loader

Hlavná

Pažerák

Objemové útvary v epigastrii

Objemové útvary v epigastriu môžu naznačovať ochorenie dolnej časti pažeráka, žalúdka, brušnej steny. Menej často sa pri zvyšujúcej sa epigastrii zisťujú choroby svalov brucha, pečene, omentum, priečneho hrubého čreva, pankreasu, aorty a retroperitoneálnych orgánov..

Ak je zhutnenie v epigastrickej oblasti povrchové a nemení sa napätím vo svaloch brušnej steny, malo by byť podozrenie na ochorenie brušnej steny, pretože intraperitoneálne „nádory“ s hmatom brušných svalov sú horšie..

Okrem zápalových procesov pochádzajúcich z kožných a nádorových ochorení môžeme v prítomnosti objemových útvarov v epigastriu hovoriť o preperitoneálnom lipóme, pupočnej kýle, pupočnom abscese, hliene brušnej steny, menej často - perforácii dutých orgánov do brušnej steny, prípadne nádore infiltrácia kože.

Nepravidelnosti brušných svalov, jazvy po úrazoch, lipomatóza sa nemá brať na tumory brušnej dutiny..

Pocit povrchovo lokalizovaného nádoru môže byť spôsobený omentálnou cystou, ako aj jej zápalom alebo zhubnými nádormi. Po operácii nádoru podľa Schlöfferovej metódy alebo v dôsledku tvorby adhézií okolo zapáleného žlčníka sa môže vytvoriť zápalový konglomerát alebo adhézny uzol okolo epigastrickej hernie; tieto zmeny sa uznávajú hlavne na základe rádiologického vylúčenia žalúdočných chorôb.

Epigastrická oblasť môže byť tiež vyplnená zväčšeným ľavým lalokom pečene. V týchto prípadoch sa hmatateľný „nádor“ spája s tým v pravej hypochondrii a počas dýchacích pohybov sa pohybuje s pečeňou..

Najbežnejšou objemovou hmotou hmatateľnou v epigastrickej oblasti je karcinóm žalúdka. Nádor s veľkosťou od vlašských orechov po veľké jablko sa nachádza v oblasti medzi hypochondiom, xiphoidným procesom a pupkom, zvyčajne je hustý, bolestivý, s nerovným povrchom a malo by sa postupovať iba s miernym dýchaním. Ak nádor jasne opakuje respiračné pohyby, malo by sa predpokladať jeho spojenie s pečeňovým tkanivom.

Výskyt hmatateľného nádoru je veľmi neskorým príznakom žalúdočného karcinómu, ktorý by sa mal podľa pokusov pacienta rozpoznať na základe laboratórnych vyšetrení (dlhodobá bolesť, nechutenstvo, strata hmotnosti, nevoľnosť, achlorhydria, okultné krvácanie, pozitívna reakcia na kyselinu mliečnu, röntgenové údaje). skôr, ako sa stane hmatateľnou. Karcinóm prednej steny žalúdka sa zvyčajne stáva hmatateľným a zadná stena nie je hmatateľná. Pylorický karcinóm je hmatný v pupku, mierne vpravo od neho. Pri difúznej infiltrácii žalúdočnej steny sa môže vyskytnúť veľmi nejasné zhutnenie.

Veľká veľkosť nádoru naznačuje, že je spájkovaný s okolitými tkanivami. Môže to byť nielen karcinóm, ale aj bezcitný zápalový konglomerát vytvorený v dôsledku dvanástnikového vredu alebo vredu v pylorickej oblasti..

Pri žalúdočnom sarkóme sa vyskytuje veľký nádor. Hmatné zmeny v žalúdku spôsobené syfilisom, tuberkulózou, zriedkavým plastovým limitom, lymfogranulomatózou v žalúdku. Diagnóza týchto chorôb sa najčastejšie zisťuje počas operácie.

Na rozdiel od relatívne fixovaných nádorov žalúdka, ktoré majú iba malú pohyblivosť počas dýchacích pohybov, je nádor priečneho hrubého čreva veľmi mobilný. V prípade negatívneho röntgenového vyšetrenia žalúdka je potrebné irrigoskopické vyšetrenie.

Veľká veľkosť hmatateľného nádoru hovorí predovšetkým o pankreatickej cysti, ale jeho veľkosť môže byť taká veľká, že táto formácia vyplní celú brušnú dutinu; Zároveň sa cysta môže zamieňať s akoukoľvek tvorbou v brušnej dutine (ovariálna cysta, retroperitoneálny nádor, obrovská hydronefróza). Niekedy nájdete porušenie podžalúdkovej žľazy (nedostatok enzýmov v stolici), ale častejšie neexistujú žiadne takéto príznaky, metabolizmus cukru nie je narušený. Obrovský nádor v epigastrickej oblasti, elastický, úplne nehybný, ktorý nesleduje respiračné pohyby, sa môže ukázať ako pankreatická cysta. Pomocou fluoroskopie môžete nájsť typický tlak tohto nádoru na menšie zakrivenie žalúdka a ďalších okolitých orgánov, najmä na hrubom čreve, ktoré sa nádorom presúva..

Z pankreatických cýst sú najčastejšie falošné cysty, ktoré sa vyvinuli v dôsledku chirurgického zákroku alebo excízie testom.

Ak dostanete negatívne výsledky všetkých štúdií, môžete premýšľať o prítomnosti retroperitoneálneho nádoru. Môže to byť pankreatický nádor, ktorý veľmi zriedka dosiahne takú veľkú veľkosť, že sa stane hmatateľnou; môže ísť o preťaženie pankreasu pri chronickej pankreatitíde alebo o retroperitoneálne lymfatické žľazy, ktoré vytvorili konglomerát.

Aneuryzma brušnej aorty sa rozpoznáva na základe pulzácie. Malo by sa obávať, že by sa omylom za nádor v epigastrickej alebo hypogastrickej oblasti považovala za krivú chrbticu lordóza.

Niekedy sa vyskytuje nádorový výčnelok neurčitej lokalizácie s mezenterickými, menej často s peritoneálnymi lipómami.

Stáva sa, že husté uzly mezenterickej panpikulitídy, jeden z prejavov Weberovo-kresťanskej choroby, ktorý má zlú prognózu, sú prehmatané. Diagnózu je možné vykonať až po chirurgickom zákroku a histologickom vyšetrení.

Epigastrické príznaky prietrže

Objemové útvary v epigastriu môžu naznačovať ochorenie pažeráka, brušnej steny alebo žalúdočnej sliznice. S nárastom oblasti pod xiphoidným procesom (v zriedkavých prípadoch) sa diagnostikujú choroby svalov brušnej dutiny, pečene, omentum, priečneho hrubého čreva, pankreasu, aorty alebo orgánov nachádzajúcich sa za peritoneum..

Vzdelávanie v epigastrii: vlastnosti

Ak má zhutnenie v epigastrickej oblasti povrchový (nejasný) charakter a nezmení sa prihmatom alebo svalovým napätím v brušnej stene, potom sú možné ochorenia brucha. Je potrebné poznamenať, že nádorové nádory so silným svalovým napätím sú slabo hmatné..

V prítomnosti objemových útvarov v epigastrii môže ísť o lipóm v brušnej dutine, herniu alebo pupočníkový hnisavý zápal tkanív a ich roztavenie (absces), hnisanie hematómu prebubbilného tkaniva brušnej steny (flegmon), menej často - perforácia v stenách prehĺbenia orgány pobrušnice alebo hromadenie bunkových prvkov v bunkových tkanivách s nečistotami lymfy a krvi (infiltrácia nádorovej kože).

Posttraumatické jazvy alebo mnohopočetné lipómy v podkožnom tkanive nie sú nádorové útvary.

Pocit vytvoreného nádorového uzáveru môže spôsobiť patologickú dutinu v omente (cysta). V dôsledku viacnásobného, ​​nepravidelného zápalu sa môžu okolo žlčníka a epigastrickej hernie tvoriť uzliny alebo adhézie. Zmeny sa zisťujú na základe rádiologického vylúčenia žalúdočných chorôb.

Oblasť pod procesom xiphoid (epigastrium) sa môže vyplniť zväčšeným ľavým lalokom pečene. V tomto prípade sa zistená pečať v pravom hypochondriu zlúči a pohybuje sa s pečeňou.

Najčastejšie sa pri palpácii deteguje malígny nádor - karcinóm žalúdka. Nádor je hustý a nerovný na dotyk, čo spôsobuje bolesť počas hmatu. Poloha miesta - medzi pupkom, hypochondiom, epigastrickou časťou. Nádor môže dosiahnuť veľkosť veľkého jablka alebo orecha. Ak sa nádor pohybuje spolu s dýchaním, môže sa zlúčiť karcinóm a pečeňové tkanivo.

Karcinóm je pomerne oneskorený príznak, ktorý sa snaží identifikovať na základe ústneho svedectva pacienta a výsledkov testov: pozitívna reakcia na kyselinu mliečnu, röntgenové výsledky, neprítomnosť tvorby kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku (achlorhydria), latentné krvácanie, bolestivé pocity dlhého priebehu, prudký úbytok hmotnosti, strata záujmu o jedlo (nedostatok chuti do jedla). Malígny nádor na prednej stene žalúdka je najčastejšie hmatateľný, palpácia je ťažká, ak sa nachádza na zadnej stene. Nádor žalúdočného zvierača (pylorus), lokalizovaný v pupočnej oblasti.

Veľká tvorba nádoru naznačuje, že nádor je fúzovaný do okolitých tkanív. S rovnakým úspechom sa diagnostikujú ulcerózne lézie (po vredu v oblasti žalúdočného zvierača alebo dvanástnika)..

Žalúdočný sarkóm je druh rakoviny, zmes tukových, vaskulárnych usadenín alebo rakovinových kostí. Rozdiel medzi sarkómom je pomerne veľký objem. Presná diagnóza sa vykonáva počas operácie..

Hrubého čreva

Nádor priečneho hrubého čreva je na rozdiel od viac-menej fixovaných nádorov žalúdka veľmi mobilný.

Ak sa zistí obzvlášť veľký nádor, často sa diagnostikuje pankreatická cysta, zatiaľ čo nádor môže prejsť na akúkoľvek inú formáciu - hydronefrózu (obrie), nádor za peritoneum alebo ovariálnu cystu. Jeho objem môže vyplniť celú brušnú dutinu. Poruchy pankreasu sa niekedy zaznamenávajú, častejšie však neexistujú žiadne príznaky a metabolizmus cukru zostáva normálny. Pomocou fluoroskopu je možné identifikovať záťaž, ktorá je prirodzená pre nádor na žalúdku alebo blízkych orgánoch (hlavne na hrubom čreve)..

V pankrease sú niekedy falošné cysty, ktoré sa vyvíjajú po operácii alebo excízii akéhokoľvek tkaniva.

Ak sú výsledky výskumu negatívne, naznačte možnú tvorbu nádoru za peritoneum v pankrease. Ak je nádor vylúčený, orgán sa vyšetrí na prítomnosť pečatí, ktoré sa zvyčajne vyskytujú pri chronickej pankreatitíde alebo zväčšených lymfatických uzlinách naplnených hnisavým výtokom..

Týmto článkom čítajú:

Pankreatitída: príznaky, liečba, strava

Cholecystitída: príznaky a liečba

Žalúdočný vred: príznaky a liečba

Objemové útvary v epigastrii

Ak je zhutnenie v epigastrickej oblasti povrchové a nemení sa s napätím svalov brušnej steny, malo by byť podozrenie na ochorenie brušnej steny, pretože intraperitoneálne „nádory“ s prehmataním brušných svalov sú prehmatané horšie..

Okrem zápalových procesov pochádzajúcich z kožných a nádorových ochorení môžeme v prítomnosti objemových útvarov v epigastriu hovoriť o preperitoneálnom lipóme, pupočnej kýle, pupočnom abscese, hliene brušnej steny, menej často - perforácii dutých orgánov do brušnej steny, prípadne nádore infiltrácia kože.

Nepravidelnosti brušných svalov, jazvy po úrazoch, lipomatóza sa nemá brať na tumory brušnej dutiny..

Pocit povrchovo lokalizovaného nádoru môže byť spôsobený omentálnou cystou, ako aj jej zápalom alebo zhubnými nádormi. Po operácii nádoru podľa Schlöfferovej metódy alebo v dôsledku tvorby adhézií okolo zapáleného žlčníka sa môže vytvoriť zápalový konglomerát alebo adhézny uzol okolo epigastrickej hernie; tieto zmeny sa uznávajú hlavne na základe rádiologického vylúčenia žalúdočných chorôb.

Epigastrická oblasť môže byť tiež vyplnená zväčšeným ľavým lalokom pečene. V týchto prípadoch sa hmatateľný „nádor“ spája s tým v pravej hypochondrii a počas dýchacích pohybov sa pohybuje s pečeňou..

Najbežnejšou objemovou hmotou hmatateľnou v epigastrickej oblasti je karcinóm žalúdka. Nádor s veľkosťou od vlašských orechov po veľké jablko sa nachádza v oblasti medzi hypochondiom, xiphoidným procesom a pupkom, zvyčajne je hustý, bolestivý, s nerovným povrchom a malo by sa postupovať iba s miernym dýchaním. Ak nádor jasne opakuje respiračné pohyby, malo by sa predpokladať jeho spojenie s pečeňovým tkanivom.

Výskyt hmatateľného nádoru je veľmi neskorým príznakom žalúdočného karcinómu, ktorý by sa mal podľa pokusov pacienta rozpoznať na základe laboratórnych vyšetrení (dlhodobá bolesť, nechutenstvo, strata hmotnosti, nevoľnosť, achlorhydria, okultné krvácanie, pozitívna reakcia na kyselinu mliečnu, röntgenové údaje). pred tým, ako sa stane hmatateľným. Karcinóm prednej steny žalúdka sa zvyčajne stáva hmatateľným a zadná stena nie je hmatateľná. Pylorický karcinóm je hmatný v pupku, mierne vpravo od neho. Pri difúznej infiltrácii žalúdočnej steny sa môže vyskytnúť veľmi nejasné zhutnenie.

Veľká veľkosť nádoru naznačuje, že je spájkovaný s okolitými tkanivami. Môže to byť nielen karcinóm, ale aj bezcitný zápalový konglomerát vytvorený v dôsledku dvanástnikového vredu alebo vredu v pylorickej oblasti..

Pri žalúdočnom sarkóme sa vyskytuje veľký nádor. Hmatné zmeny v žalúdku spôsobené syfilisom, tuberkulózou, zriedkavým plastovým limitom, lymfogranulomatózou v žalúdku. Diagnóza týchto chorôb sa najčastejšie zisťuje počas operácie.

Na rozdiel od relatívne fixovaných nádorov žalúdka, ktoré majú iba malú pohyblivosť počas dýchacích pohybov, je nádor priečneho hrubého čreva veľmi mobilný. V prípade negatívneho röntgenového vyšetrenia žalúdka je potrebné irrigoskopické vyšetrenie.

Veľká veľkosť hmatateľného nádoru hovorí predovšetkým o pankreatickej cysti, ale jeho veľkosť môže byť taká veľká, že táto formácia vyplní celú brušnú dutinu; Zároveň sa cysta môže zamieňať s akoukoľvek tvorbou v brušnej dutine (ovariálna cysta, retroperitoneálny nádor, obrovská hydronefróza). Niekedy je možné zistiť porušenie pankreasu (nedostatok enzýmov vo výkaloch), ale častejšie neexistujú žiadne takéto príznaky, metabolizmus cukru nie je narušený. Obrovský nádor v epigastrickej oblasti, elastický, úplne nehybný, ktorý nesleduje respiračné pohyby, sa môže ukázať ako pankreatická cysta. Pomocou fluoroskopie môžete nájsť typický tlak tohto nádoru na menšie zakrivenie žalúdka a ďalších okolitých orgánov, najmä na hrubom čreve, ktoré sa nádorom presúva..

Z pankreatických cýst sú najčastejšie falošné cysty, ktoré sa vyvinuli v dôsledku chirurgického zákroku alebo excízie testom.

Ak dostanete negatívne výsledky všetkých štúdií, môžete premýšľať o prítomnosti retroperitoneálneho nádoru. Môže to byť pankreatický nádor, ktorý veľmi zriedka dosiahne takú veľkú veľkosť, že sa stane hmatateľnou; môže ísť o preťaženie pankreasu pri chronickej pankreatitíde alebo o retroperitoneálne lymfatické žľazy, ktoré vytvorili konglomerát.

Aneuryzma brušnej aorty sa rozpoznáva na základe pulzácie. Malo by sa obávať, že by sa omylom za nádor v epigastrickej alebo hypogastrickej oblasti považovala za krivú chrbticu lordóza.

Niekedy sa vyskytuje nádorový výčnelok neurčitej lokalizácie s mezenterickými, menej často s peritoneálnymi lipómami.

Stáva sa, že husté uzly mezenterickej panpikulitídy, jeden z prejavov Weberovo-kresťanskej choroby, ktorý má zlú prognózu, sú prehmatané. Diagnózu je možné vykonať až po chirurgickom zákroku a histologickom vyšetrení.

Epigastrická oblasť - čo to je a čo spôsobuje bolesti

Ak osoba začne mať bolesti v epigastrickej oblasti bez zjavného dôvodu, je to jeden z dobrých dôvodov, prečo sa poradiť s lekárom. Samostatným bodom je to, že na určenie skutočnej príčiny bolesti musíte zistiť, kde sa nachádza epigastrická oblasť.

umiestnenia

Epigastrická bolesť sa môže objaviť v dôsledku funkčnej depresie. Symptóm, ktorý človek zažije, keď sa vyskytne problém, je pocit rýchleho nasýtenia..

Prvým príznakom problémov v epigastrii sa považuje rýchle vyplnenie žalúdka..

Sú chvíle, keď je pocit plnosti prítomný, aj keď človek nejedol jedlo. Ak nadúvanie začína v epigastrii, potom okrem pocitu plnosti sa môže u človeka vyskytnúť nevoľnosť a zvracanie..

Ak máte v epigastrii pocit pálenia, môžete presne pochopiť, kde presne sa oblasť nachádza.

Príčiny bolesti

Dôležité! Aby ste pochopili, prečo sa bolestivé pocity objavili, je potrebné podstúpiť vyšetrenie, neskúšajte sa sami zistiť príčinu, čo môže mať katastrofálne následky..

Závažnosť epigastrickej oblasti sa môže objaviť v dôsledku zápalových procesov, ktoré sa vyskytujú v pankrease. Symptómy sa spravidla začínajú prejavovať hlavne po jedle, aj keď človek niečo zje.

Epigastrická bolesť po jedle môže dať na pravú stranu, ak je hlava orgánu poškodená.

Osoba v súčasnosti cíti:

 • Môže sa vyvinúť akútna bolesť, zimnica, nevoľnosť, horúčka.
 • Ak sa u človeka vyvinie hiátová prietrž, v epigastrickej oblasti sa objaví pocit pálenia.
 • Možný zápal slepého čreva.

Zápalový proces môže ovplyvniť nielen epigastrickú oblasť, ale aj dvanástnik. V tomto okamihu človek začne na tele vyvolávať nevoľnosť, zvracanie a silnú slabosť.

Pri niektorých chorobách sa môžu objaviť neštandardné príznaky. Zvyčajne sa to vyskytuje počas exacerbácie žalúdočných vredov, otravy jedlom, zápchy a iných ochorení vnútorných orgánov..

Aby ste pochopili príčiny bolesti, musíte zistiť, čo ich môže spôsobiť:

 • Žalúdok - nepríjemné pocity vznikajú v dôsledku ochorení žalúdka a tráviacich orgánov. Sprevádzané zvracaním a bolesťou brucha.
 • Srdce - prakticky všetky srdcové choroby môžu vyvolať bolestivé pocity, ktoré sa uvoľňujú v rôznych častiach tela: pravé rameno, čeľusť, žalúdok.
 • Pľúca - s zápalom pľúc sa začína dýchavičnosť, rytmus dýchania sa mení, objavuje sa menšia bolesť.
 • Pankreas - s akútnou pankreatitídou sa objaví nepríjemný pocit, ktorý sa vzdáva v chrbte, ramene, je cítiť po celom tele, ak útok nie je prvýkrát.
 • Slezina - rôzne choroby tohto orgánu môžu vyvolať útok ostrej bolesti, ktorá sa objaví vľavo a ktorá spôsobuje krk a ľavé rameno.
 • Pečeň - s pečeňovou kolikou sa v epigastrickej oblasti objavuje nepríjemný pocit.
 • Žlčník - nepohodlie sa vyskytuje pod rebrámi na pravej strane, dáva do všetkých častí brucha a zosilňuje sa hlbokým dýchaním alebo jednoduchými pohybmi.
 • Dodatok - bolesť sa objavuje pri pupku a postupne sa lokalizuje v dolnom bruchu na pravej strane.
 • Obličky - ak má osoba obličkové kamene a postupne sa začína pohybovať, objaví sa silná bolesť a je sprevádzaná neustálym močením.
 • Membrána - pri diafragmatickej prietrži sú nepríjemné pocity, ktoré rozdávajú ramene a krku, vznikajú v dôsledku jedenia nesprávneho jedla.

Syndróm epigastrickej bolesti sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, takže by ste sa nemali pokúšať určiť príčinu bolesti sami, je lepšie poradiť sa s lekárom a podrobiť sa vyšetreniu, aby sa zistilo, čo je bolesť, pomôže to presne diagnostikovať chorobu a začať včasnú liečbu..

Dôležité! Pri liečbe epigastrickej bolesti sa lieky proti bolesti nesmú užívať skôr, ako sa poradia s lekárom, pretože zmierňujú príznaky a sťažujú diagnózu..

Povaha bolesti:

 • Hladové bolesti - majú ťažnú povahu, môžu byť dosť ťažké. Aby ste ich dostali preč, stačí malé občerstvenie.
 • Chronické - spojené so zápalom slizníc.
 • Bolestivosť - objavuje sa v dôsledku veľkého výtoku žalúdočnej šťavy, keď začínajú pylorické kŕče.
 • Kŕče - sú to silné bolesti, ktoré sú výsledkom prudkého sťahu svalov.
 • Sezónne - sú zriedkavé, objavujú sa hlavne v určitom čase.

Povaha bolesti závisí od príčiny jej vzhľadu, aby ste ju zastavili, musíte začať liečbu.

Diagnostika a liečba

Na identifikáciu príčiny bolesti môžu lekári rôznych špecialít. Ak má pacient po jedle pravidelne bolesti v epigastrickej oblasti, je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie.

Deje sa tak s cieľom identifikovať skutočnú príčinu nepohodlia a začať liečbu patológie.

Pred vyšetrením lekár predpíše niekoľko testov, nezabudnite skontrolovať krv, moč, výkaly.

Čo ešte predpisuje lekár:

 • Ultrazvuk brucha.
 • Rôzne testy.
 • X-ray vnútorných orgánov.
 • Iné postupy predpísané lekárom.

Po dokončení všetkých analýz a výsledkov výskumu môže lekár urobiť diagnózu. Na zabezpečenie diagnózy by mal lekár vylúčiť možnosť vzniku ďalšieho ochorenia, ktoré sa môže vyskytnúť s rovnakými príznakmi.

Lekár predpisuje liečbu na základe diagnózy. V obvyklej forme priebehu ochorenia môže ísť o ambulantnú liečbu, sú predpísané tabletky, strava a ďalšie opatrenia..

Ak má pacient vážne štádium, môže sa odporučiť hospitalizácia..

Ak je epigastrium závažnosť, nemali by ste čakať, kým prejde, je lepšie poradiť sa s odborníkom a zistiť príčiny bolesti. Uistite sa, že ste sa podrobili úplnému vyšetreniu a začali liečbu včas.

Závisí to od toho, ako účinná je liečba, ako rýchlo prechádza nepohodlie v epigastrickej oblasti. Choroba vyžaduje od človeka veľa energie, takže by ste nemali zanedbávať svoje zdravie.

Kýla bielej línie brucha v hornej polovici sa nazýva epigastrická. Biela čiara predstavuje pretiahnutie šliach svalov rekta abdominis. Ak sa v tejto oblasti vyskytne defekt, môže cez ňu uniknúť preperitoneálny tuk a nakoniec sa vytvorí plutvová hernia s herniálnym vakom a golierom. Najčastejšie je obsah epigastrickej hernie prvkami väčšieho omentum alebo slučky tenkého čreva, ktoré môžu byť pri kmeňoch prednej brušnej steny periodicky porušované..

V počiatočných fázach jej vývoja je epigastrická hernia spravidla opraviteľnou formáciou. Keď sa však omentum spojí s herniovým vakom, prietrž sa stane nenapraviteľnou.
V 60% prípadov sa u mužov vyvinula prietrž v epigastrickej oblasti a najčastejšie sa táto patológia objavuje vo veku od 20 do 35 rokov. U žien je hernie bielej línie brucha oveľa menej častá a vo väčšine prípadov sa objaví po 40 rokoch.

Príčiny vývoja epigastrickej prietrže

Hlavným dôvodom rozvoja prietrže na bielej línii brucha je oslabenie širokých svalov prednej brušnej steny. Toto je možné pozorovať tak z dôvodu vrodenej patológie, ako aj z nesprávneho životného štýlu. Nadmerná váha, nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity vedie k rozvoju svalovej slabosti a aponeurózy, čo vytvára predpoklady pre výskyt defektov v nej. Pri prudkom zvýšení závažnosti môže byť narušená integrita bielej línie, čo často vedie k tvorbe predperitoneálneho lipómu (malý zaoblený podkožný útvar, ktorý pozostáva z predperitoneálneho tuku). Tento patologický stav, ktorý rastie pod vplyvom zvýšeného vnútrobrušného tlaku, vedie k vzniku prietrže.
U žien môže byť epigastrická hernia dôsledkom diastázy (divergencia svalov rekta abdominis), ktorá sa vyskytuje po tehotenstve..

Epigastrická hernia - príznaky

Kýla malého rozsahu v epigastrickej oblasti nemusí mať výrazné príznaky a často sa deteguje pri návšteve pacienta kvôli nešpecifickým ťažkostiam: bolesť v hornej časti brucha, pocit tlaku, ako aj dyspeptické poruchy (vracanie, nevoľnosť, pálenie záhy, belgovanie). Na základe anamnézy, komplexu ťažkostí a hmatu sa dá diagnostikovať epigastrická hernia. Fotografie takéhoto útvaru je mäkký okrúhly výčnelok, ktorého rozmery závisia od veku a stupňa choroby. Pri pohmate postihnutého miesta si môže pacient všimnúť bolesť, ktorá sa tiež zosilňuje pri namáhaní alebo pri chôdzi. Pacienti sa môžu pravidelne sťažovať na zápchu alebo nadúvanie..
Ak je prítomnosť prietrže komplikovaná jej zovretím, objaví sa intenzívna kŕčová bolesť, ktorá je sprevádzaná zvracaním a silnou slabosťou. Ak je slučka čreva zovretá v bráne prietrže, zvyšujú sa príznaky upchatia čriev: zadržiavanie plynu, stolica, výskyt krvi vo výkaloch alebo zvracanie krvi.

Diagnóza epigastrickej prietrže

Hlavnou metódou, ktorá umožňuje vopred diagnostikovať epigastrickú prietrž, je vyšetrenie vykonané chirurgom. Na objasnenie diagnózy sa používajú inštrumentálne metódy, pomocou ktorých môžete určiť oblasť orgánu umiestneného v herniálnom vaku: rtg, ultrazvuková diagnostika..
Ak existujú nešpecifické príznaky, epigastrická hernia by sa mala odlišovať od peptického vredu a chronickej cholecystitídy. Ak pacient vyjadril diastázu brušných svalov brucha, tento stav môže byť sprevádzaný splanchnoptózou (vynechanie brušných orgánov). Takáto patológia sa prejavuje množstvom dyspeptických symptómov a mala by sa s ňou urobiť aj diferenciálna diagnostika epigastrickej hernie..

Epigastrická hernia - liečba

Odstránenie epigastrickej prietrže sa dá vykonať iba chirurgicky. Výber metódy chirurgického zákroku závisí od trvania formácie, jej veľkosti, závažnosti komplexu symptómov, ako aj od prítomnosti možných komplikácií (štípanie, zápal) a celkového stavu pacienta..
Pri lokálnej anestézii je možné vykonať chirurgický zákrok na odstránenie malej epigastrickej hernie. Celková anestézia je indikovaná u detí a pacientov s nestabilným nervovým systémom. Počas chirurgického zákroku sa otvorí aponeuróza, oddelí sa prietrž hernia a vyhodnotí sa obsah prietrže. Ak sa vyskytne iba predperitoneálny lipóm (v takých prípadoch často nie je možné zistiť herniálny vak), vyčnievajúce tukové tkanivo sa oddelí od predperitoneálneho tkaniva a odreže sa a aponeuróza sa zašíva.
Ak je prítomný hernálny vak, lekár starostlivo preskúma jeho obsah, ak je to potrebné, odstráni zrasty a vytlačí vyčnievajúce orgány do brušnej dutiny, potom sa samotný vak zošije na dno a odstráni sa. Ďalšou fázou je plastická chirurgia aponeurózy. To je možné dosiahnuť pomocou vlastných textílií alebo pomocou sieťového syntetického materiálu..

Prevencia rozvoja epigastrickej prietrže

Medzi preventívne opatrenia zamerané na prevenciu rozvoja tejto patológie patrí korekcia hmotnosti, správna výživa s kontrolou čriev, pravidelná mierna fyzická aktivita, ktorá pomáha posilňovať svaly prednej brušnej steny. Pokiaľ ide o ženy počas tehotenstva, odborníci odporúčajú nosiť obväz, najmä v neskorších štádiách, ktoré zabránia výskytu diastázy.

Sekundárna profylaxia, ktorej účelom je zabrániť výskytu komplikácií epigastrickej hernie, zahŕňa tieto stavy:
- správne vzpieranie svaly chrbta;
- použitie špeciálnych pásov a bandáží, ktoré bránia rozťahovaniu aponeurózy;
- prevencia zápchy;
- včasná liečba patológie dýchacích ciest (odstránenie dlhodobého kašľa);
- odvykanie od fajčenia (nikotín môže oslabiť svaly a tiež vedie k vzniku chronického kašľa).

Liečba a prevencia epigastrickej prietrže

Epigastrická hernia je patológia brucha alebo steny brucha, ktorá vedie k vonkajšiemu vyčnievaniu časti vnútorného orgánu s pobrušnice pod kožou cez medzeru (defekt v spojivovom tkanive). Navonok sa choroba podobá hladkému nádoru. Skladá sa z vaku, brány a obsahu vaku - orgánu alebo časti brušného orgánu. Groin, pupok, bočné steny brucha - slabé miesta brušnej steny, kde sa začína rozvíjať prietrž. Bolesť a pálenie sa objavujú.

Epigastrium: definícia

Epigastrická prietrž - výčnelok v hornej polovici bielej línie brucha. Všetky patológie bielej línie sú rozdelené do 3 odrôd: pupočníkové, supravodikulárne a pupočníkové. Ale kvôli rozšírenému výskytu suprahelikálnej prietrže sa všetky typy chorôb brušnej línie brucha nazývajú epigastrické..

Biela línia brucha pozostáva zo spletených šliach. Nachádza sa pod solárnym plexom a dosahuje pubickú kosť. Šírka bielej čiary je asi 3 cm. Príčinou anomálie je divergencia brušných svalov a objavenie sa medzery, ktorá je vyplnená brušným tukom, potom sa pri vypuknutí vnútorných orgánov medzi svaly vytvorí hernia. Môže byť nastavená, ak nie je upchávka s vreckom spojená..

Muži vo veku 20 - 35 rokov a ženy vo veku 40 a viac rokov sú náchylné na epigastrické problémy.

Epigastrická hernia: možné príčiny

Dôvodom môže byť vrodená ústava, nesprávny spôsob života. Okrem toho môže ísť o slabé svaly a nadváhu a nadmernú fyzickú námahu. Pri prudkom fyzickom strese sa zlomí biela čiara brucha, objavia sa brušné lipómy, ktoré rastú pod vnútrobrušným tlakom. Patológia vedie k vzniku prietrže. Ženy sú náchylné najmä k tým, ktorí niekoľkokrát porodili deti. Príčinou je výsledok diastázy počas tehotenstva.

Mimochodom, nosenie korzetu so oslabenými brušnými svalmi, aby sa zabránilo výskytu prietrže, sa neospravedlňuje, pretože svaly sa ešte viac oslabujú. Korzet sa nosí až po operácii.

Príznaky prietrže sú často nešpecifické. Pacient je liečený pre nepohodlie v epigastrickej oblasti brucha, má pocit prasknutia, bolesti, pálenia. Epigastrická hernia je často zamieňaná s chorobami žalúdka alebo čriev..

Patológia neprináša vždy nepríjemné pocity, nepohodlie alebo ťažkosti v epigastrickej oblasti brucha, najmä ak je veľkosť lézie malá - od 3 do 5 cm. Ak výdutie neustále rastie, znamená to, že sa vytvoril vak, do ktorého spadla omentum alebo iný vnútorný orgán. Keď je črevná slučka zovretá, objavuje sa zvracanie, stolica s krvou, bolesť v epigastrickej oblasti brucha, pálenie.

Omentum zranené v dôsledku úzkej brány spôsobuje kýlu, ktorá je nenapraviteľná. Vzhľadom na malú veľkosť útvaru sa palpácia, najmä u obéznych ľudí, vykonáva pri ležaní, pacient sa zdvíha na lakte. Keď tlačíte na žalúdok, bolesť a pálenie.

Pri takýchto príznakoch je dôležité včas sa poradiť s chirurgom. Špecialista predpíše ultrazvuk, röntgen, tomografiu a na základe výsledkov analýzy nakoniec určí, čo spôsobuje nepohodlie v epigastrickej zóne: vred, cholecystitída alebo epigastrická hernia.

Liečba epigastrickej hernie

Špeciálne fyzické cvičenia, akupunktúra alebo špeciálna masáž, ponúkané ako všeliek na liečbu prietrže, neprinášajú výsledky. Liečba prietrže môže byť iba chirurgická. Nie je možné operovať iba bezbolestné subperitoneálne lipómy. Objem liečby a chirurgický zákrok je určený množstvom vzdelania, stupňom sily aponeurózy, sprievodnými chorobami brušnej dutiny. Zásah do malých hernií je obmedzený na zošívanie defektu epigastrickej aponeurózy. V prítomnosti herniálneho vaku chirurg odstráni adhézie, vráti orgány do dutiny. Po týchto manipuláciách je samotný vak šitý a vybratý. Potom lekár zo svojich vlastných tkanív a pomocou sieťového materiálu vytvorí plastickú aponeurózu.

Liečba epigastrickej hernie komplikuje povinné odstránenie divergencie brušných svalov.

Plastické tkanivo zahŕňa šitie s neabsorbovateľnou niťou. Teraz sa táto operácia používa zriedka kvôli zaťaženiu spoja a vysokej pravdepodobnosti nového rezania. Moderné metódy hernioplastiky zahŕňajú útočisko pri aponeuróze allomateriálov. Úkryt s takou sieťou sa vykonáva po zákroku, aby sa eliminovala divergencia rektálnych svalov. Pravdepodobnosť opätovného zásahu je tu zanedbateľná. Sieťový allomateriál sa po určitej dobe nahradí tkanivom jazvy.

Je predpísaná lokálna anestézia, vo výnimočných prípadoch sa celková anestézia aplikuje na mladých a príliš nervóznych pacientov.

Prevencia prietrže

Starostlivosť o vaše zdravie by mala zahŕňať faktor absencie chirurgických zákrokov počas vášho života. Každému prípadu prietrže, s výnimkou vrodenej predispozície, sa dá zabrániť zdravým životným štýlom a množstvom jednoduchých pravidiel..

Prevencia objavenia sa patológie v epigastrickej oblasti zahŕňa posilnenie tlače, diétu na normalizáciu funkcie čriev, normalizáciu hmotnosti.

Dobre vyvinuté svaly prednej steny napínajú a chránia platničky.

Ako sa správať v pooperačnom období? Po operácii postupujte podľa pravidiel prevencie, aby ste zabránili vzniku pooperačných hernií a následných operácií. Pri zdvíhaní ťažkých predmetov nadmerne neprieťahujte abs svaly, rovnomerne rozdeľujte záťaž na nohy a chrbát. Neodstraňujte podpornú ortétu, kým sa neobnoví tón brušných svalov.

Palpácia žalúdka: technika, norma a odchýlky. Anatómia žalúdka

Počas fyzického vyšetrenia osoby je možné zistiť zapečatenú formáciu umiestnenú na pravej strane pupka. Vývoj pečate prebieha úplne bez problémov, čo núti majiteľa premýšľať o zdravotných problémoch.

Je nemožné dať jednoznačnú odpoveď, prečo sa v blízkosti pupka objavila pečať bez diagnózy. Dôvod môže byť zďaleka jeden.

Príčiny kužeľov v bruchu


Utesnenie na pravej strane dolného brucha u žien je najčastejšie spôsobené problémami s obličkami, hrubým črevom. Príčiny výskytu útvarov vľavo sa nazývajú patológie močovodu, omentum. Črevné patológie sú sprevádzané kužeľmi v spodnej časti brucha alebo v inej časti. Najčastejšie sa vyskytujú plomby na pravej alebo ľavej strane na pozadí nasledujúcich zdravotných problémov:

 • Zápal slepého čreva. Zápal slepého čreva sa prejavuje akútnymi bolesťami na pravej strane, horúčkou, nevoľnosťou. S rozvojom tohto stavu musí človek naliehavo konzultovať chirurga, aby vykonal operáciu.
 • Divertikulitída. Ochorenie je sprevádzané vyčnievaním časti stien čreva smerom do brušnej dutiny. Hlístové infestácie, nepriaznivé dedičstvo alebo podvýživa môžu viesť k podobnému problému. Patológia je sprevádzaná trávením, bolesťou, prípadne zvýšením telesnej teploty..
 • Aneuryzma aorty umiestnená v pobrušnici. Podobný problém sa vyskytuje na pozadí hypertenzie, prítomnosti zlých návykov, aterosklerózy.

Pri obštrukcii čriev sa môžu vyskytnúť aj bolestivé šišky. Tento problém je sprevádzaný nadúvaním, zadržiavaním stolice, zvracaním, silnou bolesťou.

Hydronefóza je ďalšou častou príčinou hrudiek v bruchu. Ochorenie je sprevádzané hromadením moču v obličkovej panve. Vyvíja sa na pozadí urolitiázy alebo prítomnosti gynekologických problémov u žien. V prípade ochorenia sa pozoruje upchatý odtok moču, horúčka, syndróm ťažkej bolesti.

Pupočná prietrž

Jedným zo zrejmých znakov pupočnej kýly je pevná pečať v pupočnej oblasti, ktorá pri stlačení prstami nezmizne, ale naopak sa stáva viditeľnejšou a spôsobuje silnú bolesť. Okrem tohto pacienta bude rušiť aj nadúvanie, zápcha, zvracanie a búšenie srdca..

Ukazovateľom výskytu kýly je hmatná hustá oblasť v brušnej oblasti, ktorá nezmizne pod tlakom. Lisovanie je sprevádzané silnou bolesťou a prietrž sa stáva ešte zreteľnejšou.

Pozorujú sa aj tieto príznaky:

 • nadúvanie;
 • porušenie stolice;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zvýšená srdcová frekvencia.

Existujú dva typy pupočnej kýly - uškriabané a opravené.

Ak sa niektorý z nich objaví, obráťte sa na odborníka. Prvý typ je eliminovaný pomocou operácie a druhý - manuálnym nastavením objavenej pečate vedľa pupku..

Známky nádorov


Tesnenie pod kožou vo forme gule na bruchu môže byť benígne alebo malígne. U žien sa diagnostikujú najčastejšie nasledujúce formácie:

 • Lipóm. Mobilný tuberkulóza na koži je najčastejšie benígny nádor, ktorý je vyplnený tukovým tkanivom..
 • Ateróm. Formácia má vzhľad gule pevne pripevnenej k pokožke. V strede kužeľa sa môže objaviť tmavá bodka, ktorá naznačuje upchatie mazovej žľazy. Takéto vydutie na tele je sprevádzané zápalom, preto vedie k bolesti, môže byť na dotyk horúce.
 • Fibrosarkómu. Zhubný nádor s priemerom 2 až 15 mm. Má na koži malý bolestivý tubercle. Ak sa nelieči, nakoniec dôjde ku kôre alebo erózii.

Ak sa na bruchu objaví malý hrbolček, môže to naznačovať vývoj fibrózy. Nezhubný nádor pozostáva zo spojivového tkaniva. Môže sa objaviť na koži, šliach, slizniciach alebo na povrchu vnútorných orgánov.

Špecifiká palpácie u detí

Na vykonanie postupu u dojčiat sa musia dodržiavať tieto požiadavky:

 • dieťa by malo ležať na chrbte, svaly dieťaťa by mali byť uvoľnené;
 • Predtým, ako dáte lekára, musíte si zahriať ruky;
 • ak existuje bolesť, na ktorú dieťa reaguje plačom, musíte okamžite zastaviť postup.

Palpácia umožňuje určiť dolnú hranicu žalúdka u malých detí a identifikovať syndróm väčšieho zakrivenia žalúdka. Je potrebné venovať pozornosť hrúbke pokožky dieťaťa a pružnosti svalov.

Diagnóza u detí začína žalúdkom a končí pupkom, kde sú črevá prehmatané. Palpácia žalúdka je dôležitým článkom v diagnostike gastrointestinálnych ochorení. Správny postup umožňuje vykonať presnú diagnostiku a včasne začať liečebnú terapiu.

 1. Prečo sa plomby objavujú na veľkých a malých stydkých pyskoch (bolestivé, okrúhle, čierne, malé)?
 2. Hrudka v hrudi je rakovina

Príčiny vzhľadu tesnenia okolo pupka


V pupku sa môžu vyskytovať patologické uzávery. Hlavné dôvody ich rozvoja sú:

 • pruh;
 • fistula pupočníkového krúžku;
 • cysta;
 • metastázy vytvorené v prítomnosti rakoviny žalúdka.

V dolnom bruchu pod pupkom môže vzhľad tuleňov naznačovať prítomnosť zápalových patológií čreva a urolitiázy, prasknutie stien divertikla. Napätie a bolesť sa objavujú aj pri zvýšenej tvorbe plynu v hrubom čreve.

bicie nástroje

Manipulácia sa vykonáva pomocou povrchových úderov prsta, počínajúc pupkom a smerom k bočným oblastiam brucha. Pacient leží na chrbte. Táto metóda umožňuje určiť priestor Traube, to znamená prítomnosť plynovej bubliny na spodku epigastria. Palpácia tohto druhu sa vykonáva na lačný žalúdok, ak je objem plynu na lačný žalúdok zanedbateľný, vykoná sa predbežná diagnóza pylorickej stenózy..

Týmto spôsobom je tiež detekovaná prítomnosť tekutiny v žalúdku. Pacient je požiadaný, aby si ľahol na chrbát. Lekár tiež žiada pacienta, aby zhlboka dýchal pomocou žalúdka v respiračnom procese. Gastenterológ so štyrmi ohnutými prstami pravej ruky robí rýchle a krátke trhnutie v epigastrickej zóne. Ľavou rukou odborník fixuje brušné svaly v dolnej časti hrudnej kosti. Ak je v žalúdku tekutina, objaví sa buchotavý zvuk. Tento postup umožňuje určiť dolnú hranicu žalúdka a tón orgánu.

Dôležitosť nárazov pri diagnóze žalúdočných chorôb je nízka.

Pomocou neho môžete určiť priestor Traube (časť tympanického zvuku vľavo v dolnej časti hrudníka, kvôli vzduchovej bubline v dolnej časti žalúdka). Môže sa zvýšiť so signifikantným zvýšením obsahu vzduchu v žalúdku (aerophagy). Perkusia vám umožňuje určiť prítomnosť voľnej a sedatívnej tekutiny v brušnej dutine.

Keď je pacient na chrbte, vykonáva sa tiché bicie od pupka smerom k bočnému bruchu. Nad tekutinou sa bicie tóny stanú matými. Keď sa pacient otočí na bok, voľná tekutina sa presunie na spodnú stranu a nad hornú stranu sa nudný zvuk zmení na tympanický. Osumkovannaya tekutina sa objavuje s peritonitídou obmedzenou komisiami. Počas nárazu je nad ním určený tupý nárazový tón, ktorý pri zmene polohy nemení lokalizáciu.

Gynekologické choroby


V počiatočných štádiách tehotenstva sa pozoruje mierny výčnelok dolnej časti brucha. Tento jav sa prejavuje zvlášť u chudých žien. Ak pocítite bolesť pri stlačení tuberkulózy alebo sú prítomné iné rušivé príznaky, žena by sa mala poradiť s lekárom. Medzi ďalšie dôvody objavenia sa kužeľov na žalúdku patria:

 • vývoj adhéznych procesov v maternici;
 • torzia vaječníkov;
 • výskyt cysty doplnkov významnej veľkosti.

Pri vykonávaní cisárskeho rezu sa často často vyskytujú pevné útvary po pôrode. Sú lokalizované v oblasti spoja a sú schopné spôsobiť výrazné nepohodlie. Podobný jav je spôsobený skutočnosťou, že počas procesu hojenia sú poškodené časti tela pokryté hustým jazvovým tkanivom. Pri použití kvalitných materiálov na šitie na pozadí vyvíjajúcich sa autoimunitných reakcií je možné pod kožou vytvárať vredy. Tento jav je sprevádzaný pálením, svrbením, výskytom výtoku z jazvy.

Povaha bolesti

Zvážte, ako je rôzna bolesť sprevádzajúca zápal v rôznych štádiách gastritídy:

 1. Predĺžená chronická gastritída sprevádzaná zvýšením alebo znížením úrovne sekrečnej aktivity sa zvyčajne pripomína výskyt nepríjemných pocitov strednej intenzity. Zároveň je bolesť často sprevádzaná pocitom plnosti v žalúdku. Po jedle sa vždy objavia nepríjemné pocity a ťažkosti.
 2. Ak má pocit silnú povahu - je to nepriaznivé znamenie. Podobná povaha bolesti s gastritídou naznačuje zhoršenie procesu. Pri intenzívnej bolesti u pacienta nie je ťažké predpokladať vývoj erozívneho alebo ulcerózneho procesu. Závažný útok sa možno stal príznakom sprievodného chronického ochorenia - cholecystitídy alebo pankreatitídy.
 3. Ostrý charakter pocitov pripomínajúcich dýku naznačuje prítomnosť perforovaného žalúdočného vredu u pacienta. Choroba by sa mala odlišovať od akútnej katarálnej gastritídy..
 4. V noci sú bolesti hladu.

Povaha a intenzita syndrómu bolesti, trvanie záchvatu závisí od formy ochorenia a jeho štádia. Skúsený lekár, ktorý vyšetril pacienta, je schopný určiť, aké bolesti pri gastritíde indikujú lokalizáciu patologického procesu na určitom mieste. Na základe získaných informácií je predpísané vhodné ošetrenie.

Urachusova cysta

Výskyt tuberkulózy na bruchu sprevádzaný bolesťou, črevnými a dysurickými poruchami môže naznačovať prítomnosť močovej cysty. Ide o embryonálnu malformáciu lokalizovanú v močovom systéme. Cysta obsahuje hlien, plodovú vodu, meconium.

Ochorenie sa nemusí prejaviť dlho. Cysta sa postupne zväčšuje, čo zvyšuje riziko infekcie s rozvojom hnisania a sepsy. S takýmito komplikáciami, príznakmi intoxikácie tela, opuchom a bolesťou prednej brušnej steny sa objavuje hyperémia kože.

Terapeutické opatrenia

Techniky vyberie výlučne ošetrujúci lekár. Lieky je možné predpisovať podľa výsledkov diagnostiky, iných štúdií, testov, krvných a močových testov. Napríklad, ak sa zistí prietrž, je potrebná úprava, čo znamená chirurgický zásah. Hlavnou vecou nie je dať patológii šancu na ďalší rozvoj.

Okrem toho sa v prípade hernie u dojčiat v pupočnom kruhu odporúča masáž, kladenie dieťaťa častejšie na brucho, nanášanie medenej mince na pupok.

Recenzie žien sú také, že v niektorých prípadoch sa pupočná kýla vyrieši nezávisle. Hlavná vec je včasné začatie preventívnych alebo terapeutických opatrení.

U kojencov často spôsobuje prietržnosť zlá bandáž pupočníka alebo nahromadenie plynov. Stačí včas vykonať jednoduché manipulácie, ktoré, samozrejme, pomôžu vyhnúť sa komplikáciám a operáciám v budúcnosti..

Pri niektorých chorobách samozrejme výčnelok na pupku predstavuje smrteľné nebezpečenstvo:

 • peritonitídy;
 • aneuryzma brušnej aorty;
 • duodenitis;
 • zápal čreva, dvanástnik 12.

záver

Vyžaduje sa okamžitá pomoc odborníkov. Súcit, nedostatočná reakcia na výčnelok v bruchu zo strany rodičov môže mať nezvratné následky, smrť.

Ak existujú podozrivé príznaky vo forme rastu v oblasti pupka, hoci to bolí veľmi a zväčšuje sa, musíte sa okamžite poradiť s lekárom..

Príznaky úzkosti

Ak sa v žalúdku nachádzajú šišky, nemali by ste počkať, kým zmiznú. Skutočnosť, že sú prítomné, je prvým alarmujúcim príznakom. Formácie môžu byť sprevádzané začervenaním kože, bolesťou, horúčkou, nevoľnosťou. Sú schopní sa otáčať ako guľa, byť nehybní, mať jasné kontúry alebo rozmazané okraje. V každom prípade môže byť nádor nebezpečný a vyžaduje si špeciálne ošetrenie..

Ak sa v bruchu nachádzajú hrče, žena by mala navštíviť praktického lekára. Preskúma pacienta av prípade potreby vydá odporúčanie ďalším špecialistom s úzkym profilom. Môže to byť gynekológ, dermatológ, gastroenterológ, chirurg, onkológ..

diagnostika

Pri identifikácii hrčiek na bruchu sa pacientovi ponúka rad štúdií na určenie presnej diagnózy:

 • Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny;
 • všeobecná analýza moču a krvi;
 • endoskopické vyšetrenie tráviaceho ústrojenstva a ďalšie.

V závažných prípadoch môže byť žena predpísaná CT alebo MRI, čo vám umožní presnejšie určiť príčiny rozvoja patológie. V prípade nádorov je predpísaná punkcia nasledovaná cytologickým vyšetrením získaného biomateriálu.

Hlboký pohyb

Vyšetrenie je naplánované po vizuálnej kontrole. Procedúra sa vykonáva s prstami mierne ohnutými pozdĺž stredného prsta, ktoré sú rovnobežné so žalúdkom. Vydýchnutá ruka pacienta sa pomaly vkĺzne do brušnej dutiny, končeky prstov lekára sa posúvajú pozdĺž chrbta žalúdka, čo napomáha vytvoriť pohyblivosť, bolesť a štruktúru orgánu..

Musíte vydýchnuť 2 až 4 krát jedným kliknutím lekára. Hlboká palpácia žalúdka sa vykonáva od čreva a končí pylorusom. Keď sa objaví bolesť, určuje sa ich povaha a lokalizácia. Počas postupu sa tiež zaznamenáva poloha orgánov vo vzťahu k sebe navzájom, ich veľkosť a možnosť premiestnenia, povaha zvukov, prítomnosť pečatí alebo nádorov stanovením dolnej hranice žalúdka..

Procedúru je možné vykonať aj vtedy, keď pacient stojí. Vo vertikálnom stave je možné nájsť malé zakrivenie a vysoko umiestnené novotvary pylorusa.

terapia

Liečba zhutnenia v bruchu prebieha konzervatívne aj chirurgicky. V prítomnosti benígnych alebo malígnych nádorov je indikované ich odstránenie. V druhom prípade je pacientovi po operácii predpísaná chemoterapia alebo rádioterapia.

V prítomnosti zápalových ochorení môžu byť na stabilizáciu stavu predpísané antibiotiká a iné lieky. Liečba často zahŕňa použitie moderných metód fyzioterapie (laserová, magnetická), diéta, telesná výchova a šport.

Prečo sa objavuje bolesť

Pacienti často spájajú nástup bolesti s jedlom. V žalúdku začína bolesť 20 minút po jedle. Pravdepodobnou a častou príčinou bolesti je porušenie charakteru stravovania. Ak sa ukázalo, že jedlo konzumované pacientom v predvečer bolo pripravené v rozpore s diétnymi pravidlami alebo z zakázaných výrobkov, bolesť je na niekoľko hodín bolestivá.

Vo vybraných prípadoch bolesť žalúdka narušuje pacienta po psychoemocionálnom strese. Ďalšou častou príčinou bolesti žalúdka s gastritídou je údená cigareta, šálka čiernej silnej kávy. Reakcia je obzvlášť rýchla, ak sa káva a cigarety „berú“ na lačný žalúdok.

Čo znamená kus v solárnom plexe??

Jedného rána sa človek prebudí a uvedomí si, že zrazu mal v oblasti solárneho plexu hrudku a je vystrašený. Zvyčajne ľudia venujú pozornosť zmenám vo vlastnom tele iba vtedy, keď im prinášajú bolesť alebo nepohodlie, menej často - keď sa objavilo niečo, čo predtým nebolo. Vystrašuje vás a núti vás hľadať príčiny vzdelávania.

Jednou z najväčších akumulácií nervových buniek v ľudskom tele je solárny plexus. A keď sa tam objaví hrbol alebo akékoľvek tesnenie, potom to nemožno ignorovať. Predtým, ako pôjdete k lekárovi, musíte pripraviť odpovede na otázky, ktoré mu položí lekár, aby sa správne určila diagnóza:

 • či sa v čase štúdie hrče objaví bolesť alebo akékoľvek iné nepohodlie;
 • objaví sa závažnosť, a ak áno, v ktorej časti hrudníka alebo brucha;
 • či sa bolesť objaví počas pohybu, fyzickej námahe, v pokoji atď.
 • ak sa prejavuje bolesť, potom aká je to bolesť v prírode: šitie, rezanie, nuda, pulzovanie atď.;
 • Mení sa hrbolka v priebehu času: jej veľkosť, tvar alebo hustota;
 • Mení sa jeho veľkosť so zmenou polohy tela.

Potom, čo ste si na všetky tieto otázky odpovedali sami, musíte sa vopred dohodnúť s lekárom. Pred menovaním je ešte nejaký čas a myšlienky o tom, odkiaľ táto pečať pochádza, vás nenechajú nervóznejšie. Odkiaľ pochádza? Dôvody vzniku kužeľov v solárnom plexe:

 • poškodenie, pád alebo nadmerná fyzická aktivita;
 • výskyt lipómu;
 • vzhľad prietrže prednej brušnej steny
 • zápal xiphoidného procesu;
 • diafragmatická prietrž;
 • náhly úbytok na váhe alebo dlhý odpočinok na lôžku;
 • tehotenstvo.

Prasknutie svalov môže viesť k prasknutiu svalov prednej brušnej steny. V tomto prípade sa v oblasti solárneho plexu objaví opuch, pri ktorom sa objaví mierna tupá bolesť. Existuje taká kategória mužov, ktorí radšej prenášajú ťažké komody do 8. poschodia sami. Ak je telo fyzicky preťažené, môže to tiež spôsobiť medzeru. Liečbu v týchto prípadoch môže predpísať iba chirurg a prísne individuálne pre každú osobu.

Lipóm je mastný nádor alebo bol. Ľahko sa pohybujúci a zvyčajne úplne bezbolestný benígny nádor, ktorý sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti tela, kde je tukové tkanivo, ale zvyčajne sa vyskytuje v podkožnej vrstve, čo umožňuje cítiť sa pri stlačení. Najčastejšie vzniká a rastie asymptomaticky, až kým nie je veľkosťou toho, aby ste jej venovali pozornosť. Vyzerá to, že hrudka sa pohybuje pod kožou, nespôsobuje nepohodlie, kým nezačne pôsobiť na orgány svojou veľkosťou. Odstránia ho výlučne chirurgicky. Predpokladá sa, že lipóm nikdy neprejde do malígneho nádoru. Áno, je to takmer vždy tak, ale veľmi zriedka sa to stále stáva v dôsledku zranení, individuálnych charakteristík osoby a ďalších dôvodov..

Táto kýla sama osebe je vyčnievaním vnútorných orgánov pod kožu. To znamená, že hrbol, ktorý sa vytvoril medzi rebrami, je nejakým vnútorným orgánom. Ohrozuje človeka, jeho normálny život, zdravie a dokonca aj život pacienta. V prípade kýly je nutná urgentná operácia, pretože štipnutie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy alebo dokonca smrť.

Každá osoba má xiphoidný proces, ktorý sa nachádza hneď medzi rebrami. A každý človek je jedinečný a má podlhovastý tvar. Chrupavka xiphoidného procesu hrudnej kosti sa môže zapáliť a spôsobiť opuch v oblasti solárneho plexu, okrem zápalu to môže byť aj syndróm kostnej glomerulárnej chrupavky. Jeho zápal môže byť tiež spôsobený orgánmi, ktoré sú v tesnej blízkosti. Ak má človek ochorenie srdca, žalúdka alebo žlčníka alebo v okamihu, keď má ochorenie týchto orgánov exacerbáciu, môže to tiež spôsobiť hrudku. Môže sa prejaviť nielen najzávažnejšou fyzickou námahou alebo v čase tlaku, ale aj po jedle. Mnoho pacientov nemôže spať na bruchu potom, čo sa objaví..

Rana v oblasti solárneho plexu môže byť tiež prietrž ezofageálneho otvoru bránice. Najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že časť žalúdka alebo slučka čreva sa posunula do hrudnej dutiny. Môže sa objaviť, ak:

 1. 1. Svalový tonus bránice je oslabený. Vyskytuje sa hlavne u starších ľudí alebo u tých, ktorí boli kvôli chorobe dlhodobo pripútaní na lôžko.
 2. 2. Zvýšený brušný tlak. Počas dlhodobého pôrodu, tehotenstva alebo vzpierania sa môže brušný tlak príliš zvýšiť a spôsobiť kýlu.
 3. 3. Bola vykonaná operácia, v dôsledku ktorej sa mohli tráviace orgány posunúť.
 4. 4. Väzobné otvory sú príliš flexibilné.
 5. 5. Počas častých zápch, ťažkého kašľa, najmä s tuberkulózou alebo bronchitídou, pri práci vyžadujúcej časté a dlhotrvajúce ohyby, časté prejedanie a obezitu. Počas ktorejkoľvek z týchto príčin dochádza k dočasnému, ale silnému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý môže spôsobiť vytláčanie vnútorných orgánov do bránice..

Hlavnou vecou je včasné upozornenie na bránicu prietrže. Súvisiace príznaky zahŕňajú časté rany, škytavky, bolesť na hrudníku, pálenie záhy a niekedy zvracanie. Všetky tieto príznaky sa môžu objaviť na samom začiatku hernie a nezmiznú tak dlho, že si na nich človek zvykne a ich prejavy budú považované za normálne..

Ak lekár diagnostikuje diafragmatickú prietrž, potom sa rozhodne o liečbe. Môže byť operatívny (chirurgický) alebo konzervatívny. Ak si lekár zvolí konzervatívnu liečbu prietrže, potom okrem liekovej liečby dá aj tieto odporúčania:

 1. 1. Nepracujte. To znamená, že nevyberajte nadmernú fyzickú aktivitu a ak je to možné, vylúčte ich.
 2. 2. Nepracujte v naklonenej alebo ohnutej polohe.
 3. 3. Jedzte malé jedlo čo najčastejšie a zostaňte až 3 hodiny po jedle.
 4. 4. Pokúste sa vyliečiť alebo zastaviť chronické ochorenia, ktoré spôsobujú tvorbu prietrže. Platí to najmä pri bronchitíde, obezite, zápche, prejedaní atď..
 5. 5. Nechajte sa zotaviť sliznica pažeráka. Za týmto účelom lekár predpíše olej z rakytníka rakytníka alebo iný olej obohatený vitamínom A. Bude ho potrebné užívať buď na lačný žalúdok, alebo po každom jedle..

Ak osoba náhle stráca alebo priberá na váhe, môže si na zlomenú nohu po dlhú dobu všimnúť odpočinok v posteli, môže sa vyvinúť proces xiphoidu. Po stlačení nebude sprevádzaná bolesťou alebo nepríjemným pocitom a objaví sa iba v dôsledku prudkej zmeny stavu osoby. To znamená, že ak priberáte na váhe, zmizne, rovnako ako mnoho iných kostí, ktoré sa začínajú hrčať s prudkým a vážnym chudnutím. V prípade tehotenstva v neskorších fázach môže xiphoidný proces tiež vyčnievať a spôsobiť mierne nepohodlie. V tejto oblasti sa môže objaviť pálivý pocit, pálenie záhy a grganie so vzduchom alebo jedlom a samotný proces bude dobre pociťovaný. Dôvodom je skutočnosť, že po 30 týždňoch tehotenstva u žien sa orgány sťahujú, aby poskytli viac priestoru pre značne zväčšenú maternicu. Niekedy môže takáto zmena v tele viesť k zápalu xiphoidného procesu. Mali by ste o tom informovať svojho lekára pri nasledujúcej návšteve a prípadne by ste sa mali poradiť s neurológom a gastroenterológom.

Ak má človek opuch, ktorý predtým neexistoval a bolí to, bolí to dostatočný dôvod na konzultáciu s lekárom. Po prvé, pre vaše pohodlie a po druhé, pre liečbu možných problémov v tele. Koniec koncov, čím skôr začnete liečiť akékoľvek ochorenie, tým menšie problémy a ťažkosti to prinesie, tým menšie bolesti a nepohodlie. A zdravý človek, ktorý neubližuje a podozrieva, že ho nevykonáva, je už napoly šťastný človek.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

HERCIA KIDNEY

Liečba
Benígne nádory v obličkách nie sú v urologickej praxi zriedkavým javom. Takáto diagnóza ako prietrž v obličkách a priori neexistuje. Prietržmi sú spravidla miechy, trieslový kanál, predná brušná stena a pupočníkový prsteň.
Hemoroidy sú proctologické ochorenie, ktoré sa vyskytuje iba v registrovaných prípadoch u každej piatej osoby na planéte. A ak opravíte štatistiku so skutočnou situáciou, vzhľadom na tých, ktorí nehľadajú pomoc lekára, bude miera výskytu ešte pôsobivejšia.
Medzistavcová kýla spôsobuje nielen bolesť chrbta, ale tiež narúša fungovanie vnútorných orgánov. V závislosti od postihnutej oblasti miechy a koreňov nervov sa objaví zodpovedajúca symptomatológia.