loader

Mačka má veľkú ranu na bruchu! Prečo? A čo robiť?

Ahoj milí milovníci mačiek!

Čo robiť? Prvým nie je ísť do dvoch extrémov: nepanikáriť a neignorovať, druhým je vyšetrenie, ktoré ukáže ďalší akčný plán. Bude to priamo závisieť od príčin objavenia sa kužeľa a ich je veľa!

Preto sa neočakávane vytvorila veľká hrbolka mačky na bruchu, zistíme to ďalej a nenecháme tento problém unášať..

Rakovina prsníka

Začnime najhoršou diagnózou. Ako sa dá vyhnúť smutnému výsledku? Je to už dávno známe: ak narazíte na problém hneď na začiatku!

Karcinóm prsníka je rozpoznávaný týmto príznakom: novotvar rastie rýchlo a zvyčajne nie je jedným, pretože „problém nikdy neprichádza sám“: počet menších opuchov tiež rýchlo stúpa a na prvom mieste sú miesta lokalizácie pri bradavkách bližšie k slabine..

Tieto výstražné značky sú dôvodom na spustenie k veterinárovi.!

Potom sa šišky stanú hustými, krvácajúcimi, bolestivými a fialovo-ružovým odtieňom. Na fotografii - už je to zložitý prípad, ale nebuďte smutní, na jedno použitie:

Pretože na začiatku choroby je blahobyt mačky normálny, keď sa choroba vyvíja, začne schudnúť a stratiť chuť do jedla, a to je druhý hrozivý „marker“! Preto, aby ste nezačali s nádorom, aby ste ho úspešne zbavili a tým zachránili život (!) Svojho domáceho maznáčika musíte častejšie vyšetrovať a cítiť jeho telo, aby ste mohli čo najskôr navštíviť lekára.

Na fotografii - pohľad po úspešnej operácii:

Liečba, aj keď v zanedbávanej podobe, niekedy (ale nie vždy!) Pomáha predlžovať životnosť o niekoľko mesiacov, zmierňuje nepohodlie v tomto stave..

Ohrozené sú staršie a nesterilizované zvieratá (ktorým sa podáva „Sex Barrier“ a všetky ostatné výrobky proti poľovačke na sex, ktorých pokyny vždy (!) Obsahujú upozornenie na nebezpečenstvo onkológie aj pri viacerých aplikáciách - 1 až 3 krát!).

Veterinárne poradenstvo: musíte sterilizovať oddelenie v 11-12 mesiacoch, keď sa tvorí genitourinárny systém, alebo medzi prvým a druhým estrusom, najskôr s potrebným očkovaním a od 6 rokov pravidelným vyšetrením vo forme lekárskeho vyšetrenia na včasnú diagnostiku rakoviny, ak sa rozhodne začať u vášho lekára. konský chvost!

Nezhubný nádor

Toto je lipóm (alebo bol). Je uzavretý v kapsule, má jasné hranice a na rozdiel od zhubných nádorov nie je náchylný k rýchlemu nárastu, guľatý alebo oválny, mäkký na dotyk, pohybuje sa pod kožou..

Zvyčajne sa sleduje, a ak sa odstráni, potom iba v extrémnych prípadoch - napríklad, ak je príliš veľká, zasahuje do mačky v každodennom živote alebo svrbí. Aj keď to nie je smrteľné, je potrebné preukázať lekárovi, aby sa ubezpečil o tejto diagnóze:

Pruh

Táto nepríjemná patológia spočíva v tom, že časti vnútorných orgánov pobrušnice prenikajú prírodnými alebo abnormálnymi otvormi do priľahlých dutín. To môžu trpieť dospelé mačky a ich deti!

Začnime pupočníkovou prietržou u mačiatok. Tu je jasne viditeľné na bruchu sfingy dieťaťa:

Neuzavretým úplne pupočníkovým krúžkom (v dôsledku genetických porúch alebo nesprávneho prerezania pupočníka) slučka čreva padá do „herniálneho vaku“:

Táto hernia sfingy je opraviteľná. Ale iba v prípade, že nie je stlačené! V opačnom prípade je narušený prietok krvi, ktorý spôsobí smrť tkaniva (!), Potom zápal v pobrušnici, ktorý sa zmení na peritonitídu, potom mačka zomrie..

Kýla niekedy na mačiatko vypadne okamžite, ale bude vyvolaná neskôr, napríklad zápchou..

U dospelých je nádor najčastejšie vo trieslovej zóne, má veľkosť od malého zhutnenia po kužeľ tvaru vajca, môže byť mäkký alebo tvrdý, mať telesnú teplotu alebo vyššiu.

Vytvorené nedávno, môže to zostať nepovšimnuté na nejakú dobu, pretože to zatiaľ nespôsobuje žiadne nepohodlie, zatiaľ čo v zanedbanom stave je to dosť veľký, okrúhly opuch, mäkký alebo elastický na dotyk.

Situácia je horšia, ak je prietrž zovretá, potom mačka bude pociťovať neustálu bolesť, často meow, cround, arching back back. Vyskytnú sa problémy so stolicami a močením, niekedy sú možné zvracanie, horúčka, letargia, chôdza a koordinácia. Prevádzka je nevyhnutná!

Predisponované zvieratá, ktoré majú:

 • genetická dedičnosť;
 • tráviace problémy: zápcha a zvýšená tvorba plynu;
 • rezanie pupočníka príliš krátke;
 • peritoneálne zranenia: hrbole, modriny, uhryznutie atď..

Je nemožné „sa uzdraviť“ odvarmi, obkladmi, nastavením vnútorných orgánov alebo počkať, kým „to prejde samo“, samozrejme!

Správnu diagnózu vykoná iba špecialista, pravdepodobne pomocou röntgenového snímania alebo ultrazvuku. A po redukcii bude na domáce zviera počas 3 až 4 týždňov nasadený obväz, aby sa zabránilo recidíve.

Môžete to urobiť bez chirurgického zákroku, ak je nádor malý, potom ho musíte odstrániť, ak je bránica alebo medzistavcové. A potom sú menovaní: imunomodulačné a protizápalové lieky; strava, ktorá odstraňuje zápchu; zákaz aktívnych hier na 2 týždne.

lymfadenitída

Zápal lymfatických uzlín nastáva, keď sa do tela dostane infekcia. Na dotyk - oválne a pevné pečať, horúce, bolestivé.

Rakovina je niekedy zamieňaná s lymfadenitídou. Ak sa zistí, vyhľadajte lekára zvierat!

zápal prsnej žľazy

Je to dôsledok predčasného odstavenia dojčiacej matky, niekedy - chorôb pohlavných orgánov, poškodenia bradaviek alebo nesprávneho tehotenstva..

Mliečne žľazy sú zapálené a opuchnuté, sú tvrdé a horúce a teplota tela stúpa. Takto vyzerá sfinga mačka:

Ak je dojčiaca žena chorá, mlieko nemusí vyniknúť alebo pôjde spolu s hnisom. Lekár po nevyhnutných testoch zabezpečí, aby nedošlo k rakovine, a predpíše liečbu.

Ak je choroba mierna, predpíše obklady a masáže doma, zatiaľ čo ťažké, lieky vrátane antibiotík a dokonca aj chirurgický zákrok.

hygrom

Alebo synoviálna cysta je opuch tkanív namočených v seróznej tekutine.

Vyzerá to ako bezbolestný opuch s tekutinou vo vnútri, ale ak sa k nemu pripojí infekcia, objavia sa vredy a výtoky. A keď dorastie do veľkej veľkosti, môže sa pri pohybe rušiť a bolieť.

Veterinárny lekár môže predpísať extrakciu obsahu cysty a zavedenie protizápalových liekov na oplátku, ale chirurgický zákrok je zriedkavý.

furunkul

Nejde iba o absces - zápal epitelu, ale o ochorenie (v akútnej alebo miernej forme), ktoré je spôsobené zníženou imunitou a fokálnou léziou vlasového folikulu. Má hnisavý a nekrotický charakter, je spôsobený bielym alebo zlatým stafylokokom a začína červeným tuberkulózou:

Postupne sa bolesť zvyšuje, napĺňa hnisom, stáva sa bolestivou, je možné zvýšiť telesnú teplotu, je možné apatie a stratu chuti do jedla. Ohniská ovplyvňujú niektoré alebo všetky časti tela alebo jednotlivé.

Hnis je pod kožou umiestnený v „cieve“, ktorá obmedzuje hranice zápalu a po „dozrievaní“ bude zhora viditeľný jeden (alebo niekoľko) šedých bodov - jadro -..

Vaňu nestláčajte! V opačnom prípade sa hnis vyleje cez susedné tkanivá..

Veterinárna klinika urobí všetko, čo potrebujete av prípade chronickej formy sa predpíšu antibiotiká.

Uchovávajte choré zviera v osobitnej čistote, zakrývajte jednorazové plienky denne cez vrhu. Nekúpajte sa! Odstráňte vlasy z miesta zápalu, naneste ichtyol masť alebo Vishnevsky masť, počas výmeny obkladov utrite alkoholom, podajte liek proti bolesti. V prípade spontánneho otvorenia bolesť očistite hnis v čo najväčšej možnej miere (netlačte!) A znova aplikujte obväz s masťou, vymieňajte ho každých 4-6 hodín, až kým sa rana úplne nevyčistí..

absces

Jedná sa o obmedzený zápal na povrchu kože alebo hlboko v tkanivách, ktorý závažne ohrozuje zdravie domáceho maznáčika, ak sa nelieči..

Najčastejšími príčinami sú infekcie rán, ktoré mačka dostáva rôznymi spôsobmi, takže opuchy (s hnisavou tobolkou vo vnútri) nájdete kdekoľvek.

V tomto štádiu edému a hnisania je potrebná neodkladná kvalifikovaná pomoc, inak existuje riziko otravy krvi a smrti.

A prevenciu poznáme už od detstva: okamžite vypláchnite a dezinfikujte všetky vzniknuté rany! Než? Lepší peroxid, zatiaľ čo iné spôsobujú popáleniny.

Uhryznutie hmyzom

Nie, nie motýle, bolestivé opuchy môžu spôsobiť iba uhryznutie hmyzu.!

Odstráňte bodnutie pinzetou, opláchnite roztokom sódy (čajová lyžička v pohári vody) a aplikujte studený obklad na odstránenie opuchu..

Aby ste predišli alergiám, podávajte ¼ tablety tavegilu alebo suprastínu dvakrát denne a ak sa stav zhorší, choďte okamžite na kliniku a ešte viac, ak je veľa zhryznutí, pretože potom nie je ďaleko k smrti.

záver

Príčiny kužeľov na bruchu: od infekčných po kožu. Jedna vec je dôležitá: nikdy nemôžete diagnostikovať a liečiť chorobu sami a zveriť ju skúseným odborníkom.

Ak chcete vedieť, ako poskytnúť prvú pomoc, vždy existuje veľká a bezplatná príležitosť klásť odborníkom otázky na internete, napríklad tu.

Môžete mať menej dôvodov obrátiť sa na ne. Alebo vôbec nie, ako táto šťastná a vyrovnaná veľryba:

Lepšie vždy buďte zdraví vy aj vaši miláčikovia! Píšte, pýtajte sa nás v komentároch, vždy vám radi pomôžeme.

BUBBLE KAT


Členovia skupiny
5 príspevkov
Registrácia: 14.5.2005
ID užívateľa: 914

Ďakujem vám povedal: 0 krát

Hrozný a nemilosrdný


Skupina: Správca
Príspevky: 40990
Registrácia: 12/12/2004
Chvost: mačky 6
Mesto Rusko / Moskva
ID užívateľa: 22

Ďakujem vám povedal: 4503 krát


Ak ťa otravujem alebo otravujem, vždy sa môžete dostať do kúta a plakať.


Členovia skupiny
5 príspevkov
Registrácia: 14.5.2005
ID užívateľa: 914

Ďakujem vám povedal: 0 krát

Hrozný a nemilosrdný


Skupina: Správca
Príspevky: 40990
Registrácia: 12/12/2004
Chvost: mačky 6
Mesto Rusko / Moskva
ID užívateľa: 22

Ďakujem vám povedal: 4503 krát


Ak ťa otravujem alebo otravujem, vždy sa môžeš dostať do kúta a plakať.

Tučný chvost mačky: norma alebo patológia?

U mnohých mačiek môžete vidieť malý kožný záhyb, ktorý sa nachádza na bruchu v oblasti zadných nôh. Niektorí majitelia to berú ako príznak choroby, iní tomu nevenujú pozornosť. Zvážte, čo je tučný chvost, v ktorom prípade je jeho prítomnosť normálna a kedy potrebujete navštíviť lekára.

Čo je kurdyuk?

Tuková chvost alebo prvotný vak je malý kožný záhyb na bruchu mačky. Často klesá o 3 až 5 cm. Najvýraznejšie u krátkosrstých plemien.

Keď sa mačka pohybuje, záhyb sa otáča zo strany na stranu. Túto funkciu mačiek zdieľajú všetky mačky..

U divých mačiek je to najvýraznejšie. Ale u niektorých domácich mačiek nemusí byť tukový chvost viditeľný pre oko..

Vedci ešte nedospeli k jedinému záveru - prečo mačka potrebuje pravekú tašku. Zdôraznili však niekoľko teórií, ktoré vysvetľujú funkciu tukového chvosta..

Ochrana vnútorných orgánov pred zranením

Žalúdok je jednou z najzraniteľnejších častí tela mačky. Vo vnútri sú životne dôležité orgány. Žalúdok však nie je chránený kosťami, napríklad hrudnou kosťou alebo lebkou. Kožený záhyb má ochrannú funkciu.

Počas lovu sa mačky pohybujú a držia sa na zemi. Je zrejmé, že žalúdok sa stáva zraniteľným tŕňom a kameňom. Tiež mačací žalúdok často bojuje za toto územie. Ostré pazúry ľahko roztrhnú tenkú pokožku a spôsobia vážne zranenie nepriateľa. Ďalšia vrstva kože je schopná chrániť vnútorné orgány pred uhryznutím a odrezaním..

Zásoba živín

Tučný chvost je často najvýraznejší u dobre kŕmených zvierat. Môže sa tiež objaviť alebo zmiznúť v závislosti od ročného obdobia..

V kožnom záhybe sa hromadí určité množstvo tuku, a preto klesá. A ak zviera hladuje, predovšetkým sa zníži veľkosť pravekého vaku.

Predátori niekedy musia hladovať dosť dlho. Aby sa prežili obdobia neúspešného lovu mačiek, človek musí v tele zhromažďovať živiny. Preto kurdyuk slúži dokonale, v ktorom sa ukladá tukové tkanivo. U divokých mačiek výrazne stúpa v zime, keď zviera zje pred chladom, ale v lete sa znižuje teplo.

Kurdyuk je spojený s vlastnosťami pohybu mačiek

Telo mačiek je veľmi flexibilné. Počas lovu sa všetky končatiny doslova napínajú, napínajú. Pri skákaní sa mačka môže ohýbať v značnom uhle. Aby zviera mohlo voľne vykonávať takéto triky, sú potrebné nielen pružné kĺby, ale aj elastická koža. Niektorí vedci sa domnievajú, že kurdyuk je potrebný, aby mačka mohla efektívnejšie využívať pružnosť svojho tela.

Dôvody vzhľadu

Všetky mačky majú tučný chvost, ale nie všetky a nie vždy ich vizuálne odlíšia. U dlhosrstých plemien sa kožený záhyb skrýva za dlhým vonkajším plášťom. Krátkosrsté štíhle zvieratá tiež často vykazujú utiahnuté brucho. Tak prečo sa kožené záhyby môžu prehýbať?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo má mačka tučný chvost:
1. Genetická predispozícia.
Existujú niektoré plemená, u ktorých je prítomnosť pravekého vaku dokonca predpísaná v štandardoch plemena. Často ide o plemená, ktoré úzko súvisia s divými mačkami.

2. Nadváha.
U plných mačiek môže kožený záhyb celkom vizuálne vyniknúť. To je prirodzené, pretože v ňom ukladá tuk..

3. Tehotenstvo a pôrod.
Kurdyuk sa často objavuje u tehotných mačiek. Veľkosť brucha sa často výrazne zvyšuje počas viacnásobného tehotenstva alebo keď sú plody veľmi veľké. Tučný chvost sa tiež môže objaviť okamžite po narodení u napnutej miniatúrnej mačky. Po niekoľkých dňoch pleť zjemní a žalúdok sa zlepší..

4. Dramatické chudnutie.
Ak zviera stratilo značnú váhu, jeho brušná pokožka sa môže výrazne prehýbať. Dotiahnutie pokožky si vyžaduje čas a tukový chvost nie je taký zreteľný.

5. Sterilizácia alebo kastrácia.
V dôsledku sterilizácie sa v tele zvieraťa začínajú vážne hormonálne zmeny. Mačka často začína jesť oveľa viac, ale jej aktivita klesá, a preto rýchlo priberá na váhe.

6. Vek.
S vekom klesá tón pleti, a preto sa spodné brucho môže výrazne prehĺbiť. Toto je prírodný jav..

7. Choroba.
O ochoreniach, ktoré môžu viesť k zvýšeniu tukových chvostov, sa diskutuje nižšie..

Plemeno

Existuje malý zoznam hornín, ktoré sú najviac náchylné na prehýbanie pravekého vaku. Na tvorbe týchto plemien sa často podieľali divoké mačky, ktoré túto funkciu odovzdali svojim potomkom.

Zoznam plemien, v ktorých je tukový chvost najčastejšie viditeľný:

 • Škótsky škótsky priamy (rovný)
 • britský
 • Savannah
 • Pixie bob
 • Chausie
 • Kanadská sfinga
 • Cornish Rex
 • Bengálska mačka
 • Kanaánska mačka

U priamych potomkov voľne žijúcich mačiek (napríklad u plemena Bengálsko) je tučný chvost zreteľne výrazný od detstva. Na pružnom, napnutom tele môže vyzerať trochu divne. Nie je však dôvod na obavy.

V škótskom plemene nie je kurdyuk vyjadrený vo všetkých riadkoch. V americkej línii škótskych mačiek sa pri výbere použili miestne domorodé mačky, pri ktorých sa chvost nevyjadril. V mačkách tejto línie nie je žiadna takáto funkcia. Pri práci na európskej línii Škótov sa však používalo britské plemeno, ktoré svojim potomkom prenášalo výrazné kurdyuk..

V európskej škótskej línii sa praveký záhyb najčastejšie prejavuje dokonca aj v mačiatkach, čo je normálnou črtou plemena..

Takmer vo všetkých kanadských sfingách je mäso po kastrácii veľmi viditeľné. Je to tiež možnosť normy..

Keď máte tučný chvost, nie je normou

Vo väčšine prípadov je miernym prehýbaním pravekého vaku normou. Ale niekedy môže zväčšenie brucha a ochabnutej kože naznačovať príznaky choroby.

Dôvody, prečo sa žalúdok môže ešte výrazne zvýšiť, sú:

 • Infekcia červami. Brucho sa môže výrazne zväčšiť kvôli silnému parazitickému zamoreniu. V tomto prípade červy ovplyvňujú nielen gastrointestinálny trakt, ale aj iné orgány. Produkty ich životne dôležitej činnosti vedú k intoxikácii tela mačky. Telesná teplota stúpa, vracanie začína.
 • Ascites. Z dôvodu zhoršenej funkcie pečene a obličiek sa veľkosť brucha začína zväčšovať. Dropsy formy. Zároveň je samotné zviera veľmi tenké, a preto telo vyzerá neprimerane. Zvracanie mačiek, začína sa hnačka. Sliznice zožltnú. Dýchanie sa stáva ťažkým. Ascites je pravdepodobnejší príznak niektorých závažnejších chorôb..
 • Vnútromaternicová smrť plodu. Ak niektoré z mačiatok zastaví vývoj, jeho telo sa môže začať rozkladať v maternici. Vyskytuje sa intoxikácia. Zvracanie začína, horúčka, z pošvy môže byť krvavý výboj. V tomto prípade sa žalúdok na dotyk cíti ťažko, môžete cítiť mŕtve ovocie.
 • Zápcha a obštrukcia čriev. V tomto prípade sa v čreve hromadí výkaly. Pri pokusoch ísť na záchod sa zviera chová zle, začne sa zvracanie. Telesná teplota stúpa.
 • Pupočná alebo ingvinálna prietrž. Často sa objavuje v dôsledku komplikácií po nesprávnej sterilizácii. Môže to byť tiež vrodená vlastnosť, dôsledok zranení a iných chorôb. V svalovom a sliznicovom tkanive sa tvoria malé lézie, cez ktoré vydúvajú vnútorné orgány zvieraťa. Vizuálne vidíte malý nádor. Po stlačení sa zdá mäkké.
 • Nezhubné a zhubné nádory. Brucho je často opuchnuté rakovinou žalúdka a čriev. Zviera veľmi rýchlo schudne. V neskorších fázach môžete pozorovať nepríjemný zápach z úst, hlienu a krvi vo výkaloch, zvracanie, horúčku..
 • Mastitída u mačiek. Vyskytuje sa zápal prsných žliaz, vďaka ktorému napučiavajú a napučiavajú, hnis sa môže vylučovať z bradaviek; telesná teplota mačky stúpa. Pri absencii modernej liečby vedie mastitída často k rozvoju onkológie..
 • Zvýšená plynatosť a nadúvanie. Vyskytuje sa v dôsledku narušenia gastrointestinálneho traktu.
 • Roztrhnutie močového mechúra. Moč začína vyplňovať brušnú dutinu.
 • Cushingov syndróm. Vedie to k narušeniu nadobličiek, čo znižuje produkciu hormónu kortizolu. Brušný objem mačky sa výrazne zvyšuje, chuť do jedla sa zvyšuje a hmotnosť klesá, neustále smäd, kŕče, kosti sú krehkejšie.
 • Pyometra u mačiek. V dôsledku nekvalitných brušných operácií alebo iných príčin sa vyskytuje zápal maternice. Iné príznaky: apatia, úzkosť pri dotyku so žalúdkom, strata chuti do jedla, pretrvávajúca hnačka.
 • Infekčná peritonitída. Často vedie k ascitu. Vyskytuje sa dýchacie zlyhanie, pokles chuti do jedla, kŕče, narušená koordinácia.

Väčšina z týchto chorôb vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Sú vyliečiteľné iba v prvých fázach a často vedú k smrti zvieraťa.

Príznaky, ktoré naznačujú, že mačka musí byť preukázaná lekárovi:

 • nepretržité olizovanie brucha;
 • modré alebo sčervenenie kože;
 • vypadávanie vlasov na bruchu;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • strata chuti do jedla;
 • mačka syčí, škrabá a skrýva sa, keď sa niekto pokúsi dotknúť jej žalúdka;
 • významné zvýšenie telesnej teploty;
 • úzkosť pri pokuse ísť na toaletu;
 • hnačka;
 • dýchavičnosť, kŕče;
 • prudké zníženie aktivity, apatia;
 • časté zvracanie
 • tehotné mačky majú časté zvracanie, špinenie z pošvy.

diagnostika

Ak sa akékoľvek zmeny vo vzhľade alebo správaní zvieraťa zdajú čudné, je lepšie vziať domáceho maznáčika k lekárovi na bežné vyšetrenie. Po prvé, lekár cíti kožné záhyby. Nemalo by mať žiadne pečate. Zviera by nemalo pociťovať bolesť. Mačka bude musieť vážiť.
Ak lekár zistí akékoľvek príznaky choroby zvieraťa, musíte vykonať úplnú diagnózu.
Testy, ktoré sa musia vykonať na zistenie príčiny choroby:

 • všeobecná analýza krvi;
 • moč a stolica na detekciu napadnutia parazitmi;
 • ultrazvuk
 • röntgenový
 • biopsia.

Na základe výsledkov lekár dospeje k záveru: Existujú dôvody na vzrušenie. Veterinárny lekár tiež predpíše postup liečby.

liečba

Takže všetky mačky majú pravekú tašku. Ak klesne asi o 3 až 5 cm - považuje sa to za normu. Pri absencii ďalších príznakov choroby zvieraťa by ste sa nemali báť.

Je potrebné prijať opatrenia, iba ak je celková hmotnosť domáceho maznáčika výrazne vyššia ako je obvyklé. Zvážte domáceho maznáčika a porovnajte údaje so štandardmi rastu a hmotnosti stanovenými pre toto plemeno.

Môžete tiež určiť obezitu sami: musíte sa na mačku pozrieť zhora a po tom, ako pocítite jej boky. Pri skúmaní by mali byť rebrá hmatateľné a žalúdok by nemal vyčnievať do strán.

Obezita negatívne ovplyvňuje činnosť všetkých vnútorných orgánov zvieraťa. Môže to viesť k množstvu nebezpečných chorôb. Preto by sa malo zvieraťu, u ktorého bola diagnostikovaná obezita, dať strava..

V tomto prípade sú špeciálne nízkokalorické krmivá dokonalé. Okrem toho je bezpodmienečne potrebné dodržať veľkosť dávky uvedenú na obale krmiva..

Nekŕmte zviera na požiadanie. Je nevyhnutné riadiť sa režimom kŕmenia..

Zvieratá by ste mali držať na diéte ihneď po sterilizácii. V dôsledku hormonálnych porúch často mačky veľa jedia, a preto ich hmotnosť rýchlo rastie.

Zvýšenie telesnej aktivity je tiež prospešné pre chudnutie. Musíte sa viac hrať s mačkou. Ak sa vykonajú všetky povinné vakcinácie, zviera sa môže vyviesť na vodítko.

Ak nejaké ochorenie viedlo k zvýšeniu primárneho vaku, lekár môže použiť konzervatívne alebo chirurgické metódy liečby. V niektorých prípadoch bude musieť byť zviera premiestnené do nemocnice.

prevencia

Prítomnosť tukových chvostov u mačiek je normálna, ale je možné prijať určité opatrenia, aby sa zabránilo významnému zvýšeniu:

 1. Neprekrmujte zviera.
 2. Neustála fyzická aktivita. Mačka by mala mať dostatok hračiek. Je dobré, ak má špeciálne herné centrum alebo miesto, kde môže behať a liezť.
 3. Mačka by mala dostávať iba kvalitné krmivo. V prípade priemyselných krmív ide o superprémiové, prémiové a holistické spoločnosti, v prípade prírodnej výživy by strava nemala obsahovať vysoko kalorické mastné potraviny (bravčové mäso, tuk z hovädzieho mäsa), zemiaky, strukoviny, čokoláda, výrobky z múky, koreniny..
 4. Zviera musí dostať včas všetky potrebné vitamínové a minerálne doplnky (často už sú obsiahnuté v dostatočnom množstve vo vysoko kvalitných suchých krmivách)..
 5. Je potrebné urobiť včasné očkovanie. Mačiatko dostane prvé očkovanie vo veku dvoch mesiacov. Potom niekoľko mesiacov posilňujú očkovanie. Dospelá mačka musí byť očkovaná raz ročne..
 6. Raz za 4 mesiace je potrebné zabrániť infekcii hlístami. Tableta v súlade s hmotnosťou zvieraťa sa podáva ráno na lačný žalúdok. Prevencia by sa mala robiť aj pre mačky, ktoré nechodia na ulicu. Ak bolo zviera nakazené, musí sa mačke znovu podať tableta do desiatich dní.
 7. V prípade porušenia gastrointestinálneho traktu musí byť zvieraťu poskytnutá včasná pomoc. Napríklad pri zápche musíte určiť ich príčinu a urobiť potrebné zmeny v strave.
 8. Mačka by sa mala zveriť veterinárnemu lekárovi najmenej raz ročne.

Všetky mačky tak majú tučný chvost. V niektorých je to veľmi viditeľné, zatiaľ čo v iných je takmer neviditeľné..

Vytiahnutie pravekého vaku 3-5 cm sa považuje za normálnu možnosť, ak mačka nemá žiadne ďalšie príznaky choroby.

Ak má však majiteľ minimálne pochybnosti o tom, či je zviera zdravé, domáce zviera by sa malo postúpiť veterinárnemu lekárovi na bežné vyšetrenie..

Väčšina chorôb sa dá úplne vyliečiť iba v prvých štádiách..

Príčiny pupočnej kýly u mačiatka a metódy liečby

Väčšina „začiatočníkov pre mačky“ nevidí v podozrivom malom tuberku na bruchu nového domáceho maznáčika nič podozrivé. Chovatelia tiež vedia, že pupočná kýla u mačiatka je najčastejšie faktorom zlého dedičstva. Asociatívne, hernia diagnóza znamená liečbu operatívnym spôsobom, čo nie je úplne správne. Pozrime sa, čo je pupočná kýla a čo ohrozuje takú neškodnú patológiu na prvý pohľad.

Príčiny pupočnej kýly u mačiatok

Umbilikálna šnúra, ktorá slúži ako zdroj výživy pre mačiatko počas vývoja plodu, je pripevnená na žalúdok dieťaťa prostredníctvom pupočníka. Počas pôrodu sa pupočníkový krúžok zužuje av čase rezania pupočníkovej šnúry sa úplne uzavrie. V ideálnom prípade sa všetko stane presne takto a bruško dieťaťa vyzerá úplne naplocho, keď vyschnutá pupočná šnúra odpadne.

Kýla je široký pojem, ktorý predpokladá premiestnenie orgánu do novovytvorenej oblasti. V prípade pupočnej kýly sa v peritoneum mačiatka vytvorí malá diera - herniálna brána, do ktorej sa vytlačí brušná membrána, a tým aj časť akéhokoľvek orgánu umiestneného v dutine - fragment čreva, maternice, močového mechúra. Rozsah prietrže závisí od svalového tonusu pupočného prstenca, ako je vidieť na fotografii, patológia môže byť zanedbateľná alebo dosiahnuť pôsobivú veľkosť. Kýlová brána je oslabený svalový kruh, ktorý by sa mal uzavrieť, avšak ak už došlo k preniknutiu orgánu, môže nastať opačný proces..

Ako ukazuje prax, pupočná kýla u novonarodeného mačiatka je dedičným faktorom, ktorý nezávisí od priebehu pôrodu, presnosti mačky alebo chovateľa. Ak sa prietrž objaví v prvom mesiaci života, je to kvôli slabosti pupočného prstenca v kombinácii s provokujúcim faktorom - zvýšený tlak na brušnú stenu, prejedanie sa, trauma, plynatosť, trávenie. U dospelých zvierat sa môže vyskytnúť aj pupočná kýla s nadmerným zaťažením brušnej steny, ktorá môže byť spôsobená zvracaním, zápchou, tehotenstvom, pôrodom..

Čo je to nebezpečná pupočná kýla

Malý mäkký tubercle nespôsobuje mačiatkam nepríjemné pocity, aj keď dieťa pohladíte po bruchu. Či vzniknú komplikácie, je vecou náhody. Je potrebné poznamenať, že kýly sa delia na neredukovateľné a opravené. Ak môžete stlačiť tuberkuláciu prstom a narovnať kožu na bruchu mačiatka, potom je prietrž s najväčšou pravdepodobnosťou korigovaná.

S rastom zvieraťa sa prirodzene zväčšujú aj jeho vnútorné orgány, kde sa skrýva prvé nebezpečenstvo. Umbilikálny krúžok, ktorý si zachováva svoju pôvodnú veľkosť, preplňuje vyzrážaný orgánový fragment do čreva celého čreva, čo je spojené s následkami:

 • Nepokojné správanie v dôsledku bolestivosti brušnej steny.
 • Strata chuti do jedla a zvracanie.
 • Zvýšenie základnej teploty tela ako reakcia tela na začiatok zápalového procesu.
 • Porušenie krvného obehu časti čreva nachádzajúcej sa v herniálnom vaku.
 • Degeneratívne zmeny v črevných tkanivách v dôsledku nedostatku kyslíka.
 • Tkanivová nekróza.

Dôležité! Nekróza je rýchlo progresívny akútny stav sprevádzaný intoxikáciou, sepsou a šokom. Vedie k rýchlej smrti zvieraťa.

Patológia sa nazýva obmedzená prietrž, majte na pamäti, že po zaznamenaní prvých príznakov je nemožné myslieť a váhať. Ak dôjde k porušeniu časti čreva, zviera vyžaduje pomoc profesionálneho, najčastejšie chirurgického zákroku.

Liečba pupočnej kýly u mačiatok

Po nájdení pupočnej kýly sa nespoliehajte na šťastie a zverte veterinárovi veterinárny lekár. Palpáciou lekár odhalí mobilitu prietrže prietrže a určí, čo ďalej. V najpriaznivejšom prípade je mačiatko prilepené herniou, pričom za brušnú stenu vložilo časť čreva. Mince sa aplikuje na tubercle a fixuje sa pomocou bandážnej pomôcky alebo mierne tesnej bandáže. Ako stimulácia kontrakcie pupočného prstenca sa používa otepľovanie, ktoré sa vykonáva pod dohľadom veterinárneho lekára..

Tradičnejšou, efektívnejšou a zaručenejšou metódou je odstránenie pupočnej kýly u mačiatka chirurgickým zákrokom. Opakované umiestnenie sa vykonáva v celkovej anestézii v niekoľkých fázach:

 • Zverejnenie herniálneho vaku a analýza situácie.
 • Ak fragment čreva alebo iného orgánu nie je poškodený, vloží sa do brušnej dutiny a pupočníkový krúžok sa zúži alebo zošije.
 • Na začiatku nekrózy sa zviera ponorí do celkovej anestézie. Mŕtve tkanivo je odstránené a zdravé zostrihané. Brušná stena je zošitá samo-vstrebateľnou niťou. Po zákroku bude mačka potrebovať obväzovú a rehabilitačnú terapiu.

Ak bola počas operácie zistená nekróza, veterinár vás poučí, ako liečiť zviera v pooperačnom období, najčastejšie sa predpisujú antibiotiká, imunostimulanciá a látky na udržanie črevnej mikroflóry..

Poznámka! Po operácii sa mačke dostane injekcia, ktorá stimuluje tón pupočného krúžku, aby sa predišlo recidíve..

Ako zabrániť tvorbe pupočnej kýly u mačiatok

Celková anestézia je vždy riskantnou a globálne škodlivou mierou liečby. Prevencia pupočnej kýly u mačiatka je, samozrejme, oveľa bezpečnejšia ako operácia. Aj keď mačiatko má dedičnú tendenciu tvoriť pupočníkovú prietrž, nevzdávajte sa. Najprv musíte pozvať veterinárneho lekára, ktorý vyšetrí novonarodené mačiatka. S minimálnymi rizikami patológie sú deťom predpísané masáže brucha a prilepenie pupočnej šnúry pomocou bandáže.

Poznámka! V ranom veku je možné so správnou starostlivosťou spontánne znížiť pupočníkovú prietrž.

Mačiatka sa sledujú a oplatí sa sledovať aj bábätká, ktoré sa začínajú hrať a skúšajú sa ako dospelé mačky - nadmerné napätie v brušnej stene môže spôsobiť otvorenie pupočného krúžku. Ak preventívne opatrenia nepomohli, odporúča sa vykonať chirurgickú redukciu v ranom veku, čo výrazne znižuje riziko nekrózy..

Pruh

Kýla je zákerná patológia. Nesmie spôsobovať úzkosť celé roky a potom môže viesť k smrti domáceho maznáčika v priebehu niekoľkých hodín. Akákoľvek kýla u mačky, bez ohľadu na miesto a veľkosť, je príležitosťou poradiť sa s veterinárnym lekárom. Odloženie návštevy alebo pokus o pomoc s ľudovými metódami je spojené so závažnými následkami.

popis

Ak je to viditeľné, prietrž sa podobá nádoru s jemným dotykom - hrudka na bruchu, pod chvostom, na hrudi, v slabinách. Tvorí ho vnútorný orgán, ktorý prekročil hranice dutiny, ktorú zaujíma. K výčnelku dochádza cez otvor, ktorý existuje od narodenia alebo je tvorený patologickým procesom.

Klasifikácia je dosť komplikovaná. U mačiek existujú vrodené a získané, komplikované a nekomplikované, opraviteľné a nezredukovateľné hernie. Pri toku sa rozlišujú primárne, sekundárne a pooperačné patológie. Vonkajšie prietrže sú viditeľné bez vyšetrenia, vnútorné prietrže sú detegované pomocou diagnostiky hardvéru.

Vo veľkej väčšine prípadov ide o progresívny proces - hrbol (herniálny vak) sa postupne zvyšuje v dôsledku oslabenia prstenca. Vnútorné orgány menia svoje umiestnenie, čo má vplyv na ich funkčnosť. Vypuknutý fragment sa môže zapáliť, čo vedie k sepsi, peritonitíde, nekróze.

Porušenie nie je o nič menej nebezpečné. Toto je núdzový stav, pri ktorom je obsah vaku stlačený pomocou svalov, výkalov a otváracieho krúžku. Aj pri včasnej pomoci zomrie asi tretina operovaných mačiek na porušenie predpisov, takže nemôžete odložiť návštevu u lekára.

príčiny

Najčastejšie hovoríme o hrudke na bruchu mačky - patológii brucha. Mechanický výčnelok nastane, keď tlak zvnútra prekročí schopnosť svalov vydržať ho zvonka. To isté sa deje s inguinálnymi, perineálnymi, diafragmatickými patológiami..

Príčiny hernie u mačiek:

 • Obezita, riedkosť
 • nehybnosť
 • Tehotenstvo, pôrod
 • Nadmerné zaťaženie
 • Choroby vnútorných orgánov
 • Slabnutie svalov
 • Zranenia, následky chirurgického zákroku
 • Vrodená patológia štruktúry
 • Zápcha, zadržiavanie moču (tlačenie domácich zvierat)

V dôsledku chronických ochorení srdca a dýchacieho systému sa vyvíja kašeľ, ktorý zvyšuje vnútro-brušný tlak. Príčiny medzistavcovej prietrže u mačiek sú zle pochopené, dedičnosť sa potvrdzuje. Kraniálny mozog sa vyvinie v maternici, pľúcach - dôsledok uzavretého zranenia, chirurgického zákroku.

Príčina pupočnej kýly u mačiatok bola predtým považovaná za nepresnosť mačky alebo chovateľa. Dokázalo sa však, že napätie pupočníkovej šnúry nevedie k rozšíreniu pupočného krúžku alebo k vyčnievaniu orgánov. To, samozrejme, neznamená, že môžete porušiť pravidlá pôrodníctva..

Na rozdiel od mýtu sú kastrované a plodné mačky rovnako často postihnuté trieslovými kýlami. Zmeny sa vyskytujú s vekom alebo u zvierat trpiacich zápchou, zápalom análnych žliaz - nútených tlačiť. Ak sa počas kastrácie urobí veľká chyba, môže sa vytvoriť ingulinal scrotal, ale v modernom veterinárnom lekárstve je to zriedkavý prípad..

príznaky

Patológia na domáce zviera dlho neobťažuje. Bolesť sa objaví pri zvieraní, zápale, septických alebo nekrotických procesoch s obsahom tkaniva vo vaku. Ak predtým nebolo zviera pokojné dotýkať sa, teraz uteká alebo syčie, uhryzne, keď pohmatá boľavé miesto.

nadpisumiestneniapríznaky
pupočnejV strede brucha sa nachádza hrbol, vo vnútri ktorého je vo väčšine prípadov tuk alebo črevá.Hrboľa postupne rastie, je hustá, dokonca - vyzerá ako vajíčko. Nerobte si starosti pred komplikáciami. Môže spôsobiť zápchu, hnačku, dunenie v bruchu, zvracanie.
rozkrokVypuknutie pod chvostom, zamieňané so zápalom análnych žliaz. Zvyšuje sa, ak si mačku položíte na zadné nohy.Pred komplikáciami to nebolí. Porušenie alebo zápal vedie k horúčke, stmavnutiu alebo začervenaniu perineálnej kýly. Mačka jazdí na kňazovi, žuje na boľavom mieste a má ťažkosti s pohybmi čriev.
tanínováNa spodnej časti brucha, vo vnútri tuku, močového mechúra, čriev, niekedy u mačiek v trieslovej kýle, časti maternice..Pred porušením to neubližuje, ale môže spôsobiť ťažkosti s močením a vyprázdnením. Veľké inguinálne kýly zasahujú do chôdze - mačka chodí po chaose a rozširuje svoje zadné nohy.
intraperitoneálnouStrata vnútorných orgánov z dutiny, ktorú zaujímajú. Vonkajšie nie je viditeľné.Najčastejšie u mačiek, črevné porušenie - plyn, zvracanie, zápcha, akútna bolesť brucha. Porušenie iných vnútorných orgánov spôsobuje podobné príznaky. V závažných prípadoch je narušené dýchanie a srdcové funkcie.
pľúcnaOkraj pľúc naráža medzi rebrami.Bolesť, stuhnutosť pohybov, kašeľ, dýchavičnosť, šok. Vo väčšine prípadov po zraneniach (medzirezortné pretrhnutie svalov).
medzistavcovýchVýčnelok jadra medzistavcových platničiek v dôsledku poškodenia chrupavkového prstenca nie je zvonku viditeľný..Poruchy pohybu - krívanie, stuhnutosť chôdze, slabosť končatín, paréza, ochrnutie. Je možné kŕčový syndróm. V miernych prípadoch mačka chodí so zadnou časťou, akoby sa posadila a uvoľnila sa..
diafragmatickejBrušné orgány sa vydúvajú do bránice a nie sú zvonka viditeľné.Pálenie záhy, grganie, zvracanie penou, bolestivý žalúdok. Kašeľ, dýchavičnosť, zlyhanie srdca, pľúcny edém.

Kýla sú u mačiek neúplné, plné a posuvné. V prvom prípade je to diera, ale výčnelok sa nevyskytuje. Plný - obsah vrecka vyjde bránou (dierou), posuvný - čiastočný výčnelok, po stlačení sa kužeľ ľahko zmizne vo vnútri pobrušnice.

Veľmi zriedkavo sa u mačiek diagnostikuje kraniocerebrálna anomália, vrodená malformácia, ktorá vedie k smrti novonarodených mačiatok. Rana sa obvykle nachádza na lebke nosa alebo krku, ale môže byť kdekoľvek. Ak mačiatko nezomrie okamžite, odporúča sa eutanázia - s vekom, tlak na mozog spôsobuje utrpenie a vedie k duševným poruchám..

diagnostika

Na zistenie obsahu herniálneho vaku sa lekár poklepáva prstami a počúva (auskultácia). Ak je nastavený, vyhodnoťte veľkosť brány (otvoru). Pre viac informácií, dokonca aj pri vonkajšej patológii, je potrebná diagnostika hardvéru - ultrazvuk, röntgen, CT v závislosti od miesta..

Pred liečbou kýly sa mačka testuje na stanovenie celkového stavu - kliniky a biochémie moču a krvi. Odporúča sa predviesť domáce zviera kardiológovi, najmä ak je vek nad 7 rokov. Mačiatkam sa neodporúča operovať skôr ako šesť mesiacov, ale v komplikovaných prípadoch nie je na výber.

liečba

Operáciu je možné vykonať iba v celkovej anestézii, keď stav mačky a umiestnenie výčnelku umožňujú operáciu. Redukcia, obväz a iné neinvazívne metódy oneskorujú a niekedy vyvolávajú zhoršenie. Je dôležité pochopiť, že je bezpečnejšie prevádzkovať malú nekomplikovanú ranu..

Prvá pomoc

Keď objavíte vydutie, nemôžete to skúsiť narovnať sami, aplikovať chlad alebo teplo, vytiahnuť ho, „ošetriť“ inými ľudovými metódami. Chôdza je obmedzená, pet je vybavený pokojom. Aby nedošlo k zápche, kŕmia sa malými dávkami teplého polotekutého jedla, suché jedlo sa riedi vodou do ovsenej kaše..

Je dôležité vyhnúť sa prievanu, zraneniam - zatiaľ je aktívna hra, komunikácia s inými zvieratami zakázaná. V blízkej budúcnosti je potrebné psa ukázať lekárovi. V prípade bolesti je potrebná mimoriadna starostlivosť - mačka sa prepravuje v nosiči s odnímateľnou hornou časťou, čo obmedzuje funkciu motora.

Hlavné ošetrenie

Vnútorné a vonkajšie kýly, na ktoré nie je možné pôsobiť, sa neustále monitorujú. Na zníženie rizika komplikácií sa predpisujú protizápalové, antispasmodiká, hormóny a na zmiernenie bolesti sa používajú analgetiká a opiáty. Je dôležité pochopiť, že nejde o liečbu, ale o pomoc v dôsledku nemožnosti chirurgického zákroku.

Odstránenie nekomplikovanej pupočnej, ingvinálnej a perineálnej kýly je pomerne jednoduchá operácia:

 1. Zabezpečiť prístup k herniálnemu vaku;
 2. Otvoria ho, vložia obsah do brušnej dutiny;
 3. Krk herniálneho vaku je oviazaný, vak je odstránený;
 4. Brány sú uzavreté susednými textíliami alebo špeciálnou sieťou, ak je otvor príliš veľký;
 5. šev.

Komplikované a interné patológie si vyžadujú závažnejšiu taktiku operácie. Je vyvíjaný individuálne v každom prípade, pričom sa vyhodnocuje lokalizácia, veľkosť, tvar, obsah a ďalšie vlastnosti. Ak všetko pôjde dobre, o mesiac sa domáce zviera vráti do zdravého života.

Mačka má na bruchu vodnú bublinu. Naraz na mačací žalúdok: čo to môže byť? Zhlukujte mačku po sterilizácii

Keď mačací žalúdok opuchne, potrebuje neodkladnú pomoc. Tento stav je pre zviera nebezpečný, a to nielen narušenie pohyblivosti, ale aj zmenu v práci vnútorných orgánov. Aby sa mohla uskutočniť včasná a kompetentná terapia, je nevyhnutné okamžite presne určiť príčinu nepríjemného javu. Najlepšie by to urobil veterinár a mal by sa s ním konzultovať, ak existujú problémy so zdravím domáceho maznáčika. V prípade náhleho opuchnutia brucha mačky si táto situácia vyžaduje neodkladnú veterinárnu starostlivosť.

príčiny

Nesprávny názor, že nadúvanie mačky je nezmyselná choroba, ktorá sa prejaví sama o sebe, sa môže zmeniť na tragédiu a smrť domáceho maznáčika..

Bez ohľadu na to, čo spôsobilo stav mačky, ak nemá nadúvanie dlhšie ako deň alebo ak je narušený stav sprevádzaný ďalšími príznakmi, je naliehavo potrebné ísť na veterinárnu kliniku. Neodkladajte terapiu, pretože v prípade mnohých chorôb, čím neskôr je poskytnutá, tým ťažšie bude obnovenie zdravia vášho domáceho maznáčika..

Ak je možná samoliečba

Liečba mačiek nadúvaním bez účasti veterinárneho lekára je možná iba vtedy, ak existuje jednoduchá plynatosť, pri ktorej nedochádza k prejavom žiadnej inej choroby. V ostatných prípadoch sa vyžaduje okamžitá návšteva na veterinárnej klinike. Pri odpovedi na otázku, čo robiť, ak má mačka tresku, je možné odporučiť nasledujúce:

 • Hilak Forte - Dajte 1 kvapku na 1 kg hmotnosti raz denne, až do úplného zotavenia;
 • Smecta;
 • Enterosgel;
 • Baby Espumezan.

Všetky 3 lieky sa vyberajú v dávke, ktorá sa vypočíta na základe hmotnosti domáceho maznáčika.

Opuchnuté brucho u mačky je nebezpečný stav a je potrebné zistiť jeho príčinu. Toto je často príznakom závažnej lézie. Tento problém by sa mal vyriešiť zapojením veterinárneho lekára. Ak sa mačka začala nafúknuť pred očami a nedochádza k zadržiavaniu moču, je potrebná alergia, pretože je to pravdepodobne ona. Akonáhle je útok odstránený, veľkosť brucha sa vráti a všetko bude v poriadku.

Nadúvanie mačky je neprirodzené zvýšenie brucha. Tento výraz sa zvyčajne vzťahuje na zväčšenie brušnej dutiny, a nie na plnosť zvieraťa. Toto nepríjemné a bolestivé ochorenie často mučí našich obľúbených. Najčastejšou príčinou nadúvania u mačiek alebo mačiek je podvýživa a následkom toho zažívacie ťažkosti. Tento dôvod sa, žiaľ, dá nazvať jedným z najnebezpečnejších, pretože za príznakom, ako je nadúvanie, môžu existovať oveľa nebezpečnejšie riziká pre zdravie mačiek.

Príčiny nadúvania mačky

  Po prvé, nadúvanie mačiek je spôsobené hromadením vzduchu a plynu, ktoré sa hromadí v žalúdku zvieraťa. To ho robí príčinou. Najčastejšie sa malé preťaženie môže prejaviť samostatne.

Kvapaliny v brušnej dutine sú rôznych typov: krv z krvácania, moč vystupujúci z močového mechúra, exsudát (tekutina podobná hnisu) z infekcie a transudáty (číra tekutina), ktoré unikajú z krvných ciev

 • Prudký nárast v brušnej dutine
 • Plynatosť. Obzvlášť často sa pozoruje u mačiatok
 • Zápalové procesy v ústnej dutine naznačujú podráždenie zažívacieho traktu. V dôsledku požitia dráždivých chemikálií v žalúdku sa žalúdok výrazne zvyšuje a bolí
 • Strata svalovej hmoty, hmotnosť
 • Zvracanie a / alebo hnačka
 • Zmena / narušenie čriev a brucha Pet sa zväčšila
 • Možné zníženie aktivity zvierat
 • Hrubá salivácia

Nádor mačiek na žalúdku sa nazýva metlou 21. storočia. Ak bol predtým novotvar extrémne zriedkavý, dnes takmer 50% zvierat podstúpilo chirurgický zákrok na odstránenie benígnych alebo malígnych novotvarov do konca života. Ako chrániť svojho domáceho maznáčika pred týmto osudom a čo robiť, ak má mačka kus na hrudi? Uvažujme podrobnejšie.

Čo je to nádor??

Je to patologický proces charakterizovaný proliferáciou tkaniva v dôsledku zmien v genetickom aparáte buniek v ňom, ktorý je vyjadrený hrudkou alebo opuchom..

Príznaky rakoviny sú nielen zahusťovanie tkanív, ale aj príznaky, ako sú:

 • zápach z ústnej dutiny;
 • zmeny v správaní (ospalosť, letargia);
 • krívanie;
 • náhly úbytok hmotnosti;
 • zvracanie
 • rozrušená stolica;
 • škvrny na koži;
 • namáhavé dýchanie;
 • kožné infekcie.

V pokročilých štádiách môže neoplázia krvácať a festovať..

Druhy neoplázie mačiek

Pri agresívnych účinkoch na organizmus sa neoplázia delí na:

 1. Láskavý. Vyznačujú sa pomalou progresiou a absenciou relapsu po odstránení. Tieto plomby sú obvykle zapuzdrené. Hoci patológia stláča okolité tkanivo, nedáva metastázy, preto sa ľahko lieči.
 2. Malígny. Vyznačujú sa rýchlym rastom, rastom do okolitého tkaniva a poškodením jeho buniek. Pri oddialení liečby sa môžu nádory rýchlo metastázovať, a to aj po chirurgickom odstránení.

Bez ohľadu na svoj typ predstavuje patológia ohrozenie života domáceho maznáčika. Nezhubný novotvar s veľkými rozmermi vytlačí cievy a orgány do brušnej dutiny, takže domáce zviera môže zomrieť na nezvratné poruchy v jeho práci..

Domáce zvieratá majú najčastejšie benígne nádory kože alebo podkožného tkaniva, ako sú napríklad lipómy. U niektorých plemien nemá predispozícia na neopláziu.

Pri zhubných novotvaroch sa rozlišuje niekoľko fáz vývoja:

 • prvý (charakterizovaný prítomnosťou jedného alebo viacerých uzlov);
 • druhá (zväčšené lymfatické uzliny a zápal orgánov nachádzajúcich sa blízko neoplázie sa pridávajú k uzlom);
 • tretí (vzdelávanie rastie a dáva metastázy);
 • štvrtá (neoplázia rastie rýchlo, ovplyvňuje orgány v okolí a dodáva metastázy do celého tela).

V skorých štádiách je patologický proces liečený. Tretie a štvrté štádium choroby znamená smrť domáceho maznáčika.

Príčiny neoplázie

V súčasnosti sa nezistila jediná príčina onkologických chorôb. K tomu prispieva množstvo faktorov:

 • pravidelné vystavenie slnečnému žiareniu;
 • trauma na to isté miesto;
 • dedičná predispozícia;
 • život v nepriaznivých podmienkach prostredia;
 • zlá výživa;
 • dym z druhej ruky;
 • infekcia vírusom leukémie;
 • nad 7 rokov.

Existuje tiež súvislosť medzi sterilizáciou a rakovinou prsníka. Sterilizované zvieratá majú oveľa menšiu šancu na ochorenie.

Podšívka pre mačky

Benígne formácie mačiek môžu znamenať:

 • adenóm (pochádzajúci z glandulárneho epitelu a vznikajúci na pozadí hormonálnych porúch);
 • hemangióm (pozostávajúci z involučných endotelových buniek);
 • lipóm (z spojivového tkaniva zisteného v mieste, kde je tuk);
 • syringoepithelium (tvorené z fragmentov potných žliaz).

Z zhubných nádorov je u domácich zvierat najbežnejšia rakovina prsníka. Podľa štatistík predstavuje 80% všetkých prípadov rakoviny. Neoplázia prsníka sa nachádza v blízkosti vaječníkov. Nádor mačky často krváca na bruchu. Táto patológia nie je úplne vyliečená, ale spoločenské zvieratá často po operácii žijú prirodzenou smrťou..

Rakovina kože môže sprevádzať aj patológia. Jasnejšie sa toto ochorenie prejavuje nielen v tejto oblasti, ale aj na perách, ušiach, nose. Tento stav dobre reaguje na liečbu..

Diagnóza novotvarov

Diagnóza neoplázie začína anamnézou. Majiteľ domáceho maznáčika sa opýta, kedy sa hrudka objavila na bruchu mačky, na čo bol pacient chorý, ako bol starý atď. To pomáha určiť, či je nádor príznakom inej patológie..

Po odobratí anamnézy lekár začne skúmať zviera. Perkusie a auskultácia pomáhajú určiť počiatočnú diagnózu. Pri auskultácii je detekovaný cudzí hluk, ako aj zmena veľkosti srdca v určitom smere. Používa sa aj palpácia, pomocou ktorej sa zisťuje veľkosť a povaha neoplázie, lokalizácia a hĺbka podstielky a nárast lymfatických uzlín. Ďalej musíte prejsť nasledujúcimi udalosťami:

 • rádiografia alebo fluoroskopia na určenie presnej veľkosti pečate a jej umiestnenia;
 • biopsia centrálnej alebo periférnej oblasti patológie na zistenie malignity;
 • endoskopia vnútorných orgánov, napríklad močového mechúra alebo konečníka (čo pomáha odhaliť novotvar v skorých štádiách).

Majiteľ chorého zvieraťa môže sám navrhnúť charakter novotvaru. Nádory mačiek na bruchu majú určitú štruktúru. Zhubné nádory - pevné a husté v konzistencii, majú hľúzovitý povrch s rozmazanými okrajmi. Nezhubné novotvary majú jasné obrysy, mnohé z nich (napríklad myxóm) sa môžu podobať hematómu konzistentne.

Liečba nádoru u mačky

Základom liečby je chirurgický zákrok. Operácia je predpísaná na rakovinu a kužele, ktoré ovplyvňujú zdravé tkanivá..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, takže zviera nič necíti. Po zákroku bude mačka musieť prejsť dodatočne:

 • ožarovanie alebo chemoterapia na konečné odstránenie patológie;
 • imunoterapia na obnovenie imunity;
 • užívanie antibiotík na odstránenie sprievodných infekčných lézií.

Rana, ktorá zostane po chirurgickom zákroku, sa lieči masťami (napríklad Levomekol) a prikryje sa obväzom.

Onkológia nie je vždy liečiteľná. V tomto prípade sa vyžaduje paliatívna starostlivosť, tj metódy zmierňujúce príznaky choroby, ktoré sa používajú po konzultácii s veterinárnym lekárom..

Poznámka! Nepoužívajte samoliečbu! Žiadne bylinky a podobné prostriedky nepomôžu zvieraťu zotaviť sa z rakoviny. Samoliečba môže zhoršiť priebeh choroby..

Čo robiť, keď rana mačky krváca?

Ak gardvak (pečať) krváca, ide o onkologické ochorenie so 100% pravdepodobnosťou. Ak zistíte takýto problém, je dôležité bezodkladne navštíviť veterinárneho lekára. Pred prijatím veterinárneho lekára postupujte podľa týchto pravidiel:

 • kužeľ nemôže byť poleptaný alkoholovými tinktúrami;
 • je zakázané používať masti bez konzultácie s lekárom;
 • mokrý novotvar.

Na ochranu rany pred infekciou a na zabránenie tomu, aby sa zviera dotklo hrudky a spôsobilo nepríjemnosti, môžete ju zabaliť pevne sterilným obväzom..

Po diagnóze ochorenia sa zvyčajne predpisuje liečba rany chlórhexidínom a levomecolom..

Pamätajte, že včasná diagnostika choroby zvýši šance zvieraťa na dlhý a šťastný život.

Prítomnosť hrčiek na bruchu mačky pod kožou je vážnym dôvodom na obavy. Niektorí si dokonca myslia, že toto je prvý príznak rozvoja rakoviny. Túto diagnózu nemožno odmietnuť, pretože dokonca aj mačky sú náchylné na rakovinu..

Toto ochorenie tiež pokračuje a vedie k rovnakému výsledku ako u ľudí. S každým rokom sa zistí dostatočný počet zvierat s rakovinou, takže nie je prekvapujúce, že počet majiteľov, ktorí by chceli vedieť, ako sa vyhnúť týmto problémom a ako konať, ak táto katastrofa neobišla svojho domáceho maznáčika, sa neznižuje..

Čo je to nebezpečná onkológia?

V posledných rokoch bolo rakovine diagnostikovaných viac ľudí. Teraz sa nachádzajú vo svojich obľúbených obľúbených. Každý majiteľ môže byť naštvaný správou, že mačka má pod kožou hrbolček. Okamžite môže vzniknúť myšlienka, že ide o rakovinu. Zvyčajne tento výraz znamená prítomnosť u zvierat rôznych bolestivých stavov, ktoré zviera vážne oslabujú. To isté sa deje z dôvodu výskytu jednotlivých skupín buniek v tele, ktoré napádajú okolité tkanivá a nie sú prístupné žiadnemu účinku. Preto sa môže ložisková zóna po niekoľkých mesiacoch zväčšiť.

U domácich štvornohých zvierat tento proces často prebieha v latentnej forme, čo ešte viac zvyšuje ohrozenie ich života. Na začiatku vývoja onkologických ochorení u domácich miláčikov Baleárskych ostrovov sa pozorujú tiež príznaky, ako u ľudí:

 • Niekoľko etáp.
 • Lokalizovaný krb alebo nie.
 • Komunikácia s rôznymi orgánmi.

Ak bola choroba zistená príliš neskoro alebo v poslednom štádiu, potom je riziko úmrtia zvieraťa veľmi vysoké. Dnes má veterinárna medicína účinnejšie spôsoby liečby rakoviny, ale ani to nemôže zaručiť, že sa mačka zotaví v posledných štádiách choroby..

Príčiny rakoviny

Doteraz lekári nemôžu povedať, čo spôsobuje rakovinu u ľudí. Rovnaká situácia je u mačiek. Je ťažké dať presnú odpoveď na túto otázku aj preto, že tieto choroby sa môžu vyvíjať pod vplyvom rôznych faktorov a môžu ich vyprovokovať rôzne podmienky..

V tomto prípade je možné rozlíšiť najbežnejšie príčiny, ktoré zvyšujú riziko rozvoja nádoru u zvierat:

 • Prítomnosť genetickej predispozície;
 • Sú výsledkom chybného kríženia medzi chovateľmi;
 • Zvieratá žijú v podmienkach, ktoré nie sú vhodné pre ich životný štýl;
 • Jedzte nekvalitné potraviny.

Avšak najvyššie riziko rakoviny je, ak mačka žije v oblasti s nepriaznivým ekologickým prostredím..

Súvisí rakovina s modernými životnými podmienkami zvierat??

Po nájdení hrudky na bruchu mačky sa musí majiteľ opýtať, či by sa nemal považovať za predzvesť rakoviny. A ako to ovplyvnil súčasný stav životného prostredia alebo vinu na iné faktory? V skutočnosti je onkológia u mačiek jedným zo známych druhov chorôb, ale vzhľadom na skutočnosť, že pred takýmto prípadom bolo len niekoľko desiatok rokov, sa o túto záležitosť zaujímalo len málo ľudí..

Ak sa pozrieme na príslušné štatistické údaje, v posledných rokoch sa počet prípadov detekcie rakoviny u ľudí a zvierat zvyšuje. S týmto vedomím sa v závere navrhuje: stav životného prostredia ovplyvňuje túto situáciu:

 • kontaminácia plynom;
 • elektromagnetické znečistenie;
 • vysoká úroveň koncentrácie chemických prísad v potravinách;
 • rozšírené znečistenie prírody.

Čo prispieva k rozvoju choroby?

Na včasnú detekciu rakoviny je potrebné poznať nielen príčiny, ale aj faktory, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny. A výskyt tejto choroby závisí od toho, ako dlho a do akej miery jeden alebo iný faktor ovplyvnil telo zvieraťa. Zoznam najnebezpečnejších je nasledovný:

Vzhľadom na daný problém sa človek nemôže venovať problematike očkovania. Keď sa majitelia rozhodnú pre preventívne očkovanie svojich domácich miláčikov, vedie to často k určitým komplikáciám. Existujú prípady, keď neúspešné očkovanie viedlo u zvieraťa na žalúdok k objaveniu kužeľov pod kožou. A ak si majiteľ mohol všimnúť tento novotvar na samom začiatku svojho vývoja, musí byť odstránený, aj keď neexistujú žiadne známky malígneho nádoru..

Ak sa objavia prvé príznaky alebo pečať, majiteľ by mal zvieraťu okamžite ukázať zvieraťu.

Ako diagnostikovať onkológiu domácich miláčikov?

Aby mačka zostala zdravá čo najdlhšie, musí ju pozorne sledovať a pravidelne ju kontrolovať. Ak jedného dňa objavil pochybný novotvar alebo iné patologické oblasti, potom musí prijať vhodné opatrenia. Spravidla je to príznak vývoja chorôb postihujúcich pokožku. Existujú spôsoby, ako odhaliť rakovinu vnútorných orgánov a tkanív?

Špecialisti uvádzajú nasledujúce: v súčasnosti nemajú účinné metódy na diagnostikovanie tejto kategórie rakoviny. Vo väčšine prípadov, ak sa dá zistiť, do tejto chvíle už nejaký čas napreduje. Prvým príznakom toho, že mačka má rakovinu, môžu byť zmeny v správaní, netypická reakcia na známe faktory a ďalšie príznaky. Akonáhle majiteľ zistí, že mačka sa začala správať čudne, mal by sa s ňou okamžite objaviť u veterinárneho lekára a absolvovať všetky predpísané testy..

Prítomnosť kužeľov pod kožou u zvieraťa na žalúdku po sterilizácii nám umožňuje dospieť k záveru, že ide o rakovinu. V prípade mačiek môže byť toto ochorenie určené stavom semenníkov: charakteristickým príznakom choroby je prítomnosť opuchu alebo iné porušenie symetrie močenia. Pokiaľ ide o mačky, ich choroba postihuje prsné žľazy. Zvieratá vo veku 6 rokov a staršie sú prednostne privezené dvakrát ročne na kontrolu veterinárnym lekárom. Odborník nielen vyšetrí zviera, ale tiež určí krvný test.

Príznaky rakoviny

U mačiek existuje skupina príznakov, ktorých výskyt je závažným signálom pre majiteľa, že zviera musíte okamžite ukázať lekárovi:

Je možné určiť, či zmeny zdravotného stavu mačky vyvolávajú rakovinu prsníka, iba na základe výsledkov vyšetrení nádoru.

Prevencia a liečba

Každý majiteľ, ktorý má obavy o zdravie svojej mačky, nebude len sedieť, ak nájde hrbolček pod kožou na bruchu. Určite bude mať otázku, aké metódy liečby sú dnes dostupné? Veterinárna medicína v súčasnosti dosiahla takú úroveň, že aj pri mnohých rakovinách dokáže účinne zvládnuť. Takýto výsledok sa však dá očakávať iba pod podmienkou, že rakovina prsníka bola zistená v počiatočnej fáze a liečba bola zahájená súčasne..

Liečebné metódy

Špecialisti identifikujú niekoľko metód liečby rakoviny prsníka: chirurgický zákrok a niekoľko druhov liečby - chemo-, imuno- a ožarovanie.

Ak bolo ochorenie zistené v skorých štádiách, potom hlavnou udalosťou v liečbe je predpisovanie liekov.

Ak sa u mačiek na žalúdku nachádzajú šišky pod kožou, okamžite to veterinárovi ukážte, aby urobila liečebný program. Bude potrebné postupovať trochu inak, ak je pacient mačkou, u ktorej choroba progreduje dlho a šanca na vyliečenie je nulová. V tomto prípade je štvornohému miláčikovi predpísané silné lieky proti bolesti a majiteľ je vyzvaný, aby zvážil možnosť eutanázie..

Nemali by ste však s takýmto návrhom veterinárneho lekára súhlasiť. Boli prípady, keď sa niektoré zvieratá neočakávane zotavili. Takže máte takú nádej, že hlavnou vecou je byť pozorný k vášmu miláčikovi, presunúť ho na terapeutickú stravu, každý deň prejavovať svoju lásku k nemu. Na obnovenie radosti mačky k životu zvyčajne postačí absolvovať krátky liečebný cyklus. Musíte však skutočne zhodnotiť situáciu a pochopiť, v akom štádiu, v akom type rakoviny môžete očakávať pozitívny výsledok.

záver

Mačky doručujú majiteľovi veľa príjemných minút, ale v určitom okamihu môže byť osoba zatienená správou, že jej miláčik je chorý na rakovinu. Okrem toho sa o tom dozvedeli nie od veterinárneho lekára, ale preto, že našli na hrudníku mačky hrudku pod kožou. Neponáhľajte sa urobiť takúto závažnú diagnózu, pretože onkologické choroby u zvierat, rovnako ako u ľudí, sa v počiatočných štádiách, najmä doma, veľmi ťažko rozlišujú..

Preto musíte najskôr sledovať stav a správanie vašej mačky, možno sa zistia ďalšie príznaky choroby a potom sa potvrdia vaše pochybnosti. Aby ste sa tomu predišli, môžete okamžite a bezodkladne ísť k veterinárnemu lekárovi, ktorý urobí všetky potrebné testy a nájsť pokoj..

A ak odborník diagnostikuje rakovinu, nemali by ste stratiť nádej. Úroveň moderného veterinárneho lekárstva je pomerne vysoká a ak sa rakovina zistí v počiatočnej fáze, lieči sa dostatočne dobre. Preto nestrácajte vieru, buďte pripravení bojovať o život svojho štvornohého miláčika.

Svrab je bežné ochorenie kože..

Zníženie pracovnej kapacity v procese práce je spôsobené predovšetkým.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch.
Čo je oveľa nebezpečnejšia cirhóza pečene alebo hepatóza?Pečeňová patológia porušuje životne dôležité funkcie tela. Klinický obraz ochorenia je sprevádzaný živými vonkajšími príznakmi, ktoré umožňujú určiť polohu defektu.
Mierny opuch v oblasti bránice môže spôsobiť stav, ktorý je blízko paniky. Ale nebojte sa v predstihu - možno to je zápal xiphoidného procesu hrudnej kosti.
Súvisiace články: