loader

Hlavná

Žalúdok

Technika odstraňovania prietrže hernie a jej výhody

Minimálna invazívna chirurgia v posledných rokoch naberala na sile. Endoskopické a perkutánne zákroky umožňujú chirurgovi aj pacientovi prekonať „malú krv“, pretože nevyžadujú veľké rezy, ťažké poranenie okolitých tkanív a dlhé trvanie operácie. Neurochirurgia nie je výnimkou.

Fotografia 1. Operácia sa používa, keď je konzervatívna terapia neúčinná. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Je to zaujímavé! Pokusy liečiť medziobratlové kýly laserom sa začali v druhej polovici dvadsiateho storočia a dnes sú dosť rozšírené, ale nenahradili klasickú metódu chirurgických zákrokov..

Výhody a nevýhody laserového odstraňovania

Laserové odstránenie medzistavcových prietrží je napriek svojej zdanlivo modernej a vyrobiteľnej schopnosti extrémne situačnou metódou liečby. Relatívna jednoduchosť tejto techniky tvorí jej kladné aj záporné stránky..

Výhody zahŕňajú:

 • Nízka invazívnosť zásahu. Pri laserovom vyparovaní alebo rekonštrukcii sa nevyžadujú významné rezy s rozrezaním svalov a väzov chrbtice. Poranenie tkaniva je minimálne;
 • Malá strata času. Vykonanie takejto operácie a rehabilitácie po nej trvá až 2 týždne. Okrem toho samotný zákrok netrvá dlhšie ako 45 - 60 minút a už v prvých hodinách po ňom môže pacient kráčať a cíti sa výrazné zlepšenie zdravia;
 • Absencia komplikácií. Technika odstraňovania prietrže laserom vylučuje akékoľvek poškodenie miechy alebo miechových nervov.

nevýhody:

 • Relatívne nízke percento priaznivých výsledkov. Iba 70% operovaných operátorov dokáže dosiahnuť stabilné zlepšenie pohody a 5% dosiahnuť úplné uzdravenie. V takmer polovici prípadov sú po určitom čase potrebné opakované operácie;
 • Nemožnosť odstránenia laserovej prietrže pri jej veľkosti viac ako 6 mm, v pokročilých prípadoch, vek pacienta nad 50 rokov;
 • Vysoké náklady na postup.

Druhy postupov

Je možné vykonať dva typy laserového odstránenia prietrže medzistavcovej platničky. Okrem toho sa líšia v sile lasera, a preto majú odlišný účinok.

Laserové odparovanie

Po lokálnej anestézii sa cez kožu do medziobratlového disku vloží špeciálna vodivá ihla. Cez kanálik tejto ihly prechádza laser, pomocou ktorého sa vytvára teplota asi 70 stupňov, čo vedie k odpareniu tekutej časti jadra disku. Para sa nasáva cez špeciálny otvor v ihle, ktorý vytvára podtlak vo vnútri medzistavcovej chrupavky, v dôsledku čoho je herniálny výstupok vtiahnutý dovnútra.

Transdermálna laserová rekonštrukcia

Laserová ihla sa vkladá do medzistavcových platničiek rovnakým spôsobom ako pri odparovaní. Rozdiel spočíva v tom, že laser zahreje tkanivá na 40 - 50 ° C, čo spôsobuje menšie poškodenie tkanív. Toto poškodenie stimuluje tvorbu kolagénu a sklerózy v jadre disku, čím bráni jeho následnému vyčnievaniu vo forme medzistavcovej prietrže.

Príprava na operáciu

Pre chirurgický zákrok pomocou laserovej technológie je potrebné podstúpiť sériu vyšetrení. Niektoré z nich sú zamerané na objasnenie diagnózy s cieľom zistiť určité nuansy operácie, iné sa používajú na identifikáciu kontraindikácií..

 • MRI chrbtice. Je potrebné presne určiť lokalizáciu herniového výčnelku, jeho veľkosť a hustotu;
 • Konzultácie s neurológom, terapeutom a anestetikom.

Na objasnenie zdravotného stavu, identifikáciu liekovej intolerancie a výber techniky anestézie sú potrebné nasledujúce laboratórne a inštrumentálne štúdie:

 • Všeobecná analýza krvi, moču;
 • Stanovenie hladiny cukru v krvi;
 • EKG;
 • Krvný test na HIV, syfilis.

Aký je postup

Po ošetrení chirurgického poľa antiseptikom (Betadin, jodonát) v oblasti budúceho zavedenia vodiča ihly sa vykonáva lokálne anestetikum po celej vrstve do celej hĺbky mäkkých tkanív. Najčastejšie používaný lidokain, novokain. Ak existuje individuálna intolerancia na tieto lieky a prietrž sa nachádza v dolných častiach dolnej časti chrbta, je možná spinálna anestézia.

V priemete medzistavcových platničiek sa postupne zavádza vodivá ihla, po ktorej nasleduje penetrácia do jej jadra. Cez kanálik ihly prechádza laser, ktorý sa po preniknutí medzistavcovým diskom zapne na požadovanú silu. Pri neustálom monitorovaní počítačovej rádiografie sa vykonáva odparovanie alebo rekonštrukcia jadra disku.

Na konci postupu sa odstráni laser a vodivá ihla, miesto vpichu sa znova ošetrí antiseptikom a uzavrie sa sterilným hermetickým obväzom..

Poznámka! Ak je operácia úspešná, má pacient, aj keď je stále na operačnom stole, zmiernenie príznakov spojených s medzistavcovou prietržou.

Kontraindikácie laserového odstránenia

V niektorých prípadoch nie je možná korekcia endoskopickej prietrže. Môže to byť spôsobené týmito faktormi:

 • Pacient je starší ako 50 rokov. Na jednej strane u ľudí po 50 rokoch veku regeneračné schopnosti tela klesajú, na druhej strane medzistavcové platničky prechádzajú zmenami súvisiacimi s vekom a sú menej elastické, s nižším obsahom tekutej zložky;
 • Veľkosť herniového výčnelku je viac ako 6 mm;
 • „Vek“ prietrže viac ako šesť mesiacov alebo jej kalcifikácia;
 • Akékoľvek akútne infekčné a zápalové procesy, chronické ochorenia v akútnom štádiu.
Foto 2. Ľudia vo veku musia byť obmedzení na tradičné metódy liečby. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Rehabilitácia po odstránení laserovej prietrže

Po minimálne invazívnych chirurgických zákrokoch trvá rehabilitačné obdobie pomerne málo času. Pri absencii komplikácií je doba zotavenia 10 - 14 dní.

Aby sa však predišlo opätovnému vzniku prietrže, fyzická aktivita, masáže a manuálna terapia by sa mali ukončiť na šesť mesiacov..

Na posilnenie svalov chrbta by ste sa mali uchýliť k pomoci terapeutických cvičení a plávania.

Laserové odstránenie vertebrálnej kýly - pokročilé technológie pre zdravie chrbtice

V súčasnosti sa miechy môžu liečiť rýchlo, bezbolestne a bez rizika akýchkoľvek komplikácií. Laserové odstránenie (vyparovanie) prietrže chrbtice je jednou z najlepších možností takéhoto ošetrenia v súčasnosti.

Tento typ liečby tohto ochorenia sa považuje za jeden z najúčinnejších, pretože minimalizuje čas, počas ktorého sa vykonávajú chirurgické zákroky, a významne skracuje dobu pooperačnej rehabilitácie pacienta..

V poslednej dobe sa laserové odstránenie miechy uskutočňovalo iba na zahraničných klinikách najrozvinutejších krajín sveta a dnes vďaka týmto pokrokovým technológiám v medicíne je táto metóda liečby dostupná pre našich domácich lekárov. Dnes sa odparovanie úspešne vykonáva na mnohých klinikách našej krajiny, vďaka čomu sa každý deň tohto ochorenia zbavuje veľké množstvo mladých ľudí..

Čo je kýla chrbtice?

Miechová kýla je dnes pomerne časté ochorenie, ktoré sa vo väčšine prípadov vyskytuje u mladých ľudí vo veku 25 až 45 rokov. Medzistavcová prietrž je výsledkom deformácie vláknitého prstenca medzistavcových platničiek.

Ak hovoríme o nebezpečenstve kýly chrbtice, potom je to skôr zákerná choroba, ktorej hlavným nebezpečenstvom je riziko, že sa môže zúžiť miechový kanál, v dôsledku čoho sa môže zapáliť membrána miechy..

Tento jav môže spôsobiť silnú bolesť, ktorá je niekedy sprevádzaná dokonca ochrnutím svalov nôh. Ak je u pacienta diagnostikovaná „medziobratlová hernia“, liečba by sa mala začať čo najskôr..

Príznaky choroby


Medzistavcová prietrž v prvých fázach sa nemusí dať preč. Prvé príznaky naznačujúce prítomnosť choroby sa objavujú s jej progresiou. Tu sú hlavné príznaky, ktorým musíte venovať pozornosť:

  syndróm ťažkej bolesti;

svalové kŕče, ktorých výsledkom je určitá stuhnutosť pohybov;

narušenie citlivosti na dolných končatinách;

 • necitlivosť, brnenie a pocit pálenia.
 • Aké sú najbežnejšie liečby?


  Liečba kýly chrbtice je proces, ktorý vyžaduje čas, trpezlivosť a profesionalitu ošetrujúceho lekára. Všetky ošetrenia možno podmienečne rozdeliť na tieto položky:

   odstránenie bolesti a zníženie opuchu tkaniva;

  odstránenie kŕčov chrbtových svalov;

  zlepšenie nervového vedenia chrbtice;

  eliminácia všetkých viditeľných príznakov zápalového procesu;

 • obnova fyziologického medzistavcového priestoru.
 • Liečba prietrže sa v zásade delí na: konzervatívnu, chirurgickú a rehabilitačnú.

  Konzervatívna liečba zahŕňa drogovú a nrogovú terapiu, ktorú skúsený špecialista odporučí na použitie v kombinácii.

  Priebeh liečby drogami musí nevyhnutne zahŕňať vymenovanie týchto liekov:

   protizápalové lieky, ktoré zmierňujú zápaly a bolesti;

  svalové relaxanciá, ktoré znižujú svalové kŕče;

  hemorologické činidlá, ktoré môžu zlepšiť prietok krvi;

  potrebné lieky proti bolesti pri hernii chrbtice;

 • Vitamíny B, ktoré obnovujú vodivosť miechy.
 • Ak hovoríme o nedrogovej liečbe prietrže, potom ide o:

   také fyzioterapeutické postupy, ako sú ultrazvuk, parafínová terapia, magnetoterapia, diadynamické prúdy, elektroforéza a ďalšie;

  Chirurgická liečba je predpísaná, ak je choroba v štádiu, keď konzervatívna liečba už neprináša žiadne výsledky. Iba ošetrujúci lekár môže pacientovi presne povedať, ako sa zbaviť kýly chrbtice.

  Predtým, ako sa rozhodne o operácii, ošetrujúci lekár diagnostikuje následky medzistavcovej prietrže, a až potom bude informovať pacienta o tomto alebo tomto type operácie..

  Príprava pacienta na odstránenie hernie stavca laserom


  Ak sa pacient rozhodne vykonať laserové odstránenie medzistavcovej prietrže, ošetrujúci lekár musí predpísať vyšetrenie tela pacienta, ktoré zahŕňa tieto kroky:

  • MRI chrbtice;
  • močové a krvné testy;
  • test hladiny cukru v krvi pacienta;
  • elektrokardiogram srdca;
  • konzultácia s anestéziológom a vyšetrenie skúseným terapeutom.

  Ako je laserové odstránenie?


  Túto operáciu môže vykonať iba skúsený neurochirurg na operačnej sále, plne vybavený moderným zariadením, ktoré je pre takúto manipuláciu nevyhnutné..

  Hlavnou výhodou tejto manipulácie je to, že sa vykonáva v lokálnej anestézii a cez malú punkciu, ktorá eliminuje prítomnosť jaziev a jaziev na tele po operácii..

  Pred začatím manipulácie sa pacientovi podá lokálna anestézia. Potom, čo konala, chirurg urobil malú punkciu, cez ktorú laserový lúč prešiel do jadra miechy pomocou špeciálnej ihly.

  Ďalej, na nejakú dobu, čo je podstatou celého procesu - laser pôsobí na poškodené tkanivo.

  Výhody a nevýhody laserového spracovania

  Laserové ošetrenie miechy má oproti konvenčným chirurgickým zákrokom mnoho výhod. Tu sú hlavné:

   počas tejto operácie nie sú prakticky blízke takni poškodené;

  operácia nevyžaduje veľké časové investície;

  odstránenie laserovej prietrže je pre pacienta úplne bezpečné;

  ľahké a rýchle obdobie pooperačnej rehabilitácie;

 • takmer úplná neprítomnosť po chirurgických jazvách a jazvách.
 • Ak hovoríme o nedostatkoch laserového ošetrenia medzistavcovej prietrže, potom sú tiež k dispozícii. Hlavné sú:

   pomerne vysoké náklady na tento postup v porovnaní s konvenčným chirurgickým zákrokom;

  účinnosť operácie je vysoká iba v prípadoch, keď pacient okamžite konzultuje lekára, ak je štádium choroby zanedbané, potom je možné opakované vytvorenie prietrže chrbtice;

 • je neúčinný pre ľudí, ktorých vek je viac ako 50 rokov, pretože postup nie je možné bez zásahu a prírodných mechanizmov ľudského tela do rekonštrukcie miechy.
 • V tomto videu vidíte, ako nemeckí chirurgovia odstránia prietrž laserom.

  Rehabilitačné obdobie

  Ak hovoríme o období zotavenia a úplnom uzdravení pacienta, lekár môže odporučiť použitie súbežných metód zotavenia, ako sú cvičenia fyzioterapie, masáže, manuálna terapia, aby sa tak stalo čo najskôr..

  Spravidla sa takéto opatrenia vyvíjajú individuálne pre konkrétneho pacienta, pričom sa berú do úvahy fyziologické vlastnosti tela pacienta, ako sa ochorenie vyvíjalo, vek a hmotnosť pacienta, závažnosť ochorenia..

  Ako už bolo uvedené, jednou z hlavných výhod tohto typu operácie je veľmi krátka doba na zotavenie.

  Úplná obnova disku a všetkých jeho fyziologických funkcií môže trvať dlhšie ako jeden mesiac, a preto je veľmi dôležité postupne sa vracať k obvyklému spôsobu života a uskutočniteľnej fyzickej aktivite..

  Operácia prietrže miechy

  Medzistavcová hernia je časté ochorenie sprevádzané narušením integrity vláknitého prstenca a vyčnievaním jadra disku do miechového kanála. Najčastejšie je tento problém lokalizovaný v lumbosakral, často vedie k zhoršeniu motorických schopností a v dôsledku toho vedie k parézam.

  V takýchto situáciách môže konzervatívna terapia len pomôcť odstrániť príznaky, ale nezastaví progresiu ochorenia. Jediným spôsobom, ako dosiahnuť úplné uzdravenie a eliminovať riziko komplikácií, je chirurgický zákrok na odstránenie prietrže miechy.

  Pred operáciou na našej klinike môžete podstúpiť úplnú diagnózu. Naši vertebroológovia vyberú liečebný režim, identifikujú riziká a predpovedajú možné možnosti vývoja choroby. Ak je však chirurgický zákrok nevyhnutný, vyberieme optimálny typ chirurgickej liečby, berúc do úvahy potrebu rehabilitácie a návrat k plnému (náborovému) životnému štýlu!

  Operácia miechovej hernie

  Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby tohto ochorenia. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Výber konkrétneho závisí od veľkosti a charakteru prietrže, jej umiestnenia a prítomnosti sprievodných chorôb. Preto druh operácie volí lekár osobitne pre každého pacienta. To predovšetkým určuje, koľko stojí odstránenie kýly miechy..

  Endoskopická chirurgia, hernia disku

  Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice vám umožňuje eliminovať patologické vystupovanie bez poškodenia medzistavcovej platničky a eliminovať kompresiu nervových zakončení. Chirurgický zákrok sa vykonáva vpichom mäkkých tkanív s veľkosťou 0,5 - 1,5 cm a cez neho sa vloží spinálny endoskop vybavený kamerou. Z tohto monitora sa vyšle signál na monitor, ktorý umožňuje chirurgovi presne kontrolovať ich činnosť, úplne vyrezať patologicky zmenenú oblasť a eliminovať tlak na nervové zakončenie..

  Po endoskopii nie sú viditeľné žiadne jazvy a riziko komplikácií je minimalizované. Jeho veľkými výhodami sú absencia pooperačnej bolesti a rýchle uzdravenie..

  Endoskopická chirurgia je indikovaná pre:

  • umiestnenie prietrže na strane medzistavcových platničiek;
  • štípané nervy, ktoré sú spojené so silnou bolesťou;
  • rozvoj erektilnej dysfunkcie vyvolanej prietržom.

  Na rozdiel od iných typov chirurgických zákrokov sa môže vykonať so zápalom v miechovom kanáli, ale pri strednej kýle je neúčinná. Preto sa v takýchto situáciách uprednostňujú iné metódy.

  Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice trvá v priemere 1 až 2 hodiny a vykonáva sa v celkovej anestézii. To vám umožňuje urobiť zákrok bezbolestným, zatiaľ čo pacient nepociťuje manipulácie, ktoré chirurg vykonáva. Táto technika poskytuje záruku 95% pri absencii recidívy v budúcnosti..

  Odstránenie hernie laserom

  Tento postup spočíva v odparení rosolovitého obsahu lasera umiestneného vo vnútri medzistavcového disku jadra. Výsledkom je, že sa znižuje a obsah herniálneho vaku je zasunutý. To eliminuje tlak na nervové korene a bolesť..

  Použitie lasera je najlepšou voľbou pre malé kýly (do 6 mm) a degeneratívne zmeny v tkanivách miechy. Neovplyvňuje zdravé tkanivo a nevedie k zjazveniu. Odstránenie touto metódou sa však môže vykonať iba pri úplnej absencii komplikácií a sprievodných ochorení u pacientov vo veku od 20 do 45 rokov..

  Odstránenie laserovej hernie sa uskutočňuje v lokálnej anestézii. Počas postupu sa ihla s LED vloží priamo do jadra disku prepichnutím kože v priemete umiestnenia prietrže. Energia emitovaná LED vedie k zahrievaniu kvapaliny v nej obsiahnutej a k jej premene na paru, ktorá sa z tela odstraňuje špeciálnym otvorom na ihle. V tomto prípade sa pacient nemusí cítiť viac ako len mierne nepohodlie.

  Výsledkom je, že zloženie obsahu jadra zostáva nezmenené, ale jeho veľkosť sa rýchlo zmenšuje. Preto približne 40% pacientov zaznamenalo významné zlepšenie dokonca aj počas chirurgického zákroku.

  Procedúra trvá 30-60 minút, má minimálnu dobu zotavenia, nevyžaduje odpočinok na lôžku a nestanovuje striktné obmedzenia životného štýlu.

  Medzikomorová chirurgia

  Tento spôsob spočíva v odstránení prietrže rezom na úrovni lúmenu medzi oblúkmi stavcov s následnou implantáciou implantátu o niečo väčšej veľkosti ako skrátený disk. To vám umožní opraviť stavce v anatomicky správnej polohe, čo je spoľahlivá záruka absencie recidívy a opätovného stlačenia nervov..

  Medzikomorová chirurgia je indikovaná, keď sa vytvorí výčnelok jadra medzistavcového disku v lumbosakrálnej chrbtici s veľkosťou viac ako 6 mm. Je to spôsobené skutočnosťou, že v tejto zóne sú spinálne procesy dobre vyvinuté a umožňujú spoľahlivú fixáciu implantátu. Jeho implementácia je však možná iba vtedy, ak neexistujú žiadne zápalové procesy, ako aj sprievodné ochorenia kardiovaskulárneho a dýchacieho systému..

  Náklady na chirurgický zákrok na odstránenie prietrže chrbtice tohto druhu sú vyššie ako iné náklady, pretože vám umožňujú riešiť závažnejšie problémy a minimalizovať pravdepodobnosť recidívy..

  Mikrochirurgické techniky

  Na „SL Clinic“ sa vykonávajú minimálne invazívne operácie podľa najnovších techník, vrátane odstránenia mikrochirurgickej prietrže. Vykonáva sa v celkovej alebo cerebrospinálnej anestézii a znamená malú veľkosť 1 až 2 cm v premietnutí postihnutého disku cez mäkké tkanivo. Demontáž sa vykonáva pomocou špeciálnych mikro náradia. Toto vedie nielen k odstráneniu zničeného objemu obsahu disku a slúži tiež na zabránenie jeho opätovného prolapsu.

  Dokončenie postupu trvá 20 - 30 minút. Nie je spojené s rizikom komplikácií a po 1-2 hodinách môže pacient vstať, chodiť a sedieť. Opustiť kliniku nasledujúci deň.

  Prípravky na operáciu miechy

  Bez ohľadu na výber typu zákroku sa všetci pacienti musia najprv podrobiť komplexnému vyšetreniu. Obsahuje:

  • OAK, OAM;
  • test hladiny cukru v krvi;
  • krvné testy na reumatické testy;
  • alergické testy;
  • EKG;
  • rádiografia pľúc;
  • MRI chrbtice.

  Ak sa plánuje chirurgický zákrok v epidurálnej anestézii, odporúča sa, aby sa pacienti vzdali jedla a pitia 7-8 hodín pred ním.

  Pooperačné obdobie

  Po odstránení prietrže na chrbtici vám operačný neurochirurg podrobne povie, čo je potrebné urobiť a čo odmietnuť, aby sa telu rýchlejšie zotavilo. Povaha odporúčaní závisí od typu vykonanej operácie, jej závažnosti a celkového stavu tela.

  V niektorých prípadoch môže pacient opustiť kliniku takmer okamžite, v iných, najmä po interlaminárnom chirurgickom zákroku, je potrebné zostať v nemocnici. V každom prípade je po chirurgickej liečbe kýly chrbtice potrebné:

  • obmedziť fyzickú aktivitu na 1-3 mesiace;
  • vyhnúť sa dlhodobému zachovaniu jednej polohy tela;
  • užívajte lieky predpísané lekárom;
  • noste korekčný korzet najmenej 30 dní;
  • zapojiť sa do cvičebnej terapie, ktorej zložitosť sa s regeneráciou postupne zvyšuje;
  • dodržiavať nízkokalorickú diétu, ktorá znižuje zaťaženie čriev;
  • pravidelne kontrolovať, aby sa vyhodnotila kvalita zhodnotenia po zásahu.

  Po určitom čase po operácii môžu pacienti trpieť závratmi, horúčkou až do 37–38 ° C, miernou bolesťou chrbta a nôh, najmä ráno. Toto je normálna reakcia tela na operáciu. Ale ak sa bolesť stane závažnou, problémy s močením, slabosť a iné poruchy, mali by ste sa poradiť s lekárom.

  kontraindikácie

  Operácia odstránenia prietrže chrbtice sa nevykonáva, keď:

  • tehotenstvo
  • onkologické ochorenia, ktoré viedli k výskytu metastáz v chrbtici;
  • infekčné procesy v mieste prietrže;
  • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému.

  Náklady na operáciu odstránenia prietrže miechy

  Všetky manipulácie sú vykonávané pod rôntgenovou kontrolou, takže akýkoľvek zásah je absolútne bezpečný. Lekár môže kedykoľvek vyhodnotiť umiestnenie prístroja, prístroja a podľa potreby ho upraviť. Tým sa zabráni poškodeniu nervových koreňov a poraneniu zdravého tkaniva. Preto môžu naši pacienti opustiť steny kliniky niekoľko hodín po ukončení operácie a vrátiť sa do svojich denných povinností.

  Náklady na chirurgickú liečbu pri odstránení prietrže miechy sa začínajú od 110 000 a závisia od:
  - spôsob odstránenia, náklady na implantáty (ak je potrebná ich inštalácia);
  - Kliniky a učebne.

  Cena zahŕňa:
  - príchod na kliniku pred a po operácii;
  - Operácia;
  - anestézia;
  - spôsob odstránenia a implantáty (ak je potrebná ich inštalácia);
  - Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.

  Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku..

  Pred operáciou musí byť pacient konzultovaný s anestéziológom, počas ktorého je zvolená optimálna metóda zmiernenia bolesti.

  Zverte svoje zdravie odborníkom. Zabezpečíme, aby ste zabudli na problémy s bolesťou a chrbtom.!

  Laserové odstránenie krčnej medzistavcovej prietrže

  Keď hovoríme o hernii chrbtice, zaoberáme sa patológiou. Toto ochorenie sa často vyvíja v dôsledku skutočnosti, že sa zvyšuje tlak na vnútornom disku chrbtice a vláknitý prstenec sa zlomí. Kýla je vláknité jadro nachádzajúce sa vo vnútri kruhu, ktoré začína vychádzať. Bolestivé pocity sa u človeka nemusia objaviť, kým nie je výbežok jadra malý. Keď ochorenie progreduje, objaví sa nepríjemná bolesť a obmedzí sa a zníži sa pohyblivosť tej časti chrbtice, ktorá bola ovplyvnená prietržou. Ak naraz necestujete do nemocnice, môžete vážne poškodiť svoje zdravie. História ukazuje, že prietrž spôsobuje choroby žalúdka, mení rytmus srdca a tiež významne narúša správny krvný obeh mozgu. Veľká prietrž v niektorých prípadoch dokonca spôsobuje ochrnutie, neurologické ochorenie. Vyberte si vhodnú metódu na odstránenie kýly pomocou špecialistu..

  Druhy a príznaky medzistavcovej prietrže

  V medicíne sú známe iba tri typy medzistavcovej prietrže..

  • 80% prípadov chorôb sa pripisuje lumbosakrálnej prietrži. Tento druh je najbežnejší u ľudí. Ochorenie spôsobuje bolesť v dolnej časti chrbtice, ako aj v dolných končatinách. Existujú prípady, keď sa vytvára pocit znecitlivenia nôh.
  • 19% medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice. Bolesť sa objavuje v oblasti hlavy, ramien a krku. Pacient je neustále prenasledovaný závratmi, hlukom ucha a zvyšuje sa aj tlak. Tiež sa stáva, že vaše prsty znecitlivia.
  • 1% pripadá na prietrž hrudnej oblasti - najzriedkavejší typ medzistavcovej prietrže. Vyznačuje sa akútnou bolesťou v oblasti hrudníka, ktorú nemožno liečiť srdcovými liekmi..

  Zoznam hlavných príčin hernie u ľudí

  Medzistavcová prietrž sa vyskytuje z rôznych dôvodov. U niektorých je prietrž výsledkom komplikácií iných chorôb, napríklad osteochondrózy, kypózy a skoliózy. U iných sa medziobratlová hernia objavuje v dôsledku vážneho poškodenia samotnej chrbtice..

  Lekári tiež poznamenávajú, že ľudia s medzistavcovou prietržou ochorejú na diskovú poruchu. Je to kvôli nedostatku krvných ciev v medzistavcových platničkách. Organizáciu výživy pre nich zabezpečujú hlboké svaly na chrbte. V prípadoch, keď miechové disky dostanú menšiu silu a stanú sa menej odolnými, jeden náhly pohyb môže stačiť na to, aby si človek získal medzistavcovú prietrž.

  Mali by sa uviesť faktory, ktoré zvyšujú riziko herniovej choroby:

  • ľudia, ktorých vek je viac ako 30 rokov. Rovnako ako ľudia, ktorých výška je viac ako 170 cm;
  • nadmerná ostrosť pohybu a činnosti;
  • zástupkyne žien dostávajú medzistavcovú prietrž trikrát častejšie ako predstavitelia mužov;
  • nadmerná fyzická námaha na ľudské telo, ktorá prispieva k poškodeniu vnútorných orgánov a tkanív;
  • sedavý životný štýl, neustále sedí pri počítači;
  • ľudia, ktorých práca zahŕňa nepretržité vedenie vozidla;
  • zneužívanie alkoholu alebo tabaku;
  • nedostatok správnej výživy a narušenie vodnej rovnováhy tela;
  • problémy s držaním tela;
  • telesná hypotermia.

  Laserová aplikácia pri liečbe kýly

  Za posledných 10 rokov lekári prikladali laserovej technike veľký význam a čo je ešte dôležitejšie, má veľké nádeje, pretože Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže otvára obrovské lekárske vedy. Svetelné žiarenie ľahko prechádza ľudským mäkkým tkanivom. Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže prebieha bez poškodenia kože, čo znižuje riziko zranenia počas chirurgického zákroku. Laser pôsobí na oblasť postihnutú týmto ochorením, zvyšuje teplotu a „odparuje“ časť vnútorného disku chrbtice. Aby sa dosiahol maximálny účinok pri liečbe kýly laserom, pre každého pacienta sa zvolí špecifická dýza. Laser je zodpovedný za regeneráciu a obnovu chrupavkového tkaniva zvýšením teploty. Proces spracovania laserom sa monitoruje na monitore, napr pacient je neustále pri vedomí. Medziobratlové platničky prijímajú pomocou lasera žiarenie, čo však prispieva len k uzdraveniu a obnove tkanív, nie k ich deštrukcii. Proces výmeny poškodeného tkaniva novou hyalínovou chrupavkou môže trvať niekoľko mesiacov, všetko sa deje postupne a postupne. Procedúra laserovej medziobratlovej kýly minimalizuje riziko zranenia, ihla vstupuje do oblasti medzistavcových platničiek, kde nie sú nervové zakončenie, ale stále sa používa lokálna anestézia. Dnes môžu lekári liečiť laserové disky bedrovej, krčnej a hrudnej.

  Špecifiká liečby laserovej kýly

  Neurochirurgia nedávno objavila metódu liečby medzistavcových platničiek laserovým zahrievaním a jej štúdiu sa venuje veľká pozornosť..

  Do postihnutej oblasti sa vloží tenká ihla, cez ktorú sa pod tkanivo dostane laser s kamerou a potom sa do endoskopu prenesie signál. Keď je všetko pripravené, laser začne zahrievať postihnuté oblasti medzistavcového disku. Deje sa tak, aby sa výrazne znížil tlak na disk a chrbticu. Vláknité jadro umiestnené vo vnútri disku je stlačené pod vplyvom lasera a poškodené časti sa odparia. To vedie k poklesu tlaku v jadre nervových zakončení. Laserové ošetrenie tak znižuje riziko ďalšieho rastu prietrže a znižuje jeho veľkosť. Pri laserovom ošetrovaní medzistavcovej prietrže sa poškodené tkanivo chrbtice začína nahrádzať novým, čo prispieva k regenerácii. Niektorí lekári tiež používajú laser, aby sa zabránilo opakovaniu tohto ochorenia. Laserové ošetrenie je mladá metóda eliminácie choroby. Laserová liečba medzistavcovej prietrže je ľahko tolerovaná mladými pacientmi a staršími ľuďmi. V čase chirurgického ošetrenia medzistavcových platničiek lekári používajú laserové ošetrenie. Laserová metóda posilňuje štruktúru miechy a minimalizuje riziko relapsu.

  Pri používaní laserovej techniky však existujú pozitívne aj negatívne vlastnosti:

  • poškodenie chrbtice počas laserového ošetrenia je takmer nemožné, ale v budúcnosti sa z dôvodu fúzie stavcov a rozlíšenia štruktúry medzistavcových platničiek nemusí vyskytnúť predchádzajúca biomechanika chrbtice;
  • Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže sa vykonáva bez anestézie. Niekedy je počas tehotenstva, laktácie alebo ak ste alergický na určité lieky, je to užitočné, ale je možné, že sa u pacienta, ktorý je lekárskou starostlivosťou, môže cítiť nepríjemný pocit;
  • po liečbe laserovou prietržou bolesť zmizne po 4 až 5 dňoch. Stav osoby je normalizovaný a úzkosť zmizne;
  • laserová technika nezanecháva jazvy a jazvy u pacientov - je bez krvi. To vám umožní dosiahnuť maximálny kozmetický efekt;
  • laserová kýla môže byť použitá v ktorejkoľvek časti chrbtice, je tiež povolené robiť to na viacerých miestach naraz. Nemôžete však použiť laser na zápal chrupavky disku. To môže v budúcnosti spôsobiť nové zápalové procesy;
  • Procedúra laserovej medziobratlovej kýly trvá iba 60 minút. Pacient pod dohľadom v nemocnici trávi až tri dni;
  • priemerná doba rehabilitácie je 30 - 60 kalendárnych dní;
  • Zoznam komplikácií po laserovom ošetrení medzistavcovej prietrže ešte stále nie je úplne objasnený. Obdobie používania lasera na odstránenie prietrže nie je také dlhé, aby bolo možné vyvodiť závery o dlhodobých exacerbáciách. Veľký počet pacientov sa sťažuje na návrat choroby po laserovom ošetrení, ale relaps nemôže byť spôsobený zlou kvalitou postupu, ale ignorovaním odporúčaní lekára počas rehabilitačného obdobia. Po liečbe laserovou prietržou je dôležité prehodnotiť svoj vlastný životný štýl;
  • Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže je postup, ktorý stojí veľa peňazí, a nie každý to môže dovoliť. Ale stále si ľudia spravidla nešetria na zdraví.

  Ako zlepšiť životný štýl a prácu chrbtice?

  Nižšie sú uvedené niektoré tipy, ktoré vám môžu pomôcť chrániť pred problémami s chrbticou a chirurgickým zákrokom.

  1. Chudnutie. Ak telesná hmotnosť prekračuje normu, predstavuje to riziko prietrže a nielen. Chrbtica nebude schopná zvládnuť záťaž a toto zaťaženie je denne.
  2. Posilnite svalový korzet. Časté tréningy posilnia vaše svaly. Potom bude záťaž rovnomerne rozložená a nebude ležať iba na chrbtici.
  3. Plávanie. Vodné športy sa odporúčajú niekoľkokrát týždenne a trvajú približne hodinu. Typ kúpania je možné zvoliť samostatne. Všetky zlepšujú výkon svalov a majú pozitívny vplyv na chrbticu. Výnimkou sú problémy s krčnou chrbticou. Preferovaná forma plávania je na chrbte..

  Ako je laserové odstránenie vertebrálnej prietrže

  Laserová liečba miechy sa v poslednom čase rozšírila ako účinná metóda odstránenia patológie a urgentného riešenia problému v niektorých prípadoch..

  Naša chrbtica je pod obrovským tlakom, medzistavcové platničky vykonávajú funkciu odpisovania chrbtice. Medzistavcový disk pozostáva z želatínového jadra, vláknitého kruhu a hyalínovej chrupavky, ktorá oddeľuje disk a stavce. Nadmerné zaťaženie môže vyvolať rôzne deformácie chrbtice, vrátane výskytu prietrže.

  Podstata metódy

  Pozitívne vlastnosti laserovej terapie viedli k jej rozšírenému použitiu. Nízka intenzita laserového žiarenia spúšťa regeneračné procesy, prispieva k zlepšeniu metabolizmu tkanív. Intenzívna expozícia zároveň ničí problémové oblasti. V závislosti od závažnosti patológie a individuálnych charakteristík pacienta sa predpisuje jeden alebo iný spôsob liečby.

  Používajú sa dve metódy: odstránenie prietrže (odparovanie) a oprava tkaniva (rekonštrukcia)..

  Laserové odstránenie medzistavcovej prietrže alebo odparovania je proces vystavenia polarizovanému svetlu určitej sily v danej oblasti. Laser zahreje tkanivo, koaguluje a spôsobuje odparovanie. Chrupavková membrána je teda stiahnutá a nadobúda svoj pôvodný tvar.

  Je určený na malé kýly a výčnelky, ale nanešťastie ho nemožno použiť u starších pacientov..

  Rozdiel medzi laserovou terapiou spočíva v tom, že sa vyhýba operácii. Najčastejšie sa používa v komplexe terapeutických opatrení a na preventívne účely. Metóda je založená na stimulácii obnovy chrupavkového tkaniva disku a aktivácii biologických procesov.

  Použitie lasera je možné na ktorejkoľvek časti chrbtice, vďaka čomu je metóda univerzálna.

  Liečba hrudnej kýly rieši veľa problémov. Početné bolesti v hrudnej kosti, rebrách a chrbte, riziko rozvoja patológie vnútorných orgánov: srdce, pľúca, gastrointestinálny trakt a rôzne neurologické prejavy sú minimalizované..

  Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže bedrového kĺbu môže zbaviť mnohých príznakov. Napríklad pacient je často mučený neustávajúcou bolesťou v dolnej časti chrbta, šírením bolesti v zadku, nohách, dolných končatinách a chodidlách, brnenie, „husacích hrčiek“ a celkovej slabosti..

  Zistite rozdiel medzi výčnelkom a prietržou.

  Výhody a nevýhody

  Laserová chirurgia na odstránenie vertebrálnej hernie má nesporné výhody. Medzi hlavné patrí nedostatok celkovej anestézie a rozsiahlych rezov. Zoberme si niektoré z nich:

  • laser stimuluje regeneráciu chrupavky a namiesto poškodených vlákien sa objavujú nové vlákna,
  • operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, je veľmi dôležitá pre ľudí s ťažkou anestéziou, ktorí majú kontraindikácie,
  • trvanie operácie je iba 10 minút,
  • postup má najmenší zásah do tela,
  • v krátkom čase sa pacient zbaví bolesti,
  • operácia sa vykonáva v ktorejkoľvek časti chrbtice,
  • nedostatok pooperačných jaziev a jaziev.

  Nevýhody operácie sú:

  • prietrž sa môže čoskoro opäť zväčšiť,
  • ťažké použiť v pokročilých formách patológie,
  • ťažko uplatniteľné v starobe.

  Druhy operácií

  V závislosti od miesta a rozsahu lézie sa používajú 2 hlavné metódy laserovej terapie. Nižšie budeme podrobne analyzovať každú z nich..

  Laserové odparovanie (odstránenie) prietrže chrbtice

  Laserové odparovanie herniovaných diskov je chirurgický zákrok vykonávaný v lokálnej anestézii. Manipulácie sa uskutočňujú pod kontrolou röntgenových lúčov. Ihla s laserovým svetlovodom sa vkladá cez pokožku pacienta. Svetelný lúč zahreje jadro medzistavcového kotúča na určitú teplotu, kvapalina sa odparí a para sa odvádza pomocou špeciálneho plynového odvetrania.

  Intenzita a doba expozície sa určujú individuálne v závislosti od zložitosti choroby. Výsledkom je, že kompresia disku klesá, chrbtový disk je na svojom mieste a komprimované nervové zakončenie sa uvoľní.

  Ako liečiť spinálnu prietrž?

  Perkutánna laserová rekonštrukcia (lekárska metóda)

  Laserová terapia prietrže chrbtice má niekoľko výhod. Zlepšuje krvný obeh, anestetizuje, zmierňuje opuchy tkanív, zmierňuje zápaly, spúšťa vlastné regeneračné procesy, zvyšuje imunitu a nemá alergické účinky.

  Na laserové ošetrenie sa používa červené a infračervené žiarenie, ktoré sa dodáva v impulznom alebo kontinuálnom režime. Pre každý špecifický prípad sa vyberajú špecifické expozičné parametre..

  Liečba môže byť nasmerovaná priamo do postihnutej oblasti alebo na akupunktúrne body. Vplyv na jednu zónu závisí od oblasti chrbtice.

  V krčnej oblasti nie je expozičný čas dlhší ako 1 minúta, v hrudníku - 2 minúty, v bedrovej oblasti, maximálne 4 minúty. Celková doba relácie 30 minút, nič viac. Laserová terapia sa vykonáva v kurze, počet procedúr a frekvenciu použitia určuje fyzioterapeut.

  indikácia

  V niektorých prípadoch môže laserové ošetrenie prietrže chrbtice viesť k negatívnym následkom. Preto sa lekári snažia bojovať proti tejto chorobe, až kým nebude možné pacienta vyliečiť bez chirurgického zákroku. Ale v ťažkých prípadoch sa, žiaľ, nemôžete obísť bez operácie.

  Napríklad bezpodmienečnou indikáciou pre chirurgický zákrok je úplná alebo čiastočná ochrnutie s narušením činnosti vnútorných orgánov. U pacientov s bedrovou prietržou môže byť narušené močenie alebo stolica. V takejto situácii je potrebná pomoc neurochirurgov v núdzi..

  Existujú 4 skupiny indikácií pre chirurgický zákrok:

  1. Ak sa do 6 mesiacov po príslušnej terapeutickej liečbe a správnom vykonaní všetkých lekárskych predpisov pre pacientov stav nezmenil k lepšiemu alebo naopak sa zhoršil.
  2. Ak má pacient napriek liečbe naďalej slabosť svalov pozdĺž nervového koreňa a keď k tomu dôjde dosť rýchlo.
  3. Ak je časť chrupavkového tkaniva oddelená alebo je v natrhnutom stave a existuje silná bolesť, zvýšenie slabosti nôh alebo narušenie citlivosti.
  4. Ak po liečbe dôjde k zlepšeniu, zhoršenie sa opakuje niekoľkokrát na rovnakom mieste.

  Čo je prietržová prietrž a ako s ňou zaobchádzať?

  kontraindikácie

  Existuje množstvo podmienok, pri ktorých je laserové odstránenie prietrže chrbtice kontraindikované.

  • abnormality vo vývoji stavcov,
  • zápalové procesy,
  • v prítomnosti kombinovanej stenózy a narušenia integrity a štruktúry miechového kanála,
  • vek.

  Príprava pacienta na odstránenie prietrže laserom

  Príprava pacienta na odstránenie laserovej hernie sa začína klinickými a biochemickými krvnými a močovými testami. Vyšetrenie chrbtice sa vykonáva pomocou počítačovej tomografie, vyšetrenia kardiológom, odoberie sa elektrokardiogram.

  Aby sa predišlo kontraindikáciám, je tiež potrebné získať názor terapeuta, neurochirurga, anestetika.

  Ako liečiť prietrž hrudnej chrbtice?

  Ako je laserové odstránenie

  Laserová expozičná oblasť je anestetizovaná, používa sa lokálna anestézia. Ihla zariadenia sa vloží do medzistavcových platničiek vpichom kože. Ďalej svetelný sprievodca na prenos elektrických impulzov.

  Elektrický prúd odparuje tekutinu z vyčnievajúceho buničitého jadra a para sa odstráni ihlou. Kýla je tak znížená.

  Počas laserovej terapie, na rozdiel od vyparovania, sa medzistavcový disk zahrieva na 70 ° C, vyčnievajúca časť jadra buničiny sa vyparuje bez narušenia chrupavkového prstenca. Veľkosť jadra je zmenšená a už ďalej nevyvíja tlak na susedné tkanivá vrátane nervových zakončení. Kýla je znížená.

  Rehabilitačné obdobie

  Najoptimálnejšie rehabilitačné metódy sú komplex: masáže, fyzioterapia, elektromyostimulácia, kryoterapia, hirudoterapia a biostimulátorové injekcie.

  Masáž pomáha zlepšovať krvný obeh, uvoľňuje svaly a robí ich viac plastickými, zmierňuje svalové kŕče, zvyšuje pevnosť a výkonnosť svalov všeobecne.

  Na posilnenie svalového korzetu a zabránenie recidívy sa vykonávajú cvičebné alebo terapeutické cvičenia.

  Pozor! Vyhnite sa cvičeniam, ktoré silne krútia chrbticu, trhajú sa a prudkým útokom. Všetky cvičenia sa vykonávajú veľmi pomaly a opatrne, postupne zvyšujú záťaž a rozsah pohybu bez toho, aby boli nútené.

  Elektromostimulácia je potrebná na zlepšenie vedenia nervových impulzov.

  Kryoterapia má silný vplyv na zlepšenie krvného obehu, čím sa zrýchľuje metabolizmus a rýchla obnova poškodených tkanív..

  Hirudoterapia a injekcie biostimulantov sa používajú na absorpciu a zmiernenie pooperačných jaziev a aktiváciu procesu regenerácie tkanív..

  Rehabilitačné obdobie pri dobrej liečbe trvá 1-4 týždne a po 6 mesiacoch človek zabudne na túto chorobu.

  Prevencia je najlepším riešením, preto sa pozrime na jednoduché spôsoby, ako sa vyhnúť problémom s chrbtom..

  Ak máte sedavé zamestnanie, skúste pevne sedieť chrbtom k operadlu stoličky, sedieť rovno bez ohýbania hlavy a hornej časti tela dopredu, aby sa nepreťažovali svaly krku a hrudníka..

  Pri šoférovaní vozidla sa pokúste sedieť bez napätia. Chrbát by mal mať dobrú podporu. Medzi chrbtom a stoličkou je možné umiestniť vankúš, aby sa udržiaval bedrové ohyby..

  Pri dlhotrvajúcej práci na chrbte sa v chrbtici vyskytujú obrovské zaťaženia, najmä v bedrovej oblasti. Zaťaženie môžete znížiť zmenou polohy, striedavo sa oprieť o jednu alebo druhú nohu..

  Pri upratovaní domu sa nesnažte ohnúť nízko. Namiesto ohýbania sa v dolnej časti chrbta je lepšie sedieť alebo kľačať. Ak sa potrebujete skloniť, oprite sa o ruku.

  Jedným z dôvodov výskytu prietrže je neúspešný pohyb pri zdvíhaní alebo prenášaní ťažkých bremien. Najčastejšie môžete trhať chrbát ostrým pohybom, hlavne, ak je potrebné pohybovať objektom nabok..

  Preto pri prenášaní ťažkých váh nezabudnite:

  • Nenoste závažia v jednej ruke ani na jednom ramene, snažte sa rovnomerne rozložiť náklad,
  • neohýbajte sa a nevykonávajte náhle pohyby s hmotnosťou,
  • Ak ste mali problémy s chrbtom, vyvarujte sa nákladu nad 5-10 kg,
  • noste špeciálny ortopedický obväz alebo pás,
  • zdvíhanie bremena z podlahy, robte ho zo sedu, držte chrbát a hlavu rovno, zdvíhajte sa bez ohýbania sa v chrbte,
  • používajte batohy so širokými remienkami.

  Pre zdravie chrbta má veľký význam lôžko.

  Sedadlá alebo staré jarné matrace môžu poškodiť chrbticu. Môžete si vybrať pomerne hustú alebo dokonca matrac alebo použiť špeciálnu ortopedickú pomôcku.

  Môžete spať v akejkoľvek polohe a vyhnúť sa polohe na bruchu. To je nebezpečné, pretože človek musí na bruchu otočiť hlavu nabok, a to nie je „fyziologické“ a môže to narušiť prietok krvi v krčnej tepne a zhoršiť stav krčnej chrbtice..

  Neodporúča sa používať vankúš pod krkom, stačí obyčajný vankúš z peria.

  Je tiež dôležité venovať dostatok času spánku. 8-hodinový spánok vám umožní úplne obnoviť silu, stačí na uvoľnenie a odpočinok svalov a chrbtice.

  Vo výžive nie je potrebné sledovať žiadny konkrétny súbor produktov. Na uľahčenie zaťaženia chrbtice je dôležité udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť..

  Dôležité! Osoba, ktorá chce schudnúť, nemôže radikálne obmedziť svoju stravu a „sedieť“ na vode. To môže vyvolať metabolické poruchy a ďalej zhoršovať stav tela..

  Najlepšie je vyhľadať pomoc dietológa, ktorý vyberie optimálnu stravu, berúc do úvahy laboratórne testy vášho tela, prítomnosť chorôb a ďalšie vlastnosti. Dôležitou úlohou pri chudnutí bude tvorba správnych „stravovacích návykov“..

  záver

  Moderná medicína vám umožňuje riešiť veľa problémov so závažnými patológiami. Hlavnou vecou je včas navštíviť lekára, splniť všetky lekárske požiadavky a mať primeraný prístup k vášmu zdraviu, berúc do úvahy všetky riziká a možnosti vášho tela..

  Odstránenie medzistavcovej prietrže v Jekaterinburgu

  • Pre majiteľov firiem
  • Ak podnikáte, potom je big-book-med.ru ideálnou platformou na hľadanie nových zákazníkov

  • Pridať organizáciu
  • Reklamné príležitosti
  • Udalosti podporované BIG-BOOK
  • Pomoc:
  • registrácia
  • Prečo je to všetko zadarmo?
  • Všeobecné informácie o vašom osobnom účte
  • Vyhľadávanie organizácií
  • Ako funguje vyhľadávanie
  • Pridanie organizácie
  • Úpravy, vytváranie sietí, mazanie

  Informácie uvedené na stránke sa nemôžu použiť na diagnostiku, liečbu a nenahrádzajú vymenovanie lekára.

  LLC "BIG BUK PORTALS"
  PSRN: 1171215000494

  Laserové odstránenie prietrže chrbtice

  Bežným problémom stavcov je hernia disku. Môže sa vyvíjať u ľudí rôzneho veku pod vplyvom dlhodobého mechanického namáhania a ďalších faktorov. Toto ochorenie má veľký význam, pretože vedie k významnému narušeniu pohybovej aktivity a niekedy sa stáva príčinou zdravotného postihnutia pacientov. Preto je veľký význam pri liečbe medzistavcových prietrží.

  Konzervatívna terapia niekedy neprináša výraznú úľavu, najmä v pokročilom štádiu, keď je výrazná prietržová chrbtica. Potom chirurgické metódy liečby prichádzajú na pomoc pacientom. S ich pomocou môžete odstrániť herniálny výčnelok, ktorý je zdrojom problémov. Tradičné chirurgické techniky sú však často sprevádzané ťažkými traumatami tkanív a vyžadujú si dlhú rehabilitáciu. Preto sa veľa pacientov rozhodne pre moderné technológie odstraňovania prietrže. Jedným z nich je ošetrenie laserom..

  Akákoľvek činnosť by sa mala začať čo najskôr - potom bude účinok oveľa vyšší a bude trvať dlho..

  Všeobecné informácie

  Ako terapeutické činidlo sa dlho používa laserové žiarenie. Jeho pozitívne účinky na fyzioterapiu, vrátane chorôb pohybového ústrojenstva, sú všeobecne známe. Priamy účinok svetelného toku na medzistavcové prietrže sa začal využívať až pred asi 20 rokmi. Odvtedy sa táto metóda mnohokrát zlepšila a teraz vykazuje dobré výsledky, ktoré pomáhajú mnohým pacientom zbaviť sa problémov s chrbticou..

  Podstata metódy

  Laserové ošetrenie medzistavcových prietrží je založené na účinkoch koncentrovaného a vysokoenergetického fotónového žiarenia s danou vlnovou dĺžkou. V tomto prípade existuje niekoľko metód na korekciu patológie. Tie obsahujú:

  • Laserové odparovanie.
  • Laserová rekonštrukcia.

  Počas odparovania je patologická oblasť vystavená usmernenému lúču svetla s takou silou, ktorá umožňuje odstrániť výstupok. V tomto prípade sa tkanivo disku zahrieva na 70 stupňov. Pod vplyvom vysokej teploty sa pozoruje odparovanie kvapaliny, v dôsledku čoho objem buničitého jadra klesá a prietrž zmizne. Potom nastane fibróza kapsuly a tvorba nových ciev, ktoré živia disk.

  V technike laserovej rekonštrukcie je stanovený úplne iný princíp. V tomto prípade je radiačná sila oveľa nižšia, ale terapeutický účinok vyžaduje viac času. V tkanivách disku laser stimuluje tvorbu nových buniek - chondrocytov - ktoré syntetizujú matricové molekuly (kolagén a proteoglykány), ktoré zapĺňajú mikrotrhliny vláknitej kapsuly. Tkanivo disku sa tak regeneruje a obnoví sa jeho štruktúra. Táto technika môže byť použitá okrem odparovania..

  Laserové ošetrenie medzistavcových prietrží laserom je vyspelá a veľmi nádejná technológia.

  Výhody a nevýhody

  Laserová hernia sa považuje za alternatívu k iným chirurgickým metódam. Táto metóda nie je pre nich efektívnejšia a často ich v mnohých ohľadoch dokonca prekonáva. Rozsiahle skúsenosti s aplikáciou laserovej technológie nám umožňujú hovoriť o nasledujúcich výhodách tejto operácie:

  • Drobné poranenia.
  • Minimálna invazívnosť.
  • Použitie lokálnej anestézie.
  • Súčasné odstránenie niekoľkých hernií.
  • Aplikácia na akúkoľvek časť chrbtice.
  • Stimulácia prirodzených regeneračných mechanizmov.
  • Nízke riziko pooperačných komplikácií.
  • Skrátenie obdobia rehabilitácie.
  • Vysoká bezpečnosť metódy.
  • Rýchla úľava od bolesti.

  Nevýhody tohto spôsobu zahŕňajú pomerne úzku škálu indikácií, pretože nie všetky prípady medzistavcových prietrží sa dajú korigovať laserom. Týka sa to najmä pokročilých foriem choroby. Okrem toho môžu byť náklady na takúto operáciu na chrbtici v niektorých prípadoch dosť vysoké.

  Pozitívne aspekty laserového odstránenia herniálnych výčnelkov nám umožňujú priradiť metódu k preferovaným operáciám.

  Indikácie a obmedzenia

  Liečba spinálnej prietrže laserovou technológiou sa v poslednom období stala populárnejšou. Je to kvôli túžbe pacientov robiť bez otvoreného chirurgického zákroku, ako aj nádej na lepšie výsledky v porovnaní s inými metódami. Ak sa už výber uskutočnil, je potrebné vziať do úvahy indikácie pre takúto operáciu. Tie obsahujú:

  • Malé kýly - do 6 mm.
  • Syndróm pretrvávajúcej bolesti.
  • Neefektívnosť konzervatívnych opatrení.
  • Kontraindikácie pre otvorenú chirurgiu.
  • Mladý vek pacientov - do 50 rokov.

  Zároveň sa vyskytnú určité situácie, keď sa činnosť neodporúča, pretože to môže súvisieť s nežiadúcimi účinkami a neodôvodneným rizikom. Tieto obmedzenia sa vzťahujú na pacientov, ktorí nemajú indikácie na chirurgický zákrok, ako aj na pacientov, ktorí majú nasledujúce stavy:

  • Hrubé neurologické poruchy.
  • Sekundácia prietrže.
  • Spinálna stenóza.
  • Zápalové ochorenia.
  • Nestabilita jednotlivých segmentov.
  • tehotenstvo.

  Takéto kontraindikácie znemožňujú odstránenie herniálnych výčnelkov laserom a vyžadujú použitie iných metód liečby.

  Akákoľvek operácia, vrátane minimálne invazívnej, by sa mala vykonávať s ohľadom na diagnózu a celkový stav pacienta.

  Technika vykonávania

  Pri lokálnej anestézii sa vykonáva operácia odstránenia prietrže chrbtice. Predtým sa pacientovi môže podať malá dávka sedatívneho liečiva, aby sa vylúčil psychoemotačný stres. Predbežné ošetrenie chirurgického poľa antiseptikami.

  Pomocou vpichovacej ihly chirurg prepichne mäkké tkanivá a kapsuly poškodeného disku. Cez ňu sa zavádza špeciálne optické vlákno, cez ktoré sa bude prenášať laserové žiarenie. Poloha ihly je riadená mobilným počítačovým tomografickým skenerom alebo rádiologickou jednotkou. Paralelne s odparovaním sa disk tiež rekonštruuje a pôsobí naň v niekoľkých bodoch.

  Trvanie operácie nie je dlhšie ako hodinu. U niektorých pacientov dochádza k vymiznutiu bolesti okamžite po zákroku a iní v priebehu niekoľkých dní. V budúcnosti je potrebné lekára sledovať v nemocnici až jeden týždeň. Aj keď riziko komplikácií je minimálne, mali by ste sa postarať o správny priebeh pooperačného obdobia.

  Odstránenie prietrže laserovou liečbou umožňuje na krátky čas obnoviť funkciu chrbtice a vrátiť pacienta do aktívneho života.

  Rehabilitácia

  Proces redukcie tkaniva disku po operácii môže trvať až šesť mesiacov. Klinické zotavenie sa však vyskytuje oveľa skôr - len za dva mesiace. Navyše, ak bol herniálny výčnelok lokalizovaný v krčnej oblasti, proces pokračuje dvakrát rýchlejšie. Na urýchlenie zotavenia odporúčajú prijať rehabilitačné opatrenia, ktoré zahŕňajú:

  • Drogová terapia
  • fyzioterapia.
  • masáž.
  • Terapeutická gymnastika.

  Do 10 dní užívajú pacienti protizápalové a analgetické lieky a fyzická aktivita by sa mala obmedziť na obdobie až jedného mesiaca. V tomto okamihu musíte určite použiť špeciálny korzet pre ďalšiu fixáciu chrbtice. Z metód fyzioterapie je potrebné uviesť elektroforézu, magnetoterapiu a reflexológiu. Po odstránení obmedzení fyzickej aktivity vykonajte terapeutické cvičenia. Zameriava sa na posilnenie svalov, obnovu pohybov a tvorbu správnej biomechaniky chrbtice.

  Technika laserového ošetrenia sa v mnohých prípadoch ukázala ako účinná. Aby sa účinok posilnil, musia sa pacienti riadiť všetkými odporúčaniami lekára. Toto je jediný spôsob, ako zabrániť recidíve a zlepšiť zdravie chrbtice..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Konský tuk je prírodný, vysoko efektívny produkt terapeutického, profylaktického a kozmetického pôsobenia. Kôň sa používa interne aj externe, v čistej forme aj ako doplnková zložka k rôznym výrobkom (šampóny, krémy, kondicionéry, masky, balzamy, lieky atď.).
  Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.
  Ramenná burzitída je akútny alebo chronický zápal synoviálneho periartikulárneho vaku. Normálne je synoviálny vak alebo bursa štrbinovitá dutina, ktorá je vyplnená malým množstvom synoviálnej tekutiny a pôsobí ako tlmič nárazov medzi vyčnievajúcimi časťami kostí a inými tkanivami..