loader

Hlavná

Hlava

Aké môžu byť príčiny zhutnenia dolného brucha u žien

Ak sú u žien na spodnom bruchu, v strede alebo na vrchu pečate, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Existuje veľké množstvo dôvodov, ktoré môžu viesť k podobnému problému. S tvorbou kužeľov v bruchu lekár predpisuje komplexné vyšetrenie tela, po ktorom určí spôsob liečby..

Príčiny kužeľov v bruchu

Utesnenie na pravej strane dolného brucha u žien je najčastejšie spôsobené problémami s obličkami, hrubým črevom. Príčiny výskytu útvarov vľavo sa nazývajú patológie močovodu, omentum. Črevné patológie sú sprevádzané kužeľmi v spodnej časti brucha alebo v inej časti. Najčastejšie sa vyskytujú plomby na pravej alebo ľavej strane na pozadí nasledujúcich zdravotných problémov:

 • Zápal slepého čreva. Zápal slepého čreva sa prejavuje akútnymi bolesťami na pravej strane, horúčkou, nevoľnosťou. S rozvojom tohto stavu musí človek naliehavo konzultovať chirurga, aby vykonal operáciu.
 • Divertikulitída. Ochorenie je sprevádzané vyčnievaním časti stien čreva smerom do brušnej dutiny. Hlístové infestácie, nepriaznivé dedičstvo alebo podvýživa môžu viesť k podobnému problému. Patológia je sprevádzaná trávením, bolesťou, prípadne zvýšením telesnej teploty..
 • Aneuryzma aorty umiestnená v pobrušnici. Podobný problém sa vyskytuje na pozadí hypertenzie, prítomnosti zlých návykov, aterosklerózy.

Pri obštrukcii čriev sa môžu vyskytnúť aj bolestivé šišky. Tento problém je sprevádzaný nadúvaním, zadržiavaním stolice, zvracaním, silnou bolesťou.

Hydronefóza je ďalšou častou príčinou hrudiek v bruchu. Ochorenie je sprevádzané hromadením moču v obličkovej panve. Vyvíja sa na pozadí urolitiázy alebo prítomnosti gynekologických problémov u žien. V prípade ochorenia sa pozoruje upchatý odtok moču, horúčka, syndróm ťažkej bolesti.

Známky nádorov

Tesnenie pod kožou vo forme gule na bruchu môže byť benígne alebo malígne. U žien sa diagnostikujú najčastejšie nasledujúce formácie:

 • Lipóm. Mobilný tuberkulóza na koži je najčastejšie benígny nádor, ktorý je vyplnený tukovým tkanivom..
 • Ateróm. Formácia má vzhľad gule pevne pripevnenej k pokožke. V strede kužeľa sa môže objaviť tmavá bodka, ktorá naznačuje upchatie mazovej žľazy. Takéto vydutie na tele je sprevádzané zápalom, preto vedie k bolesti, môže byť na dotyk horúce.
 • Fibrosarkómu. Zhubný nádor s priemerom 2 až 15 mm. Má na koži malý bolestivý tubercle. Ak sa nelieči, nakoniec dôjde ku kôre alebo erózii.

Ak sa na bruchu objaví malý hrbolček, môže to naznačovať vývoj fibrózy. Nezhubný nádor pozostáva zo spojivového tkaniva. Môže sa objaviť na koži, šliach, slizniciach alebo na povrchu vnútorných orgánov.

Príčiny vzhľadu tesnenia okolo pupka

V pupku sa môžu vyskytovať patologické uzávery. Hlavné dôvody ich rozvoja sú:

 • pruh;
 • fistula pupočníkového krúžku;
 • cysta;
 • metastázy vytvorené v prítomnosti rakoviny žalúdka.

V dolnom bruchu pod pupkom môže vzhľad tuleňov naznačovať prítomnosť zápalových patológií čreva a urolitiázy, prasknutie stien divertikla. Napätie a bolesť sa objavujú aj pri zvýšenej tvorbe plynu v hrubom čreve.

Gynekologické choroby

V počiatočných štádiách tehotenstva sa pozoruje mierny výčnelok dolnej časti brucha. Tento jav sa prejavuje zvlášť u chudých žien. Ak pocítite bolesť pri stlačení tuberkulózy alebo sú prítomné iné rušivé príznaky, žena by sa mala poradiť s lekárom. Medzi ďalšie dôvody objavenia sa kužeľov na žalúdku patria:

 • vývoj adhéznych procesov v maternici;
 • torzia vaječníkov;
 • výskyt cysty doplnkov významnej veľkosti.

Pri vykonávaní cisárskeho rezu sa často často vyskytujú pevné útvary po pôrode. Sú lokalizované v oblasti spoja a sú schopné spôsobiť výrazné nepohodlie. Podobný jav je spôsobený skutočnosťou, že počas procesu hojenia sú poškodené časti tela pokryté hustým jazvovým tkanivom. Pri použití kvalitných materiálov na šitie na pozadí vyvíjajúcich sa autoimunitných reakcií je možné pod kožou vytvárať vredy. Tento jav je sprevádzaný pálením, svrbením, výskytom výtoku z jazvy.

Urachusova cysta

Výskyt tuberkulózy na bruchu sprevádzaný bolesťou, črevnými a dysurickými poruchami môže naznačovať prítomnosť močovej cysty. Ide o embryonálnu malformáciu lokalizovanú v močovom systéme. Cysta obsahuje hlien, plodovú vodu, meconium.

Ochorenie sa nemusí prejaviť dlho. Cysta sa postupne zväčšuje, čo zvyšuje riziko infekcie s rozvojom hnisania a sepsy. S takýmito komplikáciami, príznakmi intoxikácie tela, opuchom a bolesťou prednej brušnej steny sa objavuje hyperémia kože.

Príznaky úzkosti

Ak sa v žalúdku nachádzajú šišky, nemali by ste počkať, kým zmiznú. Skutočnosť, že sú prítomné, je prvým alarmujúcim príznakom. Formácie môžu byť sprevádzané začervenaním kože, bolesťou, horúčkou, nevoľnosťou. Sú schopní sa otáčať ako guľa, byť nehybní, mať jasné kontúry alebo rozmazané okraje. V každom prípade môže byť nádor nebezpečný a vyžaduje si špeciálne ošetrenie..

Ak sa v bruchu nachádzajú hrče, žena by mala navštíviť praktického lekára. Preskúma pacienta av prípade potreby vydá odporúčanie ďalším špecialistom s úzkym profilom. Môže to byť gynekológ, dermatológ, gastroenterológ, chirurg, onkológ..

diagnostika

Pri identifikácii hrčiek na bruchu sa pacientovi ponúka rad štúdií na určenie presnej diagnózy:

 • Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny;
 • všeobecná analýza moču a krvi;
 • endoskopické vyšetrenie tráviaceho ústrojenstva a ďalšie.

V závažných prípadoch môže byť žena predpísaná CT alebo MRI, čo vám umožní presnejšie určiť príčiny rozvoja patológie. V prípade nádorov je predpísaná punkcia nasledovaná cytologickým vyšetrením získaného biomateriálu.

terapia

Liečba zhutnenia v bruchu prebieha konzervatívne aj chirurgicky. V prítomnosti benígnych alebo malígnych nádorov je indikované ich odstránenie. V druhom prípade je pacientovi po operácii predpísaná chemoterapia alebo rádioterapia.

V prítomnosti zápalových ochorení môžu byť na stabilizáciu stavu predpísané antibiotiká a iné lieky. Liečba často zahŕňa použitie moderných metód fyzioterapie (laserová, magnetická), diéta, telesná výchova a šport.

Bolesti žalúdka pod pupkom, keď je stlačený u mužov, spôsobuje

Dôvody, prečo bolesť žalúdka pod pupkom, sú pomerne početné. Bolestivosť pod pupočníkom je pomerne častým príznakom, ktorý naznačuje existujúce zdravotné problémy. Príčinou bolesti brucha pod pupkom je vo väčšine prípadov zápal tenkého čreva.

Zlá práca jejunu je sprevádzaná stavom malabsorpcie, čo negatívne ovplyvňuje celkový zdravotný stav. Preto je pretrvávajúca bolesť pod pupočnou oblasťou a okolo nej príznakom, ktorý si vyžaduje neodkladnú lekársku pomoc.

Príčiny patologického stavu sa najčastejšie stávajú tieto choroby:

 • nedostatok priehľadnosti jejunumu;
 • narušenie krvného obehu ciev mesentérie;
 • jednota - zápalový proces v jejunume;
 • pupočná kýla - bolesť sa vyvíja v dôsledku jej porušenia;
 • nedostatok enzýmov;
 • syndróm dráždivého čreva.

prostaty

U mužov je bolesť v dolnej časti brucha najčastejšie vyvolaná prostatou. Orgán sa nachádza bezprostredne pod močovým mechúrom, takže v oblasti od pupka po slabinu je cítiť bolesť. Môže sa podávať do konečníka, na vnútorných stehnách, v dolnej časti chrbta.


Príznaky, ako je časté bolestivé (často ťažké) močenie, voľné stoličky sprevádzané kŕčmi, môžu potvrdiť podozrenie na ochorenie prostaty..

prostatitis

Stupeň a povaha bolesti závisí od typu lézie žľazy. Pri chronickej prostatitíde je bolesť predĺžená, tupá, ťahajúca sa a môže pravidelne ustupovať. Príznak sa zhoršuje naplnením močového mechúra, prehriatím, fyzickou námahou a pitím alkoholu. Pri relapsoch získava bolesť často rezný charakter, ktorý sa v noci zosilňuje.

Akútna infekčná prostatitída sa prejavuje ako šijacie bolesti v suprapubickej oblasti. Nepokoj sa objavuje prudko a postupne sa zvyšuje. Ak je bolesť hmatateľná, ale tolerovateľná a teplota nestúpne nad 38 stupňov, potom hovoríme o katarálnej prostatitíde. Toto je nekomplikovaná forma zápalu žľazy bez vzniku vredov. Ak sa však bolesť stane neznesiteľnou a teplota stúpne na 39 stupňov a viac, potom je to signál o začiatku purulentného procesu. Typické ďalšie príznaky:

 • bolestivé bolestivé močenie;
 • časté nutkanie na defekáciu sprevádzané kŕčmi, zápchou;
 • výskyt hnisavých a krvných vlákien v moči.

Táto situácia si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Akútnou bolesťou môžete zastaviť užívanie drog, ale počas tejto doby sa absces môže otvoriť a spôsobiť vážne následky.

Liečebný režim pre prostatitídu závisí od formy ochorenia a veku pacienta. Predpísané lieky, ktoré regulujú hormonálne pozadie, zlepšujú mikrocirkuláciu krvi v tele a obnovujú tkanivo žľazy. Akútny zápal zmierňujú nesteroidné protizápalové lieky, antibiotiká..

adenóm

Adenóm vedie k chronickému zvýšeniu veľkosti prostaty ak výskytu bolestí pletenia pásov v dolnom bruchu (nad pubis). Ich lokalizácia závisí od smeru rastu benígneho nádoru. Môže to byť oblasť konečníka, močový mechúr. Ďalšie príznaky sú podobné prostatitíde..

Nie je možné úplne vyliečiť adenóm konzervatívnymi metódami, existujú však prostriedky na obmedzenie jeho rastu. Pri veľkom objeme nádoru je čiastočne alebo úplne odstránený minimálne invazívnymi alebo otvorenými chirurgickými metódami..

Problémy žien

Patológie alebo príčiny vzniku hrče u žien majú často gynekologický charakter. Lekári neodporúčajú čakať, kým sa neobjavia závažné koliky, iné príznaky patológie: nevoľnosť, krvný výtok a ísť na kliniku.

U žien vyvoláva nádor v bruchu:

 • adhezívny proces v maternicovej dutine;
 • krútenie príveskov, keď je pozorovaná pečať na ľavej, pravej strane pupku, nevoľnosť, zvracanie, pulzujúca bolesť, ak už nie je potrebný chirurgický zákrok;
 • ovariálna cysta so zhutnením, keď nádor dosiahne pôsobivú veľkosť;
 • menštruačné nepravidelnosti.

Liečba bude úplne závisieť od typu, veľkosti novotvarov - konzervatívnych alebo chirurgických.

Švy u žien často stvrdnú po cisárskom reze. Hrudka, ktorá nie je vždy vytvorená, naznačuje patológiu. Ale cisársky rez je zložitá operácia, pri ktorej lekári musia rezať tkanivo v pobrušnici. Ďalej - pripevnite med. Materiály a tkaniny - šité ligatúrou.

Švy počas obdobia zotavenia sú pokryté jazvovým tkanivom, ale niekedy dôjde k rastu peritonea v dôsledku autoimunitnej reakcie, použitia materiálov nízkej kvality, infekcie tkanív a vzniku abscesu pod kožou..

Je to hnisanie, ktoré sa môže stať nebezpečným javom v prípade poškodenia tkaniva pod kožou, odumretia buniek, zmiešania odumretého tkaniva s keratinizovanými časticami pokožky. Baktérie, ktoré môžu viesť k infekcii, modifikácii štruktúr a zhusteniu tkaniva, sú možné. Okrem toho sa v prostrednom štvorci pobrušnice objavuje svrbenie, pálenie a sasanka.

Rozdeľovanie lymfatických kanálov počas operácie môže tiež viesť k hrudke nad stehom. V prípade nezvýšenia poškodeného lymfatického kanála sa pozoruje pohyb tekutín, ktorý sa dostáva do voľného priestoru v peritoneálnej dutine vyplnenej lymfografiou..

Podobný jav sa môže vyskytnúť po laparoskopii v prípade zle vykonanej operácie na maternici doplnkov. Tak či onak sa pitvané tkanivá v peritoneálnej dutine zošijú a zošijú spolu so vláknami. Nedostatočná kvalita alebo neskúsenosť, nedbanlivosť chirurga spôsobuje komplikácie, infekciu rán a švov, vývoj bakteriálnej infekcie.

V najlepšom prípade sa jazvové tkanivo tvorí pod kožou, v najhoršom prípade aktívna reprodukcia buniek v tejto oblasti, tvorba keloidnej jazvy v dôsledku infekcie, rozvoj zápalu..

Ženy musia po operácii starostlivo sledovať stehy:

 • dodržiavať preventívne opatrenia a pokyny lekárov;
 • švy pravidelne ošetrujte antiseptickými roztokmi. Fukortsin, Zelenka);
 • nalepte náplasť na povrch spoja.

Prebudenia by mali byť príležitosťou na urgentnú návštevu u gynekológa: silná bolesť a kolika v mieste rezu, vytekanie sasanky z rany so závažným zápachom hniloby, horúčky, sčervenania a opuchu v šijacích miestach, vypúšťanie nepríjemného vaginálneho krvácania s svrbením, pálením, bolesťou.

Vyžaduje sa vyšetrenie a pravdepodobne operácia na vyčistenie kĺbov v prípade hnisania.

tehotenstvo

Ako plod rastie, pokožka žien sa počas tehotenstva napína, ale určité napätie pobrušnice nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo. To je často spôsobené nedostatočne vyvinutými brušnými svalmi, nadmerným stresom.

Dôvody sú niekedy:

 • zápal slepého čreva sprevádzaný kolikou, bolesťou;
 • gastroduodenitída s bolesťou v hornom štvorci pobrušnice;
 • cystitída s výskytom pálenia, bolesti pri močení, zadržiavanie a stagnácia moču;
 • pupočnej kýly, ako častý výskyt v popôrodnom období s výskytom výčnelkov.

Aj keď výčnelok neubližuje a nespôsobuje veľa nepohodlia, musíte sa poradiť s lekárom. Napríklad v prípade onkológie nádor nebolí a nemusí sa dlho prejavovať. Medzitým je nebezpečné prechod na rakovinu a malígnu formu, keď sa následky môžu stať úplne nezvratné.

Pri horizontálnej polohe sa prietrže hernie riešia nezávisle. Ale niekedy sa vytvára v dôsledku cisárskeho rezu a stáva sa nekontrolovateľným, keď už je nevyhnutný lekársky zásah. Ďalej existuje akútna kŕčová bolesť, horúčka, hnačka, nevoľnosť, zvracanie.

Znaky prispievajú k zvýšeniu črevného tonusu spolu s maternicou a môžu viesť k potratu, predčasnému pôrodu.

U detí

Najčastejším výskytom u dieťaťa od narodenia je pupočná kýla alebo tvrdé hrudky, ktoré nezmiznú pri pohmatu v pupočnej oblasti. Deti, ktoré sa nudia nohami, navyše odmietajú jesť. Tam sú koliky, nadúvanie. Existujú uškrtené a korigované prietrže. U chlapcov je to zvyčajne nepatrné, u dievčat to pupočné. V každom prípade je potrebné lekárske ošetrenie a pomoc chirurga.

Mamičky musia ošetriť pupočnú šnúru až štyrikrát antiseptickým úderom (chlorofylipt, furatsilín, Zelenka), až kým sa úplne nezhojí. Deti sa musia kúpať iba s pridaním slabého roztoku manganistanu draselného. Komplikácie, infekcie pupočnej zóny môžu viesť k rozvoju peritonitídy, sepsy, hlienu.

Lekári často nachádzajú pečať v dolnom bruchu ženy. V niektorých prípadoch sa hrbol odchyľuje uprostred. Odborníci odporúčajú vyhľadať pomoc, keď je patológia sprevádzaná závažnou kolikou, nevoľnosťou, krvavým výtokom.

Vzniká nádor v bruchu:

 • s adhéziou v maternicovej dutine;
 • pri krútení príveskov. Potom sa na ľavej alebo pravej strane brucha v blízkosti pupka objaví pečať. Existujú ďalšie príznaky vo forme nevoľnosti, nutkania zvracať, syndrómu pulzujúcej bolesti;
 • s tvorbou cysty vo vaječníkoch. Nádor môže dosiahnuť veľké rozmery a narušiť normálne fungovanie orgánov;
 • s menštruačnými nepravidelnosťami.

Liečebné opatrenia budú priamo závisieť od príčiny patológie, veku pacienta a veľkosti vzdelania.

U žien, ktoré mali cisársky rez, sa často pozoruje kalenie švov. Je to tak preto, že švy vo fáze obnovy sú pokryté jazvovým tkanivom, v dôsledku čoho dochádza k rastu. Ak novotvar nebude odstránený včas, bude to mať za následok infekciu tkanív a rozvoj abscesového procesu..

Počas tehotenstva môže dôjsť k utesneniu. Ako budúce dieťa rastie, pokožka sa začína napínať, čo vedie k napätiu pobrušnice. Tento proces nie je zvlášť nebezpečný a prebieha nezávisle po pôrode. Dôvody však môžu byť skryté aj pri závažných patológiách: apendicitída, gastroduodenitída, cystitída.

Semenné vezikuly

Semenné vezikuly (vezikuly) sa nachádzajú na stranách prostaty od zadnej strany močového mechúra. Semenný kanál viaže tieto žľazy na semenníky.

Zápal semenných vezikúl (vezikulitída) je sprevádzaný akútnymi bolesťami, ktoré sú lokalizované nad pubisou pozdĺž línie inguinálneho záhybu. Vo semenníkoch je často bolesť. Počas ejakulácie, močenia alebo defekácie sa bolesť výrazne zosilňuje. Zosilňuje, keď je močový mechúr plný..

Vezikulitída je niekedy sprevádzaná horúčkou, horúčkou do 38 stupňov. Môže sa objaviť zakalený sivý výtok z močovej trubice. Bez včasnej liečby existuje riziko vzniku hnisavých ohnísk, potom bolesť nadobudne strelecký, pulzujúci charakter..

Choroba môže mať chronickú formu, v ktorej je každý sexuálny kontakt sprevádzaný hmatateľným diskomfortom v dolnom bruchu. V dôsledku toho sa vyvíja sexuálna dysfunkcia..

Chronická vezikulitída často spôsobuje neplodnosť.

Liečba je vykonávaná antibiotikami, nesteroidnými protizápalovými liekmi. Počas regeneračného obdobia sa používa fyzioterapia, predpisujú sa vitamíny. S vývojom abscesu sa žľaza odstráni.

močový systém

Močový systém je náchylný na útoky patogénov, ktorých reprodukcia a aktivita vyvolávajú nepríjemné pocity.

Výskyt bolesti v dolnej časti brucha (od pupka po slabín) môže byť dôsledkom zápalu stien močového mechúra (cystitída) Ďalšie príznaky: časté močenie sprevádzané bolesťami, nepravdivé nutkania. Pravdepodobne sa objaví krv v moči. Liečba je podávaná antibiotikami a rastlinnými prostriedkami (napríklad „fytolyzín“). Dozviete sa viac o príznakoch cystitídy..

Bolesť na bolesť v suprapubickej oblasti v močovej trubici môže byť vyvolaná chlamýdiami, kvapavka, trichomoniáza, ureaplazmóza, špecifická a nešpecifická uretritída. Zápal močových ciest je sprevádzaný bolestivým močením, sekrétmi. Kauzatívna látka je určená na základe výsledkov testov, potom je uskutočňovaná liečba antibiotikami. Pohodlie počas liečby pomáha pri zmierňovaní bolesti.

Urolitiáza

Kamene sa môžu tvoriť v rôznych orgánoch genitourinárneho systému, najčastejšie sa však nachádzajú v obličkách. Pod vplyvom mnohých faktorov sa kamene začínajú sťahovať. Pri ich postupe z obličiek pozdĺž dolnej tretiny močovodu dochádza v oblasti slabín k poraneniu, ktoré môže viesť k penisu žalúdka a semenníkom. Keď sa kameň zastaví, záchvat bolesti trochu oslabí a súčasne sa objaví silné nutkanie na močenie. Ak sú poškodené steny močovej trubice, moč sa zafarbí krvou.

Obličky obličiek sa ešte pred migráciou cítia bolesťami príťažlivej povahy, lokalizovanými v bedrovej oblasti.

Akútna bolesť v dolnej časti brucha, ktorá sa vyskytuje po fyzickej námahe, môže byť spôsobená kameňmi v močovom mechúre. Najmä sa často vyskytujú na pozadí adenómu prostaty. Hlavné nebezpečenstvo spočíva v obštrukcii močovej trubice, ktorá sa prejavuje silnými kŕčovými bolesťami nielen v dolnej časti brucha, ale aj v dolnej časti chrbta. Tento stav si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť..

Veľké kamene sa odstraňujú endoskopickou alebo otvorenou metódou, malé kamene sa môžu lekársky rozpustiť alebo rozdrviť (ultrazvuk alebo laser).

Liečebné vlastnosti

Bolesť brucha nemožno ignorovať. Prvým krokom je konzultácia s lekárom. Lekár pohmatá žalúdok. Ak sa bolesť zosilňuje tlakom na hornú ľavú časť, pravdepodobnosť pankreatitídy je vysoká. Ak je bolesť sprevádzaná vysokým krvným tlakom, zvracaním, suchosťou v ústach, potom sa u pacienta diagnostikuje zápal podžalúdkovej žľazy. V takýchto prípadoch je vhodné vyprážané jedlo odmietnuť. Je dovolené jesť iba ľahké jedlá, ktoré nezaťažujú žalúdok.

Pretrvávajúca, stredne ťažká bolesť, ktorá sa šíri po celej oblasti brucha, sprevádzaná suchosťou v ústach, horúčkou, nevoľnosťou, sú príznakmi peritonitídy. V tomto prípade lekári predpisujú lieky.

V prítomnosti vredu bolesť zvyčajne bolí a má obmedzenú prietrž. Akútna bolesť je príznakom zápalu prostaty. Šitie - môže signalizovať otravu olovom. Pri pyelonefritíde sa okrem bolesti môže vyskytnúť aj zimnica a horúčka. Samozrejme, môžete nezávisle navrhnúť príčinu bolesti. Presnú diagnózu však dokáže stanoviť iba kvalifikovaný lekár..

Ak sa bolesti v pupočnej zóne nezastavia na dlhú dobu, neliečte sa sami. Malo by byť zrejmé, že obmedzená kýlová prietrž alebo apendicitída netoleruje oneskorenie. Vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Preto použitie zahrievacej podložky alebo užívanie tabliet na minimalizovanie bolesti nie je racionálne. Je dôležité konzultovať s andrologom, urológom, gastroenterológom, proktorom a chirurgom. Títo odborníci pomôžu zistiť hlavnú príčinu prejavu nepohodlia a zvoliť optimálny liečebný režim. Včasný terapeutický prístup pomôže človeku vyhnúť sa mnohým komplikáciám a škodlivým následkom.

Ľudské telo je komplexný systém. Prejav bolesti v akomkoľvek orgáne by mal osobu okamžite upozorniť. Koniec koncov, ona sa nezdá len tak. V tomto prípade je bolesť príznakom zlyhania. Ako zistiť, v ktorej patológii orgánov sa vyvíja? To bude naznačovať kombináciu faktorov. Iba lekár bude schopný pochopiť, čo mučí pacienta vykonaním vyšetrenia. Záver preto naznačuje, že ak niečo bolí, nemusíte hľadať „magickú“ pilulku, ale je lepšie okamžite vyhľadať kvalifikovanú pomoc..

Takže, po zistení, že bolesť nie je nezávislé ochorenie, je dôležité pochopiť: zastavenie vám nedovolí zbaviť sa problémov. Po užití špeciálnych liekov (antispasmodiká) sa úľava objaví len na chvíľu, ale potom sa syndróm vráti a vo väčšine prípadov bude ešte intenzívnejší..

Silná polovica ľudstva zriedka venuje pozornosť zlému zdraviu, pretože verí, že ochorenie je veľa slabých. Je pre nich ľahšie vziať si tabletku, ako navštíviť lekára. Toto je však celá závažnosť situácie. Faktom je, že ak sú bolesti v oblasti pupka u mužov, dôvody môžu byť nepatrné a veľmi vážne. Medzi ne patria nádory, apendicitída a iné choroby, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre život. Ak ich nezačnete liečiť včas, ale potlačíte iba kŕče bolesti pomocou liekov proti bolesti, môže dôjsť aj k smrti..

Bolesť v pupku sa môže objaviť z bežných dôvodov. Napríklad po jedle nečestných potravín, špinavej zeleniny, ovocia alebo ak si pred jedlom neumývate ruky. Najčastejšie v tomto prípade na zlepšenie pohody stačí vypiť aktívne uhlie a všetko prejde.

Na základe toho je takmer nemožné nezávisle určiť príčinu bolesti. Ak to chcete urobiť, musíte podstúpiť lekársku prehliadku a podľa jej výsledkov začať liečbu. Informácie v tomto článku slúžia iba ako pomôcka. Pomôžu pochopiť príčiny bolesti v blízkosti pupka..

semenníky

Pri zápaloch semenníkov (orchitída) a ich dodatkoch (epididymitída) človek pociťuje bolesť nielen priamo v semenníkoch, ale aj v oblasti ochlpenia, krížovej kosti, dolnej časti chrbta. Existuje aj všeobecná slabosť, nevoľnosť, horúčka. Veľkosť semenníkov (jedna alebo obidve) sa zväčšuje, koža sa na nich natiahne a zmení farbu na fialovú. Akýkoľvek dotyk spôsobuje ostrú bolesť.

Prorastanie pri liečbe zápalu semenníkov môže viesť k nezvratnej neplodnosti spôsobenej deštrukciou ich tkanív.

Liečba je podávaná antibiotikami alebo antivírusovými liekmi (v závislosti od príčiny zápalu)..

Zhora

V ľavej hornej časti pobrušnice sa nachádza slezina, bránica, žalúdok, pankreas, črevné slučky. Niektoré choroby môžu viesť k zväčšeniu veľkosti sleziny až do jej prasknutia. Príčinou môže byť zranenie alebo úder, keď je pozorovaná silná bolesť, modrastá pečať pri pupku zhora.

Iné príčiny nepohodlia:

 • peritonitídy;
 • perforácia žalúdočných vredov;
 • podráždenie slizníc alebo rakovina žalúdka, črevo 12 pesto;
 • prasknutie, napínanie tkanív brušnej aorty;
 • inverzia sigmoidného hrubého čreva;
 • črevný opuch;
 • Crohnova choroba.

črevá

V dolnom bruchu sa nachádza súčasne niekoľko sektorov čreva, pričom rôzne patológie spôsobujú aj bolesť. Najnebezpečnejšou príčinou nepohodlia sú kŕče so silným vzrušením, podchladenie, porušenie stravy. Takéto javy sú rýchlo eliminované použitím antispasmodík, stimuláciou pohybov čriev, niekedy stačí len ľahnúť. Ale v niektorých prípadoch bolesť signalizuje závažnejšie porušenia.

zápal slepého čreva

Ak sa akútna bodová bolesť objaví náhle v dolnom bruchu napravo, môže sa vyvinúť zápal slepého čreva (zápalový proces v slepom čreve). Pri pohybe sa bolesť zosilňuje v polohe na chrbte, ktorú ustupujú. Ďalšie príznaky:

 • zvracanie
 • horúčka;
 • závraty;
 • bledú pokožku;
 • celková slabosť.

Príčiny bolesti

Pri lokalizácii bolesti v oblasti pravého brucha pod pupkom môže byť príčinou zápal slepého čreva (slepého čreva), slepé črevo alebo ileum, stúpajúca časť hrubého čreva, pravá oblička a genitálie. Umiestnenie bolesti vľavo môže naznačovať zápal sigmoidu alebo hrubého čreva v priečnej zóne, ľavej obličke alebo genitáliách. Okrem vyššie uvedených dôvodov sa bolesti v bruchu vyskytujú v nasledujúcich prípadoch:

 • v prípade otravy olovom a inými kovmi;
 • pri chronických ochoreniach, napríklad diabetes mellitus s nástupom kómy;
 • s poruchou metabolizmu tukov;
 • s porfyrínovou chorobou.

Nepríjemný pocit v dolnom bruchu je klamný, pretože proces sa vždy nenachádza v určitej oblasti. Bolesť sa najčastejšie vyskytuje difúzne a po chvíli je už výraznejšia v problémovej oblasti. Napríklad pri vývoji apendicitídy sa syndróm bolesti najskôr lokalizuje nad pupočnou dutinou a potom spadne do pravej oblasti bedier. Ak na príznak neodpovedáte včas, objaví sa peritonitída, pri ktorej sa bolesť šíri do celého žalúdka..

V tej istej pravej časti ilea sa často vyskytuje bolesť, keď prerazí dvanástnikový vred, pretože práve v tejto časti sa dostane obsah čreva. Okrem toho môže bolesť vzniknúť aj z iných dôvodov, ktoré nesúvisia s peritoneálnym priestorom. Napríklad pri otrave jedlom, poruchách obehového systému s infarktom myokardu, so spondylartrózou a niektorých ďalších patológiách nervového systému, s reumatizmom..

V prítomnosti kýly v prednej stene pobrušnice sa bolesť vyvinie zovretím. V tomto prípade je prietrž ľahká na prsty. Najčastejšie sa jedná o pupočníkovú a ingvinálnu prietrž. Avšak s výskytom výčnelku na stene sigmoidného hrubého čreva (tzv. Divertikulum) sa rozvíja aj bolesť, najmä keď je perforovaná.

Pri abnormalitách v črevách bolí často žalúdok v pupku a okolo neho. Príčinou môže byť obštrukcia čreva spôsobená mechanickým tlakom na orgán. Najprv sú bolesti epizodické, potom sa stávajú trvalými, bolesťami a zvierajúcimi. Dôvodom objavenia sa takejto bolesti je to, že sa črevo v obštrukčnej zóne začína rozťahovať a ischémia tepien a žíl..

V dolnej časti brucha sa často vyskytujú nepríjemné pocity s vnútornými hemoroidmi. Na rozdiel od vonkajších a vnútorných hemoroidov a pri vonkajších hemoroidoch presahujú kŕčové žily za konečník a v konečníku sa objavuje iba vlákno. Pri vnútorných hemoroidoch sú postihnuté cievy v črevách rozšírené a ľahko zraniteľné. Pri peristaltických pohyboch čreva a pri pohybe čriev sa bolesť šíri do dolnej časti brucha a má epizodickú povahu. Choroby pohybového ústrojenstva, ako sú krivica, reumatoidná artritída, dnavá artritída, skolióza, ankylozujúca spondylitída a vrodené patológie, spôsobujú zvieranie nervov tráviaceho traktu, ktoré spôsobujú rezanie, akútne alebo boľavé bolesti v dolnej časti brucha a v celom čreve..

Zdola

Pečať v blízkosti pupka dole sa pozoruje, ak je:

 • priškrtená prietrž;
 • vyčnievanie sigmoidného hrubého čreva;
 • prasknutie stien divertikula;
 • zápal panvových orgánov u žien;
 • črevná obštrukcia v dolných častiach;
 • zvýšená tvorba plynu v stenách hrubého čreva;
 • lokalizácia nádoru v genitáliách u mužov.

Vyvolajte hrudku v dolnom brušnom segmente: IBS, zápal čriev, kompresia nervami (siahajúca od chrbtice), pohyb po močovode obličkového kameňa.

Urologické dôvody

Mnohé choroby močového systému sú sprevádzané bolesťou brucha pod pupkom. Môžu to byť obličkové kamene, ktoré sa ponoria do močovodu. V tomto prípade sa objaví akútna bolesť, ktorá siaha až do spodnej časti brucha a do hornej časti stehna. Sekundárna bolesť je v tomto prípade pozorovaná v oblasti umiestnenia chorej obličky. Na stanovenie presnej diagnózy u týchto pacientov sa vykoná analýza moču a vykoná sa röntgenové vyšetrenie. Analýza moču v tomto prípade ukazuje veľké množstvo červených krviniek, bielych krviniek a mikroorganizmov. Ak je v močovej trubici zubný kameň, bude to viditeľné na röntgenovom snímaní. Okrem kameňov môže nepohodlie spôsobiť akútny zápalový proces v obličkách, sprevádzaný zimnicou a horúčkou, slabosť, bolesti hlavy a závraty..

Prítomnosť infekcie HIV, ureaplazmózy a iných sexuálne prenosných infekcií nespôsobuje spočiatku žiadne klinické príznaky, ale po 3 až 4 rokoch sa začínajú objavovať príznaky zápalu reprodukčného systému samcov a nepohodlie sa objavuje v perineu a spodnom bruchu. Bolesť bolí a ťahá, pravidelne sa stáva ostrým a rezným.

Bolesť pod pupkom u človeka môže byť akútna a chronická. Bežné príčiny takejto bolesti zahŕňajú prostatitídu - zápal prostaty. Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v slabinách a objavuje sa tiež v čase močenia, potom stúpa nad ňu. Pohodlie v dolnej časti brucha sa často vyskytuje pri benígnom nádore prostaty. Táto bolesť je spojená s tlakom zväčšenej žľazy na susedné tkanivá a cievy. Ďalším dôvodom je infekcia močového systému. Ak infekčný agens ovplyvňuje obličky, močovod a močový mechúr, pacient sa začne obťažovať častým bolestivým močením, pozorujú sa všeobecné príznaky intoxikácie odpadovými produktmi patogénov. Moč je zakalený a má nepríjemný zápach. S rozvojom cystitídy sa objaví kŕč močového mechúra v dôsledku nedobrovoľnej kontrakcie svalových vlákien. Bolesť sa nachádza pod pupkom a šíri sa do trieslovej zóny. Najzriedkavejšie príčiny nepohodlia u mužov sú rakovina hrubého čreva a zápal v sedacieho nervu..

Bolesť naľavo od pupku

Ak bolí žalúdok naľavo od pupku, naznačuje to patológiu hrubého čreva, sigmoidu a dvanástnika. Sila a povaha nepohodlia v týchto prípadoch do veľkej miery závisí od zanedbania zápalového procesu.

Črevné nádory

Môžu mať odlišnú povahu - byť zhubné, benígne a tiež polypy. Výsledkom je, že črevný lúmen sa zužuje, čo vedie k oneskoreniu výkalov, zhoršeniu lokálnej cirkulácie a zápalovým procesom..

Bolesť môže byť naľavo od pupku, ostrá alebo matná, stála alebo podobná vlne. Okrem toho je muž znepokojený nevoľnosťou, často - zvracaním, oslabením tela, v závažných prípadoch - zvýšením telesnej teploty. Hnačka sa strieda so zápchou.

Sigmoiditis

Ďalšie zápalové ochorenie čriev, ktoré je spôsobené autoimunitnými príhodami alebo infekciami. Príznaky patológie:

 • bolesť vľavo od pupku;
 • hnačka s pruhmi krvi;
 • horúčka.

Charakteristiky bolesti

Pri určovaní príčin bolesti v podbrušku hrá dôležitú úlohu lokalizácia a povaha bolesti. Pri kŕčoch hladkých svalov vnútorných orgánov sa objavujú náhle ostré bolesti a kolika. Zápalové ochorenia sa vyznačujú rastúcimi bolesťami, ktoré nezmiznú bez užívania liekov proti bolesti. Ak bolesť nemá jasnú lokalizáciu a žalúdok sa stáva ťažkým, mali by ste okamžite kontaktovať chirurga alebo akékoľvek lekárske zariadenie, aby sa vylúčila peritonitída. Peritonitída je proces črevného obsahu vstupujúceho do brušnej dutiny otvorom v nej. Tento stav je mimoriadne nebezpečný, s predčasnou pomocou je možná smrť..

V závislosti od príčiny bolesti je liečba uskutočňovaná gastroenterológom, urológom, chirurgom, terapeutom alebo proktokológom. Ak dôjde k akútnej bolesti, najmä v pravom dolnom kvadrante brucha, je potrebné zavolať sanitku.

Terapeutické opatrenia

Ak existuje bolesť brucha pod pupkom, je veľmi nebezpečné samoliečiť, pretože príčinou môže byť vážne ochorenie, a užívanie rôznych liekov proti bolesti komplikuje diagnostiku, a tým iba zhoršuje situáciu. V závislosti od choroby sa špecifická liečba vykonáva pod dohľadom lekára.

Dôvody, prečo bolesť žalúdka pod pupkom, sú pomerne početné. Bolestivosť pod pupočníkom je pomerne častým príznakom, ktorý naznačuje existujúce zdravotné problémy. Príčinou bolesti brucha pod pupkom je vo väčšine prípadov zápal tenkého čreva.

Zlá práca jejunu je sprevádzaná stavom malabsorpcie, čo negatívne ovplyvňuje celkový zdravotný stav. Preto je pretrvávajúca bolesť pod pupočnou oblasťou a okolo nej príznakom, ktorý si vyžaduje neodkladnú lekársku pomoc.

Príčiny patologického stavu sa najčastejšie stávajú tieto choroby:

 • nedostatok priehľadnosti jejunumu;
 • narušenie krvného obehu ciev mesentérie;
 • jednota - zápalový proces v jejunume;
 • pupočná kýla - bolesť sa vyvíja v dôsledku jej porušenia;
 • nedostatok enzýmov;
 • syndróm dráždivého čreva.

zápal žalúdka

Bolesť nad pupkom je jedným zo spoločníkov gastritídy. Je charakterizovaná ako akútna, paroxyzmálna, často sprevádza pacienta na dlhú dobu a neprechádza sama. Žalúdok bolí nad pupkom s gastritídou bezprostredne po jedle a pri dlhých prestávkach medzi nimi. Obrázok ochorenia sa vyskytuje pravidelne sa vyskytujúci pálenie záhy, vracanie (pozorované priamo počas výživy), grganie, kyslá chuť v ústach, zvýšené slinenie a narušenie čreva. Bolesť nad pupkom je v takýchto situáciách sprevádzaná pocitom slabosti, nadmerným potením, zmenou srdcovej frekvencie, miernym zvýšením teploty pacienta a nedostatkom túžby jesť.

Bolesť nad pupkom, ktorá sprevádza gastritídu, sa po liečbe stane menej výraznou alebo zmizne. Pacientovi sa odporúča prejsť na diétnu výživu, je mu predpísaná komplexná liečba - antibiotiká, lieky na zníženie sekrécie žalúdočnej šťavy, obalenie, lieky proti bolesti, enzýmy a cytoprotektory.

Poruchy bolesti

Pre každú patológiu je okrem bolesti v pupočnej oblasti charakteristická určitá symptomatológia.

Jejunumová obštrukcia

Nedostatočná priechodnosť jejunumu sa týka najprísnejších podmienok. Ak neposkytnete lekársku pomoc, môže to spôsobiť smrť. Kameň, nádor, zhluk červov alebo jeho stlačenie zvonka, napríklad priľnavosťou, môže spôsobiť upchatie črevného lúmenu..

U dieťaťa môže invaginácia spôsobiť patológiu - prienik črevnej slučky do susedného čreva. Príznakom patológie je stúpajúca kŕčová bolesť uprostred brucha. Nezvratné zvracanie, ktoré zahŕňa aj črevné obsahy, prináša úľavu iba na krátku dobu. Zadržiavanie stolice a flatus.

Potom bolesť zmizne, ale celkový zdravotný stav pacienta sa rýchlo zhoršuje. Pozoruje sa pokles krvného tlaku a narušenie srdcového rytmu - vyvíja sa tachykardia. Nedostatočná lekárska starostlivosť vedie k smrti.

Exacerbácia chronickej jednoty

Chronická jednota je dlhodobý zápal jejunumu. Patológiu sprevádzajú tieto príznaky:

 • vývoj spastických bolestí, ktoré zachytávajú stred brucha (spôsobené kŕčmi črevnej steny);
 • nadúvanie;
 • zápalový proces v lymfatických uzlinách mezentérie - bolesť je v tomto prípade určená pod / napravo od pupku a v ľavej hypochondrii.

Pre túto chorobu je charakteristická ťažká hnačka, ktorá sa vyskytuje po jedle. Ak sa stav zhorší, riziko vzniku gangliolitidy je vysoké. S podobným výsledkom sa mení povaha bolesti: premieňajú sa zo spastickej na pálenie.

Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivého čreva je jednou z príčin bolesti v dolnom bruchu uprostred. Patológia sa odvoláva na funkčné ochorenia gastrointestinálneho traktu a je celkom bežná diagnostikovaná u mužov a žien. Navyše u žien sa vyskytuje dvakrát častejšie.

Príznaky syndrómu dráždivého čreva sú:

 • narušenie črevnej motility - hnačka, striedanie so zápchou;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • kŕče bolesti nad / pod pupkom.

Patologické príznaky sa týkajú predovšetkým pacienta ráno. Ihneď po raňajkách sa vytvoria rezné bolesti lokalizované tesne pod pupkom a končia sa hnačkami. Zároveň je táto osoba prepustená. Cez deň sa objaví pálenie záhy, grganie. Bolesť pretrváva, ale večer a celú noc všetky silné pocity ustupujú.

Porušenie krvného obehu ciev mesentérie

Príčinou stavu je zablokovanie mezenterických ciev krvnými zrazeninami. Najčastejšie sa tvorí u ľudí s diagnostikovanými ochoreniami srdca a krvných ciev. Pre patológiu sú typické silné kŕče, ktoré sú lokalizované v pupku. Určité zmiernenie bolesti nastáva, keď osoba zaujme polohu kolena.

Bolestivosť sa prakticky nedá zastaviť ani pri zavedení derivátov morfínu. Počas záchvatu má pacient studený, lepivý pot, zvýšený krvný tlak a ťažkú ​​tachykardiu. Neskôr sa príznaky spájajú s vracaním a hnačkou..

Po šiestich až dvanástich hodinách bolesť ustupuje, čo sa vysvetľuje smrťou receptorov črevného nervu. V zložení zvratkov a výkalov sa objavuje krv. Ak sa nelieči, u pacienta sa vyvinie peritonitída av najhoršom prípade nastane smrť.

Nedostatok enzýmu

Deficit enzýmov (enteropatia s nedostatkom enzýmov) sa vyvíja v dôsledku nedostatočnej produkcie určitých typov enzýmov. Tento stav môže byť vrodený alebo získaný, čo vedie k narušeniu procesov parietálneho trávenia.

Klinicky je patológia sprevádzaná neznášanlivosťou na určité odrody výrobkov. Najčastejšie sa diagnostikuje intolerancia lepku. Znaky stavu sú: bolesť pri pupku, tvorba plynu, hnačka s ľahkými stolicami, obsahujúca kúsky nestráveného jedla..

Aby sa vylúčil rozvoj patologických symptómov, je potrebné úplne vylúčiť zo stravy všetky výrobky, na ktoré má osoba neznášanlivosť. Pacientovi je predpísaný príjem enzýmových prípravkov.

Príčiny bolesti brucha pod pupkom u mužov

Akákoľvek kŕčová bolesť, ktorá sa vyvíja v dolnom bruchu u mužov, takmer vždy znamená porušenie tráviaceho traktu. Najčastejšie príčiny sú: Crohnova choroba, prítomnosť adhézií, ulcerózna kolitída, nádory malígneho pôvodu. Je potrebné poznamenať, že všetky uvedené gastrointestinálne patológie môžu byť diagnostikované u žien.

Crohnova choroba

Ochorenie pokračuje v chronickom formáte. Do patologického procesu sa môže zapojiť ktorákoľvek časť gastrointestinálneho traktu, ale najčastejšie sú postihnuté hrubé črevo a konečná časť tenkého čreva. Presné dôvody, prečo sa Crohnova choroba vyvíja. Všeobecne sa uznáva, že vírusy a baktérie sa stávajú provokatívnymi faktormi. Dedičný prenos génu choroby.

Crohnovu chorobu možno diagnostikovať u pacientov všetkých vekových skupín: dospievajúce dievčatá, dievčatá a chlapci, dospelí. Najčastejšie sa však patológia vyskytuje u mužov vo veku 40 rokov. Príznaky Crohnovej choroby sú: ostrá bolesť brucha pod pupkom, strata hmotnosti v dôsledku hnačky, horúčka.

Liečba patológie je obmedzená na elimináciu a zmiernenie patologických symptómov. Pacientovi sú predpísané kortikosteroidy, protizápalové lieky a lieky proti bolesti. Pri neprítomnosti liečby môže človek zažiť:

 • vnútorné krvácanie;
 • gastrointestinálna obštrukcia;
 • perforácia čriev.

V takom prípade je pacientovi priradená pohotovostná operácia.

Adhezívne ochorenie

Bolesť brucha pod pupkom u mužov sa môže vyvinúť v dôsledku adhézií vytvorených v brušnej dutine. Funkcia čreva je narušená, v dôsledku čoho sa môžu vytvárať nepríjemné pocity, dokonca aj bolestivé. Je obvyklé rozlišovať dve variácie priebehu adhézií: s výraznou bolesťou v spodnej časti brucha, s pravidelným vývojom črevnej obštrukcie..

Nasledujúce príznaky môžu naznačovať prítomnosť adhézií:

 • bolesť pod pupkom;
 • problémy s vypúšťaním plynu;
 • nadúvanie;
 • nevoľnosť pravidelne končiaca zvracaním.

Nešpecifická ulceratívna kolitída

Ak má človek bolesti v dolnej časti brucha, môže byť príčinou ulceratívna kolitída. Ochorenie sa diagnostikuje u mužov dvakrát častejšie ako u žien.

Typické príznaky ulceratívnej kolitídy sú:

 • častá hnačka;
 • análne krvácanie;
 • tupé bolesti cítené pod pupočnou zónou;
 • výtok hnisu z konečníka počas defekácie.

Bolesť okolo pupka

V mnohých prípadoch je bolesť striktne lokalizovaná okolo pupka alebo pod pupkom. Z dôvodu anatomických znakov tento jav naznačuje patológiu v tenkom čreve. Blízko pupka sa nachádza mezentérium, ktorým prechádza mnoho nervových vlákien. Sú to tí, ktorí prenášajú signál bolesti. Zvážte, ktoré zdravotné problémy sú v tomto prípade najpravdepodobnejšie..

Pupočná prietrž

Patologickým znakom je to, že nie je vždy viditeľné. Ak má človek nadváhu, vôbec nie je viditeľný žiadny výčnelok. Zároveň môže pupok bolieť pri stlačení a po fyzickej námahe (vrátane tréningu)..

Iné príznaky pupočnej kýly:

 • tráviace abnormality;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • častá zápcha.

Patológia je častejšia u žien, ale muži nie sú imúnni voči takémuto problému. Ak nedôjde k liečbe, môže sa začať zápal pupočného vaku, narušiť priechodnosť čreva, narážať. Tieto komplikácie môžu viesť k peritonitíde a smrti..

Ak váš pupok bolí pri stlačení, je zrejmý mierny výčnelok a vyskytujú sa problémy so zažívacím ústrojenstvom - neváhajte. Navštívte chirurga.

Dôvod - Junior

Jednota je zápal jejunum, ktorý sa vyskytuje po týfusoch, salmonelóze, rotavírusoch a iných infekciách. Bolesť je lokalizovaná pri pupku, charakterizovaná záchvatmi vzrušenia. Muži si navyše všimnú tieto problémy:

 • silná hnačka;
 • stolica s nepríjemným zápachom;
 • neustála slabosť, únava.

Bolesť sa môže zvýšiť na záchode, ako aj po jedle. Potom zmizne, človek sa nemusí cítiť vôbec nepohodlne až do nasledujúceho jedla. Takéto útoky sú spôsobené črevnou motilitou, ktorá je za vyššie uvedených podmienok zosilnená.

Syndróm dráždivého čreva

Ak má človek po jedle alebo pití bolesti v bruchu, príčinou môže byť syndróm dráždivého čreva (IBS). Tento stav je charakterizovaný silnou, boľavou, dlhotrvajúcou bolesťou v rôznych oblastiach brucha, vrátane pupku. Nepríjemné pocity sa zosilňujú po večeri, nervový stres. Ráno sa spravidla nič nestará o človeka.

Príčiny IBS neboli skúmané. Lekári robia takúto diagnózu, ak sa muž sťažuje na bolesti brucha, zápchu a hnačku, ale počas vyšetrenia sa nezistili žiadne patológie. Vo väčšine prípadov bolesť zmizne po úprave stravy alebo zmene životného štýlu..

Ak je odborná činnosť pacienta spojená s nervovým napätím, pomôžu sedatíva. Napríklad valeriánske tablety. Nemôžete ho však piť dlho - znižuje to črevnú motilitu.

Mezenterická trombóza

Je zriedkavé, že človek dokáže vydržať bolesť pod pupkom, ak je spôsobená mezenterickou trombózou. Toto je patológia, pri ktorej sa v lúmeni mezenterickej tepny vytvára trombus. V dôsledku toho je narušená výživa tkanív, ktoré postupne odumierajú..

Miesto bolesti do značnej miery závisí od toho, ktorý segment je upchatý. Ak sa teda v hlavnom trakte tepny vyskytne prekážka v prietoku krvi, v pupočnej oblasti sa objaví bolesť alebo sa rozšíri po celom bruchu..

Pri mezenterickej trombóze je bolesť silná, má naliehavú povahu, neustále sa udržiava, ale môže oslabiť, ak muž leží na chrbte a ohýba nohy na kolenách a bokoch. 1-2 hodiny po nástupe bolesti sa objaví nevoľnosť, ktorá nezmizne. Na začiatku choroby sa môže vyskytnúť hnačka s nečistotami krvi, potom sa vyvinie zápcha, zvracanie, nadúvanie..

Liečba mezenterickej trombózy je výlučne chirurgická. Ak nie je prítomný, vyskytuje sa peritonitída a smrť..

Možné príčiny bolesti u dieťaťa

Bolesť v bruchu pri pupku alebo nižšia - jav pre dieťa nie je neobvyklý. Patologický stav má veľa dôvodov, počínajúc bežnou zápchou a končiac závažnými gastrointestinálnymi léziami.

Pravdepodobné príčiny bolesti brucha pod pupočnou zónou u dieťaťa môžu byť:

 • Toxikóza alebo otrava potravinami. Choroba začína vývojom bolesti v pupočnej oblasti. Potom sa bolesť šíri po celom povrchu brucha. Vyvíjajú sa aj ďalšie príznaky - nevoľnosť, ktorá končí zvracaním, hnačka, zvýšenie celkovej telesnej teploty (niekedy na významnú úroveň).
 • Črevná infekcia. Dôvodom rozvoja patológie sú špinavé ruky, nedostatočne umytá zelenina a ovocie, spotreba neupravenej a neupravenej vody, ako aj vzduchové kvapôčky. Na začiatku sa črevná infekcia podobá otrave jedlom vo svojom priebehu - dieťa si sťažuje na bolesť v pupočnej oblasti. Na rozdiel od otravy má však veľmi vysokú telesnú teplotu, pozoruje sa nesmierne zvracanie a závažná hnačka. Bolesť v bruchu neustále pretrváva, čo prakticky nezmizne. Patologické príznaky môžu pretrvávať až 10 dní.
 • Zápal slepého čreva. Zápal slepého čreva v detskom veku začína zvracaním a ťažkými pohybmi čriev. O niečo neskôr sa dieťa začne sťažovať na bolesti brucha, ktoré sa objavia pod pupkom.
 • Hlístová invázia. S vývojom bolesti v pupku nie je možné vylúčiť prítomnosť infekcie hlístami. Dieťa môže mať infekciu škrkavkami, lambliami atď..
 • zápal žalúdka Príčinou bolesti môže byť zhoršenie gastritídy. Zápal žalúdočnej sliznice má akútny začiatok, ale nie je sprevádzaný silnou bolesťou. Sprievodnými príznakmi gastritídy sú bolesť žalúdka, nevoľnosť, grganie a pálenie záhy.
 • Žlčníka. Akútny zápal žlčníka (cholecystitída) môže tiež spôsobiť bolesť brucha. Medzi príznaky choroby patrí zvýšená plynatosť, nadúvanie, horúčka a tmavší moč..
 • Poranenie pupočnej kýly a črevnej koliky. V obidvoch prípadoch dieťa pociťuje silnú bolesť..

Čo možno urobiť s rozvojom bolesti brucha pod pupkom? Lekári spravidla odporúčajú zavolať do služobného tímu. Používanie akýchkoľvek liekov proti bolesti je zakázané, pretože to môže namazať súčasné príznaky a sťažiť diagnostiku.

diagnostika

Pri identifikácii hrčiek na bruchu sa pacientovi ponúka rad štúdií na určenie presnej diagnózy:

 • Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny;
 • všeobecná analýza moču a krvi;
 • endoskopické vyšetrenie tráviaceho ústrojenstva a ďalšie.

V závažných prípadoch môže byť žena predpísaná CT alebo MRI, čo vám umožní presnejšie určiť príčiny rozvoja patológie. V prípade nádorov je predpísaná punkcia nasledovaná cytologickým vyšetrením získaného biomateriálu.

MRI je najinformatívnejšou metódou na diagnostiku nádorov

Na diagnostiku zhutnenia použite celý rad dostupných techník. Začnite návštevou lekára. Po vyšetrení lekár presne určí potrebu konkrétneho diagnostického opatrenia:

 • röntgenový
 • ultrazvuk
 • CT alebo MRI;
 • kolonoskopia;
 • angiografia;
 • FGDS;
 • sigmoidoscopy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vertebrálna hernia je progresívne štádium osteochondrózy, pri ktorej sa pozoruje deštrukcia vláknitého prstenca a vyčnievanie medzistavcových platničiek, čím sa jadro posunie.
Strach a úzkosť môžu spôsobiť náhly výskyt vzdelania na nohách. Vyzerá odnikiaľ a je lokalizovaná v oblasti kĺbu. Takýto nádor celkom prirodzene spôsobuje u ľudí úzkosť.
Na liečbu rakoviny sa používa veľa metód. Vedci predložili mnoho hypotéz a návrhov, ako sa vysporiadať s touto chorobou. Jednou z liečebných metód je metóda Neumyvakin, ktorá podľa mnohých sledovateľov liečila pacientov s rakovinou.