loader

Hlavná

Hlava

Indikácie na odstránenie pupočnej kýly laparoskopiou

Všetky hernie nachádzajúce sa v brušnej dutine sa musia chirurgicky odstrániť. Jedinou výnimkou je pupočná kýla zistená u malých detí. U niektorých pacientov môžu byť eliminované konzervatívnymi metódami..

Odstránenie pupočnej kýly laparoskopiou sa považuje za účinné. Operácia sa vykonáva bez rezov kože. Prostredníctvom nenápadných vpichov sa zavedie endoskopické vybavenie, ktoré umožňuje chirurgický zákrok vo vnútri pobrušnice.

indikácia

Absolútne indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • uškriabaná prietrž;
 • opakujúce sa prietrhy komplikované priľnavosťou v čreve;
 • riziko prasknutia herniového vaku.

Pri vysokom riziku komplikácií sa operácia vykonáva aj pre starších pacientov.

Pacienti s nekomplikovanou formou patológie sú odosielaní na operáciu plánovaným spôsobom. Lekár musí vziať do úvahy stupeň rizika a pre každého pacienta vyberie vhodnú možnosť. Dôrazne odporúčame vykonať plánovaný zásah u ľudí s nezvratnou prietržou..

Príprava na operáciu

Pred opravou hernie by sa mali vykonať niektoré postupy. Pre plánovaný zásah by si žena mala zvoliť od 7. do 20. dňa menštruačného cyklu.

Ak mal pacient pred operáciou chrípku, SARS, bronchitídu, angínu, po konečnom uzdravení musí uplynúť najmenej 2 týždne, aby sa obnovila imunita.

Herpetické vyrážky naznačujú aktívny zápalový proces v tele, takže operácia by sa mala odložiť, kým sa nevylieči.

Ak má pacient chronické ochorenia srdca, krvných ciev, gastrointestinálneho traktu, je potrebné poradiť sa a získať povolenie na operáciu od špecializovaných odborníkov.

Na zabránenie tromboembólie by sa mala vykonať diagnóza ciev dolných končatín. Toto sa odporúča najmä pre ľudí so zvýšenou telesnou hmotnosťou a prítomnosťou tromboflebitidy dolných končatín..

Ak má pacient diabetes, môže byť potrebná dočasná úprava liečby..

Niekoľko dní pred operáciou by ste mali prejsť na špeciálnu diétu, okrem zeleniny, ovocia, pekárskych výrobkov. Pred chirurgickým zákrokom by sa mala uľahčiť večera. Môžete piť kefír alebo jogurt, jesť tvaroh. Posledná pitie a jedlo by malo byť 8 hodín pred operáciou.

Pred operáciou sa vykoná klyzma. Odporúča sa to urobiť večer, v predvečer zásahu..

Odporúča sa neoholiť ochlpenie, ale skrátiť ho.

Tým sa zabráni zápalu vlasových folikulov. Po odstránení piercingu (ak existuje) sa oblasť pupka dôkladne umyje a dezinfikuje..

technika

Chirurgická intervencia je nevyhnutná na odstránenie pupočnej prietrže. Operácie sa vykonávajú šetrnými metódami..

Laparoskopická (endoskopická) hernioplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. V niektorých prípadoch sa používa celková anestézia..

V brušnej stene, do ktorej sa vkladá laparoskop a potrebné nástroje, sa urobia malé rezy..

Lekár skúma brušnú dutinu zvnútra a odhaľuje herniálny vak, robí jeho pitvu. Črevá a omentum odstránené z vaku sa umiestnia do pobrušnice.

Pri oprave kýly sa používajú sieťové implantáty. Je to efektívnejšie ako klasické šitie v nedávnej minulosti. Implantát je postupne zarastený spojivovým tkanivom, čo vedie k korekcii defektu pupočného kruhu. Po vykonaní všetkých manipulácií sú chirurgické rezy zošité.

Vykonanie opravy pupočnej kýly pomocou laparoskopu trvá 20 až 40 minút.

Ak porovnáme laparoskopiu a otvorenú metódu opravy hernie, potom má prvá metóda zrejmé výhody:

 • šetrný zásah s minimálnym poškodením tkaniva a nízkym rizikom komplikácií;
 • rýchla rehabilitácia po operácii;
 • kozmetický účinok;
 • použitie lokálnej, nie celkovej anestézie.

Rehabilitácia

Prvé 2-3 dni odporúčané odpočinok. Na niektorých klinikách má pacient povolené ísť domov pár hodín po operácii, ale niekedy je potrebné v nemocnici odložiť.

Prvých pár dní po operácii je akákoľvek fyzická aktivita zakázaná. Ak bola vykonaná laparoskopia, toto obdobie je minimálne a pri otvorenej prietrži budete musieť zabudnúť na šport na nasledujúci rok..

Približne 7-10 dní by mal pacient navštíviť kliniku na obväzy a následné vyšetrenia. V budúcnosti sa odporúča robiť si obväzy sami.

Pre rýchle zotavenie po operácii je pacientovi predpísaná liečba antibiotikami a liekmi proti bolesti. Fyzioterapeutické metódy sa tiež používajú na urýchlenie procesu hojenia rezov..

Po operácii by sme nemali zabúdať na správnu výživu. Prvé 2-3 dni by sa mali konzumovať iba tekuté jedlo. Prechod na rozbalené menu prebieha postupne, takže žalúdok má čas sa prispôsobiť.

Švy sa odstránia v deň 7. Procedúra je nepríjemná, ale trvá niekoľko minút.

Pri vykonávaní klasickej (otvorenej) hernioplastiky je potrebné nosiť obväz. Obinok umožňuje regeneráciu brušných svalov, zabraňuje opakovanému prasknutiu tkanív, normalizuje tlak v brušnej dutine. Bandáž je široký elastický pás vybraný individuálne. Gombíkový výrobok by mal pevne sedieť na tele, ale nemal by spôsobovať pocit tesnosti v žalúdku. Odporúča sa nosiť obväz v náchylnej polohe a až potom vstať.

Ak je hernia brána uzavretá sieťou, stačí 1-1,5 mesiaca, u pacientov s nadváhou, ktorí nosia obväz, môže trvať až 3 mesiace.

Dĺžka nosenia podporného produktu je individuálna a je upravená ošetrujúcim lekárom.

komplikácie

Pri chirurgických zákrokoch existuje riziko komplikácií. Čoskoro sú:

 • neprimeraný účinok anestézie na vnútorné orgány;
 • hnisanie miesta rezu;
 • vývoj črevnej parézy;
 • črevná obštrukcia.

Komplikácie, ktoré vzniknú po prepustení, sa považujú za oneskorené:

 • recidíva prietrže;
 • po resekcii sa u pacienta môže vyvinúť zrast v čreve, čo prispieva k obštrukcii.

Komplikácie vznikajú v dôsledku toho, že pacient zanedbáva odporúčania lekára.

kontraindikácie

Rutinná laparoskopia pupočnej kýly sa nevykonáva u tehotných žien. Chirurgický zákrok sa neodporúča u detí mladších ako 5 až 6 rokov, u bábätiek kýly samy vymiznú.

Nie je vhodné vykonávať operáciu v prítomnosti takýchto patológií:

 • cirhóza komplikovaná ascitom;
 • dekompenzované srdcové a bronchopulmonálne ochorenia u pacientov starších ako 70 rokov;
 • kŕčové žily pažeráka, konečníka;
 • cukrovku neliečiteľnú inzulínom;
 • závažné štádium chronického zlyhania obličiek;
 • prietrž pri operácii onkológie.

Pupočná prietrž u dospelých

Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela. Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku. Toto je najslabšie a najzraniteľnejšie miesto na prednej brušnej stene. V pupočnej dutine nie je žiaden tuk, nie je chránený svalovým tkanivom, preto je pre umiestnenie a rozvoj prietrže toto miesto ideálne.

Tento stav je charakterizovaný vydutím vnútorných orgánov cez pupokový prsteň. Rozkladacie orgány sú v herniálnom vaku, ktorý je tenkou vrstvou spojivového tkaniva. Herniový výstupok môže byť spočiatku zanedbateľný, stačí, keď ho osoba mierne pritlačí a nastaví. Nie je to ani bolestivé ani nebezpečné, ale takéto činnosti dočasne pomáhajú. Je lepšie sa nechať unášať samodopretím problému a okamžite začať radikálnejšiu liečbu za účasti lekára. S prechodom choroby do pokročilého štádia rastie pupočný kruh, čo vedie k zväčšeniu samotnej hernie. Rozširuje sa, vyčnieva a spôsobuje nepohodlie.

Pupočná prietrž u dospelých je emocionálne komplexná choroba. Patológia je vždy viditeľná a výrazná svojou neatraktívnosťou. Mení prirodzené obrysy a tvary brucha. Môžete sa schovať pod oblečenie, ale nemôžete skryť chybu v kúpeľni, na pláži alebo v bazéne. Patologické výčnelky v dospelosti nie sú len estetickou chybou. U dospelých je pupočná kýla oveľa komplikovanejšia ako v detstve. Postup choroby má vážne komplikácie. Pokúsme sa pochopiť, čo je podstatou choroby a aký je stupeň jej závažnosti.

Príznaky pupočnej kýly

Najdôležitejším a viditeľným symptómom, ktorý charakterizuje pupočníkovú prietrž, je expanzia pupočného prstenca a tvorba výbežku. Nádorová prietrž pozostáva z kože, tukového tkaniva a časti orgánu. Najčastejšie je veľké (tenké) črevo a omentum v herniálnom vaku. Výstupok môže mať rôzne tvary a veľkosti. Niekedy to nie je viditeľné a dá sa len cítiť. Pri veľkej prietrži komplikovanej adhéziou je táto chyba vždy zrejmá. Často sa vyskytujú prípady, keď pupočná kýla dorastie do gigantickej veľkosti.

Kýla sa môže objaviť nepostrehnuteľne. Vyskytli sa prípady, keď sa môže náhle vyvinúť patologická formácia. Zvyčajne je to kvôli vplyvu rôznych faktorov, napríklad vzpieranie.

Na začiatku choroba nespôsobuje pacientom problémy a úzkosti. Mnohí žijú s kýlami, zvyknú si na svoju existenciu a dokonca zabudnú na prítomnosť choroby. Absencia závažných symptómov pupočnej kýly neumožňuje určiť prítomnosť závažnej patológie. Mnoho pacientov verí, že výstupok v pupku je individuálnym anatomickým rysom ich tela. Medzitým lekári varujú, že bezpečné kýly neexistujú. Aj pri absencii symptómov sa veľkosť pupočnej kýly v priebehu času zvyšuje. Rast je zrejmý najmä po tvrdej fyzickej práci, kýchaní, dlhodobom kašli, predĺžených pobytoch vo zvislej polohe alebo po prejedaní..

Koža pod výstupkom je taká tenká, že cez ňu môžete vidieť črevné slučky. Aj v tomto stave sa pacient necíti príliš nepohodlne. Dyspeptické poruchy sa objavujú iba u osoby s podobnou diagnózou: nevoľnosť, grganie, častá zápcha. (Pozri tiež: Príčiny, príznaky a liečba zápchy u dospelých)

Pri porušení prietrže sa klinický obraz zmení. Toto je veľmi nebezpečný stav, pri ktorom je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť. Zranený herniálny výčnelok sa stáva bolestivý. Bolesť je veľmi silná, u niektorých pacientov môže spôsobiť šok. Kýla je napnutá, rýchlo sa zväčšuje a stáva sa horúcou. V pupočnej dutine sa objaví začervenanie a opuch. Takú prietrž už nie je možné opraviť samostatne. Brucho je spočiatku mäkké, ale postupne, s pridaním upchatia čriev, sa objaví silné nadúvanie a svalové napätie. Niekedy je to sprevádzané škytavkou, zvracaním a úplným oneskorením pohybu čriev. Po niekoľkých hodinách sa stav pacienta môže dramaticky zmeniť. Prudko sa zhoršuje: pulz sa zrýchľuje, tlak klesá, teplota najskôr stúpa a potom v priebehu času klesá. Dôvodom je skutočnosť, že telo začína nezvratným procesom otravy črevnými toxínmi. Ak sa nelieči pupočná kýla nelieči, je možná smrť..

Príčiny pupočnej kýly

Umbilická hernia sa najčastejšie vyskytuje u tehotných žien a žien, ktoré už pôrodili, obéznych ľudí a žien, ktoré tvrdo pracujú a športujú, nevediac o slabosti brušnej steny..

Zoznam rizikových faktorov: závažné chronické ochorenia dýchacích ciest sprevádzané dlhodobým kašľom, častou zápchou, problémami s močením. Rôzne zranenia a anatomické abnormality v štruktúre pupočného prstenca môžu vyvolať výskyt prietrže v pupku.

Všetky príčiny pupočnej kýly u dospelých sú známe a dobre pochopené:

Vrodené abnormality pupočného kruhu. Po narodení osoby je pupočníkový krúžok zjazvený a uzavretý. Toto je norma, existujú však odchýlky. Ak nedôjde k úplnému zjazveniu, zostane malá diera. V priebehu času to môže viesť k rozšíreniu prstenca a následnému rozvoju pupočnej kýly.

Tehotenstvo a pôrod. Ako rastie brucho tehotnej ženy, zvyšuje sa záťaž vnútorných orgánov. To môže viesť k oslabeniu svalového tkaniva brucha. Herniálny výčnelok u žien v polohe je častým javom. To nie je príčinou paniky, ale lekár by si mal byť vedomý problému. U každej tretej tehotnej ženy sa pozoruje výčnelok na rastúcom bruchu. Po pôrode to možno vidieť. Kým brušná dutina nezíska svoj pôvodný tón, pupočná kýla nikam nepôjde. Počas tehotenstva sa tlak v bruchu postupne zvyšuje. 2 a 3 trimestre sa považujú za najnebezpečnejšie, keď dieťa aktívne rastie a maternica rastie. Zápcha sprevádzajúca tehotenstvo spôsobuje zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny. Tvorba pupočnej kýly môže prispievať k polyhydramniám, veľkému plodu a ťažkému narodeniu. Rizikové ženy a dvojičky alebo trojčatá.

Tlak v bruchu. Predná brušná stena je komplexná anatomická formácia, ktorá pozostáva z pojivových a svalových tkanív. Spoľahlivo drží vnútorné orgány, chráni ich a zaisťuje, že sú v prirodzenom stave. Ak je brušný výboj oslabený, odpor brušnej steny je narušený, už nie je schopný udržať rovnováhu a pôsobiť proti tlaku v bruchu. Svaly strácajú pevnosť a pružnosť, sú napnuté a už nie sú schopné úplne vykonávať svoje prirodzené funkcie. V dôsledku toho sa väzivá predlžujú, tkanivá sa stenčujú a niektoré orgány sa stávajú mobilnými. Sú stlačené, spustené, môžu sa skrútiť a zmeniť umiestnenie lokalizácie. Niektoré z nich vstupujú do kýly a stávajú sa obsahom pupočnej kýly.

Sedavý spôsob života. Všetko je pochopiteľné, nízka fyzická aktivita spôsobuje slabosť brušnej tlače. A naopak, prudký nárast záťaže (vzpieranie) vedie k nárastu tlaku v bruchu ak rozvoju prietrže.

Ochorenia spojené s neustálym zvyšovaním vnútrobrušného tlaku. Patria sem choroby dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva, ktorých vývoj prejavuje príznaky, ako je chronický kašeľ a častá zápcha..

Obezita Nadváha je vždy ďalšou záťažou pre vnútorné orgány, čo vedie k napínaniu a rozširovaniu brušných stien. U obéznych ľudí, ktorí majú tendenciu sa trochu pohybovať, sú abs a svaly slabé. Ide o ideálne podmienky na tvorbu pupočnej kýly (pozri tiež: obezita - stupeň obezity a jej príčiny)..

Ostré chudnutie. Ak je osoba nepresná so stravou a prechádza na obmedzenú stravu, je nevyhnutná náhla strata hmotnosti. Toto je tiež pozorované pri závažných ochoreniach. Rýchle chudnutie je pre telo vždy stresom, nemá čas na jeho obnovu a prispôsobenie sa novým podmienkam. To všetko negatívne ovplyvňuje stav svalového tkaniva. S rýchlym úbytkom hmotnosti pupočníkový kruh oslabuje, čo spôsobuje tvorbu herniálnych výčnelkov v pupočnej zóne..

Dedičná predispozícia. Narušením syntézy kolagénu v tele vznikajú choroby, ktoré môžu byť spôsobené slabosťou spojivového tkaniva. Patrí k nim aj pupočná kýla, ktorá sa môže vyvíjať na genetickej úrovni. V 70% prípadov je choroba zdedená..

Poranenia brucha a následky operácií. Kýla sú často lokalizované v mieste stehu pri operáciách a zraneniach v oblasti pupočnej kýly.

Nebezpečenstvo a následky pupočnej kýly

Stav pacienta sa zvyčajne zhoršuje so zväčšením prietrže:

Výčnelok sa stáva hustým a keď sa ho dotknete, človek zažije bolesť.

Orgány, ktoré sa nachádzajú v prietrži, už nie je možné vymeniť.

Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. Toto je sprevádzané opuchom, bolesťou, sčervenaním pupka.

Teplota stúpa a zhoršuje sa celkový stav pacienta. Všetky tieto nebezpečné príznaky charakterizujú zasiahnutý stav pupočnej prietrže, najzávažnejšej formy choroby..

Vyskytuje sa silná bolesť, zvracanie, nevoľnosť a zápcha.

Krv do obmedzeného stlačeného orgánu prestane prúdiť, čo vedie k jeho smrti. Tento stav je život ohrozujúci..

Bez lekárskeho zásahu sa môže vyvinúť peritonitída. Pri silnom zápale brušnej dutiny sú možné fatálne následky..

Podobnou komplikáciou je črevná obštrukcia. Časť čreva, ktorá je v prietrži, je upchatá výkalmi. Ak sa nelieči, prognóza je nepriaznivá, táto komplikácia môže tiež výrazne skrátiť ľudský život..

Akékoľvek podozrivé zhustenie a vyčnievanie v pupku by malo byť alarmujúce. Tieto príznaky niekedy charakterizujú prítomnosť metastáz rakovinového nádoru žalúdka. Toto je zriedkavý prípad, ale kvôli zachovaniu zdravia a života sa najlepšie eliminujú všetky rizikové faktory..

Diagnóza pupočnej kýly

Pupočná prietrž u dospelých je jednou z chorôb, ktorej diagnóza nespôsobuje problémy. Patológia je vždy vizuálne viditeľná, človek ju môže nezávisle vidieť a cítiť. Ak sa zistia odchýlky, vyžaduje sa aspoň lekárska konzultácia. Návšteva špecialistu je lepšie neodkladať, dĺžka a účinnosť liečby bude závisieť od toho.

Diagnóza choroby sa začína vyšetrením. Lekár pociťuje žalúdok pacienta a hodnotí stav pupočnej zóny. Môže sa od pacienta požadovať, aby sa namáhal a kašel. Vyžaduje sa konverzácia a objasnenie povahy symptómov. Lekár sa môže opýtať, kedy sa objavil výčnelok, ako sa prejavuje a či existujú blízki príbuzní, ktorí mali podobnú patológiu. Po preštudovaní získaných informácií lekár urobí predbežnú diagnózu.

Na potvrdenie môžu byť potrebné ďalšie štúdie:

Ultrazvuk vám umožňuje identifikovať herniálnu hmotu, určiť jej stav, obrysy a veľkosti. Štúdia pomáha vidieť orgány, ktoré boli v herniálnom vaku, neprítomnosť alebo prítomnosť oboch adhézií.

Herniografia je predpísaná v prípade pochybností o diagnóze. Do žalúdka pacienta sa zavedie rádioaktívna látka. Akonáhle je v hernial vaku, to farbí. Výsledkom je, že všetky rôntgenové lúče sú jasne viditeľné.

Rádiografia s kontrastom, gastroduodenskopia žalúdka a dvanástnika. Vďaka týmto diagnostickým metódam má lekár príležitosť odhaliť zápalové a nádorové procesy, ktoré sprevádzajú pupočníkovú prietrž a spôsobujú bolesť.

Odpovede na často kladené otázky

Je potrebné odstrániť pupočnú prietrž? Tvorba herniálneho výčnelku v pupku je vo väčšine prípadov spojená s predispozíciou tela. Mnohí z tých, ktorí sa aktívne zapájajú do športu a sú vlastníkmi vyškolenej tlače, vylučujú vývoj takejto choroby. Toto je chybný úsudok. Vyvinuté svaly a svaly nie sú vždy chránené pred nástupom a progresiou choroby. Navyše, elastické nahustené svaly môžu stav zhoršiť. Kýla sa stane takmer neviditeľnou, ale nikam nepôjde a kedykoľvek môže spôsobiť porušenie. Bohužiaľ neexistuje liečba pre pupočníkovú prietrž. Neobchádza sa s ľudovými liekmi, terapeutická gymnastika je tiež bezmocná. Všetky tieto metódy sú účinné iba na zlepšenie celkového stavu a zmiernenie niektorých príznakov, ale patológiu sa môžete zbaviť iba odstránením. Ak sa tak nestane, kýla porastie, zvyšuje sa riziko komplikácií.

Ako zistiť pupočníkovú prietrž u dieťaťa? Pre neskúseného rodiča je ťažké nevšimnúť si pupočníkovej prietrže u dieťaťa. Po vymiznutí pupočnej šnúry sa mierny výstupok pupku považuje za normálny. Toto je anatomická predispozícia a nemalo by sa báť. Výstupok sa zvyšuje, keď dieťa plače alebo tlačí. Pupok môže byť nasadený, zatiaľ čo dieťa nebude mať nepohodlie. Dôvodom návštevy u detského lekára by mali byť príznaky, ako je hernia prietrže, vracanie, nevoľnosť, zmena farby a opuch pupka..

Ako odstrániť pupočnú kýlu u dospelých? Existujú dve možnosti prístupu do oblasti herniálneho vaku: rezom alebo laparosopicky, tj punkciou. Táto metóda sa považuje za najoptimálnejšiu. Lekár zašíva herniálne brány, odrezáva adhézie a posilňuje steny brucha. Veľké rezy sa robia s objemnými kýlami. Niekedy musí byť pupočníkový krúžok odstránený, čo musí lekár vopred informovať pacienta. Aby sa predišlo recidíve, počas operácie sa umiestni špeciálna sieť.

Je možné liečiť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku? To je nepravdepodobné. Tí, ktorí vyhľadávajú lekársku pomoc pri prvých príznakoch choroby, majú šancu. Takéto prípady sú veľmi zriedkavé, hlavne lekári prichádzajú, keď začínajú trápiť bolesť a výčnelok dosahuje veľkú veľkosť.

Operácia prsnej prietrže

Pupočníková prietrž sa dá spontánne vylúčiť iba u detí mladších ako 4 až 5 rokov. U dospelých je táto vada odstránená, pretože pupočníkový kruh sa nemôže vrátiť k svojim predchádzajúcim formám. Ani dlhodobé nosenie obväzu nezachráni. Takéto patológie nie sú liečené tabletkami, obkladmi a diétami. Obnovenie normálnych foriem brucha a odstránenie pupočnej kýly u dospelých je možné iba chirurgickým zákrokom. Najlepší čas na chirurgický zákrok je štádium, kedy herniálny výbežok stále zostáva.

Chirurgia na odstránenie pupočnej kýly sa nazýva hernioplastika. Výber typu operácie závisí od veľkosti a anatomických znakov tvorby prietrže, stavu prednej steny brušnej dutiny, celkového stavu pacienta a prítomnosti sprievodných chorôb. Pred akoukoľvek operáciou sa pacient podrobí dôkladnému vyšetreniu..

V modernej herniológii sa získali obrovské skúsenosti so zbavovaním pacientov z pupočníkových hernií bez ohľadu na ich veľkosť. Obrovské, opakujúce sa zložité prietrže sa bezpečne odstraňujú pomocou rôznych metód na opravu chýb. Táto oblasť medicíny sa aktívne vyvíja a považuje sa za veľmi sľubnú. Úroveň liečby sa výrazne zlepšuje, čo nám umožňuje robiť optimistické predpovede o účinnosti radikálnej liečby.

Podstata operácie

Vo všetkých prípadoch sa pri určovaní operácie výber metódy na odstránenie patológie určuje individuálne. Cieľom lekára je odstrániť herniovanú masu a vylúčiť relapsy s najmenším zásahom do tela..

Ak nedôjde k porušeniu, operácia sa uskutoční podľa plánu. Nevyžaduje si špeciálnu prípravu pacienta a je pomerne ľahké ho tolerovať. Lekár vyšetrí pacienta, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie.

Ťahová hernioplastika. Počas operácie ťahania sa vlastné tkanivá používajú na spevnenie pupkového prstenca. Pritiahnuté sú, aby sa zistená chyba uzavrela. Na prístup do herniálneho vaku vykoná špecialista rez. Ak je vak malý, eliminuje sa ponorením do žalúdka. Ak je prietrž veľká, odstráni sa. Potom sa pupočníkový kruh posilní susednými tkanivami a prešije sa. Jednou z nevýhod tejto chirurgickej metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu, opakovaná hernia sa objavuje u 10% pacientov.

Ľahká hernioplastika. V prípadoch, keď sa vykonáva beznapäťová hernioplastika, oblasť pupočného prstenca sa zosilní špeciálnymi syntetickými sieťami. Počas operácie sa vyžaduje aj rez. Obdobie rehabilitácie netrvá dlhšie ako mesiac, relapsy sú zriedkavé.

Laparoskopia. Známe a široko používané laparoskopické operácie. Toto je najbezpečnejší spôsob odstránenia patológie, ktorú chirurgovia používajú už viac ako 20 rokov. Medzi hlavné výhody tohto typu hernioplastiky patrí neprítomnosť jaziev po chirurgickom zákroku, minimálne zranenia a nízka pravdepodobnosť vývoja pooperačných adhezívnych procesov. Chirurgia si vyžaduje špeciálne lekárske vybavenie a skúsených lekárov. Gernioplastika sa vykonáva vpichom do brucha bez rezov. Chirurg používa sieťový implantát na posilnenie pupočného prstenca. Rehabilitácia po operácii sa časom skracuje, pacient sa zotavuje rýchlejšie.

Ak dôjde k porušeniu prietrže, dôjde k ohrozeniu života. V herniálnom vaku, kde sa dostanú orgány, sa krv takmer nedostane. Orgány odumierajú, začína sa hnisanie a v dôsledku toho je telo otrávené toxickými látkami. Tieto procesy sa vyskytujú veľmi rýchlo, počet prebieha nepretržite, takže v kritických prípadoch sa operácia vykonáva naliehavo. Počas operácie sa otvorí hernálny vak. Lekár skúma orgán vo vnútri. Ak sa nenájdu žiadne zmeny, ponorí sa do brušnej dutiny. Ak sa zistí nekróza časti orgánu, jednoducho sa odreže. Fungovanie uškrtenej prietrže je dosť komplikované, priaznivý výsledok bez následkov a komplikácií je možný iba s včasným prístupom k kvalifikovaným odborníkom..

Je nutná operácia pupočnej kýly??

Nechirurgická liečba prietrže zahŕňa masáž, lekárske cvičenia a nosenie obväzov. Vykonaním miestneho pôsobenia a fixáciou steny brušnej dutiny bandáž zabraňuje vyčnievaniu a výstupu z pupočnej kýly za dutinu. Pacientom sa odporúča nosiť ho neustále, najmä u ľudí s nadváhou, ktorých žalúdok visí. Masáž a špeciálne cvičenia vám umožňujú tónovať svaly, ale pupočníkový prsteň sa nehojí. Bohužiaľ, regeneračné schopnosti dospelého organizmu nie sú schopné vyrovnať sa s chorobou samy o sebe, všetky konzervatívne metódy môžu zabrániť porušeniu, ale riziko vždy zostáva.

K nechirurgickým metódam liečby sa pristupuje iba vtedy, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Táto skupina zahŕňa starších ľudí s diagnózou diabetes mellitus, cirhózou pečene a zlyhaním obličiek. Nevykonávajte chirurgický zákrok v prípade zhubných nádorov, chronických ochorení, závažných srdcových patológií, neskorého tehotenstva. V iných prípadoch je potrebný chirurgický zákrok, úspešná operácia sa považuje za jediný spôsob, ako zachrániť človeka pred prietržou a chrániť pred vážnymi následkami.

Indikácie pre operáciu pupočnej kýly sú:

Poranenie pupočnej kýly;

Roztrhnutie herniálneho vaku.

Plánuje sa operácia predpísaná pacientom s nekomplikovanou pupočnou kýlou. Po úplnom vyšetrení a príprave lekár vyberie najlepšiu možnosť pre chirurgický zákrok.

Čo môžem po operácii jesť, aby som odstránil pupočnú kýlu?

Rehabilitácia tela po operácii sa uskutočňuje pod dohľadom lekára v zdravotníckom zariadení. Ak sa nevyskytnú komplikácie, pacient môže byť prepustený po 2-3 dňoch. Bez ohľadu na to, kde je pacient, je mu predpísaný odpočinok na lôžku a obväz.

Povinným bodom rehabilitačných opatrení je korekcia výživy. Aj po jednoduchej operácii je potrebné pamätať na predchádzajúci zásah do tela a narušenie integrity pokožky. Telo sa musí zotaviť, musí pomôcť vyrovnať sa so stresujúcim stavom. To znamená tichý režim, vylúčenie akejkoľvek fyzickej námahy a ľahkú vyváženú stravu.

V prvých dňoch sú povolené iba tekuté potraviny. Nové jedlá a jedlá by sa mali do ponuky zavádzať postupne, pretože žalúdok by si mal zvykať na bežné jedlo. Počas obdobia rehabilitácie je zápcha a akékoľvek iné problémy s črevami neprijateľné. Mali by sa uprednostňovať výrobky, ktoré podporujú zmäkčenie a bezproblémové výkaly.

Všetky korenené, slané, mastné a údené jedlá sú zo stravy úplne vylúčené. Potraviny by mali byť zdravé a prirodzené. Na uľahčenie práce a stavu tela sa odporúča jesť v malých porciách a najmenej päťkrát denne. Najlepšie je jesť ľahké polievky a obilniny. Postupom času je možné stravu dopĺňať o morské plody, ovocie, nízkotučné mliečne výrobky, potraviny bohaté na bielkoviny (mäso, huby, vajcia, ryby). Z nápojov sú výhodné želé a zeleninové šťavy..

Pooperačné zotavenie zahŕňa nielen diétu, ale aj zmeny životného štýlu. Pacientom sa odporúča, aby sa vzdali zlých návykov. Toto sa netýka iba cigariet a alkoholu. Odporúča sa vylúčiť z jedál rýchle občerstvenie, kávu a sýtené nápoje. Fyzickú aktivitu sa môžete vrátiť asi po mesiaci. Ako dlho trvá zotavenie, závisí od dodržiavania lekárskych odporúčaní a zodpovednosti pacienta.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Operácia pupočnej kýly: indikácie, metódy, regenerácia

Brušná prietrž je extrémne časté ochorenie. Podľa štatistík citovaných v roku 2010 Amurskou štátnou lekárskou akadémiou „ročne sa na svete vykonáva viac ako 20 miliónov operácií, čo predstavuje 10 až 15% všetkých chirurgických zákrokov všeobecne. Potenciálnym nositeľom kýly je každé 3 až 5 obyvateľov Zeme. Naliehavosť a zložitosť problému spočíva v tom, že každých 8 - 10 pacientov (v priemere 10 - 15% pacientov) má relapsy choroby. ".

Pri pupočníkovej prietrži vnútorné orgány (črevo, omentum - oblasť spojivového tkaniva, ktoré pokrýva črevné slučky), presahujú za brušnú stenu v pupočnom kruhu..

Metódy konzervatívnej liečby sa používajú iba v detstve (do 5 rokov). Operácia pupočníkovej hernie je jediný účinný spôsob liečby choroby u dospelých a dospievajúcich.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Núdzová operácia na odstránenie pupočnej kýly sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Priškrtená prietrž. Táto situácia môže viesť k intoxikácii, zhoršenej kardiovaskulárnej a pľúcnej aktivite. Pacient má obavy zo silnej bolesti, ktorá neprejde skôr, ako tkanivo zomrie; prietrž nie je nastavený, stáva sa tuhým na dotyk.
 • Obštrukcia čriev. Pacient pociťuje kontrakciu črevnej steny, ale nemožno ju vyprázdniť. Zvracanie, silná bolesť ho môžu obťažovať. Ak sa neprijmú opatrenia, vyvinie sa črevná nekróza a akútna peritonitída, ktorá môže viesť k otrave krvi.
 • Embryonálne hernie (hernie, ktoré sa vyskytli pred vytvorením brušnej steny plodu). Operácia sa v tomto prípade vykonáva prvý deň po narodení kvôli vysokému riziku nekrózy. Výnimkou sú životaschopné deti.

V iných prípadoch sa plánovaná operácia vykonáva bez kontraindikácií. Je predpísaný s ohľadom na stav a potreby pacienta. V niektorých prípadoch môže lekár trvať na jeho rýchlej implementácii. Aj v prípade, že sa nehoní, je lepšie neodkladať a vykonávať činnosť čo najskôr.

kontraindikácie

Operácia na odstránenie pupočnej kýly sa nevykonáva v týchto prípadoch:

 1. Detský vek (do 5 rokov). V detstve existuje šanca, že prietrž samo zmizne s rastom tela. Preto ak operácia nespôsobuje vážne obavy a nemá komplikácie, operácia sa nevykoná alebo je odložená o niekoľko rokov. Dôležité: Hovoríme iba o vrodených kýlach..
 2. Infekcie v aktívnej fáze. Operácia je v tomto prípade rizikom, preto sa vykonáva po úplnej hygiene tela.
 3. Neurčitateľné choroby. Kýla nie je nebezpečná choroba, najmä v počiatočnom štádiu. Jeho odstránenie však predstavuje určité riziko, ktoré nemá zmysel vystavovať ho nevyliečiteľne chorým pacientom..
 4. Tehotenstvo v druhej polovici. Akákoľvek operácia je pre telo stresom, ktorému môže žena na mieste zabrániť. Pri absencii vážnych zdravotných rizík v dôsledku kýly sa chirurgický zákrok odloží do konca laktácie alebo aspoň do narodenia dieťaťa..
 5. Mŕtvica a infarkt. Anestézia v tomto stave je ťažké tolerovať, takže pacienti zvyčajne nie sú vystavení takýmto rizikám..
 6. Poruchy kardiovaskulárnej a pľúcnej aktivity.
 7. Veľké kýly u ľudí starších ako 70 rokov. V tomto prípade je potrebný rozsiahly chirurgický zákrok, ktorý staršie osoby zle tolerujú.
 8. Cirhóza pečene s komplikáciami.
 9. Žilové kŕčové žily pažeráka.
 10. Cukrovka bez účinku na podávanie inzulínu.
 11. Závažné zlyhanie obličiek.

Dôležité! Každý prípad vyšetruje lekár individuálne. Iba odborník by mal rozhodnúť, či potenciálny účinok operácie prekračuje riziká pre pacienta alebo nie..

Príprava na operáciu

Pacient musí do jedného mesiaca pred plánovaným chirurgickým zákrokom:

 • Vykonajte krvné testy, testy moču;
 • V prípade chronických chorôb získať posudok o povolení operácie od špecializovaných lekárov;
 • Poraďte sa s gynekológom (ženy);
 • Urobte ultrazvuk brucha;
 • Podstupte endoskopiu (ezofagastastroduodenskopiu - „prehĺtanie skúmavky“) alebo röntgenové vyšetrenie žalúdka;
 • Vykonajte fluorografiu a urobte elektrokardiogram;
 • Získajte názor terapeuta.

3 dni pred operáciou musíte prestať užívať riedidlá krvi. Pred návštevou nemocnice alebo lekárskeho strediska musia byť dokončené všetky hygienické postupy, najlepšie oholenie brucha a puby (inak to urobí sestra). Ráno sa musíte vzdať pitia a stravovania.

Druhy činnosti a pokroku

Princíp operácie

Operáciu je možné vykonať pod vedením (v žile) alebo lokálnou anestéziou (oblasť okolo pupka je odštiepená). O tomto okamihu sa diskutuje osobitne s lekárom. Pri vodivej anestézii je bolesť vylúčená, ale po operácii sa pacient cíti horšie, zhoršená pozornosť, slabosť. V prípade relapsu alebo núdzového chirurgického zákroku sa môže použiť celková anestézia pomocou intratracheálnej trubice..

Pri plánovanom chirurgickom zákroku sa hospitalizácia spravidla uskutoční v deň operácie alebo deň skôr. Nemocnica bude musieť stráviť 3 až 5 dní. Hlavné chirurgické postupy sú opísané nižšie..

Olshausenova intraperitoneálna metóda

Táto technika sa používa pre embryonálne prietrže. Po nástupe anestézie chirurg otvorí herniálny vak a vráti všetok obsah späť do brušnej dutiny. Niekedy môže byť v pečeni, v takom prípade sa urobí ďalší rez na jej zníženie.

Ak herniálny vak novorodenca má nevstrebané embryonálne orgány (črevný kanál, alantois), odstránia sa. Kýly z kýly sú vyrezané. Tkaniny sú šité vo vrstvách.

Hernioplastika pomocou metód Sapezhko, Lexer alebo Mayo

Ide o tradičnú metódu kýlovej terapie u detí starších ako 5 rokov a dospelých. Rôzne metódy sa mierne líšia v mieste incízie, v metóde oddelenia herniálneho vaku a prišitia. Voľba je založená na umiestnení a veľkosti výčnelku.

Po nástupe anestézie chirurg urobí rez priamo priľahlý k prietrži. Ak je malý, snažia sa udržať pupok mimo úvahy estetiky vzhľadu pacienta.

Chirurg exfoliuje herniálny vak zo subkutánneho tkaniva. Vylučuje sa a v oblasti krku sa vykonáva pitva (v skutočnosti diera, z ktorej „vypadávajú vnútorné orgány“). Potom sa obsah herniálneho vaku (črevá atď.) „Znovu plní“ späť do telovej dutiny. Krk je zviazaný hodvábnymi niťami. Hernálny vak je odstránený. Tkaniny sú šité vo vrstvách.

Obnova je pomerne dlhá a môže trvať jeden rok. Podobná technika je spojená s komplikáciami, ktorých riziko je vyššie ako pri minimálne invazívnych zákrokoch. Bolestivé pocity pretrvávajú 2 až 3 mesiace po operácii.

Operácia pletiva z pletiva

Táto technika bola uvedená do praxe asi pred 30 rokmi. Vykonáva sa podobne ako predchádzajúca metóda: počas plánovanej operácie sa obsah prietrže vrhá späť do brušnej dutiny, s núdzovým zásahom a detekciou ohnisiek nekrózy, je odstránený.

Hlavný rozdiel spočíva v tom, že sieťový implantát je prišitý do tkaniva. Zmierňuje telesnú dutinu pred nadmerným tlakom a zabraňuje vzniku relapsov. Sieť sa postupne vypĺňa vlastnými tkanivami, nespôsobuje imunitnú odpoveď a nepodlieha rozkladu, pretože pozostáva z chemicky inertných biokompatibilných materiálov..

Endoprotéza ôk je fixovaná špeciálnymi neabsorbovateľnými niťami. Sú vyrobené z prolénu. Modernejšie techniky zahŕňajú použitie zošívačky a fixáciu implantátu tantalovými svorkami. V zahraničí sa začala výroba sietí pomocou „suchého zipsu“, čo stačí na zafixovanie podkladových tkanín.

Laparoskopická operácia

Tento typ intervencie má ďalšie kontraindikácie. Neodporúča sa:

 • S imunodeficienciou vrátane infekcie HIV.
 • S porušením pečene;
 • Počas menštruácie.

Najčastejšie sa laparoskopia používa v kombinácii s protetickými implantátmi z oka..

Počas operácie chirurg neurobí rez, ale tri malé vpichy. Zavádzajú špeciálne trubice - trokary. Najväčší je v oblasti pupku. V nej je umiestnený endoskop s kamerou a zdrojom svetla. Zostávajúce nástroje sú zavedené na potrebné chirurgické zákroky. Grasper je umiestnený v jednom - zariadenie na zachytávanie tkanív a dodávanie implantátu. Steh alebo zošívačka so sponkami sa vkladá do iného vpichu.

odstránenie laparoskopickej pupočnej kýly

Po laparoskopii je doba zotavenia oveľa kratšia ako po štandardnom chirurgickom zákroku. Je to kvôli malému poškodeniu svalového tkaniva a zníženému riziku poškodenia nervových zakončení..

komplikácie

Najčastejšie sa u pacientov po operácii vyskytli tieto komplikácie:

 1. Infekcia rán. Gernioplastika sa vzťahuje na operácie „čisté“ (znamená to, že nedochádza k kontaktu s potenciálnymi patogénmi), preto sa antibiotiká po nej neuvádzajú. Ako profylaxia sa predpisujú, ak sa zistí zameranie infekcie alebo raz u pacientov starších ako 60 rokov.
 2. Šero. Toto je opuch v oblasti chirurgického zákroku. Najčastejšie sa vyskytuje, keď sa implantát používa ako reakcia organizmu na cudzie teleso. Nie sú žiadne známky zápalu. Seroma sa po niekoľkých týždňoch rozpustí sám. Nevyžaduje sa žiadne ošetrenie. Je však potrebné navštíviť lekára a prípadne vykonať ultrazvukové vyšetrenie, aby sa vylúčila recidíva prietrže.
 3. Hematóm - krvácanie v oblasti chirurgického zákroku. Rovnako ako seróm sa môže vyriešiť sám, ale vo väčšine prípadov lekári radšej otvoria ranu a zabezpečia odtok tekutiny..
 4. Neuralgia je porušením funkcií nervových zakončení. Komplikácia sa vyskytuje v 10-15% prípadov. Pacienti sa obávajú bolesti, straty citlivosti, pálenia a svrbenia v oblasti operácie. Neuralgia zvyčajne ustupuje sama o sebe 6 mesiacov po obnovení nervových zakončení.
 5. Paréza (obštrukcia) čreva. Pre jeho prevenciu sa užívajú lieky, ktoré zvyšujú peristaltiku, pacient musí v prvých hodinách po operácii vykonať motorickú aktivitu a dýchacie cvičenia..

Existuje alternatíva k chirurgickému ošetreniu?

Úradná medicína tvrdí, že kýla môže byť odstránená iba chirurgicky. Na stránkach ľudových liečiteľov a ich nasledovníkov nájdete rôzne odporúčania:

 • Prijímanie rôznych rastlinných prípravkov.
 • Redukcia prietrže a omietky.
 • Príjem semien jabĺk.
 • Kompresia vyrobená z hliny alebo zmesi medu, propolisu a jódu, ktorá sa musí aplikovať na prietrž.
 • Nalievanie studenej vody alebo studenej vody s octom.

Lekári varujú - žiadna z týchto metód nemá vedecký základ. Okrem toho môže byť prokrastinácia nebezpečná, pretože vždy existuje riziko zovretia prietrže a rozvoju nekrózy. Pri prvej diagnóze je potrebné začať s plánovaním operácie a nestrácať čas neefektívnymi a pochybnými prostriedkami.

Choroba môže sama od seba zmiznúť iba u detí. Pamätajte, že pupočná kýla u dospelých bez chirurgického zákroku sa nedá vyliečiť.!

Rehabilitačné obdobie

S plánovanými operáciami a nekomplikovanými kýlami je doba obnovy jednoduchá. Pacient môže jesť deň po operácii. Po prvé, je lepšie uprednostniť ľahko stráviteľné produkty v tekutej alebo polotekutej forme. Pri tradičnej hernioplastike je zatáčanie v posteli povolené na druhý deň, na tretí deň - môžete vstať a trochu chodiť..

Starí lekári niekedy odporúčajú dlhý odpočinok až 2 týždne. Dnešní odborníci túto taktiku označujú za chybnú. Takže, MD Za VVS Zhebrovsky poznamenáva: „Raná motorická aktivita pacienta zabraňuje vzniku tromboembólie, pneumónie a iných komplikácií z kardiovaskulárneho a dýchacieho systému pacienta.“ Rovnaký názor zdieľajú mnohí zahraniční chirurgovia.

Strava by sa mala udržiavať až 2 týždne. Je možné predpísať priebeh analgetík na zmiernenie príznakov bolesti. Počas obdobia regenerácie sa môže tiež odporučiť obväz alebo špeciálne spodné prádlo. Zabraňujú riziku relapsu. Ženy môžu používať operačný pás pre tehotné ženy ako obväz po operácii - jeho pôsobenie je podobné.

Kardiovaskulárne a pľúcne zlyhanie sa môže vyskytnúť v prvých hodinách alebo dokonca deň po operácii u pacientov s obrovskými kýlami alebo u starších pacientov. Aby im predišli, mali by zaujať polohu, v ktorej je hlava nad nohami, vdychovať navlhčený kyslík. V niektorých prípadoch môže byť potrebné mechanické vetranie..

Rehabilitácia pacientov s porušením prietrže operovaných naliehavo alebo naliehavo je náročná. Aby sa zabránilo vzniku hnisavého zápalu, sú uvedené:

 • Noste pevnú bandáž.
 • Denné vyšetrenie rán, obväzov,
 • Punkcia s vývojom serómu alebo hematómu.
 • Antibiotický kurz.
 • Použitie fyzioterapie.

Po prepustení musia všetci pacienti dodržiavať obmedzenia fyzickej aktivity (až 4 mesiace). Práca je možná 4-6 týždňov po operácii. Ak je práca spojená s ťažkou fyzickou prácou, je potrebný presun na iné miesto. Je možná registrácia zdravotného postihnutia.

Video: vlastnosti pooperačného obdobia

Recenzie pacientov a lekárov

Pacienti, ktorí nemajú komplikácie, zpravidla dobre tolerujú operáciu. Berú na vedomie, že môžete vstať čoskoro, rýchlo sa vrátiť do normálneho života, pracovať. Niektorým je ťažké rozhodnúť o operácii, snažia sa nájsť alternatívne metódy. Pacientom, ktorí prešli týmto postupom, sa neodporúča ťahať.

Hlavným strachom u žien je kozmetický efekt, ich skúsenosti súvisia s tým, ako sa žalúdok a pupok budú starať o operáciu. Po odstránení kýly nie je každý so svojím vzhľadom spokojný. Stehy a jazvy môžu vyzerať škaredo. Muži sa o túto problematiku menej zaujímajú, viac sa zaoberajú obnovou pracovných kapacít a radikálnym riešením problému..

Recenzie týkajúce sa umiestnenia sieťového implantátu sú veľmi odlišné. Niektorí lekári uprednostňujú jeho použitie v akejkoľvek situácii, aby sa zabránilo recidíve. Iní sú skeptickí k tejto inovácii a ponúkajú ju iba s opakovanou prietržou alebo slabými, previsnutými brušnými svalmi..

O výbere anestézie rozhoduje pacient spolu s lekárom. Existujú priaznivci lokálnej aj celkovej anestézie. Niektorí pacienti vo svojich prehľadoch hovoria o nepríjemných pocitoch počas operácie, keď sú pri vedomí.

Deti spravidla reagujú normálne na chirurgický zákrok a anestéziu. Rodičia sa obávajú oveľa viac. Dojčatá z odstraňovania prietrže u dojčiat pretrvávajú, rovnako ako v normálnej nemocnici.

Cena operácie, príjem služby v rámci povinného zdravotného poistenia

Kýla sa odstráni štandardnými metódami. Za inštaláciu sieťovej protézy sa bude musieť platiť zvlášť. Cena je od 5 000 rubľov v závislosti od krajiny pôvodu.

Laparoskopia s jednodňovou hospitalizáciou v Moskve stojí 25 000 - 40 000 rubľov. Pri použití protetickej siete bude táto operácia stáť asi 50 000 rubľov v hlavnom meste.

Dôležité! Na niektorých súkromných klinikách môžu byť pacienti prepustení z domu v deň operácie, pretože hospitalizácia robí túto službu oveľa drahšou. Takýto výsledok je vysoko nežiaduci. Najprv je potrebné pozorovať odborníka.

Chirurgia pre pupočníkovú prietrž je nevyhnutným opatrením. Preto nečakajte, ak máte podozrenie na chorobu, mali by ste sa poradiť s odborníkom a prediskutovať budúcu operáciu. Pri výbere metódy, typu anestézie, vhodnej kliniky alebo nemocnice je lepšie poradiť sa s dôveryhodným lekárom. Ako ukazujú skúsenosti, tento faktor je oveľa dôležitejší ako sláva a popularita špecialistu.

Liečba pupočnej kýly u dospelých: príznaky a metódy odstránenia

Vo väčšine prípadov dospelí nevenujú osobitnú pozornosť pupočnej prietrži, ak vyčnievajúci pupok neovplyvňuje estetiku tela. Pri absencii náležitého zaobchádzania sa však malá zaoblenosť môže stať zdrojom mnohých problémov, pretože pravdepodobnosť zovretia vnútorných orgánov so zvýšením prietrže pupka je pomerne vysoká..

Funkcie choroby

Umbilikálny krúžok je zraniteľnou oblasťou brušnej steny. Cez určité pupočníkové krúžky môžu črevné slučky alebo žľazy unikať cez určité pupočníkové prstence. Podľa lekárskych štatistík sú ženy vo veku nad 40 rokov na tento problém najviac náchylné. Svaly nohavičovej časti poskytujú ochranu vnútorným orgánom, pričom súčasne umožňujú osobe vykonávať pohyby v širokom rozsahu v dôsledku odlišnej lokalizácie orientácie svalových vlákien a trojvrstvového usporiadania. Brušné svaly sú dosť zraniteľné v zóne bielej čiary, ktorá sa nachádza medzi spojením brušných svalov. Počas obdobia pobytu dieťaťa v lone prechádza pupočníková šnúra spájajúca organizmy matky s dieťaťom pupočníkovým krúžkom. Po narodení dieťaťa je pupočníkový krúžok zjazvený, ale na pozadí silnej svalovej ochrany zostáva pomerne slabým miestom. Hlavnou príčinou zraniteľnosti je v tomto bode nedostatok podkožného tuku a svalov..

Pupočná kýla sa objavuje pod vplyvom vonkajších alebo vnútorných faktorov alebo v kombinácii. Prejavy pupočnej kýly sú vizualizované ako výstupok v pupku, ktorý zmizne alebo sa zmenší, keď osoba zaujme horizontálnu polohu. U žien starších ako 45 rokov sa vývoj pupočnej kýly vysvetľuje predĺžením pupočného krúžku počas tehotenstva. Nepriaznivé podmienky prispievajú k expanzii pupočného prstenca, počas ktorého dochádza k atrofii tkanív obklopujúcich prstenec, čo znižuje odolnosť pupkového prstenca voči vnútrobrušnému tlaku. U mužov je vývoj výčnelkov spôsobený inými dôvodmi..

Odrody hernia pupku

Špecialisti rozlišujú tieto typy výčnelkov:

 • vrodené, zistené po narodení počas plaču dieťaťa;
 • získané pod vplyvom rôznych faktorov;
 • nastaviteľný;
 • neopravené kvôli fúzii herniálneho vaku s adhéziou s okolitými tkanivami.

Prejavy problému závisia od nasledujúcich faktorov:

 • množstvo vydutia;
 • veľkosti brániek prietrže;
 • stupeň obezity;
 • závažnosť procesu lepenia.

Príčiny vystupovania

Medzi dôvody, ktoré vedú k vzniku a vývoju pupočného výčnelku jednotlivo a súhrnne, patria medzi tieto hlavné dôvody:

 • prítomnosť pooperačných jaziev;
 • obezita;
 • pomalá fúzia pupkového prstenca u detí;
 • dedičná slabosť spojivového tkaniva;
 • dlhodobý kašeľ;
 • ascites;
 • častá zápcha;
 • časté plače a plač počas detstva;
 • zapojenie do silových športov bez dodržiavania pravidiel, ťahania a spúšťania závaží, fyzického namáhania;
 • svalová slabosť prednej steny pobrušnice;
 • popôrodné komplikácie;
 • peritoneálne zranenie;
 • nízka fyzická aktivita so stratou svalového tonusu pobrušnice;
 • náhly úbytok na váhe alebo zvýšenie telesnej hmotnosti.

Liečba pupočnej kýly u dospelých sa vykonáva po dôkladnej diagnóze pomocou moderných diagnostických zariadení. Lekári sa podieľajú na liečbe pupočnej kýly u dospelých, s ktorými by sa malo konzultovať pri prvých príznakoch nepohodlia alebo pri výskyte príznakov choroby..

Príznaky pupočného výčnelku

Prejavy výčnelku pupočného krúžku závisia od stupňa problému. U niektorých je hernálny vak viditeľný celkom silne, u iných stačí stlačiť malú hrču, takže sa prietrž skrýva vo vnútri.

Hlavné príznaky pupočnej kýly sú:

 • bolesť rôznej sily v pupku počas fyzickej námahy, kýchania alebo kašľa, pri namáhaní zápchou;
 • nutkanie na nevoľnosť alebo zvracanie;
 • tvorba adhézie;
 • častá zápcha;
 • citeľné zvýšenie pupočného krúžku.

Príznaky pupočnej kýly môžu naznačovať výskyt komplikácií, ktoré sa vyskytujú v týchto formách:

 • priestupok, ktorý je dôsledkom stlačenia obsahu herniálneho vaku;
 • zápal spôsobený vývojom zápalových procesov v orgánoch vyčnievajúcich do herniálneho vaku;
 • koprostáza, čo je proces vyvíjajúci sa v hrubom čreve vyvolaný stagnáciou výkalov.

Ak sa vyskytnú nasledujúce príznaky, okamžite kontaktujte lekára.

 • ak je pri stlačení v polohe na chrbte, prietrž sa neupravuje;
 • s rýchlym nárastom bolesti v miešku alebo slabine;
 • so silným výbojom plynov, nedostatočným pohybom čriev, v prítomnosti krvi v stolici;
 • so silnou nevoľnosťou alebo zvracaním.

Odstránenie pupočnej kýly je účinným spôsobom riešenia problému. Povinným krokom pred odstránením pupočnej kýly je dôkladná diagnóza, ktorej hlavné metódy sú:

 • Ultrazvukový výstupok;
 • prehmatanie výčnelku chirurgom;
 • herniografia, čo je röntgenové vyšetrenie s použitím kontrastného činidla vstreknutého do brušnej dutiny;
 • gastroskopia;
 • röntgenová snímka dvanástnika a žalúdka.

liečba

Liečba tohto ochorenia zahŕňa chirurgický zákrok v nemocničnom prostredí. Ak pacient včas nekonzultoval lekára, následkom môže byť prechod kýly do nenapraviteľného stavu..

Účelom chirurgického zákroku je nasmerovať orgán alebo jeho časť do brušnej dutiny. V závislosti od zložitosti operácie sa môže použiť lokálna anestézia alebo epidurálna anestézia. Chirurgická korekcia alebo hernioplastika sa používa v rôznych formách:

 • laparoskopické, čo je invazívna technika odstraňovania prietrže, ktorá sa vyznačuje krátkym rehabilitačným obdobím a nízkou pravdepodobnosťou komplikácií;
 • rozťažnosť, použitie syntetických materiálov na posilnenie brušnej steny. Táto technika sa používa v závažných prípadoch. Pravdepodobnosť recidívy je nízka;
 • napätie používané na liečbu malých prietrží. Roztiahnuté tkanivo pacienta sa používa na zatvorenie brány prietrže..

Ak dôjde k štiepeniu, chirurgovia používajú techniku, ktorá spočíva v excise postihnutých oblastí a vykonaní strednej laparotómie..

Tradičnou metódou vykonávania hernioplastiky sú metódy Mayo a Sapezhko, pričom vo väčšine prípadov sa odstráni pupok a prípadne sa odstráni tuková zástera. Medzi nedostatky operácie patrí dĺžka rehabilitačného obdobia (do 1 roka) a vysoké riziko relapsu..

Ak sa plastická chirurgia vykonáva pomocou moderných metód zahŕňajúcich použitie sieťových implantátov, pravdepodobnosť relapsu prakticky neexistuje. Obdobie rehabilitácie, dokonca aj pre športovcov, nie je dlhšie ako 1 mesiac. Zvláštnosťou operácie je, že je povolené použitie akéhokoľvek typu anestézie.

Rehabilitácia

Po chirurgickom zákroku sa tradičné metódy, ktoré sú pre pacienta povinné, riadia určitými pravidlami niekoľko mesiacov, čím sa zabezpečí úplné obnovenie normálneho života. V prvých dňoch po operácii by mal pacient pozorovať odpočinok na posteli v polohe na chrbte. Minimálna fyzická aktivita vo forme pomalej chôdze je povolená po troch dňoch, ale pri najmenších prejavoch únavy musí mať pacient vodorovnú polohu..

Nosenie obväzu je nevyhnutným predpokladom udržiavania švov v nehybnom stave. Bandáž tiež zaisťuje, že brušné svaly sú tónované a pooperačný stav je stabilizovaný. Odborníci odporúčajú odstrániť obväz najskôr 1,5 až 2 mesiace po úplnom obnovení svalového tkaniva.

Ošetrujúci lekár predpisuje antibiotiká a lieky proti bolesti, ako aj vyberá stravu. Pacient musí jesť jedlo po malých dávkach, nahradiť kávu a iné nápoje, ktoré prispievajú k vysokému krvnému tlaku, dostatočné množstvo tekutiny.

Ošetrujúci lekár predpisuje špeciálnu gymnastiku, aby obnovil funkcie brušných svalov. U starších ľudí je rehabilitačné obdobie dlhšie kvôli oneskorenej regenerácii svalového tkaniva.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pozrime sa, ako by sa mala organizovať správna strava pre tých, ktorí trpia divertiklom. Zistíme, čo musíte jesť v prípade divertikulózy, t. akútny zápal divertikla a ktorým produktom by sa malo v prípade divertikulózy vyhnúť, aby sa zabránilo akútnemu záchvatu.
Sedavý spôsob života vedie k mnohým chorobám chrbtice a chrbta. Pre udržanie zdravého chrbta je potrebné robiť chrbticu terapeutickými komplexmi gymnastických cvičení.
Degeneratívne choroby chrbtice sú dôsledkom straty elasticity medzistavcových platničiek, ktoré boli ovplyvnené sedavým životným štýlom, nadváhou a zlým držaním tela.