loader

Hlavná

Pažerák

Odstránenie medzistavcovej prietrže: všetko o chirurgickej liečbe

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže krčnej, bedrovej a hrudnej chrbtice sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa používa diskektómia, laminektómia, nukleoplastika. Chirurgický zákrok je však skutočne potrebný v približne 10 - 15% prípadov herniovaného disku. Je indikovaný u pacientov so závažnými komplikáciami, ktorí už majú tendenciu postupovať..

Komu a kedy je potrebný chirurgický zákrok

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Odstránenie medzistavcovej prietrže sa uskutoční, ak je konzervatívna liečba neefektívna niekoľko mesiacov. Napriek integrovanému prístupu k liečbe a používaniu silných analgetík sa syndróm bolesti mierne znižuje a niekedy sa zvyšuje jeho závažnosť..

Indikácie chirurgického zákroku sú progresívne komplikácie medzistavcovej prietrže:

Podobné stavy sa klinicky prejavujú parézou, ochrnutím, svalovou atrofiou a panvovými poruchami. Obzvlášť nebezpečná je kompresia herniovým výčnelkom stavcových tepien, cez ktoré kyslík a živiny vstupujú do mozgu..

Účel odstránenia medzistavcovej prietrže

Hlavnou úlohou chirurgického odstránenia herniálneho výčnelku je dekompresia miechového kanála, odstránenie formácií, ktoré spôsobujú jeho zúženie. Po operácii sa krvné cievy prestávajú stláčať, podmienky na skorú mozgovú príhodu a výskyt ireverzibilných dysfunkcií panvových orgánov sú odstránené. Korene miechy prestávajú byť obmedzované premiestnenými diskami, obnovuje sa inervácia stavcov. Ihneď po odstránení prietrže sa zaznamenajú príznaky zlepšenia stavu pacienta:

 • lokálne a ožarujúce bolesti chrbta zmiznú;
 • svalová atrofia končatín, parestézia, prejavujúca sa znecitlivením, brnenie, pocit „plazivých husacích hrčiek;
 • bolesti hlavy, závraty, sluchové a zrakové poruchy, skoky v krvnom tlaku prestávajú pacienta rušiť.

Po stabilizácii operovanej chrbtice sa rozsah pohybu normalizuje, zlepší sa držanie tela, obnoví sa fungovanie celého pohybového aparátu..

Druhy operácií: príprava, spôsob vykonávania a náklady

Pri výbere spôsobu odstránenia medzistavcovej prietrže sa berie do úvahy veľkosť, tvar a lokalizácia poškodeného medzistavcového disku. Dôležitý je celkový zdravotný stav pacienta, závažnosť príznakov, prítomnosť závažných chronických patológií. Pred operáciou sú predpísané všetky potrebné laboratórne, biochemické a inštrumentálne štúdie. Nezabudnite určiť individuálnu citlivosť pacienta na lieky používané na anestéziu. Pacientovi sa tiež odporúča, aby sa zdržal príjmu potravy 8 hodín pred operáciou.

postdiskektomického

Chirurgický zákrok spočíva v čiastočnom alebo úplnom odstránení medzistavcových platničiek v celkovej anestézii. Pri výbere chirurgického prístupu sa berie do úvahy lokalizácia herniálneho výčnelku. Chirurg robí rez 7 až 10 cm dlhý pozdĺž chrbtice cez poškodený disk, šíri svalové tkanivo. Aby sa rozšíril prístup na chirurgické pole, excisuje sa časť chrbtového oblúka.

Ak buničité jadro tečie do miechového kanála, potom sa opatrne odstráni. Po vybratí disku lekár ušije ranu. Trvanie operácie je asi 2 hodiny.

Na udržanie podpornej funkcie chrbtice sa používa plastový disk. Na tento účel sa používa autoimplantát z iliakálneho hrebeňa, aloštep, klietka alebo umelá mobilná protéza. Prevádzková cena - 25000 - 50000 rubľov.

Endoskopické odstránenie

Operácia sa vykonáva v lokálnej (spinálnej) anestézii pomocou endoskopického zariadenia. Chirurgické nástroje sa zavádzajú prepichnutím kože a mäkkých tkanív s priemerom do 1,5 mm. Priebeh operácie sa monitoruje pomocou röntgenového zariadenia. Endoskopické nástroje sa privádzajú na poškodený disk cez foraminálne otvorenie chrbtice..

Počas operácie chirurg odstráni buničité jadro, posunuté mimo disk. Je odstránená z tela pacienta pomocou špeciálnej trubice. Ak dôjde k sekvestrácii prietrže (výhřez do lúmie miechového kanála), všetky jej časti sa odstránia. Po premytí chirurgického poľa antiseptickými roztokmi sa nástroje odstránia a chirurg umiestni niekoľko vpichov na vpichy. Náklady na chirurgický zákrok sú 65 000 rubľov.

Mikrochirurgické odstránenie

Mikrodisektómia - odstránenie medzistavcovej platničky a herniálneho výčnelku pomocou mikrochirurgického zariadenia v celkovej anestézii. Chirurg urobí rez až 3 cm nad diskom, roztiahne paravertebrálne svaly. Mikrodisektómia sa vykonáva mikrochirurgickými nástrojmi a priebeh operácie sa monitoruje chirurgickým mikroskopom..

Lekár potlačí chrbticu chrbtice, vyreže malú časť žltého väzu, aby poskytol prístup k miechovému kanálu. Potom odstráni medzistavcovú prietrž a presakujúce časti buničitého jadra, prišije ranu. Chirurgia trvá asi 1,5 hodiny. Cena operácie je 50 000 rubľov.

laminektomie

Laminektómia - operácia, pri ktorej sa stavcový oblúk odstráni v celkovej anestézii alebo lokálnej anestézii. Chirurg urobí rez pozdĺž spinálnych procesov dlhých asi 3 cm, tlačí svalové tkanivo. Najskôr odstraňuje odstredivý proces a potom resekuje jednu alebo dve stavcové oblúky.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Ak je potrebné vykonať laminektómiu viacerých stavcov naraz, lekár zväčši rez a vyreže procesy a oblúky.

Resekcia oblúkov umožňuje prístup k miechovému kanálu. Podľa svedectva chirurg otvorí tvrdý obal miechy a eliminuje príčinu kompresie. V prípade potreby odstráni útvary stláčajúce korene miechy. Po šití dura mater lekár ušije incíziu na koži.

Laminektómia môže spôsobiť nestabilitu chrbtice, takže je možné okamžite vykonať stabilizáciu. Náklady na chirurgický zákrok sú 45 000 rubľov.

Disková nukleoplastika

Nukleoplastika je odstránenie špecifickej časti buničitého jadra. Operácia sa vykonáva pri kýloch menších ako 0,6 cm, ktoré nie sú komplikované stenózou miechového kanála. Spôsoby ovplyvnenia želatínového jadra sú rôzne. Existuje studená plazma, laser, vysokofrekvenčná nukleoplastika, hydronukleoplastika, intervenčná discotomia.

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Chirurg urobí vpich vpichu do oblasti herniálneho výčnelku a vloží ihlu do pulpózneho jadra, cez ktoré je k chirurgickému poľu pripojená elektróda, optické vlákno..

Priebeh operácie sa monitoruje pomocou rádiologického alebo tomografického zariadenia. V dôsledku použitých fyzikálnych faktorov (vysokofrekvenčný prúd, laserové žiarenie, nízkoteplotná plazma, tlak kvapaliny) sa mení štruktúra jadra, dochádza k čiastočnému odparovaniu a tlak vo vnútri disku sa znižuje. Chirurgia trvá približne 30-60 minút. Prevádzková cena - 30000 - 50000 rubľov.

Laserové odstránenie

Laserové odstránenie poškodeného disku pomocou lokálnej anestézie.

Chirurg pomocou malej punkcie kože a mäkkých tkanív vkladá tenkú ihlu až do 12 cm do hrudného výčnelku pod rádiografickou kontrolou. Cez ňu je do jadra buničiny dodávaná kremenná flexibilná LED, ktorá dodáva laserovú energiu po dobu 5 až 10 minút. Výsledkom je, že časť jadra sa odparí a výsledná para sa odstráni z chirurgického poľa..

Pretože je odstránený iba malý fragment medzistavcových platničiek, stabilita operovanej chrbtice je zachovaná. Pacient opustí nemocnicu po 24 hodinách. Náklady na chirurgický zákrok sú 30000 - 50000 rubľov.

Rehabilitačné fázy

V pooperačnom období je potrebné postupne zvyšovať zaťaženie chrbtice, vyvíjať správne motorické stereotypy. Za týmto účelom sú pacientom predpísané fyzioterapeutické a masážne procedúry, denná fyzioterapia a gymnastické kurzy. Trvanie etáp rehabilitácie závisí od typu chirurgického zákroku, veku pacienta, ktorý ovplyvňuje rýchlosť regenerácie..

Počiatočné obdobie

Táto fáza zotavenia trvá asi 2 týždne. Pacientom sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky, antibiotiká, sedatíva. Stehy sa ošetrujú antiseptickými roztokmi, aby sa zabránilo hnisaniu. Po 1-3 dňoch môžete vstávať z postele, pohybovať sa po miestnosti alebo na chodbe 1-1,5 hodiny. Pri chôdzi sa nevyhnutne používajú ortopedické pomôcky na podporu stavcov, ktoré bránia ich posunutiu.

Neskoré obdobie

Trvanie neskorého rehabilitačného obdobia je až 2 mesiace. Začína sa okamžite po vymiznutí silnej bolesti, odstránení stehu, hojení vpichov a rezov. Hlavným cieľom rehabilitácie je posilnenie chrbtových svalov, odstránenie tuhosti, zlepšenie krvného obehu v operovanej oblasti.

cvičenie

Cvičebný lekár robí individuálny súbor cvičení. V počiatočnej fáze rehabilitácie trvá tréning asi 15 minút, a keď sa svalová kostra posilňuje, ich trvanie sa postupne zvyšuje. Najúčinnejšie cvičenia sú:

 • sadnite si na stoličku, zaokrúhlite chrbát, zdvihnite hlavu a potom ju ohnite a sklopte bradu;
 • v stojacej polohe striedavo a potom súčasne vykonávať hojdačky s ramenami ohnutými v lakťoch;
 • posedenie s nohami mierne od seba, plytké rotácie s rovnými rukami dozadu a dopredu.

Výskyt bolesti je signálom na zastavenie tréningu. Môžete pokračovať až po dlhom odpočinku.

fyzioterapia

Pri miernej bolesti chrbta sú pacientom predpísaná elektroforéza alebo ultrafonoforéza s novokainom, vitamínmi B, chondroprotektormi, roztokmi vápenatých solí. Pri absencii zápalu pomáhajú aplikácie s parafínom a ozokeritoterapiou vyrovnať sa s miernym diskomfortom. Ultrafialové ožarovanie, magnetoterapia, UHF-terapia prispievajú k rýchlejšej oprave tkanív poškodených odstránením prietrže..

Odložené obdobie

Ak sa prietrž už vytvorila v jednej z častí chrbtice, boli na to stanovené predpoklady. Pre prevenciu relapsu sa operovaným pacientom odporúča pravidelná fyzioterapia a gymnastika, pravidelné návštevy u lekára na úplné vyšetrenie. Užitočné školenie pod vedením rehabilitológa, a to aj v bazéne, kurzoch masáží a fyzioterapeutických procedúrach.

Cvičenie simulátora

Kinezioterapia je jednou z foriem fyzioterapeutických cvičení. Obzvlášť terapeuticky účinné cvičenia vykonávané na špeciálnych simulátoroch, ktoré sú vybavené rehabilitačnými strediskami. Počas cvičenia sa dávkuje fyzická aktivita, ktorá pomáha posilňovať svaly, zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami a súčasne sa vyhýba mikrotraume..

vane

Vo fyzických nemocniciach sa rehabilitačné centrá, sanatóriá, kúpele s minerálnou vodou a liečivé bahno používajú na obnovenie všetkých funkcií chrbtice. Liečebné procedúry sa môžu vykonávať aj doma..

Kúpeľ po odstránení medzistavcovej prietržeVlastnosti prípravy a správania
soľnýV 2 litroch horúcej vody sa nariedi 200 g hrubozrnnej morskej soli. Prefiltrujte, nalejte roztok do vane naplnenej teplou vodou. Procedúra trvá 20-25 minút
bylinnýHarmanček, nechtík, ľubovník bodkovaný, elekampan, eukalyptus a tymián sa nalejú do termosky cez polievkovú lyžicu suchého rastlinného materiálu. Nalejte liter horúcej vody, trvajte 3 hodiny. Ochlaďte, prefiltrujte a zmiešajte s vodou z kúpeľa. Procedúra trvá 30 minút.

Sanatórium

Najlepším spôsobom, ako zabrániť opätovnému vytvoreniu prietrže, je kúpeľná liečba. Takéto inštitúcie sa nachádzajú na pobrežiach alebo údoliach obklopených horami. Liečebný účinok liečby je založený na vystavení pacienta vzduchu nasýtenému kyslíkom. Sanatóriá cvičia tiež bahno, minerálne vody, akupunktúru, aplikácie s parafínom, bischofitom, ozokeritom..

Možné komplikácie

Lekári vždy berú do úvahy možné pooperačné komplikácie spojené s odstránením medzistavcovej prietrže, preto sa v extrémnych prípadoch k tomu uchýlia. Po úplnom alebo čiastočnom vyrezaní disku na uvoľnených miestach sa vytvoria vláknité tkanivá zbavené funkčnej aktivity. To spôsobuje nesprávne prerozdelenie záťaže na stavce segmentov všetkých oddelení, vytvára to predpoklad na vytvorenie nového herniálneho výčnelku..

Medzi možné komplikácie patrí tiež paréza svalov, ochrnutie, porucha funkcie panvových orgánov, tkanivová infekcia, rozvoj degeneratívnych-dystrofických procesov..

Ako odstrániť prietrž chrbtice

Bolesť chrbta sa stáva bežným problémom moderného človeka v dôsledku nevyvinutých svalov chrbta a nerovnomerného zaťaženia. Je potrebné starostlivo zvážiť nepohodlie, ktoré sa vyskytuje v chrbtici. Príčinou bolesti môže byť vyvíjajúca sa medzistavcová prietrž, ktorá môže postupne viesť k strate motorických schopností a paralýze končatín. Kýlu je možné zbaviť a zabrániť patológii len chirurgicky.

Druhy spinálnej prietrže

Na chrbtici je niekoľko druhov operácií s rôznou mierou účinnosti, rizikovosti a rôznou dĺžkou obdobia zotavenia. Za najoptimálnejšie a najmodernejšie metódy zotavenia, ktoré si lekár vyberie pre svojich pacientov v závislosti od individuálnych charakteristík, sa považujú tieto typy chirurgických zákrokov:

endoskopická

Endoskopické - chirurgické odstránenie prietrže medzistavcového priestoru a uvoľnenie prenášaných nervových zakončení miechy na zníženie bolesti a neurologického poškodenia, ktoré nevyžaduje veľké rezy na tkanivách.

Špecialisti zdôrazňujú také výhody herniovej endoskopie, ako je menšie poškodenie mäkkých tkanív, zachovanie integrity medzistavcovej platničky, nízke percento vývoja pooperačných komplikácií, nízka strata krvi v procese odstraňovania prietrže a absencia pooperačnej bolesti..

Indikácie pre použitie tohto typu operácie sú:

  vyčnievanie prietrže na strane medzistavcových platničiek; zápalové javy v mieche; rozvoj neurologického syndrómu so silnou bolesťou vyžarujúcou do boku a dolnej časti chrbta; neprítomnosť výrazného účinku pri dlhodobej liečbe konzervatívnymi metódami; rozvoj sexuálnej dysfunkcie.

Kontraindikácie pre tento typ chirurgického zákroku sú:

  onkologické choroby so sekundárnymi ložiskami v chrbtici; zúženie ciev miechy; tehotenstva; vývoj infekčných lézií v mieste lokalizácie prietrže; ochorenie kardiovaskulárneho systému v minulosti; stredná kýla.

laser

Laserová expozícia (zahrievanie a odparovanie kvapaliny) emisiou laserových lúčov s malým výkonom na jadre vnútri medzistavcových platničiek na zníženie alebo odstránenie s ďalším zatiahnutím herniálneho obsahu, ktorý tlačí na nervové korene a spôsobuje intenzívnu bolesť. Jadrom je hustá želé podobná konzistencia pozostávajúca zo 70% vody. Rozlišujte medzi laserovým odparovaním (alebo odstránením jadier) a rekonštrukciou medzistavcových platničiek.

Výhody tejto metódy chirurgickej liečby prietrže chrbtice:

  menšie nepohodlie a úplná absencia bolesti počas manipulácie; štruktúra zdravých tkanív obklopujúcich chrbticu nie je narušená a netvoria sa jazvy; najrýchlejšia doba na zotavenie, ktorá nevyžaduje prísne obmedzenia a odpočinok na lôžku; použitie lokálnej anestézie.

Hernálny výčnelok v chrbtici, ktorý vyžaduje ošetrenie laserom, má nasledujúce vlastnosti:

  malá vypuklá veľkosť; absencia akýchkoľvek komplikácií; vek pacienta v rozmedzí 20-50 rokov; nedostatočné zlepšenie liečby drogami; degeneratívne procesy v diskových tkanivách chrbtice.

Odborníci identifikujú niekoľko kontraindikácií pre laserové odparovanie diskov:

 1. veľkosť herniálneho výčnelku je oveľa väčšia ako 6 mm;
 2. degeneratívne procesy súvisiace s vekom v tkanivách pacienta, ktorý dosiahol vek 50 rokov;
 3. osifikácia jadra medzistavcových platničiek, poškodenie miechy.

interlaminární

Odstránenie výčnelku jadra medzistavcovej platničky významnej veľkosti (viac ako 6 mm) v lumbosakrálnej oblasti, kde sú anatomicky dobre rozlíšené spinálne procesy s implantátom. Implantát je vyrobený o niečo väčší ako skrátený disk. Výhodou tohto spôsobu je, že implantát fixuje stavce a udržuje stabilitu väzov a segmentov tak, aby nevyvolával relaps nervového koreňového tlaku..

Tento spôsob odstránenia prietrže môže byť uskutočňovaný iba u pacientov bez chorôb a patológií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, bez progresívneho infekčného alebo zápalového procesu..

Pomáha akupunktúra pri hernii chrbtice, čítajte tu.

Endoskopická operácia bedrovej prietrže

Príprava na operáciu

Pred rozhodnutím o dátume operácie zhromaždí ošetrujúci lekár potrebné klinické testy:

  všeobecná analýza krvi; výskum hladiny cukru a osobných antigénnych charakteristík; všeobecný močový test; reumatické tromby na identifikáciu stupňa citlivosti vnútorných orgánov, kĺbov a všetkých typov telesných tkanív na zápalový proces; opis elektrokardiogramu; MRI údaje.

V deň chirurgického zákroku je potrebné zastaviť príjem tekutín a potravy po dobu 7-8 hodín, ako aj konzultovať s anesteziológom protrahované choroby a alergickú reakciu na lieky pri anestézii..

Pred operáciou sa vykoná rôntgenové značenie, aby sa presne určilo umiestnenie hrčiek jadra medzistavcového disku a štiepeného nervu..

Ako dlho trvá operácia

Trvanie zákroku závisí od toho, ako zle sú ovplyvnené medzistavcové platničky, veľkosť výčnelku a úroveň zručnosti chirurga. V priemere to trvá od 50 do 120 minút.

Podstata operácie

Pacientovi je podaná lokálna anestézia - epidurálna anestézia, v ktorej môže opísať svoje pocity počas manipulácie.

Lekár vykoná rez v mieste, kde je nainštalovaná prietrž, s rozmermi 0,5 - 1,5 centimetra a roztiahne tkanivo, aby sa dostal do chrbtice. Potom do otvoru vloží ihlu, ktorá slúži ako vodítko pre lekársky spinálny endoskop.

Endoskop je zariadenie vybavené elektricko-optickým prevodníkom, ktorý pomáha lekárovi odstrániť rozšírené buničité jadro a monitorovať presnosť jeho činnosti na monitore bez vážneho poškodenia tkanív..

Chirurg nasmeruje endoskop do kanála, kde je miecha v kontakte s koreňmi nervov. Vykoná sa excízia a odstránenie vyčnievajúcej časti disku a odumretého tkaniva, zovretie nervového zakončenia a spôsobenie bolestivého neurologického syndrómu. Po dokončení všetkých manipulácií je rez narezaný antiseptikom a je naň aplikovaná šva..

Úplné informácie o metódach spinálnej chirurgie, ako aj recenzie pacientov po liečbe si môžete prečítať na webovej stránke Artusmed.

Je operácia nebezpečná

Na rozdiel od chirurgie brucha predstavuje endoskopické odstránenie herniálneho výčnelku niekoľko závažných rizík, s ktorými sa stretáva malé percento operovaných pacientov:

  zavedenie infekcie; hematóm sprevádzaný dlhodobou bolesťou; objavenie prietrže na rovnakom mieste chrbtice po nejakej dobe; zníženie pružnosti tkaniva v dôsledku vývoja zápalového procesu a prechodu mäkkého spojivového tkaniva na tuhé vláknité tkanivo, ktoré vytvára jazvu; zúženie kanálika chrbtice, vyvolanie bolesti v dolnej časti chrbta a nôh; trauma nervového koreňa alebo dura mater operujúcich chirurgov počas manipulácií („ľudský faktor“).

Laserové odstránenie prietrže bedrovej chrbtice

Príprava na operáciu

Niekoľko dní pred operáciou musí pacient navštíviť rádiológa, neurochirurga, ktorý bude manipulovať. Lekár musí byť vysoko kvalifikovaný, musí sa podrobiť osobitnému školeniu a musí dostať dokument potvrdzujúci povolenie na vykonávanie takýchto operácií. Potom bude naplánované stretnutie terapeuta, aby sa určilo, či existujú individuálne kontraindikácie pre tento typ operácie, vyšetrenie celkového stavu a analýza klinických štúdií:

  všeobecná analýza exkrementov a krvi; krvný test na obsah cukru; Výsledky EKG; rádiografiu počítačová tomografia chrbtice.

Deň pred plánovanou operáciou sa anestetikovi povolí, aby si vybral anestetikum, ktoré nespôsobuje alergie.

Podstata operácie

Pacient sa podrobí anestézii v mieste vystavenia laserovému žiareniu a potom sa v mieste poškodenia medzistavcovej platničky urobí vpich na koži. Neurochirurg vloží do vytvoreného otvoru špeciálnu ihlu na vpichy s kremennou LED. Ihla by mala dosiahnuť jadro disku. Lekár vykonáva všetky manipulácie pomocou tomografov - počítača a röntgenového snímania, ktoré zväčšujú obraz a umožňujú odborníkovi vidieť najmenšie jemnosti a kontrolovať presnosť jeho pohybov. LED vyžaruje dostatok energie na zahriatie jadra na 70 stupňov. Kvapalina obsiahnutá v jadre má pod vplyvom teploty formu pary a je vypúšťaná cez malé otvory v ihle. Jadro sa teda zmenšuje, ale nemení zloženie tkaniva. Znehybnený koreň nervu sa uvoľní v dôsledku skutočnosti, že herniálny obsah nachádzajúci sa mimo vláknitého prstenca sa stiahne späť. Trvanie operácie je od 30 do 60 minút.

Cena (transakčné náklady)

Cena laserovej operácie pozostáva z kombinácie niekoľkých faktorov: úrovne zložitosti operácie (od 1 do 5), reputácie a kvalifikácie operačného špecialistu a tímu lekárov, najmä stanovenia ceny kliniky, zahrnutia ďalších postupov do obdobia predoperačného a regeneračného obdobia.

z 15 000 rubľov

z 50 000 rubľov

od 60 000 rubľov

z 80 000 rubľov

z 80 000 rubľov

z 80 000 rubľov

od 60 000 rubľov

od 100 000 rubľov

z 90 000 rubľov

Medzikomorová operácia na odstránenie prietrže bedrovej chrbtice

Podstata operácie

Ošetrujúci lekár predpisuje predbežné klinické štúdie podobné štúdiám opísaným pre laserové a endoskopické operácie. Pomôžu operačnému chirurgovi pochopiť význam a potrebu inštalácie stabilizačného implantátu. Pacientovi sa podávajú anestetiká, potom neurochirurg urobí rez na úrovni otvoru medzi oblúkmi stavcov. Pomocou chirurgického mikroskopu sa výstupok odstráni a na jeho miesto sa vloží implantát, ktorý mechanicky obmedzuje zmenšenie lúmenu medzi stavcami a zabraňuje kompresii nervov..

Dôsledky chirurgie chrbtice

Mnoho pacientov, ktorí podstúpili operáciu chrbtice, dúfa, že sa v krátkom čase vrátia do normálneho života. Na úplné uzdravenie je však potrebné urobiť veľa práce, aby sa odstránili následky operácie.

Rehabilitácia po operácii

Návrat k normálnemu životu po operácii na excitáciu vyčnievania jadra medzistavcového disku u všetkých pacientov prebieha odlišne. A to závisí od kombinácie faktorov: celkový stav telových systémov, veľkosť prietrže a zložitosť situácie, prísne dodržiavanie lekárskych predpisov predpisujúceho lekára, ako aj spôsob odstránenia výčnelku..

Špecialisti rozlišujú tri pooperačné obdobia, z ktorých každé je charakterizované určitými pocitmi u pacienta a zodpovedajúcimi terapeutickými opatreniami.

V prvom týždni (skorá rehabilitácia) po chirurgickom zákroku lekár monitoruje a reaguje na bolesť, ktorá sa vyskytuje v mieste manipulácie, a terapeuticky a liekovo podporuje telo pacienta. Fyzická aktivita nie je povolená. Po endoskopickej chirurgii sa predpisujú lieky, ktoré pomôžu urýchliť regeneračnú funkciu tela:

  protizápalové lieky - do 10 dní; antibiotiká a dekongestanty - 5 dní.

Po odstránení hernie laserom sa odporúča efekt opraviť niekoľkými krokmi:

  antiflogistické látky - do 7 dní; individuálne vybraná fyzioterapia a plazmolifting.

Po interlaminárnom chirurgickom zákroku neuropatológ predpíše kurz:

  chronroprotectors; vazodilatačné lieky.

Po 2 týždňoch (oneskorené zotavovacie obdobie) odborníci pomáhajú pacientovi prispôsobiť sa normálnemu životu opravou jeho životného štýlu a pomalým zavedením optimálneho zaťaženia. Počas tohto obdobia je predpísané nosenie špeciálneho korzetu na 1 mesiac, fyzická aktivita a intenzívne športy na 1-3 mesiace sú zakázané.

Oneskorené obdobie po dvoch mesiacoch rehabilitácie trvá do zotavenia pacienta..

Ako dlho je práceneschopnosť

Obdobie zotavenia pod dohľadom lekárov s hospitalizáciou a oslobodených od práce pri vydávaní práceneschopnosti pre všetky typy operácií má odlišné trvanie:

Krajina (zdravotnícke zariadenie)Náklady na chirurgický zákrok bez rehabilitačného programu a úrovne obtiažnosti
Izrael10 000 dolárov
Česká republika10 000 - 15 000 €
Nemecko16000 - 25000 €
Moskva:

Centrálna klinická nemocnica č

Klinika minimálne invazívnej neurochirurgie

Centrálna klinická nemocnica Ruskej akadémie vied

Klinické diagnostické centrum MGMU je. Sechenova I.M.

Garant Clinic

St. Petersburg:

Mestská nemocnica č. 23, č. 40

Vojenská lekárska akadémia. Kirova S.M.

Výskumný ústav traumatológie a ortopedie

Druh operácieDĺžka pobytu v nemocniciTermín listu so zdravotným postihnutím
po endoskopickej chirurgiiDo 2 dní2 - 3 týždne (v závislosti od zložitosti operácie)
po laserovom odparení1 deň2 týždne (pod dohľadom neurológa)
po interlaminárnom zásahuTýždeň1,5 - 2 mesiace

Najdôležitejšou udalosťou prispievajúcou k rýchlemu uzdraveniu chrbtice po chirurgickom zákroku je správne a systematické vykonávanie preventívnych gymnastických cvičení. Tréning vám umožní zbaviť sa bolesti, posilniť vaše chrbtové svaly a odstrániť fyzické obmedzenia úpravou pohyblivosti medzistavcových platničiek..

V ranom rehabilitačnom období pacient vykonáva malú škálu najjednoduchších pohybov ležiacich na chrbte počas 10 až 15 opakovaní:

2 Kolená striedavo pomaly ohýbajte a pritiahnite ich k hrudníku, pričom držte v tejto polohe 30 - 45 sekúnd.

3 Prekrížte ruky na hrudi, ohnite nohy na kolenách a pritlačte si hlavu k hrudi. Pomaly zdvíhajte trup dopredu a na niekoľko sekúnd zmrazte.

4 Nohy sa ohýbajú na kolenách a pevne sa opierajú o chodidlá, zdvihnú panvu a držia túto pozíciu 10-20 sekúnd.

5 Nohy ohnuté na kolenách sa jemne otáčajú do strán.

2 týždne po operácii, s postupným zlepšovaním, lekár komplikuje cvičebný program a zvyšuje počet opakovaní. Je však potrebné vyhnúť sa stresu na bedrovej chrbtici, aby pacientovi neboli ponúknuté cvičenia v sede:

2 Ležanie na vašej strane na zdvihnutie nôh.

3 plytké rovné chrbty.

4 Ležiace na bruchu, aby sa kolená natiahli k lakťom.

5 nastrčených pažiach.

6 Postavte sa na všetky štyri, aby ste striedavo natiahli opačné priame končatiny a snažili sa udržať chrbát rovný.

7 Ležiaci na bruchu súčasne zdvihol natiahnuté ruky a nohy, pričom držal v tejto polohe 15 - 20 sekúnd.

Po 1–1,5 mesiaci sú povolené cvičenia na sedenie:

2 V koleno-lakťovej opierke pomaly ohnite chrbát dolu a ohnite nahor, upevnite ho v dolnej a hornej polohe.

3 Hladké zákruty tela.

Okrem gymnastiky musí pacient dodržiavať aj niekoľko pravidiel:

  nie supercool; nebyť dlhý čas v rovnakej polohe; ísť plávať; Nezdvíhajte závažia ani neodskakujte; pridať terapeutickú masáž u špecialistu.

diéta

Dodržiavanie diéty vám umožní rýchlo obnoviť koordinovanú prácu všetkých telesných systémov a zabrániť vzniku nežiaducich pooperačných následkov. Jedlo by malo byť mäkké, nevyživujúce, ľahko stráviteľné a nemalo by viesť k zvyšovaniu hmotnosti. Vláknina sa stáva dôležitou zložkou, ktorá uľahčuje činnosť čriev a nevytvára ďalší tlak na brušné svaly. Prednosť by sa mala venovať týmto výrobkom:

  zelenina (biela kapusta, mrkva, brokolica) a ovocie; taiga a bažiny (brusnice, brusnice, brusnice) vo forme ovocných nápojov alebo vývaru; zeleň; varené chudé mäso (morčacie, kuracie, teľacie); želatína v želé, želé, ovocnej želé a marmeláde.

korzet

Po vykonaní operácie neurochirurgovia často odporúčajú nosiť špeciálny ortopedický korzet alebo pás, ktorý vykonáva niekoľko funkcií:

  stabilizácia miesta manipulácie; zníženie prirodzeného zaťaženia chrbtice pri chôdzi; stanovenie prietoku krvi; obnovenie svalového tonusu; urýchlenie hojenia stehov (ak sa urobil rez) a podporuje zjazvenie tkanív.

V závislosti od úrovne zložitosti operácie sa rozlišujú 3 typy korzetov:

rigidné - pri odstraňovaní stavcov a inštalácii implantátu sa úplne fixuje poloha stavcov,

polotuhý - pri odstraňovaní prietrže, aby sa predišlo komplikáciám a čiastočne sa zmiernil stres,

mäkký - používa sa v období neskorého zotavenia po endoskopickej operácii.

Dĺžku a frekvenciu nosenia korzetu, jeho veľkosť a materiál výroby určuje iba lekár. Operovaní pacienti najčastejšie začínajú nosiť polotuhé korzety denne v skorom období zotavenia, nie viac ako 3 hodiny denne. Musia byť dodržané nasledujúce pravidlá:

  nosiť ho v ležiacej polohe na plátne z bavlnenej tkaniny, monitorovať celú dobu nosenia, či nevykazuje nepríjemné pocity, nezabudnite vziať pred odpočinkom.

K odmietnutiu nosenia korzetu dochádza postupne v priebehu 2 až 3 mesiacov.

Bolesť po operácii

Bolesť v pooperačnom období po odstránení medzistavcovej prietrže sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov a dá sa lokalizovať nielen v mieste operácie, ale aj v nohách. Existujú „prírodné“ bolesti, ktoré sa objavujú ako reakcia tela na operáciu a nenaznačujú bolestivé procesy v tele, ktoré si vyžadujú úpravu:

  mierny pocit tesnosti alebo sucha v mieste manipulácie; závraty; slabá bolesť alebo pocit ťažkosti v dolnej časti chrbta a nôh po nočnom spánku; zvýšenie teploty v rozmedzí 37 až 38 stupňov.

Ak pacient pociťuje silnú slabosť, zimnicu, ťažkosti s močením, bolesť v nohách a dolnej časti chrbta, je oveľa silnejšia ako predoperačné pocity, musíte okamžite kontaktovať chirurga, aby ste vyšetrili.

paraparéza

Závažná komplikácia vyplývajúca zo stlačenia nervových zakončení vyčnievaním jadra medzistavcovej platničky sa nazýva paréza. Tento syndróm má veľa prejavov. Jedna z nich je charakterizovaná narušením citlivosti a znížením reflexných schopností, oslabením pohybových schopností alebo úplnou imobilizáciou dolných končatín v dôsledku toho, že nervové signály neprechádzajú a svaly pracujú slabo (paraparéza)..

Existujú zriedkavé prípady, keď sa paréza objaví po poranení miechového kanála chrbtice spôsobenom chybou operačného chirurga, rozvojom zápalového alebo infekčného procesu..

Tento typ komplikácií sa môžete zbaviť komplexnou liečbou - cvičením, masážou, akupunktúrou, procedúrami fyzickej expozície - elektromagnetickou stimuláciou a elektromagnetickými účinkami. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa používa chirurgický zákrok..

Chirurgická pomoc pri zbavovaní sa herniálneho výčnelku v chrbtici sa pre mnohých pacientov stáva jediným spôsobom, ako viesť životný štýl plnohodnotného človeka. Moderná medicína ponúka dostatočný výber rôznych typov takmer bezbolestných a nekrvavých manipulácií, ktoré si chirurg môže zvoliť podľa individuálnych charakteristík pacienta..

Aké sú operácie na odstránenie medzistavcovej prietrže?

Ľudia trpiaci prietržami chrbtice sú dobre oboznámení s bolesťou sprevádzajúcou túto chorobu. Táto bolesť nezmizne celé týždne a prakticky sa neodstráni pomocou liekov, čo často narúša obvyklé činnosti. V pokročilých prípadoch môže ochorenie spôsobiť dysfunkciu vnútorných orgánov a ochrnutie končatín, po ktorých už nemožno nazývať normálnu životnú aktivitu. Keď konzervatívna liečba vyčerpáva svoj arzenál a choroba pokračuje, alebo ak existujú sprievodné problémy, ktoré je potrebné okamžite riešiť, zostáva len možnosť odstrániť prietrž chrbtice. Eliminácia tejto patológie pomocou chirurgického zákroku pre pacienta je často posledná šanca na vyliečenie.

Malo by byť zrejmé, že rozhodnutie o takejto radikálnej metóde by sa malo prijať veľmi premyslene. Niet divu, že takúto operáciu lekári odporúčajú až po uplynutí jedného alebo jedného a pol mesiaca po ukončení tradičných postupov. A iba pri absencii pozitívneho účinku liečby. Okrem toho mnohí odborníci naznačujú, že pacienti predlžujú toto obdobie na 3 mesiace.

Čas, aby sa ponáhľali, si samozrejme môžu vziať len tí, ktorí nezažívajú zdravotné poškodenie a majú určitú expozíciu. Avšak najčastejšie majú pacienti tendenciu zveličovať problémy, podľahnúť panike a náladám, aby sa zbavili dlhodobej bolesti. Áno, a mnohí sú príliš leniví na to, aby sa zapojili do fyzioterapie, ktorá je nevyhnutná na odstránenie choroby.

Ak sa stále prijíma rozhodnutie, musíte si byť vedomí, že operácia:

 1. Často vedie k dôsledkom.
 2. Žiadna stopercentná záruka.
 3. Vyžaduje zapojenie pacienta do liečby po operácii.

Ošetrujúci lekár to musí samozrejme oznámiť vopred.

Druhy operácií

V súčasnosti sa praktizuje niekoľko metód na odstránenie medzistavcovej prietrže. Všetky z nich sa budú posudzovať nižšie. Povieme iba to, že výber operácie závisí od mnohých faktorov. Každá z nich má okrem toho silné aj slabé stránky..

postdiskektomického

Tento spôsob odstránenia patológie sa v súčasnosti považuje za zastaraný. Discectómia je otvorená operácia, pri ktorej sa chirurgickým zákrokom odstráni buď celý medzistavcový disk alebo jeho časť, a to rezom do kože. Okrem toho sa vykonáva resekcia stavcov, ktoré ovplyvňujú miechu alebo artériu. Samotná operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii a rez na koži je asi osem centimetrov.

Nevýhody tohto lekárskeho postupu sú:

 • Pomerne pomalé zotavenie muskuloskeletálnej funkcie chrbtice spôsobené veľkým poškodením.
 • Vysoké riziko zápalu v mozgových blankách, ktoré si bude vyžadovať 10-dňovú nemocnicu a rozsiahlu antibiotickú liečbu.

Výhody discectómie zahŕňajú:

 • Relatívne nízke prevádzkové náklady.
 • Iba 3% riziko recidívy v priebehu roka (s radikálnym odstránením disku).

Druhý aspekt možno vysvetliť skutočnosťou, že vzdialený medzistavcový platnička sa v priebehu času nahradí vláknitým spojivovým tkanivom, zatiaľ čo v ostatných častiach existuje vysoké riziko opätovného rozvoja prietrže. Všimnite si, že obidve tieto výhody sa môžu pri výbere spôsobu prevádzky stať rozhodujúcimi.

laminektomie

Operácia, zvaná laminektómia, sa vykonáva v celkovej aj lokálnej anestézii. Postup spočíva v odstránení laminy rezom až do veľkosti 10 centimetrov. Inými slovami, lekári vystrihli časť oblúka stavca, na ktorú je nervový koreň pritlačený v dôsledku tlaku medzistavcovej prietrže na ňu..

Nespornými výhodami tejto metódy sú:

 • Veľmi rýchla úľava od bolesti a zlepšená dodávka krvi.
 • Uzdravenie sa uskutoční v priebehu niekoľkých dní. Pacient zvyčajne trávi v nemocnici najviac tri dni.

Hlavnými nevýhodami laminektómie sú:

 • Vysoké riziko upchatia krvných ciev a poškodenia nervov.
 • Nebezpečenstvo pooperačných infekcií a krvácania.

endoskopia

Veľmi široko propagovaná a najobľúbenejšia operácia, ktorá zmierňuje vertebrálnu prietrž, sa nazýva endoskopia. Táto minimálne invazívna chirurgia sa vykonáva pomocou mikroskopických nástrojov a špeciálneho endoskopu miechy. Ten sa zavedie rezom 5 mm do laterálneho otvoru a prenáša zväčšený obraz na monitor. Na základe obrázka lekár odstráni sekvestráciu medzistavcovej prietrže veľmi tenkým chirurgickým nástrojom.

Dôvody, prečo je endoskopia veľmi populárna, sú:

 • Ligamenty a svaly nie sú poškodené, čo vedie k rýchlemu uzdraveniu..
 • Obdobie zotavenia nepresahuje tri týždne.
 • Krátka (pár hodín) a takmer bezkrvná operácia.
 • Nasledujúci deň prepustenie pacienta.

S tak pôsobivými výhodami tejto metódy sú nevýhody endoskopickej chirurgie o nič menej. Medzi nimi:

 • Potreba spinálnej anestézie, ktorá si vyžaduje starostlivú prípravu, počas ktorej sú potrebné predbežné intravenózne infúzie. Okrem toho môže tento postup spôsobiť komplikácie, ako sú pretrvávajúce bolesti hlavy..
 • Táto metóda nie je univerzálna a nie je vhodná pre každú medzistavcovú prietrž. O ich umiestnení rozhoduje veľa..
 • Vysoké riziko recidívy po operácii, ktorá dosahuje 10 percent.

Okrem všetkého vyššie uvedeného by ste mali vedieť, že táto operácia je veľmi nákladná, preto by ste sa o nej mali rozhodnúť opatrným zvážením všetkých kladov a záporov..

Microdisectomy

Podstatou uvažovanej neurochirurgickej operácie je preniknúť do oblasti stlačiteľného nervu s jeho následným uvoľnením. Pri mikrodiscektómii rez na koži nepresahuje 4 centimetre a samotná operácia sa vykonáva pomocou výkonného mikroskopu a najnovších nástrojov, ktoré vám umožňujú robiť všetko na mikroskopickej úrovni..

V súčasnosti sa táto metóda považuje za veľmi úspešnú, a preto sa používa veľmi často. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. V tomto prípade nie je svalové tkanivo úplne poškodené, pretože lekár získa prístup k vymačkanému nervu odstránením časti žltého väzu chrbtice. Potom je stlačený nerv stlačený dozadu a tkanivo medzistavcových platničiek je odstránené. Na konci postupu sa kvôli rýchlejšej regenerácii disku používa laserové ožarovanie v mieste chirurgického zákroku.

Výhody takéhoto chirurgického riešenia sú:

 • Schopnosť odstrániť viac patológií v rámci jednej operácie.
 • Krátky pobyt v nemocnici (do 3 dní).
 • Rýchla a veľmi účinná liečba bolesti.

Malo by sa tiež poznamenať, že po mikrodiscektómii je možné začať neaktívnu aktivitu po štyroch týždňoch a aktívnej fyzickej aktivity po 1,5 až 2 mesiacoch.
Na druhej strane, napriek krátkemu zotavovaciemu obdobiu, odborníci odporúčajú používať tvrdé podporné korzety na chrbticu dva mesiace po operácii..

Nevýhody prevádzkovej metódy zahŕňajú:

 • Vysoké náklady na operáciu, ktorá dosahuje 70 tisíc rubľov (s laserovou rekonštrukciou disku).
 • Cicatricial commissurálna epiduritída, ktorá podľa štatistík vedie k relapsu v 15 percentách prípadov.

Disková nukleoplastika

Táto operácia na odstránenie prietrže chrbtice je najmodernejšou a najinovatívnejšou metódou. Je minimálne invazívne a vykonáva sa v lokálnej anestézii. Význam nukleoplastiky spočíva v znížení tlaku na nervový koreň.

Postup spočíva vo vložení ihiel, ktorých priemer sa pohybuje od dvoch do troch milimetrov, do poškodeného disku pod kontrolou röntgenového prístroja. Prostredníctvom týchto ihiel je poškodená oblasť vystavená plazme, vysokofrekvenčnému alebo laserovému žiareniu, v dôsledku čoho sa vytvárajú kanály, v ktorých sa disková substancia rozkladá. Pomáha to znižovať tlak na nervy, a tým zmierňuje bolesť.

Výhody tohto spôsobu sú zrejmé:

 • Minimálne riziká komplikácií a následkov.
 • Štyridsať bezpečných a ľahkých operácií.
 • Môžete sa pozrieť na pár hodín po zákroku.

Jedinou významnou nevýhodou diskovej nukleoplastiky je skutočnosť, že táto metóda môže zbaviť len medzistavcové prietrže, ktorých veľkosť nepresahuje 7 milimetrov..

Laserová diskoplastika

Postup, ktorý je veľmi podobný predchádzajúcej operácii. Pritom sa medzistavcový disk zahrieva na niekoľkých miestach na 70 stupňov pomocou laserového žiariča s nízkym výkonom. Samotná operácia sa niekedy vykonáva v spojení s chirurgickým odstránením prietrže, ale je tiež možné ju vykonať oddelene. V druhom prípade sa laserová diskoplastika vykonáva na rekonštrukciu poškodeného miechového disku.

Výhody tohto spôsobu sú v skutočnosti podobné výhodám pre diskovú nukleoplastiku. Medzi „mínusy“ patria vysoké náklady a obmedzenia týkajúce sa veľkosti prietrže.

Podmienky úspešnej operácie

Hlavné kritériá, podľa ktorých bude niektorá z týchto metód úspešná, sú:

 1. Predbežné odborné vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie, ako aj absolvovanie potrebných testov a konzultácií s niekoľkými nezávislými lekármi vrátane anestéziológov..
 2. Správny výber spôsobu odstránenia prietrže, ktorý zohľadňuje jeho typ, umiestnenie, veľkosť a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť zdravie pacienta..
 3. Zváženie a rozpoznanie možných pooperačných následkov a komplikácií, ktoré môžu vyžadovať intenzívnu antibiotickú liečbu.

Okrem toho by malo byť zrejmé, že chirurgia, hojenie rán a odstránenie švov - to nie je koniec. Nasleduje dlhá doba zotavenia vrátane fyzioterapeutických cvičení a vo väčšine prípadov nosenie korzetu, ktorý nakoniec zabráni relapsom a komplikáciám. Budete tiež musieť pravidelne navštevovať svojho lekára a podrobiť sa následným vyšetreniam.

Prevádzkové náklady

Je zrejmé, že náklady na operáciu odstránenia medzistavcovej prietrže sú pre mnohých značné. Je však dosť ťažké určiť konkrétne čísla a sumy, pretože závisia od krajiny alebo mesta, v ktorom plánujete pôsobiť, a od samotnej kliniky, kde k tomu dôjde. Preto vám odporúčame, aby ste sa po konečnom rozhodnutí o operácii obrátili na vybrané chirurgické centrum a aby ste v tejto chvíli objasnili všetky potrebné nuansy a ceny..

Chirurgia na odstránenie medzistavcovej prietrže: metódy a správanie, indikácie, rehabilitácia po

Autor: Averina Olesya Valerievna, kandidátka lekárskych vied, patológ, učiteľka katedry pat. anatómia a patologická fyziológia, na operáciu.Info ©

Medzistavcová kýla je patológia, pri ktorej k prasknutiu buničitého jadra medzistavcových platničiek dochádza prostredníctvom prasklín vo vláknitom kruhu. K vydutiu dochádza spravidla na chrbte a bokoch, čo vedie k stlačeniu nervových koreňov alebo miechy s rozvojom pretrvávajúcich neurologických príznakov: bolesť, zhoršený pohyb, citlivosť, problémy s pohybom čriev a močenie..

Medzistavcová prietrž sa vyskytuje vo veľkej väčšine prípadov v bedrovej chrbtici, menej často v krčku a veľmi zriedka v hrudníku..

Medzistavcová kýla je pomerne častý jav, ktorý sa často vyskytuje spravidla bez príznakov. Existuje tiež mnoho spôsobov nechirurgickej liečby disk prietrže (ktorá samozrejme neodstraňuje prietrž, ale je celkom účinná a zmierňuje príznaky na dlhú dobu)..

Predpokladá sa, že iba v 10% prípadov medzistavcovej prietrže sa ponúka chirurgický zákrok. Operácia chrbtice je vždy veľkým rizikom a málokto zaručuje. Chrbtica je komplexná štruktúra, každá morfologická zložka je veľmi dôležitá a odstránenie disku prirodzene porušuje biomechaniku a základné funkcie chrbtice.

Preto sa v prípade tejto patológie chirurgický zákrok ponúka iba vtedy, keď žiadne iné metódy nedokážu odstrániť príznaky, ktoré trápia pacienta. Navyše medzi lekármi stále neexistuje zhoda, pokiaľ ide o indikácie pre takúto operáciu.

V ktorých prípadoch sa navrhuje chirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže?

V súčasnosti sa predpokladá, že veľkosť prietrže neovplyvňuje výber liečebnej metódy, je to len ďalší faktor pri rozhodovaní o operácii (čím väčšia je prietrž pri veľkosti symptómov, tým viac chirurgov má sklon k chirurgickému ošetreniu)..

Hlavnou indikáciou odstránenia prietrže miechy je závažnosť klinických príznakov.

Táto operácia sa ponúka:

 • V prípade narušenia funkcie panvových orgánov (inkontinencia alebo zadržiavanie moču a výkalov). To sú príznaky kompresie cauda equina miechy, operácia sa v tomto prípade vykonáva naliehavo.
 • Syndróm závažnej bolesti, ktorý nemožno zmierniť v priebehu 1,5 až 2 mesiacov, niekedy vyžaduje použitie omamných analgetík.
 • Bolesť, zvyšujúca sa intenzita, napriek konzervatívnej liečbe.
 • Svalová slabosť, zhoršený pohyb v jednej alebo oboch nohách.
 • Sekvestrovaný herniovaný disk (t. J. Úplná strata fragmentu jadra disku alebo buničiny). V tomto prípade sa odporúča chirurgický zákrok aj pri miernych príznakoch..

Druhy operácií pri stavovcových kýlach

 1. postdiskektomického.
 2. Microdisectomy.
 3. Endoskopická discektómia.
 4. Perkutánna discektómia (nukleoplastika).

Otvorená klasická discektómia sa vykonáva v celkovej anestézii. Rez na koži cez postihnutý segment chrbtice je najmenej 7 - 9 cm, svaly sú široko posunuté smerom von, žltý väz, ktorý zakrýva chrbticu, je od vonkajšej strany oddelený. Pre lepší prístup sa vykonáva laminektómia - odstránenie časti chrbtového oblúka.

Okrem odstránenia disku sa vykonáva aj čiastočná excízia stavcov. V mieste odstráneného disku sa vytvorí pevné spojenie stavcov so spojivovým tkanivom.

Niekedy sa na stabilizáciu stavcov umiestni implantát namiesto odstráneného disku (umelý titán alebo kosť, odobratý z bedrového hrebeňa pacienta). Na ten istý účel je možné s nestabilitou chrbtovej časti spojiť niekoľko stavcov s kovovými doskami.

Otvorená discektómia trvá asi 2 hodiny, potom je pacient nútený ležať jeden deň na chrbte. Sedenie nie je povolené 3 týždne.

Otvorená discektómia je dosť traumatická operácia, ktorá si vyžaduje dlhé obdobie zotavenia a rehabilitácie. V súčasnosti sa používa zriedka.

V niektorých prípadoch je to však jediná metóda liečby (v prípadoch veľkých prietrží, sekvestrácie disku, zúženia miechy a niektorých ďalších komplikácií). Tiež sa predpokladá, že otvorená diskektómia je najspoľahlivejšou metódou a poskytuje najmenší počet relapsov. Okrem toho táto metóda nevyžaduje drahé vybavenie a môže sa uskutočňovať na akomkoľvek neurochirurgickom oddelení.

Microdisectomy. Toto je menej traumatická operácia vykonávaná pomocou špeciálnych mikrochirurgických nástrojov pod ultrazvukovou alebo rádiologickou kontrolou. Chirurgický rez je v tomto prípade malý -3-4 cm. Svaly sa opatrne posunú preč, malá časť žltého väzu sa „uhryzne“ a potom sa priamo odstráni prietrž alebo časť disku..

Pri tejto metóde chirurgického zákroku zostávajú takmer všetky medzistavcové kĺby, svaly a väzivá nedotknuté, takže biomechanika stavcov sa prakticky neruší..

Endoskopická discektómia. Všetky fázy a princípy činnosti sú rovnaké. Rozdiel je v tom, že operácia sa vykonáva ešte menším rezom (1,5 - 2 cm) pomocou špeciálneho endoskopického zariadenia. Chirurg vykonáva všetky manipulácie pod vizuálnou kontrolou monitora.

Minimálne invazívne disciplíny majú mnoho výhod:

 • Operáciu je možné vykonať v epidurálnej alebo lokálnej anestézii..
 • Dlhý odpočinok a dlhá rehabilitácia nie sú potrebné.
 • Podmienky hospitalizácie sú 3 až 5 dní. Na niektorých klinikách sa operácia vykonáva ambulantne..
 • Po 2 týždňoch je zdravotné postihnutie obnovené.

Perkutánna discektómia (nukleoplastika) sa vykonáva s malými prietržami bez prasknutia vláknitého prstenca (v 10 až 15% všetkých prietrží). Vykonáva sa ambulantne v lokálnej anestézii. Pri röntgenovej kontrole sa do stredu disku vkladá špeciálna kanyla, do jadra sa cez ňu privádza elektróda s laserovým žiarením alebo studená plazma. Ničia časť buničitého jadra, znižujú veľkosť prietrže a znižujú tlak vo vnútri disku.

Video: Bedrová discektómia a fixácia stavcov L4-S1

Príprava na operáciu medzistavcových prietrží

Na diagnostiku medzistavcovej prietrže, určenie jej presnej veľkosti a lokalizácie sa používa MRI chrbtice.

Bezprostredne pred operáciou sa pacient podrobí vyšetreniu:

 1. Všeobecná analýza krvi.
 2. Všeobecná analýza moču
 3. Coagulogram.
 4. Biochemická analýza.
 5. Rentgén hrude.
 6. Štúdia o infekčných chorobách.
 7. Skúška praktickým lekárom.

Operácia je kontraindikovaná pri:

 • Akútne infekčné choroby.
 • Dekompenzované chronické choroby.
 • tehotenstvo.
 • Poruchy zrážania krvi.

Jedenie a pitie je zakázané 8 hodín pred operáciou.

Pooperačné obdobie

Po otvorenej discektómii je predpísaný prísny odpočinok postele najmenej na deň. Po jednom dni sa odstráni drenáž. Ak je to potrebné, predpisujú sa lieky proti bolesti a antibiotiká.

Počas 3 týždňov nie je dovolené sedieť, ohýbať alebo zdvíhať závažia. Chôdza sa odporúča v špeciálnom bedrovom korzete.

Po mikrochirurgických operáciách sa môžete vstať za pár hodín, po niekoľkých dňoch sa pacient vráti k normálnej fyzickej aktivite. Vzpieranie a ohýbanie chrbtice sa však stále odporúča obmedziť na 4 až 6 týždňov. Na rovnaké obdobie sa odporúča prerušiť vedenie vozidla. Ženy sa neodporúčajú otehotnieť do šiestich mesiacov po operácii.

Možné komplikácie po operácii:

 1. Krvácajúci.
 2. Infekcia rany a miechy.
 3. Poškodenie miechy s vypršaním mozgovomiechového moku.
 4. Poškodenie nervového koreňa alebo miechy.
 5. Relaps herniovaného disku.

Žiaľ, podľa štatistík je operácia účinná iba v 80 - 85% prípadov. Príčiny recidívy bolesti po operácii môžu byť veľmi odlišné:

 • Neúplné odstránenie prietrže pomocou mikrochirurgickej techniky.
 • Výskyt prietrže na inom disku v dôsledku zvýšeného zaťaženia po odstránení susedného disku.
 • Príčinou bolesti nebolo spočiatku disk herniation.

Urobiť alebo nevykonať operáciu prietrže disku?

Ak existuje akútny obraz kompresie nervových koreňov alebo miechy, takáto otázka sa spravidla nestojí za to. V takom prípade by sa operácia mala vykonať čo najskôr, aby sa zabránilo nezvratným zmenám..

U pacientov s predĺženým syndrómom bolesti môžu vzniknúť pochybnosti. Operácia je samozrejme rizikom a extrémnym opatrením. Drvivá väčšina pacientov má strach z chirurgického zákroku a snaží sa ho čo najdlhšie oddialiť.

Pri hernii disku s pretrvávajúcou bolesťou by sa mala začať konzervatívna liečba. V 80% prípadov bolesť zmizne. Liečba by sa však mala vykonávať pod vedením skúseného kvalifikovaného lekára, najlepšie verteológa, aby sa predišlo všetkým druhom „šarlatánskych“ metód..

Ak sa uskutoční niekoľko liečebných cyklov, uplynulo 1,5 až 2 mesiace a bolesť nezmizla - odporúča sa chirurgický zákrok.

Čo je dôležité vedieť vo fáze rozhodovania o súhlase alebo nezhode v tejto veci?

 1. Neexistujú žiadne jasné jednotné kritériá pre indikácie chirurgického odstránenia prietrže. To znamená, že hlavným kritériom bude subjektívne vnímanie bolesti každým pacientom („môžete vydržať bolesť - vydržať, nemôžete - operovať“)..
 2. Je lepšie konzultovať s niekoľkými lekármi, pokiaľ možno z rôznych klinických škôl. Keď zhrneme ich názory, dospejeme k vlastnému rozhodnutiu.
 3. V prípade príznakov stlačenia nervových koreňov (svalová slabosť, znížená citlivosť) sa musí rozhodnutie prijať do 6 mesiacov. Predpokladá sa, že po tomto období operácia tieto problémy nevyrieši..
 4. Ak máte pochybnosti o nákladoch na operáciu, musíte uznať skutočnosť, že náklady na dlhodobé konzervatívne ošetrenie môžu výrazne prekročiť náklady na operáciu..
 5. Je veľmi dôležité nájsť na internete recenzie tých ľudí, ktorí už podstúpili túto operáciu, je lepšie s nimi komunikovať v osobnej korešpondencii. Hodnotenia pacientov, ktorí podstúpili odstránenie medzistavcovej prietrže, sú v zásade pozitívne. V 80 - 90% prípadov je táto operácia skutočne účinná.

Najlepšie recenzie minimálne invazívnych metód: mikrodisektómia, endoskopická discektómia alebo odstránenie laserovej hernie. Takáto operácia chrbtice nie je bolestivá a nie je tak strašidelná, ako sa zdalo. Bolesť zmizne v priebehu niekoľkých dní, nie je potrebný odpočinok, sú potrebné iba určité obmedzenia týkajúce sa zaťaženia chrbtice.

Postihnutie po discektómii

Existuje názor, že po operácii chrbtice je človek postihnutý. To nie je pravda. Operácia odstránenia prietrže disku vo väčšine prípadov napĺňa svoj účel - vyliečiť osobu a vrátiť ju do normálneho zaťaženia..

Po odstránení prietrže sa chorý zoznam predlžuje na 1,5 až 2 mesiace. Po priaznivom priebehu sa pacient vracia do práce.

Ak je práca spojená s ťažkou fyzickou prácou (zdvíhanie závaží, práca s lopatou, monotónne predĺženie ohybu chrbta), pre týchto pacientov možno list s postihnutím predĺžiť až na 4 mesiace alebo sa prostredníctvom komisie VC vydá osvedčenie o ľahkej práci..

Pacient je poslaný do komisie na vymenovanie zdravotného postihnutia iba pri absencii účinku operácie: s pretrvávajúcou bolesťou, neurologickými dysfunkciami.

Prevádzkové náklady

Discektómiu je možné vykonať bezplatne na základe povinného zdravotného poistenia na ktoromkoľvek neurochirurgickom oddelení. V prípade potreby môžete byť operovaní na súkromnej klinike, zvoliť lekára, dohodnúť sa na spôsobe operácie. Náklady na odstránenie hernie disku na rôznych klinikách sa pohybujú od 30 do 120 tisíc rubľov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Krk je najzraniteľnejšou časťou chrbtice, ktorá sa ľahko zraní, je často prístupná zakriveniu a účinkom rôznych dystrofických procesov. Kyfóza krčnej chrbtice - zriedkavé ochorenie spôsobené zakrivením stavcov.
Dnes sú milióny ľudí postihnuté chorobami pohybového aparátu. Sedavá práca, sedavý spôsob života, nadváha a dokonca nepohodlná obuv vedú k objaveniu sa nepríjemných príznakov osteochondrózy: únava, bolesť, závraty, parastézia a znecitlivenie končatín..
Černokov Alexander Ivanovič - je jedným z popredných a rešpektovaných gerniológov v krajine, vlastní všetky moderné metódy liečby kýly. Autor viac ako 300 vedeckých prác, riadny člen Ruskej spoločnosti pre herniológiu, Európskej herniologickej asociácie (GREPA)