loader

Hlavná

Späť

Ako natiahnuť chrbticu doma?

Trakcia chrbtice doma (trakcia) má pozitívny vplyv na zranenia spôsobené vysídlením. Táto metóda lieči skoliózu, herniu a chondrózu. Vďaka trakcii sa vzdialenosť medzi diskami zväčšuje, čo odstraňuje zovreté nervy a eliminuje bolesť. Metóda, ktorá odoberá chrbticu, je lekármi skeptická, napriek tomu, že zariadenie na kreslenie sa používa v arzenáli nemocníc. Sú protahovacie cvičenia účinné ako liečba? Viac ako, ale trakcia sa nepoužíva pri všetkých chorobách chrbtice av niektorých prípadoch je chrbtová kosť kontraindikovaná doma.

Keď potrebujete sadu naťahovacích cvičení?

 • Posuny počas dislokácií a zlomenín. Opravuje stavce v určitej polohe a neumožňuje im pohyb.
 • Pri skolióze nie je potrebné vytvárať dlhý priebeh napínania chrbtice, aby nedošlo k komplikáciám. V opačnom prípade existuje možnosť zranenia chrbtice. Na liečbu skoliózy je potrebný komplexný prístup (masážny kurz, špeciálne cvičenia na podporu golierov a korzetov).
 • Niektorí lekári neodporúčajú používať tento spôsob liečby osteochondrózy, aby nepoškodili postihnuté disky a stavce..
 • Pri prietrži je trakcia dobrý spôsob, ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku, ale vyčerpávacie sily majú svoje limity. Inak sa stav pacienta môže zhoršiť..

Kontraindikácie pre trakciu

Natiahnutie chrbtice nemusí byť vždy užitočné. Ak máte artritídu alebo osteoporózu, nemôžete doma cvičiť, aby ste si natiahli chrbticu. Nerobte s ochoreniami cievneho systému, srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom. Je nežiaduce vykonávať trombózu v kritických dňoch. Nerozťahujte tehotné ženy, aby ste nepoškodili plod. Nevykonávajte prechladnutie, vírusové ochorenia, najmä ak sú sprevádzané vysokou horúčkou.

Pri natiahnutí chrbtice nemôžete vyvinúť veľké napätie, ak sa pacient cíti slabý, je lepšie opustiť túto metódu.

Typy rozťahovania

Trakcia chrbtice je rozdelená na 2 typy:

 • Podvodná trakcia. Podvodná trakcia si vyžaduje bazén a dostupnosť špeciálneho vybavenia. Deje sa to v nemocniciach. Voda pomáha odstraňovať bolesť.
 • Suchá trakcia chrbtice, ktorú urobíte sami, sa vykonáva na klinikách aj nezávisle. Lekári zvyčajne používajú špeciálne tabuľky (pohovky) na vertikálne a horizontálne kreslenie.

V byte je veľké množstvo kompaktných simulátorov, ktoré sa ľahko inštalujú. Pri používaní trakčných trenažérov je však potrebná konzultácia s lekárom.

Ako napnúť chrbticu?

Ak chcete natiahnuť chrbticu doma, mali by ste použiť niekoľko cvičení:

 • Pre oblasť hrudníka: pacient sa musí postaviť, nohy sú umiestnené oddelene od seba. Pacient sklopí hlavu a ohýba sa v oblasti hrudníka, zatiaľ čo spodná časť chrbta zostáva plochá a neohýba sa. Muž sa natiahne a uvoľní napäté svaly. Táto pozícia je pevne nastavená na 10 sekúnd.
 • Pacient sa nakloní dopredu a oddeľuje šírku ramien od nôh. Keď je telo naklonené dopredu, dlane sa dotýkajú podlahy, nôh a chrbta sa uvoľňujú a záťaž leží na svaloch chrbtice..
 • Pacient vstáva do východiskovej polohy, dotýka sa mu čela nohami a prikláňa sa k nohám. V priebehu času sa osoba stane flexibilnejšou a môže ľahko vykonať toto cvičenie..
 • Pacient stojí a potom sa nakláňa dopredu s jednou nohou vpred. Musíte si natiahnuť čelo na nohu. Pozíciu fixujeme 30 sekúnd bez toho, aby sme zadržali dych.
 • Dajte ruky do „zámku“ a odneste ich späť. Pacient sedí alebo stojí a jeho ruky sú takto navinuté za jeho chrbtom: jedna na vrchu a druhá dole. Pozíciu opravujeme štyridsať sekúnd.
 • Pacient sedí na podlahe a natiahne nohy. Potom vzal ruky na nohy, bez ohýbania kolien a natiahol ich po čele. Teleso je v tejto polohe fixované po dobu 20 sekúnd. Ťahanie chrbtice je veľmi jednoduché, pomocou vlastných rúk môžete zlepšiť stav pacienta.
 • Záves na vodorovnej lište (švédska stena) môže byť tiež použitý ako cvičenie na kreslenie chrbtice na dovolenke, doma.

Bedrová trakcia

Cvičenia na napínanie bedier:

 1. Pacient leží na chrbte a tlačí svoje plecia na zem. Ruky by mali byť roztiahnuté. Ohýbame nohy, najprv ich položíme napravo od tela, vrátime sa do pôvodnej polohy a potom položíme nohy naľavo od tela. Cvičenie zopakujte 4-krát v každom smere..
 2. Muž leží na chrbte, položí nohu na podlahu, ohne druhú nohu a pritiahne ju k hrudníku. Poloha je fixovaná po dobu 30 sekúnd, ideálne by mal pacient dosiahnuť čelom koleno. Potom sa noha narovná a osoba sa vráti do pôvodnej polohy. Rovnaké manipulácie sa robia s druhou nohou..
 3. Ležíme na bruchu, ohýbame pravú nohu v kolene. Ruky prikladáme k päte ohnutej nohy a päta je pritlačená k zadku. Zostávame v tejto pozícii minútu a pol. Predĺžte nohu, urobte to isté s ľavou nohou.
 4. Dostávame sa na všetky štyri, hladko relaxujeme brušné svaly, ohýbame sa v bedrovej oblasti. Dolná časť chrbta by sa mala ohýbať bez tlaku a námahy, tesne pod telesnou hmotnosťou pacienta. Potom stiahneme žalúdok a ohneme jeho spodnú časť chrbta hore. Chrbát by mal vyzerať ako oblúk.
 5. Ľahnite si na chrbát a postavte nohy na zem. Nohy na kolenách je potrebné ohýbať. Potom zatlačte zadok k podlahe, ohnite spodnú časť chrbta hore a polohu zafixujte na 15 sekúnd. A potom vykonáme ohnutie bedrovej časti dole. Opakované cvičenie sa vykonáva až 8-krát. Pravidlo: cvičenia sa vykonávajú bez náhlych pohybov a pomalým tempom..

Trakčné prístroje

Aby ste v nemocnici nerobili trakciu, môžete si doma zostaviť špeciálny stôl na trakciu. Tento vynikajúci nástroj sa hodí, keď sa pacient nemôže zavesiť na vodorovné tyče..

 • Vezmite širokú dosku, ktorá je zabalená do niekoľkých vrstiev látky. Telo sa teda nekĺzne po stole.
 • Jedna strana dosky je namontovaná vo výške 130 cm od podlahy a vyššie, pod uhlom 45 stupňov.
 • Popruhy sú pripevnené k hornej hrane dosky. Dĺžka remienkov je asi pol metra.

Ako sa vysporiadať s takýmto simulátorom? Je potrebné si ľahnúť na stôl, uvoľniť všetky svaly, na ruky položiť popruhy. Takýto stôl nielenže poškodí chrbticu, ale tiež zlepší držanie tela, roztiahne všetky časti chrbtice a zmierni únavu svalov..

Simulátor môže byť vyrobený z postele s tvrdým matracom. Aby ste to dosiahli, urobte z toho postroje. Šírka postroja je 7–8 cm a dĺžka je asi 150 cm. Vyrábajú sa z hustej látky a posteľ samotná stúpa v uhle 40 - 45 stupňov (na hlave). Postroje sú pripevnené k hlave, prechádzajú pod podpazušie, aby držali telo.

prevencia

 • Aby sa bolesti chrbtice neobjavili, stačí sledovať polohu tela, nie zdvíhať ťažké, pohodlne spať.
 • Aby sa predišlo bolesti krku, je potrebné vyhnúť sa sedeniu na mäkkých povrchoch a nohy by mali byť pevne na podlahe, odporúča sa držať chrbát rovno. Neohýbajte sa znova a ak práca vyžaduje dlhé sedenie, mali by ste sa čas od času zahriať. Nemôžete sedieť „noha cez nohu“.
 • Po odsávači pár by ste nemali preťažovať chrbticu a závažnosť stúpa iba z miesta na sedenie. Pri nosení vriec alebo iných ťažkých predmetov v rukách je ich hmotnosť rovnomerne rozložená, aby nedošlo k zakriveniu chrbtice..
 • Je potrebné spať na posteli s polotuhou základňou s tenkou matracou. Je lepšie použiť ortopedickú matraci a obdĺžnikový vankúš. Hlava na uvoľnenie svalov by mala ležať rovnobežne s dnom postele. Svaly sa nemôžu uvoľniť, ak osoba spí menej ako 9 hodín.

Ak sa tieto pravidlá dodržiavajú, zníži sa pravdepodobnosť ochorení miechy.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Natiahnutie chrbtice: indikácie, účinnosť, najlepšie cvičenia

Pred vykonaním fyzioterapeutických cvičení a po ich ukončení lekári cvičebnej terapie odporúčajú natiahnutie chrbtice. Stimuluje tok krvi do jej poškodených štruktúr, a tým aj ich regeneráciu. Strečing je možné vykonať na hustej podložke, použite priečku, vodorovnú lištu, simulátor Evminov alebo slučku Glisson.

Čo napína zadné svaly

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Natiahnutie chrbtice je sada cvičení na zlepšenie stavu chrbtových svalov, zvýšenie ich sily a zároveň elasticitu. Jeho implementácia má regeneračný, tonizujúci účinok na kostrové svaly celého muskuloskeletálneho systému. Natiahnutie alebo natiahnutie chrbtice doma je dôležitou súčasťou liečby chorôb vrátane krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy, deformácie spondylartrózy. Silné svaly spoľahlivo stabilizujú disky a stavce, bránia ich posunutiu.

Aké je použitie strií pre chrbticu?

Mnoho patológií chrbtice ešte nebolo úplne vyliečených. Aby pacient netrpel bolesťami a stuhnutosťou chrbta, predpisujú sa analgetiká. Pri dlhodobom užívaní drog sa však prejavujú výrazné vedľajšie účinky. Lekári preto odporúčajú, aby pacienti radikálne vyriešili problém natiahnutím chrbtice:

 • eliminovať všetky príznaky;
 • zastaviť šírenie choroby do zdravých tkanív.

S rozťahovaním sa medzery medzi diskami a stavcami zväčšujú. Prestávajú tlačiť krvné cievy, korene miechy. A výsledný rast kostí (osteofyty) už ďalej nepoškodzuje mäkké tkanivá, čo vyvoláva vznik zápalu.

Indikácie pre cvičenie

Natiahnutie chrbtových svalov je možné odporučiť tak pre osteochondrózu, ako aj pre komplikácie, ktoré sa už vyvinuli - vyčnievajúcu alebo medzistavcovú prietrž. A trakcia chrbtice s herniovými výčnelkami, ktorú vykonávajú chiropraktici, sa často vyhýba chirurgickému zákroku. V ktorých prípadoch je terapeuticky účinné napínanie chrbtových svalov:

Pravidelné napínanie chrbtových svalov je nevyhnutné ako prevencia osteochondrózy u ohrozených ľudí. Ochorenie sa vyvíja v dôsledku nadmernej hmotnosti, predĺženého pobytu v jednej polohe tela, nadmerného zaťaženia chrbtice.

Všeobecné pravidlá preťahovania

Väčšina protahovacích cvičení je statická. To znamená, že nemusia robiť intenzívne pohyby. Na prípravu svalov na nadchádzajúce záťaže je však potrebné predbežné zahriatie. Lekári cvičebnej terapie odporúčajú chodiť po miestnosti, zdvíhať kolená vysoko, nakláňať sa dopredu, späť, otočiť sa v oboch smeroch. Mali by sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • pohyby by sa mali mierne spomaliť;
 • pri objavení sa bolestivých pocitov sa musí výcvik zastaviť a pokračovať až po odpočinku;
 • pri cvičení by ste mali zostať v natiahnutej polohe 10-20 sekúnd;
 • Dýchanie by malo byť plynulé, hlboké, rytmické.

Nie je potrebné okamžite vykonávať všetky cvičenia - záťaž by sa mala postupne zvyšovať. Ak akýkoľvek pohyb spôsobí príjemný pocit vo svaloch chrbta, potom sa môže opakovať v 2-3 prístupoch.

Tréneri a zariadenia

Rehabilitačné centrá sú vybavené najmodernejšími simulátormi na napínanie chrbtice. Existujú však zariadenia, ktoré je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach na školenie doma.

Horizontálna lišta

Vis na horizontálnej lište je indikovaný pre pacientov s vyčnievajúcimi alebo medziobratlovými kýlami v lumbálnej a hrudnej oblasti. Pri poškodení krčných diskov a stavcov sa tento typ napínania nepoužíva kvôli vysokému riziku svalového napätia, zhoršeniu pohody. Musíte visieť na vodorovnej lište niekoľko minút 3-4 krát denne.

Simulátor Evminova

Simulátor Evminov je široká, dosť flexibilná borovicová doska vybavená niekoľkými držiakmi alebo držadlami na držanie končatín. Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú na bruchu, lícom nadol alebo nahor. Muž spočíva na nohách na podlahe a hladko posúva telo hore a potom dole.

Glissonova slučka

Glissonova slučka alebo trakčná slučka je určená na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami a posilnenie svalov hornej časti tela. Toto zariadenie je najviac žiadané pri osteochondróze, osteoartritíde, skolióze, medzistavcových herniach. Glissonova slučka je rám na umiestnenie hlavy so zložitým systémom pásov a upevňovacích prvkov. Je pripevnený káblom v určitej výške. Keď sa záťaž posunie, ktorej hmotnosť vypočíta lekár, chrbtové svaly sa napnú.

Gymnastika na napínanie chrbta a chrbtice

Súbor gymnastických cvikov vykonáva lekár cvičebnej terapie s prihliadnutím na typ ochorenia, závažnosť jeho priebehu a celkové zdravie pacienta. Vedie prvé triedy, ukazuje, ako správne vykonávať pohyby a dávkovať zaťaženie, ktoré vzniká na chrbtových svaloch. Po 1-2 týždňoch môžete doma úspešne trénovať.

Camel Cat

Vstúpte na všetky štyri, vyrovnajte svoje plecia, trochu sa kývajte zo strany na stranu. Pomaly ohnite spodnú časť chrbta, simulujete popíjanie mačky, a potom ju ohnite a zaokrúhlite. Každá pozícia by sa mala odložiť o 10 sekúnd. Počet prístupov - svojvoľné.

Prekrížené nohy

Ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky po tele alebo si dajte pod hlavu. Ohýbajte kolená, položte nohy na zem. Natiahnite pravú nohu a hodte na ňu ľavé koleno, snažte sa s ňou dotknúť povrchu rohože. Cvičenie zopakujte 7-krát a potom to urobte opačným spôsobom..

Otočí chrbát na stoličke rôznymi smermi

Posaďte sa na stoličku alebo stoličku, uchopte sedadlo rukami. Pomaly otočte kryt najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu a držte v tejto polohe po dobu 20 minút. Opakujte pohyby 10-15 krát. Pri správnom cvičení padá záťaž na svaly ramenného pletenca.

drepy

Postavte sa rovno, nohy od seba v šírke ramien tak, aby prsty smerovali mierne do strán a nie dovnútra. Posaďte sa, dotknite sa rukou rukami podlahy a potom si narovnajte nohy bez toho, aby ste zdvihli päty a dlane z podlahy. Počet prístupov - 5-10.

"Mermaid"

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Posaďte sa na rohož, položte nohy ohnuté na kolená doprava a držte ich pravou rukou. Natiahnite ľavú ruku a nakloňte ju na pravú stranu, až kým nepocítite maximálne napätie ľavých bočných zadných svalov. Držte v tejto polohe po dobu 20 sekúnd a plynulo sa vráťte do pôvodnej polohy. Cvičenia opakujte 5-krát v každom smere.

Ohýbanie vpred pri sedení

Posaďte sa na podlahu, narovnajte nohy a svojvoľne položte ruky. Pri výdychu nakloňte telo dopredu a dotknite sa dlaní chodidlami. Jemne sa otočte a snažte sa dostať žalúdok bližšie k nohám. Po 20 sekundách sa uvoľnite, uvoľnite a vykonajte cvičenie ďalších 7 krát.

kopanie

Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, pritlačte nohy k koberci, roztiahnite ruky na stranu, dlane. Pri výdychu nakloňte kolená najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu a pokúste sa ich dotknúť na podlahe. Držte nohy v tejto polohe po dobu 20 sekúnd. Počet prístupov - 5-10.

Natiahnutie steny

Postavte sa oprite sa o stenu, ramená, chrbát, zadok, členky, päty. Natiahnite ruky nahor a snažte sa nevsunúť ďalšie časti tela. Držte v tejto polohe 10-15 sekúnd a pomaly sa vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte pohyb 10-krát.

Posedenie zákruty

Ak si chcete sadnúť, roztiahnite nohy a oprite sa o ruky. Ohnite pravé koleno a hodte ho cez ľavé stehno. Pravou rukou jemne zatlačte na koleno, aby ste ju dostali čo najbližšie k podlahe. Cvičenie opakujte 5-krát v každom smere.

Loptu používame na fitnes

Postavte sa na kolená, zohnite sa a umiestnite fitness loptu pod hruď. Natiahnite sa dopredu a posúvajte sa po lopte, až kým sa vaše ruky nedotknú podlahy. Podržte v tejto polohe 15 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte kĺzanie po lopte 7 krát.

Pose "Seal"

Postavte rovno, nohy od seba vzdialené od seba. Pohybujte rukami za chrbtom a spájajte lopatky spolu s prstami v zámku. Vydýchnite a nakloňte sa dopredu, natiahnite ruky čo najviac. Nohy by mali zostať rovné a hrudník a žalúdok by mali byť nasmerované v pravom uhle k nim. Hlavu nadol, uvoľnite svaly krku. Držte v tejto polohe po dobu 20 sekúnd a pomaly sa vráťte do pôvodnej polohy. Počet opakovaní - 5-10.

Úsek chrbta na pracovisku

Po dlhom čase pri počítači alebo stole vzadu je ťažkosť, napätie. Na konci pracovného dňa sa často vyskytujú slabé bolesti, ktoré zmiznú až po dlhom odpočinku. Aby ste tomu zabránili počas prestávky na obed, mali by ste stráviť niekoľko minút naťahovaním.

Sediaci zákrut

Posuňte stoličku mierne od stola, posaďte sa rovno, natiahnite ruky pred seba a položte svoje podpätky na podlahu. Otočte telo najskôr jedným smerom, potom druhým smerom bez toho, aby ste zložili nohy. Vyklápanie vykonávajte so zdvihnutými rukami vľavo a vpravo. Opakujte všetky cvičenia 5-10 krát.

Posúvanie ramenných kĺbov

Sadnite si, trochu roztiahnite nohy a náhodne si dajte ruky. Vykonajte 5 kruhových rotácií, najprv s jedným, potom s druhým ramenom. Pri správnom cvičení by zaťaženie malo spočívať na svaloch ramenného pletenca, a nie na krku. V záverečnej fáze otočte tam a späť dvoma ramenami.

Hugs

V sede uchopte telo a položte ruky na zadné plochy predlaktia. Roztiahnite sa, akoby sa pokúšali navzájom dotýkať dlane. Držte v tejto polohe 15 sekúnd, namáhajte chrbtové svaly a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 10 krát.

Objímanie nôh

Prejdite na okraj stoličky, ohnite sa a uchopte členky prstami. Napnite, napnite svaly na krku, nohy, chrbát, zadok. Počet zjazdoviek - do 10.

zjazdovky

Postavte rovno, nohy od seba vzdialené od seba. Ohýbajte sa rukami na podlahe. Držte v tejto polohe po dobu 10 sekúnd, vyrovnajte sa. Potom sa 5-krát prehnite striedavo k ľavej nohe a doprava striedavo.

Natiahnutie predlaktia a ramien

Sadnite si, položte dlane na kolená. Mierne ohnite pravú ruku a pokúste sa ju dostať čo najďalej cez ľavé rameno. Natiahnite 15-20 sekúnd, cítite napätie svalov pliec, predlaktia, dolnej časti chrbta. Opakujte cvičenie 10-krát.

Horná časť chrbta

Sadnite si rovno, natiahnite ruky pred seba, prsty prekrížené do hradu. Roztiahnite sa dopredu o 10-15 sekúnd. Chrbát by nemal byť nehybný a svaly krku by mali zostať uvoľnené. Počet prístupov - 5-7.

drepy

Vstaňte, natiahnite ruky dopredu a roztiahnite šírku ramien nôh. Vykonajte 10 plytkých drepov. Účinnosť cvičenia bude vyššia, ak počas drepu otočte ruky najskôr jedným smerom, potom druhým smerom.

kontraindikácie

Natiahnutie chrbtových svalov je kontraindikované pri osteoporóze, chorobe, pri ktorej existuje vysoká pravdepodobnosť spontánnych zlomenín. Vykonávanie cvikov je pri závažných formách trombózy počas exacerbácie artritídy zakázané. Relatívne kontraindikácie sú patológie kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, napríklad arteriálna hypertenzia, astmatické záchvaty.

Nemôžete trénovať počas respiračných, črevných, urogenitálnych infekcií, najmä pri zvýšenej telesnej teplote a zimnici.

Lekári cvičebnej terapie neodporúčajú začatie triedy so všeobecnou slabosťou, len v zlom stave. Tento stav nepriaznivo ovplyvní terapeutickú účinnosť strie..

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Chcete sa zbaviť bolesti chrbta? Cvičte pravidelne, aby ste si natiahli chrbticu

Autor: Aleksey Shevchenko 28. februára 2017 23:56 Kategória: Fyzická aktivita

Ahoj milí čitatelia blogu Aleksey Shevchenko „Zdravý životný štýl“. Na svete nie je jediný dospelý človek, ktorý občas nenarazí na záchvaty vzrušujúcej bolesti chrbta. A samozrejme, keď vás bolí chrbát natoľko, že aj najpohodlnejšie a najdrahšie ortopedické lôžko vyzerá ako skutočný mučiaci stroj, nechcete ani myslieť na žiadne cvičenia. Ale vo väčšine prípadov sú to cvičenia, ktoré sú prostriedkom na záchranu a zmiernenie bolesti.

Keď záchvat bolesti prejde, naj vedomí ľudia sa rozhodnú, ako správne vziať späť, aby sa predišlo opakovaniu. Starostlivo vyhľadávajú zaujímavejšie komplexy špeciálnych cvikov, niekedy dokonca získavajú rady od trénerov fitnescentier a špecialistov v terapeutickej gymnastike, ale stále veľmi často strácajú z dohľadu taký dôležitý a absolútne nevyhnutný prvok pre zdravie chrbta, ako sú cvičenia na natiahnutie chrbtice. Tento článok je im venovaný..

Prečo je natiahnutie také dôležité?

Protahovacie cvičenia sa často ignorujú, pretože sa líšia od bežných cvičení. Mnohí ich dokonca ani nevnímajú ako „skutočné“ cvičenia, pretože pri rozťahovaní sa nevykonávajú takmer žiadne pohyby. Tieto cvičenia sú však nevyhnutné na udržanie zdravia chrbtice..

Ľudský chrbát je mimoriadne zložitá štruktúra svalov, väzov, šliach a kostí. Vzhľadom na to, že človek je vzpriamený tvor, jeho chrbtica je vystavená skutočne titánskym stresom, aj keď nie je nadváha..

Pravidelné cvičenia naťahovania chrbtice vám umožňujú udržiavať pružnosť väzov, pomáhajú narovnať medzistavcové platničky, ktoré sú neustále stláčané tlakom telesnej hmotnosti..

Trakcia chrbtice doma

Liečba patológií chrbtice je komplexný a zodpovedný proces. V závislosti od ochorenia môžu lekári odporučiť rôzne metódy, počnúc užívaním liekov a končiac rôznymi cvičeniami a postupmi. Odborníci často môžu odporučiť metódu, ako je trakcia chrbtice (alebo trakcia). Je to účinný, ale pomerne komplikovaný spôsob odstránenia niektorých príznakov a pokusu o zlepšenie chrbta. Trakcia sa zvyčajne vykonáva v špecializovaných strediskách, ale v niektorých prípadoch môže lekár odporúčať trakciu chrbtice doma.

Čo je to chrbtová trakcia??

Spinálna trakcia, inak nazývaná chrbtová trakcia, je liečebná metóda založená na zväčšovaní vzdialenosti medzi jednotlivými segmentmi chrbtice natiahnutím chrbtice. Zväčšenie priestoru medzi stavcami umožňuje uvoľnenie zovretých nervov a tým odstránenie bolesti. Trakcia nastáva pri vlastnej hmotnosti pacienta, niekedy sa používajú ďalšie závažia alebo určité napínacie zariadenia..

Miechová trakcia je známa už od staroveku a objavila sa na úsvite ľudskej existencie. Doteraz sa liečitelia v prítomnosti akýchkoľvek patologických stavov chrbtice snažili zlepšiť stav pacienta len pomocou trakcie. Takto bola opravená skolióza, osteochondróza, zlomeniny sprevádzané vytesnením a množstvo ďalších chorôb..

Nie všetci lekári však teraz považujú trakciu za účinnú liečbu. Niektoré z nich sú voči tejto technike dosť skeptické, napriek skutočnosti, že je stále žiadaná trakcia a postupy sa vykonávajú aj vo vedúcich lekárskych strediskách. To je spojené s rizikom závažných komplikácií - trakcia môže spôsobiť poškodenie bedier alebo svalov, zvýšenie, nie zníženie medzistavcových prietrží, atď. Preto je pri rozhodovaní o trakcii dôležité nájsť dobrého špecialistu v tejto oblasti, ktorý pozná svoju prácu - iba s Pri správnom a opatrnom prístupe bude mať postup skôr pozitívny ako negatívny vplyv.

Na vedomie! Na lekárskych klinikách sa chrbtová trakcia vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré je pomerne komplikované a drahé. Preto samotný postup nie je lacný.

Trakcia zvyčajne prebieha okolo 10 - 18 relácií. Po celú dobu liečby má pacient špeciálny korzet.

Existuje niekoľko typov trakcie - trakcia je horizontálna aj vertikálna pomocou vibrácií alebo zahrievania. Môže byť tiež miestny alebo všeobecný. V prvom prípade je určitá časť chrbtice vystavená ťahu.

Trakcia je tiež vertikálna a horizontálna..

 1. Počas postupu vertikálnej trakcie leží pacient na špeciálnom stojane v uhle voči podlahe. Trakcia nastáva v dôsledku gravitácie v dôsledku vlastnej hmotnosti pacienta. Trvanie takého postupu sa pohybuje od 30 do 120 minút.
 2. Pri horizontálnej trakcii leží pacient na chrbte, navyše ramená, hlava, spodná časť chrbta sú zachytené špeciálnymi svorkami na simulátore a natiahnuté v opačných smeroch..

Pacienti však spravidla zdieľajú trakciu iba na suchu alebo pod vodou.

Tabuľka. Vlastnosti suchej a podvodnej trakcie.

Typpopis
Suchý úsekV tomto prípade sa ťah vykonáva na špeciálnom gauči alebo stole. Vykonáva sa na klinikách aj doma. Počas napínania sa nepoužíva voda.
Podvodná trakciaPrincíp podvodnej trakcie sa príliš nelíši od suchej trakcie. Postup sa však vykonáva iba v bazéne alebo pomocou špeciálneho vybavenia. Zvyčajne sa tento typ trakcie vykonáva na klinike. Príjemnejšie pre pacienta, pretože voda zmierňuje pocit bolesti..

Ošetrujúci lekár by mal zvoliť techniku. Iba on, na základe údajov o stave tela pacienta, bude schopný zvoliť metódu, ktorá bude najúčinnejšia.

Indikácie a kontraindikácie

Miecha sa môže odporučiť v nasledujúcich prípadoch:

  zakrivenie chrbtice vrátane skoliózy. Avšak pri skolióze sa nepoužíva samotná trakcia, pretože môže tiež poškodiť chrbát;

Na vedomie! Trakcia je zvlášť účinná pri kontrole krčka krčka maternice.

 • medziobratlová kýla;
 • zranenia, pri ktorých dochádza k posunu stavcov vrátane zlomenín.

Pozor! Trakcia chrbtice nie je zďaleka povolená pre všetky patológie tejto časti muskuloskeletálneho systému. V niektorých prípadoch môže postup spôsobiť zhoršenie alebo vyvolať ďalšie komplikácie.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je trakcia kontraindikovaná pri osteochondróze. Ona samozrejme pomôže eliminovať syndróm bolesti, ale iba na krátku dobu. A rýchlosť degeneratívnych procesov sa zvýši. Pri osteochondróze je najlepšie nahradiť trakciu terapeutickými gymnastickými komplexmi..

Tiež kontraindikácie trakcie sú:

 • osteoporóza alebo krehké kosti;
 • patológia hematopoetického systému;
 • ochorenie srdca
 • hypertenzia;
 • trombóza;
 • menštruačné obdobie;
 • infekčné choroby sprevádzané vysokou telesnou teplotou;
 • artritída;
 • tehotenstvo.

Dôležité! Počas trakcie by mal pacient počúvať svoje vlastné pocity. Ak cíti silné nadmerné zaťaženie alebo slabosť, je lepšie postup opustiť.

Ak sa podľa indikácií odporučila trakcia a pacient nemá kontraindikácie, bude sa po zákroku cítiť oveľa lepšie. Obratle padnú na svoje miesto. A aby sa dosiahol konsolidovaný výsledok, pacient sa zvyčajne odvoláva aj na masáže, manuálnu terapiu, cvičebnú terapiu a množstvo fyzioterapií..

Je možné robiť trakciu doma?

Trakcia je nebezpečná metóda liečby v neschopných rukách! Neskúsený lekár môže vykonať procedúru nesprávne a poškodiť zdravie pacienta. Preto sa neodporúča vykonávať samostatne doma, nepoznať vlastnosti vášho stavu a nekontrolovať záťaž. Aj keď niektoré cvičenia je stále možné vykonať, je lepšie sa najskôr poradiť s lekárom.

Na vedomie! Doma si môžete dať malý trakčný simulátor. Nie je to však lacné. Alebo si môžete vytvoriť simulátor sami.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako natiahnuť chrbticu doma, a zoznámiť sa s rozsahom cvičení, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Ortopéd alebo neurológ predpisuje trakčné sedenie na základe stavu tela pacienta, odvoláva sa na množstvo štúdií, prísne individuálne vyberie počet tried, intenzitu zaťaženia atď. A domáca trakcia sa zvyčajne vykonáva iba za účelom prevencie a nie liečby chorôb..

Ako robiť trakciu doma?

Trakciu chrbtice v byte je možné vykonať pomocou špeciálneho vybavenia alebo bez neho. Švédska stena sa používa ako zariadenie, rovnako ako pravidelná vodorovná lišta alebo inverzný stôl atď. Trakčné cvičenia sa môžu robiť na lôžkach s hustou matracou, iba mierne vylepšené. Funguje dobre na chrbtici a cvičí ako súčasť pravidelného rozťahovania.

Hrudné cvičenie

Nasledujúce cvičenia sú vhodné na napínanie chrbtice hrudníka.

 1. Pacient vstáva, nohy rozdeľuje na šírku ramien, potom hlavu sklopí a jemne sa ohne v hrudi, ale spodná časť chrbta by sa nemala ohýbať. Potom pacient vstane a v tejto polohe by mal stáť 10 sekúnd.
 2. Nohy sú odsadené od seba a telo sa nakláňa dopredu. Končatiny a chrbát sa uvoľňujú. Dlane pacienta sa dotýkajú podlahy.
 3. Môžete tiež vykonať obvyklý záhyb, tj ohnúť a dotknúť sa čela kolenami.

Na vedomie! Zvyčajné zavesenie na vodorovnú tyč dobre napína chrbticu. Jediné mínus je, že končatiny sa unavujú rýchlo a namáhajú.

Cvičenia dolnej časti chrbta

Nasledujúce cvičenia pomôžu roztiahnuť spodnú časť chrbta.

 1. Pacient leží na chrbte, zatlačí svoje plecia k základni a roztiahne ruky do strán. Potom ohne nohy a striedavo sa ich snaží položiť na zem, potom napravo od tela, potom doľava..
 2. Pacient môže tiež ležať na pevnom základe tým, že ohne jednu nohu a natiahne druhú. Ohnutá končatina je priťahovaná k hrudníku. Potom sa nohy zmenia.
 3. Môžete si ľahnúť na brucho a ohnúť jednu z nôh a pazúriť si nohy rukami. Pätku je potrebné pritlačiť k zadku. Potom sa nohy zmenia.
 4. Skvelé cvičenie je mačka. Pacient stojí na všetkých štyroch a striedavo sa ohýba, potom ohýba bedrovú oblasť.

Ak sa chcete dozvedieť viac podrobností o tom, ako zaobchádzať s bedrovým zakrivením chrbtice cvičeniami, a zoznámiť sa s 10 najlepšími cvičeniami zakrivenia, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli..

Domáce trakčné zariadenie

Cvičenia z napínacieho komplexu boli uvedené vyššie. Áno, sú vhodné na ochorenia chrbtice, ale čo keď lekár odporučil vykonať trakciu? Nemusíte kupovať vybavenie - môžete si vyrobiť stôl pre trakciu vlastnými rukami.

Stačí na to vziať širokú dosku a zabaliť ju látkou na niekoľko zákrut, aby sa pohodlne dotýkala dosky a telo na ňu nekĺzne. Jeden okraj dosky sa potom namontuje na stenu vo výške asi 130 cm od podlahy, uhol medzi doskou a podlahou by mal byť 45 stupňov. Ďalej sú na vyvýšenom okraji improvizovaného trakčného stola pripevnené popruhy až do 50 cm. Simulátor je pripravený.

Používanie takého simulátora je jednoduché. Muž leží na ňom a hodí si ruky do remienkov. Len ležte pár hodín.

Samostatná vertebrálna dekompresia

Ako sme už zistili, účelom trakcie je dekompresia stavcov. Existuje krátka inštrukcia, ktorá pacientom ponúka možnosť vyskúšať iné dekompresné metódy..

Krok 1. Dekompresia stavcov pri státí. Je potrebné dať ruky za chrbát, spojiť ich a položiť ich na chrbát. Potom sa musíte oprieť a súčasne tlačiť chrbticu. Chrbtica vydá zreteľné kliknutie. Ak cítite bolesť, cvičenie nemôžete vykonať.

Krok 2. Dekompresia na stoličke. Je potrebné posunúť sa k okraju kresla a oprieť sa o chrbát a položiť dlane na čelo. Pokúste sa sklopiť hlavu a plecia smerom k zadnej časti stoličky..

Krok 3. Dekompresia pri ležaní. Aby ste to dosiahli, ležte na mäkkom podklade a držte si prsty na nohách. Potom sa stačí pokúsiť narovnať nohy a zostať v tejto polohe, kým sa v zadnej časti neobjaví charakteristické kliknutie.

Krok 4. Dekompresiu je možné vykonať aj s pomocou niekoho iného. Za týmto účelom si ľahnite na brucho a potom požiadajte asistenta, aby tlačil stavce dvoma dlaňami zloženými na seba. Hlavná vec je, že tlak je mierny. V čase výdychu kliknite na stavce.

Krok 5. Obratle padajú na svoje miesto, keď vykonávajú niekoľko cvikov ako súčasť pravidelného úseku. Napríklad môžete ležať na posteli chrbtom, aby časť tela visela z okraja postele a jemne padala nadol..

Krok 6. Môžete tiež vykonať niekoľko roliek na chrbte. Stačí len ležať na chrbte, chytiť nohy za ruky a hojdať sa.

Je dôležité si uvedomiť, že cvičenia dekompresie stavcov sa často nedajú vykonať. Je tiež zakázané ich vynakladať úsilie. Je potrebné prestať s výučbou a ak cítite bolesť alebo nepohodlie.

Video - Trakcia chrbtice doma

Trakcia chrbtice je pomerne vážny postup a je lepšie robiť to všetko pod dohľadom lekára. Ak sa niečo pokazí, môžete vážne zhoršiť existujúcu patológiu chrbta a poškodiť zdravie.

Telesná výchova - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Lekárske centrum "Mosmedmed"

 • Recepcia od 700
 • Neurológia od 700
 • Fyzioterapia od 155

Trakcia chrbtice doma: protahovacie cvičenia doma pred spaním, recenzie

Ahoj milí čitatelia blogu Aleksey Shevchenko „Zdravý životný štýl“. Na svete nie je jediný dospelý človek, ktorý čas od času nezažil záchvaty neznesiteľnej bolesti chrbta.

A samozrejme, keď vás bolí chrbát natoľko, že aj najpohodlnejšie a najdrahšie ortopedické lôžko vyzerá ako skutočný mučiaci stroj, nechcete ani myslieť na žiadne cvičenia..

Ale vo väčšine prípadov sú to cvičenia, ktoré sú prostriedkom na záchranu a zmiernenie bolesti.

Keď záchvat bolesti prejde, naj vedomí ľudia sa rozhodnú, ako správne vziať chrbát, aby sa zabránilo opakovaniu.

Starostlivo vyhľadávajú zaujímavejšie komplexy špeciálnych cvikov, niekedy dokonca získavajú rady od trénerov fitnescentier a špecialistov v terapeutickej gymnastike, ale stále veľmi často strácajú z dohľadu taký dôležitý a absolútne nevyhnutný prvok pre zdravie chrbta, ako sú cvičenia na natiahnutie chrbtice. Tento článok je im venovaný..

Prečo je natiahnutie také dôležité?

Protahovacie cvičenia sa často ignorujú, pretože sa líšia od bežných cvičení. Mnohí ich dokonca ani nevnímajú ako „skutočné“ cvičenia, pretože pri rozťahovaní sa nevykonávajú takmer žiadne pohyby. Tieto cvičenia sú však nevyhnutné na udržanie zdravia chrbtice..

Ľudský chrbát je mimoriadne zložitá štruktúra svalov, väzov, šliach a kostí. Vzhľadom na to, že človek je vzpriamený tvor, jeho chrbtica je vystavená skutočne titánskym stresom, aj keď nie je nadváha..

Pravidelné cvičenia naťahovania chrbtice vám umožňujú udržiavať pružnosť väzov, pomáhajú narovnať medzistavcové platničky, ktoré sú neustále stláčané tlakom telesnej hmotnosti..

Natiahnutie pomáha znižovať kompresiu a zmierňovať bolesť a svalové kŕče. Disky a chrupavka navyše v rozšírenom stave dostávajú dodatočnú výživu vďaka voľnému toku krvi a prirodzene sa obnovujú..

Protahovacie cvičenia by sa mali vykonávať na samom začiatku individuálneho komplexu liečebných cvičení, bezprostredne po zahriatí. Dobre pripravujú chrbát na ďalšiu námahu. Okrem toho je možné strečing vykonať ako nezávislý komplex. Pred opätovným natiahnutím je však potrebné sa správne zahriať.

Pravidlá preťahovania

Napriek tomu, že takmer všetky protahovacie cvičenia sú statické cvičenia, pred ich vykonaním je potrebné sa zahriať. Ak ich vykonávate bez prípravy, môžete utrpieť vážne zranenia alebo mikrotraumy, ktoré nie sú o nič menej nebezpečné, pretože vedú k postupnému rozvoju zápalu poškodených svalov a väzov..

Pri vykonávaní cvičení je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Cvičte pomaly a opatrne..
 • Nikdy neprinášajte cvičenie na prah bolesti.
 • Držte úsek na 10-20 sekúnd.
 • Nezadržuj dych. Dýchajte zhlboka a rytmicky v akejkoľvek polohe. Ak je dýchanie prerušené, musíte uvoľniť výron.
 • V dennom komplexe je niekoľko druhov cvičení.

Nie je potrebné špeciálne vybavenie na ťahanie doma. Ale ak máte domáce športové komplexy, môžete ich zahrnúť do komplexu na vodorovnej lište alebo švédskej stene.

Dôležitá poznámka

Ak sa rozhodnete preťahovať cvičenia a rozvíjať flexibilitu chrbtice po objavení sa bolesti chrbta, musíte sa najskôr poradiť so svojím lekárom.

Ak máte diagnózu medziobratlovej hernie, osteochondrózy alebo iných ochorení chrbta, pred začatím akýchkoľvek nových cvičení naťahovania chrbtice do každodennej rutiny sa poraďte so svojím lekárom..

Aké cvičenia sú najúčinnejšie?

Pre denné strečing je lepšie zvoliť si najľahšie a najťažšie cvičenie. Nemusia sa zahrievať veľmi dlho a prakticky nepredstavujú riziko zranenia. Existuje veľa takýchto cvičení.

Posaďte sa na podlahu so širokými nohami. Ohnite hlavu a potom sa pomaly nakloňte dopredu a natiahnite rovné ruky. Dýchajte zhlboka a slobodne.

Toto veľmi jednoduché cvičenie dobre napína všetky svaly umiestnené v blízkosti chrbtice (paraspinálne svaly) a tiež cvičí hamstringy a lýtkové svaly..

Cvičenie by v žiadnom prípade nemalo byť bolestivé. Akonáhle sa budete cítiť nepohodlne, musíte prestať v pohybe vpred a opraviť postoj.

Strečing v mačacej póze (ťava).

Toto cvičenie sa niekedy nazýva „pózovanie pre mačky“ a niekedy „veľblúdske predstavovanie“.

Vydajte sa na všetky štyri. Pomaly ohnite chrbát hore a dole. Opakujte 5-6 krát.

Toto cvičenie funguje dobre pre všetky tri časti chrbtice - bedrovej, hrudnej a krčnej.

Krk na nohy.

Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a roztiahnite ruky do strán dlaňami hore. Dýchajte plynulo a pokojne. Položte pravú nohu doľava a vaše boky pomaly nakloňte doľava.

V tele by ste mali cítiť príjemné napätie. Nie je potrebné snažiť sa kolenami dotýkať podlahy. Akonáhle sa objaví nepríjemný pocit, prestaňte sa nakláňať.

Pri cvičení je dovolené mierne odtrhnúť plecia od podlahy. Pózujte na 30 až 60 sekúnd.

Opakujte doľava a doprava.

Posaďte sa na stoličku, postavte nohy na zem a posúvajte kolená. Otočte horný trup. Počas cvičenia si môžete pomôcť rukami a držať sa pri stoličke. Počas krútenia môžu byť v chrbte počuť malé kliknutia - to nie je desivé.

Krútenie by sa malo vykonávať iba do tej miery, do akej nespôsobuje nepohodlie. Nemala by byť prítomná ani bolesť ani zadržiavanie dychu.

Pózujte na 20 sekúnd a potom vykonajte cvičenie otočením na druhú stranu.

Preťahovanie chrbta v drepe.

Postavte nohy širšie ako vaše plecia tak, aby chodidlá smerovali von. Pritiahnite boky a zadok a pokúste sa posadiť tak, aby vaše kolená boli v pravom uhle a vaše boky sa rovnobežne s podlahou. Dajte ruky na kolená. Vytiahnite panvu dopredu a nahor. Otočte svoje plecia doľava a upravte polohu na 20 sekúnd.

Narovnať a postaviť vzpriamene. Potom cvičenie zopakujte otočením doprava..

Posaďte sa na podlahu s ohnutými kolenami. Ohyb a sedenie tak, aby boli kolená vľavo. Uchopte členky ľavou rukou. Zdvihnite natiahnutú pravú ruku. Natiahnite svoje telo doľava. Držte pózu po dobu 30 sekúnd. Cvičenie opakujte iným spôsobom..

Preťahovanie vpred.

Posaďte sa na zem s nohami natiahnutými pred vami. Vezmite si jogu stuhu alebo pravidelný uterák a položte ju na nohy, ako je to znázornené. Pomaly sa ohnite na kolená a pomôžte si s uterákom. Nakloňte sa vpred, pokiaľ je to možné (nemala by byť žiadna bolesť) a fixujte pózu po dobu 30 sekúnd. Vzpriamiť sa.

Toto cvičenie sa môže opakovať mnohokrát as každým vykonaním sa budete ohýbať trochu ďalej.

V žiadnom prípade netlačte na svahy a nesnažte sa urobiť záhyb. K tomu by malo dôjsť samo a bez najmenšej bolesti..

Natiahnutie steny.

Postavte sa chrbtom priamo k stene. Zatlačte lakte ohnuté k stene a dlane vytočte. Pomaly narovnajte ruky bez toho, aby ste ich zložili zo steny.

Tento pohyb opakujte 10-12 krát.

 • Napriek svojej jednoduchosti tieto cvičenia môžu výrazne zmierniť bolesť chrbta a dokonca sa ich úplne zbaviť..
 • Vážení čitatelia, ak máte priateľov, ktorí majú bolesti chrbta, môžete s nimi zdieľať odkaz na tento článok..
 • Na záver navrhujem pozerať krátke video ukazujúce, ako tieto a podobné cvičenia vykonávať.

Cvičenia na napínanie chrbtice doma

V dávnych dobách, keď človek začal patológiu chrbtice, sa chiropraktici snažili tieto nedostatky napraviť kreslením. Patológie chrbtice zahŕňali zlomeniny s vytesnením, skoliózu, osteochondrózu a prietrž.

Vďaka kapote sa vzdialenosť medzi diskami zväčšuje, čo vedie k dekompresii nervu a výrazne znižuje bolesť. Ale bolo to v staroveku.

Dnes sú lekári skeptickí voči trakcii, a to napriek skutočnosti, že kapucňa sa používa v mnohých nemocniciach, ktoré používajú drahé a zložité zariadenia. Ale všetky tieto zložité príslušenstvo problém nevyrieši. Aby ste sa nedotkli maséra alebo chiropraktika, existujú cvičenia na kreslenie chrbtice doma.

Keď sa aplikuje digestor?

Sú chvíle, keď je kapota jednoducho nevyhnutná, ale existujú aj situácie, keď bude zbytočná a je vhodné ju odmietnuť. Na základe tejto podmienky nie je možné na položenú otázku dať jednoznačnú odpoveď..

 • Trakcia vzniká pri eliminácii posunov v dôsledku dislokácií a zlomenín. Trakciu však vždy sprevádza fixácia stavcov po nakreslení v určitej polohe;
 • Ak má osoba skoliózu, je dlhá strečová kapucňa mimoriadne nebezpečná, pretože to môže spôsobiť zranenie a viesť k iným nežiaducim komplikáciám. Boj proti skolióze by mal byť komplexný. To znamená, že okrem trakcie musí pacient predpísať špeciálnu masáž a gymnastiku, ako aj korekčné obojky a korzety..
 • Pri osteochondróze sa však obyčajne neodporúča používať kukly, pričom sa odvoláva na skutočnosť, že akýkoľvek minimálny mechanický účinok na poškodenú chrbticu je mimoriadne nebezpečný, pretože môže poškodiť problematické stavce a disky;
 • Ak máte prietrž chrbtice a predpíšete trakciu, nie ste poslaní na zložitú operáciu a máte možnosť sa bez operácie zotaviť. Jednoznačne platí, že pre všetky patológie rôznych častí chrbtice má každý stavca svoju vlastnú hranicu povoleného výfukového zaťaženia. Jeho prekročenie môže spôsobiť vážne zranenie..

Aké sú kontraindikácie pre natiahnutie chrbtice??

Akékoľvek fyzické cvičenie má svoje kontraindikácie a trakcia nie je výnimkou. Dôrazne sa odporúča ignorovať nižšie uvedené odporúčania, pretože v opačnom prípade môžete zhoršiť existujúce choroby s niekoľkými novými chorobami.

 1. Je zakázané natiahnuť sa s osteochondrózou, osteoporózou a artritídou;
 2. Trakcia sa neodporúča, ak máte ochorenie ciev, srdca alebo hypertenzie;
 3. Pri trombóze je strečing prísne zakázané!
 4. Moderná medicína je mimoriadne opatrná pri vykonávaní kapucne počas menštruácie a tehotenstva. Ak chcete začať, poraďte sa so svojím lekárom a vypočujte si svoje pocity;
 5. Natiahnutie chrbtice je extrémne nežiaduce pri prechladnutí a vírusových chorobách sprevádzaných horúčkou;
 6. Dodržiavajte pravidlá fyzioterapeutických cvičení - nenúťte a cvičte silou. Ak sa v tele cítite slabý, kapotu zlikvidujte.

Extrakcia chrbtice doma

Na natiahnutie bolesti chrbta môžete bezpečne použiť osvedčené cvičenia z jogy. Ak ste mali skúsenosti s jogou, potom bude veľmi užitočná nasledujúca sada cvičení na natiahnutie chrbtice:

 • Pri natiahnutí hrudníka dozadu zaujmite polohu a nohy položte o niečo širšie ako vaše plecia. Pomaly sklopte hlavu a ohnite hrudný chrbát. Ale pozor na spodnú časť chrbta, v tomto okamihu by sa nemala ohýbať. Potom sa roztiahnite a uvoľnite svaly. V tejto polohe musíte vydržať 10 sekúnd.
 • Nakloní sa dopredu. Počiatočná poloha, ako je opísané vyššie. Ďalej urobte zákruty dopredu a dotknite sa dlaní dlaňami. Svaly nôh a chrbta by mali byť uvoľnené tak, aby celé zaťaženie dopadalo na chrbticu.
 • Nasledujúci typ stúpania sa vykonáva z vyššie popísanej východiskovej polohy, až teraz sa musíte dotýkať vašich nôh čelom a ovíjať ruky okolo dolnej časti nôh. Je prirodzené, že bez predbežného školenia je nepravdepodobné, že budete môcť vykonať toto cvičenie kvalitatívne a prvýkrát. Postupne však dosiahnete potrebnú flexibilitu a cvičenie vykonáte bez problémov.
 • Pravidelné sklony, ktoré sa vykonávajú zo stojacej polohy. Postavte jednu nohu dopredu a pri nakláňaní sa dotknite prednej časti exponovanej nohy. Držte túto pozíciu pol minúty a dýchajte plynulo a pokojne..
 • Ruky na hrade za sebou. Cvičenie sa musí vykonávať v stoji alebo v sede a ruky sa navinú za chrbát, z ktorých jedna je navinutá zdola a druhá zhora zozadu za hlavou. Teraz sa pokúste zamknúť ruky v zámku.
 • Pružnosť cvičenie zo školy. Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy. Ďalej sa nakloňte dopredu a schmatnite svoje dlane dlaňami. Dotknite sa čela na kolená a zostaňte v tejto polohe 15 - 20 sekúnd.
 • Závesenie chrbtice pomáha aj zavesenie na švédsku stenu alebo na vodorovnú lištu.

Nasledujú účinné cvičenia na napínanie chrbtice doma pri rôznych chorobách chrbta.

Cvičenia na napínanie driekovej chrbtice

 • Ľahnite si na chrbát, roztiahnite ruky do strán a zatlačte svoje plecia na zem. Ďalej ohnite nohy na kolená a skúste striedavo položiť ohnuté nohy doprava a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Po krátkej prestávke cvičenie zopakujte, len už na ľavej strane a 3-4 krát pre každú stranu;
 • Ďalším cvičením je ležať na chrbte, položiť jednu nohu na podlahu a ohnúť druhú na koleno a ťahať ju rukami k hrudníku čo najťažšie, ale bez zjavnej bolesti. Držte túto pozíciu na pár okamihov a pokúste sa dotknúť čela kolenom. Podržte v tejto polohe 30 - 40 sekúnd a potom pomaly narovnajte nohu a postupujte rovnako ako s druhou nohou;
 • Posaďte sa na zem a vyrovnajte obe nohy. Ďalej sa nakloňte dopredu bez toho, aby ste si ohli kolená, a pokúste sa chytiť nohy do dlaní. Ak sa vám nedarí dostať na nohy, omotajte si ruky okolo členkov. Hotový? Teraz jemne nakloňte hlavu na koleno a nechajte v tejto polohe niekoľko minút. Pokúste sa úplne odpočinúť a nerobte cvičenie silou alebo bolesťou. Vašou hlavnou úlohou nie je viac ublížiť;
 • Ľahnite si na brucho a ohnite ľavú nohu na koleno. Teraz sa pokúste uchopiť nohu ľavej nohy oboma rukami a stlačte pätu k zadku. V tejto polohe zaistite na 1-1,5 minúty. Po minútovej expozícii vráťte ľavú nohu do vodorovnej polohy a podobnú operáciu vykonajte s pravou nohou;
 • Nasaďte si všetky štyri, uvoľnite si svaly brucha a pomaly ohnite dolnú časť chrbta. Toto cvičenie sa v žiadnom prípade neusiluje, len nechajte dolnú časť chrbta ohnúť pod vlastnou hmotnosťou. Teraz stiahnite žalúdok a ohnite spodnú časť chrbta. Chrbát v bedrovej oblasti by mal mať zaoblený tvar;
 • Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená a položte nohy na zem. V bedrovej časti sa ohnite čo najviac a skúste pritlačiť zadok k podlahe. V tejto polohe držte 10-15 sekúnd. Teraz ohnite spodnú časť chrbta nadol, zatiaľ čo chrbát zatáčate k podlahe. Toto cvičenie opakujte 6-8 krát a urobte to veľmi hladko a pomaly..

Pre spodnú časť chrbta a preťahovanie chrbtice je veľmi užitočné vykonávať cvičenie „Mačka“, na všetky štyri a hladko ohýbame chrbát ako mačka. Zistili sme bedrový chrbát, teraz je čas zvážiť cvičenia naťahovania chrbtice na osteochondrózu.

Výhody spinálnej trakcie pri osteochondróze

Toto ochorenie sa často vyskytuje u ľudí rôznych vekových kategórií av prípade osteochondrózy u vás musíte okamžite začať účinnú liečbu. Okrem užívania rôznych liekov a tradičnej medicíny je tiež potrebné robiť špeciálnu gymnastiku.

To znamená, že na natiahnutie chrbtice je potrebné vykonať niekoľko cvičení. Prečo je to potrebné? Takéto cvičenia prispievajú k predlžovaniu svalového vlákna, ktoré sa ukázalo ako poškodené v dôsledku rozvoja osteochondrózy..

Vďaka natiahnutiu zlepšíte krvný obeh a normalizujete metabolické procesy, ako aj výrazne zvýšite vzdialenosť medzi stavcami..

Kapota zmierni napätie v chrbte a zníži tlak vo vnútorných dutinách medzistavcových platničiek..

Najlepšie výsledky dosiahnete použitím špeciálneho simulátora. Vykonáva rovnomerné a mäkké strečing. Tento simulátor má dve významné výhody - postup je príjemný a úplne bezbolestný..

Ak máte v úmysle liečiť chrbát doma, môžete použiť tvrdú posteľ alebo tabuľu. Ľahnite si na dosku tak, aby bola vaša hlava na dne a ťah sa vykonáva kvôli vašej hmotnosti. Osvedčené kliešte na švédskej stene alebo na vodorovnej lište.

Hlavnou nevýhodou pull-upov je, že vaše ruky sa rýchlo unavia, ak ste toto cvičenie ešte nikdy nevykonali..

Pri osteochondróze existuje niekoľko ďalších populárnych metód naťahovania chrbta, ale zvyčajne ich predpisuje lekár. Existuje však univerzálny spôsob, ako nikto, kto nemá podozrenie, pláva.

Pravdepodobne ste si všimli, že ľudia zapojení do plávania majú vždy hladký a zdravý chrbát. Počas plávania sa osoby uvoľňujú a záťaž sa odstráni z medzistavcových platničiek. Ak chcete zdravý chrbát - začnite pravidelne chodiť do bazéna.

Gymnastické cvičenia, ktoré sa musia vykonávať s herniovaným diskom

V lekárskej praxi sa používajú rôzne fyzické cvičenia, ktoré sa odporúčajú ľuďom s herniovanými diskami. Najlepšie cvičenia sa považujú za preťahovacie, pretože znižujú bolesť a prispievajú k uvoľneniu svalov a problémových oblastí chrbta. Cvičenia na napínanie chrbtice prietrži možno podmienečne rozdeliť do štyroch typov:

 1. Stabilizačné cvičenia, sú silový tréning. Ak sa zapájate do silových športov, významne posilníte svaly brucha a chrbta a zlepšíte pohyblivosť, vytrvalosť a silu;
 2. Aeróbne cvičenia s nízkou intenzitou. Takéto cvičenia zahŕňajú cyklistiku, chôdzu a plávanie. Tieto cvičenia posilnia svaly chrbta a brucha bez toho, aby na ne vyvíjali veľký stres. Vodná gymnastika je veľmi užitočná, pretože voda pomáha znižovať záťaž na chrbte;
 3. Kurzy jogy. Existuje mnoho komplexov gymnastických cvičení pochádzajúcich z východnej Ázie, ktoré prispievajú k zlepšeniu fyzickej zdatnosti, flexibility, psychofyzickej rovnováhy a tiež k zníženiu počtu bedrových bolestí;
 4. Najlepší výsledok bol však pri natiahnutí. Protahovacie cvičenia najlepšie znižujú bolesť. Ale ako ukázali pozorovania, skvelé výsledky môžete dosiahnuť iba vtedy, ak kombinujete strečing a silovú gymnastiku.

Cvičenie hrudnej chrbtice

 • Sadnite si na stoličku a pevne pritlačte zadok. Pozerajte sa rovno a skúste sa odchýliť striedavo vľavo a vpravo. Počas cvičenia roztiahnite ruky od seba a uistite sa, že sa pohybujú rovnobežne s podlahou. Cvičenie zopakujte niekoľkokrát..
 • Posaďte sa na stoličku, položte ruky na opasok a ťahajte lakte rôznymi smermi. Začnite tým, že pomaly zdvíhate ramená až k hranici, zatiaľ čo sa snažíte vtiahnuť hlavu dovnútra. A potom pomaly sklopte svoje plecia k hranici. Vykonajte toto cvičenie 3-4 krát.
 • Posaďte sa na stoličku a dajte ruky za hlavu a zaistite ich v zámku. Potom prípad otočte čo najviac doľava, na pár sekúnd podržte v tejto polohe a vráťte sa do pôvodnej polohy. Teraz zopakujte rovnaký pohyb, ale doprava. Počas zatáčok by ste mali doslova cítiť podvrtnutie svalov a chrbtice..

záver

Naši múdri predkovia verili, že chrbtica je hlavným skladom životnej energie a ľudskej sily. A toto tvrdenie je celkom pravdivé, pretože v mieche sa nachádza miecha, ktorá je zodpovedná za životne dôležitú činnosť celého organizmu, veľa krvných ciev a dôležité neuróny. Je potrebné tomu venovať náležitú pozornosť a posilňovať - ​​wellness cvičenia.

Teraz viete, ako správne vykonávať cvičenia na napínanie chrbtice doma a aké prínosy tieto fyzické aktivity prinesú vášmu telu. Hlavnou vecou nie je byť lenivý a pravidelne ich robiť, ale skôr ako začnete trénovať, poraďte sa s lekárom.

Teraz viete, ako robiť cvičenia na napínanie chrbtice doma, robte ich správne a pravidelne a vaša chrbtica bude vždy zdravá.

Postarajte sa o zdravie chrbta a po celý život bude s vami ľahký pohyb a dobrá nálada!

Natiahnutie chrbtice: úžitok alebo poškodenie? | Drevmass Zdravý Späť Blog

Ak na každom konci tela pociťujete chrumkavosť alebo stuhnutosť, uvedomte si, že je zložitejšie sa ohnúť, je čas načúvať vašej chrbtici, čo signalizuje, že to nie je zdravé: chrbtové disky sú opotrebované, svalové tkanivá sú oslabené a nervové korene podliehajú kompresii..

Neďaleko je čas, keď narušenie pohybovej aktivity môže viesť k množstvu závažných patológií muskuloskeletálneho systému. Účelom tohto článku, ktorý strávite čítaním len pár minút, je to, ako sa starať o svoje zdravie chrbta, konkrétne oťahovanie.

Čo je to zadný úsek?

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta je stlačenie nervových zakončení umiestnených v chrbtici, posunutie diskov a samotných stavcov. Vertebrálny stĺpec je kostrou nášho tela, je to veľmi zložitá štruktúra. Svaly, ktoré vykonávajú ohyb a extenzorové pohyby, „kontrolujú“ túto štruktúru.

Natiahnutie chrbtice vám umožní udržiavať rovnováhu medzi napätím a uvoľňovaním svalov, aby boli svaly pružnejšie, stavce - pohyblivejšie, aby sa znížila pravdepodobnosť poranenia pri namáhaní chrbtice. Za účelom roztiahnutia chrbtice sa vyvinula široká škála cvičení:

 • zahriať sa. Takáto gymnastika „zahreje“ chrbticu a svaly pred nasledujúcimi, aktívnejšími záťažami;
 • dynamická. Do tejto skupiny patria cvičenia, ktoré najaktívnejšie ovplyvňujú svaly chrbta a stavcov, môžu sa vykonávať pomocou rôznych zariadení - plastovou tyčkou pre gymnastiku a špeciálnymi simulátormi;
 • statický Cvičenie zahŕňa stanovenie polohy, čo naznačuje statické zaťaženie chrbtice a svalov.
 • Ciele vyššie uvedených cvičebných komplexov sú zamerané na rozvoj flexibility všetkých častí kostry, zvýšenie amplitúdy pohybu stavcov, zmiernenie napätia vo svaloch, zníženie tlaku v dutinách tvorených stavcami..
 • Toto video predstavuje cvičenia na napínanie chrbtice doma:

Indikácie a kontraindikácie pre rozšírenie miechy

Natiahnutie chrbtice by sa nemalo považovať za absolútny všeliek na zdravie chrbta.

Cvičenia ako samostatné opatrenie je možné preukázať iba pri zdravej chrbtici, pri výskyte ochorenia chrbta v anamnéze sa strečing môže vykonávať výlučne v kombinácii s inými terapeutickými opatreniami odporúčanými lekárom..

Napríklad strečing so skoliózou by sa mal vykonávať v spojení s plávaním, fyzickou terapiou, nosením korzetu, pretože ako samostatné opatrenie môže viesť k ešte väčšiemu zakriveniu alebo poraneniu chrbtice..

Stav po natiahnutí chrbtových svalov sa dá napraviť aj natiahnutím chrbtice, ale až po vymiznutí bolesti a opuchu. Pred začatím vyučovania sa musíte poradiť s lekárom.

Pri prietrži môže byť indikované natiahnutie chrbtice, ale intenzita cviku a ich výber by mali byť koordinované s lekárom alebo skúseným inštruktorom v záťažovej terapii. Pri pravidelnom výkone cvičenia sa mnohým pacientom s prietržou nepodarí vyhnúť sa operácii.

V niektorých stavoch a chorobách je napínanie miechy prísne kontraindikované. Tie obsahujú:

 • artritída, artróza;
 • osteoporóza;
 • hypertenzia;
 • choroby obehového systému, najmä trombóza;
 • závažné zlyhanie srdca;
 • horúčka.

Počas tehotenstva, najmä v neskorších štádiách, je natiahnutie miechy relatívnou kontraindikáciou. Počas tohto obdobia dochádza k zvýšenému zaťaženiu chrbtice ženy, takže rozhodnutie o vhodnosti preťahovania je výsadou gynekológa..

S patológiou chrbtice v ktoromkoľvek segmente je potrebné mať na pamäti, že každá zóna chrbtice má svoj vlastný limit v ťahu a nadmerné zaťaženie môže spôsobiť zranenie..

Komplex statických cvičení

Statická gymnastika zaujíma medzi všetkými komplexmi špeciálne miesto na napínanie chrbtice. Vykonávanie cvičení vyžaduje zvýšenú výdrž, zatiaľ čo drží pózu po určitú dobu. Každý, kto sa aspoň pokúsil sedieť na motúzi, si nepamätá tie najpríjemnejšie pocity.

Pri praktickej statickej gymnastike je dôležité dodržiavať niektoré pravidlá: nepracujte na maximum, všetky pohyby tela by sa mali vykonávať bez trhania, svaly by sa mali trénovať zahrievaním. Dopad na každú svalovú skupinu by sa mal meniť medzi 15-45 sekundami.

Statické gymnastické cvičenia sa môžu začať s 5-10 prístupmi, čím sa ich počet postupne zvyšuje.

 1. Cvičte v stojacej polohe, nohy sú rovné, je možné od seba umiestniť šírku ramien, ruky sú privedené na plecia. Vytiahnite bradu nahor a potom striedavo do každého ramena, pričom polohu zafixujte po dobu 15 - 20 sekúnd.
 2. Stojaci postoj. Nohy sú sploštené. Nakloňte sa dopredu so zovretými dlaňami.
 3. Sedieť na stoličke s rovným chrbtom, nakloniť hlavu k pleci, opraviť pózu. Opakujte to opačným spôsobom.
 4. Sedieť na podlahe, aby si kolená k hrudníku, dlaň by mala chytiť nohu. Ohnite chrbát čo najviac.
 5. Ležiaci na chrbte na rovnom povrchu, ohnite kolená. Uchopte korunu svojich rúk a zdvihnite telo. Držte pozíciu.
 6. Svojou pravou stranou stojaci pri svahu dverí položte pravú dlaň na povrch svahu na úrovni stehna. Rovnou ľavou rukou siahajte po svahu, ak sa ruky môžete dotknúť svahu, držte polohu. Ak cvičenie zlyhá prvýkrát, upevnite polohu v najvyššom bode ľavej ruky.

Jóga ásan

V praxi jogy existuje mnoho užitočných cvičení, ktoré môžete vziať do svojho osobného arzenálu na roztiahnutie chrbtice. Asana - cvičenia, pri ktorých sa energetické a fyziologické procesy v tele riadia redistribúciou stresu a stláčaním.

Niektoré ásany na zdravie chrbta sa dajú vykonať aj v prípade, že ste predtým cvičili jogu. Predtým, ako začnete vykonávať ásany, urobte malé zahriatie: otočte ruky a nohy, otočte sa, nakloňte.

Cvičenia sa vykonávajú nalačno alebo 1,5 až 2 hodiny po jedle.

Virabhadrasana alebo bojovník predstavujú. Beží na podlahe. Vezmite jednu nohu čo najďalej dozadu. Nakloňte sa dopredu. Telo a noha by mali byť rovnobežné s podlahou. Dajte dlane dokopy, natiahnite ukazovák a natiahnite ho čo najviac dopredu. Počas vykonávania ásany by sa mal objaviť pocit napínania tela medzi temenom hlavy a prstami na zdvihnutej nohe..

Svätojánsky chlieb. Pracujeme na chrbtici v bedrovej oblasti. Beží na podlahe. Ľahnite si na brucho. Ruky by mali byť pod telom, dlane dole. Brada spočíva na podlahe. Zdvihnite nohy mierne k sebe. Ak je ťažké vykonávať cvičenia s oboma nohami súčasne, zdvihnite každú nohu striedavo.

Kočka predstavuje Beží na podlahe. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbát v spodnej časti chrbta smerom k podlahe. Zhlboka sa nadýchnite a zdvihnite hlavu a telo. Pri výdychu sklopte hlavu nadol, napnite si brušné svaly a zaklopte chrbát.

Póza pre mačky s rotáciou je variáciou predchádzajúcej ásany. Počiatočná pozícia je podobná. Kryt otáčajte v smere hodinových ručičiek a potom v opačnom smere..

Goasana alebo stolný póza. Beží na podlahe. Postavte sa na všetky štyri a potom prejdite na lakte, spustite kefu v spone na podlahu. Hlava je znížená bez napätia, chrbát je rovný, brušné svaly sú napnuté. Uzamknite polohu na 30-60 sekúnd.

Dolphin pose. Vystupuje pri stene. Kolená chrbtom k stene, chrbát je plochý, chrbát k stene. Položte lakte k podlahe, potom opierajte päty o stenu a štetec v rukoväti. Dôraz na predlaktie a lakte rozvedený od seba. Pritlačte predlaktie a lakte k podlahe. Zdvihnite panvu, uvoľnený krk, zaistite svoju polohu.

Vlastnosti natiahnutia pri osteochondróze

Názor lekárov na natiahnutie chrbtice s osteochondrózou je nejednoznačný. Niektorí z nich sú proti tomu a tvrdia, že stres môže spôsobiť problémy v miechových diskoch. Iní tvrdia, že napínanie svalov chrbta a chrbtice bude určite prínosom, ale za určitých podmienok:

 • zaťaženie svalov by malo byť možné, malo by sa postupne a veľmi mierne zvyšovať;
 • ostré pohyby by nemali byť povolené;
 • naťahovanie by sa malo robiť iba po predhriatí svalov.

Predstavujeme malý súbor trakčných cvičení, ktoré spĺňajú odporúčania lekárov.

 1. Vystupoval na stoličke. Ruky sú spustené pozdĺž tela, chrbát je čo najrovnomernejší. Vykonajte pomalé a plynulé zatáčky hlavy so zdvihnutou bradou doprava a doľava. Amplitúda - 90 stupňov v každom smere. Cvičenie opakujte najmenej 10 krát.
 2. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená, roztiahnite ruky po tele. Utiahnite čo najviac brušné svaly, držte pozíciu 10-15 sekúnd. Počet opakovaní - 10 krát.
 3. Postavte sa pri stene a pritlačte si na ňu v troch bodoch: päty, zadok, lopatky. Je potrebné čo najviac vytiahnuť chrbát hlavy. Zablokujte polohu na 5-7 sekúnd. Opakujte päťkrát.
 4. Ležiac ​​na bruchu, nadvihnite telo a bradu, zaistite polohu na 3 - 5 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy, odpočinok. Počet prístupov - 10.
 5. Posaďte sa na podlahu tak, aby vaše nohy viedli nohy a natiahnite sa dopredu. Sklopte puzdro, aby ste zabránili trhaniu. Ak je cvičenie ťažké, ohnite jednu nohu na koleno. Počet opakovaní - najmenej 5.

Inštruktori LFK odporúčajú vykonávať cvičenie popoludní alebo večer, ale najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.

Natiahnutie chrbtice doma

Protahovacie cvičenia sa môžu vykonávať s inštruktorom v telocvični aj doma. V obyčajnom mestskom byte môžete využiť dostupné položky: stolička, doska, sklon dverí.

Cieľom cvičení je zlepšiť krvný obeh vo svaloch, zvýšiť ich schopnosť sťahovania, normalizovať pohyblivosť stavcov, obnoviť metabolizmus, zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu..

Jednoduché strečing doma:

Môžete začať pasívnym strečingom. Na tento účel je vhodná široká doska alebo tvrdá pohovka. Musíte ležať na chrbte, zavesiť hlavu z okraja dosky alebo pohovky dole. Rozťahovanie podľa telesnej hmotnosti.

Ak má dom švédsku stenu, môžete pomocou tohto užitočného zariadenia natiahnuť chrbticu. Stačí len trochu zavesiť na natiahnuté ruky. Vodorovnú lištu ani švédsku stenu nemôžete použiť na zranenie žiadnej časti chrbtice a na ochorenie, ako je lordóza a osteochondróza..

Ako zavesiť na vodorovnú tyč na natiahnutie chrbtice. Tipy od tvorcu simulátora Drevmass:

Simulátor Drevmass

"Každý človek je taký mladý ako jeho chrbtica," uviedol Bernard MacFadden, americký propagátor zdravého životného štýlu a lekári s ním úplne súhlasia..

Porušenie postoja, stuhnutosť pohybov, nepružnosť zadných svalov skôr alebo neskôr vedú k závažným systémovým poruchám v tele. Nevšímajte si prvých signálov tela o zlom zdravotnom stave.

Dnes môžete okrem známych preventívnych opatrení používať inovatívny simulátor Drevmass, ktorý je navrhnutý špeciálne na pomoc chrbtici.

Simulátor je navrhnutý tak, aby zohľadňoval všetky anatomické vlastnosti tela, ovplyvňuje rôzne svalové skupiny chrbta, krku, dolnej časti chrbta a môžu ho používať všetci členovia rodiny na liečbu a prevenciu chorôb, ako je patologická lordóza, skolióza, kyphosis, osteochondróza. Drevmass má množstvo výhod:

 • spoľahlivosť konštrukcie;
 • prirodzenosť materiálov, z ktorých je simulátor vyrobený;
 • jednoduchosť použitia a individuálne nastavenie;
 • kompaktnosť simulátora počas skladovania nezaberá veľa miesta;
 • trvanlivosť dizajnu;
 • priaznivá cena.

Na dosiahnutie výsledkov stačí pravidelne používať Drevmass pre triedy iba 10-15 minút denne. Cvičenia môžete kombinovať s inými preventívnymi a terapeutickými opatreniami predpísanými lekárom.

 1. Prajem vám veľa zdravia,
 2. Váš tím Drevmass

Ako správne natiahnuť chrbticu doma, označenie postupu

Natiahnutie (alebo napnutie) chrbtice je účinný spôsob liečby rôznych chorôb chrbta. V dôsledku fyzioterapie sa zmierňujú príznaky patológie, znižuje sa zaťaženie chrbtice a posilňuje sa aj korzet svalov. To všetko vám umožňuje zabudnúť na problém a vrátiť sa do plného života. Ale ako napnúť chrbticu?

Hood eliminuje bolesti a bolesti chrbta

Čo napína zadné svaly?

Natiahnutie chrbta je špeciálny zložitý postup, počas ktorého je chrbtica napnutá. Z tohto dôvodu je táto technika široko používaná pri liečení patológií, ako je osteochondróza, zakrivenie krčnej chrbtice, skolióza a ďalšie.

Pri trakcii (suchá, podvodná a hardvérová) sa chrbtica napína, čím sa zväčšuje vzdialenosť medzi diskami a stavcami. To umožňuje vyrovnať ich polohu v prednej rovine. Extrakcia kostry sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi, ktoré majú určité výkonnostné vlastnosti..

Horizontálna a vertikálna trakcia sa vykonáva na zväčšenie vzdialenosti medzi diskami u mužov a žien. Na tento účel sa používajú rôzne zariadenia: stôl, slučka na krk (sponky na krk), cvičebné stroje a prístroje.

Obzvlášť populárna je nafukovacia flexibilná lopta a obruč, ktorú je možné používať doma. Hodia sa všetkým: dokonca aj starším alebo ľuďom s nadváhou. S ich pomocou môžete uvoľniť napätý svalový korzet..

V každom prípade po trakcii je potrebné výsledok opraviť, aby sa posilnil svalový korzet. Na tento účel je pacientovi predpísaný masážny kurz, minerálne kúpele, fyzioterapia a cvičebná terapia. Natiahnutie chrbtice doma vám teda umožní zbaviť sa problému a posilniť korzet. Ale ako naťahovať chrbát?

Dôležité! Protahovanie je pomerne komplikovaný postup, ktorý by sa mal vykonávať pod prísnym dohľadom odborníka. To platí najmä pre pacientov, ktorí majú kontraindikácie. Je potrebné zvážiť, aké škody a prínosy prinesie fyzioterapia.

Keď sa aplikuje digestor?

Extrakcia chrbtice je dosť kontroverzným postupom..

Preto sú chvíle, keď je natiahnutie jediným racionálnym riešením problému, ale v niektorých situáciách je to zbytočné a je lepšie postup odmietnuť..

Preto lekár pred začatím liečby vykoná komplexné vyšetrenie pacienta. To vám umožní určiť, aké efektívne a bezpečné bude použitie metódy..

Vo väčšine prípadov je predpísaný postup na odstránenie takýchto patológií:

 • spondylóza;
 • prietrže;
 • skolióza
 • deformácia nosného stĺpca (subluxácia);
 • spondylolisthesis;
 • zovretý nerv;
 • výstupok;
 • artróza a iné.

Pri predpisovaní fyzioterapie sa berú do úvahy individuálne charakteristiky prípadu. Existujú teda niektoré druhy prietrží, pri liečbe ktorých je prísne zakázané natahovať chrbát.

Liečba chrbtice nie je úplná bez cvičebnej terapie

Aké sú kontraindikácie pre natiahnutie chrbtice??

Rovnako ako akékoľvek iné fyzické cvičenie, aj kapucňa má určité kontraindikácie. Ak sú kontraindikácie zanedbané, potom je možná komplikácia existujúcej choroby a objavenie sa nových chorôb. Dieťaťu sa napríklad neodporúča vykonávať také postupy.

Kápa je kontraindikovaná pri takýchto patológiách:

 • osteochondrosis;
 • osteoporóza;
 • artritída;
 • patológie srdca, krvných ciev a hypertenzie;
 • trombóza;
 • vírusové a nachladnuté.

Vykonajte postup počas menštruácie a tehotenstva až po konzultácii s lekárom. Ak existujú kontraindikácie, je lepšie opustiť cvičenie, inak budú dôsledky nepredvídateľné. V žiadnom prípade by sa nemali robiť násilím. Ak sa vyskytne pocit všeobecnej slabosti alebo ak sa vyskytne kríza, je lepšie odložiť kapotu, kým sa stav nezlepší.

Extrakcia chrbtice doma

Natiahnutie bolesti chrbta sa vykonáva pomocou rôznych cvičení. Dobre zavedené hodiny jogy. V takom prípade sa odporúča použiť nasledujúci súbor cvičení:

 1. Postavte svoje nohy o trochu širšie ako ramená. Pomaly sklopte hlavu a ohnite hrudný chrbát. Zároveň sa uistite, že dolná časť chrbta zostáva v pôvodnej polohe. Potom musíte natiahnuť a uvoľniť svaly. Postavte sa v tejto polohe na 10 sekúnd..
 2. Počiatočná poloha je podobná predchádzajúcej. V tomto procese sa vykonávajú sklon vpred, pri ktorom sa musíte dlaňami dotknúť podlahy. V takom prípade by sa mali uvoľniť svaly chrbta a nôh. V takýchto podmienkach celé zaťaženie dopadne na chrbticu.
 3. V ďalšom cvičení sú sklony vykonávané rovnakým spôsobom. Rozdiel je v tom, že namiesto toho, aby ste sa dotýkali dlaní dlaňou, musíte sa dotýkať vášho čela nohami a uchopiť nohy rukami. Prvýkrát cvičenie nemusí fungovať. Na to musíte dosiahnuť dostatočnú flexibilitu..
 4. V stoji postavte jednu nohu dopredu. V tejto polohe sa sklony vykonávajú tak, že sa čelo dotkne kolena predĺženej nohy. V ohnutom postoji musíte trvať 30 sekúnd.

Doma sa odporúča používať cvičenia nielen na napnutie chrbta, ale aj na posilnenie svalového korzetu, ako aj správneho držania tela. Správny priebeh vyrieši všetky problémy so stavcami. V takom prípade je potrebné zvážiť indikácie liečby.

Všetky cvičenia sa musia vykonávať podľa pokynov.

Cvičenia na napínanie driekovej chrbtice

Vytiahnite túto časť jednoduchými a cenovo dostupnými cvičeniami. Na ich vykonanie musíte postupovať podľa tohto poradia:

 1. Ľahnite si na chrbát a roztiahnite ruky na bok. V takom prípade by mali byť ramená pritlačené k podlahe. V počiatočnej polohe musíte nohy ohnúť a potom sa ich snažte opatrne položiť do jednej a potom na druhú stranu. Cvičenia sa musia robiť s krátkou prestávkou.
 2. Ľahnite si na chrbát. Položte jednu nohu na podlahu a druhú - ohnite sa na koleno a rukami ju tlačte čo najviac na hrudník. V tejto polohe podržte niekoľko sekúnd a skúste sa dotknúť čela kolena. Po pol minúte dolnú časť nohy a cvičenie zopakujte od druhého.
 3. Nastúpte na všetky štyri a uvoľnite si svaly brucha. Pomaly ohnite spodnú časť chrbta. Potom ju nadvihnite. V dôsledku toho by spodná časť chrbta mala mať zaoblený tvar.
 4. Ľahnite si na chrbát a ohnite nohy na kolená tak, aby vaše chodidlá boli na podlahe. Jemne ohnite spodnú časť chrbta bez toho, aby ste zadok zdvihli z podlahy. V tejto polohe vydržte 10 sekúnd. Tieto manipulácie opakujte 6-krát.

Dôležité! Bedrový digestor sa musí vykonávať opatrne. Zároveň sa neodporúča robiť ostré pohyby a namáhať chrbticu, pretože to môže viesť ku komplikáciám v sakrálnej sekcii. Musíte začať s ľahkými cvičeniami.

Návšteva bazénu vám umožní zvýšiť účinnosť liečby

Výhody spinálnej trakcie pri osteochondróze

Osteochondróza je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje u ľudí rôzneho veku. Ak sa u vás vyskytnú prvé príznaky, musíte okamžite začať s liečbou. Kombinovaná terapia zahŕňa užívanie liekov a tradičnej medicíny, ako aj vykonávanie špeciálnej gymnastiky, ktorá je založená na trakcii chrbta.

Pomocou kapucne sa svaly, ktoré sú poškodené v dôsledku rozvoja patológie, predlžujú. Výsledkom je normalizácia krvného obehu a metabolických procesov. A tiež sa zvyšuje vzdialenosť medzi stavcami. Pomocou odsávača pár môžete uvoľniť napätie a tlak v diskoch.

Na napínanie osteochondrózy sa používajú rôzne cvičenia. Dobrou voľbou by bolo vyťahovanie na vodorovnej lište alebo švédskej stene. A tiež sa na to bežne používa plávanie. Pravidelné návštevy bazéna rýchlo zbavia choroby a posilnia svaly tela. Predtým, ako urobíte gymnastiku, musíte sa poradiť s lekárom.

Gymnastické cvičenia pre herniované disky

Pri kýloch sa často používajú rôzne fyzické cvičenia. Rozťahovanie je veľmi efektívne. S jeho pomocou môžete zmierniť bolesť a zbaviť stresu z problémového priestoru. Na vyriešenie tohto problému sa používajú rôzne metódy:

 1. Silové cvičenia. S ich pomocou posilňujú svalový korzet a tiež zlepšujú mobilitu a vytrvalosť. V prípade nevoľnosti je lepšie vykonávať manipulácie v prítomnosti partnera.
 2. Cvičenie aerobiku. Toto je cyklistika, chôdza a plávanie. Takéto cvičenia môžu posilniť svaly brucha a chrbta bez toho, aby na hrebeni spôsobovali veľké zaťaženie. Obzvlášť populárna je vodná gymnastika. Dôvodom je skutočnosť, že voda znižuje zaťaženie chrbta..
 3. Jóga. Komplexná gymnastika zlepšuje fyzickú zdatnosť, flexibilitu a zmierňuje bolesti. Vertebrálne dýchanie nebude zbytočné..
 4. Preťahovanie. Jeho realizácia umožňuje zmierniť bolesť, ale napriek tomu sa v záujme zvýšenia účinnosti liečby odporúča vykonávať komplexné cvičenia so silovým tréningom..

Dôležité! Aby sa predišlo komplikáciám počas vyučovania, je potrebné poradiť sa so špecialistom predčasne. Bude schopný predpísať účinnú a bezpečnú terapiu..

Jóga je veľmi účinná pri problémoch so zadami.

Natiahnutie hrudnej chrbtice: súbor cvičení

Ako napnúť hrudnú chrbticu:

 1. Posaďte sa na stoličku a pritlačte zadok tesne k nemu. Vyklápajte doľava a doprava. V takom prípade by sa ruky mali pohybovať rovnobežne s podlahou.
 2. V polohe na sedenie položte ruky na opasok. Lokty vyňaté z produkcie. Pomaly zdvihnite plecia a skúste zasunúť hlavu. Potom znížte ramená na limit. Roztiahnite niekoľkokrát. Toto umožní predĺženie krčnej chrbtice.
 3. Posaďte sa na stoličku a zatiahnite ruky za hrad za hlavou. Otočte kryt doľava až na doraz a v tejto polohe chvíľu na chvíľu vydržte. Vráťte sa do východiskovej polohy a manipuláciu zopakujte na druhú stranu. V tomto prípade je pocit napínania svalov a chrbtice.

Takéto komplexy umožnia natiahnutie zadnej časti domu. Aby ste dosiahli požadovaný výsledok, musíte sa pravidelne venovať gymnastike. A nezabudnite, že liečba by sa mala začať návštevou lekára.

Užitočný zvyk: Natiahnutie chrbtice pred spaním

Po celý život človeka je chrbtica vystavená určitému stresu. Často dochádza k posunu zmenených medzistavcových platničiek, čo vedie k stlačeniu nervových zakončení miechy..

Osoba pociťuje fyzickú bolesť v dôsledku bolestivých symptómov v chrbte. Ak chcete túto situáciu napraviť, pokúste sa urobiť jeden dobrý zvyk.

Užitočný zvyk pre chrbticu

Každý deň, ležiaci v posteli, si v noci urobte dobrý zvyk, aby ste natiahli chrbticu:

1) zdvihnite ruky smerom k telu a nie k stropu;

2) potom ohnite členkový kĺb, t.j. zobrať obe nohy a narovnať si kolená;

3) dotiahnite zadok, t. napnite ich;

 • 4) potiahnite spodné brucho a dolnú časť pevne zatlačte dozadu k posteli;
 • 5) a teraz, pri zachovaní tejto polohy, natiahnite ruky nahor a päty nadol a natiahnite chrbticu dvoma smermi.
 • Začnite držať úsek od 5 sekúnd a postupne zvyšujte na 20 sekúnd.
 • Potom sa dobre uvoľnite.

Najlepšie publikácie na telegramovom kanáli Econet.ru. predplatiť!

Odporúčam vám, aby ste sa toto cvičenie naučili najskôr na podlahe, na koberci a po tom, čo ste ho dobre zvládli a prežili, cvičili ho zakaždým pred spaním.

Aký je účinok tohto cvičenia? Pred natiahnutím chrbtice natiahnete stavce medzi sebou, čím zväčšíte vzdialenosť medzi nimi a uvoľníte zdeformované a upnuté medzistavcové platničky..

Uvoľnený priestor umožní splošteným diskom za deň absorbovať dostatočné množstvo tekutiny počas noci a nasledujúci deň budú disky úspešne plniť svoju amortizačnú funkciu.!

Prihláste sa na odber nášho účtu v INSTAGRAM!

V noci, pri rozťahovaní chrbtice, si udržujete svoje zdravie! Publikoval econet.ru.

Ak máte otázky týkajúce sa tejto témy, obráťte sa na odborníkov a čitateľov nášho projektu tu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Staroveká veda: „Iba tí, ktorých srdce zachovávajú tajomstvá, môžu pochopiť tajomstvá našich sŕdc“.Palmológia, prsty a ich význam v reálnom živote: tvar a usporiadanie (1. časť)Dnes nie je žiadnym tajomstvom, že pri čítaní dlaní hrajú dôležitú úlohu nielen čiary a znaky, ale aj tvar rúk a prstov.
Webová stránka vydavateľstva Media Sphere
obsahuje materiály určené výlučne pre zdravotníckych pracovníkov.
Uzatvorením tejto správy potvrdzujete, že ste certifikovaný
zdravotnícky pracovník alebo študent zdravotníckej vzdelávacej inštitúcie.
Indikácie pre použitie: čo sóda na pečenie lieči?Liečbu rakoviny hydrogenuhličitanom sodným (jedlou sódou) vynašiel lekár z Talianska Tulio Simonchini.