loader

Bubnovského cviky na chrbticu

Bubnovsky cviky na chrbticu - rozsiahly súbor tréningov, ktoré zahŕňajú cviky pre všetky oddelenia chrbtice. Je to tento odborník, ktorý zastáva názor, že žiadne lieky nedokážu skutočne vyliečiť pacienta.

A iba cvičebná terapia (fyzioterapeutické cvičenia) pomôže úplne obnoviť funkčnosť chrbtice v prípade difúznej degeneratívnej, vrodenej a získanej patológie. Pred začatím terapeutických cvičení doma je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom alebo miestnym terapeutom, ktorý dá povolenie na vyučovanie podľa pokynov profesora Bubnovského..

Výhodou Bubnovského techniky

Metodológia Dr. Bubnovského je založená na integrovanom prístupe k liečbe patológií a defektov. Okrem tréningu špecialista odporúča dýchacie cvičenia a diétu. Potraviny, ktoré sú bohaté na živiny, a dostatok vody sú pre každé telo nevyhnutné pre jeho normálne fungovanie..

Súbor cvičení je navrhnutý tak, aby odstránil príčinu a sprievodné príznaky: bolesť dolnej časti chrbta a ďalšie časti chrbtice, stuhnutosť pohybov a svalové kŕče. Špecialista upozornil na štrukturálne vlastnosti a funkčnosť stavcov, väzivového aparátu a chrupavky, a preto sú vyvinuté triedy také efektívne.

Metóda Bubnovsky má nasledujúce výhody:

 • pri konštrukcii tejto techniky sa lekár spoliehal na fyziológiu a anatómiu človeka;
 • počas vykonávania komplexu je záťaž na chrbticu rovnomerne rozložená;
 • zlepšenie krvnej mikrocirkulácie v tkanivách kĺbov, stavcov a medzistavcových platničiek;
 • saturácia tkanív kyslíkom, aktivácia metabolických procesov;
 • po tréningu sa u pacientov vyvinie pocit vitality a prudký nárast sily;
 • všetky cvičenia sa môžu vykonávať doma po predchádzajúcej konzultácii so špecialistom.

Existuje 20 základných cvičení, ktoré Bubnovsky v každom možnom prípade kombinuje a pravidelne prideľuje pacientom. Sú vhodné pre takmer všetky skupiny ľudí, predbežné konzultácie sú však potrebné aj pre tých, ktorí vykonávajú prevenciu.

Základné pravidlá vykonávania

Liečba chrbtice metódou Bubnovsky sa stáva stále viac populárnou medzi dospelými a staršími ľuďmi. Málokto však venuje pozornosť tomu, ako správne vykonať komplex. Medzi hlavné normy vykonávania gymnastických cvičení patria:

 • Denné cvičenie. Ak sa človek necíti dobre alebo má kontraindikácie, potom je v tomto prípade komplex zakázaný. V iných situáciách by sa školenie malo absolvovať každý deň..
 • Prázdny žalúdok. Pred vykonaním cvičení by ste mali odmietnuť jesť, pretože tráviaci proces trvá dlho. Optimálny čas pre triedy na jedlo alebo po ňom 2 hodiny.
 • Predbežné cvičenie. Nevyhnutným predpokladom fyzickej aktivity je malé cvičenie. V tomto okamihu sa svaly tela napínajú a postupne sa zahrievajú, čím sa zvyšuje účinnosť silových cvičení.
 • Rekreáciu. Po cvičení potrebuje telo odpočinok, relaxačnú masáž alebo sprchu. To má priaznivý vplyv na prietok krvi do pohybového aparátu..
 • Monitorujte dýchanie a príjem vody. Správne hlboké dýchanie prispieva k rýchlej saturácii buniek kyslíkom. Veľké množstvo tekutiny priaznivo ovplyvňuje metabolické procesy v tele.

Školiaci komplex

Cvičenia hrudnej chrbtice podľa Bubnovského by sa mali kombinovať s cvičeniami na krku a dolnej časti chrbta, aby pacient dosiahol najvyššiu účinnosť. Výsledok závisí od správnej implementácie, takže celý komplex by sa mal vykonávať podľa pokynov špecialistu. Hlavný súbor školení zahŕňa nasledujúce cvičenia.

Pri póze na všetkých štyroch je potrebné ohýbať chrbát pri výdychu a zaokrúhliť ho. V tejto polohe by ste mali zostať 10 sekúnd, potom vydýchnuť a vrátiť sa do pôvodnej polohy. Počet opakovaní je 5-10 krát. V rovnakej polohe je potrebné uvoľniť chrbtové svaly čo najviac a ohnúť sa nadol. V tejto polohe by mal človek stáť 10 sekúnd a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy. Počet popráv je 5-10 krát. Pre spodnú časť chrbta je toto cvičenie menej účinné ako pre krk a hrudník..

Pri pózovaní na všetkých štyroch si musíte sadnúť na ľavú nohu a pravú nohu dať späť. Potom by sa pravá noha mala pomaly tlačiť dozadu a ľavá noha by sa mala ťahať dopredu. V tejto polohe môže dôjsť k bolesti v bokoch. Po vykonaní nohy by sa mala zmeniť. Od pózy na všetkých štyroch je potrebné natiahnuť telo dopredu, spočívajúce na rukách a kolenách. Telo by malo byť rovnobežné s podlahou a chrbát by mal byť mierne ohnutý. V tejto polohe by ste mali zostať dlhšie ako 20 - 30 sekúnd. V budúcnosti sa čas môže predĺžiť.

Ležiaci na chrbte by mal položiť ruky za hlavu a potom sa snažiť bradou dosiahnuť do hrudnej oblasti. Súčasne by sa mali ramenné lopatky nadvihnúť. Počet opakovaní je čisto individuálny, pretože cvičenie sa odporúča vykonať pred spálením v oblasti tlače. Ležiace na chrbte musíte položiť ruky pod sedacie svaly a potom odtrhnúť panvu z podlahy. Pri chrbte by mali byť rovné a boky v maximálnej výške. Počet opakovaní - 15 - 20 krát.

Ak má osoba počas cvičenia akútnu bolesť v chrbte, kolenách alebo iných kĺboch, malo by sa prerušiť jej vykonávanie..

Komplex pre sedavú prácu

Zlepšenie chrbtice a kĺbov je obzvlášť dôležité pri sedavej práci a obezite. Aby sa predišlo mnohým zápalovým a degeneratívnym patológiám pohybového aparátu, lekári odporúčajú krátke zahriatie priamo na pracovisku. To vám umožní roztiahnuť chrbtové svaly, znížiť zaťaženie chrbtice a zlepšiť mikrocirkuláciu..

Na zahrievanie je vhodná táto súprava:

 • Východisková poloha: šírka ramien nôh od seba rovná, rovná chrbát. Nakloňte svoje ruky na stôl alebo stoličku, musíte postaviť telo rovnobežne s podlahou. Zadné svaly by sa mali postupne napínať. Po niekoľkých sekundách telo klesne a pomocou dlaní osoby ho ešte viac ohnú. Po niekoľkých sekundách sa vráťte do východiskovej polohy.
 • V stoji je potrebné vykonať svahy rôznymi smermi. Za týmto účelom položte ruky na opasok a pomaly sa ohnite na jednu stranu, potom na druhú stranu. Boky by mali zostať nehybné. Počet opakovaní - 10 - 20 krát.
 • Východisková poloha: nohy zatvorené, chrbát rovno. Pri vdýchnutí človek zdvihne prsty na nohách a natiahne ruky nahor a snaží sa dosiahnuť čo najvyššie. Keď vydýchnete, vaše ruky klesnú a človek sa stane celou nohou. Počet opakovaní - 10-15 krát.
 • Postavte sa, musíte položiť pravú nohu a pokúsiť sa k nej nakloniť celé telo. Nohy by mali byť rovné a ruky by sa mali dotýkať prstov dolnej končatiny. Po tomto cvičení by sa malo opakovať s ľavou nohou..

Pre začiatočníkov sa školenie javí ako ťažké a jeho dokončenie vyžaduje veľa úsilia. Preto by administratívni pracovníci a tí, ktorí pracujú hlavne sediaci, mali tento komplex pravidelne vykonávať. Tým sa zaistia zdravé chrbty a ich svaly sa napnú..

tipy a triky

Gymnastika chrbtice Bubnovského je vhodná pre každú skupinu ľudí: deti, dospievajúcich, dospelých a starších ľudí. Všetky difúzne-degeneratívne choroby sa liečia pomocou cvičebnej terapie, preto sa venuje veľká pozornosť vykonávacej technike. Špecialista ako Bubnovsky berie do úvahy fyziologické vlastnosti a možné anatomické deformácie.

Pri vykonávaní tejto techniky je potrebné dodržiavať hlavné pravidlo: kombinovať silné pitie, správnu výživu a fyzickú aktivitu. Vynechajte zahrievanie a zahrievanie svalov, pretože by ste ich mohli poškodiť. Pre bedrovú oblasť a krk to môže viesť k závažným komplikáciám..

Ak osoba vykonáva profylaxiu, mal by sa poradiť so svojím lekárom, naučiť sa informatívne videá, ktoré podrobne opisujú techniku, a dozvedieť sa o možných spôsoboch kombinovania cvičení. Odborníci tiež odporúčajú lekárske vyšetrenie, ktoré potvrdí neprítomnosť kontraindikácií..

Bubnovsky - súbor cvičení pre chrbticu doma

Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.

úvod

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Nestačí brať samotné nesteroidné protizápalové lieky, môžu iba zmierniť zápal a zmierniť bolesť, a metódy tradične používané v takýchto prípadoch vrátia znepokojujúce príznaky znova po chvíli. Aby sa zabránilo strnulosti pohybov, objaveniu sa zápalu a bolesti, je pre chrbticu potrebná gymnastika.

Viac ako jedna generácia lekárov uvažovala o tom, ktoré konkrétne cviky na chrbticu sú potrebné na prevenciu výskytu chorôb krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice a kĺbov a na zabránenie ich opakovania, ktoré metódy sa používajú na zmiernenie stavu pacientov. S.M. v tejto veci uspel. Bubnovsky, ktorý vyvinul súbor cvičení zameraných na zlepšenie kĺbov a rôznych častí chrbtice, ktoré je možné vykonávať samostatne doma.

Podľa Dr. Bubnovského cvičenia na chrbticu môžu vyriešiť mnohé problémy kĺbov a všetkých častí nechirurgickej metódy chrbtice. S pomocou týchto jednoduchých metód, ktoré je každý z nás celkom schopný urobiť, môžeme zabudnúť na dlhú dobu o tom, čo sú bolesti a bolesti kĺbov, streľby a bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá dáva nohe a iným miestam..

Komponentové metódy S. Bubnovského.

Technika lekára je založená na troch hlavných postulátoch:

 • Dychové cvičenia;
 • Správna výživa a veľa pitia;
 • Úprava vody;

Sú to tieto tri komponenty, ktoré sa vykonávajú v kombinácii a umožňujú vám uspieť rýchlo a bezbolestne.

Dýchacie cvičenia, správna výživa, bohaté pitie a voda by mali byť prítomné v živote zdravých kĺbov a späť každý deň, jeden by nemal nahrádzať alebo vylučovať druhý. Hlavnou zásadou je konzistentnosť a konzistentnosť.

Podstata metód lekára a prednosti lekárskej gymnastiky

Súbor cvičení je navrhnutý v súlade s vekom a anatomickými vlastnosťami kĺbov a chrbtice. Zameriava sa na rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice, čo má priaznivý vplyv na svaly, väzy, stavce a kĺby. Je to liečebná gymnastika chrbtice, ktorá zabezpečuje prekrvenie svalov a tkanív kĺbov, dodáva im pružnosť, pružnosť, pohyblivosť a tonus. Súbor cvičení určených na postupné zaťaženie svalov.

Výhody lekárskej gymnastiky Bubnovsky:

 1. Zohľadňujúc všetky vlastnosti ľudského tela.
 2. Rovnomerné zaťaženie svalov, kĺbov, stavcov a väzov.
 3. Poskytovanie živín, kyslíka do svalov a tkanív.
 4. Zlepšenie metabolických procesov v tkanivách a svaloch.
 5. Poskytuje náboj energie, vitalitu a dobrú náladu.
 6. Zvýšená pohyblivosť, elasticita, tón a vzhľad kĺbov, svalov, stavcov.
 7. Cvičenia môžete robiť sami doma..

Komplex cvičení Bubnovsky

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Celý komplex cvičení Bubnovsky je postavený na postupnom zvyšovaní zložitosti cvičení, na rovnomernom rozložení záťaže na všetky časti chrbtice..

Hlavné zameranie lekárskej gymnastiky:

 • Relaxácia a vyklenutie chrbta;
 • Natiahnutie svalov rúk a nôh;
 • Rozťahovanie chrbtových stavcov, abs;
 • Zadok výťah;
 • Tréning chodidiel.

Pravidlá prípravy na gymnastiku

Príprava na gymnastiku sa vykonáva podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Celý súbor cvičení by sa mal robiť každý deň, ale za predpokladu, že nedôjde k nevoľnosti.
 2. Gymnastika chrbtice sa vykonáva na lačný žalúdok, po jedle by mali prejsť najmenej 2 hodiny.
 3. Predtým, ako začnete gymnastiku, musíte sa zahriať, aby sa svaly zohriali, preto môžete použiť ruky, nohy, kolená atď..
 4. Na konci tréningu je žiaduca studená sprcha a polhodinový odpočinok.
 5. A až potom môžete začať hlavné triedy, jesť.
 6. Počas samotného tréningu vypite čo najviac tekutín..
 7. Je správne dýchať zhlboka a pokojne.

Opis Bubnovského cvičení

Zvážte niektoré cvičenia Dr. Bubnovského:

 • Cvičenie na chrbticu. Ak chcete uvoľniť svaly a stavce chrbta, musíte stáť na všetkých štyroch, odpočívať 4 body na povrchu (kolená a dlane) a relaxovať čo najviac, ako sa hovorí, „prehýbať sa“.
 • Zostávajúc v rovnakej polohe, vydýchnite čo najviac vzduchu z pľúc a ohnite hrudnú chrbticu oblúkom nahor, bez toho, aby ste vdýchli, v tejto polohe počas 10 sekúnd, relaxujte a po niekoľkých sekundách cvičenie zopakujte. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak sa vyžaduje liečba cervikálnej a hrudnej osteochondrózy..
 • Keď ste v rovnakej polohe, sadnite si na pravú nohu a posúvajte ľavú časť chrbta. Natiahnite svaly ťahaním ľavej nohy dozadu a pravej nohy dopredu. Bolesť v oblasti stehenných svalov je znakom toho, že všetko je v poriadku. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba na štipnutie nervových koreňov (chondróza) a na zmiernenie svalových kŕčov..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela potiahnite trup dopredu, zakrivte chrbát a držte ho čo najdlhšie.
 • Cvičenia na brušné svaly. Ležte na chrbte a držte ruky za hlavou. V tejto polohe pritlačte bradu k oblasti hrudníka a zdvihnite lopatku čo najvyššie z podlahy, opakujte, až kým v oblasti lisu nebude bolesť a napätie..
 • Cvičenie na zadok. Ležiaci na chrbte a položte natiahnuté ruky pod sedaciu dlaň. V tejto polohe odtrhnite panvovú časť od podlahy do najvyššej možnej výšky. Vykonajte najmenej 25-krát. Potom zaujmite východiskovú polohu a odpočiňte si.
 • Cvičenia na nohy. Počas nadýchania nadvihnite ľavú nohu striedavo v polohe na chrbte, potom pravú nohu, potom ju nadýchnite a pri výdychu spustite. Toto cvičenie je dobré pre tých, ktorí potrebujú liečbu kĺbov nôh (artróza, reumatizmus, artritída)..
 • Stojte s ponožkami na vyvýšenom povrchu a púšťajte päty k podlahe, držte sa za ruky a „pružte“ s ponožkami hore a dole. Cvičenie dobre dopĺňa liečbu liekov malých kĺbov chodidla.
 • Kroky na mieste pomáhajú dobre zahriať svaly, zlepšujú prísun krvi do tkanív, zatiaľ čo kolená je potrebné zdvíhať čo možno najvyššie na pupok samotný..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela, s ohnutými lakťami, vdychujte a spustite trup k podlahe. Pri výdychu, pohybujúc sa na pätách narovnávame ruky. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba osteochondrózy, spondylózy chrbtice, medzistavcových prietrží.

zistenie

Preto Dr. S.M. Bubnovsky a jeho vyvinutá technika na liečenie kĺbov a chrbtice zohľadnili nasledujúce skutočnosti:

 1. Tri hlavné zložky (cvičenia, správna výživa s dostatkom pitnej vody a dýchanie) zlepšujú lekárske ošetrenie chorôb chrbta a kĺbov..
 2. Lekár vyvinul súpravu cvikov tak, aby sa na ich implementácii podieľali všetky časti miechy: krčný, hrudný a bedrový..
 3. Doktorove metódy sú založené na postupnom zvyšovaní zaťaženia hrudnej, krčnej a bedrovej chrbtice, namáhaní svalov a napínaní stavcov..
 4. Cvičenie doma ich robí pohodlným a prístupným pre všetkých..
 5. Liečba doplnená terapeutickými cvičeniami Dr. Bubnovského sa stáva zrýchlenejšou a úspešnejšou..
 6. Metódy nevyžadujú ďalšie vybavenie.

Odporúčania a tipy

 • Liečba bolesti chrbta a kĺbov by nemala pozostávať iba z cvičení; tri súčasti gymnastiky a metodika samotného Dr. Bubnovského nie sú zárukou liečby choroby, preto je nutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom a predpísané lieky..
 • Neznepokojujte sa, ak kinezoterapeutické metódy spôsobujú bolesť v oblasti svalov a kĺbov, čo znamená, že robíte všetko správne.
 • Každý deň zvyšujte zaťaženie a čas nabíjania..
 • Ráno alebo večer robíte gymnastiku a rozhodnete sa sami. Rozhodovanie závisí od toho, kedy sa objaví voľný čas. Mnoho učiteľov telesnej výchovy však verí, že cvičenie má zmysel, keď sa človek cíti veselo a zdvihne energiu. Takéto hodiny sú určené biologickými rytmami človeka a tým, či je sova osoba alebo „skorý vták“..

Metóda S. M. Bubnovského je revolučným riešením mnohých problémov pohybového aparátu, vďaka ktorým zmierňujú bolesti a utrpenie človeka s chorobami a javmi, ako sú:

 1. Osteochondróza akejkoľvek chrbtice.
 2. Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu.
 3. Spondylóza chrbtice (ktorejkoľvek jej časti).
 4. Artróza, gonartróza kĺbov.
 5. Zápal šliach na ramene, členku, ruke atď...
 6. Dislokácia (zlomeniny) a obdobie zotavenia po nich.
 7. Implantácia kĺbu.

Tí, ktorí neustále cvičia cvičenia S. M. Bubnovského, poznamenávajú, že sa začali cítiť oveľa lepšie a bolesť a stuhnutosť ich pohybov zmizli. Vážení čitatelia, zdieľajte cvičenia do dnešných dní v komentároch, ktoré vám pomôžu vylepšiť chrbticu..

Bubnovsky cvičí chrbát a kĺby

Upozorňujeme na odporúčania a súbory cvičení od chrbta a kĺbov od Dr. Bubnovského, ktoré môžete používať sami doma..

Všetky cvičenia sú založené na unikátnej metodike Bubnovského - kinezoterapie, ktorá pomáha obnoviť funkcie končatín, pohybového aparátu, chrbtice, kĺbov, väzov, svalov a vnútorných orgánov. Táto gymnastika sa výrazne líši od pravidelnej cvičebnej terapie, poskytuje sanitku doma, pomáha rýchlo zmierniť bolesť a má dlhodobý pozitívny účinok..

Dôležité pravidlá pre cvičenie

 • Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby prekonali bolesť, t. keď vykonávate akékoľvek cvičenie, musíte prekonať bolesť - to je hlavné pravidlo Bubnovského techniky. Bolesť svalov je preťaženie, ktoré narúša krvný obeh a tok lymfy, ktorý ničí okolité tkanivá..
 • Frekvencia cvičenia - 1 alebo 2 dni na udržanie svalového tonusu.
 • Na zmiernenie bolesti vždy vydýchnite s námahou, námahou.
 • Na konci tréningu si za studena trite kĺby, aby ste zabránili opuchom.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

1. Relaxačné na kolenách

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane.

2. Zadné vyklenutie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Počas výdychu jemne ohnite chrbát nahor, pri inhalácii jemne ohnite chrbát dolu.

Poznámka: Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Eliminujte náhle pohyby.

3. Krok napínania

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Posaďte sa na ľavú nohu a zároveň natiahnite pravú nohu dozadu. Ľavú nohu potiahnite dopredu, sklopte sa. Pri pohybe: pravá ruka, ľavá noha - striedavo. Dýchanie: výdych v koncových bodoch.

Poznámka: pohyb je povolený prekonaním bolesti. Každý ďalší krok sa snaží zväčšiť šírku kroku a dosiahnuť maximum. Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Náhle pohyby musia byť vylúčené.

4. Čerpanie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Pokúste sa natiahnuť telo čo najďalej dopredu, pričom sa dôraz kladie na kolená a dlane.

Poznámka: neohýbajte sa v dolnej časti chrbta!

5. Natiahnutie chrbta

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Ohýbaním ramien v lakťových kĺboch ​​nadvihnite telo na podlahu. Z tejto polohy na výdychu vyrovnajte ruky, snažte sa spustiť panvu na pätách a napnite svaly dolnej časti chrbta..

Poznámka: 5-6 opakovaní.

6. Natiahnutie brucha

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch, ruky za hlavou, „stlačte“. Pritlačte bradu k hrudníku, pri výstupe ohnite trup, snažte sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknite sa lakťov kolien..

Poznámka: Prvé 3-4 pohyby sa môžu vykonávať bolesťou. Počet opakovaní nie je obmedzený, snaží sa dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch. Na zvýšenie účinku cvičenia je povolená kryokompresia (stláčanie ľadom) pod spodnou časťou chrbta počas dynamickej fázy cvičenia..

7. Nadvihnite panvu

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri výdychu sa pokúste panvu odtrhnúť čo najvyššie (polovičný most) a pri inšpirácii ju spustite.

Poznámka: 10 až 30 opakovaní, prestávka medzi pohybmi 1 - 2 sekundy.

Po ukončení cvičení sa komplex môže opakovať ešte 1-2 krát.

Cvičenie chrbtice s neustálou bolesťou

Ak máte neustále bolesti chrbta, ktoré vám bránia chodiť a dokonca spať, použite tieto metódy:

 1. Pripravte kryokompresor (studený obklad s ľadom), môžete použiť vrece mrazených potravín. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, vždy na podlahe, vložte kryokompresor pod spodnú časť chrbta. Postavte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli ohnuté na kolenách. Ruky za hlavou. Nadvihnite telo na kolená a ohnite iba v hrudi. Urobte maximálny počet opakovaní.
 2. Východisková pozícia - dôraz na kolená a dlane (všetky štyri). Jemne ohnite chrbát, vydýchnite späť hore, vdychujte späť nadol. Urobte minimálne 20 opakovaní.
 3. Pripravte stabilný expandér tak vysoko, ako je to možné na stene. Východisková pozícia - sedí na podlahe chrbtom k stene, medzi stenou a chrbtom môžete položiť veľkú guľu. Expandér je nad vami. Pripojte jeden koniec expandéra k nohe a roztiahnite nohy dopredu, aby ste cítili napätie. Zdvihnite svoju rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, potom ju znova narovnajte do pôvodnej polohy. Urobte maximálny počet opakovaní.

Spodnú časť chrbta liečime podľa metódy Bubnovského

Planetárny problém

Po veku 40 rokov (hoci častejšie av mladšom veku) mnoho ľudí začína trpieť opakujúcimi sa bolesťami chrbta. V priebehu rokov sa takáto bolesť zosilňuje, stáva sa viac rozptýlenou a niekedy znemožňuje akékoľvek pohyby v dolnej časti chrbta počas útoku.

Vo veľkej väčšine prípadov sú príčinou týchto nepríjemných príznakov degeneratívne choroby bedrovej chrbtice, najmä prietrž medziobratlovej platničky tejto oblasti. Táto vyčnievajúca prietrž pritláča nervy chrbta, ktoré leží blízko, a spôsobuje zodpovedajúcu bolesť. Okrem toho môže byť prietrž ovplyvnená bedrový nervový plexus, ktorý inervuje dolné končatiny. V tomto prípade sa môže bolesť šíriť do zadku a zadnej časti stehna, nohy môžu byť znecitlivené a oslabené..

S cieľom zabrániť progresii príznakov, zabrániť ich výskytu a niekedy sa ich zbaviť, používa sa gymnastika podľa Bubnovského. Táto cvičebná terapia bola vyvinutá špeciálne pre dolnú časť chrbta a je určená na pomoc v prípadoch, keď je obvyklá cvičebná terapia neúčinná.

Princíp gymnastiky

Na rozdiel od pravidelnej cvičebnej terapie je gymnastika podľa Bubnovského pomerne intenzívna a poskytuje dobrú realizovateľnú záťaž. Ak sa pacient počas cvičenia potí, potom je gymnastika dobrá. S čím táto technika zápasí? Toto sú hlavné príčiny bolesti chrbta:

 1. Osteochondróza bedrovej chrbtice. Dôvod už bol spomenutý. Je to hlavná príčina bolesti bedrovej chrbtice. Opotrebovaná chrbtica na kompenzačné účely „rastie“ na povrchových výrastkoch kostí (osteofyty), ktoré môžu tlačiť na nervy chrbta a spôsobovať silnú bolesť..
 2. Kýla v bedrovej chrbtici. Aj dôvod, ktorý už bol spomenutý. „Medzistavcový disk“ vyliezajúci sa ”do okolitého priestoru (v skutočnosti kýla) môže podľa toho istého princípu vytlačiť nervy a spôsobiť nepríjemné príznaky.
 3. Stenóza miechového kanála. Zmena tela, ktorá je už charakteristická pre starších ľudí. Ide o zúženie lúmenu miechy cez zarastené mäkké tkanivá s následným zovretím miechy na úrovni lumbálnej chrbtice..
 4. Infekčný zápal bedrových nervov. Dáva bolesť v bedrovej oblasti. K takému zápalu môže viesť obrovské množstvo rôznych mikroorganizmov..
 5. Bedrové zranenie. Okrem toho môže byť nerv poškodený čisto mechanicky a bez toho, aby došlo k jeho zovretiu, napríklad pádu z výšky na chrbát (v bedrovej oblasti)..

Práve z týchto dôvodov je namierená gymnastika podľa Bubnovského. Pri náležitej starostlivosti bude mať dobrý účinok pri liečbe chrbtice..

Terapeutické cvičenia na ischias

Cieľom gymnastiky, ktorú vynašiel Bubnovsky, je posilnenie svalov obklopujúcich bedrovú chrbticu.

Cvičenie s náležitou starostlivosťou zmierňuje zápal bedrových nervov a zmierňuje príznaky bolesti, zvyšuje krvný obeh, znižuje opuch tkanív a pomáha zmierňovať kŕče vo svaloch dolnej časti chrbta..

V niektorých prípadoch je zaznamenaný dokonca aj pokles prietrže kvôli jej čiastočnej resorpcii. To všetko znižuje tlak na nervy, zvyšuje regeneračné procesy a čiastočne alebo úplne odstraňuje nepríjemné príznaky..
Cvičenie podľa Bubnovského sa musí vykonávať najmenej pol hodiny denne. Ako už bolo spomenuté, dôkazom o efektívnosti tréningu je pot, ktorý sa počas neho objaví. Hlavné cvičenia pre gymnastiku bedrového kĺbu podľa Bubnovského sú tieto:

 1. Ležiaci na bruchu. Nohy nie sú ohnuté (narovnané) na kolenách. Na druhej strane zdvihnite jednu nohu alebo druhú do polovice maximálnej možnej hodnoty a podržte ju 1-2 sekundy.
 2. Ležiaci na bruchu. Nohy nie sú ohnuté (narovnané) na kolenách. Po odpočinku s oboma nohami na podlahe je potrebné pokúsiť sa mierne nadvihnúť telo rovnakým spôsobom ako dolné končatiny, ako je opísané v predchádzajúcom cvičení..
 3. Ležiaci na bruchu. Odložte dlane na podlahu a pokúste sa zdvihnúť trup a zároveň oprieť o prsty na nohách.
 4. Vstávanie Nadýchnite sa a vydychujte cez zatvorené ústa (nie do konca - malá medzera bude musieť zostať). S dlaňami v tomto okamihu musíte zatlačiť na žalúdok, čím pomôžete brušnej stene vykonávať dýchacie pohyby.
 5. Sedieť na pätách. Pri nadýchaní nadvihnite svoje telo a roztiahnite ruky do strán; pri výdychu - návrat do východiskovej polohy.
 6. Sedieť na kolenách. Nakloňte sa dopredu, trochu sa zastavte a urobte podobný sklopenie dozadu, oneskorenie tiež pár sekúnd.
 7. Sedieť na kolenách. Pokúste sa zdvihnúť kolená striedavo otáčaním panvy doľava a doprava.
 8. Sedí na zadku. Pokúste sa pohybovať smerom nahor k podlahe, striedavo napínajte svaly gluteal.
 9. V póze na všetkých štyroch. Striedajte sa a posúvajte nohy dozadu a dopredu (hojdačka).
 10. V polohe na chrbte. Nohu, ktorá sa opiera o podlahu, zdvihnite na 50% maximálnej možnej amplitúdy na dve až tri sekundy. Po vykonaní jednej nohy ležte na opačnej strane a zopakujte rovnaký počet prístupov pre druhú nohu.
 11. V polohe na chrbte. Ohnite kolená a mierne vydýchnite telo.
 12. V polohe na chrbte. Prekročte si nohy a urobte rovnaké pohyby tela nahor, ale nie striktne zvisle, ale choďte trochu nabok (diagonálne).

Vykonávanie týchto cvičení nie je potrebné v poradí, v akom sú tu uvedené. Neexistuje ani jasný údaj o počte opakovaní pre každé cvičenie - tento komplex musíte vypočítať osobne, takže to trvá aspoň 30 minút.

Hoci je gymnastika podľa Bubnovského orientovaná na dostatočnú záťaž tela, nemožno ju preháňať. Ak sa po gymnastike zintenzívni bolesť, je potrebné hodiny zastaviť a poradiť sa s odborníkom!

Účinok gymnastiky

Okrem zlepšenia krvného obehu v bedrovej oblasti a zmiernenia bolesti a opuchu má táto sada cvičení tieto priaznivé účinky:

 1. Posilnenie bedrových a hlbokých chrbtových svalov.
 2. Pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, najmä pri esenciálnej hypertenzii.
 3. Znížený stres na chrbticu a kĺby nôh v dôsledku vývoja svalov.
 4. ostatné.

kontraindikácie

Podľa Bubnovského existujú pre gymnastiku kontraindikácie! Pred bojom proti bolesti prietrže chrbtice sa s nimi musíte dôkladne zoznámiť a v žiadnom prípade sa nesnažte „zavrieť oči“ pred chorobami, ktoré zakazujú vyššie uvedené cvičenia..

Tento zoznam nie je tak dlhý, ale stále si zaslúži najväčšiu pozornosť:

 1. Skoré pooperačné obdobie. Po operácii je telo stále „v strese“ a zotavuje sa len z operácie. Vykonávanie cvičení môže viesť k divergencii švov, krvácaniu, relapsom a mnohým ďalším hrozným komplikáciám..
 2. Zhubné nádory v chrbtici. Cvičenie nie je povolené pre pacientov s rakovinou. V tomto prípade cvičenia nezmiernia bolesť, ale iba zhoršujú situáciu..
 3. Poruchy dodávky krvi do srdcového svalu. Inými slovami, stav, ktorý môže viesť k infarktu. Keď srdce „visí v rovnováhe“ a má byť infarkt, nemali by ste dať telu aspoň nejaký druh záťaže, a tým tlačiť srdcové tkanivo do rúk srdcovej nekrózy..

Nezabudnite, že srdcové infarkty a mozgové príhody sú patológie s pomerne vysokou úmrtnosťou. A vývoj onkológie a pooperačných komplikácií nie je z hľadiska prognózy lepší. Preto v žiadnom prípade nemôžete ignorovať kontraindikácie!

Bubnovsky gymnastika pre krk, kĺby, s kýlou chrbtice doma

Gymnastika metódou S.M. Bubnovsky sa čoraz viac používa doma. Dôveryhodnosť jeho vývoja je spôsobená skutočnosťou, že sa mu ako praktickému postihnutému po vážnom zranení podarilo úplne uzdraviť. Sergei Mikhailovich je lekárom lekárskych vied a jeho zásluhou je systematizácia všetkých existujúcich metód cvičebnej terapie..

Hlavné princípy liečby a rehabilitácie Bubnovsky

Kinesitherapy, ktorého zakladateľom je S.M. Bubnovsky je jedinečný spôsob využívania fyzických cvičení ako základu rehabilitačnej liečby a prevencie mnohých chorôb. Jeho základný princíp možno považovať za trvalý pohyb bez ohľadu na závažnosť stavu.

Okrem toho sú tieto zásady zaobchádzania založené na:

 • Prístupný a zrozumiteľný teoretický základ.
 • Komplexné uplatňovanie všetkých existujúcich metód cvičebnej terapie.
 • Motivácia pacienta bojovať za uzdravenie.
 • Systematické striedanie a opakovanie potrebných komplexov a individuálnych cvičení.
 • Využitie systému jednotlivých úloh.
 • Použitie potrebných simulátorov.
 • Zahrnutie prvkov psychoterapie a meditácie do systému liečby.

3 adaptívne cvičenia pre každého

Bubnovského gymnastika doma začína jej adaptívnou verziou. Podstatou adaptívnej gymnastiky je pripraviť sa na intenzívnejší a cielenejší tréning. Hlavnou výhodou je jednoduchosť a dostupnosť cvičení, ktoré umožňujú ich neobmedzené používanie v domácich úlohách.

Adaptívna gymnastika zahŕňa viac ako 100 cvičení. V praxi však nie je potrebné používať naraz.

Najbežnejšie a prístupné všetkým týmto:

kľučky

Push-upy pomáhajú normalizovať prietok krvi vertebrálnymi tepnami. Výsledkom je zlepšenie prísunu krvi do mozgu. Pri vykonávaní musíte vziať do úvahy svoj stav. V prípade ochorení chrbtice a kĺbov sa cvičenie vykonáva pomalým tempom s plynulými pohybmi.

Ľahnite si na zem, ruky ohnuté na lakte, dlane s prstami dopredu naklonenými na podlahe vedľa hrude. Vaše prsty sa opierajú o podlahu. Vykonajte tri kliky. Pri spúšťaní tela sa nadýchnite, pri zdvíhaní - výdych. Po vykonaní troch push-upov si sednite na kolená, zadok sú spustené na päty.

Zdvihnite rovné telo nahor, boky kolmo na nohy. Na vzostupe - nádych, dole - výdych. Opakujte trikrát a vráťte sa do push up. Počet cyklov - podľa zdravotného stavu, najmenej však tri. Pri každom výdychu zakričte: „Ha!“ V ideálnom prípade je potrebné zvýšiť počet opakovaní na 100 za deň.

Cvičenie brucha

Vykonáva sa ležanie na chrbte. Nohy ohnuté na kolenách, ruky natiahnuté za hlavu, dlane zložené. Brada je pritlačená k hrudníku. Pri výdychu odtrhnite lopatky z podlahy a držte ich čo najviac. Vytiahnite brucho. Opakujte čo najviac. Zvýšte každý deň opakovanie..

Spevnenie chrbta a roztiahnutie zadnej strany stehna

Ležiace na bruchu, ramená ohnuté v lakťoch sú umiestnené rovnobežne s telom s opierkou o dlaň. Ako ste výdych, to max hojdačka s jednou nohou hore. Opakujte 10 krát. To isté urobte s druhou nohou. Potom sa pokúste zdvihnúť obe nohy naraz. Neprepadajte panike, ak nemôžete okamžite. Cvičenie nie je najjednoduchšie, takže musíte dosiahnuť čistý výkon postupne.

Gymnastika Dr. Bubnovsky kvôli bolesti v chrbtici

Bubnovského gymnastika doma je spravidla predpísaná ako domáca úloha na preventívne a terapeutické účely. Účelu gymnastiky predchádza komplexné vyšetrenie, pretože spolu s indikáciami pre použitie komplexov existuje aj niekoľko kontraindikácií..

Indikácie pre vymenovanie gymnastiky kontraindikácie

relatívnaabsolútny
 • Nestabilita chrbtových segmentov.
 • Osteochondróza lumbosakrálnej.
 • Posttraumatické a pooperačné podmienky.
 • Skolióza a zhoršené držanie tela.
 • Paralýza a paréza.
 • Kýla a výčnelok.
 • Bolesť v chrbtici s funkčným poškodením.
 • Ochorenia obličiek a pečene nad prvou.
 • Onkologické choroby chrbtice.
 • Dekompenzovaná kardiovaskulárna choroba.
 • Chirurgické zákroky na iných orgánoch (na začiatku pooperačného obdobia).
 • Zranenia spojené s prasknutím väzov a svalov.
 • Stavy po operácii chrbtice.
 • Zhubné nádory.
 • Akékoľvek krvácanie.
 • Podmienky pred infarktom a pred zdvihom.
 • Zlomeniny trubice.

Pre každý typ chorôb pohybového aparátu bola vyvinutá jeho vlastná metodika, ale cvičenia sa môžu duplikovať v každom komplexe..

Bubnovská gymnastika s osteochondrózou

Doma môže byť osteochondróza porazená pomocou Bubnovského gymnastiky.

Táto bežná choroba spôsobuje problémy veľkému počtu ľudí. Jeho exacerbácie sú často sprevádzané silnou bolesťou. Komplexy cvičení vyvinuté S.M. Bubnovsky, zbavte sa príznakov osteochondrózy a tiež prispievajte k obnove funkcií svalového tkaniva, normalizácii krvného obehu a motorickým funkciám.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

V prípade osteochondrózy krčnej chrbtice by cvičenia mali byť zamerané na obnovenie pohyblivosti stavcov.

Najlepšie cvičenia sú:

 1. Natiahnite krk dopredu a zdvihnite bradu. Po popísaní brady oblúka v smere hore a napravo ich natiahnite k ramenu. To isté urobte doľava.
 2. Nakloňte ucho k ramenu a zároveň zdvíhajte bradu. Zablokujte polohu. Pomaly urobte podobný pohyb ako druhé rameno.
 3. Simulujte pohyb útočiacej husi: spustite bradu k hrudníku a zdvihnite ju dopredu po oblúku. Súčasne roztiahnite krk vpred. Keď sa vrátite k IP hlave, nemali by ste byť vyhodení späť. Ak sa ukáže, potom môžete pri pohybe použiť hornú časť hrudníka.
 4. Posuňte bradu k hrudníku. Potom jemne zdvihnite pozdĺž oblúka a hlavu otočte na pravú stranu. Pozrite sa na strop a horný oblúk vráťte hlavu do priamej polohy. Vykonajte rovnaké pohyby doľava.
 5. Otočte hlavu vo zvislej polohe. Otáčky sú vykonávané hladko, s plnou amplitúdou. V krajnej polohe pripevnite hlavu na 1 - 1 sekundu.
 6. Položte ruku na opačné rameno a predlaktie zdvihnite rovnobežne s podlahou. Dajte na ňu bradu a zatlačte ju na pocit napätia vo svaloch základnej zóny lebky. Stlačte 4-5 sekúnd. Potom urobte všetko opačným smerom.
 7. Zdvihnite obe ruky nahor a vyklopte dozadu. Brada vpred a hore, natiahnite krk vpred.
 8. Aby ste vyhladili čepele, roztiahnite ruky: jednu hore a nabok, druhú - dole a nabok. Vráťte sa do východiskovej polohy a všetko urobte vertikálnou zmenou polohy rúk.

Najúčinnejšie a neškodné cvičenia z metódy S.M. Bubnovsky. Mnoho žien sa im snaží posilňovať silové cvičenia. V tejto súvislosti je potrebné poskytnúť radu: pri tréningu na cervikálnu osteochondrózu nepoužívajte sily a cvičebné cvičenia bez vymenovania lekára..

Hrudná osteochondróza

Osteochondróza hrudnej chrbtice je oveľa menej častá ako iné choroby chrbtice. Dôvodom je prítomnosť dostatočne silného svalového korzetu a obmedzená pohyblivosť oddelenia. Jej zákernosť však spočíva v zložitej diagnóze: príznaky sú veľmi podobné ochoreniam iných orgánov.

Preto pred ukončením úplného vyšetrenia a presnej diagnózy nestojí samoliečba za to.

Nasledujúce úlohy možno navrhnúť ako domácu úlohu pri tejto chorobe:

 1. Zdvihnite ramená, zaistite ich na úkor 10 - návrat do IP.
 2. Narovnajte lopatky, počítať na 10, potom maximalizujte ramená vpredu, akoby sa sklopili na polovicu.
 3. Malá rotácia ramien: končeky prstov - na pleciach. Lokty popisujú maximálne možné kruhy. Štyri počty sa otáčajú dopredu, štyri počty sa obrátia. Opakuje sa v každom smere - najmenej desať.
 4. V póze „mačka“ ohnite chrbát. Zamknite na niekoľko sekúnd. Relaxujte a opakujte.
 5. Posaďte sa na stoličku s rovným chrbtom a zatvorte ruky natiahnuté dopredu do hradu. Hornú časť tela otočte 5-krát rôznymi smermi.

Gymnastika s medziobratlovou kýlou a osteochondrózou lumbosakrálnej

Bubnovsky gymnastika doma je veľká časť venovaná liečbe najzávažnejších chorôb chrbtice. Jeho spodné časti sú náchylnejšie na patológie ako iné. Ich choroby majú najzávažnejšie následky a ich liečenie je ťažšie..

Cvičenie na akútnu bolesť

Začiatok liečby sa najčastejšie zhoduje s prítomnosťou akútnej bolesti. Pre úspešnú liečbu je potrebné najprv zastaviť bolesť.

Existuje niekoľko účinných cvičení, ktoré môžu obnoviť motorické funkcie a zmierniť bolesť:

 1. Krútenie. Ležiac ​​ohýbajte kolená a položte ruky na chrbát hlavy. Dotiahnite kolená k lakťom a striedajte pohyb končatín.
 2. Chôdza na všetkých štyroch. Najjednoduchšie cvičenie, na ktoré nepotrebujete žiadne školenie. Jediná vec, ktorú treba vziať do úvahy, je, že protiľahlé horné a dolné končatiny sa pohybujú súčasne.
 3. Rozťahovanie stojace. Nohy sú širšie ako plecia, sklopenie každej nohy je vykonávané striedavo.
 4. Polovičný most. Vykonáva sa ležanie na chrbte. Panva je zdvihnutá a spustená s prehnutím v dolnej časti chrbta.

Komplex pre lumbosakral

Nižšie sú uvedené najlepšie Bubnovsky cvičenia vo forme univerzálneho liečebného komplexu pre domáce úlohy:

 1. Zadok chôdze. Sediaci na podlahe, ruky zložené na hrudi, na zadok, aby sa dostali meter dozadu a dopredu. Urobte také prihrávky od 10 do 15.
 2. Priehyb s krútením. Ohnite chrbát zákrutami rôznymi smermi, zakaždým, keď dosiahnete opačný členok.
 3. Nakloní sa dopredu. Stojte, ruky nad hlavou. Nakloňte sa dopredu a natiahnite prstami. Opakujte 10-15 krát.
 4. Bočné svahy. Rozložte šírku ramien nôh od seba, zdvihnite jednu ruku nahor a druhú - nižšie. Nakloňte sa k strane oproti zdvihnutej ruke. Vymeňte si ruky a nakloňte ho iným spôsobom.
 5. Zdvíhajte ruky. Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky dopredu. Polož svoju hlavu na ľavú tvár. Odtrhnite hrudník a pravé rameno od podlahy. Pri návrate do východiskovej polohy položte hlavu na pravú tvár. To isté urobte ľavou rukou. Vykonajte desaťkrát.
 6. Zdvihnite ruky. Táto technika je opísaná v predchádzajúcom cvičení, ale obidve ruky stúpajú naraz.
 7. Kat. Pri výdychu na všetkých štyroch stupňoch sa ohnite chrbát na maximum, zablokujte sa a nedýchajte. S dychom sa vráťte k SP. Pri výdychu ohnite chrbát a zamknite ho. Počet opakovaní párov pohybov - 10-15.
 8. Bicykel. Na chrbte natiahnite ruky rovnobežné s telom, nohy ohnuté. Zdvihnite boky kolmo k podlahe. Vykonajte pohyby podobné pedálovaniu bicykla.
 9. Kolo s zvratmi. Leží na chrbte, dlane na zadnej časti hlavy. Dostaňte koleno na opačný lakť pri súčasnom prichádzajúcom pohybe ramena a lakťa. Opakujte s dvoma končatinami.
 10. Zdvihnite panvu. Pri ležaní na podložke ohnite kolená v kolenách tak, aby boli chodidlá v blízkosti zadku. Držte sa za členky rukami, zdvihnite panvu a ohýbajte chrbát.

Gymnastika so skoliózou chrbtice

Skolióza sa spravidla vytvára v detstve a dospievaní a je vážnym a nie úplne pochopeným problémom. Jeho liečba je zdĺhavý a namáhavý proces..

CM. Bubnovsky vyvinul metódu použitia kinezoterapie na liečbu tejto patológie:

 1. Nasadnite si všetky štyri a vydychujte si zadok na pätách, ohnite chrbát a zhlboka sa nadýchnite..
 2. V rovnakej polohe vykonajte striedavé hojdačky hore nohami a do strán..
 3. IP je uložená. Zníženie panvy na bok pred nástupom bolesti. Neroztrhajte kolená z podlahy.
 4. Počas inhalácie v rovnakej polohe ohnite spodnú časť chrbta a zdvihnite hlavu, aby ste videli strop. Ohnite spodnú časť chrbta a zdvihnite hlavu a pri výdychu spustite bradu a vyklente chrbát.
 5. Ležiac ​​na chrbte a sklopené nohy kolená k podlahe striedavo v oboch smeroch.
 6. V tej istej IP vezmite jednu nohu oboma rukami a potiahnite ju do žalúdka. To isté urobte s ostatnými končatinami. Ak je to možné, dotiahnite obe nohy súčasne..
 7. Kliešte na kolenách. Potom - v polohe „doska“.

Bubnovsky gymnastika pre kolenné kĺby

Artritída a artróza chorôb kolenného kĺbu sú veľmi časté. Spôsobujú pacientom veľa utrpenia av niektorých prípadoch vedú k invalidite..

Sergei Mikhailovich vyvinul samostatnú metodiku na boj proti týmto chorobám:

 1. Ležia na chrbte, striedavo hladko ohýbajú a uvoľňujú nohy v bedrových a kolenných kĺboch.
 2. „Bicykel“ leží na chrbte.
 3. "Vertikálne nožnice".
 4. „Horizontálne nožnice“.
 5. Natiahnutie chodidla a členku. Ležiace nohy k sebe, „ťahajte“ špičky prstov na seba tak, ako je to len možné. Po pár sekundách upokojenia a opakujte postup.
 6. Leží na boku, aby zdvihol a znížil rovné nohy. Ak to nefunguje ihneď, najprv ho zdvihnite. Po niekoľkých cvičeniach sa pokúste zdvihnúť obidve naraz. Po 10 opakovaniach sa prevráťte na druhú stranu.

Gymnastika na simulátore Bubnovsky (MTB)

Simulátor Bubnovsky sa používa pri mnohých chorobách, takže komplexy boli vyvinuté pre každú z nich. Počet cvičení - viac ako 50.

Najuniverzálnejšie sú uvedené nižšie:

 1. Potiahnutie horného bloku.
 2. Spodná sila jednotky.
 3. "Shargi" (trakcia zdola na úrovni bokov).
 4. Túžba po sebe, ohýbanie lakťov.
 5. Ťah zhora nadol.

Súbor cvičení Bubnovského na gymnastickej loptičke

Fitball je už dlho medzi ženami jedným z najobľúbenejších gymnastických prístrojov. Mnohí veria, že táto obrovská loptička je úplne bezpečná a v porovnaní s klasickými cvičeniami znižuje stres. Preto sa odporúča používať ho u ľudí so zlou fyzickou zdatnosťou a vysokou nadváhou..

Tento názor je jasnou mylnou predstavou a na začiatku liečby chorôb chrbtice sa neodporúča používať fitball. Toto je možné vykonať po ukončení počiatočného alebo adaptívneho školiaceho kurzu..

Hlavné cvičenia, ktoré S.M. odporúča Bubnovsky:

 1. Ľahnite si na brucho so svojím žalúdkom, aby telo viselo. Nohy sú pevne spojené. Na výdychu nadvihnite telo rovnobežne s podlahou, pridržte a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 2. IP je rovnaká. Ruky sú opierané o dlane a lakte. Na výdych zdvihnite rovné nohy, zaistite ich a sklopte.
 3. Ľahnite si na loptu a zároveň držte telo rovnobežné s podlahou. Spolieha sa na priame zbrane. Otáčajte hlavou v oboch smeroch tak, aby ste videli vaše päty.
 4. Kľačiaci, chytiť loptu za ruky a pokúsiť sa vytiahnuť bez toho, aby si namáhali chrbtové svaly.

Cvičenie na rozšírenie chrbtice

Expandéry alebo gumové tlmiče sú jedny z najdostupnejších možností vybavenia pre domáce fitness. S ich pomocou môžete vykonať desiatky cvičení..

Najbežnejšie z Bubnovského cvičení:

 1. Ľahnite si na chrbát a uchopte podporu. Nohou vytiahnite tlmič pripevnený k hornej časti steny. Trakcia sa dosiahne, kým sa päta nedotkne podlahy.
 2. To isté, ale s dvoma nohami.
 3. Ľahnite si na brucho a ohnite nohu (alebo oboje) do kolenného kĺbu, aby ste dosiahli ťah rozpínacieho zariadenia pripevneného k spodnej časti steny..
 4. Náraz kolena do žalúdka sa vykonáva rovnakým spôsobom, ale leží na chrbte.
 5. Naťahovanie nôh na všetkých štyroch.

Zotavovacie cvičenia na zlomeninu chrbtice

V prípade poranení miechy sa cvičenia predpisujú od prvého dňa po operácii. V posteli:

 1. Ohýbaním nôh zdvíhajte hlavu a ramená. Tešíme sa.
 2. Nohy sú rovné. Dosah na prsty.
 3. To isté, jedna noha spočíva na druhej..

Po zrušení odpočinku na lôžku:

 1. Z náchylnej polohy zdvihnite chrbát a položte si nohy a lakte.
 2. Ležiaci na bruchu, položený na lakte, zdvíhajte hlavu a ramená.
 3. "Bicykel".

Poplatky za staršie osoby

Bubnovsky gymnastika doma je najvýznamnejšia pre starších ľudí.

Pre najstaršie vekové skupiny existujú pomerne cenovo dostupné cvičenia:

 • Popíjanie. Môžu sa uskutočňovať v ľahu, sedieť a stáť..
 • Svahy. Vyrábané stojace aj sediace.
 • Otáčky hlavy, panvy a tela.
 • Vis na vodorovnej lište.
 • Stoličky push up.
 • drepy.

Materiál uvedený v článku ukazuje, že gymnastika metódami S.M. Bubnovsky sa môže používať v nemocnici alebo v ambulancii aj doma. V každom prípade je schopný zmierniť priebeh chorôb a vo väčšine prípadov viesť k pretrvávajúcej remisii..

Bubnovsky gymnastika doma: cvičenie na chrbticu

Miechový chrbtica človeka pociťuje výrazný stres, a preto potrebuje oddych a relaxáciu. Zabudli sme na to, že sme odsúdení na bolesti chrbta.

Ak je vám tento problém známy, pomôže ho vyriešiť cvičebný systém vyvinutý Dr. S. M. Bubnovským..

Cvičenie chrbtice doma, ponúkané ako súčasť metodiky Dr. Bubnovského, zahŕňa iba tri hlavné typy pohybov..

Triedy metódy sú čo najjednoduchšie a najbezpečnejšie, vďaka čomu je liečba podľa metódy Bubnovsky vhodná pre ľudí s akýmkoľvek stupňom telesnej výchovy..

Napriek tomu, že pacienti Sergeja Michajiloviča, vyliečení svojou metódou, ho nazvali „Doktorom chrbta“, tento súbor cvičení môže tiež vyliečiť:

 • Migrény a bolesti hlavy.
 • Prostatitída, hemoroidy, sexuálna dysfunkcia.
 • Rôzne opomenutia vnútorných orgánov.
 • nadváha.

Technika, ktorú vyvinul Dr. Bubnovsky, patrí medzi 20 najlepších metód liečby bolesti chrbta..

Jednou z nesporných výhod tejto jednoduchej lekárskej techniky je schopnosť vykonávať cvičenia doma, bez „dozoru“ odborníkov a bez ďalšieho vybavenia..

Aká je metóda Dr. Bubnovského

Hlavným účelom tejto techniky je vyriešiť problémy hrudnej chrbtice a bedrovej oblasti. Jednoduchá gymnastika je indikovaná na osteochondrózu, spondylartrózu, spondylózu, zakrivenie chrbtice, vertebrálnu prietrž.

Ďalšie účinky sa dosahujú zavedením 5 zlatých pravidiel:

 1. Pohybovať!
 2. Dýchajte cvičenia;
 3. Dajte telu správnu výživu;
 4. Vykonajte vodu pri teplote porovnateľnej s teplotou ľudského tela;
 5. Počas tréningových období pite viac ako obvykle.

Každé gymnastické cvičenie Dr. Bubnovského stimuluje pružnosť väzov, posilňuje svalový korzet.

Odporúčajú sa nielen preventívne triedy, ale aj existujúce bolesti chrbta.

Ak sú záchvaty bolesti chrbtice prekvapené, potrebujete pomoc čo najskôr, a preto je komplex Bubnovsky prispôsobený primárne na domácu výkonnosť..

Ako profylaktický by mal byť výcvik pravidelný..

Pri bolestiach v dolnej časti chrbta počas cvičenia môžete použiť ľad zabalený v tkanine, ktorá je pod chrbtom s bolesťou. Pretože sa cvičenie odporúča pre domáce použitie, príprava ľadu vopred nie je vôbec náročná..

Čas strávený na Bubnovského cvičeniach je navrhnutý špeciálne na zabránenie podchladeniu. Môžete si byť istí, že nevychladnete.

Hlavné pohyby, ktoré obsahuje program Bubnovsky, sú:

 • Relaxácia (ochabnutie) a následné ohnutie chrbta (aj keď bolesť chrbta);
 • Rozťahovanie medzistavcových priestorov;
 • Zdvíhanie zadku z náchylnej polohy (na posilnenie brušných svalov).

Preto ktorýkoľvek z komplexov zahrnutých v lekárskej metodológii vymedzuje oblasť hrudníka, poskytuje primeranú prácu na chrbtici a posilňuje svalstvo (koniec koncov je známe, že zdravý chrbát je možný iba vtedy, keď svaly celého tela hladko fungujú)..

Aké problémy s chrbticou rieši Bubnovskyho metóda??

Pravidlá pohybu vyvinuté lekárom sú uplatniteľné v mnohých prípadoch - od kýly po zlomeniny chrbtice, od nočných bolestí chrbtice spôsobených sedavým životným štýlom až po štipnutie nervov chrbtice..

Ak ste sa v tomto zozname „našli“, odporúčame vám, aby ste si pozorne prečítali túto techniku.

Terapeutická gymnastika Bubnovsky hrať doma

Toto sú najjednoduchšie cvičenia pre vyššie uvedenú metódu..

Pri vykonávaní cvičení môžete tlačiť texty, aby ste ich pred očami nevedeli. Môžete sa tiež riadiť obrázkami.

Sanitka pre bolesti chrbta

 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Natiahnite chrbticu, spustite sa na podlahu a súčasne „krokajte“ ľavým kolenom a pravou rukou, potom pravým kolenom a ľavou rukou. Pokúste sa natiahnuť chrbticu. 20-30 minút.
 • Východisková poloha - leží na chrbte, ruky za hlavou, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite telo a posúvajte lakte smerom k kolenám. 15–20 minút.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale nohy sú rovné. Nadvihnite telo a súčasne pohybujte lakťom pravej ruky vpred a smerom ku kolenu ľavej nohy. Potom to isté s druhou rukou a nohou. 10-15 minút.
 • Východisková poloha - sediaci na podlahe, nohy priamo pred vami. Ohnite jednu nohu za koleno, uchopte špičku a narovnajte ju smerom dopredu. To isté s druhou nohou. 10-15 minút.

Takéto cvičenia pomôžu, keď nie je čas ísť do ordinácie lekára a pri absencii bolesti kĺbov.

Cvičenia nočnej bolesti

Sú chvíle, keď počas dňa v práci - vo vzpriamenej polohe alebo v sede - chrbát nebolí, ale spodná časť chrbta sa cíti bolesťami pri ťahaní, stačí si ľahnúť.

 • Východisková poloha - ležiace na podlahe, položte nohy tak, aby boli nad hlavou (napríklad na stoličku alebo kreslo).
  Nohy by mali byť ohnuté na kolená a ruky by mali byť za hlavou..
  Najlepšie je dať niečo studené pod spodnú časť chrbta (najjednoduchší spôsob je ľad v tkanine). Odtrhnutím hrudnej časti z podlahy nadvihnite telo k nohám. 5-10 krát.
 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Ohnite chrbát a zaokrúhľujte ho, simulujúc popíjanie mačiek. Počet opakovaní - keď je to pohodlné.
 • Cvičenie vyžaduje expandér a loptu. Pripevnite expandér na stenu, sadnite si pod neho a pod chrbát položte veľkú guľu. Vytiahnite voľný koniec expandéra a pripevnite ho k nohe.
  Opakujte niekoľko cyklov: zdvihnutie rovnej nohy - ohýbanie - vyrovnanie - nohu sklopte. To isté s druhou nohou, každá 5-10 krát.

Takáto jemná gymnastika doma vyžaduje menej úsilia ako cvičebná terapia, ale horšie pomáha. Natiahnutie svalov zbaviť bolesti.

Profylaxia sedacej chrbtice

 • Štartovacia poloha, nohy širšie ako plecia. Keď sú vaše ruky sklopené dopredu, uchopte držiak (parapet, stôl, operadlo stoličky). 3-4 krát na „poklesnutie“ a uvoľnenie podpory, naklonenie k nohám 5-10 krát.
 • Východisková poloha - stojatá, narovnaná noha, aby sa udržala na podpere (nízky parapet, stolička). Vydýchnite, ohnite sa nadol. 5-10 krát na každú nohu.
 • Východisková poloha - leží na bruchu, rovné ruky dopredu. Pri výdychu zdvíhajte telo a pomáhajte rukami. 5-10 krát, zakaždým pretrvávajúce v tejto polohe počas 3-5 sekúnd.
 • Počiatočná poloha je rovnaká. Súčasne zdvihnite rovné nohy a ruky a natiahnite sa dopredu a dozadu. 5-10 krát.
 • Východisková poloha, jedna noha vpredu. S výdychom sa k nej nakloňte a ohnite sa v dolnej časti chrbta. Sklopte na 5 až 7 sekúnd. Je dôležité udržiavať nohy rovno. Každá noha má 5-7 svahov.

Príprava na gymnastiku doma

Aby sa z týchto kurzov dosiahol iba pozitívny efekt, cvičenia sa musia robiť v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 1. Denný rozvrh bez zjavných ťažkostí.
 2. Cvičenie začnite najskôr 2 hodiny po jedle.
 3. Pred začatím gymnastiky napnite kĺby a svaly (krúživé pohyby alebo trenie).
 4. Po tréningu sa osprchujte a dajte telu najmenej polhodinový odpočinok.
 5. Počas cvičenia zhlboka a pokojne dýchajte nosom bez toho, aby ste zadržiavali dych.

Výhody Bubnovského techniky

Kinezoterapia, to znamená liečba pohybom, je komplexný prístup, ktorý nemá vedľajšie účinky a pri absencii kontraindikácií predstavuje spoľahlivý nástroj na liečenie mnohých chorôb chrbta doma..

Ľudia, ktorí nie sú zvyknutí na fyzickú aktivitu, uprednostňujú drogy. V niektorých prípadoch je to úplne opodstatnený prístup..

Ale v prípade bolesti chrbta nesteroidné protizápalové lieky iba zmierňujú príznaky a dočasne „vypínajú“ bolesť.

V budúcnosti tak či onak, až kým sa neodstráni príčina bolesti, sa očakáva, že pacienti budú stuhnutí v pohybe, zvyšujú zápalový proces a niekedy je zrejmá potreba chirurgického zákroku..

Aby sa tomu zabránilo, gymnastika chrbtice, ktorá je prispôsobená na použitie doma a má nasledujúce výhody:

 • Zohľadnenie zmien kĺbov a chrbtice súvisiacich s vekom,
 • Rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice,
 • Priaznivý účinok na svaly a väzivo,
 • Stimulácia krvného zásobovania svalového korzetu a kĺbov,
 • Rozvoj flexibility, udržanie mobility a tónu,
 • Zlepšenie metabolických procesov.

Pripomeňte tiež, že liečba chrbta a kĺbov je najúčinnejšia so zložitým účinkom, to znamená, že cvičenia doma nestačia; je potrebné zmeniť stravovacie návyky a pokúsiť sa zabrániť podchladeniu, aby sa nestratila schopnosť dýchať nosom.

Škola Bubnovsky preukázala svoju účinnosť pri liečbe chrbtice a kĺbov, jej lekcie sú rozšírené. Spoločná gymnastika je dnes prezentovaná v lekárskych centrách aj v publikáciách na internete..

Lekárske centrá ponúkajú špecifické simulátory pre napínanie svalov, ale ako to robiť doma?

Najjednoduchšie cvičenia sa dajú robiť doma, pomôže vám to krátkou drevenou paličkou na zdôraznenie, ako aj prítomnosťou expandéra s loptou - a máte skvelú alternatívu k simulátoru..

Môžete si teda sťahovať videá na internete, aby ste doma mohli sledovať a predvádzať komplex. Takmer každá vážna stránka o telesnej výchove obsahuje informácie o systéme Bubnovsky.

Pravidelné cvičenie v kombinácii s ďalšími odporúčaniami techniky Bubnovsky posilní chrbticu, zbaví sa bolesti chrbta a zabráni ich opakovaniu..

Pred začatím samostatnej hodiny sa odporúča, aby ste sa poradili so svojím lekárom alebo lekárom z centra Dr. Bubnovského.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je bežná patológia chrbtice, vyznačujúca sa dystrofickou zmenou v štruktúre chrupavkových kotúčov stavcov a ich kostnej základne.
Kýla je odchod orgánov alebo ich častí z ich obvyklého umiestnenia cez slabé miesta vo svalovej stene.Najčastejším typom brušnej prietrže je hnačka (65 - 80% z celkového počtu hernií).
Obsah článku:Pri osteochondróze je terapeutická masáž jednou z najúčinnejších metód liečby. Pomôže zmierniť alebo odstrániť bolesť a niektoré ďalšie príznaky špecifické pre toto ochorenie.