loader

Odstránenie brušnej prietrže pomocou chirurgického zákroku: typy procedúr, rehabilitácia

Indikácia chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži je prítomnosť samotnej prietrže. Iba chirurgická liečba môže pacienta ochrániť pred ochorením. Ani dúfam, že „to prejde samo o sebe“ - oddialenie návštevy lekára zvýši iba riziko porušenia.

Operácia s inguinálnou kýlou je jednou z najrozvinutejších vo všeobecnej chirurgii, môže ju vykonať ktorýkoľvek stážista (absolvent lekárskej univerzity, ktorý práve začal pracovať vo svojej špecializácii). Pacienti zvyčajne intervenciu dobre tolerujú, komplikácie zriedkavo.

V typických prípadoch chirurgický zákrok poskytuje úplnú celoživotnú liečbu. Je pravda, že človek má dva trieslové kanály a odstránenie výčnelku na jednej strane slabiny nezaručuje jej vzhľad na druhej strane..

Štruktúra ingvinovej prietrže

Indikácie a kontraindikácie

Indikácia pre túto operáciu odstránenia je prítomnosť prietrže samotnej, nie sú potrebné žiadne ďalšie podmienky.

Ak je výstupok dobre nastavený a nemá príznaky zápalu, potom sa chirurgický zákrok uskutoční podľa plánu. Pred zákrokom sa vykonáva určitá lekárska príprava pacienta, aby sa predišlo možným komplikáciám, ktoré trvajú až niekoľko týždňov.

Ak dôjde k porušeniu alebo ak dôjde k upchatiu čriev, potom sa chirurgický zákrok vykoná podľa núdzových indikácií: ihneď po stanovení diagnózy.

Kontraindikácie pri plánovanej operácii na odstránenie ingvinálnej prietrže sú rovnaké ako pri iných chirurgických postupoch:

 • horúčka akéhokoľvek pôvodu;
 • akútne infekčné procesy alebo zhoršenie chronických;
 • závažné zlyhanie obličiek, srdca, dýchacích ciest alebo pečene;
 • tehotenstva;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • pokročilý vek;
 • poruchy v systéme zrážania krvi;
 • akútne obdobie infarktu alebo mŕtvice.

Núdzový chirurgický zákrok na vyčnievanie do slabín nemá kontraindikácie, avšak riziko možných komplikácií narastá rádovo.

anestézie

V dňoch ZSSR sa v 80% prípadov uskutočňovali plánované chirurgické zákroky pre túto patológiu v lokálnej anestézii. Dnes čoraz častejšie používajú všeobecnú anestéziu - anestéziu. Áno, a dnes sa bezpečnosť anestézie výrazne zvýšila.

Pohotovostný chirurgický zákrok sa takmer vždy vykonáva v celkovej anestézii..

Prevádzkové techniky

Otvorené

Pri otvorených operáciách pri slabinovej prietrži sa uskutoční incízia kože. Po pitve tkanív po vrstvách chirurg izoluje a vyreže herniálny vak. Potom vykonáva plastickú chirurgiu zadnej steny trieslového kanálika, aby odstránil príčinu kýly.

Podľa metódy plastickej chirurgie trieslového kanálika je rozdelená do 2 veľkých skupín:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Posilnenie zadnej steny sa vykonáva pomocou vlastných tkanív tela. Existuje veľa možností, ale nemá zmysel ich opisovať, pretože bez lekárskeho vzdelania nie je možné im porozumieť. Vymenujem iba názvy najobľúbenejších v Rusku: operácia podľa Schuldera, podľa Bassiniho, podľa Halsteada, podľa Postempského.

Zadná stena je vystužená umelými materiálmi. Spravidla sa jedná o polypropylénovú sieťku, ktorá je zošitá do vlastných tkanív trieslového kanálika.

Operácie s komplikovanými kýlami (so štípaním, črevnou obštrukciou, zápalom hernálneho vaku atď.) Sa vo väčšine prípadov vykonávajú otvorenou metódou..

Polypropylénová sieť na spevnenie trieslového kanálika

Endoskopická metóda

Podstatou endoskopickej chirurgie je uzavretie vstupu do trieslovinového kanála zvnútra umelým štepom (zvyčajne rovnakou polypropylénovou sieťkou)..

Prostredníctvom vpichov v brušnej stene lekár vloží do brušnej dutiny optické zariadenie a 2 (zriedkavo 3 alebo viac) manipulátorov, pomocou ktorých sa upraví prietrž a z vnútornej strany brušnej steny sa zošíva syntetická sieťovina..

Výhody a nevýhody rôznych techník

Odstránenie ingvinálnej prietrže akýmkoľvek spôsobom má svoje klady a zápory.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Techniky napínania2. Ľahké techniky
 • Jednoduchosť vykonávania,
 • technická prepracovanosť,
 • môže byť uskutočňovaná v lokálnej anestézii,
 • najnižšia cena (od 25 do 57 tisíc rubľov).
 • Najvyššia miera recidívy,
 • dlhá doba zotavenia,
 • u starých ľudí je vo väčšine prípadov neprijateľná,
 • veľké opakujúce sa hernie a hernie sa nedajú liečiť.
metódavýhodynevýhody
Stretch techniky
Ľahké techniky
 • Môžete liečiť hernie akejkoľvek veľkosti;
 • najnižšia miera recidívy, najmä u starších ľudí;
 • kratšie rehabilitačné obdobie.
 • Potrebné špeciálne doplnky,
 • sofistikovanejšia technika,
 • niekedy je nutná anestézia.
Endoskopické techniky
 • Minimálna prevádzková ujma,
 • najkratšia doba rehabilitácie,
 • najlepší kozmetický efekt (bez veľkých jaziev),
 • schopnosť súčasne vyliečiť prietrž na oboch stranách.
 • Vyžaduje sa špeciálne vybavenie a vysoko kvalifikovaný chirurg,
 • je potrebná anestézia,
 • najvyššia cena (asi 90 000 rubľov).

Podľa pacientov je najlepšie tolerovať endoskopickú operáciu pri slabinovej prietrži. Dôvody sú jasné: menšia bolesť v skorom pooperačnom období, najnižší pobyt v nemocnici, krátka doba rehabilitácie.

Pooperačná rehabilitácia

Po oprave prietrže sa vytvorí hustá jazva po dobu približne 6 mesiacov - takto dlho trvá rehabilitačné obdobie po operácii pri slabinovej prietrži.

Dĺžka hospitalizácie pri otvorených metódach je asi týždeň, pri endoskopických 1 - 2 dni.

Ihneď po operácii môže pacient na odstránenie výčnelku pocítiť bolesť vo slabinovom kanáliku - potom mu budú predpísané lieky proti bolesti. U niektorých pacientov je toto obdobie 2 až 3 dni, u iných to môže trvať niekoľko týždňov.

Odpočinok na lôžku v skorom pooperačnom období sa nevyžaduje.

Po odstránení stehu sa pacientovi nemá zdvihnúť viac ako 5 kg a zabrániť zápche.

Po otvorených metódach môže pacient začať pracovať po 1–1,5 mesiaci, po endoskopickej operácii je to 2 až 3 týždne..

Je liečba možná bez chirurgického zákroku?

Áno, je to možné. Spočíva v nosení špeciálnej bandáže, ktorá zabraňuje preniknutiu brušných orgánov do zväčšeného trieslového prstenca. Typicky sa takáto terapia používa na prípravu na chirurgický zákrok alebo ak chirurgický zákrok na odstránenie trieslovej kýly nie je možný z akéhokoľvek dôvodu (pokročilý vek, závažné srdcové alebo respiračné zlyhanie, vyčerpanie)..

Inžinierska hernia u mužov

Intuinálna hernia u mužov je výčnelok cez trieslovinový kanál v brušných orgánoch (omentum, črevné slučky, stena močového mechúra) za ich normálnym anatomickým umiestnením. Inguinálny kanál je malá dutina vytvorená vnútornými a priečnymi šikmými svalmi, trieslovinami a zvnútra vyplnenými vláknami spojivového tkaniva. U mužov je to širšie a kratšie ako u žien, takže inguinálne kýly u mužov sú niekoľkokrát častejšie ako u žien..

Príčiny a rizikové faktory

Intuitívne kýly u mužov sú vrodené a získané. Vrodená hernia sa vytvára v štádiu vnútromaternicového vývoja plodu - potom, ako semenník zostúpi z brušnej dutiny do mieška, vaginálna vrstva pobrušnice neprerastie, ako by malo byť normálne. Výsledkom je, že trieslovinový kanál zostáva otvorený a za určitých podmienok ním môže byť premiestnený mimo brušnej dutiny črevnej slučky, čím sa vytvorí omentum - prietrž. Vaginálny proces pobrušnice tvorí tzv. Herniálny vak, v ktorom sú umiestnené vysídlené orgány..

Získané trieslové kýly u mužov majú za následok oslabenie svalov brušnej steny, ktoré by normálne malo držať všetky orgány brušnej dutiny. Predispozičné faktory výskytu choroby sú:

 • zmeny spojivového tkaniva súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť spôsobená systémovými chorobami;
 • predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku (práca súvisiaca so vzpieraním, chronickou zápchou, obezitou, predĺženým kašľom);
 • stav po chirurgických zákrokoch do brušnej dutiny;
 • sedavý spôsob života (nedostatok pohybu).

Vplyvom týchto dôvodov dochádza k postupnému rozširovaniu vnútorného prstenca trieslovinového kanálika, to znamená k herniálnym bránam, cez ktoré vnútorné orgány následne prechádzajú s tvorbou herniálneho výčnelku..

Formy choroby

Inguinálne kýly u mužov sa v závislosti od charakteristík anatomickej štruktúry delia na niekoľko typov:

 1. Šikmé. Môžu byť vrodené alebo získané. Herniálny obsah sa nachádza vo vnútri štruktúr spermatického vlákna pozdĺž trieslového kanálika. Šikmé kĺbové hernie sa ďalej delia na trieslovinový (herniálny výčnelok je znížený na miešok), lanovka (herniálny vak sa nachádza vo trieslovom kanáli na úrovni spermatického kordu) a duktál (hernálny vak je na úrovni vonkajšieho prstenca trieslového kanálika)..
 2. Priamy. Tento typ sa vzťahuje na získané hernie. Vyznačujú sa priechodom výčnelku mimo spermatickej šnúry cez trieslovinový priestor.
 3. Kombinovať. Sú to pomerne zložité anatomické útvary, ktoré pozostávajú z dvoch alebo viacerých hernálnych vakov prechádzajúcich rôznymi hernálnymi otvormi..
 4. Priama intersticiálna (subkutánna). Hernálny vak sa nachádza v podkožnom tkanive aponeurózy šikmého vonkajšieho svalu bez toho, aby spadol do šourku..

Intuitívne prietrže u mužov môžu byť nastaviteľné a neopraviteľné. S opraviteľnými kýlami môže herniálny výstupok zmiznúť a skĺznuť späť do brušnej dutiny. Ak je hernálny vak spojený s herniovým obsahom, potom sa prietrž stane nenapraviteľnou.

U mužov je trieslovinový kanál širší a kratší ako u žien, preto sú ingvinové kýly u mužov niekoľkokrát častejšie ako u žien..

Rozlišujú sa aj kĺzavé trieslové kýly. V tomto prípade sa na tvorbe herniálneho vaku zúčastňuje nielen parietálna, ale aj viscerálna vrstva peritonea. Medzi najčastejšie patrí prietrž pri týchto slabinových kýlach u mužov stenu močového mechúra.

Ak sa po odstránení trieslovej prietrže u človeka opäť objaví výčnelok, potom sa takáto prietrž nazýva opakujúca sa.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov

Prvým príznakom vzniku slabinovej prietrže u mužov je výskyt nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín. Zväčšuje sa pod vplyvom fyzickej námahy, kašľa, napínania a v polohe na chrbte, alebo sa výrazne znižuje. V priebehu času sa pacienti začínajú sťažovať na pretrvávajúcu alebo periodicky sa vyskytujúcu tupú bolesť lokalizovanú v oblasti trieslovín alebo v podbrušku. Bolesť má rôznu intenzitu a môže sa dať do lumbosakrálnej oblasti.

V priebehu času dosahuje herniálny výčnelok značnej veľkosti a postupne začína vytvárať vážne ťažkosti pri fyzickej námahe a chôdzi.

Ďalšie príznaky slabinovej prietrže u mužov sú do značnej miery determinované tým, ktoré orgány vstupujú do herniálneho vaku. Napríklad klzná hernia močového mechúra sa prejavuje bolesťou v suprapubickej oblasti, častým močením, bolesťou alebo pálením v močovej trubici. U starších pacientov sa môže vyvinúť akútna retencia moču. Pri vstupe do kýly saky cecum sa príznaky slabinovej kýly u mužov stávajú zápchou, plynatosťou a častými črevnými kolikami. Tvorba kýly s trieslovinami vedie k výraznému zvýšeniu jednej strany mieška.

Keď je hernálny vak stlačený v oblasti hernálnej brány, dôjde k porušeniu prietrže. Stáva sa nenapraviteľným a ostro bolestivým. Zafarbenie je zaznamenané kvôli narušenej črevnej motilite a dochádza k zastaveniu plynu, nevoľnosti a zvracaniu, celkový stav je významne ovplyvnený.

Inguinálna hernia u chlapcov

Vrodená slabá hernia u chlapcov môže byť diagnostikovaná v prvých týždňoch života. Prejavuje sa objavením sa nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín, ktorý sa zvyšuje s plačom a namáhaním dieťaťa a počas spánku dieťaťa v uvoľnenom stave takmer úplne zmizne..

Pri ingvinálnej kýlovej hernii u chlapcov sa pozoruje asymetria v štruktúre mieška kvôli zreteľnému nárastu v jednej polovici.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

Poranenie slabinovej prietrže u chlapcov hrozí rozvojom závažných komplikácií (peritonitída, črevná obštrukcia). U približne 5 - 7% chlapcov vedie porušenie ingvinálnej prietrže k atrofii semenníkov a zníženiu reprodukčných schopností v dospelosti až do rozvoja neplodnosti. Preto je veľmi dôležité včas identifikovať a liečiť slabiny prietrže u chlapcov, aby sa zabránilo ich porušovaniu.

diagnostika

Kontrolu pacientov s inguinálnou herniou vykonáva chirurg. Lekár analyzuje sťažnosti pacienta a potom vyšetrí a prehmatá brucho a trieslovinu. Počas inšpekcie sa osobitná pozornosť venuje tvaru a veľkosti výčnelku, možnosti jeho zmenšenia.

Aby sa určilo, ktoré štruktúry sú obsiahnuté v herniálnom vaku, vykoná sa inštrumentálne vyšetrenie pacienta vrátane nasledujúcich metód:

 • herniografia - röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku;
 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, močového mechúra a mieška;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva pomocou kontrastného média;
 • cystoskopia - vyšetrenie vnútorného povrchu močového mechúra pomocou endoskopického zariadenia - cystoskop;
 • cystografia - röntgenové vyšetrenie močového mechúra po jeho naplnení cez katéter roztokom kontrastnej látky.

Intuálna hernia u mužov si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u mužov je chirurgický zákrok. Počas operácie (hernioplastika, oprava prietrže, herniorafia) lekár excituje herniálny vak a plastifikuje hernálny portál, čím sa zabráni ďalšiemu relapsu choroby. Plastická chirurgia kýlových brán môže byť uskutočnená buď pomocou aponeurózy (technika ťahu) alebo pomocou špeciálnej sieťovej protézy (technika bez napätia).

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov sa vo väčšine prípadov vykonáva s následným použitím polypropylénovej sieťoviny. Je nainštalovaná v bráne prietrže a pevná. Vlákna spojivového tkaniva následne rastú jeho bunkami a vytvárajú spoľahlivú bariéru pre brušné orgány na ceste k trieslovinovému kanálu. Použitím tejto techniky sa výrazne znižuje pravdepodobnosť opätovného výskytu choroby..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Operácie s inguinálnou kýlou u mužov sa môžu vykonávať tradičným otvoreným spôsobom s porezaním kože a laparoskopicky - pomocou malého vpichu..

Ak existujú kontraindikácie na chirurgický zákrok, napríklad závažné sprievodné ochorenia kardiovaskulárneho systému alebo senilného veku, odporúča sa pacientom nosiť obväz, ktorého veľkosť a tvar si vyberie chirurg. Pravidelné nosenie obväzov bráni ďalšiemu progresu choroby, znižuje riziko porušenia, ale nezabezpečuje úplné uzdravenie, pretože vám neumožňuje zbaviť sa príčiny choroby. Je dôležité používať obväz správne:

 • nosiť iba pri ležaní;
 • ovládať polohu vložiek, ktoré by mali byť umiestnené presne nad zónou herniálneho výčnelku;
 • monitorovať čistotu produktu.

Nosenie pásika s inguinálnou prietržou u mužov je kontraindikované v prípade kožných ochorení a rozvoja porušovania predpisov. V druhom prípade sa chirurgický zákrok vykonáva podľa vitálnych indikácií.

Možné následky a komplikácie

Komplikácie inguinálnej prietrže u mužov sa vyvinú, ak sa porušia. Tie obsahujú:

 • nekróza črevnej steny;
 • coprostasis;
 • peritonitídy;
 • ischemická orchitída.

predpoveď

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov za predpokladu, že sa operácia vykonáva podľa plánu, vedie k úplnému uzdraveniu pacienta ak obnove jeho pracovnej kapacity v krátkom čase. Vývoj porušenia ingvinálnej prietrže a komplikácií zhoršuje prognózu.

Ak sa po odstránení trieslovej prietrže u človeka opäť objaví výčnelok, potom sa takáto prietrž nazýva opakujúca sa.

prevencia

Hlavné opatrenia na zabránenie vzniku slabinovej prietrže u mužov sú:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb bronchopulmonálneho systému sprevádzané intenzívnym kašľom;
 • aktívna liečba chronickej zápchy;
 • posilnenie svalov brušnej steny;
 • pravidelná, ale nie vyčerpávajúca fyzická aktivita;
 • zamedzenie zdvíhania závaží, a ak to nie je možné, použitie špeciálnych obväzov pri zdvíhaní závaží.

Chirurgická operácia kýly (metódy, príčiny, alternatívy).

Operácia prietržnej hernie (metódy).

Čo je to trieslová prietrž

Kýla je únik vnútorných orgánov alebo ich častí z dutiny, ktorá ich obvykle obsahuje.
Inguinálna hernia je výstup na úrovni slabín a presne v smere k takzvanému inguinálnemu kanálu brušnej dutiny. Tento únik je spojený so zlyhaním svalovej steny dolnej časti brucha (brušnej steny) a určuje tvorbu lokalizovaného nádoru, niekedy tiež zreteľne viditeľného..
Najčastejšou príčinou slabinovej prietrže sú črevá. Je však možné, že močový mechúr alebo časť tukového tkaniva môže vyčnievať. Aj keď to nie je správny orgán, sú blízko k trieslovinovému kanálu.
Presné umiestnenie nádoru sa líši v závislosti od toho, kde sa črevo nachádza vo vnútri trieslového kanálika..

V tejto súvislosti je vhodné čitateľom pripomenúť, čo je ten trieslový kanál: Je to anatomická štruktúra podobná kanálu, ktorý prechádza celou prednou brušnou stenou a vo vnútri ktorej prechádzajú krvné cievy. U mužov zo spermatickej šnúry a u žien okolo väzov maternice.
Príznaky slabinovej prietrže pozostávajú hlavne z: bolesti a pocitu napätia pri opuchoch.

Operácia prietržnej hernie (ak to nie je nevyhnutné). Lekári považujú za vhodné použiť operáciu na slabinovej prietrži, keď:

 • Príznaky spôsobené viscerálnym únikom sú vážne a nezlučiteľné s normálnym životom..
 • Unikajúce črevá sa upchávajú a táto oklúzia spôsobuje nevoľnosť, zvracanie a bolesť žalúdka..
 • Unikajúce črevá sú vystavené prekážkam. „Throttling“ je situácia, v ktorej nie je dostatočný prísun krvi do oblasti črevnej kýly (tj únik). Bez riadneho prísunu krvi črevné bunky (ako všetky bunky v tele) odumierajú v dôsledku nedostatku kyslíka a výživy. „Zúženie“ pri slabinovej prietrži je urgentná lekárska starostlivosť pri chirurgickom zákroku.

INGUINAL HERNIA IN MEN

Najčastejším typom prietrže je hnačka..
Muži trpia najviac, pretože v porovnaní so ženami majú trieslovinový kanál anatomicky náchylnejší na odtok vnútorných orgánov brušnej dutiny..
Aby sme pochopili, ako je rozšírená inguinálna hernia u mužov, obraciame sa na štatistiku. Podľa rôznych štatistických štúdií trpí touto poruchou viac ako 25 mužov zo 100 najmenej raz v živote..
Inguinálna kýla je typická pre dospelých stredného veku, ale môže sa vyskytnúť aj u detí a starších ľudí..

Riziká inguinálnej kýly

Inguinálna hernia je pomerne bezpečný postup, ale rovnako ako každá chirurgická operácia môže spôsobiť komplikácie. V špecifickom prípade tieto komplikácie pozostávajú z:

 • Hromadenie krvi alebo peritoneálnej tekutiny v priestore trieslového kanálika, ktorý bol obsadený trieslovinou prietrže.
 • Nádor, modriny na semenníkoch alebo na spodku penisu.
 • Trvalé poškodenie nervov prechádzajúcich blízko trieslového kanálika; toto poškodenie nervových štruktúr sa prejavuje bolesťou a necitlivosťou na úrovni trieslovej oblasti.
 • Opakovanie alebo opätovné objavenie sa vo vzdialenosti času a v rovnakom bode inej klínovej hernie.
 • Poškodenie vnútorných orgánov (napr. Čriev).
 • Krvácanie, infekcie, krvné zrazeniny v žilách, mozgová príhoda alebo infarkt počas chirurgického zákroku. Alergická reakcia na anestetiká alebo sedatíva prenášaná na pacienta atď..
 • Sú to komplikácie charakteristické pre každý chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva v celkovej anestézii a ktorý zahŕňa viac či menej rozsiahle kožné rezy..

Príprava na operáciu prietržnej hernie

Inguinálna hernia sa môže vykonávať v lokálnej anestézii alebo v celkovej anestézii. Obidve riešenia si vyžadujú špeciálne školenie..
V prvom rade sa pacient podrobuje sérii klinických skúšok (objektívne vyšetrenie, krvné testy, elektrokardiogram atď.) A vyhodnoteniu jeho klinickej anamnézy..
Potom operujúci chirurg (alebo kvalifikovaný zamestnanec) vysvetlí podmienky zásahu, možné riziká, odporúčania pred a po operácii a nakoniec čas na zotavenie..

Hlavné odporúčania pred a po operácii:

 • Pred operáciou trieslovínovej kýly prerušte akúkoľvek liečbu založenú na protidoštičkových látkach (aspirín), antikoagulantoch (warfarín) a protizápalových liekoch (NSAID). Pretože tieto lieky znižujú schopnosť zrážania krvi, majú predispozíciu k závažným stratám krvi..
 • V deň zákroku objavíte plnou rýchlosťou, aspoň z predchádzajúceho večera.
 • Po operácii vám môže dôveryhodná osoba pomôcť, najmä keď sa vrátite domov (Poznámka: pacient nemôže cestovať).
 • Ak fajčíte, prestaňte fajčiť, kým sa rana nezhojí..

PREČO JE KLINICKÁ HISTÓRIA DÔLEŽITÉ?

Vyhodnotenie anamnézy pacienta znamená vypočuť ho. Napríklad, je alergický na liek, trpí kardiovaskulárnymi problémami, je tam tehotenstvo?.
Táto informácia je neoceniteľná, pretože umožňuje chirurgom naplánovať postup čo najpresnejšie..

Výstraha: Pacienti s cukrovkou alebo inými stavmi, ktoré si vyžadujú nepretržité farmakologické prijatie, by mali o tom informovať lekára. Aby mohol vykonať príslušné zmeny štandardného postupu.

Postup pri chirurgickom zákroku pri halovej prietrži

Chirurg môže vykonať operáciu prietrže hernie dvoma spôsobmi:

 • Použitie tradičnej alebo „otvorenej“ operácie
 • Použitie laparoskopickej chirurgie

Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Ilustrácia kladov a záporov pre pacienta je, samozrejme, predovšetkým operáciou a je zvyčajne operačným chirurgom, ktorý ju rieši..

Obrázok: slabina prietrže pred a po operácii.

Bez ohľadu na použitú metódu trvá ingvinická prietrž 30 - 45 minút. Na konci sledovacieho obdobia sa počíta s následným sledovaním trvajúcim niekoľko hodín: počas tohto obdobia lekársky personál aj chirurg monitorujú zdravotné a životne dôležité parametre pacienta, ktoré fungujú postupne.
Ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie, prepustenie nastane v ten istý deň ako operácia (ak sa zákrok uskutočnil ráno, pacient je obvykle prepustený na konci dňa).

TRADIČNÁ OPERÁCIA CHIRURGIE

Po prevoze na operačnú sálu je pacient narkotizovaný, aby necítil bolesť. Anestézia môže byť lokálna, miecha alebo celková.
V prípade lokálnej alebo spinálnej anestézie zostáva subjekt, ktorý sa má použiť, pri vedomí po celú dobu trvania zákroku; naopak, v prípade celkovej anestézie osoba, ktorá bude pracovať, spí.
Po anestézii sa začne skutočná operácia; tradičný postup zahŕňa:

 • Rez kožou 6-10 centimetrov v súlade s miestom prietrže,
 • Pohyb vnútorných orgánov unikol na svoje prirodzené miesto
 • V mieste, kde brušná stena ustúpila, použite kovové pletivo. Drôtené pletivo by malo obsahovať črevá, ktoré by sa inak opäť objavili. Inými slovami, drôtené pletivo je druh „záplaty“ (v angličtine sa v skutočnosti nazýva záplata)..

Akonáhle sa aplikuje kovové pletivo, chirurg uzavrie incíziu niekoľkými stehmi. Stehy sa zvyčajne absorbujú (samy o sebe na hojenie rán).

Škrtiaca klapka "tříslová prietrž.

V prípade „úzkeho hrdla“ musí chirurg odstrániť „uškrtenú“ časť čreva a chirurgicky sa vrátiť k jednotlivým koncom..
Po „uškrtenej“ operácii ingvinálnej prietrže sa hospitalizácia očakáva za 4-5 dní.

INTERVENCIA V LAPAROSKOPII

Laparoskopia je minimálne invazívna chirurgická technika. Vďaka tomu má chirurg prístup k pacientovi do brušnej a panvovej dutiny pacienta s minimálnymi rezmi.

Obrázok operácie trieslovej prietrže laparoskopiou. Dajte pozor na malé otvory potrebné na vloženie chirurgických nástrojov. Z webu: inguinalherniatreatment.co.uk

Laparoskopické rezy v skutočnosti merajú iba jeden centimeter. To stačí na zavedenie potrebných chirurgických nástrojov. V takom prípade na premiestnenie uniknutých vnútorných orgánov a „náplasti“.
Anestézia v prípade laparoskopie je všeobecná, preto je pacient úplne v bezvedomí.

ČO JE TO NAJLEPŠIA TECHNIKA?

Odborníci sa domnievajú, že pokiaľ ide o výhody a nevýhody, tieto dve metódy intervencie sú rovnocenné. V skutočnosti:

 • Rany po laparoskopii sa hoja oveľa rýchlejšie, pretože chirurgické rezy sú malé.
 • Pri chirurgii na čerstvom vzduchu je však riziko poškodenia čriev chirurgickým prístrojom menšie. Je to spôsobené skutočnosťou, že počas laparoskopie chirurg sleduje svoje pohyby vo vnútri brušnej dutiny na monitore a nie priamo, ako sa to stáva pri otvorenej procedúre..

Čo ovplyvňuje výber metódy zásahu?

Faktory, ktoré ovplyvňujú výber metódy intervencie, sú hlavne dva:

1. Zdravotný stav pacienta - ak je zdravý, nie starší, môže „stáť“ na celkovej anestézii (preto sa vyberie laparoskopia).

2. Skúsenosti chirurga s konkrétnym spôsobom práce.

Operácia prietržnej hernie a čo potom?

Po vymiznutí najdôležitejších účinkov anestézie je pravdepodobné, že pacient pociťuje bolesť v postihnutej oblasti. Ide o úplne normálny pocit, ktorý môže trvať niekoľko dní a lekári odporúčajú užívať paracetamol (alebo liek proti bolesti)..

OSOBNÁ HYGIENA

Lekári odporúčajú maximálnu osobnú hygienu po operácii pri slabinovej kýle. Je to potrebné na zníženie rizika infekcie. Zdravotnícky personál vysvetľuje všetky užitočné informácie o tom, ako sa umyť, vyčistiť rany, v čase prepustenia.

ČAS OBNOVENIA

Návrat k normálnym denným činnostiam by mal byť postupný a mal by sa uskutočňovať v súlade s vašimi pocitmi; Inými slovami, ak cítite bolesť, keď vynakladáte určité úsilie, prestaňte to robiť okamžite.
Spravidla na obnovenie ľahších denných aktivít stačí počkať 1-2 týždne a obnoviť najťažšie činnosti, ktoré musíte čakať od 4 do 6 týždňov.
Návrat do práce závisí od samotnej práce: ak má pacient sedavý výkon, zotavenie trvá 1-2 týždne; ak na druhej strane pacient vykonáva fyzickú, manuálnu prácu, potom to bude trvať niekoľko týždňov a niekedy aj 6 týždňov.
Na pokračovanie v jazde sa odporúča počkať, kým sedadlo vodiča už nespôsobí bolesť alebo nepohodlie.

výsledok

Podľa anglosaských štatistík sa jeden z približne 10 ľudí s trieslovkou prietrže stal obeťou recidívy.

Odstránenie prietržnej hernie

Odstránenie triesloviny prietrže sa vykonáva chirurgicky a je zamerané na obnovenie anatomického umiestnenia vnútorných orgánov. Ochorenie je častejšie u mužov kvôli štrukturálnym vlastnostiam trieslového kanálika, ktorým prechádza spermatická šnúra. Liečba sa má začať, keď sa objavia prvé príznaky patológie, aby sa predišlo komplikáciám vo forme štípania a nekrózy herniálneho vaku.

Volnankina Tatyana Vladimirovna

Vedúci chirurg s najvyššou kvalifikáciou, člen OPREH, OSEM. Funguje v nasledujúcich oblastiach: mamoplastika, liposukcia, abdominoplastika, blefaroplastika, kontúrový a objemový plast.

Samartsev Victor Ivanovich

Popredný chirurg, vysoko kvalifikovaný lekár. Člen Spoločnosti plastických, rekonštrukčných a estetických chirurgov Ruska (OPREH). Funguje v nasledujúcich oblastiach: mamoplastika (zväčšenie prsníkov), redukcia mamoplastika (redukcia prsníkov), gynekomastická liečba (odstránenie), blefaroplastika (plasty viečok), otoplastika (plasty do uší), brušná chirurgia (brucho, boky)..

Varvanovič Margarita Sergeevna

Maxilofaciálny chirurg. Skúsenosti 20 rokov.

Shirokopoyas Alexander Sergeevich

Vedúci odborník v oblasti endoskopie, endoskopu prvej kategórie, lekára - gastroenterológa, coloproctológa, chirurga prvej kategórie, terapeuta, kandidáta na lekárske vedy.

Chudaev Dmitrij Borisovič

chirurg chirurgického oddelenia, vedúci chirurg.

Príčiny slabinovej prietrže

Kýla je výstupok cez prirodzené anatomické otvory alebo slabiny brušnej steny pobrušnice a častí pohybujúcich sa vnútorných orgánov. V oblasti trieslovín sú také oblasti diery, ktorými muži prechádzajú spermatickou šnúrou, a ženy - okrúhly väz maternice. Pobrežie sa zasúva do diery a tvorí herniálny vak. Jej slučkami sa môžu stať slučky čreva, omentum a niekedy aj močový mechúr. Dôvody vzniku slabinovej prietrže môžu byť:

 • vrodená slabosť brušnej steny
 • silná fyzická námaha a zdvíhanie hmotnosti
 • obezita alebo zníženie svalového tonusu súvisiace s vekom
 • chronický kašeľ, zápcha alebo iný stav, ktorý vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku
 • poranenia alebo operácie brucha

U žien môže byť po pôrode potrebná operácia na odstránenie prietrže v slabinách. Vyvolávajúcim faktorom v tomto prípade je tehotenstvo..

Pri hernii, ktorej obsah je slučkou čreva, je charakteristické porušenie stolice. Vyskytuje sa pri napĺňaní výkalmi a stlačení výtokovej časti čreva. Ale vývoj nekrózy trvá niekoľko dní, na rozdiel od iných typov porušenia, ktoré sa rýchlo vyvíjajú.

Liečebné metódy

Neexistujú žiadne konzervatívne metódy na liečbu prietrže, jediný spôsob je chirurgický zákrok - hernioplastika. Účelom zákroku je korigovať obsah trieslovej prietrže a odstrániť defekt prednej brušnej steny..

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov sa vykonáva otvorenou alebo laparoskopickou metódou. V prvej verzii sa uskutoční malá incízia v anestézii, ktorou sa koriguje prietrž a vada sa uzavrie špeciálnou syntetickou sieťou alebo vašimi vlastnými tkanivami..

Pri laparoskopii nemáte rez na bruchu a na umiestnenie nástrojov stačí tri malé vpichy. Prostredníctvom nich chirurg nastavuje prietrž, posilňuje prietržnú bránu sieťkou. Výhodou laparoskopického prístupu je skrátená doba zotavenia. Do každodenného podnikania sa môžete vrátiť do 3 až 5 dní.

Náklady na odstránenie slabinovej prietrže v Moskve závisia od chirurgickej techniky, použitých materiálov a liekov. Cena súvisí s dĺžkou pobytu na klinike po operácii a konkrétnou cenovou politikou.

Kto je určený na liečbu a kontraindikácie?

Odstránenie prietrže v slabinách u mužov sa môže uskutočniť, keď sa objavia prvé príznaky choroby. Ak spozorujete nasledujúce príznaky, odporúčame vám poradiť sa so svojím lekárom.

 • vyčnievanie alebo opuch v slabinách
 • opuch sa zvyšuje s kašľom, kýchaním alebo namáhaním
 • nadúvanie, tendencia k zápche
 • nuda alebo bolesť v slabinách pri chôdzi, cvičení
 • náhla ostrá bolesť prietrže

Ochorenie sa môže vyvíjať postupne alebo akútne. Pri komplikáciách, vrátane porušenia prietrže a nekrózy, je to nebezpečné. Počas cvičenia sa môžu svaly prednej brušnej steny zmiešať a prekrývať hernálnu bránu. To vedie k porušeniu, podvýžive v stene čreva, ktorá sa stala obsahom herniálneho vaku. Tento stav je sprevádzaný akútnou neznesiteľnou bolesťou a vyžaduje núdzovú pomoc..

Inguinálna hernia sa nedá odstrániť, ak existujú kontraindikácie na anestéziu alebo anestéziu. S exacerbáciou chronických chorôb, akútnym zápalom sa toleruje plánovaná operácia.

Príprava na odstránenie

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže sa vykonáva podľa plánu. Po vyšetrení lekár vykoná diferenciálnu diagnostiku s inými chorobami. Zvonka sú zväčšené lymfatické uzliny, varikokély a hydrocely podobné slabinovej prietrži. Budú vám predpísané testy, ktoré sú súčasťou prípravy na zákrok, vykonajú ultrazvuk inguinálnej oblasti.

Ak máte bilaterálnu herniu, sťahovanie sa vykonáva pre každé vzdelávanie osobitne s prestávkou 1 - 2 mesiace. Po dobu 3 až 5 dní musíte dodržiavať diétu s prevahou rastlinných potravín a fermentovaných mliečnych výrobkov. Ak užívate antikoagulanciá, oznámte to svojmu lekárovi. Počas prípravy na odstránenie prietrže budete musieť zastaviť liečbu.

K hospitalizácii dôjde deň pred operáciou. Vo večerných hodinách je potrebné holiť vlasovú líniu v slabinách. Ráno budete premedikovaný. Odstránenie herniálneho výčnelku sa uskutočňuje striktne na lačný žalúdok. Intervencia trvá 30-60 minút. Po ukončení štúdia budete presťahovaní do pohodlnej miestnosti.

Moderné hernioplastické techniky sú založené na technike navrhnutej v roku 1889 E. Bassinim. Nevýhodou spôsobu zošitia po vrstvách je silné napätie tkanív, ktoré vedie k narezaniu nití a vytvoreniu novej prietrže. Použitie syntetického pletiva, ktoré znížilo riziko komplikácií a relapsov, sa začalo v roku 1984..

popisCena, rub.
Laparoskopické odstránenie slabinovej hernie (s okom)35 000 rubľov
Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže (s okom)37 000 rubľov

Dohodnite si telefonicky
+7 (495) 021-12-26 alebo vyplnením online formulára

Správca vás bude kontaktovať s cieľom potvrdiť zadanie..
Dôvernosť vášho odvolania je zaručená..

Vymáhanie a prevencia

Po odstránení slabinovej prietrže sa musí použiť obväz, aby sa zabránilo recidíve. Po hernioplatrike môžete vstať za 3 hodiny. Lekár vám predpíše antibiotiká, aby zabránil infekcii, lieky proti bolesti. Na uľahčenie pohybu čriev a zabránenie namáhaniu môžu byť potrebné mierne preháňadlá..

Po odstránení hernálnej chyby sa môžete vrátiť domov po 3 až 5 dňoch. Počas mesiaca nie je možné zdvíhať viac ako 5 kg, vykonávať ťažké cvičenia, fajčiť. Na zabránenie zápchy by sa mala používať výživa..

Na našej klinike sa môžete dohodnúť na odstránení ingvinálnej prietrže chirurgom s vysokou kvalifikáciou a skúsenosťami. Zavolajte na webovú stránku alebo požiadajte o spätné volanie, aby si správca vybral najvhodnejší čas na návštevu lekára.

Recenzie na "ABC Clinic"

Nedávno som sa konečne zbavil problému, ktorý ma trápil. Päť rokov som strašne trpel. Všetko začalo opuchom v oblasti trieslovín, takmer na krčme. Aké diagnózy som neposlúchol, prešli všetkých lekárov. Tiež sa minúlo veľa peňazí. Ale najviac nervózny,

Na začiatku, keď som kráčal a bežal rýchlo, začal som si všimnúť slabú bolesť v slabinách. Pretože toto všetko rýchlo prešlo v pokojnom stave, neprikladal veľký význam. Ale pri oprave domu, keď som musel ťahať ťažký nábytok spolu s pánom, v oblasti triesla sa náhle začala prudká bolesť.

Keď som sa zaoberal fyzickými cvičeniami, začal som si pravidelne všimávať tupú a boľavú bolesť v oblasti trieslovín. Po niekoľkých mesiacoch sa bolesť začala cítiť už pri rýchlej chôdzi. Aby rozptýlil svoje obavy, obrátil sa na špecialistov vašej kliniky. Po úvodnom externom vyšetrení ma prepustili

Bežné názvy chorôb

Môže vás zaujímať aj:

Otázka od Anna Vasilievna: Dobrý deň. Môjmu manželovi bola diagnostikovaná inguinálna omša. Povedzte mi, prosím, existujú nejaké kontraindikácie pre odstránenie ingvinálnej prietrže laparoskopiou? A ako sa pripraviť na laparoskopiu?

Odpoveď: Dobré popoludnie. Samotná operácia nie je komplikovaná, ale má množstvo kontraindikácií. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, ak je neznášanlivosť k anestézii, potom tento spôsob eliminácie nie je vhodný. Operácia sa môže odmietnuť, ak je priemer výčnelku väčší ako 15 cm, ako aj pri exacerbácii chronických chorôb. Pred operáciou určite musíte prejsť celým komplexom testov vrátane znášanlivosti liekov, ktoré sa používajú na anestéziu. Uistite sa, že ste prešli diagnózou vyčnievania. Pred operáciou nejedzte ani nepite veľa vody..

dokumenty, osvedčenia, licencie:

Urobte si stretnutie a položte otázku
Špecialista ABC Clinic

Správca vás bude kontaktovať s cieľom potvrdiť zadanie..
Dôvernosť vášho odvolania je zaručená..

Chirurgická operácia kýly: indikácie, metódy, rehabilitácia

Kýla je odchod orgánov alebo ich častí z ich obvyklého umiestnenia cez slabé miesta vo svalovej stene.

Najčastejším typom brušnej prietrže je hnačka (65 - 80% z celkového počtu hernií). Toto je výstup slučiek čreva, omentum, menej často - močový mechúr vnútorným alebo vonkajším otvorom ingvinálneho kanála. Inguinálny kanál je tunel dlhý asi 4,5 cm v šikmom smere, cez ktorý spermatická šnúra u mužov a guľatý väz maternice u žien opúšťajú brušnú dutinu. U mužov sa vyskytuje viac ako 90% všetkých slabinových hernií.

Inguinálne kýly sú:

 • Rovný a šikmý (šikmá prietrž vedie šikmo pozdĺž trieslového kanála, priama vedie priamo do vonkajšieho otvoru),
 • Získané a vrodené,
 • Nekomplikované a komplikované.

Obsah prietrže je v herniálnom vaku (parietálny list pobrušnice).

10 až 15% všetkých operácií v chirurgických nemocniciach sú operácie pri slabinách.

Indikácie pre operáciu s trieslovkou prietrže

Prítomnosť prietrže je už indikáciou na jej rýchle odstránenie. Napriek navrhovaným mnohým konzervatívnym metódam je úplné odstránenie prietrže možné iba chirurgicky.

Preto, ak je diagnostikovaná „ingínová prietrž“, pacientovi sa zvyčajne ponúkne okamžité chirurgické odstránenie plánovaným spôsobom.

Je zrejmé, že v prvom rade sa navrhuje pôsobiť na kýly, ktoré sa prejavujú určitými nepríjemnými príznakmi: bolesť, zápcha, nadúvanie, nepohodlie, ako aj nevedená kýla.

Ale aj keď kýla sa neobťažuje alebo nepohodlie vôbec, otázka operácie je len otázkou času. Skôr alebo neskôr je stále potrebné rozhodnúť..

Prečo potrebujete operovať kýlu, aj keď neexistujú žiadne sťažnosti?

Prítomnosť prietrže v tele je časovaná bomba. Je plná vývoja rôznych komplikácií, ktoré sa môžu vyvíjať postupne alebo akútne.

Hernia Komplikácie:

 1. Invalidita. Je to spôsobené tvorbou adhézií medzi herniálnym vakom a orgánom v ňom umiestneným. Kýla prestane voľne odpočívať na svojom mieste. Táto komplikácia nie je akútna a je predmetom chirurgického zákroku plánovaným spôsobom, ale prispieva k rozvoju ďalších hroznejších komplikácií..
 2. zápal.
 3. Koprostáza - vyskytuje sa, keď sa v hernálnom vaku objavia slučky hrubého čreva. S hromadením výkalov v nich je možné črevné upchatie.
 4. Porušenie je najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže. Vyvíja sa kompresiou v herniálnych bránach orgánov spolu s cievami, ktoré ich zásobujú, a vývojom nekrózy..

S rozvojom komplikácií, ako je koprostáza, zápal, porušenie, sa zo zdravotných dôvodov vykonáva núdzová operácia. Núdzová prevádzka bez riadnej prípravy a vyšetrenia je vždy väčšie riziko ako plánovaný zásah.

Kontraindikácie pre odstránenie slabinovej prietrže

Stále existuje množstvo kontraindikácií, ktoré sú v podstate podobné kontraindikáciám všetkých plánovaných operácií. to:

 • Infekčné choroby.
 • Závažné dekompenzované chronické ochorenia (cukrovka, srdce, obličky, pečeň, zlyhanie dýchacích ciest, rakovina, choroby krvi).
 • Počas tehotenstva je nežiaduce pôsobiť na kýlu.
 • Relatívne kontraindikácie sú tiež veľmi vysoký vek a vysoká obezita (vysoké riziko komplikácií a relapsov)..

Základné princípy a štádiá hernie

Existujú dva hlavné spôsoby, ako odstrániť slabinovú prietrž:

Otvorená kýla sa odstráni vonkajším rezom brušnej steny priamo v mieste herniálneho výčnelku. Doteraz sa takáto operácia nazývala kýlová oprava, čo nie je úplne správne, pretože kýla nie je vyrezaná. Sadne si na svoje miesto. Hlavným cieľom operácie je šitie kýlnych brán a posilnenie (plastových) slabín. Preto sa v súčasnosti stále viac používa výraz „hernioplastika“.

Laparoskopický - prietrž sa odstraňuje „zvnútra“ pomocou laparoskopu vloženého malými punkciami do brušnej dutiny.

Hlavné fázy otvorenej metódy:

 1. anestézie.
 2. Incízia kože a aponeuróza pre prístup k prietrži.
 3. Oddelenie herniálneho výčnelku od okolitých tkanív.
 4. Disekcia prietrže kýly.
 5. Revízia obsahu, redukcia vnútorných orgánov do brušnej dutiny.
 6. Šitie ústia herniálneho vaku a jeho vyrezanie (v niektorých metódach je pahýľ ponechaný a tiež opravený).
 7. Uzávery prietrže prietrže.
 8. Posilnenie steny trieslového kanála.

anestézie

Výber anestézie na opravu prietrže závisí od štádia ochorenia, celkového zdravotného stavu pacienta a jeho preferencií. V každom prípade sa pri plánovaní operácie upozorňujú na nevýhody a výhody každého typu anestézie.

Hlavné typy anestézie používané pri operáciách prietrže:

 • Lokálna infiltračná anestézia.
 • Spinálna anestézia.
 • Celková anestézia.

Lokálnu anestéziu je možné ponúknuť pre malé začínajúce kýly, ako aj pre pacientov so sprievodnými chronickými ochoreniami, ktorí sa neodporúčajú pre celkovú anestéziu. Okrem toho má táto anestézia výhodu skrátenia pooperačného obdobia, čo platí najmä pre taktiku opravy ambulancie, ktorá sa v súčasnosti používa. Pri malých kýlach je niekedy potrebné namáhať pacienta, aby lepšie vyhľadal hernálny vak, preto je chirurg tiež lepší, keď je pacient pri vedomí.

Napriek existujúcim presvedčeniam, že operácie v 21. storočí by sa nemali vykonávať v rámci miestneho „zmrazenia“, je používanie lokálnych anestetík na opravu prietrže pomerne častým javom a v niektorých prípadoch je to prednosť nielen chirurgom, ale aj samotným pacientom, a to nielen v našej krajine. doma, ale aj v zahraničí.

Miechová anestézia je čoraz obľúbenejšou látkou na zmiernenie bolesti. Anestetika sa injektuje do miechového kanála a zakáže všetky citlivé nervové zakončenie v inervačnej zóne. Pacient je pri vedomí, ale necíti bolesť..

Všeobecná anestézia sa určite použije pri laparoskopických operáciách, ako aj pri veľkých kýlach zostupujúcich do mieška, komplikovaných prietržiach (nezavádzaných, obmedzených), prietrže u detí. Všeobecná anestézia je tiež preferovaná u príliš vzrušujúcich a emocionálnych jedincov s nízkym prahom citlivosti na bolesť.

Princípy moderných metód hernioplastiky

Hlavné etapy operácie odstraňovania prietrže sa prakticky dlho nezmenili. Iba posledná etapa (plast a vystuženie stien trieslového kanálika) v posledných desaťročiach získala mnoho rôznych modifikácií, niekedy skutočne revolučných, ktoré boli vynájdené s jediným cieľom - zabrániť rozvoju recidívy tříslovínovej kýly po ich odstránení..

Hernioplastika má asi sto možností. Niektoré z nich sú najbežnejšie (metóda Bassiniho, Kimbarovského, Martynova atď.). Každý chirurg zvyčajne používa svoju obľúbenú metódu..

Hernioplastika je napätie a napätie:

Napätý plast je zosilnenie stien zošitím alebo zdvojením steny trieslového kanálika s vlastnými tkanivami. Toto je sprevádzané tkanivovým napätím, ktoré vytvára ďalšiu traumatizáciu v chirurgickom poli, predlžuje pooperačné hojivé obdobie, zvyšuje bolesť po operácii a čo je najdôležitejšie, zvyšuje riziko recidívy prietrže (podľa rôznych zdrojov, od 6 do 10%).

Ťahová hernioplastika sa v súčasnosti vykonáva iba v 20% prípadov (hlavne u detí a žien), stále častejšie ju nenapínajú, to znamená plastové kýlové brány a steny trieslového kanála syntetickými materiálmi. Tieto protézy sa vyrábajú vo forme pletiva vyrobenej z polyesteru, polypropylénu a polytetrafluóretylénu. Tieto materiály sú inertné, trvanlivé, nespôsobujú alergie a aseptický zápal. Štruktúra ôk je potrebná, aby po inštalácii v oblasti prietrže slúžila ako rámec na klíčenie jej spojivovým tkanivom..

Po fáze redukcie prietrže a odstránení herniálneho vaku sa pod spermatickú šnúru umiestni chlopňa s veľkosťou ôk 6 × 8 cm a prišije sa do okolitých svalov a väzov. Po vyklíčení spojivového tkaniva do neho sa vytvorí duplikát zadnej steny trieslového kanálika, porovnateľný s pevnosťou ako aponeuróza..

Okrem spevnenia steny existujú aj spôsoby obštrukčnej hernioplastiky: vnútorný ingvinálny prsteň je, ako to bolo, blokovaný korkom vyrobeným z rovnakej polypropylénovej sieťoviny vo forme dáždnika alebo valca. Je tiež možná kombinácia týchto dvoch metód (obštrukčná metóda a vystuženie zadnej steny pomocou pletiva).

Výhody ľahkej hernioplastiky:

 1. Nízka miera recidívy (do 2%).
 2. Mierna bolesť.
 3. Môže sa vykonať ambulantne, v lokálnej anestézii.
 4. Skrátenie obdobia rehabilitácie.
 5. Komplexné vybavenie nie je potrebné, môže byť vykonané na akomkoľvek chirurgickom oddelení.

Endoskopická hernioplastika sa vykonáva nasledovne:

 • Prostredníctvom punkcie v pupku sa do brušnej dutiny vloží laparoskop, cez ktorý chirurg sleduje chirurgické pole..
 • Chirurgické manipulátory sa zavádzajú prostredníctvom niekoľkých ďalších vpichov.
 • Kýla sa upravuje pod kontrolou laparoskopu zvnútra brušnej dutiny.
 • Kýla je vystužená sieťovinou.

Existuje tiež technika na zavedenie endoskopu do predperitoneálneho priestoru a manipulácie nie z brušnej dutiny, ale medzi vrstvami brušnej steny bez rezania pobrušnice..

Laparoskopická metóda je pre pacientov mimoriadne atraktívna a má niekoľko výhod:

 1. Najkratšia doba na zotavenie,
 2. Nízka miera recidív,
 3. Možnosť fyzickej aktivity za pár dní,
 4. Vylúčené sú komplikácie otvorenej metódy, ako je poškodenie spermatickej šnúry a ileoinguinálneho nervu, pooperačná ortoepididymitída.

Malo by sa však poznamenať, že endoskopická hernioplastika je pomerne komplikovaná operácia, vyžaduje si nákladné vybavenie, vysoko kvalifikovaného chirurga, vykonáva sa iba v celkovej anestézii a na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa nevzťahuje na minimálne invazívne metódy. Takáto operácia teda nemá žiadne osobitné výhody v porovnaní s otvorenou hernioplastikou bez ťahu. Okrem toho je chirurgická niť po otvorenej operácii umiestnená v trieslovine a je takmer neviditeľná (pre mnohých pacientov je to relevantné)..

Pri výbere operácie sú tiež dôležité jej náklady. Hernioplastika otvoreného typu sa môže vykonávať bezplatne ako súčasť povinného zdravotného poistenia (spravidla bude potrebné čakať v rade niekoľko mesiacov). Na platených klinikách sa ceny za takúto operáciu pohybujú od 25 000 rubľov (otvorená metóda) do 90 tisíc (laparoskopická operácia). Cena závisí od typu anestézie, hodnotenia kliniky, kvality použitého implantátu, rozsahu zásahu, dĺžky pobytu v nemocnici..

Video: trieslová hernioplastika podľa Lichtenštajnska

Príprava na operáciu

Príprava na operáciu odstránenia trieslovej prietrže sa príliš nelíši od prípravy na iné operácie. Ide o plánovanú operáciu, preto sa o dátume jej vykonania rokuje vopred. Obzvlášť obéznym pacientom sa odporúča chudnúť..

 • Maximálne 10 dní pred operáciou je potrebné vykonať testy - všeobecné krvné testy, testy moču, biochemickú analýzu, koagulogram, EKG, fluorografiu, konzultácie s terapeutom a gynekológom pre ženy..
 • Maximálna korekcia chronických stavov, najmä tých, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (kašeľ pri chronických bronchopulmonálnych ochoreniach, zápcha, problémy s močením adenómom prostaty)..
 • Rozsah chirurgického zákroku, výber anestézie sa prediskutujú s ošetrujúcim lekárom.
 • Ak pacient neustále užíva lieky na zníženie zrážanlivosti krvi (antikoagulanciá), musí sa zrušiť 5 dní pred operáciou.
 • Niekoľko dní pred operáciou sa odporúča jesť potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov (surová zelenina, ovocie, strukoviny, muffiny, sladkosti, hnedý chlieb, plnotučné mlieko, sýtené nápoje)..
 • V predvečer operácie - ľahká večera najneskôr do 18:00, večer klystírový klystír.
 • Ráno v deň operácie: nejesť, znova sa vykoná očistná klyzma, miesto chirurgického poľa sa oholí.
 • Pred operáciou vyprázdnite močový mechúr.
 • Premedikácia: 15 až 20 minút pred začiatkom operácie sa pacientovi podáva trankvilizér alebo narkotikum..

Pooperačné obdobie

Samotná operácia odstránenia prietrže trvá 30 minút až 1,5 hodiny, v závislosti od množstva zásahu.

 1. Po operácii sa odporúča odpočinok na 1-2 dni.
 2. Jedlo by malo byť ľahké, nespôsobuje kvasenie ani plyn.
 3. Chlad sa aplikuje na pooperačnú ranu.
 4. Na zabránenie infekcie môžu byť predpísané antibiotiká..
 5. Obväzy sa konajú denne.
 6. Švy sa odstránia 7. až 8. deň.

Niektoré kliniky ponúkajú ambulancie na kýly. Pacient ide domov buď nasledujúci deň (po celkovej anestézii) alebo po niekoľkých hodinách s lokálnou anestéziou. Nie je to však vždy bezpečné..

Rehabilitačné obdobie

Celá doba zotavenia po nekomplikovanom chirurgickom zákroku je priemerne 2 - 3 týždne. V tomto období:

 • Fyzické aktivity sú obmedzené, najmä zdvíhanie záťaže, nie je vítaný ani pasívny a sedavý spôsob života.
 • Niekedy sa odporúča nosiť špeciálny obväz..
 • Odporúčaná abstinencia.
 • Je potrebné zabrániť vzniku zápchy (pitie dostatočného množstva tekutiny, dodržiavanie vyváženej stravy s obsahom vlákniny, samomasírovanie čreva, pri prvých známkach zadržiavania stolice brať ľahké preháňadlá rastlín).

Vzpieranie sa odporúča obmedziť na 4-6 mesiacov po operácii. Preto, ak je toto povolanie spojené s ťažkou fyzickou prácou, je možné získať od lekárskej komisie osvedčenie o dočasnom zamestnaní pre iné zamestnanie..

Komplikácie po operácii

Akýkoľvek chirurgický zákrok je vždy spojený s rizikom pooperačných komplikácií, na ktoré je pacient vždy vopred upozornený, po čom podpíše súhlas s operáciou.

Možné komplikácie počas samotnej operácie:

 • Poškodenie spermatickej šnúry, ktoré môže viesť k podvýžive a atrofii semenníkov.
 • Poškodenie inguinálneho iliakálneho nervu (narušená citlivosť v inguinálnej oblasti).
 • Poškodenie vnútorných orgánov posuvnou prietržou.
 • Krvácajúci.

Včasné pooperačné komplikácie:

 1. Hnisanie v pooperačnej rane.
 2. Zápal pobrušnice s rozvojom peritonitídy.
 3. švy.
 4. Krvácajúci.
 5. Tvorba hematómu.
 6. Orchepididymitis (zápal semenníkov).
 7. Dropsy semenník.
 8. tromboflebitída.
 9. Zadržiavanie moču.

Neskoré komplikácie:

 • Vývoj relapsov (pooperačná prietrž).

Inguinálna kýla u detí

Intuinálna hernia u detí je v podstate vrodená (vždy šikmá) inguinálna hernia u chlapcov. U dievčat je táto patológia veľmi zriedkavá.

Vrodená kýla sa dá zistiť už u novonarodeného dieťaťa (najmä často u predčasne narodených detí a detí s inými malformáciami spôsobenými nedostatočným vývojom spojivového tkaniva) alebo sa prejavuje, keď dieťa rastie v každom veku..

Pomerne častou patológiou u detí je vrodená ingvinálno-bradlová hernia kombinovaná s kvapkami semenníkov..

Liečba slabinovej kýly u detí je tiež funkčná, pretože prietrž u detí je ešte náchylnejšia na porušenie ako u dospelých. U dojčiat môže byť plánovaná operácia oneskorená až do veku 7-8 mesiacov, niektorí lekári neodporúčajú prevádzkovať deti do 4 rokov. Pred chirurgickým zákrokom sa odporúča nosiť obväz a ak je to možné, obmedziť fyzický stres, ktorý zvyšuje vnútro-brušný tlak (u detí plače, kašeľ, zápcha).

Samotná operácia sa príliš nelíši od operácie u dospelých. Jediný bod: u detí sa chirurgická liečba vykonáva iba v celkovej anestézii. Laparoskopické odstránenie prietrže u detí je tiež rozšírené.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov.
Čo je to aspirát maternice?V gynekológii je aspirát vzorka tkaniva vnútornej vrstvy maternice alebo endometria získaná odsatím alebo „absorpciou“. Materiál sa odoberá z niekoľkých častí orgánu: dno, rohy a ďalšie oddelenia.
Vzhľad mäkkého tesnenia na zápästí s jasnými hranicami, ktorý sa cíti ako guľa naplnená tekutinou, môže byť znakom vývoja hygrómu zápästia - benígnej novotvary, ktorá nie je život ohrozujúca, ale môže spôsobiť estetické alebo fyzické nepohodlie.