  Používame iba najmodernejšiu anestéziu, ktorá bude určite pre zdravie mačiatka bezpečná, pretože jeho telo ešte nie je dostatočne silné, a preto by sa výber lieku mal vykonávať s osobitnou presnosťou..

  Ako nelieči pupočníkovú prietrž u mačiatka, prietrže pri mačke

  Veľa podozrivých na chorobu, ako je kýlová mačka v ich beštine, sa mnohí majitelia ponáhľajú na web, aby našli jednoduchý a cenovo dostupný spôsob liečby tohto nádoru..

   Existuje však veľa zákazov určitých činností, ktoré by sa nemali robiť, ak chcete zachrániť život mačiatka:

 • Neuvoľňujte ani neprerušujte lieky spontánne. Mnohé z nich majú širokú škálu kontraindikácií;
 • Ak sú v dome deti, nenechajte ich stlačiť choré dieťa;
 • Neposlúchajte slepo rady priateľov, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou nemajú veterinárne vzdelanie;
 • Počas liečby a života kŕmiť mačiatko škodlivými látkami;
 • Neignorujte veterinárnu prehliadku..
 • Všetky tieto tipy ukazujú, ako NEMAŤ liečené zviera. Ak v blízkej budúcnosti nebudete môcť navštíviť veterinárne stredisko sami, dôrazne odporúčame, aby ste zavolali lekára.

  Volanie lekára doma je cenovo dostupná služba na I-BET. Navyše sa to dá urobiť aj v noci, pretože nikdy nemôžeme predpovedať sekundu, keď to bude pre domáceho maznáčika zlé. Preto máme nepretržitý prevádzkový režim a každý majiteľ môže prísť k nám so svojím priateľom dokonca aj o 4 ráno..

  Ako rozpoznať kýlu pri mačke a z čoho pozostáva ďalšie ošetrenie

  Liečba všetkých druhov prietrže

  HERNIA (lat: hernia)

  - choroba charakterizovaná narušením integrity stien dutiny (svalové tkanivo, serózna membrána, chrupavka) s tvorbou patologických dier, cez ktoré padajú vnútorné orgány a tkanivá.

  V závislosti od lokalizácie sa rozlišujú nasledujúce typy kýly:

  1. pupočnej

  - vyvíja sa spravidla kvôli vrodenej anomálii pupočného krúžku, ktorý sa po narodení netiahne. Tento typ prietrže je najbežnejší, nachádza sa v pupku. Omentum (mastný film potrebný na utesnenie brušnej dutiny v prípade poškodenia) opúšťa hlavne herniálny vak. Ak je kýla veľká, niekedy môžu črevné slučky vypadnúť. Prietrž môže niekedy vyjsť z pupka a pohybovať sa akýmkoľvek smerom pozdĺž povrchu brušnej alebo dokonca hrudnej dutiny. tanínová

  - zvyčajne sa vyvíja v prípade vrodených defektov alebo slabého veku anastomóz (fúzia svalov a membrán), zriedka v prípade zranenia. Vznikol v slabinách, odtiaľ názov. Obsah herniálneho vaku je častejšie omentum, ale črevné slučky, maternica a mechúr môžu niekedy vypadnúť. rozkrok

  - vyvíja sa spravidla u starších pacientov, najmä u mužov, v dôsledku napínania a slabosti membrán trieslového prstenca. Predisponujúce faktory sú: chyby vo výžive, spôsobujúce zápchu, zväčšená prostata, obezita a ďalšie. Tento typ prietrže sa tvorí v subkaudálnej oblasti. Brušná prietrž

  - zvyčajne sa vyvíja v dôsledku zranenia. Veľmi variabilný objem a obsah herniálneho vaku. Môže byť sprevádzané vážnym poškodením vnútorných orgánov a rozvojom peritonitídy. diafragmatickej

  - vyvíja sa zvyčajne v dôsledku zranenia. U mačiek sa často vyskytuje v prípade zranenia vo veľkých výškach, ktoré dostanú pri páde z okna, najmä na jar. Tento typ prietrže sa vyskytuje v prípade prasknutia bránice (serózne-svalová septa oddeľujúca hrudnú a brušnú dutinu) a premiestňovanie orgánov brušnej dutiny do hrudníka. Variantom tohto typu prietrže môže byť hiátová prietrž, ktorá sa vyznačuje zasunutím časti žalúdka do hrudnej dutiny v dôsledku narušenej fúzie pažeráka s bránicou. Hiátová prietrž je často vrodená a brachycefalické (krátkozraké) plemeno ich predisponuje. medzistavcových

  - Toto je špeciálny druh prietrže. Na rozdiel od ostatných to nie je spojené s brušnou dutinou. Tento typ prietrže sa vyskytuje v medzistavcových platničkách, ktoré pozostávajú z chrupavkového prstenca (fibrinózna chrupavka) a buničitého jadra (hyalínová chrupavka). Disky poskytujú relatívnu flexibilitu chrbtice a absorbujú stavce pri pohybe. Medzistavcové prietrže sú spontánne. Psy trpasličích plemien ich predisponujú, najmä jazvečíky. U mačiek sa zriedka vyskytuje podobný typ prietrže..

  Druhy patológie

  Špecialisti rozdeľujú hernie u mačiek na tie, ktoré dostala pri narodení, a tie, ktoré boli v procese života „zarobené“. V prvom prípade vznikajú v dôsledku rôznych porušení vo vývoji plodu, keď bol ešte v lone. Druhá možnosť sa prejavuje v dôsledku neobvyklého prekročenia schopnosti zvieraťa vykonávať alebo vážneho zranenia.

  Ďalšia klasifikácia choroby spočíva v rozlíšení kýly podľa ich dislokácie na tele domácich miláčikov. Tie obsahujú:

  1. Typ membrány. Vyskytuje sa v dôsledku premiestnenia vnútorných orgánov mačky z brušnej dutiny do hrude. To sa deje cez také zraniteľné a krehké časti bránice, ako sú oblasti pripojenia k hrudnej kosti alebo cez otvor pažeráka. Štatistické údaje ukázali, že vo väčšine prípadov sa muscipioovaní pacienti dostanú na operačný stôl s touto diagnózou v dôsledku zranení.
  2. Medzistavcový typ. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzistavcový disk zvieraťa je premiestnený priamo do kanála stavcov, kde je stlačený. Takáto kýla prakticky nie je ohrozená mačiatkom, trpia tým iba jedinci, ktorí dosiahli vek nad 14 - 15 rokov..
  3. Perikardiálna-peritoneálnej. Vo veterinárnej praxi sú veľmi zriedkavé. Vyjadrené v skutočnosti, že orgány z brušnej dutiny do hrudnej klietky intenzívne komprimujú srdce, čo vyvoláva jeho dysfunkciu. Úmrtnosť na toto ochorenie je mimoriadne vysoká, pretože sa zhoršuje pľúcnym edémom a akútnym srdcovým zlyhaním..
  4. Pupočná prietrž u mačiek je častejšie vrodená ako získaná. Pre patológiu je charakteristický výstup z tukového tkaniva, mezentérie alebo slučky čreva do vláknitého prstenca, po ktorom nasleduje stlačenie.
  5. Typ rozkroku. Jeho hlavná lokalizácia je medzi maternicou mačky. V tomto prípade domáce zviera často kvapká časť močového mechúra, pobrušnice alebo samotnej maternice. Nenechajte sa zovrieť a dobre nasadiť.
  6. Inguinálna kýla sa nachádza u mačky v mieste, kde semenný kanál vstupuje do mieška (u mužov) a u žien - do trieslového kanálika. Je charakteristické, že u žien je vyvolaná takými problémami gastrointestinálneho traktu, ako je zápcha a plynatosť..

  príčiny

  Toto sú hlavné dôvody rozvoja pooperačných hernií u sterilizovaných mačiek:

  • „Samostatná činnosť“ zvieraťa, ktorému sa podarilo samostatne odstrániť švy. Veľmi častý a veľmi nebezpečný dôvod. Kýla je navyše zďaleka najhoršia. Ak sa nič neurobí, domáce zviera môže otvoriť šev ešte viac, doslova „bez vnútorností“.
  • Nízka kvalita prevádzky. Ak je dĺžka rezu dlhšia ako je potrebné, oslabené svalové tkanivo nemusí byť schopné vydržať, v dôsledku čoho sa vnútorné orgány dostanú pod žalúdok pod kožu..
  • Stáva sa to pri obsluhe príliš starých domácich miláčikov. Ich svalové tkanivo je už oslabené kvôli čisto príčinám súvisiacim s vekom, operácia môže len urýchliť vzhľad prietrže. Klasická sterilizácia dutín je obzvlášť nebezpečná. Ak je to možné, pre starších domácich miláčikov je oveľa lepšie pracovať s laparoskopickou sterilizáciou.
  • Nepriame účinky anestézie. Z tohto dôvodu môže zviera spadnúť aj v úplne bežných každodenných situáciách, v iných prípadoch nepredstavujúcich žiadne nebezpečenstvo. Najnepríjemnejšou vecou nie sú ani modriny: v dôsledku neúspešného pádu môže mačka, ktorá má niekedy neuveriteľnú plasticitu, ľahko zlomiť labku (alebo dokonca viac ako jednu). Okrem toho môže mať stehy, a to je priamou príčinou hernia sac.

  Príznaky choroby

  Príznaky patológie úplne závisia od dislokácie prietrže a orgánov, ktoré boli stlačené. Vzhľadom na to zvažujeme každú odrodu podrobnejšie.

  Membránová prietrž

  Zviera sa stáva apatickým a neaktívnym. Postupom času sa objavujú problémy s dýchaním - dýchavičnosť alebo záchvaty astmy. Pravidelné hladovanie kyslíka v tele spôsobuje, že sliznice mačky mačkajú na modrú. Vo zvlášť ťažkých prípadoch je pľúcny edém veľmi pravdepodobne vyvolaný tlakom brušných orgánov na veľké cievy tela domáceho zvieraťa..

  Pupočná prietrž

  V bruchu je zreteľne viditeľný výčnelok tkanív. Je hebký na dotyk a nespôsobuje bolestivé reakcie mačiek na palpácii. Ak sa štípanie nevyskytlo, potom sa patológia po stlačení „vloží“, keď na ňu kliknete. V opačnom prípade sú možné príznaky, ako je horúčka, bolesť počas prehmatávania a silné zvracanie. V prípade, že lekárska pomoc nie je poskytnutá včas, prietrž pupka môže spôsobiť sepsu a smrť priľahlých tkanív. Tento druh ochorenia je charakteristický pre mačiatka, najmä vo veku 3 týždňov, ktoré prerušujú pupočnú šnúru príliš blízko žalúdka..

  Inguinálny typ

  Navonok pripomína malú mäkkú guľu na spodku brucha. Abdominálna prietrž je u mačiek veľmi častá. Bezbolestná forma choroby nemôže zviera na ňu nijako reagovať. V budúcnosti však môže taká kýla viesť k prolapsu močového mechúra alebo maternice v spoločenskom zvierati. Výsledkom je úplná neplodnosť alebo prasknutie močového mechúra a následný stav šokov.

  Typ rozkroku

  To sa netýka mačky, ani pri intenzívnej palpácii. Nezasekne sa a je dobre vtlačený do tela. Navyše, ak vezmete domáceho maznáčika za predné labky a zdvihnete ho, prietrž sa zväčší a ak pri zadných nohách naopak, zníži sa.

  Medzistavcová prietrž

  K lokalizácii choroby dochádza v bedrových stavcoch mačky. Normálna aktivita pohybového aparátu mačky je narušená, v dôsledku toho sa začne pohybovať strnulo, chôdza sa stáva trasúca sa, pre ňu je ťažké skočiť a vyšplhať sa po schodoch. V priebehu času to vedie k atrofii svalov nôh a čiastočnej paralýze. Ak zovretá miecha podľahne závažným degeneratívnym zmenám, je veľmi pravdepodobné úplné ochrnutie. S tým sa nedá nič robiť, pretože porážka sa týka tkanív miechy, ktoré ležia príliš ďaleko a robia akýkoľvek zásah zbytočným..

  Príznaky ako zvracanie alebo hnačka, vyčnievajúce tkanivo horúce na dotyk a mačka intenzívne olizuje zasiahnutú oblasť, sa môžu stať ďalšími príznakmi ktorejkoľvek z hernií (so zvieraním). Majiteľ by mal tieto príznaky starostlivo sledovať, a ak k nim dôjde, okamžite domáceho miláčika privolajte k lekárovi.

  Ako vyzerá šev?

  Sterilizácia je chirurgický zákrok, ktorý zahŕňa úplné alebo čiastočné odstránenie orgánov reprodukčného systému u mačky. U mačiek sa chirurgický zákrok nazýva kastrácia. Po kastrácii a sterilizácii je potrebné dôkladné ošetrenie stehu, ktoré pomôže predchádzať zápalu, hnisaniu a urýchleniu hojenia. Jazva s náležitou starostlivosťou sa stáva neviditeľnou.
  Pri akejkoľvek metóde sterilizácie sa na ranu umiestnia stehy, ktoré môžu byť na bruchu alebo na boku. Zriedkavo je rez narezaný škrupinou, častejšie sa používajú syntetické nite absorbujúce nite. Stehy po sterilizácii mačiek sa aplikujú dvoma spôsobmi:


  Na uzavretie rany je možné použiť samo-absorbovateľné stehy..

  • Klasický. Používajú sa špeciálne vlákna, ktoré nerozlišujú - kapron, hodváb. V závislosti od typu sterilizácie sa vytvorí kontinuálna alebo nodulárna šva..
  • Uzlové alebo kontinuálne intradermálne šitie. Ako materiál na šitie sa používajú absorpčné stehy. Vnútorné švy nemusia byť odstránené.

  Do mačiek bezdomovcov, u ktorých nie je možná pravidelná starostlivosť, sa odporúča, aby sa neabsorbovali vnútorné kozmetické švy. Okrem toho je rana pri tomto spôsobe šitá príliš agresívne domáce zvieratá, ktoré pod zámienkou nedovoľujú majiteľovi spracovať a obliecť ranu..

  Diagnóza choroby

  Diagnóza vonkajšieho výčnelku je založená na klinických príznakoch choroby, ako aj na palpácii, vďaka ktorej je odborník schopný určiť prítomnosť alebo neprítomnosť zvierania. Ak má mačka podozrenie na internú formu patológie (medzistavcové alebo diafragmatické odrody), budú potrebné ďalšie diagnostické postupy vrátane ultrazvuku, röntgenového žiarenia, myelografie a MRI..

  Membránová hernia sa dá zistiť rôntgenovým žiarením. Presnosť diagnózy zvýši kontrast bária, ktorý sa zavedie do tela domáceho zvieraťa kŕmením potravou, do ktorej sa pridá prášok. To určí lokalizáciu črevných slučiek. Elektrokardiografia je tiež prijateľná na monitorovanie normálneho fungovania srdca mačky.

  Foto prietrže u mačiek

  Pomôžte stránkam zdieľať s priateľmi

  Terapeutická terapia

  Liečba je rozdelená na dva typy: konzervatívny a operatívny. Prvá možnosť je ideálna pre prípady, keď kýla je mierne vyčnievajúca a štípanie úplne chýba. Najčastejšie sa bez chirurgického zákroku vylučujú ingvinálne formy choroby. Pri tomto spôsobe liečby mačka nosí odťahovú prikrývku, ktorú bude musieť nosiť niekoľko mesiacov v rade a vydutie pred ňou stanoví lekár. Defekt brucha je v tomto prípade schopný liečiť sa nezávisle.

  Ak veterinárny lekár po stanovení diagnózy zistí, že konzervatívna liečba neprinesie pozitívny výsledok, bude potrebná hernia. Okrem toho sa operácia vykonáva bez toho, aby došlo k jej zovretiu podľa tejto schémy: vyčnievajúci orgán je nastavený a rana je zošitá. A pri stlačení podľa tohto: hernia taška je úplne vyrezaná spolu s tými vnútornými orgánmi, ktoré boli v nej uchytené..

  Zvláštnu pozornosť si zasluhujú bráničné a medzistavcové formy prietrže. V prvom prípade lekár otvorí hruď zvieraťa a orgány, ktoré sú do nej vtiahnuté, sú zasunuté späť do brušnej dutiny. Potom je bránica šitá, ale predtým lekár vykoná plastickú operáciu aplikáciou špeciálnej sieťky na túto časť tela mačky alebo pomocou priľahlých tkanív. Ak sú orgány poškodené, pripravte sa na to, že bude potrebná ich resekcia. Je dôležité, aby majitelia pochopili, že mačka bude musieť po operácii starostlivo sledovať. Pomôže to zabrániť kolapsu pľúc alebo krvnému obehu v hrudnej kosti..

  V prípade medzistavcových hernií v skorých štádiách je možná medikácia. Účinne sa osvedčili tak steroidné (prednizolónové), ako aj nesteroidné (Rimadil) lieky. Upozorňujeme, že po dobu 1 až 2 mesiacov budete musieť dodržiavať obmedzenia pohybu fúzaného domáceho maznáčika. Ak sa choroba objavila neskoro, chirurgicky sa odstráni vyzrážaný disk a časť stavcov v mieste lokalizácie patológie. Po operácii bude zviera vyčerpané, takže mu budú predpísané cykly vitamínov a úplný odpočinok. Bohužiaľ, ale táto prietrž v neskorších fázach je nevyliečiteľná. Aby ste mačku nemučili, lekár vám odporučí používať eutanáziu.

  Domáca liečba

  Na liečbu tohto ochorenia môžete použiť niekoľko metód - poraďte sa s odborníkom alebo sa liečte sami. Keď je prietrž napraviteľná, môžete ju skúsiť vyliečiť doma. Domáce zviera by malo oholiť brušnú stenu, odstrániť vlasy a pravidelne masírovať miesto. Môžete tiež prilepiť náplasť mincami alebo gombíkom.

  Existuje radikálnejšia metóda, môžete vziať alkohol 96% a vstúpiť okolo pupočného kruhu do svalov. Potom by sa mala prietrž odstrániť.

  Tieto postupy však musí vykonať skúsený veterinár, inak môžete domáceho zvieraťa poškodiť.

  Môže sa stať, že prietrž je napraviteľná, ale stále rastie. V takom prípade by ste sa mali poradiť s lekárom o ďalšej liečbe. Kýla je odstránená, zviera naďalej vedie rovnakým spôsobom života.

  Kýlová chirurgia sa nepovažuje za ťažkú, takže vo väčšine prípadov končí úspešne.


  Masírujte mačiatko s pupočnou kýlou

  Neskladajte operáciu, inak môžu vzniknúť komplikácie. Porušenie. Keď slučka vstúpi do čriev, môže dôjsť k jej zovretiu, čo ďalej zhoršuje prietok krvi. Tento proces spôsobí smrť vnútorných tkanív s následným vývojom ďalších chorôb. V takom prípade môže zviera uhynúť.

  Prevencia ochorenia

  Preventívne opatrenia na zabránenie výskytu prietrže u mačkaného domáceho maznáčika sú pri realizácii pomerne jednoduché. Tie obsahujú:

  1. Rýchla reakcia na problémy s trávením a pohybmi čriev.
  2. Chovatelia čistokrvných mačiek by mali obmedziť počet párení a narodení svojich domácich miláčikov.
  3. Majiteľom žijúcim v horných poschodiach sa neodporúča dovoliť, aby zviera spalo na parapete alebo sa voľne pohybovalo pozdĺž rímsy. Snažte sa zbytočne neotvárať okná a balkóny, aj keď mačky a zdatní predstavitelia fauny často nepočítajú svoju silu a spadnú.
  4. Postupujte podľa potravy mačky, obohatte ju o vitamíny a minerály.
  5. Vyhnite sa zbytočne intenzívnemu cvičeniu domáceho maznáčika.

  Kýla je závažné ochorenie, ktoré ho môže zmrzačiť a zabiť, ak majiteľ nebude dbať na zdravie svojho zvieraťa. Aby sa predišlo patológii, pomôže vám niekoľko vyššie uvedených odporúčaní, ako aj plánované vyšetrenia u veterinárneho lekára najmenej raz mesačne..

  Kýla pri mačke

  Bohužiaľ, naši miláčikovia nie sú chránení pred vývojom prietrže. Niekedy toto ochorenie nespôsobuje zvieraťu značné nepríjemnosti, ale niekedy je zviera prietrže mačky, čo spôsobuje ťažkú ​​bolesť a nepohodlie. Čo robiť, ak má mačka alebo mačka prietrž, skúste zistiť, aký je súčasný článok.

  Čo je kýla

  Kýla u mačky alebo mačky je vyčnievanie vnútorných orgánov peritonea (napríklad maternice u samíc alebo čriev) pod kožou do intermuskulárneho priestoru alebo vnútorných dutín prostredníctvom získaného alebo prirodzeného otvoru. Napríklad muži majú prietrž močového mechúra po neúspešnom kastračnom postupe alebo prolaze maternice - prietrž pri mačke po sterilizácii.

  Kýla u mačiek pozostáva z herniálneho vaku - natiahnuté peritoneálne tkanivá, hernálny golier - vrodenú alebo získanú dieru a herniálny obsah - orgán (alebo časť orgánu), ktorý vyčnieva cez susedné tkanivá. Kýly sú vrodené a získané. A často je také ochorenie zdedené.

  Ak nepripnuté kýly spravidla neprinášajú zvieratám hmatateľné nepríjemnosti, potom, keď sa zvierajú, pri zatlačení hernálneho vaku do herniálneho portálu sa určite vyskytne bolesť..

  Aké sú príčiny kýly

  Hernia, ako sme zistili skôr, je niekedy vrodená v dôsledku defektov v brušnej stene, ale častejšie sa táto patológia vyvíja v priebehu života v týchto prípadoch:

   Komplikácie po operácii brucha (vrátane odstránenia reprodukčných orgánov, takzvanej pooperačnej prietrže);

  Komplikácia po kastrácii;

  Mechanické poranenie brušnej dutiny;

  Napínanie peritoneálneho tkaniva v starobe;

 • Tehotenstvo a komplikácie po pôrode.
 • Druhy kýly u zvierat

  V mieste ochorenia sa delí na tieto typy:

   Pupočná prietrž - zdanlivo mäkká malá formácia v pupku, ktorá sa pri stlačení na žalúdok ľahko skrýva vo vnútri (za predpokladu, že nedochádza k jej stlačeniu). Herniovým obsahom v tomto prípade sú zvyčajne črevné slučky vyčnievajúce z pupočného prstenca. Vo väčšine prípadov je pupočná kýla vrodenou chybou, ktorá v niektorých prípadoch sama zmizne bez akejkoľvek liečby;

  Inguinálna hernia je patológia, pri ktorej peritoneálne orgány „vykukujú“ cez trieslovinový kanál. Najčastejšie sa tento problém vyskytuje u mačiek po komplikáciách spojených s nosnými mačiatkami a pôrodom, ako aj u žien, ktoré trpia problémami s črevami - zápchou, zvýšenou tvorbou plynov. U mužov existuje také ochorenie, ale zvyčajne je vrodená kýla pri mačke na bruchu;

  Medzistavcová hernia je zriedkavá patológia, ktorá sa zvyčajne diagnostikuje u mačiek vo veľmi pokročilom veku (nad 12 rokov) v dôsledku zhoršenia stavu stavcových platničiek. Takéto ochorenie je vyčnievanie miechy a jej koreňov z miechového kanála. V dôsledku choroby môže byť postihnutá akákoľvek časť chrbtice, ktorá spravidla porušuje koordináciu zvieraťa a niekedy úplne znehybňuje nešťastného domáceho miláčika;

  Perineálna alebo perineálna kýla - vyčnievanie peritoneálnych orgánov (napríklad prostaty, čriev, močového mechúra) do subkutánneho priestoru v blízkosti konečníka. Je častejšie diagnostikovaná u mačiek v starobe ako u mačiek. U žien je perineálna prietrž obvykle umiestnená v blízkosti genitálnej pukliny;

 • Membránová prietrž - prienik peritoneálnych orgánov pod bránicu mačky spravidla takmer vždy v dôsledku vážneho zranenia (nehoda, pád z výšky, rozdrvenie závažiami, poranenia rany atď.). Pohlavie a vek zvieraťa tu samozrejme nehrajú žiadnu rolu. V zriedkavých prípadoch však také patológie môžu byť vrodené kvôli rôznym defektom bránice. Zákernosť tohto druhu prietrže spočíva v tom, že zatiaľ neexistujú žiadne alarmujúce príznaky a ultrazvuk alebo röntgenové lúče neposkytujú úplný obraz o chorobe..
 • Príznaky hernie u mačiek

  Príznaky prietrže priamo závisia od miesta, kde sa nachádza:

   Známkou pupočnej kýly je malý mäkký vak uprostred brucha, ktorý sa po jedle zvlášť rozoznáva. Pri kliknutí na takú prietrž mačka nepociťuje bolesť, ak nedochádza k jej zvieraniu. Zovretú pupočníkovú prietrž možno rozoznať podľa nasledujúcich príznakov: vracanie, bolesť v pobrušnici, horúčka;

  Inguinálna hernia sa dá rozpoznať prítomnosťou malej mäkkej formácie v dolnom bruchu (slabín). Ak sa mačka nelieči včas, prietrž sa znateľne zväčší, čo ovplyvní chôdzu zvieraťa. V dolnej časti brucha bude cítiť nepohodlie. Príznaky svrbenej prietrže sú nauzea a vracanie, problémy s pohybmi čriev a niekedy aj močenie;

  Medzistavcová kýla sa prejavuje porušením motorických procesov. Najdôležitejšia ostrihanie začne najprv krívať na jednej alebo dvoch nohách, potom sa môže zastaviť úplne kvôli rozvinutej paralýze;

  Aby ste zistili, že mačka má hlienu na perineu, môžete to urobiť: keď zviera zdvíhate smerom nahor v predných nohách, zvyšuje sa formácia v dolnom bruchu, v zadných nohách sa znižuje. Ak je prietrž veľmi veľká, zviera môže mať problémy s močením, ako aj so zmenami chôdze;

 • Pri diafragmatickej prietrži často neexistujú rušivé zvončeky. Ak je prietrž veľká, môžu sa vyskytnúť príznaky, ako je grganie, odmietnutie jesť (alebo zlá chuť do jedla), nadúvanie, problémy s dýchaním (mačka môže mať silné bolesti v hrudnej kosti). V niektorých prípadoch je možný pľúcny edém a zlyhanie srdca. Anémia sa zriedka vyvíja.
 • Liečba hernie mačky

  Malé kýly zatiaľ nespôsobujú mačkám vážne nepohodlie, to však neznamená, že liečba nie je vôbec potrebná. Ale majiteľ sám nebude schopný pomôcť jeho miláčikovi. Najprv by ste mali navštíviť úrad veterinárneho lekára, aby ste zistili presnú diagnózu. Odborník určite predpíše röntgenové a ultrazvukové vyšetrenie, MRI, myelografiu, ak existuje podozrenie na medzistavcovú prietrž.

  Keď odborník pozná diagnózu, pravdepodobne bude potrebná hernia mačky - jediná možnosť liečby. Nečakajte, že prietrž sa stiahne sama. Ak nedochádza k zvieraniu pupočníkovou, trieslovinovou a perineálnou prietržou, lekár nastaví vnútorné orgány na svoje „správne miesto“ a zošije sa diera, cez ktorú prenikli do susedných tkanív. Pri zatlačení je hernálny vak so všetkým obsahom úplne odstránený, pokiaľ je to možné. Po operácii sa mačací žalúdok položí ochranná deka - bariéra proti infekcii a olizovaniu.

  Pri medzistavcovej prietrži sa zvieratám injekčne podávajú steroidy a nesteroidné lieky proti zápalom a lieky proti bolesti. V mieste vzniku prietrže sa postihnutý disk a stavce odstránia. Váš lekár môže odporučiť, aby ste vymenené disky vymenili za implantáty. Počas liečby musí majiteľ sledovať aktivitu mačky: mal by sa vylúčiť skákanie z výšky, padanie, rýchly beh.

  Operácia odstránenia prietrže u mačky alebo mačky je jediným správnym riešením, ak sa vnútorné orgány posunú do oblasti bránice. V priebehu lekárskeho zákroku sa orgány umiestnené pod bránicou buď odsunú alebo čiastočne odstránia.

  Kýla u mačiek: príčiny, príznaky, účinné metódy liečby

  Čo je kýla

  Kýla alebo mačka

  - Jedná sa o vyčnievanie vnútorných orgánov pobrušnice (napríklad maternice u žien alebo čriev) pod kožu do získaného alebo prirodzeného otvoru do intermuskulárneho priestoru alebo do vnútorných dutín. Napríklad muži majú prietrž močového mechúra po neúspešnom kastračnom postupe alebo prolaze maternice - prietrž pri mačke po sterilizácii.

  Kýla u mačiek pozostáva z herniálneho vaku - natiahnuté peritoneálne tkanivá, hernálny golier - vrodenú alebo získanú dieru a herniálny obsah - orgán (alebo časť orgánu), ktorý vyčnieva cez susedné tkanivá. Kýly sú vrodené

  a
  nadobudnutý
  . A často je také ochorenie zdedené.

  Ak nepripnuté kýly spravidla neprinášajú zvieratám hmatateľné nepríjemnosti, potom, keď sa zvierajú, pri zatlačení hernálneho vaku do herniálneho portálu sa určite vyskytne bolesť..

  Dôvody vzhľadu

  Kýla môže byť vrodená alebo získaná. Vrodená forma ochorenia sa vyskytuje v dôsledku abnormalít vo vývoji vnútorných orgánov, ako aj svalovej slabosti. Iné príčiny vrodenej prietrže:

  1. Prítomnosť genetickej predispozície. Odchýlky v genetickom kóde vedú k abnormalitám vo vytváraní pupočnej žily počas vývoja plodu.
  2. Nesprávne rezanie pupočnej šnúry pri narodení mačiatka, vďaka čomu sa pupočníkový krúžok rozširuje. Majiteľ domáceho maznáčika nesprávne pretína pupočnú šnúru alebo mačku, ktorá rodí prvýkrát a nemá správny zážitok, sama ju neúspešne otrepe.

  Získaná kýla. Pruhovaný mustachioad má najčastejšie získaný typ ochorenia, ktoré sa vyskytuje v dôsledku provokujúcich faktorov:

  • chirurgické zákroky na brušných orgánoch, odstránenie orgánov, nesprávna starostlivosť o domáceho maznáčika počas rehabilitačného obdobia - pooperačná kýla;
  • komplikácie vznikajúce po sterilizačnom postupe;
  • mechanické poškodenie brušnej dutiny, trauma;
  • predĺžená zápcha, plynatosť, vznik podvýživy;
  • zvýšený vnútrobrušný tlak v dôsledku zhoršených pohybov čriev, častého vracania;
  • početné tehotenstva s krátkou prestávkou, pôrod s komplikáciami.

  Pri starších jedincoch sa často vyskytuje prietrž v dôsledku oslabenia svalových vlákien, ktoré už nemôžu obmedzovať vnútorné orgány..

  Aké sú príčiny kýly

  Hernia, ako sme zistili skôr, je niekedy vrodená v dôsledku defektov v brušnej stene, ale častejšie sa táto patológia vyvíja v priebehu života v týchto prípadoch:

   Komplikácie po operácii brucha (vrátane odstránenia reprodukčných orgánov, takzvanej pooperačnej prietrže);

  Komplikácia po kastrácii;

  Mechanické poranenie brušnej dutiny;

  Napínanie peritoneálneho tkaniva v starobe;

  • Tehotenstvo a komplikácie po pôrode.

  Perineálna prietrž

  Druhé meno kýly je perineálne. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje v starobe u kastrovaných mačiek. Možno to pozorovať po sterilizácii u mačky, ale niekoľkokrát menej. Medzi faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj patológie, patrí nízka telesná hmotnosť a nedostatočne vyvinuté svalové svaly. Je to nebezpečné, pretože jeho príznaky, najmä nádor pod chvostom, sa často mylne považujú za zápal paranálnych dutín, análny sínusitída..

  Zreteľnejšie znaky patológie - herniálny vak je väčší ako veľkosť zapáleného sínusu, zvieraťu neprináša bolesť. Môžete vykonať experiment: položte mačku na predné nohy a skontrolujte, či sa objem vaku nezníži. Ak áno, potom je to určite kýla, nie zapálená žľaza.

  Zvieratám je ukázaný chirurgický zákrok a mal by byť uskutočňovaný skúseným chirurgom - operácia je dosť komplikovaná. Po operácii sa mačke predpisujú antibiotiká, pretože je problematické pozorovať antiseptikum v perineu.

  Druhy kýly u zvierat

  V mieste ochorenia sa delí na tieto typy:

  Pupočná prietrž
  - zdanlivo mäkká malá formácia v pupku, keď je pritlačená na žalúdok, ľahko sa skryje dovnútra (za predpokladu, že nedochádza k stlačeniu). Herniovým obsahom v tomto prípade sú zvyčajne črevné slučky vyčnievajúce z pupočného prstenca. Vo väčšine prípadov je pupočná kýla vrodenou chybou, ktorá v niektorých prípadoch sama zmizne bez akejkoľvek liečby;

  - patológia, pri ktorej peritoneálne orgány „vykukujú“ cez trieslovinový kanál. Najčastejšie sa tento problém vyskytuje u mačiek po komplikáciách spojených s nosnými mačiatkami a pôrodom, ako aj u žien, ktoré trpia problémami s črevami - zápchou, zvýšenou tvorbou plynov. U mužov existuje také ochorenie, ale zvyčajne je vrodená kýla pri mačke na bruchu;

  - Zriedkavá patológia, ktorá sa zvyčajne diagnostikuje u mačiek vo veľmi pokročilom veku (nad 12 rokov) v dôsledku zhoršenia stavu stavcových platničiek. Takéto ochorenie je vyčnievanie miechy a jej koreňov z miechového kanála. V dôsledku choroby môže byť postihnutá akákoľvek časť chrbtice, ktorá spravidla porušuje koordináciu zvieraťa a niekedy úplne znehybňuje nešťastného domáceho miláčika;

  Rozkrok alebo perineálna kýla

  - vyčnievanie peritoneálnych orgánov (napríklad prostaty, čriev, močového mechúra) do podkožného priestoru blízko konečníka. Je častejšie diagnostikovaná u mačiek v starobe ako u mačiek. U žien je perineálna prietrž obvykle umiestnená v blízkosti genitálnej pukliny;

  Membránová prietrž
  - prenikanie peritoneálnych orgánov pod mačaciu membránu spravidla takmer vždy v dôsledku vážneho zranenia (nehoda, pád z výšky, drvenie závažiami, poranenia rany atď.). Pohlavie a vek zvieraťa tu samozrejme nehrajú žiadnu rolu. V zriedkavých prípadoch však také patológie môžu byť vrodené kvôli rôznym defektom bránice. Zákernosť tohto druhu prietrže spočíva v tom, že zatiaľ neexistujú žiadne alarmujúce príznaky a ultrazvuk alebo röntgenové lúče neposkytujú úplný obraz o chorobe..

  Náklady na prevádzku mačiek

  službaCena, rub.)popis
  Šitie viacerých ránNáprava a zošívanie viacerých poranení ruptúrou svalov pruhmi a vreckami. V prípade potreby inštalácia odtokov.
  Oprava pupkovej kýly

  - bez stresuVyrezanie nekomplikovanej prietrže (opraviteľné, bez porušenia vnútorných orgánov).- porušenéVyrezanie komplikovanej prietrže (porušenie vnútorných orgánov v herniálnom kruhu, vyžaduje neodkladnú chirurgickú liečbu).Inguinálna kýlaVyrezanie prietržnej hernie.Rozkroková prietržVyrezanie prietrže v hrádzi, ak je to potrebné, pomocou lekárskeho oka.Amputácia chvosta

  - 1 kategóriaPre jedno zviera do veku 10 dní. Zahrnutá je aj lokálna anestézia.- 2 kategórieOd 10 dní do 2 mesiacov. Vek. Žiadne náklady na anestéziu.- 3 kategórieStaršie ako 2 mesiace.Odstránenie pazúrových falong u mačiek

  - 1 kategóriaOdstránenie prvej falangy predných končatín.- 2 kategórieOdstránenie prvého prstov prstov predných a zadných končatín.Orezávanie väzovOrezávanie prstov na dvoch končatinách.Jednoduché chirurgické ošetrenieAntibakteriálne ošetrenie, odstránenie suchých kôr starých zranení (s až 3 sutúrami a viac ako 3 sutúrami).Zastavenie uší

  - 1 kategóriaDo veku 1,5 mesiaca.- 2 kategóriaOd 1,5 mesiaca do 4 mesiacov.- 3 kategóriaStaršie ako 4 mesiace.Amputácia základných prstov

  - 1 kategóriaOdstránenie paspárok u jedného zvieraťa do veku 2 týždňov. Zahrnutá je aj lokálna anestézia.- 2 kategóriaOd 2 týždňov do 4 týždňov. Anestézia nie je zahrnutá.- 3 kategóriaOdstránenie paspár na končatinách panvy nad 4 týždne.Amputácia ušného boltcaKozmetické šitieintradermálne.

  Váš domáci miláčik sa postará o:

  Kotelnikova Anastasia Andreevna

  Veterinár - dermatológ, odborník na výživu.

  Zuev Dmitry Vyacheslavovich

  veterinárny lekár so skúsenosťami v oblasti chorôb malých domácich zvierat viac ako 14 rokov.

  Zverev Alexander Vladimirovič

  Podrobnejšie informácie o liečbe môžete získať telefonicky alebo sa poraďte s lekármi po dohode.

  Príznaky hernie u mačiek

  Príznaky prietrže priamo závisia od miesta, kde sa nachádza:

   Známkou pupočnej kýly je malý mäkký vak uprostred brucha, ktorý sa po jedle zvlášť rozoznáva. Pri kliknutí na takú prietrž mačka nepociťuje bolesť, ak nedochádza k jej zvieraniu. Zovretú pupočníkovú prietrž možno rozoznať podľa nasledujúcich príznakov: vracanie, bolesť v pobrušnici, horúčka;

  Inguinálna hernia sa dá rozpoznať prítomnosťou malej mäkkej formácie v dolnom bruchu (slabín). Ak sa mačka nelieči včas, prietrž sa znateľne zväčší, čo ovplyvní chôdzu zvieraťa. V dolnej časti brucha bude cítiť nepohodlie. Príznaky svrbenej prietrže sú nauzea a vracanie, problémy s pohybmi čriev a niekedy aj močenie;

  Medzistavcová kýla sa prejavuje porušením motorických procesov. Najdôležitejšia ostrihanie začne najprv krívať na jednej alebo dvoch nohách, potom sa môže zastaviť úplne kvôli rozvinutej paralýze;

  Aby ste zistili, že mačka má hlienu na perineu, môžete to urobiť: keď zviera zdvíhate smerom nahor v predných nohách, zvyšuje sa formácia v dolnom bruchu, v zadných nohách sa znižuje. Ak je prietrž veľmi veľká, zviera môže mať problémy s močením, ako aj so zmenami chôdze;

  Pri diafragmatickej prietrži často neexistujú rušivé zvončeky. Ak je prietrž veľká, môžu sa vyskytnúť príznaky, ako je grganie, odmietnutie jesť (alebo zlá chuť do jedla), nadúvanie, problémy s dýchaním (mačka môže mať silné bolesti v hrudnej kosti). V niektorých prípadoch je možný pľúcny edém a zlyhanie srdca. Anémia sa zriedka vyvíja.

  Klinický obraz

  Každý z vyššie uvedených typov hernií má charakteristiky toku, podľa ktorých nie je ťažké určiť patológiu. V počiatočnej fáze je prietrž veľmi malá, mäkká, nepostrehnuteľná a prakticky sa neprejavuje. Mačka vedie známy životný štýl a nepociťuje nepohodlie. Ak bola prietrž kýly diagnostikovaná na začiatku choroby, je možné ju napraviť..

  V priebehu vývoja ochorenia sa u mačky môže vyskytnúť hypertermia, slabosť, letargia. Cítiť sa nepríjemne, zviera neustále líza miesto s nádorom. Zarastená kýla sa môže zapáliť.

  Pri porušení čriev sa pozoruje zápcha, strata hmotnosti, dehydratácia. Ak močový mechúr trpí, močenie môže byť nekontrolovateľné a ťažké, objavia sa bolesti brucha.

  Stredná prietrž nespôsobuje zvieraťu žiadne nepríjemnosti, správanie zvieraťa sa nemení. Môžete to zistiť vizuálne: ak vezmete mačku za predné nohy, prietrž vyčnieva.

  Medzistavcová kýla má výrazný klinický obraz. Majiteľ si všimol, že mačka zhoršila koordináciu pohybov. Zviera je menej aktívne, je ťažké chodiť a skákať. V závažných prípadoch môže dôjsť k úplnej alebo čiastočnej paralýze končatín, poškodeniu tkanív miechy a centrálnej paralýze..

  S bránicou prietrže, ktorá sťažuje dýchanie a spôsobuje hladovanie kyslíka, sliznice zvieraťa zmodra. V závažných prípadoch je diagnostikovaný pľúcny edém..

  Liečba hernie mačky

  Malé kýly zatiaľ nespôsobujú mačkám vážne nepohodlie, to však neznamená, že liečba nie je vôbec potrebná. Ale majiteľ sám nebude schopný pomôcť jeho miláčikovi. Najprv by ste mali navštíviť úrad veterinárneho lekára, aby ste zistili presnú diagnózu. Odborník určite predpíše röntgenové a ultrazvukové vyšetrenie, MRI, myelografiu, ak existuje podozrenie na medzistavcovú prietrž.

  Keď odborník pozná diagnózu, pravdepodobne bude potrebná hernia mačky - jediný liek

  . Nečakajte, že prietrž sa stiahne sama. Ak nedochádza k zvieraniu pupočníkovou, trieslovinovou a perineálnou prietržou, lekár nastaví vnútorné orgány na svoje „správne miesto“ a zošije sa diera, cez ktorú prenikli do susedných tkanív. Pri zatlačení je hernálny vak so všetkým obsahom úplne odstránený, pokiaľ je to možné. Po operácii sa mačací žalúdok položí ochranná deka - bariéra proti infekcii a olizovaniu.

  liečba

  Pooperačná prietrž v raných štádiách sa lieči celkom jednoducho: opakovaným lepším šitím. Pri začatí procesu je ťažšie: v tomto prípade môže byť potrebný rozsiahlejší chirurgický zákrok. Preto je lepšie ísť k veterinárovi bez straty času.

  A ešte ľahšie zabrániť rozvoju prietrže. Kvalitu práce lekára samozrejme nebude možné kontrolovať. Nemenej často sa však vnútorné švy v dôsledku nesprávnej starostlivosti líšia. Aby ste tomu zabránili, musíte prísne dodržiavať odporúčania lekára.

  Až do úplného zotavenia by ste mali používať prikrývky, aby mačka nepoškodila stehy pri olizovaní. Rana by sa mala liečiť s mimoriadnou opatrnosťou a iba prostriedkami odporúčanými lekárom. Po operácii by mačka mala byť chránená pred stresom a podchladením.

  Výživa hrá dôležitú úlohu: jedlo pre zvieratá po operácii musí byť tekuté alebo rozdrvené: žiadne tvrdé kúsky.

  Musíte tiež starostlivo sledovať kvalitu peristaltiky a stolice: nadmerná tvorba plynu alebo zápcha u mačky po sterilizácii môže tiež viesť k objaveniu hrčiek na žalúdku..

  Mačka má kýlu Moskvu

  Kýla u mačky, mačky a mačiatka

  Kýla (Kýla) - prietrž znamená prienik orgánov, na ktoré sa vzťahuje parietálne pobrušnice, prostredníctvom existujúcich alebo získaných defektov brušnej steny..

  Kýly pri mačke, mačke a mačiatku sú v závislosti od anatomického umiestnenia pupočné, trieslové, perineálne, bráničné, atď..

  Kýla pozostáva z herniovej brány, herniového vaku a jeho obsahu.

  Hrilové brány sú vrodené a získané. Sú umiestnené v mieste, kde cieva, nervy, spermatická šnúra prechádza brušnou stenou alebo v oblastiach svalov a aponeurotických vlákien. V prípade, že je hernálny otvor úzky a krátky, nazýva sa herniálny prsteň.

  Hernálny vak je tvorený parietálnym pobrušníkom. Veľkosť herniového vaku je spojená s lokalizáciou prietrže a trvaním prietrže. Veterinárni odborníci sa musia najčastejšie stretávať, keď je obsah herniového vaku slučkami čreva a mačacích omentum. V prípade, že sa obsah hernálneho vaku veterinárnym lekárom ľahko vloží do brušnej dutiny, potom odborníci hovoria o odstrániteľnej prietrži. Veterinár kliniky pomocou hmatu a perkusie môže zistiť povahu herniálneho obsahu. Ak sú slučky čreva v herniálnom vaku, potom s nárazom určí veterinárny lekár tympanitídu počas auskultácie a počúva hluk črevnej motility. Omentum v herniálnom vaku počas nárazu dáva veterinárnemu lekárovi nudný zvuk.

  Pri stlačení obsahu hernálneho vaku v hernálnej bráne dochádza u zvierat k porušeniu. Modrastie u mačiek sa najčastejšie pozoruje pri úzkych bránach s herniami a náhlom zvýšení tlaku v brušnej dutine, čo má za následok rýchly rozvoj črevných slučiek v herniálnom vaku..

  Je obvyklé rozlišovať medzi elastickým a fekálnym porušením. Pri elastickom porušení je orgán stlačený v úzkom herniálnom otvore. Pri fekálnom porušení sú slučky umiestnené v hernálnom vaku natiahnuté obsahom. V tomto prípade je výstupný koniec čreva pretekajúci a mezentérium je stlačené, čo nakoniec vedie k upchatiu čriev. Keď zviera zviera, náhle sa objaví bolesť, dochádza k zvýšeniu herniálneho výčnelku. Hrudný obsah v brušnej dutine nie je upravený. Pri predĺženom poklese črevných slučiek sa u zvierat objavia príznaky závažnej intoxikácie. Ak dôjde k porušeniu omentum, zviera zaznamená príznaky zvracania. Majitelia zvierat by mali mať na pamäti, že pri priškrtenej kýle sa obsah hernálneho vaku nemôže vtlačiť do brušnej dutiny, takže v tomto prípade je možné upraviť neprežívateľnú slučku čreva..

  Čo sa stane, ak sa nebude liečiť

  Môže dôjsť k porušeniu predpisov a v dôsledku toho k nekróze. Ak sa operácia nevykoná, zviera zomrie. S bezpečnou prietržou sú vnútorné orgány vysídlené a strácajú zdravý výkon.

  Ako všeobecné preventívne opatrenie je dôležité diagnostikovať ho v počiatočných štádiách. Ak je to možné, vykonajte zníženie s výnimkou porušení.

  Druhy kýly u mačiek

  Zvážte tri druhy kýly u domácich miláčikov

  Pupočná prietrž

  U mačiatok je to často vidieť, keď vyčnievajú pupkom.

  Príznaky: mäkký opuch na dotyk. Bezbolestné. Môže mať veľkosť vajec alebo dokonca väčšiu. Ak dôjde k porušeniu, potom teplota v nej stúpa a mačiatko po dotyku pociťuje bolesť. Existuje úzkosť a mačka často zvracia.

  Takú malú prietrž vytvorenú v mačiatkach je možné ľahko opraviť. To sa dosahuje masírovaním herniálneho krúžku. Na povrchu sa natiera masť s dráždivým účinkom. 2-3 týždne je dôležité fixovať pomocou band-aid. Vo všetkých ostatných prípadoch, keď takéto zníženie nie je možné, veterinár vykoná operáciu.

  Inguinálna kýla

  Podľa symptómov sa trieslová prietrž charakterizuje ako bolestivý opuch medzi poslednou bradavkou a ochlpením. Pri tlaku môže opuch zmiznúť, ale iba v prípade, že je trieslovinový kanál široký.

  Ak dôjde k porušeniu, opuch sa stáva hustým. Jej teplota stúpa a mačka je zranená dotykom. Toto domáce zviera neustále olizuje.

  Ak dôjde k porušeniu čreva alebo močového mechúra, celkový stav domáceho maznáčika sa ešte zhorší a zažije neuveriteľné utrpenie..

  Tento typ slabinovej prietrže sa lieči šitím kanála..

  Pupočná prietrž

  Umbilická hernia (Herniae umbulicalis) u mačiek a najmä u mačiatok nie je celkom bežná. Kýla sa objavuje v prvých týždňoch života mačiatka a postupom času sa môže stať vážnou prekážkou pre rastúcu mačku.

  Príčiny pupočnej kýly u mačiatka. Pupočná prietrž u mačiatka je takmer vždy výsledkom genetickej predispozície. Vo väčšine prípadov sú pupočné kýly u mačiek vrodené a sú výsledkom nesprávneho porušenia pupočnej šnúry. Výskyt pupočnej kýly môže byť dôsledkom prejedania zvieraťa, zvýšeného intraperitoneálneho tlaku, rôznych porúch v gastrointestinálnom trakte, ako aj traumy zvieraťa v bruchu..

  príznaky Choré zviera s pupočnou kýlou sa stáva nepokojným, mačiatko si nenájde miesto pre seba, neustále mňou. Majitelia zvieraťa počas hmatu v pupku mačky a mačiatka zaznamenávajú obmedzený, mäkký, bezbolestný hemisférický opuch, ktorý sa zvyčajne ľahko opravuje. U jednotlivých mačiek môže tento opuch dosiahnuť veľkosť kuracieho vajca av pokročilých prípadoch môže byť veľký. Pri klinickom vyšetrení takéhoto mačiatka veterinár vyšetrí pupočníkový krúžok dobre. Pri poranení pupočnej kýly sa u chorej mačky objaví zvracanie a úzkosť.

  Klinický veterinár stanoví diagnózu pupočnej kýly na základe klinickej štúdie pupočnej kýly.

  Odlišná diagnóza. Počas diferenciálnej diagnózy veterinár vylučuje prietrž kýly.

  Liečbu. U mačiatok s malými kýlami používajú veterinárni odborníci konzervatívne metódy liečby, ktorých účelom je dosiahnuť uzavretie defektu brušnej steny proliferovaným spojivovým tkanivom. Na tento účel sa používajú rôzne metódy: trenie dráždivých mastí, masáž herniálneho krúžku; aplikovanie pásovej pomoci po redukcii prietrže na 2-3 týždne. Pred aplikáciou náplasti musia vlastníci zvieraťa odstrániť chĺpky v oblasti prietrže, ošetriť pokožku 70% alkoholom a potom ošetriť jódom. Veterinárni špecialisti majú dobrý účinok pri používaní 96% alkoholu v hrúbke svalov obklopujúcich herniálny prsteň. V prípade, že metódy konzervatívnej liečby nepomáhajú, uchyťte sa k chirurgickému zákroku - gerniotomii, ale skôr ako 6 mesiacov..

  Operáciu je možné uskutočňovať lokálnou anestéziou, ale výhodne v kombinovanej anestézii. Schéma činnosti: veterinár nad herniovým prstencom pozdĺžne rezá kožu, pomocou gázovej utierky disekuje vrstvu pobrušnice z kože do pupočného prstenca a vkladá prietrž do brušnej dutiny. Skalpel skarifikuje herniálny prsteň a ukladá na neho slučkový, viazaný alebo kabelkový šnúrkový steh.

  Ak je pupočná kýla nenapraviteľná, potom sa vyrastie časť serózneho vaku, ktorá sa ponechá na čreve, potom sa pupočníkový krúžok rozšíri skalpelom a obsah kýly sa vloží do brušnej dutiny. Ďalší priebeh operácie, ako pri korekcii pupočnej kýly.

  V prípade uškrtenej kýly sa disekuje hernálny vak a odškrtnuté črevo sa odstráni, ak je opuchnuté a hyperemické, opatrne sa vloží do brušnej dutiny..

  Pri ťažkom umiestnení veterinárny lekár rozšíri pupočníkový krúžok skalpelom a až potom nastaví črevo. V prípade, že je črevo nekrotické, postihnutá oblasť sa odstráni a potom sa vloží do brušnej dutiny a na peritoneum na mäkkých tkanivách a potom na kožu sa nanesú stehy z Kapromed biokompatibilného polyméru..

  Po vyššie uvedených chirurgických operáciách s pupočníkovou herniou je operácia ukončená excíziou prebytočnej kože a aplikáciou viazaného švu z hodvábu na ranu. Švy sa odstránia po 10 až 12 dňoch.

  Liečebné metódy

  Ošetrovacie metódy vyberie individuálne veterinár.

  Ak je prietrž malá, nehrozí žiadne riziko komplikácií, liečba sa môže uskutočňovať pomocou konzervatívnych metód..

  Jedinou účinnou metódou, ako sa zbaviť prietržovej prietrže, je však chirurgické odstránenie. Pre každú formu choroby sa vyvinie jej vlastná schéma:

  1. K bradavej hernii veľkej veľkosti as vysokým rizikom zovretia sa zaobchádza iba operatívnym spôsobom. Otvorí sa hernálny vak, orgány, ktoré do neho spadli, sa vrátia do svojej normálnej anatomickej polohy. Adhézie sú rozrezané, herniálny krúžok je zošitý. Malá pupočná kýla, pokiaľ nehrozí riziko jej porušenia, sa lieči obväzom počas 2 až 3 mesiacov.
  2. Membránová prietrž - vykonáva sa operácia na odstránenie padlých črevných slučiek, počas ktorých sa vyreže hrudník a poklesnuté vnútorné orgány sa vrátia na svoje miesto. Ak sa membrána pretrhne, je zošitá. Membránová hernia môže viesť k narušeniu dýchacieho systému, takže ju možno liečiť iba chirurgicky. Konzervatívne metódy sa nepoužívajú kvôli ich absolútnej marnosti.
  3. Inguinal - eliminovaný prišívaním herniálneho kanála.
  4. Perineálny - spravidla tento typ herniovej formácie málokedy predstavuje riziko porušenia. Ak je veľkosť herniového vaku nízka, nevyskytujú sa žiadne známky zovretia, ošetrenie nie je potrebné. Veľké kýly podliehajú chirurgickému odstráneniu.
  5. Medzistavcové - vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Nedostatok včasného ošetrenia vedie k úplnej paralýze zvieraťa. Príprava na chirurgický zákrok zahŕňa zavedenie súpravy injekčných roztokov nesteroidných protizápalových liekov, ktoré odstraňujú bolesť a znižujú zápalový proces. Počas operácie sa odstráni hernia a miechy poškodené. Vzdialené časti môžu byť nahradené implantátmi..

  Liečba bez chirurgického zákroku. Konzervatívne metódy liečby pupočnej kýly u dospelých mačiek a mačiatok:

  1. Použitie mastí a krémov, ktoré majú lokálne dráždivé účinky.
  2. Masáže prstencového svalu.
  3. Nezávislá redukcia prietrže jej pritlačením prstom alebo pevným malým predmetom, napríklad mince. Potom sa pásová podpora aplikuje niekoľko týždňov. Pred aplikáciou sa vlasy strihajú a pokožka sa lieči alkoholom..

  Liečba štipnutím. Obmedzená prietrž môže viesť k veľmi vážnym následkom až do fatálneho výsledku. Ak konzervatívne metódy liečby neprinášajú pozitívny výsledok, vykoná sa operácia, ktorá je jediným účinným spôsobom, ako chrániť domáceho zvieraťa pred vážnymi komplikáciami a smrťou..

  Pooperačná starostlivosť

  Ak sa prietrž liečila chirurgicky, v pooperačnom období sa pre domáce zviera vyžaduje náležitá starostlivosť, čím sa znižuje riziko komplikácií. Obdobie rehabilitácie zahŕňa:

  • po šetrnej strave, ktorá zabraňuje zápche a nadúvaniu;
  • denná liečba kĺbov antiseptickými roztokmi;
  • povinné nosenie prikrývok, ktoré bránia mačke žuť alebo olízať švy a zabraňujú prieniku infekcie;
  • obmedzenie pohybu a úplný odpočinok.

  Švy sa odstránia 10 až 14 dní po chirurgickom zákroku.

  Inguinálna kýla

  Inguinálna hernia (Herniae inguinalis) sa vyskytuje u mačiek, ktoré trpia zápchou a nadúvaním, u mačiek je inguinálna hernia častejšie vrodenou chybou. Z väčšej časti nie je táto patológia u mačiek nebezpečná. Zdá sa, že herniálny vak je vo väčšine prípadov naplnený omentom. Nie všetko je však vždy také dobré. U niektorých zvierat začnú brušné orgány vyčnievať cez trieslovinový kanál a u gravidných mačiek môže tehotná maternica vstúpiť do trieslovej prietrže. Mačky s trieslovinovou prietržou majú možnosť zostať neplodné.

  príčiny

  Najbežnejšou príčinou hernie je vrodená patológia..

  Pri diafragmatických typoch výčnelkov je možným faktorom výskytu traumatické poškodenie (napríklad pri páde z výšky)..

  Pri medziobratlových kýlach je hlavným kritériom pre vývoj choroby senilná dystrofia disku, ako aj mačky veľkých plemien..

  Vzhľad výčnelkov môže tiež slúžiť:

 • Porucha defekácie - častá zápcha, hnačka.
 • pôrod.
 • Kastrácia alebo sterilizácia.
 • operácie.
 • zranenia.

  Rozkroková prietrž

  S perineálnou prietržou môže byť obsah herniového vaku maternica, močový mechúr, omentum, črevná slučka. Tento typ prietrže sa vyskytuje u mačky v dôsledku nadmerného a opakovaného napínania brušnej tlače so zápchou, hnačkou, proktitídou atď. Väčšina tohto typu prietrže je správna..

  príznaky U mačiek vyčnieva pod konečníkom jednostranný alebo obojstranný opuch a u mačiek sa tento opuch objavuje pod medzerou pohlavných orgánov. Pri pohmate je táto prietrž hebká, bezbolestná. Ak je mačka zdvihnutá z hrudných končatín, prietrž sa zvýši a pri zdvihnutí panvy sa zníži alebo úplne zmizne. Herniové brány sú panvovým výčnelkom pobrušnice. Obsah herniálneho vaku môže byť močový mechúr, omentum, črevné slučky, maternica..

  Liečbu. Pri malých kýlach sa zaobchádzanie so zvieratami nevykonáva, pretože prakticky nedošlo k porušeniu hernia. Pri veľkých herniach sa vykonáva operácia - herniotomia, ktorej podstata je nasledovná: herniálny vak je rozrezaný, zošitý, zvlnený jeho stenu na nite nodulárnych stehov, pričom v každom z nich sa zachytí medzera 2 až 3 cm. V tomto prípade sa najprv na vrchy položí šev, potom sa okolo neho nanesú tri alebo štyri švy, potom sa vo veľkom kruhu nanesie šesť alebo sedem švov a získa sa hrubá vrstva tkaniva, ktorá sa spustí do hĺbky panvy, nite sa odrežú. U operovaného zvieraťa sa postupne vytvára úzka jazva, ktorá bráni premiestňovaniu základných orgánov.

  Preventívne opatrenia

  Veterinárne masti a masáže pomôžu tomuto ochoreniu predchádzať. Veterinár obvykle objavil malý vydutý nádor, ktorý ho utesní lepiacou páskou, čím zabráni rozvoju choroby. Lekár môže tiež navrhnúť injekciu do zvieraťa, ktorá eliminuje riziko opakovaného výskytu prietrže.

  Pamätajte, že mačiatko trpiace touto patológiou sa už nemôže používať na rozmnožovanie, pretože choroba sa môže prenášať na ďalšiu generáciu..

  Kýla v malom mačiatku je pomerne časté ochorenie, jeho veľkosť môže dosiahnuť niekoľko centimetrov. Pre majiteľa zvieraťa je niekedy ťažké pozorovať nádor na bruchu alebo v oblasti slabín kvôli jeho malej veľkosti alebo ak má mačiatko bohatú srsť. Preto je potrebné veterinárnemu lekárovi aspoň raz ročne ukázať zviera, aby sa zabránilo najčastejším a najzávažnejším patologickým javom u mačiek..

  Výrobok bol skontrolovaný a schválený veterinárnym lekárom. Knyazeva Anna Vladimirovna, veterinárna lekárka súkromnej praxe v Moskve. viac o odborníkoch.

  (za článok môžete hlasovať)

  Značky: kýla, zdravie mačiek, mačiatka

   Súvisiace príspevky
  • Čo hovorí výtok tmavej farby z očí mačky??
  • Ako sa zbaviť vône mačky v dome?
  • Ako a ako vyčesať mačku?

  Membránová prietrž

  Pri brušnej kýle u mačky sa brušné orgány presúvajú do hrudnej dutiny. Zvyčajne sa to deje cez „najslabšie“ miesta v bránici (oblasti na otvorenie a pripojenie pažeráka k hrudnej kosti, chrbtici a rebrám). U mačiek sa diafragmatická prietrž najčastejšie vyskytuje v dôsledku zranenia (pád z výšky), po chirurgickom zákroku atď..

  príznaky Pri diafragmatickej prietrži sa mačka stáva letargickou, letargickou. Objavujú sa záchvaty dýchavičnosti alebo zadusenia, dýchanie je rýchle a plytké. V dôsledku krátkosti záchvatov dychu v dôsledku nedostatku kyslíka sa u mačky vyvinie cyanóza viditeľných slizníc. Pri silnej diafragmatickej prietrži sa v dôsledku kompresie pľúc orgánmi brušnej dutiny vyvinie pľúcny edém..

  Diagnóza diafragmatickej hernie sa vykonáva na základe klinických príznakov s povinným potvrdením ďalších štúdií - röntgen, ultrazvuk, MRI..

  Liečbu. Liečba diafragmatickej prietrže je iba operatívna. Počas operácie veterinárny lekár otvorí hrudnú dutinu a vráti všetky orgány, ktoré spadli z brušnej dutiny, do hrudnej dutiny. Membrána je zošitá a jej plastická hmota sa vykonáva pomocou špeciálnej sieťoviny alebo použitím vlastnej tkaniny. Pri porušení dôjde k resekcii orgánov. Po operácii je nutná dlhá rehabilitácia z dôvodu zrútených pľúcnych a obehových porúch v hrudnej dutine..

  prevencia Aby sa predišlo výskytu kýly u mačiek, majitelia by mali včas prijať opatrenia na liečenie chorôb tráviaceho ústrojenstva a pohybu čriev. Pozorne sledujte pohyb mačky v miestnosti, nenechávajte otvorené okná a nenechajte mačku von na chalupu, najmä ak žijete vo vyšších poschodiach. Poskytnite vyváženú stravu pre mačku. Vyhnite sa častým dodávkam mačiek, obmedzte počet párení.

  Možné komplikácie

  Divergencia švíkov

  Príčiny tejto komplikácie môžu byť rôzne. Rez sa často nelieči, pretože mačka ho neustále olizuje. Keď sa rana uzdraví, zviera sa obáva svrbenia a nepohodlia. Aby sa zmiernil stav, domáce zviera neustále olizuje postihnuté miesto, spôsobuje nové zranenia a poškodzuje materiál na šitie. Ak mačka olizuje šitie, ihneď po operácii si nasaďte prikrývku alebo špeciálny golier.

  Hnisanie a krvácanie

  Odchýlka od normy je rozdelenie krvi z rany.

  Počas prvých 2 až 3 dní po sterilizácii môže rana trochu krvácať. Po každom ošetrení by však mal byť stav rezu lepší. Zvyčajne je miesto resekcie suché, prirodzenej farby, bez podozrivého zápachu. Nadmerné krvácanie je často dôsledkom nedostatočnej koagulácie maternice a neprofesionálnych manipulácií chirurga. Zápal a hnis v mieste rezu naznačujú infekciu. Táto komplikácia sa často vyskytuje, ak mačka olízla ranu alebo ak jej vlastník nevenoval dostatočnú pozornosť ošetreniu..

  Iné dôsledky

  Ak je rez narezaný zle, granulačné tkanivo často začína rásť, vďaka čomu sa v mieste resekcie tvoria kužele a adhézie. Ak zvieraťu neprináša nepríjemné pocity, nie je predpísaná špeciálna liečba, po 1-2 mesiacoch sa formácia zvyčajne sama osebe stratí. Nebezpečnou komplikáciou po sterilizácii je prietrž, pri ktorej vnútorné orgány vypadávajú z brušnej dutiny. Mačky niekedy kvôli negatívnym účinkom anestézie, bolesti a nepohodlia odmietajú jesť a piť. V takom prípade sa vyžaduje kvapkadlo na údržbu a nepretržité sledovanie lekárom.

  Ako rozpoznať kýlu pri mačke a z čoho pozostáva ďalšie ošetrenie

  Kýla u mačky je jednou z najbežnejších patológií vyžadujúcich chirurgický zákrok. Vo veterinárnej medicíne je zvyčajné chápať túto chorobu ako anatomicky oslabené miesta v svalovej škrupine tela zvieraťa, do ktorých sa môžu zachytiť a zovrieť vnútorné orgány. Prítomnosť prietrže spôsobuje zvieraťu veľa problémov a v niektorých prípadoch môže vyvolať hanebné abscesy a dokonca smrť. V článku sa podrobne preskúmajú druhy hernií, príčiny a príznaky a tiež sa dá odpoveď na otázku, čo vlastníkovi robiť, keď sa vyskytujú u mačky..

  Druhy operácií pre mačky

  Každá z možných operácií má svoje vlastné špecifiká. Najobľúbenejšie sú:

  • kastrácia a sterilizácia;
  • kýlová excízia;
  • vytrhnutie zuba;
  • ošetrenie zlomenín končatín;
  • ošetrenie rán a šitie;
  • s ochorením močového mechúra a upchaním močovej trubice;
  • odstránenie nádoru;
  • cisársky rez, odstránenie zapálenej maternice;
  • oftalmologické operácie a oveľa viac.

  Na našej klinike vykonávajú všetky uvedené typy vysoko kvalifikovaní odborníci. Preto nie je pochýb o úspechu.

  Je dôležité pochopiť, že každá operácia pre mačku je rovnako zložitá ako pre človeka. Preto, ak je postup nevyhnutný, je dôležité ho pripraviť správne. Ako to urobiť, povieme nižšie.

  Ako pripraviť mačku na operáciu

  Ihneď je potrebné uviesť, že ide o operácie, ktoré nie sú naliehavé (napríklad prišívanie rany). To zahŕňa sterilizáciu alebo kastráciu, odstránenie prsných žliaz v dôsledku nádoru atď..

  Takže po vyšetrení a diagnostike sa ukázalo, že bez chirurgického zákroku to nedokáže. Dátum priradenia. Ako plynie čas, majiteľ musí domáceho maznáčika riadne pripraviť.

  V predvečer konania sa oplatí dobre vykúpať zviera. Je dôležité, aby bol čistý, čo zníži pravdepodobnosť, že baktérie vstúpia na otvorené rany..

  Vzhľadom na to, že sa operácia mačky vykonáva v celkovej anestézii, existuje vysoká pravdepodobnosť takejto reakcie na lieky, ako je zvracanie. Ak chcete zmierniť stav, musíte zastaviť kŕmenie domáceho maznáčika asi 12 hodín pred operáciou.

  Ďalším dôležitým bodom - po operácii je vhodné odrezať pazúry, aby sa vylúčila možnosť ďalšej traumy kĺbov.

  Keďže akýkoľvek chirurgický zákrok je spojený s rizikami, pred zákrokom je potrebné dôkladne diagnostikovať stav zvieraťa. Z tohto dôvodu je potrebné urobiť krvný a močový test, a je tiež vhodné ukázať zvieraťu kardiológovi a urobiť ECHO srdca. Pomôže to správne vypočítať dávku anestézie a zvoliť účinnú látku..

  Je lepšie mať operáciu na prázdnom čreve, takže sa starajte o to, aby ste mačku vyprázdnili, 24 hodín pred operáciou jej dajte lyžičku vazelíny alebo ricínového oleja..

  Ak sa postup uskutočňuje na klinike, potom sa zviera dodáva v špeciálnom koši alebo v taške. Nasajte savý film a teplú prikrývku vopred na zakrytie mačky v prvých hodinách po operácii, pretože je veľmi dôležité udržiavať stabilnú telesnú teplotu..

  Starostlivosť o mačku po operácii

  Aby ste zabránili veľkému stresu vašej mačky po veľkej operácii alebo sterilizácii, môžete jej stav ľahko zmierniť. Ak to chcete urobiť, musíte:

  • oblečte si špeciálnu prikrývku. Zabráni sa tým infekcii kĺbov a zviera ich nebude olízať. Po odstránení švov sa musí prikrývať niekoľko dní;
  • ak vám lekári podali mačku, ktorá je stále v anestézii, oplatí sa byť blízko nej a pozorovať jej stav, až kým nezíska vedomie a nezačne sa normálne pohybovať;
  • keď je vaše domáce zviera mimo anestézie, položte mäkkú podstielku na podlahu a položte zviera na teplú handričku. Je prísne zakázané umiestňovať mačku na pohovku, posteľ, komodu alebo na iné vyvýšeniny. V miestnosti by nemali byť žiadne prievan;
  • Ak si nie ste istí chôdzou mačky z anestézie, položte ju späť na vrhu. Obmedzte prístup k drôtom alebo vláknam, medzi ktorými bude ľahké zamotať sa;
  • je dôležité položiť mačku na pravú stranu - pomôže to zabrániť silnému zaťaženiu srdca, ktoré je už po operácii oslabené;
  • Ak sa oči vášho domáceho maznáčika nezavrú ani počas anestézie, je dôležité ich chrániť pred vyschnutím. Na tento účel je potrebné do oka kvapkať špeciálne riešenie, z času na čas samostatne zatvárať a otvárať oči zvieraťa..

  Môže vás tiež zaujímať.

  • Liečba vtákov
  • Operácia so psom
  • Artritída u mačiek

  Kýla je anatomicky oslabené miesto vo svalovej membráne zvieraťa, do ktorého vnútorné orgány padajú a sú zachytené. U mačiek je to jedna z najčastejšie diagnostikovaných patológií, ktoré sa liečia konzervatívnymi metódami a chirurgickým zákrokom..

  Druhy patológie

  Špecialisti rozdeľujú hernie u mačiek na tie, ktoré dostala pri narodení, a tie, ktoré boli v procese života „zarobené“. V prvom prípade vznikajú v dôsledku rôznych porušení vo vývoji plodu, keď bol ešte v lone. Druhá možnosť sa prejavuje v dôsledku neobvyklého prekročenia schopnosti zvieraťa vykonávať alebo vážneho zranenia.

  Ďalšia klasifikácia choroby spočíva v rozlíšení kýly podľa ich dislokácie na tele domácich miláčikov. Tie obsahujú:

  1. Typ membrány. Vyskytuje sa v dôsledku premiestnenia vnútorných orgánov mačky z brušnej dutiny do hrude. To sa deje cez také zraniteľné a krehké časti bránice, ako sú oblasti pripojenia k hrudnej kosti alebo cez otvor pažeráka. Štatistické údaje ukázali, že vo väčšine prípadov sa muscipioovaní pacienti dostanú na operačný stôl s touto diagnózou v dôsledku zranení.
  2. Medzistavcový typ. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzistavcový disk zvieraťa je premiestnený priamo do kanála stavcov, kde je stlačený. Takáto kýla prakticky nie je ohrozená mačiatkom, trpia tým iba jedinci, ktorí dosiahli vek nad 14 - 15 rokov..
  3. Perikardiálna-peritoneálnej. Vo veterinárnej praxi sú veľmi zriedkavé. Vyjadrené v skutočnosti, že orgány z brušnej dutiny do hrudnej klietky intenzívne komprimujú srdce, čo vyvoláva jeho dysfunkciu. Úmrtnosť na toto ochorenie je mimoriadne vysoká, pretože sa zhoršuje pľúcnym edémom a akútnym srdcovým zlyhaním..
  4. Pupočná prietrž u mačiek je častejšie vrodená ako získaná. Pre patológiu je charakteristický výstup z tukového tkaniva, mezentérie alebo slučky čreva do vláknitého prstenca, po ktorom nasleduje stlačenie.
  5. Typ rozkroku. Jeho hlavná lokalizácia je medzi maternicou mačky. V tomto prípade domáce zviera často kvapká časť močového mechúra, pobrušnice alebo samotnej maternice. Nenechajte sa zovrieť a dobre nasadiť.
  6. Inguinálna kýla sa nachádza u mačky v mieste, kde semenný kanál vstupuje do mieška (u mužov) a u žien - do trieslového kanálika. Je charakteristické, že u žien je vyvolaná takými problémami gastrointestinálneho traktu, ako je zápcha a plynatosť..

  Perikardiálna peritoneálna prietrž

  Prakticky sa nenašiel ani v praxi. Tieto kýly pochádzajú z bránice. Ich nízka prevalencia je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená smutnou skutočnosťou, že malý počet zvierat prežije až do úplného rozvoja patológie. Faktom je, že pri tomto ochorení sa črevné slučky tlačia priamo na perikard (vonkajšia srdcová membrána). To spôsobuje rozvoj chronického srdcového zlyhania, častého pľúcneho edému, je možný hydrotorax. Terapia je rovnaká ako v prípade diafragmatických hernií, ale tu by sa mala venovať osobitná pozornosť udržiavaniu srdcovej a respiračnej aktivity tela zvieraťa..

  Príznaky choroby

  Príznaky patológie úplne závisia od dislokácie prietrže a orgánov, ktoré boli stlačené. Vzhľadom na to zvažujeme každú odrodu podrobnejšie.

  Membránová prietrž

  Zviera sa stáva apatickým a neaktívnym. Postupom času sa objavujú problémy s dýchaním - dýchavičnosť alebo záchvaty astmy. Pravidelné hladovanie kyslíka v tele spôsobuje, že sliznice mačky mačkajú na modrú. Vo zvlášť ťažkých prípadoch je pľúcny edém veľmi pravdepodobne vyvolaný tlakom brušných orgánov na veľké cievy tela domáceho zvieraťa..

  Pupočná prietrž

  V bruchu je zreteľne viditeľný výčnelok tkanív. Je hebký na dotyk a nespôsobuje bolestivé reakcie mačiek na palpácii. Ak sa štípanie nevyskytlo, potom sa patológia po stlačení „vloží“, keď na ňu kliknete. V opačnom prípade sú možné príznaky, ako je horúčka, bolesť počas prehmatávania a silné zvracanie. V prípade, že lekárska pomoc nie je poskytnutá včas, prietrž pupka môže spôsobiť sepsu a smrť priľahlých tkanív. Tento druh ochorenia je charakteristický pre mačiatka, najmä vo veku 3 týždňov, ktoré prerušujú pupočnú šnúru príliš blízko žalúdka..

  Inguinálny typ

  Navonok pripomína malú mäkkú guľu na spodku brucha. Abdominálna prietrž je u mačiek veľmi častá. Bezbolestná forma choroby nemôže zviera na ňu nijako reagovať. V budúcnosti však môže taká kýla viesť k prolapsu močového mechúra alebo maternice v spoločenskom zvierati. Výsledkom je úplná neplodnosť alebo prasknutie močového mechúra a následný stav šokov.

  Typ rozkroku

  To sa netýka mačky, ani pri intenzívnej palpácii. Nezasekne sa a je dobre vtlačený do tela. Navyše, ak vezmete domáceho maznáčika za predné labky a zdvihnete ho, prietrž sa zväčší a ak pri zadných nohách naopak, zníži sa.

  Medzistavcová prietrž

  K lokalizácii choroby dochádza v bedrových stavcoch mačky. Normálna aktivita pohybového aparátu mačky je narušená, v dôsledku toho sa začne pohybovať strnulo, chôdza sa stáva trasúca sa, pre ňu je ťažké skočiť a vyšplhať sa po schodoch. V priebehu času to vedie k atrofii svalov nôh a čiastočnej paralýze. Ak zovretá miecha podľahne závažným degeneratívnym zmenám, je veľmi pravdepodobné úplné ochrnutie. S tým sa nedá nič robiť, pretože porážka sa týka tkanív miechy, ktoré ležia príliš ďaleko a robia akýkoľvek zásah zbytočným..

  Príznaky ako zvracanie alebo hnačka, vyčnievajúce tkanivo horúce na dotyk a mačka intenzívne olizuje zasiahnutú oblasť, sa môžu stať ďalšími príznakmi ktorejkoľvek z hernií (so zvieraním). Majiteľ by mal tieto príznaky starostlivo sledovať, a ak k nim dôjde, okamžite domáceho miláčika privolajte k lekárovi.

  príznaky

  Vzhľadom na bohatú lokalizáciu kýly u mačiek sa príznaky líšia v závislosti od ich umiestnenia a odštiepených orgánov.

  • Membrána - mačka sa stáva letargickou, letargickou. Problémy s dýchaním začínajú - často pri záchvatoch dýchavičnosti alebo dusenia sa stáva rýchlym a povrchným. S predĺženým priebehom takýchto respiračných porúch sa vyvíja cyanóza slizníc v dôsledku nedostatku kyslíka. Je možná komplikácia so stlačením veľkých ciev brušnými orgánmi - pľúcny edém.
  • Pupočníkový - je mäkký a bezbolestný výčnelok v bruchu, pokiaľ kýla nie je zovretá, potom keď je na ňu pritlačená, vo vnútri sa „schováva“. Pri stlačení sa u mačky môžu objaviť zvracanie, prudké zvýšenie teploty a bolesť pri vypuknutí. V budúcnosti môžu orgány v herniálnom vaku bez adekvátnej liečby nekrotické a spôsobiť hnisanie a sepsu..
  • Inguinal - vyzerá ako mäkká guľa doughy konzistencie v dolnej časti brucha. Najčastejšie pozorované u žien. U zvierat nie je takéto ochorenie problémom, táto patológia však môže viesť k prolapsu maternice alebo močového mechúra. To môže viesť k neplodnosti alebo k rozvoju šokového stavu, keď bublina praskne..
  • Perineálny - ako pri predchádzajúcej forme, prietrž je úplne bezbolestná. Ľahko zmení svoju pozíciu. najmä pri zdvíhaní mačky za jej labky. Ak sa predný výčnelok zväčšuje, zadná časť sa zasunie.
  • Medzistavcová prietrž u mačiek je zvyčajne lokalizovaná v bedrových stavcoch. Domáce zviera môže trpieť nedostatočnou koordináciou pohybov, problémami s chôdzou a skákaním, až do rozvoja svalovej atrofie končatín a paralýzy. Pri závažných degeneratívnych zmenách v mieche sú možné centrálne ochrnutie a závažné neurologické poruchy. V tomto prípade liečba už nie je možná kvôli vývoju hlbokého poškodenia tkanív miechy.

  Všetky hernie sa tiež vyznačujú špecifickým správaním zvieraťa počas zvierania - často olizuje zasiahnutú oblasť, miestne zvýšenie teploty, dyspeptické poruchy (vracanie, hnačka) a ostrá bolesť..

  Diagnóza choroby

  Diagnóza vonkajšieho výčnelku je založená na klinických príznakoch choroby, ako aj na palpácii, vďaka ktorej je odborník schopný určiť prítomnosť alebo neprítomnosť zvierania. Ak má mačka podozrenie na internú formu patológie (medzistavcové alebo diafragmatické odrody), budú potrebné ďalšie diagnostické postupy vrátane ultrazvuku, röntgenového žiarenia, myelografie a MRI..

  Membránová hernia sa dá zistiť rôntgenovým žiarením. Presnosť diagnózy zvýši kontrast bária, ktorý sa zavedie do tela domáceho zvieraťa kŕmením potravou, do ktorej sa pridá prášok. To určí lokalizáciu črevných slučiek. Elektrokardiografia je tiež prijateľná na monitorovanie normálneho fungovania srdca mačky.

  Terapeutická terapia

  Liečba je rozdelená na dva typy: konzervatívny a operatívny. Prvá možnosť je ideálna pre prípady, keď kýla je mierne vyčnievajúca a štípanie úplne chýba. Najčastejšie sa bez chirurgického zákroku vylučujú ingvinálne formy choroby. Pri tomto spôsobe liečby mačka nosí odťahovú prikrývku, ktorú bude musieť nosiť niekoľko mesiacov v rade a vydutie pred ňou stanoví lekár. Defekt brucha je v tomto prípade schopný liečiť sa nezávisle.

  Ak veterinárny lekár po stanovení diagnózy zistí, že konzervatívna liečba neprinesie pozitívny výsledok, bude potrebná hernia. Okrem toho sa operácia vykonáva bez toho, aby došlo k jej zovretiu podľa tejto schémy: vyčnievajúci orgán je nastavený a rana je zošitá. A pri stlačení podľa tohto: hernia taška je úplne vyrezaná spolu s tými vnútornými orgánmi, ktoré boli v nej uchytené..

  Zvláštnu pozornosť si zasluhujú bráničné a medzistavcové formy prietrže. V prvom prípade lekár otvorí hruď zvieraťa a orgány, ktoré sú do nej vtiahnuté, sú zasunuté späť do brušnej dutiny. Potom je bránica šitá, ale predtým lekár vykoná plastickú operáciu aplikáciou špeciálnej sieťky na túto časť tela mačky alebo pomocou priľahlých tkanív. Ak sú orgány poškodené, pripravte sa na to, že bude potrebná ich resekcia. Je dôležité, aby majitelia pochopili, že mačka bude musieť po operácii starostlivo sledovať. Pomôže to zabrániť kolapsu pľúc alebo krvnému obehu v hrudnej kosti..

  V prípade medzistavcových hernií v skorých štádiách je možná medikácia. Účinne sa osvedčili tak steroidné (prednizolónové), ako aj nesteroidné (Rimadil) lieky. Upozorňujeme, že po dobu 1 až 2 mesiacov budete musieť dodržiavať obmedzenia pohybu fúzaného domáceho maznáčika. Ak sa choroba objavila neskoro, chirurgicky sa odstráni vyzrážaný disk a časť stavcov v mieste lokalizácie patológie. Po operácii bude zviera vyčerpané, takže mu budú predpísané cykly vitamínov a úplný odpočinok. Bohužiaľ, ale táto prietrž v neskorších fázach je nevyliečiteľná. Aby ste mačku nemučili, lekár vám odporučí používať eutanáziu.

  Prevencia ochorenia

  Preventívne opatrenia na zabránenie výskytu prietrže u mačkaného domáceho maznáčika sú pri realizácii pomerne jednoduché. Tie obsahujú:

  1. Rýchla reakcia na problémy s trávením a pohybmi čriev.
  2. Chovatelia čistokrvných mačiek by mali obmedziť počet párení a narodení svojich domácich miláčikov.
  3. Majiteľom žijúcim v horných poschodiach sa neodporúča dovoliť, aby zviera spalo na parapete alebo sa voľne pohybovalo pozdĺž rímsy. Snažte sa zbytočne neotvárať okná a balkóny, aj keď mačky a zdatní predstavitelia fauny často nepočítajú svoju silu a spadnú.
  4. Postupujte podľa potravy mačky, obohatte ju o vitamíny a minerály.
  5. Vyhnite sa zbytočne intenzívnemu cvičeniu domáceho maznáčika.

  Kýla je závažné ochorenie, ktoré ho môže zmrzačiť a zabiť, ak majiteľ nebude dbať na zdravie svojho zvieraťa. Aby sa predišlo patológii, pomôže vám niekoľko vyššie uvedených odporúčaní, ako aj plánované vyšetrenia u veterinárneho lekára najmenej raz mesačne..

  https://dogcatfan.com/484-gryzha-u-koshki.html https://vetvo.ru/gryzha-u-koshki-kota-i-kotenka.html https://veterinargid.ru/cats/vet/ gryzha-u-Koshki-na-zhivote.html

  prevencia

  Najlepšou prevenciou pupočnej kýly je snáď jemná masáž brucha mačiatku v prvých hodinách po narodení. Ak máte narodené mačiatka a obrátili ste sa na lekára, môže vám odporučiť nalepiť pupok na mačiatko pomocou pásovej pomôcky, ktorá pomôže zabrániť vstupu všetkých druhov infekcií do otvorenej rany, ako aj k zavretiu brány prietrže..

  Lekár môže tiež urobiť špeciálnu injekciu, ktorá sa ponúka po operácii. Nezabudnite, že prietrž v mačiatku na bruchu by sa mala liečiť čo najskôr, aby sa predišlo možným komplikáciám. Umbilikálna prietrž môže byť tiež u dospelých mačiek. Nie je však také veľké riziko ako práve narodené mačiatko.

  Membrána sa pri mačke najčastejšie získava napríklad po páde mačiatka. Tento defekt je zreteľne viditeľný pri röntgenovom vyšetrení - vnútorné orgány sú doslova vtlačené do bránice, čím sa napínajú a natrhávajú. Membrána hernie sa u mačky tiež nemusí zistiť okamžite, ale až potom, ako zviera zje barium bahenný. Až potom je možná druhá štúdia..

   Majiteľ mačiatka by mal venovať pozornosť týmto príznakom:
  • Apatický stav;
  • Laboratórne dýchanie;
  • Tvrdý, ťažký pulz;
  • Niekedy - pľúcny edém;
  • Znížená chuť do jedla.

  Všetky tieto príznaky sa dajú ľahko zamieňať s inými chorobami, a preto sa odporúča urobiť röntgen a ultrazvuk. Táto prietrž sa lieči výlučne chirurgickým zásahom: prietrž sa odstráni, črevné slučky sa umiestnia dovnútra a poškodená bránica sa zošije. K mačacej diafragmatickej prietrži sa zaobchádza rovnako. Obdobie zotavenia je dlhé a ťažké, ale potom bude vaše zviera úplne zdravé.

  Preventívne opatrenia zahŕňajú pravidelné kontroly, prevenciu úrazov a rýchlu reakciu na problémy s trávením a pohybmi čriev. Veľký význam sa prikladá výžive domáceho maznáčika. Jeho strava by mala byť vyvážená, obohatená o živiny, vitamíny a minerály.

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Keď je osoba, najmä staršia osoba, informovaná o potrebe spinálnej chirurgie, najprv sa jej snaží akýmkoľvek spôsobom vyhnúť. Nedávno boli takéto operácie príliš riskantné a nezaručili výsledok.
  Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.
  Medzistavcová kýla alebo kýla chrbtice je pomerne komplikovanou patológiou muskuloskeletálneho systému, ktorá v niektorých prípadoch môže predstavovať zdravotné riziko. Vyskytuje sa veľmi často, okolo 100 ľudí zo 100 tisíc.