loader

Hlavná

Hlava

Pupočná kýla u dospelých - fotografie, príznaky a liečba

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.

Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.

„Umbilický kruh“ sa považuje za „slabé“ miesto výstupu pre vnútorné orgány s touto patológiou..

U ženskej aj mužskej populácie sa môže vyskytovať pupočná kýla. Táto choroba sa však najčastejšie vyskytuje u žien po pôrode a malých deťoch..

U novorodencov sa prietrž vyskytuje takmer okamžite po narodení. Najčastejšie k výskytu tejto patológie sú predčasne narodené deti. Okrem toho sú ohrozené deti s rizikom Downovej choroby, vrodená hypotyreóza, nedostatok laktázy, črevná dysbióza..

Príčiny pupočnej kýly

Príčiny pupočnej kýly sa u detí a dospelých trochu líšia. K hlavným etiologickým faktorom vývoj brušné prietrže u detí mal by obsahovať:


 1. 1) Defekt vo vývoji tkanív prednej brušnej steny (vrátane zlého vývoja svalov pupočného prstenca). Príčiny tohto javu sú: infekčné choroby matky počas tehotenstva, vystavenie toxickým látkam v tele matky, nadmerný fyzický stres;
 2. 2) Zvýšený tlak v bruchu (pozorovaný pri častom kričaní a plaču).
Hlavné dôvody vyvolávajúce výskyt pupočnej kýly u dospelých, sú považované:

 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • tehotenstva a pôrodu u žien (najmä ak ich bolo viac), komplikovanej práce v každom období pôrodu;
 • slabosť spojivového tkaniva lokalizovaného v pupočnom kruhu;
 • predchádzajúce chirurgické zásahy do brušných orgánov;
 • traumatické poranenia prednej brušnej steny (vrátane pooperačných jaziev), poranenia brucha;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • dlhodobé kašeľ;
 • časté zápchy a namáhanie počas pohybu čriev;
 • obezita alebo naopak prudká strata telesnej hmotnosti;
 • ascites.

klasifikácia

Pupočné prietrže sa delia na niekoľko typov v závislosti od času objavenia, miesta výstupu a výskytu komplikácií..

Podľa času objavenia sa prietrže sa delia na:


 1. 1) Vrodená (embryonálna pupočná hernia, ako aj fetálna pupočná hernia);
 2. 2) Získané (u dospelých a ľudí).
V závislosti od miesta výstupu herniového výčnelku z brušnej dutiny sa všetky pupočné kýly rozdelia na:

 1. 1) Priamy (herniálny vak vystupuje priamo z pupočného kruhu);
 2. 2) šikmé (herniálny výčnelok sa tiahne medzerou medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom prechádza pupočníkovým krúžkom).
  Takéto kýly sa nachádzajú pod pupočným kruhom alebo nad ním).
V dôsledku komplikácií:

 1. 1) kalené;
 2. 2) Nezaujatý.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých

U dospelých môže byť pupočná kýla ľahko diagnostikovaná už na základe posúdenia klinických príznakov. Prvým príznakom choroby je výskyt mäkkého výčnelku oválneho alebo guľatého tvaru v pupku.

Výstupok sám zmizne, keď pacient leží na chrbte. Okrem toho je možné bezprstové kýly ľahko nastaviť prstom.

S rastúcou herniou sa môžu pacienti sťažovať na bolesti v bruchu rôznej intenzity, ktorých vzhľad je vyvolaný fyzickou námahou, kašľom, kýchaním. Okrem toho výskyt zápchy, nevoľnosť, zvracanie, rozšírenie pupočného kruhu. Pacienti s pupočníkovou prietržou často strácajú chuť do jedla.

V priebehu času sa pupočná kýla u dospelých stáva nekontrolovateľnou. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzi herniovým vakom a brušnou stenou sa tvoria adhézie, čo zhoršuje schopnosť pohybovať prietržou vnútri pupočného kruhu..

V prípade príznakov porušenia: nevoľnosť, zvracanie, intenzívna bolesť, neschopnosť korigovať prietrž, prítomnosť krvných stôp v stolici, sfarbenie kože v pupočnej oblasti (objaví sa hyperémia a potom koža získa tmavý, niekedy trochu cyanotický odtieň) - je indikovaná núdzová chirurgia.

Možné komplikácie

Dlhodobá nerušiaca sa pupočná kýla v určitom časovom okamihu sa môže aktívne prejaviť a spôsobiť pacientovi úzkosť..

Pupočné prietrže môžu byť komplikované:


 1. 1) porušenie (vytlačenie obsahu herniového vaku herniovým portálom, ktoré vedie k nekróze častí orgánov umiestnených v hernálnom vaku);
 2. 2) Pristúpenie sekundárnej infekcie, výskyt zápalu časti orgánu umiestneného v herniálnom vaku;
 3. 3) Koprostáza (ak sú do patologického procesu zapojené črevné slučky).

Diagnóza kýly

Diagnóza pupočnej kýly je pomerne jednoduchá. Klinické príznaky okamžite naznačujú myšlienku správnej diagnózy. Je však potrebné pamätať na potrebu diferenciálnej diagnostiky iných chorôb.

Na tento účel sa odporúča vykonať niekoľko inštrumentálnych výskumných metód, z ktorých sú obzvlášť informatívne:


 • vyšetrenie a prehmatanie útvaru (ľahko vedené prstom);
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • FGDS;
 • herniografia - technika, ktorá umožňuje vyšetriť prietrž po zavedení kontrastnej látky do brušnej dutiny;
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u detí a dospelých je mierne odlišná.

Vzhľadom na to, že s vekom sa svalová vrstva prednej brušnej steny dieťaťa postupne posilňuje, nie je potrebný chirurgický zákrok..

Na liečbu pupočníkovej hernie do veku piatich rokov sa používa konzervatívna terapia, ktorá spočíva v uskutočňovaní špecializovanej masáže pupočného kruhu, fyzioterapeutických cvičení a gymnastiky. Nemenej dôležitá je vyvážená strava dieťaťa. Výrobky, ktoré zlepšujú tvorbu plynu a sťažujú vylúčenie stolice, by sa z nej mali vylúčiť..

Na liečbu pupočnej kýly u dospelých používa sa typ chirurgického zákroku, ako je hernioplastika. „Klasická“ hernioplastika sa vykonáva pomocou metód Mayo a Sapezhko..

Podstatou operácie je šitie rozšíreného pupočného prstenca v dvoch vrstvách. Môžete ich zošívať v priečnom aj pozdĺžnom smere. Táto operácia často vyžaduje odstránenie pupka. Táto technika nanešťastie neposkytuje 100% záruku, že sa prietrž nebude znova vytvárať..

Nevýhodou tejto metódy je navyše extrémne dlhá pooperačná rehabilitácia - osoba, ktorá podstúpila takúto hernioplastiku, by mala po dobu jedného roka obmedziť fyzickú aktivitu.

V súčasnej dobe sa pri liečbe pupočnej kýly stala hernioplastika s použitím špeciálnych sieťových implantátov. Pri tomto druhu chirurgického zákroku je možné implantáty umiestniť nad pupočníkový prstenec (priamo pod kožu) alebo pod pupočníkový prstenec (pod aponeurózu). Takýto plast poskytuje extrémne nízke percento možného relapsu, ako aj krátke rehabilitačné obdobie..

V súčasnosti sa široko používa laparoskopická hernioplastika, ktorá vyžaduje minimálne kožné rezy. Gernioplastika má, rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok, množstvo kontraindikácií. Medzi hlavné kontraindikácie, ktoré zakazujú chirurgickú liečbu, patria:


 • chronické infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • zhubné nádory;
 • sprievodná patológia vnútorných orgánov (vrátane hepatitídy C);
 • stavy imunodeficiencie;
 • menštruačné obdobie u žien.
Ak nie je možné vykonať chirurgickú liečbu, pacient by mal mať na celý život nosenú špecializovanú obväzovú bandáž (okrem spánku).

prevencia

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu gastroenterológa..

Čo je to nebezpečná pupočná kýla u mužov

Umbilikálna prietrž, ktorá postihuje centrálnu časť brucha mužov, je ochorenie svalových vlákien prednej steny brušnej dutiny, pričom predpoklad, ktorý sa vyskytuje, sa prejavil už v období vnútromaternicového vývoja. Predpokladá sa, že nádorová formácia samotného pupkového prstenca sa nevyskytuje a príčiny tejto patológie sa prenášajú od rodičov spolu s genetickými informáciami. Hneď ako sa človek ocitne v životných podmienkach prispievajúcich k vytvoreniu herniálneho vaku, potom choroba okamžite vzniká dynamickým klinickým obrazom. Ak neexistujú žiadne kroky zamerané na odstránenie choroby, čoskoro sa stane nekontrolovateľným a môže dosiahnuť veľkosti až do priemeru 20 cm..

Príznaky pupočnej kýly u mužov

Existuje niekoľko určitých príznakov patologického stavu peritoneálnych svalov umiestnených v prednej časti brucha, čo dáva prvý signál o prítomnosti pupočnej kýly u mužov.

Hlavné príznaky tohto ochorenia sú nasledujúce:

 • keď človek stlačí stred brucha, bolí pupok (existuje priamy obrazec, že ​​čím silnejší je statický tlak, tým výraznejší je syndróm bolesti);
 • v strednej časti brucha je nepohodlie, ktoré nie je ako akýkoľvek iný pocit, s ktorým sa pacient predtým stretol;
 • pravidelne pociťujete miernu nevoľnosť (najmä v prípade prejedania sa, keď v dôsledku napínania stien žalúdka do brušných orgánov, ktorých poloha je už narušená, ďalšie kompresné stlačenia);
 • nie je tam žiadna chuť do jedla a človek po jedle počuje gastrointestinálny trakt, ktorý sa aktívne krúti s prejavmi nadúvania;
 • po zdvíhaní závaží alebo po fyzickej práci sa v pupku objaví bolesť;
 • vizuálna pupočná hernia je podobná sférickej konvexite povrchu pokožky priamo v mieste pupku alebo priamo na obvode jeho prsteňa.

V závislosti od závažnosti a zanedbávania choroby môžu byť tieto príznaky pupočnej kýly u mužov vyjadrené viac alebo menej jasnejšie. Ak dôjde k zovretiu tkanív vnútorných orgánov, potom v tomto prípade pacient pociťuje nepretržitú akútnu bolesť v strede brucha, čo mu neumožňuje ani vstať z postele a vyžaduje urgentný chirurgický zákrok. Bolesť pod pupkom u človeka sa vyskytuje oveľa menej často, pretože oblasť jeho distribúcie je stredom brucha a jeho iliálnej časti..

Príčiny patológie a čo je nebezpečné

Aby sa svalové vlákna pupočného krúžku pretrhli, ktoré už neboli zvlášť silné, musia sa v ľudskom živote vyskytnúť tieto nepriaznivé faktory:

 • denná tvrdá práca spojená s pohybom tovaru, zdvíhanie predmetov s hmotnosťou nad 10 kg;
 • zranenia brucha následkom nehôd, nárazov, pádov z vysokých výšok, zrážok s tupými predmetmi;
 • sedavý spôsob života, v dôsledku čoho takmer chýba tréning svalov brušnej steny;
 • prítomnosť nadmernej telesnej hmotnosti, keď veľká koncentrácia tukového tkaniva umiestneného vo vnútri brucha spôsobuje statické zaťaženie vnútorných orgánov;
 • častá zápcha, ktorá núti človeka robiť každý deň prácu navyše, aby sa úplne dostalo na toaletu;
 • nedávno podstúpil chirurgický zákrok, ktorý sa vyskytol s komplikáciami alebo sa pacient zotavoval príliš dlho a pooperačná sutúra sa uzdravila známkami zápalového procesu.

Toto sú najbežnejšie príčiny, ktoré lekári najčastejšie určujú po úvodnom vyšetrení pacienta a po rozhovore o okolnostiach, po ktorých sa začala manifestácia prvej symptomatológie. Je dôležité si uvedomiť, že pupočná kýla je nebezpečná v tom, že slúži ako základ pre budúce komplikácie vo forme adhézií tkanív orgánov, ktoré sú mimo brušnej dutiny, blokuje ich stabilné zásobovanie krvou, začiatok atrofických procesov a nekrózy..

Diagnóza potvrdenia diagnózy

Väčšina lekárov s významnými praktickými skúsenosťami s chirurgickým ošetrením takýchto útvarov stačí vykonať vizuálne vyšetrenie patológie, aby sa ubezpečila, že ide o pupočníkovú herniu. Napriek tomu sa odporúča vykonať niekoľko ďalších testov a diagnostických postupov, aby sa dosiahol dokumentárny záver o chorobe..

Na tento účel je pacient predpísaný na vykonanie nasledujúcich krokov:

 • darovať krv z prsta na klinický výskum, meranie hladiny cukru, ako aj jeho bunkovú štruktúru (analýza je jednoduchá, ale veľmi dôležitá, pretože v prípade potreby chirurgického zákroku budú potrebné jej informačné údaje);
 • ranný moč (odber vzoriek sa vykonáva na lačný žalúdok, aby lekár dostal najpodrobnejšie informácie o biochemickom zložení tejto tekutiny, čo ukazuje závažnosť zápalového procesu v tele človeka);
 • Ultrazvuková diagnostika pupočnej oblasti s cieľom získať predstavu o tom, do akej miery sa orgány brucha naklonili vpred, či sú na ich tkanivách rozptýlené zmeny, či existujú nejaké zrasty;
 • venózna krv, ak existuje reálne nebezpečenstvo prítomnosti zhubných nádorov vo vnútri pobrušnice (hlavným cieľom je zistiť možnú prítomnosť rakovinových buniek v krvi, ak sa v žalúdku v pupku nájde vonkajšia neoplazma);
 • Štúdia MRI (používa sa iba v ťažkých situáciách, keď existuje riziko komplikácií a prípad samotnej choroby nie je typický alebo bol zahájený samotným človekom z dôvodu predčasného vyhľadania lekárskej pomoci).

Vo väčšine prípadov tieto diagnostické postupy postačujú na opätovné overenie prítomnosti pupočnej kýly u pacienta a po získaní odborných stanovísk sa začína vyvíjať terapeutický proces..

Čo robiť - liečba pupočnej kýly u mužov

Pri liečbe tohto ochorenia existujú dva hlavné smery. Jeden zaisťuje statický účinok na povrch hernálneho vaku opätovným naplnením konvexných vnútorných orgánov späť do brušnej dutiny a druhý je založený na tradičnom chirurgickom zákroku s prúžkovým rezom povrchu brucha, prišitím zlomenej integrity svalových vlákien. Pozrime sa podrobnejšie na tieto dve terapeutické postupy..

Žiadna operácia

Procedúra je veľmi bolestivá, pretože odborník kladie pacienta na chrbát v horizontálnej polohe, aby sa dosiahol pozitívny výsledok. Najlepšie je používať pohovku alebo podlahovú krytinu, pretože by mala byť dokonale vyrovnaná a pevná. Potom doktor tápa za herniálnym vakom a pomocou prstov ho nastaví, čím obnoví narušenú polohu vnútorných orgánov..

Potom je okolo brucha zviazaný obväz a pacientovi je zakázaná akákoľvek fyzická aktivita spojená so vzpieraním alebo zvýšenou pohybovou aktivitou. Nevýhodou tohto typu liečby pupočnej kýly u mužov bez chirurgického zákroku je to, že po chvíli sa opäť objaví vydutie na pupku a vy musíte znova vykonať všetky činnosti, aby ste prežili hroznú bolesť.

S operáciou

Chirurgia na odstránenie patológie a zastavenie reznej bolesti v pupku je najúčinnejším spôsobom, ako zbaviť človeka tohto ochorenia bez rizika recidívy. Princíp tohto druhu liečby spočíva v tom, že sa pacient podrobí vyšetreniu a potom sa pripraví na chirurgický zákrok. Muž je premiestnený na operačnú sálu chirurgického oddelenia, je podaná spinálna anestézia všeobecného typu a potom začína terapia.

Chirurg vykonáva narezanie povrchu brucha, kde je lokalizovaná pupočná kýla, vyšetrí tkanivá na zmeny a vráti ich späť do brušnej dutiny v polohe, v ktorej boli pôvodne umiestnené. Potom sa vykoná zošívanie hrán povrchu rany s obnovením štruktúry svalových vlákien. Hneď ako je šitie ukončené, je chorý presunutý na jednotku intenzívnej starostlivosti na jeden deň. Liečebný proces pooperačnej stehu a úplná obnova tela netrvá dlhšie ako 10 dní.

O tom, ktorý spôsob liečby je potrebné zastaviť v konkrétnej klinickej situácii, určí chirurg a posledné rozhodnutie závisí od pacienta.

Predpokladá sa, že chirurgický zákrok je najmenej bolestivý, pretože sa vykonáva v celkovej anestézii a zároveň poskytuje pozitívny výsledok na celý život..

Dôsledky nedostatočného riadneho zaobchádzania

Bez správnej terapie bude pacient nevyhnutne očakávať závažné komplikácie, ktorých výskyt je len otázkou času. Najčastejšie sa diagnostikujú tieto negatívne dôsledky:

 • nekróza znehybnených tkanív vnútorných orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku, a dodávka ich buniek do krvného riečišťa sa zastavila;
 • zápalové procesy v prednej brušnej stene v tesnej blízkosti pupku;
 • začiatok tvorby hnisavého abscesu, ktorý môže prasknúť a jeho obsah sa dostane do peritoneálnej dutiny, čo vyvoláva septickú infekciu krvi;
 • proliferácia pupočnej kýly do gigantickej veľkosti so stratou väčšiny vnútorných orgánov.

Každá z týchto komplikácií je veľmi nebezpečná a môže negatívne ovplyvniť celý budúci život človeka. Zavedené formy hernie tohto typu často vedú k pohotovostnej hospitalizácii pacienta av niektorých prípadoch dokonca k smrti.

Pupočná prietrž

Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela.

Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku. Toto je najslabšie a najzraniteľnejšie miesto na prednej brušnej stene. V pupočnej dutine nie je žiaden tuk, nie je chránený svalovým tkanivom, preto je pre umiestnenie a rozvoj prietrže toto miesto ideálne.

Tento stav je charakterizovaný vydutím vnútorných orgánov cez pupokový prsteň. Rozkladacie orgány sú v herniálnom vaku, ktorý je tenkou vrstvou spojivového tkaniva. Herniový výstupok môže byť spočiatku zanedbateľný, stačí, keď ho osoba mierne pritlačí a nastaví. Nie je to ani bolestivé ani nebezpečné, ale takéto činnosti dočasne pomáhajú. Je lepšie sa nechať unášať samodopretím problému a okamžite začať radikálnejšiu liečbu za účasti lekára..

S prechodom choroby do pokročilého štádia rastie pupočný kruh, čo vedie k zväčšeniu samotnej hernie. Rozširuje sa, vyčnieva a spôsobuje nepohodlie.

Čo to je?

Umbilická hernia je najčastejšou chirurgickou patológiou v pediatrii, ktorá je diagnostikovaná u 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí..

U dospelých je pupočná kýla častejšia u žien starších ako 40 rokov, čo predstavuje 5 až 12% v štruktúre kýly prednej brušnej steny. V operatívnej gastroenterológii sa pupočná hernia chápe ako stav sprevádzaný uvoľňovaním vnútorných orgánov (časť čreva a väčšie omentum) cez zväčšený pupočníkový krúžok mimo prednej brušnej steny..

Klasifikácia pupočnej kýly

Pri chirurgii sa pupočné kýly rozdeľujú na vrodené a získané. Vrodená patológia zahŕňa embryonálnu pupočníkovú prietrž, embryonálnu pupočníkovú prietrž (pupočníková kýla). Medzi získané defekty patrí pupočná kýla v detskom veku a pupočná kýla dospelých.

U dospelých existujú priame a šikmé pupočné kýly. Tvorba priamej hernie je spojená so stenčením priečnej fascie susediacej s pupočníkovým krúžkom. V tomto prípade herniálny vak vstupuje priamo do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom. Pri šikmých pupočných herniách sa herniálny výčnelok tvorí nad alebo pod pupočníkovým krúžkom, prechádza medzerou medzi bielou čiarou brucha a priečnou fasciou (pupočníkový kanál) a potom vystupuje do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom..

Podľa kritéria premiestnenia sú pupočné kýly správne a nesprávne:

 1. Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.
 2. Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..

Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

Dôvody rozvoja patológie

K pupočnej hernii dochádza, ak je narušená rovnováha medzi tlakom vyvíjaným orgánmi a telesnými tekutinami na steny pobrušnice a schopnosťou svalov brušnej steny vydržať tento tlak. Alebo sa objavia ďalšie faktory, ktoré prispievajú k zvýšeniu zaťaženia svalov pobrušnice. U dospelých existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k vzniku pupočnej kýly:

 1. Vrodená štrukturálna vlastnosť pupočného krúžku. Zvyčajne je pupočníkový krúžok u novorodencov otvorený a uzatvára sa iba o 2 až 3 roky. Stáva sa však, že spojivové tkanivo je slabé, diera sa nemôže úplne uzdraviť a zostane malá diera, ktorá je v detstve neviditeľná. V priebehu času a pod vplyvom iných faktorov sa diera môže postupne rozširovať.
 2. Choroby spôsobujúce náhle skoky alebo neustále zvyšovanie vnútrobrušného tlaku. Medzi také choroby patria choroby gastrointestinálneho traktu spojené s ťažkosťami pri defekácii a respiračných chorobách, ktoré spôsobujú silný a častý kašeľ. Pri zápche, rovnako ako pri chronickom kašli, musí človek často zažiť dlhé a dosť silné pokusy, ktoré dramaticky zvyšujú tlak na prednú stenu brušnej dutiny..
 3. Vzpieranie alebo neobvyklé cvičenie. Ak ostro a bez ďalšieho tréningu začnete zdvíhať nejaké závažia, môže to viesť k skoku vnútrobrušného tlaku a tvorbe prietrže..
 4. Dedičná patológia. Najzriedkavejší dôvod, ale v niektorých prípadoch je dedičné zaostávanie spojivových tkanív tela v dôsledku nedostatku minerálnych stopových prvkov a vitamínov na rozdelenie požadovaného množstva kolagénu..
 5. Tehotenstvo. Po dobu 9 mesiacov sa tkanivo brucha tehotnej ženy napne a rastúce dieťa vyvíja tlak na steny maternice a ďalšie orgány, čím sa zvyšuje vnútro-brušný tlak. Ženy s viacnásobným tehotenstvom a veľkým množstvom plodovej vody sú vystavené riziku straty pupočnej hernie. Situáciu možno zhoršiť častou zápchou a závažnými dlhodobými pokusmi počas pôrodu počas tehotenstva.
 6. Nadváha alebo obezita. Zvýšenie tukovej hmoty v bruchu vedie k napínaniu a oslabovaniu brušných svalov, ako aj k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Problém s nadváhou sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku podvýživy a sedavého životného štýlu, čo môže byť rozhodujúcim faktorom pri tvorbe pupočnej kýly.
 7. Operácie na brušných orgánoch. V mieste pooperačného švu sa môže vyskytnúť prietrž, ak pacient poruší odporúčania lekára na odpočinok.
 8. Náhle chudnutie. V dôsledku prudkého poklesu telesnej hmotnosti, ktorý môže byť spôsobený vážnym ochorením alebo nesprávnym prístupom k výžive (hladovanie, vyčerpávajúca strava), sa vyskytujú metabolické poruchy a svalová slabosť. Vrátane brušných svalov podporujúcich pupočný kruh.
 9. Poranenie. Ruptúra ​​alebo narušenie svalového korzetu a spojivového tkaniva môže viesť k vytvoreniu medzery v pupočníkovom kruhu a prolaps prietrže..

Počas tehotenstva musíte starostlivo sledovať stav brucha (pupok a bielu čiaru) a prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy, pretože rastúce brucho tehotnej ženy je najčastejšou príčinou pupočnej kýly, ktorá postihuje až 70% všetkých žien..

Príznaky a prvé príznaky

Umbilikálna prietrž (pozri fotografiu) môže mať intenzívne a trochu „rozmazané“ príznaky - záleží na niekoľkých faktoroch:

 • sú v brušnej dutine adhézie;
 • celkové zdravie pacienta;
 • veľkosti pupočnej kýly;
 • ide o porušenie herniálneho vaku.

Na samom začiatku vývoja danej choroby pacient nepociťuje žiadne nepríjemnosti, obmedzenia ani bolesti. Jediná vec, ktorá okamžite upozorňuje - na mierny výčnelok v pupku, ale neprikladá mu žiadny význam - sa výčnelok neobťažuje a zmizne, len čo je pacient v horizontálnej polohe, a tehotné ženy ho dokonca berú ako rys svojho stavu..

V niektorých prípadoch omentum vyčnieva natoľko, že sa prekrýva s pupočníkovým krúžkom. Takáto prietrž sa nikdy nemení vo veľkosti a choroba sama pokračuje bez výrazných symptómov.

Ak dané ochorenie progreduje, potom sa v brušnej dutine začnú tvoriť zrasty - to bráni redukcii herniálneho vaku. V tomto prípade akýkoľvek pohyb, napätie, napätie vedie k narušeniu funkcie čreva. Pacient sa začne sťažovať na chronickú zápchu a neustále prejavuje nevoľnosť bez ohľadu na čas príjmu potravy. Tento stav je obzvlášť závažný u žien počas tehotenstva as existujúcou obezitou - rastúce brucho vytvára tlak na svaly brušnej steny, čo spôsobuje zhoršenie stavu pacienta..

komplikácie

Hlavnou komplikáciou prietrže u dospelých je jej porušenie. Poranenie prietrže môže viesť k gangréne herniového vaku, lepivej črevnej obštrukcii. Znakom porušenia pupočnej kýly je náhla bolesť v oblasti herniálneho výčnelku, prietrž sa tiež náhle prestane prispôsobovať.

 1. Často sa vyskytuje upchatie čreva. Čo robiť v prípade porušenia predpisov:
 2. Ihneď zavolajte lekára.
 3. Vezmite si teplú kúpeľ a pokúste sa upraviť prietrž vo vode.
 4. Ak to nebolo možné napraviť, ľahnite si na chrbát, ohnite nohy pod sebou a čakajte na lekára
 5. V prípade silnej bolesti dajte ľad do oblasti pupka.
 6. V prípade nevoľnosti prehltnite kúsok ľadu.
 7. Snažte sa neužívať lieky proti bolesti av žiadnom prípade nepoužívajte preháňadlá.
 8. Ak odložíte sanitku, môžete klystýr vydať z teplej vody.

Ak je pupočná kýla veľká a stará, môže sa v nej vytvárať adhézia, môže dôjsť k zápalu orgánov nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. Hlavnou úlohou je preto zabrániť rastu prietrže. Pomôže to ľudovým metódam a cvičeniam..

diagnostika

Proces diagnózy pupočnej kýly sa vyskytuje počas návštevy chirurga na plný úväzok.

Na posúdenie rozsahu ochorenia a stavu brušných orgánov môže lekár predpísať štúdie:

 • röntgenový snímok dvanástnika a žalúdka;
 • gastroskopia;
 • Ultrazvuková prietrž;
 • herniografia (metóda vyšetrenia kýly pomocou kontrastnej látky).

Aby sa zistilo, či je v tele zápal, vykonáva sa laboratórny krvný test na stanovenie počtu leukocytov, úrovne ESR..

Pri veľkej prietrži lekár predpíše operáciu pacientovi a dá mu pokyny na testy, ktoré môžu identifikovať faktory, ktoré bránia operácii:

 • klinický krvný test;
 • biochemická štúdia zloženia krvi;
 • fluorografická;
 • úplná analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • HIV test
 • Wassermannov test;
 • test na hepatitídu.

Obvaz pri pupkovej kýle

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

 1. V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
 2. Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
 3. Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.
 4. Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Moderná medicína odporúča chirurgickú liečbu prietrže ako jedinú spoľahlivú a najbezpečnejšiu možnosť liečby. Alternatívou k chirurgickému zákroku lekárov je len pozorovať prietrž, kým nedosiahne veľkosť vyžadujúcu liečbu, alebo kým osoba neodstráni faktory, ktoré bránia operácii..

Napríklad, ak je prietrž malá, osoba sa môže dobre snažiť, aby sa nevyvinula do veľkej perforácie podľa pokynov lekárov. Ale aj v tomto prípade je dôležité si uvedomiť, že odmietnutie operácie predstavuje riziko komplikácií s predvídateľnými nebezpečnými následkami..

Operácia prsnej prietrže: čo si vybrať?

Hlavnou metódou liečby pupočnej kýly u dospelých je chirurgický zákrok. Ak pacient nemá kontraindikácie na chirurgický zákrok, hernia môže byť odstránená niekoľkými spôsobmi.

Ak nedôjde k porušeniu, operácia sa uskutoční podľa plánu. Nevyžaduje si špeciálnu prípravu pacienta a je pomerne ľahké ho tolerovať. Lekár vyšetrí pacienta, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie.

Druhy operácií:

 1. Ťahová hernioplastika. Počas operácie ťahania sa vlastné tkanivá používajú na spevnenie pupkového prstenca. Pritiahnuté sú, aby sa zistená chyba uzavrela. Na prístup do herniálneho vaku vykoná špecialista rez. Ak je vak malý, eliminuje sa ponorením do žalúdka. Ak je prietrž veľká, odstráni sa. Potom sa pupočníkový kruh posilní susednými tkanivami a prešije sa. Jednou z nevýhod tejto chirurgickej metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu, opakovaná hernia sa objavuje u 10% pacientov.
 2. Ľahká hernioplastika. V prípadoch, keď sa vykonáva beznapäťová hernioplastika, oblasť pupočného prstenca sa zosilní špeciálnymi syntetickými sieťami. Počas operácie sa vyžaduje aj rez. Obdobie rehabilitácie netrvá dlhšie ako mesiac, relapsy sú zriedkavé.
 3. laparoskopia Známe a široko používané laparoskopické operácie. Toto je najbezpečnejší spôsob odstránenia patológie, ktorú chirurgovia používajú už viac ako 20 rokov. Medzi hlavné výhody tohto typu hernioplastiky patrí neprítomnosť jaziev po chirurgickom zákroku, minimálne zranenia a nízka pravdepodobnosť vývoja pooperačných adhezívnych procesov. Chirurgia si vyžaduje špeciálne lekárske vybavenie a skúsených lekárov. Gernioplastika sa vykonáva vpichom do brucha bez rezov. Chirurg používa sieťový implantát na posilnenie pupočného prstenca. Rehabilitácia po operácii sa časom skracuje, pacient sa zotavuje rýchlejšie.

Pupočná kýla na fotografii: pred a po

Rehabilitácia po operácii

 1. Zvyčajne, ak operácia prebehne hladko, je pacientovi dovolené vstať prvý deň.
 2. V pooperačnom období sa zobrazuje špeciálny obväz (pri použití sieťových implantátov - asi mesiac).
 3. 10. - 14. deň môžete začať robiť terapeutické cvičenia, ale je zakázané vykonávať cvičenia pre brušnú tlač.
 4. Po operácii sa uskutočňujú denné obväzy, stehy sa odstránia v deň 7 (ak sa samy nevyriešia).
 5. Pri bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti.
 6. Lekár môže predpísať aj antibiotiká, vitamíny, imunomodulátory.

Najprv bola ukázaná špeciálna strava, základom kôry je šetrná výživa. Je potrebné jesť v malých porciách a často. Všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a zápchu, sú vylúčené, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia pupočníkovej prietrže.

S cieľom zabrániť rozvoju pupočnej kýly u žien počas tehotenstva sa odporúča:

 • včasné odstránenie patológií, ktoré prispievajú k rozvoju pupočnej kýly;
 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • predchádzanie nadmernému prírastku na váhe;
 • posilnenie brušných svalov;
 • vyvážená strava.

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií pupočnej kýly a relapsu po liečbe, odporúča sa pacientom absolvovať masážne a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny, ako aj na zabránenie nadmernej fyzickej námahe, pri ktorej dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Operácia prsnej prietrže

Prognóza liečby

Pri včasnej diagnostike a primeranej liečbe je prognóza priaznivá. Pri absencii nevyhnutnej liečby sa prognóza zhoršuje, zvyšuje sa riziko komplikácií pupočnej kýly.

"Pupočná prietrž - príznaky a liečba u dospelých"

4 komentáre

Kruhové svaly umiestnené okolo pupka, nazývané medicínsky pupočníkový kruh, sú slabým článkom ľudského brucha..

Zvláštnosť jeho štruktúry umožňuje pupočnej prietrži rozvíjať sa a ísť von - je to guľovité vydutie, ktorého dutina môže byť vyplnená omentom, žalúdkom alebo črevnými slučkami, ktoré do nej spadli. Táto patológia sa zvyčajne považuje za detské ochorenie, ale, bohužiaľ, sa prejavuje aj u dospelých.

Čo je pupočná kýla?

V jeho jadre je pupok osoby zostávajúca jazva po obrezaní pupočnej šnúry, po narodení osoby. Nachádza sa na projekcii bielej línie brucha, ktorej epitelové tkanivá neobsahujú vrstvu tuku, a samotná koža s pupočníkovou jazvou je spojená slabou adhéziou, ktorá umožňuje pupočnému krúžku ľahko sa napnúť.

Spojivové tkanivo s hustou vláknitou štruktúrou v tejto oblasti brucha je buď úplne neprítomné alebo veľmi tenké. S rastúcim tlakom vo vnútri pobrušnice sa pupočníkový krúžok stáva bránou, aby vytiahla hernia. Steny pobrušnice nie sú schopné udržať zvyšujúci sa intraperitoneálny tlak a neprítomnosť svalového pokrytia pupočníkového krúžku prispieva k rozvoju patológie..

Ak je herniálny výstupok spojený s peritonea pomocou adhézií, je veľmi ťažké alebo úplne nemožné ho upraviť späť. Takéto (nezavedené) pupočné kýly u dospelých sa nemôžu liečiť konzervatívnou metódou, pretože táto porucha je spojená s nebezpečnými komplikáciami..

Podľa klasifikácie choroby podľa vývojového faktora môžu byť pupočné kýly vrodené alebo získané v prírode. S rôznou lokalizáciou:

 • Rovný, keď výstupok prechádza krúžkom brušného gombíka;
 • Šikmé - s lokalizáciou vydutia, prechádzajúcim herniálnym vstupom "brány", v hornej alebo dolnej zóne pupočného kruhu..

Príčiny prietrže

Pupočná prietrž

Pokiaľ ide o príčiny vývoja pupočnej kýly u dospelých, dôraz sa z nejakého dôvodu kladie iba na vplyv neprimeranej fyzickej námahy, hoci k rozvoju kýly môžu viesť aj iné dôvody:

 1. Vrodené chyby pupočného kruhu, keď sú rozšírené od narodenia. Toto sa niekedy stáva u novorodencov - v procese zjazvenia zostáva malá diera voľná, čo prispieva k tvorbe pupočnej kýly..
 2. Príznaky pupočnej kýly u žien sa môžu objaviť počas tehotenstva a po pôrode. Pri prenášaní dieťaťa sa zväčšuje veľkosť brušnej dutiny a súčasne sa predlžuje pupok. Zápcha, charakteristická v tomto období, prispieva k zvýšenému tlaku v brušnej dutine. Úsilie počas zložitých pôrodov, stav polyhydramniózy a viacnásobné tehotenstvo vedú k rozdielom v intrakavitárnom tlaku.
 3. Neprimeraná fyzická aktivita spôsobuje prudký nárast tlaku na steny brucha a pri nedostatočnej aktivite oslabuje svalová ochrana brucha, čo umožňuje voľný výstup z herniálneho vaku.
 4. Rôzne vnútorné patologické procesy sprevádzané nadúvaním, predĺženou zápchou alebo nazálnym kašľom prispievajú k rozdielom v intrakavitárnom tlaku. Zranenia a intrakavitálna chirurgia.
 5. Mastné „rezervy“ môžu hrať dôležitú úlohu pri obezite, ktorej tlak na svaly ich napína a vedie k svalovej slabosti. Alebo úplne opačný proces - vyčerpanie pacienta, ktoré spôsobuje slabosť pupočného prstenca, čo uľahčuje vypadnutie hernálneho vaku..

Príznaky a vizuálne príznaky

Znaky patologického procesu sa nielen ľahko určujú vizuálne, ale sú sprevádzané aj určitými výraznými príznakmi:

 • Bezbolestný, vydutý, začervenaný pupok. Výstupok sa dá ľahko vrátiť späť bez akýchkoľvek nepohodlia. Občas sa blokáda prietrže bráni omentu. Tkanivová fúzia neumožňuje rozvoj patológie. V mieste herniového východu zostane malá vydutina, ktorá nespôsobuje komplikácie a úzkosť.
 • Prietrž, ktorý rastie a komplikuje priľnavosť, je ťažké premiestniť. Príznaky sa prejavujú akútnou bolestivosťou, kvôli ktorej je spravidla nemožné korigovať tvorbu kýly. Pohyb, akékoľvek napätie pobrušnice, vzpieranie a akty defekácie spôsobujú akútnu bolesť.
 • Strata črevných slučiek v herniálnom vaku je sprevádzaná funkčnými poruchami v celom zažívacom systéme. Výskyt nevoľnosti môže naznačovať vývoj črevnej obštrukcie.

Odstránenie pupočnej kýly: hlavné typy operácií

Ak je u detí (do 5 rokov) stále možné aplikovať metódy konzervatívnej liečby (vo forme opatrení na posilnenie brušnej tlače, rôznych postupov a špeciálnych fixačných náplastí), potom u dospelých so symptómami pupočnej kýly neprináša liečba bez operácie výsledky.

V chirurgii sa používajú tri spôsoby odstránenia prietrže..

1) Metóda trakčnej hernioplastiky

Technika chirurgického zákroku na odstránenie pupočnej kýly u dospelých je jednoduchá a nevyžaduje použitie špeciálneho vybavenia a materiálov. Prechádza v lokálnej anestézii. Lekár vykonáva chirurgickú disekciu epiteliálnych tkanív a oddelenie herniálneho vaku od nich.

Orgány, ktoré spadli do vaku (ak nie sú poškodené), sa opravia, ak sa poškodia nekrózou, predbežne sa vyčistia. Natiahnuté tkanivo sa vyreže. Hrudné brány sa pritiahnu dokopy a šijacie tkanivo sa zašije.

Táto metóda nezaručuje vylúčenie relapsov. Napätie a zošívanie tkanív vedie v niektorých oblastiach k ich riedeniu, čo vedie k narušeniu trofeje tkanív. Rehabilitácia je dlhá a sprevádzaná silnou pooperačnou bolesťou..

2) Hernioplastika bez napätia (oprava prietrže s endoprotézou)

Táto technika nezahŕňa šitie pupočného krúžku po premiestnení orgánov. Pupok je zosilnený sieťovým polymérovým implantátom (endoprotéza). Dokonale sa spája s tkanivom a pôsobí ako uzáver, čím bráni hernálnemu výstupu.

Súčasne sa štruktúra tkaniva nemení a vývoj relapsov je možný iba vo výnimočných prípadoch. Obdobie regenerácie je bezbolestné a krátke.

3) Minimálne invazívna laparoskopia

Aj keď technika laparoskopie na odstránenie pupočnej kýly u dospelých je drahá, nezanecháva takmer žiadne pooperačné stopy. Operácia sa vykonáva pri celkovej anestézii. Namiesto pitvania tkanív sa v peritoneálnej dutine uskutoční niekoľko malých vpichov. Cez ne sa zavádzajú chirurgické nástroje - laparoskop - vybavené endoskopickou kamerou s podsvietením a zariadením na vstrekovanie plynu..

Pomocou zariadenia sa vykonáva diagnostické monitorovanie dutiny, nastavuje sa hernálna hrčba a je nainštalovaný implantát. Všetky manipulácie chirurga sú zobrazené na obrazovke monitora, čo umožňuje vykonávanie operácie pod vizuálnou kontrolou. Po operácii by mal mať pacient špeciálnu podpornú bandáž brucha.

Takáto bandáž zabraňuje opätovnému vytvoreniu herniálneho vaku, zmierňuje bolesť a eliminuje rozpory s okrajmi vpichov. Zároveň prispieva k rovnomernému rozloženiu záťaže na pupok a peritoneum, eliminuje zaťaženie svalov, poskytuje rýchly proces hojenia, bez rozvoja komplikácií..

Ak je operácia z nejakého dôvodu kontraindikovaná, pacientom s pupočníkovou kýlou sa odporúča lekársky obväz. Je vybavený špeciálnym vankúšom (pelot) vo forme obmedzovača v oblasti pupka a pevnými štruktúrnymi prvkami, ktoré bránia strate orgánov. Podľa priemeru prietrže si lekár vyberie veľkosť pelotu individuálne.

Prevencia a prognóza

Prevencia choroby eliminuje rozvoj pupočníkovej poruchy. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • ovládajte svoju váhu a posilnite svoju abs;
 • vylúčiť vzpieranie;
 • v čase na liečenie chorôb vyvolávajúcich vnútrobrušný tlak;
 • zapojiť sa do realizovateľnej gymnastiky a riadiť sa odporúčaniami počas rehabilitačného obdobia;
 • Počas tehotenstva a pri silových športoch noste preventívny obväz.

Prečo sa u mužov vyskytuje pupočná kýla a čo je nebezpečné?

Umbilická hernia u mužov je patologickým výčnelkom brušných orgánov (časť čreva alebo žalúdka, omentum) cez pupočníkový kruh kvôli slabosti svalov a zvýšenému tlaku. Muži majú menšiu pravdepodobnosť výskytu tejto choroby ako ženy. Pri absencii riadneho liečenia alebo ignorovania sťažností sa môžu vyskytnúť komplikácie: štiepenie orgánov, hnisanie, nekróza tkaniva, obštrukcia čreva..

Umbilická hernia u mužov je patologickým výčnelkom brušných orgánov (časť čreva alebo žalúdka, omentum) cez pupočníkový kruh kvôli slabosti svalov a zvýšenému tlaku..

príčiny

Hlavnou príčinou hernie v pupku u mužov je slabé spojivové tkanivo, prudký nárast vnútrobrušného tlaku a vrodené anatomické znaky vývoja pupka. Predisponujúce faktory sú:

 • nadmerná fyzická aktivita (zdvíhanie ťažkých predmetov pred vami, vzpieranie);
 • neznášanlivosť laktózy a nedostatočná produkcia laktázy;
 • obezita;
 • chyby vo výžive (prejedanie, prebytok v ponuke jednoduchých uhľohydrátov a živočíšnych tukov);
 • nízka fyzická aktivita alebo sedavý životný štýl;
 • netrénovaný;
 • pomliaždenie brucha v dôsledku pádov alebo hrbolkov;
 • kašeľ (pozorovaný pri akútnych a chronických respiračných ochoreniach);
 • zápcha;
 • tvorba pooperačných jaziev;
 • chirurgické zásahy do brušných orgánov;
 • ascites (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine);
 • intestinálna dysbióza;
 • patológia miešku;
 • zaťažená dedičnosť;
 • vrodená slabosť spojivového tkaniva;
 • porušenie syntézy kolagénu;
 • ostré výkyvy telesnej hmotnosti.

príznaky

Príznaky prietrže sú:

 1. Výčnelok pobrušnice kruhového alebo oválneho tvaru rôznych veľkostí (od 1 do 10 cm alebo viac). Hovorí sa tomu hernial vak. Najprv je výstupok bezbolestný, ale potom môže byť porušený. V tomto prípade je silná bolesť. Kýla sa najčastejšie nasadzuje. Výstupok zmizne, keď niekto leží.
 2. nevoľnosť.
 3. zvracanie Vomit často obsahuje fekálne inklúzie (v prípade zvierania čreva).
 4. Horúčka. Tento príznak naznačuje vývoj komplikácií..
 5. Navel bolesť.
 6. Zadržiavanie plynu a stolice.
 7. Zmes krvi vo výkaloch. Pozorované s obmedzenou pupočnou kýlou.

Pacienti niekedy pociťujú kliknutia, ako zvuk s praskajúcimi bublinami. V prípade zápalu obsahu prietrže (močový mechúr, črevo, žalúdok) je možné začervenanie kože, opuch, dysuria (zhoršené močenie) a zhoršenie celkového stavu..

diagnostika

Ak je potrebný výbežok pobrušnice, treba sa poradiť s chirurgom.

Na stanovenie diagnózy budete potrebovať:

 • všeobecné klinické testy;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • CT alebo MRI;
 • FEGDS;
 • hlboká a povrchná palpácia brucha;
 • počúvanie pľúc a srdca;
 • rádiografiu.

Diferenciálna diagnóza sa uskutočňuje s inými prietržami (biela čiara, femorálna) a nádormi.

klasifikácia

Pupočné prietrže sú:

 • rovné a šikmé;
 • zdržanlivý a stresovaný;
 • správne a nesprávne.

Zranené prietrže predstavujú najväčšie nebezpečenstvo, pretože vedú k stlačeniu orgánov a vyžadujú neodkladnú chirurgickú starostlivosť..

Zranené prietrže predstavujú najväčšie nebezpečenstvo, pretože vedú k stlačeniu orgánov a vyžadujú neodkladnú chirurgickú starostlivosť..

Možné komplikácie

V prípade herniovej chyby sú možné tieto komplikácie:

 1. Porušenie. Prejavuje sa ako bolesť v pokoji, rýchly srdcový rytmus, pokles krvného tlaku, bledosť kože, oneskorené výkaly, opakované vracanie, nevoľnosť, tenesmus (bolestivé, falošné nutkanie na toaletu), plynatosť a dysuria. Po 8 hodinách sa môže vyskytnúť nekróza tkaniva..
 2. Flegmon hernia sac (difúzny hnisavý zápal).
 3. Peritonitída (hnisavý zápal prednej steny pobrušnice). Prejavuje sa ako bolesť brucha bez jasnej lokalizácie, nevoľnosti, zvracania s prímesou žlče, bledej pokožky, zmätenosti a nadúvania. Žalúdok je často veľmi napnutý.
 4. Spastická obštrukcia čreva. Tento stav sa vyznačuje stagnáciou výkalov.
 5. Zápal zovretých orgánov (cystitída, kolitída).
 6. Poruchy močenia (časté a bolestivé močenie). Vyskytuje sa pri stlačení močového mechúra.

Liečebné vlastnosti

Liečba tejto patológie je iba chirurgická. Konzervatívna terapia nepomáha obnoviť normálne usporiadanie orgánov. Hlavné ciele liečby sú:

 • obnova fyziologického postavenia orgánov uväznených v herniálnom vaku;
 • odstránenie príznakov choroby;
 • posilňovanie svalov a väzov brucha.

Liečba tejto patológie je iba chirurgická. Konzervatívna terapia nepomáha obnoviť orgány.

Konzervatívna terapia

Konzervatívna liečba pupočnej kýly zahŕňa:

 1. Nosiť obväz. Je indikovaný po operácii, pri závažných ochoreniach kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, ako aj v prípade nemožnosti operácie. Bandáž je lekársky pás, ktorý je pripevnený k pupku. Môže sa nosiť až mesiac.
 2. Dodržiavanie diéty. S pupočnou prietržou musia chorí ľudia opustiť sýtené nápoje, alkohol, mastné a korenené jedlá. S nadúvaním nemôžete jesť potraviny, ktoré zlepšujú procesy tvorby plynu. Je dôležité vylúčiť z ponuky potraviny a potraviny, ktoré prispievajú k zápche. S herniou môžete jesť ľahké obilniny, polievky, chudé mäso, nízkotučné ryby, mliečne výrobky, varenú zeleninu a ovocie.
 3. Fyzický odpočinok. Pacienti nesmú zdvíhať závažia, vykonávať športové športy a cvičiť, aby trénovali brušné svaly.
 4. Užívanie liekov (lieky proti bolesti, antispasmodiká, antiemetiká, širokospektrálne antibiotiká).

Ľudové lieky

Liečba pupočnej kýly u mužov s ľudovými liekmi je neúčinná. Byliny vo forme infúzií a odvarov sa môžu používať po operácii, ako aj na zmiernenie bolesti. Takáto liečba nenahrádza chirurgický zákrok a vykonáva sa iba so súhlasom lekára.

Chirurgický zákrok

Ak sa u mužov nachádza pupočná kýla, je potrebná operácia (hernioplastika). Operáciu je možné vykonať metódou otvoreného prístupu alebo endoskopickou metódou. Ak neexistujú komplikácie (porušenie), vykonáva sa podľa plánu po vyšetrení a laboratórnych testoch..

V prípade kompresie orgánov a vážneho stavu pacienta je potrebná urgentná chirurgická liečba.

Gernioplasty

Rozlišujte medzi hernioplastikou napätia a napätia. V prvom prípade lekár upraví herniálny vak a posilní patologické otvorenie v oblasti slabín miestnymi tkanivami. Niekedy (s obezitou) sa vykonáva abdominoplastika, pri ktorej sa pupok pohybuje. Hernioplastika sa dnes zriedka používa kvôli dlhodobej rehabilitácii, potrebe obmedziť zaťaženie na 1 rok a vysokej pravdepodobnosti recidívy prietrže..

Najúčinnejší plast s použitím sieťových protéz. Toto je operácia podľa lichtenštajnskej metódy. Syntetický dizajn je inštalovaný nad aponeurózou alebo pod pupočným kruhom chorého človeka. Obdobie rehabilitácie je asi 1 mesiac. K recidíve dochádza v menej ako 1% prípadov..

laparoskopia

Pri laparoskopii sa používa aj pletivo, ale namiesto prerezania pobrušnice sa urobí malá punkcia, ktorá umožní prístup k orgánom.

Laparoskopická operácia vyžaduje špeciálne vybavenie.

Chirurg vloží do punkcie trubicu s kamerou a potom nastaví sieťku na posilnenie orgánov. Táto operácia nie je vhodná na liečenie pacientov s výrazným predĺžením pupočného otvoru.

prevencia

Primárnou úlohou je posilnenie svalov a väzov, ktoré sú umiestnené v tesnej blízkosti pupku.

Hlavné opatrenia na prevenciu kýly sú:

 • dávkovanie fyzickej aktivity;
 • odstránenie zápchy a chorôb, ktoré ju môžu spôsobiť;
 • zvýšená motorická aktivita;
 • športovať;
 • normalizácia telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb sprevádzaných intenzívnym kašľom;
 • prevencia poranení brucha;
 • vyvážená strava.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rektálny prolaps alebo ako sa často nazýva „prolaps konečníka“ je patologický stav, pri ktorom je pozorovaný výstup spodnej časti hrubého čreva cez konečník. Dĺžka problémového segmentu sa pohybuje od 1 do 25 cm.
Čo je to spinálna stenóza? Príčiny, diagnostika a metódy liečby sú diskutované v článku Dr. Mazheiko L.I., neurológ so skúsenosťami 39 rokov.Definícia choroby. Príčiny chorobyStenóza miechy je stav, pri ktorom sa zmenšuje veľkosť miechového kanála v priečnom reze alebo sa zmenšuje veľkosť medzistavcových predných končatín, čoho dôsledkom je stlačenie obsahu kanála (miecha, korene).
V tomto článku si môžete prečítať pokyny na používanie lieku Milgamma.