loader

Hlavná

Liečba

Čo robiť pri znižovaní výšky medzistavcových platničiek

Ľudská chrbtica je hlavnou nosnou osou tela a poskytuje nielen možnosť vzpriameného držania tela, ale tiež chráni miechu pred poškodením a vonkajšími faktormi. Medzistavcové platničky vykonávajú funkciu tlmenia, ktorá vám umožňuje znížiť negatívny dopad zaťaženia a možné zranenia..

U ľudí vo veku sa často vyskytuje zníženie výšky medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti a je to bežná patológia, ktorá si vyžaduje osobitnú pozornosť..

príčiny

Štruktúra a štruktúra medzistavcových platničiek odoláva enormnému zaťaženiu, ktoré ľudské telo denne prežíva. Aj pri chôdzi a behu dostáva chrbtica určitú záťaž, ktorá sa u každej osoby líši v závislosti od telesnej hmotnosti, výšky a ďalších individuálnych charakteristík..

Ak vezmeme do úvahy štruktúru medzistavcových platničiek, môžeme rozlíšiť nasledujúce prvky:

 • prsteň - pozostáva z tkaniva, ktoré je svojou štruktúrou podobné šľachám;
 • jadro - pozostáva z vláknitého tkaniva, ktoré má podobnú štruktúru ako chrupavka.

Medzistavcové platničky vo svojej štruktúre neimplikujú prítomnosť krvných ciev, preto k nim môžu živiny prichádzať iba z okolitých tkanív, napríklad zo svalov.

V prípade, že má pacient svalovú atrofiu alebo iné poruchy vedúce k nedostatočnému príjmu prospešných prvkov, medzistavcové platničky začínajú trpieť a nemajú dostatok živín.

Malo by sa pamätať na to, že všetky časti chrbtice sú priamo spojené jadrom disku, takže s obmedzením príjmu živín, dochádza k dehydratácii tkaniva, samotné disky sú krehké.

To všetko vedie k zníženiu výšky medzistavcových platničiek. Ak sa výživa tkanív nezlepší a neobnoví, jadro disku môže stvrdnúť a jeho štruktúra sa podobá kostnému tkanivu. Najčastejšie sa takto vyvíja osteochondróza..

Príčinou zmeny výšky medzistavcových platničiek môže byť aj mechanické stlačenie. Stáva sa to v dôsledku traumy alebo zvýšeného stresu, s ktorým sa chrbtica nemôže vyrovnať..

Súčasne so zmenou výšky sa vyvíjajú aj ďalšie patológie:

 • výčnelok disku je pozorovaný pri absencii poškodenia vláknitého prstenca;
 • prietrž nastáva v prípade narušenia integrity vláknitého prstenca.

príznaky

Patológia sa prejavuje rôznymi príznakmi v závislosti od stupňa vývoja a príčin vzhľadu. Na začiatku je zmena výšky disku takmer asymptomatická, neprejavuje sa v pokoji a dokonca pri určitom zaťažení..

Niektorí pacienti zaznamenávajú miernu stuhnutosť pohybu a určité nepohodlie počas ohýbania, ku ktorému dochádza po krátkom zahriatí..

V chrbtici

Vývoj patológie v budúcnosti je najčastejšie sprevádzaný bolesťou. V tomto prípade sa príznaky líšia v závislosti od chrbtice, v ktorej sa vyskytujú deštruktívne zmeny:

 1. Zníženie výšky diskov v krčnej chrbtici sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku rozvoja osteochondrózy a je sprevádzané bolesťami hlavy, stuhnutosťou pohybov, nepohodlím v oblasti ramien. Súvisiace príznaky zahŕňajú závraty, znecitlivenie rúk a bolesť na hrudníku. Možné poklesy tlaku, slabosť. Najčastejšie sa všetky tieto príznaky objavujú ako výsledok kompresie medzistavcových platničiek stavcovej artérie..
 2. Zmena výšky medzistavcových platničiek v oblasti hrudníka sa prejavuje syndrómom slabej bolesti v oblasti chrbtice a hrudníka. Podobné symptómy spôsobujú gastritídu a medziregitálnu neuralgiu, preto by ste mali byť obzvlášť opatrní pri sprievodných symptómoch, napríklad objavení sa znecitlivenia končatín a nepohodlia v hrudnej kosti..
 3. Dystrofické zmeny v bedrových medzistavcových platničkách najčastejšie vyvolávajú vývin a prietrž. Najzreteľnejšie príznaky sú akútna bolesť v dolnej časti chrbta, bedier a nôh. Tuhosť pohybov sa môže vyskytnúť nielen ráno, ale aj počas dňa. S progresiou patológie sa objavuje parestézia a slabosť nôh.

Ak je porušenie pozorované na viacerých oddeleniach naraz, potom hovoríme o spoločnej osteochondróze.

Poznámka. Symptómy choroby v počiatočnej fáze vývoja môžu byť slabé alebo vôbec narušia pacienta.

Je potrebné poznamenať, že liečba by sa mala začať čo najskôr, aby sa znížilo riziko ďalších porúch a zhoršenia.

Ak má pacient obavy z bolesti a nepohodlia v krku a hlave a nevie, čo to je, potom klesá výška krčných medzistavcových platničiek a vyžaduje okamžitú liečbu..

diagnostika

Bolesť a nepohodlie sú spojené nielen s osteochondrózou, ale aj s inými chorobami deštruktívnej a degeneratívnej povahy. Napríklad s rozvojom radikulitídy alebo sakroileitídy môže byť bolesť v bedrovej oblasti akútnej povahy a môže sa šíriť do bokov..

Aby nedošlo k zhoršeniu vášho stavu samoliečbou, mali by ste sa spojiť s odborníkom, ktorý vám predpíše niekoľko diagnostických opatrení, ktoré pomôžu určiť ochorenie, ktoré spôsobilo nepríjemné príznaky..

Na začiatku lekár vyšetrí pacienta, zostaví počiatočný klinický obraz a vyberie diagnostické metódy:

 • Rádiografia je jednou z najúčinnejších diagnostických metód, ktorá umožňuje zistiť prítomnosť osteochondrózy a patologických zmien už v počiatočnej fáze vývoja;
 • magnetická rezonancia vám umožňuje identifikovať poruchy, ktoré sú dôsledkami zranení a záťaže, zmien v mäkkých tkanivách, určiť prítomnosť prietrže a vyhodnotiť možné zmeny v mieche;
 • elektroneurografia je nevyhnutná na zistenie poškodenia nervových vlákien a dráh.

Okrem vyššie uvedených metód sú navyše predpísané klinické štúdie krvi a moču, aby sa identifikovali možné zápalové procesy v tele.

Dôležité! Pred užívaním liekov by ste sa mali podrobiť diagnóze a poradiť sa s odborníkom, pretože nesprávny výber liekov môže zhoršiť stav.

liečba

Nanešťastie nie všetky patologické procesy môžu byť liečené a úplne eliminované pomocou drog a iných prostriedkov. To však neznamená, že by sa nemali prijímať opatrenia na zlepšenie ich stavu..

Predovšetkým bude po diagnostike odborník schopný diagnostikovať a vybrať liečbu, ktorá je vhodná pre konkrétny prípad a určité vlastnosti..

Liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Najvýhodnejšie sú medikačné a fyzioterapeutické postupy, pretože akýkoľvek chirurgický zákrok predstavuje určité riziká.

Liečba liekom je zameraná na odstránenie syndrómu bolesti, ako aj na zlepšenie krvného obehu a metabolizmu v tkanivách obklopujúcich medzistavcové platničky:

 1. Na zníženie zápalového procesu a zmiernenie bolesti sa používajú nesteroidné protizápalové lieky - Nise, Ketanov, Meloxicam.
 2. Na zlepšenie prietoku krvi sa Eufillin používa napríklad elektroforézou.
 3. Na uvoľnenie svalového kŕča a zlepšenie prietoku krvi sú potrebné svalové relaxanciá. Najobľúbenejšie sú Midokalm a Tizanidin..
 4. Vitamínové komplexy "Milgama" a "Unigama" prispievajú k zvýšenému metabolizmu a celkovému zlepšeniu stavu organizmu..

Dôležité! Výber liečebnej metódy a liekov by mal robiť iba ošetrujúci lekár, pretože nezávislý výber liekov môže zhoršiť stav a ovplyvniť činnosť vnútorných orgánov..

Počas liečby by sa mal dodržiavať aj šetrný režim pre chrbát, aby nedošlo k preťaženiu a vzpieraniu. Fyzioterapia je potrebná na zlepšenie krvného obehu, ako je elektroforéza a UHF..

Chirurgický zákrok sa používa vtedy, keď konzervatívne metódy neprinášajú želaný účinok a nemôžu zastaviť rozvoj patológie.

Preventívne opatrenia

Včasné kontaktovanie špecializovanej a kompetentnej liečby je veľmi dôležité pre obnovenie tela a udržanie zdravia. Preventívne opatrenia však môžu mať pozitívny účinok, môžu zabrániť vzniku a rozvoju patológie:

 1. Ak máte nadváhu, mali by ste zvoliť správnu stravu, aby ste sa zbavili ďalších libier, pričom nedovolíte deficit živín a minerálov.
 2. Je potrebné udržiavať rovnováhu vody v tele od minimálneho výpočtu 30 ml tekutiny na 1 kg telesnej hmotnosti.
 3. Alkohol a tabak by sa mali zlikvidovať..
 4. Ranné cvičenia pomôžu udržiavať svalový korzet v dobrej kondícii a zlepšia krvný obeh v tkanivách..

záver

Zníženie výšky medzistavcových platničiek môže spôsobiť každodenné nepríjemnosti a bolesť. Dodržiavanie zdravého životného štýlu, preventívne prehliadky a pozorný prístup k zdraviu ľudí pomáhajú predchádzať problémom so zdravím chrbtice.

Čo hrozí znížením výšky medzistavcových platničiek

Čo je plné a prečo je možné znížiť medzistavcové platničky

Pri vyšetrení chrbtice sa stanovila diagnóza: znížila sa výška medzistavcových platničiek, čo to znamená a aké nebezpečné? Čo robiť ďalej, pokračovať v bežnom živote alebo je lepšie niečo urobiť? Odpovede na tieto otázky sú najlepšie známe už od detstva, pretože viac ako 80% ľudí na svete, hoci v rôznej miere, súvisí s problémami s chrbticou. Aby ste pochopili, ako a prečo sa znižuje výška medzistavcových platničiek, musíte ísť trochu hlbšie do anatómie..

Typy lokalizácie

Medzistavcová osteochondróza môže ovplyvniť ktorúkoľvek časť chrbtice. Bežná osteochondróza pokrýva viac ako jednu anatomickú oblasť chrbtice. Podľa lokalizácie je lokálny patologický proces rozdelený na:

 • Cervikálna osteochondróza. Tento druh choroby sa zisťuje najčastejšie a môže sa vyskytnúť u pomerne mladých ľudí..
 • Hrudná osteochondróza je najvzácnejšia lokalizácia choroby. Dôvodom je skutočnosť, že toto oddelenie je menej mobilné..
 • Bedrovej osteochondrózy.
 • Sacrococcygálna medziobratlová osteochondróza.

Ako liečiť chorobu

Predtým, ako začnete liečiť zníženie výšky medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice, musíte navštíviť lekára a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu. Liečba tejto patológie sa podieľa na stavovcoch alebo neurológoch. Lekár predpisuje pacientovi röntgenový obraz bedrovej chrbtice vo viacerých projekciách.

Jasne ukazuje zníženie medzier medzi jednotlivými stavcami. Pri laterálnej projekcii je možné identifikovať nerovnosti patologických zmien. Ak je ťažké diagnostikovať, lekár odporučí vyšetrenie MRI. Ukazuje nielen stav kostného tkaniva, ale tiež všetky medzistavcové platničky, väzivo, svaly atď..

Liečba tohto stavu je spojená s liečbou degeneratívnych dystrofických zmien v chrupavke medzistavcových platničiek. Najprv je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky pre expanziu vláknitého prstenca. Za týmto účelom sa vykonávajú trakčné trakcie chrbtice. Počas procedúry sa aktivujú procesy obnovy chrupavkového tkaniva, zvyšuje sa elasticita krátkych medzistavcových a dlhých väzov..

Ďalšia liečba môže zahŕňať masáže a osteopatiu, fyzioterapiu a kinezioterapiu, fyzioterapiu a laserovú expozíciu, akupunktúru a oveľa viac. Hlavnou úlohou lekára je obnovenie difúznej výživy medzistavcových platničiek. Na tento účel je potrebné zlepšiť priepustnosť tkanív, obnoviť ich elasticitu a absorpčnú kapacitu, vrátiť stratený tón do svalovej chrbtovej kostry..

Neodporúča sa samostatne liečiť tento stav. Je potrebné nájsť skúseného lekára a riadiť sa všetkými jeho odporúčaniami.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Môžete využiť bezplatnú službu primárneho lekára: neurológa, chiropraktika, vertebológa, osteopata, ortopéda na webovej stránke Kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach;

Pri aplikácii terapeutovi s charakteristickými ťažkosťami bolesti v krku a dolnej časti chrbta pacient často dostáva štandardný smer pre röntgen.

Na základe výsledkov tejto skúšky sa poskytne odborný posudok rádiológa. A v ňom sa veľmi často objavuje taký výraz ako zníženie výšky disku v bedrovej alebo krčnej oblasti.

U hrudnej a sakrálnej chrbtice je táto patológia menej častá. Je to z dôvodu obmedzenej mobility v týchto oddeleniach..

Zníženie výšky medzistavcových platničiek naznačuje predovšetkým výraznú dehydratáciu (dehydratáciu) chrupavky. Po druhé, toto je charakteristický znak pre vyčnievanie disku. Podmienkou je komplikácia dlhodobej osteochondrózy.

Na druhej strane, výčnelok vláknitého prstenca predstavuje riziko rozvoja herniálneho výčnelku buničitého jadra. Čo sa môže stať, že sa disk roztrhne kedykoľvek. Nie je možné predpovedať okamih tejto neurologickej katastrofy.

Preto je potrebné prijať včasné opatrenia na vykonanie účinného a riadneho zaobchádzania..

Zníženie výšky medzistavcových platničiek je vždy sprevádzané výhřezom a vyčnievaním jeho hraníc za stavce. Nemyslite si, že táto patológia sama od seba zmizne. Nie, v budúcnosti sa stav iba zhorší.

Toto je liečebný režim využívajúci metódy manuálnej terapie na našej klinike..

V počiatočnom štádiu ochorenia pomáha cvičebná terapia posilňovať svaly

Ak je výška medzistavcových platní rovnomerne alebo nerovnomerne znížená a tento jav je potvrdený výsledkami inštrumentálnej diagnostiky (röntgenové snímky, CT snímky atď.), Okamžite sa predpíše vhodná liečba na obnovenie metabolických procesov v kolóne a na reguláciu vodnej rovnováhy..

Osteochondróza a spondylóza sú choroby, ktoré sa ťažko liečia. Proces zmenšovania veľkosti a výšky medzistavcových platničiek sa môže zastaviť a je celkom možné zlepšiť stav chrupavkového tkaniva. V každom prípade je potrebné komplexné ošetrenie, ktoré zahŕňa tieto opatrenia:

 • užívanie liekov na odstránenie bolesti, iných príznakov zápalovej reakcie (opuch atď.);
 • vykonávanie fyzioterapeutických procedúr na obnovenie metabolických procesov a zlepšenie krvného obehu;
 • účasť na masážnych a gymnastických cvičeniach (fyzické cvičenie) na posilnenie svalového a väzivového tkaniva chrbta, zlepšenie stavu chrbtice;
 • udržiavanie vyváženej stravy a pitného režimu.

Uvedené terapeutické opatrenia sú obzvlášť účinné v počiatočnej fáze vývoja zmien, keď je stále možné zastaviť progresiu patológie a vyhnúť sa negatívnym následkom..

Ak je potrebné znížiť tlak na nervové a vaskulárne plexy, ktorý sa zvyšuje v dôsledku prítomnosti osteofytov, prietrže alebo výčnelku, vykonáva sa chirurgický zákrok..

Mechanizmus rozvoja patológie

Oslabenie svalov chrbta vedie k narušeniu výživy diskov a ich degeneratívnym zmenám

Na stavcových diskoch nie sú žiadne cievne vetvy, takže sa živia z okolitého priestoru - tkanív, ktoré sú umiestnené po obvode chrupavky. Po prvé, užitočné látky pochádzajú zo svalových štruktúr chrbta.

Ak je práca a stav svalov narušená, prispieva to k zlyhaniu v dodávaní živín na disky a k zmene ich štruktúry. V chrupavkových tkanivách dochádza k poklesu hladiny vody, v dôsledku čoho sa dehydratujú, strácajú svoju výšku a elasticitu. Flexibilita vláknitého prstenca sa tiež znižuje, stáva sa krehkým.

V dôsledku patologického procesu na medzistavcových platničkách, spojenia stavovcov sa zhoršuje, chrbtica sa stáva nestabilnou a náchylná na rôzne zranenia. Ak sa neprijmú terapeutické opatrenia, chrupavkové tkanivo disku stvrdne a stane sa ako kosť.

Ako sa patológia vyvíja, výška diskov sa stále viac znižuje, funkcie odpisovania sa strácajú. To vedie k zvýšenému tlaku na nervové procesy a rozvoj akútnej bolesti.

Znížená výška medzistavcovej platničky bedrového kĺbu: príčiny, príznaky, liečba

Medzistavcová osteochondróza akejkoľvek chrbtice má svoje vlastné charakteristiky priebehu a vývoja. Ochorenie postihuje ľudí v produktívnom veku, mnohí vedci, ktorí sa vyskytujú v stavcoch a priľahlých štruktúrach, považujú patologické zmeny za dôsledok zaťaženia chrbtice, ktoré je spojené so vzpriameným postojom.

Bohužiaľ, nie každý patologický proces môže byť liečený a úplne eliminovaný

užívanie drog a iných prostriedkov. To však neznamená, že by sa nemali prijímať opatrenia na zlepšenie ich stavu..

Predovšetkým bude po diagnostike odborník schopný diagnostikovať a vybrať liečbu, ktorá je vhodná pre konkrétny prípad a určité vlastnosti..

Liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Najvýhodnejšie sú medikačné a fyzioterapeutické postupy, pretože akýkoľvek chirurgický zákrok predstavuje určité riziká.

Liečba liekom je zameraná na odstránenie syndrómu bolesti, ako aj na zlepšenie krvného obehu a metabolizmu v tkanivách obklopujúcich medzistavcové platničky:

 1. Na zníženie zápalového procesu a zmiernenie bolesti sa používajú nesteroidné protizápalové lieky - Nise, Ketanov, Meloxicam.
 2. Na zlepšenie prietoku krvi sa Eufillin používa napríklad elektroforézou.
 3. Na uvoľnenie svalového kŕča a zlepšenie prietoku krvi sú potrebné svalové relaxanciá. Najobľúbenejšie sú Midokalm a Tizanidin..
 4. Vitamínové komplexy "Milgama" a "Unigama" prispievajú k zvýšenému metabolizmu a celkovému zlepšeniu stavu organizmu..

Počas liečby by sa mal dodržiavať aj šetrný režim pre chrbát, aby nedošlo k preťaženiu a vzpieraniu. Fyzioterapia je potrebná na zlepšenie krvného obehu, ako je elektroforéza a UHF..

Chirurgický zákrok sa používa vtedy, keď konzervatívne metódy neprinášajú želaný účinok a nemôžu zastaviť rozvoj patológie.

Bedrová chondróza je degeneratívne ochorenie postihujúce bedrovú chrbticu.

Základom tejto patológie je deštrukcia chrupavkového kruhu medzistavcového disku s prolapsom buničitého jadra vpred (smerom k brušnej dutine) alebo zadného (smerom k miechovému kanáliku) s tvorbou Schmorlovej kýly.

Chrbtica pozostáva z tridsiatich troch kostí, známych ako stavce. Každý stavec je oddelený od susedných, priamo pomocou medzistavcových platničiek, huby, ale celkom silného spojivového tkaniva. Medzistavcové platničky, rovnako ako väzivo a kostné procesy, spájajú jednotlivé stavce, aby pomohli podporiť zarovnanie a zakrivenie stavcov v celom stĺpci a zároveň im umožnili pohybovať sa.

Chrbtica má kanál, v ktorom sú s mozgomiešnou tekutinou spojené veľmi dôležité vitálne prvky. V takomto kanáli je samotný mozog a je ním obklopený. Na oboch stranách chrbtice sú malé otvory, ktoré umožňujú koreňu opustiť kanál..

 • chrbtica
 • Druhy a klasifikácia
 • etapy
 • Diagnóza herniovaného disku
 • príznaky
 • Príčiny patológie
 • Prečo sa vyskytuje prietrž??
 • operácie
 • Nucleoplasty

Znížené medzistavcové platničky sa často zisťujú pri vyšetrovaní pacienta, ktorý prišiel na problémy so stálou bolesťou dolnej časti chrbta a krížovej kosti. Na identifikáciu príčiny týchto klinických prejavov môže lekár predpísať röntgen v niekoľkých projekciách alebo skenovanie MRI.

V prvom prípade je možné pozorovať zníženie výšky medzistavcových platničiek nepriamymi znakmi. Je to nadmerná konvergencia stavcov a čiastočná tvorba osteofytov na ich rohových plochách (tvoria sa z častých zrážok stavcov). MRI ukazuje pokles výšky bedrových medzistavcových platní vo vzťahu k jadru vláknitého prstenca a buničiny..

Táto patológia sprevádza osteochondrózu. S tým je pozorovaná degeneratívna degeneratívna deštrukcia chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca. Vo vnútri vláknitého prstenca sa nachádza buničitá žila. U zdravého človeka má pulpózne jadro dostatočný prísun tekutín, aby sa udržala fyziologická výška medzistavcových platničiek..

Osteochondróza je patologický proces, ktorý sa vyvíja na pozadí poruchy difúznej výživy chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Tento proces sa začína v pomerne mladom veku, ak sú prítomné rizikové faktory. Budeme o nich hovoriť neskôr. Medzitým pochopíme patogénny mechanizmus deštrukcie tkaniva medzistavcových platničiek.

Zníženie výšky medzistavcových platničiek je nevyhnutným procesom počas starnutia. A je považovaný za fyziologický v pomerne pokročilom veku - po 65 - 70 rokoch.

A čo prípad, keď mladý muž vo veku 20 - 23 rokov žiada o menovanie a pri vykonávaní vyšetrenia MRI má zníženie výšky medzistavcových platničiek L5-S1 o 25 - 30%? Aký je dôvod takejto skorej degenerácie chrupavky?

S fyziológiou medzistavcových platničiek je spojený určitý mechanizmus. Vo svojom jadre nejde iba o tesnenie s vysokým stupňom pružnosti a pružnosti..

Na udržanie týchto vlastností potrebuje prijať veľké množstvo tekutiny obohatenej o živiny, kyslík, vitamíny a minerály. Týmto spôsobom sa obnoví štruktúra tkaniva..

Príroda však koncipovala všetko takým spôsobom, že medziobratlový disk je úplne bez vlastnej obežnej siete. Nemajú kapiláry, arterioly, žily. Môžu prijímať tekutinu a výživu iba prostredníctvom difúznej výmeny..

Vláknitý prsteň (vonkajší plášť) má dva zdroje príjmu tekutín a živín:

 1. uzamykacia doska, ktorá ho oddeľuje od tela stavcov (je bohato škvrnitá kapilárnou sieťou a poskytuje až 70% výživy);
 2. paravertebrálne svaly, väzivo a šľachy - pri aktívnej fyzickej aktivite sa myocyty zmršťujú a vylučujú určité množstvo tekutiny, keď je expandované tkanivo vláknitého prstenca túto tekutinu po znehodnotení absorbuje a čiastočne ju prenáša do jadra buničiny.

Čo sa stane s rozvojom degeneratívnej degeneratívnej choroby chrbtice (osteochondróza):

 • zvýšenie tlmiaceho zaťaženia endoplastiky podstúpi proces skleroterapie väčšiny kapilárneho vaskulárneho lôžka - stratí sa viac ako polovica toku tekutiny a živín do chrupavkových tkanív medzistavcových platničiek;
 • pod vplyvom nepriaznivých rizikových faktorov sú paravertebrálne svaly narušené - tok tekutín sa ďalej znižuje;
 • dochádza k primárnemu utesneniu chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca - výška sa mierne znižuje a tlmiaca schopnosť sa znižuje;
 • pri výraznej strate elasticity a plasticity sa povrch vláknitého prstenca pri zaťažení trhá;
 • pretože nedochádza k výmene difúznych tekutín, nastáva štandardný proces vyplňovania trhlín usadeninami vápenatých solí, aby sa obnovila integrita diskovej štruktúry;
 • kalcifikácia vláknitého prstenca je takým stavom pri osteochondróze, keď už nemôže existovať cesta späť k zdraviu chrbtice bez lekárskej pomoci, pretože medziobratlová platnička úplne stráca schopnosť absorbovať tekutinu a živiny zvonku;
 • Na tomto pozadí sa tkanivo medzistavcovej platničky neobnoví ani pri obnovení pracovnej kapacity svalov a koncovej platne;
 • následne, aby sa aspoň čiastočne kompenzovala, vláknitý kruh začne absorbovať tekutinu z buničitého jadra umiestneného vo vnútri;
 • rýchlo klesá, čo vedie k zníženiu výšky medzistavcových platničiek - to je stupeň vyčnievania;
 • ak sa neprijmú opatrenia na správne a účinné ošetrenie, potom sa ďalej roztrhne vláknitý kruh (extrúzia) a výstup časti buničitého jadra (hernie).

V skorých štádiách je pozorovaný nerovnomerný pokles výšky medzistavcových platničiek, potom sa tento proces patologických zmien stáva rozptýleným.

Pokles výšky disku je strata tlmiacich vlastností medzistavcových platničiek, zmena ich štruktúry a vzájomné posunutie. Patologický proces sa vyskytuje na medzistavcovej platničke a neovplyvňuje okolité tkanivo. Častejšie postihuje bedrovú a krčnú chrbticu, menej často - hrudník.

Zníženie výšky medzistavcových platničiek sa lieči konzervatívne, lekársky alebo chirurgicky, v závislosti od stavu pacienta, lokalizácie problému, štádia choroby. V niektorých prípadoch progresia ochorenia a rast osteofytov iba spomaľujú alebo mierne zastavujú, čo zlepšuje stav chrupavky ako celku. Všetky akcie sú zamerané na odstránenie bolesti, zlepšenie krvného obehu a metabolických reakcií, ako aj na obnovu mobility disku.

Liečba je nevyhnutne komplexná a zahŕňa niekoľko z týchto opatrení:

 • fyzioterapia a manuálne procedúry;
 • vypracovanie kĺbu na zlepšenie pohybu lymfy a krvi;
 • rehabilitácia;
 • plávanie alebo joga;
 • massotherapy;
 • kryoterapia;
 • extrakcia chrbtice (prírodná, hardvérová alebo voda);
 • postupy na posilnenie svalovej, kostnej a väzivovej štruktúry tela.

To všetko je sprevádzané použitím liekov proti bolesti na odstránenie nepohodlia v oblasti krčka disku alebo v inej oblasti, ako aj liekov na zmiernenie zápalu a vyživovanie chrupavky. Po nejakú dobu sa pacientovi odporúča nosiť podporný korzet, úplné odmietnutie zlých návykov a diétu..

Na účinnú terapiu sa používa niekoľko expozičných komplexov. Ošetrujúci lekár predpisuje fyzioterapeutické procedúry, masáže, napínanie hrebeňa, cvičebnú terapiu, rozvoj svalového systému a liečbu drogami. V zriedkavých prípadoch konzervatívne metódy expozície nepomáhajú, potom sa vykonáva chirurgický zákrok.

Skupina liekovnadpis
NSAID„Movalis“, „Ketanov“
vitamínyMilgama, Unigama
vazodilátorTrentalu
Svalové relaxanciáMidokalm
Preparáty pre křupavkuTeraflex
Lokálne prípravkyDiclofenac, Apizatron

Znížená výška medzistavcových platničiek: vývojový proces, dôsledky, liečba

Znížená výška medzistavcových platničiek, osteochondróza a spondylóza sú štádiami vývoja zmien v tele súvisiacich s vekom. Môže spôsobiť posturálne zakrivenie, stavcovú nestabilitu, medzistavcovú prietrž, ankylózu. Konzervatívne liečenie je dosť dobré

Medzistavcové platničky sú chrupavkové útvary, ktoré spájajú kostné prvky chrbtice. Poskytujú flexibilitu a pohyblivosť chrbtice, otočenie tela, absorbujú otrasy a šoky počas behu, skákania a iných pohybov. Konštantný mechanický účinok, starnutie tela, škodlivé účinky vonkajších faktorov a chorôb postupne vedú k tomu, že chrupavka stráca svoje prirodzené vlastnosti, opotrebovanie a ochabnutie.

Medzistavcové platničky sú chrupavkové útvary, ktoré spájajú kostné prvky chrbtice. Poskytujú flexibilitu a pohyblivosť chrbtice, otočenie tela, absorbujú otrasy a šoky počas behu, skákania a iných pohybov. Konštantný mechanický účinok, starnutie tela, škodlivé účinky vonkajších faktorov a chorôb postupne vedú k tomu, že chrupavka stráca svoje prirodzené vlastnosti, opotrebovanie a ochabnutie.

Disky nenesú krvné cievy samy o sebe, a preto sa výživa a prívod vody do chrupavkových vlákien vyskytuje difúznym spôsobom z okolitých mäkkých tkanív. Normálne fungovanie medzistavcových platničiek je teda možné iba pri normálnom stave svalového tkaniva (správna primeraná fyzická aktivita a aktívny krvný obeh)..

Rozvoj degeneratívnych-dystrofických zmien v tele (osteochondróza) a sedavý spôsob života spôsobuje zhoršenie výživy svalov zadných a medzistavcových platničiek. Výsledkom je stuhnutosť niektorých segmentov, bolesť pri pohyboch, opuch, kŕče, čo ďalej komplikuje krvný obeh v patologickej oblasti..

Ďalším stupňom ochorenia alebo štádiom osteochondrózy je vývoj deformujúcej spondylózy. Previsnutie a vytláčanie vláknitých vlákien chrupavky pri telesnej hmotnosti a pri fyzickej námahe vedie k tomu, že medzistavcové platničky za nimi ťahajú spojené hyalínové platne a povrch kostného tkaniva. Rast kosti sa teda vyskytuje na stavovcoch - osteofytoch.

Tvorba osteofytov je do istej miery ochrannou reakciou tela na ničenie chrupavky a jej prekročenie za prirodzené hranice. Výsledkom je, že disky sú obmedzené v bočných rovinách a nemôžu ďalej presahovať okraje rastu kostí (ďalej sa plaziť). Aj keď tento stav významne zhoršuje pohyblivosť postihnutého segmentu, už viac nespôsobuje veľa bolesti.

Ďalší vývoj ochorenia je charakterizovaný degeneráciou chrupavky v hustejšej, kvalite podobnej kosti, čo spôsobuje, že disky ešte viac trpia..

Vývoj choroby je podmienečne rozdelený do niekoľkých etáp:

 • Počiatočné štádium alebo štádium implicitných zmien, pri ktorých dochádza k miernemu poškodeniu membrán vláknitého prstenca, ale samotná výška medzistavcových platničiek zostáva nezmenená. Jediným znepokojujúcim príznakom je určitá stuhnutosť pohybu ráno a nepohodlie po neobvyklej a nadmernej fyzickej námahe..
 • Štádium progresie degeneratívnych porúch, výrazný pokles disku a poškodenie vláknitej membrány. V tomto štádiu sú zaznamenané stuhnuté svaly chrbta a väzov, ktoré už nie sú schopné podoprieť chrbticu. Môže sa pozorovať zakrivenie tela (skolióza, kyphosis, lordóza), nestabilita stavcov a ďalšie patológie. Pacient pociťuje bolesť po fyzickej námahe a / alebo pri dlhodobom vystavení statickým a nepohodlným postojom.
 • Fáza aktívnej deformácie diskového prstenca, jeho praskanie, prekračujúce prijateľné limity. Je možné vytvoriť medzistavcové výčnelky alebo kýly, ktoré sa vyznačujú lokálnym opuchom, zápalom, svalovým kŕčom. Porušenie mikrocirkulácie krvi a lymfy spôsobuje silnú bolesť, ako aj zovretie krvných ciev a nervových koreňov. Môže byť sprevádzaná stratou citlivosti, parézou alebo ochrnutím končatín, poruchami vnútorných orgánov.
 • Štádium progresie spondylózy, pri ktorej medziobratlové platne výrazne strácajú svoju výšku, presahuje stavce tela, tvoria sa osteofyty. V tomto štádiu vývoja choroby sa môžu vyskytovať kĺbové ankylózne výrastky, ktoré sú spojené s úplnou stratou pohyblivosti segmentov a následne so zdravotným postihnutím pacienta..

Medzistavcové platničky - chrupavkové útvary spájajúce kostné prvky chrbtice.

Poskytujú flexibilitu a pohyblivosť chrbtice, otočenie tela, tlmia nárazy a šoky pri behu, skákaní a iných pohyboch.

Konštantný mechanický účinok, starnutie tela, škodlivé účinky vonkajších faktorov a chorôb postupne vedú k tomu, že chrupavka stráca svoje prirodzené vlastnosti, opotrebovanie a ochabnutie.

Znížená výška medzistavcových platničiek: príčiny

Zvyčajné je zníženie výšky medzistavcových platničiek (medzistavcová osteochondróza). Postihnutých je viac ako 80% svetovej populácie.

Pacienti často vyhľadávajú lekársku pomoc, keď situácia prešla príliš ďaleko. Aby sa predišlo komplikáciám, je dôležité zistiť problém včas, podstúpiť liečbu.

Musíte vedieť, ako sa prejavuje pokles medzistavcových platničiek, čo to predstavuje, aké faktory to vyvolávajú.

Miechová anatómia

Aby ste pochopili, čo je medziobratlová osteochondróza, musíte porozumieť ľudskej anatómii, zistiť, ako sa choroba vyskytuje, ako sa vyvíja. Chrbtica je dôležitou súčasťou ľudského tela.

Skladá sa z stavcov a medzistavcových platničiek. V strede chrbtice prechádza miechový kanál. Táto miecha sa nachádza v tomto kanáli..

Sieť miechových nervov zodpovedných za inerváciu rôznych častí tela sa líši od miechy.

Medzistavcové platničky pôsobia ako tlmiče nárazov (znižujú zaťaženie chrbtice), chránia miechu pred poškodením. Disk pozostáva z centrálneho jadra a vláknitého prstenca obklopujúceho jadro. Jadro má želé konzistenciu. Skladá sa z polysacharidov, proteínov, kyseliny hyalurónovej. Vláknitý prsteň dodáva tkanivu obklopujúcemu jadro elasticitu..

Na medzistavcových platničkách nie sú žiadne cievy. Všetky živiny k nim prichádzajú z okolitých tkanív..

Príčiny medziobratlovej osteochondrózy

Pokles výšky diskov sa vyvíja v dôsledku porúch obehového systému, spomalenia metabolických procesov a nedostatku základných živín (napríklad v cervikálnej oblasti). Existuje veľa príčin podvýživy.
Rizikové faktory pre zníženie výšky disku:

 • Zmeny súvisiace s vekom;
 • Hypodynamia;
 • Nadváha;
 • Nesprávna výživa;
 • dedičnosť;
 • zranenia
 • stres
 • Metabolické ochorenie;
 • tehotenstva;
 • infekcie
 • Zlé návyky;
 • Individuálne charakteristiky;
 • Ochorenia pohybového ústrojenstva;
 • Nosenie vysokých podpätkov.

Negatívne zmeny medzistavcových platničiek sa často vyskytujú pod vplyvom niekoľkých faktorov. Aby bola liečba prospešná, musia sa zohľadniť všetky dôvody. Spolu s terapeutickými opatreniami sa ich pokúste eliminovať.

Ako vzniká a vyvíja sa

Pod vplyvom negatívnych faktorov je narušená výživa medzistavcových platničiek. Výsledkom je dehydratácia. Tento proces sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej a krčnej chrbtici, menej často v hrudníku.

Štádium vývoja medzistavcovej osteochondrózy:

 1. Patologické procesy sa vyskytujú v samotnom medzistavcovom disku bez ovplyvnenia okolitých tkanív. Najprv jadro disku stratí elasticitu a potom sa začne zrútiť. Vláknitý krúžok sa stane krehkým, disk začne strácať výšku;
 2. Časti jadra sa začínajú posúvať vo všetkých smeroch. Tento proces vyvoláva výčnelok vláknitého prstenca. Medzistavcové platničky sa zmenšili o štvrtinu. Došlo k porušeniu nervových zakončení, zhoršenému toku lymfy a krvnému obehu;
 3. Disk sa naďalej deformuje a zbalí. V tejto fáze je jeho výška oproti norme znížená na polovicu. Na pozadí degeneratívnych zmien sa chrbtica začína deformovať. Vyskytuje sa zakrivenie (skolióza, lordóza, kyfóza), medziobratlová hernia. Medzistavcová kýla - prasknutie vláknitého prstenca a výstup jadra za jeho hranice;
 4. Výška disku naďalej klesá. Ďalšia deformita chrbtice je sprevádzaná posunom stavcov.

V dôsledku degeneratívnych zmien dochádza k rastu kostí a objavujú sa sprievodné ochorenia. Medzistavcová osteochondróza vedie k rozvoju sekundárnej radikulitídy a dokonca k invalidite. Preto je veľmi dôležité včasné zistenie príznakov, včasná diagnostika a liečba..

Príznaky patológie

Symptomatológia ochorenia závisí od štádia jeho vývoja. Nástup zníženia výšky disku je často asymptomatický. Niektorí pacienti zaznamenávajú stuhnutosť pohybov. Ďalší vývoj ochorenia je sprevádzaný bolesťou.

Nasledujúce príznaky sa rozlišujú v závislosti od lokalizácie zamerania zápalu:

 • Krčná chrbtica: bolesti hlavy, stuhnutosť, necitlivosť krčnej chrbtice, závraty, parestézia rúk, bolesť na hrudníku, horné končatiny. Porážka tejto zóny je často sprevádzaná slabosťou, poklesmi tlaku, stmavnutím očí. Symptómy sa vyvíjajú v dôsledku kompresie stavcov s medzistavcovými platničkami, ktoré zmenili svoju polohu.
 • Hrudné oddelenie. Mierna bolesť v tejto oblasti (tupá, boľavá bolesť). Často sa vyskytujú podobné príznaky ako gastritída, intercostálna neuralgia, angína pectoris. Znížená výška disku je sprevádzaná zníženou citlivosťou a bolesťou končatín, husacích hrčiek, nepohodlia v srdci, pečeni a žalúdku..
 • bedrový Táto lokalizácia sa prejavuje akútnou bolesťou dolnej časti chrbta, zadku, dolnej časti nohy, stehien, stuhnutosti pohybov. Znížená výška disku vedie k parestézii (zhoršená citlivosť) a oslabeniu nôh.
 • Degeneratívne procesy na viacerých pracoviskách - spoločná osteochondróza.

Ak zistíte takéto príznaky sami, okamžite vyhľadajte lekára. Včasná liečba môže významne znížiť riziko sekundárnych porúch. Ak začnete s ochorením, následky môžu byť hrozné, až do úplnej imobility (postihnutie).

Diagnóza choroby

Osteochondróza sa často prejavuje príznakmi podobnými iným chorobám (ischias, angina pectoris atď.). Presná diagnóza sa preto vykonáva iba na základe prieskumu. Diagnóza redukcie disku začína vyšetrením neurológom.

Po objasnení sťažností a zhromaždení anamnézy predpíše lekár na základe klinického obrazu ďalšie inštrumentálne diagnostické metódy:

 • Rádiografia je účinnou metódou na diagnostiku osteochondrózy. Umožňuje detekovať patologické zmeny (napríklad v krčnej chrbtici) aj v 1. štádiu choroby, keď ešte neexistujú žiadne príznaky. Avšak výskyt medzistavcovej prietrže v počiatočnej fáze, röntgenové vyšetrenie sa neukáže.
 • Magnetická rezonancia (MRI) dokáže zistiť medzistavcovú prietrž, vyhodnotiť degeneratívne zmeny v mieche.
 • Elektromyografia (elektroneurografia) odhaľuje poškodenie nervových dráh.
 • Diskografia vám umožní preskúmať všetky poškodenia v štruktúre disku.

Liečba medziobratlovej osteochondrózy

Nie je možné úplne vyliečiť zníženie výšky diskov. Môžete zastaviť iba rozvoj patologických procesov. Postupy sú zamerané:

 • Zmierniť bolesť;
 • Zlepšenie krvného obehu a metabolických reakcií;
 • Obnovenie pohyblivosti chrbtice.

V tomto prípade môže byť liečba konzervatívna alebo chirurgická. Všetko záleží na štádiu vývoja choroby. Metódy liečby by mal vyberať neurológ na základe výsledkov vyšetrenia a klinického obrazu. V závislosti od príznakov a štádia vývoja choroby sa používajú rôzne typy liekov:

 • Na zmiernenie opuchov a zníženie zápalu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (Nise, Ketanov, Movalis atď.);
 • Na zvýšenie metabolizmu sa predpisujú vitamínové komplexy (Milgama, Unigama);
 • Na zlepšenie prietoku krvi - Eufilín, Trenetal;
 • Na zmiernenie kŕčov sa používajú rôzne typy svalových relaxancií (Midokalm, Tizanidín)..

Lieky a ich dávky by mal vyberať iba odborník. Nepoužívajte samoliečbu. To môže mať vážne následky..

Lekár môže predpísať rôzne lieky proti bolesti. V závažných prípadoch sa používa blokáda liekov. Počas liečby je potrebné dodržiavať mierny režim pre chrbát.

Akýkoľvek stres na chrbticu je vylúčený. Lekár vám môže predpísať kurz fyzioterapie, fyzioterapie, masáže, plávania.

Všetky tieto postupy pomáhajú zmierňovať svalové kŕče, zlepšujú krvný obeh a výživu na medzistavcových platničkách..

Chirurgický zákrok je potrebný iba v prípade zlyhania dlhodobej liečby.

Preventívne opatrenia

Včasná diagnostika a správna liečba sú dôležité, ale dôležitú úlohu zohrávajú aj preventívne opatrenia. Metódy prevencie zníženia výšky medzistavcových platničiek:

 • Správna výživa;
 • Udržiavanie vodnej rovnováhy tela (40 ml tekutiny na 1 kg telesnej hmotnosti);
 • Zbaviť sa zlých návykov;
 • Strata váhy;
 • Predvádzanie špeciálnej gymnastiky;
 • Znižovanie účinkov stresu na telo.

Okrem toho je potrebné zabrániť podchladeniu, poraneniu chrbtice, vzpieraniu. Raz ročne musíte podstúpiť rutinné vyšetrenie, aby ste včas zistili problémy s chrbticou.

Ohodnoťte článok

. ‍⚕️ ODPORÚČANÉ STRÁNKY A ČLÁNKY. ⚕️

Znížená výška medzistavcových platničiek: príčiny mrikrnts.rf

Takýto patologický proces, ako je zníženie výšky medzistavcových platničiek, je celkom bežný. Toto ochorenie postihuje medzistavcové platničky a povrchy iných kĺbových častí. Neadekvátna liečba tohto ochorenia môže viesť k vertebrálnej nestabilite, tvorbe prietrže alebo ankylóze..

Dôvody na zníženie výšky medzistavcových platničiek

Medzistavcové platničky sú tvorbou chrupavky, ktorá pozostáva z vláknitého kruhu a želatínového jadra. Vykonáva funkciu tlmenia, ovplyvňuje pružnosť chrbtice a podporuje normálnu fyzickú aktivitu chrbtice..

Zásobovanie živín sa uskutočňuje difúziou pomocou periartikulárnych mäkkých tkanív, pretože samotná tvorba chrupavky nemá krvné cievy. Pri nedostatočnej výžive je telo disku dehydratované, jeho výška sa znižuje, vláknitý kruh sa môže šíriť. S pokročilou formou ochorenia sa tvoria výrastky - osteofyty.

Tento stav výrazne znižuje motorickú aktivitu postihnutej oblasti. K zníženiu výšky disku dochádza z nasledujúcich dôvodov:

 • trvalé sedenie,
 • zlý krvný obeh,
 • metabolické ochorenie,
 • fyziologické zmeny,
 • choroby pohybového ústrojenstva,
 • zranenia.

Nesprávny životný štýl, obezita, neustále napätie alebo tehotenstvo môžu spôsobiť zmeny výšky medzistavcových platničiek..

prejavy

Zníženie výšky medzistavcových platničiek nastáva v 4 stupňoch, ktoré sú opísané v tabuľke:

štádiumPopis patológiepríznaky
1Membrána vláknitého prstenca prechádza malými zmenami, ale výška štrbinových otvorov sa nemeníTuhosť v pohybe po prebudení, nepríjemné pocity pri fyzickej námahe
2Disk je zmenšený, vláknitá membrána je zdeformovaná, periartikulárne svaly a väzivo sa stanú neúčinnýmiBolesť sa vyskytuje pri slabnutí v určitých pozíciách alebo pri fyzickej aktivite
3Pozoruje sa nerovnomerné šírenie krúžku disku, môže sa objaviť prietrž, prietrž, opuch zasiahnutých oblastí chrbtice.Zovreté krvné cievy a nervy spôsobujú silnú bolesť, necitlivosť, patológiu vnútorných orgánov
4Vyskytujú sa osteofyty, výška diskov je výrazne znížená, je možná fúzia kĺbovNehybnosť postihnutej oblasti alebo ochrnutie

Ako je diagnostikovaná?

Pre správnu diagnózu musíte kontaktovať špecialistu, napríklad neurológa. Na začiatok musí lekár zhromaždiť spoľahlivú históriu, vykonať taktilné a vizuálne vyšetrenie. Potom sa predpíšu ďalšie diagnostické testy na potvrdenie diagnózy. Tie obsahujú:

 • röntgenový Pomôže odhaliť malé zmeny, ktoré sa vyskytujú v rôznych štruktúrach stavca, napríklad na krčkových diskoch.
 • MRI Umožní si všimnúť patologické abnormality v mieche alebo detekovať tvorbu hernií, napríklad bedrového kĺbu..
 • EMG. Diagnostikuje zovretie, poškodenie nervov.
 • Diskografia. Zobrazuje všetky prejavy zmien medzistavcových platničiek..

Liečebné metódy

Na účinnú terapiu sa používa niekoľko expozičných komplexov. Ošetrujúci lekár predpisuje fyzioterapeutické procedúry, masáže, extrakciu z hrebeňa, cvičebnú terapiu, vývoj svalového systému, liečbu drogami.

V zriedkavých prípadoch konzervatívne metódy expozície nepomáhajú, potom sa vykonáva chirurgický zákrok. Nie je možné úplne sa zbaviť zmien výšky medzistavcových platničiek. Terapia pomôže len zlepšiť stav pacienta a spomaliť vývoj ochorenia.

Pri liečbe drogami sa predpisujú lieky, ktoré sú uvedené v tabuľke.

Skupina liekovnadpis
NSAID„Movalis“, „Ketanov“
vitamínyMilgama, Unigama
vazodilátorTrentalu
Svalové relaxanciáMidokalm
Preparáty pre křupavkuTeraflex
Lokálne prípravkyDiclofenac, Apizatron

komplikácie

Môže nastať celý rad komplikácií nielen pri nedostatočnej výžive stavcov. Po poranení alebo silnej fyzickej námahe sa pozoruje zmena výšky medzistavcovej chrupavky. Paralelne s touto patológiou sa vyskytujú dva typy komplikácií:

 • Výčnelok. Telo disku prechádza kompresiou, jadro začína vyčnievať, integrita vláknitého kruhu je udržiavaná.
 • Herniate disky. Vláknitý kruh sa zlomí a želatínové jadro presahuje hranice miesta. Ak tlak pretrváva, zväčšuje sa prietrž.

Ako varovať?

Aby sa zabránilo rozvoju patológií pohybového aparátu, je potrebné udržiavať zdravý životný štýl.

Je vhodné monitorovať množstvo pitnej vody, aby sa udržal správny metabolizmus, aby nedošlo k poškodeniu chrbtice a aby sa zabránilo zdvíhaniu závaží. Pri sedavej práci je potrebné urobiť prestávky na zahriatie svalového systému.

Odporúča sa tiež nevystavovať telo podchladeniu a stresu. Je dôležité vykonávať pravidelné lekárske prehliadky..

Čo je plné a prečo je možné znížiť medzistavcové platničky

Pri vyšetrení chrbtice sa stanovila diagnóza: znížila sa výška medzistavcových platničiek, čo to znamená a aké nebezpečné? Čo robiť ďalej, pokračovať v bežnom živote alebo je lepšie niečo urobiť? Odpovede na tieto otázky sú najlepšie známe už od detstva, pretože viac ako 80% ľudí na svete, hoci v rôznej miere, súvisí s problémami s chrbticou. Aby ste pochopili, ako a prečo sa znižuje výška medzistavcových platničiek, musíte ísť trochu hlbšie do anatómie..

Spinálna štruktúra a funkcia medzistavcových platničiek

Chrbtica je hlavnou oporou ľudského tela pozostávajúcou zo segmentov (častí), konkrétne stavcov. Vykonáva podporné, tlmiace (kvôli medzistavcové platničky) a ochranné funkcie (chráni miechu pred poškodením).

Miecha, ktorá je umiestnená v miechovom kanáli chrbtice, je pomerne elastická štruktúra, ktorá sa dokáže prispôsobiť zmenám v polohe tela. V závislosti od chrbtice sa odbočenie miechových nervov inervuje určité časti tela.

 • Hlava, ramená a ramená sú inervované nervami vetviacimi sa z krčnej oblasti.
 • Stredná časť tela je teda inervovaná nervami vetviacimi sa z hrudnej časti chrbtice.
 • Dolná časť tela a nohy - inervované nervami vetviacimi sa z lumbosakrálneho segmentu chrbtice.

Preto - ak sa vyskytnú problémy s inerváciou (zhoršená citlivosť, silná reakcia na bolesť atď.) Ktorejkoľvek časti tela, dá sa podozrenie na vývoj patológie v zodpovedajúcej časti chrbtice..

Od okamihu, keď niekto začal chodiť rovno, sa zaťaženie chrbtice výrazne zvýšilo. V súlade s tým vzrástla úloha medzistavcových platničiek..

Medzistavcové platničky

Vláknité chrupavkovité štruktúry, pozostávajúce z jadra obklopeného vláknitým (tkanivom podobným šľachovitým) krúžkom a majúce tvar zaoblenej platne umiestnenej medzi stavcami, sa nazývajú medzistavcové platničky. Ich hlavným účelom je odpisovanie (zmäkčenie záťaže).

Ako sa vyvíja pokles výšky medzistavcových platničiek?

Štruktúra medzistavcových platničiek má jeden dôležitý bod súvisiaci s vývojom patológie - neobsahujú krvné cievy, preto do nich vstupujú živiny z tkanív nachádzajúcich sa v susedstve. Najmä tieto zahŕňajú spinálne svaly. Preto v prípade dystrofie (podvýživy) miechových svalov sa vyskytujú podvýživy a medzistavcové platničky..

Hrebeňovitý, ale zároveň pomerne elastický (vďaka vláknitému krúžku, ktorý ho ohraničuje) poskytuje jadro disku spoľahlivé a zároveň elastické spojenie stavcov medzi sebou..

V dôsledku narušenia príjmu živín sa disk začne dehydratovať, stráca svoju výšku a elasticitu, vláknitý prsteň tiež stráca flexibilitu, stáva sa krehkejším.

Dochádza k zhoršeniu spojenia stavcov, čo zvyšuje nestabilitu postihnutej motorickej časti chrbtice.

S ďalším vývojom procesu, degenerácie (degenerácie) a stvrdnutia chrupavkového tkaniva disku sa stáva podobný kosti. Disk má ešte menšiu veľkosť, stráca výšku, prestáva vykonávať funkciu odpisovania a začína vyvíjať tlak na nervové zakončenie, čo spôsobuje bolesť.

Degeneratívne-dystrofické (degenerácia a podvýživa) procesy, pri ktorých dochádza k poklesu výšky medzistavcových platničiek a k rýchlemu rastu osteofytov (kostných formácií), sa nazývajú - osteochondróza (spondylóza). Termíny majú grécke korene, čo znamená - kĺb (chrbtica), koniec --oz charakterizuje dystrofické (podvýživa) zmeny.

Komplikovaná osteochondróza

Podľa podobného scenára patológia pokračuje nielen pri chorobách, ktoré spôsobujú poruchy trofických diskov.

Najčastejšie pri poraneniach chrbtice alebo pri traumatickom zaťažení dochádza k kompresii disku, po ktorej nasleduje výčnelok jadra, ak k tomu dôjde bez narušenia integrity vláknitého prstenca, nazýva sa výčnelok, ak je prolaps (výčnelok) sprevádzaný roztrhnutím prstenca a jadrom vystupujúcim z neho, toto herniovaný disk.

V tomto prípade v dôsledku kompresie sa tiež zníži výška diskov as ďalším zvýšením tlaku sa zväčšuje aj prietrž.

Čo hrozí znížením výšky medzistavcových platničiek

Existujú štyri štádiá vývoja patológie. Každá z nich má svoje charakteristické vlastnosti:

Pozri tiež: Symptómy a liečba lumbago syndrómu doma

I. Počiatočná, stále skrytá forma toku. Drobné nepohodlie, ktoré sa zvyčajne prejavuje ráno a mizne počas dňa. Väčšina ľudí nehľadá pomoc, hoci sa cítia byť obmedzení. Poškodený disk má rovnakú výšku ako zdravý (susedný).

II. Objavujú sa bolesti, deformuje sa vláknitý kruh, zhoršuje sa stabilita postihnutej chrbtice, vyvíja sa patologická mobilita, narušujú sa nervové zakončenia (spôsobujúce bolesť). Prúd krvi a lymfy je narušený. Výška medzistavcovej platničky sa zníži, o štvrtinu menej ako susedná.

III. Ďalšia deformácia a pretrhnutie diskového prstenca, vytvorenie prietrže. Deformujúca sa patológia postihnutých stavcov (skolióza - vychýlenie chrbtice do strany, kyphosis - hrb alebo lordóza - vychýlenie chrbta). Postihnutý disk, o polovicu nižší ako zdravý.

IV. Konečné Posun a zhutnenie postihnutých stavcov, sprevádzané bolesťou a rastom kostí. Ostré bolesti pri pohybe, minimálna pohyblivosť. Zdravotné postihnutie je možné. Ešte výraznejšie zníženie výšky disku.

Komplikáciou prietrže medzistavcových platničiek môže byť: dysfunkcia panvových orgánov a strata citlivosti, ochrnutie svalov nôh, pohyb na invalidnom vozíku..

Čo robiť, ako tomu zabrániť

Jedzte správne, zapájajte sa do rekreačných fyzických cvičení, pite dostatok tekutín (najmenej 2 litre denne, udržiavajte normálny metabolizmus), nepreťažujte chrbticu (vzpieranie), vyhýbajte sa zraneniam, stresu a podchladeniu, keď sedavé, robte gymnastické prestávky, pravidelne sa podrobujte preventívnemu vyšetreniu chrbtice a ak sa vyskytnú problémy, okamžite vyhľadajte pomoc.

Znížená výška medzistavcových platničiek

Problémy s chrbticou sa obávajú mnohých moderných ľudí, ktorí vedú pasívny životný štýl. Pokles výšky medzistavcových platničiek sa pozoruje u 80% ľudí na celom svete, ktorí dosiahli vek 50 - 60 rokov. Patologické zmeny sa objavujú postupne a spôsobujú nestabilitu stavcov, prietrž a posturálne zakrivenie.

Medzistavcové platničky sú spojivové tkanivo chrupavky, ktoré fixuje stavce hrebeňa v jednej polohe..

Pohyblivosť a flexibilita chrbtice, schopnosť viesť normálny aktívny život závisí od ich normálneho stavu..

Vďaka špeciálnej štruktúre látky pôsobia ako tlmiče nárazov pri behu, skákaní, ohýbaní a iných pohyboch. Neustále vystavovanie mnohým negatívnym faktorom vedie k opotrebovaniu a prehýbaniu disku.

Ako sa vyvíja lézia??

Medzistavcové platničky sa skladajú z mäkkého jadra a hustej membrány - vláknitého prstenca uzavretého v hyalínových platniach. V tejto chrupavke nie sú žiadne krvné cievy, čo znamená, že výživa pochádza zo susedných mäkkých tkanív. Normálny vývoj svalov, primeraný stres na tele a neprítomnosť problémov s obehovým systémom umožňujú udržiavať zdravé disky medzi stavcami..

Výskyt degeneratívnych zmien v tele (rozvoj osteochondrózy), pasívny životný štýl, sedavá práca, nedostatok športu - to všetko vedie k stuhnutosti pohybov, bolesti chrbta počas zákrut, ako aj opuchom a kŕčom..

Na druhej strane vážne zhoršujú krvný obeh, čo zhoršuje stav patologického miesta. V priebehu času disky strácajú vodu a prestávajú byť flexibilné, objavujú sa mikrotrhliny. Výsledkom je, že v priebehu času sa výška medzistavcovej platničky znižuje.

Zníženie výšky medzistavcových platničiek je prvým stupňom degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici.

príčiny

Hlavným dôvodom objavenia sa patológie u ľudí akéhokoľvek veku je spomalenie metabolizmu v tele, zhoršený prietok krvi a nedostatok živín v chrupavke. Okrem toho však nasledujúce faktory môžu ovplyvniť poruchy výživy v medzistavcových platničkách a znížiť ich výšku:

 • nevyvážená výživa;
 • obezita;
 • zmeny tkanív s vekom;
 • zranenia alebo stres;
 • infekčné procesy;
 • tehotenstva;
 • stresové a metabolické poruchy v tkanivách.

Určenie príčiny vám umožňuje zvoliť najúčinnejšiu terapiu pre medzistavcové platničky a dosiahnuť zlepšenie liečby v krátkom čase. Prvým krokom k obnove normálneho stavu je odstránenie hlavných faktorov, ktoré viedli k vzniku problému.

Znaky patologických zmien do značnej miery závisia od štádia a lokalizácie. Táto choroba je podmienená niekoľkými fázami:

Čo je kýla chrbtice

 • Elementary. Poškodenie disku je zanedbateľné, takže výskyt problému pre mnohých zostáva bez povšimnutia. Pacienti v tejto fáze si sťažujú iba na stuhnutosť pohybov v prvých hodinách po prebudení, ako aj na výskyt nepohodlia v chrbte pri fyzickej námahe..
 • Druhé. Degeneratívne zmeny na disku pokračujú. Pozoruje sa charakteristický pokles a defekty vláknitej membrány. V tejto fáze je zrejmý výskyt zakrivenia hrudnej chrbtice, nestabilita jednotlivých stavcov, ako aj silná bolesť počas dlhodobého pobytu v nepohodlnej polohe..
 • Aktívne. V tomto štádiu sa na disku objavia praskliny alebo to začne prekračovať anatomické limity. Charakteristické znaky tohto štádia sú opuch, zápal, svalové kŕče, znížená citlivosť určitých oblastí alebo končatín.
 • Progresívne. V tejto fáze došlo k výraznému zníženiu výšky medzistavcových platničiek, ich výstupu za stavce a vzniku osteofytov. Medzi príznaky patológie patrí strata pohyblivosti segmentov, paralýza končatín a dysfunkcia vnútorných orgánov, čo často vedie k úplnému zdravotnému postihnutiu.

Bolesť postihnutej chrbtice je prvým a stálym príznakom.

Keď sa objavia prvé príznaky, oplatí sa kontaktovať. Čím skôr sa liečba začne, tým vyššia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku.

Dnes odborníci používajú veľa moderných technológií na vykonávanie diagnostických postupov s cieľom identifikovať patologické nálezy medzistavcových platní v ranom štádiu..

Keď sa objavia prvé príznaky, obrátia sa na neurológa, ktorý po vizuálnom vyšetrení, vypočúvaní pacienta a štúdiu anamnézy predpíše nasledujúce štúdie:

 • röntgenový To vám umožní zistiť abnormality krčnej chrbtice aj v štádiu, keď nie sú pozorované žiadne príznaky..
 • MRI Je predpísané v prípade, že röntgenové vyšetrenie nie je účinné (na diagnostiku medzistavcových hernií v počiatočnej fáze). S pomocou tohto prístroja si môžete všimnúť všetky degeneratívne zmeny v trupe chrbtice.
 • Electroneurography. Umožňuje detekovať charakteristické procesy v nervových dráhach alebo ich porážku.
 • Diskografia. Umožňuje preskúmať poškodenie štruktúry disku.

Neurológ vyberie liečbu na základe informácií po vyšetrení a klinického obrazu..

Liečebné vlastnosti

Zníženie výšky medzistavcových platničiek sa lieči konzervatívne, lekársky alebo chirurgicky, v závislosti od stavu pacienta, lokalizácie problému, štádia choroby..

V niektorých prípadoch sa progresia ochorenia a rast osteofytov iba spomaľujú alebo mierne zastavia, čo všeobecne zlepšuje stav chrupavky..

Všetky akcie sú zamerané na odstránenie bolesti, zlepšenie krvného obehu a metabolických reakcií, ako aj na obnovu mobility disku.

Liečba je nevyhnutne komplexná a zahŕňa niekoľko z týchto opatrení:

 • fyzioterapia a manuálne procedúry;
 • vypracovanie kĺbu na zlepšenie pohybu lymfy a krvi;
 • rehabilitácia;
 • plávanie alebo joga;
 • massotherapy;
 • kryoterapia;
 • extrakcia chrbtice (prírodná, hardvérová alebo voda);
 • postupy na posilnenie svalovej, kostnej a väzivovej štruktúry tela.

To všetko je sprevádzané použitím liekov proti bolesti na odstránenie nepohodlia v oblasti krčka disku alebo v inej oblasti, ako aj liekov na zmiernenie zápalu a vyživovanie chrupavky. Po nejakú dobu sa pacientovi odporúča nosiť podporný korzet, úplné odmietnutie zlých návykov a diétu..

Pravidelné cvičenia fyzickej terapie pomôžu vyhnúť sa komplikáciám osteochondrózy.

Preventívne opatrenia

Medzistavcová hernia L5 s1 sa lieči dlhú dobu a je náročná, preto by sa každá riziková osoba mala starať o prevenciu kvality. Umožní vylúčiť zníženie výšky diskov inej lokalizácie, čo bude chrániť pred možnými ďalšími komplikáciami. Hlavné metódy prevencie sú:

 • pravidelná správna výživa;
 • kontrola telesnej hmotnosti, eliminácia výskytu ďalších kilogramov;
 • neustále udržiavanie vodnej bilancie;
 • odstránenie stresových situácií;
 • výkon špeciálnej gymnastiky;
 • odvykanie od fajčenia a alkoholu;
 • pravidelné cvičenie.

Takéto jednoduché akcie posilnia svalový rámec a zavedú metabolické procesy medzi diskami bedrovej bedrovej kosti a priľahlými tkanivami. To poskytne podporu pre ich normálnu výšku a zdravie miechy..

Znížená výška medzistavcovej platničky bedrového kĺbu: príčiny, príznaky, liečba

Mierny pokles výšky disku môže byť spôsobený fyziologickými dôvodmi, ako je zvýšená fyzická aktivita, zvýšené potenie, napríklad v horúcom počasí, stav zotavenia po závažnej infekcii atď. Ak sa po dlhú dobu pozoruje pokles výšky medzistavcových platničiek, je to veľmi alarmujúci klinický príznak. Hovorí, že u človeka sa rozvíja osteochondróza, degeneratívna degeneratívna choroba chrupavky, ktorá v budúcnosti vedie k prietrži..

Je možné detegovať zníženie výšky medzistavcových platničiek pomocou röntgenového vyšetrenia v rôznych projekciách. Obrázok zobrazí zmenu medzistavcových priestorov.

Na objasnenie diagnózy musí lekár porovnať výšku medzier v rôznych projekciách.

Často dochádza k nerovnomernému poklesu výšky bedrových diskov, keď je v zadnej projekcii vláknitý krúžok oveľa nižší ako v prednej alebo bočnej časti..

Zníženie výšky medzistavcových platničiek bedrovej kosti vedie k vzniku pretrvávajúcej bolesti. Dôvodom je skutočnosť, že chrbtica sa nedokáže vyrovnať so svojimi funkciami. Okolo miechy je kompresná kompresia mäkkých tkanív. Môže sa vyskytnúť kompenzačné napätie svalového chrbtového rámu..

Ak máte zníženie chrbtice, neváhajte začať liečbu. Toto je pomerne rozvinutý stupeň poškodenia chrupavky, prinajmenšom osteochondróza druhého stupňa.

Ak nezačnete liečbu včas, v blízkej budúcnosti nájdete plnohodnotný výčnelok, vytláčanie a prietrž disku. Ak sa chcete podrobiť liečbe, môžete sa dohodnúť s vertebroológom alebo neurológom. Bude vám poskytnutá odborná lekárska starostlivosť.

Skúsený lekár urobí presnú diagnózu a bude hovoriť o tom, ako správne vykonávať účinnú liečbu..

Zníženie výšky miechy - čo to je?

Poďme najprv objasniť, čo to je - zníženie výšky chrbtice a ktoré segmenty sú ovplyvnené viac. Bedrová chrbtica sa teda skladá z piatich stavcov. Sú oddelené štyrmi chrupavkovými diskami..

A jeden medzistavcový disk je umiestnený medzi hrudnou a bedrovou, bedrovou a sakrálnou časťou. Maximálne zaťaženie pripadá na pohon L5-S1. Toto je podmienené ťažisko ľudského tela..

Horné medzistavcové platničky dolnej časti chrbta sú s väčšou pravdepodobnosťou vystavené deformáciám, keď dôjde k narušeniu držania tela, skoliózy, sklonu, zvýšenej fyzickej námahe na chrbte atď..

Každý medzistavcový disk má hustý vláknitý kruh, pozostávajúci z chrupavky a buničitého jadra. Želatínové telo pulpózneho jadra má štruktúru podobnú želé, ktorá pozostáva zo špeciálnych proteínov.

Keď idú za vláknitý kruh, tieto proteíny majú silný dráždivý účinok na mäkké tkanivá..

Vláknitý kruh vo vnútri vláknitého prstenca dáva potrebný tvar a udržuje výšku medzistavcových platničiek..

Výživa všetkých štruktúr sa uskutočňuje výlučne metódou difúznej výmeny:

 • svaly obklopujúce chrbticu sa napínajú a uvoľňujú tekutinu obohatenú o kyslík a živiny;
 • keď sa narovná, medziobratlový disk absorbuje túto tekutinu;
 • po stlačení počas fyzickej aktivity uvoľňuje vláknitý kruh tekutinu obohatenú o produkty rozkladu a oxidanty;
 • pri relaxácii svalové vlákno absorbuje túto tekutinu a nasmeruje ju do žilového kanála na deaktiváciu v pečeňových bunkách a ďalšie obohatenie kyslíkom a živinami.

Čiastočne rozptýlená výživa vláknitého prstenca sa uskutočňuje uzavretím chrupavkovej platne umiestnenej medzi ňou a stavcom. Je preniknutý kapilárnymi krvnými cievami a je zodpovedný za prívod krvi do perioste..

S rozvojom osteochondrózy v určitom bode je pozorovaná skleróza blokovacej platničky a stráca schopnosť transportovať krv do stavcov a medzistavcových platničiek..

To ďalej zhoršuje stav pacienta, urýchľuje proces deštrukcie medzistavcovej platničky.

V skutočnosti je pokles výšky medzistavcových platničiek výčnelok alebo druhé štádium osteochondrózy. V niektorých prípadoch však nedochádza k praskaniu povrchu vláknitého prstenca a výška sa dá obnoviť zvýšením fyzickej aktivity.

Dôvody na zníženie výšky medzistavcových platničiek

V skorých štádiách stačí na účinnú opravu poškodeného tkaniva miechy stačí vylúčiť potenciálne príčiny ich výskytu. Hlavné dôvody zníženia výšky bedrových medzistavcových platničiek sú:

 1. nadmerná telesná hmotnosť, ktorá spôsobuje zvýšené zaťaženie chrbtice počas akýchkoľvek pohybov;
 2. - veľká fyzická práca, pri ktorej je osoba nútená zdvíhať a prenášať závažia, vykonávať obrovské množstvo pohybov s trupom atď.;
 3. sedavá práca s predĺženým napätím chrbtových svalov;
 4. sedavý spôsob života, pri ktorom na svalovom chrbtovom ráme nie je dostatok pravidelnej fyzickej aktivity, v dôsledku čoho je narušená difúzna výživa a začína proces dehydratácie chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca;
 5. nesprávne umiestnenie chodidla (chodidlo, duté chodidlo, ploché chodidlo) - vedie k nesprávnemu rozdeleniu odpisového zaťaženia pri chôdzi a behu;
 6. porušenie ergonómie pri organizovaní spánku a pracoviska;
 7. deformujúca osteoartróza veľkých kĺbov dolných končatín, divergencia kostí panvy;
 8. porušenie postavenia vo forme skoliózy, sklonu, zaoblenia chrbta atď.;
 9. Ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes a iné reumatoidné zápalové ochorenia chrupavky v ľudskom tele;
 10. viacnásobné alebo viacnásobné tehotenstvo u ženy;
 11. poranenia chrbta;
 12. nebezpečné infekcie a nádory miechy a miechy.

Potenciálnu príčinu poklesu výšky bedrovej medzistavcovej platničky môže identifikovať iba skúsený lekár. Pre pacienta môže byť vplyv tohto faktora zanedbateľný alebo nie je zrejmý. Preto je potrebné počas stretnutia s lekárom poskytnúť čo najúprimnejšie a najúplnejšie informácie o všetkých položených otázkach. Výsledok budúceho spracovania závisí od úplnosti zozbieranej histórie..

Znížená výška medzistavcových platničiek L5-S1

Spočiatku, s rozvojom osteochondrózy bedrovej chrbtice, nastáva pokles výšky disku L5-S1, pretože je vystavený značnému znehodnocovaniu a fyzickému zaťaženiu počas akýchkoľvek pohybov ľudského tela. Po znížení výšky medzistavcových platničiek L5-S1 nastane kompenzácia zmeny uhla fyziologického ohybu chrbtice.

V tomto stave sa chrupavkové tkanivo všetkých ostatných bedrových diskov zrúti. Vyrovnanie bedrového fyziologického ohybu má negatívny vplyv na stav bedrových kĺbov. Preto sa u väčšiny pacientov so znížením výšky medzistavcových platničiek L5-S1 vyvíja deformujúca osteoartritída bedrového kĺbu..

Ďalšie možné komplikácie pri neexistencii včasnej liečby:

 • nestabilita polohy stavcov a disku, čo vedie k periodickému posunu dozadu (retrolistéza) alebo dopredu (protelistéza);
 • deštrukcia medzistavcových kĺbov (spondylartróza);
 • zmena postoja;
 • štípanie sedacieho nervu a krívania;
 • rozvoj syndrómu piriformis - mimoriadne bolestivý stav, pri ktorom je narušená pohyblivosť osoby;
 • poškodenie vnútorných orgánov až do parézy a ochrnutia čreva a močového mechúra.

V prípade poškodenia chrupavkového tkaniva tohto disku by sa malo okamžite začať s komplexnou liečbou, pretože proces degenerácie bude postupovať rýchlo a v nasledujúcich rokoch sa môže pacient stretnúť s problémom prolaps medziobratlovej kýly.

Mierne zníženie výšky medzistavcových platničiek

Počas prvého záchvatu bolesti počas skenovania MRI lekári často zistia mierny pokles výšky disku, pacienti sa pýtajú, čo to znamená a či je potrebná neodkladná liečba..

Mierny pokles výšky medzistavcových platničiek je patologický stav, pri ktorom došlo k rovnomernému poklesu tohto parametra o 20 - 25%. Tento stav ešte nepatrí do štádia vyčnievania, ale vyžaduje okamžité ošetrenie..

Tieto patologické zmeny sa najčastejšie vyskytujú u ľudí s nadmernou telesnou hmotnosťou alebo u osôb, ktoré vedú sedavý spôsob života. Pri nedostatočnom tóne svalového chrbtového rámu je narušená difúzna výživa chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek..

V dôsledku toho sa vláknitý kruh dehydratuje a vláknité jadro čiastočne stráca hmotnosť..

Oslabené svaly nedokážu kompenzovať fyzickú námahu, takže tlak na medzistavcové platničky sa zvyšuje a v určitom bode sa po stlačení nezrovnajú úplne..

Okolo medzistavcových platničiek je spojivové, väzivové a šľachové tkanivo. Ak pokles výšky disku trvá viac ako mesiac, potom sa pozoruje sekundárne zníženie dĺžky krátkych a dlhých väzov miechy. V budúcnosti nedovolia, aby sa vláknitý prsteň narovnal ani za priaznivých podmienok. Vyžaduje si trakčnú trakciu chrbtice.

Nerovnomerné zníženie výšky medzistavcových platničiek

Nerovnomerné zníženie výšky disku znamená, že určité segmenty sú kratšie ako segmenty susediace alebo opačné. Nerovnomerný pokles výšky medzistavcových platničiek je najčastejšie výsledkom nesprávneho držania tela, nestability polohy stavcov alebo traumatických účinkov..

Pri osteochondróze je tento jav menej častý a môže byť spôsobený skutočnosťou, že pri kompenzačnom svalovom napätí na jednej strane chrbtice dochádza ku kompresii vláknitého prstenca na opačnej strane..

V tomto prípade bude MRI obraz vykazovať nerovnomerné zníženie výšky medzistavcových platničiek, čo sa dá pomerne ťažko získať, pretože nesprávna poloha stavcov môže byť fixovaná šľachou a väzivovým tkanivom..

Ako liečiť zníženie výšky disku

Predtým, ako začnete liečiť zníženie výšky medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice, musíte navštíviť lekára a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu. Liečba tejto patológie sa podieľa na stavovcoch alebo neurológoch. Lekár predpisuje pacientovi röntgenový obraz bedrovej chrbtice vo viacerých projekciách.

Jasne ukazuje zníženie medzier medzi jednotlivými stavcami. Pri laterálnej projekcii je možné identifikovať nerovnosti patologických zmien. Ak je ťažké diagnostikovať, lekár odporučí vyšetrenie MRI..

Ukazuje nielen stav kostného tkaniva, ale tiež všetky medzistavcové platničky, väzivo, svaly atď..

Liečba tohto stavu je spojená s liečbou degeneratívnych dystrofických zmien v chrupavke medzistavcových platničiek..

Najprv je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky pre expanziu vláknitého prstenca. Z tohto dôvodu relácie trakčnej trakcie chrbtice.

Počas procedúry sa aktivujú procesy obnovy chrupavkového tkaniva, zvyšuje sa elasticita krátkych medzistavcových a dlhých väzov..

Ďalšia liečba môže zahŕňať masáže a osteopatiu, terapeutické cvičenia a kinezioterapiu, fyzioterapiu a laserovú expozíciu, akupunktúru a oveľa viac.

Hlavnou úlohou lekára je obnovenie difúznej výživy medzistavcových platničiek.

Na tento účel je potrebné zlepšiť priepustnosť tkanív, obnoviť ich elasticitu a absorpčnú kapacitu, vrátiť stratený tón do svalovej chrbtovej kostry..

Neodporúča sa samostatne liečiť tento stav. Je potrebné nájsť skúseného lekára a riadiť sa všetkými jeho odporúčaniami.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Môžete využiť bezplatnú službu primárneho lekára: neurológa, chiropraktika, vertebológa, osteopata, ortopéda na webovej stránke Kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Pomohol materiál??

(0) ľudí odpovedal užitočne

Znížená výška medzistavcových platničiek: vývojový proces, dôsledky, liečba

Znížená výška medzistavcových platničiek, osteochondróza a spondylóza sú štádiami vývoja zmien v tele súvisiacich s vekom. Môže spôsobiť posturálne zakrivenie, stavcovú nestabilitu, medzistavcovú prietrž, ankylózu. Konzervatívne liečenie je dosť dobré

Medzistavcové platničky - chrupavkové útvary spájajúce kostné prvky chrbtice.

Poskytujú flexibilitu a pohyblivosť chrbtice, otočenie tela, tlmia nárazy a šoky pri behu, skákaní a iných pohyboch.

Konštantný mechanický účinok, starnutie tela, škodlivé účinky vonkajších faktorov a chorôb postupne vedú k tomu, že chrupavka stráca svoje prirodzené vlastnosti, opotrebovanie a ochabnutie.

Etiológia choroby

Anatomicky sú medzistavcové platničky zložené z hustej škrupiny (vláknitý kruh) a mäkšieho želatínového stredu (buničitého jadra) uzavretého medzi hyalínovými platničkami, ktoré susedia s stavcami..

Disky nenesú krvné cievy samy o sebe, a preto sa výživa a prívod vody do chrupavkových vlákien vyskytuje difúznym spôsobom z okolitých mäkkých tkanív. Normálne fungovanie medzistavcových platničiek je teda možné iba pri normálnom stave svalového tkaniva (správna primeraná fyzická aktivita a aktívny krvný obeh)..

Rozvoj degeneratívnych-dystrofických zmien v tele (osteochondróza) a sedavý spôsob života spôsobuje zhoršenie výživy svalov zadných a medzistavcových platničiek. Výsledkom je stuhnutosť niektorých segmentov, bolesť pri pohyboch, opuch, kŕče, čo ďalej komplikuje krvný obeh v patologickej oblasti..

Chrupavkové tkanivo postupne stráca vodu, jeho elasticita sa znižuje, vláknitá membrána začína praskať a disk samotný je sploštený, klesá a niekedy presahuje anatomicky prijateľné limity.

Ďalším stupňom ochorenia alebo štádiom osteochondrózy je vývoj deformujúcej spondylózy.

Previsnutie a vytláčanie vláknitých vlákien chrupavky pri telesnej hmotnosti a pri fyzickej námahe vedie k tomu, že medzistavcové platničky za nimi ťahajú spojené hyalínové platne a povrch kostného tkaniva. Rast kosti sa teda vyskytuje na stavovcoch - osteofytoch.

Tvorba osteofytov je do istej miery ochrannou reakciou tela na ničenie chrupavky a jej prekročenie za prirodzené hranice. Výsledkom je, že disky sú obmedzené v bočných rovinách a nemôžu ďalej presahovať okraje rastu kostí (ďalej sa plaziť). Aj keď tento stav významne zhoršuje pohyblivosť postihnutého segmentu, už viac nespôsobuje veľa bolesti.

Ďalší vývoj ochorenia je charakterizovaný degeneráciou chrupavky v hustejšej, kvalite podobnej kosti, čo spôsobuje, že disky ešte viac trpia..

Etapy patológie a ich príznaky

Vývoj choroby je podmienečne rozdelený do niekoľkých etáp:

 • Počiatočné štádium alebo štádium implicitných zmien, pri ktorých dochádza k miernemu poškodeniu membrán vláknitého prstenca, ale samotná výška medzistavcových platničiek zostáva nezmenená. Jediným znepokojujúcim príznakom je určitá stuhnutosť pohybu ráno a nepohodlie po neobvyklej a nadmernej fyzickej námahe..
 • Štádium progresie degeneratívnych porúch, výrazný pokles disku a poškodenie vláknitej membrány. V tomto štádiu sú zaznamenané stuhnuté svaly chrbta a väzov, ktoré už nie sú schopné podoprieť chrbticu. Môže sa pozorovať zakrivenie tela (skolióza, kyphosis, lordóza), nestabilita stavcov a ďalšie patológie. Pacient pociťuje bolesť po fyzickej námahe a / alebo pri dlhodobom vystavení statickým a nepohodlným postojom.
 • Fáza aktívnej deformácie diskového prstenca, jeho praskanie, prekračujúce prijateľné limity. Je možné vytvoriť medzistavcové výčnelky alebo kýly, ktoré sa vyznačujú lokálnym opuchom, zápalom, svalovým kŕčom. Porušenie mikrocirkulácie krvi a lymfy spôsobuje silnú bolesť, ako aj zovretie krvných ciev a nervových koreňov. Môže byť sprevádzaná stratou citlivosti, parézou alebo ochrnutím končatín, poruchami vnútorných orgánov.
 • Štádium progresie spondylózy, pri ktorej medziobratlové platne výrazne strácajú svoju výšku, presahuje stavce tela, tvoria sa osteofyty. V tomto štádiu vývoja choroby sa môžu vyskytovať kĺbové ankylózne výrastky, ktoré sú spojené s úplnou stratou pohyblivosti segmentov a následne so zdravotným postihnutím pacienta..

Liečba chorôb

Previsnutie medzistavcových platničiek, osteochondróza a spondylóza sú stavy, ktoré, pokiaľ vzniknú, sa už ťažko liečia alebo obnovujú. Zníženie výšky disku a rast osteofytov možno zastaviť alebo spomaliť, ale je celkom možné zlepšiť stav chrupavkových tkanív kĺbov..

Metódy konzervatívnej liečby zahŕňajú integrovaný prístup, ktorý pozostáva z:

 • úľava od bolesti liekmi, fyzioterapeutickými a manuálnymi postupmi;
 • aktívny a pasívny vývoj kĺbu, zlepšenie krvného obehu a toku lymfy v ňom;
 • štúdium mäkkých tkanív celého tela a patologického miesta s cieľom obnoviť trofizmus a metabolické procesy;
 • zlepšenie stavu chrupavky miechy a celého tela pomocou liekov, fyzioterapia, cvičebná terapia;
 • posilňovanie kostí, svalov a väzivových štruktúr tela;
 • ak je to potrebné, zníženie tlaku na seba a mäkkých tkanív rastu kostí chirurgickým zákrokom.

Drogovú terapiu predstavuje:

 • miestne a všeobecné lieky proti bolesti na zmiernenie bolesti;
 • svalové relaxanciá na odstránenie svalových kŕčov;
 • v prípade potreby NSAID na zmiernenie zápalu;
 • chondroprotektory na zlepšenie stavu a vyživovanie chrupavky;
 • vazodilatácia a aktivácia liekov s medzibunkovým metabolizmom na zlepšenie krvného obehu a metabolických procesov.

Fyzioterapeutické procedúry by sa mali kombinovať s liečebnými cvičeniami, rôznymi druhmi masáží, plávaním, jogou a inými fyzickými aktivitami. Kryoterapia a extrakcia miechy (hardvér, prírodná voda, voda, kineziológia atď.) Si v poslednom období získali veľkú obľubu pri liečbe chorôb miechy..

Ak je to potrebné, pacientovi sa môže na určitý čas odporučiť kompletný odpočinok a / alebo korzet. Poslednú úlohu pri liečbe nehrá psychologický postoj samotného pacienta, odmietnutie zlých návykov, prehodnotenie celého životného štýlu a zodpovedajúca strava..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dokonca aj v staroveku boli lekári v pokušení natiahnuť chrbticu v prípade patológie. Obzvlášť často sa tento postup používal na zlomeniny a skoliózu, avšak metóda trakcie (trakcia) sa čoskoro začala používať na osteochondrózu a prietrž.
Človek má často zjavné kýly. Čo je to herniálny výčnelok - toto je aktuálny problém v našej dobe. Kýla je choroba našej doby. Kýla, nazývaná hernia v latinčine, sa vyskytuje u 5% populácie.
Americkí vedci z University of Arizona vyvinuli nástroj, ktorý je veľmi účinný v boji proti rakovine prsníka. Základom vývoja bola jedlá sóda, ktorú lekári nazývajú hydrogenuhličitan sodný.