loader

Hlavná

Žalúdok

Odstránenie prietrže krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice je jednou z najbežnejších patológií, ktorá núti pacientov konzultovať vysokokvalifikovaných odborníkov kliniky A.G. Gritsenko.

Tu bude pacientovi poskytnutá pomoc, predpísaná primeraná liečba a podnikne všetky opatrenia na zbavenie osoby neznesiteľnej bolesti, obnovenie zdravia a možnosť aktívneho života..

Príznaky ochorenia

Početné choroby, z ktorých najnebezpečnejšie sú známe ako osteochondróza krčnej chrbtice, zranenia, následky zápalových a infekčných chorôb, môžu viesť k vzniku a rozvoju prietrže krčnej chrbtice. Môžete pochopiť, že existuje nebezpečenstvo tým, že dávate pozor na zmenu zdravia, výskyt bolesti a ďalšie príznaky kýly krčnej chrbtice, medzi ktoré patria:

 • Ostré, pulzujúce bolesti hlavy.
 • Časté náhle Vertigo (závraty).
 • nevoľnosť.
 • Dočasná strata citlivosti alebo necitlivosti horných končatín.
 • Hluk v ušiach.
 • Zmena krvného tlaku.

Pacienti, ktorí sa obracajú k lekárom kliniky Gritsenko, si sťažujú na bolesť v ramenách a krku, mierne brnenie a znecitlivenie prstov. Nebezpečenstvo tohto ochorenia spočíva v tom, že pacienti, bez toho, aby naznačovali vývoj patologického procesu, ktorý sa vyskytuje v skorých štádiách, sú takmer asymptomatickí, snažia sa s týmto ochorením vyrovnať sami. Na odstránenie bolesti ľudia berú lieky proti bolesti vybrané bez odporúčania lekára, čím nelieči chorobu, ale iba utopia bolesť..

Obraz vývoja ochorenia bol vymazaný, príznaky nie sú jasné, a preto je ťažké presne stanoviť diagnózu. Detailné inštrumentálne vyšetrenie pomáha vyriešiť tento problém, pre ktorý špecialisti, ktorí prijímajú pacientov na klinike Gritsenko, používajú najmodernejšie vybavenie.

Predčasná návšteva u lekára sa niekedy stáva dôvodom odmietnutia konzervatívnej liečby a jediným správnym rozhodnutím je odstránenie kýly krčnej chrbtice. Kýla krčnej chrbtice je nebezpečná tým, že jej prítomnosť negatívne ovplyvňuje funkčnosť mnohých orgánov a systémov.

Po oboznámení sa s príznakmi ochorenia, po vykonaní úplného vyšetrenia, okamžitom vyhľadaní pomoci vysokokvalifikovaných odborníkov, sa môžete vyhnúť operácii. Inak je pri zachovaní zdravia pacienta potrebné odstrániť prietrž krčnej chrbtice..

Indikácie pre činnosť

Kýla medzistavcových platničiek v krčnej oblasti spôsobuje pacientovi nielen značné nepohodlie. Pacienti, u ktorých lekár odporúča odstránenie hernie krčnej chrbtice, sa sťažujú na:

 • Nepretržitá bolesť krku, zhoršená pohybom.
 • Znížená teplota a hmatová citlivosť v horných končatinách.
 • Chýbajúci stabilný výsledok priebehu liečby.
 • Pretrvávajúce bolesti hlavy.
 • Znížená kvalita zraku a sluchu.

Operácia odstránenia prietrže krčnej chrbtice sa považuje za nevyhnutnú v prípadoch, keď sa pri vyšetrení zistila čiastočná alebo úplná strata samostatného fragmentu medzistavcovej platničky alebo keď sa u pacienta vyvinie paralýza horných končatín. Lekári tiež odporúčajú odstrániť herniu krčnej chrbtice tým pacientom, ktorí aktívne komprimujú miechový kanál.

Druhy chirurgických zákrokov

V modernej medicíne sa vykonáva niekoľko druhov operácií pomocou najmodernejších technológií a najmodernejších zariadení na odstránenie diagnostikovanej hernie krčnej chrbtice..

Jednou z najpopulárnejších a najúčinnejších metód je odstránenie prietrže krčnej chrbtice pomocou laserového lúča. Takáto operácia sa vykonáva s minimálnymi stratami krvi a traumami do okolitých tkanív. Pooperačné obdobie je pomerne rýchle a veľmi ľahké. Charakteristickým znakom tohto typu chirurgického zákroku je minimálny prístup na povrch dermy, ktorý zaručuje rýchle hojenie.

Podľa jedného z existujúcich spôsobov sa operácia vykonáva pri plnej kapacite zariadenia a potom sa buničinové jadro jednoducho odparí. Podľa iného sa vyžaduje priemerná sila žiariča, ktorý umožňuje dosiahnuť výrazné zrýchlenie metabolických procesov, rast chrupavkových buniek a spojivového tkaniva..

Okrem mnohých výhod tejto operácie existujú aj nevýhody. Najdôležitejšie je nízke percento liečby (5-8%) pacientov. Okrem toho v prípadoch, keď veľkosť medzistavcovej prietrže presiahne 6 mm, bude potrebné tento druh odstránenia prietrže krčnej chrbtice opustiť a uchýliť sa k otvorenému zásahu..

Mikrodisektómia je operácia spojená s minimálne invazívnymi zákrokmi. Pacient opustí kliniku niekoľko dní po odstránení prietrže krčnej chrbtice.

Endoskopická intervencia je podobná operácii opísanej vyššie, ale nie mikroskopom, ale endoskopom.

Kryokonvencia vyžaduje zavedenie ihly malým rezom, cez ktorý vstupuje studená plazma. Pod jeho vplyvom je disk zamrznutý, tkanivo prietrže je zničené a výrazne sa zmenšuje jeho veľkosť. Pozitívna kvalita - možnosť chirurgického zákroku v lokálnej anestézii a negatívny - relaps je možný.

Pooperačné obdobie

Niekoľko dní po zákroku budete musieť ležať v posteli, ale aj keď ošetrujúci lekár umožní pacientovi vstať, musí zostať v korzete krku. Toto zariadenie pomôže predchádzať nadmernému napätiu svalov podporujúcich krk a hlavu.

Kúpanie alebo kúpanie v sprche je povolené po odstránení chirurgických stehov (ak existujú).

Na jeden mesiac je prísne zakázané robiť ostré pohyby hlavy, ale na ďalšie 2 mesiace je pacientovi, ktorý podstúpil chirurgický zákrok na odstránenie kýly krčnej chrbtice, zakázané viesť vozidlo.

Odstránenie krčnej prietrže

Vitajte na klinike A. N. Baklanova! Pri liečbe chrbtice ponúkame spoľahlivé a bezpečné technológie..

správy

Skolióza 4. stupňa je dodatočným trápením k hroznej základnej diagnóze SMA

30. decembra 2019

Liečba pacienta s diagnózou „spinálnej svalovej atrofie Kugelberg-Velander“

Elina Abdrashitova, 15 rokov - spinálna svalová amyotropia Verdnig-Hoffmann

kontakty
 • Moskva, Volgogradsky prospekt, budova 99, budova 4
 • Telefón: +7 (499) 746-99-50
 • E-mail: [email protected]

Chirurgia prietrže krčnej chrbtice

Naše centrum sa úspešne podieľa na odstraňovaní kýly krčnej chrbtice. Na všetky vaše otázky odpovieme telefonicky: +7 (499) 746-99-50. Môžete tiež položiť otázku vyplnením nižšie uvedeného formulára žiadosti.

Kýla krčnej chrbtice je roztrhnutie vláknitého prstenca („puzdro disku“) a výstup pulpózneho jadra (vnútorný obsah disku) do miechového kanálu so stlačením nervov miechy..

Kýla krčnej chrbtice pritláča nervy miechy a spôsobuje narušenie zásobovania krvi. Nedostatok krvného obehu vedie k zápalom v nervoch a rozvoju bolesti.

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Pacient je narušený bolesťami v ruke, ktoré môžu „dať“ prstom. Bolesť sa šíri aj do ramena a lopatky, ktorá sa zhoršuje zákrutami a naklonením hlavy. Ak je kompresia nervu silná, môže dôjsť k znecitliveniu prstov, k chveniu v ruke, k záhybom svalov alebo ku kŕču. Veľmi zriedkavo, ak dôjde k prebiehajúcemu procesu, slabosť a atrofia (zníženie) svalov bicepsu, tricepsu, ruky.

Pacient niekedy nájde príznaky okamžite po spánku, traumatická príčina môže chýbať.

Niektorí pacienti pociťujú úľavu pri zvýšenej polohe ramena, ktorá je spojená so znížením tlaku na nervy..

Príčiny hernie krčnej chrbtice:

 • Kýla môže byť následkom úrazu alebo spontánneho poranenia.
 • Pri zdvíhaní závaží na krku sa nemôže vytvoriť prietrž, pretože krčná chrbtica nenesie pri zdvíhaní závaží záťaž.
 • Fajčenie, alkoholizmus, genetická predispozícia, nebezpečenstvo pri práci urýchľujú proces starnutia a degeneratívne zmeny na krčku maternice.

Diagnóza kýly krčnej chrbtice

Ako začať s herniou krčnej chrbtice?

Je potrebné urobiť MRI krčnej chrbtice - bezpečné (bez ožarovania) bezbolestné vyšetrenie pomocou magnetického poľa, získanie obrazu chrbtice a miechy. Pri MRI sú nervy a medzistavcové platničky veľmi dobre viditeľné..

Počítačová tomografia - bezpečné, neinvazívne, bezbolestné vyšetrenie pomocou počítačových lúčov.
Táto metóda je vhodná pre pacientov, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu urobiť MRI..
Za pár minút dostaneme časti chrbtice, kde môžete vidieť prítomnosť prietrže krčnej chrbtice, posunutie stavcov, zlomeniny chrbtice.

Röntgenová štúdia

Metóda, ktorá umožňuje vidieť nestabilitu krčnej chrbtice, ako aj hrubú patológiu (zlomeniny, posuny stavcov)..
Na röntgenovom snímaní je možné vidieť aj rast kostí, zmeny v kĺboch ​​faziet.

Elektromyografia horných končatín (rúk)

Na svaly sú nainštalované tenké ihly alebo elektródy, výsledky odozvy sú zaznamenávané špeciálnym strojom. Kýla stláča nerv a nemôže prenášať impulzy pri normálnej rýchlosti. Táto štúdia ukáže, ako vážne hernia tlačí na nervy a či pacient potrebuje chirurgickú liečbu..

Liečba krčnej prietrže

Lekár zvyčajne predpisuje:

 1. lieky proti bolesti
 2. nesteroidné protizápalové lieky
 3. Vitamíny B.
 4. svalové relaxanciá:
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - zmierňujú zápaly, bolesti, opuchy.
 • Lieky proti bolesti - lieči bolesť.
 • svalové relaxanciá - zmierňujú svalové kŕče
 • Vitamíny - zlepšujú odbornosť upnutého nervu, „vyživujú“ nerv.

Uskutočňuje sa aj paravertebrálna blokáda - zavedenie steroidných prípravkov do kýlovej zóny, ktoré odstraňujú zápal z „upnutého“ nervu do jedného týždňa.

Chirurgická liečba krčnej prietrže

V prípade progresie príznakov a zlyhania liečby sa vyžaduje chirurgický zákrok.

Pri plánovaní operácie je potrebné zvážiť faktory ako vek, trvanie choroby, iné zdravotné problémy, predchádzajúci chirurgický zákrok na krku.

Prístup k prednej krčnej prietrži.

Predná cervikálna discektómia:

Chirurg urobí malý rez na prednej časti krku. Svaly, krvné cievy a nervové vlákna sa tlačia nabok, aby sa získal prístup k chrbtici a disku. Pomocou špeciálnych nástrojov sa disk vyberie spolu s prietržou, ktorá tlačí na miechový nerv. Do vytvorenej dutiny sa vloží disková protéza

Existujú 2 rôzne protézy medzistavcových platničiek:

Statická protéza a dynamika.

O tom, akú protézu treba uviesť, rozhoduje operačný lekár, ktorý diskutuje o tejto záležitosti s pacientom!

Príklad chirurgického ošetrenia kýly krčnej chrbtice v našom centre

V našom centre bol operovaný 31-ročný pacient s diagnózou cervikálnej osteochondrózy. Hernia m / n disk C5-C6 vľavo. Bolesť v ľavej ruke.
Vykonalo sa chirurgické ošetrenie: Odstránenie prietrže m / n disku C5-C6 vľavo od parafaryngeálneho prístupu. Discectomy C5-C6. Inštalácia medzikusovej klietky Pikovskiy (statická protéza) m / p disku C5-C6.
V pooperačnom období zmizli bolesti ľavého ramena a pacient bol prepustený s regresiou neurologických príznakov..

Odstránenie prietrže krčnej chrbtice

Kýla sa lieči konzervatívne alebo chirurgicky. Odstránenie prietrže krčnej chrbtice sa uskutoční, keď nie je terapeutická liečba účinná. Najskôr sa však snažia eliminovať príčiny posunutia disku posilnením svalov podporujúcich chrbticu a užívaním liekov, ktoré živia chrupavku. Keď sa choroba začne, nemôže sa to urobiť..

Indikácie, keď je potrebná operácia

Kýla krčnej chrbtice, ktorá sa nachádza medzi 5-6. Alebo 6. Až 7. Stavcami, sa prevádzkuje, keď:

 • terapeutické metódy sa vyčerpali;
 • ak sa patológia prudko zhoršuje, narušuje životne dôležité funkcie;
 • terapeutické opatrenia neprinášajú pozitívne výsledky a človek je vystavený riziku zdravotného postihnutia.

Indikácie chirurgického zákroku sú opodstatnené, ak sa týkajú nasledujúcich príznakov:

 • Po šiestich mesiacoch terapeutickej liečby nedochádza k zlepšeniu.
 • Stav pacienta je nestabilný a zhoršenie sa strieda so zlepšením.
 • Neprechádzajte bolesťou.
 • Kýla sa zvyšuje.
 • Fragment je oddelený od disku (sekvestrácia).
 • Vďaka stlačeniu miechy sú nohy čiastočne ochrnuté alebo úplne ochrnuté.
 • Porucha orgánov umiestnených v panvovej oblasti.
 • Defekácia a močenie boli prerušené.

Chirurgická liečba krčnej prietrže je radikálna a účinná metóda..

diagnostika

Pred operáciou musí pacient vykonať komplexnú diagnostiku, urobiť testy. Pacient by sa mal podrobiť neurologickému vyšetreniu a liečebnej kúpe, aby sa zlepšil celkový zdravotný stav a psychická stabilita. Po starostlivom preštudovaní anamnézy a výsledkov výskumu si traumatológ vyberie metódu, pomocou ktorej sa bude operácia vykonávať. Diagnóza sa vykonáva pomocou týchto moderných metód:

 • Myelogram. Určitá látka sa zavádza do oblasti krku, čo umožňuje lepšie rozpoznanie všetkých odchýlok pomocou röntgenového žiarenia.
 • Magnetická rezonancia. Umožňuje naučiť sa jednotlivé vlastnosti štruktúry tela.
 • CT sken. Uskutočňuje sa okamžite po zákroku myelogramu..
 • röntgenový Zobrazuje zmeny v chrbtici..
 • Elektromyografia. Určuje rýchlosť reakcie nervových zakončení pri stimulácii.
Späť na obsah

Druhy operácií na odstránenie prietrže krčnej chrbtice

Metóda chirurgickej liečby sa vyberá individuálne v závislosti od štádia vývoja medzistavcovej prietrže, jej umiestnenia, veku pacienta, prítomnosti ďalších chorôb. S pomocou chirurgického zákroku sa uvoľnia zovreté nervy, zavedú sa disky a obnoví sa funkčnosť chrbtice. Operácia prietrže sa väčšinou vykonáva nasledujúcimi spôsobmi:

 • microdisectomy;
 • laserové odparovanie;
 • endoskopická mikrodiscetómia;
 • klasické odstránenie disku.
Späť na obsah

endoskopia

Tento typ liečby sa vykonáva pomocou lokálnej anestézie. Pred stavcom sa urobí malý rez, do neho sa vloží endoskop, trubice s navíjačom sa natiahnu na disk, zavedú sa nástroje, ktoré vyčistia kosť od mäkkých tkanív, odstránia stlačený nerv, uvoľnia disk a odstránia jeho poškodenie. Výsledkom je oslobodený nerv a cervikálna kýla zmizne.

Laserové odparovanie

V prvej fáze vývoja prietrže sa používa laserové odparovanie. Urobí sa 2 centimetrový rez, cez ktorý sa ihlou vloží laserová dióda, ktorá odparuje medzistavcovú tekutinu. Výsledkom je zníženie tlaku a uvoľnenie nervu. 1,5 až 2 hodiny po zákroku už pacient nepociťuje bolesť. Existuje však značné riziko relapsu.

Microdisectomy

Táto operácia miechy sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá 1 hodinu alebo menej. Okrem endoskopu sa používa mikroskop. Drobná časť kostného tkaniva nad zovretým nervom alebo kúsok disku pod nervom sa odstráni. Stlačené nervy sa tak uvoľnia a kostná štruktúra sa prakticky nepoškodí..

postdiskektomického

Pri tomto type chirurgického zákroku sa pri odstránení implantátu odstráni prietrž, časť disku alebo dokonca celý disk. Potom sa spojí s stavcami a aby sa správne zostrihlo, stavce sa upevnia doštičkami z titánu, ktoré sa potom odstránia. Pri prednej discektómii sa implantát nepoužíva, spájanie diskov nastáva nezávisle. Existuje však riziko, že nebudú spolu rásť správne. Zadná discektómia je podobná, ale komplikovanejšia z dôvodu mnohých krvných ciev a nervových zväzkov.

zotavenie

Po úspešnej chirurgickej liečbe krku sa každý pacient chce zotaviť čo najskôr. Aby to urobil, musí podstúpiť rehabilitáciu. Ruky môžu spočiatku byť znecitlivené a slabé, bolesť hrdla, ale za pár týždňov to prechádza. Odporúča sa nosiť poistky, ktoré obmedzujú pohyb a vyrovnávajú krk. V pooperačnom období, ktoré trvá 3 až 3 mesiace, môžu tieto operácie poškodiť:

 • nepretržité sedenie;
 • zdvíhať závažia;
 • aktívne hry, šport;
 • náhle pohyby;
 • hypotermia.
Späť na obsah

Dôsledky chirurgickej liečby

Počas operácií na krčných stavcoch nie je možné riziko vylúčiť o 100%. Následky by sa mali zohľadniť, pretože akékoľvek chirurgické manipulácie v chrbtici, aj keď skúsení kvalifikovaní chirurgovia odstránia medzistavcovú prietrž, sú riskantné. Aj keď stupeň nebezpečenstva je zanedbateľný, existuje riziko poškodenia chrbtice, ktoré môže viesť k invalidite. Opätovný výskyt krčnej prietrže na rovnakom mieste. Po odstránení poškodeného disku alebo jeho časti sú možné nasledujúce komplikácie:

 • veľké krvné cievy môžu byť poškodené;
 • deformované nervové cesty počas manipulácie s diskom;
 • ovplyvnená miecha a (alebo) nervy;
 • infekcia je vyvolaná;
 • môže unikať mozgomiechová tekutina.
Späť na obsah

kontraindikácie

Ak je ohrozenie života pacienta v dôsledku chirurgického zákroku pravdepodobnejšie ako priaznivý výsledok, nie je možné ho vykonať. Človek môže vedome riskovať a vyžadovať operáciu bez ohľadu na následky. Chirurgické manipulácie sú však kontraindikované, ak je u pacienta s kýlou krčnej chrbtice diagnostikovaná srdcová nedostatočnosť, porucha nervového systému, encefalopatia a tiež vtedy, keď je pacient v stave po mŕtvici alebo netoleruje anestéziu..

Druhy operácií pri prietrži krčnej chrbtice

Operácia sa vykonáva iba vtedy, ak má poškodený vážne problémy s medzistavcovými platničkami a fungovanie endokrinného systému je vážne narušené.

Lekárske a fyzikálne metódy liečby pomáhajú pri hernii segmentov C1-C7 v prvých fázach formácie, poskytujú vynikajúce výsledky s dobrou prognózou. Na to, aby lekár mohol diagnostikovať, vykonať úplné vyšetrenie pacienta a predpísať liečbu a vyliečiť obeť, stačí dva kalendárne mesiace. Pri navrhovaní nesprávnej liečby alebo pri neskoršom vyhľadávaní lekárskej pomoci môže byť potrebné odstrániť prietrž krčnej chrbtice. Toto ochorenie je vyčnievanie buničitého jadra v dôsledku poškodenia vláknitého prstenca v mieche..

Ak je predpísaný chirurgický zákrok?

Lekárski odborníci rozlišujú dve indikácie, pri ktorých je potrebná operácia odstránenia prietrže. Toto je relatívna a absolútna indikácia použitia chirurgického zákroku. Porušenie močenia, svalovej slabosti alebo nástupu paralýzy, ako aj neschopnosť zadržať stolicu - tieto indikácie sa považujú za absolútne. Je indikovaná relatívna indikácia, keď iné metódy liečby neprinášajú požadovaný výsledok, zhoršuje sa zdravie pacienta. Potreba vykonať operáciu prietrže krčnej chrbtice vzniká, keď zmeny chrbtice významne zhoršujú kvalitu života. Chirurgia je indikovaná pri výskyte nasledujúcich príznakov:

 • zrakové postihnutie;
 • zlá koordinácia;
 • častý výskyt migrén;
 • nástup hluchoty;
 • bolesť nezanecháva počas odpočinku a spánku;
 • výskyt znecitlivenia krku, horných končatín a ich prstov.

Niektoré typy operácií používaných na ošetrenie bedrovej, sakrálnej a hrudnej chrbtice sú pri liečbe hernie krčnej chrbtice zakázané, pretože v tejto časti je veľké množstvo nervových zakončení. Operácia na odstránenie prietrže krčnej chrbtice sa odporúča v prípade, že obeť má vážne problémy s kostrou, medzistavcové platničky sú vážne poškodené a zdeformované, pacient má onkologickú patológiu alebo poruchu endokrinného systému..

Ak je kontraindikované používať tento spôsob liečby?

Plánovaná operácia tvorby kýly sa nie vždy vykonáva, niekedy sú pacienti dlhodobo nespôsobilí kvôli nedostatku pozitívnych výsledkov pri použití lekárskeho ošetrenia a fyzioterapie, ako aj vtedy, keď nie je možné vykonať chirurgický zákrok. Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa nedá odstrániť, ak existujú nasledujúce kontraindikácie:

 • metastázy v chrbtici, hlavne krčka chrbtice;
 • pacient zistil vážne problémy s kardiovaskulárnym systémom a existuje riziko, že pacient neprežije chirurgický zákrok;
 • horúčka;
 • detekcia pri diagnostike infekčných chorôb.

Počas tehotenstva nie je možné vykonať chirurgický zákrok, pretože anestézia bude mať nepriaznivý vplyv na zdravie ženy a nenarodeného dieťaťa. Okrem toho je použitie chirurgického zákroku počas tohto obdobia kontraindikované z dôvodu vysokého rizika komplikácií. Neodporúča sa uchýliť sa k chirurgickému zákroku, ak má pacient srdcové zlyhanie s dekompenzáciou, s encefalopatiou. Pri hernii krčnej chrbtice sa chirurgická liečba pri závažných nervových poruchách nevykonáva.

Správna príprava na operáciu

Na operáciu by mala byť dobre pripravená. Chirurgická liečba nevyžaduje predĺženú predoperačnú prípravu. Diagnostika by sa mala vykonať ako prvá. Pacient dostane smer na zobrazovanie magnetickou rezonanciou, ultrazvuk, rádiografiu alebo počítačovú tomografiu. Po obdržaní fotografií obete ich lekár nezávisle preskúma alebo zhromaždí panel lekárov, ak je prípad závažný a stupeň rozvoja je v poslednej fáze. Okrem toho je pacient odkázaný na psychoterapeuta na kontrolu psychiky. Taktiež dávajte pokyny na vyšetrenie krvi a moču.

Pred operáciou dostane obeť dokument, v ktorom potvrdzuje svoj súhlas s operáciou. Malo by tiež označovať lieky, na ktoré môže mať pacient alergickú reakciu. Anamnéza pacienta je starostlivo študovaná. Je potrebné venovať pozornosť predtým vykonanému zásahu do krčnej chrbtice, čo môže negatívne ovplyvniť súčasný stav obete. Po preštudovaní histórie pacienta ponúka lekár najúčinnejšie operácie, výber závisí od zložitosti degeneratívnej patológie, od toho, aký stav je stavcová tepna, nervové zakončenie a motorické funkcie pacienta. Procedúru odstránenia vykonávajú vysokokvalifikovaní chirurgovia, traumatológovia alebo neurochirurgovia..

Existujúce chirurgické techniky

Je možné liečiť poškodené stavce a odstrániť výčnelok ihneď po vykonaní kompletného vyšetrenia a vylúčení kontraindikácií. Plánovaná operácia závisí od lokalizácie herniovej masy. Kýla sa odstráni pomocou nasledujúcich metód:

 1. Zadná a predná discektómia.
 2. S fúziou.
 3. Microdisectomy.
 4. Laserové odstránenie choroby.
 5. Cryooperation.
 6. Endoskopické ošetrenie.

Kýla sa odstráni v celkovej anestézii, obeť sa položí na žalúdok. Trvanie operácie závisí od poškodenia štruktúr chrbtice.

Spôsoby použitia diskektómie

Predná discektómia s fúziou sa uskutočňuje na úrovni segmentu C3-C7. Operácia sa vykonáva pomocou malého rezu, ktorým lekár odstráni poškodený medzistavcový disk. Potom sa namiesto odstráneného disku umiestni špeciálna doska, ktorá disk nahradí a zlepší regeneráciu kostí. Nevýhodou tohto postupu je, že nehybnosť na úrovni fúzie môže zvýšiť zaťaženie diskov susedných úrovní..

Zadná discektómia sa vykonáva podľa princípu prednej discektómie. Na zadnom povrchu krčnej chrbtice sa urobí iba rez. S jeho pomocou lekár vykonáva odstraňovanie kostných výrastkov, jemne tlačí orgány a odkrýva chrbticu. Potom sa medzistavcový disk vyberie. Chirurgia na chrbte sa považuje za oveľa ťažšiu ako vykonávanie prednej discektómie, pretože táto časť chrbtice obsahuje veľké množstvo krvných ciev a žíl. Existuje riziko, že sa dotknete žíl a spôsobíte krvácanie, ako aj ovplyvníte miechu.

Mikrodisektómia sa vykonáva na prednom povrchu krčnej chrbtice. Chirurg odstráni poškodený disk, potom sa vzdialený medzistavcový disk nahradí v kostnom tkanive pacienta alebo na protéze, je dôležité tento bod pred chirurgickým zákrokom prediskutovať..

Iné metódy chirurgického zákroku

Kryooperácia sa vykonáva pomocou chirurgickej ihly, cez ktorú sa do obete vstrekuje studená plazma. Nízke teploty ovplyvňujú tkanivo hernálnej hmoty a snažia sa ju zničiť. Táto operácia sa považuje za nespoľahlivú metódu liečby. Potom môžu vzniknúť určité nebezpečenstvá, napríklad opakovaný výskyt prietrže alebo exacerbácia v stavci krčnej chrbtice. Laserové odstránenie prietrže sa používa zriedka, pretože tento spôsob chirurgického zákroku znižuje objem prietrže o tretinu.

Najobľúbenejšia endoskopická metóda liečby. Chirurg urobí malý rez nie väčší ako 15 mm, cez ktorý je vložený endoskop. Tento spôsob terapie významne znižuje zotavenie po odstránení prietrže. Tento spôsob liečby sa najčastejšie vyberá, pretože rehabilitácia po operácii netrvá príliš dlho. Napriek tejto výhode má endoskopické odstránenie prietrže krčnej chrbtice jednu vážnu nevýhodu - riziko relapsu.

Čo sa môže a nemôže urobiť potom?

S prietržom krčnej chrbtice po operácii sa pacient podrobuje rehabilitácii. V období po rehabilitácii by sa malo minimalizovať zaťaženie chrbtice, nemali by sa vykonávať ostré pohyby hlavy, mali by sa vykonávať fyzické cvičenia a ešte viac hmotnosti. Rehabilitácia po odstránení kýly trvá dlho. Prvých pár dní je pacient nútený sledovať odpočinok na posteli. Na tretí deň sa môžete postaviť a opierať sa o ruky. Keď sa snažíte vstať, načúvať telu, výskyt závratov je spočiatku celkom normálny, ale nepokúšajte sa vstávať, ak sa objaví.

Po operácii je potrebné si ľahnúť na 21 dní. Môžete sedieť a stáť, ale nie dlho. Je to potrebné, aby sa švy neotvárajú. Po operácii môžete nosiť ortopedický korzet. Špeciálna pneumatika pomôže udržať vašu hlavu v rovine a vyhnúť sa tlaku. V predaji je veľa ortopedických pomôcok, výber určitého typu závisí od svedectiev pacienta, pred nákupom sa poraďte so svojím lekárom. Okrem toho, kúpanie sa po operácii je povolené mesiac potom, čo chirurg odstráni stehy. Po skončení rehabilitačného obdobia by sa osobitná pozornosť mala venovať cvičeniam a odporúčaniam lekára, pričom treba dbať na to, aby ste zabránili relapsu..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Hlavné typy operácií na odstránenie prietrže krčnej chrbtice

Chirurgický zákrok na odstránenie prietrže krčnej chrbtice je potrebný iba u pacientov, ktorí majú veľmi silnú bolesť, ktorá sa nedá zmierniť konzervatívnou liečbou. V iných prípadoch stačí urobiť špeciálne prípravy, vykonať gymnastiku a masáže.

Chirurgia prietrže krčnej chrbtice

Na odstránenie prietrže môžu byť použité rôzne typy chirurgických zákrokov. Druh operácie sa určuje po predbežných štúdiách, aby sa určila veľkosť prietrže, jej orientácia a ďalšie ukazovatele.

Predná cervikálna discektomia

Toto je postup, pri ktorom sa prietrž v krku odstráni prietrž spolu s diskom. Potom sa stavce spoja pomocou špeciálneho kostného štepu. Toto je doska potrebná na normálne spojenie povrchu medzi stavcami. Môže sa získať synteticky alebo extrahovať z ilium..

Takýto postup je indikovaný, ak je prietrž veľká a vedie ku kompresii miechy. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Pacient by mal ležať na chrbte. Lekár vykoná rez zvisle alebo pozdĺžne na strane krku. Potom lekár jemne roztiahne svaly, aby získal prístup k priestoru na disku. Potom odstráni medzistavcový disk prietrž.

Počas operácie sa môžu elektródy použiť na monitorovanie nervovej aktivity. Do močového mechúra sa zavedie katéter, cez ktorý sa vylučuje moč. Tieto opatrenia sú potrebné na prevenciu trombózy žíl. Operácia trvá asi hodinu. Po anestézii sa pacient prebudí. Mal by zostať v nemocnici ešte niekoľko dní..

Tento postup je bolestivý, ale je sprevádzaný menej závažnou bolesťou v porovnaní s operáciou vykonávanou cez chrbát krku. Stupeň nebezpečenstva je pomerne vysoký. Po takejto operácii sa môžu objaviť rôzne komplikácie - zmeny hlasu, poškodenie hltanu, pažerák. A ak sa lekár dotkne krčnej tepny, môže začať krvácanie, ktoré môže viesť k smrti.

Takáto operácia je pomerne komplikovaná, preto sa odporúča vykonať ju v zahraničí. V Rusku sú náklady na postup od 120 000 rubľov. V Európe je vyššia - od 13 000 EUR.

Microdisectomy

Je to tiež odstránenie prietrže spolu s medzistavcovým diskom, ale s použitím chirurgických mikroskopov. Takáto operácia je jemná a umožňuje vám vybrať disk pomocou malého rezu bez toho, aby sa narušila integrita okolitého tkaniva.

Operácia sa vykonáva, ak konzervatívna terapia nezmierňuje stav pacienta a bolesť nezmizne. Naliehavá operácia je indikovaná, ak prietrž stlačí miechu, kvôli ktorej sa objaví znížená citlivosť a je znížená citlivosť v oblasti krku. Ak sa v tomto prípade operácia nevykoná včas, môže dôjsť k ochrnutiu celého tela..

Priamo na chrbte v krku sa urobí malý rez, ktorého dĺžka nepresiahne 2 až 4 cm a lekár nadvihne sval, ktorý narovná chrbát. Pohybuje sa ľahko, takže ho nemusíte rezať.

Potom sa objaví priamy prístup k chrbtici. Aby sa nepoškodili nervové zakončenie, používa sa mikroskop. Niekedy je nutná malá časť fazetového kĺbu. To uľahčí prístup k nervovému koreňu - musí sa opatrne posunúť nabok, aby nedošlo k poškodeniu jeho povrchu. Potom sa medzistavcový disk vyberie.

Stupeň nebezpečenstva takejto operácie je nízky. Ak je chirurg skúsený, zostávajúce tkanivá nie sú ovplyvnené, takže nie je narušená štruktúra chrbtice..

Takýto zásah je veľmi efektívny a v 90 - 95% prípadov končí úplným vymáhaním. Ale 5% pacientov má šancu na recidívu choroby. Môže sa to stať okamžite po operácii alebo o niekoľko rokov. Po opakovanom chirurgickom zákroku sa riziko recidívy zvyšuje o 15%. Náklady na konanie sa začínajú od 50 000 rubľov.

Laserové odparovanie

Laserové odparovanie je menej traumatická metóda v porovnaní s odstraňovaním prietrže skalpelom. Vhodný pre pacientov mladších ako 50 rokov s malými prietržami na krku.

Procedúru vykonáva neurochirurg, ktorý má špeciálne školenie. Je potrebné starostlivo pristupovať k výberu lekára, pretože neskúsený špecialista môže urobiť určité chyby, kvôli čomu je narušená integrita nervových zakončení. A to môže viesť k ochrnutiu a iným dôsledkom..

Pred laserovým odparovaním musí pacient podstúpiť sériu vyšetrení:

 • Vykonajte všeobecný krvný a močový test, aby ste zistili prítomnosť sprievodných zápalových patológií.
 • Nechajte CT vyšetriť chrbticu, aby lekár presne vedel, kde je prietrž a či v oblasti existujú ďalšie choroby..
 • Recepcia u terapeuta. Môže predpísať ďalšie postupy, aby určil, či má pacient kontraindikácie na laserové odparovanie..
 • Konzultácia s anestéziológom. Je potrebné zvoliť najvhodnejšie analgetikum a anestetikum..

Počas procedúry sa jadro úplne odstráni alebo zmenší veľkosť z premiestneného medzistavcového disku, čo vedie k tvorbe prietrže. Je to hustá štruktúra so želé podobnou konzistenciou a 70% vody. Preto, keď sa zahrieva, táto kvapalina sa začne odparovať, takže sa veľkosť jadra zníži.

Po prvé, pacient je anestetizovaný. Keď zaspí, lekár vykoná vpich v oblasti postihnutého disku. Do nej je vložená tenká dlhá ihla, ktorá by mala dosiahnuť medzistavcový disk. Cez ňu je do kosti vložená kremenná LED. Lekár by mal sledovať proces vkladania a umiestnenie LED. Na to používa tomograf.

Ihneď po podaní látka začne vyžarovať energiu. Je dostatočne výkonný - stačí na zahriatie kostného jadra, vďaka ktorému začína odparovanie kvapaliny. Para sa vypúšťa cez otvor v nainštalovanej ihle..

Vďaka opísanému postupu sa prietrž zmenšuje, jadro sa odtiahne späť do medzistavcových platničiek. Nevýhodou odparovania je však vysoká miera relapsov. Jeho implementácia nezaručuje začiatok zotavenia, ale iba zmierňuje stav pacienta. Cena sa pohybuje od 30 000 do 50 000 rubľov..

Endoskopická chirurgia

V tomto prípade sa prietrž odstráni bez veľkých rezov pomocou špeciálneho nástroja - endoskopu. Na koži sa urobí malý rez potrebný na zavedenie nástroja. Endoskop má na konci mikrokameru, pomocou ktorej môže lekár sledovať priebeh operácie. Je tiež vybavený chirurgickým nástrojom, ktorý vám umožňuje vykonávať operácie na diaľku.

Endoskopická trubica je veľmi tenká (priemer je 0,7 mm), takže na operáciu stačí urobiť rez 1 cm a lekár sleduje operáciu na špeciálnom monitore. Taký zásah má tieto výhody:

 • Nedochádza k hlbokým rezom, takže po operácii by nemali zostať žiadne jazvy.
 • Po zákroku sa u pacienta môže vyskytnúť mierna bolesť, ale neprejavujú sa žiadne nepríjemné pocity. Pacient sa môže začať pohybovať nasledujúci deň.
 • Počas obdobia zotavovania nie je potrebné používať špeciálny korzet.
 • Počas operácie sa používajú lokálne lieky proti bolesti, takže je menej výrazný účinok na nervový systém.
 • Procedúra netrvá dlho - do 30 minút.

Takáto operácia je však dosť komplikovaná. Lekár musí starostlivo vykonať akýkoľvek pohyb, pretože oblasť chirurgického zákroku je veľmi malá. Cena je od 130 000 rubľov.

Pooperačná rehabilitácia

Rehabilitácia po odstránení prietrže krčnej chrbtice je dlhá a trvá niekoľko mesiacov až rok. Počas tohto obdobia je dôležité dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára.

Určite vykonajte cvičebnú terapiu. Špeciálne cvičenia urýchľujú krvný obeh, takže tkanivo sa regeneruje rýchlejšie. V tomto okamihu nemôžete neustále sedieť na jednom mieste - to môže viesť k narušeniu pohyblivosti stavcov.

Lekár môže tiež odporučiť metódy fyzioterapie. Tento účinok na telo spôsobuje chlad, teplo, ultrazvuk, elektrický šok. To všetko urýchľuje proces opravy a hojenia tkanív, znižuje bolesť a zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti..

Odporúča sa aj návšteva masážneho terapeuta a chiropraktika. Hmatový efekt na svaly pozitívne ovplyvňuje stav chrbtice, posilňuje a obnovuje ju..

Dôsledky a komplikácie

Následky po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže krčnej chrbtice sa môžu objaviť, ak je lekár neskúsený, a preto sa počas procedúry dopustil akýchkoľvek chýb. Môže to mať za následok:

 1. Roztrhnutie miechy. Nie je to nebezpečné, ale niekoľko dní po operácii by si mal pacient ľahnúť, aby cerebrospinálna tekutina neunikla..
 2. Poškodenie nervových zakončení. To môže viesť k zníženej citlivosti v postihnutej oblasti..
 3. Krvácajúci.
 4. Dostať sa do rany infekcie, ktorá vyvoláva nástup zápalového procesu.

V prípade vyššie uvedených komplikácií sa môže doba hospitalizácie pacienta predĺžiť o 2 až 3 týždne.

Kýla musí byť odstránená skúseným lekárom, aby sa predišlo komplikáciám. Vyberie najvhodnejší typ operácie, poskytne odporúčania týkajúce sa obdobia rehabilitácie..

9 druhov operácií na odstránenie prietrže krčnej chrbtice: klasifikácia, príprava, komplikácie, recenzie, fakty

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Článok obsahuje úplné informácie o operácii odstránenia prietrže krčnej chrbtice. Podľa štatistík postihuje toto ochorenie iba 1 z 1 000 osôb. Väčšinou sú postihnutí muži nad 30 rokov. Kýla medzistavcovej platničky krčnej chrbtice je jednou z vážnych chorôb. V zložitých prípadoch je predpísaná operácia na odstránenie prietrže krčnej chrbtice.

Kýla je vytvorená vyčnievaním buničitého jadra z miechy a stlačením nervových koreňov v chrbtici. Toto je posledný stupeň osteochondrózy, v tomto prípade je hlavným príznakom silná bolesť. Je veľmi ťažké diagnostikovať prietrž kvôli podobnosti s inými chorobami.

Faktom je, že krčná oblasť je veľmi malá, ale cez ňu prechádza sieť krvných ciev a miechy. Porušenie krčnej chrbtice vedie k vážnym následkom. Ak sa im nedá vyhnúť konvenčnou liečbou, lekár predpíše pacientovi operáciu krčnej kýly..

Ako vyzerá prietrž v krčnej chrbtici?

V článku sa dozvieme o všetkých druhoch chirurgického zákroku na krčnú prietrž, ako aj aké indikácie, následky, rehabilitácia a recenzie pacientov.

Príčiny prietrže

Krčná chrbtica sa skladá zo siedmich stavcov, ktoré sú spojené medzistavcovými platničkami. Má zaoblený tvar, vo vnútri ktorého je želatínové vláknité jadro a na vonkajšej strane vláknitý prsteň. Disk je akýmsi tlmičom nárazov a poskytuje flexibilitu a pohyblivosť krku..

Zvážte najbežnejšie príčiny choroby:

 • degeneratívne-dystrofické ochorenia - spondylóza, osteochondróza, skolióza;
 • zranenia (dopravné nehody, pády);
 • vysoká fyzická aktivita na chrbtici;
 • ostré zákruty pri krku.

Primárna prietrž sa vyskytuje v dôsledku fyzickej expozície a sekundárna v dôsledku pokročilých chorôb chrbtice.

príznaky

Na správne diagnostikovanie choroby je dôležité poznať zoznam symptómov. Môžu samozrejme naznačovať ďalšie ochorenie, preto, ak sa objavia príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Známky krčnej prietrže

 1. náhla akútna bolesť v krku;
 2. neprimeraná bolesť v krku a ramene;
 3. bolesť hlavy;
 4. neistá chôdza a problémy s koordináciou vo vesmíre;
 5. nevoľnosť;
 6. znecitlivenie a brnenie končatín;
 7. zníženie alebo zvýšenie krvného tlaku;
 8. pocity kómy v krku;
 9. hluk v ušiach;
 10. obmedzenie pohybu v horných končatinách pri zachovaní motorickej aktivity v lakťových kĺboch;
 11. periodicky sa vyskytujúci pocit „husacích hrboliek“;
 12. porušenie miechy. V takom prípade musí byť pacient čo najskôr privezený na kliniku, inak je možné zastavenie dýchania;
 13. závraty;
 14. problémy s pamäťou
 15. slabosť v rukách;
 16. ochrnutie dolných končatín;
 17. problémy s močením, vyprázdňovaním;
 18. problémy s potenciou u mužov.

Kýla je diagnostikovaná pomocou spinálnej rádiografie, ultrazvuku krvných ciev krku, MRI a počítačovej tomografie..

Čítame vynikajúci článok, ktorý podrobne popisuje všetky príčiny kýly:
12 hlavných príčin medzistavcovej prietrže

Liečebné metódy

Mnoho ľudí sa pýta: „Je možné úplne zbaviť prietrže?“. Nie je možné dať presnú odpoveď na túto otázku, pretože všetko závisí od príčiny vzhľadu, umiestnenia a veľkosti prietrže, ako aj od veku pacienta. Niektorí lekári sa domnievajú, že v skorých štádiách ochorenia (výčnelok alebo prolaps) nie je potrebná žiadna liečba. Táto otázka je v lekárskych kruhoch stále kontroverzná..

Ako vyzerá výstupok disku?

Spôsob liečby by mal zvoliť ošetrujúci lekár. Spôsoby liečby sú rozdelené na konzervatívne a chirurgické. Tradičné ošetrenie zahŕňa:

 • LFK - lekárska gymnastika;
 • kurz manuálnej masáže;
 • akupunktúra;
 • rehabilitácia;
 • hirudotherapy;
 • liečba drogami - NSAID, chondroprotektory na obnovu chrupavky, svalových relaxancií, blokád, epidurálnych injekcií;
 • ľudové zaobchádzanie.

Liečba sa môže vykonávať aj v sanatóriu. V týchto inštitúciách sa vykonáva celý rad aktivít s cieľom čo najefektívnejšie ovplyvniť priebeh choroby. Liečba v sanatóriách zahŕňa: správnu výživu, masáže a manuálnu terapiu, cvičebnú terapiu.

V sanatóriu môže byť ošetrenie prietrže veľmi efektívne.

Vykonávajú tiež také zaujímavé terapie, ako je magnetoterapia, liečba ozokeritom, parafínom, fonoforéza, terapeutické bahenné kúpele. Trakcia sa tiež praktizuje - toto je chrbtová trakcia. Používajú sa aj netradičné metódy: akupunktúra a farmaceutická funkcia - zavádzanie liekov prostredníctvom biologicky aktívnych miest.

Konzervatívna liečba bohužiaľ neprinesie pozitívny výsledok, ak:

 • pacient má choroby pohybového ústrojenstva (osteomyelitída, ankylozujúca spondylitída);
 • pacient sa nestará o pokyny lekára;
 • silná deformácia medzistavcových platničiek;
 • ireverzibilné zmeny v tkanivách obklopujúcich prietrž;
 • endokrinné choroby alebo onkológia.

V týchto prípadoch nie sú účinné ani najnovšie metódy tradičnej medicíny. Ak potrebujete kvalitnú radu, obráťte sa na neurológa..

Video: jedinečné metódy liečby herniovanej platničky krčnej chrbtice

indikácia

Indikácie na odstránenie kýly krčnej chrbtice:

 1. bolesť nezmizne počas 3 až 6 mesiacov;
 2. nestabilita liečby - pravidelné zlepšovanie alebo zhoršovanie zdravia;
 3. sekvestrácia prietrže je čiastočný alebo úplný prolaps fragmentu medzistavcového disku;
 4. myelopatický syndróm - kompresia miechového kanála;
 5. ochrnutie dolných končatín;
 6. impotencia;
 7. problémy s močením a črevá;
 8. pretrvávajúca bolesť hlavy;
 9. strata sluchu a zraku.

Príprava na operáciu

Je veľmi dôležité, aby lekár vedel všetko o stave tela pacienta. Chirurg musí byť informovaný o tom, aké druhy liekov užíval, možné alergie a ďalšie problémy, ktoré by mohli ovplyvniť chirurgický zákrok..

Klinika vykonáva diagnostiku, špeciálny kurz na zvýšenie fyzických a psychologických ukazovateľov. Lekár sám vyberie typ diagnostickej štúdie na základe každého prípadu. Po podrobnom preštudovaní karty pacienta, diagnostických testoch a analýzach chirurg určí metódu chirurgického zákroku.

Druhy operácií

Operácia chrbtice sa vykonáva, keď neexistuje spôsob, ako vyliečiť prietrž s konvenčnou liečbou. Uskutočňuje sa pomocou konvenčných a inovatívnych metód..

postdiskektomického

Túto operáciu vykonáva väčšina kliník. Pri tejto operácii sa odstráni medzistavcový disk, v ktorom sa nachádza prietrž. Existuje niekoľko typov tejto operácie. Vykonáva sa v celkovej anestézii..

Ako sa vykonáva discektómia?

Predná cervikálna discektómia s fúziou miechy

Toto je najbežnejší typ operácie. Pointa je, že v mieste vzniku prietrže pred krkom sa vykoná pozdĺžny rez 3 - 4 cm..

Lekár úplne odstráni medzistavcové platničky a namiesto toho vloží kúsok kostného tkaniva odobratý do panvovej oblasti pacienta. V priebehu času sa stavca poistka, z ktorej bol disk odstránený. Tento proces sa nazýva fúzia. Niekedy je pre bezpečnú fúziu nainštalovaná špeciálna doska, aby sa zabránilo posunu stavcov.

Predná discektómia pomocou protézy (klietka)

Význam procedúry je rovnaký ako pri operácii spinálnej fúzie, ale namiesto kostného tkaniva je umiestnený implantát - klietka. Výhody metódy: krátky čas operácie, nie je potrebné odobrať kostné tkanivo od pacienta, stabilita krčnej oblasti po zákroku.

Zadná cervikálna discektómia

Operácia je spojená s vysokými rizikami, pretože sa vykonáva na zadnej strane krku, kde sa nachádza miechový kanál a obehový systém. Zriedkavo vykonané.

Microdisectomy

Ide o minimálne invazívnu metódu chirurgickej liečby (mikrochirurgické odstránenie). Je to „zlatý štandard“ pri liečbe kýly chrbtice. Operácia sa vykonáva pomocou mikroskopu. V mieste tvorby prietrže sa urobí malý rez 2-3 mm. Nízko-traumatická chirurgia, prakticky neexistujú žiadne komplikácie. Pacient je prepustený niekoľko dní po operácii.

Endoskopická chirurgia

Operácia je podobná mikrodisektómii. Rozdiel je v tom, že sa vykonáva pomocou endoskopu, ktorý sa vkladá do rezu v chrbtici. Nízko-traumatická chirurgia, bez komplikácií, pacient je prepustený z kliniky po niekoľkých dňoch.

Endoskopická chirurgia pomocou technológie B-Twin

Počas operácie sa uskutočnia dva bočné rezy, disk sa úplne odstráni a na jeho miesto sa vloží implantát zo zliatiny titánu B-Twin. Zavádza sa po zložení a odhalení po inštalácii do chrbtice. Po 5 dňoch vybite pacienta.

Laserová operácia (laserové odparovanie)

Operácia sa odporúča pre hernie do 6 mm, ako aj pre osoby citlivé na anestéziu, tehotné ženy. V oblasti prietrže sa urobí rez až 2 cm, ktorým sa vpichom zavedie laserová ihla. Pomocou špeciálnej energie sa medzistavcová tekutina odparí a tým sa zníži veľkosť prietrže..

Bolesť a zápal zmiznú po niekoľkých dňoch a pacient je prepustený po týždni. Pri nízkej traumatickej chirurgii sú možné relapsy.

Laserová prevádzka

Cryooperation

Podstata operácie spočíva v tom, že ihla sa vloží rezom v oblasti prietrže. Pri použití studenej plazmy je medzistavcový disk zamrznutý. V dôsledku veľmi nízkej teploty je prietržové tkanivo zničené. Dochádza k zmenšeniu prietrže krčnej chrbtice. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Existuje možnosť recidívy.

Video: Operácia chrbtice. Hororový príbeh postihnutia.

Dôsledky a komplikácie

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

V prvých dňoch po operácii na odstránenie prietrže sa môže vyskytnúť bolesť v krku, nevoľnosť a slabosť. Bolesť vznikajúce v ramene a paži úplne zmizne. Ošetrujúci lekár spravidla predpisuje pacientovi nosenie špeciálneho korzetu počas 3 týždňov na podporu krku a priebehu protizápalových liekov a liekov proti bolesti..

Pri operáciách odstránenia prietrže krčnej chrbtice sú komplikácie zriedkavé. Najčastejšie komplikácie:

 1. poškodenie dýchacích ciest a pažeráka sa vyskytuje u 1 osoby z 1 000;
 2. neúplná fúzia stavcov. V tomto prípade je potrebná druhá operácia, ktorá sa vyskytuje u 50 osôb z 1 000;
 3. je možné poškodenie miechy alebo nervových zakončení chrbtice, vyskytuje sa u 1 osoby z 10 000;
 4. je možné poškodenie nervu zodpovedného za hlasivky (recidivujúci nerv), po niekoľkých mesiacoch sa hlas úplne obnoví;
 5. pasenie obehového systému;
 6. možnosť infekcie tekutiny obklopujúcej miechu a mozog, pravdepodobnosť 1 osoby zo 100;
 7. výskyt trombózy;
 8. zníženie citlivosti.

Je operácia nebezpečná? Riziko pre zdravie pacienta je oveľa menšie ako účinnosť operácie.

Rehabilitácia

Úspech po operácii priamo závisí od pooperačných účinkov pacienta. Doba rehabilitácie je 3 - 6 mesiacov. Pravidlá, ktoré musí pacient dodržať počas pooperačného obdobia:

 • v prvých dvoch dňoch po operácii je potrebné ležať v posteli, je možné vstať až tretí deň a opatrne spočívať na vašich rukách;
 • musíte pravidelne nosiť špeciálny korzet na krk, aby ste zabránili ďalšiemu namáhaniu krku. Výber ortopedického korzetu by mal vykonať sám lekár;

prevencia

Aby ste zabránili výskytu prietrže, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. spať iba na ortopedických matracoch;
 2. konzumovať mlieko a mliečne výrobky;
 3. snažte sa menej používať múku, korenené, konzervované potraviny;
 4. jesť viac rýb, najmä sleďov a makrel;
 5. sedieť pri stole a opierať sa o stoličku;
 6. chodiť rovnomerne;
 7. vyhýbajte sa nakláňaniu a skrúteniu tela;
 8. robiť plávanie, jogu;
 9. Nefajčiť.

Pravidelné plávanie pomáha udržiavať zdravú chrbticu.

Všetky tieto odporúčania pomôžu udržať chrbticu v dobrom stave, zabrániť vzniku bolesti a opätovnému rozvoju prietrže.

Prevádzkové náklady

Ceny za odstránenie kýly v Rusku sa pohybujú medzi 100 - 400 tisíc rubľov. Môžete tiež použiť politiku MHI, kontaktovať kliniku v mieste bydliska, kde sa operácia uskutoční bezplatne.

Najvyššia úroveň medicíny je však na klinikách v Nemecku a Izraeli. Ceny na klinikách v týchto krajinách začínajú na 10 000 dolárov.

recenzia

Pacienti, ktorí sa podrobili chirurgii odstránenia prietrže, hlásia väčšinou iba pozitívne zmeny. U mnohých syndróm bolesti úplne zmizol, obnovila sa koordinácia v priestore a zlepšila sa pamäť. Čas rehabilitácie pre každého je iný a pohybuje sa od 2 do 6 mesiacov.

Najťažšia vec pre pacienta je prvý týždeň po operácii, pretože vždy musíte ľahnúť a tiež znášať nepríjemné pocity z dôvodu osobnej hygieny..

Najdôležitejšie je mať na pamäti, že čím skôr uvidíte lekára, tým rýchlejšie sa môžete zotaviť z prietrže a vrátiť sa k svojmu predchádzajúcemu životnému štýlu. byť zdravý!

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Miechy sa môžu vyskytovať takmer v akejkoľvek časti chrbtice, ale oveľa častejšie sa tvoria v bedrovej chrbtici. V 90% prípadov sa prietrž vyskytuje medzi stavcami L4-L5 a medzi piatym stavcom dolnej časti chrbta a prvým stavcom krížovej kosti (L5-S1)..
V poslednej dobe sa lekárska liečba miechy stala hlavnou pre mnohých, ktorí sa chcú zotaviť z tohto ochorenia. Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice je spôsobená rôznymi príčinami - komplikáciou osteochondrózy, nízkou alebo príliš vysokou fyzickou aktivitou osoby a niektorými ďalšími faktormi..
Jednou z hlavných príčin medzistavcovej prietrže je hypodynamia. Na liečbu patológie lekári používajú špeciálne navrhnutú adaptívnu gymnastiku, ktorá zahŕňa množstvo cvičení rôznej intenzity.