loader

Hlavná

Liečba

Kýla bielej línie brucha u detí: operovať alebo nestojí za to?

Existujú čisto detské choroby a existujú choroby, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u dospelých. Medzi ne patrí kýla bielej línie brucha, ale napriek tomu sa málokedy vyskytuje, ale stále sa vyskytuje u detí..

Ako potvrdiť diagnózu a začať liečiť prietrž

  Prevádzka a obnova
Ako zabrániť vzniku prietrže
  Náučné video o tom, kde sa môže objaviť prietrž

Dôvody rozvoja

Aby ste pochopili, čo je kýla bielej línie brucha, musíte dôkladne preštudovať faktory, ktoré vyvolávajú vývoj patológie. V oblasti šľachy sa vytvára výčnelok, ktorý sa rozprestiera, počínajúc xiphoidným procesom a končiaci pubickou fúziou. Riziko vzniku prietrže v dolnej časti brucha je oveľa vyššie, pretože tu sa zužuje biela čiara.

Hlavným dôvodom vzniku patologického výčnelku je zlyhanie aponeurózy. Medzi predispozičné faktory možno nájsť:

 • Dedičná predispozícia.
 • Zvýšený tlak v bruchu (zápcha, vzpieranie, predĺžený plač alebo kašeľ).
 • Oslabenie prednej brušnej steny (trauma, chudnutie, chirurgický zákrok).

Formačný mechanizmus

Ako už bolo spomenuté, pri neúplnom vývoji aponeurózy sa objaví prietrž bielo-bielej línie brucha u dieťaťa - široká šľachovitá doska tvorená hustými elastickými a kolagénovými vláknami. V tejto oblasti prechodu nervových štruktúr a krvných ciev sú malé trhliny podobné defekty. Prostredníctvom nich sa v hypogastrickej alebo pupočníkovej oblasti vyskytuje výčnelok predabdominálneho tukového tkaniva (lipóm). Ak je stlačená, dieťa pociťuje akútnu bolesť.

Výsledné príznaky sa často mýlia so zápalom žlčníka alebo pankreasu, peptickým vredom alebo peritonitídou. Až po nejakej dobe dôjde k vytvoreniu herniálneho vaku, ktorý obsahuje časti vnútorných orgánov.

Na základe vyššie uvedených údajov je možné rozlíšiť niekoľko hlavných štádií prietrže kýly bielej línie brucha:

 • Preperitoneálna forma - vyznačujúca sa vyčnievaním subperitoneálneho tuku. V tejto fáze sa vývoj patológie často zastavuje a ďalej nepokračuje.
 • Počiatočná fáza výčnelku - je sprevádzaná tvorbou herniálneho vaku naplneného vnútornými orgánmi.
 • Vytvorená kýla - je prolaps cez svaly rectus abdominis do herniálneho vaku jednotlivých častí tenkého čreva, omentum alebo stien žalúdka..

Kýla bielej línie brucha je spravidla vytvorená lokálne. Niekedy existuje niekoľko výbežkov umiestnených nad sebou.

Ako sa tvorí prietrž?

Akákoľvek kýla je anomália, pri ktorej vnútorné orgány „pozorujú“ a zanechávajú svoju fyziologickú polohu. Orgány alebo ich časti prechádzajú otvorom, medzerou, ktorá je normálna alebo chybná a neporušuje sa integrita kože alebo iných membrán. Vydutie je možné v priestore medzi svalmi, ak sa vytvorilo pod vplyvom určitých faktorov, pod kožou (s vonkajšou prietržou) alebo vo vnútornej dutine (s vnútornou prietržovou chorobou).
Táto tvorba sa objaví, keď je zamýšľaná rovnováha medzi vnútorným tlakom a odporom obalu narušená prírodou. Štruktúra akejkoľvek hernie je približne rovnaká, zahŕňa herniálny vak (napnutý plášť), herniálnu bránu - otvor, cez ktorý bol výstup a herniálny obsah (čo je vo vrecku)..

Kýla nehrozí ani tým, že by sa objavila a musí mať svoje miesto, ale že môže byť kedykoľvek porušená pod vplyvom určitých faktorov alebo bez zrejmých dôvodov. Tento stav nastáva, keď je prietržová brána úzka a obsah vaku má tendenciu meniť sa v objeme (napríklad slučka čreva, keďže obsah pupočníkovej alebo ingvinálnej prietrže môže byť vyplnený výkaly).

Biela čiara brucha je nahromadením šliach prúžkov, ktoré pochádzajú z xiphoidného procesu a dostávajú sa do ohanbí. Je širšia v hornej časti brucha a postupne sa zužuje. Biela čiara sa skladá z kolagénových vlákien a spojivového tkaniva, ktoré spájajú pravý svaly konečníka vľavo. Tvorí sa ako výsledok fúzie aponeurózy (šľachy) svalov na prednej stene pobrušnice..

Prietrž sa vytvára kvôli rozdielnosti šliach na bielej línii brucha. So zvýšeným vnútrobrušným tlakom vystupuje obsah dutiny spolu so seróznou membránou pobrušnice otvorom vytvoreným pod kožou, čím sa zachováva integrita tkanív..

Kýla je zložitá formácia, v ktorej sú:

 • Hernial gate - otvor medzi šľachami bielej línie brucha (inými slovami medzera nepravidelného tvaru), cez ktorú vystupuje obsah brušnej dutiny..
 • Hernálny vak je predstavovaný seróznou membránou, ktorá lemuje vnútro brušnej dutiny. Vytvára akési vrecká v otvoroch aponeurózy. Táto formácia sa postupne zvyšuje s kašľom alebo napätím brušnej steny..
 • Herniálny obsah - omentum, črevné slučky, niekedy aj ďalšie brušné orgány: močový mechúr, pankreas. Ako vyzerá suprabilikálna prietrž, môžete vidieť na fotografii.

Príznaky patológie

Kýla bielej línie brucha u novorodencov a starších detí nie je patológia, ktorá sa skrýva roky. Pouhým okom je možné vidieť príznaky patologických porúch tela. Prvým a najzreteľnejším symptómom je bolestivý výčnelok, ktorý sa nachádza pozdĺž bielej čiary.

V počiatočnom štádiu vývoja prietrže bielej línie brucha môže dieťa zaznamenať tieto príznaky:

 • Bolesť po jedle, pohybe čriev a športe.
 • Trvalé silné nepohodlie (indikuje štipnutie).
 • Bolesť v dolnej časti chrbta, lopatke alebo hypochondrii.

V prípade silného priestupku dieťa zažije ostré bolesti v pobrušnici a nevoľnosti. Nie je vylúčená možnosť zvracania. V dôsledku hromadenia plynov a stagnácie výkalov sa stav dieťaťa zhoršuje.

Príznaky a príčiny

U detí sa patológia zvyčajne vyskytuje vo veku 5 rokov, ale vyskytuje sa aj u novorodencov. Predpoklady na vznik prietrže sú:

 • jazvy po operáciách na bruchu;
 • dedičnosť;
 • obezita;
 • častá zápcha;
 • nahnevaný kašeľ a krik;
 • ascites;
 • vrodená porucha brušných svalov;
 • nedostatočné rozvinutie šliach;
 • prejedanie.

Symptomatológia choroby nie je jasná, preto ju lekár stanoví po vyšetrení. Za určitých podmienok je viditeľný výčnelok na bruchu, ktorý sa zvyšuje so vzpieraním alebo po jedle. Pri stlačení rukami sa vyskytujú bolestivé pocity v hornej časti brucha. V polohe na chrbte je prietrž sotva badateľná, pri stlačení sa tiež znižuje.

Niektoré príznaky by mali upozorniť mamičky a oteckov na deti. Patria sem bolesti brucha po jedle, pálenie záhy a pocit ťažkosti v bruchu, prípadne zažívacie ťažkosti a znížená chuť do jedla alebo ich nedostatok. U dojčiat môže byť patológia výsledkom neustáleho silného plaču alebo kašľa, ktorý zvyšuje tlak v brušnej dutine..


U dojčiat môže byť prietrž nepretržitým plačom.

Pri kýloch značnej veľkosti je bolesť lokalizovaná v hrudnej kosti a na chrbte a môže tiež bolieť pod lopatkami. Počas kýchania a dlhého kašľa sa prietrž zväčšuje. Ak sa blahobyt dieťaťa prudko zhoršil a bolesť sa zhoršila, potom je možná komplikácia choroby vo forme zranenia herniálneho vaku..

Stanovenie diagnózy

Na detekciu kýly bielej línie brucha u dieťaťa je potrebná komplexná diagnóza. Vyšetrenie sa vykonáva na niekoľkých projekciách: ležiace, stojace, s uvoľnenými a napnutými brušnými svalmi.

Diagnóza sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 • Palpácia a anamnéza.
 • Auskultácia a röntgenové vyšetrenie žalúdočnej oblasti.
 • Ultrazvuk obsahu prietrže.
 • OAM a UAC.
 • Gastroskopia, MRI a CT.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva pri chorobách ako je cholecystitída, žalúdočné vredy, pankreatitída a metastázy do omentu..

Terapeutické opatrenia

Ak existuje podozrenie na vývoj prietrže bielej línie brucha u dieťaťa, mali by ste sa okamžite poradiť s chirurgom. Je to potrebné kvôli existencii pravdepodobnosti porušenia obsahu herniálneho vaku.

Liečba patológie sa uskutočňuje výlučne chirurgicky.

Korekcia výčnelku sa vykonáva pomocou operácie, ako je hernioplastika. Intervencia sa vykonáva podľa plánu a nepredstavuje pre odborníkov veľké ťažkosti. Chirurgické výkony sa vykonávajú v celkovej anestézii. V súčasnosti sa pre deti používajú bezpečné prostriedky, ktoré im umožňujú dobre znášať chirurgický zákrok..

Čo sa nedá urobiť?

Ak má dieťa prietrž, mali by ste zostať pokojní a schopní situáciu náležite posúdiť. Väčšina kýly, s výnimkou miechy, sa úspešne lieči a niektoré z detí prvého roku života prechádzajú nezávisle jeden a pol roka..

Ak hovoríme o bežných brušných herniach (trieslovinách, pupočníkoch, stredných líniách, stehnách), je dôležité zabezpečiť, aby dieťa dlho plakalo, pretože to vyvoláva zväčšenie prietrže. Je dôležité vyhnúť sa respiračným ochoreniam, ktoré sa vyskytujú pri ťažkom kašli. Pravidelná masáž, ľahká gymnastika, nosenie špeciálnej ortopedickej bandáže bude dieťaťu určite prospešné. Kojenie dieťaťa s herniou však nie je potrebné, aby v ňom nespôsobovalo trávenie alebo zápchu..

Je potrebné čo najlepšie pamätať na znaky porušenia prietrže, pretože k tomu môže dôjsť kedykoľvek:

 • silná bolesť;
 • zvracanie, nevoľnosť;
 • blanšírovanie kože;
 • kýla vyzerá nafúknutá, napätá, prestáva sa usadzovať.

Nemôžete sa pokúsiť korigovať prietrž kôry sami o sebe a namiesto návštevy chirurga s ňou zaobchádzať s ľudovými liekmi. To môže viesť k porušeniu s vývojom veľmi negatívnych dôsledkov..

 1. Hnačka tráva pre deti
 2. Zápcha u dieťaťa: príznaky, príčiny, čo robiť a ako liečiť zápchu u dieťaťa
 3. Liečba hnačky u jednoročného dieťaťa
 4. Dieťa je choré so žltým hlienom

Prevádzkové funkcie

Metódy chirurgickej korekcie prietrže pri bielej línii brucha sa vyberajú na základe štádia, v ktorom sa patologický proces nachádza. Závisí to od toho, ktorý materiál sa použije: miestne alebo umelé.

Účelom operácie je eliminácia diastázy - nezrovnalosti v priamych svalových štruktúrach brucha. Chirurgické výkony sa vykonávajú nasledovne:

 • Lekár zistí existujúce nezrovnalosti pomocou špeciálnej syntetickej nite. V tomto prípade existuje riziko opätovného výskytu výčnelku, ktorý je spojený s veľkým zaťažením švov..
 • Chirurg používa syntetické protézy alebo sieťové rámy, ktoré pokrývajú aponeurózu a rozdeľujú záťaž na stehy. V tomto prípade je pravdepodobnosť recidívy znížená na nulu..

Trvanie chirurgického zákroku je 25 - 40 minút, čo závisí od typu operácie a jej zložitosti. Niekoľko dní po korekcii výčnelku môže dieťa so svojimi rodičmi ísť domov. Ak hovoríme o starších deťoch, potom stačí niekoľko hodín pod dohľadom odborníkov. Operácia sa nepovažuje za komplikovanú a nespôsobuje žiadne komplikácie, preto nie je potrebná dlhodobá hospitalizácia. Švy sa odstránia po 1-1,5 týždňoch.

Diagnostika a liečba

Hneď ako má dieťa príznaky tvorby kýly, musí sa okamžite ukázať chirurgovi. Primárna diagnóza sa vykonáva improvizovanými prostriedkami: vizuálna prehliadka, pohmat a počúvanie brucha. Tieto úkony zvyčajne stačia na stanovenie diagnózy, ale v niektorých prípadoch môže lekár použiť aj iné metódy. Dieťa dostane odporúčanie na vyšetrenie krvi a moču, potom sa vykoná ultrazvuková diagnostika, röntgen alebo MRI..

Po stanovení diagnózy lekár rozhodne o spôsobe liečby. V niektorých prípadoch je prietrž diagnostikovaná vo veľmi ranom štádiu, potom ju možno liečiť špeciálnym masážnym kurzom, ako aj obväzom. Ale najčastejšie je jediným spoľahlivým spôsobom, ako sa zbaviť prietrže, chirurgia.

Existuje len niekoľko kontraindikácií pre takúto liečbu:

 • vážne choroby;
 • infekčné choroby;
 • imunita prietrže.

Ak sú na operáciu kontraindikácie, je predpísané nosenie obväzov alebo špeciálnych náplastí. Tieto metódy sú však zvyčajne schopné zastaviť rast prietrže a nie ho liečiť..

Chirurgický zákrok

Slovo „prevádzka“ často desí mladých rodičov. Postup na odstránenie prietrže je však jednoduchý. Takýto chirurgický zákrok môže byť nebezpečný iba vtedy, ak prietrž dosiahne štádium komplikácií, ale ani potom sa bez neho nemôžete obísť. Aby ste minimalizovali možnosť nepríjemných následkov, musíte dieťa vopred na operáciu starostlivo pripraviť a upraviť jeho stravu.

 1. Musíte dieťa kŕmiť často, každé 2 až 3 hodiny, ale postupne.
 2. Mali by sa vylúčiť akékoľvek dobroty, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov a zvyšujú črevnú motilitu: štiepky, sóda, pomaranče a iné citrusové plody, čokoláda a sušienky, akékoľvek polotovary - to všetko by sa malo odložiť na lepšiu dobu. Je tiež potrebné odmietnuť mastné a vyprážané potraviny.
 3. Namiesto škodlivých produktov musíte do stravy zaviesť viac hnedej ryže, čerstvých uhoriek a mrkvy, špargle, karfiolu, ovsenej vločky a pohánky. Pri varení nemôžete použiť korenie.

Aká je rehabilitácia?

Po chirurgickom zákroku trvajúcom 3 dni je potrebné dodržiavať špeciálny režim. Cvičenie by malo byť prerušené na 20-25 dní.

Nezabudnite dodržiavať nasledujúce výživové odporúčania:

 • Korenené, vyprážané a korenené jedlá by sa mali vylúčiť zo stravy..
 • Odporúča sa jesť iba tekuté potraviny, ktoré uľahčujú trávenie..
 • Denné menu by malo obsahovať ovocné a zeleninové šťavy a šťouchané zemiaky.
 • Nemali by ste jesť veľa potravín, ktoré obsahujú vlákninu, aby ste vylúčili možnosť koliky a nadúvania.

Abdominálna hernia u dieťaťa: ako sa lieči a či sa má odstrániť

Detskí chirurgovia sú neustále konfrontovaní s mnohými mylnými predstavami rodičov o tejto téme. Aby sme ich niektoré rozptýlili, požiadali sme nášho odborníka, pediatrického chirurga, urológa aológa Anatolya Pukovského..

Mýtus číslo 1.

Kýla je získaná choroba. Dieťa ju môže kričať.

V skutočnosti: Kýla je tak získaná, ako aj vrodená chyba prednej brušnej steny, cez ktorú môže akýkoľvek mobilný vnútorný orgán brušnej dutiny (omentum, črevná slučka, vaječník atď.) Vystupovať pod kožu. Kýly sa najčastejšie tvoria tam, kde sa vyskytujú prírodné otvory alebo vo svalovej aponeurotickej vrstve. Spravidla ide o slabinový kanál (ktorý sa nachádza u chlapcov aj dievčat), biela línia brucha, pupočníkový prsteň. Tento vývoj udalostí je najčastejšie spôsobený vrodenými anatomickými abnormalitami brušnej steny, sprevádzanými okrem iného slabosťou spojivového tkaniva..

Provokujúcim faktorom výskytu herniálneho výčnelku je hlasný kašeľ, ktorý sa môže skutočne stať, podobne ako v iných situáciách, ktoré zvyšujú tlak v bruchu: kašeľ, nadúvanie, zápcha..

Prudký pokles hmotnosti dieťaťa môže tiež viesť k vzhľadu a prejavom kýly. Anatoly Pukovsky nedávno pozoroval podobný obraz u jedného zo svojich mladých pacientov. Potom, čo nafúknuté butuze trpeli závažnou črevnou infekciou a veľa stratili na váhe, okamžite sa „vypudili“ pupočníkové a trieslové kýly.

Mýtus číslo 2.

Kýla je potrebné odstrániť vopred bez čakania na jej porušenie..

V skutočnosti: Závisí to od toho, čo je prietrž. Ak na brušnej a bielej línii brucha, s operáciou naozaj nemôžete váhať. V opačnom prípade môže dôjsť k porušeniu orgánu, ktorý opustil prietrž hernia, k porušeniu krvného zásobovania a smrti so všetkými následkami, ktoré ohrozujú zdravie a život. Okrem toho sa s vekom môžu zväčšiť inginy a hernie bielej línie brucha..

Umbilikálna hernia je však porušovaná veľmi zriedka. V tomto prípade lekári uprednostňujú pozíciu vyčkávania a nepracujú s dieťaťom do 4 - 5 rokov. Okrem toho, pri pupočníkových kýlach malých rozmerov (od 1 do 3 cm) je možné samoliečenie.

Mýtus číslo 3.

Aby ste zabránili porušovaniu prietrže, musíte na ňu položiť mincu.

V skutočnosti: Dávanie mincí na miesto herniálneho výčnelku je deň pred včerajškom. Navyše je nebezpečný. Koniec koncov, pokožka dieťaťa je ľahko zraniteľná a pripevnenie mince naň a dokonca aj náplasť, ktorá sama o sebe je najsilnejšou mechanickou a chemickou dráždivosťou, môže viesť k zápalovým ochoreniam kože..

Nie je potrebné vkladať mince do „starodávneho“ dôvodu, pretože v súčasnosti existujú špeciálne obväzy, ktoré bránia porušovaniu pupočnej, ingvinálnej prietrže alebo prietrže bielej línie brucha, ktoré vyvíjajú miestny tlak na „problémovú“ oblasť a bránia prieniku hernie opustiť brušnú dutinu..

Mýtus číslo 4.

Operácia je extrémny prípad. Je lepšie posilniť brušné svaly.

V skutočnosti: Ako je uvedené vyššie, existujú situácie, keď je nebezpečné ťahať chirurgicky. Pri prítomnosti slabinovej prietrže a prietrže bielej línie brucha sa musí dieťa prevádzkovať podľa plánu. Navyše, dnes väčšina detských chirurgických ambulancií používa pri svojej práci minimálne invazívne (s minimálnym zasahovaním do tkanív. - Ed.). Laparoskopické techniky, ktoré umožňujú šitie defektu malým vpichom.

Po takomto zákroku nezostanú na žalúdku žiadne stopy a dieťa sa druhý a tretí deň prepustí z domu. Avšak v prípade zápalových kožných ochorení, exacerbácie chronických chorôb, s prechladnutím, sa musí plánovaná operácia na odstránenie kýly na chvíľu odložiť..

Príznaky hernie bielej línie brucha u dieťaťa, liečba bez chirurgického zákroku a chirurgického zákroku

Počas embryogenézy, v rôznych štádiách vývoja plodu, nie sú niektoré prvky, vrstvy tkaniva bielej línie brucha správne a konečne formované. Medzi tieto defekty patrí aplázia prednej brušnej steny, hernie rôznej lokalizácie (trieslovina, pupočníková, embryonálna, bránica). Kýla bielej línie brucha sa vyskytuje hlavne u dospelých detí (častejšie u detí vo veku 5 - 7 rokov). Zriedkavo porušené, nevykazuje sklon k sebavedomiu.

 • 2 Mechanizmus tvorby prietrže
 • 3 Príznaky
 • 4 Metódy výskumu
 • 5 Podobné príznakom choroby
 • 6 Možné komplikácie
 • 7 Ako liečiť?
 • 8 Pooperačné obdobie
 • 9 Prevencia

Ako sa tvorí supra pupočná kýla??

Biela čiara brucha je nahromadením šliach prúžkov, ktoré pochádzajú z xiphoidného procesu a dostávajú sa do ohanbí. Je širšia v hornej časti brucha a postupne sa zužuje. Biela čiara sa skladá z kolagénových vlákien a spojivového tkaniva, ktoré spájajú pravý svaly konečníka vľavo. Tvorí sa ako výsledok fúzie aponeurózy (šľachy) svalov na prednej stene pobrušnice..
Prietrž sa vytvára kvôli rozdielnosti šliach na bielej línii brucha. So zvýšeným vnútrobrušným tlakom vystupuje obsah dutiny spolu so seróznou membránou pobrušnice otvorom vytvoreným pod kožou, čím sa zachováva integrita tkanív..

Kýla je zložitá formácia, v ktorej sú:

 • Hernial gate - otvor medzi šľachami bielej línie brucha (inými slovami medzera nepravidelného tvaru), cez ktorú vystupuje obsah brušnej dutiny..
 • Hernálny vak je predstavovaný seróznou membránou, ktorá lemuje vnútro brušnej dutiny. Vytvára akési vrecká v otvoroch aponeurózy. Táto formácia sa postupne zvyšuje s kašľom alebo napätím brušnej steny..
 • Herniálny obsah - omentum, črevné slučky, niekedy aj ďalšie brušné orgány: močový mechúr, pankreas. Ako vyzerá suprabilikálna prietrž, môžete vidieť na fotografii.

všeobecné informácie

Kýla bielej línie u detí - foto:

Biela čiara brucha je zvislý pás svalov, ktorý začína pri xiphoidnom procese hrudnej kosti a prechádza pupočnou oblasťou. Končí sa pri stykoch kĺbov (panvová časť).

Šírka výstuže je v priemere 2 až 3 mm a jej najširšia časť dosahuje 20 mm. Kýla bielej línie brucha sa vyvíja, keď sa zväzky šliach na úrovni pupka líšia.

V oblasti takýchto útvarov vyčnievajú omentum a črevné slučky. Šírka lúmenu môže dosiahnuť niekoľko centimetrov.

Etapy vývoja prietrže bielej línie brucha:

 • tvorba preperitoneálneho lipómu;
 • transformácia lipómu na herniálny vak;
 • kýla bielej línie brucha.

Aké sú príznaky zvýšeného intrakraniálneho tlaku u dieťaťa? Dozviete sa o tom z nášho článku..

Dôvody vzhľadu

Vrodené znaky alebo vplyv určitých vonkajších faktorov môžu u dojčiat a starších detí vyvolať vývoj prietrže bielej línie brucha..

U novorodencov je príčinou vzniku patológie neustály a silný plač, prejedanie sa alebo neustále zaťaženie brušnej oblasti (napríklad pri kašľaní v dôsledku chronickej bronchitídy)..

Počet provokačných faktorov sa zvyšuje s vekom..

Faktory súvisiace s príčinami vývoja patológie:

 • genetická slabosť vláknitých vlákien;
 • vrodené chyby brušnej steny;
 • nedostatočné rozvinutie širokej šľachy;
 • hromadenie tekutiny v brušnej dutine;
 • pravidelné prejedanie;
 • poranenia brucha;
 • rozvoj obezity;
 • následky chirurgického zákroku;
 • pravidelná akumulácia plynu a zápcha;
 • neustále zvyšovanie brušného tlaku.

Príčiny kýly bielej línie u detí

Pri oslabení stredovej čiary sa pri dieťati objaví prietrž kýly bielej línie brucha. V elastickej šľachovej doske môžu byť kvôli nedostatočnému rozvoju štruktúry vrodené trhliny. Dva hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj choroby, sú svalová slabosť v prednej brušnej stene a zvýšený brušný tlak..

V medicíne sú kýly bielej línie brucha rozdelené do troch typov:

 1. supra umbilical (epigastrický);
 2. pupočnej;
 3. sub-pupočnej.

V 80% prípadov sa patológia vyskytuje v hornej časti brucha. V tejto oblasti je šľacha najširšia a najjemnejšia. Anatomická štruktúra tela u detí takmer zabraňuje tvorbe pupočnej kýly. Pod pupočníkom sa šľacha stáva úzkou a silnou, čo tiež znižuje riziko vzdelania.

So zvýšeným vnútrobrušným tlakom sa v mieste divergencie aponeurózy objaví malý tuberkulóza. Tukové tkanivo vstupuje do medzery a tvorí sa lipóm. Pomerne často je mylne spojená s cudzími chorobami..

Postupne sa zväčšuje herniálna foramen, vypadáva časť vonkajšej časti brušnej dutiny. Existuje teda herniálny vak, do ktorého spadajú vnútorné orgány.

Hlavné príčiny vzniku choroby:

 1. dedičnosť;
 2. vrodené abnormality a slabosť bielej línie alebo brušnej steny;
 3. peritoneálne zranenie;
 4. predchádzajúce operácie na brušných orgánoch;
 5. strata váhy;
 6. vyčerpanie alebo výrazné oslabenie tela v dôsledku minulých chorôb.

Dôvody zvýšenia vnútrobrušného tlaku, ktorý spôsobuje výskyt vzdelania u detí a novorodencov:

 1. dlhšie plač (dieťa sa zdá byť roztrhané);
 2. chronická zápcha;
 3. nadmerná fyzická aktivita;
 4. nadváha;
 5. chronický kašeľ;
 6. pooperačné jazvy a jazvy brucha;
 7. dedičná predispozícia.

U detí sa patológia zvyčajne vyskytuje vo veku 5 rokov, ale vyskytuje sa aj u novorodencov. Predpoklady na vznik prietrže sú:

 • jazvy po operáciách na bruchu;
 • dedičnosť;
 • obezita;
 • častá zápcha;
 • nahnevaný kašeľ a krik;
 • ascites;
 • vrodená porucha brušných svalov;
 • nedostatočné rozvinutie šliach;
 • prejedanie.

Symptomatológia choroby nie je jasná, preto ju lekár stanoví po vyšetrení. Za určitých podmienok je viditeľný výčnelok na bruchu, ktorý sa zvyšuje so vzpieraním alebo po jedle. Pri stlačení rukami sa vyskytujú bolestivé pocity v hornej časti brucha. V polohe na chrbte je prietrž sotva badateľná, pri stlačení sa tiež znižuje.

Niektoré príznaky by mali upozorniť mamičky a oteckov na deti. Patria sem bolesti brucha po jedle, pálenie záhy a pocit ťažkosti v bruchu, prípadne zažívacie ťažkosti a znížená chuť do jedla alebo ich nedostatok. U dojčiat môže byť patológia výsledkom neustáleho silného plaču alebo kašľa, ktorý zvyšuje tlak v brušnej dutine..


U dojčiat môže byť prietrž nepretržitým plačom.

Pri kýloch značnej veľkosti je bolesť lokalizovaná v hrudnej kosti a na chrbte a môže tiež bolieť pod lopatkami. Počas kýchania a dlhého kašľa sa prietrž zväčšuje. Ak sa blahobyt dieťaťa prudko zhoršil a bolesť sa zhoršila, potom je možná komplikácia choroby vo forme zranenia herniálneho vaku..

U novorodencov sú hlavnými príčinami tejto poruchy dlhé hlasné plače, silný kašeľ a zlá stolica. S kričaním a zápchou je brušná stena veľmi napätá, v dôsledku čoho väzobné tkanivo vo vnútri oslabuje a rozbieha sa. Príčinou kýly bielej línie brucha u staršieho dieťaťa môže byť nejaká trauma brucha alebo veľká nadváha. Existuje aj genetická predispozícia k tejto chorobe..

Ako sa prejavuje?

Hlavným príznakom je zaoblená rana na bruchu dieťaťa, nie je možné si toho všimnúť. V priebehu času sa výčnelok zväčšuje. Slabé svaly sa rozchádzajú ďalej, čo sa stáva príčinou ďalšieho oslabenia brušnej dutiny a vnútorných orgánov..

Pri fyzickej aktivite sa prietrž výrazne zvyšuje, pri ležaní - klesá alebo úplne klesá. Pri stlačení u detí sa objaví nepríjemný pocit a bolesť. Hernálny vak je na dotyk mäkký a elastický.

Na nasledujúcej fotografii sú uvedené príklady rôznych druhov chorôb a štádií. Na začiatku môže byť veľkosť kužeľa s orechom, ale pri absencii potrebného ošetrenia sa vydutie zväčšuje.

Sprievodné príznaky, ktorých vzhľad potrebujete kontaktovať v nemocnici:

 1. zvracanie a nevoľnosť;
 2. pálenie záhy;
 3. predĺžená zápcha.

Príznaky, klinický obraz

Príznaky hernie bielej línie u detí závisia od štádia vývoja patológie. V prvom štádiu sa ochorenie vyskytuje ako vyčnievanie svalov v pupočnej oblasti.

Keď dieťa uvoľní žalúdok alebo je vo vodorovnej polohe, príznaky kýly sa stanú neviditeľnými.

V prípade komplikácií zostáva výstupok v konštantnej forme a je sprevádzaný bolesťou. Symptómy patológie sa prejavujú v nasledujúcich stavoch:

 1. Bolesť v bruchu po jedle alebo cvičení.
 2. Bolesť v bruchu spojená s bolesťou v hypochondriu alebo dolnej časti chrbta.
 3. Pálenie záhy, grganie a halitóza v kombinácii s hlavnými príznakmi choroby.
 4. Nadúvanie, hnačka alebo zápcha v kombinácii s bolesťou brucha.
 5. Útoky nauzey v kombinácii so kŕčovou bolesťou v pobrušnici.
 6. Vyduté svaly v pupku.

Druhy a štádiá vývoja prietrže

Vývoj kýly bielej línie brucha u dieťaťa prechádza tromi fázami:

 • malé množstvo mastných vlákien prechádza medzerou medzi šliach, a tým vytvára benígny nádor;
 • potom sa z tohto nádoru vytvorí hernálny vak, do ktorého čiastočne vystupujú vnútorné orgány;
 • herniálny vak padá cez trhliny medzi šľachami spolu s časťami vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v ňom.

Pomerne často sa vývoj prietrže zastaví už v prvej fáze, ale na takéto šťastie by ste sa nemali spoliehať. Ak sa dosiahne tretia fáza, sú pravdepodobné vážne komplikácie.

 1. Poranenie prietrže. Tie časti vnútorných orgánov, ktoré sú v herniálnom vaku, sú vystavené neustálemu tlaku v oblasti medzistupňovej štrbiny. Z tohto dôvodu je prietok krvi do nich obmedzený. Aktivita orgánov sa najprv zhorší, potom sa môže vyskytnúť zápal, difúzna peritonitída a dokonca aj gangréna. Poranenie prietrže je zvyčajne sprevádzané silnou bolesťou, v takom prípade je potrebná urgentná operácia.
 2. Nevhodnosť prietrže. Pri dlhodobej neprítomnosti liečby sa tie časti orgánov, ktoré sú v herniálnom vaku, začnú navzájom spájať. To vedie k neschopnosti opraviť prietrž.
 3. Keďže vyčnievajúce orgány sú menej chránené ako obvykle, môžu sa ľahko poškodiť v prípade akéhokoľvek poškodenia brucha. Vzhľadom na to, že deti sú dosť aktívne, je situácia taká reálna..

Všetky komplikácie vyplývajúce z nedostatku liečby prietrže sú spojené s veľmi vážnymi zdravotnými problémami. Preto je najlepším preventívnym opatrením v tomto prípade včasná diagnostika choroby.

V závislosti od lokalizácie sa rozlišujú nasledujúce typy kýly:

 • Nadbrušku. Táto patológia predstavuje asi 80% všetkých prípadov choroby. Nachádza sa nad pupkom. Známy tiež ako suprachoric a epigastric kýla.
 • Paraumbilical. Je lokalizovaná v blízkosti pupku, ale nie v ňom (pozri tiež: čo robiť, keď sa v pupku novorodenca objavil hnis)? Tento typ patológie je veľmi zriedkavý - asi 1% všetkých prípadov.
 • Pupočníka. Lokalizované pod pupkom. Vyskytuje sa u 10% chorých detí.

Pri formovaní patológia prechádza niekoľkými fázami vývoja:

 1. Preperitoneálny lipóm. Zvyčajne nesprevádza žiadne príznaky, žiadna bolesť. Cez otvor medzi oslabenými šliachmi bielej línie vyjde kúsok tukového tkaniva. Hernálny vak ešte nie je vytvorený. Je takmer nemožné stanoviť patológiu.
 2. Počiatočné štádium. Aktivuje sa proces tvorby herniálneho vaku. U detí je už možné diagnostikovať patológiu.
 3. Vytvorená prietrž. Fáza, v ktorej črevné slučky a vnútorné orgány brucha zapĺňajú herniálny vak. Ochorenie je sprevádzané určitými príznakmi a je ľahko diagnostikovateľné..

Aké komplikácie môže mať dieťa?

Nedostatočná lekárska starostlivosť predstavuje nebezpečne závažné komplikácie:

 1. Kýla. Vyvíja sa opuch a zápal herniálneho vaku, ktorý prechádza do celej brušnej dutiny.
 2. Nedostatok príležitosti na opravu. Medzi pokožkou, hernálnym vakom, peritoneálnou stenou a vnútornými orgánmi sa vyvíja adhézny proces.
 3. Zvieranie. Stlačenie vrecka vedie k narušeniu normálneho krvného obehu v tejto oblasti. Orgány prietrže postupne odumierajú, začína sa nekróza a gangréna.

Čo je nebezpečná prietrž pre dieťa?

 • Najčastejším dôsledkom patológie je porušenie prietrže. U novorodencov nie je tento jav neobvyklý, ale nie nebezpečný. V niektorých prípadoch môže porušenie práv poškodiť dieťa. Orgány, ktoré sú v herniálnom vaku, sú stlačené a prestávajú fungovať úplne. Ak dieťa trpiace prietrži brucha malo silnú bolesť, môže to znamenať porušenie. V tomto prípade je chirurgický zákrok nevyhnutný čo najskôr;
 • Kýla môže byť nenapraviteľná. To znamená, že obsah herniálneho vaku nie je zasunutý späť do brušnej dutiny. Táto komplikácia nespôsobuje dieťaťu bolesť, ale môže spôsobiť mierne nepohodlie. Ak sa dieťa začne namáhať, začne sa zväčšovať veľkosť neredukovateľného herniálneho vaku;
 • Kýla môže spôsobiť rozvoj koprostázy. Toto je prekážka vo výkaloch v čreve. Táto komplikácia sa môže vyskytnúť u detí, ktoré často trpia zápchou. Príznaky koprostázy sa objavujú pomaly. Dieťa nemôže dlho chodiť na toaletu, má nevoľnosť a zvracanie a cíti sa všeobecná nevoľnosť. V tomto prípade je predpísaná konzervatívna liečba pomocou masáže, klystýru alebo sondy na vyprázdnenie čriev;
 • Ak je obsah herniového vaku infikovaný, začína sa zápal prietrže. Je potrebné odstrániť zdroj infekcie;
 • Zriedkavou komplikáciou je hernia tuberkulóza;
 • V hernálnom vaku sa môžu objaviť cudzie telá, vrátane červov;
 • Možný výskyt nádorov prietrže a priľahlých tkanív.

Najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie herniálneho vaku a jeho obsahu. V zovretom orgáne je narušená dodávka krvi a bunky odumierajú. Výsledkom je zápal brucha..


Pre akékoľvek komplikácie patológie musíte okamžite zavolať sanitku
Príznaky, ktoré poukazujú na prietržovú prietrž:

 • akútna bolesť brucha;
 • zvracanie, nevoľnosť;
 • krv v stolici;
 • porucha trávenia;
 • teplu;
 • prietrž nie je možné opraviť.

Zanedbaná forma kýly bielej línie brucha môže spôsobiť vážne poškodenie alebo nekrózu určitých vnútorných orgánov..

Kompresia čriev alebo omentum narušuje krvný obeh, čo vedie k riziku peritonitídy.

Ak sa táto patológia zistí u dieťaťa, je potrebné ochorenie čo najskôr liečiť alebo podstúpiť operáciu.

Kýla bielej línie brucha môže spôsobiť tieto komplikácie:

 • prasknutie vnútorného orgánu poškodeného prietržou;
 • rozvoj peritonitídy;
 • črevná obštrukcia;
 • rozvoj zápalu alebo hnisania.

Chirurgické ošetrenie

Jedinou účinnou metódou na opravu prietrže je operácia - hernioplastika. Tento zásah sa vykonáva v celkovej anestézii. Procedúra trvá 30 až 60 minút.


Jedinou účinnou metódou na opravu prietrže je operácia - hernioplastika.

Chirurg urobí kožný rez priamo nad defektom. Potom sa pitva hernia a orgány, ktoré do nej vstúpili, sa zredukujú.

Brány kýly môžu byť uzavreté metódami napínania aj napínania. V prvom prípade sa uskutoční zošívanie vlastných tkanív pacienta. V prípade nepriepustnej hernioplastiky sa uzatvorenie chybnej brány uskutoční pomocou špeciálnej sieťky.

výcvik

Ak sa objavia príznaky porušenia, vykoná sa núdzový chirurgický zákrok, pri ktorom sa nevykonáva predbežná príprava dieťaťa.

Ak je operácia plánovaná, dieťa asi 3 dni pred zákrokom musí prestať podávať akékoľvek lieky obsahujúce látky, ktoré majú antikoagulačný účinok..

Dieťa potrebuje šetrnú výživu. Pred operáciou sú deti vyšetrené kardiológom a terapeutom. Deň pred zákrokom je pacientovi jedlo obmedzené, ale môžete piť vodu. Pred zákrokom sa vyčistia črevá dieťaťa a zavedie sa špeciálny intravenózny katéter.


Deň pred zákrokom je pacientovi jedlo obmedzené, ale môžete piť vodu.

Rehabilitácia

Počas rehabilitačného obdobia sú deťom často predpisované preháňadlá, ktoré normalizujú črevá a znižujú riziko zápchy. Ak je pacient nervózny, môžu byť do liečebného režimu zavedené sedatíva a lieky na bolesť. Na rýchle uzdravenie potrebuje dieťa šetrnú stravu. Odporúča sa zaviesť do stravy:

 • sliznica;
 • šťouchané polievky;
 • varené ryby a chudé mäso;
 • varená zelenina;
 • ovocie;
 • mliečne výrobky.


Na rýchle zotavenie potrebuje dieťa šetrnú stravu, preto sa odporúča do stravy zahrnúť fermentované mliečne výrobky.

V pooperačnom období by sa mali úplne vylúčiť muffiny, sýtené nápoje, strukoviny, kapusta, ľahké jedlá a rýchle občerstvenie. Musíte jesť jedlo v malých porciách, aby ste nepreťažili črevá. Po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže je potrebné dieťa chrániť pred fyzickým a emocionálnym nadmerným zaťažením.

Komplikácie a dôsledky

Počas chirurgického zákroku na odstránenie prietrže sa komplikácie zriedka vyskytujú. Niekedy je možné pozorovať infekciu otvorenej rany patogénnou mikroflórou. Táto komplikácia môže spôsobiť zápal brušnej steny, tvorbu abscesov a sepsu..

Počas zákroku sa môže poškodiť črevná stena. V tomto prípade je možný rozvoj peritonitídy. Okrem toho je recidíva patológie častým dôsledkom nedostatkov pri chirurgickom zákroku alebo nedodržania odporúčaní lekára týkajúcich sa obdobia zotavenia..

Diagnostické metódy

Konzervatívna liečba kýly bielej línie brucha u detí je predpísaná iba s včasnou diagnostikou patológie a bez tendencie k rýchlemu vývoju patológie..

Liečba liečivami sa uskutočňuje s cieľom odstrániť ďalšie príznaky.

Dieťaťu môžu byť predpísané lieky proti bolesti, protizápalové lieky vhodné pre jeho vek.

Takéto lieky neovplyvňujú prietrž, ale zmierňujú celkový stav..

Nechirurgické metódy liečby patológie:

 • rehabilitácia;
 • akupunktúra;
 • masážne procedúry;
 • nosiť obväz;
 • zníženie prietrže;
 • brať lieky.

Pri najmenšom podozrení musíte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. Ak je to potrebné, bude sa odvolávať na špecialistov s úzkym profilom. Diagnóza je komplexná, kombinuje orálny rozhovor s rodičmi a dieťaťom (ak dieťa hovorí), aby zhromaždilo anamnézu a rôzne diagnostické testy:

 1. vizuálna prehliadka dieťaťa;
 2. auskultácia (počúvanie vyčnievajúcej oblasti);
 3. prehmatanie brušnej dutiny a najmä prietrže;
 4. laboratórne testy (krv, moč, stolica);
 5. Ultrazvuk (poskytuje informácie o obsahu herniálneho vaku);
 6. rádiografia (ukazuje veľký obrázok);
 7. MRI alebo CT (ak je to potrebné).

Prevencia a diéta

Najdôležitejšou vecou v prevencii je poskytnúť dieťaťu vyváženú stravu. Je potrebné pamätať na ďalšie opatrenia:

 • nekŕmte dieťa 3 hodiny pred spaním;
 • zvýšiť príjem vápnika;
 • zahrnúť do stravy fermentované mliečne výrobky;
 • vyhnúť sa nadmernému kŕmeniu;
 • posilniť brušné svaly.

Je možné zabrániť vzniku prietrže u dieťaťa? Rodičia od prvého dňa života dieťaťa by mali dodržiavať určité opatrenia na zabránenie patológie:

 • Dieťa potrebuje správnu a správnu výživu. Prvými mesiacmi života sú materské mlieko alebo kvalitná zmes mlieka;
 • Výskyt zápchy a prírastku na váhe by nemal byť povolený;
 • Rodičia by mali dieťa na začiatku plaču upokojiť, aby sa nerozplakal z výkriku;
 • Rodičia by mali svojich novorodencov často položiť na brucho.

Dodržiavanie špeciálnej diéty je neoddeliteľnou súčasťou liečby kýly bielej línie brucha v ktorejkoľvek fáze a počas rehabilitácie po operácii..

Výživa by mala byť vyvážená a zlomková. Musí sa vylúčiť hladovanie a prejedanie dieťaťa. Potraviny bohaté na vitamíny a minerály sa do stravy určite zavádzajú..

 1. Posledné jedlo by sa malo uskutočniť najneskôr tri hodiny pred spaním.
 2. Potraviny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie (hrozno, biely chlieb), by sa v potrave nemali nachádzať.
 3. Syry, morské plody a nízkotučné mäso pomôžu doplniť zásoby vápnika v tele dieťaťa..
 4. Menu by malo obsahovať fermentované mliečne výrobky a prírodný jogurt s minimálnym percentuálnym obsahom tuku.
 5. Múčne výrobky by sa mali konzumovať v obmedzených množstvách..
 6. Sýtené nápoje sú vylúčené.
 7. Sladkosti v potrave dieťaťa by mali byť prítomné v minimálnom množstve.
 8. Ovocie by malo obsahovať ovocné želé, želé, prírodné šťavy.
 9. Korenené, údené, vyprážané a mastné potraviny sú vylúčené.
 10. Strava by mala obsahovať obilniny, ľahké polievky a vývary.

Hlavným opatrením na zabránenie prietrže bielej línie brucha u detí je dodržiavanie stravy a vylúčenie negatívnych faktorov. U novorodenca alebo dieťaťa sú brušné svaly slabé.

Dlhší kašeľ alebo plač na ne má mimoriadne negatívny vplyv..

Akékoľvek vyvrtnutie alebo trauma môže vyvolať tvorbu lipómu, ktorý postupne prechádza do štádia kýly.

Nasledujúce odporúčania pomáhajú predchádzať rozvoju patológie:

 • výnimka z prítomnosti nadváhy u dieťaťa;
 • prevencia zápchy;
 • okrem hladu a prejedania;
 • posilňovanie brušných svalov pomocou súboru špeciálnych fyzických cvičení.

Ak existuje podozrenie na vývoj prietrže na bielej línii brucha u dieťaťa, je potrebné sa čo najskôr poradiť s lekárom. Alarmujúcim signálom je výskyt svalového výčnelku v pupočnej oblasti. Tento príznak môže byť príznakom nielen prietrže, ale aj iných závažných patológií..

Čo robiť v pooperačnom období?

Niektoré kliniky praktizujú predčasné prepustenie pacientov s komplikovanými operáciami - druhý deň. Iní lekári považujú za potrebné dodržiavať najmenej 3-4 dni. Lehota sa predĺži, ak sa operácia vykonala podľa núdzových pokynov v prítomnosti orgánov so zníženou pohyblivosťou. Stehy sa odstránia 8. až 10. deň na detskej klinike.

Od druhého dňa sa odporúča trochu chodiť, hrať sa pri sedení. Šev je denne ošetrovaný brilantnou zelenou farbou a utesnený sterilnou tkaninou. Kúpanie v sprche je povolené iba po odstránení švov. Predtým je potrebné telo pacienta utrieť navlhčenou teplou utierkou a dieťa dvakrát denne umyť.

Potraviny v prvých dňoch sú iba tekuté: nízkotučný vývar z kuracieho mäsa, rýb, kaše na vode (ovsené vločky, varená ryža), zeleninové pyré. Kefír, jogurt, tvaroh, želé, vývar z ruží, slabý čaj sladený medom sú povolené. Na mesiac by ste sa mali zdržať vyprážaných jedál, sladkostí so smotanou.

Lekári odporúčajú dieťaťu počas rehabilitačného obdobia podávať multivitamíny s minerálmi, prípravkami vápnika. Zlepšujú pohodu, podporujú liečenie. Nosenie ortézy sa odporúča na 2 - 3 mesiace. Počas prvých 20 dní sú potrebné prísne obmedzenia cvičenia. Žiaci sú oslobodení od telesnej výchovy na obdobie od troch mesiacov do šiestich mesiacov.


Lekári odporúčajú na dezinfekciu rany nepoužiť jód, ale „brilantnú zelenú“, okraje „nespáli“, podporuje hojenie

Indikácie pre chirurgický zákrok

Kýla môže byť nastaviteľná alebo nenastaviteľná. Prvý typ predpokladá možnosť liečby bez použitia chirurgického zákroku.

V druhom prípade je chirurgia jediným spôsobom, ako odstrániť patológiu.

Pred operáciou je dieťaťu pridelené komplexné vyšetrenie. Vývoj niektorých chorôb v akútnej forme môže spôsobiť oddialenie postupu.

Indikácie pre prevádzku sú tieto podmienky:

 • patológia sa rýchlo vyvíja;
 • metódy konzervatívnej liečby nevedú k zlepšeniu stavu dieťaťa;
 • porušenie prietrže;
 • prítomnosť závažných komplikácií patológie.

Čo je nebezpečné prietrž

Niektorí rodičia sa domnievajú, že operácia, najmä pri celkovej anestézii, môže byť oveľa nebezpečnejšia ako prietrž. Je však dôležité pamätať na to, že vždy existuje riziko porušenia. V takom prípade je potrebné vykonať urgentnú chirurgickú liečbu, ale má to riziká. Navyše čím skôr sa operácia vykonáva, tým je nižšia pravdepodobnosť komplikácií. Preto, keď sa objavia také ťažkosti ako nevoľnosť, bolesť brucha a objavenie sa nečistôt v krvi v stolici, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom..

Je tiež potrebné zdôrazniť také komplikácie patológie, ako je vedená prietrž, keď sú jej steny spájané s tkanivami. Nie sú vylúčené poškodenia tkanív, obštrukcia čriev, zápalové procesy atď..

Ako sa vada odstraňuje??

Postup na odstránenie kýly bielej línie brucha v lekárskej praxi sa nazýva hernioplastika. Toto sa uskutočňuje pomocou všeobecnej anestézie..

Účelom chirurgického zákroku je nielen otvorenie herniálneho vaku a odstránenie jeho obsahu, ale tiež odstránenie existujúceho rozporu svalu konečníka..

Postup sa uskutočňuje dvoma spôsobmi v závislosti od tkanív použitých počas operácie. Dve možnosti operácie:

 • použitie vlastných textílií a syntetických neabsorbovateľných nití;
 • pomocou špeciálneho rámu z umelej siete.

Trvanie operácie na odstránenie prietrže bielej línie brucha nepresahuje jednu hodinu. Obdobie pobytu dieťaťa v nemocnici a rehabilitačný proces závisia od individuálnych charakteristík tela dieťaťa.

Lekár môže pacienta prepustiť o niekoľko dní alebo ho nechať pod dohľadom špecialistov na týždeň.

Hernia strava

Fotografie: chirurgická hernia

Pri príprave dieťaťa na chirurgický zákrok by mu mali byť kŕmené pokrmy zo zeleniny, obilnín, ryže, ovocia, rýb, vaječných bielkov, nízkotučné syry atď. Ostré a mastné jedlá vrátane korenia by sa mali vylúčiť z potravy..

Na urýchlenie pooperačnej rehabilitácie vám lekár predpíše špeciálnu diétu bohatú na ovocné a zeleninové šťavy, cereálie, ako aj na zemiakovú kašou. Neodporúča sa však zneužívať vlákno, aby sa zabránilo kolike a nadúvaniu. Po operácii by sa malo dieťaťu podať aj vápnik, vitamíny B a C.

V pooperačnom období je použitie produktov, ktoré prispievajú k rozvoju zápchy a tvorby plynu, mimoriadne nežiaduce..

Kýla bielej línie - liečba, odstránenie u dieťaťa, chirurgický zákrok

Kýla bielej línie - liečba, odstránenie u dieťaťa, chirurgický zákrok

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Kýla bielej línie brucha u detí (epigastrická hernia) je výčnelok herniálneho vaku, ktorý sa objavuje cez štrbiny aponeurózy v prednej stene brucha. Na odstránenie prietrže je potrebný vysoko kvalifikovaný chirurgický zákrok.

Mechanizmus tvorby prietrže

Kýla bielej línie brucha sa objavuje v tzv. Oblasti biela čiara - šľachový prúžok, ktorý prebieha od xiphoidného procesu po pubickú fúziu. Biela čiara je v hornej časti brucha širšia, v dolnej časti sa zužuje, takže riziko prietrže je vyššie.

Keď sa objaví prietrž, vlákna šľachy sa môžu šíriť 10 až 12 cm pozdĺž bielej línie (diastáza). V pupočnej kýle existuje možnosť diastázy.

Tvar brány prietrže môže byť guľatý, oválny alebo kosoštvorcový. Čím užšie sú, tým väčšia je pravdepodobnosť porušenia prietrže. S opraviteľnými prietržami je možné hmatové brány.

Na rozdiel od iných typov prietrží je prietrž s bielou čiarou u dieťaťa pomerne zriedkavá (približne 0,8% prípadov). Zvyčajne sa vyskytuje po 5 rokoch kvôli nedostatočnému rozvoju aponeurózy. V dôsledku toho sa v mostíkoch môžu objaviť medzery. Kýla je zriedkavá.

Kýla bielej línie je často jednoduchá, ale v niektorých prípadoch je niekoľko hernií umiestnených nad sebou..

Príznaky hernie u dieťaťa

Hlavným príznakom kýly je vydutie, pri ktorom sa pozoruje bolesť, zvyčajne v epigastrii.

Ak dôjde k porušeniu herniového vaku, pozorujú sa tieto príznaky: silná bolesť v mieste prietrže, v závažných prípadoch - zvracanie, horúčka, celková slabosť, nadúvanie a podráždenie pobrušnice..

Prietrž je veľmi ťažké nasadiť dovnútra, dotýkať sa to spôsobuje bolesť. V niektorých prípadoch kýla pokračuje bez príznakov a je zistená iba vtedy, keď lekár dieťa vyšetrí.

Zosilnenie bolesti je možné po jedle, náhlych pohyboch, namáhaní, fyzickej námahe. Poruchy trávenia sa často pozorujú: grganie, nevoľnosť, zápcha, pálenie záhy.

Príčiny prietrže

Príčiny kýly bielej línie u detí sú zvyčajne vrodené. Hlavným dôvodom je vrodená slabosť spojivového tkaniva. Medzi ďalšie dôvody patrí pohlavie (hernia sa často vyskytuje u chlapcov), obezita, zápcha, ascites, chronická bronchitída a čierny kašeľ, pooperačné jazvy atď..

Druhy kýly a fázy jej vývoja

V závislosti od umiestnenia prietrže vzhľadom na pupok sa rozlišuje niekoľko druhov prietrže bielej línie:

Existujú tri hlavné fázy vývoja prietrže:

 • preperitoneálny lipóm - výčnelok peritoneálneho tuku.
 • počiatočné štádium je vzhľad herniálneho vaku, kde začínajú vypadávať vnútorné orgány.
 • vytvorená prietrž - divergencia svalu konečníka a prolaps v sáčku jednotlivých častí stien tenkého čreva.

Diagnóza kýly

Úplná diagnóza kýly bielej línie pomôže včas odhaliť chorobu a účinne ju vyliečiť. Vyšetrenie brucha sa vykonáva v horizontálnej a vertikálnej polohe pacienta s napätými a uvoľnenými svalmi brušnej steny..

Na diagnostikovanie choroby sa používajú tieto metódy:

 • vyšetrenie pacienta;
 • výsluch a história;
 • auskultácia a prehmatanie prietrže;
 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka;
 • Ultrazvuk obsahu herniového vaku;
 • gastroskopia;
 • analýza moču a krvné testy;
 • Hernia MRI a CT (v ťažkých situáciách).

Diferenciálna diagnóza kýly bielej línie sa zvyčajne uskutočňuje s týmito chorobami:

 • cholecystitída;
 • zápal pankreasu
 • žalúdočný vred;
 • nádorové metastázy v omentu.

Liečba prietrže

Foto: špeciálny obväz pre dieťa

Po stanovení diagnózy lekár vyberie metódu liečby prietrže. Najúčinnejšou metódou je chirurgický zákrok. Ak sa prietrž neodstráni včas, existuje riziko komplikácie prietrže a jej ďalšieho rozvoja. Udalosti, ako je kýlová masáž, obväz atď., Môžu iba spomaliť vývoj prietrže, ale neodstránia chorobu..

Kontraindikácie operácie sú vážne choroby, prítomnosť infekcií v tele a nezrovnalosť prietrže. V prípade týchto kontraindikácií je potrebné zabrániť zväčšeniu prietrže. Na to musí dieťa nosiť špeciálny obväz.

Chirurgické odstránenie prietrže je hernioplastika. Operácia sa zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii. Hlavné typy operácií: lokálna oprava tkaniva (napätie) a oprava prietrže pomocou endoprotézy (bez napätia).

Gernioplastika s použitím vlastných tkanív sa vykonáva na odstránenie malých hernií. V tomto prípade sa prietrž odstráni pomocou nepretržitých šnúrok na šnúrky na šnúrky. Natiahnutá hernioplastika môže spôsobiť recidívu prietrže, pretože stehy nemusia odolať ťažkým bremenám a preťať.

Hernioplastika s použitím endoprotézy sa zvyčajne vykonáva na odstránenie malých až stredných prietrží. Toto je najúčinnejšia chirurgická metóda na liečenie prietrže. Moderné endoprotézy sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou a elasticitou bez toho, aby obmedzovali pohyblivosť brušnej steny.

Použitie endoprotézy poskytuje nasledujúce výhody v porovnaní s predlžovacím štepením:

 • bezbolestnosť. Pacienti spravidla nemusia po operácii brať lieky proti bolesti.
 • krátke rehabilitačné obdobie. Trvanie operácie je asi hodinu a nasledujúci deň môže byť prepustený malý pacient. V niektorých prípadoch môže zostať v nemocnici niekoľko dní..
 • mierne riziko recidívy. Pravdepodobnosť recidívy po použití tejto metódy nie je väčšia ako 1%, zatiaľ čo pri použití strečových plastov - 20-40%.

Hernia strava

Fotografie: chirurgická hernia

Pri príprave dieťaťa na chirurgický zákrok by mu mali byť kŕmené pokrmy zo zeleniny, obilnín, ryže, ovocia, rýb, vaječných bielkov, nízkotučné syry atď. Ostré a mastné jedlá vrátane korenia by sa mali vylúčiť z potravy..

Na urýchlenie pooperačnej rehabilitácie vám lekár predpíše špeciálnu diétu bohatú na ovocné a zeleninové šťavy, cereálie, ako aj na zemiakovú kašou. Neodporúča sa však zneužívať vlákno, aby sa zabránilo kolike a nadúvaniu. Po operácii by sa malo dieťaťu podať aj vápnik, vitamíny B a C.

V pooperačnom období je použitie produktov, ktoré prispievajú k rozvoju zápchy a tvorby plynu, mimoriadne nežiaduce..

Hernia Komplikácie

Hlavnou komplikáciou prietrže bielej línie brucha je jej porušenie, pri ktorom je herniálny obsah v prietrži náhle stlačený.

Ak dôjde k porušeniu prietrže, potom dieťa podstúpi pohotovostný chirurgický zákrok, ktorý môže zahŕňať veľké množstvo resekcie. Hlavnými príznakmi porušenia sú zvracanie, nevoľnosť, silná bolesť brucha, neschopnosť korigovať prietrž, prítomnosť krvi vo výkaloch..

Ďalšou komplikáciou prietrže bielej línie brucha je nekontrolovanie prietrže. V tomto prípade je obsah prietrže spojený so stenami herniového vaku.

Okrem toho sú možné zranenia a zápaly vnútorného orgánu nachádzajúce sa v hernálnom vaku, ako aj obštrukcia čriev..

Kýlová profylaxia

Ako prevencia prietrže bielej línie brucha u dojčiat je potrebné vykonávať pravidelné pohyby čriev. Mali by ste sa tiež uistiť, že sa dieťa neprejedie a jeho črevá fungujú spoľahlivo.

U detí vo veku 5 až 10 rokov je mierna telesná výchova účinnou prevenciou tvorby prietrže..

Je potrebné pravidelne brať dieťa na plánované vyšetrenia k lekárovi a naučiť ho mierne kalieť.

V prípade kýly je zdvíhanie zakázané. V tomto prípade stúpa vnútrobrušný tlak, v dôsledku čoho je hernálny prstenec napnutý a vnútorné orgány padajú do herniálneho vaku..

Na záver treba poznamenať, že prietrž bielo-bielej línie brucha u detí sa dá odstrániť iba pomocou chirurgického zákroku. Je veľmi dôležité vykonať diagnózu a operáciu včas, inak sú možné komplikácie, predovšetkým porušenie prietrže. Ale aj po operácii je potrebné starostlivo dodržiavať všetky odporúčania lekára, aby sa zabránilo recidíve.

Biela línia prietrže

Kýla bielej línie brucha je ochorenie, pri ktorom sa vytvorí jedna alebo viac štrbín v šľachových vláknach pozdĺž stredovej čiary brucha, cez ktoré vyčnievajú orgány brucha..

Kýly bielej línie brucha tvoria 3 až 12% z celkovej štruktúry prietrží prednej brušnej steny, najčastejšie sa vyskytujú u mužov vo veku 20 - 30 rokov. Vývoj kýly bielej línie brucha u dieťaťa sa pozoruje pomerne zriedkavo v porovnaní s inými typmi kýly - nie viac ako 1% prípadov.

Biela čiara brucha je spojivová štruktúra tkaniva, ktorá je umiestnená v strede prednej brušnej steny a je tvorená susednými vláknitými vláknami aponeurózy svalov rekta brucha. Biela čiara brucha prebieha od xiphoidného procesu hrudnej kosti po ochlpenie v hrudnej kosti, jej šírka je 1–2,5 cm nad pupkom a 0,2–0,3 cm pod pupkom. Pretože biela línia brucha pozostáva zo spojivového tkaniva a prakticky v nej nie sú žiadne krvné cievy a nervové zakončenie, jej pozdĺžny rez je bežným chirurgickým zákrokom..

Kýly bielej línie brucha sa tvoria s divergenciou aponeuróz, ktoré tvoria bielu líniu brucha, a vyčnievaním do vytvorených štrbinovitých defektov brušných orgánov. V tomto prípade sa môže vytvoriť viac prietrží, ktoré sú lokalizované nad sebou. Hernálny vak s prietržom bielej línie brucha je pokrytý kožou, podkožným tkanivom, priečnou fasciou a preperitoneálnym tkanivom..

Príčiny a rizikové faktory

Hlavným dôvodom rozvoja kýly bielej línie brucha je slabosť vlákien spojivového tkaniva bielej línie brucha (vrodená aj získaná), ktorá spôsobuje jej stenčenie a expanziu, po ktorej nasleduje výskyt štrbinovitých otvorov a divergencia rektálnych svalov voči bielej línii (diastáza). Kýla bielej línie brucha u dieťaťa sa niekedy vyskytuje po dosiahnutí veku piatich rokov kvôli nedostatočnému rozvoju aponeurózy..

Rizikové faktory sú:

 • genetická predispozícia;
 • nadváhou;
 • trauma k prednej brušnej stene;
 • jazvy po chirurgických zákrokoch v prednej brušnej stene.

K rozvoju choroby môžu navyše prispieť stavy, pri ktorých dochádza k významnému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Medzi takéto stavy patrí obdobie tehotenstva a pôrodu, nadmerná fyzická námaha, ascites, nepríjemný kašeľ s bronchopulmonálnymi patológiami, problémy s močením, častá zápcha, dlhodobý plač a plač u detí..

Formy choroby

Kýla bielej línie brucha sa podľa umiestnenia vzhľadom k pupku delí na:

 • para umbilical (paraumbilical) - lokalizované v blízkosti pupočného prstenca, diagnostikované približne v 1% prípadov;
 • sub-pupočníkové (hypogastrické) - umiestnené nad pupkom, sú zaznamenané v asi 9% prípadov;
 • najčastejšie sa vyskytujú supra umbilikálne (epigastrické, epigastrické) - lokalizované nad pupkom.

Kýla bielej línie brucha môže byť okrem toho jednoduchá a mnohonásobná, komplikovaná a nekomplikovaná, nastaviteľná a nenapraviteľná..

Komplikácia kýly bielej línie brucha - znecitlivenie - je nebezpečná pre vývoj črevnej obštrukcie, nekrózy orgánov vytlačených prietržovou bránou, peritonitídy..

Fázy choroby

Na klinickom obrázku kýly bielej línie brucha sa rozlišujú tri štádiá:

 1. Preperitoneálny lipóm - preperitoneálna vláknina prechádza do vzniknutej štrbiny podobnej bielej línie brucha.
 2. Počiatočné štádium - vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje časť omentum alebo tenkého čreva.
 3. Štádium konečnej tvorby - tvoria sa všetky komponenty prietrže, žalúdočná stena, omentum, rezy tenkého čreva, tkanivo pupočníkovo-pečeňového väziva, priečne hrubé črevo môže vstúpiť do herniálneho vaku..

príznaky

V niektorých prípadoch je kýla bielej línie brucha asymptomatická alebo asymptomatická a je zistená náhodou. Ochorenie obvykle začína opuchom predperitoneálnej vlákniny a vnútornými orgánmi pozdĺž bielej línie brucha, ktorá je sprevádzaná bolesťou, ktorá sa môže objaviť dokonca v skorých štádiách patológie v dôsledku stlačenia nervov predperitoneálnej vlákniny. V tomto prípade je bolesť zosilnená po jedle, s fyzickou námahou, ako aj v iných prípadoch, keď dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Bolesť môže vyžarovať do spodnej časti chrbta, hypochondrium, lopatka. Pri znížení vnútrobrušného tlaku výčnelok zmizne a bolesť ustupuje. Niekedy sa u pacientov s herniou bielej línie sťažujú na grganie, pálenie záhy, nevoľnosť, zvracanie a iné dyspeptické poruchy..

Divergencia vlákien šľachy počas tvorby prietrže bielej línie brucha môže dosiahnuť 10 až 12 cm. Pri užších kýlnych bránach (nie viac ako 5 až 6 cm) sa zvyšuje riziko zovretia prietrže.

diagnostika

Diagnóza kýly bielej línie brucha sa môže vykonať na základe údajov získaných pri zhromažďovaní sťažností, anamnéze a dôkladnom fyzickom vyšetrení. Počas hmatu prednej brušnej steny sa u pacientov s herniou bielej línie brucha vyskytuje hustý oválny alebo okrúhly výčnelok s veľkosťou 1 až 12 cm, ktorý je lokalizovaný pozdĺž bielej línie brucha. Palpácia výčnelku je bolestivá. Obrysy herniálneho výčnelku sa lepšie určia cez prednú brušnú stenu, pričom telo pacienta sa nakloní dozadu. V prípade opraviteľnej kýly môže byť hernia brána detekovaná hmatom. Pri auskultácii nad herniálnym vakom sa ozve rachotenie.

Na potvrdenie alebo objasnenie diagnózy, ako aj na stanovenie obsahu herniálneho vaku sa predpíše kontrastná rádiografia žalúdka a dvanástnika, ezofagogastroduodenskopia, ultrazvukové vyšetrenie herniálneho výčnelku, multispirálna počítačová tomografia vnútorných orgánov, ako aj röntgenové vyšetrenie hernie (herniografia)..

Kýly bielej línie brucha tvoria 3 až 12% celkovej štruktúry prietrží prednej brušnej steny, najčastejšie sa vyskytujú u mužov vo veku 20 - 30 rokov..

Liečba kýly bielej línie brucha

Hlavným spôsobom liečby kýly bielej línie brucha je chirurgické odstránenie. Konzervatívne liečebné metódy sa používajú, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, ako aj pre udržiavaciu terapiu počas predoperačnej prípravy..

Existuje množstvo absolútnych a relatívnych kontraindikácií pri chirurgickej liečbe prietrže kýly. Absolútne kontraindikácie zahŕňajú akútne infekčné choroby, infarkt myokardu, mozgovú príhodu, zhubné nádory s rôznou lokalizáciou v neskorých štádiách a ďalšie závažné patológie v dekompenzačnom štádiu. Relatívne kontraindikácie zahŕňajú druhú polovicu tehotenstva, exacerbáciu chronických ochorení, adenóm prostaty alebo striktúru močovej trubice (chirurgický zákrok sa môže vykonať až po ich eliminácii)..

Medzi indikácie urgentnej chirurgickej liečby môže patriť hnisanie tkaniva a zápal, porušenie obsahu herniálneho vaku, nekróza, akútna peritonitída, obštrukcia čreva..

Charakteristickým znakom chirurgického ošetrenia kýly bielej línie brucha je potreba eliminovať diastázu (diskrepanciu) svalu rekta abdominis. Odstránenie prietrže bielej línie brucha alebo hernioplastiky sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi:

 • napätie - prietrž hernie s miestnymi tkanivami, t. j. hrany herniového prstenca sú stiahnuté a zošité;
 • oprava prietrže pri nízkom napätí pomocou syntetických implantátov, t. j. kýlna medzera sa uzavrie špeciálnou vložkou zo sieťoviny.

Okrem toho je možné pri operácii kýly bielej línie brucha vykonať otvorený alebo laparoskopický prístup..

Pred operáciou na odstránenie prietrže bielej línie brucha sa vykonáva predoperačná príprava pacientov. Za týmto účelom je možné vykonať zlepšenie funkčného stavu pľúc, prípravu kardiovaskulárneho systému, terapiu sprievodných chorôb, prípravu kožných kožných výrastkov v oblasti intervencie atď..

Pri hernioplastike s použitím miestnych tkanív sa prietrž hernie bielej línie brucha zošíva súvislými alebo očkovacími šnúrami katgutu, plastická aponeuróza sa vykonáva šitím jej listov za vzniku duplikátu aponeurózy. Frekvencia relapsu po operácii pomocou tejto metódy je 20–40%.

Pri vykonávaní bez napätia sa používajú hernioplastické sieťové implantáty. V tomto prípade môže byť implantát umiestnený nad aponeurózou, pod aponeurózou, medzi listami aponeurózy alebo inštalovaný vo vnútri brušnej dutiny. Pravdepodobnosť recidívy počas chirurgického zákroku metódou beznapäťovej hernioplastiky je extrémne nízka. Táto metóda je vo väčšine prípadov preferovaná..

Počas chirurgického zákroku na odstránenie prietrže bielej línie brucha s laparoskopickým prístupom sa v prednej stene brucha urobí niekoľko malých vpichov, ktoré sú potrebné na zavedenie endoskopu a ďalších nástrojov. Výhodou tejto metódy je minimálne poškodenie tkaniva, znížené riziko straty krvi, relatívne krátka doba rehabilitácie a nízke riziko vzniku recidívy ochorenia..

V prípade divergencie svalu rekta abdominis spojenej s herniou bielej línie brucha sa môže chirurgický zákrok vykonať pomocou metódy Napalkov. V tomto prípade sa pri chirurgickom zákroku krček hernálneho vaku a okraje aponeurózy zošívajú pozdĺž bielej línie, po ktorej sa predná stena vagíny svalu konečníka brucha odreže z jednej strany na druhú na celú dĺžku herniálnej goliere. Potom sa vnútorné a vonkajšie okraje pitvaných aponeurotických vagín striedavo zošívajú prerušovanými stehmi..

Vývoj kýly bielej línie brucha u dieťaťa sa pozoruje pomerne zriedkavo v porovnaní s inými typmi kýly - nie viac ako 1% prípadov.

Priebeh a zvládanie pooperačného obdobia u pacientov, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku na odstránenie brušnej prietrže bielej línie, závisí od individuálnych charakteristík pacienta, kvality predoperačného prípravku, ako aj od spôsobu, ktorým sa chirurgická liečba vykonávala. V nekomplikovaných formách prietrže bielej línie brucha obdobie pooperácie zvyčajne trvá ľahko. Je indikované podávanie analgetík a liečba pooperačných švov. Pacientovi sa odporúča niekoľko dní po operácii odpočinok na lôžku. Predĺženie prestávky na lôžko pri absencii komplikácií nie je vítané, pretože včasná motorická aktivita pacienta bráni rozvoju tromboembólie a ďalším komplikáciám kardiovaskulárneho a dýchacieho systému..

Po chirurgických zákrokoch pri uškrtenej bielej prietrži brucha sa hlavný dôraz kladie na prevenciu intoxikácie a dehydratácie tela, zabránenie pripútania infekčného procesu, prevenciu komplikácií, normalizáciu funkcií gastrointestinálneho traktu a prevenciu peritonitídy..

V rehabilitačnom období môžu byť pacientovi predpísané fyzioterapeutické procedúry, pacientom je navyše ukázaná strava, obväz a liečebné cvičenia na posilnenie svalov prednej brušnej steny. Pred konečným liečením tkanív sa pacientovi neodporúča viesť vozidlá. Ak bol výkon pracovných povinností spojený s výraznou fyzickou námahou, odporúča sa zmena profesijnej činnosti.

Možné komplikácie a dôsledky

Kýla bielej línie brucha môže byť komplikovaná vývojom porušenia. Poranenie prietrže spočíva v náhlom stlačení obsahu herniového vaku pri bráne prietrže, v horizontálnej polohe tela už nie je možné narovnávať prietrž. V tomto prípade sa u pacienta vyvinie intenzívna bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, oneskorený výtok plynu a / alebo defekácia. Porušenie prietrže bielej línie brucha je nebezpečné pre rozvoj črevnej obštrukcie, nekrózy orgánov vytlačených prietržovou bránou, peritonitídy.

predpoveď

Pri včasnej adekvátnej liečbe je prognóza priaznivá. Pravdepodobnosť recidívy sa líši v závislosti od zvolenej metódy hernioplastiky, individuálnych charakteristík pacienta, ako aj od dôkladnosti lekárskeho predpisu pacienta..

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku prietrže bielej brušnej línie, odporúča sa včas liečiť choroby, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak, posilňujú svaly prednej brušnej steny, racionálne jedia, udržiavajú normálnu telesnú hmotnosť, vyhýbajú sa nadmernej fyzickej námahe a používajú správnu techniku ​​zdvíhania hmotnosti. Ženám v tehotenstve sa odporúča nosiť obväz.

Video z YouTube na tému článku:

Funkcie operácie na odstránenie kýly bielej línie brucha u detí

Operácia odstránenia prietrže bielej čiary u detí sa nazýva hernioplastika. Toto je najúčinnejší spôsob liečby vzdelávania. Táto metóda umožňuje zastaviť ďalší rozvoj prietrže a vyhnúť sa komplikáciám.

Hernia sa nevyskytuje často. Predstavuje asi 18% všetkých hernií. Po dosiahnutí veku 5 rokov môžu byť deti v ohrození. Kýla sa vyskytuje častejšie u chlapcov ako u dievčat.

Operácia odstránenia prietrže bielej čiary u detí sa nazýva hernioplastika.

Príčiny choroby

Príčinou kýly bielej línie brucha je slabosť vlákien spojivového tkaniva. Z tohto dôvodu sa línia rýchlo stenčuje a rozširuje, tvoria sa štrbinové otvory. Výsledkom je nezrovnalosť vo vláknach svalov rectus abdominis. Po chvíli sa vytvorí diastáza. Slabosť brušných svalov môže byť vrodená a získaná.

príznaky

Rodičia by mali mať na pozore vznikajúce bolesti v epigastrickej oblasti brucha. Nepríjemné pocity sa môžu zosilniť po jedle, fyzickej aktivite a náhlych pohyboch. Nevoľnosť, hnačka, vracanie, nadúvanie, celková slabosť, horúčka, pruhy krvi v stolici sa spájajú s bolesťou. V tomto prípade je potrebné zavolať špecialistu, pretože kýlu nie je možné vyliečiť sami.

Je nevyhnutná návšteva špecialistu na bolesť, pretože kýlu nie je možné vyliečiť sami.

Ale bez týchto príznakov existuje hernia. V takom prípade to môže zistiť iba lekár.

Indikácie pre chirurgický zákrok

U detí, ktoré majú: hernia sa môže vyvinúť brušná línia:

 • genetická predispozícia;
 • nadváhou;
 • trauma k prednej brušnej stene;
 • chirurgické zákroky s tvorbou jaziev na prednej brušnej stene;
 • predĺžený stres na brušných svaloch (častá zápcha, predĺžený ťažký kašeľ, neustály plač).

Lekár určí potrebu chirurgického zákroku po kompletnom vyšetrení pacienta a vyšetrení jeho stavu. Plnohodnotná diagnóza vám umožní určiť mieru rozvoja tvorby prietrže a zvoliť účinnú liečbu. Kontrola sa vykonáva vo zvislej a vodorovnej polohe v dvoch podmienkach brušnej dutiny: napätá a uvoľnená.

Na získanie úplného obrazu o chorobe je potrebný výskum:

 • výsluch pacienta;
 • hmatová kýla;
 • Röntgen žalúdka;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny, CT;
 • analýza moču a krvi;
 • gastroskopia.

Chirurgia sa neodporúča pre novorodencov a deti vo veku 1-2 rokov. Brušné svaly sa stále formujú, existuje šanca na samoliečenie. Ďalej odporúčame masáž brucha a nosenie špeciálneho korzetu. V pokročilejšom veku tieto opatrenia nepomôžu zbaviť sa prietrže, ale môžu obmedziť jej rozvoj. Účinným spôsobom, ako sa zbaviť herniálneho výčnelku, je iba chirurgický zákrok. Veľké kýly si počas rehabilitácie vyžadujú dôkladné preskúmanie a monitorovanie.

Pri liečbe vzdelania existuje pravidlo: čím skôr je choroba diagnostikovaná, tým rýchlejšie a účinnejšie bude zotavenie. Neváhajte a navštívte lekára, pretože herniálna formácia sama nezmizne a nebude vyliečená.

Iné liečby sú neúčinné a situáciu len prehĺbia, pretože sa stratí čas..

Gernioplasty

Existujú dve možnosti chirurgického zákroku:

 1. Ťahová hernioplastika
 2. Ľahká hernioplastika.

Prítomnosť alternatívy liečby umožňuje lekárovi a rodičom dieťaťa zvoliť si správny výber, berúc do úvahy schopnosti rodičov a charakteristiky choroby.

Jedným typom operácie je hernioplastika.

napätie

V tomto prípade je prietrž odstránená v dôsledku vlastných tkanív pacienta. Sú kombinované v zóne tvorby prietrže a šité. Nevýhodou je tvorba tkanivového napätia. Môže to viesť k tvorbe nepravidelných jaziev, predĺženej bolesti v mieste rezu. Percento opätovného vystupovania pri tejto možnosti liečby je vysoké.

ľahká váha

Toto je účinná liečba, ktorá sa vo väčšine prípadov používa na odstránenie prietrže, najmä u detí. Pri operácii sa používajú sieťové implantáty vyrobené z materiálov inertných k polyméru. Pri tejto možnosti je liečenie rýchle a bezbolestné. Pravdepodobnosť opätovného vytvorenia prietrže nie je väčšia ako 3%. Po odstránení nedochádza prakticky k žiadnej chybe.

Psychologicky je operácia ľahko tolerovaná..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii s minimálnym traumatom na brušných stenách..

Operáciu s použitím tejto metódy je možné vykonať v dvoch verziách:

 1. Otvorený prístup. Uzatvorenie prietrže sa uskutoční pomocou syntetického implantátu.
 2. Laparoskopia. Implantát je inštalovaný endoskopom pod kontrolou videa. Výhodou tejto metódy je absencia rezov a rýchlejšia rehabilitácia.

Následná starostlivosť

Po operácii vstane pacient večer. Stehy sa odstránia po operácii do konca prvého týždňa. V priebehu nasledujúcich 2 až 3 týždňov sa pacient vráti do normálneho životného štýlu. Postupujte podľa odporúčaní lekára:

 1. Strava, ktorá zabraňuje zápche. Napätie brušnej steny je neprijateľné, pretože to môže viesť k relapsu a divergencii kĺbov..
 2. Nedostatok aktívneho cvičenia niekoľko týždňov.
 3. Zákaz zdvíhania závaží je dlhý čas..
 4. Nosiť špeciálne obväzy.
 5. Lekárske cvičenia pod dohľadom lekára na posilnenie svalov.

Po operácii musíte dodržiavať diétu.

prevencia

Aby sa znížilo riziko kýly bielej línie, lekári odporúčajú dodržiavať tieto pravidlá:

 • neumožňujú prejedanie dieťaťa;
 • pozor na denné včasné pohyby čriev;
 • zapojte deti do mierneho športu.

recenzia

Svetlana, 30 rokov, Orenburg: „Môj lekár predpísal dieťaťu voľnú hernioplastiku, aby odstránila prietrž bielej línie. Celá naša rodina sa obávala dôsledkov tejto liečby. Všetko prebehlo hladko, rehabilitácia bola rýchla a ľahká. “.

Oksana, 34 rokov, Moskva: „V päťročnom synovi som diagnostikoval kýlu brucha. Jej vzdelanie bolo sprevádzané silnou bolesťou brucha a nevoľnosťou. Dostali sme hospitalizáciu a operáciu. Všetky analýzy boli zozbierané rýchlo. Operácia bola úspešná. Je pravda, že potom došlo k pomerne dlhému uzdraveniu. Mám aktívne dieťa, bolo dosť ťažké obmedziť jeho fyzické cvičenie. “.

Maxim, 40 rokov, Voroněž: „Vo veku 8 rokov si naša dcéra vyvinula prietrž prvej etapy. Naša dcéra je mobilná, pozorujeme ju však s nadváhou. Musel som urobiť operáciu. Teraz je všetko v poriadku, pracujeme na správnej výžive, aby sa prietrž opäť nevytvorila. “.

Tatyana, 31 rokov, Tyumen: „Môj syn potreboval operáciu, keď mal 12 rokov. Veľa sa nepohybuje, čo spôsobilo vznik herniálneho výčnelku. Po operácii uplynuli 2 roky. Teraz je aktívny, začal sa venovať volejbalu. Dúfame, že sa to už nebude opakovať. “.

Kýla bielej línie u detí

Kýla bielej línie u detí je relatívne zriedkavé ochorenie. Zisťuje sa iba u 1% detskej populácie. Častejšie ako nie u novorodencov, ale v predškolskom veku (5–7 rokov). U dojčiat prevláda pupočná kýla.

Patológia je vyčnievanie vnútorných častí pobrušnice do diery tvorenej divergenciou slabých zväzkov šliach šikmých a rektálnych brušných svalov. Ochorenie je charakterizované progresívnym priebehom, nemožnosťou fúzie defektu počas dospievania dieťaťa.

Prečo je kýla vytvorená??

Vedci sa domnievajú, že hlavné zmeny sa vyskytujú počas vývoja plodu pri tvorbe brušnej steny. Vytvárajú sa slabé tenké škvrny s fibrotickou nedostatočnosťou tkanív šliach (nedostatok kolagénu a elastínu). Následne sa stali vstupnou bránou do kýly.

U detí je dedičná patológia na prvom mieste spomedzi príčin vzniku prietrže. Je však potrebné počítať so získanými faktormi, ktoré vytvárajú nepriaznivé podmienky. Patria sem stavy, ktoré prispievajú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, oslabeniu štruktúr svalov a šliach.

Zvýšenie tlaku vo vnútri pobrušnice sa vyskytuje u detí pod vplyvom:

 • časté kričanie;
 • namáhanie zápchou;
 • ťažký kašeľ s čiernym kašľom, infekcie dýchacích ciest, hrtan;
 • nadmerná fyzická námaha;
 • nadbytočný tuk.

U detí s ťažkým ochorením kardiovaskulárneho systému je možné vytvoriť ascites (veľké brucho v dôsledku potenia plazmy z ciev peritoneum). Zhoršený vývoj svalového tkaniva podporuje:

 • nedostatok dostatočného množstva bielkovín, vitamínov, minerálov (ovocie, zelenina, ryby) v detskej strave, prevaha tukov a ľahkých uhľohydrátov (sladkosti, koláče, maslo, masové vývary);
 • podvýživa, hladovanie, vyčerpanie;
 • poranenia brucha (modriny, rany, predchádzajúce operácie).

Ako sa formuje?

V štruktúre šliach vlákien sú štrbinové otvory, cez ktoré prechádzajú cievy a nervy. Sú naplnené tukovým tkanivom umiestneným pred vrstvou peritonea (predperitoneálne). Väčšina otvorov je v hornej a strednej časti bielej čiary. Preto najbežnejšou epigastrickou formou prietrže (pupočníka).

Podľa lokalizácie sú hernie pupočnej zóny (paraumbilické) umiestnené v dolnej časti (hypogastrické) stále izolované. Nie sú rozšírené, pretože v týchto oblastiach je aponeuróza bielej línie hustejšia a hustejšia. Tvorba kýly prechádza 3 etapami alebo fázami:

 • Ten predchádzajúci je sprevádzaný prienikom cez rozšírené zväzky vlákien tukového tkaniva, vytvára sa predperitoneálny lipóm. Zatiaľ nie je považovaná za kýlu, ale miesto budúcej patológie je už naznačené.
 • Počiatočné - zväzky šliach sa líšia v slabej oblasti a vytvárajú budúce herniové brány. Najčastejšie sú lokalizované v pupkovej zóne a vyššie. Rozdiel sa pohybuje od zanedbateľných do 5–6 cm pre stredné kýly a 10–12 cm pre obrovské kýly. Do oblasti defektu sa vytlačí list peritoneum, po ktorom nasleduje omentum.
 • Vznik herniálneho vaku - pokračovanie negatívnych vplyvov vedie k významnému výstupu časti pobrušnice do herniálnej brány. Vzniká sakrálna formácia s krkom a telom, v ktorom okrem omentum môže ležať stena žalúdka (tenká alebo priečna) aj stena žalúdka..

Vývoj prietrže sa môže zastaviť v prvej fáze až do vytvorenia kýlovej brány. Takéto prípady sú najpriaznivejšie, pretože neexistujú podmienky na prolaps a porušenie vnútorných orgánov. Pri vystavení nie jednému, ale niekoľkým dôvodom, sa v bielej línii brucha vytvorí naraz 2 až 3 hernie. Možnosť sa nazýva viacnásobná..

Aké sú príznaky patológie u dieťaťa?

Kýla bielej línie brucha - označuje choroby, ktoré sa pri vyšetrení dieťaťa diagnostikujú takmer presne. Existujúci systém preventívnych metód pre novorodencov a predškolské deti za účasti chirurga poskytuje rodičom príležitosť konzultovať s odborníkom.

Hlavným príznakom prietrže je bolestivý mäkký výčnelok pod kožou na bruchu dieťaťa podľa projekcie bielej čiary. Zvyšuje sa, ak dieťa napína, kričí. Staršie deti sa kontrolujú v stoji. Pri pomerne širokom otvore je herniový vak prehmataný bez namáhania a pri ľahnutí zmizne. Ak sú deti znepokojené bolesťou, mali by ste uvažovať o príznakoch dočasného porušenia..

Bolesť môže spôsobiť vznik adhézií. Staršie deti opisujú ťažné bolesti v hypochondrii, vzadu. Časté príznaky prietrže sú nadúvanie kvôli zadržiavaniu stolice a preťaženiu plynu. Ak sa tieto znaky kombinujú so zvracaním, nevoľnosťou a neodvolateľnosťou prietrže v klamnom stave, vznikajú vážne obavy z porušenia herniového vaku. Tento stav vyžaduje okamžitú operáciu..

Aké komplikácie sú možné pri neošetrenej prietrži?

Nedostatok včasných opatrení môže spôsobiť komplikácie:

 • trauma - prispieva k opuchom, zápalu zložiek hernálneho vaku pri prechode do brušnej dutiny;
 • ireducibilita - môže byť spôsobená nie porušením, ale procesom priľnavosti medzi kožou, stenou herniálneho vaku, vrstvou pobrušnice a vnútornými orgánmi;
 • porušenie - stlačenie vrecka prispieva k narušeniu krvného obehu vo formácii, ktorá sa dostala dovnútra, nekróza črevnej steny spôsobuje gangrénu a difúznu peritonitídu.

Čo je potrebné na potvrdenie diagnózy?

Lekár bude mať zvyčajne pochybnosti o atypickej bolesti. Potom sú predpísané ďalšie vyšetrenia, aby sa vylúčila patológia žalúdka, pečene a žlčových ciest. Starostlivá palpácia brucha dieťaťa umožňuje určiť mäkkú elastickú formáciu s charakteristickou lokalizáciou. V prítomnosti črevnej slučky vo vrecku pociťuje rachotanie plynov ručne.

Aby sa chirurg mohol pripraviť na operáciu, musí vedieť presnejšie, ktoré orgány sú zapojené do prolapsu, či sú navzájom spojené, a musí špecifikovať veľkosť brány prietrže. Preto je predpísaná ultrazvuková počítačová tomografia. Menej často používaná rádiografia s kontrastom, herniografia (do dutiny herniálneho vaku sa zavádza sterilné kontrastné médium).

Na prípravu dieťaťa na plánovanú operáciu a bezpečný pooperačný kurz musí lekár poznať celkový stav pacienta. Preto krvné testy, moč, výkaly. Môžu byť potrebné ďalšie vyšetrenia..

Ako pripraviť dieťa na plánovanú operáciu?

Ak sa zistí prietrž bielej čiary, dieťa sa plánuje chirurgickým zákrokom. To znamená, že je čas na prípravu. Rodičia by sa nemali premrhať inzerovanými metódami „liečby“. Je to tento typ prietrže, ktorý nemá sklon k infikovaniu.

Staršie dieťa musí byť pripravené na budúcu operáciu, nemôžete ho vystrašiť. Rodičia by nemali dovoliť stres, pokojne vysvetľujú potrebu liečby pre ďalší fyzický vývoj. Pri vzrušení, poruche spánku musíte konzultovať s detským lekárom a aplikovať ľahké bylinné upokojujúce lieky. Mimoriadny význam má výživová strava..

Diéta pred operáciou

Výživa dieťaťa pred operáciou vyžaduje dostatočný obsah bielkovín a vitamínov, uhľohydrátov, aby sa vyhovelo potrebám „stavebného materiálu“ a energie pre bunky. Tuky by mali byť iba také množstvo, aké je potrebné pre vek. Vylúčené výrobky, ktoré môžu spôsobiť zvýšenú fermentáciu v čreve, tvorba plynu:

 • čerstvá zelenina;
 • strukoviny;
 • čipy, sušienky cracker;
 • maslo a živočíšny tuk;
 • paradajky, kapusta vo všetkých formách;
 • čokoláda, sladkosti, koláče;
 • Ražný chlieb;
 • citrus.

Obilniny (cereálie, kastroly, polievky) neovplyvňujú produkciu plynu; odborníci na výživu odporúčajú najmä tmavú ryžu, mrkvu a uhorky, dusené ovocie, nízkotučné rybie pokrmy, kuracie, teľacie, vaječné bielky, tvaroh. Mliečne výrobky prepravujú deti rôznymi spôsobmi. Ak nedochádza k tvorbe plynu, je lepšie dať kefír alebo jogurt.

Aká je operácia?

Chirurgická liečba pozostáva z chirurgického zákroku v celkovej anestézii. Dieťa má upokojujúcu injekciu aj na oddelení, v prítomnosti matky, dieťa zaspáva, takže steny operačnej miestnosti ho nevystrašia. Druh operácie sa nazýva hernioplastika..

V procese prípravy chirurg rozhoduje o tom, ako uzavrieť defekt brušnej steny. Z veľkej časti to závisí od veľkosti prietrže. Pri malých formáciách sú okraje hernálnej vetvy dotiahnuté pevnými stehmi. Ak sú rozmery stredné alebo veľké, je potrebné zabezpečiť možnosť plastu.

 • vlastné tkanivá;
 • syntetické materiály.

Chirurg otvára kožu a brušnú stenu. Skúma stav orgánov umiestnených v herniálnom vaku. Pokiaľ nie je pochýb o ich poškodení, potom sa ponorí do brušnej dutiny a uskutoční sa pitva adhézie. Znaky zhoršeného toku krvi naznačujú porušenie. To zvyšuje zložitosť operácie. Musí sa odstrániť všetky neživotaschopné tkanivá. Vrecko vytvorené z pobrušnice je vyrezané.

Pri prišívaní kýlovej brány je použitie syntetického pletiva najúčinnejšie. Následne nedáva toľko recidív, ako je obvyklý spôsob utiahnutia otvoru závity. Taktika vám umožňuje eliminovať a upevniť divergenciu svalov, ktorá zaisťuje úplné uzdravenie dieťaťa. Operácia trvá 40 - 60 minút. Deti sa prebudia na oddelení.

Čo robiť v pooperačnom období?

Niektoré kliniky praktizujú predčasné prepustenie pacientov s komplikovanými operáciami - druhý deň. Iní lekári považujú za potrebné dodržiavať najmenej 3-4 dni. Lehota sa predĺži, ak sa operácia vykonala podľa núdzových pokynov v prítomnosti orgánov so zníženou pohyblivosťou. Stehy sa odstránia 8. až 10. deň na detskej klinike.

Od druhého dňa sa odporúča trochu chodiť, hrať sa pri sedení. Šev je denne ošetrovaný brilantnou zelenou farbou a utesnený sterilnou tkaninou. Kúpanie v sprche je povolené iba po odstránení švov. Predtým je potrebné telo pacienta utrieť navlhčenou teplou utierkou a dieťa dvakrát denne umyť.

Potraviny v prvých dňoch sú iba tekuté: nízkotučný vývar z kuracieho mäsa, rýb, kaše na vode (ovsené vločky, varená ryža), zeleninové pyré. Kefír, jogurt, tvaroh, želé, vývar z ruží, slabý čaj sladený medom sú povolené. Na mesiac by ste sa mali zdržať vyprážaných jedál, sladkostí so smotanou.

Lekári odporúčajú dieťaťu počas rehabilitačného obdobia podávať multivitamíny s minerálmi, prípravkami vápnika. Zlepšujú pohodu, podporujú liečenie. Nosenie ortézy sa odporúča na 2 - 3 mesiace. Počas prvých 20 dní sú potrebné prísne obmedzenia cvičenia. Žiaci sú oslobodení od telesnej výchovy na obdobie od troch mesiacov do šiestich mesiacov.

prevencia

Vážna prevencia kýly, ako aj iných dedičných patológií, by sa mala začať v embryonálnom období, keď je telo nastávajúcej matky zodpovedné za to, aby plod poskytlo všetko potrebné na správnu stavbu tkanív a orgánov..

U dojčiat je dôležitá pravidelnosť kŕmenia, kvalita a včasnosť kŕmenia, výkon cvičení ležiacich na žalúdku, všetko, čo bráni zápche. Výkrik akýchkoľvek bolestivých príznakov je signálom k návšteve lekára, vytvárajú sa nebezpečné podmienky na zvyšovanie vnútrobrušného tlaku.

Pre staršie deti, nadmerné kŕmenie, priberanie na váhe, umožnenie rodičom jesť výrobky rýchleho občerstvenia, je nadmerné sladkosti nežiaduce. Užitočné športy, beh, plávanie. Skúsenosti s chirurgickým ošetrením kýly v detskom veku umožňujú rodičom odporučiť neodkladať prípravné obdobie. Správny prístup k chirurgickému zákroku pomáha predchádzať závažným komplikáciám a zabezpečuje zdravý fyzický vývoj dieťaťa.

Čo je kýla bielej línie brucha a ako ju liečiť

Čo to je

Biela línia brucha sa nazýva doska spojivového tkaniva (aponeuróza), ku ktorej sú svaly pripojené. Kýly tejto lokalizácie sú výčnelky vnútorných štruktúr cez praskliny v spojivovom tkanive.

Takéto formácie sa líšia v:

 • množstvo: jedno a viacnásobné;
 • lokalizácia: suprabilikálna, pupočná a pupočná;
 • veľkosť: malá alebo veľká;
 • štruktúra a obsah herniálneho výčnelku.

Najbežnejšie sú pupočníky, pretože na tomto mieste sú doštičky spojivového tkaniva menej odolné. Umbilická hernia nepatrí do tejto skupiny chorôb, pretože výstupok nevystupuje cez štrbiny aponeurózy, ale pupočníkovým krúžkom..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja vrodenej patológie je nedostatočný rozvoj aponeurózy a divergencia svalu rekta abdominis (diastáza). Získaná hernia sa vyskytuje v dôsledku:

 • pravidelná zápcha;
 • silný kašeľ akéhokoľvek pôvodu;
 • časté výkriky a plačúce dieťa;
 • dedičná predispozícia.

Pod vplyvom týchto faktorov sa doska spojivového tkaniva stáva tenšou a v jej štruktúre sa objavujú medzery, ktoré prispievajú k výskytu prietrží..

príznaky

Kýla sa tvorí v niekoľkých fázach. Najprv sa objaví mierny výčnelok. Táto formácia sa nazýva preperitoneálny lipóm. Ako progresívne formy sa tvorí herniálny vak, ktorého obsahom môže byť omentum alebo iné orgány gastrointestinálneho traktu. V záverečnej fáze je vak zreteľne viditeľný pri vyšetrení alebo skúšaní brucha.

U detí mladších ako 5 - 6 rokov sa najčastejšie diagnostikujú výčnelky zodpovedajúce štádiu 1. V budúcnosti existuje riziko závažných komplikácií, ktoré si vyžadujú pohotovostný chirurgický zákrok. Tie obsahujú:

 • úplná alebo čiastočná obštrukcia čreva;
 • narušenie vnútorných orgánov;
 • bolesť, šok atď..

V detstve najčastejšie chýbajú negatívne príznaky. V zriedkavých prípadoch dochádza k bolesti. Medzi príznaky porušenia prietrže patrí:

 • silná bolesť;
 • zhoršenie celkového zdravia;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • krv v stolici alebo nedostatok pohybu čriev.

Staršie deti sa môžu rozvíjať psychologické komplexy, ak kýla nemôže byť skrytá pod oblečením.

prehľad

Typicky sa takéto kýly detegujú počas fyzického vyšetrenia chirurga. V oblasti bielej čiary brucha je cítiť jeden alebo viac herniálnych výčnelkov s priemerom 1 až 12 cm, ktoré sú okrúhle alebo oválne. Ak sú štruktúry spojivového tkaniva napnuté, takéto útvary sa cítia jasnejšie, lekár preto môže požiadať dieťa, aby sa oprie o telo..

Z inštrumentálnych diagnostických metód sa používa ultrazvuk herniálneho výčnelku; potreba iných zobrazovacích nástrojov (CT alebo MRI) zvyčajne chýba. Štúdia pomáha potvrdiť diagnózu a pochopiť, ktoré anatomické štruktúry sa podieľajú na patologickom procese. Účelnosť inštrumentálnej diagnostiky sa posudzuje individuálne. Pri jasnom klinickom obraze to zvyčajne nie je potrebné.

Chirurgický zákrok

Liečba kýly bielej línie brucha sa vykonáva okamžite, do veku 5 až 6 rokov sa ich však snaží nedotknúť. Očakávaná taktika lekárov sa vysvetľuje pomerne jednoducho:

 • v tomto veku je riziko komplikácií takmer nulové;
 • chirurgický zákrok spočíva v použití anestézie, ktorá poškodzuje telo dieťaťa.

Ako liečiť patológiu, závisí od situácie. Na odstránenie prietrže sa uchýlili k nasledujúcim technikám:

 • plastická hmota s vlastnými tkanivami, ktorú lekári nazývajú úsek;
 • protetika so syntetickými materiálmi (netahací plast).

Ako konzervatívna liečba sa dieťaťu od prvého mesiaca života ponúka masáž a gymnastika, ktoré pomáhajú posilňovať prednú brušnú stenu. Plávanie sa odporúča v staršom veku..

Niektorí lekári tvrdia, že v detstve takéto kýly samy vymiznú. V praxi sa tak vždy nestane..

Ďalšie odporúčania pre rodičov

Nestojí za to dúfať, že u detí dôjde k samostatnému vymiznutiu kýly bielej línie brucha, pretože k tomu dochádza len zriedka. Malé deti musia byť chirurgovi ukázané raz za šesť mesiacov. Po 5 - 6 rokoch sa výstupok odstráni podľa plánu..

Aby sa predišlo komplikáciám alebo relapsom po operácii, rodičom sa odporúča:

 • uistite sa, že dieťa nemá zápchu;
 • liečte kašeľ včas;
 • porozprávajte sa so svojím lekárom o cvičení, ktoré vám zaškolí brušné svaly;
 • zakázať dieťaťu zdvíhať závažia.

Pri správnom prístupe k liečbe je prognóza priaznivá, existuje však pravdepodobnosť recidívy. Pri použití nezatiahnutých chirurgických techník sa to stáva oveľa menej často..

Ak sa dieťa neobáva, ponáhľajte sa s chirurgickým zákrokom. U dojčiat sa biela kýla brucha odstraňuje podľa svedectva alebo želania rodičov. Silná bolesť, slabá stolica, nevoľnosť a vracanie môžu naznačovať zhoršenie. V takýchto prípadoch je chirurgický zákrok vykonaný okamžite..

Zbohom návštevník!

Ďakujeme, že ste nás navštívili!

Aká je operácia odstránenia kýly bielej línie brucha u detí

Jedinou radikálnou liečbou je chirurgický zákrok na odstránenie prietrže bielej línie u detí. Pomocou neho môžete nielen odstrániť výčnelok, ale tiež obnoviť integritu aponeurózy použitím vlastných tkanív alebo špeciálnych syntetických materiálov pacienta..

Jedinou radikálnou liečbou je chirurgický zákrok na odstránenie prietrže bielej línie u detí.

Príčiny choroby

Kýla bielej línie brucha sa najčastejšie zaznamenáva u malých detí. Hlavnými príčinami patológie sú genetická predispozícia a slabé brušné svaly. V dôsledku toho sa vlákna fibrínu líšia a sú tenké..

Výskyt defektu je možný kvôli traumatickému poškodeniu brucha po chirurgických zákrokoch na brušných orgánoch..

Výkrik, silný kašeľ môžu vyvolať rozvoj patológie. Súčasne sa zvyšuje vnútro-brušný tlak, zvyšuje sa záťaž svalov a šliach brucha.

príznaky

Hlavnými príznakmi prietrže u dieťaťa sú výčnelky na prednej strane brucha, ktoré sa vyznačujú ostrou bolesťou a výskytom nepríjemných pocitov v epigastrickej oblasti. Defekt sa zvyšuje počas kričania, kašľa, pokusu, prejde nezávisle po zaujatí vodorovnej polohy.

Pri štipnutí sa bolesť stáva silnejšou, zosilňuje sa prehmataním. Existujú znaky podráždenia pobrušnice, nadúvania. Výstupok sa nedá vložiť do brušnej dutiny. V závažných prípadoch sa zvyšuje telesná teplota, nauzea a vracanie.

Hlavnými príznakmi kýly u dieťaťa sú výčnelok na prednej strane brucha.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Operácia odstránenia prietrže brucha pre dieťa sa vykonáva iba za prítomnosti priamych indikácií. Hlavné sú:

 • Chirurgický zákrok do 2 rokov. Uskutočňuje sa v prípade rýchleho progresie ochorenia a zvýšenia defektu veľkosti až na niekoľko centimetrov, čo vedie k fyzickému a psychickému nepohodliu.
 • Prevádzka do 5 rokov. Pri absencii pozitívneho účinku pri konzervatívnej liečbe prietrže.
 • Akýkoľvek vek. V prípade vydutia alebo iných komplikácií.

Gernioplasty

Problém je možné úplne odstrániť iba vďaka chirurgickému zákroku - hernioplastike. Laparoskopia sa vykonáva v celkovej anestézii a prostredníctvom niekoľkých punkcií brušnej steny sa zavedie špeciálne zariadenie..

Počas operácie je prietržný vak otvorený a jeho obsah je odstránený.

Okrem toho sa počas operácie eliminuje divergencia rekta abdominis, aby sa zabránilo výskytu výčnelkov..

Problém je možné úplne odstrániť iba vďaka chirurgickému zákroku - hernioplastike.

Po operácii pacient nevyžaduje ďalšiu anestéziu, pretože dochádza k minimálnemu poškodeniu tkaniva. Priemerná doba chirurgického zákroku je od 30 do 60 minút. Po 2-3 dňoch môže byť dieťa vzaté domov.

napätie

Pri rozťahovaní hernioplastiky sa defekt uzavrie pomocou vlastných tkanív pacienta v brušnej dutine a syntetických neabsorbovateľných švov (kabelku alebo katgut). Súčasne sú aponeurózové listy zošité vo forme duplikátu (na seba navrstvené)..

Hlavnou nevýhodou tohto spôsobu je vysoké riziko relapsu v dôsledku veľkého zaťaženia švov. To môže spôsobiť, že sa vybuchnú..

ľahká váha

Pri nepriepustnej hernioplastike sa používa rám z umelej siete. Materiál je rozložený po celom povrchu aponeurózy, vďaka čomu je rovnomerne rozložené zaťaženie na všetky kĺby.

Na nepretiahnutú hernioplastiku použite syntetický sieťový rám.

Existujú 3 spôsoby odstránenia poruchy:

 • mriežka je umiestnená nad aponeurózou;
 • mriežka je umiestnená medzi listy aponeurózy;
 • pletivo je uložené vo vnútri brušnej dutiny.

Špeciálny allomateriál nevedie k odmietnutiu tkaniva a rozvoju komplikácií. Vďaka nemu ľahko rastie spojivové tkanivo, takže k hojeniu pooperačnej rany dôjde v krátkom čase.

Indikáciami pre beznapäťovú hernioplastiku sú veľké prietrže v neskorom štádiu choroby, pretože je ťažké uzavrieť defekt vlastnými tkanivami. Táto metóda sa vyznačuje vysokou účinnosťou, pravdepodobnosť recidívy je 1%.

Následná starostlivosť

Obdobie zotavenia po operácii prietrže, ktorá sa nachádza na bielej línii, je od 1 do 6 týždňov v závislosti od metódy chirurgického zákroku, schopnosti tela regenerovať sa a od mnohých ďalších faktorov..

V prvých dňoch je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu dieťaťa, ak je to možné. Je to potrebné, aby sa zabránilo divergencii švov a urýchlilo sa hojenie..

Dieťa musí dodržiavať diétu, ktorej hlavným cieľom je zabezpečiť pravidelnú stolicu a predchádzať zápche. Jedálny lístok by mal obsahovať ovocné a zeleninové pyré, džúsy, výrobky z kyseliny mliečnej, obilniny, polievky atď..

prevencia

Aby sa predišlo vyčnievaniu bielej línie u dojčiat, rodičia by mali prijať preventívne opatrenia.

Aby ste to dosiahli, mali by ste sa pravidelne podrobovať vyšetreniu u pediatra, aby ste zabránili dlhodobému plaču u novorodenca, aby ste predišli nadmernému zaťaženiu brušných svalov..

Pravidelnosť stolice je potrebné starostlivo monitorovať, aby sa zabránilo častým pokusom.

Preto, ak je dieťa dojčené, matka by mala dodržiavať diétu a vyhnúť sa zápche.

Prevenciou prietrže u starších detí je pravidelné cvičenie. Pomôže to posilniť svaly prednej brušnej steny a kondenzovať aponeurózu, aby sa zabránilo jej divergencii..

recenzia

Catherine, 29 rokov, Tula

Kýla bielej línie brucha sa vyskytla u dieťaťa po 1,5 až 2 mesiacoch. Prvé známky vyčnievania sa objavili počas výkriku, keď syn trpel črevnými kolikami. Keďže vada sama zmizla, nevenoval som jej pozornosť.

Pri nasledujúcom stretnutí s detským lekárom bola nájdená prietrž. Niekoľko mesiacov ju sledovali, ale keď sa objavili problémy so stolicou, jej stav sa zhoršil. Kýla začala rýchlo postupovať, špeciálna bandáž a nabíjanie nepomohli.

Lekár poslal na chirurgické odstránenie. Bol som veľmi znepokojený, ale všetko šlo rýchlo. Po niekoľkých týždňoch bolo dieťa zdravé a aktívne..

Tamara, 36, Omsk

Takmer 5 rokov išlo k odstráneniu prietrže bielej línie brucha. Predtým sa pokúsili vyrovnať sa s problémom konzervatívnymi metódami, ale bezvýsledne. Napriek skutočnosti, že výčnelok sa nezvýšil, ale zostal na svojom mieste, existovalo možné porušenie.

Gernioplastika sa uskutočňovala pomocou špeciálnej sieťky, aby sa predišlo najmenšej pravdepodobnosti recidívy choroby. Uplynulo šesť mesiacov, v mieste vpichu na zavedenie laparoskopu, nezostali takmer žiadne stopy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo znamená fáza dekompenzácie?Cirhóza prebieha vo viacerých etapách a je veľmi dôležité nevynechať prvé príznaky patologického procesu.
Medziobratlová hernia bedrovej chrbtice nastane, keď je vláknité jadro medzistavcového disku vytláčané z vláknitého prstenca. Tkanivá zničeného disku vyvíjajú tlak na nervové zakončenie chrbtice a spôsobujú silnú bolesť.
Samomasáž s osteochondrózou krčnej chrbtice môže zlepšiť stav pacienta, zmierniť niektoré príznaky choroby a zabrániť vzniku komplikácií, ale malo by sa to robiť iba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a niekoľkokrát pod jeho kontrolou..