loader

Hlavná

Žalúdok

Dýchanie, bránica, abs, vychýlenie chrbta. Jógový dych

Všetci sme počuli o lymfatickej drenážnej masáži. Vedeli ste však, že takýto účinok je možné dosiahnuť nezávisle a úplne zadarmo? Ak sa chcete systematicky zbaviť nadbytočných objemov a odstrániť ich centimeter po centimetri, musíte sa naučiť, ako dýchať. Ako to urobiť správne, Anna Vladimirova (lekárka, zakladateľka školy zdravotných praktík Wu Ming Dao) nám povedala.

Pre začiatočníkov trochu teórie. Lymfatické cievy sa tiahnu cez naše telo a vytvárajú lymfatické uzliny na križovatke. Všetci si pamätáme, ako v detstve lekár skontroloval za ušami: počas akútnych infekcií respiračného vírusu sa môžu lymfatické uzliny zväčšiť, ak sa telo s infekciou ťažko vyrovná. Máme rovnaké uzly pod podpazušie, v kolenách a lakťoch, najmä v hrudníku a bruchu. Tieto sú pre nás v prvom rade zaujímavé. Ak sa v týchto uzlinách vyskytne stagnácia lymfy, potom sa v bruchu a stehnách vytvorí „bažinatá“ slabo tečúca zóna, ktorá je náchylná na opuchy. Tkanivá sa uvoľnia, môže sa objaviť celulitída. Rodinná situácia? Potom existuje dôvod na urýchlenie toku lymfy, takže metabolizmus prebieha intenzívnejšie, žalúdok a boky sa stanú pružnejšími a celulitída zmizne..

Základné pravidlá harmónie

Nikto samozrejme nezrušil všeobecné pravidlá starostlivosti o telo vrátane slabo vyváženej výživy. Lymfatické uzliny v bruchu sú zodpovedné za filtrovanie látok z čriev. Ak človek zje niečo, čo nie je príliš zdravé (rýchle občerstvenie, konzervačné látky, výrobky s nebezpečnými prísadami), nadmerne zaťažuje lymfatický systém a objavuje sa tendencia k stagnácii. Preto predovšetkým - venujte pozornosť tomu, čo jete. A teraz - najzaujímavejšie...

Lymfatická drenáž

V našom tele je niekoľko bráníc, a keď dýchame, musia sa pohybovať synchrónne. Napríklad brušná bránica (ako už názov napovedá, oddeľuje hrudník a brušnú dutinu) sa pohybuje nadol, zatiaľ čo vdychuje a ťahá sa nahor. Rovnakým spôsobom, ale s mierne nižšou amplitúdou, by sa mala pohybovať aj panvová membrána - panvové dno. Ak je pohyb bránice uvoľnený, amplitúda a svetlo, potom ako pumpa pomáhajú lymfy pohybovať sa od gravitačnej sily z nôh, bokov a brucha. Treba však pripustiť, že tento typ hlbokého bráničného dýchania nie je bežný.

Existuje niekoľko dôvodov pre nesprávne dýchanie. Budeme uvažovať o dvoch hlavných, ktoré môže každý z nás neutralizovať a podľa toho vybudovať.

Problém 1: clonové napätie

Toto veľké klenuté svalové napätie reaguje na takmer každé svalové napätie v tele a ostro reaguje na stres. Napríklad, dávajte pozor na typ vášho dýchania, keď potrebujete preukázať niečo dôležité nepriateľskému súperovi: bránica doslova stuhne, dýchanie sa stáva povrchným. Ako uvoľniť svaly, ktoré naozaj nepociťujeme?

Cvičenie s relaxáciou clony

 1. Postavte sa zvisle, chrbát je rovný, brucho a spodná časť chrbta sú uvoľnené. Panva je pevná. Na 12. hrudnom stavci sa začnite veľmi pomaly otáčať: je to oproti solárnemu plexu. Ak si viete predstaviť, že stojíte uprostred číselníka, zatáčky budú s malou amplitúdou: o 11 a 1 hodinu. Tajomstvo úspechu: musia sa vykonávať veľmi pomaly, najmenej 10 účtov.
 2. Ruky sa postupne pripájajú k vašim zákrutám: sledujú hruď. Vašou úlohou je nájsť diskrétnosť, ako by sa v tomto hnutí mierne šklbali. Budú signalizovať, že nájdete mikrostresku bránice a uvoľníte ich.

Problém 2: panvové napätie

Ďalším dôvodom, prečo dýchanie nepomáha lymfatickým pohybom. Panva, podobne ako bránica, je zónou akumulácie emocionálneho stresu. Uskutočnite experiment: posedenie v automobile s predĺženou dopravnou zápchou, venujte pozornosť perineu (efekt je zvláštny, ale experiment je rovnaký!). S pravdepodobnosťou 90% tam bude všetko veľmi, veľmi stresujúce - aj keď z fyziologického hľadiska taký stres nie je potrebný. Ako dosiahnuť hlbokú relaxáciu tejto zóny?

Cvičenie panvy

 1. Postavte rovnomerne, dolnú časť chrbta a brucho uvoľnenú, nohy širšie ako ramená, nohy otočené smerom von - presne tak pohodlné.
 2. Urobte si drep - akoby niekto veľmi opatrne ťahal kolená do strán. Spočiatku by nemalo byť hlbšie ako 5 cm: vašou úlohou v drepe je maximalizovať relaxáciu zadku, stehien a dolnej časti chrbta. Aby ste pochopili, aký druh relaxácie môžete dosiahnuť v tejto pozícii, predstavte si, že vás nejaká úžasná sila drží v drepe - a položte si otázku: Čo iného môžem relaxovať tým, že jej dôverujem. Budete prekvapení, koľko svalov môže byť „pustených“ - ich účasť sa v tomto pohybe nevyžaduje.

Prirodzené dýchanie

Cvičenia opísané vyššie v komplexe „Mládež a chrbtica“ vám umožňujú pripraviť vaše telo na anti-aging a najmä na dýchanie lymfatických drenáží. V čchi-kungovej tradícii sa nazýva Jiran Shi - preložené z čínštiny, prirodzené dýchanie.

Posaďte sa priamo, môžete v turečtine alebo len na stoličke alebo na vysokej pohovke (bez odpočinku na chrbte). Bedra a žalúdok sa uvoľnili. Položte dlaň na brucho. Nadýchnite sa a predstavte si, že steká po chrbte dole do krížovej kosti a vyplňuje žalúdok. Nepokúšajte sa zhlboka alebo dlhšie dýchať - nechajte dýchať sám, čo najjednoduchšie a uvoľnene. Pri vdýchnutí sa brucho jemne rozširuje, pri výdychu fúka ako balón. Sledujte tento pohyb dlane: ako ľahko a hladko sa pohybuje váš žalúdok po ruke.

letecká akrobacia

Zdanlivo veľmi jednoduché cvičenie opísané vyššie umožňuje, aby bolo celé telo zásobované krvou a očistené pomocou účinného toku lymfy novým spôsobom. Ďalšie dychové cvičenie, ktoré doslova obnovuje prietok lymfy a pomocou bežnej praxe umožňuje znížiť nadmerné objemy v problémových oblastiach, musí byť zvládnuté pod dohľadom inštruktora. Môžete to vyskúšať sami doma, ale pre dosiahnutie najlepších výsledkov bude stále potrebná odborná pomoc.

Postavte sa do pozície rybára: kolená sú mierne ohnuté, ruky ležia na bokoch, chrbát je rovný. Zhlboka sa nadýchnite hrudníka - a uvoľnený dych ústami. Zadržte dych a zhlboka sa nadýchnite. Zdá sa, že vdychujete, ale vzduch nevstúpi do pľúc: rebrá sa rozširujú, žalúdok sa ťahá dovnútra a nahor. Hlavnou úlohou je udržiavať maximálnu brušnú relaxáciu v tejto polohe..

Ak sa naučíte správne vykonávať aspoň časť cvikov a pravidelne ich robíte, zaistí sa tým normálny pohyb lymfy v bruchu, urýchli sa metabolizmus a zabezpečí sa stabilný lymfatický drenážny účinok: z praxe do praxe zlepšíte svoje metabolické procesy, zosvetlíte a formujete telo - viac dláto.

10 dychových cvičení na chudnutie

Tuk na bruchu je najviac nepríjemným hromadením nadváhy na tele. Je tiež vážnou hrozbou pre zdravie, pretože môže spôsobiť mnoho chorôb vnútorných orgánov a pohybového aparátu. Najčastejšie problémy, ktorým ľudia čelia, sú cholesterol, infarkty, hypertenzia, cukrovka a ďalšie..

Tento tuk je veľmi tvrdohlavý, jeho odstránenie trvá veľa mesiacov. Musíte buď ísť do posilňovne, vykonávať cvičenia na chudnutie, robiť kardio cvičenia kombinované so stravou, ktorá zahŕňa konzumáciu iba 1 200 kalórií denne. Ale mnohí z nás nemajú radi potenie v telocvični. V tomto prípade, aby ste sa zbavili ďalších centimetrov v páse, odporúčame vám vykonať chudobné cvičenia na chudnutie..

Ako dýchať, aby ste schudli

Rôzne techniky dýchania sú najlepším spôsobom, ako zmenšiť veľkosť pasu, pomôžu vám dostať sa do formy bez namáhania. Pomocou tejto techniky sa bude môcť každý zbaviť nadbytočného tuku na brušných svaloch. Dýchacie cviky na zníženie brucha rýchlo získavajú na popularite, pretože sú skutočne účinné. Tieto cvičenia, známe ako pránájáma, sa často označujú ako joga. Prinášajú vám zdravie a dlhovekosť a zlepšujú trávenie tým, že posilňujú svaly tlače. Je to skutočne umenie, ale vyžaduje si to dôkladnú pozornosť..

Závesné strany môžete odstrániť iba pomocou prísneho a nepretržitého tréningového režimu a diéty s nedostatkom kalórií, mali by ste minúť viac energie, ako konzumujete s jedlom. S najväčšou pravdepodobnosťou ste sa stali obeťou tuku kvôli nedostatku fyzickej aktivity alebo sedavej práci. Okrem toho, že tento pohľad nezvyšuje vašu krásu, stáva sa tiež hlavnou príčinou cukrovky a srdcových chorôb. S cieľom očistiť žalúdok a znovu získať zdravie sa snažíte začať chudnúť dýchaním pomocou jogových techník..

Membránový dych

Toto je jedno z najúčinnejších a najužitočnejších cvičení ležiacich na tónovanie základných svalov. Ak dýchate hlbšie, tlač sa stáva flexibilnejšou. Počas tohto cvičenia musíte použiť bránicu, aby ste zvýšili svoju pľúcnu kapacitu..

Na dokončenie musíte ležať na chrbte. Dýchajte a sledujte, ako vaše prsia a žalúdok stúpajú a klesajú. Neustále dýchajte, ale snažte sa to robiť hlbšie a hlbšie s každým dychom dovnútra a von..

Nenechajte si ujsť: najlepšie cvičenia na chudnutie a zníženie percentuálneho podielu telesného tuku.

Hlboké dýchanie

Hlboké dýchanie je rovnako dobré pri nadváhe ako pri brušných cvičeniach.

Toto cvičenie spúšťa vstrebávanie kyslíka a je jednoducho nevyhnutné pre spaľovanie kalórií. Stres vedie k hormonálnej nerovnováhe a často máte hlad. Kedykoľvek budete mať hlad, telo vezme jedlo a zmení ho na tuk. Začlenením tohto cvičenia do každodenného života môžete kontrolovať záchvaty hladu a hormonálnu rovnováhu..

Ak chcete začať, sadnite si priamo na stoličku alebo na podlahu, oprite sa chrbtom o stenu. Položte dlane na kolená a zavrite oči. Uvoľnite svoje myšlienky a zamerajte sa na dýchanie. Dýchajte v obvyklom rytme počas prvých 4 minút. Meditovať. Dýchajte čo najhlbšie, počítajte od 1 do 4 počas každej inhalácie a od 1 do 6 počas výdychu. Pokračujte ďalších 10 minút a určite sa budete cítiť svieži a spokojní..

Dych lebky

Toto je bezpochyby to najlepšie cvičenie, aby ste sa zbavili tuku v žalúdku a posilnili svaly abs, zbavili sa respiračných problémov, prechladnutí, namáhania očí a ďalších dráždivých látok. Pohodlne sa posaďte a nadýchnite sa. Počas výdychu stiahnite brucho. Pokračujte 30 sekúnd a potom sa vráťte na 3 sekundy k normálnemu dýchaniu. Komplex zopakujte trikrát.

Stimulačný dych

Ako možno viete z názvu, stimuluje vaše zmysly a dodáva vám energiu na celý deň. Rovnako ako relaxačná technika Tai Chi, pomáha uvoľňovať svaly. Začnite tým, že sedíte priamo na stele, zavrite ústa a uvoľnite sa. Pri dýchaní sa rátať zvyčajným tempom. Takéto dýchanie je nasmerované na vaše brucho, hrudník a pľúca. Aby ste schudli, robte toto cvičenie 15 minút denne.

Dýchacie brucho

Na rozdiel od hrudníka sa táto technika dýchania zameriava na bránicu a svaly umiestnené pod pľúcami.

Podrobné pokyny, ako vdychovať žalúdok, ako schudnúť:

Posaďte sa na stoličku, ľahnite si na zem alebo len stojte vzpriamene. Prvým krokom je vyčistenie vašich myšlienok a zabudnutie na všetky problémy a starosti. Oslobodte sa od všetkého, čo vám ide do hlavy. Položte ruky na brucho, palce vedľa tlačidla na bruchu. Zhlboka sa nadýchnite, uistite sa, že hrudník nevstáva, nechajte abs natiahnuť sa.

Lietajúci Belly Lock

Lietajúci hrad sa tiež nazýva uddiyana bandha..

Štart v sede, brucho úplne zasuňte. V tejto oblasti by ste mali cítiť prázdnotu. Pokračujte v výdychu v tejto polohe a natiahnite si bradu k hrudníku. Držte túto pozíciu 25 sekúnd, potom niekoľko minút oddychujte a dýchajte obvyklým tempom. Pomôže to znížiť množstvo tuku v žalúdku, významne zlepší trávenie a metabolizmus..

Dýchanie úst

Dýchanie v ústach napína brušné svaly a uvoľňuje a osviežuje vás. Okrem toho je to vynikajúce cvičenie na udržanie tónu tváre a brady. Postavte sa, sadnite si alebo si ľahnite na cvičenie. Otvorte ústa a rovnomerne a pomaly dýchajte. Nadýchnite sa, keď sa počítate do 10 rokov. Výdych by mal byť dlhší. To znamená, že ak vdychujete 2 sekundy, potom vydýchnite 4 sekundy. Nepracujte, pracujte tak tvrdo, ako len dokážete. Opakujte trikrát denne.

Stlačte dych

Zatiahnutím za brucho, ktoré schudne, sa tiež nazýva „vákuum“, rýchlo spálite vaše kalórie a zdôrazní vaše abs, čím sa váš pás zúži, vďaka čomu je ideálny na rýchle chudnutie. Položte vankúš na zem, kolená na ňom. Je to tak, aby ste nepoškodili kolená. Vyčistite svoje myšlienky a zavrite oči. Počítajte do 10 a začnite dýchať. Vydýchnite a počítať do 5, žalúdok by mal cítiť vákuový stav dutiny. Podržte 2 sekundy a potom vdychujte. Opakujte 10 krát denne.

Stiahnutie brucha

Táto technika dýchania vás prinúti vydýchať všetok vzduch z vašich pľúc. Pomôže vám tiež čo najviac vtiahnuť žalúdok. S tým sa brušné svaly pochované pod vrstvou tuku ukážu svetlu..

Položte ruky a kolená na zem. Chrbát by mal byť klenutý, aby poskytoval vákuum. Úplne vydýchnite a stiahnite žalúdok. Natiahnite svoje pľúca, akoby ste dýchali, ale vzduch by im nemal vchádzať. Musíte vytiahnuť prednú stenu brucha tak, aby sa dotýkala chrbta (nie doslovne, iba na maximum) a držte túto polohu 10 sekúnd. Vdýchnite pomaly a opakujte to isté 10-krát každý deň, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky..

S cieľom získať ploché brucho, musíte odstrániť prebytočný tuk a tón svalov. Ľahnite si na podlahu, ohnite kolená, chodidlá na podlahe. Po začatí dychu stiahnite žalúdok čo najťažšie. Pokúste sa pritúliť k podlahe a dýchať čo najhlbšie. Môžete dokonca položiť ruku na tlač a cítiť to. Celá brušná dutina by sa mala zasunúť. Držte polohu najmenej 10 sekúnd. Oddýchnite pomaly vydýchnutím.

Toto cvičenie môžete vyskúšať, keď stojíte chrbtom o stenu. Niektorí sa tiež domnievajú, že je efektívny v sede. Ak ste príliš zaneprázdnení na to, aby ste trávili čas týmto cvičením, môžete to urobiť hneď pri čítaní tohto článku. Pomôže vám to dosiahnuť plochý žalúdok..

Hľadanie kratšej a ľahšej trasy sa niekedy stáva lepším riešením. Dýchacie cvičenia nemusia vyzerať veľmi efektívne, ale určite hrajú úlohu vo vašom tele. Zvýšia intenzitu vášho tréningu. Dych abs, žalúdka a bránice vám pomôže zvýšiť vašu fyzickú zdatnosť. A to znamená, že získate všetky možné výhody a energiu, aby ste stratili ďalšie centimetre.

Video - dýchacie techniky pre ploché brucho

Výhody dýchacích cvičení

Dýchanie je nedobrovoľný proces, pri ktorom nevynakladáme žiadne ďalšie úsilie. Ale v skutočnosti väčšina ľudí nedýcha správne, a preto je potrebné naučiť sa správnu techniku ​​na predĺženie života, dobrej nálady a zdravia..

Hlavné prospešné vlastnosti dýchacej jogy:

 • Zmierňuje stres - hlboké dychové cvičenia zvyšujú prísun krvi do tela, znižujú pocit stresu, strachu a hnevu.
 • Čistí telo - pri dýchaní sa z tela odstraňuje 70% toxínov. Ak teda dýchate nesprávne, v tele sa hromadia toxíny, čo môže následne viesť k vážnym chorobám. Čistenie tela sa dá tiež vykonať pomocou 30-dennej čistiacej stravy na chudnutie..
 • Uvoľňuje mozog - vysoká úroveň stresu a zvýšená úzkosť môžu viesť k rôznym zdravotným problémom. Hlboké dýchanie poskytuje prísun kyslíka do mozgu a znižuje úzkosť, uvoľňuje telo, čo zase zvyšuje čistotu mysle a vnútorný pokoj.
 • Pomáha schudnúť - ďalší kyslík vstupuje do tela, pomáha spaľovať prebytočné kalórie akumulované v tele a prispieva k znižovaniu telesnej hmotnosti.
 • Tóny orgánov - pohyb bránice počas dýchacích masáží životne dôležitých vnútorných orgánov, ako sú srdce, žalúdok, pečeň, pankreas a tenké črevo, a zlepšuje krvný obeh v nich. Kontrolované dýchanie tiež tónuje brušné svaly..

Čo je dôležité pamätať

Tieto dychové cvičenia sa musia vykonávať systematicky. Nikdy ich nevykonávajte na plný žalúdok. Ak vám bola diagnostikovaná srdcová choroba, prietrž alebo vred - je lepšie poradiť sa s lekárom alebo úplne vylúčiť, aby sa nepoškodilo vaše zdravie. Tieto cvičenia prinášajú vynikajúce výsledky, ale iba vtedy, ak ich vykonávate po vykonaní miernych foriem fyzickej aktivity, napríklad Tai Chi, jogy alebo chôdze..

Vykonávanie týchto metód na chudnutie je najlepšou alternatívou k iným formám odbornej prípravy. Musíte ich však vykonať spolu s vyváženým stravovacím programom na chudnutie. Môžu byť vyrobené bez akéhokoľvek ďalšieho vybavenia, a preto sú k dispozícii každému.

Musíte však jasne definovať a dozvedieť sa o nich dosť na to, aby ste mohli dosiahnuť svoje ciele. Bez námahy sa nedá nič dosiahnuť! Aj keď ste vynechali jeden deň cvičenia, nie je to desivé, za predpokladu, že sa nasledujúci deň pokúsite, a bude sa pokračovať ďalej. Pri vykonávaní týchto techník sa celá záťaž kladie na brušné svaly, čo pomáha spaľovať tuky okolo nej. Nemusíte chodiť do posilňovne a potiť sa tam. Takáto cenovo dostupná a jednoduchá forma tréningu, napríklad dýchanie, je s vami každý deň, každú minútu. Nepokračujte vo vyhľadávaní! Držte sa týchto skvelých cvičení každý deň a uvidíte, ako prebytočný tuk z brucha zmizne! Veľa šťastia vo vašom úsilí a zanechajte spätnú väzbu o svojich výsledkoch.!

Membránové kŕče ako príčina bolesti, závratov a záchvatov paniky

Membránový kŕč je príčinou bolesti a dokonca záchvatov paniky. Ako odstrániť vzniknuté svalové svorky bránice, ako obnoviť pohyblivosť tohto svalu a zbaviť sa bolestivých prejavov? Tu sú užitočné cvičenia a praktické tipy..

Banálne svaly v bránici môžu spôsobiť množstvo komplikácií. Existujú však cvičenia na taký prípad, ktorý pomôže eliminovať skôr bolestivé kŕče bránice. Ľahko sa implementujú a nevyžadujú veľa času. Tu je návod, ako obnoviť membránu. Tieto informácie budú obzvlášť zaujímavé pre tých, ktorí sú náchylní na také ochorenie, ako sú záchvaty paniky a iné neurózy. Ukazuje sa, že problém nespočíva v oblasti hlavy, ale v bruchu.

Odstránime svalové svorky v bránici

Svalové svorky v bránici (MZD), tiež nazývané bráničné kŕče, často pôsobia ako dôležitý faktor pri rôznych ochoreniach, konkrétne pri prudkom zlyhaní srdca a rytme, poklese krvného tlaku, záchvaty paniky a množstvo bolestivých stavov..

Prečo by ste sa mali zbaviť svalových svoriek v bránici

Membrána je nezvyčajne dôležitý sval v ľudskom tele. Ten sa priamo podieľa na dýchacom mechanizme a vyznačuje sa špecifickou vlastnosťou: bránica „vie“ uchovávať skryté a potlačené negatívne emócie: hnev, strach atď. To všetko sa prejavuje vo forme svalových svoriek. Mnohí to zažili podľa vlastnej skúsenosti..

Preto je membránový spazmus príčinou somatických patológií.

Nepokoj a úzkosť sa odrážajú v bránici. Keď je nedobrovoľne zovretý, bolí tento sval stlačený, čo sťažuje transport krvi cez cievy, ktoré ním prechádzajú. Horné a dolné končatiny sú chladnejšie, dýchanie sa stráca kvôli stuhnutosti a záchvaty paniky. Ak sa strach stáva chronickým, membrána je neustále napätá.

Membrána je v kontakte s perikardom a MZD priamo ovplyvňuje srdcové funkcie.

Membrána je pripevnená k spodným rebrám spredu a k chrbtici chrbtice. Z tohto dôvodu sa tieto klipy môžu odraziť v rebrách a chrbte..

Najčastejšou príčinou svalových svoriek v tejto oblasti tela je nepohodlná poloha pri práci pri stole (počítač). V „skrútenej“ polohe sa dýchanie zhoršuje. Chronický stres tento problém zhoršuje..

Známky kŕče bránice

Má osoba MOH? Je ľahké to zistiť. V polohe na sedenie / státie je potrebné vykonať maximálne vydychovanie, položiť prsty horných končatín „zobákom“ a ponoriť ich pod rebrá. Teraz by ste mali čo najviac dýchať hrudníkom a držať prsty v hypochondrii. Ak je napätie / bolesť pociťované na určitom mieste s hlbokým dychom, je to bod MZD.

Je potrebné začať skúšku od stredu k hladkému testu týmto spôsobom v oboch smeroch na všetkých miestach pod rebrami. Ak existujú problémové body, bude potrebné s nimi v krátkodobom horizonte spolupracovať.

Odstránime kŕč bránice. Uvoľnite membránu. Cvičenie na bránenie bránice

Ako možno obnoviť zdravú mobilitu bránice? Je dôležité vedieť toto:

1. Eliminujte ministerstvo zdravotníctva jednorazovým cvičením. Situáciu môžete zmierniť. Aby ste sa však zbavili problému, potrebujete každý deň najmenej dva týždne lekcií..

2. Po ukončení cvičení pravdepodobne nastane bolesť. Takže to bude v prvých dňoch gymnastiky. Je to nebojácne.

Gymnastika pre bránicu (cvičenie)

Č. 1. Vedené ležiace na chrbte.

 • Pod hlavu položte vankúš / valček. Ohýbajte kolená v pravom uhle, nohy sú umiestnené na podlahe.
 • Horné končatiny položte na bočné oblúky a prsty jemne pritlačte pod rebrá. Neprežeň to.
 • Nadýchnite sa a nadýchnite postupne po dobu 10 sekúnd. Kolená nakloňte doľava asi o 15 °. Súčasne by mali byť prsty pravej ruky ponorené pod rebrá.
 • V označenej oblasti bude cítiť napätie. Potom sa zhlboka nadýchnite na 8 sekúnd, vráťte nohy do pôvodnej polohy a znížte tlak prstami.
 • Teraz vykonajte cvičenie doprava, zatiaľ čo ľavou rukou vyvíjajte tlak na bránicu.
 • Vykonajte 6 opakovaní v oboch smeroch.

2. Vykonáva sa ležať na chrbte (pozri cvičenie č. 1)..

 • Iba nohy by sa mali usporiadať o niečo ďalej vpred. Ruky spočívajú na rebrových oblúkoch, prsty sú mierne prehĺbené pod rebrá.
 • Jemne vdychujte 10 sekúnd. rebrá je potrebné vytiahnuť smerom hore a von, zatiaľ čo žalúdok sa ťahá v smere hlavy. Aby ste to objasnili, nevystrkujte žalúdok, ale trochu ho vytiahnite.
 • Vydychujete po dobu 8 sekúnd, musíte sa uvoľniť, ale držte vyvýšené rebrá pevne prstami.
 • Pomaly sa nadýchnite a snažte sa zdvihnúť rebrá trochu vyššie. Vydychovaním zaistite dosiahnutú polohu. Opakujte 6-krát.
 • Snažte sa to nepreháňať! Vytiahnite rebrá nahor a von a mali by byť hladké, postupné a nesnažte sa to robiť ostro.
 • Posaďte sa na stoličku / posteľ s telom mierne nakloneným dopredu. Prsty smerujú hlboko pod oblúky.
 • Teraz by ste sa mali pomaly nakláňať doprava a doľava, kým nezmizne bolesť a napätie.
 • Opakujte 6-krát v oboch smeroch..

Možno, že na jednej strane bude napätie cítiť silnejšie a na strane druhej nepocítené. To naznačuje, že svalové svorky sú lokalizované na jednej strane..

Č. 4. Toto cvičenie je určené na uvoľnenie bránice, najprv na jednej strane a potom na druhej strane..

 • Východisková poloha ležiaca na jej boku. Ľahnite si na ľavú stranu, ohnite nohy trochu na kolená, ľavá ruka sa nachádza pod hlavou. Položte pravú ruku pod ľavý hypochondrium. V tomto prípade sa akcia vykonáva celou dlaňou a nie výlučne prstami.
 • Pomaly sa nadýchnite 10 sekúnd. a stlačte pravou kefou pod ľavým bočným oblúkom smerom k ľavému ramenu.
 • Ďalej po dobu 8 sekúnd. mali by ste sa uvoľniť a vydýchnuť, pričom zároveň držte pózu dosiahnutú stlačením ruky. Ďalšia akcia s dlaňou by sa mala vykonať už z dosiahnutej polohy. Inými slovami, posúvajte dlaň o niečo ďalej.
 • Vykonajte cvičenie 6-krát a potom opakujte pre pravú stranu..

Samomasáž na odstránenie MPD

Pre tento problém je tiež prospešná samomasáž membrány. Táto manipulácia sa vykonáva jednoducho.
1. a 2. falangy troch prstov oboch rúk (index, stred, krúžok) je potrebné zložiť tak, aby sa navzájom líšili zobákom, ponorili ich pod rebrá a krúživými pohybmi krúživými pohybmi krúžili pohybmi.

Masáž „začína“ v strede, priamo pod hrudnou kosťou a plynulo sa pohybuje na jednu stranu hypochondia a potom na druhú. Prsty by mali byť hlboko vyvinuté a snažiť sa cítiť bránicu. Dýchanie by malo byť bezplatné.

Masáž by mala prebiehať zo stojacej / sediacej polohy. To uľahčuje prístup k bránici..

Čo možno urobiť, aby sa zabránilo výskytu MPD

1. Výcvik brušných svalov. Ľudia majú tendenciu vtiahnuť žalúdky, aby vyzerali štíhlejšie. Ale bohužiaľ, svaly tlače v mnohých nie sú trénované, potom je žalúdok stiahnutý kvôli bránici.

Z tohto dôvodu by sa mali brušné svaly trénovať..

Najprv však nemusíte kombinovať vyššie uvedené cvičenia s tréningom tlače. Najprv je dôležité zbaviť sa / uvoľniť MPD a potom trénovať abs svaly.

2. Meditačné triedy. Meditácia pomáha eliminovať MPD. Ale v kombinácii s vyššie uvedenými cvičeniami a samomasírovaním.

3. Kontrola dychu. Nezadržuj dych. Je potrebné niekoľkokrát vdychovať a vydýchať. Plný dych naznačuje, že hrudník, brucho, horná časť hrudníka s klíčníkami sa zväčšujú. V tomto procese je dôležité cítiť, ako pri vdychovaní bránica klesá.

4. Správna výživa. Vyberte si sezónne jedlá. Táto otázka je relevantná v chladnom období. Na jeseň av zime majú ľudia často nízky krvný spazmus kvôli nízkym teplotám. Preto sa oplatí zahrnúť „ohrievacie“ výrobky do stravy..

Pamätajte: gymnastika a masáže sú iba dočasným opatrením. Psychogénny pôvod MZD sa nelieči iba cvičením, masážami, liekmi.

Aby ste sa zbavili problému, je dôležité odstrániť negatívny náboj emócií, ktoré vyvolali svorku. A na začiatok je potrebné identifikovať a začať pracovať s vaším psychickým stavom. Možno bude potrebné vyhľadať pomoc psychoterapeuta / psychológa, ktorý pomôže situáciu zachytiť a umožní vám zbaviť sa MZD. * Publikoval econet.ru.

* Články Econet.ru sú určené iba na vzdelávacie a vzdelávacie účely a nenahrádzajú odbornú lekársku pomoc, diagnostiku ani liečbu. Vždy sa poraďte so svojím lekárom o akýchkoľvek otázkach týkajúcich sa vášho zdravotného stavu..

PS: Pamätajte, že iba meníte svoju spotrebu - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Membránové dýchanie. Ako vykonávať cvičenia, výhody a poškodzuje, kontraindikácie

Najprirodzenejším typom dýchania, ktorý je schopný saturovať telo kyslíkom v maximálnej možnej miere a ktorý využíva celý užitočný objem pľúc, je bráničné alebo brušné dýchanie. Osoba je schopná intuitívne vykonávať tento typ dýchania: práve takto novorodenec dýcha s najmenšou spotrebou energie..

Čo je to diafragmatické dýchanie?

Aby sa kyslík absorboval do pľúc, musí existovať významný rozdiel medzi vonkajším atmosférickým tlakom a tlakom, ktorý existuje v pľúcach. Výrazne nižší v porovnaní s vonkajším tlakom vo vnútri pľúcnych lalokov je spôsobený zväčšením objemu hrudníka v dôsledku jeho expanzie, vrátane kontrakcie svalov pobrušnice a bránice..

Membrána klesá, zväčšuje „pracovný priestor“ v hrudnej dutine a umožňuje vyrovnanie pľúc, čo umožňuje nasýtenie kyslíka v dolných lalokoch. Následné klenuté vyvýšenie bránice, stlačenie dolných lalokov pľúc a zníženie ich objemu vedie k výdychu..

Pre novorodenca je ľahké určiť typ dýchania: pri dýchaní bránicou zostáva rebrová klietka vizuálne relatívne nehybná. Dýchanie na hrudi sa vyznačuje intenzívnou expanziou hrudníka a je menej optimálne z hľadiska oxygenácie tkaniva.

Tento typ dýchania je typický pre tehotné ženy: amplitúdový pohyb bránice je takmer neprístupný v dôsledku umiestnenia plodového plodu. Dokonalejšie štádium takéhoto dýchania zahŕňa pohyb bočných a zadných stien brušnej dutiny a „zníženie“ dychu smerom k panvovým orgánom a do obličiek..

Výhody dýchania brucha

Medzi najdôležitejšie funkcie dýchania patrí vedúce postavenie v používaní kyslíka na oxidáciu organických látok z vonkajšieho prostredia do tela a následného odstránenia oxidu uhličitého z tela..

Množstvo vzduchu vdychovaného diafragmatickým alebo brušným typom dýchania je 16-krát vyššie ako množstvo iných typov dýchania, najmä dýchania hrudníka. To prispieva k kvantitatívne produktívnejšej oxidácii rôznych organických látok, ktoré tvoria telo, kyslíkom.

Výhody membránového dýchania:

 • Membránový typ dýchania, ako jednotka saturácie kyslíkom, v priebehu času umožňuje telu získať podstatne väčšie objemy tohto plynu. Prispieva to k aktivácii metabolizmu a uvoľňovaniu chemickej energie: dolné laloky pľúc sú oveľa objemnejšie v porovnaní s hornými. Dýchanie prsníka je schopné využiť iba štvrtinu kapacity pľúc..
 • Pohyb membrány poskytuje častú zmenu medzi vysokým a nízkym tlakom, čo samo o sebe pomáha zlepšovať cirkuláciu fyziologických tekutín v tele. Pohyb tekutín a zmena vnútrobrušného tlaku pôsobia ako druh masáže orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine a aktivujú elimináciu toxínov a toxínov z tela..
 • Membránové dýchanie, ktoré sa vyznačuje pokojným tempom a plynulým rytmom, má upokojujúci účinok na nervový systém, čo vedie k normalizácii hormonálneho pozadia a súvisiacich humorálnych procesov..

Membránové dýchanie zvyšuje pľúcnu kapacitu a lepšie okysličuje krv

 • Fyziologická norma je 8 - 12 dychov vyskytujúcich sa za minútu. Väčšina ľudí, ktorí dýchajú cez hrudník, je náchylná na „rýchle“ dýchanie a vykonáva až 18 dychov za minútu. To samo o sebe je veľmi náročné na energiu, najmä na pozadí nedostatočného vetrania pľúc. Pri oveľa menšom množstve energie je možné zväčšiť objem hrudníka iba znížením bránice.
 • Pohyb membrány smerom dole podporuje aktívnu vnútornú masáž orgánov umiestnených v malej panve: močového mechúra, konečníka a orgánov reprodukčného systému..
 • Bronchioly a alveoly sa čistia z nahromadených toxických živíc vrátane nikotínových.
 • Zvyšuje elasticitu krvných ciev.
 • Kontraindikácie cvičenia

  Ak je diafragmatické dýchanie nesprávne vykonané, a to aj pri nadmerne intenzívnej praxi, môže spôsobiť hyperventiláciu a poškodenie cieľových orgánov vysokým krvným tlakom..

  Priame kontraindikácie na vykonávanie brušného dýchania sú:

  • arteriálna hypertenzia;
  • tehotenstva;
  • krvácanie do orgánov brušnej dutiny a panvy;
  • akútne pooperačné obdobie.

  Opatrnosť pri učení a vykonávaní dýchania brucha vyžaduje:

  • poranenia hlavy a chrbta;
  • osteochondróza a ischias;
  • patológia pri vývoji a fungovaní obličiek a pečene.

  Odporúčania a príprava

  Membránové dýchanie môže byť ťažké pre starších ľudí alebo pre tých, ktorí sú fyzicky oslabení z rôznych dôvodov.

  V tomto prípade sa pred použitím dychových cvičení odporúča absolvovať klasické štúdie:

  • zoberte elektrokardiogram;
  • vykonať funkčnú skúšku pri zaťažení;
  • vykonať klinické krvné testy;
  • v prípade zisteného porušenia mozgového obehu odstráňte REO-encefalogram a vykonajte vyšetrenie fundusu;
  • pri kardiovaskulárnych patológiách získajte údaje z kardiovaskulárnej štúdie ECHO;
  • v prípade ochorení tráviaceho ústrojenstva vykonať ultrazvukové a gastroskopické vyšetrenie.

  Membránové dýchanie sa najlepšie vykonáva v skorých ranných hodinách, aby sa zvýšila účinnosť tried: v 5 hodín ráno je bioenergetický pľúcny poludník najaktívnejší. Cvičenia vykonávané večer, navyše pôsobia ako symptomatický nástroj, ktorý vám umožňuje odstrániť zbytočný stres tela a psychiky nahromadené počas dňa.

  Učebňa by mala mať pri bežnej teplote čerstvý vzduch normálnej vlhkosti. Účinok rozptylu vonkajších podnetov by sa mal minimalizovať..

  Cvičenie v počiatočnej fáze prebieha tempom, ktoré zodpovedá 12 až 15 dychom za minútu. Postupne by ste mali pristúpiť k implementácii súčasne 3 alebo 6 z týchto cyklov. Zriedkavejší dych vám umožňuje saturovať tkanivo tela oxidom uhličitým, ktorý prispieva k hojeniu tela.

  Populárne cvičenia brucha

  V počiatočnej fáze vývoja diafragmatického dýchania bude najľahšie uchýliť sa k štandardným klasickým školiacim schémam.

  • Cvičte pri ležaní na chrbte. Vykonáva sa v ľahu, nohy sa ohýbajú na kolenách s nohami pritlačenými k podlahe a voľne spojené. postup:
  1. Mal by upokojiť psychiku a zmierniť zbytočné telesné napätie.
  2. Ľavá ruka musí byť umiestnená na hrudníku, aby sa ovládalo dýchanie hrudníka, a dlaň pravej ruky je na žalúdku, čo vám umožní sledovať pohyb stien brušnej dutiny..
  3. Posuňte membránu nadol, zaokrúhlite žalúdok vo všetkých smeroch a nadýchnite sa.
  4. Nasmerujte bránicu nahor smerom k dolným lalokom pľúc a pri prednej brušnej stene smerujúcej k chrbtici vydýchnite..

  Indikátorom správneho vykonania je relatívna nepohyblivosť ľavej dlane a zdvihnutie pravej dlane pohybom brucha. Pri výkone musíte dýchať nosom.

  • Dýchacie sedenie je pokročilejšou fázou v prispôsobovaní rôznych dýchacích techník..
  1. V takom prípade by sa malo diafragmatické dýchanie vykonávať pri sedení s panvou a kolenami v rovnakej úrovni. Je dovolené sedieť na stoličke alebo na podlahe a zaujať pozíciu Lotus.
  2. Po vykonaní štandardných akcií zameraných na uvoľnenie psychiky a tela zamerajte svoju myseľ na nadchádzajúce pohyby.
  3. Zároveň s výdychom zdvihnite membránu a stiahnite brucho.
  4. Uvoľnite brušné svaly a pri znížení bránice sa nadýchnite.
  5. Dýchanie podobné psom, ktoré simuluje časté a plytké dýchanie psa, vám umožňuje hlbšie zažiť prácu bránice a pľúc..
  6. Vykonajte cvičenie, stojte na všetkých štyroch.
  7. Jazyky a brušné svaly by mali byť úplne uvoľnené..
  8. Dýchacie cykly sú často plytké..
  • Pokročilejšou fázou tréningu je cvičenie na dýchanie brucha s hmotnosťou.
  1. Toto cvičenie sa vykonáva pri ležaní na chrbte s ohnutými nohami.
  2. Na žalúdok sa položí záťaž: napríklad hrubá kniha. Tento trik vám umožňuje cítiť pohyby brušných svalov a „spodnú“ pozornosť na bránicu.
  • Cvičenia pre respiračné svaly „podľa Bubnovského“ pomôžu rozvíjať tie, ktoré zabezpečujú zmiešané aj bráničné dýchanie..
  • „Pulóver s trakciou“ sa vykonáva pomocou rozpínacieho zariadenia alebo gumovej pásky pripevnenej k vodorovnej lište. Priame sedenie alebo státie s priamym chrbtom, prekonanie odporu expandéra, na výdychu znižujú vaše ruky na úroveň hrudníka. Ramená sú narovnané v lakťových kĺboch..
  • Pri rovnakom cvičení, ktoré sa vykonáva na univerzálnej lavici v telocvični, je postup nasledovný:
  1. Ležiace na chrbte, oprite sa o podlahu s ohnutými nohami na kolenách.
  2. Narovnajte ruky pomocou činiek a zdvihnite ich nad hlavu.
  3. Pomaly vydýchnite, so zvukom „Khhhaa“ sklopte ruky za hlavu, dosiahnite napínanie medzirebrových svalov a spustite bránicu..
  4. Po vdychovaní sa vráťte do pôvodnej polohy, zatiaľ čo je membrána zasunutá, čím sa aktivuje absorpcia vzduchu z vonkajšieho prostredia..
  5. Cvičenie sa vykonáva 15-krát, s hmotnosťou 2 až 50 kg v súlade s stupňom telesnej zdatnosti praktizujúceho.
  • „Motýľ“ z arzenálu Dr. Bubnovského sa vykonáva z pozície podobnej predchádzajúcej. Rozdiel je v tom, že ruky sú rozdelené v horizontálnej rovine, ako krídla motýľa. Dych sprevádza zvuk „Hhaa-a“.

  Abdominálne dychové cvičenia na chudnutie nie sú vysoko špecializované: nadmerné kalórie sa spaľujú počas aktívneho metabolizmu spôsobeného intenzívnejším prísunom kyslíka do krvi.

  Membránové dýchanie, ktoré pravidelne a premyslene účinkuje, spôsobuje, že veľa ľudí má kozmetický efekt znásobený liečebným potenciálom týchto praktík. Účinnosť takýchto cvičení pri prevencii obezity je vysoká..

  Jedným z dostupných populárnych systémov na chudnutie, ktorý je založený na brušnom dýchaní, je Oxisize. Nespornou výhodou komplexu je, že je vhodný pre tehotné ženy: komplexu chýba intenzívne ostré dýchanie a rovnaké pohyby..

  Systém, ktorý tento systém vytvoril, Jill Johnson zdôraznil absenciu prestávok medzi inhaláciou a výdychom s maximálnym naplnením pľúc. Toto plnenie je uľahčené zahrnutím bránice do dýchacieho procesu a krátkymi preddychmi (preddychovania), ktoré dokončujú plynulejšie fázy dýchania.

  V Rusku vytvoril Marina Kopran jeden z uznávaných systémov na chudnutie na základe brušného dýchania. Jeho komplex zahŕňa cvičenia, ktoré sa opakujú v cykle 20 minút a sú založené na systémoch Bodyflex a Oxisize..

  1. Stojace alebo ležiace, s pomalým dychom, vtiahnite do žalúdka, uvoľnite napätie a nechajte žalúdok trčať pri výdychu. Opakujte trikrát.
  2. Nadýchnite sa nosom a pomaly plňte pľúca vzduchom. Prudko výdych, v 2 opatreniach. Potom znova pomaly vdychujte a cyklus zopakujte trikrát..
  3. Vykonajte 3 dychy dovnútra a von s membránou.
  4. Nadýchnite sa nosom, vydýchnite dvoma spôsobmi: krátky výdych cez nos a mäkký dlhý výdych cez ústa.

  Autor ponúka verziu komplexu navrhnutú pre vyškolených účastníkov, ktorá zahŕňa cyklus 12 cvičení.

  Dodatočné cvičenia

  Existujú jednoduché techniky, ktoré vám umožňujú zvládnuť diafragmatické dýchanie v kratšom čase..

  • Nabíjanie „sviečky“, ktorá sa vykonáva stojace, sediace alebo ležiace:
  1. Natiahnite ruku vpred, zdvihnite ukazovák a zvyšok tvorte päsť.
  2. Pri výdychu nasmerujte prúd vzduchu na prvý prstenec predĺženého prsta a zaistite, aby sa do tejto zóny dostal pohybujúci sa vzduch..
  3. Po dosiahnutí tohto výsledku sa aktivuje výdych, akoby sa pokúšal uhasiť sviečku.
  4. Pokračujte v cvičení pohybom ruky s predĺženým prstom pozdĺž oblúka doprava a doľava.
  • Zahrievanie „simulovaných listov“ je logickým pokračovaním „Sviečok“: pomocou vydýchnutého lúča píšeme imaginárne listy z piatich alebo viacerých.
  • Cvičenie Banshee Exhalation je ostrým a silným výdychom po zadržaní dychu. Brušné svaly vrátane bránice pri takom výdychu je potrebné výrazne znížiť.
  • Cvičenie „Hissing“ je prudký dych so zatiahnutím brucha, po ktorom nasleduje rovnaké intenzívne výdych. Dýchanie sprevádza syčivý zvuk „Pffff“. Potom vydýchnite a vydýchnite a vydýchnite..
  • Dýchanie pri chôdzi sa vykonáva pomocou vydychovaného svalového úsilia na výdych. Počas výdychu je potrebné urobiť 6 párov krokov, aby sa dosiahol pocit „prilepenia“ brucha k chrbtici..
  • Po zastavení vydýchli so žalúdkom a mierne naklonili hlavu dopredu. Po krátkom kašli opakujú cyklus dvakrát v tejto polohe a vracajú sa k normálnej chôdzi. Po 30 sekundách opakujte celé cvičenie.

  Membránové dýchacie postupy

  Dýchacie postupy nie sú inovatívne: súvislosť medzi zdravím, vedomím a dýchaním je ľuďom známa už veľmi dlho. Medzi najznámejšie komplexné systémy, ktoré riešia wellness, aplikované a psychofyzické problémy, čínsky čchi-kung a indickú jogu.

  Termín „Qigong“ sa týka koncentrovanej a nepretržitej práce s vnútornou energiou, ktorú nazýva čínsky „Qi“..

  V tejto praxi špecifické brušné dýchanie nielen umožňuje aktívny fyziologický účinok na orgány a tkanivá tela, ale tiež pomáha dosiahnuť maximálnu koncentráciu a vstup do meditatívneho stavu. V takýchto podmienkach sa životný potenciál človeka a jeho psychofyziologické schopnosti výrazne zvyšujú.

  Cvičenia systému sa tradične viažu na teóriu primárnych prvkov, preto rozlišujú medzi aktívnym „ohnivým“ dýchaním, pokojným dýchaním „vody“ a v časti bráničného dýchania existujú praktiky priameho a spätného dýchania žalúdkom, ktoré sa líšia v smere pohybu bránice pri vdychovaní a výdychu..

  Typ dychu v Qigongucharakteristický
  Rovný bruchoKeď vdychujete, žalúdok trčí,

  pri výdychu dochádza k stiahnutiu

  Reverzný brušnýPo vdýchnutí nasleduje zatiahnutie, výdych z výbežku brucha
  latentnýPovrchný, mäkký, vláknitý

  Ásany (základné držanie tela) jogy priamo súvisia s dýchaním brucha. Systém má špeciálnu podsekciu: pránájáma. Tento výraz možno preložiť ako „ovládanie dychu“..

  Jóga v skutočnosti rieši podobné problémy ako čínsky Qigong, ale cvičenie má viac statických ásanov. Z mnohých typov jogy je Hatha jóga, ktorá je najviac bez metafyzickej zložky a je zameraná na zlepšenie tela, pre Európanov najslávnejšia..

  Moderné techniky založené na tradičných dychových postupoch sa často zameriavajú na riešenie vysoko špecializovaných problémov, napríklad na odstránenie obezity..

  Medzi najobľúbenejšie patria:

  • „Queen of the Beach“, ktorú napísal American Pam Groot. Systém je založený na diafragmatickom dýchaní a pozostáva z troch cvičení, ktoré tvoria silný „energetický koktail“..
  • Technika skvelej speváčky Alexandry Nikolaevny Strelnikovej, ktorá zahŕňa krátky dych a dlhý mäkký výdych. Tento systém bol pôvodne vytvorený v roku 1973 na obnovenie hlasu a zlepšenie dýchacích ciest a kozmetický efekt boli príjemným vedľajším doplnkom.

  Správna a pravidelná prax, počas ktorej diafragmatické dýchanie v plnej miere plní svoje funkcie, určite povedie k normalizácii metabolických procesov v tele, odstráneniu nadmerných psychoemotionických a psychofyzikálnych blokov, k stabilizácii nervového systému a k významnému zvýšeniu celkovej kvality života..

  Autor: Anin Valery

  Dizajn výrobku: Mila Fridan

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Bubnovsky je známy profesor, ktorý vyvinul metodiku na zlepšenie stavu pacientov s ochorením kĺbov. Liečba osteochondrózy metódou Bubnovsky je založená na výkone špeciálnych cvičení doma aj v špecializovaných telocvičniach.
  Svalnatý korzet späťSvaly chrbtice pomáhajú vykonávať podporné a ochranné funkcie. Nedostatok svalovej sily kostrového svalstva je príčinou bolesti a chorôb chrbtice.
   obsah:
   Včasná diagnóza výčnelku Liečba a prevencia výčnelkov

  Základom ľudskej kostry je jej chrbtica pozostávajúca z niekoľkých oddelení: coccygeal, sakrálna, bedrová, hrudná a krčná.