loader

Hlavná

Pažerák

Laserové metódy a náklady na odstránenie medzistavcovej prietrže pomocou lasera

Medzistavcová kýla spôsobuje nielen bolesť chrbta, ale tiež narúša fungovanie vnútorných orgánov. V závislosti od postihnutej oblasti miechy a koreňov nervov sa objaví zodpovedajúca symptomatológia. Liečba tejto choroby by sa mala vykonávať na špecializovaných klinikách, ktoré majú moderné vybavenie a majú vyškolený personál. Laserové odstránenie medzistavcových prietrží je veľkou výhodou oproti otvorenej chirurgii.

Laserové odstránenie medzistavcových prietrží

Druhy operácií

V Rusku sa používanie lasera aktívne začalo až pred 10 až 15 rokmi. Potom boli vytvorené mikro-nástroje, ktoré boli schopné lúče zamerať na požadované miesto. Výhodou laserového ošetrenia je malý prístup na kožu, krátke pooperačné obdobie a postup v lokálnej anestézii. Nevýhodou je liečba iba 5% pacientov, účinnosť sa nezvýši nad 75%, vysoké náklady a potreba opakovaných operácií. Neurochirurgovia zdieľajú dve techniky laserovej miechy:

 1. vyparovanie.
 2. rekonštrukcia.

Počas laserového odparovania medzistavcových platničiek sa pulpózne jadro vyparuje. Prístroj pracuje na plný výkon pri vysokej teplote, pri ktorej sa začína odparovať vodná časť chrupavky. Laserová rekonštrukcia sa vykonáva pri miernom nabíjacom výkone, ktorý zvyšuje teplotu tkanív až na 70 g. Celzia. Výsledkom je zahrievanie medzistavcovej platničky, zrýchlenie metabolických procesov. To všetko stimuluje rast chrupavkových buniek, spojivového tkaniva..

indikácia

Hlavným príznakom obáv z medziobratlovej prietrže je bolesť v postihnutej oblasti. Ak je postihnutá bedrová oblasť, potom pacienti okrem nepohodlia v chrbte pociťujú bedrovú nohu a zmyslové poruchy. Pri patológii krčnej chrbtice sa môžu objaviť silné bolesti hlavy, závraty, tlakové rázy, zmeny citlivosti rúk. Poškodenie sakrálneho regiónu môže poškodiť močenie, sexuálne funkcie. Lekári poskytujú nasledujúce indikácie pre odstránenie laserovej medzistavcovej prietrže:

 1. pretrvávajúca a silná bolesť chrbta alebo krku.
 2. Porušenie citlivosti hmatu a teploty v končatinách, dolnej časti chrbta.
 3. Sciatica - ostrá bolesť dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje do zadnej časti stehna.
 4. Porušenie močenia a stolice.
 5. Obmedzenie pohybov krku, keď je ostrý zákrut sprevádzaný závratmi, nevoľnosťou, zvracaním.
 6. Čiastočná strata pohybu v rukách alebo nohách spojená s krčnou prietržou.
 7. Veľkosť prietrže do 6 mm.
 8. Nedostatok sekvestrácie medzistavcovej platničky (oddelená oblasť).
 9. Vek od 20 do 55 rokov.
 10. Žiadne degeneratívne alebo autoimunitné lézie disku.

V prípade, že veľkosť medzistavcovej prietrže je viac ako 6 mm, nemožno ju odstrániť laserom. Táto metóda nemôže dosiahnuť pozitívny účinok. Laser môže odparovať iba 30% vody v strede disku. Väčší vplyv vysokej teploty na spojivové tkanivo môže viesť k poškodeniu vláknitého prstenca. V tomto prípade sa vyskytuje sekvestrovaná hernia, ktorej liečenie vyžaduje otvorený chirurgický zákrok.

kontraindikácie

Pacient by mal jasne pochopiť, že každá operácia, aj keď minimálne invazívna, má svoje indikácie a kontraindikácie. Aby sa predišlo nepríjemným následkom, je potrebné pacienta vyšetriť univerzálne. Ak existuje najmenšia odchýlka od normy u pacienta spojená so sprievodnou patológiou, musíte sa vyhnúť operácii. Neurochirurgovia identifikovali zoznam kontraindikácií pri liečbe medzistavcovej prietrže laserom:

 1. kardiovaskulárne zlyhanie.
 2. Akútny infarkt myokardu.
 3. Fibrilácia predsiení, tachysystolická forma.
 4. Akútna mozgová príhoda.
 5. Vek po 55 rokoch.
 6. Zlyhanie obličiek a pečene.
 7. Osteochondróza posledného stupňa závažnosti.
 8. Autoimunitné ochorenia chrbtice.
 9. Sekvenčná prietrž.
 10. Pustulárne kožné procesy v mieste manipulácie.

Laserové ošetrenie spinálnych hernií si vyžaduje dostatočné zručnosti chirurga. Vyškolený personál starostlivo vyšetrí pacienta, identifikuje sprievodné choroby, určí indikácie pre chirurgický zákrok. V prípade kontraindikácií lekár predpíše konzervatívnu liečbu. Po liečebnom cykle je pacient podrobený opätovnému vyšetreniu, aby sa predpísala konečná metóda liečby medzistavcovej prietrže..

Vyšetrenie pred operáciou

Najprv je potrebné podstúpiť vyšetrenie neurochirurgom. Lekár zhromaždí anamnézu choroby, vykoná neurologické testy, vyhodnotí stav reflexov. Potom musíte vyhodnotiť krvný obraz v laboratóriu. Potom vykonajte inštrumentálny výskum. Neurochirurgovia pred operáciou na odstránenie vertebrálnej hernie predpíšu:

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • krvná chémia;
 • coagulogram;
 • krvný cukor
 • EKG;
 • rentgén hrude;
 • SKT chrbtice, ak je to potrebné;
 • konzultácie s príbuznými špecialistami;
 • MRI bedrovej, krížovej, krčnej alebo hrudnej kosti.

Pred operáciou pacient strávi asi 1 týždeň na vykonanie celého množstva diagnostických manipulácií. Náklady na MRI jednej chrbtice v rôznych mestách sú rôzne: Moskva - asi 5 000 rubľov., Petrohrad - 3500 rubľov., Rostov na Donu - 2800 rubľov. Niekedy je potrebná presná diagnóza, vyžaduje sa zobrazovanie celej chrbtice pomocou magnetickej rezonancie. V tomto prípade sa náklady na predoperačné obdobie zvýšia o 2 až 3-krát.

Laserové odparovanie

Laserové ošetrenie prietrže chrbtice pomocou metódy odparovania zahŕňa odstránenie až 30% tekutiny z medzistavcových platničiek. Výsledkom je, že tlak v pulpóznom jadre klesá, výstupok je vtiahnutý do tela chrupavky. Zároveň pomocou vysokej teploty ničia vnútornú štruktúru disku. Neurochirurgovia vykonávajú operáciu podľa nasledujúcej schémy:

 1. v lokálnej anestézii sa do jadra postihnutého disku vkladá špeciálna ihla, dlhá až 12 cm.
 2. Všetky manipulácie sú riadené fluoroskopom na obrazovke monitora..
 3. Cez ihlu sa na miesto medzistavcovej prietrže zavedie kremenný flexibilný svetlovod. V jadre disku je dodávaná silná energia, ktorá spôsobuje, že tekutina vrie. Veľkosť chrupavky sa teda zmenšuje.
 4. Priama expozícia laserom trvá 5 až 10 minút.
 5. Para v dôsledku odparovania sa odstráni cez lúmen ihly.
 6. Potom sa vykoná kontrolný rôntgen a MRI postihnutej oblasti..
 7. Pacientovi sa pripíše 12 hodín odpočinok na lôžku.

Pacient cíti úľavu okamžite po odstránení vertebrálnej prietrže. 2 až 3 dni po operácii pacient ukazuje na prudký pokles bolesti, citlivosť končatín sa vracia. Ak bol postup úspešný, nasledujúci deň je pacient prepustený z kliniky. Lekári odporúčajú nosnú bandáž pre bedrovú kosť po dobu 1 až 2 mesiacov bez stresu a môžu sedieť dlhšie ako 5 až 10 minút. Pacienti by mali užívať protizápalové lieky (Nimesil) po dobu 1 až 2 týždňov jedenkrát denne po jedle.

Odstránenie prietrže bedrovej chrbtice laserom: cena a účinnosť liečby

Medzistavcová prietrž je bežná patológia. Vyznačuje sa poškodením medzistavcových platničiek, posunutím obsahu disku za chrbticu. U väčšiny pacientov to spôsobuje bolesť chrbta. Laserové odstránenie prietrže chrbtice je účinným spôsobom boja proti patológii.

Lokalizácia prietrže a príznaky

Kýla sa vyvíja, keď disk podlieha degeneratívnym zmenám a jeho chrupavka stráca svoju pružnosť a pohyblivosť. To vedie k deformácii vláknitého prstenca, ktorý je základným prvkom medzistavcových platničiek. Je tiež možné pretrhnutie a posunutie buničitého jadra. Keď je jadro stlačené štrbinami v kruhu, začne tlačiť na nervové zakončenie miechy. To spôsobuje bolestivé záchvaty bolesti u pacientov, obmedzuje ich aktivitu, vedie k narušeniu panvových orgánov.

Kýla lumbosakrálnej chrbtice je najbežnejšou patológiou. Prejavuje sa u 80% pacientov vo forme boľavej bolesti v dolnej časti chrbtice, v zadku a na dolných končatinách. Vyvoláva často pocit znecitlivenia nôh.

Mierne menej ako 20% predstavuje medzistavcová kýla krčnej chrbtice. Bolesť je zaznamenaná v krku, hlave a ramenách. Zároveň sa pacienti sťažujú na závraty, hučanie v ušiach, vysoký krvný tlak, znecitlivenie prstov.

Najbežnejším typom miechy je patológia hrudnej oblasti (asi 1%). Vyznačuje sa silnou bolesťou na hrudníku, ktorú nemožno liečiť liekmi na srdce..

Laserová terapia

Technika laserového vyparovania prietrže medzistavcových platničiek spočíva v zavedení špeciálneho vodiča ihly prepichnutím disku a prechodom laserového vlákna cez ihlu. Týmto vlnovodom prechádza prúd energie, ktorý premieňa tekutinu disku na pary. Hneď ako para opúšťa disk cez ihlu, tlak vnútri disku sa zníži. Veľkosť disku sa zmenší a vráti sa na svoje miesto.

Inou laserovou metódou prietrže je laserová rekonštrukcia. Od odparovania sa líši tým, že k korekcii dochádza pri kauterizácii. To zaisťuje zahrievanie disku a stimuluje vývoj chrupavkovej vložky.

Laserové ošetrenie medzistavcových prietrží vedie k odstráneniu opuchy, znižuje tlak na nervové zakončenie, čo vedie k bezbolestnej pohyblivosti chrbtice.

Pred zákrokom je potrebná anestézia. Za týmto účelom je chirurgické pole v oblasti vodiča ihly ošetrené antiseptikom a podávanie liečiva proti bolesti po vrstvách sa uskutočňuje v celej hĺbke mäkkých tkanív. Niekedy sa v prípade potreby vykoná spinálna anestézia.

Indikácie a kontraindikácie

Všeobecné indikácie pre odstránenie laserovej prietrže pre všetky časti chrbtice:

 • silná bolesť v chrbte (krk a spodná časť chrbta), ktorá sa uvoľňuje do iných častí tela;
 • porušenie citlivosti v končatinách;
 • obmedzenie pohybov;
 • veľkosť prietrže do 6 mm;
 • vek pacientov do 55 rokov;
 • zlomená oblasť medzistavcových platničiek.

Pri lumbosakrálnej prietrži, ischias, bránené pohyby dolných končatín, zhoršené močenie a defekácia sú indikáciami na odstránenie laserom.

Laserová liečba prietrže krčnej chrbtice je indikovaná na čiastočnú stratu motorických funkcií horných končatín, závraty, nevoľnosť, zvracanie..

Kontraindikácie tohto spôsobu liečby prietrže:

 • kardiovaskulárne zlyhanie;
 • akútny infarkt myokardu a mozgová príhoda v akútnom období;
 • arytmie;
 • Vek pacienta je nad 55 rokov;
 • ťažká osteochondróza;
 • lézie miechy;
 • zlyhanie pečene a obličiek;
 • autoimunitné ochorenia;
 • aktívny zápalový proces v tele;
 • infekčné lézie kože v mieste vpichu.

V niektorých prípadoch, pri kontraindikáciách laserovej expozície, lekár predpisuje konzervatívnu liečbu. Po opakovanom vyšetrení lekár predpíše konečnú, najvhodnejšiu možnosť liečby..

Príprava laserovej prietrže

Odstránenie laserovej hernie je predpísané iba po konzultácii s neurochirurgom a po komplexnom vyšetrení. Na kvalitatívny postup sú potrebné presné údaje o veľkosti a umiestnení patológie. Prieskum zahŕňa:

 • konzultácie s terapeutom, anestéziológom;
 • laboratórne testy moču a krvi vrátane cukru;
 • elektrokardiogram;
 • MRI, CT;
 • rádiografiu.

Uskutočňuje sa aj test na HIV a syfilis..

Terapeutické funkcie

K úľave po odstránení laserovej prietrže dochádza už 2 až 3 dni. Počas tohto obdobia však existujú prípady zhoršenia choroby. Liečba prebieha dobre, pretože sa aktivovali obranné mechanizmy tela. Medzi znaky tejto metódy liečby patria:

 • posilnenie miestnej imunity po vystavení laseru;
 • prevádzka pokračuje niekoľko mesiacov;
 • postup trvá 5 až 30 minút.

Odparovanie a rekonštrukcia sa klasifikujú ako minimálne invazívne metódy expozície, čo je výhodou postupu..

Proces rehabilitácie a regenerácie

Po operácii laserom môže pacient vstať večer, spravidla nasledujúci deň je prepustený. Na chvíľu musí spĺňať základné odporúčania neurochirurga, neurológa, terapeuta, odborníka na výživu a špecialistu na lekársku gymnastiku. Lekári okrem liekov z nesteroidnej skupiny predpisujú:

 • zákaz akýchkoľvek fyzioterapeutických postupov, s výnimkou absorpčných techník;
 • odmietnutie fyzických cvičení a tried v bazéne na mesiac;
 • nezaťažujte chrbticu ťažkou fyzickou prácou okolo domu, najmä v súvislosti s zdvíhaním závaží;
 • na sebe korzet, ktorý obmedzuje pohyb.

Po 2 mesiacoch sa bude vyžadovať následná návšteva u ošetrujúceho lekára, pretože počas tohto obdobia sa dokončí proces organizácie vláknitého prstenca a vo vnútri disku sa obnoví potrebný tlak..

Počiatočné obdobie na zotavenie môže trvať od 2 do 5 dní. Pacient sa vráti do zvyčajného režimu o dva týždne, pričom sa obmedzí na pohyby. O mesiac neskôr môže byť plne funkčný, ak nie je potrebné zdvíhanie..

Výhody a nevýhody

Medzi zjavné nevýhody mnohých pacientov a odborníkov patria:

 • vysoké náklady na liečbu v porovnaní s konvenčnými chirurgickými zákrokmi;
 • relapsuje vo vážnych prípadoch av prípade nedodržania odporúčaní ošetrujúceho lekára, v ktorých je nevyhnutný opakovaný zásah;
 • malé množstvo vedeckých údajov o tejto metóde liečby prietrže, pretože sa používa ešte nedávno;
 • pravdepodobnosť tepelného popálenia počas odparovania disku, ktoré spôsobuje zvýšenie teploty okolitých tkanív;
 • postup je účinný v počiatočných štádiách choroby s včasnou lekárskou starostlivosťou;
 • pre ľudí starších ako 50 rokov neprístupných, pretože prírodné mechanizmy liečenia sú neaktívne.

Výhody liečby laserovou prietržou považujú pacienti za neprítomnosť celkovej anestézie a malé riziko komplikácií (iba 0,1%). Operácia okrem toho trvá minimálne množstvo času, nie viac ako 45 minút. Výhodou laserovej techniky je absencia jaziev, jazvy po operácii.

Počas procedúry je riziko poškodenia nervových zakončení a iných okolitých tkanív minimálne. Keďže je pacient na operačnom stole v lokálnej anestézii, môže informovať lekára o nepríjemných pocitoch. To umožní operujúcemu lekárovi odpovedať včas..

Odstránenie prietrže laserom je najbezpečnejšou metódou liečby. V prípade potreby sa môže použiť aj počas gravidity a laktácie.

Možné komplikácie

Laserová kýlová terapia sa nepovažuje za nebezpečný chirurgický zákrok, stále však existuje riziko komplikácií. Infekciu nemožno vylúčiť cez miesto vpichu mäkkých tkanív špeciálnou ihlou. Existuje možnosť poškodiť blízky nerv, ktorý môže ovplyvniť citlivosť končatín..

Ďalšie komplikácie sú spojené s neochotou pacienta riadiť sa odporúčaniami lekára počas obdobia zotavenia..

Náklady a recenzie

Priemerná cena laserového odstránenia medzistavcovej prietrže chrbtice v bedrovej oblasti na popredných klinikách v Moskve sa pohybuje od 35 000 do 60 000 rubľov. Náklady závisia od kvalifikácie odborníka, doplnkových služieb, anestézie. Priemerná cena konzultácie s neurochirurgom je 1 500 rubľov..

Recenzie na odstránenie laserovej prietrže sú vo všeobecnosti pozitívne. Pacienti zaznamenávajú neprítomnosť bolesti ihneď po operácii, krátke rehabilitačné obdobie, menšie obmedzenia a zákazy v období zotavenia. Za veľké plus sa považuje schopnosť návratu do práce po krátkom čase, absencia jaziev a vážne poškodenie pokožky..

Ako sa odstráni medzistavcová prietrž??

"Dôrazne vám odporúčame odstrániť medzistavcovú prietrž, inak sa čoskoro presuniete na invalidný vozík a budete chodiť v plienkach," uviedol približne lekársky poradný výbor po prečítaní mojich snímok MR..

"Páni," pomyslel som si, trápený bolesťou, ktorá ma nepustila na chvíľu dlhšie ako mesiac, a súhlasil s operáciou.

Dnes som pripravený zdieľať so čitateľmi stránky „Krásne a úspešné“ vedomosti a skúsenosti pacienta, ktorý podstúpil mikrodisektómiu - toto je lekárske meno, ktoré je jedným z typov intervertebrálnej hernie.

príznaky

Príspevok „Krásne a úspešné“ už publikoval článok o tom, či je liečba prietrže bez chirurgického zákroku možná. Dnes budeme hovoriť o chirurgickej metóde na liečbu prietrže.

Budem si pamätať, ako sa to všetko začalo, a zároveň vás predstavím niektorým symptómom kýly miechy..

 • Prví kriminálnici sa objavili v mladosti. Mal som asi 20 rokov, keď som po fyzickej námahe cítil bolesti chrbta. Od tej doby ma bolesti chrbta pravidelne obťažovali, ale boli tolerantné a po odpočinku sa úplne zastavili. Odpisoval som všetko na preloženie.
 • Každý rok sa bolesť dolnej časti chrbta stala intenzívnejšou a objavovala sa častejšie. Obzvlášť silná bola bolesť po treťom narodení. V tom čase som mal už viac ako 30 rokov, moja dcéra 3 mesiace. Jedného rána bola bolesť taká intenzívna, že som nemohol vstúpiť a vstúpiť z postele. Jediným núteným umiestnením tela, v ktorom bola bolesť viac-menej znesiteľná, bolo sedenie. V tom čase som nemal možnosť vyšetriť MRI, aby som zistil presnú diagnózu mojej choroby. Vzal som lieky proti bolesti a absolvoval som reflexomagnetickú relaxáciu chrbtice. Cítil som sa oveľa lepšie, bolesť ustupovala a dokonca som zabudol, ako neznesiteľne ublížiť mojim chrbtom. Po 3 rokoch som sa stretol s inými príznakmi medzistavcovej prietrže.
 • Bolesť v dolnej časti chrbta sa začala objavovať veľmi často - po akejkoľvek fyzickej námahe. Zdvihla svoju dcéru v náručí - bolí jej chrbát, cvičila s fitness - strieľa do spodnej časti chrbta, dlho sedela pri počítači - sotva sa môžem dostať cez.
 • V priebehu času sa bolesť začala šíriť na nohu. Vieš, ten pocit, keď strieľa do chrbta a dáva do nohy. Bolesť bola tolerovateľná, ale veľmi častá..
 • Potom sa objavil pocit obmedzeného dolného chrbta. Zaujal som pohodlnú pozíciu, v ktorej som sa mohol pohybovať. Zvonku to bolo veľmi zreteľné: škriabaný a šikmý chrbát. Mimochodom, stále viac „zastrelila“ a bolela ľavá noha. Zachránené tabletkami, ktoré dočasne zmiernili bolesť.
 • Potom tu bola jazda na bicykli, po ktorej som sa nemohol normálne pohybovať. Nejako som sa dostal domov, opieral sa o bicykel, ľahol som si a nemohol som vstať.

Bolesť dolnej časti chrbta, pocit „bavlnených nôh“, úplná necitlivosť ľavej nohy, brnenie, časté bolesti chrbta a neschopnosť normálne chodiť sú zrejmé príznaky medzistavcovej prietrže chrbtice

Ako sa liečilo pred operáciou?

Moje hrdinské vykorisťovanie bolesťou do práce skončilo samozrejme a ja som skončil v neurológii pod kvapkadlami, ktoré mi lekári chceli uľaviť..

Aká liečba nebola pre mňa predpísaná: intramuskulárne a intravenózne injekcie, kvapkadlá, blokády, UHF, masáž chodidiel - ale bolesť trvala 3 týždne!

Stále som sa nemohol pohybovať normálne. Bolo to trochu jednoduchšie, len keď som ležal na svojej pravej strane alebo v drepe. Objavila sa lenivosť (noha ma prestala počúvať) a stuhnutosť pohybov je ďalším znakom kýly.

Potom tu bola MRI, u ktorej bola diagnostikovaná "... herniovaná platnička L4 - L5, 0,7 cm." Potom záver VKK, o ktorom som písal na začiatku článku.

Na odstránenie medzistavcovej prietrže chrbtice som mal tieto indikácie:

 • Nenahraditeľná bolesť, ktorá po konzervatívnom ošetrovaní nezmizne (v čase operácie som mala pocit, že mi noha a chrbát neprestali ublížiť 2 mesiace);
 • Kompresia nervových koreňov (videná na MRI);
 • Paréza (dysfunkcia) chodidla;
 • Hernia disku od 7 mm (výsledok MRI).

Súhlasil som s odstránením bedrovej medzistavcovej prietrže.

Pobyt v neurochirurgii

Táto choroba sa prejavuje v každom veku. Zdroje naznačujú, že „hernia“ je približne 30 - 55 rokov. Po 25 rokoch chrbtica „starne“ a bez prevencie sa zvyšuje riziko ochorenia.

A po 55 rokoch sú medzistavcové platničky menej pohyblivé, takže sa objavuje riziko prietrže.

Prvá vec, ktorú som si všimol, keď som sa dostal do neurochirurgie, bol vek tých, ktorí boli na oddelení po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže: mali sme mladé dievča 18 rokov a dôchodcu 73 rokov, mladé ženy 30-32 rokov, z ktorých niektoré sú stále nenarodil.

Zhrešil som, pretože moja kýla sa objavila po narodení. Ako sa neskôr ukázalo, pôrod bol iba impulzom na zintenzívnenie príznakov a nie príčinou. Moje telo bolo náchylné na túto chorobu..

Mikrodisektómia bola vykonaná pre každého - tento typ operácie sa často nazýva „zlatý štandard“ na odstránenie herniovaného disku..

Pred operáciou

 • Pred operáciou sa vykonajú niektoré testy (krv a moč). Je to veľmi dôležité! Osobne bol dátum operácie posunutý na mňa, pretože sa zvýšili pečeňové testy, na inú ženu - kvôli vysokej hladine cukru v krvi. Až potom, čo sa testy vrátili k normálu, sme pracovali ďalej. Preto sú potrebné analýzy!
 • Deň pred operáciou sa antibiotické testy vykonávajú večer (škrabance na chrbte rúk, na ktoré sa liek kvapká, vôbec neubližujú);
 • K vám príde anestéziológ. Na základe výsledkov rozhovoru sa vyberie anestézia. Štandardné otázky: hmotnosť, výška, chronické choroby, znášanlivosť anestézie atď..
 • Vo večerných hodinách pred chirurgickým zákrokom je potrebné vyčistiť črevá. Môžete sa vzdať zdravotníckeho personálu a oni urobia tradičný klystír. V lekárni si môžete kúpiť mini klystír a postup vykonať sami.
 • Lekár vám odporučí, aby ste nejedli večer pred operáciou a ráno, samozrejme, sami. Navyše večer nemôžete piť ani vodu.

Tu možno všetky prípravy z vašej strany.

Aj keď nie! Najmä pre čitateľov sympaty.net: pred operáciou musíte odstrániť lak z nechtov, pretože zariadenia budú pripojené a lak môže skresliť svedectvo (nikto ma na to varoval!).

Pretože som mal nechty na géloch, takmer všetky sestry v oddelení ho odstránili alkoholom a inými improvizovanými pomôckami. Mimochodom, bolo zábavné a aspoň trochu odvádzalo pozornosť od úzkostlivých myšlienok o pripravovanej operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže.

Odstránenie medzistavcovej prietrže: ako sa vykonáva operácia?

Čo je kýla? Tento výraz označuje akúkoľvek stratu vnútorností z dutiny. Jednoducho povedané, medziobratlová hernia je prolaps (vyčnievanie) jadra z miechy.

V súčasnosti sa najčastejšie praktikujú nasledujúce typy medziobratlovej chirurgie prietrže:

Preklady z gréčtiny znamenajú „ekzómie“ „odstránenie, excízia alebo excízia“. Obe slová (diskektómia a mikrodiscektómia) obsahujú slovo „disk“ - operácia je spojená s diskom chrbtice.

Ak sa uskutoční diskektómia, uskutoční sa úplné odstránenie disku s prietržom.

Mikrodiscektómia spočíva v odstránení prietrže s malou časťou disku, ktorú zničila. Mikrodisektómia sa vykonáva pomocou zväčšovacích zariadení a špeciálnych nástrojov pomocou malého pozdĺžneho alebo priečneho rezu na chrbte..

Mikrodisektómia sa vykonáva častejšie a dnes sa považuje za naj šetrnejší a najúčinnejší druh operácie..

Taktiež sa praktizuje zlyhanie prietrže laserom..

Mnohí veria, že laserové odstránenie medzistavcových prietrží je zďaleka najšetrnejšie zaobchádzanie. Mali by ste si však byť vedomí, že nie všetky typy kýly sú ošetrené laserovým odparovaním. Najbežnejšou možnosťou je odstránenie medzistavcovej prietrže pomocou lasera, ak prietrž nie je komplikovaná a pretrvávajúca blokáda bolesti dáva pozitívny výsledok, ale nie dlhý..

Odstránenie medzistavcovej prietrže: recenzie

Prvé hodnotenie odo mňa:

Takže som mal mikrodisektómiu. Do operačnej sály som sa dostal sám. V predoperačnej miestnosti som sa vyzliekol (zostali len nohavičky), nasadili si klobúk a položili ma na operačný stôl. Počas operácie je pacient otočený na bok.
Celková anestézia sa podávala kvapkadlom. Keď som si spomenul na príbehy dievčat na oddelení, čakal som na farebných motýľov, ale v očiach mi to začalo stmavnúť. Podarilo sa mi vystrašiť a opýtať sa, či je to normálne. Povedali mi, že teraz zaspím. všetko.

Zobudil som sa na oddelení a vášnivo priznal svoju lásku deťom a manželovi, ktorý sedel vedľa mňa a držal ma za ruku. Bola nadšená, veľa hovorila a bola rada, že nič neuškodí (anestézia konala, ako som vysvetlil neskôr)..

Potom som chcel spať, ale nebolo mi dovolené. Trvala 2 hodiny a zaspala. Po spánku som si dal vypiť čajovú lyžičku minerálnej vody s citrónom. Potom jej ušpinila pery citrónom a dokonale sa vzdialila od anestézie. Ani chorý. Už som jedol. Ráno im bolo umožnené vstať s korzetom. Vo všeobecnosti sú prvé dojmy po operácii pozitívne. Najviac ma potešilo, že bolesť zmizla a mohol som ležať na chrbte.

Teraz preskúmam odstránenie medzistavcovej prietrže tých, ktorí boli vedľa mňa.

 • Počas operácie som sa zobudil. Nebola žiadna bolesť, ale počul som lekárov hovoriť. Ako som to pochopil, operácia už skončila. Spomínam si, ako som z trubice vytiahol trubicu, bolo to trochu nepríjemné. Zakašlal som. Potom anestéziológ stlačil ruku. Ten večer po operácii začala vstávať. Samotný nemohol močiť, musel dať katéter (nie bolestivé). Na otázku, či je možné porodiť po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže, lekár povedal, že je to možné: po 2 mesiacoch sa vrátim k svojmu predchádzajúcemu životnému štýlu, ale musím čakať najmenej rok s tehotenstvom. Helen, 31 rokov.
 • Než som vstal, musel som nosiť kompresívne pančuchy. Vážne sa vzdialil od anestézie. Išiel som iba s podporou. Je nepohodlné ísť na toaletu, keď stojíte, a tiež vstať z ležiacej polohy - najskôr sa musíte prevrátiť na bruchu, potom sa postaviť na všetky štyri a až potom striedavo spustiť nohy na zem. Frantsevna, 73 rokov.
 • Ihneď po operácii bolesť úplne zmizla. Narovnala sa a začala hladko chodiť. Nikde neubližovali. Teraz (od operácie uplynul mesiac) niekedy strieľa do zadku. Veľmi sa obávam problému intímneho života. Povedali, že môžete o mesiac a pol opatrne. Anya, 31 rokov
 • Moja noha sa po operácii neublížila. Lekári tvrdia, že to bolo v rámci normálnych limitov - koreň bol dlho zovretý a opuchol. Po operácii môžete spať na chrbte, na bruchu a na bokoch. Vystrašili ma, že bude treba len ležať na bruchu. Po operácii nemôžete sedieť mesiac a pol a korzet musíte nosiť rovnako. Samozrejme, obmedzená fyzická aktivita. Pracovná neschopnosť ešte 60 dní. Sveta, 35 rokov.

Prvý mesiac po operácii

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže v každej z nich je iná. Nezabudnite predpísať lieky.

Niektorí okamžite začnú chodiť hladko, ale cítia slabosť v nohách a rýchlo sa unavia. Osobne som sa nemohol okamžite narovnať, necítil som veľký prst. Bol som veľmi kríva (padol na nohu), bolo ťažké chodiť. Okrem toho noha ľavého chodidla nefungovala (paréza chodidla).

Môj ošetrujúci neurochirurg povedal, že to vyžaduje čas a všetky tieto sú normálne zvyškové účinky.

Na rozvinutie chodidla som vykonal nasledujúce cvičenia:

 • Vzala široký pás a keď si ľahla, pritiahla nohu k sebe;
 • Zložila nohy a pokúsila sa zdvihnúť ponožky. Zároveň sa na radu lekára pozrela do zrkadla a nie na chodidlá;
 • Moja noha bola hnetená každý deň a robila ľahkú masáž;
 • Každú hodinu som chodil 10 - 20 minút.

Ubehli takmer 3 týždne a cítil som špičky. Aj keď podľa lekára veľa znecitlivenia prstov vôbec nezmizne. Stále zostalo mierne zakrivenie. Bolesť chrbta ani nohy nemá bolesti. Trávim viac času ležaním. Veľmi skoro sa podrobím rehabilitácii na neurochirurgickom oddelení.

Taktiež sa naladím na skutočnosť, že odstránenie medzistavcovej prietrže chrbtice nie je konečnou fázou liečby, ale krokom v rozsiahlom komplexe ďalšej rehabilitácie..

Laserové ošetrenie spinálnej prietrže: ako to chodí, indikácie, kontraindikácie, ceny

Neustály vývoj technológie v medicíne ovplyvňuje aj chirurgický zásah herniovaných diskov. Hlavnými rozvojovými prioritami sú minimálne invazívny a rýchly návrat pacienta do aktívneho života. Discektómia s otvoreným prístupom, traumatické operácie spojené s odstraňovaním stavcových oblúkov, napríklad laminektómia, sa postupne stávajú minulosťou. Tieto boli nahradené ďalšou generáciou operácií: mikrodisektómia, ktorá sa vykonáva pomocou operačného mikroskopu s minimálnym rezom..

Existujú však aj chirurgické liečebné metódy, ktoré sa dajú zvládnuť bez rezov. Ide o endoskopickú discektómiu, mikroendoskopickú intervenciu, ako aj laserové ošetrenie miechy. O čom to je? Aký je význam tejto metódy, aké sú jej výhody a nevýhody? Komu je ukázané a kontraindikované, ako sa pripraviť na postup a ako sa lieči hernia laserového disku?

Podstata metodiky

Je potrebné si uvedomiť, že laserová terapia s cieľom ovplyvniť prietrž je v skutočnosti súčasťou minimálne invazívneho chirurgického zákroku. A tí, ktorí si myslia, že použitie tohto typu liečby dokáže bez chirurgického zákroku vôbec, sa mýlia. Ako môžeme hovoriť o konzervatívnej metóde liečby, keď sa medzistavcová prietrž alebo jej fragmenty premenia na paru a táto para sa vyvedie pod vysokým tlakom?

Odparovanie prietrže je skutočný chirurgický zákrok. Laserové metódy deštrukcie prietrží disku alebo zmien v ich štruktúre však nevyžadujú základné atribúty konvenčných operácií a pokračujú bez rezov, bez straty krvi a bolesti, a preto nevyžadujú zavedenie endotracheálnej alebo intravenóznej anestézie. Postačuje lokálna anestézia.

Ďalej sa bude podrobne uvažovať o liečbe medzistavcovej prietrže laserovým žiarením. Najprv by ste však mali zistiť, čo má táto metóda výhody a nevýhody..

Postup videa

Výhody laserovej expozície

Táto technika má veľké množstvo výhod, ale všetky z nich budú relevantné, ak má pacient malú a „čerstvú“ vadu disku. Čo sú tieto cnosti?

Nasledujúce ukazovatele a argumenty robia z laserových metód ovplyvňovania patologicky zmeneného disku jednu z najlepších v našej dobe:

 • priemerné trvanie zákroku nepresahuje 45 minút, umožňuje to, aby bol pacient hospitalizovaný iba dva alebo tri dni, a napísať deň po zákroku;
 • metódy majú veľmi nízky počet komplikácií, menej ako 0,1%;
 • pri vykonávaní laserových zásahov nie je možné náhodne poškodiť korene a iné štruktúry. Pacient je v lokálnej anestézii a môže vždy povedať lekárovi nepríjemné pocity, napríklad, že v nohách bol pocit „plazivého plazenia sa“ alebo svalové zášklby. Tento kontakt umožňuje neurochirurgovi okamžite konať;
 • laserové metódy nezanechávajú jazvy na pokožke a nedochádza k žiadnym kozmetickým defektom;
 • keďže neexistujú žiadne rezy a manipulácie so stavcami, nehrozí žiadne riziko nestability, ako pri klasickej laminektómii;
 • na druhej strane neexistuje žiadne riziko pri získaní stálej jednotky, ako pri fúznych operáciách, ktoré obmedzujú mobilitu pacienta;
 • laserové metódy na ošetrenie kýly môžu byť opakovane aplikované v rôznych častiach chrbtice;
 • veľmi dôležitý je nedostatok celkovej anestézie. Výsledkom je, že postup nepredstavuje vysoké riziko spojené s konvenčnými operáciami u starších pacientov, ako aj s prítomnosťou sprievodnej patológie;
 • Laserová kýlová oprava je pravdepodobne najbezpečnejšia metóda. Ak je to potrebné, môže sa používať dokonca aj počas tehotenstva a dojčenia, pretože látky na anestéziu, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť dieťa, sa nedostanú do krvného obehu ženy..

Tieto metódy však majú určité nevýhody..

nevýhody

Po prvé, neexistuje veľké množstvo vedeckých údajov, ktoré by nám umožnili s istotou hovoriť o vzdialenom období, pretože táto technika sa používa pomerne nedávno. Nikto nevie, ako laserové ošetrenie ovplyvní štruktúru disku pacienta po 30, 40 alebo viac rokoch. tiež:

  tento typ liečby nie je radikálny. Ak teda hovoríme o protetike disku, ktorý sa s veľkým úspechom vykonáva v západnej Európe, napríklad v Českej republike, Nemecku, potom môžeme predpokladať, že človek dostane takmer nový disk a návrat k slobode pohybu. Po laserových manipuláciách má stále starý disk a často so zmenenou štruktúrou;

Indikácie pre ošetrenie laserom

V rôznych článkoch venovaných liečbe komplikácií komprimačno-ischemických prejavov osteochondrózy, tj výčnelkov a kýly, si môžete prečítať, že indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • pretrvávajúca bolesť, ktorá nekončí drogami;
 • progresiu porúch citlivosti s rozširovaním zón;
 • progresívna slabosť svalov, ich hypotrofia, tj vývoj parézy, napríklad slabosť chodidla, tlieskanie alebo klesanie chodidla, potreba zdvihnúť nohu vysoko. V miernejšej verzii ide o zníženie šľachových reflexov, Achilles a kolena, ak hovoríme o hernie lumbosakrálnej chrbtice.

Všetky tieto údaje sú však relatívne. Kýla sa dá úspešne liečiť laserom iba vtedy, ak pacient „zapadá“ do pravidla dvoch šestiek. tj:

 • prietrž staršia ako 6 rokov, najviac 7 mesiacov, už zastaraná a množstvo vody v nej už nestačí na odparenie a zničenie laserom;
 • jeho veľkosť by nemala presiahnuť 6 mm.

V praxi sú neurochirurgovia v Rusku spravidla konfrontovaní s pokročilými situáciami a najčastejšie s dlhotrvajúcimi a viacpočetnými kalcifikovanými kýlami. V tomto prípade bude indikovaná tradičná liečba a pri minimálnych invazívnych chirurgických zákrokoch by sa malo uvažovať o odstránení mikrodisektómie a endoskopickej prietrže..

kontraindikácie

Existuje mnoho podmienok, kde laserové žiarenie môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Laserové techniky na ošetrenie herniovaných diskov sú kontraindikované, ak:

 • v tomto segmente je anomália kostnej štruktúry stavcov, napríklad prítomnosť bilaterálnej Schmorlovej hernie;
 • s významným zúžením alebo stenózou miechového kanála v mieste navrhovaného zákroku;
 • podľa rôntgenového žiarenia má MRI v medzistavcovej platničke známky diskitídy, t. j. zápal a v okolitom kostnom tkanive stavcov sú príznaky spondylitídy.

A nakoniec, laserová technológia sa nepoužíva v prípade oddelenej prietrže. Ako je uvedené vyššie, je vysoko nežiaduce používať laserové metódy s veľkými prietržami nad 6 mm. Nikto samozrejme nezakazuje pacientovi trvať na tomto spôsobe liečby, existuje však riziko neúplného odstránenia prietrže, a najmä ak je pacient starší ako 50 rokov a má trhliny vo vláknitom prstenci, to znamená, že existuje vysoké riziko opakovaných výčnelkov a hernií. v tomto segmente.

Absolútnou kontraindikáciou pri liečbe laserovej hernie je vytesnenie stavcov a ich výrazná nestabilita, nádor v tomto segmente, dokonca aj benígny hemangiom. Pri výbere typu chirurgickej liečby sa pacient zoznámi s úplným zoznamom kontraindikácií pri úvodnom vymenovaní neurochirurga. Ako sa pripraviť na ošetrenie laserom?

Sekundovaná prietrž na MRI.

Príprava na postup

V prvom rade je cena jedného lôžka v krajinách s vysokou úrovňou rozvoja medicíny pomerne vysoká, a preto pacient vykonáva všetky testy a štúdie ambulantne. Patria sem počítačové a magnetické rezonancie s požadovaným rozlíšením, EKG, všeobecná analýza krvi a moču, test na stanovenie hladiny glukózy v krvi, potrebné testy na HIV a syfilis..

Ak je to potrebné, v prípade sprievodných chronických chorôb sa môže vyžadovať povolenie príslušných odborníkov. Potom terapeut vydá záver o možnosti zásahov do medzistavcových platničiek (z hľadiska neprítomnosti kontraindikácií).

Pacient prichádza na kliniku s príslušným neurochirurgickým oddelením hodinu a pol pred operáciou. Potom musí byť neurochirurg ošetrený, rovnako ako anestéziológ, napriek absencii celkovej anestézie. V predvečer prijatia na kliniku by pacient nemal jesť ani piť večer, je to opodstatnené varovné opatrenie. Dokonca aj pri absencii celkovej anestézie môže dôjsť k nepredvídateľnej reakcii na lokálne anestetikum, ako je nevoľnosť alebo dokonca zvracanie..

Potom sa pacient oblieka do sterilného spodného prádla a dopraví sa na operačnú sálu. Asi o hodinu neskôr, po ukončení laserového zákroku, je transportovaný do pozorovacej komory, kde zostane 24 hodín. Môžete vstať a chodiť na konci prvého dňa, tj v deň operácie. Spravidla je nasledujúci deň pacient prepustený z domu.

Poloha pacienta na operačnom stole.

Podrobnosti zásahu

V súčasnosti vo všetkých krajinách s pokrokovou medicínou, napríklad v USA, Izraeli, Nemecku, Českej republike, existujú tri hlavné metódy laserového ošetrenia herniovaných diskov. to:

 • laserové odparovanie, pri ktorom sa časť disku, ktorým je kýla alebo anatomická vada, odparí.

Počas laserového odparovania sa v nevyhnutnom segmente anestetizuje pokožka, podkožné tkanivo, povrchové svaly a väzivo chrbtice. Potom sa prepichne mäkké tkanivo a cez medzistavcovú dieru prechádza dutá polotuhá ihla uzavretá mandrínom a schopná ohýbania na požadovaný disk..

Po dosiahnutí potrebného miesta optickou kontrolou prechádza cez ňu tenká laserová LED dióda, na konci ktorej je silný infračervený laser emitujúci určité množstvo energie. V tej istej rúrke je tiež voľný kanál, cez ktorý by sa vystupujúce pary mali vypúšťať späť po vriacej vode vstupujúcej do chrupavky disku. Nakreslením analógie so strelnými zbraňami je to kanál na odstránenie práškových plynov. Je potrebné, aby sa tlak v oblasti vysokoenergetického lasera nezvýšil.

Výsledkom je, že sa prietrž zmenšuje, tiež klesá intradiskálny tlak a často na operačnom stole pacient hovorí o úplnom vymiznutí syndrómu bolesti..

Jednoducho povedané, odparovanie je sušenie prietrže silným laserom a jeho objem sa zmenšuje, zatiaľ čo tlak a úroveň bolesti sa znižujú.

 • Druhý typ minimálne invazívnej laserovej chirurgie - laserová rekonštrukcia.

V takom prípade sa nevytvára také vysokoenergetické žiarenie a prietrž sa neodparuje, ale iba mení štruktúru disku. Laser mierne zahreje tkanivo chrupavky na asi 70 stupňov Celzia.

Laserová rekonštrukcia je „humánnejšou“ metódou liečby. Ak počas odparovania dôjde k deštrukcii a odpareniu tohto tkaniva, ktoré už nemá cenu, potom sa použije laserová rekonštrukcia, keď sa nevyskytujú veľké výčnelky a kýly, ale podľa tomografie je na disku veľa prasklín a môžu slúžiť ako príčina budúcich prasknutí vláknitého prstenca..

V dôsledku zahrievania medzistavcového kotúča dostáva ďalší stimul na hojenie týchto trhlín. Jednoducho povedané, disk „sa drží spolu“ a kavitačný efekt alebo tvorba mikrobubliniek sa považuje za príčinu tohto javu. Po tomto ošetrení chrupavka nezlepšuje svoju štruktúru okamžite, ale v priebehu niekoľkých mesiacov. Po 3 mesiacoch sa ale znižuje bolesť a riziko tvorby prietrže.

Rekonštrukcia je terapeutický pokus obnoviť disk pod vplyvom laserového žiarenia s nízkou spotrebou. Preto v prípade, že prietrž je veľká alebo kalcifikovaná, alebo ak už došlo k prasknutiu vláknitého prstenca, bude táto metóda zbytočná..

Pooperačné obdobie

Napriek tomu, že je pacient prepustený nasledujúci deň, musí sa čo najskôr starostlivo riadiť odporúčaniami neurochirurga, neurológa, špecialistu na fyzioterapiu a všeobecného lekára. Hlavné odporúčania sú tieto:

 • do 10 dní, v neprítomnosti kontraindikácií, je potrebné zabrániť zápalovému procesu v zóne vystavenia laserom.

Na tento účel sa používajú lieky zo skupiny NSAID, zo skupiny výhodne selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy typu 2. Zvyčajne je to (podľa INN) ketoprofén, meloxikam, nimesulid. Počas podávania by sa však mali pamätať na kontraindikácie v prítomnosti exacerbácie eróznej gastritídy a peptického vredu žalúdka a dvanástnika, pretože tieto lieky zvyšujú riziko erózie a krvácania;

 • do jedného mesiaca po operácii sú všetky fyzické procedúry úplne zakázané, vykonávajú sa iba absorpčné techniky, napríklad magnetoterapia;
 • fyzické cvičenie je možné vykonávať až po mesiaci a pol, mali by ste tiež odmietnuť navštíviť bazén, a to najmenej 4 týždne po operácii;
 • intenzívne zaťaženie operovanej chrbtice, ako je preprava ťažkých vecí, opravy automobilov, záhradníctvo, je zakázané;
 • Normálne bremená vo forme domácich prác sú možné, ale veľmi vhodné je nosiť polotuhý korzet mesiac po operácii (pri operáciách kýly v oblasti hrudníka a bedrovej oblasti). Jeho úlohou nie je obmedziť obvyklý rozsah pohybov, ale zabrániť náhodným ostrým a rýchlym nakloneniam a zatáčkam, ktoré môžu zhoršiť proces opravy tkaniva po laserovom zákroku..

Jazvy po operácii chrbta.

Ako ukazuje klinická prax, je to presne nedodržiavanie týchto pravidiel, pocit úplného zdravia a vedie k tomu, že pacient vyžaduje opakovaný chirurgický zákrok v operovanom segmente..

Plánovaná návšteva neurochirurga, neurológa, je zvyčajne naplánovaná po 2 mesiacoch, ako aj následné zobrazovacie vyšetrenia. Je to spôsobené skutočnosťou, že asi 8 týždňov po operácii sa uskutoční proces usporiadania vláknitého prstenca a fyziologický tlak sa vo vnútri disku normalizuje. Pokiaľ ide o odporúčania na dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu, sú veľmi jednoduché. Ide o normalizáciu telesnej hmotnosti, posilnenie svalov chrbtových a brušných svalov, to znamená triedy terapeutickej gymnastiky a plávania, pravidelné kurzy fyzioterapeutických procedúr a masáží..

Korzet na chrbát.

V prípade, že pacient chce venovať osobitnú starostlivosť, potom sa pri plánovaní významných zaťažení, napríklad pri umývaní okien alebo prácach, zobrazí polotuhý korzet alebo golier Shants v prípade kýly krčnej chrbtice. Tieto jednoduché zariadenia chránia váš chrbát alebo krk pred nadmernými pohybmi, ktoré môžu ohrozovať vývoj sekundárnych, opakujúcich sa výčnelkov a hernií..

Náklady na ošetrenie laserom

Aké sú náklady na túto modernú operáciu chrbtice? Pri tvorbe cien samozrejme zohrávajú úlohu mnohé faktory. Ovplyvňuje ich kvalifikácia a skúsenosti lekára, zložitosť prípadu a prítomnosť ďalších rizikových faktorov, potreba používať určité dovážané pomôcky, ako aj počet dní strávených v nemocnici..

Ceny v hlavných mestách, Moskve a Petrohrade sú omnoho vyššie, ale dá sa povedať, že perkutánne odparovanie postihnutého medzistavcového disku sa pohybuje v priemere od 150 do 250 000 rubľov, v závislosti od zložitosti prípadu a zvolenej kliniky..

Ak vezmeme ceny prestížnych svetových kliník, budú mnohokrát drahšie. Takže pobyt na 5 dní na klinike Top Ihilov v Izraeli a odstránenie operácie - 28 000 dolárov, MRI - 1 500 USD, na príslušné konzultácie - od 500 USD na jednu. V súlade s tým bude tento komplexný balík stáť asi 30 000 dolárov. V Európe sa ceny laserového ošetrenia medzistavcových platničiek pohybujú od 10 do 20 tisíc eur, v Turecku a Indii - od 3 do 4 tisíc dolárov. Toto sú, samozrejme, najbežnejšie údaje..

Na záver by sa malo niečo povedať o hodnoteniach pacientov. Čítanie recenzií iných pacientov pred chirurgickým zákrokom, dokonca aj také minimálne invazívne, je veľmi škodlivou praxou. Každá osoba je samostatným a jedinečným klinickým prípadom a akákoľvek negatívna spätná väzba nikdy nebude sprevádzaná príbehom o tom, ako pacient porušil lekársky predpis. Možno si neuvedomil, že v skorom pooperačnom období sa nechoval tak, ako má. Výsledkom bude negatívna reakcia, hoci liečba bola vykonaná správne a podľa indikácie.

Na druhej strane, pozitívne hodnotenia môžu pacienta vyzvať, aby si vybral túto konkrétnu kliniku a tohto lekára, ale jeho osobná situácia sa spočiatku bude líšiť od pacientov, u ktorých nebolo riziko recidívy. Na základe preskúmaní je preto možné urobiť závery iba vtedy, ak sa každému ponúkne presne ten istý produkt a táto metóda pravdepodobne nebude v medicíne užitočná..

Laserové odstránenie krčnej prietrže

Laserové metódy a náklady na odstránenie medzistavcovej prietrže pomocou lasera

Medzistavcová kýla spôsobuje nielen bolesť chrbta, ale tiež narúša fungovanie vnútorných orgánov. V závislosti od postihnutej oblasti miechy a koreňov nervov sa objaví zodpovedajúca symptomatológia. Liečba tejto choroby by sa mala vykonávať na špecializovaných klinikách, ktoré majú moderné vybavenie a majú vyškolený personál. Laserové odstránenie medzistavcových prietrží je veľkou výhodou oproti otvorenej chirurgii.

Laserové odstránenie medzistavcových prietrží

Druhy operácií

V Rusku sa používanie lasera aktívne začalo až pred 10 až 15 rokmi. Potom boli vytvorené mikro-nástroje, ktoré boli schopné lúče zamerať na požadované miesto. Výhodou laserového ošetrenia je malý prístup na kožu, krátke pooperačné obdobie a postup v lokálnej anestézii. Nevýhodou je liečba iba 5% pacientov, účinnosť sa nezvýši nad 75%, vysoké náklady a potreba opakovaných operácií. Neurochirurgovia zdieľajú dve techniky laserovej miechy:

Počas laserového odparovania medzistavcových platničiek sa pulpózne jadro vyparuje. Prístroj pracuje na plný výkon pri vysokej teplote, pri ktorej sa začína odparovať vodná časť chrupavky. Laserová rekonštrukcia sa vykonáva pri miernom nabíjacom výkone, ktorý zvyšuje teplotu tkanív až na 70 g. Celzia. Výsledkom je zahrievanie medzistavcovej platničky, zrýchlenie metabolických procesov. To všetko stimuluje rast chrupavkových buniek, spojivového tkaniva..

indikácia

Hlavným príznakom obáv z medziobratlovej prietrže je bolesť v postihnutej oblasti. Ak je postihnutá bedrová oblasť, potom pacienti okrem nepohodlia v chrbte pociťujú bedrovú nohu a zmyslové poruchy. Pri patológii krčnej chrbtice sa môžu objaviť silné bolesti hlavy, závraty, tlakové rázy, zmeny citlivosti rúk. Poškodenie sakrálneho regiónu môže poškodiť močenie, sexuálne funkcie. Lekári poskytujú nasledujúce indikácie pre odstránenie laserovej medzistavcovej prietrže:

 1. pretrvávajúca a silná bolesť chrbta alebo krku.
 2. Porušenie citlivosti hmatu a teploty v končatinách, dolnej časti chrbta.
 3. Sciatica - ostrá bolesť dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje do zadnej časti stehna.
 4. Porušenie močenia a stolice.
 5. Obmedzenie pohybov krku, keď je ostrý zákrut sprevádzaný závratmi, nevoľnosťou, zvracaním.
 6. Čiastočná strata pohybu v rukách alebo nohách spojená s krčnou prietržou.
 7. Veľkosť prietrže do 6 mm.
 8. Nedostatok sekvestrácie medzistavcovej platničky (oddelená oblasť).
 9. Vek od 20 do 55 rokov.
 10. Žiadne degeneratívne alebo autoimunitné lézie disku.

V prípade, že veľkosť medzistavcovej prietrže je viac ako 6 mm, nemožno ju odstrániť laserom. Táto metóda nemôže dosiahnuť pozitívny účinok. Laser môže odparovať iba 30% vody v strede disku. Väčší vplyv vysokej teploty na spojivové tkanivo môže viesť k poškodeniu vláknitého prstenca. V tomto prípade sa vyskytuje sekvestrovaná hernia, ktorej liečenie vyžaduje otvorený chirurgický zákrok.

kontraindikácie

Pacient by mal jasne pochopiť, že každá operácia, aj keď minimálne invazívna, má svoje indikácie a kontraindikácie. Aby sa predišlo nepríjemným následkom, je potrebné pacienta vyšetriť univerzálne. Ak existuje najmenšia odchýlka od normy u pacienta spojená so sprievodnou patológiou, musíte sa vyhnúť operácii. Neurochirurgovia identifikovali zoznam kontraindikácií pri liečbe medzistavcovej prietrže laserom:

 1. kardiovaskulárne zlyhanie.
 2. Akútny infarkt myokardu.
 3. Fibrilácia predsiení, tachysystolická forma.
 4. Akútna mozgová príhoda.
 5. Vek po 55 rokoch.
 6. Zlyhanie obličiek a pečene.
 7. Osteochondróza posledného stupňa závažnosti.
 8. Autoimunitné ochorenia chrbtice.
 9. Sekvenčná prietrž.
 10. Pustulárne kožné procesy v mieste manipulácie.

Laserové ošetrenie spinálnych hernií si vyžaduje dostatočné zručnosti chirurga. Vyškolený personál starostlivo vyšetrí pacienta, identifikuje sprievodné choroby, určí indikácie pre chirurgický zákrok. V prípade kontraindikácií lekár predpíše konzervatívnu liečbu. Po liečebnom cykle je pacient podrobený opätovnému vyšetreniu, aby sa predpísala konečná metóda liečby medzistavcovej prietrže..

Vyšetrenie pred operáciou

Najprv je potrebné podstúpiť vyšetrenie neurochirurgom. Lekár zhromaždí anamnézu choroby, vykoná neurologické testy, vyhodnotí stav reflexov. Potom musíte vyhodnotiť krvný obraz v laboratóriu. Potom vykonajte inštrumentálny výskum. Neurochirurgovia pred operáciou na odstránenie vertebrálnej hernie predpíšu:

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • krvná chémia;
 • coagulogram;
 • krvný cukor
 • EKG;
 • rentgén hrude;
 • SKT chrbtice, ak je to potrebné;
 • konzultácie s príbuznými špecialistami;
 • MRI bedrovej, krížovej, krčnej alebo hrudnej kosti.

Pred operáciou pacient strávi asi 1 týždeň na vykonanie celého množstva diagnostických manipulácií. Náklady na MRI jednej chrbtice v rôznych mestách sú rôzne: Moskva - asi 5 000 rubľov., Petrohrad - 3500 rubľov., Rostov na Donu - 2800 rubľov. Niekedy je potrebná presná diagnóza, vyžaduje sa zobrazovanie celej chrbtice pomocou magnetickej rezonancie. V tomto prípade sa náklady na predoperačné obdobie zvýšia o 2 až 3-krát.

Laserové odparovanie

Laserové ošetrenie prietrže chrbtice pomocou metódy odparovania zahŕňa odstránenie až 30% tekutiny z medzistavcových platničiek. Výsledkom je, že tlak v pulpóznom jadre klesá, výstupok je vtiahnutý do tela chrupavky. Zároveň pomocou vysokej teploty ničia vnútornú štruktúru disku. Neurochirurgovia vykonávajú operáciu podľa nasledujúcej schémy:

 1. v lokálnej anestézii sa do jadra postihnutého disku vkladá špeciálna ihla, dlhá až 12 cm.
 2. Všetky manipulácie sú riadené fluoroskopom na obrazovke monitora..
 3. Cez ihlu sa na miesto medzistavcovej prietrže zavedie kremenný flexibilný svetlovod. V jadre disku je dodávaná silná energia, ktorá spôsobuje, že tekutina vrie. Veľkosť chrupavky sa teda zmenšuje.
 4. Priama expozícia laserom trvá 5 až 10 minút.
 5. Para v dôsledku odparovania sa odstráni cez lúmen ihly.
 6. Potom sa vykoná kontrolný rôntgen a MRI postihnutej oblasti..
 7. Pacientovi sa pripíše 12 hodín odpočinok na lôžku.

Pacient cíti úľavu okamžite po odstránení vertebrálnej prietrže. 2 až 3 dni po operácii pacient ukazuje na prudký pokles bolesti, citlivosť končatín sa vracia. Ak bol postup úspešný, nasledujúci deň je pacient prepustený z kliniky. Lekári odporúčajú nosnú bandáž pre bedrovú kosť po dobu 1 až 2 mesiacov bez stresu a môžu sedieť dlhšie ako 5 až 10 minút. Pacienti by mali užívať protizápalové lieky (Nimesil) po dobu 1 až 2 týždňov jedenkrát denne po jedle.

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Proces odstraňovania medzistavcovej prietrže už dlho nesúvisí s komplexnou operáciou a dlhou rehabilitáciou. Klinika laserovej chirurgie používa netraumatickú, bezpečnú a overenú metódu odstránenia prietrže, ktorá vám umožňuje liečiť ambulantne a nepodstupovať rehabilitáciu.

Táto metóda nie je spojená s metódou laserového odparovania..

Text tejto stránky bol zostavený za účasti lekárov Kliniky laserovej chirurgie.

Čo je medzistavcová prietrž

Jednoducho povedané, ide o neobvyklý výčnelok časti medzistavcových platničiek. Ako viete, ľudská chrbtica pozostáva z 32-33 stavcov, medzi ktorými existujú špeciálne fibro-chrupavkové útvary absorbujúce otrasy - medzistavcové platničky.

Keď spustíte, preskočte alebo vytvorte akékoľvek ďalšie zaťaženie do vašej chrbtice prispievajú tieto disky k zvýšenej odolnosti voči stresu a tlmeniu nárazov.

Často, keď sa zaťaženie medzistavcového disku stane kritickým, je silne stlačený a jeho vnútorný obsah (gélovitá hmota - buničinové jadro) vyčnieva cez poškodenú vonkajšiu membránu (vláknitý kruh). Výčnelok sa môže vyskytnúť v ľubovoľnom smere.

Medzistavcové platničky sú dosť mäkké chrupavkové útvary, takže pri prekročení záťaže je narušená integrita vláknitého prstenca a disk vyčnieva von..

Medzistavcová prietrž je nebezpečná?

Áno, s pokročilými štádiami. Kýla chrbtice je patológia, ktorá sa tvorí v hlavnej časti ľudskej kostry. Je to miesto, kde je veľa nervových zakončení a spravidla k vyčnievaniu disku dochádza v smere k miechovému kanálu. teda ak túto chorobu ignorujete, to môže mať vážne následky.

Existuje niekoľko fáz tvorby spinálnej hernie: degeneratívne zmeny, vyčnievanie, prietrž, sekvestrácia prietrže. Najnebezpečnejšia možnosť - sekvestrovaná medzistavcová prietrž. Je nasmerovaný do miechového kanála. V tomto prípade disk prestane plniť svoje funkcie a nervy a tvrdé tkanivá miechy sa stlačia.

Etapy tvorby medzistavcových prietrží.

Môže to mať vážne následky.?

Áno, v každom prípade, ak sa nezaoberáte liečením kýly chrbtice. Prvé fázy vývoja choroby sa prejavujú očividne - bolesť. Nasledujúce etapy majú výraznejšie prejavy. Čo sa stane, ak nebudete liečiť kýlu chrbtice:

výčnelok

 • Krčná chrbtica: konštantné bolesti hlavy, prudký nárast tlaku, závraty, mŕtvica, obmedzené pohyby krku a paží, cervikálna radikulitída;
 • Hrudná oblasť: bolesť srdca, intercostálna neuralgia;
 • Bedrový sval: bolesť chrbta, bedrová dysfunkcia, ťažkosti s pohybom, ochrnutie dolných končatín.

Teda, ak sa výčnelok nespracováva v čase, potom výčnelok jadra v určitom bode zničí vonkajšiu vrstvu medzistavcové platničky a premení sa na plnohodnotnú prietrž.

Pruh

 • Bedrá (takmer 90 percent všetkých prípadov): ostrá bolesť, ktorá sa premení na ťahanie, siahajúce až k nohám, v oblasti slepej uličky. Slabosť, znecitlivenie dolných končatín, krívanie. Porušenie sily, močenie;
 • Krčka maternice. Bolestivá bolesť v krku, krku. Posilňuje do konca dňa;
 • Hrudné oddelenie. Lokalizáciu zápalu je niekedy ťažké určiť, pretože bolesť pokrýva celú oblasť: časť chrbtice, srdce, hypochondrium. Sprevádzaná svalovou slabosťou a zníženou citlivosťou častí tela.

Vývoj medzistavcovej prietrže - toto je nezvratný proces. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa prietrž nevyrieši sama osebe bez riadneho zaobchádzania..

Sekundácia prietrže

Fáza sa cíti intenzívnou bolesťou. Mnoho pacientov si dokonca pamätá presný čas útoku. Okrem toho sa môže vyskytnúť po prudkom pohybe alebo zaťažení chrbtice.

 • celková slabosť;
 • zoslabenie reflexov;
 • bolesť je nahradená znecitlivením alebo ochrnutím končatín;
 • „Vysychanie“ (hypotrofia) jednotlivých častí tela;
 • neschopnosť pohybu;
 • porušenie funkcií jednotlivých orgánov;
 • pokles krvného tlaku.

Sekvestrovaná kýla sa prejavuje nielen v reťazci následkov vylisovania tkanív a krvných ciev, ale tiež v skutočnosti, že vstupuje do miechy ako cudzia proteínová zlúčenina. Autoimunitná reakcia exprimovaný pri zápaloch a opuchoch tkanív miechy a bezprostredné prostredie, zhoršený prietok krvi.

Ak ignorujete prvé príznaky medzistavcovej prietrže, atrofia tkanív priľahlých k ohnisku choroby sa vyvíja v priebehu niekoľkých rokov, stavce sú kalcifikované (spojené).

Ako zistím, že mám kýlu chrbtice?

Odfotografujte snímku MRI alebo MSCT. Ak máte prvé príznaky tvorby miechy alebo sa len staráte o svoje zdravie, môžete odfotiť obrázok a poslať ho odborníkom kliniky laserovej chirurgie. Konzultáciu s lekárom môžete získať aj telefonicky na čísle +7 812 642-88-42. Obe možnosti konzultácie sú bezplatné..

30% zľava na ošetrenie pri dokončení zmluvy pred koncom decembra!

Zamestnanec kliniky vám zavolá späť
Počas pracovného dňa.

Ako liečiť medzistavcovú prietrž

Výber liečby medzistavcovej prietrže závisí od štádia ochorenia. V prvých fázach je zvyčajne dostačujúce použitie metód konzervatívnej liečby:

 • brať lieky;
 • chrbtová trakcia;
 • hirudotherapy;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické, manuálne a iné typy špeciálnych postupov.

Ak je ochorenie zahájené alebo ak boli liečby neúčinné po troch až štyroch týždňoch, odborníci odporúčajú chirurgický zákrok. Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení poškodeného disku.

Medzistavcová prietrž sa dá liečiť bez chirurgického zákroku?

Áno. Neinvazívne metódy sú navyše k dispozícii už viac ako 20 rokov. Už v roku 1993 vyvinul Andrei Georgievich Pakhomov liečebnú metódu, pri ktorej laserový lúč pôsobí na poškodené oblasti prvkov chrbtice. Systematická laserová expozícia patologickému zameraniu viedla k tomu, že medzistavcové platničky bolo možné úplne obnoviť bez toho, aby sa uchýlili k chirurgickému zákroku..

A ako laser dokáže odstrániť prietrž?

Stručne povedané, laserový lúč pôsobí na mikrocirkulačné lôžko lokálne obklopujúce patologické zameranie, vytvára slabý hypertermický účinok viacsmerného pôsobenia, čo umožňuje hladké odstránenie prietrže pomocou laserového lúča a úplné obnovenie všetkých prvkov medzistavcového disku..

Laserový lúč s nízkou intenzitou nepoškodzuje normálne tkanivo a umožňuje obnoviť tkanivo chrupavky. To znamená, že po odstránení prietrže dôjde k obnoveniu pomocou vlastných buniek - chondrocytov a fibroblastov..

Je to bezpečné?

Áno, pretože metóda laserovej expozície je netraumatickým typom liečby prietrže. Optické vlákno sa vkladá pomocou ihly, ktorá zabraňuje invazívnemu zásahu. Charakteristiky laserového lúča sú také, že nie sú schopné zasiahnuť zdravé tkanivo. Okrem toho:

 • U pacienta bolesť zmizne počas sedenia 7-10;
 • Metóda laserového ošetrenia sa môže použiť v ktorejkoľvek fáze vývoja prietrže;
 • Podľa štatistík iba recidíva zaznamenala iba 0,2% pacientov;

Laserové odstránenie vertebrálnej kýly - pokročilé technológie pre zdravie chrbtice

V súčasnosti sa miechy môžu liečiť rýchlo, bezbolestne a bez rizika akýchkoľvek komplikácií. Laserové odstránenie (vyparovanie) prietrže chrbtice je jednou z najlepších možností takéhoto ošetrenia v súčasnosti.

Tento typ liečby tohto ochorenia sa považuje za jeden z najúčinnejších, pretože minimalizuje čas, počas ktorého sa vykonávajú chirurgické zákroky, a významne skracuje dobu pooperačnej rehabilitácie pacienta..

V poslednej dobe sa laserové odstránenie miechy uskutočňovalo iba na zahraničných klinikách najrozvinutejších krajín sveta a dnes vďaka týmto pokrokovým technológiám v medicíne je táto metóda liečby dostupná pre našich domácich lekárov. Dnes sa odparovanie úspešne vykonáva na mnohých klinikách našej krajiny, vďaka čomu sa každý deň tohto ochorenia zbavuje veľké množstvo mladých ľudí..

Čo je kýla chrbtice?

Miechová kýla je dnes pomerne časté ochorenie, ktoré sa vo väčšine prípadov vyskytuje u mladých ľudí vo veku 25 až 45 rokov. Medzistavcová prietrž je výsledkom deformácie vláknitého prstenca medzistavcových platničiek.

Ak hovoríme o nebezpečenstve kýly chrbtice, potom je to skôr zákerná choroba, ktorej hlavným nebezpečenstvom je riziko, že sa môže zúžiť miechový kanál, v dôsledku čoho sa môže zapáliť membrána miechy..

Tento jav môže spôsobiť silnú bolesť, ktorá je niekedy sprevádzaná dokonca ochrnutím svalov nôh. Ak je u pacienta diagnostikovaná „medziobratlová hernia“, liečba by sa mala začať čo najskôr..

Príznaky choroby

Medzistavcová prietrž v prvých fázach sa nemusí dať preč. Prvé príznaky naznačujúce prítomnosť choroby sa objavujú s jej progresiou. Tu sú hlavné príznaky, ktorým musíte venovať pozornosť:

  syndróm ťažkej bolesti;

svalové kŕče, ktorých výsledkom je určitá stuhnutosť pohybov;

narušenie citlivosti na dolných končatinách;

 • necitlivosť, brnenie a pocit pálenia.
 • Aké sú najbežnejšie liečby?

  Liečba kýly chrbtice je proces, ktorý vyžaduje čas, trpezlivosť a profesionalitu ošetrujúceho lekára. Všetky ošetrenia možno podmienečne rozdeliť na tieto položky:

   odstránenie bolesti a zníženie opuchu tkaniva;

  odstránenie kŕčov chrbtových svalov;

  zlepšenie nervového vedenia chrbtice;

  eliminácia všetkých viditeľných príznakov zápalového procesu;

 • obnova fyziologického medzistavcového priestoru.
 • Liečba prietrže sa v zásade delí na: konzervatívnu, chirurgickú a rehabilitačnú.

  Konzervatívna liečba zahŕňa drogovú a nrogovú terapiu, ktorú skúsený špecialista odporučí na použitie v kombinácii.

  Priebeh liečby drogami musí nevyhnutne zahŕňať vymenovanie týchto liekov:

   protizápalové lieky, ktoré zmierňujú zápaly a bolesti;

  svalové relaxanciá, ktoré znižujú svalové kŕče;

  hemorologické činidlá, ktoré môžu zlepšiť prietok krvi;

  potrebné lieky proti bolesti pri hernii chrbtice;

 • Vitamíny B, ktoré obnovujú vodivosť miechy.
 • Ak hovoríme o nedrogovej liečbe prietrže, potom ide o:

   také fyzioterapeutické postupy, ako sú ultrazvuk, parafínová terapia, magnetoterapia, diadynamické prúdy, elektroforéza a ďalšie;

  Chirurgická liečba je predpísaná, ak je choroba v štádiu, keď konzervatívna liečba už neprináša žiadne výsledky. Iba ošetrujúci lekár môže pacientovi presne povedať, ako sa zbaviť kýly chrbtice.

  Predtým, ako sa rozhodne o operácii, ošetrujúci lekár diagnostikuje následky medzistavcovej prietrže, a až potom bude informovať pacienta o tomto alebo tomto type operácie..

  Príprava pacienta na odstránenie hernie stavca laserom

  Ak sa pacient rozhodne vykonať laserové odstránenie medzistavcovej prietrže, ošetrujúci lekár musí predpísať vyšetrenie tela pacienta, ktoré zahŕňa tieto kroky:

  • MRI chrbtice;
  • močové a krvné testy;
  • test hladiny cukru v krvi pacienta;
  • elektrokardiogram srdca;
  • konzultácia s anestéziológom a vyšetrenie skúseným terapeutom.

  Ako je laserové odstránenie?

  Túto operáciu môže vykonať iba skúsený neurochirurg na operačnej sále, plne vybavený moderným zariadením, ktoré je pre takúto manipuláciu nevyhnutné..

  Hlavnou výhodou tejto manipulácie je to, že sa vykonáva v lokálnej anestézii a cez malú punkciu, ktorá eliminuje prítomnosť jaziev a jaziev na tele po operácii..

  Pred začatím manipulácie sa pacientovi podá lokálna anestézia. Potom, čo konala, chirurg urobil malú punkciu, cez ktorú laserový lúč prešiel do jadra miechy pomocou špeciálnej ihly.

  Ďalej, na nejakú dobu, čo je podstatou celého procesu - laser pôsobí na poškodené tkanivo.

  Výhody a nevýhody laserového spracovania

  Laserové ošetrenie miechy má oproti konvenčným chirurgickým zákrokom mnoho výhod. Tu sú hlavné:

   počas tejto operácie nie sú prakticky blízke takni poškodené;

  operácia nevyžaduje veľké časové investície;

  odstránenie laserovej prietrže je pre pacienta úplne bezpečné;

  ľahké a rýchle obdobie pooperačnej rehabilitácie;

 • takmer úplná neprítomnosť po chirurgických jazvách a jazvách.
 • Ak hovoríme o nedostatkoch laserového ošetrenia medzistavcovej prietrže, potom sú tiež k dispozícii. Hlavné sú:

   pomerne vysoké náklady na tento postup v porovnaní s konvenčným chirurgickým zákrokom;

  účinnosť operácie je vysoká iba v prípadoch, keď pacient okamžite konzultuje lekára, ak je štádium choroby zanedbané, potom je možné opakované vytvorenie prietrže chrbtice;

 • je neúčinný pre ľudí, ktorých vek je viac ako 50 rokov, pretože postup nie je možné bez zásahu a prírodných mechanizmov ľudského tela do rekonštrukcie miechy.
 • V tomto videu vidíte, ako nemeckí chirurgovia odstránia prietrž laserom.

  Rehabilitačné obdobie

  Ak hovoríme o období zotavenia a úplnom uzdravení pacienta, lekár môže odporučiť použitie súbežných metód zotavenia, ako sú cvičenia fyzioterapie, masáže, manuálna terapia, aby sa tak stalo čo najskôr..

  Spravidla sa takéto opatrenia vyvíjajú individuálne pre konkrétneho pacienta, pričom sa berú do úvahy fyziologické vlastnosti tela pacienta, ako sa ochorenie vyvíjalo, vek a hmotnosť pacienta, závažnosť ochorenia..

  Ako už bolo uvedené, jednou z hlavných výhod tohto typu operácie je veľmi krátka doba na zotavenie.

  Úplná obnova disku a všetkých jeho fyziologických funkcií môže trvať dlhšie ako jeden mesiac, a preto je veľmi dôležité postupne sa vracať k obvyklému spôsobu života a uskutočniteľnej fyzickej aktivite..

  Liečba miechy bez chirurgického zákroku

  Proces odstraňovania medzistavcovej prietrže už dlho nesúvisí s komplexnou operáciou a dlhou rehabilitáciou. Klinika laserovej chirurgie používa netraumatickú, bezpečnú a overenú metódu odstránenia prietrže, ktorá vám umožňuje liečiť ambulantne a nepodstupovať rehabilitáciu.

  Táto metóda nie je spojená s metódou laserového odparovania..

  Text tejto stránky bol zostavený za účasti lekárov Kliniky laserovej chirurgie.

  Čo je medzistavcová prietrž

  Jednoducho povedané, ide o neobvyklý výčnelok časti medzistavcových platničiek. Ako viete, ľudská chrbtica pozostáva z 32-33 stavcov, medzi ktorými existujú špeciálne fibro-chrupavkové útvary absorbujúce otrasy - medzistavcové platničky.

  Keď spustíte, preskočte alebo vytvorte akékoľvek ďalšie zaťaženie do vašej chrbtice prispievajú tieto disky k zvýšenej odolnosti voči stresu a tlmeniu nárazov.

  Často, keď sa zaťaženie medzistavcového disku stane kritickým, je silne stlačený a jeho vnútorný obsah (gélovitá hmota - buničinové jadro) vyčnieva cez poškodenú vonkajšiu membránu (vláknitý kruh). Výčnelok sa môže vyskytnúť v ľubovoľnom smere.

  Medzistavcové platničky sú dosť mäkké chrupavkové útvary, takže pri prekročení záťaže je narušená integrita vláknitého prstenca a disk vyčnieva von..

  Medzistavcová prietrž je nebezpečná?

  Áno, s pokročilými štádiami. Kýla chrbtice je patológia, ktorá sa tvorí v hlavnej časti ľudskej kostry. Je to miesto, kde je veľa nervových zakončení a spravidla k vyčnievaniu disku dochádza v smere k miechovému kanálu. teda ak túto chorobu ignorujete, to môže mať vážne následky.

  Existuje niekoľko fáz tvorby spinálnej hernie: degeneratívne zmeny, vyčnievanie, prietrž, sekvestrácia prietrže. Najnebezpečnejšia možnosť - sekvestrovaná medzistavcová prietrž. Je nasmerovaný do miechového kanála. V tomto prípade disk prestane plniť svoje funkcie a nervy a tvrdé tkanivá miechy sa stlačia.

  Etapy tvorby medzistavcových prietrží.

  Môže to mať vážne následky.?

  Áno, v každom prípade, ak sa nezaoberáte liečením kýly chrbtice. Prvé fázy vývoja choroby sa prejavujú očividne - bolesť. Nasledujúce etapy majú výraznejšie prejavy. Čo sa stane, ak nebudete liečiť kýlu chrbtice:

  výčnelok

  • Krčná chrbtica: konštantné bolesti hlavy, prudký nárast tlaku, závraty, mŕtvica, obmedzené pohyby krku a paží, cervikálna radikulitída;
  • Hrudná oblasť: bolesť srdca, intercostálna neuralgia;
  • Bedrový sval: bolesť chrbta, bedrová dysfunkcia, ťažkosti s pohybom, ochrnutie dolných končatín.

  Teda, ak sa výčnelok nespracováva v čase, potom výčnelok jadra v určitom bode zničí vonkajšiu vrstvu medzistavcové platničky a premení sa na plnohodnotnú prietrž.

  Pruh

  • Bedrá (takmer 90 percent všetkých prípadov): ostrá bolesť, ktorá sa premení na ťahanie, siahajúce až k nohám, v oblasti slepej uličky. Slabosť, znecitlivenie dolných končatín, krívanie. Porušenie sily, močenie;
  • Krčka maternice. Bolestivá bolesť v krku, krku. Posilňuje do konca dňa;
  • Hrudné oddelenie. Lokalizáciu zápalu je niekedy ťažké určiť, pretože bolesť pokrýva celú oblasť: časť chrbtice, srdce, hypochondrium. Sprevádzaná svalovou slabosťou a zníženou citlivosťou častí tela.

  Vývoj medzistavcovej prietrže - toto je nezvratný proces. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa prietrž nevyrieši sama osebe bez riadneho zaobchádzania..

  Sekundácia prietrže

  Fáza sa cíti intenzívnou bolesťou. Mnoho pacientov si dokonca pamätá presný čas útoku. Okrem toho sa môže vyskytnúť po prudkom pohybe alebo zaťažení chrbtice.

  • celková slabosť;
  • zoslabenie reflexov;
  • bolesť je nahradená znecitlivením alebo ochrnutím končatín;
  • „Vysychanie“ (hypotrofia) jednotlivých častí tela;
  • neschopnosť pohybu;
  • porušenie funkcií jednotlivých orgánov;
  • pokles krvného tlaku.

  Sekvestrovaná kýla sa prejavuje nielen v reťazci následkov vylisovania tkanív a krvných ciev, ale tiež v skutočnosti, že vstupuje do miechy ako cudzia proteínová zlúčenina. Autoimunitná reakcia exprimovaný pri zápaloch a opuchoch tkanív miechy a bezprostredné prostredie, zhoršený prietok krvi.

  Ak ignorujete prvé príznaky medzistavcovej prietrže, atrofia tkanív priľahlých k ohnisku choroby sa vyvíja v priebehu niekoľkých rokov, stavce sú kalcifikované (spojené).

  Ako zistím, že mám kýlu chrbtice?

  Odfotografujte snímku MRI alebo MSCT. Ak máte prvé príznaky tvorby miechy alebo sa len staráte o svoje zdravie, môžete odfotiť obrázok a poslať ho odborníkom kliniky laserovej chirurgie. Konzultáciu s lekárom môžete získať aj telefonicky na čísle +7 812 642-88-42. Obe možnosti konzultácie sú bezplatné..

  30% zľava na ošetrenie pri dokončení zmluvy pred koncom decembra!

  Zamestnanec kliniky vám zavolá späť
  Počas pracovného dňa.

  Ako liečiť medzistavcovú prietrž

  Výber liečby medzistavcovej prietrže závisí od štádia ochorenia. V prvých fázach je zvyčajne dostačujúce použitie metód konzervatívnej liečby:

  • brať lieky;
  • chrbtová trakcia;
  • hirudotherapy;
  • rehabilitácia;
  • fyzioterapeutické, manuálne a iné typy špeciálnych postupov.

  Ak je ochorenie zahájené alebo ak boli liečby neúčinné po troch až štyroch týždňoch, odborníci odporúčajú chirurgický zákrok. Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení poškodeného disku.

  Medzistavcová prietrž sa dá liečiť bez chirurgického zákroku?

  Áno. Neinvazívne metódy sú navyše k dispozícii už viac ako 20 rokov. Už v roku 1993 vyvinul Andrei Georgievich Pakhomov liečebnú metódu, pri ktorej laserový lúč pôsobí na poškodené oblasti prvkov chrbtice. Systematická laserová expozícia patologickému zameraniu viedla k tomu, že medzistavcové platničky bolo možné úplne obnoviť bez toho, aby sa uchýlili k chirurgickému zákroku..

  A ako laser dokáže odstrániť prietrž?

  Stručne povedané, laserový lúč pôsobí na mikrocirkulačné lôžko lokálne obklopujúce patologické zameranie, vytvára slabý hypertermický účinok viacsmerného pôsobenia, čo umožňuje hladké odstránenie prietrže pomocou laserového lúča a úplné obnovenie všetkých prvkov medzistavcového disku..

  Laserový lúč s nízkou intenzitou nepoškodzuje normálne tkanivo a umožňuje obnoviť tkanivo chrupavky. To znamená, že po odstránení prietrže dôjde k obnoveniu pomocou vlastných buniek - chondrocytov a fibroblastov..

  Je to bezpečné?

  Áno, pretože metóda laserovej expozície je netraumatickým typom liečby prietrže. Optické vlákno sa vkladá pomocou ihly, ktorá zabraňuje invazívnemu zásahu. Charakteristiky laserového lúča sú také, že nie sú schopné zasiahnuť zdravé tkanivo. Okrem toho:

  • U pacienta bolesť zmizne počas sedenia 7-10;
  • Metóda laserového ošetrenia sa môže použiť v ktorejkoľvek fáze vývoja prietrže;
  • Podľa štatistík iba recidíva zaznamenala iba 0,2% pacientov;

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Obsah stránky:Cvičenia na vyčnievanie lumbosakrálnej chrbtice sa považujú za najúčinnejšiu liečbu tohto ochorenia. Toto je však nezávislé ochorenie.
  Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
  Umbilická hernia je zákerná v tom, že po dlhú dobu nemusí pacienta vôbec obťažovať. Nebezpečenstvo však spočíva v tom, že choroba môže viesť ku komplikáciám a najbežnejším je zvieranie pupočnej kýly.