loader

Ako čerpať späť prietrž v dolnej časti chrbta: súbor cvičení a pravidlá vykonávania

Kýla medzistavcových platničiek je dostatočne závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť závažnú bolesť dolných častí chrbta. Existuje však názor, že choroba sa dá eliminovať pomocou fyzických cvičení. Boli vyvinuté aj špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré pomáhajú eliminovať následky herniálnych deformít medzistavcových platničiek..

Z tohto prehľadu sa dozviete, ako načerpať chrbát prietrž v dolnej časti chrbta, ktorí môžu vykonávať také cvičenia, a existujú nejaké kontraindikácie pre vykonávanie terapeutických cvičení. Pred začatím školenia sa vždy poraďte so svojím lekárom.

výhoda

Ako môžu pomôcť fyzioterapeutické cvičenia s vertebrálnou kýlou v dolnej časti chrbta? Samozrejme nebude možné úplne čerpať vertebrálnu prietrž. Konzervatívnym spôsobom nie je možné vyliečiť kýlu. Pravidelná implementácia súboru špeciálnych cvičení však pomôže dosiahnuť pozitívny účinok..

Aké je využitie cvičebnej terapie prietrzi kýly:

 1. Cvičenie pomáha posilňovať vaše chrbtové svaly. Vďaka obnove svalového korzetu sa dá zabrániť patologickému posunu stavcov s náhlymi pohybmi alebo vysokou fyzickou námahou. Ďalším prínosom je zníženie frekvencie zovretých nervov.
 2. Gymnastika pomáha zväčšiť priestor medzi chrbtovými diskami. Protahovacie cvičenia zväčšia vzdialenosť medzi stavcami a znížia tlak na deformovaný disk. Zväčšenie priestoru medzi chrupavkou hrebeňa v niektorých prípadoch dokonca pomáha zmenšiť prietrž.
 3. Normalizácia výživy paravertebrálnych tkanív a stavcov. Ak si správne vyberiete cviky na bolesť dolnej časti chrbta s prietržou, môžete dosiahnuť zlepšený prísun krvi do medzistavcovej chrupavky, do svalov a väzov. Zvýšený prietok krvi tiež pomáha čiastočne opraviť poškodenú chrupavku..
 4. Normalizácia fungovania pohyblivosti chrbtice. Toto je dôležité najmä vtedy, keď poškodenie ovplyvňuje krčný golier a bedrovú oblasť. Práve tieto časti chrbtice sú najmobilnejšie, a preto vznikajú subluxácie stavcov so premiestnením a zúžením krvných ciev..

Nabíjanie prietrže v dolnej časti chrbta si nevyžaduje osobitnú fyzickú prípravu. Všetko, čo musíte urobiť, je vyčleniť určitý čas.

Cvičenie výberu

Čo by ste mali hľadať ako prvé? Gymnastika s kýlami v dolnej časti chrbta by sa mala vyberať presne podľa individuálnych charakteristík pacienta.

Vykonané cvičenia ovplyvňujú tieto faktory:

 1. Umiestnenie prietrže. Cvičenie patológie v bedrovej oblasti sa líši od cvičení odporúčaných pre vzdelávanie v cervikálnych a stavcových oblastiach..
 2. Veľkosť hrčiek chrupavky. Mnoho pacientov sa zaujíma o to, či je možné pomocou priškolenia čerpať hernie do veľkosti 9 mm. Správny výber fyzických cvičení pomôže tento problém vyriešiť. Je však potrebné poznamenať, že čím väčšia je veľkosť vydutia chrupavky, tým opatrnejšie by ste mali pristupovať k výberu cvičení..
 3. V prípade veľkého herniálneho rastu sa musí prvý tréning vykonať pod dohľadom odborníka na fyzioterapiu. Fyzioterapeut musí pacienta pozorovať počas celého komplexu.

Až potom, čo pacient zvládne všetky pravidlá vykonávania cvičení, bude môcť doma samostatne cvičiť. Spravidla postačuje 1 - 2 študijné stretnutia.

Aké svaly musíte napumpovať?

Čo o tom potrebujete vedieť? Hlavným rysom fyzioterapeutických cvičení je to, že cvičenia ovplyvňujú nielen poškodenú oblasť, ale aj zvyšok chrbtice, ako aj svaly v blízkosti. Napríklad, ak hovoríme o hernii v bedrovej chrbtici, potom bude súčasťou komplexu aj cvičenie krčnej a hrudnej chrbtice, ako aj rektálne a šikmé svaly brucha. Svalový korzet je možné získať iba vďaka takejto kombinovanej práci. V tomto prípade priebeh cvičebnej terapie môže zabrániť posunu stavcov a následnému stlačeniu ciev a nervov..

Aké športy môžu trénovať?

Pozrime sa na to podrobnejšie. S miernym stupňom patológie sa okrem cvičebnej terapie môžete venovať aj niektorým športom.

Tie obsahujú:

 1. Jóga. K posilneniu svalov prispieva celkové spevnenie a napínanie ásanov. Pri vykonávaní týchto cvičení sa telo stáva flexibilnejším a silnejším..
 2. Plávanie. Tento šport je ideálnou kombináciou svalovej aktivity a zníženého zaťaženia chrbtice. Plávanie má maximálny liečivý účinok pri ochoreniach chrbtice. Hlavná vec, ktorú môžete urobiť podľa vlastného potešenia, nie ponáhľať sa kdekoľvek. Jediné obmedzenie sa týka chorôb krčnej chrbtice: v tomto prípade nemôžete plávať s plazením.
 3. Pilates. Jedná sa o špeciálny druh gymnastiky, ktorý sa vykonáva pomocou špeciálnych cvičení. Pilates pomáha posilňovať takmer všetky svaly tela.
 4. Vodný aerobik. Pre choroby chrbtice existuje špeciálny súbor cvičení. Vykonávanie pohybov vo vode pomáha znižovať zaťaženie postihnutých stavcov..
 5. Fitness. Výhodou tohto športu je zníženie telesnej hmotnosti. To priaznivo ovplyvní stav chrbtice..
 6. Body-budova. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je zakázané robiť silové cvičenia s herniou. Zaťaženie by však v tomto prípade malo byť rovnomerne rozložené po celom chrbtici. Pred vykonaním silového tréningu sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Na čo je gymnastika??

Prečo je predpísaná cvičebná terapia prietrže v dolnej časti chrbta? Cvičenie pomáha udržiavať normálny stav chrbtice. Posilnenie chrbtových svalov umožňuje vytvoriť dodatočnú podporu chrbtice a tým významne znížiť zaťaženie stavcov. Dôležitou výhodou cvičebnej terapie je aj normalizácia výživy tkanív. Vertebrálne kĺby sa vďaka implementácii špeciálnych cvičení stávajú mobilnými a flexibilnými..

Cvičte ciele

Pomocou fyzioterapeutických cvičení môžete dokonca zvládnuť také zložité ochorenie, ako je prietrž v dolnej časti chrbta. Cvičenia sú zamerané na zvýšenie svalového korzetu, normalizáciu krvného obehu, naťahovanie chrbtice a zlepšenie pohybovej aktivity. Komplex je pomerne jednoduchý, takže sa dá ľahko urobiť doma. Výber cvičení je však lepšie zveriť kvalifikovanému odborníkovi. Fyzioterapeut si bude môcť zvoliť správne pohyby na základe individuálnych charakteristík pacienta, umiestnenia prietrže a stupňa jeho vývoja. Prvé hodiny sú najlepšie pod dohľadom inštruktora. Dobrým účinkom sú cvičenia, pri ktorých výkone je potrebné používať špeciálne simulátory, ako napríklad fitball.

Ako správne vykonať komplex?

Mnoho ľudí chce vedieť, ako by sa mala prečerpávať prietrž v dolnej časti chrbta. Existujú určité obmedzenia. Ide o:

 1. V prípade medzistavcovej prietrže by sa malo vylúčiť osové zaťaženie chrbtice. Môžu spôsobiť zranenie..
 2. Ak počas pohybu došlo k výraznej bolesti v dolnej časti chrbta, relácia by sa mala prerušiť. Trochu nepohodlia sa považuje za prijateľné, pretože telo na prvom tréningu sa nielen prispôsobilo zaťaženiam.

odporúčania

Fyzioterapeuti a inštruktori radia s herniou v bedrovej oblasti, aby sa zdržali vykonávania cvičení spojených s ostrými trhlinami a skokmi. V počiatočnej fáze je tiež lepšie vylúčiť rôzne zvraty. Hlavná vec je pravidelnosť. Komplex by sa mal vykonávať každý deň, ak je to možné - aj niekoľkokrát denne. Všetky pohyby by mali byť plynulé, bez trhania. Začnite s minimálnym zaťažením a postupne ho maximalizujte.

Ťahové cvičenia

Čo sú zač? Natiahnutie chrbtice pomôže znížiť kompresiu nervových zakončení. Takéto cvičenia vytvárajú priaznivé podmienky na zlepšenie stavu chrbtice..

Tu je len niekoľko z nich:

 1. Východisková poloha: leží na chrbte. Pokúste sa roztiahnuť bradu k hrudnej kosti a pritiahnite prsty na nohách.
 2. Východisková poloha: stojí na všetkých štyroch stranách. Pokúste sa obísť miestnosť po obvode, udržiavajte ju v priamej polohe, pri pohybe sa snažte ohýbať ruky.
 3. Vis na vodorovnej lište. Pokúste sa natiahnuť a relaxovať. Uskutočňuje sa do 1 až 2 minút.

Posilnenie chrbtových svalov

Aby bola chrbtica zdravá, musí byť poskytnutá podpora. Za to je zodpovedných niekoľko svalových skupín. Ako čerpať späť prietrž v dolnej časti chrbta?

Stačí pravidelne vykonávať tieto cvičenia:

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy a ruky voľne položte pozdĺž tela. Keď držíte hornú časť tela na zemi, skúste zdvihnúť panvu. V tejto polohe by ste mali zostať na krátky čas. Cvičenie sa opakuje 3-5 krát.
 2. Postavte sa na všetky štyri a zároveň zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku. V tejto polohe by sa malo oneskoriť o 5 sekúnd. Rovnaké cvičenie sa musí opakovať pre opačnú ruku a nohu. Pohyb sa opakuje 3-4 krát.
 3. Ležiaci na bruchu, položil ruky pod bradu. Zdvihnite hornú časť tela, pričom spodnú časť nechajte na spodnej časti chrbta a zatlačte na zem.
 4. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky dopredu. Zdvihnite ruky a nohy súčasne a skúste sa hojdať.

telocvičňa

Mnohí dnes radšej navštevujú špecializované športové centrá, než aby robili doma gymnastiku. Výhodou takýchto inštitúcií je, že sa v prípade potreby môžete prihlásiť do špeciálnej sekcie alebo dokonca absolvovať kurz s individuálnym inštruktorom. Hlavná vec je upozorniť trénera na vašu diagnózu. Pre mnohých je školenie v skupine dodatočným stimulom. Okrem toho bude inštruktor schopný sledovať, či cvičenia robíte správne, a dať potrebné odporúčania..

fitball

Ako robiť cvičenie prietrže v dolnej časti chrbta? Najefektívnejšie pohyby vyžadujú použitie špeciálneho vybavenia a simulátorov, z ktorých jeden je fitball. Cvičenia na gymnastickej loptičke pomáhajú posilňovať chrbtové svaly a zlepšujú pohyblivosť chrbtice. Po niekoľkých reláciách pacienti zvyčajne pociťujú zlepšenie celkovej pohody. Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú pri sedení na lopte. Chrbát musí byť stabilný. Ruky si môžete položiť na boky. V tejto polohe nebudú svaly potrebné na dokončenie cvičenia príliš namáhané. To má pozitívny vplyv na stav chrbtice..

Tu sú niektoré pohyby, ktoré sa odporúčajú pre lumbálnu prietrž:

 1. Keď sedíte na lopte, utiahnite chrbtové svaly a pokúste sa natiahnuť.
 2. Vykonajte naklápanie a zdvíhanie hlavy. Pri nakláňaní sa pokúste dotknúť hrudníka hrudníkom. Držte chrbát rovno.
 3. Otočte hlavu striedavo doľava a doprava. Vydržte v každej polohe niekoľko sekúnd.

Fyzioterapeutické cvičenia, joga a cvičenia na simulátoroch neprinášajú želaný výsledok, ak ich občas vykonáte. Aby ste dosiahli posilnenie chrbtice, musíte pravidelne vykonávať súbor cvičení.

záver

Sú cvičenia účinné pri silnej bolesti chrbta? Kýla je vydutie vláknitého prstenca, ktorý sa v priebehu času rozširuje. V dôsledku toho sú krvné cievy a nervové zakončenie stlačené, čo môže spôsobiť veľmi bolestivé pocity. V niektorých prípadoch kýla dokonca vedie k narušeniu činnosti vnútorných orgánov.

Ako čerpať späť prietrž v dolnej časti chrbta? Na tento účel existujú špeciálne súbory cvičení. Pomáhajú rýchlo sa vysporiadať s týmto ochorením a zmierniť stav pacienta. Správne vybraná gymnastika pomáha obnoviť svalový korzet a natiahnuť chrbticu. Cvičenia fyzickej terapie tiež pomáhajú obnoviť krvný obeh a zmierniť stres. Nepremýšľajte o svoje zdravie, pretože sa o to nebude starať nikto okrem vás!

Cvičenie pri spinálnej hernii

Medzistavcová hernia je závažné patologické ochorenie, ktoré ovplyvňuje susediace nervové zakončenie a krvné cievy. Tento problém často vedie ku kompresii miechy ak výskytu neurologických porúch. Liečba sa vykonáva ambulantne pomocou rôznych fyzioterapeutických techník, moderných liekov a fyzioterapeutických cvičení. Presne gymnastika umožňuje dosiahnuť stabilizáciu stavu, obnoviť normálnu mobilitu chrbtice a minimalizovať pravdepodobnosť exacerbácie. Kurz cvičebnej terapie sa vyberá individuálne na základe veku a fyzickej prípravy pacienta.

Výhody gymnastiky

Cvičenia na chrbte s prietržami chrbtice sú zamerané na posilnenie tela ako celku, zlepšenie stavu svalového korzetu a stabilizáciu stavu pacienta. Pravidelné cvičenia môžu výrazne spomaliť degeneratívny proces a dosiahnuť tieto výsledky:

 • Znížený prejav bolesti.
 • Eliminácia nedostatku kyslíka a súvisiacich príznakov (bolesti hlavy, znecitlivenie chrbta a končatín).
 • Obnovte flexibilitu hrebeňa.
 • Zvýšenie celkového tónu, normalizácia metabolických procesov.
 • Zlepšenie odolnosti tela voči infekčným a zápalovým procesom.

Pravidlá odbornej prípravy

Gymnastika s medzistavcovou prietržou zahŕňa rôzne cvičenia, ktoré nie sú ťažké, ale umožňujú dosiahnuť požadovaný výsledok. Prvé školenie sa vykonáva pod dohľadom odborníka, pretože akékoľvek porušenie nainštalovanej technológie môže mať nepríjemné následky. Až po zvládnutí pravidiel vykonávania prístupov sú povolené doma.

Odborníci odporúčajú nezabudnúť na nasledujúce pravidlá:

 • Kombináciu, počet opakovaní, intenzitu tried volí lekár. Nezávislá zmena systému odbornej prípravy je neprijateľná.
 • Náhle pohyby, trhnutie, použitie činiek alebo závaží, hlboké drepy sú neprijateľné. To všetko zvýši tlak v postihnutej oblasti a môže viesť k vážnym komplikáciám stavu..
 • Triedy by sa mali organizovať na čerstvom vzduchu alebo na dobre vetranom mieste. Teplota by nemala byť vyššia ako 20-22 stupňov. Pritom môžete použiť špeciálnu gymnastickú podložku.
 • Všetky činnosti s medzistavcovou prietržou by mali byť mäkké, presné a kontrolované vnútornými pocitmi. Ak máte nevoľnosť, necitlivosť, závraty, bolesť, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.
 • Amplitúda a zaťaženie chrbtice sa postupne zvyšujú, iba so súhlasom špecialistu.
 • Technicky komplexné činnosti nie sú určené pre pacientov s nedostatočnou fyzickou zdatnosťou. Odporúča sa zahrnúť do komplexu až po 1-2 mesiacoch vyučovania s pozitívnou dynamikou.
 • Pri správnom prístupe k triedam po tréningu by v dolnej časti chrbta nemalo byť napätie ani tuhosť. Nadmerná únava alebo únava naznačuje porušenie techniky vykonávania pokynov..

S vertebrálnou prietržou sa predpisujú rôzne fyzické cvičenia na stabilizáciu pacienta. Pravidelné školenie by malo byť súčasťou života, aby sa udržalo zdravie a jeho výsledok..

Poplatok za kýlu chrbtice

Terapeutické cvičenia je možné doplniť medziobratlovou prietržou pravidelnými rannými cvičeniami na chrbte. Jeho cieľom je relaxácia, odstránenie bolestivosti, zvýšenie krvného obehu, návrat miechovej mobility. Komplex môže obsahovať nasledujúce cvičenia:

 • Postavte rovno, šírka ramien od seba. Pomaly sa nakláňajte hlavou, najprv jedným smerom, potom druhým. Dokončite 10 prístupov.
 • Sadnite si na stoličku, zhlboka sa nadýchnite a natiahnite si žalúdok. Podržte 10 sekúnd. Uvoľnite sa a zopakujte akciu 15-krát.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená, zatlačte chrbát k podlahe a dvíhajte panvovú časť mierne nad podlahu. Podržte túto polohu 5-10 sekúnd a potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 10-15 krát.
 • Ľahnite si na brucho, ruky pred seba natiahnite. Po inšpirácii zodvihnite ľavú ruku a pravú nohu. Podržte v tejto polohe 10 sekúnd a potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte pre ďalšiu končatinu. Kompletné sady 10-15.
 • Ľahnite si na podlahu a úplne oddychujte, pomaly zdvíhajte hlavu nad podlahu, niekoľko sekúnd vydržte. Vráťte sa do východiskovej polohy a dokončite ďalších 15 prístupov.

Cvičebný komplex

Nechirurgická liečba herniovaných diskov nevyhnutne zahŕňa terapeutické cvičenia. Komplex je zložený s prihliadnutím na štádium vývoja a formu choroby. V akútnom období sa odporúča minimálne vystavenie postihnutej oblasti, najmä ak ide o krk alebo dolnú časť chrbta. V opačnom prípade je riziko vzniku komplikácií vysoké. Tréning je predpísaný po zastavení nepríjemných symptómov a nástupe pretrvávajúcej remisie. V tomto prípade bude liečba medzistavcovej prietrže maximálna.

Akútne cvičenie

Na liečenie patológie v akútnom období sa používajú komplexy špeciálne navrhnuté lekármi. Dobre zavedená gymnastika Dikul a Dr. Bubnovsky. Nemajú prakticky žiadne kontraindikácie a sú vhodné pre pacientov aj pri minimálnej telesnej výchove. Cvičebný výcvik môže zahŕňať tieto prístupy:

 • Ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky a nohy, uvoľnite sa čo najviac. Ovládanie dýchania, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Vykonajte činnosť po dobu 5 minút. V dôsledku toho by mal pacient pociťovať uvoľnenie a odstránenie napätia v chrbtici..
 • Bez zmeny polohy tela postupne ponožky ťahajte smerom k sebe. Dôraz je kladený na dlani. Pritom je cítiť mierne roztiahnutie chrbtice. Akcia sa opakuje 4-5 krát.
 • Ľahnite si na rovnú plochu a ohnite kolená. Vytiahnite ich k brade a chytte ich rukami. Natočte sa do gule, na pár sekúnd zafixujte takúto polohu a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte 5-7 krát.
 • Ležiaci na posteli a natiahnite ruky po tele. Rýchlo zaťať a uvoľniť päste. Vykonajte cvičenie 10-krát.
 • Ľahnite si, roztiahnite ruky do strán, zovrite ruky do päste. Ohnite končatiny v lakťoch a pokúste sa päsťami dosiahnuť ramena. Vykonajte 10 rýchlych opakovaní.
 • Pri ležaní úplne uvoľnite telo. Postupne potiahnite prst na ľavej nohe smerom k sebe, potom doprava. Vykonajte 10 opakovaní pre každú končatinu..

Cvičenia sú jednoduché a na ich vykonanie nemusíte vstávať ani z postele. Toto je hlavná výhoda, pretože umožňuje ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím postupne sa formovať. Pri exacerbácii pri niektorej cvičebnej terapii nie je možné kýlu liečiť, je potrebný integrovaný prístup, ktorý zahŕňa užívanie liekov.

Cvičenia o odpustení

Komplex proti hernii počas remisie je charakterizovaný komplexnejšou technikou. Vyberá ju však aj lekár na základe výsledkov testov a celkového stavu pacienta. Triedy sa odporúčajú v kancelárii vybavenej na tento účel, aby kontrolovali techniku ​​vykonávania, ale niektorí špecialisti pracujú s pacientmi doma. Komplex počas obdobia remisie zvyčajne zahŕňa tieto prístupy:

 • Pohodlne sa nachádza na rovnom povrchu. Natiahnuté ruky a nohy. Zdvihnite hlavu nad podlahu a zároveň ponožky ťahajte smerom k sebe. V tejto polohe držte 10 sekúnd. Vykonajte 4 - 5 opakovaní.
 • Ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky okolo tela, zdvihnite nohu nad podlahu (ostrý uhol) a hlavu držte na váhe. Podržte v tejto polohe 10 sekúnd a potom zopakujte akciu s druhou končatinou. 7-8 opakovaní stačí.
 • Bez zmeny polohy vykonajte kruhové pohyby s nohami pripomínajúcimi otáčanie kolies na bicykli. Dosť 30 sekúnd na jednu cestu a na rovnakú sumu na druhej strane.
 • Je vhodné sedieť na bruchu, natiahnuť ruky a nohy. Pri inšpirácii ich odtrhnite z podlahy, aby sa oblúky chrbtice. Zablokujte polohu na 10 sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Stačí 2 - 4 opakovania.
 • Ľahnite si na brucho, natiahnite ruky po tele, oči vyzerajú rovno, uvoľnite sa čo najviac. Nohy sa pri vdychovaní ohýbajú a snažia sa dostať na zadok pomocou pätiek. Vykonajte 10 opakovaní.
 • Dostaňte sa na všetky štyri, dôraz na kolená a dlane. Pri inhalácii sa chrbát ohýba čo najviac nahor a vytvára oblúk. Vykonajte akciu 5-10 krát pomalým tempom, regulujte dýchanie a pohodu. V tomto procese by sa nemali objaviť žiadne bolesti alebo iné nepríjemné pocity..
 • Posaďte sa na podlahu, nohy zložené v lotosovej polohe. Pomaly otáčajte hlavou rôznymi smermi. Pre každý smer stačí 5 opakovaní..

Na liečenie medzistavcovej prietrže v chrbtici sa vyberajú vhodné cviky, pričom sa berie do úvahy nielen forma choroby, ale aj jej lokalizácia. Práca s krkom, hrudníkom a dolnou časťou chrbta sa vykonáva podľa vlastných charakteristík. Preto univerzálne metódy neexistujú, vždy sa zohľadňuje množstvo faktorov.

preťahovanie

Natiahnutie chrbtice je jednou z nechirurgických ošetrení medzistavcovej prietrže. Pomáha zväčšovať priestor medzi stavcami, uvoľňuje nervové zakončenie z kompresie, uvoľňuje napätie vo svalovom tkanive a obnovuje normálny krvný obeh. Po hodine sa pacient cíti oveľa lepšie..

Natiahnutie chrbtice prietrž sa vykonáva v hale alebo doma, pokiaľ lekár nemá priamy zákaz. Táto technológia je pomerne zložitá a vyžaduje použitie špeciálnej dosky alebo príslušenstva. Trakcia je horizontálna alebo vertikálna. Pritom sa dodržiavajú nasledujúce pravidlá:

 • Zvýšenie záťaže je vždy postupné, je zakázané vykonávať akékoľvek ostré akcie, skákanie.
 • Pred natiahnutím by ste mali pripraviť svalové tkanivo, zahrejte ho. Na tieto účely je vhodný jednoduchý poplatok alebo teplá sprcha..
 • Celý proces by nemal trvať príliš dlho. Na dosiahnutie výsledku postačuje účinok na chrbticu počas 2-5 minút. Čas sa môže postupne zvyšovať, berúc do úvahy blaho pacienta.
 • Natiahnutie chrbtice sa vykonáva iba počas obdobia remisie. V opačnom prípade môžu také cvičenia len veľmi poškodiť..
 • V tomto procese by nemali byť žiadne bolesti ani nepohodlie, ak sa objavia nejaké negatívne príznaky, mali by ste okamžite ukončiť školenie a poradiť sa s lekárom.

Natiahnutie chrbtice sa vykonáva na špeciálnej doske. Pacient je vhodne umiestnený a pripevnený pomocou popruhov. Nohy pomaly stúpajú, takže nedochádza k prudkému prívalu krvi a potom ich vracia do pôvodnej polohy. Je povolené vykonávať na palube a ďalšie cvičenia odporúčané lekárom.

Poskytuje dobrý úsek chrbtice, pravidelné cvičenia v bazéne. Na rozdiel od použitia športového vybavenia je akcia mäkká a bezbolestná, zameraná na prirodzené obnovenie pohybového aparátu..

Zakázané cvičenia

Na účinnú liečbu kýly chrbtice je pacientovi predpísaný komplex cvičebnej terapie. Zahŕňa celý rad prístupov zameraných na zlepšenie pohody pacienta, posilnenie svalového korzetu, stabilizáciu jeho stavu a predĺženie remisie. Ale nie všetky fyzikálne účinky pomôžu dosiahnuť tento výsledok. Niektoré bremená sú jednoducho nebezpečné a môžu spôsobiť prudké poškodenie. Aké cvičenia sa nedajú urobiť s prietržom?

 • Zdvíhať závažia. Akékoľvek sily, práca s činkou, činkami alebo závažiami sú zakázané. To všetko spôsobuje zbytočný tlak v postihnutej oblasti a vedie k zraneniu a prudkému zhoršeniu..
 • Stlačte nohu na plošine. Niektorí pacienti si myslia, že týmto spôsobom posilňujú dolné končatiny a chrbát nie je zapojený. V skutočnosti môže takáto činnosť spôsobiť vážne komplikácie, napríklad prudký výčnelok medzistavcovej platničky, pretože maximálne zaťaženie sa aplikuje na spodnú časť chrbta..
 • Ťah. Toto cvičenie môže spôsobiť ujmu na zdraví dokonca aj u zdravého človeka, čo je v rozpore s pravidlami vykonávania. S rozvojom prietrže je to jednoducho nebezpečné a môže spôsobiť akútnu bolesť v postihnutej oblasti.
 • Akékoľvek sklony s hmotnosťou. Hyperexenzia a iné podobné prístupy lekári zakazujú. Preťažujú chrbticu v bedrovej oblasti a neprinášajú očakávaný výsledok.
 • Krútenie tela. Kýla je vážny patologický stav a akýkoľvek vplyv na postihnutú oblasť nepriaznivo ovplyvňuje celkové zdravie. Pohyb tela v špirále vytvára nadmerný tlak na chrupavkové tkanivo a zvyšuje jeho výčnelok. Komplex krokodílov môže byť nebezpečný, pretože používa techniku ​​krútenia v špirále.
 • Hlboké drepy a beh. Tiež sa neodporúča na zahrnutie do komplexu, pretože neprinášajú osoh pre chrbticu, ale iba vyvolávajú zhoršenie jej stavu..

Fyzikálna terapia pre medzistavcové prietrhy chrbtice je predpísaná ako súčasť komplexnej terapie. Cvičenia vyberá lekár individuálne na základe celkového stavu pacienta, stupňa rozvoja patológie a celkovej fyzickej prípravy. Na záchranu prichádzajú komplexy špeciálne navrhnuté lekármi. Cvičenie sa vykonáva v telocvični alebo doma. Prísne dodržiavanie technológie je nesmierne dôležité, inak existuje vysoké riziko vyvolania komplikácií.

Cvičenie pri spinálnej hernii

Hernia disku je pravdepodobne jedným z najbežnejších problémov spojených s chrbticou. Takmer každý, kto má veľkú fyzickú námahu, vedie sedavý životný štýl, trávi veľa času za volantom alebo pri počítači, môže ho získať. Ich tvorba je tiež podporovaná nadmernou hmotnosťou, veľkým rastom (nad 170 cm), náhlymi pohybmi, pádmi, zlým držaním tela. Stručne povedané, takmer každý z nás je ohrozený a môže mať túto chorobu, dokonca aj v súčasnosti, bez podozrenia na ňu. Keď sa o tom dozvieme, okamžite sa ponáhľame k najhorším veciam: k lekárom, homeopatom, telocvičniam. V tomto článku však nebudeme hovoriť o liečbe, ale pokúsime sa zistiť, či je možné robiť kýla s kýlou a či sú také účinné, ako je obvyklé hovoriť o nich..

Mechanizmus tvorby prietrže

Predtým, ako sa pozrieme na to, čo robiť s kýlou chrbtice, pozrime sa na mechanizmus tvorby kýly, a čo je najdôležitejšie, s pôvodom bolesti chrbta, ktorá, ako sa všeobecne verí, spôsobuje vyššie uvedenú chorobu, ale to zďaleka nie je prípad.

Začnime klasickými predstavami o patogenéze spinálnych hernií, ktoré boli veľmi populárne v 60. rokoch 20. storočia a naďalej prevládajú v modernej ruskej medicíne..

Populárna lekárska teória

Funkčné jednotky chrbtice tvoria dva stavce a medzistavcový disk - PDS (segment motora miechy). Samotný medzistavcový disk je rozdelený na vnútornú časť (vláknité jadro) a vonkajšiu (vláknitý kruh)..

Vláknitý prsteň sa pripája priamo na stavce a obmedzuje premiestnenie buničitého jadra za medzistavcový priestor. Pri nadmernom zaťažení, na rozdiel od jednej z častí vláknitého prstenca (nadmerné roztiahnutie, ohyb atď.) Sa tento roztiahne alebo pretrhne. Vláknité jadro vstupuje do vytvoreného priestoru a komprimuje (stláča) korene vychádzajúce z medzistavcovej foramen. To vysvetľuje bolesť chrbta..

V takýchto prípadoch je algoritmus činnosti lekárov spravidla nasledujúci: bolesť chrbta - bol som poslaný na CT alebo MRI sken; Uvedená teória je pre neurochirurgov veľmi výhodná: ak je bolesť spôsobená prietržou, musí sa vyrezať.!

Ligamentózny aparát chrbtice

Hlbšia analýza nám však ukáže trochu iný obrázok. Segmenty stavovcov neplávajú v želé podobnej látke obklopenej nervami, ktoré sa veľmi ľahko komprimujú. Okrem dvoch stavcov a disku medzi nimi existuje aj silný väzný aparát chrbtice, ktorý tvorí prirodzenú obranu chrbtice. Predstavujú ho tieto zväzky:

 • predný pozdĺžny väz; priamky všetkých stavcov pozdĺž ich predného povrchu;
 • zadný pozdĺžny väz - miesto podobné vyššie uvedenému väzu, upravené na lokalizáciu pozdĺž zadného povrchu;
 • supraspinatívny väz, ktorý nad 7. krčným stavcom prechádza do nuchálneho väzu
 • interspinózne, priečne a žlté väzy - krátke väzy, ktoré stabilizujú polohu každého jednotlivého stavca.

Čisto logické, ak sú stavce vyššie pokryté hustými väzmi, ako niečo (hovoriace o kýly), môžu preniknúť do medzistavcových puklín? Možno je prietrž veľmi hustá? Ale nie je to tak.

Pôvod bolesti chrbta

Prietrž je v skutočnosti medzistavcový disk, iba zdeformovaný. Skladá sa zo želé podobnej látky, ktorá so všetkou túžbou nemôže vytlačiť zväzok porovnateľnej hustoty s koženým pásom. Čo vidíme na obrázkoch? Vidíme zvyšky medzistavcových platničiek nachádzajúcich sa pod väzmi chrbtice. Nie sú schopní nič komprimovať. A nemôžu byť príčinou syndrómu bolesti. Ak váš chrbát bolí a má prietrž, pokračujte v hľadaní príčiny..

Ak to chcete urobiť, premýšľajte o jednoduchej pravde: kosti bez svalov nedávajú zmysel. A iba svaly pripojené priamo k nim dávajú kosti pozíciu. Aké svaly slúžia chrbtici?

Pre ľahšie vnímanie rozlišujeme dve vrstvy svalov, ktoré slúžia chrbtici. Je to dlhý extenzor siahajúci od týlneho výčnelku k krížovej kosti a patriaci k povrchovej vrstve. A krátke, rozdelené svaly chrbta, prechádzajúce medzi susednými stavcami, napríklad šnurovanie. Rozkladajú sa medzi rôznymi procesmi stavcov a nie sú zodpovedné ani za dynamickú pohyblivosť chrbtice, ani za statickú polohu. To znamená, že za prirodzené krivky chrbtice je zodpovedná hlboká vrstva.

Nezabúdajme, že tón svalov chrbta neexistuje oddelene od tónu všetkých ostatných svalov - pás horných a dolných končatín priamo ovplyvňuje tón svalov chrbtice, hlavne na tón hlbokých svalov. Krvné cievy a miechové nervy prechádzajú pod týmito svalmi a priamo medzi nimi. Ak je hlboká svalová vrstva „preťažená“ z jedného alebo druhého dôvodu, je to spastické. To znamená, že na úrovni určitého PDS sa krátke svaly skrátia, čím sa stavce dostanú čo najbližšie. Teda tu sa vyvíja to, čo sa nazýva funkčný blok - nehybnosť určitého PDS.

Bežné mylné predstavy

Kýla môže byť spôsobená svalovým kŕčom. V dôsledku nerovnomerného napätia krátkych svalov vľavo a vpravo môže dôjsť k redistribúcii tlaku na medzistavcové platničky..

Dôležitý bod týkajúci sa samotnej kýly - nemôže ublížiť. Len preto, že v nej nie sú receptory bolesti, čo znamená, že do mozgu nie je nič vysielať signál bolesti.

Bežná mylná predstava je, že aj jeden silný, ale neúspešný trhavý pohyb môže spôsobiť bolesť chrbta a prietrž. To vôbec nie je. Silné úsilie bude iba spúšťačom. Dôvod vždy leží omnoho hlbšie, v rozpore so svalovou rovnováhou tela. Prečo sú zranenia spojené s bolesťou chrbta náchylnejšie k začiatočníkom v silových športoch? Áno, pretože ich svaly sa vyvíjajú nerovnomerne.

Mimochodom, existuje určitá pravidelnosť: muži majú častejšie bolesti v lumbosakrálnej oblasti, ženy častejšie bolesti v krku a ramenách. Dôvodom tejto distribúcie je to, že u žien je 60-70% svalovej hmoty evolučne koncentrované v dolnom tele, u mužov naopak. Ak teda podstatu zjednodušíte, slabé nohy sú príčinou bolesti chrbta u mužov, slabé ruky u žien. Opäť je to mimoriadne zjednodušený model, má však s realitou omnoho viac spoločného so všeobecne akceptovaným modelom..

Kýly rôznych častí chrbtice

Zvážte najbežnejšie problémy, ktoré sprevádzajú prietrž a spôsobujú bolesť v rôznych častiach chrbta. Tradične sa zameriavame na bedrovú, krčnú a hrudnú chrbticu.

Bedrová chrbtica

Bolesť v bedrovej oblasti môže byť spôsobená nasledujúcimi problémami spojenými s tvorbou kýly:

Tuhé zadné stehno

Inými slovami sa tieto svaly nazývajú ischiocrurálna skupina. Patria sem polomembránové, polojemné a bedrové bicepsy. Hip biceps "tu hrá hlavné husle." Pripája sa priamo k krížovej kosti. Je tu pripojený dlhý extenzor chrbtice. Kvôli sedavému životnému štýlu sa bicepsy bedra často skracujú a prípad vláknitého svalu zaujíma polohu, v ktorej je sval najčastejšie (v polohe sedenia sa biceps bedra skracuje). To zase vedie k tomu, že existuje konštantná trakcia (trakcia) dolného bodu uchytenia extenzorovej chrbtice - sval je neustále tónovaný. Preto sa veľmi ľahko redukuje. A relaxuje s ťažkosťami.

Všetko, čo už bolo povedané o krátkych svaloch, je tu tiež relevantné. Horná a dolná vrstva svalov chrbtice navyše spolupracujú. Preto skôr alebo neskôr sú krátke extenzory tiež spastické, čo obmedzuje pohyblivosť bedrovej chrbtice a spôsobuje silnú bolesť v dolnej časti chrbta..

Spravidla je taká výrazná tuhosť sprevádzaná relatívnou slabosťou rovnakých svalov a ich „stratou“ z chôdze. Z tohto dôvodu absorpcia šokov pri chôdzi klesá, čo v priebehu času, ak sa týmto problémom nevyriešite, povedie k vzniku koxartrózy - degeneratívnej chorobe bedrového kĺbu..

Jednostranný zvýšený tón extenzorovej chrbtice

Stav, ktorý sa vyvíja so sedavým životným štýlom, s nakláňaním tela doľava alebo doprava, alebo s konštantným prenosom hmotností (nemusí to byť nevyhnutne veľmi ťažké - dosť dosť 0,5 kg za rok alebo viac) na jednom ramene alebo cez rameno - druhá možnosť je dokonca vytvorí taký štát rýchlejšie.

Ak je telo naklonené nabok, stavce sa posunú nielen vertikálne, ale tiež vykonávajú vzájomný rotačný pohyb. V tomto prípade je viac svalov jednostranne napätých (iba na jednej strane). Priateľská inovácia vedie k tomu, že dlhý extenzor chrbtice je na jednej strane tiež spazmodický a panvu trochu posúva smerom nahor. Spolu s ňou je spravidla tiež štvorcový sval dolnej časti chrbta spazmodický. Súčasne panva zaujme šikmú polohu a vytvorí sa rozdiel v dĺžke dolných končatín. Pacient zaujme charakteristickú polovičnú polohu.

Koxartróza a osteofyty

Blízka relatívna poloha bedrového kĺbu a lumbosakrálnej oblasti zaisťuje prítomnosť inervácie krížovej bolesti. Pri častom poškodení bedra bude prvým príznakom bolesť dolnej časti chrbta. Zároveň nikto nevylučuje, že na rovnakom mieste sa nachádza prietrž. Kýla bolesti však nedáva a artróza bedrového kĺbu okrem toho vedie k predčasnému liečeniu a vedie k invalidite alebo nahradeniu bedrového kĺbu endoprotézou..

Nemysli si, že iba funkčné príčiny môžu spôsobiť bolesť dolnej časti chrbta. Môžu existovať dve anatomické formácie, ktoré môžu priamo ovplyvniť výskyt bolesti dolnej časti chrbta: sú to osteofyty tvorené na stavovcoch a paravertebrálnej cystii.

Osteofyty sú okrajové kostné výrastky, ktoré sa tvoria s mimoriadne výraznými stupňami osteochondrózy chrbtice. Majú formu hrotov. Títo zase poškodzujú okolité tkanivo, a tým spôsobujú bolesť.

Ak prietrž nemôže stlačiť miechové nervy, potom je cysta, tekutina tvorená spojivovým tkanivom, celkom schopná. Potvrdenie jeho prítomnosti alebo neprítomnosti umožňuje iba zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.

Komplex pre bedrovú prietrž

Aké cviky pre bedrovú kýlu chrbtice možno vykonať na posilnenie svalového korzetu a zmiernenie sprievodnej bolesti dolnej časti chrbta?

Jedná sa o pomerne jednoduchý súbor pohybov, ktorý nevyžaduje absolútne žiadne ďalšie vybavenie, takže ho môžete vykonávať kdekoľvek: doma, v hale, v prírode. Pozostáva z týchto cvičení:

 1. Ohýbanie stojaceho pred nohami pódia (tzv. Strečing hamstringov)
 2. Striedavé zdvíhanie a napínanie protiľahlých rúk a nôh, stojace na všetkých štyroch.
 3. Natiahnutie svalu ležiace na chrbte.
 4. Ohýbanie chrbta nahor a nadol, stojace na všetkých štyroch.
 5. Ležiaca panva.
 6. Čiastočné skrútenie.
 7. Vychýlenie chrbta leží na bruchu.
 8. Bočný panel.

Ako správne vykonávať tieto cvičenia pomocou bedrovej prietrže chrbtice, je celkom ľahko znázornené na obrázku nižšie.

Kýla hrudnej chrbtice

Pri takzvaných „kýlach“ hrudnej chrbtice je všetko ešte zaujímavejšie. Faktom je, že nepohodlie v danej oblasti môže byť vo väčšej miere spôsobené stavom dolnej časti chrbta (ako sme už uviedli vyššie), svalovým tonom medzikapsulovej medzery alebo problémami v krčnej chrbtici. To znamená, že bolesť jednoducho „dá“ hrudníku.

Skutočná šanca dostať prietrž do hrude sa objaví, keď väčšinu času trávite v sklopenej polohe hornej časti tela vpred. V takomto prípade sami vyprovokujete tieto zmeny:

 • zvýšená prirodzená deformácia chrbta - kyfóza hrudníka;
 • „Posturálny kŕč“ sa vytvára - svalový kŕč spôsobený obvyklou polohou tela;
 • Hrudná klietka je zdeformovaná takým spôsobom, že rebrá majú mierne šikmejšiu polohu ako je obvyklé. Pohyby hrudníka sa tak zmenšujú, bránica - hlavný dýchací sval - je v polohe, v ktorej nemôže správne fungovať. Dýchavičnosť, dýchavičnosť;
 • v oblasti hrudníka sa pravidelne objavujú bolesti a pocity sú nerozoznateľné od srdca. Žilový výtok krvi z periférie do srdca sa zhoršuje, srdcová frekvencia sa zvyšuje a každá následná kontrakcia sa stáva menej účinnou. Takto sa vytvára trvalo vysoký krvný tlak, t.j. - hypertonické ochorenie;
 • vytvorí sa kŕč malých prsných svalov - vzdialenosť medzi distálnym koncom kľúčnej kosti a jugulárnym zárezom sa zmenší a ramená sa posunú vpred. To zase reflexne redukuje svalový tonus medzikapulárnej medzery ešte viac, patofyziologický začarovaný kruh sa uzavrie..
 • V priebehu času sa pohyblivosť lopatky voči hrudníku výrazne znižuje - vytvára sa tuhosť ramenného kĺbu.

Cvičenia na hrudníku

Aby ste sa vyhli všetkým opísaným nepríjemným dôsledkom, musíte tiež udržiavať a rozvíjať svalový korzet, to znamená zapojiť sa do fyzickej terapie.

Pozor! Pri kýle v hrudnej chrbtici nie je možné vykonávať krútiace pohyby. To môže len zhoršiť situáciu..

Najúčinnejšie cvičenia na hrudnú kýlu sú:

 1. Keď sedíte na stoličke s vysokým chrbtom a ramenami vyhodenými späť nad hlavu, mali by ste sa chrbtom ohýbať tak, aby sa chrbtica pohodlne pritláčala k hornému okraju chrbta. V tejto polohe urobte 5 ohybov vpred.
 2. Je potrebné ležať na rovnej ploche a pod hrudnú časť umiestniť malý valec, napríklad skrútenú utierku. Dajte ruky za hlavu a ohnite sa. V takom prípade sa nadýchnite, ohnite chrbticu a pri výdychu uvoľnite. Opakujte 5 krát.
 3. Posaďte sa na podlahu, roztiahnite nohy a položte nohy na zem. Ruky uchopte kolená a ohnite chrbticu dozadu a dopredu. Do 10 opakovaní. Toto cvičenie sa vykonáva ľahkým pomalým tempom..
 4. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená. Ohnite ruky a oprite sa o podlahu v úrovni ramien. V tomto stave čo najviac zdvihnite telo. Ukázalo sa, že ide o akýsi „most“, ale s rukami nie za hlavou, ale v blízkosti tela. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Uvoľni sa, znova si ľahni. Opakujte niekoľkokrát.
 5. Vykonajte niekoľko cvičení z cvičenia jogy, napríklad, ľahnúť si do fetálnej alebo kobry predstavovať. Tieto cvičenia sa vykonávajú pomalým tempom, aby sa cítilo, ako sa strečing natiahne..
 6. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy k hrudníku. Postupne zdvíhajte hlavu a natiahnite čelo na kolená. Pomaly sa točí. Opakujte 10 krát.

Aké ďalšie cvičenia na chrbte s kýlou chrbtice je možné vykonať počas remisie, môžete vidieť vo videu.

Cervikálna kýla a cvičenia na ich liečenie

Cervikálna hernia sa objavuje ako výsledok skutočnosti, že na udržanie ťažiska sa vplyvom zvyšujúcej sa hrudnej kyfózy posúva krčné otelenie chrbtice dopredu. Vzhľadom na to, že v tejto polohe nemôže dlhý extenzor chrbtice účinne držať lebku, hlavné zaťaženie leží na krátkych svaloch chrbtice nad úrovňou siedmeho krčného stavca. Medzistavcová vzdialenosť sa v dôsledku toho znižuje, prietok krvi paravertebrálnymi artériami sa znižuje - nedostatok krvného zásobovania tkanív hlavy, relatívne obehové zlyhanie týlneho laloku mozgu. Preto u ľudí trpiacich cervikálnou osteochondrózou s kýlami dochádza k periodickému zrakovému poškodeniu.

Vďaka kŕču malých prsných svalov sa celý pásik hornej časti ramena posunie takým spôsobom, že takmer všetky jeho „ťažkosti“ padajú na veľmi siedmy krčný stavca - teda pocit pálenia, nepohodlie atď., Ktorý sa objavuje akoby v samotnej chrbtici..

Všetky vyššie uvedené dôvody nie sú jediné možné! Sú však najpravdepodobnejšie a najbežnejšie. Presne určte, čo konkrétne vás trápi a čo s tým môže urobiť iba kvalifikovaný odborník.

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice sú zvyčajne elementárne. V podstate ide o rôzne kruhové pohyby a nakláňanie hlavy v rôznych smeroch, ako aj jednoduché pokrčenia ramenami.

Gymnastika Dikul a Bubnovsky s kýlami

Pretože príčiny bolesti chrbta sú veľmi rozdielne, bolo by nesprávne povedať, že akékoľvek všeobecné cvičenie s kýlou chrbtice môže tento problém vyriešiť. V každom prípade je pre začiatočníkov potrebné stanoviť konkrétnu príčinu, ktorá spôsobuje bolesť, a potom zvoliť súbor cvikov na prietrž chrbtice, ktoré pomôžu, ak nie úplne eliminovať, znížiť bolesť.

Podľa recenzií používateľov sú najuznávanejšími gymnastikami S.M. Bubnovsky a gymnastika V. Dikul. Nemusíte si však myslieť, že cvičebné komplexy vyvinuté týmito odborníkmi, ktorých ste sami určili, vás budú môcť vyliečiť. Pamätajte si, že prietrž nie je príčinou bolesti chrbta! Nie je potrebné sa snažiť liečiť prietrž pri cviku - môžu len pomôcť pri posilňovaní svalového korzetu a rehabilitácii počas liečby.

Ak vás očarí liečebná metóda S. Bubnovského alebo V. Dikula, konzultujte s odborným lekárom v príslušnom stredisku. Iba tak môžete zistiť, aké cvičenia, aké množstvo a v akom poradí musíte vykonať, aby ste odstránili príčinu bolesti chrbta. Akákoľvek gymnastika z internetu môže prinajlepšom zmierniť príznaky, ale problém nedokáže vyriešiť.!

Aké cvičenia nie je možné vykonať?

Neaplikujte sa sami na seba a nevykonávajte diagnostiku! A ani cvičenia na zmiernenie bolesti by sa nemali vyberať nezávisle, bez rady lekárov. Koniec koncov, aj jeden nesprávny pohyb môže situáciu zhoršiť, a nie pomôcť.

Len pre prípad, nezabudnite, aké cvičenia sa nedajú urobiť s kýlami kategoricky:

 1. stlačenie nohy v simulátore;
 2. akékoľvek cvičenia na rovných nohách: sklon, vzpieranie, natiahnutie chrbta;
 3. rôzne cvičenia s krútením;
 4. trhavé cvičenia na vzpieranie;
 5. beh (na mieste, na bežiacom páse, na otvorenom priestranstve);
 6. cvičenia, vrátane prvkov skokov a trhavých pohybov;
 7. akékoľvek cvičenia, ktorých implementácia spôsobuje zvýšenú bolesť.

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh. Je tiež vynikajúcou prevenciou bolestivých relapsov a progresie patológie. Súbor cvičení pre prietrž lumbálnej chrbtice vykonáva lekár na cvičebnej terapii s prihliadnutím na fyzickú prípravu pacienta, závažnosť ochorenia.

Účinnosť cvikov na prietrž bedrovej kosti

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri výbere metód liečby hernie lekári vždy dávajú prednosť konzervatívnej liečbe, pretože komplikácie často vznikajú po operáciách. Ale samotné užívanie drog nestačí. Je potrebné vyvinúť určité motorické stereotypy, aby sa posilnil svalový rámec celého chrbta. Tomu napomáhajú triedy fyzioterapie. Aj po mesiaci denného tréningu sa cítite oveľa lepšie:

 • bolesť bedrovej chrbtice sa znižuje;
 • sprievodné príznaky vymiznú - necitlivosť, mravenčenie, plazenie mravcov;
 • je obnovená flexibilita chrbtice;
 • celkový tón sa zvyšuje, čo vám umožňuje mobilizovať telo na boj s touto chorobou.

Pravidelné cvičenia fyzickej terapie sú potrebné na vytvorenie adaptívnych mechanizmov. Ich cieľom je dosiahnuť fyziologickú rovnováhu v postihnutých segmentoch bedrovej chrbtice. Tým sa zabráni zväčšeniu herniového výčnelku, zabráni sa stlačeniu koreňov miechy a krvných ciev.

Kedy začať gymnastiku

V akútnom období sa kurzy nevykonávajú ani pod dohľadom rehabilitológa alebo cvičiaceho lekára. Jeden nepríjemný, ostrý pohyb môže spustiť útok na akútnu bolesť v dôsledku stlačenia nervového koreňa alebo prasknutia vláknitého prstenca disku. Vykonávanie cvičení začnite okamžite po dosiahnutí remisie. Toto štádium je charakterizované neprítomnosťou akýchkoľvek výrazných príznakov medzistavcovej prietrže.

Všeobecné vykonávacie pravidlá

Tvorba herniálneho výčnelku sa stáva príčinou mnohých neurologických porúch. Pri zostavovaní individuálneho liečebného komplexu musí lekár LFK zohľadniť ich povahu a intenzitu. Prvé triedy sa nevyhnutne konajú pod jeho vedením. Ukazuje, ako správne vykonávať cvičenia a dávkovať vznikajúce záťaže. Pacienti potom môžu cvičiť doma v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami:

 • ak sa počas cvičenia objaví bolesť, mali by ste odpočívať 1-2 hodiny;
 • technicky náročné cvičenia v počiatočnej fáze sa nemusia snažiť vykonávať s maximálnym počtom prístupov;
 • fyzioterapeutické cvičenia by sa mali kombinovať s rannými cvičeniami, vychádzkami na čerstvom vzduchu.

Pred triedou je potrebné miestnosť vetrať. Pracujte lepšie v odevoch vyrobených z prírodných materiálov, ktoré dobre absorbujú vlhkosť.

Cvičebný komplex

V období remisie sa pacientom odporúča okrem povinných cvičení fyzioterapie vykonávať šetriaci športový tréning. Existujú tiež autorove metódy na posilnenie svalov chrbta, vyvinuté známymi manuálnymi terapeutmi a rehabilitačnými lekármi..

Bubnovsky

V rehabilitačných centrách S. Bubnovského sa konajú triedy na špeciálnych simulátoroch. Počas cvičenia sa dávkujú dávky, čo vám umožňuje posilňovať svaly bez mikrotraumy diskov a stavcov..

Bubnovsky tvrdí, že zbavenie sa bolesti bedrovej prietrže je možné bez užívania drog. Bolestivé pocity sa vyskytujú vo svaloch a nie v chrupavkách a kostných štruktúrach. Preto na zlepšenie pohody stačí stabilizovať dolnú časť chrbta pomocou silného svalového korzetu.

Dikul

V. Dikul je známy ortopéd, ktorý sa zotavil zo zlomeniny chrbtice pomocou súboru cvičení, ktoré vyvinul. Základom jeho metódy je kombinácia správneho dýchania a miernej fyzickej námahy. To umožňuje nielen zmenšiť herniálny výčnelok, urýchliť obnovu poškodených tkanív, ale tiež zvýšiť celkový tón. Po absolvovaní tréningu je zaznamenané zlepšenie činnosti kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. Takýto liečivý účinok sa po chirurgickej liečbe stáva vynikajúcou prevenciou opätovného vytvorenia prietrže..

plávanie

Pre lumbálnu prietrž je obzvlášť užitočný znak, pri ktorom je zaťaženie chrbtice minimálne. V procese tréningu sa lokálny prietok krvi zrýchľuje, do zničených diskov sa dodáva dostatočné množstvo živín na ich regeneráciu. Ak je však chrbát príliš ohnutý, potom je zakázané plávať na chrbte. V dôsledku nadmerného napätia vo svaloch ramenného pletenca sa zvyšuje patologické ohnutie chrbtice.

Lekári cvičebnej terapie odporúčajú kombinovať vodný a vodný aerobik. Z dôvodu tlakového rozdielu pri ponorení do vody je možné vykonávať cvičenia kategoricky kontraindikované na súši.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cieľom jogy nie je len vykonávanie cvičení, ale aj dosiahnutie pohodlného psychologického stavu. Pri výbere ásan musíte opustiť tých, ktoré sú založené na krútení, pohybe s otrasmi alebo nárazmi a skákaní. Najväčší terapeutický účinok je charakteristický pre protahovacie cvičenia. Inštruktori odporúčajú pre lumbálnu kýlu ásany Ardhy Shvanasan, Supta Padangushthasana, Shavasana, Adho Mukha Shavasana. Keď sa svaly napínajú, zväčšujú sa medzery medzi stavcami, čím sa zmenšuje herniálny výčnelok..

Pilates

Toto je názov gymnastického komplexu na zlepšenie držania tela, zvýšenie pružnosti a zároveň silu chrbtice. Vykonávanie cvikov pomáha posilňovať svaly nielen dolnej časti chrbta, ale aj celého chrbta, krku a ramenného komplexu. Lekári LFK predpisujú Pilates pre pacientov s osteochondrózou a malými hernálnymi výčnelkami, ktoré je možné konzervatívne eliminovať.

Vodorovné tyče

Vis na vodorovnej lište je možné vykonať iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Zvyčajne je indikovaný na malé kýly, ktoré nie sú komplikované panvovými poruchami a závažným narušením citlivosti. Môžete vykonať vis na vodorovnej lište alebo priečke v byte. Trvanie cvičenia je od 5 do 10 minút. Počas zavesenia sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami, vylučuje sa posun disku a kompresia krvných ciev, koreňov miechy a mäkkých tkanív..

Cvičenie na chudnutie kýly

Pacientom s nadváhou sa dôrazne odporúča, aby schudli. To je možné dosiahnuť obmedzením denného menu na 2 000 - 2 500 kalórií. Avšak zmena stravovania v spojení s cvičením je obzvlášť účinná. Na zníženie hmotnosti lekári odporúčajú pilates, plávanie a vodný aerobik. Poskytujú postupné chudnutie, a to aj v dôsledku budovania svalov.

Triedy v akútnom období

Cvičenie je povolené iba v subakútnom období, ktoré je charakteristické ťahaním, bolesťou, zhoršovaním ohybov alebo zákrut. Hlavnou úlohou lekcie je relaxácia kostrových svalov, odstránenie svalových kŕčov, ktoré sa vyskytujú ako reakcia na narušenie nervových koreňov. Aké cvičenia sú počas tohto obdobia efektívne:

 • ľahnite si na chrbát a snažte sa čo najviac relaxovať. Zhlboka sa nadýchnite, pocítite mierne napätie v dolnej časti chrbta, výdych po 3 sekundách;
 • ľahnúť si na chrbát s nohami mierne od seba, mierne sa ohnúť a uvoľniť kolená, posúvajúc vaše nohy po podlahu;
 • ľahnite si na chrbát, ruky natiahnite pozdĺž tela. Keď sa dotýkate ramien, zaťaté päste a potom uvoľnite pri spúšťaní na podlahu.

Počet opakovaní každého cvičenia je od 7 do 10. V subakútnom období sú zakázané akékoľvek aktívne pohyby, vrátane napínania svalov chrbta..

Triedy v období obnovy

Vo fáze rehabilitácie sa uprednostňujú cvičenia, ktorých realizácia je zameraná na posilnenie svalov a zlepšenie krvného obehu. Denné cvičenia pomáhajú úplne zbaviť malých prietrží, obnoviť poškodené mäkké tkanivá, čiastočne chrupavku. Opakované cvičenia je potrebné 3 - 3-krát v 2 alebo 3 sériách.

Počiatočná poloha telaSprávne cvičenie
Stojaci na všetkých štyroch s ramenami a nohami roztiahnutými od sebaZhlboka sa nadýchnite a prekrížte chrbát, pričom sklopte hlavu dolu, v tejto polohe zostaňte 5 sekúnd. Vydýchnite, ohnite spodnú časť chrbta a zdvíhajte bradu
Ležal na bruchu s rukami natiahnutými dopreduNa výdych zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu, natiahnite a vráťte sa do východiskovej polohy. Vykonajte cvičenie pomocou ľavej ruky a pravej nohy.
Sedieť s nohami mierne od sebaNakloňte sa dopredu a snažte sa siahnuť po nohách. Napnite, napnite brušné svaly a dolnú časť chrbta. Narovnajte, zdvihnite zaťaté pästi a nakloňte sa čo najviac dozadu

Kľúč k efektívnosti školenia

Aby sa posilnila svalová kostra chrbta bez poškodenia diskov a stavcov, je potrebné správne rozložiť vznikajúce záťaže. Na počiatočných fázach tréningu by sa na pohyboch mali podieľať nielen svaly chrbta, ale aj brušné sviečky, zadok, ramená, nohy, ruky. S posilňovaním kostrových svalov sa môže zvyšovať bedrové zaťaženie. Napríklad, keď sa nakláňate dopredu, skúste konkrétne ťahať bedrové svaly.

postupný

Fyzicky netrénovaní ľudia by nemali okamžite vykonávať všetky cvičenia zahrnuté v komplexe s odporúčaným počtom prístupov. Výsledkom intenzívneho tréningu bude ťažká únava, bolesť svalov a dokonca aj určitá frustrácia vo vašich silných stránkach. Najprv musíte urobiť 3-5 strečingových cvičení, vrátane zavesenia na bare. Keď sa svaly posilňujú, je oveľa ľahšie zvládnuť aktívne pohyby. Teraz môžete zvýšiť počet prístupov, pokračovať v zložitejších cvičeniach.

Stabilita a pravidelnosť

Vyškrtnutie terapeutického účinku telesnej výchovy môže dokonca medzi týždňami viesť prestávku. Svalový tonus klesá, v bedrovej chrbtici sa opäť objavuje stagnácia. Preto lekári vždy upozorňujú pacienta na potrebu pravidelných tried.

Presnosť a starostlivosť o seba

Počas hodín musíte počúvať pocity, ktoré vznikajú, najmä pri napínaní svalov. Bolesť by mala byť signálom o ukončení tréningu alebo vylúčení z komplexu cvičení, ktoré ju vyvolali. Vzhľad príjemných pocitov naznačuje vysoký terapeutický účinok pohybov, ktoré ich spôsobili. Je vhodné zvýšiť počet prístupov k vykonávaniu takýchto cvičení..

Zakázané cviky na kýlu bedrovej chrbtice

Ostré pohyby, trhavé miesta, sklon tela s veľkou amplitúdou a zákruty, skoky, silné krútenie chrbtice a bedrovej kýly sú zakázané. Otočné pohyby tela, beh, hlboké drepy a zdvíhacie závažia sú kategoricky kontraindikované.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ženy snívajú o tom, že budú krásne a atraktívne, ale o akej kráse sa dá hovoriť, ak je koža blízko očí zvlhčená a opuchnutá. U ľudí sa táto chyba nazýva vrecká a ďalšie vedecké slová sú hernie pod očami.
Umbilická hernia u detí je varianta hernie prednej brušnej steny, pri ktorej k rozšíreniu vnútorných orgánov dochádza prostredníctvom rozšíreného pupočného krúžku. Umbilická kýla u detí je veľmi častá.
Príjemný čas! Moje meno je Halisat Suleymanova - som fytoterapeut. O 28 rokoch sa liečila rakovinou maternice bylinkami (viac o mojej skúsenosti s liečením a dôvod, prečo som sa stal bylinkárom, si prečítať tu: Môj príbeh).