loader

Hlavná

Hlava

DIEŤA ROZHODLA MALÉ DEPT.

VYTVORIŤ NOVÚ SPRÁVU.

Ste však neoprávnený používateľ.

Ak ste sa už predtým zaregistrovali, potom „prihlasovacie meno“ (prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky). Ak ste tu prvýkrát, zaregistrujte sa.

Ak sa zaregistrujete, budete môcť v budúcnosti sledovať odpovede na vaše správy, pokračovať v dialógu o zaujímavých témach s ostatnými používateľmi a konzultantmi. Okrem toho vám registrácia umožní viesť súkromnú korešpondenciu s konzultantmi a ostatnými používateľmi stránok.

Navel u novorodenca - doba hojenia pupočnej rany

Po počatí dieťaťa sa v tele ženy vytvárajú dočasné orgány, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri vývoji plodu. Po jeho narodení sú odrezaní a pupok novorodenca zostáva na bruchu.

Aká je pupočníková šnúra, ako sa tvorí, funguje

Dýchanie, výživa, vylučovanie metabolických produktov z plodu - to všetko poskytuje placentu. K nemu sú pripojené dva obehové systémy, ktoré sa navzájom nezmiešajú: matka a nenarodené dieťa. Tok detských tekutín je zabezpečený pupočnou šnúrou.

Etapy vzniku

Počas 5 až 7 dní oplodnenia je blastocysta pripevnená k stene maternice. To sa stáva začiatkom formovania prvých spojení ženského tela s plodom. V deň 12 až 15 sa v mieste „doku“ vytvárajú choriové klkovité kmeňové bunky, z ktorých sa vytvára placenta a pupočníková šnúra. V rovnakom štádiu sa začne vytvárať plod.

Placenta je druh bariéry medzi systémami ženského tela a vyvíjajúcim sa plodom. Vonkajšie choriové klky vnikajú do steny maternice, prostredníctvom ktorej embryo dostáva výživu.

štruktúra

Na zadnej strane je plod pripevnený k placente cez pupočnú šnúru. Spojovacia trubica je šnúra do 2 cm široká a asi 40 - 60 cm dlhá, pozostáva z väzbových tkanív, v ktorých sú umiestnené krvné kanály matky a dieťaťa. Aby neboli cievy stlačené, sú obklopené špeciálnou želé podobnou želé s ochrannými vlastnosťami..

Funkcie pupočníkovej šnúry

Prostredníctvom pupočnej žily dostáva plod živiny a kyslík filtrovaný placentou. Rovnakým spôsobom malé telo prijíma imunitné bunky, ktoré chránia dieťa pred chorobami..

V opačnom smere pozdĺž arteriálnych ciev sa pohybujú životne dôležité produkty plodu (vrátane oxidu uhličitého). Vstupujú do tela ženy na následné vylúčenie. V tomto prípade je placenta ochranným štítom, ktorý neumožňuje „produkčnému odpadu“ vrátiť sa do pupočnej šnúry.

Hneď ako sa dieťa narodí, potreba placenty zmizne a pupočníková šnúra novorodenca sa preruší. Od tohto okamihu sa jeho obehový systém stáva úplne autonómnym, ďalšie systémy dodávajú výžive dieťaťa a kyslíka (rovnako ako uzatváranie odpadových produktov)..

Ako sa starať o novonarodený pupok

Po oddelení dieťaťa od tela matky zostane v pupočnom kruhu určitý čas rana, o ktorú sa treba starostlivo starať. Inak dôjde k infekcii so závažnými následkami.

Správna hygiena pre pupočné rany

Mladé matky sa môžu u novorodencov naučiť prvé zručnosti v starostlivosti o pupok aj v perinatálnom centre. Po odhlásení v detskom domove sa žena naďalej riadi týmito pravidlami:

 • pred ošetrením rany si mama dôkladne umyje ruky mydlom;
 • malé množstvo peroxidu vodíka sa kvapká do pupočného kruhu, aby sa očistilo;
 • po niekoľkých minútach sa rana opláchne suchou handrou;
 • ošetrenie sa uskutočňuje vatovým tampónom namočeným do antiseptika.

Predtým používali výlučne zelenku, ale nasýtená farba bránila včasnému oznámeniu začervenania vyvolanému zápalom. Teraz sa používajú dobré bezfarebné dezinfekčné prostriedky a rany, ako je eukalyptový roztok alebo nechtík.

Dôležité! Denne dodávajte kyslík pupku novorodenca. Pomôže to vzduchovým kúpeľom. Táto restoratívna terapia urýchli proces hojenia..

Keď je pupočníková šnúra preč

„Peň“, ktorá zostane po uzavretí, sa postupne mumifikuje a odpadne asi o 5 až 7 dní (niekedy aj neskôr). Toto nie je dôvod na zastavenie hygieny pupočného krúžku. Samotná rana sa vylieči ďalší týždeň a pol. Mama v tejto fáze vykonáva tieto akcie:

 • ukazovateľ a palec jednej ruky tlačia okraje pupka;
 • v druhej ruke vezme vatu navlhčenú peroxidom vodíka (3%) a spracuje ranu;
 • po navlhčení pupka suchou čistou handričkou, antiseptické kvapkanie do „otvoru“.

Rýchlosť hojenia, ako aj tvorba krásnej jazvy, závisí od toho, ako starostlivo sa postup vykonáva..

Poznámka. Umbilikálna rana u novorodencov sa lieči 2-krát denne: ráno a pred spaním.

Čo robiť s poklesnutým káblom

V dávnych dobách boli novorodenci prepustení z domu potom, čo došlo k pádu pupočnej šnúry. Matky preto nemali otázku, kam to dať. Teraz ženy s bábätkami odchádzajú z perinatálneho centra na 3-4 dni (ak sa obidve cítia dobre). Preto zvyšky pupočnej šnúry odchádzajú doma.

Možno, že niekto vyhodí tento proces. Väčšina rodičov sa snaží udržať špendlík na bielizeň, v ktorom je zovretý malý kúsok mäsa, čo pripomína neoddeliteľné spojenie dvoch pôvodných obyvateľov..

S pupočnou šnúrou je na celom svete veľa presvedčení. Je vybavený magickými vlastnosťami, ktoré môžu chrániť dieťa pred chorobami a zlými duchmi. Preto niekto používa tento proces ako amulet, niekto ho vykopáva do zeme blízko domu.

Tí, ktorí neveria v znaky, držia pupočnú šnúru v krabici spolu so značkou z nemocnice, šrotom z prvých vlasov, čiapkou, vestou, ultrazvukovým vyšetrením a mnohými ďalšími príjemnými suvenírmi..

Je možné kúpať sa?

Vodné procedúry sú základom starostlivosti o dieťa, preto ich nemôžete odmietnuť. Lekári odporúčajú kúpanie dieťaťa prvý deň po príchode domov. V tomto prípade by sa mala voda prevariť a pridať slabý roztok manganistanu draselného.

Kúpanie po nemocnici

Počas procedúry sa uistite, že sa voda dostane do pupočnej rany čo najmenej. Po kúpaní sa opatrne opláchne jemnou, žehlenou plienkou.

Nesprávna starostlivosť o rany

Ak mama urobí všetko správne, nebude mať problémy s liečením. Pri starostlivosti o dieťa sa niekedy vyskytnú chyby:

 1. V žiadnom prípade by ste nemali aplikovať obväzy a nalepiť si boľavé miesto pomocou bandážovej pomôcky. Pod nimi sa vytvorí skleníkový efekt, vo vlhkom a teplom prostredí sa infekcia vyvíja rýchlejšie.
 2. Kým prebieha liečenie, maličký by nemal byť kladený na brucho. Strelec môže predčasne spadnúť a zanechať otvorené rany.
 3. Detské plienky sa nosia tak, aby nepoškodili pupok. Ak toto pravidlo nemôžete splniť, okraj plienky sa dôkladne oreže.
 4. V starostlivosti o pupočníkovú šnúru nepoužívajte krémy ani prášok. Urobia viac škody ako úžitku..

Poznámka! Zaťaženie pupočného procesu nepoužívajte suchú vatu. Môže zanechávať vlákna a vyvolať infekciu.

„Pahýľ“, ktorý vyčnieva z bruška dieťaťa, prilieha k vesty alebo plienke, trie oň. To môže nielen poškodiť pupok, ale tiež spôsobiť zápal. Preto všetky šaty dieťaťa, ktoré sú v kontakte s bruškom, pred nasadením nezabudnite žehliť.

Ako vyzerá liečivý pupok?

Mama by mala vedieť nielen to, ako dlho sa pupočník uzdravuje u novorodencov, ale ako sa to stáva.

Celý proces vytvárania „gombíka“ na žalúdku sa uskutočňuje v etapách:

 • najprv je to uzol, ktorý sa v pôrodnici snaží opatrne priviazať pôrodnú asistentku;
 • malý proces z toho na nejaký čas vyprší, vo väčšine prípadov zovretý špendlíkom;
 • po páde mumifikovaného výrastku zostáva na bruchu zapálená rana, ktorá sa v určitom čase oneskorí.

Neskúsené matky sa často pýtajú, ako pochopiť, že pupok novorodenca sa uzdravil. V tomto okamihu by mal byť vtiahnutý do brušnej dutiny. V ideálnom prípade je na brušku vytvorená elegantná diera, ktorej tvar a veľkosť závisí od genetických charakteristík a umenia pôrodnej asistentky..

Ak sa pupok uzdravil, jeho okolie by sa nemalo líšiť farbou od zvyšku tela (inými slovami, nemal by sa zapáliť). Krvavý alebo hnisavý výtok nezanecháva zdravý pupok, nevyvoláva nepríjemné pachy.

Ak pupok vystrelí v dieťati

Keď sa zvyšky pupočného tkaniva po hojení neskrývajú úplne v brušnej dutine, ale vyzerajú ako malý tubercle nad povrchom, existuje niekoľko dôvodov. Najnebezpečnejšia z nich je prirodzená - pôrodná asistentka urobila dresing príliš vysoko.

Hľuza nespôsobuje detskú úzkosť, neubližuje, nezačne sa zapáliť, ale vyzerá neesteticky. Problémy sa môžu začať neskôr, keď na pupok pritlačia plienky, nohavičky a pás nohavíc. Trenie často vyvoláva svrbenie kože a vedie k zápalu..

Dve ďalšie príčiny hrče sú kýla a fistula. Patria do kategórie chorôb a vyžadujú si nielen konzervatívny zásah, ale niekedy aj radikálny.

Pupok u novorodenca sa nehojí

Stačí sa dostať do oblasti pupku patogénneho mikroorganizmu, infekcia pôjde, čo zabráni hojeniu rany. V dôsledku toho bude mať dieťa vážne problémy.

Patologické procesy v pupočníku

problémyVlastnosti
gangrénaZvyšok z pupočnej šnúry sa stane zelenkavohnedým odtieňom, ktorý začne nepríjemne cítiť. Celkový stav celého organizmu je narušený. Ak začnete patológiu, rozšíri sa do pobrušnice a spôsobí peritonitídu.
Na začiatku procesu sa ošetrenie uskutočňuje systematickým WC a širokospektrálnymi antibiotikami. Nekrotické oblasti procesu sa chirurgicky odstránia.
Cievna chorobaPostihuje sa pupočníková tepna a žily, ktoré zostávajú v „kulte“. Porušenie pravidiel spracovania pupka vedie k problému.
Navonok nie je možné určiť zápal, ale s prehmataním brušnej steny sú uzlové tesnenia pociťované od pupka (vo vzdialenosti 1,5 - 2 cm). Hnis vyteká po stlačení.

Komplikácie vznikajú v samotnej rane. Hnisavý zápal, vzrušujúce a okolité oblasti (vláknina, koža) sa nazýva oftalitída. Je to bolestivé, s horúčkou a chudnutím..

Pri dlhom procese hojenia sa vyvíja huba. Vyznačuje sa tvorbou granulačného tkaniva, kužeľa vystupujúceho z rany.

Niektoré deti majú vrodenú patológiu nazývanú pupočníková fistula. V tomto prípade sa rana nelieči v dôsledku nesprávne vyvinutého močového alebo gastrointestinálneho kanálu.

Prečo sa pupok u dieťaťa zvlhčuje

Stačí porušiť pravidlá starostlivosti o dieťa a môžete dostať plačiaci pupok. Zabraňuje hojeniu rán a je sprevádzaná seróznymi (niekedy hnisovými) sekréciami. Medzi hlavné príčiny problému treba venovať pozornosť týmto:

 • dostať sa do rany patogénu infekcie;
 • pravidelné navlhčenie pupka;
 • odstránenie ochrannej kôry;
 • predčasná výmena plienok;
 • tkanivo horí s dôsledným použitím antiseptík.

Pupok sa môže navlhčiť aj vďaka individuálnym vlastnostiam tela: ak má dieťa oslabenú imunitu alebo zlú koaguláciu krvi.

Prečo krvácanie z pupočnej rany

Izolácia malého množstva anémie z pupočníkovej rany je normálny jav. Mesiac po narodení si s tým nemôžete robiť starosti a pokračovať v dennej starostlivosti o dieťa.

Ak rana pokračuje v krvácaní, je potrebné hľadať príčinu, pretože prirodzený proces začal prechádzať do patologického štádia. Hlavné faktory tohto javu:

 • hrubé spracovanie pupka, použitie alkoholu, lepenie rany;
 • cudzie telo a infekcia;
 • trenie pokožky plienkami, oblečením;
 • hrubá derma spomaľujúca proces hojenia.

Krvácanie z nuly sa môže vyvinúť na pozadí vrodených abnormalít: krehkosť krvných ciev, nízka koagulácia alebo krvné ochorenia. Podobný výtok je sprevádzaný plesňou pupka a prietrže.

Novonarodené dieťa má pupočníkovú prietrž

Vypuknutie môže naznačovať vývoj prietrže dieťaťa. Zvlášť sa to prejaví počas plaču. Tento jav nemožno nazvať iba kozmetickou chybou, pretože niekedy spôsobuje vážne problémy a spôsobuje komplikácie..

Pupočná kýla: normálna alebo chorá

Komarovsky radí matkám, aby neboli rozrušené, ak pediatr diagnostikoval kýlu u dieťaťa. Vo veku 3 rokov patológia sama o sebe vymizne.

Problém je s veľkosťou pupočného krúžku. Niekedy stačí, aby črevné omentum vyčnievalo von z pobrušnice. Výsledkom je herniálny vak, ktorý sa dá ľahko vložiť späť..

V pokoji je prietrž len zriedka priťahuje pozornosť. Ak však dieťa plače, začne kašľať alebo tvrdo tlačiť, tuberkulóza sa napne a zmení sa farba.

Poznámka! Ak výstupok nespôsobí dieťaťu problémy, môžete ho považovať za malú dočasnú chybu.

Umbilická hernia sa zmení na patológiu, keď získa významné dimenzie. V takom prípade môže do vaku spadnúť nielen upchávka, ale aj iné časti vnútorností. To je dôvod na operáciu.

Príčiny a nebezpečenstvo pupočnej kýly

Hlavným faktorom, prečo má novorodenec prietrž, je zväčšený pupočníkový prsteň. To môže byť pridané nedostatok vlákien a svalov v pupku. Defekt tiež vedie k abnormálnym štrukturálnym vlastnostiam, negatívam, ktoré sa objavili počas vývoja plodu, genetickej predispozícii.

Dôležité! Ak je kýla problémom, je najlepšie ju odstrániť. Niekedy také poruchy vedú k obštrukcii čriev, sepse vnútorných orgánov, nekróze tkanív.

Kedy naliehavo navštíviť lekára

Umbilikálna prietrž si nevyžaduje špeciálne ošetrenie. Niekedy sa vyskytnú situácie, ktoré si vyžadujú okamžitý zásah odborníka:

 • dotyk pupka spôsobuje dieťaťu bolesť;
 • výstupok zčervenal alebo sa stal cyanotickým;
 • opuch pupka.

Tieto príznaky naznačujú, že štípanie je zriedkavé u dojčiat, je však život ohrozujúce..

Umbilikálna šnúra u novorodenca je vlákno, ktoré spája dieťa s matkou na celý život (bez ohľadu na fyzické orezanie). Pripomenutím je uzlina zostávajúca na brušku. Ak sa o neho nestaráte, bude mať dieťa vážne zdravotné problémy. Preto matka po prvých týždňoch po narodení venuje osobitnú pozornosť hygiene poranenia pupočnej šnúry na základe odporúčaní odborníkov..

Plytké a nie široké diastázy - čo s tým

A opäť, téma podľa vašich požiadaviek - dajte mi motiváciu a poďme sa zaoberať plytkou a nie širokou diastázou
Ako tento rozpor odstrániť, je zvláštna otázka..
Čo sa týka začiatočníkov, čo je potrebné zvážiť pri diastáze.
Ak ste merali šírku diastázy do 2 cm vrátane počas vykonávania autotestu a blízko pupku je to možné až do 3 cm, tieto hodnoty majú každé právo byť normou. Faktom je, že biela čiara brucha je prírodná anatomická formácia a nemôže to byť iba. Je užší, širší. Okraje brucha rectus abdominis sa však nemôžu navzájom „zlepiť“. Medzi nimi je vždy medzera.
Len málo z nás sa venovalo tomuto obdobiu v období dospievania a pred tehotenstvom. Preto si pravdepodobne vôbec nepamätáte, koľko prstov bolo potom vložených medzi okraje svalov. Len preto, že ste neurobili diastázový test, samozrejme, prečo - ako zbytočné.
A po pôrode počas prvých 6 až 8 týždňov nám telo predstavuje toľko „prekvapení“, že niekedy je pre nás ťažké zvyknúť si na taký výrazný rozdiel v obraze „pred“ a „po“. a obavy z rozťahovania bielej línie brucha a nielen začatia.
Úprimne vám to poviem - vo veľmi nezrovnalostiach medzi svalmi po pôrode osobne nevidím veľký problém, ak:

 • neexistujú žiadne príznaky diastázy (vankúš, vydutie, nadúvanie alebo naopak hlboká úzka medzera medzi okrajmi svalu konečníka).
 • vaše spodná časť chrbta nebolí
 • vaše panvové dno v perfektnom poradí
 • rozumiete a viete, ako namáhať žalúdok tak, aby biela línia brucha bola hustá a elastická

Všetky tieto body sú kritériami, že diastáza je pod kontrolou. To znamená, že existujú rozdiely vo svaloch, biela čiara je mierne roztiahnutá, ale to nemá žiadne negatívne následky na telo. To vám nebráni v tom, aby ste sa zapojili do svojich obľúbených aktivít. Inými slovami, diastáza je, ale to nie je problém!
Získanie kontroly je výsledkom, o ktorý sa usilujú všetci študenti mojich online maratónov, a to je úplne skutočná úloha nielen pri „plytkej a nie širokej diastáze“, ale aj pri diastáze II. Stupňa..
Čo robiť.

ak je diastáza malá, ale jej príznaky existujú - posilnite hlboké svaly brucha a naučte sa ich aktivovať pri akejkoľvek záťaži, naučte sa napínať bielu čiaru. Pri malej diastáze je prognóza vynikajúca! Toto všetko učím na @ yogamammy.kurs, rád vám tiež pomôžem!

ak diastáza nie je hlboká a nie je široká, ale nie sú tam žiadne príznaky - blahoželám vám! Môžeš robiť čo chceš. Jediná vec je, že ak robíte veľmi intenzívne cvičenia, kde je zapojená tlač, sledujte správanie bielej čiary. Počas cvičenia by sa nemali objaviť žiadne príznaky diastázy a tkanivo bielej čiary pod prstami by malo zostať husté.

ak existuje malá hernia pupka alebo biela čiara a súčasne rovnaká úzka diastáza - prečítajte si, prosím, znovu moju poznámku o bezpečnostných opatreniach pri diastáze štítkom #yogammi diastáza a články o prietrži # yogamammi hernia
Ak sa článok ukázal ako užitočný - nepokračujte v hre ❤! Teší ma a je mi jasné, že nemám nadarmo písať. Okrem toho sa v informačnom kanáli nestratia relevantné informácie.
Máte otázky k materiálu? Napíšte komentáre!

Periférna alebo parumbilikálna prietrž: príčiny, príznaky a liečba

Paraumbilická hernia je jednou z odrôd hernie v oblasti bielej línie brucha. Toto ochorenie je veľmi časté. Vzhľadom na zvláštnosti lokalizácie je vyčnievanie fragmentov brušných orgánov často považované za pupočníkovú prietrž. Avšak na rozdiel od nej sa pupočníková patológia vyvíja nad jazvou. Presnú diagnózu „paraumbilickej hernie“ môže vykonať špecialista až po sérii diagnostických postupov.

Čo je to choroba?

Biela čiara brucha sa nachádza uprostred brušnej zóny medzi podmienene rozdelenými pravými a ľavými svalmi tlače. Názov dostal vďaka špecifickej farbe vláknitej štruktúry. Medzinárodná klasifikácia chorôb identifikovala vhodný kód pre túto chorobu. Podľa ICD-10 je paraumbilikálna prietrž klasifikovaná ako "pupočná prietrž (K42)". Toto je hlavný kód, ktorý navyše objasňuje šifry pre patologické variácie vyskytujúce sa s komplikáciami alebo bez komplikácií.

Druhy kýly vyvíjajúce sa pri pupku

Obsah herniálneho vaku sa najčastejšie stáva črevnou slučkou, podkožným tukom alebo veľkým omentom. Medzi ochoreniami bielej línie brucha sa často vyskytuje epigastrická a pupočná kýla. Tá má dve hlavné odrody:

 • Priamy - charakteristika je priečna fascia a obsah herniálnej formácie vystupuje z pupočného kruhu..
 • Šikmé - tento typ sa vyznačuje prítomnosťou dvojitého vaku (nad a pod pupočníkovým krúžkom)..

Pacient môže cítiť formáciu pupočnej kýly samostatne, ale na rozdiel od pupočníka sa tento vyčnievajúci „vak“ neupravuje, nezmizne a nezmenšuje sa, aj keď je pacient v ľahu..

Čo vyvoláva patológiu

Dôvodom vzniku takejto choroby môže byť jeden z nasledujúcich faktorov alebo ich kombinácia:

 • Chronické ochorenie čriev sprevádzané predĺženou a častou zápchou.
 • Ťažká fyzická práca, nadmerné športy.
 • Poranenia brucha.
 • Komplikácie pooperačného obdobia.
 • Netrpiaci neliečený kašeľ.
 • Poruchy metabolizmu v tele.
 • nadváha.
 • Cachexia (vyčerpanie).

Klinický obraz

Príznaky prietrže, ktorá sa vyvíja v bielej línii brucha, sa neobjavujú okamžite. Po každej, dokonca aj malej fyzickej námahe, môže pacient cítiť prvé zmeny. Príznaky choroby sú výraznejšie proti zápche a chronickému kašľu. Môžete mať podozrenie na parumbilikálnu prietrž podľa nasledujúcich príznakov:

 • vytvorenie tuberkulózy nad pupočnou oblasťou;
 • bolesť brucha, ktorá sa vyskytuje pri behu, ohybe, zdvíhaní závaží;
 • vizuálne viditeľná divergencia brušných svalov;
 • nevoľnosť;
 • nadúvanie v bruchu;
 • nadúvanie.

Funkcie choroby v ranom veku

U detí môže byť paraumbilická kýla tiež vrodenou alebo získanou chorobou. V prvom prípade sa patológia vyvíja in utero a objavuje sa v prvých mesiacoch po narodení. Príčinou anomálie u detí sa spravidla považuje za prenatálnu aponeurózu. Kýla sa však môže vyvinúť aj kvôli častému nahnevanému plaču dieťaťa. Stres vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý oslabuje už aj tak slabé svaly bielej línie brucha..

Latentné príznaky pupočnej kýly sú hlavným dôvodom, prečo nie je choroba okamžite rozpoznaná. Ak má dieťa v pupku bolesti žalúdka, len málo rodičov premýšľa o paraumbilikálnom vzdelávaní. Znaky takejto prietrže majú veľa spoločného s prejavom koliky, nadúvania alebo zápchy. Okrem toho veľkosť výčnelku u malých detí najskôr nepresahuje 1 až 2 cm, vďaka čomu môže byť takmer neviditeľná. Deti sú znepokojené, plačú a konajú. Ak má dieťa v pupku bolesť brucha, môže si nohy ohnúť. Rodičia musia venovať tomuto príznaku osobitnú pozornosť a nezabudnite o tom informovať lekára. Pri rastúcom nepohodlí sprevádzanom nevoľnosťou a zvracaním je prvé, čo môžete mať podozrenie, že je možné štípanie, takže musíte okamžite konať..

Môže hernia prejsť bez chirurgického zákroku

Najdôležitejšia vec, ktorú je potrebné pochopiť o paraumbilikálnej prietrži, je nemožnosť jej vyliečenie, s výnimkou chirurgického zákroku. Mnohí sa domnievajú, že výčnelok môže samy od seba odísť, keď dieťa dosiahne vek troch rokov, ako je to v prípade pupočnej kýly. Toto je však v zásade nesprávny názor. Výstupok z pupočnej oblasti je možné liečiť iba operatívnym spôsobom. U detí ani u dospelých nedôjde k samoliečeniu. Ak neexistuje urgentná indikácia pre chirurgický zákrok, kojenci mladšie ako 6 rokov nemajú odstránenú prietrž.

Vyšetrenie pacienta

Pred začatím liečby prietrže je pacient poslaný na komplexnú diagnózu:

 • Rádiografia - táto metóda výskumu vám umožňuje zistiť, ktorý orgán (alebo jeho časť) sa dostal do herniálneho krúžku presne.
 • Ultrazvuk - diagnostický postup, ktorého výsledky môžu určiť povahu pupočníka.
 • Gastroduodenoskopia - eliminuje prítomnosť ďalších ochorení gastrointestinálneho traktu.

Keďže vzdelávanie je možné odstrániť iba chirurgicky, je potrebné sa dôkladne pripraviť na nadchádzajúcu operáciu a absolvovať všetky príslušné klinické a biochemické testy (moč a krv), ktorých odpovede pomôžu určiť prítomnosť zápalového procesu..

Chirurgické ošetrenie paraumbilickej prietrže

Operácia, ktorá sa vykonáva na odstránenie patologickej tvorby, sa nazýva hernioplastika. Zásah do brušnej dutiny pacienta sa uskutočňuje v stenách stacionárneho lekárskeho zariadenia. Taktika liečby závisí od veľkosti a zložitosti lokalizácie výčnelku. Aby sa šije kýlová brána, chirurg sa môže uchýliť k použitiu:

 • tkanivá pobrušnice pacienta;
 • špeciálna sieť.

Druhá možnosť je v skutočnosti implantácia umelého implantátu, preto je zvolená hlavne na liečbu dospelých pacientov. V procese pooperačného zotavovania tela tento syntetický materiál zriedka spôsobuje odmietnutie. Medzi nedostatky tohto chirurgického zákroku stojí za zmienku možné odstránenie pupočnej dutiny, ako aj dlhé rehabilitačné obdobie. Úplné uzdravenie pacienta môže trvať až 12 mesiacov..

Komu je chirurgická liečba kontraindikovaná

Ak je u pacienta diagnostikovaná zovretie, operácia je okamžitá. Je nevyhnutné konať, pretože tento patologický stav vážne ohrozuje jeho život. Súčasne môžu byť v počiatočných štádiách choroby použité konzervatívne metódy liečby, ktorých použitie je zamerané na zmiernenie symptómov choroby a na zabránenie ďalšieho rastu výčnelkov. Okrem toho nie je možné vykonať operáciu na odstránenie prietrže:

 • tehotná žena;
 • pacientov s chronickými ochoreniami vnútorných orgánov;
 • starší ľudia (s kardiovaskulárnym zlyhaním).

Bandáž na herniu brucha

Najobľúbenejšou metódou je nosenie špeciálneho obväzu. Pomáha udržiavať rast prietrže a neumožňuje zväčšenie výčnelku..

Počas tehotenstva a prítomnosti kontraindikácií pre operáciu vám obväz umožňuje dočasne uzavrieť pupočníkový priestor. Pre správny výber je potrebné vziať do úvahy odporúčania odborníkov. Hlavné body, ktorým musíte venovať pozornosť pri výbere strečového plátna:

 • Minimálna šírka musí byť najmenej 20 cm.
 • Vybraná bandáž by mala priliehať k telu, ale v žiadnom prípade by nemala stláčať žalúdok a nemala by zasahovať do dýchania, chôdze..
 • Upevňovací prvok napínacieho pásu by mal byť umiestnený vpredu.

Bandáž by sa mala nosiť každý deň niekoľko hodín a pred spaním musí byť odstránená. Nadmerné používanie sťahovacej látky môže viesť k oslabeniu brušných svalov a progresii choroby.

Dnes bol nad pupkom otvor. Čo by to mohlo byť?

Už dnes ráno môj manžel pri pohľade na pupok povedal: „Tak dokonalý, ani milimeter vykukuje dovnútra ani von,“ a počas dňa sa umyl, všetko bolo v poriadku a večer som sa pozrel, nad pupkom sa objavila diera s rozmermi 5 x 5 mm. To sa nikdy nestalo! Čo to môže byť? (27. týždeň tehotenstva). Tu je fotografia:

Ak hľadáte na internete „dieru v pupku“, veľa článkov o kýly (a dokonca aj podobné fotografie). Neubližuje to však a nenosí ťažkosti, nenúti sa deň čo deň.

jama nad pupkom v dieťati

Náš výber

V snahe o ovuláciu: folikulometria

Odporúčané

Prvé príznaky tehotenstva. Ankety.

Sofya Sokolova uverejnila článok v Príznakoch tehotenstva, 13. septembra 2019

Odporúčané

Wobenzym zvyšuje pravdepodobnosť počatia

Odporúčané

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Irina Shirokova uverejnila článok v gynekológii 19. septembra 2019

Odporúčané

AMG - hormón proti Müller

Sofya Sokolova publikoval článok v Analýze a prieskumoch, 22. septembra 2019

Odporúčané

Populárne témy

Zaslal: ninja
Vytvorené pred 3 hodinami

Zaslal: Аlivka
Vytvorené pred 6 hodinami

Zaslal: Tranquility
Vytvorené pred 1 hodinou

Zaslal: Аля11
Vytvorené pred 5 hodinami

Zaslal: KASATKA //
Vytvorené pred 7 hodinami

Zaslal: Gretta25
Vytvorené pred 5 hodinami

Zaslal: Yaroslavka2015
Vytvorené pred 12 hodinami

Zaslal: Мурленка
Vytvorené pred 15 hodinami

Zaslal: Larisa Z
Vytvorené pred 6 hodinami

Zaslal: Ľahko cez štyridsať
Vytvorené pred 18 hodinami

O webe

Rýchle odkazy

Populárne sekcie

Materiály zverejnené na našej webovej stránke slúžia na informačné účely a slúžia na informačné účely. Nepoužívajte ich ako lekárske odporúčania. Určenie diagnózy a výber liečebných metód zostáva výhradným oprávnením vášho lekára!

Podozrenie na pupočnú kýlu

Doktor lekárskych vied, vedúci oddelenia chirurgie detskej kliniky EMC, docent odboru detskej chirurgie Ruskej štátnej lekárskej univerzity. Člen Ruskej asociácie detských chirurgov, Európskej asociácie detských chirurgov (EUPSA), Medzinárodnej skupiny detských endoskopických chirurgov (IPEG) a Medzinárodnej spoločnosti detských onkológov (SIOP). Opakovane absolvované stáže v Európe a USA. Autor viac ako 80 vedeckých článkov a článkov.

Certifikovaný hrudný chirurg so špecializáciou na endoskopickú chirurgiu u detí.

Oblasti praktických záujmov - chirurgická liečba širokého spektra detských chorôb:
• núdzové chirurgické stavy;
• malformácie a ochorenia hrudných orgánov: pľúca, pažerák, mediastinum;
• malformácie a choroby brušných orgánov;
• plánovaná pediatrická chirurgia: hernie, kryptorchidizmus, varikokéla;
• detská chirurgická onkológia a onhemematológia.

nad pupkom bola diera

mpug, napísané 9. novembra 2015, 21:24
St. Petersburg

Pohlavie žena
Vyžaduje sa: detský lekár

Ahoj! Povedz mi, čo by to mohlo byť. akoby sa práve dnes objavila na svojej dcére (každý deň som ju videl nahú a nikdy predtým nebola taká), mala takmer 3 roky, malá dierka nad jej brušným gombíkom, ako vatový tampón, nespôsobila prehĺbenie zubu. Dieťa sa netrápi, na dotyk všetky pravidlá. Je viditeľná iba vtedy, keď stojí. Keď sedí a klamá, nie. Vopred ďakujem! Zdravie pre vás a vašich blízkych!

Pit novorodenca nad pupkom

Ahoj milí čitatelia! Viete, že pupočná kýla sa často vyskytuje u predškolských detí. Podrobnejšie zistíme, čo je pupočná kýla u detí a čo s ňou možno urobiť.

V skutočnosti nepropadajte panike, pretože takýto jav môže byť dočasný a o niekoľko rokov sa situácia napraví.

Príznaky hernie u dieťaťa

Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť kýlu, by sa malo určiť, ako takéto ochorenie vyzerá a ako ho správne diagnostikovať..

Mimochodom, takáto patológia sa často vyskytuje u detí. Môže to mať každé piate dieťa, ako aj každé tretie predčasne narodené dieťa. Vyskytuje sa tiež u dospelých.

Umbilikálna hernia je čiastočným vydutím vnútornej brušnej dutiny alebo vnútorných orgánov pupočníkovým krúžkom..
U malých detí je hrčou viditeľné voľným okom.

Ak jemne zatlačíte na opuch, ľahko sa nastaví. Ak je predĺženie pupočného prstenca malé, prietrž môže byť zrejmá, keď sa vyvíja napríklad počas smiechu, kašľa alebo plaču..

Defekt je určený vydutím, ktorého priemer sa môže meniť od 1 do 10 cm.

Kýla pozostáva zo svalových slučiek.

Pri veľkých rozmeroch môžete dokonca pozorovať črevnú pohyblivosť. Môže to byť desivý vzhľad, ale dieťaťu to veľmi neubližuje.

Rodičia sa často obávajú, že k porušeniu môže dôjsť, ale v ranom veku k tomu prakticky nedochádza..

Dieťa s herniou má výraznejšiu úzkosť, častejšie trpia kolikou v dôsledku nadúvania..
Tu sú niektoré príznaky, ktoré si rodičia môžu všimnúť:

 1. Počas plaču vydutie vybočte o 1-2 cm.
 2. Pri palpácii je cítiť opuch.
 3. V pokojnom stave sa určí depresia.
 4. Pri častej zápche môže pupok vyčnievať.
 5. Ďalším príznakom môže byť divergencia predných brušných svalov.

Ako vyzerá prietrž, môžete vidieť na fotografii. Podobné ochorenie má tiež špeciálny kód pre počet mikroorganizmov 10. Medzi ďalšie príznaky patrí citlivosť omrvín na výkyvy počasia..

Úzkosť môže spôsobiť nadúvanie. Za rok alebo dva takáto porucha nepredstavuje prakticky žiadne nebezpečenstvo pre život dieťaťa. Patológia sa môže časom znižovať..

Príčiny choroby

Tento problém má rôzne príčiny - od vrodených patológií po netienený pupočný kruh.

Podľa populárneho lekára Komarovského konvexný pupok nehovorí vždy o prietrži. Niekedy to môže byť individuálna vlastnosť. Pod pupkom je cítiť skutočnú kýlu. Počas vyšetrenia to môže určiť lekár.

Aj pri potvrdenej diagnóze by ste nemali panikáriť, pretože bez kýly sa môžete bez chirurgického zákroku zbaviť.

Hlavným dôvodom tohto javu je anatomická slabosť tkanív v pupočnej dutine..

Kýla sa môže vyvinúť, keď je vystavená týmto faktorom:

 1. predčasnosť.
 2. dedičnosť.
 3. Ľahké bábätko.
 4. Časté stavy spôsobujúce silný tlak v brušnej dutine. Napríklad zápcha, kašeľ alebo plynatosť.
 5. Ochorenia, ktoré znižujú svalový tonus.
 6. Tento problém sa častejšie vyskytuje u dievčat ako u chlapcov.

Dôvodom môže byť to, že dieťa začalo chodiť veľmi skoro. V tomto prípade nie sú svaly dostatočne posilnené.

Kýla u novorodencov

Podrobnejšie som napísal článok o jej pupočnej kýle u novorodencov..

Takáto vydutina sa často vytvára u predčasne narodených detí a detí s vývojovými poruchami. Toto ochorenie sa často diagnostikuje 7 mesiacov alebo 1 rok. Najčastejšie sa to deje s nedostatočným rozvojom a nezrelosťou vnútorných orgánov.
Opuch je často zaznamenaný dokonca aj v nemocnici, pretože je viditeľný voľným okom.

Pri sušení chvosta pupočnej šnúry doma sa môže vyskytnúť nerovnomerné zjazvenie tkaniva. V pupku je spojovacie tkanivo zle zarastené.

V tomto prípade môže horná časť zostať prázdna. Pod pupkom alebo nad ním sa môže vytvoriť vydutie.

Po stlačení výstupok zmizne. Pri normálnej telesnej hmotnosti je pupočná prietrž veľmi zriedkavá.

U detí 2-3 roky

Najčastejšie po 2 alebo 3 rokoch sa vydutie zmizne. Niekedy sa používa chirurgický zákrok, ak pupok vyčnieva vo veku 5-7 rokov.

Existujú však prípady, keď má zdravé dieťa prietrž do troch rokov:

 1. Konštantné záchvaty hnevu.
 2. Nedostatok fyzickej aktivity. Dieťa sa musí fyzicky rozvíjať. S ním musíte chodiť častejšie na detských ihriskách.
 3. Kýla sa môže vyskytnúť pri stálom zaťažení. Dieťa by nemalo nosiť balíčky z obchodu alebo z ťažkých stoličiek.

Dieťa má 6 až 7 rokov

Podľa recenzií v tomto veku kýla často prechádza sama o sebe. K tomu dochádza, keď sú brušné steny zosilnené..

V tomto veku sa stáva, že odstránenie sa predpíše, ak vydutie postupuje..
V niektorých prípadoch je chirurgia predpísaná aj v mladšom veku, ak sú herniové brány veľké.

Niekedy sa používa táto metóda, pretože v budúcnosti sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie..

liečba

Tento problém má rôzne spôsoby liečenia..

Tu sú:

 • konzervatívny - ide o masáž, lekársku gymnastiku a špeciálne cvičenia. Niekedy lekár upraví prietrž sám a aplikuje špeciálnu náplasť. Potom sa tiež nosí špeciálny obväz;
 • chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje s veľkým rozmerom pupočného krúžku a so zvieraním. V tomto prípade môže dôjsť k stagnácii stolice, zvracaniu a zápche. V takom prípade musíte naliehavo zavolať sanitku.

Čo sa dá robiť doma

Existujú určité odporúčania, čo robiť s prietržou doma. Ak je prietrž bez predsudkov a nespôsobuje nepohodlie, potom sa nevyžaduje špeciálna liečba.

Ak je taký problém u dojčiat, je potrebné ho častejšie šíriť na brucho. Zároveň plyn uniká a napätie z brušnej dutiny sa odstráni.

S dvojmesačným dieťaťom môžete trénovať na fitball. V takomto prípade je potrebné bruško položiť na loptu.

Nohy a hlava by mali visieť dole. Natočte loptu dozadu a dopredu a potom zo strany na stranu.

Ak prietrže u jednoročného dieťaťa potrebuje tiež zdvihnúť žalúdok a miesiť. Je nemožné, aby sa dieťa houpalo tlačou.

V takom prípade môže dôjsť k nebezpečnému stlačeniu..

Bandážová aplikácia

Bandáž je špeciálny opasok vyrobený z elastickej látky.

V takom prípade by sa mali používať prírodné materiály, ktoré nespôsobujú alergie..

Často je predpísaná po vyliečení pupočnej rany, tj asi mesiac po narodení.

Môžu byť tiež predpísané po operácii. Pás by sa mal nosiť ráno. Po odstránení opuchu je tkanivo pevne utiahnuté a špeciálna podložka pomáha opraviť prietrž.

Navyše, jeho strata nie je možná. Na posilnenie brušných svalov a zabránenie privretia je potrebný obväz.

Táto metóda tiež prispieva k zväčšeniu pupočného kruhu.

Masážne funkcie

Masáž sa vykonáva od veku troch týždňov. Pretože v tomto okamihu je rana oneskorená a nehrozí riziko infekcie.

Masáže môžete zavolať doma. Niektorí masážni terapeuti pracujú na klinikách. Odporúčanie u vášho detského lekára.

Masážnu techniku ​​môžu ovládať aj samotní rodičia. Podobný postup by sa mal vykonávať dvakrát denne..

Chirurgický zákrok

V niektorých prípadoch, keď iné metódy nepomáhajú, sa použije operácia. Deti mladšie ako tri roky sú operované v celkovej anestézii..
Počas operácie sa vykonávajú nasledujúce manipulácie:

 • po anestézii chirurg pod kožou vypreparuje kožu pod pupkom;
 • potom sa upravia peritoneálne orgány;
 • hernálny vak je rozrezaný a zošitý;
 • obväz sa aplikuje na oblasť pupka, ktorá je pripevnená omietkou;
 • pár hodín po anestézii môže dieťa vstať.

Pomocou opravy

Na prevenciu a liečbu prietrže sa používa náplasť. V lekárňach nájdete rôzne typy takýchto zariadení.

Medzi najúčinnejšie patria Porofiks, Cosmopor E, Cikko a Hartmann. Takéto náplasti pozostávajú z dvoch častí..

Keď sú zložené, uskutoční sa kontrakcia a vytvorí sa záhyb, ktorý umožňuje zatlačenie pupka dovnútra. Takéto náplasti sa aplikujú po úplnom zahojení rany..

Ľudové metódy

Naše babičky v takýchto prípadoch odporúčali prečítať dej. Predtým sa verilo, že prietrž bola spôsobená vplyvom zlých duchov..

V tomto prípade boli slová modlitby alebo sprisahania vyslovené trikrát.
Podľa môjho názoru neviem, že táto metóda je veľmi pochybná.

Čo radí Komarovskému

Známy lekár neodporúča operáciu. Verí, že slabý pupočníkový kruh je anatomickým rysom.

Matky odporúčajú temperovať bábätká, cvičia, masírujú a monitorujú ich výživu, aby sa predišlo problémom.

Je dôležité, aby jedlo stimulovalo pravidelnú stolicu. Na tento účel sa do stravy pridávajú potraviny obsahujúce obilniny a vlákninu.

Aby ste sa hrče zbavili dosť nato, aby ste mali na sebe náplasť a masáž. Určite posilnite svaly dieťaťa.

V žiadnom prípade nepanikárte. Pri správnom prístupe môže táto vydutie po niekoľkých rokoch úplne zmiznúť.

Postarajte sa o seba a svoje deti a neochorte sa. Ak máte zo svojej skúsenosti zaujímavý príbeh, zdieľajte ho v komentároch.

Ak chcete dostávať najnovšie správy, prihláste sa na odber noviniek. Ak sú tieto informácie pre vás užitočné, potom ich nemám rád, aby som ich mohol zdieľať so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach.

Do nových informatívnych stretnutí!

Musíte uznať, že jednou z najneobvyklejších častí nášho tela je pupok. Je to on, ktorého spájame s centrom vesmíru a on nás spája s najdrahšou a najbližšou osobou na svete - mamou..
Kým je dieťa v matkinom bruchu, dostáva všetko potrebné na rozvoj placentou: cez veľké cievy, ktoré tvoria pupočnú šnúru, do nej vstupuje krv bohatá na živiny a kyslík. Ihneď po narodení dieťaťa pôrodná asistentka prechádza pupočnou šnúrou, a preto sa novo narodená žena náhle zastaví. Výsledkom je, že všetky orgány začínajú pracovať podľa očakávania a na bruchu dieťaťa zostávajú očarujúce detaily, ktoré mu vždy pripomínajú, že jeho rodičia ho v kapuste vôbec nenašli..

Tvar pupka sa môže líšiť: pre niekoho vyzerá ako jamka a pre niekoho ide dopredu. Prečo? Po prekročení pupočnej šnúry sa na jej zvyšok umiestni konzola. Neskôr sa na tomto mieste objaví jazva, ktorú nazývame pupok. Ako to bude vyzerať, závisí od charakteristík ľudského tela: jeden má po operácii elegantný steh, druhý má jazvu.

Čo iného ovplyvňuje tvar pupku? Je známe, že čím bližšie je pupočníková šnúra odrezaná k žalúdku, tým je pravdepodobnejšie, že je vtiahnutá. Predtým boli cievy podviazané chirurgickou niťou blízko kože, čo je dôvod, prečo ľudia narodení pred 80. rokmi majú hlboké jamky na bruchu. V súčasnosti sa na všetkých novorodencov používa ortéza, ktorá spoľahlivejšie stláča cievy, pupočníkový šnúr však zostáva dlhší a pupok je konvexnejší. Subkutánne tukové tkanivo má určitý vplyv na tvar pupka: čím viac je, tým hlbšia je fosília. Pretože deti mladšie ako 2 až 5 rokov sú malé, môže sa najskôr objaviť a potom prepadnúť. A napriek tomu, bez ohľadu na to, ako brucho stlačí prírodu vášho dieťaťa, na jeho tvare nezáleží.

Ihneď po narodení dieťaťa sa musíte postarať o stav pupočníkovej rany. Aby ste ju udržali vždy suchú a čistú, utrite ju ráno a večer 3% roztokom peroxidu vodíka a ošetrite brilantnou zelenou farbou. Začervenanie okolo rany alebo jej výtok môže byť známkou zápalu a bude vyžadovať lekársku pomoc.

Webová stránka pre mamičky, oteckov a deti!

Internetový obchod Fotogaléria News blog Forum 2004-2008 Konzultácie odborníkov

 • Nezodpovedané správy
 • Aktívne témy
 • Vyhľadávanie
 • záložky
 • Fotogaléria, správy. Blog, fórum profesionálnych konzultácií 2004-2008 Vkontakte Facebook

pupočná kýla

pupočná kýla

Príspevok od MOREX »20. mája 2013 08:26

Diera nad pupkom u dieťaťa

Ahoj milí čitatelia! Viete, že pupočná kýla sa často vyskytuje u predškolských detí. Podrobnejšie zistíme, čo je pupočná kýla u detí a čo s ňou možno urobiť.

V skutočnosti nepropadajte panike, pretože takýto jav môže byť dočasný a o niekoľko rokov sa situácia napraví.

Príznaky hernie u dieťaťa

Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť kýlu, by sa malo určiť, ako takéto ochorenie vyzerá a ako ho správne diagnostikovať..

Mimochodom, takáto patológia sa často vyskytuje u detí. Môže to mať každé piate dieťa, ako aj každé tretie predčasne narodené dieťa. Vyskytuje sa tiež u dospelých.

Umbilikálna hernia je čiastočným vydutím vnútornej brušnej dutiny alebo vnútorných orgánov pupočníkovým krúžkom..
U malých detí je hrčou viditeľné voľným okom.

Ak jemne zatlačíte na opuch, ľahko sa nastaví. Ak je predĺženie pupočného prstenca malé, prietrž môže byť zrejmá, keď sa vyvíja napríklad počas smiechu, kašľa alebo plaču..

Defekt je určený vydutím, ktorého priemer sa môže meniť od 1 do 10 cm.

Kýla pozostáva zo svalových slučiek.

Pri veľkých rozmeroch môžete dokonca pozorovať črevnú pohyblivosť. Môže to byť desivý vzhľad, ale dieťaťu to veľmi neubližuje.

Rodičia sa často obávajú, že k porušeniu môže dôjsť, ale v ranom veku k tomu prakticky nedochádza..

Dieťa s herniou má výraznejšiu úzkosť, častejšie trpia kolikou v dôsledku nadúvania..
Tu sú niektoré príznaky, ktoré si rodičia môžu všimnúť:

 1. Počas plaču vydutie vybočte o 1-2 cm.
 2. Pri palpácii je cítiť opuch.
 3. V pokojnom stave sa určí depresia.
 4. Pri častej zápche môže pupok vyčnievať.
 5. Ďalším príznakom môže byť divergencia predných brušných svalov.

Ako vyzerá prietrž, môžete vidieť na fotografii. Podobné ochorenie má tiež špeciálny kód pre počet mikroorganizmov 10. Medzi ďalšie príznaky patrí citlivosť omrvín na výkyvy počasia..

Úzkosť môže spôsobiť nadúvanie. Za rok alebo dva takáto porucha nepredstavuje prakticky žiadne nebezpečenstvo pre život dieťaťa. Patológia sa môže časom znižovať..

Príčiny choroby

Tento problém má rôzne príčiny - od vrodených patológií po netienený pupočný kruh.

Podľa populárneho lekára Komarovského konvexný pupok nehovorí vždy o prietrži. Niekedy to môže byť individuálna vlastnosť. Pod pupkom je cítiť skutočnú kýlu. Počas vyšetrenia to môže určiť lekár.

Aj pri potvrdenej diagnóze by ste nemali panikáriť, pretože bez kýly sa môžete bez chirurgického zákroku zbaviť.

Hlavným dôvodom tohto javu je anatomická slabosť tkanív v pupočnej dutine..

Kýla sa môže vyvinúť, keď je vystavená týmto faktorom:

 1. predčasnosť.
 2. dedičnosť.
 3. Ľahké bábätko.
 4. Časté stavy spôsobujúce silný tlak v brušnej dutine. Napríklad zápcha, kašeľ alebo plynatosť.
 5. Ochorenia, ktoré znižujú svalový tonus.
 6. Tento problém sa častejšie vyskytuje u dievčat ako u chlapcov.

Dôvodom môže byť to, že dieťa začalo chodiť veľmi skoro. V tomto prípade nie sú svaly dostatočne posilnené.

Kýla u novorodencov

Podrobnejšie som napísal článok o jej pupočnej kýle u novorodencov..

Takáto vydutina sa často vytvára u predčasne narodených detí a detí s vývojovými poruchami. Toto ochorenie sa často diagnostikuje 7 mesiacov alebo 1 rok. Najčastejšie sa to deje s nedostatočným rozvojom a nezrelosťou vnútorných orgánov.
Opuch je často zaznamenaný dokonca aj v nemocnici, pretože je viditeľný voľným okom.

Pri sušení chvosta pupočnej šnúry doma sa môže vyskytnúť nerovnomerné zjazvenie tkaniva. V pupku je spojovacie tkanivo zle zarastené.

V tomto prípade môže horná časť zostať prázdna. Pod pupkom alebo nad ním sa môže vytvoriť vydutie.

Po stlačení výstupok zmizne. Pri normálnej telesnej hmotnosti je pupočná prietrž veľmi zriedkavá.

U detí 2-3 roky

Najčastejšie po 2 alebo 3 rokoch sa vydutie zmizne. Niekedy sa používa chirurgický zákrok, ak pupok vyčnieva vo veku 5-7 rokov.

Existujú však prípady, keď má zdravé dieťa prietrž do troch rokov:

 1. Konštantné záchvaty hnevu.
 2. Nedostatok fyzickej aktivity. Dieťa sa musí fyzicky rozvíjať. S ním musíte chodiť častejšie na detských ihriskách.
 3. Kýla sa môže vyskytnúť pri stálom zaťažení. Dieťa by nemalo nosiť balíčky z obchodu alebo z ťažkých stoličiek.

Dieťa má 6 až 7 rokov

Podľa recenzií v tomto veku kýla často prechádza sama o sebe. K tomu dochádza, keď sú brušné steny zosilnené..

V tomto veku sa stáva, že odstránenie sa predpíše, ak vydutie postupuje..
V niektorých prípadoch je chirurgia predpísaná aj v mladšom veku, ak sú herniové brány veľké.

Niekedy sa používa táto metóda, pretože v budúcnosti sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie..

liečba

Tento problém má rôzne spôsoby liečenia..

Tu sú:

 • konzervatívny - ide o masáž, lekársku gymnastiku a špeciálne cvičenia. Niekedy lekár upraví prietrž sám a aplikuje špeciálnu náplasť. Potom sa tiež nosí špeciálny obväz;
 • chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje s veľkým rozmerom pupočného krúžku a so zvieraním. V tomto prípade môže dôjsť k stagnácii stolice, zvracaniu a zápche. V takom prípade musíte naliehavo zavolať sanitku.

Čo sa dá robiť doma

Existujú určité odporúčania, čo robiť s prietržou doma. Ak je prietrž bez predsudkov a nespôsobuje nepohodlie, potom sa nevyžaduje špeciálna liečba.

Ak je taký problém u dojčiat, je potrebné ho častejšie šíriť na brucho. Zároveň plyn uniká a napätie z brušnej dutiny sa odstráni.

S dvojmesačným dieťaťom môžete trénovať na fitball. V takomto prípade je potrebné bruško položiť na loptu.

Nohy a hlava by mali visieť dole. Natočte loptu dozadu a dopredu a potom zo strany na stranu.

Ak prietrže u jednoročného dieťaťa potrebuje tiež zdvihnúť žalúdok a miesiť. Je nemožné, aby sa dieťa houpalo tlačou.

V takom prípade môže dôjsť k nebezpečnému stlačeniu..

Bandážová aplikácia

Bandáž je špeciálny opasok vyrobený z elastickej látky.

V takom prípade by sa mali používať prírodné materiály, ktoré nespôsobujú alergie..

Často je predpísaná po vyliečení pupočnej rany, tj asi mesiac po narodení.

Môžu byť tiež predpísané po operácii. Pás by sa mal nosiť ráno. Po odstránení opuchu je tkanivo pevne utiahnuté a špeciálna podložka pomáha opraviť prietrž.

Navyše, jeho strata nie je možná. Na posilnenie brušných svalov a zabránenie privretia je potrebný obväz.

Táto metóda tiež prispieva k zväčšeniu pupočného kruhu.

Masážne funkcie

Masáž sa vykonáva od veku troch týždňov. Pretože v tomto okamihu je rana oneskorená a nehrozí riziko infekcie.

Masáže môžete zavolať doma. Niektorí masážni terapeuti pracujú na klinikách. Odporúčanie u vášho detského lekára.

Masážnu techniku ​​môžu ovládať aj samotní rodičia. Podobný postup by sa mal vykonávať dvakrát denne..

Chirurgický zákrok

V niektorých prípadoch, keď iné metódy nepomáhajú, sa použije operácia. Deti mladšie ako tri roky sú operované v celkovej anestézii..
Počas operácie sa vykonávajú nasledujúce manipulácie:

 • po anestézii chirurg pod kožou vypreparuje kožu pod pupkom;
 • potom sa upravia peritoneálne orgány;
 • hernálny vak je rozrezaný a zošitý;
 • obväz sa aplikuje na oblasť pupka, ktorá je pripevnená omietkou;
 • pár hodín po anestézii môže dieťa vstať.

Pomocou opravy

Na prevenciu a liečbu prietrže sa používa náplasť. V lekárňach nájdete rôzne typy takýchto zariadení.

Medzi najúčinnejšie patria Porofiks, Cosmopor E, Cikko a Hartmann. Takéto náplasti pozostávajú z dvoch častí..

Keď sú zložené, uskutoční sa kontrakcia a vytvorí sa záhyb, ktorý umožňuje zatlačenie pupka dovnútra. Takéto náplasti sa aplikujú po úplnom zahojení rany..

Ľudové metódy

Naše babičky v takýchto prípadoch odporúčali prečítať dej. Predtým sa verilo, že prietrž bola spôsobená vplyvom zlých duchov..

V tomto prípade boli slová modlitby alebo sprisahania vyslovené trikrát.
Podľa môjho názoru neviem, že táto metóda je veľmi pochybná.

Čo radí Komarovskému

Známy lekár neodporúča operáciu. Verí, že slabý pupočníkový kruh je anatomickým rysom.

Matky odporúčajú temperovať bábätká, cvičia, masírujú a monitorujú ich výživu, aby sa predišlo problémom.

Je dôležité, aby jedlo stimulovalo pravidelnú stolicu. Na tento účel sa do stravy pridávajú potraviny obsahujúce obilniny a vlákninu.

Aby ste sa hrče zbavili dosť nato, aby ste mali na sebe náplasť a masáž. Určite posilnite svaly dieťaťa.

V žiadnom prípade nepanikárte. Pri správnom prístupe môže táto vydutie po niekoľkých rokoch úplne zmiznúť.

Postarajte sa o seba a svoje deti a neochorte sa. Ak máte zo svojej skúsenosti zaujímavý príbeh, zdieľajte ho v komentároch.

Ak chcete dostávať najnovšie správy, prihláste sa na odber noviniek. Ak sú tieto informácie pre vás užitočné, potom ich nemám rád, aby som ich mohol zdieľať so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach.

Do nových informatívnych stretnutí!

Poruchy vo vývoji brušnej steny sú zriedkavé. V počiatočných fázach embryonálneho obdobia je možné pozorovať oneskorenie vývoja symetrických myotómov. Brušná stena v týchto prípadoch pozostáva iba z kože, priečnej fascie brucha a parietálneho pobrušnice. Predná brušná stena je v takýchto prípadoch vypuklá a pripomína žalúdok mäkkej žaby. Pod pokožkou sú cítiť husté konkávne okraje nedostatočne vyvinutých myotómov. Tvorí sa vrodená brušná prietrž (hernia ventralis congenita).

V dôsledku nedostatočného rozvoja prednej brušnej a hrudnej steny je občas zaznamenaná v hornej časti defekt hrudníka s mimomaternicovým srdcom. V dolnej časti prednej brušnej steny sa jeho nedostatočné rozvinutie môže kombinovať s ektopiou močového mechúra..

Zvláštny obraz predstavuje zriedkavé prípady agenézy (aplázia) a hypoplázie svalov brušnej steny, hlavne šikmých svalov brucha. Pri obmedzenej hypoplázii sa vyskytuje vzor falošnej hernie, podobný ako pri získanej atrofii brušných svalov..

Diastáza rekta abdominis je častá u malých detí. Ak je napríklad brušná stena namáhaná, napríklad pri plaču a kašľaní sa v strede brucha, zvyčajne nad pupkom, objaví klobásový výčnelok. S rozvojom dieťaťa a posilňovaním brucha sa znižuje diastáza.

Vrodené chyby vo vývoji svalov brušnej steny sa zaznamenávajú v jednotlivých rodinách, a to aj v kombinácii s inými abnormalitami, najmä v močovom trakte (Sladczyk, Lattimer)..

Odchýlky od normálnej tvorby pupku. Pupok sa vytvára po páde pupočnej šnúry. Periférna šľahačka kože je viditeľná v mieste okraja so subkutánnou tukovou vrstvou. Hĺbka jeho výskytu závisí od hrúbky tukovej vrstvy. Na spodku pupočnej jamky je vyznačená pupočná drážka obklopujúca stred pupka - tzv. Pupková bradavka, pahýl - jazva po páde pupočnej šnúry. Niekedy koža do 1 až 2 cm pokrýva pupočnú šnúru a po páde z posledného pupočníka sa pupok objaví vo forme kmeňa - tzv. Vyčnievajúci pupok, ktorý môže viesť k diferenciálnej diagnostike pupočnej kýly.

V hĺbke pupočníka, po páde pupočnej šnúry, sa niekedy vyskytuje vrstva granulátov so seróznym výtokom počas predĺženého normálneho hojenia pupočnej rany - plačiaci pupok.

Počas hojenia pupočníkovej rany môžu epidermálne bunky vstúpiť do podkožného tkaniva, kde sa môžu vytvárať mazové alebo dermoidné pupkové cysty (Gross). Niekedy sa želé bradavíc môžu zdržiavať v pupočnej šnúre vo forme takzvanej cysty pupočnej šnúry..

V ojedinelých prípadoch dochádza k krvavému výtoku z zarastenej pupočnej žily. Diagnóza vo všetkých vyššie uvedených stavoch je stanovená po rutinnom vyšetrení pupočnej oblasti.
Kordová prietrž (prietrž pupočnej šnúry, omphalocele, amniotická prietrž, pupočná udalosť).

Jeden zo 4 000 - 6 000 novorodencov si zachováva defekt v prednej brušnej stene v pupočnej šnúre (Meissner). Cez ňu vychádzajú slučky čriev a iných orgánov brušnej dutiny, pokryté priesvitným filmom vo forme vrecka, na ktorého koniec prichádza pupočná šnúra s tromi pupočnými cievami, smerujúca ďalej k brušnej stene (eventualizácia do pupočnej šnúry)..

Diagnóza počas vyšetrenia v týchto prípadoch tiež nie je náročná. Membrána v prvý deň je elastická a vlhká, nasledujúci deň zaschne, vrásky, zakalí a krehká, ľahko nekrotická a nakazená, objaví sa jej perforácia, ktorá spôsobuje peritonitídu.

Prognóza je zhoršená niektorými defektmi, ktoré často sprevádzajú vrodené malformácie (podľa Grossa v 59% prípadov): zhoršená normálna rotácia čreva (v 28% prípadov), atrézia konečníka a konečníka, vrodené srdce a veľké vaskulárne malformácie.

Defekt v prednej brušnej stene (gastroschis, paromofalocele) je zriedkavou vývojovou anomáliou. Zvyčajne je táto chyba lokalizovaná napravo od pupku. Pupočníková šnúra sa prichytáva normálne, na rozdiel od omphalocele. Chýba priesvitná charakteristika pupočnej kýly, črevné slučky voľne vypadávajú, ich stena je zosilnená, kožovitá. Väčšie omentum je zle vyvinuté a spravidla v týchto prípadoch je narušená rotácia čreva. Prognóza je často zlá.

Dobrá denná doba!

Syn nedávno dosiahol osem rokov. Teraz som si všimol, že má na svojom gombíku dosť veľkú priehlbinu. Postavil sa a strčil do nej prst (((neviem zistiť, či ho predtým mala alebo sa práve objavila)

Nie ste si istí, čo to je? Musím ju ukázať pediatrovi? Vopred ďakujem
Tu to je. Fotografia je vágna, pretože nestojí

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vitamíny pre chrbticu - lieky, ktoré pomáhajú lekárom rýchlo zmierniť príznaky bolesti pri exacerbáciách miechy. Na začiatku liečby sa použila liečba analgetikami, nesteroidnými liekmi, injekciami s protizápalovým účinkom.
Pri vyčnievaní diskov krčnej chrbtice dochádza k výpadku energie buniek. Táto choroba sa často vyskytuje u moderných ľudí v dôsledku životného štýlu, sedavej práce a nedostatku aktivity.
Gynekológovia sa často pýtajú, či je možné otehotnieť s myómom. Značná časť príčin poklesu reprodukčnej funkcie je skutočne spojená práve s nádorovými ochoreniami pohlavných orgánov.