loader

Hlavná

Pažerák

Laserové ošetrenie miechy

Pri významnom vyčnievaní disku do miechového kanálika môže byť pacientovi ponúknuté chirurgické odstránenie prietrže alebo použitím minimálne invazívnych moderných techník. Laserová liečba medzistavcových prietrží je jednou z metód menej traumatickej intervencie, ktorá sa môže vykonávať na ktorejkoľvek časti chrbtice..

Laserové ošetrenie prietrže chrbtice prináša pozitívne výsledky iba v skorých štádiách vyčnievania disku, to znamená, že keď prvýkrát chorá osoba včas vyhľadá odbornú lekársku pomoc.

Na zmenené tkanivá disku sa vzťahuje lúč svetla vysokej intenzity, ktorý vedie k odparovaniu patologických buniek. V dôsledku toho disk zmenšuje objem a prestáva patologický tlak na miechu a nervové korene. Účinok po relácii je takmer okamžite pociťovaný. Pacienti a lekári zaznamenávajú niekoľko výhod laserovej techniky na liečbu kýly v porovnaní s chirurgickým zákrokom:

 • Žiadne krvácanie a žiadne riziko infekcie.
 • Zachovanie integrity stavcov, svalov a nervových vlákien.
 • Krátke trvanie operácie. Nukleoplastika trvá až jednu a pol hodiny, zatiaľ čo samotná laserová expozícia trvá asi 20 minút.
 • Minimálna doba rehabilitácie.
 • Použitie lokálnej anestézie, ktorá umožňuje liečbu prietrže u pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu.
 • Vysoko účinný laser v počiatočných fázach.
 • Žiadne riziko pooperačných komplikácií.
 • bezbolestnosť.
 • Po operácii nie je odpočinok postele pridelený. Pacient môže sedieť sám za pár hodín.
 • Po vyliečení punkcie kože nie sú viditeľné žiadne jazvy a jazvy.
 • Zdravotné postihnutie sa obnoví o niekoľko dní.

Laserové odstránenie medzistavcovej prietrže sa vykonáva za pár minút, pacient je pri vedomí a môže monitorovať manipulácie, ktoré lekár vykonáva na monitore, odpovedať na otázky a vysvetľovať svoje pocity. Po zákroku môžete takmer okamžite ísť domov ihneď, ale lekári zvyčajne nechávajú pacienta na deň v nemocnici pod dohľadom.

Laser nemá nepriaznivý vplyv na okolité tkanivá a vnútorné orgány, takže relácia je tolerovaná bez akýchkoľvek zdravotných následkov. V závislosti od údajov získaných počas vyšetrenia môže lekár predpísať odparovanie medzistavcovej prietrže laserom alebo rekonštrukciu tkaniva disku.

Vyberte si techniku ​​založenú na stupni deštrukcie disku av závislosti od jeho negatívneho účinku na nervové procesy a miechu.

Laserové odparovanie

Vyparovanie je odparovanie diskových buniek laserovým lúčom v špeciálne vybranom deštruktívnom režime. Svetelný lúč s touto technikou je poslaný do jadra buničiny, vplyvom svetla sa kvapalina vyparuje, veľkosť disku sa zmenšuje a vracia sa na svoje fyziologické miesto..

Laserové odstránenie prietrže chrbtice odparovaním vedie k odstráneniu opuchov, tlaku na nervové korene, v dôsledku čoho sa zmierňuje bolesť a zvyšuje sa pohyblivosť chrbtice. Rozhodnutie o laserovom ošetrení zmeneného disku sa uskutoční po nasledujúcich udalostiach.

 • Inšpekcia neurochirurga, ktorý má predpísať nasledujúce testy a diagnostiku:
 1. Počítačová tomografia všetkých častí chrbtice.
 2. Rentgenografie.
 3. Rozsiahla analýza krvi a moču.
 4. EKG srdca.
 5. Iné diagnostické postupy v závislosti od stavu pacienta a prítomnosti sprievodných chorôb.
 • Konzultácie s terapeutom na objasnenie kontraindikácií.
 • Kontrola anestéziológa a výber optimálneho liečiva pre lokálnu anestéziu.
 • Požitie jedla a tekutín je zakázané 10 hodín pred laserovým ošetrením.

Po vykonaní všetkých diagnostických postupov a príprave pacienta postupujú priamo k laserovej nukleoplastike samotnej. Laserové ošetrenie prebieha v nemocnici, pretože pacient musí byť istý čas pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Technika odparovania pozostáva z nasledujúcich krokov.

 • Pacient je anestetizovaný vybraným liekom.
 • Malá ihla sa vloží cez kožu pomocou špeciálnej ihly a cez ňu prechádza pružný svetelný vodič. Cez zavádzané vlákno sa privádza regulovaný svetelný tok. Pod vplyvom vysokej teploty dochádza k odparovaniu kvapaliny v jadre buničiny a výsledná para prechádza cez ihlu.
 • Lekár monitoruje celý priebeh operácie pomocou digitálneho röntgenového prístroja s minimálnym žiarením, ktorého údaje sú zobrazené na monitore..
 • Laserový lúč sa dávkuje, nedotýka sa okolitého tkaniva a stavcov, takže nedochádza k popáleniu a poškodeniu.
 • Odparovanie kvapaliny vedie k zníženiu objemu disku, v dôsledku čoho väčšina pacientov po ukončení anestézie pociťuje výraznú úľavu..

Bolestivosť úplne prestane asi piaty deň po laserovej operácii. V najbližších mesiacoch sa disk vráti do svojej anatomickej štruktúry, takže úplný účinok laserového ošetrenia sa zaznamená šesť mesiacov po nukleoplastike..

Laserové ošetrenie prietrže chrbtice alebo skôr odparovanie sa vykonáva u pacientov do 50 rokov, po tejto hranici už dochádza k degeneratívnym zmenám v štruktúre disku a odparovanie kvapaliny neprináša výraznú úľavu. Neurochirurgovia sa vyparujú tak, že vyčnievajú do miechového kanála nie viac ako 6 mm. Laserová nukleoplastika sa nevykonáva v nasledujúcich prípadoch:

 1. Návrat pacienta presahuje 50 rokov.
 2. Existujú dôkazy osifikácie buničitého jadra.
 3. Prietrž sa vylučuje, to znamená, že pri vykonávaní tomografie sa v miechovom kanáli našiel samostatný fragment disku..
 4. Porušenie integrity štruktúry vláknitého kruhu. Pri tejto patológii jadro disku vstupuje do miechového kanála a neexistuje spôsob, ako zaistiť presnú expozíciu laserom.
 5. Registrácia syndrómu konského chvosta - výskyt poruchy funkcie panvových orgánov, paréza a paralýza. V tomto stave je nevyhnutný chirurgický zákrok..

Laserové ošetrenie má nielen terapeutický, ale aj preventívny účinok. Pod vplyvom laserového žiarenia dochádza k skleróze disku, čo vedie k jej nepohyblivosti a neschopnosti presunúť sa z miesta..

Laserová rekonštrukcia

Podobná technika sa nazývala laserová rekonštrukcia, technika postupu je rovnaká ako pri nukleoplastike, rozdiely medzi nimi sú vybrané režimy svetelného lúča. Pretože laserové ošetrenie vertebrálnej hernie sa vykonáva nielen v deštruktívnom, ale aj v restoratívnom režime, pri rekonštrukcii sa tkanivá disku zahrejú na 70 stupňov, čo pomáha začať proces regenerácie a vedie k rastu chrupavkového tkaniva..

Laserová rekonštrukcia sa vykonáva do dvoch až troch dní, táto technika má rovnaké výhody ako odparovanie. Proces obnovenia tkaniva disku po laserovej expozícii trvá niekoľko mesiacov, počas ktorých zarastené chrupavkové tkanivo vyplní najmenšie praskliny vo vláknitom kruhu. Laserová rekonštrukcia je indikovaná najmä po zraneniach, aby sa zabránilo rozvoju prietrží..

Laserové ošetrenie medzistavcových prietrží sa považuje za pomerne účinný postup, ale to neznamená, že pacient by mal viesť normálny život ihneď po prepustení. Po laserovom ošetrení nastane ďalšia regenerácia tkaniva, preto by sa počas regeneračného obdobia mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • Počas prvých mesiacov po zavedení výparov pri fyzickej práci a cvičení je indikované použitie korzetu. Jeho použitie zabráni premiestneniu obnoveného disku, nedovolí vám robiť nebezpečné ostré zákruty a pohyby. Lekár by mal odporučiť korzet určitého modelu, vyrábajú sa ortopedické obväzy pre bedrové, hrudné a krčné goliere.
 • Po laserovom ošetrení lekár predpisuje protizápalové lieky na niekoľko dní.
 • Fyzioterapia a masáže v oblasti laserového žiarenia sa nevykonávajú, kým to nepovolí ošetrujúci lekár.
 • Po vyliečení rezu je potrebné vykonať fyzické cvičenie. Rozsah tried volí lekár - rehabilitátor. Je potrebné si uvedomiť, že náhle pohyby, krútenie chrbtice a výskyt bolesti sú kontraindikáciou cvičenia.
 • Je potrebné zmeniť životný štýl - odstrániť fyzickú nečinnosť, fajčiť. Nadváha vytvára záťaž na stavce, takže úbytok hmotnosti je tiež dôležitou fázou rehabilitácie.

Odstránenie laserovej hernie má, ako každá iná metóda liečby, svoje nevýhody, medzi hlavné patrí:

 • Účinnosť iba 75%.
 • Nie je to úplné odstránenie prietrže, ale iba zmenšenie výčnelku.
 • V mnohých prípadoch je po niekoľkých mesiacoch potrebná opakovaná laserová korekcia..
 • Vysoké náklady v porovnaní s operáciou.

Účinnosť liečby laserom sa niekoľkokrát zvyšuje, ak pacient chodí na kliniku s minimálnym výčnelkom a nezaoberá sa nezávislým užívaním drog. Je potrebné pamätať na to, že minimálny počet relapsov sa pozoruje u pacientov, ktorí počas obdobia zotavenia splnili všetky odporúčania lekára..

Laserová liečba veľkých kýly chrbtice sa môže použiť v spojení s chirurgickým zákrokom. Lekári vykonávajú disektomómiu a laserový lúč začína regeneračné procesy v chrupavke stavcov..

Laserové ošetrenie vertebrálnej prietrže sa môže uskutočňovať bez rezu kože a bez priameho ovplyvnenia samotného disku. Pri tejto technike laser pôsobí priamo na pokožku, svaly a tkanivá obklopujúce prietrž. Výsledkom takéhoto laserového ošetrenia sú nasledujúce pozitívne zmeny v pohody pacienta:

 • Úľava od bolesti.
 • Redukcia opuchov a zápal.
 • Zlepšenie mikrocirkulácie a hlavných metabolických procesov.
 • Posilnenie miestnej imunity.
 • Obnovenie vodivosti v nervových vláknach.

Laserová terapia je predpísaná v kurzoch od 5 do 15 sedení. Malo by sa pamätať na to, že u niektorých pacientov sa môžu objaviť exacerbácie príznakov v 2. až 3. deň laserových expozičných stretnutí, nemalo by sa to báť - tento proces naznačuje začatie ochranných mechanizmov. Medzi znaky liečby laserovej kýly patrí niekoľko hlavných:

 • Krátke stretnutia - od 2 do 25 minút.
 • Predĺžený účinok, to znamená, terapeutický účinok je zaznamenaný niekoľko mesiacov po ukončení kurzu.
 • Nedostatok závislosti.
 • Posilnenie imunitného systému.
 • Malý počet kontraindikácií.

Medzistavcová hernia sa môže vyskytnúť s rôznymi príznakmi a zmenami disku. Úplný obraz o zmenách, ktoré sa môžu uskutočniť, sa dá zistiť až po náležitom preskúmaní. Je potrebné pamätať na to, že správny režim liečby môže ponúknuť kvalifikovaný odborník, nebude zbytočné získať radu od niekoľkých úzkoprofilových lekárov..

Laserové odstránenie krčnej medzistavcovej prietrže

Keď hovoríme o hernii chrbtice, zaoberáme sa patológiou. Toto ochorenie sa často vyvíja v dôsledku skutočnosti, že sa zvyšuje tlak na vnútornom disku chrbtice a vláknitý prstenec sa zlomí. Kýla je vláknité jadro nachádzajúce sa vo vnútri kruhu, ktoré začína vychádzať. Bolestivé pocity sa u človeka nemusia objaviť, kým nie je výbežok jadra malý. Keď ochorenie progreduje, objaví sa nepríjemná bolesť a obmedzí sa a zníži sa pohyblivosť tej časti chrbtice, ktorá bola ovplyvnená prietržou. Ak naraz necestujete do nemocnice, môžete vážne poškodiť svoje zdravie. História ukazuje, že prietrž spôsobuje choroby žalúdka, mení rytmus srdca a tiež významne narúša správny krvný obeh mozgu. Veľká prietrž v niektorých prípadoch dokonca spôsobuje ochrnutie, neurologické ochorenie. Vyberte si vhodnú metódu na odstránenie kýly pomocou špecialistu..

Druhy a príznaky medzistavcovej prietrže

V medicíne sú známe iba tri typy medzistavcovej prietrže..

 • 80% prípadov chorôb sa pripisuje lumbosakrálnej prietrži. Tento druh je najbežnejší u ľudí. Ochorenie spôsobuje bolesť v dolnej časti chrbtice, ako aj v dolných končatinách. Existujú prípady, keď sa vytvára pocit znecitlivenia nôh.
 • 19% medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice. Bolesť sa objavuje v oblasti hlavy, ramien a krku. Pacient je neustále prenasledovaný závratmi, hlukom ucha a zvyšuje sa aj tlak. Tiež sa stáva, že vaše prsty znecitlivia.
 • 1% pripadá na prietrž hrudnej oblasti - najzriedkavejší typ medzistavcovej prietrže. Vyznačuje sa akútnou bolesťou v oblasti hrudníka, ktorú nemožno liečiť srdcovými liekmi..

Zoznam hlavných príčin hernie u ľudí

Medzistavcová prietrž sa vyskytuje z rôznych dôvodov. U niektorých je prietrž výsledkom komplikácií iných chorôb, napríklad osteochondrózy, kypózy a skoliózy. U iných sa medziobratlová hernia objavuje v dôsledku vážneho poškodenia samotnej chrbtice..

Lekári tiež poznamenávajú, že ľudia s medzistavcovou prietržou ochorejú na diskovú poruchu. Je to kvôli nedostatku krvných ciev v medzistavcových platničkách. Organizáciu výživy pre nich zabezpečujú hlboké svaly na chrbte. V prípadoch, keď miechové disky dostanú menšiu silu a stanú sa menej odolnými, jeden náhly pohyb môže stačiť na to, aby si človek získal medzistavcovú prietrž.

Mali by sa uviesť faktory, ktoré zvyšujú riziko herniovej choroby:

 • ľudia, ktorých vek je viac ako 30 rokov. Rovnako ako ľudia, ktorých výška je viac ako 170 cm;
 • nadmerná ostrosť pohybu a činnosti;
 • zástupkyne žien dostávajú medzistavcovú prietrž trikrát častejšie ako predstavitelia mužov;
 • nadmerná fyzická námaha na ľudské telo, ktorá prispieva k poškodeniu vnútorných orgánov a tkanív;
 • sedavý životný štýl, neustále sedí pri počítači;
 • ľudia, ktorých práca zahŕňa nepretržité vedenie vozidla;
 • zneužívanie alkoholu alebo tabaku;
 • nedostatok správnej výživy a narušenie vodnej rovnováhy tela;
 • problémy s držaním tela;
 • telesná hypotermia.

Laserová aplikácia pri liečbe kýly

Za posledných 10 rokov lekári prikladali laserovej technike veľký význam a čo je ešte dôležitejšie, má veľké nádeje, pretože Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže otvára obrovské lekárske vedy. Svetelné žiarenie ľahko prechádza ľudským mäkkým tkanivom. Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže prebieha bez poškodenia kože, čo znižuje riziko zranenia počas chirurgického zákroku. Laser pôsobí na oblasť postihnutú týmto ochorením, zvyšuje teplotu a „odparuje“ časť vnútorného disku chrbtice. Aby sa dosiahol maximálny účinok pri liečbe kýly laserom, pre každého pacienta sa zvolí špecifická dýza. Laser je zodpovedný za regeneráciu a obnovu chrupavkového tkaniva zvýšením teploty. Proces spracovania laserom sa monitoruje na monitore, napr pacient je neustále pri vedomí. Medziobratlové platničky prijímajú pomocou lasera žiarenie, čo však prispieva len k uzdraveniu a obnove tkanív, nie k ich deštrukcii. Proces výmeny poškodeného tkaniva novou hyalínovou chrupavkou môže trvať niekoľko mesiacov, všetko sa deje postupne a postupne. Procedúra laserovej medziobratlovej kýly minimalizuje riziko zranenia, ihla vstupuje do oblasti medzistavcových platničiek, kde nie sú nervové zakončenie, ale stále sa používa lokálna anestézia. Dnes môžu lekári liečiť laserové disky bedrovej, krčnej a hrudnej.

Špecifiká liečby laserovej kýly

Neurochirurgia nedávno objavila metódu liečby medzistavcových platničiek laserovým zahrievaním a jej štúdiu sa venuje veľká pozornosť..

Do postihnutej oblasti sa vloží tenká ihla, cez ktorú sa pod tkanivo dostane laser s kamerou a potom sa do endoskopu prenesie signál. Keď je všetko pripravené, laser začne zahrievať postihnuté oblasti medzistavcového disku. Deje sa tak, aby sa výrazne znížil tlak na disk a chrbticu. Vláknité jadro umiestnené vo vnútri disku je stlačené pod vplyvom lasera a poškodené časti sa odparia. To vedie k poklesu tlaku v jadre nervových zakončení. Laserové ošetrenie tak znižuje riziko ďalšieho rastu prietrže a znižuje jeho veľkosť. Pri laserovom ošetrovaní medzistavcovej prietrže sa poškodené tkanivo chrbtice začína nahrádzať novým, čo prispieva k regenerácii. Niektorí lekári tiež používajú laser, aby sa zabránilo opakovaniu tohto ochorenia. Laserové ošetrenie je mladá metóda eliminácie choroby. Laserová liečba medzistavcovej prietrže je ľahko tolerovaná mladými pacientmi a staršími ľuďmi. V čase chirurgického ošetrenia medzistavcových platničiek lekári používajú laserové ošetrenie. Laserová metóda posilňuje štruktúru miechy a minimalizuje riziko relapsu.

Pri používaní laserovej techniky však existujú pozitívne aj negatívne vlastnosti:

 • poškodenie chrbtice počas laserového ošetrenia je takmer nemožné, ale v budúcnosti sa z dôvodu fúzie stavcov a rozlíšenia štruktúry medzistavcových platničiek nemusí vyskytnúť predchádzajúca biomechanika chrbtice;
 • Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže sa vykonáva bez anestézie. Niekedy je počas tehotenstva, laktácie alebo ak ste alergický na určité lieky, je to užitočné, ale je možné, že sa u pacienta, ktorý je lekárskou starostlivosťou, môže cítiť nepríjemný pocit;
 • po liečbe laserovou prietržou bolesť zmizne po 4 až 5 dňoch. Stav osoby je normalizovaný a úzkosť zmizne;
 • laserová technika nezanecháva jazvy a jazvy u pacientov - je bez krvi. To vám umožní dosiahnuť maximálny kozmetický efekt;
 • laserová kýla môže byť použitá v ktorejkoľvek časti chrbtice, je tiež povolené robiť to na viacerých miestach naraz. Nemôžete však použiť laser na zápal chrupavky disku. To môže v budúcnosti spôsobiť nové zápalové procesy;
 • Procedúra laserovej medziobratlovej kýly trvá iba 60 minút. Pacient pod dohľadom v nemocnici trávi až tri dni;
 • priemerná doba rehabilitácie je 30 - 60 kalendárnych dní;
 • Zoznam komplikácií po laserovom ošetrení medzistavcovej prietrže ešte stále nie je úplne objasnený. Obdobie používania lasera na odstránenie prietrže nie je také dlhé, aby bolo možné vyvodiť závery o dlhodobých exacerbáciách. Veľký počet pacientov sa sťažuje na návrat choroby po laserovom ošetrení, ale relaps nemôže byť spôsobený zlou kvalitou postupu, ale ignorovaním odporúčaní lekára počas rehabilitačného obdobia. Po liečbe laserovou prietržou je dôležité prehodnotiť svoj vlastný životný štýl;
 • Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže je postup, ktorý stojí veľa peňazí, a nie každý to môže dovoliť. Ale stále si ľudia spravidla nešetria na zdraví.

Ako zlepšiť životný štýl a prácu chrbtice?

Nižšie sú uvedené niektoré tipy, ktoré vám môžu pomôcť chrániť pred problémami s chrbticou a chirurgickým zákrokom.

 1. Chudnutie. Ak telesná hmotnosť prekračuje normu, predstavuje to riziko prietrže a nielen. Chrbtica nebude schopná zvládnuť záťaž a toto zaťaženie je denne.
 2. Posilnite svalový korzet. Časté tréningy posilnia vaše svaly. Potom bude záťaž rovnomerne rozložená a nebude ležať iba na chrbtici.
 3. Plávanie. Vodné športy sa odporúčajú niekoľkokrát týždenne a trvajú približne hodinu. Typ kúpania je možné zvoliť samostatne. Všetky zlepšujú výkon svalov a majú pozitívny vplyv na chrbticu. Výnimkou sú problémy s krčnou chrbticou. Preferovaná forma plávania je na chrbte..

Technika odstraňovania prietrže hernie a jej výhody

Minimálna invazívna chirurgia v posledných rokoch naberala na sile. Endoskopické a perkutánne zákroky umožňujú chirurgovi aj pacientovi prekonať „malú krv“, pretože nevyžadujú veľké rezy, ťažké poranenie okolitých tkanív a dlhé trvanie operácie. Neurochirurgia nie je výnimkou.

Fotografia 1. Operácia sa používa, keď je konzervatívna terapia neúčinná. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Je to zaujímavé! Pokusy liečiť medziobratlové kýly laserom sa začali v druhej polovici dvadsiateho storočia a dnes sú dosť rozšírené, ale nenahradili klasickú metódu chirurgických zákrokov..

Výhody a nevýhody laserového odstraňovania

Laserové odstránenie medzistavcových prietrží je napriek svojej zdanlivo modernej a vyrobiteľnej schopnosti extrémne situačnou metódou liečby. Relatívna jednoduchosť tejto techniky tvorí jej kladné aj záporné stránky..

Výhody zahŕňajú:

 • Nízka invazívnosť zásahu. Pri laserovom vyparovaní alebo rekonštrukcii sa nevyžadujú významné rezy s rozrezaním svalov a väzov chrbtice. Poranenie tkaniva je minimálne;
 • Malá strata času. Vykonanie takejto operácie a rehabilitácie po nej trvá až 2 týždne. Okrem toho samotný zákrok netrvá dlhšie ako 45 - 60 minút a už v prvých hodinách po ňom môže pacient kráčať a cíti sa výrazné zlepšenie zdravia;
 • Absencia komplikácií. Technika odstraňovania prietrže laserom vylučuje akékoľvek poškodenie miechy alebo miechových nervov.

nevýhody:

 • Relatívne nízke percento priaznivých výsledkov. Iba 70% operovaných operátorov dokáže dosiahnuť stabilné zlepšenie pohody a 5% dosiahnuť úplné uzdravenie. V takmer polovici prípadov sú po určitom čase potrebné opakované operácie;
 • Nemožnosť odstránenia laserovej prietrže pri jej veľkosti viac ako 6 mm, v pokročilých prípadoch, vek pacienta nad 50 rokov;
 • Vysoké náklady na postup.

Druhy postupov

Je možné vykonať dva typy laserového odstránenia prietrže medzistavcovej platničky. Okrem toho sa líšia v sile lasera, a preto majú odlišný účinok.

Laserové odparovanie

Po lokálnej anestézii sa cez kožu do medziobratlového disku vloží špeciálna vodivá ihla. Cez kanálik tejto ihly prechádza laser, pomocou ktorého sa vytvára teplota asi 70 stupňov, čo vedie k odpareniu tekutej časti jadra disku. Para sa nasáva cez špeciálny otvor v ihle, ktorý vytvára podtlak vo vnútri medzistavcovej chrupavky, v dôsledku čoho je herniálny výstupok vtiahnutý dovnútra.

Transdermálna laserová rekonštrukcia

Laserová ihla sa vkladá do medzistavcových platničiek rovnakým spôsobom ako pri odparovaní. Rozdiel spočíva v tom, že laser zahreje tkanivá na 40 - 50 ° C, čo spôsobuje menšie poškodenie tkanív. Toto poškodenie stimuluje tvorbu kolagénu a sklerózy v jadre disku, čím bráni jeho následnému vyčnievaniu vo forme medzistavcovej prietrže.

Príprava na operáciu

Pre chirurgický zákrok pomocou laserovej technológie je potrebné podstúpiť sériu vyšetrení. Niektoré z nich sú zamerané na objasnenie diagnózy s cieľom zistiť určité nuansy operácie, iné sa používajú na identifikáciu kontraindikácií..

 • MRI chrbtice. Je potrebné presne určiť lokalizáciu herniového výčnelku, jeho veľkosť a hustotu;
 • Konzultácie s neurológom, terapeutom a anestetikom.

Na objasnenie zdravotného stavu, identifikáciu liekovej intolerancie a výber techniky anestézie sú potrebné nasledujúce laboratórne a inštrumentálne štúdie:

 • Všeobecná analýza krvi, moču;
 • Stanovenie hladiny cukru v krvi;
 • EKG;
 • Krvný test na HIV, syfilis.

Aký je postup

Po ošetrení chirurgického poľa antiseptikom (Betadin, jodonát) v oblasti budúceho zavedenia vodiča ihly sa vykonáva lokálne anestetikum po celej vrstve do celej hĺbky mäkkých tkanív. Najčastejšie používaný lidokain, novokain. Ak existuje individuálna intolerancia na tieto lieky a prietrž sa nachádza v dolných častiach dolnej časti chrbta, je možná spinálna anestézia.

V priemete medzistavcových platničiek sa postupne zavádza vodivá ihla, po ktorej nasleduje penetrácia do jej jadra. Cez kanálik ihly prechádza laser, ktorý sa po preniknutí medzistavcovým diskom zapne na požadovanú silu. Pri neustálom monitorovaní počítačovej rádiografie sa vykonáva odparovanie alebo rekonštrukcia jadra disku.

Na konci postupu sa odstráni laser a vodivá ihla, miesto vpichu sa znova ošetrí antiseptikom a uzavrie sa sterilným hermetickým obväzom..

Poznámka! Ak je operácia úspešná, má pacient, aj keď je stále na operačnom stole, zmiernenie príznakov spojených s medzistavcovou prietržou.

Kontraindikácie laserového odstránenia

V niektorých prípadoch nie je možná korekcia endoskopickej prietrže. Môže to byť spôsobené týmito faktormi:

 • Pacient je starší ako 50 rokov. Na jednej strane u ľudí po 50 rokoch veku regeneračné schopnosti tela klesajú, na druhej strane medzistavcové platničky prechádzajú zmenami súvisiacimi s vekom a sú menej elastické, s nižším obsahom tekutej zložky;
 • Veľkosť herniového výčnelku je viac ako 6 mm;
 • „Vek“ prietrže viac ako šesť mesiacov alebo jej kalcifikácia;
 • Akékoľvek akútne infekčné a zápalové procesy, chronické ochorenia v akútnom štádiu.
Foto 2. Ľudia vo veku musia byť obmedzení na tradičné metódy liečby. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Rehabilitácia po odstránení laserovej prietrže

Po minimálne invazívnych chirurgických zákrokoch trvá rehabilitačné obdobie pomerne málo času. Pri absencii komplikácií je doba zotavenia 10 - 14 dní.

Aby sa však predišlo opätovnému vzniku prietrže, fyzická aktivita, masáže a manuálna terapia by sa mali ukončiť na šesť mesiacov..

Na posilnenie svalov chrbta by ste sa mali uchýliť k pomoci terapeutických cvičení a plávania.

Operácia prietrže miechy

Medzistavcová hernia je časté ochorenie sprevádzané narušením integrity vláknitého prstenca a vyčnievaním jadra disku do miechového kanála. Najčastejšie je tento problém lokalizovaný v lumbosakral, často vedie k zhoršeniu motorických schopností a v dôsledku toho vedie k parézam.

V takýchto situáciách môže konzervatívna terapia len pomôcť odstrániť príznaky, ale nezastaví progresiu ochorenia. Jediným spôsobom, ako dosiahnuť úplné uzdravenie a eliminovať riziko komplikácií, je chirurgický zákrok na odstránenie prietrže miechy.

Pred operáciou na našej klinike môžete podstúpiť úplnú diagnózu. Naši vertebroológovia vyberú liečebný režim, identifikujú riziká a predpovedajú možné možnosti vývoja choroby. Ak je však chirurgický zákrok nevyhnutný, vyberieme optimálny typ chirurgickej liečby, berúc do úvahy potrebu rehabilitácie a návrat k plnému (náborovému) životnému štýlu!

Operácia miechovej hernie

Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby tohto ochorenia. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Výber konkrétneho závisí od veľkosti a charakteru prietrže, jej umiestnenia a prítomnosti sprievodných chorôb. Preto druh operácie volí lekár osobitne pre každého pacienta. To predovšetkým určuje, koľko stojí odstránenie kýly miechy..

Endoskopická chirurgia, hernia disku

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice vám umožňuje eliminovať patologické vystupovanie bez poškodenia medzistavcovej platničky a eliminovať kompresiu nervových zakončení. Chirurgický zákrok sa vykonáva vpichom mäkkých tkanív s veľkosťou 0,5 - 1,5 cm a cez neho sa vloží spinálny endoskop vybavený kamerou. Z tohto monitora sa vyšle signál na monitor, ktorý umožňuje chirurgovi presne kontrolovať ich činnosť, úplne vyrezať patologicky zmenenú oblasť a eliminovať tlak na nervové zakončenie..

Po endoskopii nie sú viditeľné žiadne jazvy a riziko komplikácií je minimalizované. Jeho veľkými výhodami sú absencia pooperačnej bolesti a rýchle uzdravenie..

Endoskopická chirurgia je indikovaná pre:

 • umiestnenie prietrže na strane medzistavcových platničiek;
 • štípané nervy, ktoré sú spojené so silnou bolesťou;
 • rozvoj erektilnej dysfunkcie vyvolanej prietržom.

Na rozdiel od iných typov chirurgických zákrokov sa môže vykonať so zápalom v miechovom kanáli, ale pri strednej kýle je neúčinná. Preto sa v takýchto situáciách uprednostňujú iné metódy.

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice trvá v priemere 1 až 2 hodiny a vykonáva sa v celkovej anestézii. To vám umožňuje urobiť zákrok bezbolestným, zatiaľ čo pacient nepociťuje manipulácie, ktoré chirurg vykonáva. Táto technika poskytuje záruku 95% pri absencii recidívy v budúcnosti..

Odstránenie hernie laserom

Tento postup spočíva v odparení rosolovitého obsahu lasera umiestneného vo vnútri medzistavcového disku jadra. Výsledkom je, že sa znižuje a obsah herniálneho vaku je zasunutý. To eliminuje tlak na nervové korene a bolesť..

Použitie lasera je najlepšou voľbou pre malé kýly (do 6 mm) a degeneratívne zmeny v tkanivách miechy. Neovplyvňuje zdravé tkanivo a nevedie k zjazveniu. Odstránenie touto metódou sa však môže vykonať iba pri úplnej absencii komplikácií a sprievodných ochorení u pacientov vo veku od 20 do 45 rokov..

Odstránenie laserovej hernie sa uskutočňuje v lokálnej anestézii. Počas postupu sa ihla s LED vloží priamo do jadra disku prepichnutím kože v priemete umiestnenia prietrže. Energia emitovaná LED vedie k zahrievaniu kvapaliny v nej obsiahnutej a k jej premene na paru, ktorá sa z tela odstraňuje špeciálnym otvorom na ihle. V tomto prípade sa pacient nemusí cítiť viac ako len mierne nepohodlie.

Výsledkom je, že zloženie obsahu jadra zostáva nezmenené, ale jeho veľkosť sa rýchlo zmenšuje. Preto približne 40% pacientov zaznamenalo významné zlepšenie dokonca aj počas chirurgického zákroku.

Procedúra trvá 30-60 minút, má minimálnu dobu zotavenia, nevyžaduje odpočinok na lôžku a nestanovuje striktné obmedzenia životného štýlu.

Medzikomorová chirurgia

Tento spôsob spočíva v odstránení prietrže rezom na úrovni lúmenu medzi oblúkmi stavcov s následnou implantáciou implantátu o niečo väčšej veľkosti ako skrátený disk. To vám umožní opraviť stavce v anatomicky správnej polohe, čo je spoľahlivá záruka absencie recidívy a opätovného stlačenia nervov..

Medzikomorová chirurgia je indikovaná, keď sa vytvorí výčnelok jadra medzistavcového disku v lumbosakrálnej chrbtici s veľkosťou viac ako 6 mm. Je to spôsobené skutočnosťou, že v tejto zóne sú spinálne procesy dobre vyvinuté a umožňujú spoľahlivú fixáciu implantátu. Jeho implementácia je však možná iba vtedy, ak neexistujú žiadne zápalové procesy, ako aj sprievodné ochorenia kardiovaskulárneho a dýchacieho systému..

Náklady na chirurgický zákrok na odstránenie prietrže chrbtice tohto druhu sú vyššie ako iné náklady, pretože vám umožňujú riešiť závažnejšie problémy a minimalizovať pravdepodobnosť recidívy..

Mikrochirurgické techniky

Na „SL Clinic“ sa vykonávajú minimálne invazívne operácie podľa najnovších techník, vrátane odstránenia mikrochirurgickej prietrže. Vykonáva sa v celkovej alebo cerebrospinálnej anestézii a znamená malú veľkosť 1 až 2 cm v premietnutí postihnutého disku cez mäkké tkanivo. Demontáž sa vykonáva pomocou špeciálnych mikro náradia. Toto vedie nielen k odstráneniu zničeného objemu obsahu disku a slúži tiež na zabránenie jeho opätovného prolapsu.

Dokončenie postupu trvá 20 - 30 minút. Nie je spojené s rizikom komplikácií a po 1-2 hodinách môže pacient vstať, chodiť a sedieť. Opustiť kliniku nasledujúci deň.

Prípravky na operáciu miechy

Bez ohľadu na výber typu zákroku sa všetci pacienti musia najprv podrobiť komplexnému vyšetreniu. Obsahuje:

 • OAK, OAM;
 • test hladiny cukru v krvi;
 • krvné testy na reumatické testy;
 • alergické testy;
 • EKG;
 • rádiografia pľúc;
 • MRI chrbtice.

Ak sa plánuje chirurgický zákrok v epidurálnej anestézii, odporúča sa, aby sa pacienti vzdali jedla a pitia 7-8 hodín pred ním.

Pooperačné obdobie

Po odstránení prietrže na chrbtici vám operačný neurochirurg podrobne povie, čo je potrebné urobiť a čo odmietnuť, aby sa telu rýchlejšie zotavilo. Povaha odporúčaní závisí od typu vykonanej operácie, jej závažnosti a celkového stavu tela.

V niektorých prípadoch môže pacient opustiť kliniku takmer okamžite, v iných, najmä po interlaminárnom chirurgickom zákroku, je potrebné zostať v nemocnici. V každom prípade je po chirurgickej liečbe kýly chrbtice potrebné:

 • obmedziť fyzickú aktivitu na 1-3 mesiace;
 • vyhnúť sa dlhodobému zachovaniu jednej polohy tela;
 • užívajte lieky predpísané lekárom;
 • noste korekčný korzet najmenej 30 dní;
 • zapojiť sa do cvičebnej terapie, ktorej zložitosť sa s regeneráciou postupne zvyšuje;
 • dodržiavať nízkokalorickú diétu, ktorá znižuje zaťaženie čriev;
 • pravidelne kontrolovať, aby sa vyhodnotila kvalita zhodnotenia po zásahu.

Po určitom čase po operácii môžu pacienti trpieť závratmi, horúčkou až do 37–38 ° C, miernou bolesťou chrbta a nôh, najmä ráno. Toto je normálna reakcia tela na operáciu. Ale ak sa bolesť stane závažnou, problémy s močením, slabosť a iné poruchy, mali by ste sa poradiť s lekárom.

kontraindikácie

Operácia odstránenia prietrže chrbtice sa nevykonáva, keď:

 • tehotenstvo
 • onkologické ochorenia, ktoré viedli k výskytu metastáz v chrbtici;
 • infekčné procesy v mieste prietrže;
 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Náklady na operáciu odstránenia prietrže miechy

Všetky manipulácie sú vykonávané pod rôntgenovou kontrolou, takže akýkoľvek zásah je absolútne bezpečný. Lekár môže kedykoľvek vyhodnotiť umiestnenie prístroja, prístroja a podľa potreby ho upraviť. Tým sa zabráni poškodeniu nervových koreňov a poraneniu zdravého tkaniva. Preto môžu naši pacienti opustiť steny kliniky niekoľko hodín po ukončení operácie a vrátiť sa do svojich denných povinností.

Náklady na chirurgickú liečbu pri odstránení prietrže miechy sa začínajú od 110 000 a závisia od:
- spôsob odstránenia, náklady na implantáty (ak je potrebná ich inštalácia);
- Kliniky a učebne.

Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- Operácia;
- anestézia;
- spôsob odstránenia a implantáty (ak je potrebná ich inštalácia);
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.

Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku..

Pred operáciou musí byť pacient konzultovaný s anestéziológom, počas ktorého je zvolená optimálna metóda zmiernenia bolesti.

Zverte svoje zdravie odborníkom. Zabezpečíme, aby ste zabudli na problémy s bolesťou a chrbtom.!

Ako sa lieči laserová miechová prietrž??

indikácia

Pri laserovej liečbe spinálnej prietrže existujú tieto indikácie:

 • hernia diskov malej veľkosti (do 6 mm);
 • nezačala kýla, ktorej vek nie je vyšší ako 0,5 roka;
 • ak je drogová liečba prietrže neúčinná;
 • ak iné metódy liečby nepreukazujú požadovaný výsledok;
 • osteocondritída chrbtice;
 • syndróm silnej bolesti, ktorý sa nedá pomocou liekov vylúčiť;
 • narušenie vnútorných orgánov spôsobené prietržou;
 • zníženie hmatovej a teplotnej citlivosti končatín;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbtice.

Operácia je predpísaná, ak pacienti dosiahli vek 20 rokov, ale ešte nie sú starí 50 rokov.

Čo je to laserová terapia?

Svetelné žiarenie sa v medicíne bežne používa. V závislosti na svojej intenzite a vlnovej dĺžke má na tkanivo iný vplyv. Malé impulzy stimulujú krvný obeh a regeneračné procesy a intenzívnejšie žiarenie ničí patologické ložiská. Laserová liečba spinálnej prietrže je založená na tomto..

Mäkké tkanivá umožňujú priechod svetla, takže tento proces prebieha bez narušenia pokožky. Cez malú dierku na mieste, kde nie sú nervové zakončenie, sa ihla vkladá pomocou špeciálneho svetelného sprievodcu. Celý zákrok sa uskutočňuje v lokálnej anestézii a pacient môže na obrazovke sledovať jeho priebeh. Liečba hernie laserom je obzvlášť účinná v počiatočnej fáze ochorenia. Pod vplyvom žiarenia sa regenerácia tkanív zrýchľuje..

Laserové odstránenie medzistavcovej prietrže nastáva, keď sa intenzita svetla zvyšuje. Druh expozície vyberie lekár v závislosti od veľkosti prietrže, jeho účinku na miechu a nervové korene. Po vyšetrení pacienta je predpísané vyparenie laserom alebo rekonštrukcia disku.

kontraindikácie

Operácia sa nevykoná, ak sa po úplnom vyšetrení zistí, že pacient:

 • prietrž dosiahla veľkú veľkosť, komprimuje koreň miechového nervu, takže existuje riziko parézy a ochrnutia;
 • výstupok zhoršený zápalom;
 • v stavcoch sú závažné spondylotické poruchy;
 • diagnostikovaná degeneratívna stenóza miechových kanálikov alebo narušenie ich integrity;
 • vo vývoji stavcov sú abnormality;
 • kýla je sekvestrovaná a existuje pravdepodobnosť parézy a ochrnutia;
 • osteochondróza v poslednom štádiu;
 • existujú kardiovaskulárne choroby (arytmia, akútny infarkt myokardu, mozgová príhoda);
 • zlyhanie pečene a obličiek;
 • pustulárna kožná vyrážka v mieste, kde potrebujete urobiť vpich.

Operácia sa nevykonáva u pacientov starších ako 50 rokov, a to ani pri absencii kontraindikácií z dôvodu ich neefektívnosti u starších pacientov. Vo všetkých takýchto prípadoch sa zvolí iné ošetrenie na odstránenie prietrže.

Laserová rekonštrukcia

Liečba kýly chrbtice sa môže uskutočňovať v regeneračnom režime. V tomto prípade je intenzita svetelného žiarenia nižšia. Tkanivá sa zahrievajú a v nich sa začína proces regenerácie. Tento postup sa nazýva laserová rekonštrukcia. Expozícia sa vykonáva niekoľko dní, počas ktorých sa zlepšuje krvný obeh a stimulujú sa procesy obnovy chrupavkových tkanív..

Regenerácia potom nejaký čas pokračuje. Chrupavkové tkanivo rastie a vypĺňa poškodené oblasti disku. Najúčinnejšia laserová rekonštrukcia po úrazoch miechy. Deje sa tak, aby sa zabránilo vyčnievaniu jadra. Okrem toho sa predpisuje spolu s chirurgickým odstránením veľkej prietrže. Po operácii laserové žiarenie stimuluje regeneračné procesy a regenerácia sa urýchľuje..

efektívnosť

Účinnosť laserovej terapie prietrže chrbtice je určená skutočnosťou, že pacienti po chirurgickom zákroku trpia silnou bolesťou, znižujú zápal a opuch tkanív, odstraňujú kŕče chrbtových svalov, zlepšujú vodivosť nervových vlákien a medzistavcový priestor sa obnovuje na fyziologickú úroveň..

Laserové žiarenie je zaujímavé tým, že naň možno cielene pôsobiť, to znamená priamo v určitých bodoch a dávkach. V malých dávkach je schopný zahriať vnútorné jadro disku na 60 - 70 ° C, čo vám umožňuje zmeniť jeho štruktúru a odstrániť prietrž odparením. súčasne:

 • zápaly a opuchy sú eliminované;
 • bolesť je znížená;
 • v tkanivách dochádza k stimulácii regeneračných procesov.

To je dôvod, prečo sa laserové odparovanie disku v modernej vertebrologickej praxi tak často používa..

Laserové odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice má oproti chirurgickému zákroku, ktorý sa zvyčajne vykonáva v týchto prípadoch, mnoho výhod. Poznamenáva sa, že:

 • operácia vyžaduje minimálne množstvo času (asi 1 hodinu);
 • vo svojom priebehu nedochádza k traumatom okolitých tkanív, čo znamená, že regenerácia je rýchlejšia;
 • pooperačná jazva nie je;
 • laserové odstránenie je úplne bezpečné;
 • prietrž môže byť odstránená súčasne v niekoľkých častiach chrbtice;
 • pooperačná rehabilitácia je rýchlejšia a ľahšia.

Takáto operácia však môže byť účinná iba vtedy, keď pacient včas konzultuje lekára. Ak sa herniovaný disk vyvíjal už nejaký čas, potom je pravdepodobné, že po liečbe sa vytvorí znova. U pacientov starších ako 50 rokov je nízka účinnosť odstránenia laserovej prietrže spôsobená skutočnosťou, že obnovenie normálnej funkčnosti disku nie je možné bez použitia prírodných mechanizmov obnovenia, ktoré už v tomto veku prakticky nefungujú..

Je ošetrenie kýly laserom efektívne??

Laserové odstránenie medzistavcovej prietrže má nepochybné výhody: nízka trauma v porovnaní s konvenčnými chirurgickými zákrokmi, pri ktorých sú mäkké tkanivá vážne poškodené a fazetový kĺb je odstránený. Okrem toho laserové odstránenie prietrže chrbtice nevyžaduje dlhú prípravu na chirurgický zákrok a, čo je najdôležitejšie, celkovú anestéziu. Nakoniec je tento spôsob eliminácie výčnelkov rýchly a cenovo dostupný. Na zvládnutie tohto stavu lekár nemusí dlho cvičiť, naučiť sa používať drahé sofistikované vybavenie, napríklad ako pred laparoskopickou operáciou. Z tohto dôvodu sa komplikácie po laserovom odparovaní vyvíjajú veľmi zriedka a neexistujú žiadne nepríjemné následky vo forme jaziev. Významnou nevýhodou tejto metódy je jej pomerne nízka účinnosť a časté relapsy - opakované výskyty výčnelkov. Je to spôsobené skutočnosťou, že medziobratlový disk časom opäť akumuluje vlhkosť a prietrž sa postupne vracia na svoju pôvodnú veľkosť, znova sa objavia charakteristické príznaky. Potom vyvstáva otázka zopakovania postupu alebo použitia radikálnejších metód liečby. Je potrebné poznamenať, že odparovanie laserom poskytuje pozitívne výsledky iba v prípade malých výčnelkov, s veľkosťou do 5 až 6 mm, je zbytočné „odstraňovať“ väčšie prietrže laserom.

Technika a druhy prevádzky

Operáciu odstránenia kýlovej prietrže pomocou lasera môže vykonať iba skúsený lekár a na jej vykonanie budete potrebovať operačnú miestnosť vybavenú najmodernejším špecializovaným vybavením potrebným pre tento druh manipulácie. Laserové odstránenie prietrže chrbtice je menej traumatické, nemusíte robiť veľké rezy, aby ste k nemu mali prístup, takže sa operácia vykonáva v lokálnej anestézii. Po anestézii sa na mieste, kam budete musieť vstúpiť do nástroja, vytvorí malý vpich so špeciálnou ihlou. Do neho je vložený kábel, v ktorom je LED a kamera na vizuálne monitorovanie procesu.

Jadro buničiny a kýla sú zahrievané laserovým lúčom, v dôsledku čoho sa z nej vyparuje vlhkosť, ktorá sa vypúšťa von cez špeciálne výfukové potrubie. Priebeh procesu sa odráža na monitore, čo umožňuje chirurgovi vykonávať operáciu s maximálnou presnosťou. Frekvencia, intenzita laserového žiarenia a doba jeho vystavenia sa vyberajú individuálne pre každého pacienta.

Pri zahrievaní sa prietrž zmenšuje a zvyšok jadra ju ťahá na svoje miesto. Výstupok už netlačí na nervové korene, bolesť a všetky príznaky spojené s prietržou zmiznú, čo je účelom operácie.

Laser s kýlou bedrovej chrbtice a jej ostatnými časťami vytvára rýchly účinok a má vysokú spoľahlivosť, najmä pri "mladých" kýloch. Odstránenie laserom netrvá príliš dlho, pacient nepociťuje nepohodlie ani počas operácie ani po nej, po tejto operácii sa zotavuje oveľa rýchlejšie ako po normálnom odstránení kýly.

Po správnom fungovaní a úspešnom odstránení prietrže môže pacient vstať a kráčať v priebehu niekoľkých hodín po zákroku a po týždni sa môže bezpečne vrátiť k obvyklému rytmu života a odbornej činnosti, ale za predpokladu, že to nezahŕňa fyzickú námahu..

Laserové odparovanie medzistavcovej prietrže

V dôsledku odparovania je postihnutý disk „vysušený“ a tlak vo vnútri disku je znížený takmer o 30%. Táto metóda sa nazýva aj defekt laserového odstránenia medzistavcových platničiek, pretože jej podstata spočíva v deštrukcii jadra (jadra) disku - prietrž sa stiahne späť.

Foto: odparovanie (vyparovanie) hernií

Táto technika je založená na skutočnosti, že medzistavcové platničky sa skladajú z približne troch štvrtín vody a keď je „vysušená“, zmenšuje sa jej objem a prietrž sa „stiahne“..

Príprava na operáciu:

1. Konzultácie s neurochirurgom a vyšetrenie vrátane:

 • počítačová tomografia chrbtice;
 • krvné a močové testy;
 • coagulogram;
 • krvný test na cukor;
 • elektrokardiogram;
 • ďalšie štúdie predpísané ošetrujúcim lekárom

2. Inšpekcia terapeuta, aby sa stanovila prítomnosť kontraindikácií pre túto manipuláciu. 3. Konzultácie s anestéziológom a výber vhodného liečiva proti bolesti. 4. Požitie jedla a tekutín je zakázané 10 hodín pred operáciou.

Rehabilitácia po operácii

Aj keď sa chirurgický zákrok na ošetrenie kýly chrbtice pomocou lasera uskutočňuje s minimálnym zásahom, po tomto zákroku budú musieť pacienti podstúpiť rehabilitačný kurz, aby sa zotavili rýchlo. Trvá to iba 2 mesiace - na úplné obnovenie disku a chrupavky je potrebných toľko času.

V súčasnosti by pacienti mali:

 • vyhnúť sa náhlym pohybom, fyzickej námahe;
 • Nezdvíhajte ani neprenášajte závažia;
 • nevykonávajte žiadne športy;
 • vykonať súbor cvičení na posilnenie svalov chrbta;
 • ísť na masáž alebo na manuálnu terapiu;
 • navštíviť bazén;
 • jesť správne;
 • priberať na váhe, ak má nadváhu.

Ak je to potrebné, pacienti by mali nosiť ortopedický korzet, ktorý udržuje chrbticu v správnej polohe a užívajú protizápalové lieky. Výber techník regenerácie sa uskutočňuje individuálne pre každého pacienta. Zohľadňujú sa fyziologické vlastnosti tela, vek a hmotnosť osoby, celkový stav chrbtice a miechy..

Po ukončení rehabilitačného kurzu je pacient opäť odoslaný na vyšetrenie, ktoré ukáže, aká úspešná bola liečba. Ak z nejakého dôvodu (progresia patológie, nedodržiavanie lekárskych predpisov, zranenia) dôjde k relapsu choroby, a to môže nastať už 4 až 6 mesiacov po operácii, potom vymenujte ďalšiu, opakovanú.

Príprava na operáciu

Laserové odparovanie je minimálne invazívny postup, ktorý využíva laserové lúče na stlačenie vydutého alebo vyhladeného želatínového jadra poškodeného disku. Vyparovací laser sa používa, keď je chronická bolesť spôsobená vystupovaním disku alebo prolapsom, čo vedie k stlačeniu nervu. Laserová ablácia sa vykonáva iba vtedy, ak sú metódy konzervatívnej liečby neúčinné.

Tento postup nevyžaduje osobitnú prípravu. Neodporúča sa piť tekutinu a jedlo do 12 hodín. O užívaní liekov je potrebné vopred informovať lekára.

náklady

Cena za odstránenie kýly laserového disku závisí od mnohých faktorov a okolností. Zohľadňuje sa počet prietrží, ktoré je potrebné vykonať, závažnosť patológie, stav pacienta a sprievodné choroby. Náklady sa môžu zvýšiť, ak potrebujete poradiť so známym odborníkom, ktorého cena môže byť výrazne vyššia ako cena za konzultáciu s konvenčným lekárom.

Cena takejto operácie tiež závisí od cenotvorby a dobrého mena samotnej kliniky, to znamená, že čím slávnejšia je inštitúcia, táto operácia bude drahšia. Približné náklady nájdete v tabuľke, hoci dnes sa ceny môžu líšiť. Presným zistením, koľko stojí odstránenie laserovej hernie, zavolajte vybranej klinike..

Názov klinikyveľkomestonáklady
Centrum klinickej diagnostiky Sechenova I. M.Moskvaz 80 tisíc rubľov.
Centrálna nemocnica Ruskej akadémieMoskvaod 60 tisíc rubľov.
Neurochirurgická klinikaMoskvaz 50 tisíc rubľov.
Centrálna železničná nemocnica č. 1Moskvaz 15 tisíc rubľov.

Na rôznych klinikách v Petrohrade môže odstránenie herniovaného disku laserom stáť 50 - 80 tisíc rubľov. Ak existujú nejaké patológie alebo komplikácie, môžu sa náklady na chirurgický zákrok zvýšiť. Takáto suma bude musieť byť zaplatená iba za samotnú operáciu, náklady na rehabilitačné postupy nie sú v nej zahrnuté..

Liečebné ceny

Náklady na laserovú terapiu sa určujú podľa typu operácie (vyparovanie alebo rekonštrukcia) a kategórie zložitosti. V tabuľke sú uvedené priemerné náklady na ošetrenie laserovej medziobratlovej kýly na moskovských klinikách.

Názov klinikyLaserové odparovanieLaserová rekonštrukcia
1.Centrálna klinická nemocnica č. 1 ruských železníc (zložitosť 1)15 000 r.15 000 r.
2.Centrálna klinická nemocnica č. 1 ruských železníc JSC (5. kategória zložitosti)-45 000 r.
3.KB MGMU. Sechenov80 000 r.-
4.Klinika minimálne invazívnej neurochirurgie (KMN)50000 r.50000 r.
5.Centrálna klinická nemocnica RAS60 000 r.-
6.Garant kliniky80 000 r.-
 • Alternatívne ošetrenie medzistavcovej prietrže 0
 • Techniky a druhy masáží prietrže chrbtice 0
 • Odstránenie medzistavcovej prietrže 0
 • Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže 0
 • Cvičenie na medziobratlovú prietrž 0

ZDIEĽAJTE S OSTATNÝMI, AK SA MÁTE TENTO ČLÁNOK

Prečo má laser výhodu?

Účinok vystavenia laserom sa dosiahne v dôsledku vystavenia tepelnému žiareniu. Je generovaný lúčmi určitej frekvencie, ktoré sú tvorené v špeciálnych zariadeniach. Tok takýchto lúčov má dôležitú vlastnosť: je vysoko smerový a presný. Okrem toho je možné regulovať jeho silu, v dôsledku čoho sa môže používať na rôzne lekárske účely.

Vďaka vyvíjajúcim sa lekárskym technológiám je dnes možné laser použiť pri endoskopických operáciách. Mechanizmus ich generovania môže byť umiestnený priamo vo vnútri endoskopov. Výhodou týchto operácií je preto ich minimálna invazívnosť, absencia rezov na vonkajšom kožnom tele.

Topical Drugs 911 Series

Od pradávna sú lieky na rastlinnej báze známe pre svoje silné liečivé vlastnosti. Sú medzi ľuďmi veľmi populárne, pretože mnoho rastlín významne urýchľuje procesy hojenia a obnovy..

Sú to ideálne vonkajšie látky, ktoré stimulujú regeneráciu po modrinách, zlomeninách, zraneniach, odrenín, modrinách a iných zraneniach. Užívanie liekov zo série 911 vám umožňuje poskytovať prvú pomoc dospelému aj dieťaťu a pri stálom používaní posilňovať kosti pri osteoporóze, zvyšovať elasticitu väzov a šliach a vyživovať svaly užitočnými látkami..

Ak je indikované odparovanie?

Laserové odparovanie herniovaných diskov je predpísané pre:

 • silná bolesť pravidelného charakteru;
 • parciálna alebo významná estézia;
 • znecitlivenie prstov, brnenie v nich, pocit pálenia v chrbte a krku.

Hlavnou indikáciou pre chirurgický zákrok je však absencia pozitívneho výsledku po konzervatívnej liečbe podľa osobitnej schémy.

Zoznam hlavných príčin hernie u ľudí

Medzistavcová prietrž sa vyskytuje z rôznych dôvodov. U niektorých je prietrž výsledkom komplikácií iných chorôb, napríklad osteochondrózy, kypózy a skoliózy. U iných sa medziobratlová hernia objavuje v dôsledku vážneho poškodenia samotnej chrbtice..

Lekári tiež poznamenávajú, že ľudia s medzistavcovou prietržou ochorejú na diskovú poruchu. Je to kvôli nedostatku krvných ciev v medzistavcových platničkách. Organizáciu výživy pre nich zabezpečujú hlboké svaly na chrbte. V prípadoch, keď miechové disky dostanú menšiu silu a stanú sa menej odolnými, jeden náhly pohyb môže stačiť na to, aby si človek získal medzistavcovú prietrž.

Mali by sa uviesť faktory, ktoré zvyšujú riziko herniovej choroby:

 • ľudia, ktorých vek je viac ako 30 rokov. Rovnako ako ľudia, ktorých výška je viac ako 170 cm;
 • nadmerná ostrosť pohybu a činnosti;
 • zástupkyne žien dostávajú medzistavcovú prietrž trikrát častejšie ako predstavitelia mužov;
 • nadmerná fyzická námaha na ľudské telo, ktorá prispieva k poškodeniu vnútorných orgánov a tkanív;
 • sedavý životný štýl, neustále sedí pri počítači;
 • ľudia, ktorých práca zahŕňa nepretržité vedenie vozidla;
 • zneužívanie alkoholu alebo tabaku;
 • nedostatok správnej výživy a narušenie vodnej rovnováhy tela;
 • problémy s držaním tela;
 • telesná hypotermia.

Ako zlepšiť životný štýl a prácu chrbtice?

Nižšie sú uvedené niektoré tipy, ktoré vám môžu pomôcť chrániť pred problémami s chrbticou a chirurgickým zákrokom.

 1. Chudnutie. Ak telesná hmotnosť prekračuje normu, predstavuje to riziko prietrže a nielen. Chrbtica nebude schopná zvládnuť záťaž a toto zaťaženie je denne.
 2. Posilnite svalový korzet. Časté tréningy posilnia vaše svaly. Potom bude záťaž rovnomerne rozložená a nebude ležať iba na chrbtici.
 3. Plávanie. Vodné športy sa odporúčajú niekoľkokrát týždenne a trvajú približne hodinu. Typ kúpania je možné zvoliť samostatne. Všetky zlepšujú výkon svalov a majú pozitívny vplyv na chrbticu. Výnimkou sú problémy s krčnou chrbticou. Preferovaná forma plávania je na chrbte..

recenzia

Eugene, 45 rokov, Tver

Kýla trápila dlho: neustála bolesť a často netolerovateľná. Lieky trochu pomáhajú, neustále chodia na fyzioterapiu, plávanie. Výsledkom bolo, ale nebolo možné úplne zbaviť prietrže. Lekár má naplánovaný chirurgický zákrok.

Marina, 34, Petrohrad

Po operácii sa objavila bolesť. Nie okamžite, ale po niekoľkých dňoch. Necítili sa neustále, ale napríklad v obdobiach, keď kýcham, kašľám. Počul som o fantómových bolestiach, ale nemyslel som si, že sa s tým stretnem. Pri diagnostike chrbtice je všetko v poriadku.

Kontraindikácie pri použití laserovej korekcie

Odparovanie sa považuje za najbežnejšiu metódu z dôvodu veľkého počtu pozitívnych vlastností:

 • minimálna úroveň bolesti, samotný postup je bezbolestný, pri zavedení nástroja sa však môžu objaviť nepríjemné pocity;
 • operácia netrvá príliš dlho, trvá asi 1 hodinu, v závažných prípadoch sú potrebné 2 hodiny;
 • počas procedúry nie je potrebná celková anestézia, vykonáva sa lokálna anestézia, v dôsledku čoho je doba zotavenia skrátená;
 • tkanivá sú minimálne poškodené a pravdepodobnosť tvorby jaziev je výrazne znížená;
 • nedostatok krvi v dôsledku minimálneho poškodenia tkaniva;
 • nepríjemné príznaky vymiznú po niekoľkých dňoch;
 • výpar má minimálny počet vedľajších účinkov a kontraindikácií, operácia sa vykonáva aj u pacientov s poruchou kardiovaskulárneho systému.

Laserové odparovanie sa vykonáva po dôkladnom vyšetrení. V tomto prípade nestačí externé vyšetrenie pacienta. Je potrebná konzultácia s neurochirurgom, rádiológom. Aby ste vylúčili pravdepodobnosť exacerbácie a rozvoja zápalu, musíte zložiť všeobecný krvný a močový test. Účinné diagnostické opatrenia:

 • CT sken;
 • elektrokardiogram;
 • Magnetická rezonancia.

Rádiografia sa používa ako diferenciálna diagnostická metóda. S jeho pomocou nebude možné určiť parametre a presné umiestnenie patologického stavu.

Činnosti počas operácie by sa mali vykonávať postupne:

 1. Vykonáva sa anestézia. Vstrekovanie sa vykonáva do oblasti postihnutého disku. V dôsledku lokálnej anestézie sa pacient počas procedúry necíti dobre.
 2. Do chrupavkovej vrstvy medzistavcového disku je vložená dutá vpichová ihla. Hĺbka vpichu - nie viac ako 2 cm.
 3. Najtenšia kremenná niť s LED diódou prechádza prepichovacou ihlou. Počas procedúry sú manipulácie ovládané pomocou röntgenového alebo počítačového tomografického skenera..
 4. Laserová energia sa dodáva prostredníctvom svetelného sprievodcu na postihnutý disk. Kýlové pletivo sa zahreje na 70 ° C. V dôsledku toho sa kvapalina v diskovej štruktúre odparuje. Spolu s týmto procesom dochádza k denaturácii proteínov. Veľkosť patologickej formácie je znížená.

Po dokončení operácie sa stav chrbtice monitoruje rádiografiou a počítačovou tomografiou.

Je potrebná konzultácia s neurochirurgom, rádiológom. Vylúčiť možnosť exacerbácie a rozvoja zápalu.


Pred operáciou musíte prejsť všeobecným vyšetrením krvi a moču.


Účinné diagnostické opatrenia spočítali tomografiu a magnetickú rezonanciu.


Pred operáciou sa vykonáva elektrokardiogram..


Pred operáciou sa vykoná anestézia. Vstrekovanie sa vykonáva do oblasti postihnutého disku..


Do chrupavkovej vrstvy medzistavcového disku je vložená dutá vpichová ihla. Hĺbka vpichu - nie viac ako 2 cm.


Najtenšia kremenná niť s LED diódou prechádza prepichovacou ihlou. Počas procedúry sú manipulácie ovládané pomocou röntgenového alebo počítačového tomografického skenera..

Nevýhodou laserového odparovania je vysoká pravdepodobnosť komplikácií. Negatívne účinky sa vyskytujú v 30% prípadov. Možné komplikácie:

 1. Tvorba prietrže na rovnakom mieste alebo v susednej oblasti, ktorá je spôsobená nesprávnym prerozdelením nákladu. Keď sa kvapalina odparí z postihnutého fragmentu disku, zaznamená sa porušenie jeho štruktúry. V dôsledku toho stratí vláknité jadro svoje vlastnosti, neobnoví svoj tvar pod vplyvom zaťaženia a prestane plniť funkciu odpisovania. Z týchto dôvodov sa problém patologického výčnelku neodstráni laserovým odparovaním, ale ďalej sa zhoršuje zásahom tretích strán..
 2. Pokles (aj čiastočný) objemu disku negatívne ovplyvňuje podpornú funkciu chrbtice. Dochádza k porušeniu stability, čo zvyšuje riziko zranenia.
 3. Reformácia prietrže hrozí zvýšením prejavov patológie. Zároveň je potrebné vymenovať agresívnejšie látky, pretože klasické liečebné režimy už neodstránia príznaky.
 4. Ak sa pomocou lasera vykonávajú dve, tri alebo viac operácií, je štruktúra medzistavcového disku narušená. V závažných prípadoch dôjde k jeho úplnému zničeniu. V dôsledku toho sa odporúča plastická chirurgia. V tomto prípade je medzistavcový disk odstránený a na jeho miesto je nainštalovaný implantát. Týmto spôsobom sa však prietržový problém úplne nevyrieši. Dôvodom je skutočnosť, že implantát nemôže úplne vymeniť disk, ale iba čiastočne vykonáva svoje funkcie. V dôsledku toho sa zvyšuje riziko prietrže v susedných oblastiach.
 5. Fantómová bolesť.


V pooperačnom období je potrebné dodržiavať niekoľko odporúčaní, ktoré zabránia komplikáciám a odstránia nepríjemné príznaky.

V pooperačnom období je potrebné dodržiavať niekoľko odporúčaní, ktoré zabránia komplikáciám a odstránia nepríjemné príznaky. K vymáhaniu prispievajú tieto opatrenia:

 1. Po laserovom odparení disk herniation je predpísaná lieková terapia. Hlavný smer liečby je založený na použití NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), analgetík (odstránenie bolesti). Antibiotiká sa predpisujú ako preventívne opatrenie, aby sa predišlo komplikáciám..
 2. Fyzioterapeutické postupy. Vďaka nim sa obnoví štruktúra postihnutého disku, posilnia sa svaly, aktivuje sa metabolizmus, v dôsledku čoho dochádza k rýchlejšiemu zotaveniu. Fyzioterapiu sa odporúča začať niekedy po operácii, je dôležité, aby sa eliminovali príznaky exacerbácie..
 3. LFK posilňuje svalový korzet. Na rozdiel od iných metód vám odparovanie umožňuje začať regeneráciu niekoľko dní po zákroku.
 4. Odporúča sa nosiť korzet. Neustále používanie takéhoto zariadenia však bude viesť k degradácii tkaniva. Počas cvičebnej terapie by sa mal nosiť korzet.

Okrem toho by ste mali zmeniť svoj životný štýl. Pacient musí upraviť stravu, ktorá pomôže normalizovať metabolizmus, odstrániť nadváhu. Je dôležité zastaviť fyzickú prácu a vykonávať cvičenie aspoň na chvíľu.

Operácia rekonštrukcie laserového disku

Čo je medzistavcová prietrž

Jedným z najbežnejších ochorení je osteochondróza rôznych častí chrbtice, pri ktorých sú zvlášť postihnuté medzistavcové platničky. Sú zodpovední za pružnosť chrbtice, umožňujúcu osobe vykonávať plnohodnotné pohyby. Osteochondróza vedie k porušeniu týchto funkcií, v dôsledku čoho sa môže vyvinúť medzistavcová prietrž. Jednou z možností liečby tohto ochorenia je laserová operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže..

Medzistavcový disk je chrupavková štruktúra pozostávajúca z vonkajšej a vnútornej časti. Vo vnútri disku je vláknité jadro želé podobného tvaru a vonkajšia časť disku sa nazýva vláknitý krúžok. Ak sa v chrbtici vyskytnú deštruktívne zmeny, potom sa chrupavka disku postupne vysychá a stráca svoju pružnosť. Tento stav sa postupne prečerpáva, po ktorom môže dôjsť k prasknutiu vláknitého prstenca a následkom toho k posunu vnútorného jadra..

Posun jadra vedie ku kompresii nervových koreňov. Človek pociťuje skôr intenzívnu bolesť, ako aj stuhnutosť pohybov, čo vedie k nemožnosti vykonávať obvyklé a každodenné činnosti..

Znak posunu chrupavky je ten, že sa môže vyskytnúť v rôznych smeroch, t.j. dopredu, dozadu atď. Najväčším nebezpečenstvom pre ľudí je práve posun späť, pri ktorom existuje nebezpečenstvo poškodenia miechy. Kontakt s miechou môže zase viesť k ochrnutiu a iným veľmi smutným následkom..

Takýmto problémom sa dá vždy ľahšie predísť, ale ak sa prietrž už vytvorila, musíte na jej odstránenie prijať všetky dostupné opatrenia. Jednou z najúčinnejších a, čo je najdôležitejšie, najmenej traumatických metód je laserový chirurgický zákrok na odstránenie medzistavcovej prietrže.

O časových charakteristikách

Dopad na každý bod nemôže byť svojvoľne dlhý. Podľa spriemerovaných štandardov by jeden akupunktúrny bod nemal byť spracovaný dlhšie ako 60 sekúnd. Zároveň je celková doba liečby v jednej relácii 5 až 10 minút.

Charakterizujeme časové intervaly vystavenia v chrbtici, môžeme povedať, že môžete zostať v krčku po dobu 1 minúty, hrudníka - 2, bedrovej - až 4x. Ak ošetrenie pokrýva niekoľko oddelení, celkový čas expozície by nemal prekročiť pol hodiny na jednu reláciu.

Ak je liečebná schéma zabezpečená v liečebnom režime pacienta, potom jeden liečebný cyklus predstavuje 10 až 15 procedúr. Vykonávajú sa každý druhý deň, striedajú sa s inými účinnými postupmi..

Ako funguje laser?

Vlastnosti lasera umožňujú jeho široké využitie pri liečbe širokého spektra chorôb spojených s chrbticou. Jednou z hlavných výhod laserového svetla je skutočnosť, že sa dá použiť bodovo a merať presne podľa existujúceho problému..

Účinok lasera sa môže líšiť v závislosti od dávky. Ak je dostatočne veľký, môže laser úplne zničiť štruktúru chrupavkového tkaniva, ktoré sa bežne používa pri odstraňovaní medzistavcových platničiek. Ak to nie je potrebné, použijú sa malé dávky lasera, ktoré umožňujú trochu zahriať disk na účely určitých terapeutických účinkov. Môžete odstrániť trhliny, mierne zmeniť ich tvar atď..

Tento postup liečby vám okrem toho umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 • Zbavte sa zápalového procesu.
 • Zmierniť bolesť.
 • Odstráňte opuch mäkkých tkanív.
 • Laser tiež prispieva k procesu obnovy chrupavky..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Niektoré typy nádorov na tele sa dajú odstrániť pomocou moderných metód. Medzi nebezpečné, ale nepríjemné útvary patrí hygróm.Je to liečiteľné, ale relaps je veľmi častý.
Terapia prietrže medzistavcovej platničky iba pomocou ľudových receptov môže byť sotva účinná. Tieto metódy však dokonale doplnia všeobecný priebeh liečby predpísaný lekárom.
Intuinálno-klbová hernia (ICD kód 10 K40) je prolaps čreva alebo iných orgánov cez trieslovinový kanál do mieška, vyskytuje sa u novorodencov aj u dospelých mužov.