loader

Hlavná

Späť

Laserové ošetrenie spinálnej prietrže: ako to chodí, indikácie, kontraindikácie, ceny

Neustály vývoj technológie v medicíne ovplyvňuje aj chirurgický zásah herniovaných diskov. Hlavnými rozvojovými prioritami sú minimálne invazívny a rýchly návrat pacienta do aktívneho života. Discektómia s otvoreným prístupom, traumatické operácie spojené s odstraňovaním stavcových oblúkov, napríklad laminektómia, sa postupne stávajú minulosťou. Tieto boli nahradené ďalšou generáciou operácií: mikrodisektómia, ktorá sa vykonáva pomocou operačného mikroskopu s minimálnym rezom..

Existujú však aj chirurgické liečebné metódy, ktoré sa dajú zvládnuť bez rezov. Ide o endoskopickú discektómiu, mikroendoskopickú intervenciu, ako aj laserové ošetrenie miechy. O čom to je? Aký je význam tejto metódy, aké sú jej výhody a nevýhody? Komu je ukázané a kontraindikované, ako sa pripraviť na postup a ako sa lieči hernia laserového disku?

Podstata metodiky

Je potrebné si uvedomiť, že laserová terapia s cieľom ovplyvniť prietrž je v skutočnosti súčasťou minimálne invazívneho chirurgického zákroku. A tí, ktorí si myslia, že použitie tohto typu liečby dokáže bez chirurgického zákroku vôbec, sa mýlia. Ako môžeme hovoriť o konzervatívnej metóde liečby, keď sa medzistavcová prietrž alebo jej fragmenty premenia na paru a táto para sa vyvedie pod vysokým tlakom?

Odparovanie prietrže je skutočný chirurgický zákrok. Laserové metódy deštrukcie prietrží disku alebo zmien v ich štruktúre však nevyžadujú základné atribúty konvenčných operácií a pokračujú bez rezov, bez straty krvi a bolesti, a preto nevyžadujú zavedenie endotracheálnej alebo intravenóznej anestézie. Postačuje lokálna anestézia.

Ďalej sa bude podrobne uvažovať o liečbe medzistavcovej prietrže laserovým žiarením. Najprv by ste však mali zistiť, čo má táto metóda výhody a nevýhody..

Postup videa

Výhody laserovej expozície

Táto technika má veľké množstvo výhod, ale všetky z nich budú relevantné, ak má pacient malú a „čerstvú“ vadu disku. Čo sú tieto cnosti?

Nasledujúce ukazovatele a argumenty robia z laserových metód ovplyvňovania patologicky zmeneného disku jednu z najlepších v našej dobe:

 • priemerné trvanie zákroku nepresahuje 45 minút, umožňuje to, aby bol pacient hospitalizovaný iba dva alebo tri dni, a napísať deň po zákroku;
 • metódy majú veľmi nízky počet komplikácií, menej ako 0,1%;
 • pri vykonávaní laserových zásahov nie je možné náhodne poškodiť korene a iné štruktúry. Pacient je v lokálnej anestézii a môže vždy povedať lekárovi nepríjemné pocity, napríklad, že v nohách bol pocit „plazivého plazenia sa“ alebo svalové zášklby. Tento kontakt umožňuje neurochirurgovi okamžite konať;
 • laserové metódy nezanechávajú jazvy na pokožke a nedochádza k žiadnym kozmetickým defektom;
 • keďže neexistujú žiadne rezy a manipulácie so stavcami, nehrozí žiadne riziko nestability, ako pri klasickej laminektómii;
 • na druhej strane neexistuje žiadne riziko pri získaní stálej jednotky, ako pri fúznych operáciách, ktoré obmedzujú mobilitu pacienta;
 • laserové metódy na ošetrenie kýly môžu byť opakovane aplikované v rôznych častiach chrbtice;
 • veľmi dôležitý je nedostatok celkovej anestézie. Výsledkom je, že postup nepredstavuje vysoké riziko spojené s konvenčnými operáciami u starších pacientov, ako aj s prítomnosťou sprievodnej patológie;
 • Laserová kýlová oprava je pravdepodobne najbezpečnejšia metóda. Ak je to potrebné, môže sa používať dokonca aj počas tehotenstva a dojčenia, pretože látky na anestéziu, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť dieťa, sa nedostanú do krvného obehu ženy..

Tieto metódy však majú určité nevýhody..

nevýhody

Po prvé, neexistuje veľké množstvo vedeckých údajov, ktoré by nám umožnili s istotou hovoriť o vzdialenom období, pretože táto technika sa používa pomerne nedávno. Nikto nevie, ako laserové ošetrenie ovplyvní štruktúru disku pacienta po 30, 40 alebo viac rokoch. tiež:

  tento typ liečby nie je radikálny. Ak teda hovoríme o protetike disku, ktorý sa s veľkým úspechom vykonáva v západnej Európe, napríklad v Českej republike, Nemecku, potom môžeme predpokladať, že človek dostane takmer nový disk a návrat k slobode pohybu. Po laserových manipuláciách má stále starý disk a často so zmenenou štruktúrou;

Indikácie pre ošetrenie laserom

V rôznych článkoch venovaných liečbe komplikácií komprimačno-ischemických prejavov osteochondrózy, tj výčnelkov a kýly, si môžete prečítať, že indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • pretrvávajúca bolesť, ktorá nekončí drogami;
 • progresiu porúch citlivosti s rozširovaním zón;
 • progresívna slabosť svalov, ich hypotrofia, tj vývoj parézy, napríklad slabosť chodidla, tlieskanie alebo klesanie chodidla, potreba zdvihnúť nohu vysoko. V miernejšej verzii ide o zníženie šľachových reflexov, Achilles a kolena, ak hovoríme o hernie lumbosakrálnej chrbtice.

Všetky tieto údaje sú však relatívne. Kýla sa dá úspešne liečiť laserom iba vtedy, ak pacient „zapadá“ do pravidla dvoch šestiek. tj:

 • prietrž staršia ako 6 rokov, najviac 7 mesiacov, už zastaraná a množstvo vody v nej už nestačí na odparenie a zničenie laserom;
 • jeho veľkosť by nemala presiahnuť 6 mm.

V praxi sú neurochirurgovia v Rusku spravidla konfrontovaní s pokročilými situáciami a najčastejšie s dlhotrvajúcimi a viacpočetnými kalcifikovanými kýlami. V tomto prípade bude indikovaná tradičná liečba a pri minimálnych invazívnych chirurgických zákrokoch by sa malo uvažovať o odstránení mikrodisektómie a endoskopickej prietrže..

kontraindikácie

Existuje mnoho podmienok, kde laserové žiarenie môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Laserové techniky na ošetrenie herniovaných diskov sú kontraindikované, ak:

 • v tomto segmente je anomália kostnej štruktúry stavcov, napríklad prítomnosť bilaterálnej Schmorlovej hernie;
 • s významným zúžením alebo stenózou miechového kanála v mieste navrhovaného zákroku;
 • podľa rôntgenového žiarenia má MRI v medzistavcovej platničke známky diskitídy, t. j. zápal a v okolitom kostnom tkanive stavcov sú príznaky spondylitídy.

A nakoniec, laserová technológia sa nepoužíva v prípade oddelenej prietrže. Ako je uvedené vyššie, je vysoko nežiaduce používať laserové metódy s veľkými prietržami nad 6 mm. Nikto samozrejme nezakazuje pacientovi trvať na tomto spôsobe liečby, existuje však riziko neúplného odstránenia prietrže, a najmä ak je pacient starší ako 50 rokov a má trhliny vo vláknitom prstenci, to znamená, že existuje vysoké riziko opakovaných výčnelkov a hernií. v tomto segmente.

Absolútnou kontraindikáciou pri liečbe laserovej hernie je vytesnenie stavcov a ich výrazná nestabilita, nádor v tomto segmente, dokonca aj benígny hemangiom. Pri výbere typu chirurgickej liečby sa pacient zoznámi s úplným zoznamom kontraindikácií pri úvodnom vymenovaní neurochirurga. Ako sa pripraviť na ošetrenie laserom?

Sekundovaná prietrž na MRI.

Príprava na postup

V prvom rade je cena jedného lôžka v krajinách s vysokou úrovňou rozvoja medicíny pomerne vysoká, a preto pacient vykonáva všetky testy a štúdie ambulantne. Patria sem počítačové a magnetické rezonancie s požadovaným rozlíšením, EKG, všeobecná analýza krvi a moču, test na stanovenie hladiny glukózy v krvi, potrebné testy na HIV a syfilis..

Ak je to potrebné, v prípade sprievodných chronických chorôb sa môže vyžadovať povolenie príslušných odborníkov. Potom terapeut vydá záver o možnosti zásahov do medzistavcových platničiek (z hľadiska neprítomnosti kontraindikácií).

Pacient prichádza na kliniku s príslušným neurochirurgickým oddelením hodinu a pol pred operáciou. Potom musí byť neurochirurg ošetrený, rovnako ako anestéziológ, napriek absencii celkovej anestézie. V predvečer prijatia na kliniku by pacient nemal jesť ani piť večer, je to opodstatnené varovné opatrenie. Dokonca aj pri absencii celkovej anestézie môže dôjsť k nepredvídateľnej reakcii na lokálne anestetikum, ako je nevoľnosť alebo dokonca zvracanie..

Potom sa pacient oblieka do sterilného spodného prádla a dopraví sa na operačnú sálu. Asi o hodinu neskôr, po ukončení laserového zákroku, je transportovaný do pozorovacej komory, kde zostane 24 hodín. Môžete vstať a chodiť na konci prvého dňa, tj v deň operácie. Spravidla je nasledujúci deň pacient prepustený z domu.

Poloha pacienta na operačnom stole.

Podrobnosti zásahu

V súčasnosti vo všetkých krajinách s pokrokovou medicínou, napríklad v USA, Izraeli, Nemecku, Českej republike, existujú tri hlavné metódy laserového ošetrenia herniovaných diskov. to:

 • laserové odparovanie, pri ktorom sa časť disku, ktorým je kýla alebo anatomická vada, odparí.

Počas laserového odparovania sa v nevyhnutnom segmente anestetizuje pokožka, podkožné tkanivo, povrchové svaly a väzivo chrbtice. Potom sa prepichne mäkké tkanivo a cez medzistavcovú dieru prechádza dutá polotuhá ihla uzavretá mandrínom a schopná ohýbania na požadovaný disk..

Po dosiahnutí potrebného miesta optickou kontrolou prechádza cez ňu tenká laserová LED dióda, na konci ktorej je silný infračervený laser emitujúci určité množstvo energie. V tej istej rúrke je tiež voľný kanál, cez ktorý by sa vystupujúce pary mali vypúšťať späť po vriacej vode vstupujúcej do chrupavky disku. Nakreslením analógie so strelnými zbraňami je to kanál na odstránenie práškových plynov. Je potrebné, aby sa tlak v oblasti vysokoenergetického lasera nezvýšil.

Výsledkom je, že sa prietrž zmenšuje, tiež klesá intradiskálny tlak a často na operačnom stole pacient hovorí o úplnom vymiznutí syndrómu bolesti..

Jednoducho povedané, odparovanie je sušenie prietrže silným laserom a jeho objem sa zmenšuje, zatiaľ čo tlak a úroveň bolesti sa znižujú.

 • Druhý typ minimálne invazívnej laserovej chirurgie - laserová rekonštrukcia.

V takom prípade sa nevytvára také vysokoenergetické žiarenie a prietrž sa neodparuje, ale iba mení štruktúru disku. Laser mierne zahreje tkanivo chrupavky na asi 70 stupňov Celzia.

Laserová rekonštrukcia je „humánnejšou“ metódou liečby. Ak počas odparovania dôjde k deštrukcii a odpareniu tohto tkaniva, ktoré už nemá cenu, potom sa použije laserová rekonštrukcia, keď sa nevyskytujú veľké výčnelky a kýly, ale podľa tomografie je na disku veľa prasklín a môžu slúžiť ako príčina budúcich prasknutí vláknitého prstenca..

V dôsledku zahrievania medzistavcového kotúča dostáva ďalší stimul na hojenie týchto trhlín. Jednoducho povedané, disk „sa drží spolu“ a kavitačný efekt alebo tvorba mikrobubliniek sa považuje za príčinu tohto javu. Po tomto ošetrení chrupavka nezlepšuje svoju štruktúru okamžite, ale v priebehu niekoľkých mesiacov. Po 3 mesiacoch sa ale znižuje bolesť a riziko tvorby prietrže.

Rekonštrukcia je terapeutický pokus obnoviť disk pod vplyvom laserového žiarenia s nízkou spotrebou. Preto v prípade, že prietrž je veľká alebo kalcifikovaná, alebo ak už došlo k prasknutiu vláknitého prstenca, bude táto metóda zbytočná..

Pooperačné obdobie

Napriek tomu, že je pacient prepustený nasledujúci deň, musí sa čo najskôr starostlivo riadiť odporúčaniami neurochirurga, neurológa, špecialistu na fyzioterapiu a všeobecného lekára. Hlavné odporúčania sú tieto:

 • do 10 dní, v neprítomnosti kontraindikácií, je potrebné zabrániť zápalovému procesu v zóne vystavenia laserom.

Na tento účel sa používajú lieky zo skupiny NSAID, zo skupiny výhodne selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy typu 2. Zvyčajne je to (podľa INN) ketoprofén, meloxikam, nimesulid. Počas podávania by sa však mali pamätať na kontraindikácie v prítomnosti exacerbácie eróznej gastritídy a peptického vredu žalúdka a dvanástnika, pretože tieto lieky zvyšujú riziko erózie a krvácania;

 • do jedného mesiaca po operácii sú všetky fyzické procedúry úplne zakázané, vykonávajú sa iba absorpčné techniky, napríklad magnetoterapia;
 • fyzické cvičenie je možné vykonávať až po mesiaci a pol, mali by ste tiež odmietnuť navštíviť bazén, a to najmenej 4 týždne po operácii;
 • intenzívne zaťaženie operovanej chrbtice, ako je preprava ťažkých vecí, opravy automobilov, záhradníctvo, je zakázané;
 • Normálne bremená vo forme domácich prác sú možné, ale veľmi vhodné je nosiť polotuhý korzet mesiac po operácii (pri operáciách kýly v oblasti hrudníka a bedrovej oblasti). Jeho úlohou nie je obmedziť obvyklý rozsah pohybov, ale zabrániť náhodným ostrým a rýchlym nakloneniam a zatáčkam, ktoré môžu zhoršiť proces opravy tkaniva po laserovom zákroku..

Jazvy po operácii chrbta.

Ako ukazuje klinická prax, je to presne nedodržiavanie týchto pravidiel, pocit úplného zdravia a vedie k tomu, že pacient vyžaduje opakovaný chirurgický zákrok v operovanom segmente..

Plánovaná návšteva neurochirurga, neurológa, je zvyčajne naplánovaná po 2 mesiacoch, ako aj následné zobrazovacie vyšetrenia. Je to spôsobené skutočnosťou, že asi 8 týždňov po operácii sa uskutoční proces usporiadania vláknitého prstenca a fyziologický tlak sa vo vnútri disku normalizuje. Pokiaľ ide o odporúčania na dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu, sú veľmi jednoduché. Ide o normalizáciu telesnej hmotnosti, posilnenie svalov chrbtových a brušných svalov, to znamená triedy terapeutickej gymnastiky a plávania, pravidelné kurzy fyzioterapeutických procedúr a masáží..

Korzet na chrbát.

V prípade, že pacient chce venovať osobitnú starostlivosť, potom sa pri plánovaní významných zaťažení, napríklad pri umývaní okien alebo prácach, zobrazí polotuhý korzet alebo golier Shants v prípade kýly krčnej chrbtice. Tieto jednoduché zariadenia chránia váš chrbát alebo krk pred nadmernými pohybmi, ktoré môžu ohrozovať vývoj sekundárnych, opakujúcich sa výčnelkov a hernií..

Náklady na ošetrenie laserom

Aké sú náklady na túto modernú operáciu chrbtice? Pri tvorbe cien samozrejme zohrávajú úlohu mnohé faktory. Ovplyvňuje ich kvalifikácia a skúsenosti lekára, zložitosť prípadu a prítomnosť ďalších rizikových faktorov, potreba používať určité dovážané pomôcky, ako aj počet dní strávených v nemocnici..

Ceny v hlavných mestách, Moskve a Petrohrade sú omnoho vyššie, ale dá sa povedať, že perkutánne odparovanie postihnutého medzistavcového disku sa pohybuje v priemere od 150 do 250 000 rubľov, v závislosti od zložitosti prípadu a zvolenej kliniky..

Ak vezmeme ceny prestížnych svetových kliník, budú mnohokrát drahšie. Takže pobyt na 5 dní na klinike Top Ihilov v Izraeli a odstránenie operácie - 28 000 dolárov, MRI - 1 500 USD, na príslušné konzultácie - od 500 USD na jednu. V súlade s tým bude tento komplexný balík stáť asi 30 000 dolárov. V Európe sa ceny laserového ošetrenia medzistavcových platničiek pohybujú od 10 do 20 tisíc eur, v Turecku a Indii - od 3 do 4 tisíc dolárov. Toto sú, samozrejme, najbežnejšie údaje..

Na záver by sa malo niečo povedať o hodnoteniach pacientov. Čítanie recenzií iných pacientov pred chirurgickým zákrokom, dokonca aj také minimálne invazívne, je veľmi škodlivou praxou. Každá osoba je samostatným a jedinečným klinickým prípadom a akákoľvek negatívna spätná väzba nikdy nebude sprevádzaná príbehom o tom, ako pacient porušil lekársky predpis. Možno si neuvedomil, že v skorom pooperačnom období sa nechoval tak, ako má. Výsledkom bude negatívna reakcia, hoci liečba bola vykonaná správne a podľa indikácie.

Na druhej strane, pozitívne hodnotenia môžu pacienta vyzvať, aby si vybral túto konkrétnu kliniku a tohto lekára, ale jeho osobná situácia sa spočiatku bude líšiť od pacientov, u ktorých nebolo riziko recidívy. Na základe preskúmaní je preto možné urobiť závery iba vtedy, ak sa každému ponúkne presne ten istý produkt a táto metóda pravdepodobne nebude v medicíne užitočná..

Ako sa odstráni medzistavcová prietrž??

"Dôrazne vám odporúčame odstrániť medzistavcovú prietrž, inak sa čoskoro presuniete na invalidný vozík a budete chodiť v plienkach," uviedol približne lekársky poradný výbor po prečítaní mojich snímok MR..

"Páni," pomyslel som si, trápený bolesťou, ktorá ma nepustila na chvíľu dlhšie ako mesiac, a súhlasil s operáciou.

Dnes som pripravený zdieľať so čitateľmi stránky „Krásne a úspešné“ vedomosti a skúsenosti pacienta, ktorý podstúpil mikrodisektómiu - toto je lekárske meno, ktoré je jedným z typov intervertebrálnej hernie.

príznaky

Príspevok „Krásne a úspešné“ už publikoval článok o tom, či je liečba prietrže bez chirurgického zákroku možná. Dnes budeme hovoriť o chirurgickej metóde na liečbu prietrže.

Budem si pamätať, ako sa to všetko začalo, a zároveň vás predstavím niektorým symptómom kýly miechy..

 • Prví kriminálnici sa objavili v mladosti. Mal som asi 20 rokov, keď som po fyzickej námahe cítil bolesti chrbta. Od tej doby ma bolesti chrbta pravidelne obťažovali, ale boli tolerantné a po odpočinku sa úplne zastavili. Odpisoval som všetko na preloženie.
 • Každý rok sa bolesť dolnej časti chrbta stala intenzívnejšou a objavovala sa častejšie. Obzvlášť silná bola bolesť po treťom narodení. V tom čase som mal už viac ako 30 rokov, moja dcéra 3 mesiace. Jedného rána bola bolesť taká intenzívna, že som nemohol vstúpiť a vstúpiť z postele. Jediným núteným umiestnením tela, v ktorom bola bolesť viac-menej znesiteľná, bolo sedenie. V tom čase som nemal možnosť vyšetriť MRI, aby som zistil presnú diagnózu mojej choroby. Vzal som lieky proti bolesti a absolvoval som reflexomagnetickú relaxáciu chrbtice. Cítil som sa oveľa lepšie, bolesť ustupovala a dokonca som zabudol, ako neznesiteľne ublížiť mojim chrbtom. Po 3 rokoch som sa stretol s inými príznakmi medzistavcovej prietrže.
 • Bolesť v dolnej časti chrbta sa začala objavovať veľmi často - po akejkoľvek fyzickej námahe. Zdvihla svoju dcéru v náručí - bolí jej chrbát, cvičila s fitness - strieľa do spodnej časti chrbta, dlho sedela pri počítači - sotva sa môžem dostať cez.
 • V priebehu času sa bolesť začala šíriť na nohu. Vieš, ten pocit, keď strieľa do chrbta a dáva do nohy. Bolesť bola tolerovateľná, ale veľmi častá..
 • Potom sa objavil pocit obmedzeného dolného chrbta. Zaujal som pohodlnú pozíciu, v ktorej som sa mohol pohybovať. Zvonku to bolo veľmi zreteľné: škriabaný a šikmý chrbát. Mimochodom, stále viac „zastrelila“ a bolela ľavá noha. Zachránené tabletkami, ktoré dočasne zmiernili bolesť.
 • Potom tu bola jazda na bicykli, po ktorej som sa nemohol normálne pohybovať. Nejako som sa dostal domov, opieral sa o bicykel, ľahol som si a nemohol som vstať.

Bolesť dolnej časti chrbta, pocit „bavlnených nôh“, úplná necitlivosť ľavej nohy, brnenie, časté bolesti chrbta a neschopnosť normálne chodiť sú zrejmé príznaky medzistavcovej prietrže chrbtice

Ako sa liečilo pred operáciou?

Moje hrdinské vykorisťovanie bolesťou do práce skončilo samozrejme a ja som skončil v neurológii pod kvapkadlami, ktoré mi lekári chceli uľaviť..

Aká liečba nebola pre mňa predpísaná: intramuskulárne a intravenózne injekcie, kvapkadlá, blokády, UHF, masáž chodidiel - ale bolesť trvala 3 týždne!

Stále som sa nemohol pohybovať normálne. Bolo to trochu jednoduchšie, len keď som ležal na svojej pravej strane alebo v drepe. Objavila sa lenivosť (noha ma prestala počúvať) a stuhnutosť pohybov je ďalším znakom kýly.

Potom tu bola MRI, u ktorej bola diagnostikovaná "... herniovaná platnička L4 - L5, 0,7 cm." Potom záver VKK, o ktorom som písal na začiatku článku.

Na odstránenie medzistavcovej prietrže chrbtice som mal tieto indikácie:

 • Nenahraditeľná bolesť, ktorá po konzervatívnom ošetrovaní nezmizne (v čase operácie som mala pocit, že mi noha a chrbát neprestali ublížiť 2 mesiace);
 • Kompresia nervových koreňov (videná na MRI);
 • Paréza (dysfunkcia) chodidla;
 • Hernia disku od 7 mm (výsledok MRI).

Súhlasil som s odstránením bedrovej medzistavcovej prietrže.

Pobyt v neurochirurgii

Táto choroba sa prejavuje v každom veku. Zdroje naznačujú, že „hernia“ je približne 30 - 55 rokov. Po 25 rokoch chrbtica „starne“ a bez prevencie sa zvyšuje riziko ochorenia.

A po 55 rokoch sú medzistavcové platničky menej pohyblivé, takže sa objavuje riziko prietrže.

Prvá vec, ktorú som si všimol, keď som sa dostal do neurochirurgie, bol vek tých, ktorí boli na oddelení po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže: mali sme mladé dievča 18 rokov a dôchodcu 73 rokov, mladé ženy 30-32 rokov, z ktorých niektoré sú stále nenarodil.

Zhrešil som, pretože moja kýla sa objavila po narodení. Ako sa neskôr ukázalo, pôrod bol iba impulzom na zintenzívnenie príznakov a nie príčinou. Moje telo bolo náchylné na túto chorobu..

Mikrodisektómia bola vykonaná pre každého - tento typ operácie sa často nazýva „zlatý štandard“ na odstránenie herniovaného disku..

Pred operáciou

 • Pred operáciou sa vykonajú niektoré testy (krv a moč). Je to veľmi dôležité! Osobne bol dátum operácie posunutý na mňa, pretože sa zvýšili pečeňové testy, na inú ženu - kvôli vysokej hladine cukru v krvi. Až potom, čo sa testy vrátili k normálu, sme pracovali ďalej. Preto sú potrebné analýzy!
 • Deň pred operáciou sa antibiotické testy vykonávajú večer (škrabance na chrbte rúk, na ktoré sa liek kvapká, vôbec neubližujú);
 • K vám príde anestéziológ. Na základe výsledkov rozhovoru sa vyberie anestézia. Štandardné otázky: hmotnosť, výška, chronické choroby, znášanlivosť anestézie atď..
 • Vo večerných hodinách pred chirurgickým zákrokom je potrebné vyčistiť črevá. Môžete sa vzdať zdravotníckeho personálu a oni urobia tradičný klystír. V lekárni si môžete kúpiť mini klystír a postup vykonať sami.
 • Lekár vám odporučí, aby ste nejedli večer pred operáciou a ráno, samozrejme, sami. Navyše večer nemôžete piť ani vodu.

Tu možno všetky prípravy z vašej strany.

Aj keď nie! Najmä pre čitateľov sympaty.net: pred operáciou musíte odstrániť lak z nechtov, pretože zariadenia budú pripojené a lak môže skresliť svedectvo (nikto ma na to varoval!).

Pretože som mal nechty na géloch, takmer všetky sestry v oddelení ho odstránili alkoholom a inými improvizovanými pomôckami. Mimochodom, bolo zábavné a aspoň trochu odvádzalo pozornosť od úzkostlivých myšlienok o pripravovanej operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže.

Odstránenie medzistavcovej prietrže: ako sa vykonáva operácia?

Čo je kýla? Tento výraz označuje akúkoľvek stratu vnútorností z dutiny. Jednoducho povedané, medziobratlová hernia je prolaps (vyčnievanie) jadra z miechy.

V súčasnosti sa najčastejšie praktikujú nasledujúce typy medziobratlovej chirurgie prietrže:

Preklady z gréčtiny znamenajú „ekzómie“ „odstránenie, excízia alebo excízia“. Obe slová (diskektómia a mikrodiscektómia) obsahujú slovo „disk“ - operácia je spojená s diskom chrbtice.

Ak sa uskutoční diskektómia, uskutoční sa úplné odstránenie disku s prietržom.

Mikrodiscektómia spočíva v odstránení prietrže s malou časťou disku, ktorú zničila. Mikrodisektómia sa vykonáva pomocou zväčšovacích zariadení a špeciálnych nástrojov pomocou malého pozdĺžneho alebo priečneho rezu na chrbte..

Mikrodisektómia sa vykonáva častejšie a dnes sa považuje za naj šetrnejší a najúčinnejší druh operácie..

Taktiež sa praktizuje zlyhanie prietrže laserom..

Mnohí veria, že laserové odstránenie medzistavcových prietrží je zďaleka najšetrnejšie zaobchádzanie. Mali by ste si však byť vedomí, že nie všetky typy kýly sú ošetrené laserovým odparovaním. Najbežnejšou možnosťou je odstránenie medzistavcovej prietrže pomocou lasera, ak prietrž nie je komplikovaná a pretrvávajúca blokáda bolesti dáva pozitívny výsledok, ale nie dlhý..

Odstránenie medzistavcovej prietrže: recenzie

Prvé hodnotenie odo mňa:

Takže som mal mikrodisektómiu. Do operačnej sály som sa dostal sám. V predoperačnej miestnosti som sa vyzliekol (zostali len nohavičky), nasadili si klobúk a položili ma na operačný stôl. Počas operácie je pacient otočený na bok.
Celková anestézia sa podávala kvapkadlom. Keď som si spomenul na príbehy dievčat na oddelení, čakal som na farebných motýľov, ale v očiach mi to začalo stmavnúť. Podarilo sa mi vystrašiť a opýtať sa, či je to normálne. Povedali mi, že teraz zaspím. všetko.

Zobudil som sa na oddelení a vášnivo priznal svoju lásku deťom a manželovi, ktorý sedel vedľa mňa a držal ma za ruku. Bola nadšená, veľa hovorila a bola rada, že nič neuškodí (anestézia konala, ako som vysvetlil neskôr)..

Potom som chcel spať, ale nebolo mi dovolené. Trvala 2 hodiny a zaspala. Po spánku som si dal vypiť čajovú lyžičku minerálnej vody s citrónom. Potom jej ušpinila pery citrónom a dokonale sa vzdialila od anestézie. Ani chorý. Už som jedol. Ráno im bolo umožnené vstať s korzetom. Vo všeobecnosti sú prvé dojmy po operácii pozitívne. Najviac ma potešilo, že bolesť zmizla a mohol som ležať na chrbte.

Teraz preskúmam odstránenie medzistavcovej prietrže tých, ktorí boli vedľa mňa.

 • Počas operácie som sa zobudil. Nebola žiadna bolesť, ale počul som lekárov hovoriť. Ako som to pochopil, operácia už skončila. Spomínam si, ako som z trubice vytiahol trubicu, bolo to trochu nepríjemné. Zakašlal som. Potom anestéziológ stlačil ruku. Ten večer po operácii začala vstávať. Samotný nemohol močiť, musel dať katéter (nie bolestivé). Na otázku, či je možné porodiť po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže, lekár povedal, že je to možné: po 2 mesiacoch sa vrátim k svojmu predchádzajúcemu životnému štýlu, ale musím čakať najmenej rok s tehotenstvom. Helen, 31 rokov.
 • Než som vstal, musel som nosiť kompresívne pančuchy. Vážne sa vzdialil od anestézie. Išiel som iba s podporou. Je nepohodlné ísť na toaletu, keď stojíte, a tiež vstať z ležiacej polohy - najskôr sa musíte prevrátiť na bruchu, potom sa postaviť na všetky štyri a až potom striedavo spustiť nohy na zem. Frantsevna, 73 rokov.
 • Ihneď po operácii bolesť úplne zmizla. Narovnala sa a začala hladko chodiť. Nikde neubližovali. Teraz (od operácie uplynul mesiac) niekedy strieľa do zadku. Veľmi sa obávam problému intímneho života. Povedali, že môžete o mesiac a pol opatrne. Anya, 31 rokov
 • Moja noha sa po operácii neublížila. Lekári tvrdia, že to bolo v rámci normálnych limitov - koreň bol dlho zovretý a opuchol. Po operácii môžete spať na chrbte, na bruchu a na bokoch. Vystrašili ma, že bude treba len ležať na bruchu. Po operácii nemôžete sedieť mesiac a pol a korzet musíte nosiť rovnako. Samozrejme, obmedzená fyzická aktivita. Pracovná neschopnosť ešte 60 dní. Sveta, 35 rokov.

Prvý mesiac po operácii

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže v každej z nich je iná. Nezabudnite predpísať lieky.

Niektorí okamžite začnú chodiť hladko, ale cítia slabosť v nohách a rýchlo sa unavia. Osobne som sa nemohol okamžite narovnať, necítil som veľký prst. Bol som veľmi kríva (padol na nohu), bolo ťažké chodiť. Okrem toho noha ľavého chodidla nefungovala (paréza chodidla).

Môj ošetrujúci neurochirurg povedal, že to vyžaduje čas a všetky tieto sú normálne zvyškové účinky.

Na rozvinutie chodidla som vykonal nasledujúce cvičenia:

 • Vzala široký pás a keď si ľahla, pritiahla nohu k sebe;
 • Zložila nohy a pokúsila sa zdvihnúť ponožky. Zároveň sa na radu lekára pozrela do zrkadla a nie na chodidlá;
 • Moja noha bola hnetená každý deň a robila ľahkú masáž;
 • Každú hodinu som chodil 10 - 20 minút.

Ubehli takmer 3 týždne a cítil som špičky. Aj keď podľa lekára veľa znecitlivenia prstov vôbec nezmizne. Stále zostalo mierne zakrivenie. Bolesť chrbta ani nohy nemá bolesti. Trávim viac času ležaním. Veľmi skoro sa podrobím rehabilitácii na neurochirurgickom oddelení.

Taktiež sa naladím na skutočnosť, že odstránenie medzistavcovej prietrže chrbtice nie je konečnou fázou liečby, ale krokom v rozsiahlom komplexe ďalšej rehabilitácie..

Laserové ošetrenie medzistavcových prietrží

Odhaduje sa, že 70% ľudí v dospelosti trpí chorobou medzistavcových platničiek. Je to kvôli sedavému životnému štýlu a nedostatočnej výžive chrupavky. Najbežnejším a najťažšie liečiteľným ochorením je hernia disku. Spôsobuje silnú bolesť a môže viesť k ochrnutiu..

Kýla je vytvorená, pretože vláknitý prstenec disku je zoslabený a zničený. V dôsledku toho pulpózne jadro vyčnieva smerom von, tlačí na nervové zakončenie a zužuje cievy. V mnohých prípadoch je nemožné vyliečiť kýlu bez chirurgického zákroku. Predtým sa pacientom sloboda pohybu vrátila iba týmto spôsobom. Nedávno sa však používa laserové odstránenie miechy. Tento spôsob liečby choroby je účinnejší a bezpečnejší ako chirurgický zákrok..

Čo je to laserová terapia?

Svetelné žiarenie sa v medicíne bežne používa. V závislosti na svojej intenzite a vlnovej dĺžke má na tkanivo iný vplyv. Malé impulzy stimulujú krvný obeh a regeneračné procesy a intenzívnejšie žiarenie ničí patologické ložiská. Laserová liečba spinálnej prietrže je založená na tomto..

Mäkké tkanivá umožňujú priechod svetla, takže tento proces prebieha bez narušenia pokožky. Cez malú dierku na mieste, kde nie sú nervové zakončenie, sa ihla vkladá pomocou špeciálneho svetelného sprievodcu. Celý zákrok sa uskutočňuje v lokálnej anestézii a pacient môže na obrazovke sledovať jeho priebeh. Liečba hernie laserom je obzvlášť účinná v počiatočnej fáze ochorenia. Pod vplyvom žiarenia sa regenerácia tkanív zrýchľuje..

Laserové odstránenie medzistavcovej prietrže nastáva, keď sa intenzita svetla zvyšuje. Druh expozície vyberie lekár v závislosti od veľkosti prietrže, jeho účinku na miechu a nervové korene. Po vyšetrení pacienta je predpísané vyparenie laserom alebo rekonštrukcia disku.

Laserové odparovanie

Toto je menej traumatická metóda na odstránenie medzistavcovej prietrže. Pri laserovom odparovaní sa tkanivo buničitého jadra vyparuje, jeho veľkosť sa zmenšuje a prestáva vyčnievať cez vláknitý kruh. Svetelné žiarenie smeruje cez ihlu do jadra a jej intenzita je regulovaná tak, aby sa kvapalina začala odparovať. Táto metóda sa tiež nazýva dekódovanie, pretože k účinku dochádza iba na jadro, ktoré sa zmenšuje.

Celý priebeh procedúry je riadený a dávkuje sa laserové žiarenie. Preto také odstránenie prietrže nespôsobuje komplikácie a neovplyvňuje okolité tkanivo. U pacienta dochádza k úľave za 2-3 dni po zákroku. Po správnej rehabilitácii sa poškodený disk po šiestich mesiacoch úplne obnoví.

Laserová rekonštrukcia

Liečba kýly chrbtice sa môže uskutočňovať v regeneračnom režime. V tomto prípade je intenzita svetelného žiarenia nižšia. Tkanivá sa zahrievajú a v nich sa začína proces regenerácie. Tento postup sa nazýva laserová rekonštrukcia. Expozícia sa vykonáva niekoľko dní, počas ktorých sa zlepšuje krvný obeh a stimulujú sa procesy obnovy chrupavkových tkanív..

Regenerácia potom nejaký čas pokračuje. Chrupavkové tkanivo rastie a vypĺňa poškodené oblasti disku. Najúčinnejšia laserová rekonštrukcia po úrazoch miechy. Deje sa tak, aby sa zabránilo vyčnievaniu jadra. Okrem toho sa predpisuje spolu s chirurgickým odstránením veľkej prietrže. Po operácii laserové žiarenie stimuluje regeneračné procesy a regenerácia sa urýchľuje..

Indikácie pre laserovú terapiu

Takáto liečba je najúčinnejšia v počiatočnom štádiu choroby, keď kýla dosiahne veľkosť až 6 mm. U pacientov mladších ako 50 rokov je predpísaný postup odstránenia prietrže laserom. V staršom veku to môže byť neúčinné, pretože väčšina ľudí už začína mať v tkanivách degeneratívne procesy. Laserová terapia je indikovaná počas gravidity a laktácie, pretože anestézia sa nemá používať v tomto okamihu. Takáto liečba sa predpisuje aj v prípade, keď konzervatívne metódy odstránenia prietrže nepomohli..

Nasledujúce príznaky môžu naznačovať potrebu liečby laserovou prietržou:

 • časté silné bolesti chrbta;
 • pálenie, brnenie a pocit plazivej "husacej hrbole" v chrbte;
 • porušenie citlivosti;
 • opakujúce sa závraty.

Účinnosť liečby laserom

Takýto postup môže priniesť hmatateľný účinok prvý deň po operácii. Pacient cíti výraznú úľavu. Deje sa tak preto, že laserový lúč má na tkanivo nasledujúci účinok:

 • zrýchľuje sa krvný obeh a metabolické procesy;
 • znižuje sa opuch a prechádza zápal;
 • bolesť zmizne v dôsledku poklesu buničitého jadra, ktoré tlačilo na nervové korene;
 • rastie nové tkanivo chrupavky.

Laserové žiarenie má okrem terapeutického tiež preventívny účinok. Po zákroku sa medzistavcové platničky stávajú stabilnejšie a nemôžu sa pohybovať.

Príprava na postup

Laserová terapia sa predpisuje pacientovi po vyšetrení neurochirurgom a po vyšetrení. Pre správny postup je veľmi dôležité mať k dispozícii údaje o presnom umiestnení prietrže, jeho veľkosti. Preto musia byť priradené nasledujúce diagnostické metódy:

 • CT sken;
 • rádiografiu
 • EKG srdca;
 • krvné a močové testy.

Pred výberom optimálnej možnosti anestézie je okrem toho povinná konzultácia s terapeutom a anestéziológom. Pred laserovým pôsobením nejedzte ani nepite najmenej 10 hodín.

Vlastnosti takejto liečby prietrže

Takáto terapia sa zvyčajne predpisuje v priebehu 5 až 10 procedúr. Oslobodenie nastane do 2 až 3 dní. V niektorých prípadoch však môže dôjsť k zhoršeniu situácie. To znamená, že ochranné mechanizmy sa aktivovali a proces spracovania pokračuje správne. Okrem toho existuje niekoľko ďalších funkcií laserovej terapie prietrže:

 • každý postup trvá od 5 do 25 minút;
 • po vystavení laserom sa posilní miestna imunita a aktivujú sa obranné mechanizmy tela;
 • pozitívny účinok pretrváva niekoľko mesiacov po liečebnom cykle;
 • postup nemá takmer žiadne kontraindikácie.

Výhody laserovej terapie

Tento spôsob liečby prietrže sa objavil nedávno, ale získal popularitu. V porovnaní s chirurgickým zákrokom alebo konzervatívnou liečbou má skutočne veľa výhod:

 • účinok postupu sa prejavuje takmer okamžite;
 • laserová expozícia trvá 10-20 minút;
 • hospitalizácia po zákroku trvá iba 1-3 dni;
 • nie je žiadne krvácanie, takže nehrozí riziko infekcie;
 • postup je dobre tolerovaný v každom veku;
 • nestabilita stavcov sa nevyskytuje;
 • všetky tkanivá zostávajú neporušené, takže jazvy sa po zákroku netvoria;
 • takéto ošetrenie sa môže vykonať na ktorejkoľvek časti chrbtice;
 • laserová expozícia nepoškodzuje okolité tkanivá a vnútorné orgány;
 • výkon pacienta sa obnovuje rýchlejšie ako pri chirurgických zákrokoch.

Nevýhody postupu

Laserová terapia nie je radikálna liečba prietrže. Výčnelok buničitého jadra sa znižuje, ale mierne. Preto je v budúcnosti možné znovu vytvoriť prietrž. Nevýhodou takejto liečby je navyše to, že sa uskutočňuje v lokálnej anestézii. Preto sa u pacienta môže vyskytnúť nepríjemný pocit. Nevýhody laserovej terapie zahŕňajú vysoké náklady. Keď sa mnohí dozvedeli, koľko tento postup stojí, odmietajú ho. Nie každý nájde 50 - 80 tisíc liečených.

Liečba laserovej hernie je neúčinná u pacientov starších ako 50 rokov. Dôležitou podmienkou postupu je skutočne spustenie prirodzených regeneračných mechanizmov. Okrem toho takáto terapia pomáha, ak je prietrž stále malá, to znamená v počiatočnom štádiu choroby.

Kontraindikácie postupu

Napriek tomu, že liečba laserovou prietržou nespôsobuje vedľajšie účinky a komplikácie, nie všetci pacienti ju predpisujú. Postup je kontraindikovaný v týchto prípadoch:

 • ak je pacient starší ako 50 rokov;
 • ak došlo k osifikácii buničitého jadra;
 • s takým narušením integrity vláknitého prstenca, keď jadro čiastočne vypadne do miechového kanála;
 • v prítomnosti zápalových procesov;
 • ak má pacient príznaky poranenia miechy.

Vymáhanie po vykonaní postupu

Napriek tomu, že tento postup je minimálne invazívny a pacient má povolené vstávať po niekoľkých hodinách, neznamená to, že sa môžete okamžite vrátiť k svojmu normálnemu životnému štýlu. Procesy regenerácie tkanív pokračujú niekoľko mesiacov po laserovej expozícii. Na ich urýchlenie a zvýšenie efektívnosti postupu je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá:

 • po laserovej expozícii sa predpisujú protizápalové lieky, napríklad Movalis, Diclofenac alebo Celebrex;
 • niekoľko mesiacov nosiť špeciálny podporný korzet;
 • po zahojení rezu je dôležité vykonať cvičenia odporúčané lekárom;
 • je potrebné vyhnúť sa ostrým pohybom, skokom, krúteniu chrbtice, zdvíhaniu závaží v prvých 2 mesiacoch po odstránení prietrže laserom;
 • je dôležité zmeniť svoje správanie: zbaviť sa zlých návykov, znížiť hmotnosť, viac sa pohybovať.

Čo je potrebné na efektívnejšiu rehabilitáciu

Laserová terapia sa najčastejšie predpisuje ako súčasť komplexnej terapie. Pomáha to rýchlo sa vrátiť k normálu. Obvykle je rehabilitačné obdobie po laserovej terapii 3 až 6 mesiacov. Pre efektívnejšie zotavenie sa odporúča použiť ďalšie metódy liečby: masáž, akupunktúra, UHF, magnetoterapia a cvičenie..

Po odstránení medzistavcovej prietrže laserom sú fyzioterapeutické cvičenia obzvlášť účinné pri regenerácii. Cvičenia vyberá špecialista v závislosti od charakteristík priebehu choroby. Mali by byť zamerané na posilnenie svalového korzetu, ktorý bude chrániť pred progresiou degeneratívnych zmien a výskytom recidívy choroby. Veľmi užitočné sú plávanie, cvičenia na posilnenie brušných svalov a vyrovnanie držania tela..

Recenzie laserovej terapie

Táto metóda liečby je stále nová a nie každý o nej vie. Preskúmania postupu sú však väčšinou pozitívne. Pacienti, ktorí mali herniu odstránenú týmto spôsobom, zaznamenávajú, že operácia bola dobre tolerovaná a doba zotavenia bola krátka. Negatívne preskúmania sa najčastejšie spájajú so skutočnosťou, že postup nebol predpísaný v počiatočnom štádiu choroby, takže sa ukázalo ako neúčinné. Okrem toho dochádza k relapsom u tých, ktorí nezmenia svoj životný štýl a nedodržiavajú všetky pravidlá rehabilitácie.

Laserová liečba miechy sa považuje za veľmi efektívny spôsob, najmä ako súčasť komplexnej terapie. Po dodržaní všetkých odporúčaní lekára sa pacient po chvíli úplne vráti do normálneho života.

Výhody a nevýhody liečby laserovej miechy

Použitie lasera pri liečbe tvorby herniovaného disku sa považuje za minimálne invazívny postup, ktorý sa vyznačuje minimálnym trvaním. Napriek porovnateľnej mladosti tejto techniky sa dnes v domácom lekárstve s laserovým odparovaním používa s veľkým úspechom.

Aby sa dosiahol maximálny účinok, neuropatológovia odporúčajú uchýliť sa k laseru v kombinácii s konzervatívnou liečbou a fyzioterapiou v prítomnosti relatívnych indikácií u pacienta..

Funkcie laserového ošetrenia medzistavcovej prietrže

Odparovanie je založené na pôsobení laserového lúča v nízkointenzívnom (bezpečnom) rozsahu. Prúd svetla prechádza dostatočne hlboko do štruktúry tkanív a aktivuje metabolické procesy v mieche. Laserová terapia inhibuje degeneráciu štruktúr chrbtice a má tiež analgetické, dekongestantné a protizápalové účinky..

Laserová terapia sa ukázala ako účinná pri liečbe mnohých patologických stavov. Technika laserového vyparovania vpichu na korekciu vertebrálnej hernie je v súčasnosti najspoľahlivejšia a najproduktívnejšia..

Laserové odparovanie má nasledujúce výhody:

 1. Počas manipulácie nie sú ovplyvnené okolité tkanivá, čo zaručuje ich integritu;
 2. Absolútna bezpečnosť pre pacienta;
 3. Minimálne trvanie zásahu;
 4. Krátke trvanie a mierny priebeh pooperačného obdobia;
 5. Nedostatok jaziev a jaziev po manipulácii;
 6. Vysoká úroveň účinnosti.

Oblasti a druhy expozície

Kľúčové oblasti dopadu, pokiaľ je to možné, ktoré sa majú použiť jednotlivo alebo kombinatoricky, sú:

 • Segment chrbtice;
 • Patologické zameranie;
 • Akupunktúrne body;
 • Neurovaskulárne korene.

Ošetrenie na rôzne účely znamená rôznorodosť intenzity žiarenia, ako aj pevnú polohu vysielača, frekvenciu a počet procedúr (od 5 do 15). Je pozoruhodné, že laserová terapia je najproduktívnejšia pri liečbe herniálnych výčnelkov krčnej chrbtice..

Jeden z najbežnejších typov laserovej terapie sa môže považovať za rekonštrukciu medzistavcovej platničky, ktorá sa vykonáva zavedením herniálneho výčnelku laserového lúča pomocou špeciálnej ihly. Laserový tok aktivuje tvorbu ďalších buniek chrupavky, čo prispieva k postupnej rekonštrukcii.

Relatívne novou oblasťou spinálnej laserovej terapie je laserováforéza, ktorá spočíva v skorom ožarovaní liečiva aplikovaného na kožu v mieste lokalizácie prietrže. Táto technika umožňuje urýchlené prenikanie liečiv do tela.

Podmienky laserovej terapie

Hlavné indikácie postupu sú:

 1. Bolesť v chrbte;
 2. Radikulárny syndróm v diagnostike herniálneho výčnelku s priemerom do 5 - 7 mm;
 3. Nedostatok pozitívnej dynamiky po konzervatívnej liečbe.

Maximálny účinok sa dá dosiahnuť pri liečbe kýly chrbtice v skorých štádiách (nie viac ako šesť mesiacov od momentu vytvorenia) a pri relatívne malých objemoch. Nadmerné stlačenie nervových zakončení vyvoláva nevratné zmeny, oproti ktorým sa korene stenčujú.

Najčastejšie sa používa laserová terapia s cieľom liečiť kýly medziobratlových platničiek u zdravých pacientov s aktívnym životným štýlom vo veku 45 - 50 rokov. Táto metóda vám umožňuje mierne sa dostať z pracovného plánu, ale so zjavnými degeneratívnymi léziami disku. Nie je to vždy použiteľné.

Kontraindikácie postupu

Medzi všeobecné kontraindikácie pre intervenciu patria:

 • Vzdelávanie benígnej povahy v oblasti zamýšľaného nárazu (papilómy, nevi atď.);
 • diabetes;
 • tuberkulóza;
 • Srdce a pľúcna nedostatočnosť III. Stupňa;
 • anémia;
 • tyreotoxykóza;
 • Angina pectoris;
 • tehotenstvo.

Odparovanie je kontraindikované v prítomnosti patológií chrbtice, ako sú:

 1. Sekundovaná prietrž;
 2. Kombinovaná spinálna stenóza;
 3. Zápalové choroby medzistavcových platničiek;
 4. Abnormálna štruktúra stavcov;
 5. Patologické zúženie disku.

Príprava na postup

Bez ohľadu na zvolenú techniku ​​laserovej terapie bude musieť pacient podstúpiť štandardné vyšetrenie:

 • Krvné a močové testy;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie;
 • EKG;
 • Konzultácie s neurochirurgom, anestéziológom a terapeutom;
 • Ďalšie štúdie odporúčané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Kvalita a relevantnosť diagnostických štúdií určuje úspech expozície. Metódy funkčnej a laboratórnej diagnostiky umožňujú identifikáciu stupňa deštrukčných lézií, ktoré sa vyvinuli v určitých častiach chrbtice..

Špecifiká manipulácie

Pacienti s diagnózou herniovaného disku potrebujú okamžitú liečbu. V niektorých prípadoch sa laserové odparovanie vykonáva podľa núdzových indikácií, pretože nervové korene sú mimoriadne citlivé a ostro reagujú na dlhodobý tlak..

Zásah takéhoto plánu je v právomoci neurochirurga a vykonáva sa v nemocnici. Vyrezanie medzistavcovej prietrže pomocou laserového žiariča sa uskutočňuje pomocou lokálnych anestetík.

Operácia je predstavovaná dvadsaťminútovým vystavením laserového prúdu poranenej oblasti chrbtice. Vplyvom laserového toku sa jadro disku zmenšuje, čo zase vedie k zníženiu medzistavcových výčnelkov..

Aby sa odstránil kýlový útvar, chirurg mierne rozreže pokožku na správnom mieste. Potom sa na ihlu pripevní laserový kábel s endoskopickou optikou.

Odparovanie laserom mení buničinovú štruktúru jadra, čím znižuje tlak, ktorý poškodený disk vyvíja na nervové zakončenie. Následne sa chirurgom podarí dosiahnuť hmatné zníženie alebo absolútne odstránenie negatívnych prejavov prietrže miechy.

V poslednej fáze zásahu neurochirurg nevyhnutne vystaví disk laserovému ožiareniu.

Pooperačné opatrenia

Aby sa minimalizovalo riziko negatívnych následkov a zabránilo sa opätovnému výskytu prietrže, je potrebné po dokončení laserovej terapie / odstránení prietrže dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Do jedného dňa po zákroku je lekársky personál pod dohľadom;
 2. Užívajte antibakteriálne a protizápalové lieky predpísané lekárom;
 3. Obmedzte fyzickú aktivitu na obdobie 1,5 - 2 mesiace.

Po období rehabilitácie je dôležité, aby pacient venoval pozornosť obvyklému životnému štýlu: je problém s nadváhou relevantný, je potrebné upraviť dennú stravu.

Zníženie zaťaženia chrbtice prispieva k dôslednému posilňovaniu brušných svalov, cvičením v bazéne. Masážne a fyzioterapeutické sedenie nebude zbytočné, ale je možné ich začať až po úplnom obnovení pacienta..

Nevýhody tejto techniky

Odstránenie medzistavcovej prietrže má rovnako ako všetky postupy svoje nevýhody, vrátane:

 • Nevýznamný účinok s chronickými medzistavcovými prietržami na pozadí nízkeho obsahu intradiskálnej tekutiny;
 • Neprítomnosť bodu aplikácie laserového lúča za iných podmienok, čo má za následok neprítomnosť tekutiny v disku.

predpoveď

Vzhľadom na to, že laserové vyrezanie medzistavcovej prietrže je drahá procedúra, náklady sú plne kompenzované vysokou účinnosťou a priaznivou prognózou pre pacienta..

Laserové ošetrenie a excízia herniálneho výčnelku poskytuje úľavu od bolesti už v 5. až 8. deň po zákroku. Táto technika potvrdzuje pozitívny účinok nielen z klinického hľadiska, ale aj pri RTG vyšetrení.

Komplexný prístup

Moderný prístup k laserovému odstraňovaniu prietrže chrbtice vyžaduje integrovaný prístup. Operácia pomáha eliminovať príčinu choroby - je odstránená herniová hmota. Je však potrebné ovplyvniť prejavy, ktoré boli spôsobené vyčnievaním medzistavcových platničiek.

Kombinovaná terapia obnoví krvný obeh v poškodenej oblasti a zmierni svalové kŕče. Fyzioterapeutické metódy, masáže a akupunktúra priaznivo vplývajú na svalovú kostru a väzivo chrbtice. Integrovaný prístup k liečbe a uzdraveniu prináša pacienta čo najbližšie k aktívnemu životu.

Obzvlášť účinná je terapeutická gymnastika, pomocou ktorej sa posilňuje svalová kostra chrbta, čím sa eliminuje recidíva choroby a následné degeneratívne poruchy medzistavcových platničiek. Ochorenie je možné poraziť iba kvalifikovaným a komplexným zaobchádzaním.

Napriek vysokým nákladom na postup má odparovanie pozitívny účinok takmer okamžite. Rôzni odborníci trvajú na tom, že podobný účinok sa dá dosiahnuť vďaka liekovej terapii, avšak v tomto prípade bude požadovaný účinok čakať niekoľko mesiacov..

Laserové ošetrenie miechy je vynikajúcou príležitosťou na návrat do plného života ihneď po opustení nemocnice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Akýkoľvek chirurgický zákrok je nevyhnutným opatrením spojeným s rôznym stupňom traumy v tkanivách tela. Ako rýchlo sa pacient môže vrátiť do aktívneho života, závisí od času zotavenia tela po chirurgickom zákroku a od rýchlosti hojenia švov.
Inguinálna hernia je vyčnievanie peritoneálnych orgánov v trieslovej oblasti. Deteguje sa u dieťaťa aj u dospelých.
Autor: Averina Olesya Valerievna, kandidátka lekárskych vied, patológ, učiteľka katedry pat. anatómia a patologická fyziológia, na operáciu.Info ©