loader

Hlavná

Žalúdok

Intuálna hernia u detí: prejavy a liečba

Inguinálna hernia je čiastočný výčnelok brušných orgánov cez jeho anatomické umiestnenie cez trieslovinový kanál.

príčiny

Inguinálna hernia je spôsobená prítomnosťou slabosti v brušnej stene, ktorá je prítomná už pri narodení. Je to preto, že svaly brušnej steny sa nezatvárajú správne. Inguinálny kanál (v slabinách) sa vytvára spojením rôznych vrstiev brušnej steny na križovatke brušných a bedrových svalov v slabinách. Táto oblasť je obzvlášť zraniteľná u mladých chlapcov, pretože spermatická šnúra pripojená k semenníku prechádza cez jeden z troch druhov na druhý a zanecháva na jednom konci potenciálny otvor a okolo neho potenciálny priestor. Keď sa peritoneum, ktoré uzatvára otvor, nemôže správne priblížiť, vyvinie sa slabinová prietrž. 9 z 10 detí s trieslovými kýlami sú chlapci. Samice bábätiek nie sú ohrozené, pretože ich kanály obsahujú iba guľatý vaz a nedovoľujú priechod cez brušnú dutinu. V takejto situácii sa vydutie objaví alebo sa zväčší, keď sa zvýši vnútro-brušný tlak, napríklad keď sa dieťa napína pohybmi čriev, kašľa, kýcha alebo plače.

druhy

Inguinálna kýla môže byť priameho alebo nepriameho typu. Priame trieslové kýly sú spôsobené získanou slabosťou brušnej steny, ktorá sa časom vyvíja s traumou alebo stresom. K tomu dochádza u mužov v dospelosti. Obsah brušnej dutiny tlačí na slabé miesto v oblasti trieslovín, aby sa nakoniec dostal zo strany do brušného kanála zo strany..

Nepriame trieslové kýly sú častejšie ako priame trieslové kýly. Vyskytujú sa u približne 2 - 3% detí mužov, ale iba u 1% žien žien. Vyskytujú sa v dôsledku klesania brušnej dutiny pozdĺž trieslového kanálika otvorom, ktorý zostáva otvorený a nezatvorí sa, ako by mal.

Obsah brušnej dutiny nakoniec zhrnie pobrušnicu a vytvorí prietrž. U týchto detí sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie prietrž na druhej strane. Inguinálne kýly sa môžu úplne dostať do mieška.

príznaky

Inguinálne kýly spôsobujú príznaky alebo môžu zostať asymptomatické po dlhšiu dobu v závislosti od ich veľkosti a prítomnosti ďalších komplikácií. Zahŕňajú:

 • Vypuknutie v ingvinálnej oblasti, ktoré sa zvyšuje s napätím alebo inou príčinou zvýšeného tlaku vo vnútri brucha.
 • Kýla môže spôsobiť pálenie alebo bolesť alebo pocit ťažkosti, najmä so zvýšením vnútrobrušného tlaku, ktorý počas odpočinku klesá alebo chýba..
 • Uzatvorenie črevného segmentu v herniálnom vaku spôsobuje bolesť, nevoľnosť, zvracanie a zápchu. To platí najmä v prípade, že je vak malý alebo mierny, čo sťažuje pohyb črevnej slučky cez trieslový kanálik malým otvorom..
 • Uškrtená kýla je stav, pri ktorom je vaskulárne zásobovanie čreva vo vnútri hernálneho vaku prerušené tlakom zúžených hraníc herniálneho otvoru, v dôsledku čoho sa črevo stáva gangrenóznym, ak sa tlak neuvoľní rýchlo..

Pozri tiež: Kýla: čo je to umenie liečby „opovrhnutia a šitia“

Prietrž sa musí chirurgicky rekonštruovať odstránením herniálneho vaku po kontrakcii črevnej slučky, ktorú obsahuje, ak existuje, späť do brušnej dutiny, uzatvorením otvoru alebo slabého miesta a posilnením steny ingvinálneho svalu..

Náhľad fotografie: Módny dámsky časopis

Ak chcete dostávať prevádzkové komentáre a správy, vložte do svojho informačného toku reťazec „Pravda.Ru“:

Pridajte do svojich zdrojov Pravda.Ru na stránkach Yandex.News alebo News.Google

Radi vás tiež uvidíme v našich komunitách na stránkach VKontakte, Facebook, Twitter, Odnoklassniki.

Chlapec má slabinovú prietrž

Inguinálna hernia u chlapcov sa týka chirurgickej patológie. Vyskytuje sa v 5% prípadov u dojčiat. Ak sa dieťa narodilo predčasne, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku slabinovej prietrže. Patológia vyžaduje adekvátnu liečbu, pretože môže spôsobiť komplikácie a negatívne účinky na zdravie..

Dôvody rozvoja

Intuitívna hernia u chlapcov je prevažne vrodeného pôvodu. Mechanizmus formovania je spojený s tvorbou vyčnievania vaginálnej vrstvy peritonea, ktorá je „vodičom“ semenníkov, ktoré sa po narodení z brušnej dutiny pohybujú do mieška. Vo výčnelku, ktorý sa nazýva herniálny vak, sú črevné slučky alebo veľká omentum. Vonkajším otvorením ingvinálneho kanálika (prietržová brána) sa spája s brušnou dutinou. U malých detí má ingvinská prietrž takmer vždy vrodený pôvod a je dôsledkom abnormalít vo vývoji brušnej dutiny, jej stien a tiež trieslového kanála. Často sa kombinuje s inými vrodenými chorobami a poruchami, ktoré zahŕňajú:

 • Marfanov syndróm (genetická patológia vedúca k zmene vlastností spojivového tkaniva)
 • Dropsy semenník.
 • Dysplazia bedra.
 • Miechová kýla, ktorá je lokalizovaná hlavne v bedrovej oblasti.
 • Malformácie chrbtice rôznej lokalizácie.

Získaná inguinálna hernia sa vyskytuje u starších chlapcov (10 - 15 rokov), môže sa vytvoriť z nasledujúcich dôvodov:

 • Zranenia tkanív v oblasti ochlpenia v minulosti.
 • Systematické zvyšovanie záťaže (vzpieranie), ktoré sú u detí a dospievajúcich výsledkom športu.
 • Chirurgické zákroky na šourku alebo brušných orgánoch, ktoré boli sprevádzané pitvou tkanív vo trieslovom kanáliku.

Poznanie príčin získanej slabinovej prietrže u chlapcov umožňuje vykonávať účinné preventívne opatrenia.

klasifikácia

V závislosti od pôvodu znamená moderná klasifikácia rozdelenie na vrodenú a získanú trieslovinu prietrže. Vrodené a získané abnormality sa klasifikujú na základe nasledujúcich kritérií:

 • V smere - rovné (bližšie k stredovej línii brucha) a šikmé.
 • Lokalizácia - jednostranná (ľavá alebo pravá) alebo dvojstranná ingvinská prietrž.
 • Ak je to možné, premiestnenie obsahu herniálneho vaku je opraviteľné (obsah sa premiestnil späť do brušnej dutiny) a ireducibilný (vývoj procesu lepenia neumožňuje posun obsahu herniálneho vaku).
 • Podľa výskytu komplikácií - uškrtené (obsah herniového vaku je stlačený v oblasti vstupnej brány, zatiaľ čo krvný obeh v tkanivách je narušený a je možná následná nekróza) a nestresový (nevyťažená prietrž je často korigovateľná).

Moderná klinická klasifikácia umožňuje lekárovi pediatrickému chirurgovi rýchlo diagnostikovať povahu, závažnosť, lokalizáciu patologických zmien a zvoliť najúčinnejšiu liečbu..

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Inguinálna kýla sa najčastejšie vyskytuje u mladých chlapcov mladších ako 2 roky. Formácia je charakterizovaná výskytom nasledujúcich špecifických klinických príznakov:

 • Tvorba výčnelku v oblasti vonkajšieho otvoru ingvinálneho kanálika (umiestneného smerom dovnútra od ingvinálneho väzu).
 • Zvýšenie výčnelku so zvýšeným vnútrobrušným tlakom (počas plaču dieťaťa, kašľa), čo je možné iba za prítomnosti nerušenej, korigovateľnej ingvinovej prietrže u chlapcov.
 • Výstupok má okrúhlu (priamu trieslovú prietrž) alebo oválny (šikmý prierezový prietrž).
 • Neprítomnosť bolesti, ktorá je charakteristická neplánovaným právom alebo nesprávnym trieslovým prietržom.
 • Zvonček výčnelku pod tlakom, ktorý naznačuje prítomnosť črevnej slučky ako obsahu slabinovej prietrže.

Porušenie obsahu v oblasti prietrže bránice vedie k prudkému narušeniu krvného obehu v tkanivách črevnej slučky alebo tkanive omentum a vzniku akútnych závažných klinických príznakov:

 • Náhla náhla silná bolesť v oblasti výčnelku.
 • Zmena vo všeobecnom stave dieťaťa - plače, je nepokojný, náladový.
 • Zastavenie prechodu plynov z čreva, ktoré je sledované pri porušení slučky.
 • Celková slabosť dieťaťa, výrazné zhoršenie chuti do jedla až do jeho úplnej neprítomnosti.
 • Vývoj zápchy.

Poranenie slabinovej prietrže u chlapcov je naliehavá podmienka. Ak sa objavia príznaky rozvoja patologického stavu, mali by ste okamžite kontaktovať chirurga, ktorý po potvrdení stavu predpíše chirurgický zákrok. Je to potrebné, aby sa zabránilo nekróze (odumretiu) tkanív s nezvratnými negatívnymi následkami na zdravie dieťaťa..

diagnostika

Diagnózu možnej tvorby slabinovej prietrže u chlapcov stanovuje lekársky špecialista pre pediatrického lekára. Vykonáva niekoľko štúdií:

 • Klinické vyšetrenie s vyšetrením chlapca, hmatové vyšetrenie tkanív hernálnej oblasti vaku, vykonanie špeciálnych testov (všetky testy vedú k stanoveniu zvýšenia výčnelku na pozadí zvýšeného vnútrobrušného tlaku)..
 • Ultrazvuk (ultrazvuk), pomocou ktorého sa vizualizuje obsah hernálneho vaku, sa zisťuje prítomnosť alebo neprítomnosť adhézií..
 • Irrigografia je röntgenové vyšetrenie, ktoré zahŕňa použitie špeciálneho kontrastného činidla (zmes bária). Napĺňa črevá. Inštrumentálna diagnostická metóda umožňuje zistiť porušenie črevnej slučky, čo viedlo k narušeniu priechodu potravy cez ňu..

Na určenie funkčných zmien v tele dieťaťa lekár predpisuje ďalšie laboratórne metódy (klinická analýza krvi, moču, biochemické testy, výkaly hlístových vajíčok), inštrumentálne (fluorografia) a funkčné (elektrokardiogram) štúdie. Na základe analýzy všetkých výsledkov diagnostických testov lekár stanoví diagnózu na základe modernej klinickej klasifikácie.

Boy inguinal kýla chirurgia

Účinná liečba slabinovej prietrže u chlapcov je chirurgický zákrok. Môže to byť plánované a naliehavé. Naliehavá operácia je predpísaná do niekoľkých hodín po vstupe dieťaťa do nemocničnej nemocnice. Hlavným znakom jeho vykonávania je porušenie prietrže. Pre deti staršie ako 6 mesiacov sa vykonáva plánovaná operácia. Na moderných klinikách sa vykonáva pomocou laparoskopie a zahŕňa niekoľko fáz:

 • Vykonanie malých 3 rezov na stene brušnej dutiny, cez ktoré sa do dutiny zavedie trubica s kamerou a osvetlením, ako aj malé manipulátory.
 • Pri vizuálnej kontrole na obrazovke monitora vykonáva lekár redukciu obsahu herniového vaku späť do brušnej dutiny, po ktorej nasleduje plastová brána prietrže, pre ktorú používajú svoje vlastné tkanivá alebo syntetický materiál..
 • Odstránenie manipulátorov z brušnej dutiny a zošívanie malých rezov.

Laparoskopická operácia v priemere trvá pol hodiny. Vyznačuje sa nízkou traumou tkaniva, ako aj krátkym trvaním pooperačného obdobia. Zvyčajne je dieťa po jeho ukončení prepustené z nemocnice tretí deň.

Operácia s otvoreným prístupom zahŕňa vykonanie širokého rezu na prednej stene brušnej dutiny, aby sa získal prístup k herniálnemu portálu a obsahu. Potom sa uskutoční redukcia, plastové otvorenie ingínovej prietrže a zošitie pooperačnej rany. Otvorený prístup sa dnes zriedka vykonáva. Je to z dôvodu vysokého traumatu tkaniva, dlhého pooperačného obdobia (najmenej 7 dní), ako aj vysokej pravdepodobnosti komplikácií (krvácanie, infekcia pooperačnej rany). Aby sa predišlo komplikáciám v pooperačnom období, predpisujú sa lieky. Zahŕňa použitie hemostatických, protizápalových, analgetík, antibiotík.

Liečba obmedzenej hernie

Poranenie prietrže je urgentný stav, ktorý si vyžaduje neodkladné ošetrenie. Je to spôsobené skutočnosťou, že po porušení obsahu hernálneho vaku v tkanivách sa krvný obeh náhle zastaví, v dôsledku čoho dôjde k ich smrti. Naliehavá operácia je zvyčajne predpísaná do niekoľkých hodín potom, čo dieťa vstúpi do nemocničnej nemocnice a vykoná sa potrebné minimum štúdií. Tiež, v priebehu niekoľkých hodín po príchode dieťaťa, sa uskutoční príprava, ktorá v prípade potreby zahŕňa vymenovanie antispazmodík, protizápalových liekov. V závislosti od technických možností lekárskeho zariadenia sa urgentná operácia môže vykonať otvoreným prístupom alebo laparoskopicky.

V prípade predčasného začatia liečby na zadržiavanie prišívanej prietrže sa u chlapcov vyvinie nekróza tkaniva z obsahu herniálneho vaku. V tomto prípade je chirurgický zákrok vykonávaný iba otvoreným prístupom, pretože zvyčajne vyžaduje odstránenie nekrotickej slučky čreva alebo časti väčšieho omentu, ako aj umytie brušnej dutiny antiseptickými roztokmi, aby sa zabránilo rozvoju peritonitídy (infekčný zápal pobrušnice). Objem chirurgického zákroku je určený závažnosťou komplikácií obmedzenej trieslovej prietrže u chlapcov. Po operácii trvá pooperačná perióda približne 2 týždne, počas ktorých sa vykonáva lieková terapia (antibiotiká, vitamíny, protizápalové, hemostatické látky) zameraná na rýchle hojenie pooperačnej rany a predchádzanie komplikáciám..

Prevencia rozvoja

Odporúčajú sa preventívne opatrenia, aby sa zabránilo rozvoju získanej trieslovej prietrže u chlapcov. Zahŕňajú niekoľko odporúčaní:

 • Správna výživa - bielkoviny, vitamíny, komplexné uhľohydráty v rastlinnej vlákne by sa mali do rastúceho tela dodávať v dostatočnom množstve. Nesprávna výživa môže spôsobiť oslabenie tkanív prednej brušnej steny s následným vytvorením výčnelkov v oblasti anatomických otvorov a kanálov..
 • Obmedzenie fyzickej aktivity, ktoré vedie k dočasnému, ale výraznému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, v dôsledku čoho sa obsah brušnej dutiny „tlačí“ do prírodných anatomických otvorov a kanálov..

Prognóza slabinovej prietrže u chlapcov je zvyčajne priaznivá. Dôležitým stavom pre priaznivý výsledok ochorenia je včasná diagnostika a začiatok adekvátnej liečby, ktorá spočíva vo výkone chirurgického zákroku. Ak pre operáciu existujú relatívne kontraindikácie, dočasne sa predpisuje konzervatívne liečenie zamerané na predchádzanie porušovaniu. Zahŕňa to použitie špeciálnych obväzov, ako aj povinné vykonávanie preventívnych opatrení. Je dôležité zabrániť fyziologickým alebo patologickým stavom, ktoré sa vyskytujú so zvýšeným vnútrobrušným tlakom (kašeľ, zápcha)..

Vďaka moderným laparoskopickým technológiám je možné operáciu vykonať už po šiestich mesiacoch. Z tohto dôvodu bolo dnes možné výrazne znížiť počet komplikácií slabinovej prietrže u chlapcov vrátane ich porušenia.

Hlavná vec týkajúca sa slabinovej prietrže u detí: príčiny, príznaky a liečba

S chorobou vyčnieva tříslová prietrž u detí pod kožou v oblasti trieslovín jeden alebo viac orgánov v brušnej dutine. Stáva sa to, keď má dieťa tenké štruktúry, ktoré tvoria vrodenú (najčastejšie) alebo získanú príčinu prednú stenu brucha.

Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje v prvých 2 rokoch života dieťaťa.

Kýla sama o sebe zvyčajne deti nijako neobťažuje, neubližuje - prejavuje sa iba ako kozmetická vada. Niekedy však môže dôjsť k porušeniu obsahu herniového vaku - potom je potrebná urgentná operácia.

Chirurgia je jediná liečba. Môže byť vykonaná aj ambulantne, dobre vyvinutá a takmer vždy úspešná.

Ak sa operácia vykonáva plánovaným spôsobom, potom choroba navždy zmizne zo života dieťaťa.

Prečítajte si podrobný prehľad choroby: prečo sa vyskytuje, aké typy chorôb existujú, ako diagnostikovať a liečiť?

V trieslovom kanáli majú chlapci spermatickú šnúru a dievčatá majú okrúhly väz maternice. Inguinálny výčnelok sa vytvára, keď brušné orgány prechádzajú cez trieslovinový kanál..

Dôvody rozvoja patológie

Táto patológia je veľmi častá: vyvíja sa u 5% novorodencov a predčasne narodených detí - 3 až 5-krát častejšie (15 - 25%)..

Príčiny vývoja detskej inguinálnej hernie sa podmienečne delia na vrodené a získavané.

Vrodené príčiny

Vrodené výčnelky sa vyskytujú v dôsledku patológie spojivového tkaniva.

Chlapci sú chorí 3-10 krát častejšie ako dievčatá. Dôvodom je skutočnosť, že u chlapcov s vrodenými príčinami sa prietrže tvoria len vtedy, keď sa semenníky presunú do mieška. Pochádzajú z brušnej dutiny, kde boli utvorené, a musia prejsť do podkožného trieslového kanálika.

Dievčatá nemajú semenníky. Vaječníky neprechádzajú fázou pohybu, ale navždy zostávajú tam, kde sa tvoria. Inguinálna prietrž u dievčat je preto mimoriadne zriedkavá.

Vrodený herniálny výčnelok je často kombinovaný s patológiami, ako sú cysta spermatického kordu, kvapka semenníkov, abnormality chrbtice a bedrových kĺbov..

Získané príčiny - v detstve

Získaná forma patológie sa vyvíja v dôsledku:

 • operácie na orgánoch v miešku alebo brušnej dutine, pri ktorých sa vykoná incízia v trieslovej oblasti;
 • poranenia oblasti blízko krčmy;
 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie, kašeľ alebo neskrývajúce zvracanie).

Druhy patológie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jednostranný (to znamená, že vzdelanie sa pozoruje v slabinách iba na jednej strane).

Priamy (nachádza sa bližšie k stredovej línii tela ako spermatická šnúra alebo väzivo maternice).

Tento typ patológie sa vyvíja iba v dôsledku získaných príčin..

Šikmé (umiestnené mimo spermatickej šnúry alebo väziva maternice).

Táto lokalizácia môže mať vrodený aj získaný charakter..

V neredukovateľnej fáze je proces adhézie silne rozvinutý (medzi orgánmi z pojivového tkaniva, podobne ako peritoneum), vznikajú špeciálne „preklady“, čo nedovoľuje „skrývať“ obsah hernálneho vaku v brušnej dutine..

Strangulovaný (existuje kompresia orgánov prítomných v hernálnom vaku s herniálnym portálom - krúžok spojivového tkaniva)

Priama trieslová prietrž leží mimo spermatickej šnúry a v nej prechádza šikmá čiara. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Charakteristické príznaky

Rodičia môžu zistiť príznaky patológie v akomkoľvek veku, od narodenia, ale najčastejšie chlapci do dvoch rokov.

Ochorenie sa prejavuje vo forme elastickej pečate v oblasti trieslovín, ktorá môže mať pokračovanie v miešku alebo labia majora..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hovädzie hernie u dieťaťa sú

Nachádza sa na jednej alebo dvoch stranách (u chlapcov je 60% hernií ľavostranných, u dievčat viac ako 50% dvojstranných).

Ťažká bolesť pri výčnelku

Po stlačení bezbolestne

Dieťa úzkostlivo plače

Pri kašľaní, plaču alebo namáhaní sa formácia zvyšuje

Pri zatlačení na výstupok a vo vodorovnej polohe sa nastaví (voliteľný znak)

Plyny prestávajú plynúť (dieťa neprestáva prdať a zároveň nadúvajú)

Ak je prietrž rovná, má tvar gule, šikmé výčnelky majú podlhovastý tvar.

Ak v nemocnici okamžite nekontaktujete pediatrického lekára so známkami porušenia, objavia sa príznaky peritonitídy (zápal pobrušnice): je možné nauzea, horúčka, zvracanie, strata vedomia. Toto je život ohrozujúci stav..

Bilaterálna prietrž môže byť iba šikmá

Ľavá bočná kýla: takto to vyzerá, keď stojíte s napätím vo svaloch brušnej steny.

Ako lekár robí správnu diagnózu

Detský chirurg diagnostikuje dieťa. Zohľadní:

výsledky niektorých testov (napr. vytrhávajú sa pri kašľaní, namáhaní, chôdzi);

ultrazvukové výsledky (ktoré ukážu, ktoré orgány sú v herniálnom vaku, sú adhézie alebo nie);

údaje z irigografie - röntgenové vyšetrenie s kontrastom (ktoré preukáže prítomnosť čreva nachádzajúceho sa v herniálnom vaku).

liečba

Hnačka sa lieči iba operatívnym spôsobom (u dospelých aj u detí). Operácia sa vykonáva od veku 6 mesiacov.

Bandáže, obklady, spevnenie kýlovej brány pomocou bandážnych pomôcok - jedná sa o neúčinné ošetrenie.

Ak sa operácia vykonáva podľa plánu, bez čakania na vývoj komplikácií, potom sa vykonáva laparoskopicky pomocou troch malých rezov. Laparoskopická operácia sa vykonáva za 15-30 minút v anestézii a nasledujúci deň môže byť dieťa prepustené z domu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva malými rezmi na prednej brušnej stene. Chirurg vykonáva zásah pomocou manipulátorov a na monitore vidí, čo sa deje v brušnej dutine..

Podstatou operácie je rozobrať herniálny vak, premiestniť orgány nachádzajúce sa v ňom „na miesto“ - do brušnej dutiny. Potom je diera, cez ktorú vyšli orgány, zosilnená vlastnými tkanivami alebo polypropylénovou sieťou, aby sa zabránilo opätovnému výskytu prietrže..

Po operácii je potrebné nosiť obväz, ktorý sa nosí iba pri ležaní a najprv odstránený až v noci. Po 14 dňoch začnú predlžovať čas chôdze bez obväzu počas dňa.

V pooperačnom období je veľmi dôležité zapojiť sa do fyzioterapie, masáže brucha, ktorá aktivuje krvný obeh v tejto oblasti a bude v budúcnosti vynikajúcou prevenciou prietrže..

Riešenie porušenia

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia v detskej nemocnici, ktorá má chirurgické oddelenie. Tam môžu lekári počas 1-2 hodín tlačiť poranené orgány do brušnej dutiny pomocou konzervatívnych metód pomocou:

 • zavádzanie liekov, ktoré zmierňujú črevné kŕče;
 • vyprázdňovanie oblastí čreva, ktoré sa nachádzajú za priestupkom, s opatrným pokusom narovnať obsah.

Ak tento účinok neexistuje, vykoná sa neodkladná operácia.

zistenie

Hnačka u dieťaťa sa vyskytuje hlavne v dôsledku vrodenej patológie spojivového tkaniva.

Pretože je nebezpečné zasahovať do orgánov nachádzajúcich sa v nej, ak je zistená, okamžite sa obráťte na pediatrického lekára. Povie vám, aké vyšetrenia musíte absolvovať, aby ste mohli operovať s dieťaťom. Takáto liečba je potrebná, aby najmenšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku u dieťaťa pri namáhaní, kašľaní alebo plaču neviedlo k obmedzeniu vnútorných orgánov..

Inguinálna kýla u chlapcov, dievčat. Foto, ako to vyzerá, príznaky, liečba, odstránenie

Inguinálna kýla, ktorá sa často prejavuje v prvom roku života, vyžaduje, aby rodičia pohotovo zareagovali, konzultovali chirurga a správne ošetrenie.

Ak je choroba v počiatočnom štádiu, môžete to urobiť bez chirurgického zákroku, ale iba chirurgický zákrok dokáže vyliečiť zanedbanú formu. V ranom veku bude operácia rýchla a bez komplikácií. Podľa štatistík sú dievčatá diagnostikované s patológiou menej často ako chlapci.

Inguinálna kýla: čo to je, klasifikácia

Inguinálna hernia je patológia, ktorá vyvoláva vyčnievanie vnútorných orgánov pobrušnice pod kožou prostredníctvom prírodných otvorov umiestnených v slabinách. U detí je veľa alebo jeden výčnelok. Najčastejšou príčinou sú jemné štruktúry prednej brušnej steny, vrodené alebo získané faktory..

U chlapcov je prítomnosť prietrže zrejmá, ak sa počas chôdze cíti nepohodlie a bolesť, v slabinách sa objaví opuch..

Ak má dieťa toto ochorenie, musíte vedieť, čo robiť v tejto situácii:

 • súhlasiť s operáciou, aby sa predišlo komplikáciám;
 • choroba je zdraviu nebezpečná, pretože v každom okamihu môže dôjsť k stlačeniu;
 • v prípade porušenia je nevyhnutne potrebná hospitalizácia;
 • núdzový zásah zvyšuje riziko recidívy.

Vrodená forma u detí je šikmá. V tejto podobe padnú logani po prsteň do slabín. Priama prietrž je zriedkavý jav, ktorý sa vyznačuje výstupom cez defekt vo svale vonkajšieho trieslovinového kruhu. Kýla môže byť lokalizovaná na jednej zo strán - vpravo alebo vľavo alebo okamžite na oboch stranách.

U chlapcov je v detstve patológia zistená na pravej strane (60%). Mierne menej často (30%) zľava a iba u niektorých pacientov je lokalizovaný na oboch stranách slabín. Lekári tiež klasifikujú inginy a trieslovinové hernie.

Príčiny slabinovej prietrže u detí

V období rastu plodu sa vytvára spolu so všetkými ostatnými orgánmi vo vnútri materského lona špeciálny kanál, ktorý začína od pobrušnice smerom k slabine. V tejto chvíli sa vytvárajú podmienky, ktoré pomôžu niektorým orgánom presunúť sa na miesto, ktoré potrebujú.

Je to kvôli osobitným vývojovým podmienkam, ktoré ovplyvňujú mužské telo. Hlavným dôvodom prejavu choroby u dojčiat je však nesprávne dozrievanie väziva maternice..

Ale nielen abnormálny vývoj vo vnútri lona vyvoláva vývoj ochorenia, existuje aj niekoľko ďalších faktorov:

 • nadváhou;
 • nedostatočné rozvinutie svalov brušnej steny;
 • konštantné zaťaženie;
 • peritoneálne zranenie.

Intuitívna hernia u detí (chlapcov) sa objavuje v dôsledku skutočnosti, že sa v lone vyskytli vývojové abnormality. Chirurg môže diagnostikovať chorobu v prvých hodinách po narodení. V určitom čase sa už dozreté semenníky nachádzajú blízko obličiek. Keď sa dieťa narodí, pošle sa do mieška špeciálnym kanálom a súčasne sa zúčastní pobrušnice..

Schéma ukazuje, ako vyzerá pri trochu prietržovej kýly u detí.

Potom sa postupne začína tvoriť vrecko - vaginálny proces, ktorý musí byť pred narodením úplne zarastený. V prípade, že tento proces neprerastá, môžu peritoneálne orgány spadnúť do lúmenu. Pokiaľ ide o dievčatá, vrodená forma choroby je pre nich zriedkavá, pretože takýto proces nemajú, získaná forma je zriedkavo diagnostikovaná..

Po narodení sa herniálny vak vytvára zriedka. Najčastejšie sa u adolescentov diagnostikuje silnejší sex.

Môže existovať niekoľko dôvodov pre rozvoj tohto ochorenia:

 • operácia šourku alebo vnútorných orgánov v ranom detstve;
 • peritoneálne tkanivá sú nesprávne vyvinuté;
 • nadmerné zaťaženie - šport, vrátane vzpierania.

Je možné vizuálne identifikovať výčnelok v slabinách, ale je veľmi ťažké ho vyliečiť bez chirurgického zákroku.

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Intuálna hernia u detí (chlapcov) v prvých dňoch po narodení a o niečo staršia sa prejavuje vo forme mierneho opuchu kože, lokalizovaného v slabinách. O jej prítomnosti sa dá povedať aj opuch v miešku. Často si všimnete opuch, ktorý je zrejmý iba vtedy, keď dieťa kašle alebo plače.

Preto sa dospelí často domnievajú, že vagíny sú spojené s herniou, ale choroba sa vyskytuje u dojčiat kvôli plaču, ale existuje veľa dôvodov. U dievčat je choroba diagnostikovaná menej často. Majú chorobu, ak slučka čriev alebo vaječníkov tlačí peritoneálnu stenu v slabinách, niekedy môže dosiahnuť labia majora. Tento výstupok na tele pripomína predĺženú šnúru.

Ak je po narodení dievčaťa zreteľne viditeľný opuch stydkých pyskov, môže to byť vyvolané nadbytkom tekutín alebo zvýšenou hladinou hormónov, ktoré sa od matky dostali bezprostredne pred narodením. Tento opuch nepoškodí dieťa, za pár dní zmizne bez pomoci.

Intuálna hernia u detí (chlapcov a dievčatá) často spôsobuje bolesť v slabinách a bruchu. Môže dať krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Práve tieto príznaky často spôsobujú plač a nálady v prvom roku života. Ale staršie deti hovoria dospelým o bolesti, ktorá sa vyskytuje v dolnej časti brucha.

Časté príznaky prietrže:

 • strata chuti do jedla;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • nespavosť;
 • hnačka alebo zápcha;
 • nepohodlie počas močenia;
 • bledá koža;
 • celková slabosť a nevoľnosť.

Takéto príznaky by mali prinútiť rodičov, aby zavolali sanitku a aby sa predišli komplikáciám s detským lekárom..

Diagnóza slabiny prietrže u detí

Inguinálnu prietrž môžete tiež nezávisle zistiť pomocou vyšetrenia svojho dieťaťa. Alebo to robí pediatr počas rutinného vyšetrenia dieťaťa. Palpáciou je možné zistiť, aká je štruktúra elastická a mäkká. Ak sa nepozorujú žiadne komplikácie, obsah kýly sa ľahko vloží do pobrušnice.

Pri tomto postupe je možné počuť charakteristický výkrik, ktorý naznačuje, že slučka čreva sa dostala do herniálneho vaku. Keď už bola redukcia dokončená, je možné nájsť trieslový prsteň s rozšíreným vchodom.

Na presnú diagnostiku môže pediater predpísať niekoľko ďalších štúdií:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny, panvových orgánov, trieslovín a mieška. Pomocou nej je možné určiť obsah herniálneho vaku, čo presne je v ňom tekutina alebo slučka čreva, ako aj miesto jeho lokalizácie. Pri panvovom ultrazvuku u dievčat je možné identifikovať rysy prietrže a miesto jej lokalizácie.
 • Irrigografia umožňuje určiť, či existuje výčnelok, ako aj obštrukcia v čreve. Podstatou tejto techniky je vykonanie röntgenového vyšetrenia hrubého čreva. Postupujte po pohybe čreva a naplňte ho špeciálnym kontrastným prostriedkom.
 • cystografii.

Intuálna hernia u detí (chlapcov) vyžaduje, aby chirurg vykonal rôzne diagnostické opatrenia pri niektorých chorobách:

 • inguinálna lymfadenitída;
 • prietrž stehna;
 • kryptorchidizmus vyskytujúci sa u mužských detí;
 • cysta okrúhleho väzu genitálneho ženského orgánu;
 • spermatická cysta a kvapka semenníkov u chlapcov.

Až po vyšetrení a stanovení presnej diagnózy je najlepšia terapeutická technika vybraná na odstránenie choroby bez relapsu..

Prevencia slabinovej prietrže u detí

Ako preventívne opatrenie sa odporúča šport, kalenie a návšteva bazéna. Je však dôležité nepreháňať to s bremenami, treba ich kombinovať s odpočinkom, aby nedošlo k komplikáciám..

Sledujte váhu, nemôžete ju získať a rýchlo ju stratiť. Je potrebné zabrániť zdvíhaniu závaží, nadmernému zaťaženiu, nadmernému zaťaženiu a tiež nepoškodiť brušnú stenu.

Liečte včasné ochorenia, ktoré môžu viesť k zvýšenému tlaku v pobrušnici:

 • patológia dýchacieho systému;
 • prechladnutie
 • zápcha
 • problémy s močením.

Ženy, ktoré majú dieťa, by mali monitorovať činnosť čriev a vyhýbať sa zápche. Choďte na šport, ale nepreháňajte to. U novorodencov na preventívne účely je dôležité správne obviazať pupočnú šnúru. Mladí rodičia sa musia naučiť správne kŕmiť dieťa, uistite sa, že sa neprejedie.

Prsia by sa mali umiestňovať na žalúdok tak často, ako je to možné, aby sa posilnili svaly pobrušnice. Dieťa by sa nemalo pevne zatvárať, malo by sa dať skôr do vodorovnej polohy a vyhodiť.

Metódy liečby slabinovej prietrže u detí

Ak sa v oblasti slabín zistí aj mierny opuch, je potrebné najskôr navštíviť lekára. Jedinou metódou, ktorá sa úplne zbaví choroby, je chirurgický zákrok. Plánovaný zásah čo najskôr.

Termín pre každé dieťa je individuálny. Ale ako ukazuje prax, chirurg ju vedie okamžite po diagnostikovaní. Ak je prietrž voľne ložená, potom je možné operáciu odložiť, počkajte, kým má dieťa najmenej 6 mesiacov.

Musíte si však uvedomiť, že dieťa by malo byť pod prísnym dohľadom dospelých a najmä chirurga, aby sa v prípade zhoršenia situácie mohla vykonať núdzová operácia..

Chirurgický zákrok

Pred operáciou je potrebné pripraviť malého pacienta. Po prvé, bezpečnosť dieťaťa závisí od udalostí. Pred odstránením kýly musí chirurg starostlivo vyšetriť dieťa a posúdiť jeho zdravie. Predovšetkým by nemal mať v čase nástupu na operáciu sprievodné choroby, napríklad prechladnutie.

Preto musí byť dieťa vyšetrené detským lekárom, ktorý môže predpísať niekoľko postupov:

 • urobiť všeobecný krvný test;
 • Analýza moču;
 • zložiť vyšetrenie na zistenie infekčných chorôb;
 • coagulogram.

Aj anesteziológ, ktorý dokáže presne zvoliť anestéziu, dieťa určite vyšetrí. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Hlavným cieľom chirurga je odstránenie trieslovej prietrže.

Chirurgovia dnes môžu odporučiť dve metódy:

 • laparoskopia;
 • brušná intervencia.

Laparoskopia je najnovšia technika, ktorá sa považuje za menej bolestivú a traumatickú. Jeho hlavnou výhodou je úplná absencia stôp - žiadne jazvy a jazvy. Počas tejto procedúry je pacient v celkovej anestézii a procedúra trvá nie viac ako hodinu. Počas operácie chirurg robí 3 malé rezy v postihnutej oblasti.

Pomocou laparoskopu chirurg zobrazí obraz vnútorných orgánov pobrušnice a skúma formáciu. Kýla sa následne pomocou špeciálnych nástrojov odreže. Tento typ operácie sa používa iba v počiatočnom štádiu choroby..

V prípadoch, keď došlo k porušeniu orgánov v okolí, sa odporúča vykonať otvorenú operáciu. Otvorenú operáciu je možné vykonať pre deti vo veku 3 mesiace. Intervencia sa zvyčajne vykonáva podľa plánu a netrvá dlhšie ako pol hodiny..

Dieťatko dostane celkovú anestéziu, zaspáva a chirurg prísne dodržiava protokol o operácii a vykonáva tieto manipulácie:

 1. Chirurg urobí rez so skalpelom v oblasti slabín, jeho veľkosť nepresiahne 3 cm a po operácii nezostane po stehu žiadna stopa..
 2. Potom sa hernálny vak oddelí od tkanív, ktoré k nemu susedia, a všetky vnútorné orgány sa vrátia na miesto.
 3. Potom sa odstráni hernálny vak a postihnutá oblasť sa liguje..
 4. Rez je zošitý aplikáciou intradermálnych kozmetických stehov..

Obnova po takejto operácii je dostatočne rýchla. Rodičia dieťaťa, ktoré má odstránenú trieslovú prietrž, musia monitorovať čistotu obväzu umiestneného na stehu. Odporúča sa to zmeniť 1-krát denne. Ak sa obvaz vykonáva v nemocnici, nemali by ste ignorovať výlet do nemocnice.

Po laparoskopii je malý pacient prepustený v deň 3. Môže sa voľne pohybovať, navštevovať predškolskú výchovu, ale fyzické cvičenia by mali byť najskôr obmedzené..

Ale po otvorenom zásahu v prvých 14 dňoch budete musieť nosiť obväz. Odstránia ho iba počas spánku. Stehy sa odstránia počas prvých 7 dní po chirurgickom zákroku. Pooperačné stehy sú zvlhčovacie prísne nemožné. Ak sa objaví sčervenanie alebo opuch, musíte okamžite vyhľadať pomoc lekára alebo detského lekára.

Ľudové cesty

Ak došlo k porušeniu prietrže, nemožno použiť konzervatívne alebo alternatívne ošetrenie. V tomto prípade existuje iba jedna cesta von - chirurgia.

Ak však doposiaľ nedošlo k porušeniu a bol už stanovený dátum operácie, môžete na jeho čakanie a zmiernenie stavu pacienta použiť tieto ľudové recepty:

 1. Hnačka u detí (chlapcov a dievčatá) sa lieči listom kyslej kapusty, ktorý sa odporúča aplikovať na postihnuté miesto. Slanina, v ktorej sa kapusta fermentuje, tiež veľmi pomáha. Doska by mala byť teplá a môže sa zahriať vo vodnom kúpeli, vložiť do cedníka a podoprieť nad parou. Ak je to soľanka, potom sa mierne zahreje, kúsok tkaniva sa navlhčí a aplikuje na miesto vyčnievania orgánov. Vykonajte procedúru 2-krát denne najmenej dva týždne.
 2. Dobre pomáha roztok octu a vody. Potrebujú umyť opuchnutú oblasť. Pripravte ho týmto spôsobom: 250 ml vody bude vyžadovať 2 lyžice. l stolový ocot. Po premytí týmto roztokom sa na pol hodiny pripraví teplá kompresia dubovej infúzie. Na jej prípravu je potrebné zomeliť žalude a dubovú kôru, vložiť do nádoby a naplniť červeným vínom, nechať pôsobiť 21 dní. Naneste na miesto opuchu.
 3. Tkaniny na odvar z kýly. Musíte vziať listy liečivých rastlín, napariť sa a pripevniť k chorému miestu. Procedúra sa vykonáva 2-3 krát denne. Táto metóda pomáha predchádzať komplikáciám..
 4. Pri liečbe inguinálnej hernie sa odporúča piť rôzne infúzie z liečivých bylín. Pomôžu posilniť tkanivá a väzivo. Na tieto účely sa často odporúča vypiť infúziu kvetov chrpy. Ak chcete variť odvar, musíte vziať 3 lyžice. l suroviny, zalejeme 1 polievková lyžica. vriacej vody, nechajte trvať a piť 1 polievková lyžica. l 3-krát denne. Rovnako vypite odvar z angreštových listov alebo kôstok.
 5. Kýla môže byť liečená horúcou infúziou pripravenou pomocou smrekovca smrekovca. Na varenie potrebujete 125 g kôry, nalejte 2 lyžice. vriacou vodou, nechajte 12 hodín. Kmeň a pitie 1krát denne po dobu dvoch týždňov. Aj toto riešenie je vhodné ako obklad.

Tradičná medicína pri liečbe kýly je iba doplnkovým nástrojom, ale nie hlavným nástrojom. Pomôžu pacientovi počkať na operáciu a zabrániť závažným komplikáciám, ale nedokážu úplne vyliečiť chorobu.

Liečba bez chirurgického zákroku

Ak bolo dieťa prijaté do nemocnice a po vyšetrení chirurg neodhalil absolútne indikácie chirurgického zákroku, potom v nemocnici dostane súbor opatrení na úpravu kýly. Pacientovi je podaná jedna dávka Pantoponu, ktorá sa počíta v závislosti od veku dieťaťa. Potom sa uskutoční teplý kúpeľ..

Teplota vody nie je vyššia ako 38 ° C, postup trvá asi štvrť hodiny. Stačí umiestniť teplú vyhrievaciu podložku na oblasť slabín. Po všetkých týchto procedúrach sa dieťa upokojuje a zaspáva a potom spontánna kýla klesá. Podobný výsledok sa dá dosiahnuť u tretej pacientky prijatej do nemocnice..

Konzervatívna terapia netrvá dlhšie ako hodinu. Ak v tomto časovom úseku výbežok nezmizne, je určený dátum chirurgického zákroku, potom sa všetky manipulácie považujú za predoperačnú prípravu. Ak nemôžete urobiť operáciu, nevykonávajú sa žiadne predoperačné opatrenia.

Existuje niekoľko základných metód, ktoré pomáhajú posilňovať peritoneálne svaly. Nedajú 100% výsledok, preto musíte dieťa pravidelne sledovať.

Hlavné metódy:

Charakteristické znaky prietržeZnaky porušenia
Ak je črevo v herniálnom vaku, potom sa pri stlačení rachotíslabosť
metódapopis
smerRobí to iba chirurg, ktorý vie, ako presne vykonať zákrok a ublížiť malému pacientovi.
obväzJedná sa o špeciálne zariadenie, ktoré sa nosí v oblasti slabín. Odporúča sa používať iba v prípade, keď prietrž nespôsobuje žiadne nepohodlie. Vďaka noseniu je možné uvoľniť brušné svaly a zabrániť porušeniu prietrže.
masážZameriava sa na posilnenie svalov pobrušnice. Dieťa sa položí na chrbát a ľahko mu masíruje žalúdok. Tento postup by sa mal vykonávať každý deň približne 10 minút.

komplikácie

Podľa štatistík sa po chirurgickom odstránení prietrže môže recidíva vyskytnúť iba u 1% pacientov. Najčastejšie sú ohrozené predčasne narodené deti so slabo vyvinutým spojivovým tkanivom.

Ochorenie sa môže vrátiť, ak sa operácia vykonala naliehavo. Ak stanovíte diagnózu čo najskôr a vykonáte chirurgický zákrok podľa plánu, bez toho, aby ste čakali na akékoľvek komplikácie, nebude to mať žiadne vážne následky..

Ak operáciu vykonal nekvalifikovaný chirurg, potom sa v budúcnosti môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • neplodnosť;
 • vysoká fixácia semenníkov;
 • lymphostasis
 • lymfokéla.

Ak je neaktívny, môže sa to stať:

 • porušenie - vnútorné orgány sú stlačené a potom odumrú;
 • peritonitída - zápalový proces začína v dôsledku prasknutia orgánu;
 • Coptostasis - fekálna retencia v slučke, ktorá spadla do herniálneho vaku;
 • ischemická orchitída - semenník sa zapáli kvôli skutočnosti, že je narušený krvný obeh.

Aby sa predišlo komplikáciám, je naliehavou potrebou vykonať chirurgický proces, ktorý dieťaťu neublíži. Inguinálna hernia neprináša dieťaťu žiadne nepríjemnosti, ak urobíte diagnózu a operáciu.

Ak majú deti kontraindikácie pre urgentný chirurgický zákrok, môžu sa dočasne použiť metódy konzervatívnej liečby, ale nevyliečia sa, ale iba zmiernia stav chlapcov a dievčat. Masáž, obväz a redukcia budú dobrým riešením, ale nie dlho.

Preto je pri prvej príležitosti vhodné vykonať chirurgický zákrok a zabudnúť na chorobu raz a navždy. Kýla nie je verdikt, ktorýkoľvek chirurg môže problém vyriešiť už za 1 hodinu a za pár dní bude dieťa schopné viesť plný život bez toho, aby sa na čokoľvek obmedzilo. Ale nečinnosť môže v niektorých prípadoch dieťaťu stáť život.

Video o trieslovej kýle u detí, jej príznakoch a metódach liečby

Liečba trieslovej prietrže u detí:

Príčiny a príznaky slabinovej prietrže u detí:

Inguinálna kýla u detí

Narodenie dieťaťa je udalosť plná nových emócií a radostných okamihov. Ale niekedy to môže byť zatienené rôznymi vrodenými patológiami u dieťaťa, ktoré sú diagnostikované v prvých týždňoch života. Jedným z takýchto ochorení sa môže stať ingvinálna prietrž, ktorá je dôsledkom vnútromaternicového vývoja, slabo vyvinutých svalov dieťaťa a ďalších príčin..

Inguinálna hernia u detí, čo to je?

Novorodenci a dojčatá sú stále také malé, že nedokážu oznámiť bolesť, ktorá im vadí. Preto, aby ste identifikovali konkrétne ochorenie dieťaťa, musíte byť pozorní na zmeny v jeho správaní, poruchy spánku, rôzne vyrážky na koži..

Inguinálna kýla sa môže prejaviť až po určitom čase. Toto ochorenie je tvorba tkanivového vrecka, do ktorého vyčnieva vnútorný orgán vo trieslovej oblasti napríklad slučka čreva, omentum alebo vaječník..

Táto patológia sa vyskytuje u 5% detí a častejšie sa prejavuje u predčasne narodených detí. U chlapcov sa táto patológia vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u dievčat. Jedným z dôvodov jeho výskytu je narušenie vnútromaternicového vývoja, pri ktorom určitá oblasť pobrušnice dieťaťa pred narodením nerastie a pri vysokom tlaku jeden z orgánov tlačí túto oblasť..

Okrem toho sa toto ochorenie môže pozorovať v kombinácii s akýmikoľvek vrodenými ortopedickými patológiami, napríklad s dislokáciou bedra..

Príčiny slabinovej prietrže

Hlavným dôvodom výskytu tejto patológie u dieťaťa je nezrelosť spojivového tkaniva, čo vedie k nesprávnemu vývoju membrány brušnej dutiny a jej výčnelku. Okrem toho sa tento jav môže objaviť bezprostredne po narodení, v zriedkavých prípadoch, niekedy po narodení. Stáva sa to z niekoľkých dôvodov:

 1. Dedičný faktor, keď v prípade detí s trieslovkou prietrže aspoň jeden z rodičov predtým podstúpil chirurgický zákrok na odstránenie kýly.
 2. Získaná inguinálna hernia sa vyskytuje v dôsledku silnej svalovej slabosti prednej brušnej steny.
 3. Zvýšená fyzická aktivita a napätie brušných svalov prenášaných deťmi.

Príznaky u detí

Hlavným príznakom slabinovej prietrže je opuch v oblasti trieslovín, ktorý sa môže zvyšovať s kašľom, plačom a napínaním dieťaťa. Patológia sa okrem toho vyznačuje týmito príznakmi:

 1. V pokoji môže výstupok spontánne zmiznúť alebo klesnúť..
 2. Tento opuch môže byť guľatý alebo oválny.
 3. Bolesť v tejto oblasti môže byť neprítomná alebo ťahaná..
 4. Výstupok sa často nastaví ručne, ale pri najmenšom napätí sa znova objaví.
 5. Ak slučka čreva padá do herniálneho vaku, potom so znížením budete počuť charakteristický dunivý zvuk.

U chlapcov môže inguinálna hernia viesť k zníženiu herniálneho vaku v miešku a u dievčat - na labia majora..

Inguinálna prietrž pri liečbe detí

Výskyt výčnelkov v oblasti slabín dieťaťa by mal byť alarmujúcim signálom pre rodičov, ktorí potrebujú navštíviť lekára. Lekár obvykle predpisuje vyšetrenie a ďalšie chirurgické ošetrenie. V súčasnosti sa chirurgia považuje za jediný spôsob liečby tejto patológie u dieťaťa.

Ak sa takáto patológia zistí u novorodenca, plánuje sa operácia vo veku 6-12 mesiacov dieťaťa. Operácia opravy prietrže sa vykonáva otvorenou metódou alebo laparoskopiou. V zriedkavých prípadoch sa po vyhodnotení životaschopnosti padlého orgánu uskutoční jeho resekcia..

Inguinálna kýla u chlapcov

Ako je uvedené vyššie, inguinálna hernia je častejšia u chlapcov ako u dievčat, a to v dôsledku porušenia procesu prolapsu semenníkov z brušnej dutiny do mieška. Väčšina chlapcov má okrem toho pravostrannú tříslovnú prietrž, menej často - dvojstrannú.

U novonarodených chlapcov sa často vyskytuje kvapka semenníkov, ktorá sa vyznačuje opuchom v miešku, ktoré sa pri kričaní alebo plaču zvyšuje alebo znižuje. Takáto patológia môže náhle prejsť v ranom veku až do 1 roka. Ak ochorenie pretrváva pred 2 rokmi, môže byť potrebný chirurgický zákrok..

Kedy je potrebný chirurgický zákrok? Rehabilitácia

Podľa rodičov nie je trieslová kýla vážnym nebezpečenstvom a ak dieťa má malú veľkosť a nespôsobuje dieťaťu problémy, musí ho vyrastať. Ale bez ohľadu na pôvod, táto patológia predstavuje nebezpečenstvo, pretože môže mať vážne následky. Otázka načasovania operácie u detí sa rozhoduje individuálne na základe charakteristík vývoja. Operácia sa najčastejšie vykonáva 6 mesiacov po narodení dieťaťa.

U chlapcov môže kompresia ciev semenníkov následne viesť k neplodnosti a u dievčat môže vaječník spadnúť do herniálneho vaku. Existuje tiež riziko zovretia prietrže, čo môže viesť k oneskoreniu krvného obehu a ohrozeniu života. V týchto prípadoch je trieslovinová prietrž predmetom chirurgického zákroku. Operácia je najčastejšie predpísaná v blízkej budúcnosti po diagnostikovaní patológie, v prípade zranenej prietrže, ihneď po porušení.

Podstatou takejto operácie je odstránenie a zošívanie hernálneho vaku v celkovej alebo lokálnej anestézii, ako aj redukcia vyzrážaného orgánu do brušnej dutiny. V dôsledku operácie sa obnoví anatómia trieslového kanálika a orgány tejto oblasti. Uskutočnenie takejto operácie u chlapcov si vyžaduje osobitnú pochúťku a špeciálne zručnosti chirurga, vzhľadom na úzke spojenie herniálneho vaku s spermatickou šnúrou..

Spravidla sa takáto operácia nepovažuje za zložitý typ chirurgického zákroku, ak sa vykonáva podľa plánu, takže sa výtok uskutoční hneď nasledujúci deň po operácii. Po prepustení, najmenej 3 dni, musíte sledovať odpočinok na lôžku a preháňadlo. Do 10 - 14 dní dieťa potrebuje domáci režim, s výnimkou fyzickej aktivity. Týždeň po operácii chirurg odstráni stehy.

Možné komplikácie

Najbežnejšou komplikáciou pri slabinovej prietrži je jej porušenie. V tomto prípade je prietržový vak spadajúci do trieslovinového kanálika zovretý a stlačený orgán môže zomrieť kvôli poruchám obehového systému. Hlavným príznakom porušenia je bolesť na palpácii, škytavka, zvracanie alebo hnačka sa môžu stať sekundárnymi príznakmi. Môže sa tiež pozorovať začervenanie alebo opuch trieslovej oblasti. Všetky tieto faktory sú dôvodom okamžitej hospitalizácie dieťaťa..

Po operácii môžu nastať komplikácie, ak boli vykonané nesprávne alebo s oneskorením. Jednou z vážnych komplikácií pri slabinovej prietrži u chlapcov môže byť neplodnosť alebo relaps. Okrem komplikácií po chirurgickom zákroku je možné uviesť lymfocyt, lymfhostázu vo semenníku, vysokú fixáciu semenníka a ďalšie. Oneskorené ošetrenie obmedzenej prietrže môže byť dokonca smrteľné..

prevencia

Hlavným preventívnym opatrením, ktoré má zabrániť výskytu slabinovej prietrže u dieťaťa, je včasná identifikácia faktorov ovplyvňujúcich vývoj choroby a pravidelné vyšetrenie odborníkmi..

Takáto patológia sa dá zistiť pozorovaním matky a dieťaťa v rôznych štádiách vývoja. Okrem toho je možné zabrániť faginálnej prietrži u detí dodržiavaním správnej výživy, vyhýbaním sa zápche a nadmernému stresu..

Samotná prietržová kýla u dieťaťa nemôže sama osebe predstavovať nebezpečenstvo pre život, kým nehrozí jej porušenie. Preto neodkladajte vyšetrenie a liečbu dieťaťa na dobu neurčitú v nádeji, že patológia sa vylúči sama osebe. Včasná liečba pomôže predchádzať možným komplikáciám a udržiava zdravie dieťaťa.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výčnelok disku l5 s1 prináša chorým veľa problémov. Je charakterizovaná asymptomatickou počiatočnou fázou a vývojom nebezpečných komplikácií. Neexistuje špecifický vek pre túto chorobu.
Napriek tomu, že chemoterapia je toxická pre všetky bunky v tele, je to napriek tomu hlavná metóda liečby takmer všetkých typov rakoviny.
Vertebrálna hernia je progresívne štádium osteochondrózy, pri ktorej sa pozoruje deštrukcia vláknitého prstenca a vyčnievanie medzistavcových platničiek, čím sa jadro posunie.