loader

Hlavná

Hlava

Liečba kýly bez chirurgického zákroku

Medzistavcová kýla je skutočnou pohromou našej doby, pretože jej trpí asi 70% obyvateľstva. K tejto patológii môže viesť množstvo okolností, vrátane zlej ekológie, zlého ľudského životného štýlu, zlej výživy atď. Okrem toho, že prietrž sa vyznačuje veľmi silnou bolesťou chrbtice, môže to viesť k úplnej imobilizácii pacienta..

Prečo sa vyskytuje prietrž?

Preto sa veľa ľudí pýta, či je možné vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku? Na zodpovedanie tejto otázky musíte určiť typ medzistavcovej prietrže, aké výsledky pacient očakáva atď..

Medzistavcová prietrž sa vyznačuje slzou v hornej časti disku, v dôsledku čoho vnútorný obsah preniká von vo forme želé podobného jadra..

Odpisovanie je narušené, čo vedie ku kontaktu stavcov. Dôsledkom toho je pomerne silná bolesť spôsobená kompresiou nervových zväzkov a koncov.

Okrem toho sa toto ochorenie môže vyvíjať na pozadí nasledujúcich faktorov:

 • Svalnaté pohyby tela, zákruty atď..
 • Vplyv veľkého zaťaženia na chrbticu. To platí nielen pre profesionálnych kulturistov alebo pracovníkov, ktorých úlohou je zdvíhať závažia, ale aj pre ľudí s nadváhou..
 • Nedodržanie určitých pravidiel pri vykonávaní súboru cvičení.
 • Sedavý spôsob života.
 • Nízky obsah prvkov v tele, ktoré tvoria chrupavku.
 • Nedostatočne vyvinuté svaly. To platí najmä pre svaly v blízkosti chrbtice..
 • Traumatické faktory.
 • skolióza.

Predtým sa predpokladalo, že táto choroba je charakteristická pre ľudí v zrelom veku, ako aj pre ľudí s určitými profesiami - vodiči, sťahovatelia atď. Prax však ukazuje, že prietrž sa často vyskytuje u ľudí, ktorí s týmito faktormi nemajú nič spoločné..

Aby ste pochopili, či je možné vyliečiť prietrž bez chirurgie, musíte určiť jej typ. Zdieľajú sa niektoré vlastnosti prietrže:

 • Prolabbing. Tento stav je prvým stupňom choroby, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním disku o niekoľko milimetrov. Štruktúra vláknitého kruhu nie je porušená, t.j. obsah disku zostane vo vnútri a nastane len mierne roztiahnutie. V tomto prípade nie je dôvod na chirurgický zákrok, preto lekári predpisujú konzervatívnu liečbu.
 • Výčnelok. Tento stav sa vyznačuje väčším vyčnievaním disku - asi 6 mm. Vláknitý prsteň zostáva stále nedotknutý, ale pacient už cíti dosť silnú bolesť, ktorá môže byť sprevádzaná znecitlivením rúk a nôh. Jedným z pravdepodobných dôsledkov tohto stavu je oddelená prietrž, ktorá sa vyznačuje prolapsom jadra do miechového kanála..
 • Výhrez. Táto fáza je charakterizovaná pretrhnutím prstencovej štruktúry, po ktorej vypadne vnútorné jadro. Nanešťastie môže byť bolesť tak neznesiteľná, že jediným východiskom zo situácie je práve operácia.

Ako vidíme, nie vždy je možné prekonať konzervatívnejšie metódy, takže včasná diagnostika môže tento problém vyriešiť..

Nechirurgické metódy liečby

Včasná identifikácia príznakov medzistavcovej prietrže významne zvyšuje šance na liečbu prietrže disku bez chirurgického zákroku. Musíte byť pripravení na skutočnosť, že obdobie liečby sa môže predĺžiť až o šesť mesiacov, takže jedným z hlavných kritérií úspechu je dodržiavanie lekárskych odporúčaní pacientom..

Konzervatívnejšia terapia je v tomto prípade samozrejme vhodnejšou možnosťou ako chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok však môže byť výsledkom niektorých komplikácií a dlhého rehabilitačného obdobia, ktoré mnohých pacientov desí.

Liečba kýly bez chirurgického zákroku však môže predstavovať určité riziko pre zdravie pacienta. Hovoríme o použitých liekoch, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť činnosť určitých vnútorných orgánov.

Faktom je, že lieky používané v terapii významne zvyšujú kyslosť, čo môže spôsobiť určité problémy ľuďom trpiacim chorobami gastrointestinálneho traktu..

Všeobecne povedané, lieková terapia pozostáva z niekoľkých fáz:

 • Odstránenie príčin, ktoré viedli k vývoju tejto patológie.
 • Symptómy ochorenia sa eliminujú, takže predpokladom takejto liečby je použitie liekov proti bolesti.
 • Pacientom sú predpísané lieky, ktoré posilňujú kostrovú sústavu. Lieky, ktoré obnovujú tkanivo chrupavky, sú tiež veľmi účinné..

Pomerne často sa používa blokáda novokainu, ktorá vám umožňuje odstrániť opuchy, zmierniť bolesť a tiež uvoľniť svalové tkanivo. Ďalej sa pacientovi predpisujú vitamíny rôznych skupín (A, C atď.), Ktoré majú regeneračný účinok.

Je dôležité pochopiť, že použitie samotných liekov túto chorobu úplne neodstráni. Integrovaný prístup k problému je veľmi dôležitý, preto spolu s užívaním liekov sú predpísané ďalšie postupy, o ktorých budeme hovoriť.

Manuálna terapia

Tento spôsob sa už dlho používa pri liečení širokého spektra chorôb. Táto terapia je už dlhú dobu spochybňovaná, ale v súčasnosti sa používa pomerne efektívne pri liečení chorôb a patológií súvisiacich s pohybovým aparátom..

Jedným z možných spôsobov je natiahnutie chrbtice. To vám umožní zbaviť sa kontaktu stavcov medzi sebou, čo spôsobuje bolesť pri tejto chorobe. Okrem toho je možné dosiahnuť zlepšenie prietoku krvi v problémovej oblasti, zníženie zápalového procesu, ako aj zvýšenie svalového tonusu..

Existuje niekoľko typov spinálnej trakcie:

 • Uschnúť. Postup sa vykonáva v špecializovaných strediskách. Pacient je položený na stôl, ktorý je možné umiestniť vertikálne alebo horizontálne.
 • Voda. Táto metóda je najšetrnejšia. Postup sa uskutočňuje v kúpeli s postupným pridávaním činidiel na váženie..

Masážne kurzy vedené chiropraktikmi sú tiež veľmi účinné. Procedúry sú vykonávané výhradne kvalifikovanými odborníkmi, aby sa nezhoršoval stav pacienta.

Manuálna terapia sa všeobecne vyznačuje týmito vlastnosťami:

 • Chiropraktik pomerne intenzívne pôsobí na chrbát. Masíruje plochu stavcov, kostí, kĺbov atď..
 • Dopad je pomerne silný, takže u pacienta sa môžu vyskytnúť mierne bolesti.
 • Hlavným cieľom takejto terapie je obnoviť fungovanie krvných ciev a nervov v postihnutej oblasti, ako aj zlepšiť pohyblivosť kĺbov.
 • Priebeh manuálnej terapie je približne 15 relácií. Je veľmi dôležité prestať medzi procedúrami do 2 až 3 dní.
 • Jeden postup môže trvať asi pol hodiny..

Je dôležité si uvedomiť, že takéto postupy nie sú vhodné pre každého človeka, preto je vhodnosť použitia tejto liečby určovať ošetrujúci lekár. V niektorých prípadoch je to úplne neúčinné. Konkrétne, ak je pacientovi diagnostikovaná sekvestrovaná kýla, t.j. jedna z najprísnejších podmienok. V takom prípade, ak je veľkosť sekvestrácie väčšia ako 1 cm, je potrebná neodkladná operácia.

reflexné

Tento typ terapie zahŕňa celý rad opatrení - akupunktúru, elektrický šok atď. Toto ošetrenie má relaxačný účinok a prispieva k obnoveniu regeneračného procesu..

Hirudotherapy

Nedávno sa objavili dôkazy o tom, že medzistavcová prietrž sa dá liečiť pijavicami lekárskymi. Cítia choré oblasti, preto na ne pôsobia bez toho, aby sa dotýkali zdravého tkaniva.

Je zrejmé, že použitie tohto postupu je vhodné iba v počiatočných štádiách prietrže, keď je jadro stále vnútri disku. Liečba pijavicami môže byť navyše vnímaná iba ako pomocná terapeutická metóda, ktorá sa používa v spojení s inými postupmi..

liečebný telocvik

Medzi metódy, ktoré vám umožňujú odstrániť medzistavcovú prietrž, môžeme rozlíšiť terapeutický postup nazývaný kinezioterapia. Jedným z hlavných cieľov tejto metódy je posilnenie svalov, čo je veľmi dôležité pri rôznych poraneniach chrbtice.

Ako ukazuje prax, odstránenie prietrže je extrémne opatrenie, keď konzervatívna liečba už bude úplne neúčinná. Ak je však choroba v počiatočnom štádiu, nie je potrebné uchýliť sa k chirurgickému zákroku bez vyskúšania všetkých dostupných spôsobov liečby..

Názor lekára na to je veľmi dôležitý, pretože nie vždy je možné použiť konzervatívnu liečbu. V niektorých prípadoch to môže byť iba strata času, čo môže viesť k významnému zhoršeniu stavu pacienta. Platí to najmä v prípadoch, keď je pacientovi diagnostikovaná sekvestrovaná prietrž, t.j. existuje riziko poranenia miechy. Takáto patológia sa vo väčšine prípadov dá liečiť iba chirurgicky..

Ak chcete vedieť, ako sa zbaviť prietrže bez chirurgického zákroku, môžete si pozrieť video na túto tému:

Odstránenie miechy

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže je nevyhnutným opatrením, ak nezostanú iné spôsoby, ako pomôcť pacientovi. Najčastejšie sa tým zbavuje chronickej osteochondrózy, ktorá sa pred kvalifikovanou liečbou nemala. Indikácia pre chirurgickú liečbu je diagnostikovaná odborníkom alebo radou neurochirurgov po komplexnom vyšetrení a pacient si musí byť vedomý svojej nevyhnutnosti, aby sa predišlo vážnym následkom až do zdravotného postihnutia..

Je to nebezpečné?

Po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže chrbtice pacient okamžite pociťuje zlepšenie, zníženie bolesti, pokrok v obnovení funkcie chrbtice, citlivosť, panvové orgány a pacient zostáva v nemocnici dlhšie ako týždeň. To všetko sú výhody, ktoré pacientovi umožňujú vyhnúť sa závažným patológiám, zdravotnému postihnutiu a návratu do normálneho života..

Operácia na kýlu chrbtice predstavuje okrem výhod aj riziká:

 • Akákoľvek operácia na odstránenie prietrže chrbtice predstavuje riziko, neexistuje stopercentná záruka úspechu;
 • Odstránenie prietrže chrbtice zmenšuje veľkosť chrupavky, čo zvyšuje zaťaženie najbližších stavcov;
 • Aj po najšetrnejšej operácii trvá rehabilitácia chrupavky značne dlho - od troch mesiacov do pol roka, počas tohto obdobia, sú pravdepodobné rôzne komplikácie.

Ak je chirurgická liečba medzistavcovej prietrže jedinou cestou von, neodmietajte ju. Každý chirurgický zákrok na chrbtici je touto možnosťou, keď sa vyberie najmenej nebezpečný z dvoch najhorších prípadov. Nemá zmysel zdržiavať operáciu, strata času môže viesť k nezvratnej strate zdravia. O tom, či je potrebná operácia, lekár rozhodne na základe dlhodobej analýzy stavu pacienta. Ak ďalšia liečba nepomôže, predpíšte chirurgický zákrok.

Druhy operácií

Existuje mnoho typov operácií na odstránenie prietrže chrbtice, takže neurochirurg môže podľa výsledkov vyšetrenia zvoliť najoptimálnejšiu metódu odstránenia prietrže. Šesť najbežnejších typov chirurgických zákrokov použitých na odstránenie herniovaného disku.

postdiskektomického

Táto metóda chirurgického zákroku sa v súčasnosti už nepovažuje za relevantnú, ale v zriedkavých prípadoch sa stále používa. Počas chirurgického zákroku sa uskutoční otvorený rez a odstráni sa poškodená medzistavcová platnička. Nevýhodou tejto metódy je dlhá doba rehabilitácie, vysoké riziko infekcie patogénnou mikroflórou a ďalšie komplikácie. Výhodou takejto operácie sú mimoriadne zriedkavé prípady opakovaného výskytu medzistavcovej prietrže.

Endoskopické odstránenie

Endoskopická intervertebrálna hernia sa vykonáva pomocou spinálneho endoskopu. Táto technika odstraňovania prietrže sa považuje za šetrnú, svaly a spojenia sa prakticky nepoškodia, riziko krvácania sa minimalizuje. S veľkým počtom výhod je potrebné poznamenať, že nie vo všetkých prípadoch vyčnievania je možný endoskopický zásah na odstránenie herniovaného disku. Nevýhody takejto operácie zahŕňajú vysokú pravdepodobnosť recidívy prietrže a silné bolesti hlavy pri nekvalifikovanom použití anestézie. Endoskopická intervertebrálna hernia je nákladná akcia.

Mikrochirurgické odstránenie

Mikrochirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže je najdokonalejšie, pretože je najmenej škodlivé, pretože okolité tkanivo sa pri odstránení prietrže prakticky nepoškodí. Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou najmodernejších nástrojov na mikroúrovni, čo umožňuje odstránenie medzistavcovej prietrže, zachovanie svalov a tkanív. Tieto operácie sú celkom úspešné, ale existuje riziko komplikácií spôsobených jazvovou komisurálnou epiduritídou.

Laminectonia

Počas chirurgického zákroku sa uskutoční laminektómia, ale odstráni sa iba malý zlomok oblúka disku. V pooperačnom období dochádza k rýchlej regenerácii tkanív. Chirurgia je šetrná, existuje však vysoké riziko komplikácií a sepsy.

Disková nukleoplastika

Disková nukleoplastika medzistavcovej prietrže patrí k najnovším nízkotraumatickým liečebným metódam. Pri odstraňovaní prietrže chrbtice pod dohľadom röntgenového lúča sa do poranenej medzistavcovej chrupavky vloží špeciálna ihla, ktorou sa vykonáva laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže, plazmy alebo akéhokoľvek iného žiarenia, pomocou ktorého sa zahreje tkanivo nachádzajúce sa vo vnútri disku a zníži sa výčnelok. Takáto technika okamžite zbavuje pacienta bolesti, hlavne bez komplikácií, ale tieto chirurgické ošetrenia majú pozitívny účinok iba vtedy, keď veľkosť prietrže nie je väčšia ako sedem milimetrov a nie je komplikovaná rastom osteofytov..

Laserové odstránenie

Odstránenie prietrže laserovým kotúčom sa používa ako nezávislá metóda a ako pomocný spôsob obnovy disku v prípade úplného odstránenia chrbtovej kýly. Laserová chirurgia pre medzistavcové prietrže sa týka menej traumatických metód liečby.

Ako dlho trvá operácia? V závislosti od spôsobu operácie sa hernia medzistavcového disku môže odstrániť v priebehu tridsiatich minút až dvoch hodín..

Ktorákoľvek z uvedených metód chirurgického zákroku má výhody aj nevýhody, pri výbere toho, ktorý spôsob operácie sa má použiť, je potrebné zohľadniť klinický obraz a finančný stav pacienta..

Možné komplikácie

V jednom koncepte, operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže, existuje veľké množstvo stresového potenciálu pre osobu, pretože nikto nemôže zaručiť úspešný výsledok operácie. Operácia odstránenia chrbtovej kýly chrbtice potenciálne obsahuje rôzne komplikácie. Sú rozdelené na komplikácie, ktoré sa objavujú počas operácie na odstránenie kýly chrbtice a komplikácie, ktoré sa vyskytujú v pooperačnom období..

Niektoré z nich vznikajú v procese chirurgického zákroku. Napríklad náhodné poškodenie nervov, ktoré môže viesť k parézii a ochrnutiu. Možno, že chirurg okamžite počas operácie odstráni medzistavcovú prietrž, uvidí problém, ktorý sa objavil, potom strávi jednu hodinu šitím, a ak si to nevšimne, potom bude pacient v budúcnosti trpieť silnými bolesťami hlavy..

Všeobecne existuje priama závislosť od nástrojov, chirurgickej metódy a kvalifikácie neurochirurga.

Možné komplikácie po operácii chrbtice sú nasledujúce:

 • Dočasné postihnutie;
 • Pravdepodobnosť recidívy;
 • Potreba konzervatívnej liečby a vyrovnanie primárnych príčin choroby.

Operácia kýly chrbtice v bedrovej oblasti neodstráni príčiny, ktoré ovplyvnili výskyt patológie. Kýlová chirurgia odstraňuje iba bolesť a obnovuje citlivosť pacienta.

Na konci operácie je pacientovi násilne predpísaná špecializovaná konzervatívna terapia, ktorej hlavnou úlohou je úplná rehabilitácia chrbtice, ako aj regulácia procesu metabolizmu v tele. Okrem farmakologických prípravkov je pacientovi predpísaný systém restoratívnych opatrení.

Rehabilitácia

Po dokončení operácie nie je prietrž prietrž, ale bude potrebná dlhá rehabilitácia pacienta:

 • Po dobu 48 hodín po ukončení chirurgického zákroku zabezpečte úplný odpočinok na lôžku;
 • Používajte špeciálny korzet;
 • Predtým, ako sa postavíte na nohy, počúvajte svoje telo, máte bolesti, závraty. Na začiatku počkajte niekoľko minút, než začnete pohyb;
 • Opatrne vstávajte z postele so chrbtom rovno. Posun hmotnosti tela na žalúdok a ramená. Chrbát nechajte v takej polohe, aby nedošlo k poškodeniu švu;
 • Vyhnite sa krútiacim pohybom tela;
 • Na zaistenie bezpečnej polohy tela získajte ortopedickú matraci;
 • Tri týždne po operácii sa vyhnite sedeniu;
 • Sprchovací kút sa smie používať tri dni po operácii, kúpeľ, o mesiac neskôr.

Aby sa predišlo recidíve ochorenia, je potrebné podstúpiť dlhý priebeh liekovej terapie, cvičenia a iných aktivít. Profesionálne vykonaná rehabilitácia posilňuje svaly tela a obnovuje funkčnosť chrbtice. Po dokončení operácie na odstránenie vertebrálnej prietrže si musíte pamätať, práca s ťažkými váhami a ťažká fyzická námaha sa neodporúčajú až do konca života.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Ako sa odstráni brušná prietrž (biela čiara), prečo sa objavuje a pooperačná regenerácia

Jednou z hlavných operácií v chirurgickej nemocnici je odstránenie prietrže brucha. Vykonáva sa naliehavo a plánovaným spôsobom..

Postup odstránenia prietrže brucha závisí od trvania choroby. Z dôvodu porušenia predpisov a ako včas pacient vyhľadal lekársku pomoc.

Operácia je vyčnievanie brušných orgánov cez diery, ktoré normálne neexistujú. Napríklad v pupočnej oblasti bielej línie brucha.

Druhy a príčiny výskytu

 • sklon k zápche;
 • deti alebo staroba;
 • porušenie anatomickej integrity prednej brušnej steny v dôsledku predtým prevedených operácií;
 • ťažká fyzická práca;
 • mužské pohlavie;
 • sklon k zvýšenej telesnej hmotnosti;
 • silné kašeľ alebo plač;
 • opakované zložité prirodzené narodenia;
 • zranenia.

Kýly bielej línie brucha sú vrodené a získané. Zriedka dosahujú priemer viac ako 10 cm, častejšie sa nachádzajú nad pupkom a zriedka sú porušované..

Klinický obraz sa prejavuje bolesťou v orgáne, ktorá padá do herniálneho vaku. Môže to byť omentum, slučky tenkého čreva, močový mechúr.

V prípade vniknutia do hernálnej brány črevných slučiek vznikajú nepríjemné pocity. Môže to byť pocit pálenia v slučkách čreva v hornej časti brucha. V detstve sa hernie bielej čiary prakticky nevyskytujú.

Metódy odstránenia

Operácia - hernioplastika sa môže vykonávať nasledujúcimi spôsobmi:

 • šitie defektu v bielej línii šnúrkou, uzlom v tvare U a inými druhmi švov;
 • plasty z vlastného tkaniva;
 • laparoskopická operácia.

Operácia sa najlepšie uskutoční podľa plánu bez čakania na komplikácie. Pre ktoré budete musieť vykonať pohotovostnú operáciu. Najlepšie je vykonať operáciu na špecializovaných klinikách na odstránenie kýly..

Príprava na operáciu zahŕňa nasledujúce testy:

 • klinický krvný test; všeobecná analýza moču;
 • krvná chémia;
 • koagulogram - analýza zrážanlivosti krvi a trvania krvácania;
 • stanovenie krvného typu a faktora Rh;
 • krv na Wassermanovu reakciu, HIV, hepatitída;
 • rentgén hrude;
 • ultrazvuková dopplerografia ciev dolných končatín;
 • v prípade diabetes mellitus je indikovaná konzultácia s endokrinológom;

Ak má pacient peptický vred žalúdka alebo dvanástnika, musí sa vykonať FGDS.

Ako sa vykonáva operácia - odstránenie prietrže brucha?

Ak je obsah herniálneho vaku predperitoneálny tuk, potom táto operácia zahŕňa aplikáciu stehu v tvare U. Najprv sa musíte uistiť, že iba brušný tuk je vo vnútri kýlovej brány a neexistujú žiadne črevné slučky.

Pri veľkých výčnelkoch sa odstráni prietrž bielo-bielej línie brucha. Operácia sa vykonáva laparoskopicky a zahŕňa inštaláciu oka v oblasti divergencie listov aponeurózy..

Sieť je implantovaná, keď nie je dostatok miestneho tkaniva na plastickú chirurgiu. Tiež, ak je spojivové tkanivo veľmi mäkké, uvoľnené, existuje riziko recidívy prietrže.

Výhody použitia pletiva počas operácie sú:

 1. Recidácia prietrže je prakticky vylúčená.
 2. Pooperačné obdobie je ľahšie, menšie bolesti v pooperačnej rane, pretože menšie lokálne napätie tkaniva v chirurgickej oblasti.
 3. Možnosť aktivovať pacienta skôr, obnoviť kvalitu života.
 4. Táto metóda významne znižuje trvanie operácie.
 5. Počas operácie sa používa podstatne menšie množstvo šijacieho materiálu, a preto sa znižuje riziko ligatúrnej fistuly..
 6. Sieťka rýchlo rastie s vláknitým tkanivom a kapilárami, neodtrháva sa, v budúcnosti sa nemusí odstraňovať..

Keď sa svaly rekta abdominis líšia od strany bielej línie, použije sa laparoskopia. To vám umožní, aby bol chirurgický zákrok menej traumatizovaný a pooperačné obdobie plynulejšie.

Odstránenie prietrže brucha laparoskopickou technikou vám umožní:

 • túto operáciu vykonajte u starších pacientov
 • alebo pacienti trpiaci závažnou sprievodnou somatickou patológiou.

Laparoskopia je žiaduca, ak existuje podozrenie, že obsah hernálneho vaku je naplnený črevnými slučkami a prietrž by sa mal z brušnej dutiny zrevidovať..

Charakteristiky chirurgickej liečby pooperačných hernií je potreba prideliť hernálny vak z adhézií vytvorených od predchádzajúcej operácie.

V tejto situácii dáva laparoskopia tiež dobrý účinok, pretože môže významne znížiť riziko vzniku vnútroperatívnych komplikácií. Presnejšia operácia sa vykonáva, menej traumy tkanív, krvácanie. Čím nižšie je riziko hnisania a recidívy prietrže.

Pooperačné zotavenie

V pooperačnom období je nevyhnutná včasná aktivácia obväzu. Je to potrebné, aby sa zabránilo vzniku takého nebezpečného typu komplikácií, ako je hypostatická pneumónia..

Funkcie pooperačného obdobia závisia od toho, v akom štádiu choroby sa operácia vykonala. Či porušenie chirurgických zákrokov predchádzalo chirurgickému zákroku a aké sú sprievodné somatické choroby.

Je nevyhnutne nutné nosiť obväz.

V nekomplikovanom priebehu pooperačného obdobia je pobyt v nemocnici 1 deň po operácii.

Účelom použitia pooperačnej bandáže je:

 • zníženie bolesti;
 • zníženie pravdepodobnosti rozvoja opakujúcich sa prietrží po operácii;
 • bandáž chráni pred infekciami, podráždením pokožky, podporuje najrýchlejšie zotavenie motorickej aktivity.

Po obnovení črevnej motility sa strava postupne rozširuje, jedlo je povolené. Medzi výživové prvky patrí konzumácia zdravých potravín. Potraviny bohaté na vlákninu, na prevenciu zápchy, chorôb iných orgánov gastrointestinálneho traktu.

Rehabilitácia po odstránení kýly je jednoduchšia, ak sa chirurgický zákrok vykonal laparoskopicky. Pri tejto technike nedochádza k veľkým traumatickým rezom a bolesť po operácii je menej výrazná.

Proces rehabilitácie zahŕňa kontrolu nasledujúcich hlavných parametrov:

 1. Zmena teploty 2-krát denne ráno a večer.
 2. Obväzy pred odstránením stehov a kontrolou pooperačnej rany. Švy sa odstránia 7 až 10 dní po operácii.
 3. Odmietnutie viesť motorové vozidlo v nasledujúcich 2 dňoch po operácii, pretože anestetiká používané na anestéziu znižujú pozornosť a schopnosť viesť vozidlo.
 4. Ak sa osoba zaoberá duševnou prácou, potom je možné sa do nej vrátiť niekoľko dní po operácii.
 5. Počas fyzickej práce bude potrebná rehabilitácia niekoľko týždňov po operácii, ktorá bude zahŕňať cvičebnú terapiu, masáže.

Možné komplikácie

V pooperačnom období sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

V prípade včasnej operácie, splnenia lekárskych predpisov, dodržiavania diéty a fyzickej aktivity bude pravdepodobnosť komplikácií minimálna..

Ak sa v strede brucha objavia sťažnosti na nepohodlie a nepohodlie, je potrebné:

 • navštíviť lekára;
 • robiť krvné testy;
 • vykonať brušný ultrazvuk.

Včasná diagnostika a liečba vám umožnia vykonať operáciu načas, eliminovať možnosť komplikácií a relapsov.

Ďalšie podrobnosti o tejto operácii nájdete z prevodu Elena Malysheva.

Je liečba prietrže možná bez chirurgického zákroku?

O tom, či je možné liečiť kýlu bez chirurgického zákroku, si myslia všetci, ktorí sa stretli s týmto problémom. Budeme o tom hovoriť aj so čitateľmi krásnej a úspešnej webovej stránky.

Prečo mnohí rozhodujú o operácii?

Ak sa pomocou MRI zistí veľká hernia, lekári navrhujú naliehavý chirurgický zákrok a presvedčia pacienta, že je to optimálne riešenie problému, inak „nebudete chodiť“ a „nebudete schopní kontrolovať močenie a vyprázdňovanie“..

Prinajmenšom tieto argumenty v tej dobe ma vystrašili a tých, ktorí sa so mnou liečili na oddelení po discektómii - toto je názov operácie na odstránenie medzistavcových prietrží.

Ale veľmi často to je nedostatok úplných informácií o iných metódach liečby, ktorý ľudí privádza k rozhodujúcemu kroku.

Mal som odstránenú medzistavcovú prietrž. Súhlasil by som s tým, keby som vedel o alternatívnych metódach liečby spinálnej prietrže bez chirurgického zákroku? Teraz je ťažké odpovedať.

Podľa môjho názoru boli presvedčivé argumenty o správnosti rozhodnutia tieto:

 • Moja bedrová medzistavcová prietrž bola 7 mm.
 • Zovrela nervový koreň a bolesť nezmizla dlhšie ako 2 mesiace.
 • Blokáda a protizápalové lieky mi vôbec nepomohli..
 • Už som necítil nohu a nemohol som sa pohybovať bez pomoci.
 • Keď neurológ skúmal nohu ihlou, vôbec som necítil bolesť.
 • Navyše, prevádzka a liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku stála veľa peňazí. Mal som prostriedky na výber jednej veci. Nevedel som s istotou, či je možné zbaviť sa vertebrálnych hernií bez chirurgického zákroku pomocou alternatívnych metód, ale bol som si istý pozitívnym výsledkom mikrodisektómie - bolo niekoľko priateľov, ktorí úspešne odstránili prietrž.
 • Okrem toho bolo pre mňa v tom čase prvoradé zmiernenie bolesti a po operácii tento symptóm zmizol okamžite, zatiaľ čo pri iných metódach to trvalo čas - niekoľko sedení.

Pozrime sa s vami, čo dnes ponúkajú, aby ste sa zbavili tohto ochorenia, s výnimkou chirurgického zákroku?

Konzervatívne zaobchádzanie

Nezastavíme sa, ktoré lieky sú predpísané na liečbu kýly chrbtice, pretože to by mal robiť iba neuropatológ, ale len hovoriť o tom, čo môže a malo by byť doplnené konzervatívnou liečbou drogami:

 • Fyzioterapia pri liečbe hernie disku bez chirurgického zákroku je veľmi užitočným postupom. Precvičuje sa UHF, magnetoterapia, elektroforéza s kyselinou nikotínovou a iná fyzioterapia.
 • Dôležitou súčasťou opravy prietrže sú spinálne protahovacie cvičenia. Špeciálne komplexy pomôžu znížiť kompresiu disku. Cvičenia predpisuje inštruktor cvičebnej terapie vzhľadom na priebeh choroby.
 • Pri herniovanom disku sa tiež odporúča nosiť svalnatý tvrdý korzet (pás) 2-3 krát týždenne, ktorý odstráni zaťaženie poškodeného disku. Tento pás sa musí nosiť aj pri fyzickej práci..
 • Masáž herniou sa však neodporúča vo fáze jej zhoršenia. Natiahnutú nohu môžete natiahnuť, vyvíjať chodidlo, ale masáž chrbta s prietržou môže mať nežiaduce následky..

Manuálna terapia

Mnoho ľudí považuje manuálnu terapiu za veľmi účinnú pri liečbe vertebrálnej hernie bez chirurgického zákroku, najmä pri pozorovaní vytesnenia stavcov. Manuálny pracovník (nie masážny terapeut!) Ruky umiestni kolesá na miesto - nastaví ich. Po relácii sa uvoľní svalový spazmus, zníži sa tlak na disk, obnoví sa krvné zásobenie v miechových segmentoch.

Je však vždy indikovaná manuálna terapia herniation disku?

 • Ak sa okrem medzistavcovej hernie nájdu osteofyty - pozoruje sa rast kostí a zmeny v pohyblivosti stavcov, potom je manuálna terapia zbytočná..
 • Ak je choroba v akútnom štádiu, manuálna terapia je kontraindikovaná. To znamená, že pri akútnej bolesti sa neodporúča kontaktovať príručku.
 • Nie každý chiropraktik bude schopný „vytlačiť“ výstupok veľkých rozmerov späť na disk, takže pri prietrži väčšej ako 9 - 10 mm sa manuálna terapia považuje za neúčinnú metódu. Aj keď existujú pozitívne recenzie na liečbu miechy bez chirurgického zákroku pomocou ručnej terapie, ktoré opisujú, ako sa po liečbe znížili aj veľké výčnelky..

Tu je krátky tip, ktorý čitateľom sympaty.net povie jednoduchý spôsob, ako predchádzať medzistavcovej prietrži:

 • Raz mi manuálny špecialista poradil veľmi jednoduchú a účinnú metódu prevencie herniovaných diskov. Okamžite po prebudení a vstaní z postele je potrebné skočiť 40-krát dvoma nohami a pristáť na celej nohe. Disky zostanú vždy mobilné a elastické a žiadna hernia nie je hrozná. igor.

Trakcia (chrbtová trakcia)

Základom mnohých moderných metód liečby kýly bez chirurgického zákroku je trakcia miechy. Obrazne povedané, podstata postupu je takáto: stavce sa pohybujú od seba - tlak sa znižuje - opuch sa znižuje - prietrž sa znižuje - nervový koreň je uvoľnený - bolesť ustupuje.

Tento spôsob liečby však vyvoláva medzi lekármi kontroverziu a neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, kedy je možné takto liečiť herniovaný disk.?

Trakcia chrbtice sa môže vykonávať vo zvislej polohe (pod váhou vlastnej hmotnosti) av horizontálnej polohe (pomocou rôznych zariadení). Trakciu je možné vykonávať aj vo vode: často na klinikách a sanatóriách cvičia trakciu v kúpeľoch - trakčná liečba. Recenzie miechy sú veľmi časté:

 • Moja recenzia je pre tých, ktorí majú prietrž chrbtice - liečba bez chirurgického zákroku je možná! Urobil som kapucňu v bazéne. Z boku to vyzerá ako stredoveké mučenie. Ste zavesení vzpriamene za „putá“ na krku do vody. Chrbtica sa rozširuje vďaka vašej vlastnej váhe. Vykonávajú tiež váženie. Hmotnosti sa pozastavia postupne. Počas procedúry by nemal byť nikto v bazéne. Akýkoľvek pohyb vody predstavuje ďalšie bremeno. Mnohí oceňujú túto metódu na odstránenie prietrže. Larisa
 • Ste fixovaní korzetmi (opasky) a postupne ste spustení do kúpeľa s kyslíkom. Ľahko dýcha. Opasky, pomocou ktorých sa trochu pripnú. Ale pod vodou nemôžete ani počuť, že vás ťahajú. Po zákroku nemôžete chodiť a sedieť asi hodinu. mila
 • Zdalo sa mi, že ma roztrhnú ako červ, ale výsledok rozšírenia sa mi páčil - špeciálna technika na liečbu medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku. miláčik
 • Absolvoval som trakciu za sucha. Najprv si masážou zahrejuli chrbát. Potom boli umiestnené na špeciálny gauč (trakčný stôl). Pred tým si nasadili špeciálny pás, ktorý je pripevnený háčikmi k páčkam na posteli. Ruky sú pevne uchytené v predlaktí. Pre nohy telo pomaly klesá. S kýlou v bedrovej oblasti som sa veľmi choval. Po 15 sedeniach klesla. kate
 • Bolí ma chrbát po trakcii. Táto metóda mi nevyhovovala, cítil som sa horšie, aj keď som vydržal 3 sedenia. Dokonca mi začali zavesiť bremeno, aby bolo ťažšie. Po sťažnostiach bol postup zrušený. Yulia

Bubnovského technika (kinezioterapia)

Princíp práce Bubnovského, ktorý vo veľkej miere praktizuje liečbu vertebrálnych hernií bez chirurgického zákroku: „Ten človek je lenivý a slabý! Potrebujeme, aby svaly fungovali! “

Hlavným zameraním tejto techniky je pohyb, dôraz na všetky druhy simulátorov, ktoré napínajú svaly a nútia ich pracovať. Po triede sa chrbtica uvoľňuje, zlepšuje sa prekrvenie..

Pravidelné cvičenie na týchto zariadeniach zmierňuje opuchy a bolesť chrbta zmizne..

Bubnovsky tiež vyvinul komplex, ktorý je možné hrať doma. To všetko je opísané v jeho mnohých knihách, z ktorých jedna je „Miechová prietrž nie je veta“. Tento spôsob liečby kýly bez chirurgického zákroku však nie je vhodný pre všetkých:

 • Cvičil som 5 dní na simulátoroch v centre Bubnovského. S loptou a závažiami. Každý sa snažil roztiahnuť moje svaly. Raz v noci som nemohol spať kvôli silnej bolesti a ráno som prestal chodiť. O deň neskôr ma operovali. Mnohí samozrejme ošetrujú herniu bez chirurgického zákroku podľa Bubnovského, ale s najväčšou pravdepodobnosťou, ak nedôjde k zhoršeniu choroby. Ak máte bolesti, je najlepšie nerobiť to. A pokiaľ ide o prevenciu prietrže chrbtice - vynikajúci systém. Nikolay

A niekoľko ďalších techník

V jednom článku nie je možné podrobne rozprávať o všetkých metódach, ako sa zbaviť prietrže bez chirurgického zákroku, preto ponúkame stručný prehľad niekoľkých ďalších metód..

akupunktúra

V niektorých bodoch tela, ktoré odborník pozná, sa vkladajú ihly. Opuch sa odstráni, zovretie nervového koreňa sa zníži a bolesť sa zmierni. Táto metóda nie je vždy účinná pri liečbe kýly chrbtice v pokročilom štádiu, ale môžete zmierniť bolesť počas exacerbácií ihlami. To znamená, že sympaty.net nemôže odporučiť túto metódu liečby ako alternatívu k chirurgickému zákroku. Ale veľa ľudí, ktorí majú hernie, praktikuje doma aplikátory ihiel..

Hirudotherapy

Jednou z metód, ako sa zbaviť prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku, je hirudoterapia alebo jednoducho povedané liečba pijavicami. Injektujú účinné zložky do prietrže, ktorá rozpúšťa výstupok. Tým sa zníži malá prietrž.

Plazmové ošetrenie

Málo sa dozvedelo o liečbe plazmovej kýly, novej techniky na zbavenie sa prietrže bez chirurgického zákroku. Procedúra sa vykonáva ambulantne. Pomocou tenkej elektródy, ktorá sa vkladá do oblasti prietrže, plazma v chrupavke vyhorí miesto, kde sa nachádza výčnelok. Plazmové ošetrenie je bezbolestné, človek sa toho dňa vráti domov.

Kýla sušenie

V súčasnej dobe je liek Karipazim na liečbu stavcovej kýly veľmi populárny. Zavádza sa elektroforézou a vyschne vysunutie. Existujú pozitívne recenzie na tento liek. Existujú však varovania, že je ťažké si ich kúpiť, nie je falošná.

Vákuová dekompresia

Táto technika je účinnejšia pri liečbe vysídlených diskov, ale má aj ďalší účinok „zasunutia“ malej medziobratlovej kýly. Vákuum prispieva k šetrnému šíreniu stlačených diskov, tekutina vstupuje do vytvoreného priestoru, ktorý začína dodávať disk a obnovuje svoje objemy.

Homeosiniatria

Prostredníctvom špeciálnych ihiel sa do medzistavcovej prietrže injikuje homeopatický prípravok, ktorý zmierňuje hlavné príznaky kýly chrbtice: opuch, kŕč, bolesť.

Namiesto záveru

Existujú aj iné metódy, ktoré liečia prietrž bez operácie. Ako však povedal jeden lekár, pri akútnej bolesti spôsobenej prietržou sa pacient začína ponáhľať z jedného extrému do druhého - hľadá lepšie spôsoby, ako vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku? Akútna bolesť však postupne ustupuje sama v priebehu 3 mesiacov. Nie je potrebné liečiť malú prietrž.

Čo robí pacient za 3 mesiace? Zaobchádza s prietržom natiahnutím - nepomáha, leží na ihlach - nepracuje, cvičebné stroje - má nulový efekt. A potom ide k liečiteľovi a - hľa, aj hľa! - burina uložená z herniovaného disku. Nie! Uplynul len čas.

Koneckonců, chôdza pri hľadaní lepšej metódy liečby prietrže bez chirurgického zákroku by mohla začať v opačnom poradí od liečiteľky a potom by pomohla trakcia chrbtice..

Je lepšie liečiť kýlu skôr, ako sa objaví! Sledujte svoje zdravie, vykonávajte špeciálne cvičenia na chrbticu a nepotrebujete žiadne operácie.

Ako liečiť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku

Ako liečiť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku. Ľudové lieky a bylinné liečby. Liečba kýly doma

Prečítajte si naše odborné poradenstvo

S pupočnou kýlou je možné vidieť výstupok na tele v pupku. Je zreteľnejší vo zvislej polohe ako pri ležaní. Mimo pupka, časti omentum, črevá sa rozširujú, menej často, močový mechúr. Keď sa pokúsite „odstrániť“, nastane bolesť chrbta orgánov. Okrem toho sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky:

 • sčervenenie alebo zafarbenie kože okolo pupka;
 • bolesť v pupočnej oblasti s napätím brušných svalov - smiech, kašeľ, vzpieranie;
 • nevoľnosť, tráviace ťažkosti, zápcha.

Pri zvládaní týchto príznakov sa vykonáva podrobnejšie vyšetrenie brušnej dutiny. Pomáha presne zvážiť typ a umiestnenie orgánov, posúdiť mieru ich premiestnenia a riziko porušenia. V závislosti od výsledkov sa rozhoduje o tom, ako vyliečiť pupočníkovú prietrž a či je možný chirurgický zákrok. Stav brušnej dutiny sa skúma pomocou:

 • Ultrazvuk ležiaci;
 • herniografia (vyšetrenie kontrastnou látkou);
 • FGDS;
 • Počítačová tomografia.

Na oslabenie brušnej steny predisponujú znaky ľudskej ústavy. Herniový výbežok sa často pozoruje u tehotných žien alebo žien po pôrode, a to najmä pri nosení niekoľkých detí v rade. Maternica pritláča orgány, spôsobuje ich vytesnenie a počas pôrodu zvyšuje vnútrobrušný tlak.

Nemenej častým dôvodom je ťažká fyzická práca, profesionálne športy s nerovnomerným zaťažením rôznych svalových skupín. Nečinnosť a nadváha tiež vedú k výskytu prietrží. Nazývajú sa menej bežné, ale najbežnejšie príčiny:

 • chronický kašeľ;
 • následky traumy, operácie;
 • vrodená slabosť svalov a tkanív;
 • častá zápcha, plynatosť;
 • rýchle chudnutie;
 • hromadenie tekutín v bruchu.

Pod vplyvom jedného alebo viacerých faktorov sa zvyšuje tlak v brušnej dutine a oslabené svaly už nedokážu udržať vnútorné orgány v pobrušnici. Ako sa lieči pupočná kýla - lekár rozhoduje v závislosti od príčiny patológie a jej príznakov. Nezávislé pokusy liečiť sa doma, korigovať prietrž, sú nebezpečné a vedú k komplikáciám.

Stáva sa však, že operácia je pre pacienta kontraindikovaná. Potom sa musíte uchýliť k iným metódam liečby, ktoré zlepšujú stav pacientov s pupočnou kýlou. Ale u lekára musíte sledovať stav tela.

Liečba pupočnej kýly bez chirurgického zákroku (konzervatívne metódy) je možná iba s jej malými rozmermi a prvými príznakmi vzhľadu. Existuje veľa ľudových metód, ako sa zbaviť pupočnej kýly, ale najčastejšie nedávajú 100% účinok. Výčnelok veľkého herniálneho vaku je život ohrozujúci a môže kedykoľvek viesť k obštrukcii čriev, nekróze tkanív, silnej bolesti. Operácia je potom nevyhnutná.

Chirurgia v celkovej anestézii predstavuje vždy zdravotné riziko. Ak je samotný výčnelok malý, je lepšie odložiť operáciu v nasledujúcich prípadoch:

 • obdobie tehotenstva a laktácie u žien;
 • pokročilý vek (u ľudí od 70 rokov);
 • prítomnosť akútnych infekčných chorôb.
 • Liečba prietrže pri chirurgii môže byť pri súčasných závažných ochoreniach nebezpečná:
 • cirhóza pečene;
 • diabetes;
 • zlá koagulácia krvi;
 • zlyhanie obličiek;
 • srdcovo-cievne ochorenia.

Ale ani také choroby často nemusia byť obmedzeniami v chirurgickej liečbe pupočného prstenca na dobrej špecializovanej klinike.

Pomocou konzervatívnej liečby je zbavenie sa choroby úplne ťažké. Tieto metódy môžu vyliečiť chorobu u detí a dospelým pacientom pomáhajú len predchádzať zväčšovaniu prietrže a jej porušovaniu..

Najčastejšie sa na liečbu pupočnej kýly u dospelých bez chirurgického zákroku používajú špeciálne obväzy alebo kompresné odevy. Okrem nich môže lekár odporučiť mierne cvičenie na posilnenie pobrušnice. Kompresie pomôžu zmierniť nepohodlie pupka.

Náplasť je hlavne liečbou kýly u detí, ale niekedy sa používa aj pre dospelých pacientov. Princíp jeho účinku je podobný obväzu - náplasť udržuje výčnelok vo vnútri a pomáha zmenšiť prietrž. Pri nosení by ste však mali dávať pozor, aby ste nedráždili alebo nedostali infekciu pod náplasť. Neodporúča sa nosiť ho nepretržite, pravidelne sa oplatí ošetrovať jódom alebo iným antiseptikom.

Pod náplasť môžete vložiť obklad gáforového oleja. Roztopí sa vo vodnom kúpeli, potom sa ochladí a zo stuženého oleja sa vytvorí guľa. Pupok je namazaný gáforovým olejom a potom sa na niekoľko hodín aplikuje zaseknutá guľa. Väčšina pacientov uvádza pozitívny účinok po zákroku a zníženie nepohodlia.

Ľudia tiež poznajú spôsoby liečby obkladmi z pečenej cibule alebo ovsených vločiek v peci. To a ďalšie sa aplikuje na pupok na pár hodín denne. Na vrch môžete zabaliť šatku. Kompresia prináša úľavu vďaka miernemu účinku tepla a zlepšenému krvnému obehu v pupku. Pri liečbe pupočnej kýly u dospelých bez chirurgického zákroku je skutočne dôležité zabrániť nekróze tkanív. Rovnaký účinok sa dosiahne:

 • vrece zohriatej soli priviazané k pupku, ktoré dlho nevychladne;
 • obklad červenej hliny zmiešaný s teplou vodou;
 • handru navlhčenú tinktúrou z dubovej kôry;
 • med komprimovať, jód, maslo, propolis môžu byť pridané k tomu.

Je možné vyliečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku?

odporúčanie:

„Máte herniovaný disk,“ táto diagnóza je pre mnoho ľudí veľmi desivá. Predstavivosť okamžite maľuje obrázok pomocou operačného stola a anestézie. Pacient sa začína duševne pripravovať na komplexný chirurgický zákrok a na dlhé zotavovacie obdobie.

V skutočnosti nie je všetko také strašidelné. Vo väčšine prípadov všetky príznaky zmiznú samy o sebe, môžu byť zvládnuté bez chirurgického zákroku. Napríklad prejavy radikulitídy úplne vymiznú alebo sa stanú oveľa slabšími v priebehu niekoľkých týždňov u 9 z 10 pacientov. V roku 2010 boli zverejnené výsledky štúdie, počas ktorej lekári pozorovali 37 pacientov s veľkými medziobratlovými kýlami. V 83% z nich príznaky úplne vymizli. Potrebovali iba štyri chirurgické zákroky.

Chirurgická liečba nie je potrebná pre všetkých ľudí, ktorí našli miechovú prietrž. Existujú jasné indikácie pre chirurgický zákrok.

Kedy pracovať?

Podľa všeobecne akceptovaného prístupu sa symptómy medzistavcových prietrží dajú kontrolovať konzervatívnymi metódami počas 6 až 12 týždňov. Ak sa stav pacienta počas tejto doby nezlepší, pravdepodobne bude potrebná chirurgická liečba..

Otázka potreby chirurgického zákroku sa môže vyskytnúť v týchto prípadoch:

 • Ak sa človek obáva veľmi silných bolestí, ktoré sotva môžu stáť, chodiť, robiť obvyklé veci.
 • Neurologické poruchy rastú: slabosť v určitých svalových skupinách (napríklad na nohách), zhoršená citlivosť (znížená citlivosť, ktorá môže byť sprevádzaná nepríjemným pocitom mravčenia, akoby sa na koži plazili „husacie hrbole“)..
 • Porušenie kontroly funkcie čriev, močový mechúr. Môže sa to vyskytnúť napríklad vo forme inkontinencie moču alebo retencie moču.

Konzervatívne metódy liečby kýly chrbtice

Pomocou jednoduchých domácich opatrení je možné mierne zmierniť hlavný príznak medzistavcových prietrží - bolesť. V prvých 48 hodinách sa odporúča na boľavé miesto aplikovať studené obklady - napríklad ľadový obklad alebo uterák navlhčený studenou vodou. Pomôže to zmierniť zápal a svalové kŕče. Naopak, po 48 hodinách musíte použiť teplo, aby ste znížili bolestivé svalové kŕče. Môže to byť vyhrievacia podložka, kompresná nádoba alebo vírivka. Niektorým pomáha striedanie tepla a chladu.

Posteľ je užitočná po dobu 2-3 dní. Netrvá to dlhšie, pretože to povedie k stuhnutosti svalov a zvýšenej bolesti. Potrebujete vstávať, robiť domáce práce, pravidelne sa uvoľňovať. Iba intenzívna fyzická aktivita a zdvíhanie hmotnosti sú kontraindikované..

lieky

V prípade bolesti pri medzistavcových prietrhoch pomáhajú lieky zo skupiny NSAID - nesteroidné protizápalové lieky. Najčastejšie je mnohým ibuprofénom alebo naproxénom dobre známy. Tieto lieky sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu a nachádzajú sa v mnohých lekárňach na domácom lekárstve, ale je lepšie sa poradiť s lekárom skôr, ako ich užijete..

Okrem liekov proti bolesti sú niekedy predpisované svalové relaxanciá - tieto lieky pomáhajú uvoľňovať spazmodické svaly. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť epidurálne injekcie glukokortikosteroidov - zavedenie liekov do priestoru okolo miechy..

Klinika Medicine 24/7 využíva najmodernejšie metódy liečby spinálnej prietrže bez chirurgického zákroku. Okrem liekovej terapie používame všetky dostupné možnosti, ako sú terapeutické cvičenia, masáže, fyzioterapia. Navštívte našich skúsených konzultantov a získajte individuálny liečebný program..

Postarajte sa o seba a zaregistrujte sa ešte dnes na konzultáciu

masáž

Terapeutická masáž s kýlou chrbtice pomáha vyrovnať sa s príznakmi choroby a zlepšuje stav pacienta v dôsledku niektorých terapeutických účinkov:

 • Posilnenie prietoku krvi, zlepšenie odtoku lymfy, zníženie opuchu v problémovej oblasti. Vďaka týmto účinkom sa zvyšuje prísun živín do tkanív a aktivujú sa regeneračné procesy.
 • Znížené napätie svalov. To vedie k zníženiu kompresie nervov. Bolesť ustupuje, zlepšuje sa celkové zdravie, normalizuje sa spánok.
 • Izolácia biologicky aktívnych látok v tkanivách, ktoré stimulujú metabolické procesy a regeneráciu.
 • Produkcia endorfínov - prírodných hormónov, ktoré pomáhajú normalizovať psychoemocionálny stav, vyrovnať sa s depresiou, úzkosťou, má analgetický účinok a urýchľuje regeneráciu..

Okrem klasickej terapeutickej masáže, prietrže pri medzistavcových platničkách, pomáha švédska masáž, ktorá poskytuje dlhé klzné a hnetiace pohyby, terapiu, japonskú akupresúru shiatsu.

Pri úľave od príznakov môže byť užitočná aj osteopatia a ďalšie mäkké manuálne techniky..

fyzioterapia

Gymnastický komplex pre prietrž bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice by mal zvoliť lekár. Je potrebné zohľadniť závažnosť príznakov, celkový zdravotný stav pacienta. Cvičenia sa začínajú vykonávať, keď akútna bolesť ustupuje, dávky sú prísne dávkované, intenzita sa postupne zvyšuje. Axiálne zaťaženie chrbtice, ostré, nadmerne silné pohyby sú neprijateľné.

Cvičebná terapia prietrže lumbálnej chrbtice sa vykonáva v polohe na chrbte - zdvíhanie, ohýbanie, únosy nôh; stojace - hojdačky, zákruty a naklonenia tela.

Cvičenia na krčnú prietrž chrbtice zahŕňajú najmä zákruty a naklápanie hlavy, rôzne pohyby svalov skupiny pásov.

Fyzikálna terapia pomáha odstraňovať svalové kŕče a posilňuje svalový korzet, ktorý normálne podporuje bedrový stĺp.

Zanechajte svoje telefónne číslo

Mal by som nosiť ortopedické korzety a goliere?

Podporné ortopedické pomôcky môžu byť užitočné, nemali by sa však zneužívať, ako je napríklad lôžko. Shants golier a korzet chrbtice s prietržom v bedrovej oblasti pomáhajú fixovať chrbticu, znižujú bolesť. Zároveň však svaly nefungujú, sú dokonca slabšie. tento stav sa môže len zhoršiť. Preto by sa tieto ortopedické pomôcky mali používať iba na krátky čas a iba na odporúčanie lekára.

Pomáha akupunktúra?

Štúdie ukazujú, že akupunktúra môže byť prospešná pre ľudí s herniovanými diskami. Napríklad US Food and Drug Administration (FDA) schvaľuje akupunktúru pre bolesti chrbta.

Tieto procedúry sú potrebné iba na klinikách, kde pracujú kvalifikovaní odborníci, používajú sa sterilné ihly..

Odporúčania týkajúce sa životného štýlu

Niektoré odporúčania pomôžu zlepšiť stav chrbtice a zabrániť novým exacerbáciám spojeným s herniovanými diskami:

 • Cvičte pravidelne. Fyzioterapeutické cvičenia by sa nemali skončiť po odznení príznakov. Užitočné činnosti pri bazéne.
 • Udržiavajte zdravú váhu. Pomôže to znížiť zaťaženie chrbtice..
 • Vzdajte sa zlých návykov. Fajčenie zhoršuje stav chrbtice, pretože nikotín narušuje prísun krvi do medzistavcových platničiek, v ktorých sa degeneratívne procesy urýchľujú.
 • Pokúste sa zdvíhať veľmi ťažké bremená..
 • Ak máte sedavé zamestnanie alebo stále musíte byť v jednotnom napätom postoji, musíte pravidelne vykonávať rozcvičky.
 • Ak máte sedavé zamestnanie, je dôležité vybaviť pracovisko tak, aby sa minimalizovalo namáhanie chrbta a krku..
 • Zaťažte bremeno správne zo zeme. Zároveň by sa vaša spodná časť chrbta nemala ohýbať, aby ste do práce potrebovali kĺby nôh.

Ak máte obavy z bolesti krku, chrbta alebo dolnej časti chrbta, navštívte skúseného lekára na klinike Medicine 24/7. Preskúmajú vás, predpíšu potrebné vyšetrenie, pochopia príčiny vašich príznakov a odporučia najlepšie liečebné metódy. Dokonca aj v prípadoch, keď medzistavcová prietrž vyžaduje chirurgické ošetrenie, je často možné vykonať minimálne invazívny chirurgický zákrok. Vykonáva sa bez anestézie pod spinálnou anestéziou prepichnutím pomocou nástroja okolo hrúbky ceruzky. Naši lekári v tejto technike hovoria plynule. Pacient môže chodiť hneď nasledujúci deň a rýchlo sa vrátiť do svojho obvyklého života.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zhubné nádory prsníka sú smrteľnou patológiou, ktorá vyžaduje včasný chirurgický zákrok. Liečba rakoviny prsníka ľudovými prostriedkami sa považuje za pomocnú, lekári ju však aktívne používajú v skorom štádiu choroby alebo v rehabilitačnom období po vyrezaní rakovinových buniek..
23. novembra 2016, 14:59 0 6,389Kombinácia liekov a liečby rakoviny žalúdka pomocou ľudových liekov je známa veľa príkladov pozitívnych výsledkov. S pomocou liečivých tinktúr a odvarov lastovičiek, hemlockov, aloe, koreňov lopúch alebo kalamárov, propolis, ASD:
Schmorlova hernia je nútenie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek do kostného tkaniva stavcov. Táto situácia sa zvyčajne vyskytuje v bedrovej alebo hrudnej chrbtici, ale existujú aj prípady, keď môže ovplyvniť niekoľko oddelení naraz..