loader

Hlavná

Žalúdok

Mala by sa pri odstránení prietrže medzistavcových platničiek? Ako to urobiť bez chirurgického zákroku

Súčasný trend v minulosti privádzať pacientov s kýlami medzistavcových platničiek na chirurgický zákrok je už zastaraný. Dlho to bolo zapríčinené pocitom bezmocnosti, ktorý vzniká u pacientov a (často) u neurológov, ktorí na ne dohliadajú, kvôli nedostatku znalostí o moderných liečebných metódach „regenerácie“..

Poškodenie miechového nervu počas vytláčania disku a výsledný opuch a zápal môžu viesť k veľmi vážnym následkom na ľudské zdravie..

Odstránenie prietrže chirurgickým zákrokom - klady a zápory

Pretože príčinou vývoja prietrže disku je dlhodobý proces jej zničenia, operácia odstránenia medzistavcového disku alebo jeho fragmentu (v absolútne akejkoľvek úprave tohto disku) nikdy nezlepší zdravosť disku a je a nikdy nebola metódou LIEČBY. Liečbu môžeme nazvať iba proces, pri ktorom sa obnoví funkcia a štruktúra poškodeného tkaniva. Chirurgia pri prietržoch medzistavcových platničiek nie je liečbou, ale iba núdzovou metódou „prvej pomoci“, ktorá sa používa iba vtedy, keď sú iné metódy konzervatívnej liečby neúčinné..

Okrem toho, metódy konzervatívnej (t.j. nechirurgickej) liečby by mali byť správne, komplexné a konzistentné a nezabudnite zahrnúť metódy, ktoré obnovujú tkanivo medzistavcových platničiek..

Nanešťastie ani najmodernejšie metódy liečby nemôžu poskytnúť 100% záruku vyliečenia hernie disku, pretože veľmi veľký počet faktorov alebo (najčastejšie) kombinácia týchto faktorov môže viesť k rozvoju choroby. Existujú klinické situácie, keď ani ten najskúsenejší odborník nemusí byť schopný pomôcť pacientovi a použitie najvhodnejších liečebných metód môže byť neúčinné. Takéto situácie v praktickej práci pri používaní moderných metód liečby sú však menej bežné.

Vždy existuje veľa prípadov, keď súčasná situácia vyžaduje, aby lekár predpísal operáciu pacientovi. O otázke určenia chirurgického výkonu pri prietrži medzistavcovej platničky sa však nerozhoduje na základe osobného názoru lekára alebo veľkosti herniového výčnelku stanoveného na MRI, ale na základe jasných indikácií..

Dôvody na operáciu

Indikácie chirurgického zákroku pri herniovaných diskoch sú nasledujúce:

 • Údaj č. 1. Bolesťový syndróm, ktorý nezmizol dlhšie ako 6 mesiacov s primeraným a správne vykonaným liečebným priebehom;
 • Údaj č. 2. Dysfunkcia panvových orgánov s herniou v bedrovej chrbtici;
 • Údaj č. 3. Ochrnutie končatín (ramien alebo nôh) alebo progresívna atrofia svalov končatín;
 • Údaj č. 4. Progresívna spondylolistéza, t.j. „Posúvanie“, „posúvanie“ jedného stavca vo vzťahu k ostatným s postupným znižovaním výšky poškodeného disku.

Tieto klinické prejavy sú dôvodom na hľadanie pomoci od špecializovaného neurochirurga.

Údaje MRI, ktoré určujú veľkosť herniovaného disku a jeho lokalizáciu, by nikdy nemali byť základom pre predpísanie chirurgickej liečby..

Odstránenie prietrže medzistavcovej časti bez chirurgického zákroku

Je potrebné poznamenať, že ani tieto indikácie pre chirurgickú liečbu nie sú absolútne. Na našej klinike sme opakovane dosiahli úspech v liečbe, a to aj v prípadoch paralýzy, dysfunkcie panvových orgánov vo forme močovej inkontinencie a rôznych porúch potencie. Takéto prípady si jednoducho vyžadujú komplexnejšie, komplexnejšie a zdĺhavejšie riešenie..

Inak vo väčšine prípadov ani etapa ochorenia, ani závažnosť bolesti a zápalu ani sekvestrácia prietrže nie sú znakmi na určenie operácie. Moderné „revitalizačné“ liečebné metódy dokážu zvládnuť bez chirurgického zákroku aj v prípade sekvestrovanej hernie disku, t.j. v stave, ktorý bol donedávna považovaný za absolútnu indikáciu chirurgickej liečby.

Ak však dôjde k sekvestrácii, je možné, že bude potrebná chirurgická liečba, pretože počas sekvestrácie sa v miechovom priestore objaví vnútorný obsah disku (fragmenty buničinového jadra) v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a okrem kompresie miechových nervov, krvných ciev a dura mater často spôsobujú masívnu autoimunitnú odpoveď výskyt proteínových fragmentov jadra v priestore miechy. Preto je potrebné pri konzervatívnej liečbe vziať do úvahy, pretože použitie „obvyklých“ taktík pri použití nesteroidných protizápalových liekov je kategoricky nedostatočné..

Menovanie správnej taktiky liečby vo veľkej väčšine prípadov umožňuje vyliečiť pacienta, vrátiť ho do normálneho, plného života a eliminovať pravdepodobnosť chirurgického zákroku..

Odstránenie medzistavcovej prietrže: všetko o chirurgickej liečbe

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže krčnej, bedrovej a hrudnej chrbtice sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa používa diskektómia, laminektómia, nukleoplastika. Chirurgický zákrok je však skutočne potrebný v približne 10 - 15% prípadov herniovaného disku. Je indikovaný u pacientov so závažnými komplikáciami, ktorí už majú tendenciu postupovať..

Komu a kedy je potrebný chirurgický zákrok

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Odstránenie medzistavcovej prietrže sa uskutoční, ak je konzervatívna liečba neefektívna niekoľko mesiacov. Napriek integrovanému prístupu k liečbe a používaniu silných analgetík sa syndróm bolesti mierne znižuje a niekedy sa zvyšuje jeho závažnosť..

Indikácie chirurgického zákroku sú progresívne komplikácie medzistavcovej prietrže:

Podobné stavy sa klinicky prejavujú parézou, ochrnutím, svalovou atrofiou a panvovými poruchami. Obzvlášť nebezpečná je kompresia herniovým výčnelkom stavcových tepien, cez ktoré kyslík a živiny vstupujú do mozgu..

Účel odstránenia medzistavcovej prietrže

Hlavnou úlohou chirurgického odstránenia herniálneho výčnelku je dekompresia miechového kanála, odstránenie formácií, ktoré spôsobujú jeho zúženie. Po operácii sa krvné cievy prestávajú stláčať, podmienky na skorú mozgovú príhodu a výskyt ireverzibilných dysfunkcií panvových orgánov sú odstránené. Korene miechy prestávajú byť obmedzované premiestnenými diskami, obnovuje sa inervácia stavcov. Ihneď po odstránení prietrže sa zaznamenajú príznaky zlepšenia stavu pacienta:

 • lokálne a ožarujúce bolesti chrbta zmiznú;
 • svalová atrofia končatín, parestézia, prejavujúca sa znecitlivením, brnenie, pocit „plazivých husacích hrčiek;
 • bolesti hlavy, závraty, sluchové a zrakové poruchy, skoky v krvnom tlaku prestávajú pacienta rušiť.

Po stabilizácii operovanej chrbtice sa rozsah pohybu normalizuje, zlepší sa držanie tela, obnoví sa fungovanie celého pohybového aparátu..

Druhy operácií: príprava, spôsob vykonávania a náklady

Pri výbere spôsobu odstránenia medzistavcovej prietrže sa berie do úvahy veľkosť, tvar a lokalizácia poškodeného medzistavcového disku. Dôležitý je celkový zdravotný stav pacienta, závažnosť príznakov, prítomnosť závažných chronických patológií. Pred operáciou sú predpísané všetky potrebné laboratórne, biochemické a inštrumentálne štúdie. Nezabudnite určiť individuálnu citlivosť pacienta na lieky používané na anestéziu. Pacientovi sa tiež odporúča, aby sa zdržal príjmu potravy 8 hodín pred operáciou.

postdiskektomického

Chirurgický zákrok spočíva v čiastočnom alebo úplnom odstránení medzistavcových platničiek v celkovej anestézii. Pri výbere chirurgického prístupu sa berie do úvahy lokalizácia herniálneho výčnelku. Chirurg robí rez 7 až 10 cm dlhý pozdĺž chrbtice cez poškodený disk, šíri svalové tkanivo. Aby sa rozšíril prístup na chirurgické pole, excisuje sa časť chrbtového oblúka.

Ak buničité jadro tečie do miechového kanála, potom sa opatrne odstráni. Po vybratí disku lekár ušije ranu. Trvanie operácie je asi 2 hodiny.

Na udržanie podpornej funkcie chrbtice sa používa plastový disk. Na tento účel sa používa autoimplantát z iliakálneho hrebeňa, aloštep, klietka alebo umelá mobilná protéza. Prevádzková cena - 25000 - 50000 rubľov.

Endoskopické odstránenie

Operácia sa vykonáva v lokálnej (spinálnej) anestézii pomocou endoskopického zariadenia. Chirurgické nástroje sa zavádzajú prepichnutím kože a mäkkých tkanív s priemerom do 1,5 mm. Priebeh operácie sa monitoruje pomocou röntgenového zariadenia. Endoskopické nástroje sa privádzajú na poškodený disk cez foraminálne otvorenie chrbtice..

Počas operácie chirurg odstráni buničité jadro, posunuté mimo disk. Je odstránená z tela pacienta pomocou špeciálnej trubice. Ak dôjde k sekvestrácii prietrže (výhřez do lúmie miechového kanála), všetky jej časti sa odstránia. Po premytí chirurgického poľa antiseptickými roztokmi sa nástroje odstránia a chirurg umiestni niekoľko vpichov na vpichy. Náklady na chirurgický zákrok sú 65 000 rubľov.

Mikrochirurgické odstránenie

Mikrodisektómia - odstránenie medzistavcovej platničky a herniálneho výčnelku pomocou mikrochirurgického zariadenia v celkovej anestézii. Chirurg urobí rez až 3 cm nad diskom, roztiahne paravertebrálne svaly. Mikrodisektómia sa vykonáva mikrochirurgickými nástrojmi a priebeh operácie sa monitoruje chirurgickým mikroskopom..

Lekár potlačí chrbticu chrbtice, vyreže malú časť žltého väzu, aby poskytol prístup k miechovému kanálu. Potom odstráni medzistavcovú prietrž a presakujúce časti buničitého jadra, prišije ranu. Chirurgia trvá asi 1,5 hodiny. Cena operácie je 50 000 rubľov.

laminektomie

Laminektómia - operácia, pri ktorej sa stavcový oblúk odstráni v celkovej anestézii alebo lokálnej anestézii. Chirurg urobí rez pozdĺž spinálnych procesov dlhých asi 3 cm, tlačí svalové tkanivo. Najskôr odstraňuje odstredivý proces a potom resekuje jednu alebo dve stavcové oblúky.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Ak je potrebné vykonať laminektómiu viacerých stavcov naraz, lekár zväčši rez a vyreže procesy a oblúky.

Resekcia oblúkov umožňuje prístup k miechovému kanálu. Podľa svedectva chirurg otvorí tvrdý obal miechy a eliminuje príčinu kompresie. V prípade potreby odstráni útvary stláčajúce korene miechy. Po šití dura mater lekár ušije incíziu na koži.

Laminektómia môže spôsobiť nestabilitu chrbtice, takže je možné okamžite vykonať stabilizáciu. Náklady na chirurgický zákrok sú 45 000 rubľov.

Disková nukleoplastika

Nukleoplastika je odstránenie špecifickej časti buničitého jadra. Operácia sa vykonáva pri kýloch menších ako 0,6 cm, ktoré nie sú komplikované stenózou miechového kanála. Spôsoby ovplyvnenia želatínového jadra sú rôzne. Existuje studená plazma, laser, vysokofrekvenčná nukleoplastika, hydronukleoplastika, intervenčná discotomia.

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Chirurg urobí vpich vpichu do oblasti herniálneho výčnelku a vloží ihlu do pulpózneho jadra, cez ktoré je k chirurgickému poľu pripojená elektróda, optické vlákno..

Priebeh operácie sa monitoruje pomocou rádiologického alebo tomografického zariadenia. V dôsledku použitých fyzikálnych faktorov (vysokofrekvenčný prúd, laserové žiarenie, nízkoteplotná plazma, tlak kvapaliny) sa mení štruktúra jadra, dochádza k čiastočnému odparovaniu a tlak vo vnútri disku sa znižuje. Chirurgia trvá približne 30-60 minút. Prevádzková cena - 30000 - 50000 rubľov.

Laserové odstránenie

Laserové odstránenie poškodeného disku pomocou lokálnej anestézie.

Chirurg pomocou malej punkcie kože a mäkkých tkanív vkladá tenkú ihlu až do 12 cm do hrudného výčnelku pod rádiografickou kontrolou. Cez ňu je do jadra buničiny dodávaná kremenná flexibilná LED, ktorá dodáva laserovú energiu po dobu 5 až 10 minút. Výsledkom je, že časť jadra sa odparí a výsledná para sa odstráni z chirurgického poľa..

Pretože je odstránený iba malý fragment medzistavcových platničiek, stabilita operovanej chrbtice je zachovaná. Pacient opustí nemocnicu po 24 hodinách. Náklady na chirurgický zákrok sú 30000 - 50000 rubľov.

Rehabilitačné fázy

V pooperačnom období je potrebné postupne zvyšovať zaťaženie chrbtice, vyvíjať správne motorické stereotypy. Za týmto účelom sú pacientom predpísané fyzioterapeutické a masážne procedúry, denná fyzioterapia a gymnastické kurzy. Trvanie etáp rehabilitácie závisí od typu chirurgického zákroku, veku pacienta, ktorý ovplyvňuje rýchlosť regenerácie..

Počiatočné obdobie

Táto fáza zotavenia trvá asi 2 týždne. Pacientom sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky, antibiotiká, sedatíva. Stehy sa ošetrujú antiseptickými roztokmi, aby sa zabránilo hnisaniu. Po 1-3 dňoch môžete vstávať z postele, pohybovať sa po miestnosti alebo na chodbe 1-1,5 hodiny. Pri chôdzi sa nevyhnutne používajú ortopedické pomôcky na podporu stavcov, ktoré bránia ich posunutiu.

Neskoré obdobie

Trvanie neskorého rehabilitačného obdobia je až 2 mesiace. Začína sa okamžite po vymiznutí silnej bolesti, odstránení stehu, hojení vpichov a rezov. Hlavným cieľom rehabilitácie je posilnenie chrbtových svalov, odstránenie tuhosti, zlepšenie krvného obehu v operovanej oblasti.

cvičenie

Cvičebný lekár robí individuálny súbor cvičení. V počiatočnej fáze rehabilitácie trvá tréning asi 15 minút, a keď sa svalová kostra posilňuje, ich trvanie sa postupne zvyšuje. Najúčinnejšie cvičenia sú:

 • sadnite si na stoličku, zaokrúhlite chrbát, zdvihnite hlavu a potom ju ohnite a sklopte bradu;
 • v stojacej polohe striedavo a potom súčasne vykonávať hojdačky s ramenami ohnutými v lakťoch;
 • posedenie s nohami mierne od seba, plytké rotácie s rovnými rukami dozadu a dopredu.

Výskyt bolesti je signálom na zastavenie tréningu. Môžete pokračovať až po dlhom odpočinku.

fyzioterapia

Pri miernej bolesti chrbta sú pacientom predpísaná elektroforéza alebo ultrafonoforéza s novokainom, vitamínmi B, chondroprotektormi, roztokmi vápenatých solí. Pri absencii zápalu pomáhajú aplikácie s parafínom a ozokeritoterapiou vyrovnať sa s miernym diskomfortom. Ultrafialové ožarovanie, magnetoterapia, UHF-terapia prispievajú k rýchlejšej oprave tkanív poškodených odstránením prietrže..

Odložené obdobie

Ak sa prietrž už vytvorila v jednej z častí chrbtice, boli na to stanovené predpoklady. Pre prevenciu relapsu sa operovaným pacientom odporúča pravidelná fyzioterapia a gymnastika, pravidelné návštevy u lekára na úplné vyšetrenie. Užitočné školenie pod vedením rehabilitológa, a to aj v bazéne, kurzoch masáží a fyzioterapeutických procedúrach.

Cvičenie simulátora

Kinezioterapia je jednou z foriem fyzioterapeutických cvičení. Obzvlášť terapeuticky účinné cvičenia vykonávané na špeciálnych simulátoroch, ktoré sú vybavené rehabilitačnými strediskami. Počas cvičenia sa dávkuje fyzická aktivita, ktorá pomáha posilňovať svaly, zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami a súčasne sa vyhýba mikrotraume..

vane

Vo fyzických nemocniciach sa rehabilitačné centrá, sanatóriá, kúpele s minerálnou vodou a liečivé bahno používajú na obnovenie všetkých funkcií chrbtice. Liečebné procedúry sa môžu vykonávať aj doma..

Kúpeľ po odstránení medzistavcovej prietržeVlastnosti prípravy a správania
soľnýV 2 litroch horúcej vody sa nariedi 200 g hrubozrnnej morskej soli. Prefiltrujte, nalejte roztok do vane naplnenej teplou vodou. Procedúra trvá 20-25 minút
bylinnýHarmanček, nechtík, ľubovník bodkovaný, elekampan, eukalyptus a tymián sa nalejú do termosky cez polievkovú lyžicu suchého rastlinného materiálu. Nalejte liter horúcej vody, trvajte 3 hodiny. Ochlaďte, prefiltrujte a zmiešajte s vodou z kúpeľa. Procedúra trvá 30 minút.

Sanatórium

Najlepším spôsobom, ako zabrániť opätovnému vytvoreniu prietrže, je kúpeľná liečba. Takéto inštitúcie sa nachádzajú na pobrežiach alebo údoliach obklopených horami. Liečebný účinok liečby je založený na vystavení pacienta vzduchu nasýtenému kyslíkom. Sanatóriá cvičia tiež bahno, minerálne vody, akupunktúru, aplikácie s parafínom, bischofitom, ozokeritom..

Možné komplikácie

Lekári vždy berú do úvahy možné pooperačné komplikácie spojené s odstránením medzistavcovej prietrže, preto sa v extrémnych prípadoch k tomu uchýlia. Po úplnom alebo čiastočnom vyrezaní disku na uvoľnených miestach sa vytvoria vláknité tkanivá zbavené funkčnej aktivity. To spôsobuje nesprávne prerozdelenie záťaže na stavce segmentov všetkých oddelení, vytvára to predpoklad na vytvorenie nového herniálneho výčnelku..

Medzi možné komplikácie patrí tiež paréza svalov, ochrnutie, porucha funkcie panvových orgánov, tkanivová infekcia, rozvoj degeneratívnych-dystrofických procesov..

Odstránenie herniovaného disku

Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času. Dôvodom rozvoja osteochondrózy je tiež sedavý spôsob života, nadváha a nedostatok fyzickej aktivity.

Medzistavcové platničky nemajú „priamy“ prísun krvi, dostávajú výživu zo susedných stavcov. Pri chôdzi a prenášaní váhy z jednej nohy na druhú sa disk narovnáva a vstrebávajú sa živiny, a keď príde na nohu, stlačí sa a odpadové látky zmiznú. To pripomína činnosť čerpadla a čerpadla. Ak sa o 9:00 hod. Muž posadil k počítaču, jeho disky sa zmenšili a v 18 hodín vstal - nezaťažený, to znamená, že jeho medzistavcové disky nedostali energiu celý deň. Stratia tak vlhkosť, znižujú sa výšky a objavuje sa vyčnievanie a potom prietrž.

Chrbtica musí byť chránená od mladého veku. Aby ste to dosiahli, musíte sa pravidelne zapájať do telesnej výchovy, trénovať svaly chrbta a abs, ktoré podporujú stavce v správnom stave. Nie je potrebné sedieť v rade dlhšie ako jednu hodinu, aj keď máte sedavé zamestnanie. Každú hodinu vstaň a choď. Nezdvíhajte závažie naklonením sa dopredu.

Ak sa vám skutočne nedarí bez pomoci, zdvihnite váhu ako vzpierač: najprv si sadnite s rovným chrbtom a zdvihnite. Hernia chrbtice sa najčastejšie diagnostikuje u mladých mužov, ktorí boli požiadaní, aby vyložili alebo usporiadali nábytok. A tento jediný prípad spôsobuje výskyt herniovaného disku - v dôsledku nesprávneho zaťaženia chrbtice vedie vláknitý prsten k prasknutiu a cez neho chrupavka smeruje k miechovému kanálu.

U ľudí pripadá maximálne zaťaženie na stavce v bedrovej oblasti, takže väčšina hernií sa vyskytuje medzi stavcami L4-L5 a L5-S1. Medzi najčastejšie sťažnosti pacientov s kýlou chrbtice v tomto oddelení patrí silná bolesť v dolnej časti chrbta na jednej strane, ktorá niekedy dáva nohe obmedzujúci pohyb. Postupom času sa dostavujú ďalšie príznaky: zakrivenie chrbtice, atrofia svalov, znecitlivenie nohy...

V oblasti hrudníka sú prietrhy mimoriadne zriedkavé, pretože majú osobitný vzhľad v dôsledku spojenia s rebrami a hrudnou kosťou. V krčnej oblasti najčastejšie trpia dolné disky: C5-C6, C6-C7. Miecha tu prechádza, takže ak je prietrž bočná a tlačí na nervové korene, ruka bolí.

Ak je prietrž v strede, potom v rukách nemusí byť žiadna bolesť, existuje však vysoké riziko poškodenia miechy. Kýla niekedy dosahuje takú veľkosť, že doslova stláča miechu, ale zároveň necíti bolesť. Takáto kýla je nebezpečná, pretože môže spôsobiť zameranie ischémie na miechu - časť porúch obehového systému s následným rozvojom slabosti nôh. To môže viesť k zdravotnému postihnutiu..

Všeobecne sa uznáva, že prietrž väčšia ako 6 mm sa nedá liečiť, preto je potrebná operácia. Zameranie len na veľkosť prietrže je však nesprávne. Existujú ľudia s vrodeným úzkom miechovom kanáli, a potom aj výčnelok 5-6 mm spôsobí bolesť. A u ľudí so širokým kanálom sa niekedy neriadené kýly s veľkosťou 10 mm necítia. V prípade neprítomnosti ostrej bolesti je pacientovi na 2 mesiace predpísaná intenzívna konzervatívna liečba.

Na liečenie medzistavcovej prietrže sa používajú protizápalové lieky, chondoprotektory a vazodilatátory na zmiernenie exacerbácie zápalu, zlepšenie stavu medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov. V prípade, že aj po 2 mesiacoch liečby pretrvávajú silné bolesti, je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok. Existujú tri indikácie pre chirurgický zákrok:

Prvým je narušenie panvových funkcií: močenie, defekácia a erekcia u mužov. Ak súčasne dochádza k záchvatom bolesti na chrbte a na nohách a pri MRI sa zistí veľká prietrž, mali by ste okamžite vykonať operáciu.

Druhou je slabosť v dolných končatinách: sú narušené funkcie extenzorov a flexorov nôh, človek nemôže stáť na päte alebo na špičke. Je potrebné naliehavo pracovať, inak bude slabina v chodidle zostať po zvyšok jeho života.

Tretí - syndróm bolesti kĺbov, ktorý neprechádza konzervatívnou liečbou 2 mesiace. Táto indikácia je relatívna - založená na pocitoch pacienta..

Anatómia vetiev lumbosakrálneho plexu

Konzervatívna terapia problém nerieši radikálne. Počas zápalu opuchy korienkov narastú a u pacienta sa vyvinie bolesť nôh. Terapia zmierňuje zápal, zatiaľ čo pacient, zatiaľ čo ležiaci, je relatívne pohodlný. Kýla však nezmizla. Ak pacient dodržiava odporúčania a nezaťažuje chrbticu, môže ďalej žiť. Ale ak neúmyselne zdvihol váhu, kýla si znova pripomenie. V dôsledku toho, ak sa obdobia bezbolestí skracujú a obdobia exacerbácie sú dlhé, problém sa vyrieši smerom k operácii..

Každý druhý pacient s kýlou chrbtice sa pýta: „Dostanem sa po operácii na invalidný vozík?“ Chirurgia vždy rieši problém radikálne a, samozrejme, je spojená s rizikami, ale iba v 2 prípadoch: keď sa po operácii vyvinie infekcia a v hlbokých žilách dolných končatín sa vytvorí krvná zrazenina..

Počas chirurgického zákroku by ste sa však nemali báť poškodenia miechy. Miecha končí na úrovni prvého bedrového stavca a prietrže bedrovej oblasti sa objavujú hlavne na úrovni 4 až 5 stavcov. Preto bez ohľadu na to, čo robíte pri odstraňovaní bedrovej prietrže, miecha nebude trpieť.

Dnes sa vďaka mikroskopu urobí len malý rez, nie je potrebné prejsť oblúkom, aby ste sa dostali do prietrže, ako predtým. Mikrochirurgické alebo endoskopické odstránenie prietrže vám umožní uvoľniť vylisovaný nerv a obnoviť narušený krvný obeh, čím sa zachová samotný disk. Takáto operácia prakticky nespôsobuje komplikácie a výrazne skracuje čas na obnovenie pracovnej kapacity.

Po týchto situáciách sa vyvíja názor na možné zdravotné postihnutie po operácii: človek s veľkou centrálnou prietržou krčnej chrbtice nechodí na operáciu dlho, hoci sa mu opakovane ponúka. V určitom okamihu kýla stláča miechu, ruky a nohy zlyhávajú. V sanitke ho privedú na kliniku a pôsobia. Ak sa však vyvinula slabina v rukách a nohách, potom neexistuje prakticky žiadna šanca na uzdravenie. Osoba prišla so zdravotným postihnutím a pravdepodobne odíde v rovnakom stave. A iní si myslia, že sa to stalo kvôli operácii. Existuje vzorec: čím lepšie sa pacient cíti pred operáciou, tým lepšie sa po ňom bude cítiť.

Po prvé, pacienti s podozrením na spinálnu herniu sú podrobení röntgenovým lúčom, je však informačná iba v počiatočných štádiách choroby. Jedinou spoľahlivou metódou na diagnostiku prietrže je magnetická rezonancia (magnetická rezonancia). Jeden obraz MRI však nestačí na nasmerovanie na operáciu, vždy je potrebná interná konzultácia, aby sa zistilo, či sa klinický obraz zhoduje s rádiologickým obrazom. Aj keď kýla na obrázku je obrovská, nedotýkajte sa jej, ak nespôsobuje bolesť a svalovú slabosť, nenarúša normálny život. Kýla chrbtice neohrozuje život, ale v pokročilých prípadoch môže výrazne zhoršiť jej kvalitu.

Ak sa potvrdí diagnóza „hernie chrbtice“, lekár okrem predpisovania liekov predpíše fyzioterapiu, masáž, reflex a fyzioterapiu. Vďaka týmto technikám môžete odstrániť syndróm bolesti. Niekedy sa pozoruje dobrý účinok pri liečbe medzistavcovej prietrže po priebehu manuálnej liečby a osteopatie. Každé štádium choroby má svoju vlastnú liečbu..

Inštruktážne video anatómie bedrového plexu

- Vráťte sa na obsah časti „Neurológia“.

Bubnovsky

V modernom svete vysokých rýchlostí a stálych stresov narastá počet ľudí, ktorým je spôsobený ochorenie pohybového aparátu (OA), problémy. Tieto choroby nanešťastie nezávisia od veku alebo sociálneho postavenia osoby. Z týchto problémov a chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení. Posledným miestom nie sú choroby hrudnej chrbtice, ktorej liečba a diagnostika si zaslúžia pozornosť.

Liečba v centre mesta Bubnovsky

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..

Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Je účinná liečba chrbtice a kĺbov bez chirurgického zákroku a liečby?

Už viac ako 20 rokov sa problémy liečenia chorôb pohybového aparátu úspešne riešia na klinikách pracujúcich podľa metód profesora Bubnovského vo viac ako 50 mestách v Rusku, SNŠ a v zahraničí.

Profesor Bubnovsky, zakladateľ modernej kinezoterapie, je autorom zásadne odlišného prístupu k otázke, ako liečiť chrbticu a liečiť kĺby. Liečba podľa svojho jedinečného systému - bez drog a chirurgických zákrokov - umožňuje ľuďom znovu získať slušnú kvalitu života a vrátiť plnú pracovnú kapacitu.

Liečba kĺbov, liečba chrbtice podľa systému profesora Bubnovského

Liečba chrbtice, liečba kĺbov pomocou kinezoterapie je liečba pohybu. Nedostatočná mobilita nášho životného štýlu mení stav hlbokých svalov, čo vedie k ich atrofii, ktorá následne narušuje výživový systém kĺbov krvným riečiskom..

Najdôležitejšou zložkou liečby podľa S.M. Bubnovsky pomocou kinezoterapie sú špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré sú bezpečné pre kĺby a chrbticu, ktoré vykonáva pacient na multifunkčných simulátoroch dekompresie a gravitácie Bubnovsky (MTB). Základom systému profesora Bubnovského je kombinácia špecializovanej gymnastiky, ruských kúpeľov a kryoterapie.

Účinné ošetrenie chrbtice a ošetrenie kĺbov podľa Bubnovského metódy nastáva v dôsledku začlenenia do aktívnej činnosti a obnovy hlbokých svalov, ktoré dodávajú kĺbom a chrbtici všetko potrebné. Sergei Mikhailovich dokázal, že aktivácia zlomených svalov je základným základom pre liečbu väčšiny problémov s kĺbmi a chrbticou. Atrofia voľnobežných svalov v priebehu času, a to len komplikuje liečbu kĺbov, liečbu chrbtice.

Hlavným kritériom pre zotavenie podľa systému profesora Bubnovského je obnova svalovej konštanty pacienta, ktorá sa vyznačuje schopnosťou vykonávať záťažové cvičenia (bezpečné, terapeutické cvičenia) bez bolesti..

Stovkám tisícov ľudí, ktorí prišli do centier Bubnovského, ponúkame zásadne odlišný prístup, vďaka ktorému je spoločná liečba aj liečba chrbtice úspešná. Individuálny prístup, ktorý neuznáva štandardné riešenia, pretože sme presvedčení, že ani pri podobných diagnózach neexistujú totožní pacienti!

Podstúpili ošetrenie chrbtice alebo kĺbové ošetrenie v „Dr. Bubnovsky Centre“ na Khodyňke a „Dr. Bubnovsky Centre“ na Dm. Ulyanova, dokážete prekonať strach z hnutia uzdravenia a uvedomíte si, že dokážete a mali by ste sa obísť bez liekov, pretože bez vášho úsilia, trpezlivosti a vlastného úsilia nedokážu obnoviť svoje zdravie..

Klinika Dr. Bubnovského je vybavená všetkým potrebným pre pohodlný pobyt pacientov, k dispozícii sú útulné šatne, sprchy, šatník. Máme saunu a masážne miestnosti.

Iba pohyb vám môže dať plný život!

Účinnosť a náklady na operáciu medzistavcových prietrží

Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže je extrémnym meradlom zlyhania konzervatívnej liečby. Podobná situácia sa vyskytuje iba u 25% pacientov.

Hlavnou úlohou operácie na odstránenie medzistavcovej prietrže je odstránenie tlaku prolapaného disku na miechu alebo jej korene. Takéto liečenie je technicky náročné, vyžaduje si vysoko kvalifikovaného neurochirurga a jeho cena je veľmi slušná (od 20 000 do 180 000 rubľov)..

Účinnosť chirurgickej liečby je až 80 - 90%. Tento zásah je obvykle dobre tolerovaný a nevyžaduje si dlhé obdobie na zotavenie..

Komu a kedy je potrebný chirurgický zákrok

Indikácie na odstránenie kýly:

Neúčinnosť konzervatívnej liečby bolesti je dôvodom číslo 1. U 75% pacientov prechádza medziobratlová hernia po komplexnej konzervatívnej liečbe. Ak bolesť nezmizne do 2 mesiacov, je potrebný chirurgický zákrok.

Ak sa medzistavcová prietrž vyskytla v dôsledku poranenia miechy a je sprevádzaná závažnou deformáciou kostných štruktúr. V tomto prípade sa pomocou chirurgického zákroku dosiahnu dva ciele: uskutoční sa dekompresia („rozdrvenie“) miechy alebo jej koreňov a odstránia sa následky deštrukcie stavcov..

Kombinácia bolesti so závažnými neurologickými príznakmi:

 • paréza alebo ochrnutie dolnej časti tela;
 • slabosť alebo atrofia svalov nôh;
 • parestézia (mravenčenie, plazenie sa) v nohách alebo znecitlivenie v dolnej časti tela;
 • retencia alebo inkontinencia moču;
 • fekálna inkontinencia;
 • impotencia.

V prípade závažných príznakov poškodenia nervového systému sa musí chirurgické odstránenie vykonať v prvých dňoch po ich výskyte. V opačnom prípade môžu byť následky kompresie nervových kmeňov nezvratné..

Kontraindikácie pre chirurgickú liečbu medzistavcových prietrží sú rovnaké ako pri iných operáciách:

 • akútne infekčné procesy;
 • závažné srdcové, obličkové alebo respiračné zlyhanie;
 • akútne obdobie infarktu myokardu alebo mozgovej príhody;
 • tehotenstvo.

Možnosti chirurgickej liečby

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže sa uskutočňuje dvoma spôsobmi.

1. Otvorte diskektómiu

Je to najstaršia, najštudovanejšia a najspoľahlivejšia metóda, ktorá je dnes beznádejne zastaraná. Spočíva v tom, že disk je čiastočne alebo úplne odstránený a spojenie stavcov je nehybné. Je tiež možné nahradiť disk alebo jeho jadro umelou protézou. Jednoduché a spoľahlivé, ale nie príliš fyziologické.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Túto operáciu môže vykonať neurochirurg „stredného ramena“

Dlhá doba zotavenia (niekoľko týždňov)

Týmto spôsobom môžete odstrániť akúkoľvek medzistavcovú prietrž

Po operácii by mal byť pacient v nemocnici, prísny odpočinok na lôžku.

Nie je potrebné žiadne drahé vybavenie

Veľké rezy a súčasné zničenie svalovo-väzivového aparátu chrbtice

Najnižšia miera recidívy (do 3%)

Vyžaduje sa vymenovanie antibiotík v pooperačnom období

Dnes je otvorená discektómia veľmi zriedkavá; jedná sa väčšinou o poranenia miechy. Náklady na takúto operáciu sa pohybujú od 20 000 do 120 000 rubľov.

Etapy otvorenej discectómie. Chirurg získa prístup k hernii disku kožným rezom na chrbte. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

2. Mikrochirurgická technika

Prostredníctvom punkcie kože sa nástroj privedie na vyzrážaný medzistavcový disk a časť tkaniva disku sa odstráni. Táto operácia eliminuje tlak medzistavcovej prietrže na miechu. Prístup na disk je možný dvoma spôsobmi:

Mikrochirurgické: odstránenie disku sa vykonáva slepo, pod ultrazvukovou alebo röntgenovou kontrolou.

Endoskopický: chirurg riadi operáciu svojimi vlastnými očami pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu.

Existujú 3 spôsoby, ako odstrániť tkanivo jadra:

 • Laser: tkanina sa odparuje laserovým lúčom.
 • Plazma: studená plazma sa používa na odparenie disku, ktorý zohrieva tacnu na 600 stupňov Celzia.
 • Mechanická metóda sa najčastejšie používa v kombinácii s endoskopickou technikou, keď sú časti kontrolovaného výhľadu odstránené prúdom tekutiny alebo pomocou špeciálnych klieští manuálne..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Výhody metódynevýhody

Vyžaduje sa vysoko kvalifikovaný chirurg a drahé vybavenie

Nezostali žiadne hrubé kozmetické defekty

Významné náklady na ošetrenie (od 20 000 do 130 000 rubľov).

Anestézia nie je vždy potrebná, je možné vykonať lokálnu anestéziu.

Neposkytuje 100% záruku liečby (relaps je možný)

Kĺb medzi diskami zostáva pohyblivý, čo nenarúša biomechaniku chrbtice

Týmto spôsobom nie je možné ošetriť každú prietrž.

Krátka doba na zotavenie (niekoľko dní); prestávka na lôžko po zákroku sa nevyžaduje

Dnes sa pomocou mikrochirurgickej techniky odstráni 90% medzistavcových hernií..

Či už túto operáciu prijmete?

Ak sa pacientovi ponúkne operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže, musí dôkladne zvážiť klady a zápory, aby mohol urobiť správne rozhodnutie..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Výhody metódynevýhody

Eliminácia príčiny syndrómu bolesti, t. J. Kompresia miechy

Akákoľvek, dokonca menšia chyba chirurga môže urobiť z pacienta pacientku s hlbokým postihnutím na celý život.

Pre tých, ktorým operácia nepomohla (približne 10–12%), konzervatívna liečba rozhodne nepomôže, títo pacienti sú zaradení do kategórie „beznádejných“.

V 10% prípadov nenájdu chirurgovia v disku žiadnu prietrž - bolesť chrbta nie je vždy výsledkom prolaps disku..

Záruka proti relapsu medzistavcovej prietrže na tomto disku

Nemá to vplyv na príčinu výskytu prietrže samotnej, po operácii sa môže vyskytnúť na inom disku

Žiadny vedľajší účinok predĺženej (mesačnej) medikácie

Nižšie celkové náklady na ošetrenie

Celková cena liečby je veľmi dôležitá. Táto operácia bude v konečnom dôsledku výrazne nižšia ako náklady na konzervatívnu liečbu. V USA hovoria pri tejto príležitosti: „Existujú peniaze - beriete tabletky, nie sú peniaze - robíte operáciu“.

Značný význam má tiež spôsob liečby. Podľa recenzií pacientov majú mikrochirurgické techniky výhodu. Dôvod je jasný: je tu kratšia doba na zotavenie, žiadny odpočinok na lôžku, dlhodobá potreba ležať v nemocnici, bez veľkých jaziev. A účinok zásahu (alebo jeho absencia) je okamžite viditeľný.

zhrnutie

Chirurgia je potrebná iba vtedy, keď sú možnosti konzervatívnej terapie úplne vyčerpané. Ak máte prietrž miechy, mali by ste sa obrátiť na kvalifikovaného neurológa. A iba ak vám správne zvolená liečba nepomôže - súhlasíte s operáciou.

Herniatický disk

Odstránenie medzistavcovej prietrže je operatívnym opatrením na uzavretie pretrhnutia disku zo spojivového tkaniva medzi stavcami, čo spôsobilo patologický výpotok. Pokrokové technológie nám umožnili odkloniť sa od veľkých operácií a používať bezpečné, menej traumatické mikrochirurgické metódy:

 • microdisectomy
 • perkutánna nukleoplastika
 • endoskopia
 • chirurgický laser

Nukleoplastika je odstránenie prietrže na chrbtici so studenou plazmou. Jemná postupná redukcia dužiny má priaznivú prognózu pre rehabilitáciu. Operácia s mikrochirurgickou ihlou so zavedením liečiva, ktoré znižuje objem gélového jadra, trvá až 1 hodinu. Táto technika umožňuje súčasne používať 2 až 3 miesta. Úsek kosti zostáva nedotknutý a účinnosť dosahuje 80%.

Endoskopické odstránenie vertebrálnej hernie je pod vizuálnym dohľadom lekára. Trubková komora s endoskopom sa vloží prepichnutím do 6 mm, na obrazovku sa prenesie zväčšený obraz. Operácia s mikrochirurgickými nástrojmi je medzi stavcami. Vysokofrekvenčný koagulátor zabraňuje krvácaniu, udržuje sterilitu. Laserová rekonštrukcia disku sa vykonáva, aby sa zabránilo recidíve.

Menej traumatická laserová operácia na odstránenie vertebrálnej hernie sa vykonáva vpichom ihlou s vloženým optickým vláknom. Žiarenie zahrieva jadro disku na 70 - 80 ° C. Utesnenie a stlačenie výtoku trvá 30-40 minút. Bolesť sprevádzajúca pacienta s týmto ochorením môže zmiznúť už vo fáze operácie. Procedúra je pre pacienta takmer bezbolestná a nákladná.

Volnankina Tatyana Vladimirovna

Vedúci chirurg s najvyššou kvalifikáciou, člen OPREH, OSEM. Funguje v nasledujúcich oblastiach: mamoplastika, liposukcia, abdominoplastika, blefaroplastika, kontúrový a objemový plast.

Samartsev Victor Ivanovich

Popredný chirurg, vysoko kvalifikovaný lekár. Člen Spoločnosti plastických, rekonštrukčných a estetických chirurgov Ruska (OPREH). Funguje v nasledujúcich oblastiach: mamoplastika (zväčšenie prsníkov), redukcia mamoplastika (redukcia prsníkov), gynekomastická liečba (odstránenie), blefaroplastika (plasty viečok), otoplastika (plasty do uší), brušná chirurgia (brucho, boky)..

Varvanovič Margarita Sergeevna

Maxilofaciálny chirurg. Skúsenosti 20 rokov.

Shirokopoyas Alexander Sergeevich

Vedúci odborník v oblasti endoskopie, endoskopu prvej kategórie, lekára - gastroenterológa, coloproctológa, chirurga prvej kategórie, terapeuta, kandidáta na lekárske vedy.

Chudaev Dmitrij Borisovič

chirurg chirurgického oddelenia, vedúci chirurg.

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Včasné neurochirurgické odstránenie prietrže chrbtice zabraňuje komplikáciám vo forme porušenia koreňov nervového stĺpca, kompresie miechy. Zanedbané ochorenie vedie k spinálnej stenóze a invalidite..

V prvej fáze medzistavcového výčnelku pacient pociťuje stuhnutosť amplitúdy pohybu. Syndróm bolesti sa nevyskytuje u každého pacienta. Iba skúsený lekár diagnostikuje patológiu po ďalšom vyšetrení.

Núdzové odstránenie prietrže medzistavcových platničiek je indikované pri porušení copu. Kaudov syndróm sa vyskytuje v dôsledku kompresie koreňov nervov v bedrovej oblasti. Prejavuje sa ako inkontinencia moču, stolice, akútna bolesť brucha, chrbta, zhoršená kašľom. Rutinná liečba je predpísaná v nevydaných prípadoch, ak:

 1. Konzervatívna terapia nepomohla.
 2. Preukázanie bolesti.
 3. Odhalili sa neurologické abnormality: závraty, strata citlivosti končatín.
 4. Vzdelávanie nad 8 mm.

Operácia je kontraindikovaná v dvoch stavoch: kóma, úplný alebo zjavný diabetes. Manipulácia je dočasne oneskorená pri akútnych infekciách, dekompenzovaných kardiovaskulárnych patológiách.

Laserové odstránenie nie je vhodné na odstránenie výtoku staršieho ako šesť mesiacov, pretože formácia stráca vlhkosť potrebnú na tepelné odparovanie. Veľkosť medzistavcovej chyby by nemala prekročiť 0,5 - 0,6 mm.

Rehabilitácia po liečbe miechy

Obnova organizmu závisí od typu operácie, veku a sprievodných chorôb. Pri lokálnej anestézii dochádza minimálne k invazívnemu chirurgickému odstráneniu prietrže medzistavcových platničiek, po zákroku je na niekoľko hodín predpísaný odpočinok. Rehabilitačné taktiky zahŕňajú tieto aspekty:

 1. Ak bolesť pretrváva, lekár predpíše lieky proti bolesti.
 2. Aby sa urýchlil návrat k fyziologickej norme, prvé 2 týždne záťažovej terapie sa uskutočňujú v polohe na chrbte.
 3. Nasledujúce 2 mesiace sa uskutočňujú terapeutické cvičenia, zatiaľ čo pohyby sú plynulé..
 4. V treťom mesiaci sa pridajú zvraty a trup.

Laserová operácia miechy vyžaduje obnovenie v priebehu 2 týždňov. Pacient by sa nemal posadiť 10 dní po liečbe, potom sloboda konania. Pohybuje sa na nohách a po manipulácii s fixačným korzetom sa môže pohybovať 2 hodiny.

Príčiny miechy a prevencia

Riziko, že sa pulpózne jadro dostane do kanála segmentu kosti hrebeňa, sa zvyšuje s osteochondrózou, nadváhou a slabosťou zadných svalov. Posun je spôsobený zakrivením chrbtice. Zápalové procesy, ktoré poškodzujú vláknitú membránu, sú negatívne ovplyvnené.

Medzistavcové platničky sa nachádzajú medzi kostnými telami chrbtice a vykonávajú funkciu odpisovania. Elastické želatínové jadro je ohraničené vláknitým krúžkom, ktorý sa môže počas starnutia poškodiť. Oslabenou stenou vstupuje do kanála želatínová látka. Vydutie vytvára tlak na miechu, nervy.

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže po podliatinách a výronoch vracia schopnosť pracovať. Je nemožné korigovať výpotok bez chirurgického zákroku. Ak chcete zabrániť tomuto ochoreniu, posilnite svaly cvičením, nepreťažujte chrbticu. Obmedzte chôdzu v pätách.

Dohodnite si telefonicky
+7 (495) 021-12-26 alebo vyplnením online formulára

Správca vás bude kontaktovať s cieľom potvrdiť zadanie..
Dôvernosť vášho odvolania je zaručená..

Formy interdiskálnej kýly chrbtice

Lokálne pulpové výčnelky sa delia na: krčné, hrudné, bedrové, sakrálne. Častejšie sa tvorí pri preťažení, vzpieraní v mobilných častiach chrbtice: krčka maternice, lumbosakral. Bežné sú 3 typy kýly:

 1. Schmorlova kýla - výstupok bez posunutia diskov. Vyskytuje sa v dôsledku malformácie kostného tkaniva..
 2. Lumbosakrálna extrúzia so zníženou inerváciou panvových orgánov, nôh.
 3. Sequestered - komplikácia vo forme segmentovaného výpadu v miechovom kanáli. Spôsobuje zápal, v závažných prípadoch sa rozvíja meningitída..

Chirurgické odstránenie prietrže chrbtice je tým správnym riešením, ako zabrániť komplikáciám a návratu do plného života. Lekári kliniky ABC vykonávajú chirurgické zákroky akejkoľvek zložitosti s pozitívnym výsledkom. Klinika je vybavená moderným vybavením. Môžete sa prihlásiť na konzultáciu prostredníctvom elektronického formulára pre spätnú väzbu alebo telefónu uvedeného na webových stránkach..

Recenzie na "ABC Clinic"

Ahoj všetci. Chcem povedať, ako som sa zbavil medzistavcovej prietrže. Rovnako ako každý, kto sa stretol s týmto problémom, sa chrbát najprv začal bolieť. Väčšinou bolesť začala po narodení syna. Bolí to a bolí to, ako sme si vždy mysleli, že to bude bolieť a prestane. Snažil som sa ťažko

Veľmi dlho som trpel medzistavcovou prietržou. Masáž pomohla, ale bolesť sa vrátila. V jednom období nemohla ani stáť kvôli bolesti. Odvolanie na verejné kliniky aj súkromné. Každý poradil s masážnym kurzom. Na tejto klinike som sa náhodou dohodol s chirurgom. Ukázalo sa, že môj medzistavcový

Teraz ma môže pochopiť iba ten, kto trpel bolesťou chrbta. Keď objavili prietrž v medzistavcovej oblasti, myslel som si, že to bolo všetko, teraz ma takáto bolesť bude sprevádzať neustále, pretože môj starý otec mal medziobratlovú kýlu, ale nevykonala sa žiadna operácia,

Bežné názvy chorôb

Môže vás zaujímať aj:

Otázka z - Označiť--: Máte príklad alebo príbeh vášho pacienta o operácii medzistavcových prietrží?

Odpoveď: Nižšie uvádzame niektoré recenzie našich pacientov..

„Veľmi dlho som trpel medzistavcovou prietržou. Neustála fyzická aktivita na chrbtici pri práci doslova zmrzačila medzistavcové platničky. Musel som odísť z práce. Áno, táto práca len cítila nepohodlie a bolesť chrbtice, nič nerobila, cítila sa úplne postihnutá. Konzervatívna liečba pomohla, ale len na krátku dobu, a potom sa všetko vrátilo k normálu, akoby nedošlo k liečbe. Myslel som, že by som bol úplne postihnutý. Ale na odporúčanie svojho ošetrujúceho lekára sa obrátil na „ABC Clinic“. V takých prípadoch prešiel úplnou diagnózou a bolo rozhodnuté o operácii kýly laserom. Operáciu vykonala Volnyankina Tatyana Vladimirovna. Od prvých konzultácií s týmto lekárom všetky moje obavy z operácie úplne zmizli, hoci predtým som bol kategoricky proti operácii. Doktor ma však presvedčil o bezpečnosti laserovej chirurgie a som jej za to vďačný. Operácia bola úspešná a je ťažké ju nazvať operáciou, malá punkcia, bolesť sa všeobecne necítila, anestézia pomohla. V ten istý deň opustil steny nemocnice a od prvých dní pocítil, že ma chrbtica prestala trápiť bolesťou a stuhnutosťou pri pohybe. Nehovorím, že som sa okamžite úplne zotavil. Nie, musel som sa niekoľko mesiacov rehabilitovať. Ale po absolvovaní všetkých potrebných postupov môžem povedať, že sa cítim ako úplne zdravý človek. Nielenže sa cítim, ale som naozaj taký, čo potvrdila diagnóza chrbtice. “

Otázka od Mashy: Dobrý deň. Išiel som na okresnú kliniku kvôli silnej bolesti v bedrovej oblasti. Po vyšetrení mi bola diagnostikovaná hernia medzistavcových platničiek lumbosakrálnej chrbtice. Na odporúčanie lekára som vzal predpísané lieky a tiež fyzickú terapiu, ale necítil som žiadne zmeny. Sklamali ma štátne zdravotnícke zariadenia, preto sa obraciam na vás na odporúčanie suseda, ktorý vykonal operáciu na odstránenie medzistavcovej prietrže na vašej klinike. Existuje nejaký dôvod, aby som pokračoval v konzervatívnej liečbe alebo sa okamžite uchýlil k chirurgickému zákroku? Aký je percentuálny podiel úspešných operácií as akým vybavením sa táto operácia vykonáva? poďakovať.

Odpoveď: Dobrý deň. Ak chcete odpovedať na svoju otázku, mali by ste navštíviť našu kliniku na dôkladné vyšetrenie pomocou moderného vybavenia. Po tomto vyšetrení lekár rozhodne o potrebe chirurgického zákroku. Ak sa rozhodne o potrebe chirurgického riešenia problému, naši špecialisti majú bohaté skúsenosti s podobnými operáciami. Celý proces bude prebiehať na moderných zariadeniach najnovšej generácie. Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť medzistavcovú prietrž. Na našej klinike sa používa laserová operácia. Neuskutočňujú sa žiadne rezy. Operácia sa vykonáva pomocou malého vpichu. Počas operácie sa budete cítiť trochu nepohodlne, ale nebudete mať žiadne bolesti. Operácia zvyčajne trvá o niečo menej ako hodinu. Väčšina našich pacientov cíti úľavu prvý deň po operácii. Chcem vás hneď upozorniť, že je potrebné čo najskôr konzultovať s lekárom, pretože v prípade pokročilého ochorenia je odstránenie laserovej prietrže takmer nemožné a použijú sa traumatické metódy. Pred návštevou kliniky zavolajte a zaregistrujte sa na vhodný čas. Môžete si byť istí pozitívnym riešením vášho zdravotného problému, pretože máme profesionálov.

dokumenty, osvedčenia, licencie:

Urobte si stretnutie a položte otázku
Špecialista ABC Clinic

Správca vás bude kontaktovať s cieľom potvrdiť zadanie..
Dôvernosť vášho odvolania je zaručená..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž

Žalúdok
Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela.Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku.
V tomto článku sa zaoberáme metódami účinnej liečby burzitídy päty, aké sú príčiny, príznaky a ako správne diagnostikovať chorobu..Bursitída je zápal periartikulárnych vakov v oblasti kalcinovej šľachy.
Aby sme opravili, udržali, posilnili sme prišli so simulátorom pre chrbát a chrbticu, ktorý dokážeme jednoducho vyrobiť vlastnými rukami. Obzvlášť pozoruhodné je, že také šírenie bolesti môže naznačovať prítomnosť závažnej patológie.
Výhody prevádzkynevýhody