loader

Hlavná

Hlava

Palpácia žalúdka: technika, norma a odchýlky. Anatómia žalúdka

Počas fyzického vyšetrenia osoby je možné zistiť zapečatenú formáciu umiestnenú na pravej strane pupka. Vývoj pečate prebieha úplne bez problémov, čo núti majiteľa premýšľať o zdravotných problémoch.

Je nemožné dať jednoznačnú odpoveď, prečo sa v blízkosti pupka objavila pečať bez diagnózy. Dôvod môže byť zďaleka jeden.

Príčiny kužeľov v bruchu


Utesnenie na pravej strane dolného brucha u žien je najčastejšie spôsobené problémami s obličkami, hrubým črevom. Príčiny výskytu útvarov vľavo sa nazývajú patológie močovodu, omentum. Črevné patológie sú sprevádzané kužeľmi v spodnej časti brucha alebo v inej časti. Najčastejšie sa vyskytujú plomby na pravej alebo ľavej strane na pozadí nasledujúcich zdravotných problémov:

 • Zápal slepého čreva. Zápal slepého čreva sa prejavuje akútnymi bolesťami na pravej strane, horúčkou, nevoľnosťou. S rozvojom tohto stavu musí človek naliehavo konzultovať chirurga, aby vykonal operáciu.
 • Divertikulitída. Ochorenie je sprevádzané vyčnievaním časti stien čreva smerom do brušnej dutiny. Hlístové infestácie, nepriaznivé dedičstvo alebo podvýživa môžu viesť k podobnému problému. Patológia je sprevádzaná trávením, bolesťou, prípadne zvýšením telesnej teploty..
 • Aneuryzma aorty umiestnená v pobrušnici. Podobný problém sa vyskytuje na pozadí hypertenzie, prítomnosti zlých návykov, aterosklerózy.

Pri obštrukcii čriev sa môžu vyskytnúť aj bolestivé šišky. Tento problém je sprevádzaný nadúvaním, zadržiavaním stolice, zvracaním, silnou bolesťou.

Hydronefóza je ďalšou častou príčinou hrudiek v bruchu. Ochorenie je sprevádzané hromadením moču v obličkovej panve. Vyvíja sa na pozadí urolitiázy alebo prítomnosti gynekologických problémov u žien. V prípade ochorenia sa pozoruje upchatý odtok moču, horúčka, syndróm ťažkej bolesti.

Pupočná prietrž

Jedným zo zrejmých znakov pupočnej kýly je pevná pečať v pupočnej oblasti, ktorá pri stlačení prstami nezmizne, ale naopak sa stáva viditeľnejšou a spôsobuje silnú bolesť. Okrem tohto pacienta bude rušiť aj nadúvanie, zápcha, zvracanie a búšenie srdca..

Ukazovateľom výskytu kýly je hmatná hustá oblasť v brušnej oblasti, ktorá nezmizne pod tlakom. Lisovanie je sprevádzané silnou bolesťou a prietrž sa stáva ešte zreteľnejšou.

Pozorujú sa aj tieto príznaky:

 • nadúvanie;
 • porušenie stolice;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zvýšená srdcová frekvencia.

Existujú dva typy pupočnej kýly - uškriabané a opravené.

Ak sa niektorý z nich objaví, obráťte sa na odborníka. Prvý typ je eliminovaný pomocou operácie a druhý - manuálnym nastavením objavenej pečate vedľa pupku..

Známky nádorov


Tesnenie pod kožou vo forme gule na bruchu môže byť benígne alebo malígne. U žien sa diagnostikujú najčastejšie nasledujúce formácie:

 • Lipóm. Mobilný tuberkulóza na koži je najčastejšie benígny nádor, ktorý je vyplnený tukovým tkanivom..
 • Ateróm. Formácia má vzhľad gule pevne pripevnenej k pokožke. V strede kužeľa sa môže objaviť tmavá bodka, ktorá naznačuje upchatie mazovej žľazy. Takéto vydutie na tele je sprevádzané zápalom, preto vedie k bolesti, môže byť na dotyk horúce.
 • Fibrosarkómu. Zhubný nádor s priemerom 2 až 15 mm. Má na koži malý bolestivý tubercle. Ak sa nelieči, nakoniec dôjde ku kôre alebo erózii.

Ak sa na bruchu objaví malý hrbolček, môže to naznačovať vývoj fibrózy. Nezhubný nádor pozostáva zo spojivového tkaniva. Môže sa objaviť na koži, šliach, slizniciach alebo na povrchu vnútorných orgánov.

Špecifiká palpácie u detí

Na vykonanie postupu u dojčiat sa musia dodržiavať tieto požiadavky:

 • dieťa by malo ležať na chrbte, svaly dieťaťa by mali byť uvoľnené;
 • Predtým, ako dáte lekára, musíte si zahriať ruky;
 • ak existuje bolesť, na ktorú dieťa reaguje plačom, musíte okamžite zastaviť postup.

Palpácia umožňuje určiť dolnú hranicu žalúdka u malých detí a identifikovať syndróm väčšieho zakrivenia žalúdka. Je potrebné venovať pozornosť hrúbke pokožky dieťaťa a pružnosti svalov.

Diagnóza u detí začína žalúdkom a končí pupkom, kde sú črevá prehmatané. Palpácia žalúdka je dôležitým článkom v diagnostike gastrointestinálnych ochorení. Správny postup umožňuje vykonať presnú diagnostiku a včasne začať liečebnú terapiu.

 1. Prečo sa plomby objavujú na veľkých a malých stydkých pyskoch (bolestivé, okrúhle, čierne, malé)?
 2. Hrudka v hrudi je rakovina

Príčiny vzhľadu tesnenia okolo pupka


V pupku sa môžu vyskytovať patologické uzávery. Hlavné dôvody ich rozvoja sú:

 • pruh;
 • fistula pupočníkového krúžku;
 • cysta;
 • metastázy vytvorené v prítomnosti rakoviny žalúdka.

V dolnom bruchu pod pupkom môže vzhľad tuleňov naznačovať prítomnosť zápalových patológií čreva a urolitiázy, prasknutie stien divertikla. Napätie a bolesť sa objavujú aj pri zvýšenej tvorbe plynu v hrubom čreve.

bicie nástroje

Manipulácia sa vykonáva pomocou povrchových úderov prsta, počínajúc pupkom a smerom k bočným oblastiam brucha. Pacient leží na chrbte. Táto metóda umožňuje určiť priestor Traube, to znamená prítomnosť plynovej bubliny na spodku epigastria. Palpácia tohto druhu sa vykonáva na lačný žalúdok, ak je objem plynu na lačný žalúdok zanedbateľný, vykoná sa predbežná diagnóza pylorickej stenózy..

Týmto spôsobom je tiež detekovaná prítomnosť tekutiny v žalúdku. Pacient je požiadaný, aby si ľahol na chrbát. Lekár tiež žiada pacienta, aby zhlboka dýchal pomocou žalúdka v respiračnom procese. Gastenterológ so štyrmi ohnutými prstami pravej ruky robí rýchle a krátke trhnutie v epigastrickej zóne. Ľavou rukou odborník fixuje brušné svaly v dolnej časti hrudnej kosti. Ak je v žalúdku tekutina, objaví sa buchotavý zvuk. Tento postup umožňuje určiť dolnú hranicu žalúdka a tón orgánu.

Dôležitosť nárazov pri diagnóze žalúdočných chorôb je nízka.

Pomocou neho môžete určiť priestor Traube (časť tympanického zvuku vľavo v dolnej časti hrudníka, kvôli vzduchovej bubline v dolnej časti žalúdka). Môže sa zvýšiť so signifikantným zvýšením obsahu vzduchu v žalúdku (aerophagy). Perkusia vám umožňuje určiť prítomnosť voľnej a sedatívnej tekutiny v brušnej dutine.

Keď je pacient na chrbte, vykonáva sa tiché bicie od pupka smerom k bočnému bruchu. Nad tekutinou sa bicie tóny stanú matými. Keď sa pacient otočí na bok, voľná tekutina sa presunie na spodnú stranu a nad hornú stranu sa nudný zvuk zmení na tympanický. Osumkovannaya tekutina sa objavuje s peritonitídou obmedzenou komisiami. Počas nárazu je nad ním určený tupý nárazový tón, ktorý pri zmene polohy nemení lokalizáciu.

Gynekologické choroby


V počiatočných štádiách tehotenstva sa pozoruje mierny výčnelok dolnej časti brucha. Tento jav sa prejavuje zvlášť u chudých žien. Ak pocítite bolesť pri stlačení tuberkulózy alebo sú prítomné iné rušivé príznaky, žena by sa mala poradiť s lekárom. Medzi ďalšie dôvody objavenia sa kužeľov na žalúdku patria:

 • vývoj adhéznych procesov v maternici;
 • torzia vaječníkov;
 • výskyt cysty doplnkov významnej veľkosti.

Pri vykonávaní cisárskeho rezu sa často často vyskytujú pevné útvary po pôrode. Sú lokalizované v oblasti spoja a sú schopné spôsobiť výrazné nepohodlie. Podobný jav je spôsobený skutočnosťou, že počas procesu hojenia sú poškodené časti tela pokryté hustým jazvovým tkanivom. Pri použití kvalitných materiálov na šitie na pozadí vyvíjajúcich sa autoimunitných reakcií je možné pod kožou vytvárať vredy. Tento jav je sprevádzaný pálením, svrbením, výskytom výtoku z jazvy.

Povaha bolesti

Zvážte, ako je rôzna bolesť sprevádzajúca zápal v rôznych štádiách gastritídy:

 1. Predĺžená chronická gastritída sprevádzaná zvýšením alebo znížením úrovne sekrečnej aktivity sa zvyčajne pripomína výskyt nepríjemných pocitov strednej intenzity. Zároveň je bolesť často sprevádzaná pocitom plnosti v žalúdku. Po jedle sa vždy objavia nepríjemné pocity a ťažkosti.
 2. Ak má pocit silnú povahu - je to nepriaznivé znamenie. Podobná povaha bolesti s gastritídou naznačuje zhoršenie procesu. Pri intenzívnej bolesti u pacienta nie je ťažké predpokladať vývoj erozívneho alebo ulcerózneho procesu. Závažný útok sa možno stal príznakom sprievodného chronického ochorenia - cholecystitídy alebo pankreatitídy.
 3. Ostrý charakter pocitov pripomínajúcich dýku naznačuje prítomnosť perforovaného žalúdočného vredu u pacienta. Choroba by sa mala odlišovať od akútnej katarálnej gastritídy..
 4. V noci sú bolesti hladu.

Povaha a intenzita syndrómu bolesti, trvanie záchvatu závisí od formy ochorenia a jeho štádia. Skúsený lekár, ktorý vyšetril pacienta, je schopný určiť, aké bolesti pri gastritíde indikujú lokalizáciu patologického procesu na určitom mieste. Na základe získaných informácií je predpísané vhodné ošetrenie.

Urachusova cysta

Výskyt tuberkulózy na bruchu sprevádzaný bolesťou, črevnými a dysurickými poruchami môže naznačovať prítomnosť močovej cysty. Ide o embryonálnu malformáciu lokalizovanú v močovom systéme. Cysta obsahuje hlien, plodovú vodu, meconium.

Ochorenie sa nemusí prejaviť dlho. Cysta sa postupne zväčšuje, čo zvyšuje riziko infekcie s rozvojom hnisania a sepsy. S takýmito komplikáciami, príznakmi intoxikácie tela, opuchom a bolesťou prednej brušnej steny sa objavuje hyperémia kože.

Terapeutické opatrenia

Techniky vyberie výlučne ošetrujúci lekár. Lieky je možné predpisovať podľa výsledkov diagnostiky, iných štúdií, testov, krvných a močových testov. Napríklad, ak sa zistí prietrž, je potrebná úprava, čo znamená chirurgický zásah. Hlavnou vecou nie je dať patológii šancu na ďalší rozvoj.

Okrem toho sa v prípade hernie u dojčiat v pupočnom kruhu odporúča masáž, kladenie dieťaťa častejšie na brucho, nanášanie medenej mince na pupok.

Recenzie žien sú také, že v niektorých prípadoch sa pupočná kýla vyrieši nezávisle. Hlavná vec je včasné začatie preventívnych alebo terapeutických opatrení.

U kojencov často spôsobuje prietržnosť zlá bandáž pupočníka alebo nahromadenie plynov. Stačí včas vykonať jednoduché manipulácie, ktoré, samozrejme, pomôžu vyhnúť sa komplikáciám a operáciám v budúcnosti..

Pri niektorých chorobách samozrejme výčnelok na pupku predstavuje smrteľné nebezpečenstvo:

 • peritonitídy;
 • aneuryzma brušnej aorty;
 • duodenitis;
 • zápal čreva, dvanástnik 12.

záver

Vyžaduje sa okamžitá pomoc odborníkov. Súcit, nedostatočná reakcia na výčnelok v bruchu zo strany rodičov môže mať nezvratné následky, smrť.

Ak existujú podozrivé príznaky vo forme rastu v oblasti pupka, hoci to bolí veľmi a zväčšuje sa, musíte sa okamžite poradiť s lekárom..

Príznaky úzkosti

Ak sa v žalúdku nachádzajú šišky, nemali by ste počkať, kým zmiznú. Skutočnosť, že sú prítomné, je prvým alarmujúcim príznakom. Formácie môžu byť sprevádzané začervenaním kože, bolesťou, horúčkou, nevoľnosťou. Sú schopní sa otáčať ako guľa, byť nehybní, mať jasné kontúry alebo rozmazané okraje. V každom prípade môže byť nádor nebezpečný a vyžaduje si špeciálne ošetrenie..

Ak sa v bruchu nachádzajú hrče, žena by mala navštíviť praktického lekára. Preskúma pacienta av prípade potreby vydá odporúčanie ďalším špecialistom s úzkym profilom. Môže to byť gynekológ, dermatológ, gastroenterológ, chirurg, onkológ..

diagnostika

Pri identifikácii hrčiek na bruchu sa pacientovi ponúka rad štúdií na určenie presnej diagnózy:

 • Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny;
 • všeobecná analýza moču a krvi;
 • endoskopické vyšetrenie tráviaceho ústrojenstva a ďalšie.

V závažných prípadoch môže byť žena predpísaná CT alebo MRI, čo vám umožní presnejšie určiť príčiny rozvoja patológie. V prípade nádorov je predpísaná punkcia nasledovaná cytologickým vyšetrením získaného biomateriálu.

Hlboký pohyb

Vyšetrenie je naplánované po vizuálnej kontrole. Procedúra sa vykonáva s prstami mierne ohnutými pozdĺž stredného prsta, ktoré sú rovnobežné so žalúdkom. Vydýchnutá ruka pacienta sa pomaly vkĺzne do brušnej dutiny, končeky prstov lekára sa posúvajú pozdĺž chrbta žalúdka, čo napomáha vytvoriť pohyblivosť, bolesť a štruktúru orgánu..

Musíte vydýchnuť 2 až 4 krát jedným kliknutím lekára. Hlboká palpácia žalúdka sa vykonáva od čreva a končí pylorusom. Keď sa objaví bolesť, určuje sa ich povaha a lokalizácia. Počas postupu sa tiež zaznamenáva poloha orgánov vo vzťahu k sebe navzájom, ich veľkosť a možnosť premiestnenia, povaha zvukov, prítomnosť pečatí alebo nádorov stanovením dolnej hranice žalúdka..

Procedúru je možné vykonať aj vtedy, keď pacient stojí. Vo vertikálnom stave je možné nájsť malé zakrivenie a vysoko umiestnené novotvary pylorusa.

terapia

Liečba zhutnenia v bruchu prebieha konzervatívne aj chirurgicky. V prítomnosti benígnych alebo malígnych nádorov je indikované ich odstránenie. V druhom prípade je pacientovi po operácii predpísaná chemoterapia alebo rádioterapia.

V prítomnosti zápalových ochorení môžu byť na stabilizáciu stavu predpísané antibiotiká a iné lieky. Liečba často zahŕňa použitie moderných metód fyzioterapie (laserová, magnetická), diéta, telesná výchova a šport.

Prečo sa objavuje bolesť

Pacienti často spájajú nástup bolesti s jedlom. V žalúdku začína bolesť 20 minút po jedle. Pravdepodobnou a častou príčinou bolesti je porušenie charakteru stravovania. Ak sa ukázalo, že jedlo konzumované pacientom v predvečer bolo pripravené v rozpore s diétnymi pravidlami alebo z zakázaných výrobkov, bolesť je na niekoľko hodín bolestivá.

Vo vybraných prípadoch bolesť žalúdka narušuje pacienta po psychoemocionálnom strese. Ďalšou častou príčinou bolesti žalúdka s gastritídou je údená cigareta, šálka čiernej silnej kávy. Reakcia je obzvlášť rýchla, ak sa káva a cigarety „berú“ na lačný žalúdok.

Bolesť pod pupkom u mužov: možné príčiny patológie

Utesnenie v blízkosti pupku je bežným javom u ľudí v každom veku. A to je pochopiteľné, pretože v retroperitoneálnom priestore existuje veľa systémov a orgánov (slezina, žalúdok, žlčník, hrubé črevo, jejunum, ileum, veľký omentum, horná časť obličiek a močovodu, tráviaci a močový systém). Každý orgán môže zlyhať, prejaviť sa ako bolesť, opuch, opuch, zhutnenie v určitej oblasti brucha.

Nie je desivé, ak je výčnelok spôsobený svalovým napätím. Ak sa objaví nadúvanie, rovinnosť samostatnej časti brucha, iné príznaky (kolika, hnačka, vracanie, vysoká horúčka), potom stojí za to navštíviť lekára, podstúpiť vyšetrenie.

Výčnelok nie je zrejme ani zďaleka neškodný - je to signál, že je potrebné prijať naliehavé opatrenia, aby sa následným komplikáciám zabránilo. Najčastejšie sa nachádzajú na pravej strane brucha. Zvážte príčiny vzhľadu zo všetkých strán: sprava, vľavo, hore, dole a keď je potrebné urgentné ošetrenie. Už nie je možné otáľať sa chodením k lekárom.

Hlavné príčiny prejavu

Bolesť pod pupkom signalizuje prítomnosť vážnych ochorení. Pred identifikáciou príčiny takého nepohodlia je dôležité posúdiť celkový stav osoby, analyzovať vyjadrené príznaky. Tak čo? bolesť môže byť spôsobená neúspešným piercingom. Okrem toho bolesť niekedy signalizuje prítomnosť parazitov v tele. Monitorovanie povahy výskytu a vývoja bolesti pomôže lekárovi diagnostikovať zodpovedajúce ochorenie.

Klinické prejavy ochorení konečníka sú všestranné. Často sú nejasne vyjadrené. V počiatočných štádiách choroby môže byť úplne asymptomatická. Aj keď sa črevné nepohodlie prejavuje často, bolesť sa často prejavuje pod pupočnou zónou. Je dôležité vziať do úvahy znaky bolesti. Stiesňujúce pocity teda môžu znamenať zúženie čreva v dôsledku adhézií, Crohnovej choroby, zhubných novotvarov, ulceróznej kolitídy s tvorbou jazvových štruktúr..

V niektorých prípadoch je diagnostikovaná Fawali-Hirschsprungova choroba. Prejavuje sa to hlavne u chlapcov. Choroba je spôsobená expanziou hrubého čreva, čo vedie k stagnácii výkalov.

Pod pupkom sa môže objaviť bolesť sprevádzaná nadúvaním a zápchou. To často signalizuje chronický zápal slizníc. Črevo je plné, tlačí na bránicu, takže pľúca a srdce stúpajú. Klinický obraz môže byť doplnený narušením srdcovej a respiračnej činnosti..

Osobitná pozornosť si zaslúži prostatitídu. K chronickému zápalu prostaty sa spravidla pripisujú stovky rôznych symptómov. Medzi nimi je tiež zaznamenaná bolesť pupočnej zóny. Muž má, samozrejme, problémy s močením, hormonálnymi poruchami, sexuálnou dysfunkciou. Bolesť môže byť dokonca rezaná. Často sa šíria do trieslovej zóny, do oblasti semenníkov a hrádze. Pri močení sa prejavujú neznesiteľné bolesti brucha. Dochádza k zadržiavaniu moču, narušená je erekcia.

Ak pri pohybe čriev a močení silná bolesť v pupočnej zóne nedá odpočinok, pociťuje sa dokonca aj v krížovej kosti a konečníku, potom je pravdepodobné, že človek má akútnu prostatitídu.

Chronická prostatitída, ktorá nebola včas vyliečená, sa často stáva hyperpláziou prostaty. V tomto prípade sa bolesť stáva utlmujúcou a matnou, močenie je oneskorené a erekcia je narušená..

Podľa štatistík je oblasť dolného brucha u mužov často zranená. Mnohí predstavitelia silnejšieho pohlavia tomu neprikladajú žiaden význam, prejavili sa sami. Takéto nepohodlie však často signalizuje vážne ochorenia. Bolesť spravidla indikuje ochorenie močového systému. Najbežnejšou príčinou bolesti je prostatitída a cystitída. V druhom prípade sú pocity boľavé a ťahavé. V tomto prípade je častejšie močenie a zvyšuje sa telesná teplota. Ak sa cystitída nelieči, nadobudne chronickú formu a bude sa neustále pripomínať pod stresom, podchladením, zníženou imunitou.

Bolesť brucha sa môže vyskytnúť v dôsledku obštrukcie čriev. V tomto prípade je oneskorenie pohybu čreva alarmujúce v prípade častých túžob. Bolesť je tupá, kŕčovitá. Niekedy je nauzea, závraty, celková slabosť. Ak sa s prejavmi nezaoberáte po dlhú dobu, môže sa teplota zvýšiť, môže dôjsť k zvracaniu fekálnych mas.

Vesikulitída môže tiež spôsobiť bolesť v pupočnej zóne pobrušnice. Pri absencii včasného lekárskeho zákroku vedie toto ochorenie k neplodnosti. Oneskorené močenie alebo zápal semenníkov často vedie k bolesti. Tento symptóm sa často pozoruje pri peritonitíde, pankreatitíde, apendicitíde, ingvinálnej prietrži, zápale pankreasu, cysty a genitálnych nádorov. V zriedkavých prípadoch môže byť bolesť v pupočnej zóne príznakom rozvoja cholecystitídy s nízkou polohou žlčníka..

Kedy navštíviť lekára

Pozrime sa na príznaky, pri ktorých nie je možné v žiadnom prípade odkladať..

 1. V pupku bola neznesiteľná prudká bolesť.
 2. U mužov rôzneho veku sú pozorované skoky v krvnom tlaku.
 3. Intenzita kŕčov bolesti sa po užití analgetík nezníži.
 4. Pozoruje sa celková slabosť, závrat, bledá pokožka..
 5. Krv a moč sú prítomné v moči a stolici.
 6. Časté mdloby.
 7. Problémy s močením, zápcha.
 8. Bolesť sa časom zvyšuje.

Ak sa u človeka vyskytnú všetky tieto príznaky, musíte okamžite zavolať sanitku.

Liečebné vlastnosti

Bolesť brucha nemožno ignorovať. Prvým krokom je konzultácia s lekárom. Lekár pohmatá žalúdok. Ak sa bolesť zosilňuje tlakom na hornú ľavú časť, pravdepodobnosť pankreatitídy je vysoká. Ak je bolesť sprevádzaná vysokým krvným tlakom, zvracaním, suchosťou v ústach, potom sa u pacienta diagnostikuje zápal podžalúdkovej žľazy. V takýchto prípadoch je vhodné vyprážané jedlo odmietnuť. Je dovolené jesť iba ľahké jedlá, ktoré nezaťažujú žalúdok.

Pretrvávajúca, stredne ťažká bolesť, ktorá sa šíri po celej oblasti brucha, sprevádzaná suchosťou v ústach, horúčkou, nevoľnosťou, sú príznakmi peritonitídy. V tomto prípade lekári predpisujú lieky.

V prítomnosti vredu bolesť zvyčajne bolí a má obmedzenú prietrž. Akútna bolesť je príznakom zápalu prostaty. Šitie - môže signalizovať otravu olovom. Pri pyelonefritíde sa okrem bolesti môže vyskytnúť aj zimnica a horúčka. Samozrejme, môžete nezávisle navrhnúť príčinu bolesti. Presnú diagnózu však dokáže stanoviť iba kvalifikovaný lekár..

Ak sa bolesti v pupočnej zóne nezastavia na dlhú dobu, neliečte sa sami. Malo by byť zrejmé, že obmedzená kýlová prietrž alebo apendicitída netoleruje oneskorenie. Vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Preto použitie zahrievacej podložky alebo užívanie tabliet na minimalizovanie bolesti nie je racionálne. Je dôležité konzultovať s andrologom, urológom, gastroenterológom, proktorom a chirurgom. Títo odborníci pomôžu zistiť hlavnú príčinu prejavu nepohodlia a zvoliť optimálny liečebný režim. Včasný terapeutický prístup pomôže človeku vyhnúť sa mnohým komplikáciám a škodlivým následkom.

Bolesť je výstražný signál, ktorý naznačuje vážnu poruchu tela. V závislosti od lokalizácie nepohodlia možno predpokladať príčinu tohto stavu a vykonať predbežnú diagnostiku. Prečo je u mužov bolesť pod pupkom (pri hypogastrii) a čo robiť, keď sa objaví taký príznak?

prevencia

Aby ste zabránili rozvoju patologických stavov, pri ktorých brucho bolí v pupku, mali by ste:

 1. Vyhnite sa prejedaniu.
 2. Zastavte zneužívanie alkoholu.
 3. Po použití toalety si pred jedlom vždy umyte ruky.
 4. Odmietnite používanie liekov bez lekárskeho predpisu.
 5. Nezneužívajte korzety a príliš stlačené oblečenie.
 6. Ak chcete jedlo diverzifikovať, doplňte ho čerstvou zeleninou, ovocím, bylinkami. Nezneužívajte orechy, strukoviny, čerstvé kapusta, sušené ovocie - spomaľujú pohyblivosť.
 7. Obmedzte sa na stresové udalosti..
 8. Nejedzte ryby alebo mäsové výrobky v surovej alebo polospracovanej forme. Zabráni sa tak rozvoju hlíst, ktorá je okrem iných príznakov sprevádzaná bolesťou brucha.
 9. Nezdvíhajte závažia.

Ak žalúdok bolí v pupočnej oblasti, musíte kontaktovať špecialistu a zistiť príčinu zhoršenia pohody. Pred návštevou lekára nemôžete užívať žiadne lieky, naniesť na rušivú časť tela vyhrievaciu podložku, masírovať, horúcu kúpeľ. Pri bolestiach brucha v polovici prípadov je pacientovi hospitalizované na nemocničnom oddelení - na operáciu a následné sledovanie stavu.

Dôležité aspekty

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vyhodnotiť povahu bolesti a určiť lokalizáciu nepohodlia. Pri informovaní lekára o svojom stave by ste mali objasniť:

 • Nástup bolesti: akútna, náhla alebo postupná.
 • Intenzita: slabá, nevyžadujúca použitie analgetík, mierna, silná, neznesiteľná.
 • Charakter: ťahanie, šitie, strihanie, kŕče.
 • Lokalizácia: v strede, vľavo alebo vpravo od pupku, na jednej alebo dvoch stranách.
 • Ožarovanie: perineum, konečník, spodná časť chrbta, stehno, hrudník atď..
 • Čas bolesti.
 • Trvanie nepohodlia.
 • Čo zmierňuje bolesť?

Je tiež dôležité zistiť, čo ovplyvňuje intenzitu a povahu nepohodlia. Určite povedzte svojmu lekárovi, ak sa bolesť zosilňuje jedlom alebo na lačný žalúdok, pri pohybe, zmene polohy tela, močení alebo vyprázdňovaní..

Situácie, v ktorých sa vyžaduje okamžitá odborná pomoc:

 • silná a neznesiteľná bolesť;
 • bolesť nezbavená analgetík a protizápalových liekov;
 • postupne sa zvyšujúca bolesť;
 • oneskorená stolica a plyn, močenie;
 • krv v stolici alebo v moči;
 • silná slabosť, bledosť, závraty;
 • pokles krvného tlaku;
 • strata vedomia.

Možné príčiny bolesti

Genitálne choroby

Bolesť pri hypogastrii môže naznačovať patológiu genitourinárneho systému. Je to odrazená bolesť, ktorá sa vyskytuje na pozadí iných nepríjemných pocitov. Zároveň cíti bolesť v perineu, miešku, konečníku. Zriedka je jediným príznakom diskomfort v dolnej časti brucha av tomto prípade nie je možné upustiť od ďalších metód vyšetrenia..

 • Prostatitída je zápal prostaty. Bolesť pod pupkom je kombinovaná s nepohodou v miešku, perineu. Pridajú sa dyzurické javy (nepríjemné pocity počas močenia), je možná erektilná dysfunkcia.
 • Nádor prostaty (adenóm, rakovina) - bolesť sa vyskytuje pri veľkej miere vzdelania, je zaznamenaná v dolnej časti brucha, dolnej časti chrbta a perineu..
 • Vesikulitída je zápal semenných vačkov. Bolesť pod pupkom, v slabinách a dolnej časti chrbta je kombinovaná s nepohodlím počas erekcie a ejakulácie.
 • Testikulárne choroby (orchitída, nádory) - bolesť v dolnom bruchu sa spája s bolesťou v perineu, zväčšeným semenníkom.

Choroby močového ústrojenstva

Bolesť pod pupkom v kombinácii s dysurickými javmi môže byť príznakom takejto patológie:

 • Pyelonefritída je zápal obličiek. Bolesť sa spočiatku vyskytuje v dolnej časti chrbta, vyžaruje do spodnej časti brucha (častejšie na jednej strane). Možné zvýšenie telesnej teploty.
 • Cystitída je zápal močového mechúra. Bolesť je lokalizovaná v centre pri hypogastrii, vyskytuje sa na pozadí častého a bolestivého močenia.
 • Uretritída je zápal močovej trubice. Bolesť je lokalizovaná v perineu, môže dať spodnému bruchu a krížovej kosti.
 • Urolitiáza. Pri tvorbe kameňov v obličkách alebo močovodoch je bolesť zvyčajne lokalizovaná v bedrovej oblasti na jednej strane, dáva spodnému bruchu a vedie k stehnu. Bolesť môže byť dosť intenzívna. Strata vedomia, akútna retencia moču.

Pre všetky choroby močového systému vznikajú nepríjemné pocity pod pupkom na pozadí dysurických symptómov:

 • zvýšené močenie;
 • falošné nutkanie vyprázdniť močový mechúr;
 • bolesť, pálenie počas močenia;
 • močová inkontinencia.

Ak sa vyskytnú takéto príznaky, čo najskôr sa poraďte s urológom.

Choroby tráviaceho ústrojenstva

V hypogastrii - oblasť pod pupkom - sa nachádza dolná časť tenkého čreva (ileum), ako aj hrubé črevo. Všetky zmeny, ktoré sa vyskytujú v týchto orgánoch, môžu viesť k bolesti v bruchu..

 • Zápcha je stav, pri ktorom je narušený normálny pohyb čriev. Bolesť môže byť lokalizovaná v hypogastrii v strede alebo naľavo, sprevádzaná pocitom neúplného pohybu čriev. Zápcha je často sprevádzaná hemoroidmi. Počas diagnózy musíte určite nájsť príčinu zápchy a odstrániť ju, inak sa po chvíli bolest vráti.
 • Syndróm dráždivého čreva je stav, pri ktorom je narušené fungovanie tenkého a hrubého čreva bez viditeľnej organickej príčiny. Bolesť je lokalizovaná okolo pupočníka a pod ním, sprevádzaná poruchou stolice (hnačka, zápcha alebo ich striedanie), nadúvanie a plynatosť..
 • Obštrukcia čreva je stav, pri ktorom je pohyb čreva ťažký alebo nemožný. Príčinou môže byť nádor, adhézie, červy atď. Bolesť je lokalizovaná v dolnom bruchu v strede alebo viac vľavo, sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním. Nie je tam žiadna stolica ani plyn.
 • Crohnova choroba je nešpecifický zápal, ktorý postihuje celý intestinálny trakt. Bolesť môže byť lokalizovaná nielen pod pupkom, ale aj v prekrývajúcich sa oblastiach. Zaznamenávajú sa časté uvoľnené stolice, nadúvanie, nevoľnosť a vracanie, rýchly úbytok hmotnosti, slabosť..
 • Zápal slepého čreva je zápal slepého čreva. Akútna silná bolesť je lokalizovaná v pravej oblasti ilea, vyžaruje do konečníka a spodnej časti chrbta, sprevádzaná nevoľnosťou a poruchou stolice. Charakteristické zvýšenie telesnej teploty.
 • Kýla je stav, pri ktorom brušné orgány opúšťajú slabé oblasti aponeurózy (šľachová doska, svaly obloženia). Silná ostrá bolesť sa objaví, keď je prietrž stlačená, sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním a zápchou.
 • Nádor hrubého čreva. Bolesť s touto patológiou sa vyskytuje v neskorých štádiách, keď nádor dosiahne veľkú veľkosť, prerastie do susedných orgánov, stlačí krvné cievy a nervy. Bolesť je možné lokalizovať pod pupkom v strede, vľavo alebo vpravo, dať spodnej časti chrbta, krížovej kosti, rozkroku, stehnu. Na pozadí nádorov sa často vyskytuje chronická zápcha. Možno vývoj črevnej obštrukcie.

Disekcia lymfatických kanálov

Švy často stvrdnú po cisárskom reze u žien. Prirodzene, nie vo všetkých prípadoch, pečať označuje ochorenie. Rez cisárskym rezom je však zložitá operácia, a preto sú lekári nútení rezať tkanivo v oblasti brucha, potom sa pripájajú pomocou lekárskych materiálov a tkanivo sa spájajú ligatúrou. Počas rekonštrukcie sú stehy pokryté jazvovým tkanivom, ale v niektorých prípadoch je rast brušnej oblasti spôsobený autoimunitnou reakciou, použitím materiálov nízkej kvality, výskyt abscesu pod kožou a tkanivovou infekciou..

Je to hnisanie, ktoré sa môže stať veľmi nebezpečným javom, ak boli poškodené podkožné tkanivá, bunky odumreli, odumreté tkanivá zmiešané s odumretými kožnými časticami. Baktérie môžu prenikať, čo môže spôsobiť zhutnenie tkaniva, štrukturálne zmeny a infekcie. Okrem toho je v strednom štvorci brucha pocit pálenia, svrbenia a sasanky.

To, čo môže v dolnej časti brucha ublížiť, je pre mnohých zaujímavé.

Pitva lymfatických kanálov počas zákroku môže tiež spôsobiť, že sa objaví tesnenie nad sutúrou. Ak narušený lymfatický kanál nerastie, tekutina sa pohybuje, jej prienik do voľného priestoru v brušnej dutine vyplnenej lymfo.

Tento fenomén je možné pozorovať po laparoskopii, ak sa operácia na maternicových príveskoch zle vykonávala. V každom prípade sa pitvané tkanivá v brušnej dutine upevnia a zošívajú niťami. S neskúsenosťou a nedbanlivosťou chirurga sa prejavuje nedostatočná kvalita operácie, komplikácie, vývoj baktérií, infekcia sutúr a rán..

Po chirurgickom zákroku by všetky ženy mali starostlivo sledovať stehy: dodržiavajte preventívne opatrenia a postupujte podľa lekárskych pokynov, pravidelne ich ošetrujte antiseptickými roztokmi (zelenka, Fukortsin), nalepte si na povrch stehu náplast.

Alarmujúce príznaky by mali byť dôvodom rýchlej návštevy u gynekológa: kolická a silná bolesť v oblasti incízií, anémia vytekajúca z rany, výrazný hnilobný zápach, zvýšenie miestnej teploty, opuch a začervenanie v oblasti sponiek, nepríjemné krvácanie z pošvy s bolesťou, pálenie a svrbenie., Vyžaduje sa vyšetrenie, najmä v prípade hnisania - čistenie švov.

Taktika bolesti pod pupkom: čo robiť?

Výskyt akýchkoľvek nepríjemných pocitov v dolnej časti brucha je príležitosťou poradiť sa s lekárom: urológom, gastroenterológom alebo miestnym terapeutom. Nepokúšajte sa nájsť príčinu nepohodlia sami o sebe, a ešte viac samoliečivo. Bolesť pod pupkom sa vyskytuje pri rôznych chorobách tráviaceho traktu a genitourinárneho systému a niekedy tento príznak skrýva nebezpečnú chorobu..

Počas vyšetrenia sa lekár zameriava na celkový stav pacienta, zisťuje prítomnosť sprievodných symptómov. Nezabudnite si zahmatať brucho. Lekár pritlačí ruky na žalúdok a sleduje reakciu pacienta. Zosilnenie bolesti v určitých bodoch naznačuje pravdepodobnú lokalizáciu patologického procesu a pomáha diagnostikovať.

diagnostika

Ak je okolo pupka bolesť, musíte kontaktovať terapeuta alebo gastroenterológa. Žena môže tiež potrebovať konzultáciu s gynekológom. Všeobecný lekár sa na neho môže odvolávať, ako aj na chirurga. Všetko to začína externým vyšetrením pacienta. Lekár zistí sťažnosti ženy, zaznamená konkrétne príznaky, ktoré môžu naznačovať určité choroby.

Špecialista venuje pozornosť farbe pleti, celkovému stavu pacienta, prítomnosti patologických zmien. Okrem vizuálnej kontroly sú predpísané nasledujúce štúdie:

 • diagnostická laparoskopia;
 • röntgenový
 • Ultrazvuk brucha;
 • fibroesophagogastroduodenoscopy;
 • počítačové a magnetické rezonancie;
 • angiografia;
 • virologické, bakteriologické a parazitologické štúdie;
 • biopsia;
 • výskum nádorových markerov;
 • endoskopia.

Ak bolí žalúdok, brušná stena je napätá, defekácia je obtiažna, na určenie príčiny stavu je pacientovi predpísaný priechod:

 1. Ultrazvuk brušnej dutiny.
 2. Laboratórne testy krvi (klinické, biochemické), moču, výkalov (okrem iného na detekciu okultnej krvi).
 3. MRI alebo CT vyšetrenie orgánov.
 4. laparoskopia.
 5. Röntgenové vyšetrenie s použitím kontrastného média. Metóda je predpísaná na vizualizáciu distribúcie roztoku vo vnútri zažívacieho traktu a identifikáciu prekážok (adhézie, nádory)..
 6. Biopsie orgánov s následným histologickým vyšetrením vzorky tkaniva.

Lekár tiež vedie pohovory s pacientom a skúma rušivú oblasť..

Príčiny bolesti pod pupkom

Vo väčšine prípadov je bolesť v podbrušku spojená s chorobami čreva alebo genitourinárneho systému. Silné pocity, ktoré ničia mier a spôsobujú podráždenie, môžu okamžite hovoriť o dvoch alebo troch patológiách. Zvážte, prečo bolesť brucha pod tlačidlom na bruchu.

Črevná patológia

Najčastejšou príčinou sú rôzne črevné patológie alebo narušené funkcie. Takže pri zápche alebo určitej strave sa môže začať plynatosť - zvýšená tvorba plynu. Bolesť v tomto prípade bude kŕčovitá, horšia pri sedení alebo po jedle.

Problém sa vyskytuje aj v prípade porušenia črevnej priechodnosti, ktoré môže byť spôsobené mnohými chorobami a stavmi:

 1. Ulcerózna kolitída. Bolesť je lokalizovaná pod pupkom, často naľavo. Ďalšie príznaky - hnačka, horúčka, slabosť. Ak nie je človek dlhodobo liečený, pozoruje sa strata hmotnosti.
 2. Crohnova choroba. Okrem nepríjemných pocitov v bruchu sa môže prejaviť hnačkou, stratou hmotnosti, zníženou funkciou obličiek. Život ohrozujúca choroba.
 3. Adhézie - vyskytujú sa častejšie po operáciách alebo zraneniach, môžu byť dôsledkom intoxikácie. V mnohých prípadoch sprevádzané zvracaním a horúčkou..

Bolesť môže tiež indikovať kolorektálny karcinóm - vývoj malígneho nádoru v hrubom čreve. Onkológia sa zisťuje neskoro, môže byť vyvolaná rôznymi dôvodmi vrátane konzumácie alkoholu a obezity. Úmrtnosť je pomerne vysoká, v priemere ľudia žijú 6-10 mesiacov.

Zápal v prostate

Prostatitída, rovnako ako adenóm prostaty (BPH) a rakovina prostaty, môžu spôsobiť bolesť v podbrušku vrátane pupku. Akútna prostatitída sa často vyskytuje v dôsledku traumy alebo podchladenia. Chronická forma je spôsobená rôznymi baktériami, vrátane chlamydií, Trichomonas atď. Kalcitózna prostatitída sa prejavuje aj týmto príznakom a je spôsobená hromadením portrétu a piesku v kanálikoch prostaty..

Patológie v prostate sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť v perineu, semenníkoch, penise, menej často v kostrči alebo v pupku;
 • poruchy močenia - časté túžby v noci a ráno, pomalý prúd, akútna retencia moču;
 • problémy v reprodukčnom systéme - slabá alebo chýbajúca erekcia, bolesť po sexe, znížená túžba.

Ak to bolí pod pupkom a existujú príznaky uvedené vyššie - je to príležitosť navštíviť urológa alebo andológa. Lekár bude vypočuť sťažnosti, zhromaždí anamnézu a pošle na TRAN prostatu, darovanie krvi a moču. Po potvrdení diagnózy sa zvolí správna liečba, po ktorej sa bolesti zastavia.

zápal močového mechúra

Ďalším dôvodom bolesti v dolnej časti brucha, častejšie - v oblasti ochlpenia, menej často - pod pupkom. Ochorenie je spôsobené rôznymi baktériami, môže sa vyskytnúť po pohlavnom styku, podchladení alebo inými faktormi. Najčastejšie sa močová trubica podieľa aj na zápalovom procese, potom hovorí o uretrocystitíde. Môžu byť tiež postihnuté obličky, potom je problém komplikovaný pyelonefritídou.

Zápal v močovom mechúre je okrem bolesti sprevádzaný ďalšími príznakmi:

 • časté močenie;
 • horúčka;
 • bolesť pri močení, ak je prítomná močová trubica.

Liečba by mala byť komplexná, s detekciou patogénnej mikroflóry, sú predpísané antibakteriálne lieky.

Môže sa tiež vyskytnúť problém s ochorením obličiek. V tomto prípade bude dôvod zrejmý - nefritída sa prejavuje nepríjemnými pocitmi v bedrovej oblasti, zhoršeným močením, v závažných prípadoch - zníženým krvným tlakom.

terapia

Liečba zhutnenia v bruchu prebieha konzervatívne aj chirurgicky. V prítomnosti benígnych alebo malígnych nádorov je indikované ich odstránenie. V druhom prípade je pacientovi po operácii predpísaná chemoterapia alebo rádioterapia.

V prítomnosti zápalových ochorení môžu byť na stabilizáciu stavu predpísané antibiotiká a iné lieky. Liečba často zahŕňa použitie moderných metód fyzioterapie (laserová, magnetická), diéta, telesná výchova a šport.

Bolesť okolo pupka

V mnohých prípadoch je bolesť striktne lokalizovaná okolo pupka alebo pod pupkom. Z dôvodu anatomických znakov tento jav naznačuje patológiu v tenkom čreve. Blízko pupka sa nachádza mezentérium, ktorým prechádza mnoho nervových vlákien. Sú to tí, ktorí prenášajú signál bolesti. Zvážte, ktoré zdravotné problémy sú v tomto prípade najpravdepodobnejšie..

Pupočná prietrž

Patologickým znakom je to, že nie je vždy viditeľné. Ak má človek nadváhu, vôbec nie je viditeľný žiadny výčnelok. Zároveň môže pupok bolieť pri stlačení a po fyzickej námahe (vrátane tréningu)..

Iné príznaky pupočnej kýly:

 • tráviace abnormality;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • častá zápcha.

Patológia je častejšia u žien, ale muži nie sú imúnni voči takémuto problému. Ak nedôjde k liečbe, môže sa začať zápal pupočného vaku, narušiť priechodnosť čreva, narážať. Tieto komplikácie môžu viesť k peritonitíde a smrti..

Ak váš pupok bolí pri stlačení, je zrejmý mierny výčnelok a vyskytujú sa problémy so zažívacím ústrojenstvom - neváhajte. Navštívte chirurga.

Dôvod - Junior

Jednota je zápal jejunum, ktorý sa vyskytuje po týfusoch, salmonelóze, rotavírusoch a iných infekciách. Bolesť je lokalizovaná pri pupku, charakterizovaná záchvatmi vzrušenia. Muži si navyše všimnú tieto problémy:

 • silná hnačka;
 • stolica s nepríjemným zápachom;
 • neustála slabosť, únava.

Zdola

Pečať v blízkosti pupka dole sa pozoruje, ak je:

 • priškrtená prietrž;
 • vyčnievanie sigmoidného hrubého čreva;
 • prasknutie stien divertikula;
 • zápal panvových orgánov u žien;
 • črevná obštrukcia v dolných častiach;
 • zvýšená tvorba plynu v stenách hrubého čreva;
 • lokalizácia nádoru v genitáliách u mužov.

Vyvolajte hrudku v dolnom brušnom segmente: IBS, zápal čriev, kompresia nervami (siahajúca od chrbtice), pohyb po močovode obličkového kameňa.

Bolesť napravo od pupku

Lokalizácia bolesti na pravej strane brucha (vzhľadom k pupku) naznačuje rôzne problémy v tele, od apendicitídy až po zápal slepého čreva. Povaha symptómov v tomto prípade sa bude tiež líšiť, niekedy dokonca lekári nedokážu rýchlo pochopiť, čo spôsobilo sťažnosti pacienta. Zvážte najčastejšie problémy v tele.

zápal slepého čreva

Zákerné zápalové ochorenie, pri ktorom sa v dolnej časti brucha naľavo neobjaví bolesť, ako sa bežne verí. V niektorých prípadoch môže byť kvôli anatomickým vlastnostiam doplnku dokonca bolesť spôsobená pupku alebo slnečnému plexu, horšie pri kašľaní..

Ďalšie príznaky sú:

 • nevoľnosť a zvracanie;
 • strata chuti do jedla;
 • zápcha.

Apendicitída sa lieči iba chirurgicky. Ak pacientovi nepomôže, môže dôjsť k peritonitíde, čo významne znižuje pravdepodobnosť prežitia.

cholecystitída

Ďalšou chorobou, pri ktorej sa vyskytuje bolesť napravo od pupku, je vlna a môže sa zhoršiť prehítaním a pitím alkoholu. Bojí sa aj muž:

 • nevoľnosť;
 • bolesť v pravej hypochondrii po jedle;
 • žltnutie kože a skléry.

Muži tiež upozorňujú na to, že moč je zakalený a výkaly sú biele. Ak sa cholecystitída nelieči, žlčník môže prasknúť a viesť k peritonitíde. Naopak, včasná liečba začala prispievať k priaznivej prognóze..

Problémy žien

U žien majú príčiny zhutnenia dolného brucha často gynekologickú náklonnosť. Odborníci radia, aby nečakali na závažný zápal a iné príznaky patológie, napríklad na výtok krvi, nevoľnosť, ale okamžite sa obrátili na lekárske zariadenie.

Pečať v dolnej časti brucha napravo vyvoláva u pacientov:

 • adhézie v maternicovej dutine;
 • krútenie koncov, v ktorých je pečať na pravej a ľavej strane pupku;
 • máte ďalšie zvracanie, nevoľnosť, pulzujúcu bolesť a bez chirurgického zákroku sa už nemôžete vyhnúť;
 • ovariálna cysta, zhutňovanie je pozorované, keď nádor dosiahne významnú veľkosť;
 • menštruačné nepravidelnosti.

V tomto prípade bude liečba úplne závisieť od veľkosti a typu nádoru: konzervatívny alebo chirurgický.

Bolesť naľavo od pupku

Ak bolí žalúdok naľavo od pupku, naznačuje to patológiu hrubého čreva, sigmoidu a dvanástnika. Sila a povaha nepohodlia v týchto prípadoch do veľkej miery závisí od zanedbania zápalového procesu.

Črevné nádory

Môžu mať odlišnú povahu - byť zhubné, benígne a tiež polypy. Výsledkom je, že črevný lúmen sa zužuje, čo vedie k oneskoreniu výkalov, zhoršeniu lokálnej cirkulácie a zápalovým procesom..

Bolesť môže byť naľavo od pupku, ostrá alebo matná, stála alebo podobná vlne. Okrem toho je muž znepokojený nevoľnosťou, často - zvracaním, oslabením tela, v závažných prípadoch - zvýšením telesnej teploty. Hnačka sa strieda so zápchou.

Sigmoiditis

Ďalšie zápalové ochorenie čriev, ktoré je spôsobené autoimunitnými príhodami alebo infekciami. Príznaky patológie:

 • bolesť vľavo od pupku;
 • hnačka s pruhmi krvi;
 • horúčka.

Pri liečbe sigmoiditídy je mimoriadne dôležitá špeciálna strava. Počas prvých troch dní sa pacientovi všeobecne odporúča prehltnúť. Obmedzte soľ, odstráňte mastné mäso a produkty fermentácie.

Môže byť potrebný kurz antibakteriálnych liekov. Liečebné režimy sa vyberajú osobitne, preto je lepšie kontaktovať kvalifikovaného gastroenterológa.

Známky nádorov

Tesnenie pod kožou vo forme gule na bruchu môže byť benígne alebo malígne. U žien sa diagnostikujú najčastejšie nasledujúce formácie:

 • Lipóm. Mobilný tuberkulóza na koži je najčastejšie benígny nádor, ktorý je vyplnený tukovým tkanivom..
 • Ateróm. Formácia má vzhľad gule pevne pripevnenej k pokožke. V strede kužeľa sa môže objaviť tmavá bodka, ktorá naznačuje upchatie mazovej žľazy. Takéto vydutie na tele je sprevádzané zápalom, preto vedie k bolesti, môže byť na dotyk horúce.
 • Fibrosarkómu. Zhubný nádor s priemerom 2 až 15 mm. Má na koži malý bolestivý tubercle. Ak sa nelieči, nakoniec dôjde ku kôre alebo erózii.

Bolesť nad pupkom

Najčastejšie, ak bolesť žalúdka nad pupkom signalizuje problémy so žalúdkom, pankreasom alebo dvanástnikom. Dôvodov môže byť veľa, nie vždy sú spojené s nejakou konkrétnou stravou, bolesť môže byť spôsobená zápalovými procesmi v dôsledku infekcie..

Môže spôsobiť nepohodlie:

 1. akútna a chronická pankreatitída v akútnom štádiu;
 2. gastritída s vysokou kyslosťou;
 3. dvanástnikové vredy;
 4. salmonelóza;
 5. žalúdočný vred.

Liečba závisí od typu ochorenia. Niekedy stačí udržiavať stravu a nepiť alkohol. V iných prípadoch je potrebný liečebný cyklus podľa individuálneho liečebného režimu alebo dokonca chirurgický zákrok..

Pri pupku bola pečať - čo robiť?

Pupočná prietrž

Jedným zo zrejmých znakov pupočnej kýly je pevná pečať v pupočnej oblasti, ktorá pri stlačení prstami nezmizne, ale naopak sa stáva viditeľnejšou a spôsobuje silnú bolesť. Okrem tohto pacienta bude rušiť aj nadúvanie, zápcha, zvracanie a búšenie srdca. Kýla môže byť obmedzená a opravená. V obidvoch prípadoch sa vyžaduje pomoc špecialistu, ktorý v prvom prípade predpíše chirurgický zákrok a v druhom prípade nezávisle opraví existujúcu pečať..

Krútenie maternice

Keď krútenie maternicového kĺbu zatlačíte na žalúdok, môžete cítiť dosť hustú pečať lokalizovanú v pupočnej časti brušnej dutiny. Spolu s tým bude pacient trpieť silnou bolesťou v spodnej časti brucha, siahajúcou až po spodnú časť chrbta, môže sa vyskytnúť zvracanie a nevoľnosť. Toto ochorenie nastáva v dôsledku skutočnosti, že krútenie okolo jeho osi spôsobuje, že maternicové prídavky narušujú normálny krvný obeh. Toto ochorenie sa spravidla diagnostikuje u žien s veľkým počtom adhézií v brušnej dutine.

Iné choroby

 • Zhutnenie v pravom dolnom bruchu môže nastať s vývojom zhubného nádoru pravej časti hrubého čreva..
 • Jedným z príznakov Crohnovej choroby sú klobásy podobné klobásam, ktoré sa nachádzajú v pravom dolnom bruchu. Spolu s týmito charakteristickými znakmi tohto ochorenia sú kŕče, náhle vznikajúca bolesť v centrálnej časti brušnej dutiny, najmä v pupočnej oblasti..
 • Nadúvanie. Pri absencii potrebných liečebných opatrení pre toto ochorenie v počiatočnom štádiu jeho vývoja sa bolestivé zhutnenie v bruchu, ktoré sa vyskytuje pôvodne v suprapubickej oblasti, môže rozšíriť do pupočnej zóny..
 • Hydronefróza. Toto ochorenie postihuje obličky a spôsobuje ich nárast. V prípade, že existuje patológia pravej obličky, je možné na pravej strane pupka pozorovať pevné pečať..
 • Vaječníková cysta. Pri dosiahnutí veľkej veľkosti môže cysta vyvolať tvorbu zaoblenej a hladkej pečate v pravom dolnom bruchu, ktorá svojim vzhladom pripomína napuchnutý mechúr..

Ak sa v brušnej dutine, ktorá sa nachádza napravo od pupku, nachádza pečať, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože tento príznak môže naznačovať prítomnosť závažných, niekedy život ohrozujúcich chorôb..

Zhutňovanie v bruchu môže byť príznakom nasledujúcich chorôb:

Ktorých lekárov by som mal konzultovať s pečaťou v bruchu

Gynekologické problémy

Ucpávky v pupku u žien sa môžu vyskytnúť v dôsledku nasledujúcich patológií:

 • Krútenie maternice. Najčastejšie sa vyskytuje u žien s veľkým počtom adhézií. Vyzerá ako tesnenie pri pupku vľavo alebo vpravo. Sprevádzaná silnou bolesťou brucha, nevoľnosťou a zvracaním. Liečia sa chirurgicky.
 • Vaječníková cysta. V prípade, že nádor dosiahne veľkú veľkosť, možno ho pociťovať vo forme pečate. Sprevádza ju bolesť brucha a menštruačné nepravidelnosti. V závislosti od typu novotvaru sa liečba môže uskutočňovať konzervatívnym aj chirurgickým spôsobom.

Ak sa v pupku nachádza pečať, aj keď nespôsobuje bolesť, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Otázky a odpovede na tému „Zhutnenie v bruchu“

Otázka:
Ahoj. Mám dvojtýždňové oneskorenie. Testy sú negatívne. Pečať v bruchu tesne pod pupkom vpravo. čo to môže byť?
odpoveď:

Dôvodov môže byť veľa, napríklad oneskorenie (stres, užívanie liekov atď.) A zhutnenie (var, tuk). Potrebujete konzultáciu na plný úväzok s lekárom na vyšetrenie a vyšetrenie.

Otázka:
Dobrý deň. Mám diagnózu pankreatitídy. Trpím nadúvaním. A nedávno, ležiaca na chrbte, našla na svojej ľavej strane tvrdú ranu, ktorá stála za to trochu rozdrviť, keď zostúpila a zmizla. Samotná ľavá strana (niečo ako črevá) je ťažká, ale už nevykazuje žiadne hrče. Môže to byť kŕč? Alebo stojí za to urobiť ultrazvuk?
odpoveď:

To nie je spojené s pankreatitídou. Možno variť alebo lipóm (wen). Navštívte svojho lekára na vyšetrenie..

Otázka:
Ahoj, na bruchu sa objavila hrčka a každý deň rastie a červená. Odtiaľ pochádza hnis a krv. A bolesť mučenia vo večerných hodinách a ráno. Nehovorte mi, čo to môže byť a či je to nebezpečné?
odpoveď:

Možno variť. Určite sa obráťte na terapeuta osobne.

Otázka:
Ahoj. Mesiac sa už obáva pečate na pravom dolnom bruchu. Po stlačení vŕtanie a prúdenie tekutiny. Žiadna bolesť. Pravidelne kaša podobná stolici. Išiel som k lekárovi a povedal, že došlo k dysbióze. Menovaný riadok. Ale moje ruky stále stúpajú a tlačia ma na žalúdok. Ak uchopíte pravú stranu rukou a stlačíte ju, potom je vŕtanie, prúdenie tekutiny a niekedy môžete cítiť tesnenie na pravej strane, ktoré ide dovnútra.
odpoveď:

Musí ho vyšetriť chirurg.

Otázka:
Ahoj doktor, práve včera som našiel hrbol na pravej strane, tesne pod pupkom. Hruška o veľkosti hrášku, pevná, nie veľká, som tenká.
odpoveď:

Možno lipóm (wen). Potrebujete konzultáciu s terapeutom na plný úväzok.

Otázka:
Ahoj. Začnem zďaleka. Pred týždňom som ako zvyčajne krútil obruč. A dostal som od nich modrinu (to sa stáva). Modrina bola veľmi malá, namiesto toho som pocítil kondenzáciu, ale myslel som si, že sa to zvyčajne stáva. A stále krútila obruč každý deň, modrina žila, objavila sa ďalšia, trochu nižšia. Nejde vôbec o modriny. Len včera (24/24) som objavil pečať tesne nad miestom poslednej modriny. Ach áno, mám trochu nadváhu. Keď som sa cítil cez tuk (pečať na bruchu, bližšie k kosti, naľavo), zistil som toto: guľa mala priemer asi 1 cm, tesná, bolesť bola cítená, ale nie silná. Táto guľa nevyčnieva a vo všeobecnosti, ako keby nebola, kým na toto miesto nevyvíjate tlak. Čo to môže byť? Na ktorého lekára by som mal ísť?
odpoveď:

Jedná sa o benígny nádor (fibroma?), Ktorého povahu je možné spoľahlivo zistiť až po chirurgickom odstránení. Nepredstavuje zdravotné riziko.

Otázka:
Ahoj. Asi pred mesiacom som mal hrudku na bruchu (v tukovej časti). Išiel som k lekárovi a bolo mi povedané, aby som pripravil obklad s alkoholom a levomekolom. Pečať sa nevyriešila. Po čase sa na mieste pečate na koži objavila slabá modrina. Čo to môže byť? Vopred ďakujem.
odpoveď:

Tatyana, bez kontroly je ťažké povedať čokoľvek, musíte vykonať ultrazvukové vyšetrenie mäkkých tkanív.

Otázka:
Dobrý deň, doktor! Moje meno je Love, 35 rokov. Mám taký problém... Asi pred mesiacom som si všimol v hornom bruchu (v žalúdku a pupku) v strede nejaký druh nádoru alebo niečo podobné, obyčajne hrudku pripomínajúcu solídne črevo. Myslel som, že to prejde, ale zväčšila sa a všetko pridalo bolesť žalúdka a hnačku. V blízkej budúcnosti sa k lekárovi nemôžem dostať, na máj nie je žiadna schôdzka. Ale táto pečať a hnačka ma vydesia. Čo to môže byť? Prosím, pomôžte s radou! Vopred veľmi pekne ďakujem.
odpoveď:

Dobrý deň, mali by ste sa bezodkladne obrátiť na lekára, pretože pre tento stav môže byť veľa dôvodov. Prvá vec, ktorá príde na myseľ, je, že máte prietrž. Musíte však pochopiť, že bez vyšetrenia na plný úväzok nie je možné presne určiť presnú diagnózu. Nepotrebujete gastroenterológa - kontaktujte svojho praktického lekára alebo chirurga a požiadajte ho o fyzické vyšetrenie a vymenovanie.

Otázka:
Prosím pomôžte mi!! Mám nejaký sploštenie na pravej strane v žalúdku! Tesne pod pupkom! Niekedy sa pohybuje! Brucho je ťažké a ako sa spev zväčší !! Ak si trochu položíte na brucho, začne bolieť! Čo by to mohlo byť.
odpoveď:

Kontaktujte gastroenterológa, vyšetrte gastrointestinálny trakt, zápalový proces je tiež v pankrease a žlčových a gastritídach, liečba je nevyhnutná.

Otázka:
Dobrý deň, doktor! Som veľmi znepokojený takou medzerou: asi pred rokom som našiel nejakú plávajúcu hrudku v pravej polovici brucha, keď sa stlačí, zdá sa, že ide hlbšie, brucho je trochu bolestivé na palpáciu, najmä v oblasti pupku, vydáva sa rôznymi smermi. Mierna asymetria brucha (pravá strana je zväčšená, je tu malý kopec a pocit plnosti). Zároveň, večer, teplota stúpa na niekoľko hodín na 36,9-37,1 (aj už asi rok). Urobil som ultrazvuk vnútorných orgánov a gynekológiu, kolonoskopiu a endoskopiu žalúdka, CT hrudníka. Neboli nájdené nič iné ako dolichosigma a obličkové kamene. Trochu som sa upokojil, ale nedávno, keď som bol vyšetrený terapeutom (často som mal nedávno prechladnutie), pritlačil si ho na žalúdok a prekvapene sa opýtal, či som tehotná (a určite nie som tehotná) a potom aký druh hrudiek v žalúdku. Obávam sa, že teraz sa opäť rozvírilo: je to onkológia? a nemôže sa počas roka prejaviť nič iné ako teplota a periodická bolesť? Možno mám karcinofóbiu, ale toto nie je prvýkrát, čo nájdem známky rakoviny alebo je to niečo iné? Povedzte mi, čo musím urobiť, aby som žil v mieri. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď..
odpoveď:

Drahá Luda, úzkosť, ktorú zažívate, je pochopiteľná a vysvetliteľná. Kým nedostanete odpovede na svoje otázky, budete sa obávať. Toto je charakteristické pre každú osobu a nejde o odchýlku od normy. Boli ste dostatočne dôkladne vyšetrení, aby ste s určitým stupňom pravdepodobnosti povedali, že nemáte nádor. Pokiaľ ide o vyšetrenie miestneho terapeuta, nepredpokladám, že budem diskutovať o úrovni jeho kompetencií, ale spojím „hrbol“ v žalúdku a tehotenstve... Ako sa hovorí, žiadny komentár. Vo forme plávajúceho, bezbolestného zhutnenia v brušnej dutine, ktoré pravidelne. objaví sa a zmizne kŕčovitá časť hrubého čreva so spastickou kolitídou (enteritída) (ktorá, mimochodom, je charakteristická pre ľudí s úzkostne podozrivým skladom a je sprevádzaná nejakou rozptýlenou bolesťou okolo pupka), alebo to môže byť jednoducho záhyb veľkého omentum - anatomická formácia, ktorá vo forme tukovej zástery pokrýva vnútorné orgány hornej časti brucha. Neexistuje dôvod na obavy. Ak však existujú nejaké pochybnosti, potom, keď máte príležitosť, prejdite komplexným preskúmaním. V modernej medicíne existuje dostatočný počet metód na detekciu takmer akýchkoľvek onkologických ochorení v raných štádiách (napríklad počítačová tomografia - MRI a NMR). Najmä ak je cieľom samotnej osoby nájdenie a odhalenie pravdy.

Medzi mnohými dôvodmi, prečo sa okolo pupku môže objaviť pečať, neexistujú žiadne „bezpečné“ patológie. Všetky podmienky vyžadujú lekársku pomoc a ďalšie vyšetrenie. Porucha sa môže objaviť u osoby akéhokoľvek veku a pohlavia, dokonca aj u novorodencov. Liečba týchto stavov vyžaduje jedinečné liečebné režimy a fyzioterapiu.

Utesnite pod gombík brucha

..Neviem, či je to stále relevantné, ale mal som podobný problém. Len pred pár dňami bol tento problém pre mňa vyriešený (ako to uviedol urológ). Operácia bola celkom jednoduchá. Myslím si, že IT vzniklo počas tehotenstva. Hovorím tomu, pretože stále neexistuje špecifická diagnóza. Všimol som si po narodení, po cisárskom reze, keď sa stehy zahojili a zostali z nich iba periodické ťažkosti. Podivná formácia tesne pod pupkom, ak ju cítite, je pevná a začína takmer v pupku, má tvar dosť podlhovastý ako okrúhly, asi 3 cm dlhý. Mmm, nejestvuje žiadna bolesť, ALE ak dlho sondujete, potom sa objaví ťažná a nepríjemná bolesť. Čo som neurobil, aby som zistil, čo to je? Šesť alebo sedem mesiacov všetkých druhov testov, rôznych lekárov (chirurgov, onkológov, gynekológov, urológov), medzi testy: ultrazvuk celej brušnej dutiny, počítačová tomografia, gastrodenodoskopia (cín pri prehltnutí skúmavky) a tak ďalej. atď. V dôsledku toho sa mnohí lekári zhodli na tom, že ide o urastovú cystu a niektorí jednoducho pokrčia plecami (doslova!). Akonáhle cysta, musíte odstrániť. Tak som skončil na sokole v Lekárskom a rehabilitačnom centre Ministerstva zdravotníctva Ruska, identifikovanom na 10. poschodí v urologickom oddelení..

Po odstránení tejto veci môj urologický chirurg s istotou vyhlásil, že nejde o urastskú cystu, ale o formáciu priamo na svaloch v strede brucha, ktorá viac pripomína samotný kus svaloviny. Spýtal sa tiež, či mi došlo k nejakým zraneniam brucha a či som bol zapojený do vážnych športov. Nie. Teraz je poslaná na histológiu, čakám na benígne výsledky alebo, Bože, nedaj, nie. Ale tu je to, čo si myslím teraz. Je to len to, že moje svaly sú slabé, som chudá, naozaj som sa nevenovala športu, a keď mi počas tehotenstva rástol žalúdok, došlo k roztrhnutiu nejakého svalu, pretože najväčšie zaťaženie oblasti okolo pupka sa dosiahne v 8. až 9. mesiaci tehotenstva., Alebo dievčatá sú ALIEN)))) to len nelezie nič iné do hlavy. Neviem, či to stojí za to žiť v žalúdku, ak má niekto podobnú situáciu. Ale ak pôjdete k chirurgovi, povedzte mi svoj príbeh.

Druhy a ďalšie znaky pečatí

Odborníci identifikujú najmenej tucet dôvodov, ktoré spôsobujú nepríjemný symptóm.

 • Lipóm
  . Nezhubná tvorba spôsobená zablokovaním podkožných mazových žliaz v oblasti brucha. Lipóm, alebo jemný, je mäkký a nemá malú veľkosť. Keď začne dosahovať niekoľko centimetrov, spôsobuje to nepohodlie. Vyvíja sa pomaly a je sprevádzaná mobilitou pokožky. Nie sú žiadne známky zápalu alebo infekcie. Lipómy sa často vyvíjajú v dôsledku zlého metabolizmu, nevyváženej výživy a stresu. Wen nevyžaduje drastický lekársky zákrok, avšak s narastajúcou veľkosťou je operácia opodstatnená.
 • ateróm
  . Hustá cysta, vyznačujúca sa elasticitou. Dosahuje priemer 3 cm a dochádza k zablokovaniu mazových žliaz. Vnútri cysty je tajomstvo. Ateróm možno od ostatných formácií odlíšiť čiernou bodkou v hornej časti nádoru. Je sprevádzaná bolestivými pocitmi s intenzívnym rastom, objavujú sa príznaky zápalu. Chirurgicky odstráňte patológiu v lokálnej anestézii.
 • Pupočná prietrž
  . Táto formácia sa líši od cýst a lipómov v pevnejšom spoji. Pri tejto chorobe dochádza k pupočníku čreva cez pupočníkový kruh. Často sa vyvíja na pozadí intenzívnej fyzickej námahy, obezity, zápchy a chorôb brušnej dutiny. Kýla sa dá zistiť iba ultrazvukom. Začína prejavovať príznaky s veľkými rozmermi alebo porušením..

Existujú aj ďalšie príčiny nádoru v pupku, ktoré priamo nesúvisia s črevami alebo kožou..

Nádory, tukové tuky a pečate kože spojené s mazovými žľazami, ako aj črevné poruchy, sú najčastejšou príčinou pečatí gombíkov u mužov a žien. Medzi ne patrí lipóm a prietrž.

Choroby žalúdka, krvných ciev a pohlavných orgánov

Medzi ďalšie dôvody, ktoré môžu viesť k tvorbe zhutnenia, sa rozlišuje aneuryzma brušnej aorty.

. V tomto prípade bude nádor pulzovať. Toto je nebezpečný stav, ktorý môže viesť k prasknutiu, vyžaduje lekársku pomoc..

Pri aneuryzme sa na chrbte objaví matná bolesť, veľkosť pečate môže dosiahnuť 5 cm. Na liečbu sa používajú inhibítory ACE, beta-blokátory a antagonisty vápnika. Operácia sa vykonáva pomocou bežeckého kurzu..

- Ochorenie spojené s hromadením moču v obličkách a atrofia orgánov. Vedie k objaveniu sa plomby v pupku, môže sa vyvíjať vľavo alebo vpravo, je predmetom iba chirurgického zákroku.

Zväčšenie močového mechúra sa najčastejšie vyskytuje s výskytom pečate v dolnom bruchu, ale v pokročilom štádiu môže dosiahnuť pupok. Opuch močového mechúra je spojený s porušením odtoku moču, takže príznaky sú viac lokalizované v tejto oblasti: zadržiavanie moču, bolesť.

- Akútny stav, pri ktorom môže byť neznesiteľná bolesť žalúdka sprevádzaná pečaťou nad pupkom. Označuje to konkrétne umiestnenie v prílohe cecum. Apendicitída sa lieči iba chirurgicky.

Metastázy rakoviny

- dôsledok rakoviny žalúdka alebo čriev. V oblasti pupka sa často objavujú tuleňov často spôsobených týmito chorobami, čo je spojené s poškodením nervových zakončení. Liečia sa iba chirurgicky.

Nezvyčajným dôvodom stlačenia v pupku je otrava jedlom.

. Medzi ďalšie príznaky patrí najčastejšie hnačka, celková slabosť, dehydratácia, tvorba plynu a ďalšie príznaky používania výrobkov nízkej kvality. Utesnenie v tomto prípade môže byť spôsobené hromadením škodlivých produktov alebo plynov v jednom z čriev.

Choroby reprodukčného systému

Ženy majú ďalšie dôvody na vytvorenie pečate v pupku:

 • Krútenie maternice
  . Objavuje sa po chirurgických zákrokoch v brušnej dutine. Tesnenie v žalúdku napravo od pupku sa objavuje tak často, ako na ľavej strane. Odlíšite ďalšie príznaky: nevoľnosť, vracanie, silná bolesť. Tento stav je možné liečiť iba chirurgicky.
 • Nedostatočne vyvinuté brušné svaly
  . Patológia sa aktivuje iba počas tehotenstva, keď dieťa začne aktívne rásť. Vo väčšine prípadov nepohodlie zmizne bez lekárskej starostlivosti. Keď sa pečať začne hnisať a bolieť, musíte navštíviť lekára.
 • Dôsledky laparoskopie
  . Novotvary sa v tomto prípade objavujú iba v dôsledku nesprávne vykonaného postupu alebo pri použití materiálov nízkej kvality. Existuje infekcia oblasti vpichu, infekcia sa vyvíja.
 • Vaječníková cysta
  . Pri silnom zväčšení cysty sa pozoruje bolesť a veľké zhutnenie. Súčasne je porušený menštruačný cyklus ženy a dochádza k akútnej bolesti. Liečba sa uskutočňuje chirurgicky aj konzervatívne.

Väčšina opísaných porúch sa vyvíja v dospelosti, s výnimkou pupočnej kýly a lipómu - môžu sa objaviť u novorodencov a starších detí..

Oftalitída - choroba dojčiat

K infekčnému poškodeniu nezhojeného zvyšku kordu u novorodencov dochádza v dôsledku nesprávneho ošetrenia rán alebo porušenia hygienických podmienok v nemocnici. Medzi ďalšie príznaky patria: vysoký stupeň intoxikácie, príznaky zápalu, začervenanie kože, hromadenie hnisu. Oftalitída sa môže liečiť konzervatívnym spôsobom ošetrením rany peroxidom vodíka..

V závažnejších prípadoch sa používajú antibiotiká. Doma môžete aplikovať Vishnevského masť a dieťa kúpať v roztoku manganistanu draselného (slabý)..

Čo robiť, ak je v blízkosti pupka cítiť pečať?

Samotnú veľkú pečať pri pupku môžete cítiť samo, ale malý náraz sa dá nájsť iba pri menovaní lekára. V bruchu sa nachádza brušná dutina s vnútornými orgánmi zažívacieho systému, ktorá môže spadnúť cez otvory vo svaloch lisu. Výskyt kožných nádorov nie je vylúčený. V žiadnom prípade by sa problém nemal ignorovať..

príčinyOpis patológií
Pupočná prietržJedná sa o pevné tesnenie nad pupkom, ktorý je v polohe na chrbte nastavený do brušnej dutiny. Črevné slučky najčastejšie presahujú brušnú stenu cez pupočníkový prsteň.
Príčiny kýly sú nasledujúce:
 • defekty svalov brucha;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • zdvíhať závažia;
 • nadváhou;
 • chronická zápcha;
 • chirurgické zákroky.

Tento stav môže byť sprevádzaný bolesťou, nevoľnosťou, nadúvaním, zápchou. Prietrž sa stáva viditeľnejšou pri kašli, fyzickej námahe. Ak je orgán poškodený, je narušená črevná obštrukcia. Liečba patológie výlučne chirurgicky.

divertikulitídaToto sa nazýva vyčnievanie čreva, ktoré sa svojím vzhľadom podobá hernii. V stenách čreva sa vytvárajú vrecká naplnené zvyškami nestrávenej potravy, v ktorej sa množia patogénne mikroorganizmy (huby, baktérie)..
Príčiny choroby sú:

 1. nesprávna výživa (prevaha tukových potravín, sladkostí, nedostatok vlákniny v strave);
 2. zlé dedičstvo;
 3. črevný zápal;
 4. červy;
 5. zníženie svalového tonusu súvisiace s vekom.

Častejšie sa pečať objaví pri pupku naľavo, bolesť, horúčka, hnačka, potom zápcha, po vyprázdnení je v stolici krv a na toaletnom papieri krv..

Riziko ochorenia sa u ľudí zvyšuje po 60 rokoch, zápal sa však diagnostikuje iba v 20% prípadov. Pacientovi je ukázaná antibakteriálna terapia av pokročilých formách chirurgický zákrok.

Stena divertikla sa môže zrútiť. Výsledkom je, že toxíny vstupujú do brušnej dutiny.

LipómNezhubný nádor pozostáva z tukového tkaniva a nachádza sa pod kožou.
Príčiny lipómu sú:

 • metabolické poruchy;
 • zlá výživa;
 • genetická závislosť;
 • častý stres.

Tesnenie je mäkké a ľahko sa pohybuje pod kožou, nespôsobuje bolesť, veľmi pomaly stúpa. Ak je veľký, je odstránený..

rakAk je tesnenie v blízkosti pupku pevné, nachádza sa v hrúbke kože a nesprevádza ho bolesť, určite stojí za to skontrolovať prítomnosť onkológie (dermatofibrosarkóm). Epitel nad nádorom sa môže odlupovať, získať tmavý odtieň a tuberozitu. A samotná formácia sa pohybuje od 3 do 15 cm.
Progresívne ochorenie je charakterizované objavením sa erózie, krustami na povrchu kože, klíčením kužeľa dovnútra a poškodením vnútorných orgánov..aterómV dôsledku upchatia mazovej žľazy sa vytvára cysta do veľkosti 3 cm. Jedná sa o hustú spájku s tkanivami, kosákovitý kužeľ, ktorý sa často zapáli a rýchlo rastie, preto si vyžaduje chirurgický zásah.Krútenie materniceTakéto tesnenie v blízkosti pupku napravo alebo naľavo u ženy sa vyskytuje, keď je v pobrušnici veľké množstvo adhézií. Nádor sa často objavuje počas tehotenstva a je dobre hmatný. Dievčatá zažívajú silnú bolesť v strede a dolnom bruchu, nevoľnosť, zvracanie. Nepriaznivé pocity vznikajú v dôsledku skrútenia príveskov okolo jeho osi a narušenia krvného zásobovania.Vaječníková cystaVeľký nádor vaječníkov sa ľahko cíti na ľavej alebo pravej strane. Ženy sa obávajú bolesti, menštruačných nepravidelností. V závislosti od tvaru cysty sa používa tradičná aj radikálna terapia..nadúvanieV počiatočnom štádiu sa v dolnej časti brucha tvorí pečať, ale ak sa nelieči, siaha až po pupok.Aneuryzma brušnej aortyU mužov sa vo väčšine prípadov pozoruje expanzia a vyčnievanie stien plavidla smerom von.
Patológia spôsobuje tieto faktory:

 1. ateroskleróza;
 2. zlé návyky;
 3. modriny;
 4. infekcie
 5. arteriálna hypertenzia.

Muž sa sťažuje na tupú bolesť vľavo od pupka, ktorá mu dáva chrbát. Malé aneuryzmy reagujú na liečbu drogami. Zvyšným pacientom je ukázaný chirurgický zákrok.

OmphalitisU novorodencov sa v dôsledku infekcie pupočnej rany vytvára hrudka v pupku. Zápal vedie k akumulácii hnisavého výpotku a môže spôsobiť rozvoj sepsy, peritonitídy a ďalších nebezpečných komplikácií..Rakovina žalúdkaOchorenie poskytuje metastázy v 90% prípadov. V tomto ohľade sa v pupku môžu v neskorších fázach objaviť husté malé a bezbolestné uzly.Crohnova chorobaChronický zápal gastrointestinálneho traktu je často sprevádzaný tvorbou tuleňov v tvare klobásy v pravom dolnom bruchu. V pupočnej oblasti sú kŕče.duodenitídaValcová pečať pri pupku vpravo nie je nič viac ako zápal dvanástnika a je diagnostikovaná častejšie u mužov ako u žien..
Nadmerné slinenie, bolesť, závraty, zvracanie žlče, sucho v ústach, slabosť, zvýšenie krvného tlaku.zápal slepého črevaAkútna forma patológie je sprevádzaná silnou bolesťou v jamke žalúdka, ktorá sa rýchlo šíri po celom bruchu vrátane pupku. Lekár môže cítiť zápal.hydronefrózaZväčšenie panvy obličiek v dôsledku zhoršeného odtoku moču je možné vidieť na palpácii vpravo, vľavo od pupku alebo na oboch stranách (v závislosti od toho, ktorá oblička je postihnutá).

Z vyššie uvedeného vyplýva, že je dosť ťažké určiť presnú príčinu tuleňov v pupočnej zóne sami. Iba lekár je schopný identifikovať chorobu na základe dôkladnej diagnózy. Preto by ste nemali odďaľovať chodiť do nemocnice, znášať bolesť a ďalšie nepríjemné príznaky. Koniec koncov, niektoré patológie sa dajú liečiť iba v skorých štádiách.

Nebezpečné príznaky

Bez toho, aby ste u dospelého čakali, až sa hrudka nad pupkom zväčší alebo ešte viac nezraní, musíte navštíviť lekára. To platí najmä v prípade výskytu takýchto príznakov:

 • silná nevoľnosť, akútna bolesť v oblasti zhutnenia;
 • zvýšená zápcha, nadúvanie a nadúvanie;
 • výskyt hnačky;
 • zvýšenie teploty;
 • krvavé nečistoty vo výkaloch;
 • intenzívny rast nádoru;
 • výskyt erózie v oblasti zhutnenia;
 • zmeny stavu kože: peeling, praskliny, blanšírovanie;
 • nepríjemné pocity pri močení, bolesť vyžarujúca dozadu;
 • závraty, nevoľnosť a slabosť, zvýšený tlak.

Všetky tieto príznaky naznačujú intenzívny vývoj zápalového procesu a pravdepodobne aj vážne ochorenie..

Diagnostické metódy

MRI je najinformatívnejšou metódou na diagnostiku nádorov

Na diagnostiku zhutnenia použite celý rad dostupných techník. Začnite návštevou lekára. Po vyšetrení lekár presne určí potrebu konkrétneho diagnostického opatrenia:

 • röntgenový
 • CT alebo MRI;
 • kolonoskopia;
 • angiografia;
 • FGDS;
 • sigmoidoscopy.

Nezabudnite urobiť laboratórne testy - krv, výkaly, moč. Môže byť potrebná biopsia postihnutej oblasti, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie..

Metódy liečby patológie

Najzávažnejšie stavy vyžadujú chirurgický zákrok. Toto sa zvyčajne určuje ultrazvukom alebo iným inštrumentálnym vyšetrením. Komplexné patológie - Crohnova choroba, rakovina - často vyžadujú predchádzajúcu hormonálnu liečbu, ktorá pomáha zmenšovať veľkosť nádorov.

Na potvrdenie apendicitídy sa vykonáva povinná operácia - tento akútny stav môže spôsobiť peritonitídu, ak neodkladne nezasiahnete. Pri exacerbácii chronických chorôb, napríklad duodenitídy alebo gastritídy, Crohnovej choroby, črevnej dysfunkcie, je predpísaná vyvážená strava a lieky..

Liečba zhutnenia pupka závisí úplne od príčin vzniku novotvaru. Domáce metódy v liečbe tohto stavu však zle pomáhajú, návšteva u lekára je povinná aj pri podozrení na lipómiu. Iba včasná diagnostika poskytne presné výsledky a pomôže rýchlo sa zbaviť patológie..

Medzi príčinami zhutnenia v pupku je veľa vážnych chorôb: genitourinárny systém, črevá, žalúdok, obličky, vaječníky a maternica u žien. Najčastejšie je prítomnosť hrče na bruchu známkou vážnej poruchy. Tento stav si vyžaduje konzultáciu s odborníkom, po ktorej nasleduje vymenovanie terapie.

Počas fyzického vyšetrenia osoby je možné zistiť zapečatenú formáciu umiestnenú na pravej strane pupka. Vývoj pečate prebieha úplne bez problémov, čo núti majiteľa premýšľať o zdravotných problémoch.

Je nemožné dať jednoznačnú odpoveď, prečo sa v blízkosti pupka objavila pečať bez diagnózy. Dôvod môže byť zďaleka jeden.

Pupočná prietrž

Ukazovateľom výskytu kýly je hmatná hustá oblasť v brušnej oblasti, ktorá nezmizne pod tlakom. Lisovanie je sprevádzané silnou bolesťou a prietrž sa stáva ešte zreteľnejšou.

Pozorujú sa aj tieto príznaky:

 • nadúvanie;
 • porušenie stolice;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zvýšená srdcová frekvencia.

Existujú dva typy pupočnej kýly - uškriabané a opravené.

Ak sa niektorý z nich objaví, obráťte sa na odborníka. Prvý typ je eliminovaný pomocou operácie a druhý - manuálnym nastavením objavenej pečate vedľa pupku..

Známky a diagnostika pupočnej kýly

Prvým prejavom patológie bude výskyt vyčnievajúcej gule vo forme gule nad pupkom, ktorá vyčnieva mierne nad iné tkanivá a postupne sa zvyšuje. Kýla bez komplikácií je pre dospelých bezbolestná a ak existuje nadváha, je dosť ťažké ju podozrievať. Vytvorená prietrž je dobre prihmataná pri pohmatávaní oblasti nad pupkom, ale to je charakteristické, pupočníkový prstenec je normálny. Veľmi zriedkavo sa pupočný výčnelok vyskytuje s pupočníkovou prietržou.

Počiatočné príznaky choroby sú rozmazané, nie sú žiadne bolesti a iba lekár môže urobiť presnú diagnózu v prípade atypickej lokalizácie.

Kýla sa vytvára postupne, najskôr sa objaví predperitoneálny lipóm, potom sa vytvorí herniálny vak a časť tela spolu s herniovým vakom vyčnieva cez zväčšený úsek prednej brušnej steny vysoký tlak..

Iné príčiny zhutnenia v blízkosti pupka

Vzhľad pečate môže byť dôsledkom opustenej choroby.

. Je to choroba, ktorá postihuje celý gastrointestinálny trakt osoby so zápalom. Bez včasného začiatku liečby môže vyvolať výskyt hustých náplastí vo forme párkov v dolnej časti brucha. Príznaky Crohnovej choroby: prerušovaná bolesť brucha (kŕče) v oblasti pri pupku, častá hnačka (až 10-krát denne) s výrazným šírením krvných zrazenín..

nadúvanie

. Ak sa nevykonajú potrebné opatrenia na elimináciu blokovaného odtoku moču v počiatočnej fáze, potom sa v bruchu vyvinie bolavá hustá tvorba. Najprv cez oblasť prednej kosti a potom pupočníka.

. Ochorenie obličiek spôsobuje ich expanziu. Vzhľad pečate na pravej strane pupka môže byť spôsobený poškodením pravej obličky. Vzhľad príznakov, ako sú bolesti chrbta, znížená výkonnosť, trvalá únava, túžba spať vždy na bruchu, by vás mali prinútiť premýšľať.

. Ak dievča, ako sa očakávalo, nenavštívi gynekológa dvakrát ročne, potom to ohrozuje výskyt cysty a jej vývoj. Je to asymptomatické, takže cysta voľne rastie do veľkej veľkosti. Zanedbaná fáza ovariálnej cysty prispieva k rozvoju hladkého zhutnenia v brušnej dutine pod.

Ak sa v pupku nachádzate v hustej oblasti, okamžite kontaktujte nemocnicu. Mnohí nevenujú náležitú pozornosť lisovaniu. Ale v niektorých prípadoch môže včasná návšteva lekára zachrániť život.

Tesnenie v blízkosti pupku môže mať odlišnú etiológiu. V niektorých prípadoch sa to považuje za normu a niekedy tento príznak signalizuje možné zdravotné problémy..

Na určenie charakteru novotvaru je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý na základe výsledkov diagnostiky vykoná presnú diagnózu..

ateróm

Ateróm sa objavuje v dôsledku zablokovania mazových žliaz. Je to cysta, ktorej rozmery môžu dosiahnuť 3 cm. Ateróm sa cíti hustý, elastický a privarený k pokožke. V hornej časti formácie môžete pozorovať tmavý bod (upchatá žľaza)..

Na rozdiel od lipómu, ateróm rastie oveľa rýchlejšie a často sa zapáli. V tomto prípade sa rýchlo zvyšuje a pri pupku sa objavuje bolestivá pečať. Ateróm sa chirurgicky odstraňuje v lokálnej anestézii..

Čo môže spôsobiť pečať

Ak sa vám podarí nájsť malú pečať pri pupku, čo by to mohlo byť? Vo väčšine prípadov to znamená špecifickú patológiu, ktorá si vyžaduje neodkladné kroky.

Je zakázané samoliečiť, vrátane užívania antibakteriálnych liekov, používať silné miestne lieky.

Dôvody pre ženy a mužov sú tieto:

 • prítomnosť pupočnej kýly (často u dieťaťa od narodenia);
 • vývoj zhubného alebo benígneho nádoru;
 • tvorba cysty;
 • vývoj duodenitídy alebo nadúvania tenkého čreva;
 • rozvoj aneuryzmy brušnej aorty.

Pečať pri pupku vpravo nepriamo naznačuje nadúvanie. Nádor odlišnej lokalizácie v tomto oddelení signalizuje hydronefrózu, Crohnovu chorobu, divertikulu a ďalšie patológie..

Nie vždy napríklad pečať v blízkosti pupku naľavo označuje konkrétnu chorobu. Vo väčšej miere zohľadniť sprievodné príznaky charakteristické pre konkrétny orgán, ako aj výsledky diagnostických opatrení.

Iné dôvody

 1. Tesnenie v blízkosti pupku na vrchole sa často objavuje s duodenitídou, zápalovým procesom v duodene. Patológia sa vyskytuje na pozadí otravy toxickou látkou, s poškodením črevnej sliznice cudzím predmetom, súčasnou konzumáciou alkoholu a ostrých potravín.
 2. U žien sa po cisárskom reze môže v oblasti stehu vytvoriť fistula, ktorá navonok vyzerá ako malá pečať. Tvorí sa ako dôsledok neúplne rozštiepených nití, na ktoré telo reaguje vývojom zápalového procesu s následným vytvorením hnisavej dutiny. Aby sa zabránilo tvorbe fistuly po cisárskom reze, je potrebné pravidelne navštevovať lekára, aby ste vyšetrili stehy.
 3. Počas tehotenstva, s rastom plodu v lone (v počiatočnej fáze), môže dôjsť aj k zhutneniu, čo možno vysvetliť nedostatočným rozvojom brušnej tlače a nadmerným stresom. Takéto prípady si nevyžadujú liečbu a samy odchádzajú. V prípade, že hrudka bolí alebo zhubne, je potrebné navštíviť lekára.
 4. Po laparoskopii sa často tvorí novotvar. Je to spôsobené prevádzkou s použitím materiálov nízkej kvality. V priebehu času sa rana môže prehĺbiť, môžu sa spojiť bakteriálne infekcie..

Možné príčiny

Akákoľvek hrudka, a to aj v bruchu, je dôvodom na obavy. Dôvody, ktoré môžu byť základom tohto javu, často predstavujú vážne ohrozenie zdravia a niekedy aj života. Okrem toho je pre tieto útvary čo najrelevantnejšia zásada „čím skôr, tým lepšie“. Včasný lekársky zásah môže niekedy problém vyriešiť a zabrániť vážnym komplikáciám. Hlavnou vecou nie je pokúsiť sa vyrovnať sa s hrbami: brať antibakteriálne lieky, aplikovať lokálne produkty, masáže - to všetko môže byť nanajvýš zbytočné.

Ako odôvodnenie tohto tvrdenia by sa malo uviesť niekoľko príkladov možných dôvodov vytvorenia hrudky v oblasti pupka:

 1. pupočná kýla;
 2. zhubný nádor;
 3. cysta;
 4. duodenitis;
 5. aneuryzma brušnej aorty;
 6. nadúvanie tenkého čreva atď..

Toto nie je úplný zoznam možných dôvodov. Môže byť doplnená takými patológiami, ako je hydronefróza, Crohnova choroba, nadúvanie, divertikly močového mechúra a ďalšie. Za týchto okolností je pravdepodobnosť samoidentifikácie pečate v pupočnej oblasti takmer nulová. Medzitým každý z opísaných stavov predstavuje nielen zdravotné riziko, ale môže byť sprevádzaný aj závažnými oslabujúcimi príznakmi..

Je potrebné poznamenať, že lokalizácia zhutnenia nemusí vždy svedčiť v prospech určitej choroby. Napríklad pupočná kýla alebo zhubný novotvar s rovnakým úspechom môže byť vyjadrená ako pečať pri pupku vľavo alebo vpravo. V tomto prípade je oveľa dôležitejšia prítomnosť ďalších symptómov a samozrejme výsledky profesionálnej diagnostiky..

Pečať nad pupkom môže naznačovať zápal dvanástnika - duodenitídu. Vzniká z dôvodov, ako sú:

 • otrava toxickými látkami;
 • poškodenie sliznice cudzími predmetmi;
 • súčasné používanie alkoholu a koreneného jedla.

Veľké množstvo pravdepodobných dôvodov vytvorenia pečate v blízkosti pupka, ich povaha a stupeň nebezpečenstva si vyžadujú profesionálny prístup a okamžité ošetrenie. Preto, ak ste počas palpácie našli pevne uzavretú oblasť blízko pupku, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, pretože pravdepodobnosť jej nezávislého vymiznutia je malá. Znaky niektorých podmienok by sa mali posudzovať podrobnejšie..

Súvisiace príznaky

Podľa fotografie a vonkajších príznakov je ťažké povedať, čo mohlo prispieť k vytvoreniu zhutnenia.

Po prvé, po návšteve lekára, zhromažďuje informácie o sprievodných príznakoch, ktoré môžu byť tieto:

 • s pupočníkovou prietržou: bolesť v oblasti zhutnenia, nevoľnosť, zápcha;
 • s divertikulitídou (výčnelok čreva, podobný vzhľadu ako prietrž): bolesť, horúčka, hnačka striedavo so zápchou, prítomnosť krvných nečistôt vo výkaloch;
 • pri benígnom nádore: zväčšenie veľkosti nádoru, bolesť často chýba, ako aj ďalšie nepríjemné príznaky;
 • s malígnym nádorom: bolesť, erózia, kôra nad novotvarom na epiderme, peeling;
 • pri cyste aterómu: bolesť, zápal na koži, rýchly rast;
 • s distenziou močového mechúra: nepríjemné pocity pri močení;
 • s aneuryzmou brušnej aorty: bolesť vyžarujúca do dorzálnej oblasti;
 • s duodenitídou: bolesť, závraty, zvýšená suchosť slizníc, celková nevoľnosť, hypertenzia.

divertikulitída

Divertikly sú výčnelky v stenách čreva pripomínajúce prietrž. Zhromažďujú obsah čreva, v dôsledku čoho sa vyvíja zápalový proces - divertikulitída. Príčinou choroby sú:

 1. podvýživa.
 2. Dedičná predispozícia.
 3. Zápalové procesy v črevách.
 4. Hlístové nákazy.
 5. Porucha svalového tonusu súvisiaca s vekom.

Pri divertikulitíde v oblasti zapálenej oblasti je cítiť veľké bolestivé zhutnenie. Ochorenie je sprevádzané bolesťou brucha, rozrušenou stolicou, horúčkou a krvou v stolici. Divertikulitída sa lieči antibiotikami, v niektorých prípadoch však môže byť potrebná chirurgická liečba..

Diagnóza novotvaru

Ak je v oblasti pupka cítená pečať neznámej etiológie, lekár môže na určenie príčiny rastu predpísať tieto diagnostické opatrenia:

 • Počítačová tomografia;
 • ultrazvukový postup;
 • Röntgenové vyšetrenie;
 • angiografia;
 • kolonoskopia;
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • sigmoidoscopy.

Z laboratórnych diagnostických opatrení sú predpísané močové a krvné testy, biochémia krvi, biopsia s následným histologickým vyšetrením.

Ak sa vyskytne syndróm silnej bolesti, okamžite by ste sa mali poradiť s lekárom, z haluby sa uvoľní hnisavý výpotok.

liečba

Aká bude liečba v tomto alebo tom prípade, závisí od hlavnej príčiny vývoja nádoru. Niekedy môžete urobiť s liekom, ktorý je predpísaný v súlade s výsledkami testov, inštrumentálne štúdie.

Niektoré patologické stavy vyžadujú iba chirurgický zákrok. Napríklad to môže byť kýla, ktorá sa musí opraviť. Dôležitou podmienkou je zabrániť vzniku komplikácií včasným kontaktovaním lekára s cieľom diagnostikovať tento stav.

Ak bola u novorodenca zistená pupočná kýla, je potrebná masáž v kombinácii s hlavnou liečbou. Dieťa je často umiestnené na bruchu. Početné recenzie matiek potvrdzujú, že použitie medenej mince na novotvar pomohlo zachrániť dieťa pred takouto patológiou..

Príčinou prietrže u novorodencov je často zlá bandáž pupočníka alebo nahromadenie plynov. V tomto prípade sa vykonávajú vhodné manipulácie, ktoré pomôžu rýchlo odstrániť patológiu a zabrániť komplikáciám.

Niektoré choroby, ktoré sú sprevádzané takým príznakom, si vyžadujú neodkladnú liečbu v nemocničnom prostredí. K úmrtiam tiež dochádza, najmä ak začnete s vývojom choroby. Medzi takéto patológie patrí zápalový proces v čreve, peritonitída, aneuryzma brušnej aorty, duodenitída..

prevencia

Dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní je možné zabrániť vzniku tuleňov spôsobených chorobami brušných orgánov:

 • správna výživa s obmedzenou konzumáciou vyprážaných, mastných, solených potravín, alkoholických a sýtených nápojov, rýchleho občerstvenia, konzervovania;
 • hygiena pokožky: denné vodné procedúry, používanie jemných čistiacich prostriedkov bez agresívnych látok v zmesi, používanie mäkkej žinky;
 • spôsob práce a odpočinku: ísť do postele a ráno vstať musí byť v rovnakom čase; počas pracovného dňa sa odporúča urobiť si krátke prestávky;
 • odstránenie stresových situácií a emočného preťaženia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Príznaky semenníkovej kýly u dieťaťa, metódy liečby patológieSemenná hernia u dieťaťa je choroba, pri ktorej slučka tenkého čreva z brušnej dutiny zostupuje do mieška.
Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..
Pri operáciách femorálnej prietrže sa používa niekoľko druhov anestézie - v závislosti od zložitosti, typu operácie, veľkosti prietrže a želaní pacienta. Kýlová chirurgia sa vykonáva v lokálnej anestézii, spinálnej anestézii, intravenóznej anestézii a endotracheálnej anestézii.