loader

Hlavná

Liečba

Injekcie spinálnej hernie

Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov. Jednou z účinných metód liečby patológie sú injekcie. Používajú sa na silné bolesti a progresívne zápalové procesy..

Ak sú predpísané injekcie?

Injekcie na herniu bedrovej chrbtice sa predpisujú takmer okamžite po stanovení diagnózy. Zameriavajú sa na odstránenie symptómov, pričom ďalšia liečba vyžaduje príčinu patologického procesu. Výčnelok chrupavky zvyčajne vyvoláva traumu, nadváhu, nutričné ​​chyby, rôzne zlé návyky, sedavý spôsob života, zlé držanie tela.

Lekár predpíše injekcie proti bolesti zvyčajne v týchto prípadoch:

 • Akútna bolesť v postihnutej oblasti.
 • Zápal mäkkých tkanív.
 • Prítomnosť opuchy.
 • Použitie tabliet alebo kapsúl je kontraindikované.

Klasifikácia vstrekovania

Injekcie pre prietrž krčnej chrbtice sa používajú počas exacerbácie patologického procesu, ak má pacient syndróm akútnej bolesti. Všetky injekcie, ktoré používa zdravotnícky personál, sa líšia spôsobom, akým sa používajú. Klasifikujte ich nasledovne:

 • Intravenózne. Malo by to zahŕňať nielen štandardnú metódu podávania liekov do krvného obehu, ale aj kvapkadlá. Niektoré lieky sa musia do tela zavádzať veľmi pomaly v dávke kontrolovanej zdravotníckym personálom.
 • svalu Poškodená oblasť sa teda anestetizuje, takže injekcia sa uskutočňuje do zadku.
 • Úvod do interdisc priestoru. Jedna z najbežnejších metód podávania liekov na stavcovú prietrž.

Lekár vyberie vhodnú metódu pre každého pacienta, berúc do úvahy individuálne charakteristiky priebehu choroby, závažnosť symptómov a prítomnosť chronických chorôb v anamnéze. Injekcie na profylaxiu alebo samoliečbu sa nepoužívajú, pretože môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy..

Aké lieky sa používajú na liečbu prietrže?

V súčasnosti sa na medziobratlovú herniu používa celý rad injekcií zameraných nielen na odstránenie nepríjemných príznakov, ale aj na začatie regenerácie chrupavkového tkaniva, zlepšenie pohody a obnovenie funkčnosti kĺbov. Lieky sa používajú z rôznych skupín v komplexe. Sú predpísané v ktorejkoľvek fáze vývoja patológie a majú rôzne účinky na organizmus. Zvážte hlavné možnosti.

Nesteroidné protizápalové lieky

NSAID sú predpísané na bolesti chrbta s prietržom medzi prvými. Vyznačujú sa vysokým stupňom účinnosti, rýchlo odstraňujú nepohodlie, zastavujú zápal a opuchy v mieste poškodenia. Veľkou výhodou je cenovo dostupná cenová kategória liekov zo zoznamu najpopulárnejších. Minimálny počet kontraindikácií a malá pravdepodobnosť vedľajších účinkov umožňujú lekárom predpísať injekcie rôznym kategóriám pacientov. Hlavnými predstaviteľmi kategórie sú:

Prostriedky novej generácie účinne eliminujú bolesť, spomaľujú zápalový proces, opuchy sú menej výrazné. Injekcie tejto skupiny liekov majú však svoje nevýhody, je však dlhodobo kontraindikované kvôli možnému negatívnemu účinku na fungovanie pečene..

Steroidné hormóny

Takáto skupina liekov je predpísaná na bolesti chrbta, ak protizápalové lieky kategórie NSAID nepriniesli očakávaný terapeutický výsledok. Liečba sa vykonáva iba pod dohľadom odborníka, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov. Aké injekcie sa podávajú z tejto kategórie na medzistavcové prietrže?

Lieky v tejto sérii nemožno označiť za neškodné, pretože majú veľké množstvo kontraindikácií a ich použitie znamená opatrnosť v prípade chronických patológií alebo vysokej pravdepodobnosti vzniku alergickej reakcie. Takéto injekcie sa neodporúčajú dlhšie ako 5 dní, pretože sa môžu rýchlo stať návykovou..

Svalové relaxanciá

Ak pri medzistavcovej prietrži bedrovej oblasti existujú obmedzenia týkajúce sa pohybov, tuhosti, blokovania, lekár predpisuje injekcie svalových relaxancií. Sú schopní efektívne vyhladiť štruktúru svalov, odstrániť kŕče, obnoviť prietok krvi. Z tejto série odborníci najčastejšie predpisujú:

„Midokalm“ je obzvlášť obľúbený, pretože okrem odstránenia tesnosti tiež účinne anestetizuje poškodenú oblasť. Zahŕňa lidokaín, ktorý blokuje všetky nepríjemné pocity..

Je zakázané používať svalové relaxanciá počas tehotenstva a laktácie, poruchy nervového systému alebo psychiky, patológie obličiek a pečene, bronchiálnu astmu a tuberkulózu..

Preparáty pre křupavku

Liečba medzistavcovej prietrže nie je úplná bez použitia liekov zameraných na obnovu poškodeného tkaniva chrupavky. Ich hlavným účelom je začať regeneračné procesy v kĺbe. Účinná látka vstupuje do krvného obehu a cez ňu vstupuje do poškodenej oblasti. Najobľúbenejšie drogy sú:

Líšia sa prípravkami nielen podľa mena, ale aj formulácie. Priebeh prijatia môže trvať až jeden rok a závisí od stupňa progresie choroby. Počas liečby sa odporúča znížiť fyzickú aktivitu, fyzioterapiu a navštíviť fyzioterapeutickú kanceláriu. Chondroprotektory účinne vyživujú tkanivá a výsledok je zachovaný po celý život.

Nervové prostriedky

Okrem týchto skupín liekov ošetrujúci lekár v posledných štádiách vývoja prietrže predpisuje pacientovi intravenózne podávanie liekov, ktoré zlepšujú vedenie nervov. Korene sú silne stlačené, čo spôsobuje pacientovi silnú bolesť. S týmto bojujú tieto prostriedky:

Injekcie sa podávajú intravenózne, v niektorých prípadoch je použitie kvapkadiel povolené. Získaný výsledok však prakticky nemá žiadny účinok.

Vitamínové komplexy skupiny B

Kombinovaná terapia medzistavcových prietrží si často vyžaduje použitie pomocných látok, ktoré normalizujú rovnováhu živín v tele. Vitamíny skupiny B majú priaznivý vplyv na metabolizmus a metabolické procesy v tele, všeobecne na imunitu. Pomáhajú preto rýchlejšie sa zotaviť a spomaľujú deštruktívny proces v tkanive chrupavky. Lekári predpisujú tieto druhy liekov:

Vitamínové komplexy nemajú prakticky žiadne kontraindikácie, čo umožňuje ich predpísanie bez rizika pre široké spektrum pacientov. Zároveň pomáhajú skrátiť dobu zotavenia pri liečbe kýly.

Homeopatická injekcia

Homeopatické lieky sa osvedčili vynikajúco pri liečbe medzistavcovej prietrže. Používajú sa nielen v injekciách, ale tiež v práškoch, tabletách a granulách. Ako súčasť prírodných prostriedkov majú teda minimálny počet kontraindikácií. Predpísané prostriedky pomáhajú pri vstrebávaní opuchy, zmierňujú zápalový proces, odstraňujú bolesť, obnovujú výživu tkanív.

Injekcie ozónom

Ozónové injekcie sa používajú aj na liečbu medzistavcových prietrží, pretože nespôsobujú negatívne reakcie, ale celý proces môžu byť sprevádzané prejavmi, ako sú závraty, ospalosť alebo slabosť. Ozón pomáha znižovať objem prietrže, pomáha telu pri tvorbe látok, ktoré prispievajú k účinnému odstraňovaniu toxínov. Takéto injekcie vám umožňujú:

 • Uvoľnite svaly.
 • Anestetizujte postihnutú oblasť.
 • Eliminujte zápalový proces.
 • Z tela odstráňte toxíny.

Miechová blokáda

V prípade vážneho poškodenia medzistavcovej platničky môže lekár okrem intramuskulárnych injekcií predpísať aj paravertebrálne alebo epidurálne blokády. Umožňujú vám rýchlo a efektívne zbaviť pacienta nepríjemných pocitov, eliminovať stuhnutosť a obnoviť normálnu funkciu chrbtice. Získaný výsledok je dosť dlhý čas, po ktorom sa blokáda opakuje. Každý typ podávania liečiva do medzistavcových priestorov má svoje vlastné rozdiely..

Paravertebrálny blok

Rôzne metódy podania liečivej látky sa vyznačujú komplexnou technikou. Injekcia sa podáva priamo do oblasti, kde je nervový zväzok stlačený cez medzirebrový priestor. Je dôležité, aby bol ovplyvnený samotný neurovaskulárny zväzok.

Epidurálna blokáda

Liek sa podáva lokálne v priamo poškodenej oblasti. Lekár musí presne nájsť medzeru medzi periosteom a výstelkou miechy. V opačnom prípade je pravdepodobnosť vedľajších účinkov vysoká. Epidurálny blok je preto predpísaný iba pri silnej bolesti pacienta. Táto technika je zložitá a vykonáva sa iba v špecializovanej kancelárii a od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje vysoká miera profesionality. Preto lekári postup najčastejšie vykonávajú. V tomto prípade sa používajú tieto druhy liekov:

 • lidokaín.
 • "Novocaine".
 • dexametazón.
 • Diprophos.
 • Vitamíny B..

Najrýchlejším a najtrvalejším účinkom sú anestetiká, medzi ktoré patrí Novokain a Lidokaín. Takmer okamžite zastavia bolesť a účinok pretrváva dlho.

Aplikácia kvapkadla

Na liečenie medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej kosti sa v počiatočnej fáze často používajú kvapkadlá. Umožňujú vám pomaly zaviesť akékoľvek lieky intravenózne. Hlavnou výhodou tohto typu injekcie je vysoký stupeň účinnosti, pretože postupný tok účinnej látky sa šíri rýchlejšie po celom tele a pacient sa začína cítiť úľavu takmer okamžite..

Na odstránenie bolesti chrbta sa predpisujú kvapkadlá s analgetikami, napríklad Aspirin alebo Paracetomol, ktorých cieľom je zmiernenie prejavov nepríjemných symptómov. Používa sa tiež na postupné intravenózne podávanie vinpocetínu. Toto liečivo normalizuje prietok krvi a tiež eliminuje stagnáciu v mieste lézie. Okrem liekov proti bolesti sa predpisujú vo forme kvapkadiel relaxanciá svalov, nesteroidné liečivá, chondroprotektory a steroidné látky..

Ďalším liekom, ktorý sa podáva pacientom s medzistavcovými kýlami pomocou kvapkadiel, je eufilín. Má výrazný analgetický a protizápalový účinok a odstraňuje nepríjemné pocity v oblasti zovretých nervových zakončení..

Recenzie pacientov

Po diagnostike a liečbe pacienti často pochybujú o účinnosti určitých liekov. Recenzia pacientov, ktorí používajú takúto liekovú formu pri liečbe, pomôže pochopiť problém..

Injekcie sú jedným z najúčinnejších spôsobov liečby spinálnej prietrže. Toto závažné ochorenie sa prejavuje vo forme akútnej bolesti, zápalu a môže viesť k deformite chrbtice. Odstránenie všetkých týchto nepríjemných príznakov pomôže moderným farmakologickým látkam. Injekcie sa uskutočňujú podľa odporúčanej schémy zdravotníckym personálom. Samoliečba alebo zmena dávkovania bez konzultácie s lekárom je neprijateľná, pretože môže viesť k vážnym následkom a komplikáciám..

Lieky na spinálnu prietrž: prehľad liekov a účinok ich použitia

Je možné, že si nemožno spomenúť na jediný prípad, v ktorom pacientka dokázaná medzistavcová prietrž nevyžaduje skôr alebo neskôr užívanie drog. Lieky pomocou určitých prostriedkov prietrže chrbtice sa zvyčajne uskutočňujú v počiatočnom štádiu jej výskytu, keď je pacient náhle obmedzený silnou a akútnou bolesťou, ako aj počas období exacerbácie. Aké sú znaky liečby hernie liekmi a na čo sú tieto lieky??

Krčka prietrže na MRI.

Funkcie a ciele liečby kýly

V interiktálnom období, ktoré sa nazýva štádium „stabilnej klinickej remisie“, sa zvyčajne nevyžaduje užívanie drog a pacient niekedy úplne zabudne, že má výčnelok a prietrž krčnej alebo bedrovej chrbtice. To spôsobuje riziko nesprávneho správania a následkom pošmyknutia na ľade, podchladenia chrbta, náhleho pohybu, vzpierania, prietrže sa opäť mierne zvyšuje, začína sa kompresia okolitých mäkkých tkanív, väzov a nervových koreňov. Mimochodom, miecha nebolí, keď je stlačená - nemá receptory bolesti. Výsledkom je, že sa syndróm bolesti opäť vracia a vyžaduje použitie určitých liekov. Na fotografii - príklad MRI hernie krčnej chrbtice, ktorá viedla ku kompresii miechy - vývoj vážnej komplikácie. Kýla je znázornená šípkou.

Aké sú ciele liekov na liečbu medzistavcovej prietrže? Tieto ciele sú uvedené nižšie:

 • odstránenie bolesti, symptomatický cieľ. Po dosiahnutí cieľa sa pacient začína obsluhovať v každodennom živote, pohybuje sa a môže nezávisle navštíviť zdravotnícke zariadenie;
 • zmiernenie zápalu a edému, ktoré je spôsobené kompresiou herniovou tvorbou rôznych štruktúr mäkkých tkanív. Zmiernenie príznakov zápalu tiež zmierňuje bolesť a umožňuje pacientovi zlepšovať kvalitu života. Našťastie existuje celá skupina nesteroidných protizápalových liekov - NSAID, ktoré kombinujú lieky proti bolesti a protizápalové vlastnosti;
 • zníženie svalového kŕča, ktorý sa vyvíja v hlbokých svaloch chrbta v reakcii na dráždivý účinok prietrže a vytvára takzvaný sekundárny myofasciálny syndróm.

Toto je stav, pri ktorom je v chrbte dlhý, chronický zdroj bolesti spojený s napätými svalmi. Tieto plomby sú zdrojom narušeného obehu. Ako viete, každý sval môže reagovať na bolesť a podráždenie iba jedným známym spôsobom - ide o ostré kontrakcie. Kýla spôsobuje neustálu bolesť, preto je sval na dlhú dobu v kontrakcii.

Výsledkom je, že cievy zásobujúce svalovú krvou sa zužujú a svalové tkanivo bráni žilovému výtoku. Metabolické produkty sa hromadí vo svaloch vrátane kyseliny mliečnej a to vedie k sekundárnemu chronickému kŕču, ktorý vytvára začarovaný kruh. Takéto uzávery môže neurológ ľahko zistiť počas prehmatávania zadných svalov. Sú umiestnené paravertebrálne, tj vedľa stavcovej línie vpravo a vľavo.

Anestézia, protizápalové lieky, ako aj lieky, ktoré zmierňujú chronický svalový spazmus (alebo svalové relaxanciá) a tvoria tri piliere liekovej liečby pre medzistavcové výčnelky a prietrže, keď sa objavia a zhoršujú..

Všetky tieto lieky sú liečivá alebo lieky (ktoré niekedy nie sú úplne správne nazývané liekmi) hneď na začiatku, v prípade zvlášť akútnej bolesti sa používajú spravidla parenterálne, to znamená vo forme intramuskulárnych injekcií. Potom, zvyčajne po 3 až 4 dňoch, sa začne prechod na formy tabliet a spája sa lokálna liečba. Pacientovi sú predpísané rôzne krémy, gély a masti, ktoré sa natierajú alebo nanášajú na požadovanú oblasť chrbta v projekcii medzistavcovej prietrže, ako aj okolité svalové hmoty..

Môžu sa tiež nazývať ďalšie metódy liečby drogami. Toto je menovanie rôznych vitamínov, najskôr aj intramuskulárne, a potom v tabletách je možné menovanie rôznych chondroprotektorov. Ako však ukázala prax, chondroprotektory nemajú osobitný význam, ani preukázaný mechanizmus účinku. Samostatne existuje terapia, keď sa pohotovostná starostlivosť vykonáva vo forme blokád, ale tento problém sa v článku nebude brať do úvahy. Je potrebné poznamenať, že ani jeden liek nedokáže radikálne vyliečiť výstupok a prietrž a vylúčiť ho ako fyzický objekt. To je možné dosiahnuť iba pomocou chirurgického zákroku neurochirurga. Môžete povedať viac. Žiadne relácie osteopatie, manuálna terapia, kraniosakrálna terapia, šoková vlna, elektroforéza s karipazímom, karboxyterapia, trakčná terapia atď. - nevedú k radikálnemu vyliečeniu osteochondrózy z týchto komplikácií. Áno, stav pacientov pod vplyvom zručných rúk masážneho terapeuta sa skutočne výrazne zlepšuje. Zároveň sa však obnoví prietok krvi v hlbokých svaloch, normalizuje sa ich metabolizmus a nikde nezmizne „číhajúci“ výčnelok alebo prietrž a pri ďalšom zhoršení sa znova prejaví.

Čo nevyvoláva výčnelok a prietrž

Okamžite by sa malo objasniť, že v Ruskej federácii neexistuje spôsob, ako liečiť aj veľmi silnú akútnu bolesť chrbta spôsobenú prietržou narkotickými analgetikami, napríklad použitím náplasti Durogezik. To, čo sa používa vo vyspelých krajinách, ako sú USA, Veľká Británia, Izrael, Česká republika, kde sa ošetrenie kýly uskutočňuje podľa moderných štandardov as veľkou účinnosťou, je v Rusku prakticky nemožné. Lekár, ktorý predpísal Durogezikovi najmenej prietrži, riskuje, že zostane bez postavenia av krajných prípadoch upozorní príslušné orgány..

Tiež nie je akceptované liečiť medzistavcové prietrže pomocou liekov nazývaných antispasmodiká. Napríklad Baralgin alebo No-shpa nebudú účinné, pretože uvoľňujú hlavne hladké svaly vnútorných orgánov a nesúvisia so zadnými svalmi, hoci anestetizujú kŕče pri žlčníkových chorobách..

Je zbytočné „liečiť“ medzistavcovú prietrž s analgiom a inými starými drogami. Aspirín, všetky odrody kyseliny acetylsalicylovej, ako aj paracetamol, nebudú mať žiadny vplyv na bolesť. Ich úlohou je znížiť teplotu. Mimochodom, s exacerbáciou osteochondrózy a objavením sa bolesti chrbta spôsobenej výčnelkami a prietržami nikdy nedochádza k zvýšeniu teploty..

Ak existuje horúčka uprostred bolesti chrbta, potom je to pravdepodobne vážne znamenie exacerbácie pyelonefritídy, prítomnosti atypických foriem cholecystitídy a apendicititídy s ožiarením chrbta a iných závažných chorôb..

Neaplikujte výčnelok a prietrž pomocou rôznych angioprotektorov, ako je pentoxifylín, trental a ďalšie. Ich úlohou je zlepšovať kapilárnu mikrocirkuláciu pri chorobách, ako je diabetes mellitus, Raynaudov syndróm atď. Pretože medzistavcová chrupavka vo všeobecnosti nemá žiadne cievy, nemá zmysel ich používať. A nemá zmysel zlepšovať mikrocirkuláciu v spastických svaloch, pretože najskôr musíte odstrániť svalový spazmus (pomocou svalových relaxancií) a potom sa samotný sval dokáže vyrovnať bez ďalších finančných prostriedkov.

Rôzne „kvapkadlá“ alebo intravenózne infúzie nie sú zobrazené: koniec koncov je prvoradou úlohou odstránenie zápalu a odstránenie opuchov, a to pridaním tekutiny do tela tomu zabráni a môže iba zvýšiť bolesť. Najúčinnejšie lieky sú NSAID a svalové relaxanciá. Pravda, v niektorých prípadoch, prvý deň, s akútnou bolesťou chrbta, môžete dodatočne odstrániť opuch predpísaním ľahkých diuretík, ktoré nepoškodzujú srdce a udržujú draslík v tele. Na tento účel môže byť pacientovi predpísaný spironolaktón (alebo Veroshpiron) na jeden až dva dni.

Zoznam populárnych a účinných liekov

Nižšie sú uvedené najlepšie populárne lieky na liečbu akútnej bolesti chrbta, vrátane prítomnosti výčnelkov a herniovaných diskov. Najskôr je medzinárodný nechránený názov (INN) spoločný pre všetky komerčné analógy (alebo generiká) tohto lieku. Potom - pôvodný liek s týmto INN. Potom sú uvedené niektoré populárne generiká..

Pre každý liek sú priemerné náklady relevantné pre lekárne všetkých foriem vlastníctva v Ruskej federácii do konca júna 2019. Žiadne hodnotenie, obsadenie prvého a posledného miesta nie je uvedené.

Finančné prostriedky NSAID

Prípravky zo skupiny NSAID majú tri dôležité liečivé vlastnosti: znižujú zápalový proces, znižujú bolesť a znižujú horúčku alebo teplotu. Tie druhé sa nezaujímajú o kvalitu s výčnelkami a kýlami.

Je dôležité vedieť, že bez výnimky majú NSAID kontraindikácie a najstaršie lieky prvej generácie, ako napríklad Diclofenac alebo Voltaren, sa zvyčajne nemôžu užívať dlhšie ako dva až tri dni. Všetky dokážu zhoršiť priebeh peptického vredu žalúdka a dvanástnika a vo výnimočných prípadoch dokonca spôsobiť ulcerózne krvácanie. Vedú k exacerbácii erozívnej gastritídy a pri dlhodobom nekontrolovanom užívaní po dobu niekoľkých týždňov môže dôjsť k toxickej hepatitíde lieku.

Napriek veľmi nízkemu bezpečnostnému profilu sa Diclofenac, aj keď je „starým“ liekom, stále považuje za jeden z najúčinnejších a najúčinnejších. Iné lieky, ako je meloxikam a ketoprofén, už patria k liekom druhej generácie, sú bezpečnejšie na použitie, hoci na intramuskulárnu injekciu sa vzťahujú rovnaké pravidlá: nie dlhšie ako 3 až 5 dní..

Meloxikam (Movalis, Amelotex, Arthrosan, Mirlox, Revmart)

Movalis alebo originálny liek meloxikam, ktorý prvýkrát získala nemecká spoločnosť Beringer Ingelheim, je jedným z najlepších vo svojej skupine. Okrem zmiernenia akútnej bolesti chrbta je indikovaný na rôzne formy artritídy, bolesti kĺbov, reumatologické choroby a ďalšie zápalové lézie pohybového ústrojenstva..

Meloxikam má silný protizápalový účinok, musí sa injikovať 1,5 ml intramuskulárne denne počas 3 dní, potom sa používa v tabletách, jedna 7,5 mg tableta raz denne. Ale ani tableta by nemala byť dlhá. Liek je kontraindikovaný u pacientov s bronchiálnou astmou, nosovou polypózou, s exacerbáciou erozívnej gastritídy a žalúdočných vredov, so závažným zlyhaním pečene, počas tehotenstva, dojčenia a tiež do 12 rokov..

Spoločnosť Beringer Ingelheim vyrába Movalis a balenie 3 ampuliek (na krátky chod) s objemom 1,5 ml v priemere stojí 610 rubľov.

Ketoprofén (Ketonal, Arthrosilen, Flamax)

Liek Ketoprofen, ktorého zástupcom je Ketonal, je tiež veľmi populárny a je dostupný nielen v roztoku na intramuskulárne podanie, ale tiež vo forme gélu na lokálne použitie, ktorý bude opísaný neskôr v tabletách, ako aj v rektálnych čapíkoch..

Ketoprofén sa vyznačuje rovnakou patológiou s niekoľkými zmenami: pri artritíde, exacerbácii osteochondrózy chrbtice - výčnelkov a prietržoch, pri migrénach a bolestiach hlavy, rôznych formách neuralgie a radikulitídy, pri dne, ako aj pri pooperačnom syndróme bolesti, a to aj po mikrodisektómii..

Intramuskulárna injekcia zahŕňa jednu ampulku (100 mg) raz alebo dvakrát denne, maximálna denná dávka sú 2 ampulky. Liek má tiež výrazné spektrum kontraindikácií. Okrem kontraindikácií uvedených vyššie pre Movalis sa Ketonal nemôže používať na hemofíliu, dekompenzované zlyhanie srdca. Liek sa nesmie používať u detí mladších ako 15 rokov. Ketonal, vyrobený spoločnosťou Sandoz z Rakúska, stojí 225 rubľov. v balení po 10 ampúl.

Diclofenac (Voltaren, Diclobene, Diclovit, Dorosan, Ortofen)

Nakoniec, tretí liek, ktorý sa bežne používa pri výčnelkoch a prietržoch, je diklofenak a možno najčistejší a najúčinnejší je pôvodný Voltaren, ktorý vyrába švajčiarska spoločnosť Novartis. Jeho cena je v priemere 260 rubľov. v balení 3 ampulky po 5 ml. Ale sú dostupnejšie analógy. Takže diklofenak, ktorý vyrobila srbská spoločnosť Hemofarm, bude stáť iba 40 rubľov za rovnaké balenie. To naznačuje vysokú popularitu tohto lieku..

Voltaren je účinný liek proti bolesti: účinok sa prejaví do 20 - 30 minút. Tento liek sa tiež široko používa na rôzne zápalové a degeneratívne lézie muskuloskeletálneho systému, na bolesti chrbta, na lumbago, cervikaliu, ischias, vrátane výčnelkov a hernií. Je tiež indikovaný na závažné záchvaty migrény..

Intramuskulárne sa má podávať hlboko, dávka raz denne a v prípade zvlášť silnej bolesti sa injekcie môžu vykonávať dvakrát denne, s intervalom niekoľkých hodín. Odporúča sa použiť najnižšiu možnú dávku a najkratší možný priebeh liečby.

Svalové relaxanciá

Liečba akútnej bolesti chrbta bude neúplná bez vymenovania svalových relaxancií. Odstránením sekundárneho svalového kŕča zlepšujú krvný obeh a pomáhajú znižovať závažnosť chronickej bolesti chrbta, ktorá často viac menej sprevádza dokonca stav remisie s výčnelkami a prietržami.

V súčasnosti sa najčastejšie používajú nasledujúce svalové relaxanciá: Midokalm a Sirdalud. Výhodou lieku Midokalm je, že sa môže používať v prvých dňoch rozvoja akútnej bolesti, pretože je dostupný nielen v tabletách, ale aj v ampulkách na intramuskulárnu injekciu. Táto forma uvoľnenia sa nazýva Midokalm - Richter. Tizanidín alebo Sirdalud nie je predpísaný v akútnom období, pretože je dostupný iba v tabletách. Iné lieky, ktoré majú silný a hrubý účinok, ako napríklad baklofén, sa nepoužívajú na liečbu akútnej bolesti chrbta výčnelkami a kýlami..

Tolperison (Midocalm)

Tolperison je originálny liek Midokalm, ktorý vyrába maďarská farmaceutická spoločnosť Gedeon Richter, v balení po 5 ampúl (1 ml). Okrem tolperisonu sa do roztoku pridal lidokaín na zmiernenie bolesti, pretože jeden tolperisón je pri intramuskulárnom podaní dosť bolestivý. Takéto balenie stojí 475 rubľov.

Lidokaín patrí do skupiny relaxantov centrálneho svalstva a ovplyvňuje špecifické reflexy miechy. V dôsledku toho sa zníži pripravenosť reflexu v retikulospinálnom trakte a zvýši sa cirkulácia periférnej krvi vo svaloch. Tolperison má po ceste mierny antiadrenergický a antispasmodický účinok..

Tento liek je indikovaný pre všetky stavy, pri ktorých sa pozorujú kŕče a zvýšený tonus pruhovaných svalov. Nejde iba o akútnu a chronickú bolesť chrbta, ale aj o mozgovú príhodu, roztrúsenú sklerózu, svalovú spasticitu s artrózou veľkých kĺbov. Používa sa tiež v komplexnej liečbe po chirurgickom zákroku. Je potrebné aplikovať Midokalm intramuskulárne, jeden mililiter dvakrát denne. Midokalm je kontraindikovaný pri závažných formách myasténie gravis, počas tehotenstva, dojčenia a tiež u detí do 18 rokov..

Tizanidín (Sirdalud)

Liek Sirdalud je dostupný iba v tabletách, čo znamená, že je nežiaduce ho používať v prvých dňoch so syndrómom obzvlášť závažnej bolesti. Jeho úlohou je mierna podporná terapia počas obdobia upadajúcej exacerbácie, keď bolesť nie je taká silná a sekundárny myofasciálny syndróm je stále zachovaný.

Sirdalud spôsobuje viditeľný vedľajší účinok: neodporúča sa používať ľuďom, ktorí šoférujú, pretože Sirdalud spôsobuje ospalosť a veľmi často. Ak je to predpísané tým, ktorí bránia zaspaniu bolesti chrbta, je to skôr účinné riešenie.

Je potrebné pamätať na to, že tizanidín sa má vysadiť pomaly, najmä ak bola liečba dlhá. Ak sa náhle ukončí, pacient môže zvýšiť krvný tlak a vyvinúť atak tachykardie. Ak viete o týchto vlastnostiach lieku, môže sa použiť na výčnelky a prietrže na 10-12 dní a potom preniesť pacienta na hardvér alebo manuálnu fyzioterapiu a plávanie. Sirdalud vyrába Novartis a balenie 30 4 mg tabliet stojí 300 rubľov.

Vitamíny - Milgamma (Binavit, Vitaxone, Combilipen, Larigamma)

Možno jeden z vitamínov možno nazvať iba jedným liekom - toto je Milgamma. Obsahuje potrebný komplex vitamínov B, konkrétne B6, B12 a B1, spolu s roztokom novokainu. Tieto vitamíny zlepšujú trofické nervové tkanivo a pomáhajú pacientovi rýchlo eliminovať neurologické poruchy spojené s kompresiou herniovým vyčnievaním nervových štruktúr: segmentové korene. Keď bola predpísaná Milgamma, významne sa skrátila doba existencie nepríjemných pocitov, ako je necitlivosť, pocit „plazenia sa“ v nohách alebo pažiach, v prítomnosti hernie bedrovej alebo krčnej chrbtice. Obnovenie sily v končatinách išlo rýchlejšie. Okrem komplikácií s osteochondrózou je Milgamma indikovaná pre rôzne formy neuritídy, pre paréziu tvárového nervu, pre kŕče nočného svalu a ďalšie podobné stavy. Liek je kontraindikovaný v prípade precitlivenosti, závažných foriem srdcového zlyhania, u detí, tehotných a dojčiacich žien.

Injekcie Milgammy sa majú podávať denne v 2 ml počas 10 dní. Po ústupe bolesti prechádzajú na tabletové formy lieku, ktoré sa nazývajú „Milgamma Compositum“. Nemecká spoločnosť Solufarm GmbH vyrába Milgamm a jedno balenie s 10 ampulkami určené na priebeh 5 dní stojí v priemere asi 490 rubľov..

Lokálne ošetrenie akútnej bolesti chrbta

Lokálne prostriedky na liečenie akútnej bolesti chrbta sa používajú veľmi často. Jedná sa o rôzne masti, krémy a gély, lekárske omietky. Tieto lieky môžete používať 2 - 3 dni po výskyte akútnej bolesti chrbta, keď sa v dôsledku liekovej terapie začala znižovať intenzita syndrómu bolesti. To je na začiatku injekcie a potom je možné predpísať spolu s tabletami, masťami a krémami.

Prečo je to tak? Faktom je, že medzi masťami je veľa zástupcov s otepľovacím účinkom. Napríklad kapsaicín obsahujúci kapsaicín (výťažok z kajenského korenia) alebo masť Finalgon. Ak tieto lieky použijete okamžite, opačný prírastok sa naopak zvýši, pretože prispievajú k toku krvi do miesta aplikácie, ako aj do hlbokých tkanív. V súlade s tým sa zvýši závažnosť syndrómu bolesti. Ale po niekoľkých dňoch, keď sa intenzita zápalu začne zmenšovať a opuchy sa rozpúšťajú, potom masti na zahrievanie naopak prispejú k zlepšeniu krvného obehu v ohnisku a odstráneniu syndrómu bolesti ich prietokom krvi..

V prvých dňoch objavenia sa veľmi akútnej bolesti môžete v zásade použiť miestne lieky, ktoré sa nezohrievajú. Ide o chladiace masti a krémy obsahujúce mentol a gáfor a ďalšie. Aby ste sa neublížili náhodou nesprávnym výberom, je potrebná konzultácia s lekárom. Zoberme si tri charakteristické miestne lieky používané na akútnu bolesť chrbta, vrátane výčnelkov a kýly. Jedná sa o gél, masť a toto je špeciálna náplast na zahrievanie..

Viprosal In

Viprosal B je terapeutická masť, ktorej účinnými zložkami je terpentínová guma, kyselina salicylová, gáfor a jed zmijí. Tieto zložky sa vyberajú veľmi dobre. Terpentín dráždi pokožku a zvyšuje prietok krvi z pokožky z hlbokých svalov, kyselina salicylová dilatuje krvné cievy, gáfor má rušivý a ochladzujúci účinok. Jed zmija zlepšuje reologické vlastnosti krvi a trofického tkaniva.

Viprosal B je indikovaný na rôzne formy neuralgie, myozitídy, ako aj na príznaky akútnej bolesti chrbta. Táto masť má veľa kontraindikácií. Preto ho nemôžete použiť v prípade pľúcnej tuberkulózy, náchylnosti na cievne kŕče, detí, tehotných a dojčiacich žien, s ťažkým poškodením funkcie pečene a obličiek av niektorých ďalších prípadoch.

Na miesto, kde sa prejavuje bolesť, naneste najviac jednu čajovú lyžičku masti a vtierajte ju do pokožky najviac dvakrát denne. Trvanie liečebného cyklu by nemalo trvať dlhšie ako dva týždne bez konzultácie s lekárom. Spúšťa Viprosal To Tallinn Chemical Farm (Estónsko), jedna skúmavka s hmotnosťou 50 gramov stojí 286 rubľov.

Fastum gél

Fastum gél je obľúbený neohrievací prostriedok obsahujúci ketoprofén. V skutočnosti je to ten istý Ketonal, ktorý sa používa nielen v injekciách, ale lokálne. Jeho mechanizmus účinku je tiež spojený s protizápalovým účinkom, ktorý sa dosahuje inhibíciou syntézy prostaglandínov. Okrem toho anestetizuje. Popri osteochondróze, výčnelkoch a prietržoch je indikovaný na reumatizmus, dnu, rôzne zranenia, napríklad dislokácie a výrony, v prípade tendovaginitídy, ako aj na tromboflebitídu povrchových žíl. Pozitívnu spätnú väzbu poskytujú neurológovia, ale aj cievni chirurgovia.

Je potrebné ho aplikovať nanesením tenkej vrstvy gélu na pokožku a jemne votrieť, až dvakrát denne. Rovnako ako v minulosti, liečba nemá trvať dlhšie ako 2 týždne. Fastum gel má rovnaké kontraindikácie ako ketoprofén, ale je ich menej, pretože pri lokálnej aplikácii sa veľmi pomaly vstrebávajú do krvného obehu a prakticky sa v tele nehromadí. Talianska skupina Menarini uvoľňuje gél Fastum, jedna skúmavka s hmotnosťou 50 gramov bude stáť 350 rubľov.

Teplá termálna omietka Ketonal

Táto náplasť v skutočnosti nie je liečivou látkou, ale prostriedkom domácej fyzioterapie. Obsahuje železný prášok, aktívne uhlie, soľ a vodu. Keď sa tieto komponenty kombinujú na jednom povrchu (čo sa stane po odstránení ochranného filmu z náplasti), rýchlo sa zahrieva na účinnú teplotu 45 stupňov. To mu umožňuje zahriať potrebnú časť dolnej časti chrbta na 10 hodín.

Termoplast sa prejavuje pri chronickej bolesti chrbta v štádiu upokojujúcej exacerbácie výčnelkami a kýlami. Pripomeňme, pretože sa zahreje, v prvých dňoch sa nemôže použiť. Náplasť má napriek jednoduchosti suchého tepla mnoho kontraindikácií. Ale nemá zmysel tu ich popisovať v plnom rozsahu. Túto náplasť vyrába čínska spoločnosť vedená spoločnosťou Sandoz Pharmaceuticals v Slovinsku. Relatívna nevýhoda tejto náplasti je jej pomerne vysoká cena. Za jedno balenie s 10 prúžkami, z ktorých každý je určený na jednorazové použitie, by ste mali zaplatiť 800 rubľov.

Na záver by sa malo povedať, že všetky tieto prostriedky by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár v komplexe v určitom poradí, aby sa čo najrýchlejšie zlepšila kvalita života, zvýšila sa škála pohybov v chrbte a zmiernili silné bolesti. Lieky majú kontraindikácie a vedľajšie účinky, takže všetky lieky uvedené v tomto článku by mal predpisovať iba lekár.

Aké injekcie robia s herniou chrbtice

Miechová kýla je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu pomocou moderných liekov, masáží a špeciálnych fyzických cvičení. Pacientovi sú predpísané injekcie, berúc do úvahy jeho stav, vlastnosti tela a možné kontraindikácie. Zistíme, aké injekcie sa podávajú medziobratlovou prietržnou časťou bedrovej chrbtice, ako aj hrudnou a cervikálnou.

Druhy injekcií pri liečbe medzistavcovej prietrže

Kýla sa môže vytvoriť v ktorejkoľvek časti chrbtice: krčka, hrudníka alebo bedra. Patológia sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

 • prasknutý kruh miechy,
 • vypadne vláknité jadro,
 • začína zápal, ktorý je sprevádzaný silnou bolesťou,
 • deformácia chrbtice.

Pri zhoršení ochorenia lekár predpisuje lieky:

 • intravenózna injekcia,
 • intramuskulárna,
 • Interdisc.

Vymenovanie by mal vykonať ošetrujúci lekár, ktorý najprv starostlivo preštuduje stav pacienta. Rôzne lieky majú rôzne účely, existujú rozdiely vo forme uvoľňovania a zloženia.

Zvážte, aké injekcie je najlepšie urobiť pomocou stavcovej kýly bedrovej a krčnej chrbtice.

Nesteroidné lieky

Lieky z nesteroidnej skupiny dokonale zmierňujú opuchy. Takéto injekcie sa uskutočňujú intramuskulárne. Lekár určuje dávkovanie lieku a frekvenciu injekcií, všetko záleží na individuálnych vlastnostiach tela pacienta, ako aj na štádiu choroby a povahe priebehu choroby. Najbežnejšie lieky v nesteroidnej skupine sú & # 171, Ibuprofen & # 171,, & # 171, Ketanov & # 187,, & # 171, Dexalgin & # 187,, & # 171, Revmoxicam & # 187 a & # 171, Meloxicam & # 187,.

Lieky účinne zmierňujú zápal nervových zakončení v medzistavcovej zóne. Existujú však kontraindikácie:

 1. Liek by nemali užívať tehotné alebo dojčiace ženy.
 2. Nie je predpísaný pacientom s bronchiálnou astmou a tuberkulózou.
 3. Liek je kontraindikovaný pri erózii a žalúdočnom krvácaní.
 4. Kontraindikácie zahŕňajú zlyhanie obličiek.
 5. Droga nemôže byť použitá na ochorenia pečene.

Je potrebné, aby jedna dávka neprekročila 15 mg, odporúčaná dĺžka liečby je 5 dní.

Steroidné lieky

Steroidy s herniou chrbtice majú protizápalový účinok, dobre anestetizujú a zmierňujú opuchy. Lieky nemožno považovať za analgetiká, ale môžu eliminovať zápal, odstraňovať opuchy v mieste, kde je nervový koreň zaseknutý, zatiaľ čo bolesť je znížená.

Pri prietržoch sa používajú rôzne formy liekov: tablety a injekcie, ktoré sa podávajú v epidurálnych zónach alebo na miestach, ktoré sa nachádzajú pri stlačení nervu.

Hlavnými drogami sú. Tieto silné lieky pomáhajú pacientovi, keď nesteroidné lieky so svalovými relaxanciami nemajú správny účinok..

Hlavnou nevýhodou steroidov - pri dlhodobom používaní sa objavujú nežiaduce vedľajšie účinky. Drogy nie sú predpisované na obdobie dlhšie ako 5 alebo 6 dní. U pacientov sa môžu objaviť bolesti hlavy, závraty a bolesť chrbta a nohy..

V niektorých prípadoch sú vedľajšie účinky zjavné. Naznačujú prítomnosť zápalových procesov v tkanivách chrbtice, poškodenie koreňov miechy alebo degeneráciu tkaniva v mieste, kde sa liek neustále podáva..

Odborníci odporúčajú invazívny postup vo forme injekcií steroidov do epidurálnej oblasti v prípade núdze - v prípade silnej bolesti, ktorú pacient nedokáže tolerovať.

Ak sú nesteroidné lieky neúčinné, je možné predpísať epidurálne injekcie steroidov. Ak nepomáhajú, zostáva iba chirurgická liečba. V tomto prípade pacienti, ktorí odmietli vykonať operáciu, strácajú schopnosť pracovať, nemôžu sa pohybovať samostatne.

Svalové relaxanciá

Účelom svalových relaxancií je odstránenie svalového napätia. Účinne znižujú svalový tonus, odstraňujú syndróm bolesti, ktorý spôsobuje svalovú hypertonicitu..

Odporúčané lieky na bolesti chrbta s prietržou: & # 171, Carisoprodol & # 187,, & # 171, Metaxalon & # 187,, & # 171, Cyclobenzaprine & # 187,, & # 171, Metocarbamol & # 187,, # 187 a & # 171, Orphenadrine & # 187,.

Pri užívaní svalových relaxancií sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky: sucho v ústach, zadržiavanie moču alebo ospalosť. Liečba svalovými relaxanciami sa spravidla kombinuje s inými liekmi. Ako príklad možno uviesť nesteroidné liečivá s protizápalovým účinkom..

Preparáty pre křupavku

Chondroprotektívne látky majú pozitívny účinok na chrupavku vďaka prítomnosti glukozamínu a chondroitín sulfátu, ktoré sú stavebným materiálom pre chrupavkové tkanivo stavcovských kotúčov. Stratené zložky chrupavky nahradia látky.

Vďaka použitiu chondroprotektorov sa obnovuje metabolizmus kostí, zvyšuje sa syntéza glukozamínu, normalizuje sa uvoľňovanie lipidov s fibrínmi..

Kombinované lieky sú vysoko účinné. Názvy injekcií na bolesť chrbta prietrže:

Je dôležité, aby lekár určil dávku lieku, podľa niektorých štúdií je možné dospieť k záveru, že chondroprotektory môžu nepriaznivo ovplyvniť pečeň..

blokáda

Pri medziobratlových kýlach je predpísaná intralaminárna a transforaminálna blokáda. V prvom prípade sa liek podáva medzi stavcami pozdĺž stredovej línie chrbtice. V druhom prípade sa lieky vstrekujú do tých miest, kde miechové nervy opúšťajú otvory medzi jednotlivými stavcami..

Blokovanie sa väčšinou uskutočňuje s novokainom. Tento liek je kombinovaný s mnohými liekmi a má rýchly účinok..

Epidurálna blokáda je indikovaná na silnú bolesť, navyše je tu blokáda bedrovej oblasti.

kvapkadlo

Zloženie kvapkadla s kýlou chrbtice sa môže meniť. & # 171, Dexamethasone & # 187, zlepšuje celkový stav pacienta, liek odstraňuje opuchy a znižuje zápal. Keď je miecha zovretá, používajú sa dodatočne dehydratačné činidlá..

Komplexná zmes je kombináciou niekoľkých liekov: & # 171, Baralgin & # 171,, & # 171, No-shpa & # 187,, & # 171, Lidocaine & # 187,, komplex je možné doplniť & # 171, dexametazón # 187 a glukózu.

Pravidlá vstrekovania

Pozor! Nepokúšajte sa vstreknúť do chrbtice. Ak existuje naliehavá potreba, lekár alebo zdravotná sestra vás musí najskôr poučiť o správnej technike na vykonanie takýchto injekcií..

Pred podaním injekcie je dôležité preštudovať si a jasne dodržiavať pravidlá o tom, ako si podať injekciu.

Komplexné postupy, ako je epidurálny blok, sa vykonávajú v nemocničnom prostredí. Pacienta by mal monitorovať zdravotnícky personál. V tomto prípade pacient leží na boku a pritláča nohy k hrudníku. Po podaní liečiva zostáva pacient stacionárny 30 minút.

recenzia

Boris Ignatievich, 45 rokov: & # 171, opravil som strechu a spadol zo schodov. Pri zranení sa vytvorila prietrž. Absolvoval celý priebeh liečby, spokojný s výsledkami. Pohybová schopnosť sa prakticky zotavila, bolesti zmizli & # 187,.

Vera, 19 rokov: & # 171, Pri tancoch sa neúspešne otočil a zvieral nervy stavcov. Nemohol som chodiť, ale lekári s pomocou liekov ma mohli postaviť na nohy. Ponechávam pozitívne recenzie na nástroje, ktoré skutočne fungujú & # 187,.

záver

Medzistavcová prietrž nie je veta. Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc včas a podstúpiť liečbu. V žiadnom prípade sa sami neliečte a lieky si sami nezdvihujte.

Injekcie pre prietrž chrbtice lumbosakrálnej a krčnej chrbtice: typy liekov a princíp účinku, spôsoby podania lieku, cena v lekárni

Často pripisujeme bolesť v chrbte únave alebo prejavom osteochondrózy. Tento problém však môže byť vážnejší. Bolesť môžu spôsobiť rôzne choroby chrbtice. Jedným z nich je medzistavcová prietrž, pri ktorej dochádza k poškodeniu nervových zakončení. Zápalový proces sa môže vyskytnúť kdekoľvek v chrbtici a spôsobuje nepohodlie a silnú bolesť chrbta..

Na liečbu a zmiernenie príznakov bolesti v ranom štádiu sa lekári uchyľujú ku konzervatívnej liečbe. Znamená to fyzioterapiu, súbor terapeutických a preventívnych cvičení a liečbu drogami. Kvapky a injekcie na kýlu bedrovej chrbtice sú hlavným prostriedkom boja proti tejto chorobe.

Drogová terapia

Medzistavcová hernia sa vytvára v dôsledku porušenia normálneho krvného obehu v mieche.

Tkanivá dostávajú nedostatočné množstvo živín, medzistavcové platničky strácajú elasticitu a začínajú sa zrútiť.

Vyskytuje sa zápalový proces, poškodenie disku a prolaps jadra v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca. Tieto procesy sú dosť bolestivé. Počas tohto obdobia sa stav pacienta zhoršuje, trpí bolesťou chrbta.

Nepoužívajte samoliečbu, poraďte sa s odborným neurológom. Ten urobí správnu diagnózu a predpíše injekcie, ktoré sú potrebné pre vašu formu choroby..

Liečba liekom je predpísaná až po vyhodnotení celkového stavu pacienta. Injekcie s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice sa vyberajú s prihliadnutím na fázu choroby, stupeň bolesti, počet hernií. Zohľadnite tiež vek pacienta, výskyt chronických a sprievodných chorôb. S osobitnou starostlivosťou, injekcie ľuďom s cukrovkou.

Základné injekčné ošetrenie

Pri prietrži sú hlavnými príznakmi bolesť chrbta a krku a liečba by sa mala začať ihneď po stanovení diagnózy. Aké injekcie sú potrebné na akútny a chronický priebeh choroby? Môže ísť o tieto skupiny liekov:

Nesteroidné protizápalové lieky NSAID a NSAID

Na zmiernenie zápalu, opuchov a bolesti sa používajú anestetické injekcie prietrže pri lýtkovej chrbtici.

Existujú dve generácie týchto liekov:

 • Diclofenac, Ortofen, Ibuprofen. Tieto lieky majú dobrý analgetický účinok, zastavujú vývoj zápalového procesu. So všetkými výhodami majú vedľajší účinok - majú negatívny vplyv na žalúdočnú sliznicu. Vedľajšie účinky sa môžu prejaviť pálením záhy, kŕče, bolesťou v epigastrickej oblasti..
 • Movalis, Ksefokam, Celebrex, Meloxicam patria do druhej generácie NSAID a NSAID. Vylepšená receptúra ​​má silnejší analgetický a protizápalový účinok. Prakticky nemajú škodlivé účinky na tráviaci systém a chrupavku kĺbov..

Nesteroidné protizápalové lieky sa podávajú intramuskulárne. Vložili také injekcie z kýly chrbtice, ako to predpísal lekár. Liečba miernej formy ochorenia zvyčajne trvá 3 až 5 dní.

Urobte 1 injekciu denne, dávka nemá prekročiť 15 mg / deň.

Lieky tejto skupiny sú kontraindikované pre deti do 18 rokov, tehotné ženy a ľudí trpiacich zlyhaním srdca a obličiek.

Steroidné lieky

V prípadoch, keď NSAID nedávajú pozitívny výsledok, sú potrebné injekcie na kýly chrbtice s kortikosteroidmi..

Injekcie sa začínajú, ak dôjde k zovretiu koncov nervových vlákien počas zápalu tkaniva a vytvoreniu medzistavcovej prietrže. Použitie steroidov je tiež indikované na symptómy vystupovania, ako aj lumbosakrálnej artrózy.

Sú to najúčinnejšie injekcie, ktoré zastavujú zápalový proces a spôsobujú zníženie opuchov. Znížte aj bolesť.

Nasledujúce injekčné kortikosteroidné lieky majú pozitívny výsledok v liečbe:

 • betametazón.
 • triamcinolón.
 • dexametazón.
 • Diprophos.
 • prednizón.
 • metylprednizolón.

Najúčinnejšou steroidnou liečbou vertebrálnej kýly bola transforaminálna injekcia lieku priamo do poškodeného nervu. V 54% prípadov takejto liečby pacienti cítili výraznú úľavu.

ZAUJÍMAVÉ! Štúdie ukázali, že injekcie transforaminálnych steroidov môžu v budúcnosti nahradiť chirurgický zákrok.

Steroidné lieky sa môžu používať iba v krátkych kurzoch. Dĺžka prijímania by nemala presiahnuť 5 dní. Táto skupina drog môže vyvolať komplikácie vo forme vývoja určitých systémových chorôb, ktoré sú návykové.

Medzi nebezpečné vedľajšie účinky patrí inhibícia činnosti mozgu a riziko duševných porúch. Kontraindikované u tehotných žien, maloletých detí do 18 rokov.

Tuberkulóza, žalúdočné a duodenálne vredy, diabetes typu I a typu II sú tiež ochoreniami, pri ktorých sa neodporúča liečba steroidmi..

Svalové relaxanciá

Priradiť v prípade závažného ochorenia. Analgetický účinok je spôsobený relaxačným účinkom na svaly. Výsledkom je, že spazmus už nebude vyvíjať tlak na korene nervových vlákien. To vám umožní normalizovať prietok krvi v mieste vzniku prietrže, čo má tiež priaznivý vplyv na pohodu pacienta..

Pozri tiež: Šport s herniou: aké cvičenia sú dobré pre chrbát

Medzi drogami patria nasledujúce názvy:

V rade svalových relaxancií je najobľúbenejší Midokalm. Obsahuje lokálny analgetický lidokaín, ktorý zvyšuje lokálny analgetický účinok pri zavedení do postihnutej oblasti.

Tieto injekcie z medzistavcovej prietrže môžu byť použité iba podľa pokynov lekára. Bolesť často zmizne po prvých dvoch injekciách. Nesprávna dávka môže viesť k rôznym poruchám nervového systému a predávkovanie vedie k ochrnutiu a smrti.

Kontraindikované pri myasténii gravis a alergickej reakcii na lidokaín.

Doplnková injekčná terapia

Liečba medziobratlovou prietržou, ako aj prietrením krčnej chrbtice, by mala byť komplexná. Na tento účel odborníci predpisujú nielen protizápalové lieky, ale aj injekcie na obnovu chrupavkového tkaniva a na celkové posilnenie tela. Tie obsahujú:

Preparáty pre křupavku

Ich pôsobenie je založené na zastavení procesu, ktorý ničí tkanivá medzistavcových platničiek. Liečivá založené na glukozamíne a chondroitíne posilňujú a čiastočne obnovujú štruktúru chrupavky.

Regeneratívne injekčné lieky, ako napríklad:

Medzi moderný vývoj patrí droga, ktorej meno je Teraflex Advance. Je to kombinovaná kombinácia ibuprofénu, glukozamínu a chondroitín sulfátu, ktorá súčasne zmierňuje bolesť, zápal a podieľa sa na regenerácii chrupavkového tkaniva..

Kyselina hyalurónová

Normalizuje vlastnosti synoviálnej tekutiny chorého kĺbu, zvyšuje jeho elasticitu a pomáha pri vývoji vlastného hyaluronátu. To obnovuje stratené tlmiace funkcie disku a pomáha zmierniť bolesť..

Špecialisti uprednostňujú tieto lieky v tejto skupine:

Prostredníctvom intraartikulárnych injekcií je potrebné pichať gilauronny do kýly. Terapeutický účinok sa prejavuje po 3-4 injekciách v intervale 10 dní, opakujúcich sa každých šesť mesiacov.

vitamíny

Ich pôsobenie je zamerané na vyplnenie nedostatku rôznych vitamínov v našom tele a na zvýšenie odolnosti voči rôznym patogénom. Vitamíny skupiny B sú obzvlášť potrebné na liečenie bedrovej a krčnej chrbtice.

Potreba B3 a B12 je obzvlášť vysoká - pomáhajú znižovať následky neurologických porúch, obnovujú citlivosť všetkých tkanív:

 • Kyselina nikotínová.
 • Milgamma.
 • Kombilipen.

Pozri tiež: Hyperextension s kýlou bedrovej chrbtice

Injekcie týchto liekov, ako aj vitamínov A, C, E intramuskulárne. Sú predpísané v priebehu 10 dní.

Alternatívne spôsoby podávania liečiva

Kvapková terapia

Existuje spôsob, ako podávať lieky postupným kvapkaním do krvného obehu.

Kvapkadlo sa používa iba v nemocničnom prostredí alebo pod stálym priamym dohľadom kvalifikovanej sestry.

Výhody jeho použitia spočívajú v tom, že liečivo sa podáva po dlhú dobu, jeho koncentrácia je konštantná a absorpcia liečiva prebieha v plnom rozsahu. Niektoré lieky sa navyše nemôžu podávať intramuskulárne..

Kvapky na prietrž môžu rýchlo odstrániť zápal a bolesť pacienta. Aby bola liečba úspešná a účinná, liek vyberie iba ošetrujúci lekár, ktorý má kartu s anamnézou.

Roztok na odkvapkávanie môže obsahovať naraz niekoľko liekov. Aplikujte kombináciu analgetík s hormonálnymi liekmi (kombinácia drotaverínu, dexametazónu a glukózy). Kvapkadlá na prietrž nie sú všeliek a nemôžu vyliečiť chorobu. Používajú sa ako dočasný prostriedok na zmiernenie príznakov a ako jedna zo zložiek komplexnej terapie.

Epidurálna anestézia

Ak obvyklé spôsoby liečby injekcie neprinášajú pacientovi úľavu, je možné sa spoľahnúť na injekcie, ktoré poskytujú takmer 100% záruku analgetického účinku. Toto je blokáda alebo epidurálna anestézia. Pri ťažkých ochoreniach alebo počas exacerbácie sú príznaky bolesti obzvlášť výrazné, pretože zápalový proces je veľmi intenzívny. Blokáda nervových zakončení anestetikami alebo kortikosteroidmi vedie k najvyšším možným výsledkom..

Lieky na epidurálne podávanie:

Injekcie týchto liekov sa podávajú priamo do prietrže. Injekcie do chrbtice prenášajú liek priamo do postihnutej oblasti. Vďaka účinku na nervové vlákna sa dosiahne okamžitý analgetický účinok. Epidurálna anestézia nemá žiadne vedľajšie účinky, ktoré umožňujú každému pacientovi, dokonca aj deťom.

Injekčná terapia pre medzistavcové prietrže by mala byť komplexná. Ak máte bolesti chrbta, poraďte sa s lekárom. Kvalifikovaný odborník vyberie správne injekcie a dávkovanie pre váš prípad..

Injekcie spinálnej prietrže: zoznam, mená, správy, ceny

Miechová kýla je závažné ochorenie charakterizované prasknutím vláknitého prstenca miechy s následným prolapsom buničitého jadra pozdĺž miechy. Táto patológia spôsobuje zápalový proces, sprevádzaný silnou bolesťou a následnou deformáciou chrbtice..

Medzi moderné procedúry patria masáže, gymnastika a lieky. Nemenej účinné injekcie s herniou bedrovej chrbtice. Injekcie sa odporúčajú s ohľadom na zdravotný stav pacienta alebo možné kontraindikácie.

Predpíšte injekcie na herniu chrbtice, aby ste zmiernili kŕče a bolesť.

Klasifikácia vstrekovania

Najčastejšie sa injekcie prietrže používajú počas exacerbácie choroby so silnou bolesťou. Podľa rozhodnutia ošetrujúceho lekára sa injekcia môže podať:

 • intravenózne;
 • Intradiskálne (na blokádu bolesti stavcov);
 • Intramuskulárne (injekcia sa podáva priamo do chrbta, vedľa miesta zápalu alebo do zadku).

Len po dôkladnej analýze stavu pacienta lekár predpíše túto alebo tú metódu. Všetky lieky sa líšia formou uvoľňovania, funkčnosti a zloženia liečiva. Takže, aké injekcie sa podávajú s prietržom chrbtice?

Kvôli prítomnosti mnohých kontraindikácií, každého lieku, je prísne zakázané predpisovať injekčnú terapiu samostatne!

Klasifikácia liekov predpísaných na spinálnu prietrž:

 1. Steroidné protizápalové lieky (SPG);
 2. nesteroidné;
 3. Chondroprotektívne liečivá;
 4. Prípravky obnovujúce nervovú aktivitu;
 5. Vitamínová terapia;
 6. Lieky proti spazmom - svalové relaxanciá;
 7. Lieky na epidurálny blok;
 8. Liečba infúziou (kvapkadlo).

Bude to tiež zaujímavé: drogová liečba bedrovej medzistavcovej prietrže.

Steroidná skupina (SPG)

V liekoch tejto skupiny je hlavnou účinnou látkou kortikosteroid, ktorý sám o sebe má silný analgetický a antispazmodický účinok. Sú predpísané v neskorých štádiách vývoja prietrže lumbálnej chrbtice. Najobľúbenejšie prostriedky sú:

 • metylprednizolón;
 • dexametazón;
 • betametazón;
 • prednizón;
 • Triamcylon.

Podávanie týchto injekcií je dôležité, ak má imunitný systém osoby zvýšenú aktivitu, čo vedie k postupnej deštrukcii tkaniva kostnej chrupavky.

Pri liečení steroidmi nie je možné vyliečiť medzistavcové alebo iné kýly chrbtice. Injekcia je nevyhnutná intravenózne alebo intramuskulárne, ideálne nie neďaleko miesta ochorenia pozdĺž chrbtice..

Dlhodobá liečba týmito liekmi hrozí komplikáciám, takže sú predpísané v krátkych kurzoch.

Kontraindikované u tehotných žien, pacientov s ulceróznymi poruchami, diabetikov a pacientov s tuberkulózou. Systematické a návykové.

Nesteroidná skupina

Nesteroidné lieky okrem analgetických protizápalových vlastností dobre zmierňujú opuchy. Injekcie sa podávajú intramuskulárne, dávkovanie a frekvenciu injekcií vyberie lekár striktne individuálne, v závislosti od povahy a priebehu ochorenia. Najčastejšie používané:

 • Ibuprofén alebo diklofenak;
 • Kitanov alebo Indometracil;
 • Dexalgin alebo dicloberyl;
 • Revmoxican alebo Movalis;
 • Meloxican alebo Texamen.

Pod vplyvom týchto liekov sa odstráni zápal nervov v medzistavcovej oblasti bedrovej chrbtice. Hlavnou nevýhodou čerpania týchto prostriedkov je rozsiahly zoznam kontraindikácií, a to:

 • Tehotenstvo alebo laktácia;
 • Tuberkulóza alebo bronchiálna astma;
 • Erózia alebo krvácanie zo žalúdka;
 • Renálne zlyhanie;
 • Akékoľvek ochorenie pečene.

Jedna dávka by nemala prekročiť 15 mg, trvanie cyklu je až 5 dní. V budúcnosti je povinný prechod na tabletovú formu liečby, ale účinok injekcií je väčší.

Chondroprotektívna skupina

Pri liečbe medzistavcových hernií sa kladie osobitná úloha na chondroprotektívne liečivá, ktoré prispievajú k regenerácii tkaniva medzistavcových platničiek kostnej chrupavky..

Úplnú remisiu nie je možné dosiahnuť samotnými chondoprotektormi, ale úplne čiastočnou regeneráciou. Injekcie sa podávajú priamo do svalu, ktorý sa nachádza v blízkosti kýly.

Liečte v priebehu 20 až 60 injekcií, pokrok nie je pozorovaný skôr ako 4 mesiace.

Spravidla menujte:

Niektoré z vyššie uvedených prostriedkov sa dodatočne predpisujú vo forme mastí alebo kapsúl.

Účinnosť liečby kýly medziobratlovej zóny je určená prítomnosťou účinnej látky - chondroitín sulfátu.

Táto zložka pôsobí ako „lubrikant“ v osteokardiliálnom systéme. Injekcie sa podávajú podľa schémy vypracovanej lekárom, pričom sa zohľadňujú osobné vlastnosti zdravia pacienta.

 • Nezabudnite si prečítať: masti na prietrž bedrovej kýly

Restoratívne nervy

V posledných štádiách prietrže v dolnej časti chrbta, keď sú stavcové nervy silne stlačené a spôsobujú pacientovi silnú bolesť, sa predpisujú intravenózne lieky, ktoré ovplyvňujú vedenie nervov. Medzi tieto lieky patria:

 • Aktovegín alebo vinpocetín;
 • Cavinton alebo Eufillin.

Injekcie sa podávajú intravenózne, niekedy pomocou kvapkadla..

Vitamínová skupina

Pri liečbe / prevencii prietrže miechy je použitie vitamínovej terapie nevyhnutné na zvýšenie imunity pacienta a rýchlej regenerácie kostného a chrupavkového tkaniva. V medicíne sa používajú vitamíny B a C. Vitaxón alebo Vitamol sa osvedčili..

Skupina na uvoľnenie svalov

Kýla chrbtice sa vyznačuje rozsiahlym kŕčom svalov dolnej časti chrbta a chrbta ako celku. V prípade bolesti a zápalu sú chrbtové svaly ešte viac napnuté a stlačujú nervové zakončenie, čím narušujú metabolické procesy..

To vedie k opuchom a spomaleniu prirodzenej regenerácie tkanív. Injekcie z prietrže chrbtice s myorelaxanciami pomáhajú zvyšovať krvný obeh, zmierňujú opuchy a kŕče. V niektorých prípadoch aplikujte vazodilatačné injekcie.

Medzi najbežnejšie lieky patria:

 • Sirdalut alebo Daditilin;
 • Tizanidín alebo metaxalón;
 • Phenaglycod.

Svalové relaxanciá sú klasifikované ako rýchlo pôsobiace lieky. Účinok sa prejaví po 5 až 10 minútach. Je prísne zakázané predpisovať takéto lieky sami, niektoré z nich spôsobujú nenapraviteľné duševné poruchy a predávkovanie ohrozuje život. Medzi hlavné kontraindikácie patrí:

 • Tehotenstvo alebo laktácia;
 • Akékoľvek poruchy v psychike alebo nervovom systéme;
 • Žalúdočný vred a gastritída;
 • Poškodenie obličiek alebo pečene;
 • Bronchiálna astma a tuberkulóza.

Epidurálna blokáda

V akútnych štádiách vertebrálnej hernie, keď je bolesť taká silná, že ju pacient nemôže tolerovať a iné lieky nemajú potrebný účinok, je predpísaný epidurálny blok..

Injekcie od bolesti chrbta s prietržou sa podávajú lokálne, t.j. medzistavcové. Skúsený lekár vstrekne liek priamo do medzistavcovej zóny postihnutej oblasti.

Najčastejšie sa podáva: Novokain alebo Lidokaín.

 • Odporúčame vám prečítať si: ako blokujú bedrovú bedru

Účinnosť liekov je rovnaká - majú podobné kontraindikácie. Súbežne sa podávajú steroidy alebo iné protizápalové lieky, napríklad:

 • Kortizol alebo fluín;
 • Dexamethosol alebo celeston.

Takáto komplexná liečba sa vyznačuje vysokou účinnosťou a zvýšenou stráviteľnosťou lieku bez ohľadu na individuálne charakteristiky a priebeh choroby pacienta. Pokiaľ táto liečba neprináša požadovaný účinok, potom sa použijú antihistaminiká a protizápalové blokády. Blokáda získala veľkú popularitu vďaka týmto výhodám:

 • Priamym zavedením liečiva do interdiskálneho priestoru chrbtice sa dosiahne maximálny účinok charakterizovaný takmer okamžitým odstránením zápalu a bolesti a následným odstránením opuchu;
 • Minimálny zoznam kontraindikácií poskytuje tieto lieky takmer každému pacientovi;
 • Vďaka takmer úplnej absencii vedľajších účinkov je zavedenie lieku cenovo dostupné, bezpečné a efektívne..

ako je blokáda prietrž bedrovej chrbtice?

Liečba infúziou (kvapkadlo)

Účinne v počiatočných štádiách choroby. Používa sa zmes liekov s izotonickým lekárskym roztokom..

Prostredníctvom kvapkadla roztok lieku pomaly a postupne vstupuje do krvného riečišťa, potom sa rozptyľuje v tele a spoľahlivo zastavuje ložiská zápalu..

Táto metóda sa odporúča ako pohotovostná starostlivosť pre pacienta z dôvodu nemožnosti zavedenia iných liekov. Odporúča sa aj v prípadoch, keď je potrebné udržiavať určitú hladinu koncentrácie liečiva v krvi..

Pri liečbe intravenóznou infúziou použite:

 • Analgetiká (Paracetamol, Analgin), ktoré účinne zmierňujú bolesť;
 • Vinpocetín, ktorý pomáha zlepšovať krvný obeh a blokovať kongestívne procesy v chrbtici;
 • Eufilinn, používaný na zmiernenie kŕčov a bolesti;
 • Actovegin, zmierňuje bolesť nervových zakončení stavcových platničiek;
 • Na obnovenie a regeneráciu zovretých nervových zakončení sa Trental aktívne odporúča. V niektorých prípadoch sa používa pod dohľadom lekárov - do 24 hodín.

Pre infúzne liečenie prietrže lumbálnej chrbtice je charakteristická kombinácia niekoľkých liekov rôznych smerov. Napríklad súčasné podávanie chondroprotektorov a svalových relaxancií alebo protizápalových liekov a vitamínov skupiny B alebo C.

Dôležité: Samoliečba sa nedá kombinovať. Správne pomery, dávkovanie a trvanie liečby určí lekár.

Self-injekcie

V niektorých prípadoch je možné samostatné podávanie liekov. Po dôkladnej analýze stavu pacienta môže lekár povoliť nezávislé injekcie po podrobnom informovaní o technike vykonania a možných následkoch..

Rozsah je presne stanovený lekárom, ako aj dávkovanie a frekvencia podávania. Lekár musí zabezpečiť, aby pacient mohol liek podávať nezávisle a bezpečne. Samoliečba je povolená iba v počiatočných fázach prietrže lumbálnej chrbtice.

Postup pri injekciách s medzistavcovou prietržou je nasledujúci:

 1. Pred injekciou musí byť ampulka ošetrená alkoholovým roztokom pomocou vatového tampónu, potom otvoreného, ​​pri dodržaní hygienických predpisov..
 2. V sterilnej jednorazovej injekčnej striekačke sa nakreslí množstvo lieku uvedené na lekársky predpis. Ak vzduch vstrekne do striekačky pomocou piestu, vytlačte ju.
 3. Očistite oblasť podania alkoholovým roztokom pomocou vatovej vložky.
 4. Ihla sa vkladá v pravom uhle, po ktorom sa liek pomaly uvoľňuje pomocou piestu.
 5. Samoinjikovanie je povolené iba do hornej časti sedacej časti a vonkajších stehien, ramien alebo ramien.
 6. Po podaní lieku sa musí ihla rýchlo odstrániť a na miesto vpichu sa má aplikovať vatový tampón navlhčený dostatočným množstvom alkoholu v alkoholovom roztoku. Odporúča sa tampon držať asi 15 minút.
 7. Potom si ruky ošetrite alkoholom a umyte ich mydlom.
 • Prečítajte si: cvičenia prietrže prietrže

Absolútne všetky lieky sú určené na určité štádium medzistavcovej prietrže a na špecifiká symptómov.

Ak sa vyskytnú primárne príznaky choroby, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Pretože v najskorších štádiách je medzistavcová prietrž najcitlivejšia na rýchlu liečbu.

Pri vhodnej včasnej diagnóze sa predpisuje vhodná terapia, ktorá zastaví rozvoj prietrže.

Samoliečba kýly bedrovej chrbtice môže viesť k nenapraviteľným zmenám v štruktúre kosti a chrupavky. Samostatné podávanie liekov môže viesť k vážnym následkom až po ochrnutie. Neriskujte svoje zdravie!

Ohodnoťte článok

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Zoznam liekov na liečbu prietrže chrbtice

Liečba spinálnej prietrže liečivom sa uskutočňuje v štádiu exacerbácie choroby, keď pacient trpí silnou bolesťou, je tuhosť pohybov, ale lézia nie je taká silná, aby bola indikovaná operácia. Medzistavcová kýla sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Ak herniálny vak nevyvoláva neurologické príznaky, pacientovi je ukázaná komplexná konzervatívna liečba.

Foto 1. V súčasnosti má medicína veľa liekov na zastavenie syndrómu bolesti prietrže. Zdroj: Flickr (Jamie).

Ciele konzervatívnej terapie

Injekcie a lieky na prietrž chrbtice sa predpisujú s cieľom:

 • Uvoľnite pacienta
 • zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie medzistavcových platničiek
 • znížiť závažnosť herniálneho vaku
 • odstráňte alebo znížte príčinu medziobratlovej kýly.

Poznámka! Drogová terapia je účinná iba v kombinácii so zmenou životného štýlu, ktorá viedla k rozvoju patológie chrbtice. Inak budú prebiehať degeneratívne procesy..

Všeobecné princípy liečby drogami

Drogová terapia sa uskutočňuje v troch smeroch:

 1. Eliminácia lokálnych metabolických porúch, ktoré spôsobili medziobratlovú kýlu - etiotropická liečba.
 2. Odstránenie príznakov choroby.
 3. Korekcia stavu chrbtice a práce tela ako celku - patogénna terapia.

Ošetrenie sa uskutočňuje súčasne v niekoľkých smeroch.

Po prvé, na liečenie pacienta s medzistavcovou prietržou je dôležité zmierniť jeho stav. Na tento účel sa používajú nesteroidné alebo hormonálne lieky proti bolesti, ktoré súčasne zmierňujú zápal a čiastočne opuch.

Druhou fázou je pokračovanie protizápalovej terapie, odstránenie svalových svoriek postihnutej oblasti (svalové relaxanciá), zlepšenie lokálneho trofizmu, regenerácia tkanív medzistavcových platničiek (chondroprotektory)..

Následne sa pridávajú lieky, ktoré regulujú hormonálne fungovanie tela, ovplyvňujú imunitný systém a odstraňujú metabolické poruchy (patogénne lieky)..

Výhody použitia injekcií

Injekčné podávanie liekov má niekoľko výhod oproti orálnemu alebo miestnemu liečeniu počas obdobia prudkej exacerbácie stavu pacienta. Použitie injekcií vám umožňuje:

 • čo najrýchlejšie „dopravte“ účinnú látku do krvného obehu a priamo do postihnutej oblasti
 • udržujú koncentráciu liečiva, pretože liečivo sa nespracováva tráviacim systémom, pečeňou
 • najpresnejšie predpovedajú možný účinok použitia lieku a možné vedľajšie účinky
 • znižujú vedľajšie účinky na žalúdok, pečeň, obličky.

Pri liečbe spinálnej prietrže:

 • intramuskulárne injekcie - do zadku alebo priamo do chrbta, blízko postihnutej oblasti
 • intravenózne podávanie liekov - kvapkanie a prúdenie
 • lokálna injekčná liečba - medzistavcové (epidurálne) injekcie.

Poznámka! Realizovateľnosť a spôsob injekcie pri liečbe kýly chrbtice sú v zodpovednosti ošetrujúceho lekára. Samoliečba môže viesť ku komplikáciám.

Druhy liekov na liečbu miechy

Na základe cieľov terapeutického účinku sa všetky lieky dajú rozdeliť na NPS, steroidné a patogénne lieky, vitamíny B..

Foto 2. Predpísať určité lieky by mal iba lekár. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Nesteroidné protizápalové lieky

Lieky proti nesteroidnej bolesti pri liečbe miechy majú komplexný účinok. Zmierňujú bolesť, znižujú opuchy a zastavujú zápalové procesy. Injekcia liekov sa predpisuje na obdobie nie dlhšie ako 5 dní, potom sa pacient prevedie na tablety.

Spoločným znakom NSAID je veľké množstvo vedľajších účinkov a kontraindikácií, ktoré vážne obmedzujú možnosť ich použitia. Nesteroidné protizápalové lieky sú:

 • Diclofenac. Existuje domáci liek, Diclofenac a dovážaný liek Voltaren. Účinná látka je tu identická, cenový rozdiel je veľmi významný. Liečivo má účinný analgetický a protizápalový účinok. Injekcie sa neodporúčajú podávať dlhšie ako 3 dni. Výrazný je negatívny účinok na žalúdok a črevá.
 • Ibuprofen. Priradiť na miernu bolesť.
 • Indometacín. Zmierňuje bolesť, zápal, opuchy, znižuje lokálnu a celkovú telesnú teplotu.

Kontraindikácie: tehotenstvo, laktácia, krvné ochorenia, žalúdočné vredy, črevá, patológia pečene, obličky, dýchacie cesty.

Vedľajšie účinky: nevoľnosť, vracanie, znížená chuť do jedla, bolesti hlavy, strata sluchu, zrak. Zo srdca - tachykardia. Možné krvácanie - žalúdok, maternica, črevo.

Steroidné lieky

Hormonálne lieky alebo kortikosteroidy sa predpisujú pri silnej bolesti, keď klasické lieky proti bolesti nedávajú účinok. Liečba kortikosteroidmi je povolená na krátke obdobie, pretože je návyková a spôsobuje mnoho nežiaducich následkov. Maximálny kurz - 5 dní.

 • Betametazón. Hormonálne liečivo komplexného pôsobenia. Ovplyvňovaním bielych krviniek pomáha znižovať zápalový proces, Znižuje imunitnú odpoveď na patologické procesy.
 • Triamcinolón je kortikosteroidné liečivo, ktoré má imunosupresívny účinok, zmierňuje bolesť a zápal..
 • Metylprednizolón je analóg prednizolónu, ale pôsobí jemnejšie a dlhšiu dobu.

Všetky lieky tejto série prispievajú k narušeniu vodnej rovnováhy, metabolizmu lipidov v tele. Použitie u tehotných a dojčiacich žien je zakázané. Pred predpísaním liekov tejto skupiny musí pacient podstúpiť komplexné vyšetrenie stavu vnútorných orgánov, aby sa vylúčili možné kontraindikácie..

Patogénne lieky

Cieľom patogénnej liečby je obnoviť zdravie chrbtice a zastaviť patologické procesy, ktoré viedli k výskytu vertebrálnej kýly. Je to terapia, ktorá zlepšuje výživu kostí, zlepšuje cirkuláciu periférnej krvi a odstraňuje svalové svorky..

Patogénna terapia môže zahŕňať liečbu svalovými relaxanciami a chondroprotektormi..

Zo špecifických liekov v tejto oblasti sa používajú:

 • Dexametazón je glukokortikosteroid, ktorý ovplyvňuje všetky metabolické procesy v tele. Je predpísané zmierniť zápalový proces na krátku dobu. Pred začatím liečby sa uistite, že ste vykonali komplexné vyšetrenie.
 • Tolperison - zmierňuje svalové kŕče, zlepšuje miestny trofizmus, rozširuje krvné cievy a zmierňuje bolesť. S mnohými drogami to dobre dopadne. Uspokojivo tolerovaní vekovými pacientmi.
 • Betametazón je dlhodobo pôsobiaci glukokortikoid. Je určený na odstránenie zápalových procesov, bolesti.

Svalové relaxanciá

Lieky tejto skupiny sú indikované na liečbu kýlovej kýly na ktoromkoľvek z jej oddelení. Účinok nastane do 10-15 minút po podaní liečiva.

Pri výbere konkrétneho lieku však existujú vážne obmedzenia, pretože vedľajší účinok tejto skupiny liekov sa šíri do centrálneho nervového systému a spôsobuje neurologické príznaky: kŕče, epileptické záchvaty, zhoršená koordinácia.

 • Midokalm - najbežnejšie predpisovaný liek v tejto skupine, obsahuje lidokaín (účinný prostriedok proti bolesti). Pacienti dobre tolerujú. V kombinácii s nesteroidnými protizápalovými liekmi.
 • Baklofen - má účinok podobný Midokalmu, ale nie je vhodný na kombináciu liečby a odbornej činnosti, ktorá je spojená s rýchlosťou reakcie.
 • Topiramat - zmierňuje bolesť spôsobenú svorkami. Podporuje zlepšený prísun krvi postihnutým stavcom.

Lieky tejto skupiny sú kontraindikované v prípade duševných chorôb, tehotenstva a patológie obličiek..

Foto 3. Svalové relaxanciá vám umožňujú cítiť úľavu takmer okamžite po aplikácii. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Preparáty pre křupavku

Lieky tejto skupiny sú určené na dlhodobý liečebný priebeh liečby pacientov s vertebrálnou kýlou. Chondroprotektory sú indikované na použitie v druhom štádiu liečby po odstránení akútnej bolesti a zápalu. Lieky sú navrhnuté tak, aby obnovili chrupavku stavcov a zohrávali úlohu medzistavcového maziva..

 • Alflutop je prípravok získaný z malých morských rýb. Má vysokú regeneračnú aktivitu..
 • Rumalon - biopríprava na teľacie chrupavky.
 • Elbona - liek na obnovu chrupavky v medzistavcových platničkách. Stimuluje syntézu zložiek synoviálnej tekutiny.
 • Arthra je liek s komplexnými účinkami s dvoma aktívnymi zložkami na obnovu chrupavkového tkaniva. Určené na dlhodobé ošetrenie do 6 mesiacov.
 • Don je liek na intramuskulárne podávanie na báze glukozamínu (kĺbový „lubrikant“) a lidokaínu. Kontraindikované pri srdcových patologických stavoch.
 • Artiflex - liek zabraňuje ďalšej degenerácii chrupavky a kostného tkaniva. Znižuje zápal, zmierňuje bolesť.

Chondroprotektory sú kontraindikované: počas tehotenstva a laktácie; deti s individuálnou intoleranciou.

Ich účel je zbytočný, ak degeneratívne procesy v kostnom a chrupavkovom tkanive dosiahli vysoký stupeň vývoja.

Vitamíny B.

Vitamínová terapia liekmi skupiny B je predpísaná pre degeneratívne procesy v kĺboch, prietrž chrbtice s cieľom zmierniť bolesť, obnoviť neurologický stav pacienta v prípade narušenia citlivosti.

Liečebné metódy

Zavedenie liekov na liečenie a odstránenie akútnych príznakov prietrže chrbtice si vyžaduje použitie epidurálnej blokády a odkvapkávania liekov..

blokáda

Epidurálna blokáda vertebrálnej hernie sa používa na rýchle zmiernenie akútnej bolesti a na objasnenie diagnózy bolesti chrbta neznámej etiológie..

Vstrekovanie týmto postupom sa môže vykonať:

 • vo svaloch chrbta v blízkosti postihnutej oblasti chrbtice
 • pozdĺž stredovej čiary medzi kotúčmi stavcov
 • v oblasti výstupu nervových zakončení zo stavcov.

Všetky manipulácie sú vykonávané kvalifikovanými odborníkmi na klinike.

Liečba infúziou

Kvapalné podávanie liečiv pri liečbe vertebrálnej hernie je možné pre ktorúkoľvek z uvedených skupín. Pri odkvapkávaní:

 • dosiahne sa rýchlejší vstup liečiva do krvného obehu
 • stabilná koncentrácia liečiva v krvi je udržiavaná po dlhú dobu
 • odkvapkávanie je opodstatnené, ak nie je možný iný typ liečby
 • niektoré lieky sú účinnejšie, keď sa podávajú po kvapkách.

Pravidlá používania drog prietrže

Hlavným pravidlom pri liečbe miechy nie je samoliečba. Bolesť chrbta s prietržou sa neprejaví okamžite. V počiatočných fázach je samoliečba nesteroidnými liekmi všadeprítomná, čo neumožňuje diagnostikovať túto patológiu včas.

Takmer všetky skupiny liekov majú veľký zoznam vedľajších účinkov a kontraindikácií. Niektoré z nich sa pri súčasnom použití nezmestia dobre..

To je dôležité! Kvalifikovaní na posúdenie potreby použitia konkrétneho lieku, ich zlučiteľnosti a trvania liečby môže byť iba lekár.

Kýly injekcie: ktoré lieky sa používajú pre túto chorobu?

Miechová kýla je častým dôvodom kontaktu s neurológom. Ak sa ochorenie vyskytne, silná bolesť a zápal.

Normálny krvný obeh v mieche je narušený a pri predčasnom ošetrení sa medzistavcové platničky zničia. Terapia zahŕňa injekcie prietrže, terapeutickej a profylaktickej gymnastiky a fyzioterapie.

Výber lieku a cesta podania závisí od štádia ochorenia, individuálnych charakteristík pacienta a vykonáva ho priamo lekár..

Účinné injekcie pre lumbálnu prietrž

Pri nekomplikovanom ochorení sa používajú lieky:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré zmierňujú bolesť a zápal;
 • Vitamíny skupiny B - zvyšujú prietok krvi narušeným nervovými zakončeniami a urýchľujú regeneráciu vlákien poškodených nervov;
 • svalové relaxanty potrebné na uvoľnenie svalov a zmiernenie kŕčov.

Vitamíny obnovujú citlivosť všetkých tkanív a používajú sa počas 5 - 10 dní vo forme intramuskulárnych injekcií, po - možných zriedkavých injekciách niekoľko týždňov (2-3 krát týždenne) alebo pri prechode na formu tabliet..

Najbežnejšie a najúčinnejšie sú tieto lieky: kyselina nikotínová, Milgamma a Combilipen (okrem vitamínov B1, B6, B12, obsahujú lidokaín), Neuromultivit a Neurobion.

Tieto injekcie na herniu krčnej chrbtice, sakrálneho a bedrového kĺbu sú kontraindikované u maloletých a tehotných žien, ako aj v prítomnosti alergickej reakcie na zložky lieku..

Svalové relaxanciá v ampulkách v lekárňach sú zastúpené drogami Medokalm alebo Kalmireks, ktoré navyše zahŕňajú lidokaín. Ten zvyšuje účinok zložky a navyše anestetizuje. Trvanie použitia - 5 dní. Droga nemôže byť použitá na alergie na lidokaín a jeho zložky a myasthenia gravis.

Účinné prostriedky proti bolesti pri stavovcovej hernii

Hlavnou liečbou injekciou prietrže chrbtice je použitie liekov proti bolesti. Ovplyvňujú opuchy, zápaly a bolesti a sú zastúpené niekoľkými generáciami.

Staré lieky sú:

 • Diklofenak (Voltaren, Ortofen, Diclonate P);
 • ibuprofen;
 • Ketorol (Ketanov);
 • Ketoprofen (Ketonal).

Bezpečnejšie a účinnejšie lieky sú nová generácia liekov: Xefocam, Dexalgin (Flamadex), Meloxicam (Movalis, Mesipol, Amelotex, Arthrosan). Ich rozdiel je v menšom účinku na žalúdočnú sliznicu, ktorá sa môže prejaviť vo forme pálenia záhy, kŕče a bolesti v epigastrickej oblasti..

Aby sa znížili škodlivé účinky NSAID na gastrointestinálny trakt, lekár ďalej predpisuje lieky zo skupiny inhibítorov protónovej pumpy počas injekcií (až 7-10 dní) 1-2 krát denne pol hodiny pred jedlom. Najbežnejšie lieky sú omeprazol (Omez, Losek, Ultop), pantoprazol (Nolpaza), Esomeprazol (Emanera, Nexium)..

Injekcie od bolesti chrbta prietrže sa používajú jedenkrát intramuskulárne počas 3 až 5 dní. Pri akútnej bolesti sa môžu použiť dve lieky z tejto skupiny - jedno ráno, na zastavenie zápalového procesu, druhé - večer, na zmiernenie akútnej silnej bolesti. Potom sa môže odporučiť tabletová forma NSAID..

Druhy injekcií

Častou otázkou pre pacientov je to, aké injekcie sa podávajú prietrži chrbtice. S nízkou účinnosťou a bez výsledku po liečbe NSAID sú predpísané epidurálna blokáda a injekcie steroidov. Používajú sa aj chondroprotektory potrebné na obnovenie elasticity a hustoty chrupavky..

Epidurálna blokáda

Protizápalové blokády môžu pacienta rýchlo zmierniť a dosiahnuť vysoké výsledky. Obmedzenia ich použitia súvisia s možnou závislosťou a invazívnosťou spôsobu podania - so zameraním.

Injekcie spinálnej hernie používané pri epidurálnom bloku:

 • Novocaine;
 • lidokaín;
 • dexametazón;
 • Betametazón (Diprospan);
 • Novokain + Diprospan.
 • Tento typ manipulácie vykonáva iba odborník..

Steroidné injekcie

Kortikosteroidy pre medziobratlovú herniu sa používajú pri zápalových procesoch, štiepení nervových zakončení, príznakoch vystupovania. Pôsobia nielen v čase injekcie, ale vo väčšej miere aj po dosiahnutí maximálnej koncentrácie v krvnej plazme.

Z hľadiska účinnosti sú steroidy porovnateľné s chirurgickým zákrokom a predpisujú sa ako intramuskulárne a transforaminálne injekcie do poškodeného nervu. Niektoré lieky (betametazón, dexametazón) sa používajú na epidurálnu blokádu..

Steroidné prípravky na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice:

 • Betametazón (Diprospan, Phlosterone, Betaspan Depot);
 • dexametazón;
 • Triamcinolón (Kenalog);
 • Prednison (prednison);
 • Metylprednizolón (Metipred, Solu-Medrol).

Dávka lieku závisí od závažnosti ochorenia, veku a individuálnych parametrov pacienta, sprievodných diagnóz a pohybuje sa od raz týždenne do raz ročne. Injekcie prietrže majú protizápalový účinok, zmierňujú bolesť a opuch a tiež pozitívne ovplyvňujú svaly kostry..

Kortikosteroidy sú liekom voľby, keď nie je možné liečiť prietrž chrbtice iným spôsobom. Ich časté používanie je neprijateľné, pretože môže dôjsť k závislosti a bežné dávky v pokročilejšom prípade nepomôžu.

Preparáty pre křupavku

Tieto kýly sa používajú ako sprievodná ďalšia liečba, keď sa zmiernia príznaky zápalu..

Na tento účel je predpísaný priebeh 10 až 25 intramuskulárnych injekcií, ktoré sa podávajú každý deň alebo každý druhý deň v závislosti od dávkovania..

Dlhodobé používanie pomáha zastaviť proces ničenia medzistavcových platničiek, posilňovať a čiastočne obnovovať štruktúru chrupavky, zmierňovať príznaky bolesti a zápalu.

Najobľúbenejšie chondroprotektívne lieky:

 • Alflutop;
 • Glukozamín (Don);
 • Chondroitín (Chondrogard, Mucosat, Chondrolone);
 • Rumalon.

Po priebehu injekcie sa tablety s rovnakým účinkom používajú počas 4-6 mesiacov.

Technika injekcií

Anestetické injekcie do prietrže lumbálnej chrbtice sa uskutočňujú intramuskulárne, výhodne po jedle. Rovnaký spôsob podávania sa používa pre injekcie vitamínov, chondroprotektory, svalové relaxanciá a kortikosteroidy.

Lekár zavádza steroidy do zamerania zápalu na medzistavcové platničky.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je najčastejším problémom u ľudí po 40 rokoch. Ak však prijmete primerané opatrenia a venujete jej dostatočnú pozornosť, následkom sa dá vyhnúť.
Kýla medziobratlovej platničky je patologický výčnelok buničitého jadra (želatínová stredná časť medzistavcovej platničky), ktorá je výsledkom prasknutia okolitého vláknitého prstenca..
Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika.