loader

Príčiny výskytu a liečby slabinovej prietrže u detí

Chirurgická hernia pri deťoch je chirurgická technika zahŕňajúca odstránenie herniovej hmoty a návrat vnútorných orgánov s cieľom zabrániť opätovnému rozvoju patológie. Lekári zároveň uprednostňujú sprísnenie a prišívanie hernálnych brán vlastnými (spojovacími) tkanivami dieťaťa.

Operácia s kínovou herniou u detí je chirurgická technika zahŕňajúca odstránenie hernálnej hmoty a návrat vnútorných orgánov, aby sa zabránilo opätovnému rozvoju patológie..

príčiny

V detstve sa vyvíja hlavne vrodená kýla. Je to kvôli zvláštnostiam vnútromaternicového vývoja dieťaťa. Normálne je vaginálny proces u chlapcov zarastený. Ale v rozpore s normálnym vývojovým procesom (vrátane u dievčat) sa vytvára herniálny vak, ktorý prispieva k ďalšiemu zvýšeniu výčnelkov. Pri vývoji tohto ochorenia hrá veľkú úlohu nepriaznivá genetická predispozícia..

indikácia

Chirurgia sa vykonáva v naliehavom prípade (v prípade porušenia bez ohľadu na vek) alebo pri absencii pozitívneho výsledku pomocou konzervatívnych metód (nosenie špeciálnej bandáže, masáže, gymnastika) u detí po 5 rokoch..

Rodičia by sa mali poradiť s lekárom.

Rodičia by sa mali poradiť s lekárom, ak majú tieto príznaky:

 • výskyt herniálneho výčnelku v slabinách s kašľom a inými situáciami, keď je predná brušná stena napnutá;
 • slabiny;
 • zmiznutie hrudky v polohe na chrbte dieťaťa;
 • tráviace poruchy, nevoľnosť, zvracanie.

klasifikácia

Operácie sa vykonávajú otvorene alebo laparoskopicky. Otvorené typy chirurgických zákrokov sú zriedkavé. Počas tejto operácie sa urobia rezy na prístup do herniálneho kanála, vak sa vytiahne, patologická formácia sa odstráni. Lekár musí mať prišitie a plastickú chirurgiu postihnutého trieslového kanála.

Takáto operácia trvá dostatočne dlho (niekedy až hodinu) a je ťažké ju tolerovať malí pacienti. Počas otvoreného zásahu môže veľkosť rezu dosiahnuť 7 cm, pretože koža je rozrezaná vo vrstvách, čo pomáha eliminovať poškodenie susedných tkanív.

laparoskopia

Táto minimálne invazívna metóda chirurgickej liečby herniálneho výčnelku spočíva v použití takého chirurgického zariadenia, ktoré minimalizuje traumu na prednej stene. Pacientovi sa urobia 3 menšie rezy na koži, cez ktoré sa vloží laparoskop a všetky potrebné chirurgické vybavenie. Lekár monitoruje priebeh operácie na monitore. Vďaka tomu je možné výrazne skrátiť čas operácie.

Pacientovi sa podajú 3 menšie rezy na koži, cez ktoré sa vloží laparoskop a všetky potrebné chirurgické vybavenie.

kontraindikácie

Ak malý pacient má chirurgický zákrok, nevykonáva sa:

 • krvná patológia;
 • akútne ochorenia srdca a ciev;
 • akútne infekčné choroby;
 • závažné zlyhanie pečene a obličiek;
 • horúčka;
 • obehové poruchy;
 • rôzne neurologické dysfunkcie.

V prípade takýchto kontraindikácií sa odporúča konzervatívna liečba. Spočíva v obvaze, vykonávaní masážnych sedení, gymnastike. V prípade komplikácií sa chirurgický zákrok vykonáva bezodkladne.

Príprava na operáciu

Napriek skutočnosti, že sa operácia vykonáva pomocou účinných metód, ktoré minimalizujú riziko relapsu a možných následkov, rodičia si stále musia pamätať, že dieťa musí byť pripravené na operáciu.

Dieťa sa podrobuje množstvu lekárskych testov - vyšetrenie krvi, moču. Toto by sa malo urobiť, aby sa vylúčila pravdepodobnosť komplikácií po operácii. Pred zákrokom musí chirurg študovať anamnézu a vyhodnotiť pohodu dieťaťa. Pred odstránením kýly sa musí poradiť pediatr, neurológ a kardiológ.

Výber anestézie závisí od charakteristík tela dieťaťa. Lekári používajú najkvalitnejšie a neškodné anestetiká, ktoré účinne anestetizujú a minimalizujú riziko komplikácií..

Pred zákrokom sa črevá vyčistia (pomocou klystýru). Strava nie je povolená v deň operácie.

Rehabilitácia

Po operácii dôjde k regenerácii tela dieťaťa pomerne rýchlo. Rodičia by mali byť s pacientom opatrní. Po prepustení z nemocnice sa starostlivo monitoruje stav obväzov. Cvičenie nie je striktne povolené, pretože spôsobuje porušenie stavu pooperačného švu. Odporúča sa, aby ste chirurga pravidelne navštevovali včas.

Kúpanie v prvom týždni po operácii je vylúčené. Všetky vodné postupy sa vykonávajú až po hojení švov. Ak sa v oblasti pooperačnej rany objavilo hnisanie, sčervenanie alebo opuch, je akákoľvek samoliečba prísne zakázaná. Takéto dieťa by malo byť urýchlene preukázané lekárovi.

Po odstránení obväzu ošetrite ranu roztokom jódu, peroxidom vodíka alebo brilantným zeleným roztokom. V tejto chvíli sa uistite, že sa do nej nedostane žiadna špina. Ak sú dodržané všetky pravidlá, zotavenie malého pacienta je rýchle a bez následkov..

Výživa

Rodičia by mali venovať veľkú pozornosť výžive počas obdobia zotavenia po operácii, pretože nedodržanie diéty vedie k závažným komplikáciám.

Prvý deň po operácii by malo byť jedlo tekuté a šetrné. Soľ musí byť odstránená, aby nedošlo k opuchom. Energetická hodnota stravy v prvých pooperačných dňoch musí byť tiež obmedzená. Všetky potraviny by mali byť strúhané, teplé a obohatené o vitamíny..

Je potrebné sledovať fragmentáciu jedál. To znamená, že musíte jesť jedlo často a postupne. Odporúča sa až 8 malých jedál.

V budúcnosti sa strava mierne rozširuje. Energetická hodnota rastie. Dieťa dostane šťouchané polievky, obilniny, zeleninu a ovocie. Pšeničné sušienky sú užitočné. Vystavuje sa päť jedál denne. Dieťa by nemalo preplávať, dávať nelegálne potraviny.

V strave pacienta nie sú zahrnuté nasledujúce produkty:

 • mastné mäso, ryby;
 • Ražný chlieb;
 • kukurica a výrobky z nej;
 • jačmeň perlový, pšeničná cereálie;
 • vajcia natvrdo;
 • maslo;
 • všetky pikantné jedlá a omáčky, najmä majonéza;
 • sušené slivky a sušené marhule;
 • reďkovky, korenie, baklažán;
 • cibuľa, šťaveľ;
 • banány a hrozno (prispievajú k zvýšenej tvorbe plynu);
 • hrušky, broskyne;
 • sýtené nápoje (vrátane sýtených minerálnych vôd);
 • kvass;
 • čerstvé mlieko.

Po 2 týždňoch sa dieťa presunie do obvyklého menu.

cvičenie

Fyzikálna terapia má dôležité miesto, ale môžete ju začať praktizovať až po súhlase lekára. Tým sa vylúči výskyt recidívy prietrže v budúcnosti a prispeje k normalizácii svalovej aktivity.

Deti mladšie ako 1 rok by sa mali viac plaziť, robiť rôzne pohyby. Nemali by klamať dlho. Staršie deti ťažia z ranných cvičení. Najprv sa musíte poradiť s lekárom, ktorý vylúči potenciálne nebezpečné pohyby dieťaťa.

V predškolskom veku je predpísaná špecializovaná gymnastika. Dieťa vykonáva všetky cvičenia iba pod dohľadom špecialistu, ktorý vyberie pre pacienta najvhodnejšiu záťaž..

Dôležitým miestom je fyzická terapia.

Plnohodnotné športy pre školákov začínajú len pár mesiacov po operácii. Zvýšenie fyzickej aktivity by malo byť postupné. Najprv bude užitočné chôdza, plávanie. V budúcnosti môžete postupne zvyšovať zaťaženie..

Núdzová prevádzka

Núdzová chirurgia sa vykonáva s porušením prietrže. Rodičia si musia uvedomiť, že túto nebezpečnú komplikáciu nemožno vyliečiť žiadnymi konzervatívnymi opatreniami. Operácia je predpísaná pre deti, aj keď existujú kontraindikácie, pretože možné poškodenie zákroku je oveľa menšie ako najnebezpečnejšie následky tohto stavu - peritonitída a sepsa (otrava krvi)..

Príznaky obmedzenej ingínovej prietrže u detí:

 • ostré znepokojenie;
 • plakať;
 • pacienti sa sťažujú na silnú bolesť v slabinách;
 • výčnelok sa stáva príliš bolestivý, sčervenaný, zatiaľ čo jeho zníženie nie je možné;
 • v dôsledku vývoja obštrukcie sa objaví zvracanie, neprítomnosť výtoku plynu (v dôsledku čoho sa zväčšuje veľkosť žalúdka).

Plač - príznak obmedzenej trieslovej prietrže u detí.

Ďalší vývoj porušenia vedie k perforácii čreva. Výsledkom je, že jej obsah preniká do brušnej dutiny. U dieťaťa sa rýchlo rozvíja peritonitída (zápal pobrušnice). Pri peritonitíde je silná bolesť brucha, zvracanie, ktoré neprináša úľavu. V týchto prípadoch je nevyhnutné začať chirurgickú liečbu. Operácia sa vykonáva iba s otvoreným prístupom. Z dôvodu komplikácií sa trvanie zásahu predlžuje a presahuje jednu hodinu.

recenzia

Svetlana, 30 rokov, Nižný Novgorod: „U môjho päťročného syna bola diagnostikovaná inguinálna kýla. Bez váhania sme s operáciou súhlasili. Uskutočnilo sa to pomocou laparoskopie. Pooperačné obdobie uplynulo bez akýchkoľvek následkov. Podľa odporúčania lekára teraz robíme cvičenia.

Inna, 29 rokov, Moskva: „V našom trojročnom synovi bola nájdená prietrž. Okamžite sme šli k chirurgovi a naplánoval operáciu. Cena bola pre nás trochu vysoká, ale zdravie syna je stále drahšie. Operácia prebehla bez komplikácií a po 3 dňoch bolo dieťa prepustené z domu. Teraz sa zotavujeme a sledujeme všetko, čo hovorí lekár. Koniec koncov, nechceme opakovanie. “.

"Vitaliy, 35 rokov, Petrohrad:" Náš 10-ročný syn mal vyčnievanie v slabinách, čo sa počas vyšetrenia ukázalo ako kýla. Bola predpísaná laparoskopická operácia, ktorá pomohla zbaviť sa prietrže. Neviem, ako majú iní rodičia, ale náš syn sa po operácii rýchlo zotavil. “.

Inguinálna kýla u dieťaťa

Inguinálna hernia sa u detí prejavuje vyčnievaním vnútorných orgánov za brušnú stenu. Ak je prietrž znížená na miešok, nazýva sa to ingvinál-scrotal. Inguinalne-kýlová hernia u detí, rovnako ako inguinálna, vyzerá vizuálne ako opuch alebo okrúhlosť..

Kýla môže byť jednostranná alebo obojstranná. Štatistiky ukazujú, že touto patológiou trpí asi 5% detí, častejšie sa vyskytuje u predčasne narodených detí. Je to bežné ochorenie chlapcov aj dievčat, ale u žien sa vyvíja oveľa menej často. Pri tejto diagnóze je potrebné okamžité ošetrenie..

príčiny

Príčiny choroby u chlapcov a dievčat sú rôzne. U dievčat sú príčinou zvláštností vývoja maternice a chlapcov - semenníkov. Hnačka u dievčat sa vyskytuje omnoho zriedkavejšie, čo sa dá vysvetliť skutočnosťou, že ich patológia v genitáliách nie je tak častá.

Táto patológia u detí sa môže vyskytnúť v dôsledku niekoľkých predispozičných faktorov. Medzi ne patria tieto dôvody:

 • nadváhou;
 • nedostatočné rozvinutie brušnej steny;
 • trauma do brušnej steny;
 • fyzický stres.

Inguinálna kýla u predčasne narodených detí môže byť vrodená alebo získaná. Výskyt získanej patológie možno určiť z týchto dôvodov:

 • slabosť spojivového tkaniva pobrušnice;
 • vysoká fyzická aktivita.

príznaky

Včasná diagnóza je kľúčom k úspechu v liečbe, preto je dôležité, aby sa robila včas. Hlavnými príznakmi, ktoré naznačujú prítomnosť slabinovej prietrže u dieťaťa, sú vizuálne príznaky, t.j. prítomnosť herniálneho výčnelku. Okrem vizuálneho prejavu existujú aj ďalšie príznaky - bolesť, ktorá sa vyskytuje pri napätí svalov brušnej steny a celkovom nevoľnosti..

Príznaky, ako je silná bolesť, napätie v herniálnom vaku (je ťažké a nedá sa upraviť), cyanóza a iné môžu naznačovať prítomnosť prietrže. Ak diagnóza odhalila tieto príznaky, liečba by sa mala začať okamžite.

Môže byť potrebný ultrazvuk na návštevu lekára. Ultrazvuk je možné vykonať na najbližšej klinike. Ultrazvuk sa vykonáva s cieľom definitívne stanoviť diagnózu, ak príznaky nedávajú úplný obraz. Vyšetrenie ultrazvukom bude predpísané ošetrujúcim lekárom.

liečba

Na začiatku minulého storočia lekári vyvinuli liek, ktorého zavedenie umožnilo odstrániť inguinálnu kýlu u detí bez chirurgického zákroku. Liek však mal závažné vedľajšie účinky, v dôsledku čoho lekári museli opustiť jeho používanie..

Do dnešného dňa lekári došli k záveru, že jediným správnym riešením problému je chirurgický zákrok na odstránenie kýly u detí.

operácie

Všetky deti s herniou sú určené na chirurgické ošetrenie. Príprava na odstránenie ingínovej prietrže u detí sa začína prípravou. Dieťa 10 dní pred plánovaným dátumom vykonania operácie musí bezpodmienečne absolvovať všetky potrebné testy (vrátane ultrazvuku), ako aj navštíviť niekoľko lekárov (kardiológ, ORL špecialista, neurológ)..

Samotná operácia je jednoduchá a nevyžaduje viac ako pol hodiny. Bezprostredne pred operáciou by dieťa nemalo jesť a piť niekoľko hodín. Dôležitým faktorom je psychologický prístup. Ak je dieťa staršie, povedzte nám, čo operácia očakáva, bez zastrašovania..

Potom nasleduje rehabilitačné obdobie. Po dobu 2 týždňov je fyzická aktivita vylúčená a všetky aktivity sú obmedzené na 6 mesiacov. Mali by ste tiež sledovať výživu dieťaťa.

Dieťa by sa nemalo prejedať: je lepšie podávať malé dávky približne 5-krát denne a výrobky, ktoré lekár odporúča.

laparoskopia

Laparoskopia je uzavretá operácia a je vhodná pre dievčatá aj chlapcov. Laparoskopia spočíva v odstránení prietrže pomocou 3 brušných vpichov. V porovnaní s tradičným chirurgickým zákrokom je laparoskopia pre dieťa, najmä pre predčasne narodené deti, menej bolestivá a bezpečná, pretože minimalizuje poškodenie tkaniva..

Žiadna operácia

Existujú kontraindikácie, pri ktorých chirurgia nie je možná. Tieto kontraindikácie zahŕňajú:

 • akútna infekcia;
 • kožné lézie v mieste prietrže;
 • srdcové defekty;
 • abnormalita obličiek;
 • porucha krvácania;
 • vaskulárne ochorenie.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať vyšetreniu predčasne narodených detí, u ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že zistia kontraindikácie pre chirurgický zákrok.

Ak chirurgická liečba nie je možná, používa sa ako terapia obväz. Bandáž pomáha zmierniť stav dieťaťa. Musíte ho nosiť, kým sa stav nestabilizuje. Trvalé nosenie obväzu je zakázané, je možná svalová atrofia.

Na internete nájdete podrobné video o obväzoch. Video ukazuje, ako nosiť obväz, môžu sa k nemu vyjadriť odborníci. Je dôležité, aby video nebolo amatérske, ale malo autoritatívny zdroj.

sprisahania

Konšpiracia ako liečba slabinovej prietrže u detí je celkom populárna. Ľudia používajú sprisahanie, ak sa boja operácie, nedôverujú lekárom alebo nemajú prístup ku kvalitnej lekárskej starostlivosti.

Aby sa sprisahali, ľudia sa obracajú na liečiteľov. Mnohí liečitelia jednoducho čítajú dej alebo rituálny čas mechanicky ovplyvňuje hernálny vak. Samotné sprisahanie je neškodné, ale vystavenie herniovému vaku môže mať pre chlapcov komplikácie. Takéto manipulácie môžu poškodiť trieslovinový kanál, ktorý sa pre chlapcov môže zmeniť na neplodnosť..

Ak chcete urobiť sprisahanie, od liečiteľa, ktorý pripravuje rituál, zistite, či vykoná nejaké manipulácie so samotnou kýlou.

V opačnom prípade je lepšie si prečítať dej. Nájdenie vhodného pozemku je ľahké, na internete je ich veľa. Ich výhody sú však psychickejšie ako skutočné.

komplikácie

Komplikácie vznikajú, keď dôjde k porušeniu prietrže u detí. Ak dôjde k porušeniu, herniálny vak sa vytlačí vnútri herniálneho portálu, čo vedie k nekróze tkanív a orgánov. Porušenie je obzvlášť nebezpečné pre chlapcov.

Príčiny porušenia prietrže môžu slúžiť rôzne faktory: zaťaženie, plynatosť, črevné infekcie, zápcha atď..

Alarmom môže byť zmenené správanie dieťaťa. Stáva sa nepokojným, upokojujúcim, sťažuje sa na bolesť na mieste prietrže - to platí pre starších chlapcov a dievčatá, ktorí môžu rodičom rozprávať o ich stave..

Pokiaľ ide o mesačné dieťa alebo jednoročné dieťa, príznaky budú takéto: napätie herniového výčnelku a neschopnosť vložiť ho do brušnej dutiny. Okrem toho sú možné apatia dieťaťa, nevoľnosť a zápcha. Pre istotu v diagnostiku je možné vykonať ultrazvukové vyšetrenie..

Porušenie slabinovej prietrže u detí je pomerne vážnou komplikáciou. Manuálne ošetrenie je prijateľné iba pre predčasne narodené deti. Takéto ošetrenie sa môže vykonať počas prvých 12 hodín po incidente a iba za okolností kontraindikácie manipulácie..

prevencia

Najúčinnejším prostriedkom prevencie je denné cvičenie. Je potrebné utvárať zvyk dieťaťa vykonávať cvičenia. Musíte tiež sledovať hmotnosť dieťaťa. Náhla strata alebo prírastok na váhe sú negatívne faktory, ktoré sa nesmú tolerovať..

Aby dieťa nestrácalo na váhe, je potrebné usporiadať správnu stravu. Podávanie by malo byť malé a jedlo by nemalo prekročiť 5-krát denne. Nemali by ste kŕmiť svoje dieťa pikantnými a mastnými potravinami, dávať veľa sladkostí. Do stravy je lepšie zaradiť ryby, chudé mäso a zeleninu..

Ohodnoťte tento článok: 14 Ohodnoťte tento článok

Počet recenzií zostáva v článku: 14, priemerné hodnotenie: 4,43 z 5

Inguinálna kýla u detí

Jednou z najbežnejších brušných patológií u detí je trieslová prietrž. Zvyčajne sa zistí v ranom veku a rodičia čelia skutočnosti, že je potrebná liečba. Zároveň je vhodné mať dobrú predstavu o tom, čo sa s dieťaťom presne deje a prečo sa to stalo. V tomto článku odpovieme na tieto a ďalšie otázky..

Čo to je

Pediatrická hernia v slabinách je stav, pri ktorom vaginálny proces pobrušnice vyčnieva von cez trieslovinový kanál. To, čo sa usiluje o výstup cez trieslovinový kanál, sa nazýva herniálny vak. Vnútri má časti vnútorných orgánov, napríklad močový mechúr alebo črevá. Inguinálny kanál je malá puklina, ktorá sa rozprestiera v slabinách medzi svalovými tkanivami a väzmi. Vo vnútri medzery u ženských žien sa nachádza kruhový väz maternice a u chlapcov prechádza spermatická šnúra.

Podľa štatistík sa prietrž v slabinách vyskytuje najčastejšie u chlapcov. Podľa rôznych odhadov riziko takéhoto ochorenia u nich dosahuje 25-30%, zatiaľ čo u dievčat je to len asi 3%. Podľa detských lekárov je pre každé dievča s touto diagnózou 6 chlapcov s podobným problémom.

U predčasne narodených detí je riziko vzniku slabinovej kýly podstatne vyššie ako v omrvinách narodených včas. Riziko rozvoja v prvom - najmenej 25%, u detí, ktoré sa objavili včas - 5%.

Dôvody vzhľadu

Kýla v slabinách sa považuje za vrodenú, získanými formami je veľa dospelých a starších ľudí. U chlapcov a dievčat sú predpoklady na objavenie hrudky v ingvinálnej oblasti vždy vytvorené, keď sú v žalúdku matky..

U budúcich chlapcov sa semenníky počas embryonálneho obdobia tvoria v bruchu. Začíname klesať na trieslovinový kanál až po 5-6 mesiacoch tehotenstva. Zároveň trochu „ťahajú“ pobrušnicu za sebou. Nakoniec semenník zostupuje bližšie k pôrodu, v 9. mesiaci tehotenstva. Rovnaké vytiahnuté vrecko z pobrušnice, ktoré sa vytvorilo v dôsledku prolapsu, sa nazýva vaginálny proces.

Normálne je úplne vtiahnutý v čase, keď sa chlapec narodil. Ak sa to z nejakého dôvodu nestane, zostáva odkaz na trieslovinový kanál s brušnou dutinou otvorený. To môže viesť k tomu, že po ceste, ktorú semenník prešiel, môže ísť aj slučka čreva alebo iného vnútorného orgánu. To sa stane slabinou v slabinách.

Ak je všetko s chlapcami viac-menej jasné, potom s mechanizmom vzhľadu kýly u dievčat, zvyčajne vyvstáva viac otázok. Odpovede spočívajú v anatomických vlastnostiach ženského embrya. U dievčat maternica tiež nie je na svojom mieste od samého začiatku. Po prvé, tento dôležitý reprodukčný orgán je položený a formovaný omnoho vyššie, ako sa očakávalo. A potom, od približne 4 - 5 mesiacov tehotenstva, sa maternica začína dolu, podobným spôsobom ťahá pozdĺž časti pobrušnice..

Za tým zostáva podobný vaginálny proces. A ak sa v čase narodenia správa s brušnou dutinou nezatvorí, kýlový vak nie je vylúčený. Je teda zrejmé, že u predčasne narodených detí sú ingvinálne kýly päťkrát častejšie ako v dlhodobom horizonte.

Riziko výskytu a kýla ako taká však nie sú to isté. Môže existovať riziko, ale neexistuje kýla.

Najčastejšie dôvody, prečo herniový vak stále vyčnieva, sú nasledujúce:

 • genetická predispozícia k peritoneálnej slabosti;
 • cystické neoplazmy spermatickej šnúry;
 • hydrocelu (kvapka semenníka);
 • dysplázia bedra;
 • hernie miechy, problémy s miechou.

Kýly sa neskôr (po 9 až 10 rokoch) objavia v slabinách veľmi zriedka a ich základné príčiny môžu byť iné ako príčiny novorodencov a dojčiat. S vrodenou predispozíciou opísanou vyššie sa môžu slabinové kýly objaviť u detí s ťažkou obezitou, u detí, ktoré vedú neaktívny životný štýl, veľa sa nehýbajú, nehrajú športy, u tých, ktorí trpia častou a ťažkou zápchou, ako aj s chorobami dýchacích ciest spojených s s ťažkým chronickým kašľom.

klasifikácia

Podľa toho, na ktorej strane sa prietrž vyskytla, sa označuje ako pravák alebo ľavák. Pravostranné sú častejšie u chlapcov, malé princeznej často netrpia takou lokalizáciou herniálneho vaku. V tretine všetkých prípadov sú zaznamenané herniálne útvary v ľavej časti mozgu.

Na obidvoch stranách súčasne sa pri holení vyskytuje prietrž v prevažnej väčšine prípadov. Približne 12% prípadov sa u detí mužov zistí dvojstranná prietrž.

Rovnako ako mnoho iných herniálnych formácií, sú triesloviny tiež rozdelené na šikmé a rovné. Šikmy vstupujú do trieslovinového kanála a úplne opakujú cestu semenníkov v perinatálnom veku - zhora s prechodom cez trieslovinový prsteň. Kýly priameho typu u detí sú veľmi zriedkavé, s ktorými prichádza cez peritoneum hernia.

Chlapci majú osobitný druh choroby - sklerózu alebo tříslovnú kýlu.

Pohyblivosť alebo nehybnosť vaku rozlišujú:

 • uškriabaná prietrž;
 • elasticky obmedzená prietrž;
 • kýla s fekálnym zúžením:
 • prietrž s prištipnutím Richterovej (parietálne porušenie slučky čreva);
 • kýla s retrográdnym porušením (so sevretím dvoch alebo viacerých orgánov);
 • neprízvučnej.

Je možné narovnať výnimočne nestresované trieslové kýly. Všetky typy štípania sa ošetrujú chirurgickými chirurgickými zákrokmi..

Nebezpečenstvá a komplikácie

Hlavné nebezpečenstvo slabinovej prietrže spočíva v pravdepodobnosti jej porušenia. Čo to bude - nikto sa nebude brať predvídať. Pri fekálnom type patológie dochádza k porušeniu v dôsledku preplnenosti črevnej slučky, ktorá spadla do vaku, s výkaly, s retrográdou - vymačkáva sa nielen intestinálny sprej vo vaku, ale aj intestinálny sprej v brušnej dutine..

Vo všetkých prípadoch štipnutia bez výnimky dieťa potrebuje okamžitú a neodkladnú chirurgickú starostlivosť. Porušenie, bez ohľadu na typ, ktorý sa vyvíja, je spojené s nedostatočným prísunom krvi v upnutom orgáne, ktorý môže rýchlo (niekedy aj niekoľko hodín) viesť k smrti tkanív, až k nekróze. Lekári zaznamenávajú prípady gangrény zadržiavaných orgánov aj v našom rozvinutom storočí pomocou chirurgickej medicíny v 10% prípadov. Úmrtia predstavujú približne 3,9%, úmrtnosť na gangrénu je vyššia - od 20 do 35%.

Porušenie je vždy akútne. V oblasti trieslovín je silná neznesiteľná bolesť, nevoľnosť a niekedy aj opakované vracanie, prietrž sa stáva nekontrolovateľnou, zhoršovanie pohody sa zvyšuje veľmi rýchlo. Pokusy o odrastanie a samoliečenie sú nebezpečné. Naliehavá potreba priviesť malého pacienta do chirurgickej nemocnice.

Spravodlivo by sa malo poznamenať, že v detskom veku nie je väčšina ingvinských prietrží komplikovaná porušovaním predpisov. Ale rodičia dieťaťa, ktorým bola diagnostikovaná táto operácia a ktorí sa nemôžu rozhodnúť o operácii, by mali byť pripravení na takúto udalosť. Čím je dieťa staršie, tým vyššie je riziko drvenia..

Príznaky a príznaky

Akútny stav spojený s porušením nie je ťažké diagnostikovať. Je oveľa ťažšie nájsť slabinovú prietrž, než je komplikované porušením. Faktom je, že jediným príznakom je formácia v slabinách samotnej kýly. Vyzerá to ako okrúhla alebo nepravidelná pečať, mierne vyčnievajúca.

Najjednoduchší spôsob, ako si všimnúť patológiu u detí. Napríklad u detí do jedného roka, jednoročného dieťaťa, ktoré si rodičia pravidelne vymieňajú oblečenie, vykúpajú sa, sa pri vizuálnom kričaní, kričaní, pri kašľaní vizualizuje hernia. V pokoji, keď dieťa nenatiahne brušnú stenu alebo v hernii spánku, nebude dieťa zreteľne viditeľné..

Poloha vaku s kýlou s klbkom u chlapcov je vnútri mieška, takže sa zdeformuje. U dievčat sa prietrž obvykle uprednostňuje prietrž k stydkých pyskov, čoho dôsledkom je výrazný nárast jednej pysky v porovnaní s druhou. Pri bilaterálnej patológii budú obe pery neprirodzene veľké.

U detí vo veku 5 - 6 rokov a 7 rokov môže byť nájdenie prietrže ťažšie, pretože rodičia už z etických dôvodov nemajú prístup do všetkých častí tela dieťaťa. Takéto deti však môžu povedať slovami, čo ich trápi. Sťažnosti na bolesť v dolnej časti brucha, ako aj bolesť a pocit plnosti v miešku a slabine po dlhej prechádzke, behu, nemožno ignorovať..

Neviazaná kýla by nemala dieťa príliš obťažovať.

Príznaky, ktoré by mali prinútiť rodičov, aby naliehavo poslali dieťa do nemocnice, sú tieto:

 • nadúvanie, nedostatočné vypúšťanie plynu;
 • posilnenie charakteru bolesti v oblasti slabín - od pocitov brnenia a ťahania po akútnu bolesť;
 • herniálny vak sa stáva tuhým, napätým a nehybným, jeho dotyk spôsobuje dieťaťu silnú bolesť.

diagnostika

Zvyčajne je v prvých mesiacoch života dieťaťa detekovaná slabá prietrž. Jej rodičia ju často nájdu, v iných prípadoch - pediatrický chirurg pri najbližšom plánovanom vyšetrení na klinike. Skontrolujte dieťa od narodenia do 1 roka v horizontálnej polohe.

Batoľatá, ktoré majú už 2 roky, sa môžu vyšetriť v stoji s povinným vyhodnotením prietrže pri naklonení tela dopredu. Pre deti, ktoré majú už 4 roky, chirurg dá ďalšiu „úlohu“ - kašeľ, pretože pri kašľovom reflexe je možné podrobnejšie preskúmať herniu a vyhodnotiť jej veľkosť.

Lekár porovná, či sú semenníky symetrické u chlapcov, aký je tvar a veľkosť stydkých pyskov u dievčaťa a potom určí smer ultrazvuku. Ultrazvuk inguinálneho kanála sa vykonáva pre chlapcov a panvový a brušný ultrazvuk pre dievčatá. Chlapci majú dodatočne predpísanú diateroskopiu. Tento postup je jednoduchý a bezbolestný, spočíva v posúdení toho, ako je telo schopné samo preniesť lúče svetla. Táto metóda umožňuje určiť alebo vyvrátiť kvapku semenníkov ako možnú hlavnú príčinu prietrže v slabinách..

Keď ultrazvuk ukáže, že časť močového mechúra spadla do prietrže, bude predpísaná cystografia - postup, pri ktorom sa do močového mechúra zavedie špeciálna látka, ktorá je potom jasne rozlíšiteľná v röntgenovom snímaní, čo vám umožní podrobne preskúmať stav upnutého orgánu. Irrigoskopia sa predpisuje, ak sa ultrazvukom zistí, že v obsahu vaku je črevná slučka. Pomocou klystýru sa dieťaťu do konečníka vstrekne kontrastný roztok, po ktorom sa urobí röntgenové žiarenie na posúdenie charakteristík zadržovaného orgánu..

liečba

Pokiaľ ide o trieslovinové kýly, lekári sú zvyčajne dosť kategorickí a ako ošetrenie ponúkajú chirurgické odstránenie hernálneho vaku. Skutočne existuje riziko komplikácií a udržanie prietrže všeobecne nemá zmysel.

Inguinálna hernia sama o sebe nezmizne, ako je to v prípade pupočnej šnúry u detí.

Samotný vaginálny proces, analogicky s pupočníkovým krúžkom, nebude oneskorený alebo nadmerne zarastený. Ak sa tak nestalo v čase narodenia, lekári by mali konať ďalej. Pečať s band-aid, nádej na pomoc špeciálny obväz, nestojí to za to, musíte urobiť operáciu. Jediným možným riešením problému je operácia nazývaná „herniorafia“. Štatistiky však ukazujú, že asi 10% pacientov po takejto operácii zažije syndróm genitofemorálnej bolesti. Preto sú deťom s nezkrácenými kýlami malej veľkosti udelené „oddychové“ voľbou metódy ostražitého čakania..

Samotná operácia sa nepovažuje za najťažšiu, dokonca ju môže vykonať aj začínajúci chirurg (to je to, čo sa v skutočnosti často stáva, že pri včelí absolventi lekárskych univerzít dostali prvý „krst ohňom“). Preto by sa rodičia, ktorí sa, samozrejme, obávajú dôsledkov chirurgického zákroku, mali mať záujem o kvalifikáciu špecialistu pred uskutočnením plánovanej operácie. Deti podstupujú chirurgický zákrok v celkovej anestézii. Najprv lekári získajú prístup k inguinálnemu kanálu prostredníctvom rezu, potom nájdu herniálny vak a odstránia ho. Potom sa trieslový kanál šije na normálnu, prirodzenú veľkosť a v prípade jeho zničenia sa vytvorí plastový kanál..

Kýla môže byť uzavretá pomocou sieťky, ak bola počas operácie opravená a bez odstránenia. Operácie sa najčastejšie snažia vykonať neúplnú metódu. Na tento účel použite možnosti laparoskopie. Laparotómia (rez v brušnej stene) sa vykonáva iba vtedy, keď je časť čreva životaschopná z dôvodu porušenia prietrže a musí byť odstránená. Po laparoskopickom zákroku sa deti rýchlo dostanú do zmyslov, vstanú v priebehu niekoľkých hodín, doba zotavenia je malá. Pravdepodobnosť recidívy je asi 1-3%. Nekomplikované malé kýly v slabinách detí sa odstraňujú podľa plánu, dieťa môže byť prepustené domov s normálnym zdravím po 3-4 hodinách.

Lekári odhadujú prognózy ako podmienečne priaznivé. Ak bola operácia vykonaná správne a pacient následne splní všetky požiadavky, môžete zabudnúť na ingvinálnu prietrž po zvyšok svojho života..

Odporúčania na rehabilitáciu

Po operácii sa dieťaťu ukážu fyzioterapeutické cvičenia asi po mesiaci. Môžete to urobiť na základe kancelárie LFK na klinike v mieste bydliska. Cvičenia s loptičkami, paličkami, proti gymnastickej stene sú určené na pomoc dieťaťu, aby sa čo najskôr vrátilo do svojho obvyklého života. Okrem toho takáto telesná výchova urýchľuje proces regenerácie tkanív v oblasti chirurgických zákrokov, zlepšuje homeostázu, posilňuje svaly brušnej steny..

Do komplexu cvikov sú určite pridané dýchacie cviky. 3 - 4 týždne po operácii sa dieťa môže venovať aktívnej chôdzi (šport), lyžovať, navštíviť bazén. Masáž v tomto období je zameraná na prevenciu narušenia črevnej motility, posilnenie brušných svalov. Za týmto účelom masírujte chrbát dieťaťa pozdĺž chrbtice, vykonávajte kruhové masážne pohyby v bruchu, okolo pupka a hladte šikmé svaly brucha. Masáž by mala byť vždy dokončená dolnou časťou tela, hladila sa a potom sa napínala na nohy.

Špeciálne zadržiavacie zariadenia, ktoré sa nosia po operácii - obväzy, pomôžu dieťaťu a ochránia ho pred možným relapsom. Detské obväzy nie sú ako dospelí, musíte si ich kúpiť v špecializovaných ortopedických salónoch po tom, čo sa od lekára opýtate na veľkosť a ďalšie konštrukčné vlastnosti produktu..

Bandáž po operácii na odstránenie slabinovej prietrže je:

 • ľavostranné;
 • pravostranné;
 • bilaterálne.

Špeciálne vložky idú na bandáž v súprave, ktorá je fixovaná v mieste, kde bola (alebo je) kýla. Malo by byť zrejmé, že takéto ortopedické zariadenia nedokážu liečiť prietrž v slabinách, iba podporujú herniálny vak pred vypadnutím a mierne znižujú riziko zovretia. Preto uvádzame informácie o obväzoch v časti rehabilitácia.

recenzia

Problémy diagnostikovania a liečby slabinovej prietrže u dieťaťa sa diskutuje na mnohých rodičovských fórach na internete. Väčšina matiek a otcov poznamenáva, že staršie deti majú väčšiu pravdepodobnosť operácie prietrže a nasledujúci deň sa aktívne pohybujú. Mamičky do jedného roka tvrdia, že boli prepustené z nemocnice o niečo neskôr ako staršie deti, ale nie neskôr ako 4-5 dní. Je vhodné vziať si so sebou jednorazové plienky s sebou do nemocnice, budú užitočné pre dieťa po operácii, keď sa nedokáže vstať a pitnú vodu bez plynu.

Rodičia sa po operácii prakticky nezťažujú na relapsy, existujú však aj sťažnosti týkajúce sa diagnostikov. Podľa recenzií, keď je dieťa pravidelne hospitalizované pre operáciu s jednou kýlou, lekári často nachádzajú v operačnej sále dva alebo dokonca tri herniové vaky. U niektorých detí bude okamžite odstránená ingvinálna a pupočná kýla. Toto nemá negatívny vplyv na pohodu po zákroku, ale vyžaduje si mierne odlišný, rozšírený súbor opatrení v rehabilitačnom procese..

O tom, čo je nebezpečné slabinová prietrž, povie detský chirurg Alexander Ivanovič Sumin v nasledujúcom videu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Spomedzi všetkých druhov rakoviny zaberá rakovina pečene takmer pätinu. Kupodivu je percento prípadov u mužov oveľa vyššie ako u žien. Rakovina pečene je ťažké diagnostikovať a liečiť, takže je nesmierne dôležité nezačať priebeh choroby.
Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.