loader

Hlavná

Žalúdok

Indikácie a typy operácií pri prietrži bedrovej kýly

Patologický proces, v ktorom sa v bedrovej chrbtici tvorí prietrž, je v medicíne celkom bežný. Táto patológia sa považuje za závažnú a nebezpečnú, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa stlačia nervové korene miechy, čo hrozí komplikáciami až do paralýzy dolných končatín..

Zo všetkých patologických stavov tohto typu chrbtice je pravdepodobnosť prietrže najvyššia v bedrovej oblasti. Navyše, operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice nie je vždy uskutočňovaná. V prvom rade je dôležité pochopiť, v ktorých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok, a aké typy operácií sa vykonávajú..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže bedrovej kosti sa nie vždy vykonáva. Chirurgický zákrok si vyžaduje dobré dôvody, berúc do úvahy štádium progresie choroby, veľkosť prietrže, následky jej rastu atď..

Je tiež potrebné poznamenať, že dôvodom operácie nie je vždy hrozba pre ľudský život. Lekári podmienečne rozlišujú dve všeobecné kritériá, ktoré sú indikáciou pre operáciu bedrovej chrbtice:

 1. Absolútne indikácie - to je presne ten prípad, keď ide o ohrozenie života osoby, vážne narušenie životných funkcií v dôsledku stlačenia nervových zakončení, čo je dôležité, ako aj vážne ochorenia kĺbov chrbtice atď. To znamená, že sa berú do úvahy faktory závažných patologických procesov..
 2. Relatívne - v tomto prípade môže byť ohrozenie životných funkcií tela nízke, je však zaznamenaná progresia, to znamená, že prietrž hernie, patológia nereaguje na konzervatívnu liečbu. Inými slovami, rozhodnutie o operácii, aj keď oneskorené, sa prijíma v dôsledku skutočnosti, že prietrž nereaguje na liekovú terapiu.

Iné indikácie pre chirurgický zákrok:

 • Absencia pozitívnej reakcie na konzervatívne metódy liečby: farmakoterapia, fyzioterapia, metódy alternatívnej medicíny atď..
 • Závažná a pretrvávajúca bolesť v lumbosakrálnej chrbtici (vyžarujúca do dolných končatín, udržiavajúca svoju vysokú intenzitu 1 - 2 mesiace alebo viac. V tomto prípade je syndróm bolesti zastavený výlučne liekmi proti bolesti zo skupiny liekov alebo antidepresív)..
 • Rozhodnutie o vykonaní operácie sa prijíma v prípadoch, keď veľkosť prietrže presahuje 10 milimetrov, pretože v tomto prípade sa zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení, čo je dôležité.
 • Vážnou príčinou je vývoj komplikácií panvových orgánov.
 • Chirurgické manipulácie s herniou sú nevyhnutné pri porušovaní pohybov čriev a močení, pri problémoch s erekciou alebo prostatou u mužov, ako aj pri gynekologických problémoch u žien..
 • Ak má osoba stratu citlivosti na nohách, môže sa vyžadovať aj neodkladná operácia. V počiatočných fázach by sa mala venovať pozornosť znížená citlivosť, brnenie, pálenie alebo pocit chladu v dolných končatinách. V neskorších štádiách sa objaví závažná svalová dysfunkcia, s vysokou pravdepodobnosťou je paralýza..
 • V neposlednom rade je dôvodom operácie zabavenie prietrže. Sekvestrácia sa nazýva proces, v ktorom buničité jadro medzistavcového disku úplne opúšťa vláknitý kruh..

Druhy operácií

Ak je všetko jasné s indikáciami pre operácie, potom je výber typu chirurgického zákroku komplikovanejším procesom. Typ operácie prietrže lumbálnej chrbtice závisí od mnohých faktorov, ktoré sú objasnené dôkladnou diagnózou:

 • Hernia Dimensions.
 • Rozsah vyčnievania buničitého jadra.
 • Klasifikácia a rozsah pretrhnutia vláknitého prstenca poškodeného segmentu.
 • V akom smere bol výstupok.
 • Závažnosť patologického procesu v závislosti od charakteristík zovretých nervov a krvných ciev v chrbtici.

Navyše, vo väčšine prípadov, z dôvodu širokej škály chirurgických zákrokov (disk je odstránený alebo obnovený), musíte si vybrať z niekoľkých možností. V tomto prípade sa túžba pacienta, vybavenie kliniky a náklady na operáciu stávajú závažnými argumentmi..

Pred operáciou alebo vo fáze výberu typu chirurgického zákroku by mal lekár informovať pacienta o charakteristikách operácie, možných následkoch, komplikáciách a ďalších.

Aby bolo možné podrobnejšie porozumieť metódam chirurgickej liečby bedrovej prietrže, je potrebné zvážiť každý druh operácie osobitne..

laminektomie

Jednou z najradikálnejších metód chirurgického zákroku je, že rehabilitácia po operácii trvá dlho, pretože jej popularita sa stráca. Okrem toho nemožno poprieť skutočnosť, že účinnosť takejto operácie je veľmi vysoká..

Laminektómia sa používa v závažných prípadoch, keď kýla dosiahne veľkú veľkosť alebo existujú závažné neurologické komplikácie (kompresia nervov a iné). Metóda je založená na úplnom odstránení buničitého jadra spolu s časťou disku a sú vyrezané kostné a chrupavkové tkanivá..

Hlavnou výhodou operácie je to, že po jej vykonaní sa obmedzený nerv okamžite uvoľní, syndróm bolesti zmizne. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, trvá až 3 hodiny. Niekedy je v dôsledku odstránenia významnej časti tkaniva disku potrebný implantát.

Laminektómia sa zriedka používa aj preto, že následky operácie môžu byť závažné, až po vysídlenie stavcov s následným vývojom závažných foriem skoliózy..

Microdisectomy

Táto metóda sa považuje za šetriacu z niekoľkých dôvodov:

 • Počas operácie sa urobí malý rez, po ktorom sa všetky manipulácie uskutočnia pomocou mikroskopu a neurochirurgického zariadenia.
 • Mikrodisektómia zahŕňa všetky manipulácie výlučne v medzistavcovej platničke, zatiaľ čo stavce nie sú ovplyvnené..
 • Obdobie regenerácie po takomto postupe je minimálne, pretože poškodenie samotnou operáciou je extrémne malé.

Mikrodiscektómiu možno označiť za zlatý štandard pri liečbe kýly chrbtice. Tento postup vám umožňuje odstrániť prakticky každú prietrž, eliminujúc tak časť, ako aj celý medzistavcový disk, s minimálnym poškodením zdravia pacienta..

Presnosť, s akou sa takýto postup uplatňuje, sa dosahuje pomocou vyššie uvedeného chirurgického mikroskopu a neurochirurgických nástrojov. Tento postup eliminuje poškodenie nervov, ako aj kostného a svalového tkaniva..

endoskopia

Endoskopická chirurgia sa vykonáva s cieľom odstrániť malé prietrže, použitie tejto metódy je obmedzené na zónu dostupnosti špeciálneho zariadenia - endoskopu. Tento postup sa uskutočňuje hlavne v prípadoch, keď pri liekovej terapii nedochádza k žiadnym pozitívnym reakciám..

V oblasti prietrže sa vytvorí defekt, ktorým sa odstránia poškodené časti disku. Hlavnou výhodou endoskopie je schopnosť vykonávať manipulácie mimo miechy.

Počas operácie je oblasť tvorby prietrže röntgenová, vďaka čomu je dosiahnutá maximálna presnosť a riziko poškodenia je minimalizované až do 100%. Ďalšou výhodou je minimálne poškodenie okolitých tkanív, resp. Rýchle pooperačné zotavenie.

Laserové odstránenie

Tento spôsob odstraňuje kýlu bedrovej oblasti, ktorá ešte neviedla k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Lekár pôsobí na poškodený segment pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré čerpá vysokú teplotu.

V dôsledku vytvorenia vysokej teploty vo vnútri medzistavcových platničiek sa časť tekutiny vo vnútri jadra disku odparuje, v dôsledku čoho je jej výčnelok znížený..

Metóda je pokročilá, ale obmedzená opísanými charakteristikami patologického procesu. Výhodou je, že excízia tkaniva nie je potrebná a regenerácia je rýchla..

Existujú však nedostatky, pričom hlavnými sú vysoké náklady na operáciu, opísané obmedzenia, ako aj skutočnosť, že nie všetky zdravotnícke zariadenia majú potrebné vybavenie..

Laserové zotavenie

Na odstránenie sa okrem odstránenia používa aj laserová terapia. V tomto prípade sa znova objaví laser a základom je technika ohrevu. Teraz sú však pod vplyvom vysokej teploty stimulované regeneračné schopnosti..

Na vyhrievanom disku sa zrýchľuje regenerácia a delenie buniek chrupavkového tkaniva. Výsledkom je, že nové bunky doslova vyplňujú fragmenty poškodenia disku (praskliny, trhliny), štruktúra disku sa nezávisle obnovuje.

Ak je zaznamenaný rast prietrže, ako v predchádzajúcom prípade, je možné čiastočné odparenie buničitého jadra, čo v kombinácii s obnovením dáva vynikajúce výsledky, okrem porúch chrbtice..

Malo by sa však chápať, že technika obnovy je tiež prijateľná iba v prípadoch, keď vláknitý kruh ešte nie je poškodený do tej miery, že za ním vyčnieva buničité jadro..

Hydroplastics

Uskutočňuje sa v prípadoch, keď je potrebné odstrániť prietrž do veľkosti 6 milimetrov. Ďalšou kontraindikáciou je deštrukcia vláknitého kruhu, ktorá tiež obmedzuje použitie tejto metódy.

Tento postup je založený na technológii, pri ktorej sa fyziologický roztok vstrekuje do oblasti poškodeného medzistavcového disku pod vysokým tlakom. V tomto prípade sú zasiahnuté oblasti disku vyprané z dutiny a vďaka tekutine je vylúčená tvorba jaziev a adhézií, eliminujú sa príznaky bolesti a doba zotavenia trvá 2 až 3 dni.

Nukleoplastika so studenou plazmou

Hovoríme o samostatnom type endoskopickej chirurgie, pretože všetky výhody a nevýhody už opísanej metódy zostávajú zachované. V tomto prípade sa manipuluje iba s poškodeným medzistavcovým segmentom..

Počas operácie sa do medziobratlového disku vloží ihla, do ktorej sa vstrekne špeciálna nízkoteplotná zlúčenina (plazmatická látka). Látka je taká studená, že ničí jadro buničiny zvnútra a rýchlo vylučuje výčnelok.

V dôsledku nízkej teploty dochádza k analgetickému účinku, bolesť v chrbte ihneď po zákroku zmizne.

Odstránenie medzilaminu

Medzilarnálne odstránenie diskovej hernie v bedrovej oblasti spočíva v narezaní na ďalšie vyrezanie časti prietrže, ktorá stláča nervové zakončenie. K odstráneniu dochádza výlučne v oblasti medzi stavcami, po ktorej je na tomto mieste nainštalovaný implantát, ktorý bráni ďalšiemu tlaku na nervové zakončenie..

Rozhodnutie o vykonaní takejto operácie sa prijíma vo viac ako 80% prípadov medzistavcových prietrží. Táto metóda má však jednu vážnu nevýhodu - zotavenie trvá viac ako jeden mesiac po operácii, trvá to 3-4 a v niektorých prípadoch päť mesiacov.

Prevádzková efektívnosť

Napriek tomu, že operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice sa uskutočňuje výlučne v prípadoch, keď neexistujú žiadne iné možnosti, účinnosť takmer každej metódy chirurgického zákroku je vysoká..

Musíte samozrejme vziať do úvahy špecifický typ postupu, ktorý by mal zodpovedať konkrétnemu prípadu patologického procesu. Ak potrebujete konať rýchlo, chirurgia je najlepšou možnosťou, pretože to je spôsob, ako radikálne vyriešiť problém, rýchlo zbaviť pacienta bolesti a rizika závažných komplikácií..

Možné následky operácie

Chirurgický zákrok, ak sa vezmú do úvahy moderné metódy, má pozitívny účinok v 95% prípadov bez akýchkoľvek komplikácií. Pacienti zaznamenávajú rýchle odstránenie bolesti s následným úplným uzdravením.

Napadnutie biologických systémov ľudského tela je však vždy rizikom a niekedy také postupy majú niekoľko negatívnych dôsledkov:

 • Reforma prietrže (často je to uľahčované neopatrným konaním pacienta, ktorý nečakal úplné uzdravenie).
 • Poškodenie nervových zakončení alebo iných štruktúr počas operácie (veľmi zriedkavé).
 • Tvorba zrastov alebo jaziev, ktoré ďalej vyvolávajú bolesť.

Je dôležité pochopiť, že tri opísané body sú skôr výnimkou z pravidla ako bežnými komplikáciami, obávajú sa operácie, ak je to skutočne potrebné, nestojí to za to.

Rehabilitačné funkcie

Ako už viete z popisu chirurgických metód, väčšina z nich vyžaduje minimálnu rehabilitáciu, ktorá trvá od 2 - 3 dní do 2 - 3 týždňov.

V niektorých prípadoch sa však musíte zotaviť po dlhú dobu, ktorá trvá 3 až 4 mesiace až rok. Čísla závisia od mnohých faktorov:

 • Štádium progresie patologického procesu.
 • Hernia Dimensions.
 • komplikácie.
 • Vek pacienta.
 • Jeho váha a ďalšie.

Tu je však dôležité pochopiť, že ak je potrebná rehabilitácia, je potrebné prísne dodržiavať všetky pokyny lekára. Dlhodobé zotavenie s priebehom liekovej terapie, fyzioterapie, niekoľkých etáp cvičebnej terapie, je procesom usilovným. Ale po úplnej rehabilitácii sa zbavíte prietrže, bolesti a všetko, čo sa od vás vyžaduje, je starostlivo sa starať o svoje zdravie a udržiavať optimálnu fyzickú kondíciu, aby ste zabránili vzniku nových kýly.

Ako sa vykonáva laserové odstránenie prietrže bedrovej chrbtice?

Herniovaný disk sa môže objaviť ako výsledok vývoja osteochondrózy. Patológie, ktoré sa vyskytujú v chrupavke disku, vedú k strate ich funkčnosti, čo spôsobuje veľké zaťaženie rôznych častí chrbtice. To je dôvod, prečo vláknité jadro nachádzajúce sa vo vnútri disku presahuje hranice vláknitého prstenca a môže dokonca skončiť v miechovom kanáli. Strata vedie k zovretiu nervových procesov, ktoré spôsobujú bolesť.

Kýla je diagnostikovaná v prípadoch, keď má vláknitý prsteň slzy. Ak si zachová svoju integritu, je pozorovaný výčnelok.

Najčastejšie je prolaps lokalizovaný v lumbosakrálnej časti, napr táto časť chrbtice má najväčšie zaťaženie.

Tvorba kýly so sebou prináša nielen častú bolesť, ale aj rozvoj komplikácií. Preto by sa toto ochorenie malo liečiť včas..

Laserové odstránenie prietrže bedrovej chrbtice je invazívna operácia, pri ktorej sa chirurgický zákrok vykonáva vpichom mäkkých tkanív..

indikácia

Metódy konzervatívnej liečby, ktoré používajú drogy, cvičebnú terapiu, fyzioterapiu atď., Sú účinné v prípadoch, keď je prietrž malá. Bez toho, aby sa uchýlil k chirurgickému zákroku, lekár dokáže pacienta zachrániť pred bolesťou a progresiou patológie.

Ale závažné príznaky rozvoja prietrže, pri ktorých je neustále bolesti, poruchy v citlivosti končatín, svalová paralýza nôh a problémy vo fungovaní vylučovacích systémov (zadržiavanie moču, nedobrovoľné vyprázdňovanie, problémy s erekciou), sú indikáciou chirurgického zákroku..

Potreba chirurgického zákroku je tiež spôsobená takým typom hernie, ako je sekvestrovaná, pri ktorej jadro podobné gélu preniká do miechového kanála. Navyše laserové ošetrenie v tomto prípade už nie je možné a je potrebný klasický chirurgický zákrok.

Poškodený miechový disk sa nedá opraviť.

Vývoj moderných technológií vám umožňuje odstrániť iba prietrž (t. J. Časť spadnutého buničitého jadra), zatiaľ čo chirurgický zákrok v poslednej dobe zahŕňal úplné odstránenie disku..

Je možné použiť taký spôsob, ako je nukleoplastika, pri ktorom sa uskutočňuje odstránenie jadra jeho deštrukciou. So zmiznutím tlaku na vláknitú membránu zmizne aj jej vyzrážaná časť. Nukleoplastika je predpísaná za prítomnosti výčnelku. Pri diagnostike prietrže to nebude mať účinok..

klasifikácia

Odstránenie prietrže chrbtice pomocou laserovej terapie je jednou z najmodernejších metód liečby tejto patológie. Existujú 2 typy operácií.

rekonštrukcia

Alternatíva chirurgického zákroku s laserovou rekonštrukciou spočíva v obnovení integrity vláknitej membrány poškodeného miechového disku. Technicky sa tento postup vykonáva nasledujúcim spôsobom: cez ihlu sa do disku vloží svetelný vodič, ktorý ožaruje tkanivo chrupavky pulzným infračerveným laserom a potom ich zahrieva na 55 °, čo sa riadi špeciálnym prístrojom. Proces takejto expozície trvá asi 6 až 7 minút.

Pod vplyvom lasera sa aktivuje rast chrupavkového tkaniva, póry sú odumreté a zlepšuje sa výživa buniek..

Po takomto postupe sa práca disku normalizuje na niekoľko rokov as tým aj funkčnosť celého chrbtového stĺpca. Pri hojení trhlín v membráne vláknitého prstenca zmizne bolesť v priebehu 3 až 4 mesiacov.

vyparovanie

Pri tomto type laserovej terapie, ako je napríklad odparovanie, chirurg vylučuje tekutinu nahromadenú v diskovej chrupavke jej odparovaním.

S úbytkom vlhkosti klesá tlak herniového výčnelku na korene nervových procesov miechy..

Odparovanie má však určité obmedzenia. Kýla by teda nemala prekročiť 6 mm a strata by sa mala vyskytnúť najneskôr šesť mesiacov pred plánovanou operáciou, čo sa vysvetľuje skutočnosťou, že poškodený disk časom stráca vlhkosť, čo vedie k osifikácii (osifikácii) chrupavky okolo neho. Nedostatok tekutiny znemožňuje chirurgický zákrok.

Tento typ laserovej terapie navyše vykonávajú iba pacienti mladší ako 50 rokov..

kontraindikácie

Chirurgia zahŕňa vyšetrenie pacienta, aby sa zistili možné kontraindikácie po operácii.

Prítomnosť mnohých chorôb môže spôsobiť odmietnutie laserovej terapie. Chirurgický zákrok je kontraindikovaný u ľudí, ktorí:

 • mať kardiovaskulárne zlyhanie alebo trpieť infarktom myokardu;
 • trpia takou formou arytmie, ako je fibrilácia predsiení;
 • mať príznaky zlyhania obličiek alebo pečene;
 • sú registrované u lekára s autoimunitnými chorobami.

Prítomnosť kožných infekcií v oblasti, kde sa má operácia vykonať, je tiež dôvodom, prečo bude chirurgický zákrok nemožný.

výcvik

Prípravné opatrenia na operáciu bedrovej chrbtice majú niekoľko stupňov. Hlavnou je návšteva neurochirurga. Na získanie tohto špecialistu musí mať pacient k dispozícii výsledky všeobecných krvných a močových testov, biochemických krvných testov, elektrokardiogramu a koagulogramu (určuje zrážanlivosť krvi). Pacient musí podstúpiť röntgenové vyšetrenie hrudníka.

MRI bedrovej chrbtice určí presnú lokalizáciu herniálneho výčnelku. V niektorých prípadoch ďalšie konzultácie s terapeutom.

Pred laserovou terapiou by pacient nemal jesť 10-12 hodín.

Priebeh operácie

Odstránenie laserovej hernie počas odparovania sa vykonáva lokálnou anestéziou (neúplná anestézia). Na chrbte pacienta v zóne prietrže sa vykoná značenie. Dutá ihla sa vloží do jadra stavca, potom sa do ihly umiestni vlákno z optických vlákien. Týmto nástrojom prechádza laserová energia, ktorá vedie k zahrievaniu kvapaliny a jej následnému varu. Operácia trvá asi 10 minút. Parou uniká ihla..

Na konci operácie sa vykoná druhé vyšetrenie MRI..

Pacient sa môže vrátiť domov tretí deň po operácii, ak nezistí vývoj akýchkoľvek komplikácií.

Operácia laserovej rekonštrukcie má rovnaký priebeh ako odparovanie. Ale s tým má energia laserového žiarenia nižšiu intenzitu. Na rekonštrukciu v prípravnej fáze pacient často poskytuje diskografiu s röntgenovým kontrastom.

Rehabilitácia

Pacient, ktorý sa podrobil chirurgickému zákroku s cieľom odstrániť prietrž chrbtice pomocou lasera, priľnul k posteli 2 dni.

Odporúčania na zotavenie sú svojou povahou individuálne, berúc do úvahy vekovú skupinu pacienta, prítomnosť iných chorôb, ako aj vlastnosti tela.

Funkcie operácie ovplyvňujú obdobie rehabilitácie. V niektorých prípadoch sa teda uskutočňuje odstránenie stavcových oblúkov (laminektómia) alebo neúplné odstránenie žltého väzivového disku (interlaminektómia). Vykonávajú sa vtedy, keď chirurg nemôže získať prístup k poškodenej oblasti..

Odstránenie častí kosti často vedie k uvoľneniu koreňov zovretých nervov.

S laminektómiou v prvý deň doma nemá pacient dovolené opustiť posteľ, často mu predpisujú kvapkadlá alebo protizápalové lieky.

Osoba sa môže vrátiť do práce 15 - 20 dní po laserovej terapii. Počas obdobia zotavovania sú zakázané fyzické aktivity (vzpieranie, šport, masáž). V niektorých prípadoch lekár predpisuje nosenie ortopedického korzetu až na 1 mesiac.

V prvých týždňoch po operácii by ste mali dodržiavať diétu s nízkym obsahom kalórií, ale výživnými jedlami.

Nedovoľte priberanie na váhe. Je dôležité piť dostatočné množstvo tekutiny, pretože pomáha obnoviť chrupavku a dodávať potrebné látky do chrbtice..

komplikácie

Laserová terapia prietrže chrbtice nie je nebezpečným typom chirurgického zákroku. Stále však existuje riziko komplikácií. Nie je teda vylúčená možnosť infekcie prepichnutím mäkkých tkanív. Počas operácie existuje možnosť traumy do blízkych nervov, ktoré môžu následne ovplyvniť citlivosť dolných končatín a spôsobiť svalovú slabosť..

Tento typ liečby nevylučuje výskyt opakovaného herniálneho výčnelku.

Pre mnohých ľudí sa však laserová chirurgia stala prostriedkom, ako sa zbaviť bolesti a schopnosti znovu získať slobodu pohybu.

recenzia

Olga, 41, Samara.

Hernia si zarobila v telocvični. MRI odhalilo, že bola malá - 5 mm. Prvé predpísané lieky. Liečilo sa to viac ako rok. Boli tam silné bolesti, dokonca začali krívať. Lieky priniesli dočasnú úľavu. Išiel som na schôdzku s neurochirurgom s otázkou, či je možné odstrániť prietrž pomocou laseru. Testy nariadil a po 10 dňoch podstúpili operáciu. Neexistovali žiadne komplikácie. Teraz nie je žiadna bolesť chrbta.

Valery, 29, Khabarovsk.

Bolo to desivé robiť operáciu. Ale už nebolo možné vydržať bolesť. Priradené laserové odparovanie. Cena bola niečo okolo 50 tisíc rubľov. Som rád, že som sa rozhodol, pretože teraz sa cítim zdravý a silný.

Druhy operácií na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice

Patológie chrbtice sa považujú za bežný problém u pacientov rôzneho pohlavia a veku. Najčastejšie sa tieto choroby vyskytujú u mužov, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou. Dnes sa operácie na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice vykonávajú pravidelne, pretože herniálny výčnelok významne komplikuje život pacientov a spôsobuje vážne komplikácie..

Medzistavcová hernia je patologický stav charakterizovaný postupnou deštrukciou vláknitého prstenca a vyčnievaním jadra disku za stavce. To vedie k ich premiestneniu, stlačeniu procesov a nervových zakončení, vzniku závažných symptómov. Existuje veľa dôvodov, ktoré môžu vyprovokovať medzistavcovú prietrž. Chirurgia sa vyžaduje v najvyspelejších prípadoch, keď konzervatívna liečba zlyhala. Najbežnejšie predispozičné faktory sú tieto:

 • časté podchladenie tela;
 • oslabená imunita;
 • pravidelné prepracovanie;
 • poranenia miechy rôznej závažnosti;
 • skolióza, lordóza alebo kyphosis, vyvolávajúce nerovnomerné rozdelenie záťaže na všetky oddelenia miechy;
 • poruchy krvného obehu a nedostatočný príjem živín na medzistavcové platničky;
 • predĺžené sedenie z dôvodu odbornej činnosti, ktoré prispieva k oslabeniu svalov v bedrovej oblasti;
 • zdvíhať závažia;
 • chronická osteochondróza, ischias;
 • nadváha, obezita;
 • metabolické poruchy, ktoré vedú k zníženiu elasticity vláknitého kruhu.

Sedavý spôsob života môže tiež spôsobiť vznik výčnelkov, pretože oslabený svalový korzet vedie k miernemu posunu stavcov s následným zvýšením zaťaženia diskov..

Je potrebné poznamenať, že prietrž sa môže tvoriť nielen v bedrovej oblasti, ale práve v tejto oblasti sa vyskytuje najčastejšie. Podľa štúdií sa bedrový typ patológie vyskytuje vo viac ako 60% prípadov.

Rehabilitácia po lumbálnej prietrži

Hernia disku je vážnou komplikáciou dlhodobej osteochondrózy. Degeneratívne degeneratívne ochorenie spôsobuje deštrukciu chrupavky v medzistavcovej platničke. V dôsledku toho praskne vláknitý kruh (vonkajšia membrána) a časť pulpózneho jadra (vnútorné želatínové teleso) opúšťa trhlinu. Jedná sa o herniálny výčnelok, ktorý vyvoláva akútny záchvat bolesti, stuhnutosť pohybov, výskyt príznakov neurologickej katastrofy.

Rehabilitácia po lumbálnej prietrži je nevyhnutná pre konzervatívnu aj chirurgickú liečbu. V prvom prípade sa počas obdobia zotavenia úplne odstránia všetky negatívne následky choroby. Ak sa rehabilitácia vykoná po lumbálnej prietrži po odstránení časti disku, nebude možné úplne obnoviť zdravie chrbtice..

Faktom je, že resekcia disku znamená, že tento segment chrbtice stráca svoju tlmiacu schopnosť. Celá záťaž sa začne prerozdeľovať do iných oddelení. To vedie k tomu, že zvyšné medzistavcové platničky sa začínajú rýchlo rozkladať a degenerovať. Preto, ak sa neuskutoční úplná rehabilitácia prietrže lumbálnej chrbtice, u pacienta sa v priebehu 3 až 4 rokov objaví relaps ochorenia na iných oddeleniach..

Preto by ste si nemali myslieť, že po dokončení operácie je všetko hotové a zdravie je obnovené. Nie, po kýle bedrovej chrbtice musíme podstúpiť úplnú rehabilitáciu, ktorá úplne obnoví pracovnú kapacitu a eliminuje riziko rozvoja recidívy patológie..

Kam hľadať kvalitnú, bezpečnú a účinnú pomoc pri rehabilitácii. Predovšetkým stojí za to vyhľadať kliniku ručnej terapie. Zvyčajne v takýchto lekárskych zariadeniach je všetko potrebné na úplné ošetrenie a obnovenie chrbtice: skúsení lekári, vybavenie, vlastný klinický vývoj, atď. Ak to nie je možné, musíte sa obrátiť na chirurga, ktorý operáciu vykonal. Poskytne odporúčanie rehabilitačnému oddeleniu. V malých mestách sa môžete obrátiť na neurológa. Tento lekár môže tiež vyvinúť rehabilitačný kurz, ktorý bude zahŕňať fyzioterapiu, fyzioterapiu, masáže. Aj toto minimum umožní efektívnejšie prispôsobenie chrbtice a okolitého svalového rámu novým operačným podmienkam po odstránení časti alebo celého disku..

Čo je rehabilitácia po bedrovej prietrži?

Rehabilitácia po operácii bedrovej prietrže je nevyhnutná predovšetkým na obnovenie všetkých fyziologických procesov v lézii chrupavkového tkaniva. V procese vývoja degeneratívnej degeneratívnej choroby medzistavcových platničiek sa vyskytujú tieto patologické procesy:

 • je narušená difúzna výmena tkanív chrbtice a okolitých svalov;
 • vláknitý kruh je dehydratovaný, je pokrytý usadeninami vápenatých solí a stráca schopnosť účinne absorbovať tekutinu počas difúzneho metabolizmu;
 • začína sa zmenšovať objem vnútorného buničitého jadra;
 • dochádza k zníženiu výšky medzistavcových platničiek;
 • nasledované zníženými pozdĺžnymi (dlhými) a žltými (krátkymi) väzmi chrbtice;
 • medzery medzi susednými stavcami sa zmenšujú;
 • začína kompresiu krvných ciev, radiálnych nervov a ich vetiev;
 • má za následok zastavenie mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny, pretože to znižuje opuch a napätie svalového vlákna.

Všetky tieto procesy nie sú automaticky eliminované v čase, keď sa vykonáva chirurgická operácia. Okrem toho akýkoľvek chirurgický zákrok má rad negatívnych vedľajších účinkov. V prvom rade je to pravdepodobnosť vzniku cicatrikálnych deformácií, ktoré narušia normálne zásobovanie krvi a inerváciu a obmedzia pohyby pacienta. Druhým rizikom je rozvoj ankylózy chrbtice, pri ktorej sa stane nepohyblivou a stráca svoju flexibilitu. Tretím negatívnym ovplyvňujúcim faktorom je narušenie anatomickej integrity chrbtice, v dôsledku čoho sa začína nerovnomerné rozdelenie odpisov a fyzickej záťaže na iné medzistavcové platničky. To znamená ich rýchlu degeneratívnu degeneratívnu zmenu. V ďalších 3 až 4 rokoch je možné, že sa v ďalších segmentoch chrbtice vytvorí opakovaná hernia.

Rehabilitácia po operácii bedrovej prietrže umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 1. obnoví sa účinnosť svalovej kostry chrbta, ktorá, keď sa vytvorila prietrž, bola v čiastočne kŕčovom stave, takže niektoré z myocytov atrofovali;
 2. zlepšili sa procesy mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny v lézii;
 3. riziko rozvoja jazvových deformít je vylúčené, pretože sa zvyšuje elasticita všetkých tkanív;
 4. začnú sa regeneračné procesy, ktoré bránia ďalšiemu ničeniu chrupavky miechy;
 5. celkový stav pacienta sa zlepšuje;
 6. chrbtová svalová kostra je upravená tak, že poskytuje maximálnu podporu segmentu chrbtice, v ktorom bola vykonaná resekcia disku.

Rehabilitácia po operácii bedrovej miechy by sa mala začať čo najskôr. Je vhodné začať vstávať a chodiť čo najskôr. Toto sa zvyčajne odporúča v závislosti od závažnosti operácie počas 4-5 dní. Tu je však dôležitý názor chirurga, ktorý monitoruje stav operovaného pacienta. Aj na chirurgickom oddelení je predpísaný kurz masáže, terapeutickej gymnastiky a fyzioterapie. Po prepustení pacienta na ambulantnú liečbu je veľmi dôležité pokračovať v aktívnej rehabilitácii po operácii vertebrálnej kýly bedrovej chrbtice - preto musíte ísť na kliniku ručnej terapie alebo nájsť skúseného rehabilitačného lekára.

Rehabilitačné fázy po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Po odstránení lumbálnej prietrže sa rehabilitácia vykonáva v niekoľkých etapách, pričom sa navzájom vymieňajú. Primárne rehabilitačné opatrenia sa začínajú na chirurgickom oddelení. Včasný rast nôh, nezávislý pohyb, možné zaťaženie chrbta - to všetko prispieva k rýchlemu uzdraveniu a eliminácii rizika tvorby jaziev mäkkých paravertebrálnych tkanív.

Hlavné etapy rehabilitácie po odstránení bedrovej prietrže:

 1. skorá pooperácia - trvá asi 14 dní;
 2. priemerná pooperácia - začína 15. deň po operácii a trvá 2 týždne;
 3. neskoré pooperačné obdobie - začína po 1 mesiaci a trvá približne 180 dní.

Počas tejto doby je po odstránení bedrovej prietrže nevyhnutná neustála systematická rehabilitácia, ale môže sa to robiť iba pod stálym dohľadom vertebroológa alebo neurológa. V žiadnom prípade by pacient nemal vykonať rehabilitáciu po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice. Je potrebné si uvedomiť, že v priebehu chirurgického zákroku sa medzistavcový disk alebo jeho poškodený segment odstráni. Potom sa pomocou osteosyntézy fúzujú dva susedné stavce. Stratia svoju mobilitu.

Akákoľvek nesprávna rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice povedie k narušeniu integrity kĺbu a kĺbov voľne sa pohybujúcich kĺbov bude narušovať integritu okolitých mäkkých tkanív. To spôsobí silnú bolesť alebo zápal v mieste operácie.

Zlá alebo neprofesionálna rehabilitácia po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže vždy vedie k potrebe opakovaného chirurgického zákroku. Vo zvlášť závažných prípadoch je pacient postihnutý, pri ktorom sú ochrnuté dolné končatiny, orgány brucha a malá panva. Starostlivo si vyberte lekára, ktorý bude rehabilitáciu vykonávať. Zaujímajte sa o jeho diplom, osvedčenie o špecialite, skúsenosti, recenzie od pacientov atď. Najlepšie je podstúpiť rehabilitačnú liečbu na špecializovaných klinikách manuálnej terapie, kde skúsení lekári pracujú a majú všetko potrebné vybavenie.

Rehabilitačné metódy po lumbálnej prietrži

Po operácii začína rehabilitácia medzistavcovej prietrže bedrovej kosti obnovením svalovej kostry chrbta. Na tento účel sa pre každého pacienta vyvinie súbor terapeutických cvičení. Po prvé, lekár vykoná vyšetrenie a vyhodnotenie stavu všetkých svalov. Potom sa odhalia najslabšie oblasti..

Poznámka! Nemôžete použiť hotové komplexy, ktoré sú distribuované na internete a v periodikách. Nezohľadňujú charakteristiku stavu vašej svalovej kostry chrbta. Je veľmi pravdepodobné, že to vedie k tomu, že sa začína zakrivenie chrbtice, objavuje sa sklon alebo skolióza a susedné časti chrbtice sa začínajú zrútiť..

Ďalšou fázou rehabilitácie po operácii bedrovej medzistavcovej prietrže je obnovenie pružnosti všetkých mäkkých tkanív a predchádzanie riziku vývoja jaziev. V tomto štádiu sa okrem terapeutických cvičení používa toto:

 • kinezioterapia - umožňuje zastaviť lokálne kŕče svalových vlákien a začať procesy dodávky krvi do myocytov;
 • osteopatia - začína proces mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín, zlepšuje stav mäkkých tkanív;
 • masáž - zvyšuje elasticitu chrupavky, šliach, väziva a svalového tkaniva, tónov, zlepšuje krvný obeh;
 • reflexológia - začína regeneráciu všetkých poškodených tkanív pomocou skrytých rezerv ľudského tela.

Komplexná rehabilitácia bedrovej prietrže môže trvať od 1 mesiaca do 6. Tento termín závisí od závažnosti stavu a šírenia degeneratívneho dystrofického procesu pozdĺž chrbtice. Je dôležité pochopiť, že ak je prietrž jednoduchá a vytvorená počas náhodného extrémneho fyzického nárazu a zostávajúce disky neprešli degeneratívnou degeneratívnou deštrukciou, rehabilitácia prebehne rýchlo a osoba sa môže v krátkom čase vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života..

Ak osteochondróza postihuje súčasne niekoľko medzistavcových platničiek a prietrž bola odstránená iba na jednom, ošetrujúci lekár ošetrí všetky poškodené tkanivá. Je to potrebné, aby sa v budúcnosti medzistavcové prietrže netvorili na iných diskoch.

Ak potrebujete rehabilitáciu pre medziobratlovú herniu bedrovej chrbtice, odporúčame vám vyhľadať kliniku manuálnej terapie v mieste bydliska. Pracujú tam skúsení lekári, ktorí si môžu vytvoriť efektívny individuálny kurz na obnovenie zdravia chrbtice..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Chirurgia bedrovej medzistavcovej prietrže: indikácie, odrody, zotavenie po

Kýla bedrovej (lumbosakrálnej) chrbtice označuje najbežnejší typ medzistavcovej prietrže. K narušeniu integrity vláknitého prstenca medzistavcových platničiek dochádza v dôsledku vystavenia vonkajším alebo vnútorným faktorom. Medzi vonkajšie faktory patria úrazy rôznej povahy, vnútorné úrazy - získané v dôsledku veku alebo nesprávneho rozdelenia fyzickej aktivity choroby.

V skorých štádiách sa používajú klasické liečebné metódy: masáž, manuálna terapia, akupunktúra. Na rozdiel od klasickej techniky je operácia prietrže lumbálnej chrbtice zásadným krokom, ktorý ničí príčinu choroby. Po operácii a rehabilitácii sa pacient vracia do normálneho životného štýlu.

Kedy potrebujem operáciu? Bolesť v skutočnosti nie je najhorším príznakom bedrovej prietrže. Ak bolesť na nohách nahradí slabosť na nohách, strata citlivosti a pohyblivosti, zhoršenie močenia alebo vyprázdnenie, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. V tomto prípade môže pomôcť iba chirurgický zákrok..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Indikácie pre chirurgický zákrok možno rozdeliť do dvoch kategórií: relatívna a absolútna. Relatívne indikácie sa vyskytujú pri absencii výsledku konzervatívnej liečby. Ak sa stav pacienta po liečebných cykloch, ktoré určil lekár, nezlepší, rozhodne sa o operácii.

Absolútne indikácie pre chirurgický zákrok:

 • Sekvencia vertebrálnej prietrže. Pri sekvestrovaní buničité jadro úplne vypadne. Pri pôsobení vyzrážanej prietrže sa nervové korene stlačia a objaví sa syndróm akútnej bolesti. V chrbte začína ostrá bolesť a prechádza do nohy. Bez chirurgického zákroku môže sekvestrovaná prietrž viesť k ochrnutiu.
 • Strata citlivosti dolných končatín, nohy sa ťažko ohýbajú a neviazajú. Toto je veľmi závažný príznak bedrovej prietrže, ktorý naznačuje nástup parézy - poruchu nervového systému v dôsledku poškodenia nervových vlákien. Bez chirurgického zákroku vedie paréza k nezvratnej atrofii svalovej hmoty len mesiac po prvých príznakoch komplikácie.
 • Príliš veľká medzistavcová prietrž, ktorá stláča konce nervových koreňov. Lekári nazývajú tento stav „syndróm chvosta koňa“. Defekácia a močenie sú narušené, u mužov sa pozoruje erektilná dysfunkcia. Pri absencii lekárskeho zásahu sa lézie stanú nezvratnými.

Chirurgické metódy

Metóda chirurgického zákroku je vybraná na základe schopností kliniky, lekárskych indikácií a želaní pacienta. V súčasnosti sa operácie vykonávajú týmito metódami:

 1. laminektomie.
 2. endoskopia.
 3. Microdisectomy.
 4. Laserové ošetrenie.
 5. Hydroplastics.
 6. Zničenie nervov faziet.

laminektomie

Termín „laminektómia“ vznikol spojením dvoch latinských slov: lamina (platňa) a ektome (excision).

Laminektómia je radikálna metóda používaná v prítomnosti komplikovaných patológií a veľkých novotvarov. Podstata postupu spočíva v názve metódy: kostné tkanivo sa vyreže a bedrová hernia sa odstráni spolu s fragmentom disku. V dôsledku toho je nerv zbavený tlaku a syndróm bolesti zmizne.

Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii jednu až tri hodiny. V niektorých prípadoch sú deformované a odstránené časti miechy nahradené implantátom. Súbežne s dekompresnou laminektómiou je možné vykonať vertebrálnu artrodézu - implantáciu „natívneho“ kostného štepu, ktorý si požičal sám pacient. Implantovaná transplantácia „začína“ proces prirodzeného rastu kostného tkaniva.

Po laminektómii by mal pacient zostať na špeciálnom (pooperačnom) oddelení dve hodiny. V tejto fáze je stav osoby kontrolovaný v procese prekonávania anestézie. Potom je pacient prevedený na príslušné oddelenie nemocnice a predpísaná lieková terapia: lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Po jednom až dvoch týždňoch môže človek začať pracovať s obmedzenou fyzickou aktivitou.

endoskopia

Endoskopia je moderná metóda, ktorá sa používa na odstránenie malých útvarov nachádzajúcich sa v oblasti prístupnosti endoskopu. Dôvodom použitia je nedostatok výsledkov klasickej farmakologickej liečby. V tých mäkkých tkanivách, pod ktorými sa nachádza prietrž lumbosakrálnej kosti, sa urobí punkcia. Punkciou pomocou endoskopu sa odstránia častice zničeného medzistavcového disku.

Jednou z významných výhod endoskopie je manipulácia z vonkajšej strany miechového kanála. Pracovná trubica sa zavádza pod dohľadom odborníka, ktorý monitoruje proces pomocou röntgenového prístroja. Pravdepodobnosť poškodenia miechy sa tak zníži na nulu. Integrita okolitého tkaniva je mierne narušená..

Druhy endoskopie:

 • Nukleoplastika studenej plazmy - tavenie jadra buničiny elektródou.
 • Chemonukleolýza - skvapalnenie pulpózneho jadra liekmi zavedenými prepichnutou ihlou.

Microdisectomy

Chirurgická liečba mikrodiscektomiou spočíva v použití operačného mikroskopu. Po vykonaní malého rezu môže chirurg pomocou mikrochirurgického nástroja odstrániť fragment disku s minimálnym poškodením. V takom prípade poskytuje mikroskop optimálnu viditeľnosť. Aby sa zabránilo vzniku vnútorných jaziev a adhézií, zavádza sa do rezu špeciálny gél.

Úlohou mikrodiscektómie je odstránenie častice disku alebo celého disku s minimálnym poškodením okolitých tkanív. Táto metóda patrí k „zlatému štandardu“ na liečbu medzistavcovej prietrže.

Mikrodiscektómia sa predpisuje po vyšetrení pomocou počítačového tomografu alebo MR. Použitie mikrochirurgických techník môže skrátiť dobu rehabilitácie z niekoľkých týždňov na niekoľko dní. Ihneď po operácii dochádza k prudkému poklesu bolesti.

Laserové odparovanie

Laserové odstránenie bedrovej prietrže je možné, ak nedochádza k sekvestrácii (oddelenie časti) disku. Táto najšetrnejšia metóda je „vysušenie“ kvapaliny v deformovanom disku. Samotný postup pozostáva z niekoľkých fáz:

 1. Punkcia kože.
 2. Vloženie ihly do disku.
 3. Úvod do ihly z laserových vlákien.
 4. Energetický dopad.
 5. Premieňajte kvapaliny na paru.

V dôsledku laserového „vyparovania“ sa tekutina odstráni, prietrž sa zníži a vyschne. Teda, tlak na nervové zakončenie je znížený a bolesť ustupuje. Medzi výhody laserovej metódy patrí úplná absencia jaziev, minimálna doba rehabilitácie a rýchle zotavenie. Laserový zákrok je možné vykonať bez akýchkoľvek obmedzení v niekoľkých segmentoch chrbtice. Ďalší pozitívny aspekt: ​​krátke trvanie postupu (asi hodinu).

Okrem laserovej terapie lekári odporúčajú použitie klasickej liečby. Trvalým pozitívnym účinkom je možné dosiahnuť komplexnou liečbou: masážou, akupunktúrou, fyzioterapiou. Fyzikálna terapia vám umožňuje vytvoriť svalový rámec a zabrániť výskytu relapsu a degeneratívnych zmien v iných častiach chrbtice.

Laserové zotavenie

V medicíne sa používajú deštruktívne aj regeneračné vlastnosti lasera. V priebehu manipulácie je disk ožarovaný a zahrievaný laserovým lúčom. Pod vplyvom tepla sa spúšťajú mechanizmy prirodzenej obnovy chrupavkového tkaniva. Nové bunky vyplňujú trhliny v kostnom tkanive a obnovujú štruktúru disku.

Hydroplastics

Hydroplastika sa predpisuje v prípadoch, keď je potrebné odstrániť malú medzistavcovú prietrž (do 66 mm). Túto techniku ​​nie je možné vykonať, ak sa zistí veľká prietrž, podozrenie na rakovinovú povahu novotvaru, porušenie integrity vláknitého kruhu, prítomnosť infekcie.

Podstata metódy spočíva v tom, že poškodené fragmenty sa vymyjú z dutiny disku pomocou fyziologického roztoku. Kvapalina vstupuje do tela pod tlakom. Hydroplastika zaručuje neprítomnosť adhézií a jaziev. Minimálna invazívnosť skracuje dobu zotavenia na niekoľko dní.

Zničenie nervov faziet

fazetická rhizotómia (alebo deštrukcia fazetových nervov)

Táto technika spočíva v inaktivácii receptorov bolesti umiestnených vo fazetových (medzistavcových) kĺboch. Je dokázaná vysoká účinnosť operácie pri odstraňovaní bolesti..

Na potvrdenie prítomnosti fazetového syndrómu sa prijímajú opatrenia na blokovanie nervových zakončení. Ak blokáda vedie k pozitívnemu výsledku (odstránenie syndrómu bolesti), potom sa rozhodne o uskutočniteľnosti deštrukcie fazetových nervov. V lokálnej anestézii sa rádiofrekvenčná sonda zavedie vpichom do nervu a deaktivuje receptory bolesti. Doba vystavenia vysokofrekvenčnému žiareniu - 2 minúty. Manipulačný čas - 30 minút.

Dôležité! Chirurgia je iba prvým krokom k úplnému uzdraveniu. Rehabilitácia zohráva významnú úlohu - súbor opatrení zameraných na obnovenie zdravia.

Rehabilitácia

Obdobie rehabilitácie pozostáva z niekoľkých fáz:

 • Pooperačné obdobie - asi dva týždne.
 • Neskoré štádium - do 2 mesiacov po operácii.
 • Pravidelná udržiavacia terapia - na celý život.

Hlavnou úlohou rehabilitácie je úplne sa zbaviť bolesti spôsobenej prítomnosťou zvyškových neurologických reakcií. Počas udalostí sa fyzikálne a biomechanické ukazovatele stabilizujú, obnoví sa pohyblivosť končatín a posilní sa svalový tonus. Kvalitatívne uzdravenie sa dá dosiahnuť iba pod vedením rehabilitológa.

Rehabilitačné opatrenia:

 1. Cvičebná terapia. Je potrebné vykonať súbor špeciálnych cvičení zameraných na posilnenie chrbtových svalov a obnovenie pohyblivosti chrbtice.
 2. Fyziologické postupy.
 3. Prijímanie farmakologických prípravkov. V pooperačnom období sú teda predpísané lieky proti bolesti - lieky, ktoré zabraňujú výskytu komplikácií.
 4. Sanatórium.

Faktory ovplyvňujúce výber rehabilitačného programu:

 • Fyziologické vlastnosti: prítomnosť iných chorôb, vek, trvanie predoperačného obdobia.
 • Typ operácie. Ak pri laminektómii susedná stavca dôjde k poistke do šiestich mesiacov, potom v krátkom čase dôjde k zotaveniu po aplikácii minimálne invazívnych metód.

Účelom rehabilitácie je postupný návrat k normálnemu životnému štýlu pod vedením špecialistu. Len lekár môže zostaviť individuálny program, ktorý zabezpečí postupné zvyšovanie fyzickej aktivity na prijateľnú úroveň.

Pooperačné obdobie

Do dvoch týždňov od chirurgického zákroku musí pacient starostlivo monitorovať svoju fyzickú kondíciu a uistiť sa, že nosí korzet v presne stanovenom časovom období..

zakázané:

 1. Siet. Pacient sa pohybuje na nosníku.
 2. Zdvíhajte viac ako 3 kg.
 3. Odmieta nosiť korzet.
 4. sami ordinujú.
 5. Noste korzet dlhšie ako tri hodiny denne.

Telo by malo dostať dostatočné množstvo prvkov potrebných na obnovenie: stopové prvky, bielkoviny, živočíšne tuky. Je dôležité pochopiť, že počas tohto obdobia môžu zlé návyky zasahovať do obnovenia normálneho života.

Obmedzenia v neskorej fáze obnovy:

 • Nemôžete byť v jednej pozícii na dlhú dobu. Každé 4 hodiny musíte mať ležiacu polohu 20 minút.
 • Neprijateľné trasenie, strata rovnováhy, plná náhlych pohybov alebo pádu. Čas strávený v doprave by mal byť obmedzený. Aby ste náhodou nekĺzli na ulicu, musíte sa postarať o pohodlnú obuv.
 • Nezdvíhajte viac ako 5-8 kg. Presné limity zaťaženia môžu naznačovať lekára.
 • Korzet v žiadnom prípade nemôže odmietnuť. Noste čas - 4 hodiny denne.

Video: lekárske cvičenia po operácii chrbtice

Prevádzkové náklady

Náklady na operáciu závisia od kliniky a spôsobu chirurgického zákroku. Cena vo väčšej miere závisí od umiestnenia kliniky. Ak je v provincii cena tradičnej operácie od 10 do 20 000 rubľov, potom v Moskve cena začína od 50 do 100 tisíc rubľov. Približná cena v Rusku:

 1. Laminektómia - 12-125 tisíc rubľov.
 2. Mikrodisectomy - 12-155 tisíc rubľov.
 3. Endoskopia - 12 - 85 tisíc rubľov.
 4. Fazeta nervová deštrukcia - 16-125 tisíc rubľov.

Bedrová hernia môže byť vyňatá bezplatne na štátnej klinike pomocou povinného zdravotného poistenia. Ak chcete získať bezplatnú lekársku starostlivosť, musíte sa obrátiť na kliniku v mieste bydliska. Klinický lekár predpíše potrebné testy a vyšetrenia, po ktorých vydá odporúčanie do nemocnice.

Recenzie pacientov

Marina:

5 rokov som zápasil s kýlou bedrovej chrbtice. Bojovali s rôznym úspechom: manuálna terapia mala iba dočasný účinok. Pozitívna spätná väzba na manuálnu terapiu je pravdou: dobrý neurológový manuál dokáže veľa, ale nezaručuje absenciu recidívy. Keď ma pri pravidelnom útoku bolesti zaviedli do nemocnice na gurney, lekári vydali rozsudok: Potrebujem operáciu.

Priradená mikrodisektómia. Čo na to povedať? Operácia bola vykonaná v epidurálnej anestézii, rehabilitačné obdobie sa konalo v čo najkratšom čase. Uplynuli dva roky a stále nechápem, prečo som tak dlho trpel prietržou, ale operáciu som nemal okamžite.

andrew:

Na štvrtom až piatom disku bola hernia s rozmermi 10x10x12 mm. Prvýkrát prišiel k neurológovi pred tromi rokmi. Začalo sa konzervatívne liečenie, ktoré neprinieslo očakávané výsledky. Pod vplyvom drog bolesť ustúpila, ale vrátila sa veľmi rýchlo. Raz som padol a nemohol som vstať sám. Musel som ísť na operáciu.

Doslova deň po operácii som cítil, že bolesť zmizla. Začal vykonávať odporúčané cvičenia a cítil, že sa vracia k životu. Dôležité: v žiadnom prípade nekomplikujte predpísané cviky, vykonávajte iba tie, ktoré odporúča lekár.

Valentine:

Mám teraz 35 rokov, po narodení môjho druhého dieťaťa ma začal trápiť bolesť v nohách. Išiel som na kliniku a urobil MRI. Boli nájdené dve bedrové kýly, ktoré ma umiestnili do nemocnice a odstránili syndróm bolesti, pretože som už nemohol samostatne chodiť. V čase prepustenia bolesť ustúpila, ale stále som kulhal. Začal som chodiť na masáž terapeutov, babičiek a liečiteľov, až som sa konečne dostal na neurochirurgický ústav.

Operácia sa uskutočňovala laserom. Hneď nasledujúci deň po operácii som vstal. Bolo potrebné chodiť každú hodinu po dobu 5 minút. Fungoval v pondelok, vo štvrtok už išiel domov. Zrátané a podčiarknuté: vynikajúci stav, sval sa netiahne, noha sa posúva. Radím každému, aby s operáciou neváhali.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová kýla sa považuje za stav, pri ktorom dôjde k zmene integrity medzistavcových platničiek s následným premiestnením, vyčnievaním alebo prolapsom buničitého jadra umiestneného vo vnútri obalu disku.
známkyCervikálna osteochondróza je veľmi časté ochorenie chrbtice, pri ktorom sa deformujú chrupavky medzistavcových platničiek.
Rehabilitácia po operácii prietrže lumbálnej chrbtice trvá veľa času. Dôsledky operácie sa prejavia po celý život. Aby ste zabránili vzniku novej prietrže, budete musieť denne vykonávať fyzické cvičenia.