loader

Hlavná

Liečba

Interaktívna televízia

Valentin Dikul vyvinul špeciálny komplex na obnovu slabých miechových a krčných svalov: cvičenia zamerané na osteochondrózu sa musia robiť každý deň, potom budú mať dobrý výsledok. Gymnastiku Dikul s krčnou a bedrovou osteochondrózou možno podľa potreby kombinovať s energetickým zaťažením, ktoré môže uvoľniť napätie zozadu a obnoviť stavce. Odporúča sa začať s cvičením po odporúčaní lekára a pod vedením kompetentného špecialistu.

Technika Dikul sa stala po celom svete veľmi rozšírenou. Tento systém existuje oficiálne od roku 1990 (bol zaregistrovaný na patentovom úrade) a počas tohto relatívne krátkeho obdobia sa veľké množstvo ľudí zbavilo alebo výrazne znížilo prejavy osteochondrózy. A mnohým z nich uniklo zdravotné postihnutie v dôsledku vážnych a pokročilých štádií choroby.

Indikácie pre metódu

Komplex cvičení Valentina Dikula ukazuje:

 • osteochondrosis;
 • funkčné poruchy chrbtice;
 • kompresné zlomenie chrbtice;
 • medziobratlová kýla;
 • Detská mozgová obrna navyše podobnými patológiami u dospelých sa týmto spôsobom ťažko lieči;
 • funkčné poruchy kĺbov a veľkých ciev.

Kontraindikácie techniky

Tak ako každé ošetrenie, aj metóda Dikul má kontraindikácie, ale nie je ich veľa. Cvičenie nie je možné vykonávať na príznaky bolesti. Ak pretrváva bolesť, mali by ste sa zdržať cvičenia, až kým bolesť neprestane.

Cvičenia Dikul nemôžete robiť pre ľudí, ktorí majú narušený mozgový obeh, kompresný syndróm alebo horúčku. Vo všetkých týchto prípadoch musí byť osteochondróza liečená inými spôsobmi..

Druhy cvičení

Tu je niekoľko cvičení, ktoré sa odporúčajú vykonávať s osteochondrózou:

 1. Z polohy kľačania sa opiera o natiahnuté ruky. Mierne zdvihnite hlavu a vydýchnite dolu k pätám a počas inhalácie sa ohnite dopredu. Cvičte pomaly, opakujte 10-krát. Ak pociťujete bolesť, je potrebné znížiť amplitúdu pohybu.
 2. Rovnaká východisková poloha. Kolená by mali byť spojené a panva by sa mala spustiť najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu a pokúsiť sa položiť zadok na podlahu. V takom prípade sú chodidlá pevne pritlačené k podlahe, pohyb musí byť vykonaný 15-krát v každom smere. Ak zadáte zadok na podlahu, aby bolesť narušila, cvičenie by sa malo vykonať pred nástupom bolesti.
 3. Situácia je rovnaká. Vykonajte ľubovoľné hojdačky s nohami do strán a späť.
 4. Z tej istej polohy pri inšpirácii by sa chrbát mal ohýbať čo možno najnižšie a výdych ohnutý nahor. Toto cvičenie opakujte 15 - 20 krát.
 5. Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté pozdĺž tela, kolená ohnuté a pritláčané k sebe. Položte kolená doľava a potom doprava, bez toho, aby ste ruky zložili z podlahy. Amplitúda cvičenia závisí od výskytu bolesti, v ideálnom prípade by sa kolená mali dotýkať podlahy.
 6. Zostaňte v polohe na bruchu a pritiahnite si jednu nohu rukami a pevne ju pritlačte k žalúdku, potom to isté urobte s druhou nohou. Ak sa bolesť neobťažuje, stlačte obe kolená súčasne do žalúdka..
 7. Push up. Kolená sú spojené, brada je mierne zdvihnutá, zdvíhanie sa vykonáva pomocou inšpirácie. Ak je človek dostatočne fyzicky vyvinutý, môžete vyliezť na prsty.

Pre každú časť chrbtice sú určené samostatné cvičenia. Okrem kýly existuje aj metóda cvičenia..

Preto je veľmi dôležité konzultovať s lekárom pri výbere komplexu, len on môže s istotou povedať, ktoré cvičenia budú v konkrétnom prípade užitočné a efektívne. Najskôr je vhodné vykonať cvičenia s inštruktorom.

Pacient sa teda naučí robiť ich správne a inštruktor môže upraviť niektoré cvičenia podľa charakteristík svojho tela.

Čo sa dá dosiahnuť cvičením?

Cvičenie podľa metódy Valentina Dikula, zlepšuje krvný obeh, prechádza bolesťou, kyslík dodáva mozgu dostatočné množstvo, krvný tlak sa normalizuje. Cvičenie pomáha opraviť držanie tela, obnovuje citlivosť horných končatín a úplne eliminuje osteochondrózu. Ak je to potrebné, cvičenia môžu byť doplnené liekmi..

Gymnastika Dikul z krčnej a bedrovej osteochondrózy sa považuje za najúčinnejší komplex, ktorý je zaručený na rehabilitáciu problémových segmentov chrbtice a vracia pacientovi normálny pohyb. Cvičiaci systém je okrem toho zameraný na zmiernenie príznakov bolesti a posilnenie celého tela.

Na dosiahnutie maximálneho účinku cvičebnej terapie je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá:

 1. Počet prístupov, ktoré musíte vykonať v množstve, v akom sú odporúčané, nie je príliš horlivý a preťažujte svoje telo príliš intenzívnym tréningom. Stojí za to postupne pripraviť telo na zvýšenie prístupov, inak môže byť výsledok opačný.
 2. Musíte to robiť pravidelne, najlepšie je robiť to každý druhý deň, keď si telo a svaly oddýchnete.
 3. Je potrebné dosiahnuť celý rozsah pohybu, každé cvičenie je zamerané na špecifickú svalovú skupinu. Ak však okamžite nevyplýva na splnenie celej amplitúdy, nie je potrebné to robiť násilne, ale zakaždým, keď je potrebné amplitúdu zvýšiť aspoň mierne.
 4. Cvičenia nemôžete robiť náhle a trhavo. Celý komplex je vyvinutý na základe pomalých a plynulých pohybov.

Čo robiť počas zhoršenia choroby?

Nabíjanie Dikulu v akútnom štádiu ochorenia je kontraindikované. Preto musíte najskôr odstrániť akútny proces. Na tento účel sa používajú tieto lieky:

 • zmierňovače bolesti - diklofenak, ketorol, ibuprofén, indometacín;
 • svalové relaxanciá - Midokalim, Finlepsin;
 • chondroprotektory - Structum, Chondroxide;
 • vazodilatátory - pyrocetam, pentoxifylín;
 • neuroprojektory - Actovegin, Tiocetam;
 • psychotropné lieky - Aminazin, Lerivon, Diazepam;
 • vitamíny - Milgamma, Neurovitan;
 • biostimulanty - Gumizol.

Akékoľvek lieky by mal predpisovať lekár a mali by sa vyberať individuálne, priebeh liečby a dávkovanie by mal tiež stanoviť odborník.

Zároveň sa oplatí zvážiť individuálnu neznášanlivosť niektorých zložiek liekov, a preto sa pri zhoršenom stave musí pacient vždy poradiť s lekárom, aby znížil dávkovanie lieku alebo úplne zrušil.

Vysoko kvalifikovaný a svetoznámy odborník v oblasti problémov s chrbticou, Valentin Dikul, je presvedčený, že energetická záťaž pri chorobách chrbtice nie je len kontraindikovaná, ale aj nevyhnutná. Iba dlhé triedy s prvkami silového zaťaženia môžu uvoľniť svalové napätie zozadu, ako aj obnoviť a opraviť stavce..

Dikul cvičí chrbtom s kýlou

Rýchle tempo života často spôsobuje bolesť chrbtice..

Pri nadmernom zaťažení alebo zranení strácajú zadné svaly svoju elasticitu a chrbtový stĺp sa začína deformovať.

Zakrivenie chrbtice je potrebné včas zastaviť.

Následkom môže byť koniec koncov nielen kozmetická vada, ale aj výskyt medzistavcových prietrží, štípanie nervov a paréza..

Na tento účel existuje úžasná technika, ktorú vyvinul Valentin Dikul.

Čo je kýla chrbtice?

Toto ochorenie sa považuje za jedno z najťažších. Lekári často odporúčajú operáciu. Malo by sa však uznať, že operácie na chrbtici sú dosť nebezpečné. Hrozí poškodenie miechy, takže lekári neposkytujú 100% záruku úspechu. Existujú vážne následky - ochrnutie nohy.

Vertebrálna hernia je spôsobená metabolickými poruchami v tkanivách kotúčov, zraneniami a nadmerným zaťažením. Nervové zakončenie je zovreté kvôli vyčnievaniu buničitého jadra. Medzistavcové platničky podliehajú patologickej deformácii. V dôsledku dlhodobej degenerácie stráca disk vo vnútri vodu, čo vedie k jeho krehkosti.

Ako sa lieči kýla chrbtice?

Metóda liečby medzistavcových prietrží vždy závisí od miesta lokalizácie, stupňa vývoja a výskytu komplikácií..

Metódy bez chirurgického zákroku:

 • Užívanie protizápalových liekov a liekov proti bolesti na mesiac.
 • Novokainová blokáda.
 • Cvičenie, masáž, natiahnutie chrbtice.
 • Nosiť korzet.
 • elektroforéza.
 • Terapia DMV.
 • magnetoterapia.
 • Fonoforéza s použitím liekov, ktoré zlepšujú krvný obeh.

Tieto postupy zabránia chirurgickému zákroku..

Ak sa takýmto metódam nepodarí do 12 týždňov, budete sa musieť uchýliť k operácii. Sú minimálne invazívne a otvorený prístup. Je potrebné poznamenať, že po operácii bude potrebná dlhá rehabilitácia.

Dikulove hernie

Napodiv cirkusová gymnastka nevyvinula veľmi účinnú metódu liečby patologických stavov miechy.

Toto je Valentin Ivanovič Dikul. Pred viac ako 50 rokmi, keď vykonával nebezpečný kúsok, spadol z hrobu a utrpel veľa vážnych zranení vrátane zlomeniny chrbtice. Lekári predpovedali jeho postihnutie. Dikul sa s tým nemohol vyrovnať a začal ťažký a zdĺhavý zápas o schopnosť pohybovať sa a viesť celý život.

Výsledkom jeho vytrvalosti a mimoriadneho myslenia je jedinečný systém Dikul. Vďaka tejto technike sa autor sám dokázal postaviť.

Najúžasnejšia vec je, že Valentin Ivanovič nielenže prekonal bolesť a súvisiace príznaky, ale po 8 rokoch sa vrátil aj do cirkusovej arény. Svojím príkladom dokázal, že po ťažkých zraneniach môžete pokračovať v aktívnom živote bez bolesti chrbtice. Doteraz autor vylepšuje svoju metodológiu, ktorá dáva nádej mnohým ľuďom s patológiou chrbtice.

Podstata metodiky

Pre správnu implementáciu fyzických cvičení s touto patológiou musia byť dodržané určité pravidlá. Sú určené na udržanie správneho tempa počas tréningu a môžu sa aplikovať iba povolené zaťaženia..

Trvanie tried by sa malo postupne zvyšovať, inak by dlhá príprava v prvej fáze mohla situáciu len zhoršiť. Aby sa obnovili funkcie chrbtice, pacient bude musieť vynaložiť veľké úsilie, pretože je to dlhá a skôr starostlivá práca..

Hlavnou vecou je prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára:

 • Udržujte držanie tela. Korzety a špeciálne obväzy zabránia napínaniu, ako aj kontrolným pohybom.
 • Gymnastiku je potrebné kombinovať s manuálnou terapiou, bahennou terapiou, masážou a hirudoterapiou.
 • Fyzická aktivita sa prísne dávkuje. Pohodlie a najmenšia bolesť znamenajú, že musíte znížiť závažnosť protizávažia na športovom vybavení.
 • Je potrebné sa vyhnúť skokom a trhavým pohybom..

Musíte pravidelne cvičiť, pretože aj krátka prestávka ovplyvní vaše zdravie.

Liečebný systém funguje so všetkými patológiami chrbtice:

Pri správnom vytrvalosti a lekárskom dohľade sa syndróm bolesti výrazne zníži. Aby sa predišlo komplikáciám, je nevyhnutné prísne dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára.

Video: „Kto je Valentin Ivanovič Dikul?“

Pokyny pre cvičebný systém

Väčšina pacientov po odstránení silnej bolesti chrbtice začne zvyšovať záťaž, pričom sa domnieva, že to urýchli proces hojenia. Je to absolútne nemožné. Na zvýšenie záťaže musíte najprv pripraviť korzet svalu.

Všetky cvičenia sú rozdelené do konkrétnych skupín:

Jemný kurzVykoná sa v prvom štádiu choroby. Cvičenie sa vykonáva s prihliadnutím na fyzickú prípravu pacienta. Nie je dovolené najmenšie prepätie. Komplex pripravuje telo na regeneráciu. Cvičenia v tomto kurze obnovujú spojenie svalového tkaniva a miechy..
prechodnýTrvanie tohto štádia závisí od závažnosti ochorenia, pripravenosti pacienta a jeho telesných charakteristík..
komplikovanéPoškodená chrbtica sa obnoví a účinok výsledkov sa zafixuje. Len silné svaly môžu udržiavať telo v jeho prirodzenej polohe a vydržať zaťaženie chrbtice. Toto je hlavná podmienka na zabezpečenie pozitívneho výsledku na dlhú dobu..

Prechod na ďalší kurz nastane po úplnom dokončení predchádzajúceho kurzu. Neexistujú žiadne konkrétne pojmy, všetko záleží na samotnom pacientovi, jeho zameraní na zotavenie. Tento faktor má veľký význam..

kontraindikácie

Dôvodov, ktoré môžu brániť výkonu špeciálnych cvičení, je málo. Ale, bohužiaľ, sú. Ak sa pri vykonávaní niektorých pohybov objavia nepríjemné príznaky, mali by sa zlikvidovať..

Najmä musíte venovať pozornosť týmto príznakom:

 • Zvýšenie teploty.
 • Krvný prísun do mozgu je narušený.
 • Dlhodobá bolesť svalov.
 • Pocit zúženia.

Dočasná kontraindikácia je exacerbácia patológie chrbtice.

Výcvik je prísne zakázaný v nasledujúcich chorobách:

 • Prítomnosť zhubných nádorov.
 • Problémy so srdcom.
 • Zlomená mozgová cirkulácia.
 • hemofílie.

Tréning začnite až po zastavení akútneho záchvatu a normalizácii pacienta.

Video: „Cvičenie na bolesť chrbta od Dikula“

Technika vykonávania

Valentin Dikul vytvoril veľa rôznych komplexov, ale prietrž hernie sa mierne líši, pretože je určený na posilnenie určitých svalových skupín. Sú to protahovacie cvičenia, jogínske ásany, prvky Pilates. Komplexné cvičenia sa vyberajú individuálne, ale všetky sú zamerané na posilnenie chrbta.

 • "Strap". Vykonáva sa v polohe, keď kladie dôraz na prsty na nohách a lakťoch.
 • Slučky, ktoré prechádzajú podpazuším.
 • Pomaly trup v rôznych smeroch.
 • Navštívte na vodorovnej lište.
 • Zdvihnite nohy z ležiacej polohy.

V rehabilitačných centrách je veľa špeciálnych simulátorov. Na nezávislé domáce vzdelávanie bude stačiť „švédska stena“. Ak to nie je možné, je možné upustiť od gumových vlekov. Umožňujú zmäkčiť zaťaženie väzov a kĺbov..

S kýlou krčnej chrbtice

Pri ochorení tejto časti chrbtice sa gymnastika vykonáva iba počas rehabilitačného obdobia, ako aj pri prevencii. Môžete si požičať na vlastnú päsť.

Cvičenia sa vykonávajú pri sedení na stoličke:

 • Pri kýle krčnej chrbtice je veľmi užitočný súčasný tlak na chrbát hlavy a na čelo. Na čelo je potrebné položiť dlaň a zatlačiť na ňu na 3 sekundy, zatiaľ čo krk by sa nemal ohýbať dozadu. Uskutočňuje sa to trikrát. Potom to isté, ale dlaň na zadnej časti hlavy.
 • Odhoďte hlavu dozadu a potom pomaly spustite bradu k jugulárnej fosílii..
 • Posaďte sa a položte hlavu dozadu. Musíte sa dotknúť ramena uchom. V oboch smeroch je vytvorených 5 plachiet.
 • Vykonajte 10 otočení hlavou k ramenu. Pomalé pohyby bez trhania.

Pre zvýšenie efektívnosti je komplex kombinovaný s plávaním alebo vodným aerobikom.

S kýlou na hrudi

Táto časť chrbtice poskytuje stabilizáciu a normálne držanie tela. Tieto cviky sú užitočné najmä vtedy, keď je diagnostikovaná prietrž hrudnej oblasti. Pomôžu znížiť prietrž.

 1. Ľahnite si na chrbát a roztiahnite si šírku ramien. Prekročte ruky na hrudi. Po inšpirácii otočte telo nabok, zatiaľ čo opačné rameno vychádza z podlahy. Nohy a panva by mali byť nepohyblivé. Pomaly zaujmite východiskovú pozíciu. Najskôr sa vykoná 8 zákrut v oboch smeroch a po mesiaci sa cyklus môže zvýšiť na 3 opakovania.
 2. Situácia je rovnaká. Ruky zatiahnite predlaktie. Maximalizujte telo do strán, ale nepresúvajte zadok a nohy.

Po vykonaní týchto cvičení bude pocit zúženia a bolesti menej výrazný..

Ak je v bedrovej oblasti prietrž

Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú ležia na rovnom a tvrdom povrchu. Niekedy sú potrebné špeciálne nástroje: palica alebo gumené pásky. S prietržovou kýlou sa cvičenia vykonávajú osemkrát jedným prístupom. Postupom času sa uskutočňujú 3 priblíženia s prestávkou 2 minúty.

Približný komplex:

 • Najprv musíte zohriať svaly, aby ste sa zahriali. Sú to zákruty, rôzne sklony, usrkávanie.
 • V polohe na bruchu upevnite nohy slučkami. Ľavé stehno pomaly stúpa a otáča sa doprava. Potom opakujte s druhou nohou. Ramená z podlahy.
 • Prekrížte ruky na pleciach a roztiahnite nohy od seba. Zdvihnite plecia a odbočte doprava. Potom naopak.
 • Ruky prekrížené na hrudi. Trochu zdvihnite nohy a odložte ich nabok. Po krátkom oneskorení ich priveďte späť. Potom naopak.
 • Počiatočná poloha je rovnaká. Teraz s únosom nôh do strany zdvihnite telo.
 • Ležiace na chrbte a pritiahnite nohy k zadku. Položte kolená na stranu a pokúste sa s nimi dotýkať podlahy.

Každodenné cvičenie so zvyšujúcim sa zaťažením, ako aj komplikujúce pohyby, zaistí normálny stav kostry. Mali by ste trénovať najmenej hodinu a celý život. V opačnom prípade bude započítanie okamžite nasledovať: rýchla regresia, ktorá opäť povedie k obmedzeniu mobility.

záver

Pravidelné triedy podľa Dikulovej techniky a presné dodržiavanie odporúčaní umožňujú pacientom s vertebrálnou kýlou návrat do plného života. Základom vytvárania cvičení je osobná skúsenosť, ktorá je dôkazom 100% efektívnosti.

Mnoho pacientov, ktorí sa úprimne zbavia závažných patológií, tvrdia, že je to veľmi ťažké. Musel som trénovať denne as plným nasadením. Výsledkom tohto úsilia je vymiznutie bolesti a normalizácia pohyblivosti chrbtice. Výnimočnosť tejto techniky spočíva v tom, že človek je úplne uzdravený a s chorobou nežije. Unikátna metóda Dikulu je veľmi populárna, vďaka ktorej boli uzdravené tisíce pacientov..

Liečba chrbtice podľa metódy V. Dikula: za akých podmienok je ukázaný súbor cvičení

Je známe, že ľudské zdravie je podmienené stavom chrbtice. Na tejto diplomovej práci sú založené metódy známeho ľudového liečiteľa Valentina Dikula, ktorý vytvoril niekoľko liečebno-rehabilitačných stredísk pre pacientov so spinálnymi problémami, napísal mnoho publikácií na tému obnovy chrbtice a pohybového aparátu..

Podstata metodiky

Hlavným cieľom techniky vyvinutej Dikul je obnoviť zdravie ľudí, ktorí majú vážne problémy s chrbticou a končatinami. Pomocou neho sa pacienti doslova postavili na nohy, ktoré sa z rôznych dôvodov obmedzili na invalidný vozík alebo na posteľ. Nepomohli im úradné lieky, ktoré sa vo väčšine prípadov nezaoberajú príčinou, ale následkom choroby.

Dikulov rehabilitačný systém sa zameriava na skryté možnosti ľudského tela. Liečiteľ preukázal, že nervové impulzy smerujúce do zlomených svalov môžu obísť poškodenú oblasť a priblížiť sa k nim nie priamo, ale obísť ich. Zranené oblasti sú obklopené zdravými a neporušenými tkanivami, ktoré sú pripravené vykonávať funkcie poškodených a aktivujú ich, aby sa zotavili. Na to, aby svaly vnímali nervové impulzy, je potrebné cvičenie. Potom sa svalové vlákna nedegradujú, ale zachovávajú si svoje funkcie a časom sa úplne zotavia..

Dikulove metódy sú navrhnuté pre ľudí, ktorí majú veľkú túžbu postaviť sa na nohy a doslova robiť zázrak sami so sebou vďaka svojej vôli, usilovať sa o cieľ a veľkú schopnosť pracovať. Iba horúca túžba byť zdravá, spolu s starostlivým, niekedy zdĺhavým telesným tréningom, nám umožňujú dosiahnuť náš cieľ - urobiť svaly a kĺby, ktoré zabudli, ako to urobiť..

Dikul, ktorý prešiel najťažšou rehabilitačnou cestou po poranení chrbtice a postavil sa na nohy, nie je iba autorom jedinečného metodologického vývoja Dikulových cvičení na chrbticu. Je tvorcom špeciálneho vybavenia, ktoré pomáha ľuďom obnoviť zdravie - špeciálne simulátory.

Metodika Obsah

Nasledujúce patologické stavy sú indikáciami pre použitie techniky Dikul pri ochoreniach chrbtice:

 • mozgová obrna;
 • traumatické zranenia bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice;
 • posttraumatická kontraktúra.

Hlavné smery metódy Dikul sú:

 • lekárska gymnastika Dikul na chrbticu;
 • fyzioterapeutické cvičenia, vrátane špeciálnych cvičení pre chrbticu Dikul;
 • manuálna terapia;
 • rehabilitácia;
 • špeciálny režim pre pitnú minerálnu vodu.

fyzioterapia

Jeho cieľ je rýchly v čase a poskytuje efektívny výsledok, obnovuje pružnosť svalov a väzov. Rytmická hudba spravidla sprevádza gymnastiku. Cvičenia sú vybrané na zapojenie všetkých svalových skupín. Každé cvičenie sa opakuje najmenej 20 krát.

Gymnastika Dikul s kýlou chrbtice by sa mala vykonávať každý druhý deň. Pre každé cvičenie je k dispozícii 8 opakovaní. Medzi prístupmi - odpočinok - 2 minúty. Dikulova technika prietrže chrbtice je zameraná na posilnenie svalového korzetu chrbta. Všetky pohyby by mali byť s hladkou amplitúdou, zamerané na flexiu a predĺženie kĺbov chrbtice a naťahovanie svalov. Neotáčajte ani sa nehýbte s ostrými amplitúdami, aby ste nevyvolávali bolesti a svalové kŕče.

Cvičenie Dikul herniou bedrovej chrbtice:

 • ľahnite si na chrbát, roztiahnite ruky do strán, dlane dolu;
 • neostrým pomalým tempom otočte ľavé stehno úplne doprava a na 2 sekundy zamrznite;
 • rovnakým tempom vracať nohu späť;
 • podobne vykonajte pohyby s pravým bedrom a znova sa vráťte do predchádzajúcej polohy.

Cvičenie Dikul s kýlou chrbtice v hrudi:

 • leží na chrbte a roztiahne si šírku ramien;
 • paže skrížené, položte na hrudník. Zhlboka sa nadýchnite a trup otočte v pomalom pohybe doprava tak, aby ľavé rameno smerovalo nahor;
 • zostať v tejto polohe 2 sekundy a vrátiť sa;
 • Podobne odbočte doľava. Návrat na predchádzajúcu pozíciu.

Cvičenia pre šikmé svaly chrbta:

 • ľahnúť si na chrbát, stlačiť nohy k sebe, poslať ponožky k sebe;
 • roztiahnite ruky do strán, dlane dolu;
 • Bez odtrhávania hrudníka z podlahy si pomaly roztiahnite nohy a pritlačte ich na povrch podlahy;
 • opakujte 8 krát.

Posilnenie svalov chrbtice:

 • ležiace na bruchu, ruky pritláčané k telu, dlane vzhliadajúce;
 • pritlačte si bradu k podlahe a zdvihnite telo čo najvyššie, zatiaľ čo nohy by nemali byť nepohyblivé;
 • spolu s telom pomaly zdvihnite natiahnuté ruky nahor a v tejto polohe na 2 sekundy zamrznite;
 • vráť sa. Opakujte 8 krát.

Dikulova metóda pri prietrži chrbtice, ako aj pri iných problémoch spojených s úrazmi a chorobami chrbta, umožňuje prísne dodržiavanie určitých podmienok:

 • pri cvičení dodržujte odporúčané poradie;
 • implementovať určitý počet prístupov;
 • Pri prvom tréningu nepreťažujte telo;
 • pri vykonávaní pohybov je potrebné zachovať danú amplitúdu;
 • pohyby by sa mali vykonávať pomalým tempom bez trhania;
 • pri cvičení cvičiť systematicky (odporúča sa viesť kurzy každý druhý deň).

fyzioterapia

Nabíjanie chrbtice Dikul je vhodné pre každého - kto má problémy s chrbticou a pre tých, ktorí ich nemajú. Je to jednoduché a efektívne..

 • kolená a lakte, vdychované;
 • pri výdychu sa človek musí nakloniť dopredu, ohýbať sa v chrbte, zatiaľ čo nohy by mali byť na podlahe a ruky by mali byť rovné;
 • počiatočná poloha je rovnaká. Stláčajte nohy striedavo, aby sa hojdali;
 • z počiatočnej polohy kolenného lakťa sa kyčle otáčajú striedavo doprava a doľava;
 • cvičenie - „Mačka sa hnevá.“ Z východiskovej polohy sa ohnite a ohnite jeden po druhom;
 • Poloha - ležiaca na chrbte - s ohnutými nohami na kolenách. Sklopte ich v tejto polohe striedavo, potom doprava, potom doľava;
 • ľahnite si na chrbát a potiahnite nohy za kolená do žalúdka, potom obidve naraz;
 • leží na bruchu robiť kliky na rukách a nohách.

Cvičenie Dikul s kýlou chrbtice, video

Cieľom cvičebnej terapie pri prietrži chrbtice je správne rozdelenie záťaže, aby sa vylúčilo poškodenie tkaniva, obnovil sa v nich krvný obeh v plnom rozsahu a aby sa kyslíku a živinám umožnilo aktívne prenikať do poškodených tkanív medzistavcových platničiek. Toto je hlavná podmienka na obnovenie jeho funkčnosti..

Správne vybrané terapeutické cvičenia na obnovenie svalového korzetu podporujúceho chrbticu zmiernia stres na poškodenom disku, čím zastavia prechod choroby do ďalšieho stupňa dekompenzácie..

Cvičebnú terapiu predpisuje iba ošetrujúci lekár mimo akútneho obdobia po odstránení syndrómu bolesti. Gymnastika Dikul s kýlou chrbtice, ktorej video je prezentované, by mala mať plynulé amplitúdy, bez ostrých výkyvov a zákrut, bez výrazného predĺženého napätia zadných svalov..

 1. Vykladanie cvikov so stoličkami. Spolu so sedadlami by sa malo pripraviť pár stoličiek. Sedieť pred nimi na kolenách a ležať na bruchu na sedadlách. Všetka hmotnosť by sa mala sústrediť na žalúdok a hrudník. Zvyšok tela zostáva v uvoľnenom stave. V tejto polohe je potrebné fixovať 2-3 minúty, potom hladko vstať.
 2. Vstaňte v uvoľnenej polohe a natiahnite ruky okolo trupu. Pozdĺž svahu urobte svah tak, aby horná časť tela smerovala rovnakým smerom k podlahe. Uvoľnené ruky visia bez zaťaženia pozdĺž tela. Zostaňte v tejto polohe 1 - 2 minúty a vráťte sa na východiskovú pozíciu. Zažite niekoľko dychov a vydýchnite a znova sa vráťte k vykonávaniu pohybov z komplexu.
 3. Ľahnite si na podlahu s ohnutými kolenami tak, aby vaše nohy spočívali na bokoch. Pomaly spustite kolená na jednu alebo druhú stranu a pokúste sa ich dostať na podlahu. Cvičenie opakujte pomalým tempom 6-8 krát.
 4. Ležiace tvárou nadol, ohnite lakte tak, aby vaše dlane boli pri hlave a pritlačené k podlahe. Teraz musíte vstúpiť na kolená a priblížiť ich k hlave. Tvar tela by mal pripomínať trojuholník, kde vrcholom bude hlava pritlačená k podlahe, zvýšená panva a kolená pod žalúdkom. V takom prípade držte chrbát rovno, rovnobežne s povrchom podlahy. Po státí v tejto polohe po dobu 1 minúty musíte na kolená stúpať opačným smerom ako východiskový bod. Opakujte 2 - 3 krát.

Základná gymnastika chrbtice Dikul (video si môžete pozrieť tu) zahŕňa cvičenia, ktoré posilňujú a napínajú svaly, ktoré držia chrbticu, a brušnú tlač..

Posilnenie hrudníka

Ležiace na chrbte a roztiahnite šírku ramien nôh. Zopnite ruky na predlaktí. Bez toho, aby ste si zobrali chrbát a hlavu z podlahy, jemne sa oprite o celé telo doľava. Držte nohy a boky z podlahy. Držte zatáčku 2-3 sekundy a znova hladko vráťte svoju pôvodnú polohu. Podobne vykonávajte pohyby v opačnom smere. Opakujte 3-4 krát.

Posilnenie chrbtových svalov

Postavte sa rovno a pomaly sa nakloňte dopredu, aby ste mali chrbát rovno. Ruky voľne padajú, kolená mierne ohnuté. Zostaňte v tejto polohe 2-3 sekundy a vráťte sa do zvislej polohy. Opakujte 3-4 krát.

Posilnenie svalov chrbta stehien a chrbta

Ležiaci na jeho žalúdočných rukách pozdĺž trupu, dlane hore. Brada je v kontakte s povrchom podlahy, nohy sú nepohyblivé. Trup pomaly odtrhnite z podlahy so zdvihnutými rovnými rukami. Pozerajte sa rovno. Podržte v tejto polohe 2-3 sekundy a vráťte sa na predchádzajúcu pozíciu. Opakujte podľa odporúčaní.

Posilnenie šikmých svalov brucha

Ležiac ​​na ľavej strane, roztiahnite ľavú ruku pred seba. Dlaň spočíva na podlahe. Pomocou pravej ruky získate povrch podlahy.

Zdvihnite pravú hornú a dolnú končatinu a súčasne ich natiahnite. V tomto prípade sa hlava a krk zdvihnú nad podlahu. Podržte ho 2-3 sekundy a znova sa vráťte na pôvodné miesto. Urobte to isté otočením na pravej strane. Zvyšok medzi sadami - 2 minúty.

Natiahnutie bedrových svalov

Ležiac ​​na chrbte a uvoľnite si svaly na krku. Nohy ohnuté na kolenách sa pomaly ťahajú k bokom. Potom sa hladko vráťte na začiatočný bod. Opakujte 12-krát.

Posilnenie brušného svalu

Ľahnite si na chrbát s rukami za hlavou. Ohnite nohy na kolená. Bez zdvíhania nôh z podlahy pomaly zdvíhajte ramená. Podržte 2-3 sekundy a vráťte sa späť.

Relevantnosť metodológie V. Dikula

Metódy vyvinuté Dikulom a overené skúsenosťami skutočne fungujú a pomohli desiatkam tisíc ľudí nájsť nielen zdravie, ale aj zmysel života. Jeho základom je pravidelnosť vyučovania navrhovaných programov špeciálnych simulátorov v rehabilitačných strediskách. Základom úspechu - vôľa a vytrvalosť pri dosahovaní cieľa - dostať sa na nohy. Kľúčom k pozitívnym výsledkom je nevyhnutná presná implementácia jednotlivých odporúčaní..

Liečba by mala zahŕňať všetky oblasti komplexného rehabilitačného programu. Trvanie rehabilitačného obdobia závisí od stupňa poškodenia chrbtice a stavu pohybového ústrojenstva pacienta. V priemere sa zo skúseností so sledovaním regeneračných procesov u pacientov začína pozitívna dynamika stavu tela po mesiaci pravidelných tried..

Dikulova technika pri rehabilitácii rôznych patologických stavov chrbtice sa dá použiť doma, ale vyžaduje si to presnú implementáciu všetkých odporúčaní.

Dlhé, trvalé zaťaženie nakoniec vedie k obnoveniu zhoršenej vodivosti. Vyžaduje to od pacienta nielen fyzickú silu, ale aj psychickú. Okrem toho je potrebná silná motivácia na zotavenie. Technika Dikul má veľkú budúcnosť. Jeho výsledky dnes ešte stále nemajú jasné vedecké opodstatnenie, pretože nie je k dispozícii úplné vysvetlenie mechanizmu jeho činnosti. V budúcnosti sa s vývojom nových prístupov pri rehabilitácii pacientov so spinálnymi patológiami nájdu nové algoritmy na rýchlejšie samoliečenie tela. Začiatok položil V. Dikul.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Schmorlova kýla, čo to je a ako s tým zaobchádzať? Fotografie, príznaky a liečba
Schmorlova medziobratlová hernia je zmena medzistavcových platničiek, ktorá sa prejavuje ako „odsadenie“ disku do segmentu horného alebo dolného stavca.
Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je klesanie hrotov mitrálnej chlopne smerom k ľavej predsieni počas kontrakcie ľavej komory. Toto ochorenie srdca vedie k tomu, že pri kontrakcii ľavej komory je časť krvi vrhnutá do ľavej predsiene.
Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..