loader

Hlavná

Pažerák

Cvičebná liečba osteochondrózy krčnej chrbtice: odporúčania na cvičenie, kontraindikácie

Denná cvičebná terapia s osteochondrózou krčnej chrbtice je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby. Pravidelný tréning pomáha posilňovať svaly, zlepšuje krvný obeh v oblasti medzistavcových platničiek a stavcov postihnutých patológiou. Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú fyzickú terapiu ako prevenciu osteochondrózy ľuďom, ktorí trávia veľa času pri počítači a dlhodobo pracujú s dokumentmi..

Všeobecný opis choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Cervikálna osteochondróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie, ktoré sa začína vyvíjať kvôli neschopnosti chrupavkových tkanív diskov udržať vlhkosť. Ich postupné ničenie vedie k deformácii stavcov, k tvorbe kostných výrastkov (osteofyty). Po premiestnení poškodia mäkké tkanivá, stlačia korene miechy a krvné cievy. Preto sú hlavnými príznakmi cervikálnej osteochondrózy bolesť v krku, krku, ramenách, opuchy, stuhnutosť pohybov, závraty, skoky v krvnom tlaku, znížená zraková a sluchová ostrosť.

Prevencia osteochondrózy krčnej chrbtice

Riziková skupina pre rozvoj osteochondrózy zahŕňa ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života, vystavujú disky a stavce nadmernému zaťaženiu, nelieči akútne ochorenie a potom majú chronickú formu ochorenia. Vo väčšine prípadov sa im diagnostikuje osteochondróza po niekoľkých rokoch..

Vylúčenie všetkých faktorov spôsobujúcich predčasné zničenie diskov umožňuje zabrániť takémuto vývoju udalostí. Mali by ste navštíviť masážnu miestnosť 2-3 krát do roka, častejšie na čerstvom vzduchu, vzdať sa alkoholu a fajčiť. Avšak najlepšou prevenciou osteochondrózy je pravidelné cvičenie a zároveň zlepšenie celkového zdravia.

Pravidlá fyzickej terapie

Výcvik sa musí vykonávať v dobre vetranom priestore, ale nie v ponore. Inak je osteochondróza komplikovaná zápalom krčka maternice, prejavujúcim sa akútnou bolesťou. Aké pravidlá by sa mali dodržiavať počas vyučovania:

 • odev by mal byť vybraný z „dýchajúcich“ materiálov, voľný, neobmedzujúci pohyb;
 • Pred tréningom by ste mali zhodnotiť svoje blaho, opustiť ho s vysokým krvným tlakom alebo rýchlym tlkotom srdca;
 • nie je potrebné vykonávať celý komplex naraz - ráno môžete robiť izometrické cvičenia a večer dynamické;
 • na zvýšenie terapeutického účinku fyzioterapeutických cvičení je potrebné pravidelne sa zapájať - až 3-krát denne;
 • pri zhoršovaní pohody, vzhľadu bolestivých pocitov by sa mal tréning zastaviť a obnoviť ho až po dlhom odpočinku.

Profylaktický a terapeutický účinok tried sa zvýši, ak ich kombinujete s masážnymi a fyzioterapeutickými procedúrami.

Na čo sa zamerať pri cvičení

Lekári cvičebnej terapie a rehabilitácie odporúčajú, aby počas tréningu počúvali vznikajúce pocity. Ak akýkoľvek pohyb prinesie potešenie z napätia určitých svalových skupín, potom by sa nemal opakovať 10, ale 20-krát. A keď po cvičení sú bolesti v chrbte krku alebo hluk v hlave, pri vdychovaní je pocit nedostatku vzduchu, potom by sa mal z komplexu vylúčiť.

kontraindikácie

Lekár určí cvičebný rozvrh, zostaví súbor cvičení s prihliadnutím na celkový zdravotný stav pacienta. Pacienti s ťažkou arteriálnou hypertenziou, glaukómom a ťažkou myopiou budú musieť opustiť triedy. Kontraindikácie pri fyzickej terapii sú arytmie, aortálna aneuryzma, nedávno prekonaná infarkt. Je zakázané trénovať s akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest, chrípkou, ťažkými poraneniami miechy.

Cvičebné komplexy

Pacienti s cervikálnou osteochondrózou 2 a 3 stupňa závažnosti musia počas tréningu kombinovať izometrické cvičenia s dynamickými. Toto je jediný spôsob, ako rýchlo posilniť svaly, a tým znížiť závažnosť príznakov, zastaviť zapojenie zdravých diskov a stavcov do deštruktívneho procesu. Pacientom s osteochondrózou 1. stupňa závažnosti sa odporúča venovať viac času dynamickým cvičeniam, ktoré prispievajú k zlepšeniu zásobovania tkanív živinami potrebnými na ich regeneráciu..

Základné pravidlá pre cvičebnú terapiu

Lekár s pohybovou terapiou alebo rehabilitačný terapeut musí pacientovi vysvetliť význam pravidelných cvičení fyzickej terapie a gymnastiky. Ich cieľom je posilnenie svalov a zlepšenie krvného obehu v krku bez stresu na poškodené disky a stavce. To sa dá dosiahnuť iba vykonaním plynulých, mierne spomalených pohybov s malou amplitúdou. Nie je potrebné pokúšať sa skloniť alebo nakloniť hlavu, ako je to len možné - odporúča sa iba mierne kývanie.

Izometrické: šesť cvičení

Pri vykonávaní izometrických cvičení sú zapojené iba svaly a hlava a krk zostávajú nehybné. Sú zvlášť užitočné pre pacientov, ktorí často trpia bolesťami hlavy a zhoršenou koordináciou pohybov, pretože tento spôsob posilnenia kostrových svalov vylučuje akúkoľvek možnosť kompresie stavcovej tepny..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Aké sú najúčinnejšie izometrické cvičenia:

 • posaďte sa, zovrite prsty v zámku a pripevnite si ho na čelo. Pokúste sa nakloniť hlavu dopredu a pritom čeliť dlaňami;
 • zopakovať cvičenie, položiť ruky na chrbát hlavy a pokúsiť sa mu zvrátiť hlavu;
 • oprite si pravú ruku o pravú tvár, pokúste sa skloniť hlavu rovnakým smerom a svojou dlaňou odolajte. Cvičenie zopakujte pomocou ľavej ruky a líca;
 • postavte sa, položte ohnuté ruky. Vyrovnajte lakte a potom ich roztiahnite na maximálnu vzdialenosť;
 • nakloňte hlavu a priložte skrížené prsty k zadnej časti hlavy. Pokúste sa narovnať krk, odolať pažiam, namáhať svaly;
 • dajte dlane pod bradu a pri nakláňaní hlavy im odolajte.

Ak sú všetky pohyby vykonané správne, sú napnuté iba svaly krku a hlava zostáva nehybná.

Dynamické: desať cvičení

Dynamické cvičenia sa líšia od izometrických cvičení vo väčšej intenzite, preto pred začatím tréningu musíte vykonať zahrievanie. Mali by ste chodiť po miestnosti, zdvíhať kolená, robiť niekoľko zákrut dopredu, dozadu, do strán.

Počiatočná polohaDynamické cvičeniePočet opakovaní
Postavte sa rovno, trochu od seba, ruky na opaskuPomaly nakláňajte hlavu najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu, akoby ste sa pokúšali dotknúť ucha k ramenu10-15
Posaďte sa na nízku stoličku alebo postavte rovnoZdvíhajte ruky nad hlavu a pri vydýchaní dávajte dlane dokopy a vraciate sa do východiskovej polohy15-20
Postavte sa, roztiahnite nohy do šírky ramien a sklopte rukyUrobte kruhové otáčky najprv pravým, potom ľavým ramenom, bez použitia rúk10-15
Vstaň a trochu roztiahni nohyAk chcete vziať ľavú ruku späť a zároveň zvýšiť pravú výšku. Opakujte cvičenie, meníte ruku10-15
Ľahnite si na chrbát na rovný povrch, sklopte ruky, ohnite nohy mierne na kolenáZdvihnite hlavu a držte ju v tejto polohe po dobu 5 sekúnd, potom uvoľnite5-10
Ľahnite si na brucho v posteli, zaveste hlavu

Držte hlavu na váhe po dobu 10 sekúnd a potom uvoľnite krčné svaly. Zapnite chrbát s hlavou dole a na tejto pozícii ju držte na váhe 10 sekúnd5-10
Ľahnite si na brucho v posteli, zaveste hlavuOdbočte doprava, potom doľava a držte hlavu na každej strane 10 sekúnd5-10
Posaďte sa na stoličku, ruky natiahnuté pozdĺž telaOhnite lakte, posúvajte pohybom tela po dlaniach až po podpazušia. Hladko sa vráťte aj do východiskovej polohy10-15
Posaďte sa rovno, nohy od seba trochu natiahnuté, pred sebou natiahnuté rukyZaťte ruky a potom sa uvoľnite20-25
Posaďte sa rovno a svojvoľne položte rukyHlavu otočte doľava a doprava a potom ju nakloňte dozadu a dopredu10-15

Mini-komplexy

Z dynamických a izometrických cvičení môžete vytvárať malé komplexy, ktoré je vhodné vykonávať počas pracovnej prestávky alebo dokonca na dlhej ceste. Napríklad je užitočné striedať kruhové rotácie s ramenami a sklonmi hlavy s odporom.

Autorove metódy

Rehabilitačné centrá využívajú súbory cvičení zostavených lekármi úzkych špecializácií - ortopédmi, traumatológmi, chiropraktikmi. Cieľom tréningu podľa autorových metód je nielen posilnenie svalov, ale aj rehabilitácia s čiastočným obnovením chrupavkových a kostných stavcov poškodených cervikálnou osteochondrózou..

Fyzioterapeutické cvičenia Dr. Ignatiev

Lekár vyvinul terapeuticky účinné cvičenia na rýchle zlepšenie zdravotného stavu pacienta. Ich realizácia umožňuje v čo najkratšom čase eliminovať bolesť a stuhnutosť. Počas tréningu musia byť pohyby kombinované s pokojným a hlbokým dýchaním.

Cvičenia v systéme Bubnovsky

Bubnovsky vyvinul metódu kinezoterapie - liečbu chronických patológií chrbtice pohybom vrátane rezistencie. Najefektívnejšie školenia sa konajú v rehabilitačných strediskách vybavených špeciálnymi simulátormi. S. Bubnovsky tvrdí, že zatiaľ čo sa človek môže pohybovať, dokáže sa zotaviť.

Gymnastika o programe Shishonin

Ide o jedinečnú autorskú metódu lekárskeho výcviku vyvinutú pre pacientov s častou bolesťou krku. Cvičenie sa odporúča pri nízkej fyzickej aktivite, pri nedodržiavaní denných postupov, ako prevencia krčnej osteochondrózy. Komplex obsahuje iba sedem cvičení, ktoré by sa mali vykonávať 3-4 krát týždenne.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Cvičebná terapia pre cervikálnu osteochondrózu: 16 účinných cvikov, pravidlá tréningu

Osteochondróza chrbtice môže spôsobiť veľa problémov. Nezávisle zlepšujú fyzickú a emocionálnu pohodu, chránia telo pred výskytom exacerbácií tohto ochorenia v budúcnosti pomôže cvičiť terapiu osteochondrózy krčnej chrbtice.

Pravidelná gymnastika znižuje riziko opakovaných exacerbácií, znižuje chronickú bolesť v krku a ramenách, obnovuje citlivosť a silu v rukách, trénuje vestibulárny aparát (ktorý znižuje závraty a bolesti hlavy).

Je lepšie začať s liečebnou terapiou pod dohľadom inštruktora, aby vás naučil správne vykonávať všetky cvičenia. Všeobecne platí, že gymnastický komplex, ktorý zahŕňa bloky izometrického (bez pohyblivých častí tela v priestore) a dynamickú aktivitu, sa dá ľahko vykonávať a každý môže robiť gymnastiku doma..

Ďalej v článku - populárne a bezpečné komplexy 6 izometrických a 10 dynamických cvičení.

Každý pacient s cervikálnou osteochondrózou, ktorý sa zúčastňuje na záťažovej terapii, by to mal vedieť.

Fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu by sa nemali vykonávať s exacerbáciou choroby. Nemusíte sa snažiť „napnúť“ krk, „rozptýliť“ bolesť, nejakým spôsobom ovplyvniť váš stav. Ak sa cítite horšie, okamžite kontaktujte neurológa!

Ak lekár (neurológ) zistil nestabilitu krčných stavcov počas rádiografie chrbtice alebo palpácie, nezabudnite sa pozrieť do ortopedického salónu alebo lekárne a kúpiť si špeciálny mäkký obojok na krk. Chráni vás pred nebezpečnými komplikáciami pri cvičení..

Osteofyty - subtilujú kostné výrastky viditeľné na röntgenovom snímaní chrbtice - ďalší dôvod na starostlivejšie zváženie výberu cvikov pre cvičebnú terapiu. Pri osteofytoch by sa počas dynamického tréningu nemali vykonávať aktívne pohyby krčnej chrbtice, inak riskujete poškodenie nervových kmeňov prechádzajúcich do krku osteofytmi..

Šesť izometrických cvičení

V izometrickej gymnastike sa trénovaná oblasť tela nepohybuje v priestore: t. J. Neexistujú žiadne ohyby, zákruty ani výkyvy..

Vy alebo váš partner vyvíjate tlak na ktorúkoľvek časť tela a pomocou svalových síl pôsobíte proti tomuto tlaku. Počet opakovaní cvičenia tohto komplexu cvičebnej terapie pre cervikálnu osteochondrózu závisí od stupňa vašej pripravenosti: môže to byť 3-4 opakovania na každej strane a 6-8. Trvanie pôsobenia pôsobiacej sily počas vykonávania každého opakovania je 5-6 sekúnd.

Východisková pozícia vo všetkých cvičeniach je nižšia - sedí presne na stoličke, nohy majú šírku ramena od seba.

Dlaňou ruky stlačte oblasť chrámu a lícne kosti na jednej strane (ľavá dlaň - ľavá líca, pravá dlaň - pravá líca).

Pritiahnite svaly krku tak, aby ste odolali paži.

Opakujte na druhej strane.

Popadnite prsty do zámku. V tejto polohe zatlačte na čelo s dlaňami natiahnutými smerom k nemu..

Napínanie krku, protitlak.

Dajte ruky pod bradu do pästí a bradu zatlačte v smere zdola nahor.

Bez toho, aby ste sa pohybovali hlavou vo vesmíre, pôsobte proti.

Popadnite prsty za hlavu do zámku. V tejto polohe pritlačte rukami ruku na týlne-parietálnu oblasť, akoby ste sa pokúšali sklopiť hlavu k hrudníku a vytvorte protiľahlú hlavu..

Položte pravú ruku s otvorenou dlaňou do oblasti ľavej tváre a lícnej kosti. Pritlačte si ruku na tvár, akoby sa ju snažila otočiť doprava. Vytvárajte odpor so svalmi krku.

Zopakujte cvičenie pre opačnú stranu..

Položte hlavu na hruď a prekrížte ruky na zadnej časti hlavy. Ruky pritlačte na chrbát hlavy a silami krčných svalov tak, aby ste hlavu pomaly vracali do zvislej polohy..

Desať cvičení dynamického komplexu

Dôležité pravidlá

Pri vykonávaní tohto typu fyzioterapeutických cvičení je dôležité to nepreháňať:

 • Nemôžete robiť plné otáčania hlavy okolo / proti smeru hodinových ručičiek.
 • Maximálne preklopenie hlavy je plné zhoršenia, preto je kontraindikované.
 • Pohyby by nemali byť ostré, trhavé: robiť všetko pomaly, pomaly.
 • Keďže osteochondróza chrbtice je často sprevádzaná posturálnou nestabilitou, závraty, fyzioterapeutické cvičenia s cervikálnou osteochondrózou by sa mali vykonávať v sede..
 • Počet opakovaní - 5–8.

cvičenie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Posaďte sa priamo na stoličku, nohy mierne od seba. Natiahnite ruky pred seba..

Zatlačte ruky do pästí - uvoľnite ich. Vykonajte cvičenie niekoľkokrát a potom si potriasť rukami.

2. Sadnite si na stoličku, nohy pred vami šírku ramien od seba, ruky na kolená.

Zdvihnite narovnané rameno do strany rovnobežne s podlahou. Bez ostrých pohybov otočte telo rukou v jednom smere, druhou rukou v druhom smere (ľavá ruka - otočte telo doľava, doprava - doprava).

3. Posaďte sa na stoličku, nohy ohnuté na kolená od seba, položte ruky na pás.

Nakloňte hlavu doľava a doprava, akoby ste sa snažili ušou dosiahnuť rameno.

4. Poloha na stoličke. Ohýbajte ruky na lakťoch na maximum (ruky na pleciach).

Po stranách zdvihnite ohnuté ruky do polohy rovnobežnej s podlahou a spodnej časti chrbta.

5. Posaďte sa a položte ruky na sedadlo stoličky po stranách tela.

V tejto polohe najskôr krúžte s ramenným pásom, najskôr a potom proti smeru hodinových ručičiek.

6. Poloha v sede.

Pri malej amplitúde otočte hlavu doľava a doprava (akoby sa pozerala doľava, potom doprava).

7. V polohe na sedenie zatlačte ruky pred seba v zámku.

V tejto polohe zdvihnite ruky až na úroveň hlavy a potom ich sklopte.

8. Poloha v sede, ruky na sedadle kresla.

Nakloňte hlavu k hrudníku - vráťte sa do zvislej polohy.

9. Pokračujte v sedení na stoličke. Paže natiahnuté pozdĺž trupu.

Ohnite ruky za lakte a posúvajte ich pozdĺž tela s dlaňami smerom k podpazušiam. Rovnakým posuvným pohybom vráťte ruky do pôvodnej polohy..

10. Sadnite si na stoličku. Ruky na švy.

Zdvihnutú ľavú ruku pred vami nie vyššiu, ako je úroveň ramien. Palm dolu.

Zároveň narovnajte pravú ruku dozadu (dlaň hore). Opakujte pre druhú stranu.

záver

Fyzioterapeutické cvičenia samozrejme nie sú všeliek a na čo najúčinnejšiu pomoc s osteochondrózou chrbtice je potrebné prijať celý rad opatrení vrátane liekov, manuálnej terapie, fyzioterapie..

Ale cvičebná terapia pre osteochondrózu krčnej chrbtice nevyžaduje špeciálne vybavenie a dokonca ani významný priestor v miestnosti, môžete vykonávať veľa cvičení aj na pracovisku. A to je skvelá príležitosť pre každého pacienta, aby si pomohol. Pravidelné cvičenia fyzickej terapie majú priaznivý vplyv nielen na priebeh choroby a jej príznaky, ale aj na náladu, zmierňujú pocity depresie, sleziny, únavy a dokonca aj depresívnych porúch..

Lfk je skvelý! Terapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza je dnes veľmi časté ochorenie, ktoré výrazne zhoršuje kvalitu života. Môže to viesť k mnohým faktorom, príznaky sú tiež rôzne a choroba sa najčastejšie určuje, keď sa medziobratlové platničky už začínajú aktívne zrútiť. Najčastejšie sú postihnuté krčné a bedrové oblasti. Napriek tomu, že choroba je chronická, existuje veľké množstvo opatrení, ktoré môžu veľmi pozitívne ovplyvniť stav pacienta. Jedným z najbežnejších sú krčné cvičenia proti osteochondróze, ktoré sa môžu vykonávať doma. Hlavná vec je urobiť všetko podľa pravidiel a dodržiavať všetky odporúčania odborníka.

Cvičenie domácej osteochondrózy krčka doma: všeobecné pravidlá

Rovnako ako každá iná metóda liečby, aj cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice majú svoje vlastné charakteristiky, obmedzenia a kontraindikácie, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Všetko sa riadi nasledujúcimi pravidlami:

 • Liečbu nemôžete predpísať sami - lekár ju musí predpísať. Faktom je, že príznaky charakteristické pre osteochondrózu môžu byť príznakmi iných chorôb, pri ktorých môže byť fyzická aktivita škodlivá. Diagnostika aj výber liečebných metód sú úlohou špecialistu.
 • Je potrebné zohľadniť prítomnosť sprievodných chorôb, pri ktorých je možný zákaz fyzickej aktivity..
 • Gymnastika na krku s osteochondrózou je kontraindikovaná v akútnom období ochorenia. Osteochondróza je cyklická a zahŕňa striedanie fáz remisie a exacerbácie. V akútnom období by liečba mala byť zameraná na rýchle odstránenie bolesti a nepohodlia, ktoré môže byť veľmi silné, a fyzická aktivita v tomto okamihu môže zhoršiť iba stav pacienta. Gymnastika je tiež kontraindikovaná v terminálnych štádiách osteochondrózy, pri ktorej dochádza k deštrukcii kostného tkaniva stavcov. Potom potrebujete chirurgické ošetrenie.
 • Zdržte sa cvičenia, ak sa necítite dobre, máte vysokú horúčku, chlad, vysoký krvný tlak atď..
 • Je lepšie zvoliť si rovnaký čas na tréning (najlepšie ráno), miesto, ktoré je pre vás pohodlné a pohodlné oblečenie. Izba sa odporúča dobre vetrať. Cvičenie je každý deň v remisii..
 • Odporúča sa jesť hodinu pred triedou - nie neskôr.
 • Pred začiatkom tréningu si môžete dať teplú sprchu. Toto poskytne príležitosť na zahriatie svalového tkaniva a jeho prípravu na nadchádzajúce záťaže. Alternatívou by bol teplý uterák, ktorý môžete na postihnutú oblasť položiť na pár minút.
 • Predbežne si trochu zahrejte: hýbte rukami, choďte na mieste, krúživými pohybmi ramien, naklonením sa dopredu a do strán, zdvíhaním a spúšťaním ramien atď..
 • Cvičenie krku s osteochondrózou by sa malo vykonávať hladko a pokojne, bez trhania a náhleho pohybu..
 • Je dôležité naučiť sa dýchať. Musíte sa nadýchnuť nosom, vydýchnuť ústami. Pri maximálnom zaťažení nedýchajte. Toto je bežná chyba pre začiatočníkov a po chvíli to zmizne.
 • Nepokúšajte sa okamžite celý komplex vytvoriť, ak je to pre vás ťažké. Je potrebné počúvať svoje telo a pocity. Postupne a len so súhlasom lekára zvyšujte počet prístupov a záťaž.
 • Po vyučovaní sa odporúča trochu relaxovať. Je vhodné neopustiť dom na hodinu. Na konsolidáciu výsledkov môžete urobiť ľahkú masáž alebo sa osprchovať.

Okrem týchto pravidiel môže špecialista poskytnúť ďalšie odporúčania, ktoré je potrebné zohľadniť. Súbor cvičení sa vyberá individuálne v závislosti od histórie a závažnosti choroby.

Gymnastika pre domácu osteochondrózu krčka doma: výhody a účinnosť

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice sú dôležitou súčasťou komplexnej liečby ochorenia. Pravidelné triedy dávajú tieto pozitívne výsledky:

 • Posilnenie svalového tkaniva (povrchových aj hlbokých vrstiev svalov), vytvorenie silného svalového korzetu, ktorý udržuje chrbticu v správnej polohe..
 • Eliminácia stagnácie v tkanivách, odstránenie nadbytočnej tkanivovej tekutiny a lymfy.
 • Zvýšená elasticita svalov.
 • Zlepšenie držania tela, odstránenie nerovnováhy zaťaženia rôznych častí chrbtice.
 • Znížené zaťaženie stavcov;
 • Zlepšenie metabolických procesov v postihnutých oblastiach zlepšením krvného obehu.
 • Obnovenie pohyblivosti chrbtice.
 • Eliminácia alebo oslabenie chronickej bolesti a iných nepríjemných príznakov choroby.
 • Predĺženie trvania remisného obdobia.

Všeobecne platí, že terapeutické cvičenia s cervikálnou osteochondrózou majú priaznivý vplyv na stav pacienta, zvyšujú telesnú zdatnosť tela a stabilizujú ho pred nepriaznivými faktormi. Po 1-2 mesiacoch tréningu nálada stúpa, fyzická nečinnosť zmizne a zlepšuje sa celková pohoda pacienta.

Cervikálna osteochondróza: cvičenia

Za zmienku stojí, že gymnastika s osteochondrózou krčnej chrbtice môže obsahovať veľké množstvo prvkov a medzi nimi nie sú žiadne univerzálne prvky. Komplex by mal vybrať lekár - to je dôležité. Kurzy sa konajú každý deň a trvajú 15-20 minút. Pri absencii bolesti a pozitívnej dynamiky sa doba a intenzita tried postupne zvyšujú.

Prvý gymnastický komplex pre cervikálnu osteochondrózu sa používa v štádiu remisie pri chronickej a akútnej forme osteochondrózy. Zahŕňa tri cvičenia:

 • zákruty hlavy;
 • svahy
 • ťahanie hlavy dozadu.

Pri všetkých cvičeniach je počiatočná pozícia rovnaká. Sediac alebo stojaci, pacient vykonáva prvky, pričom chrbát drží rovno a rukami pozdĺž tela. Pri prvom prvku sú zákruty hladko vľavo a vpravo. Brada by mala byť nad plecom. Ak sa vyskytne bolesť, znížte amplitúdu zákrut. Prvok sa opakuje 5-10 krát.

Ďalším prvkom je sklopenie hlavy nadol. Pri ich vykonávaní musíte bradu dotýkať hrudníka. Je dôležité úplne uvoľniť zadné svaly na krku. Ak urobíte všetko správne, zlepší sa stav svalov a zvýši sa flexibilita stavcov. V ďalšom cvičení je krk stiahnutý dozadu, akoby bola brada vtiahnutá a chrbát je plochý. Cvičenia sa opakujú 5-10 krát.

Nasledujúci komplex sa používa na chronickú cervikálnu osteochondrózu. Pacient musí položiť ruku na čelo a nakloniť hlavu dopredu, pričom mu odporuje. Cvičenie sa opakuje 10-krát s trvaním expozície 10 sekúnd.

Ďalej sa vykoná podobná akcia, ale efekt sa teraz vykoná zo strán. Počet opakovaní je podobný. Ramená si môžete tiež pritiahnuť k ušiam a zaistiť ich 10 až 15 minút. Počet opakovaní - 5-10.

Tieto cvičenia z osteochondrózy krčnej chrbtice sa môžu vykonávať na prevenciu cervikálnej osteochondrózy. Na liečbu môžete použiť zložitejšie techniky, ale po súhlase lekára.

Cvičenia na liečenie cervikálnej osteochondrózy môžu byť súčasťou komplexu alebo môžu byť uskutočňované samostatne. To umožní vybrať si individuálny program, ktorý je pre pacienta najúčinnejší. Zvážte cvičenia, ktoré môžete použiť:

 • Musíte ležať na podlahe, položiť jednu ruku na hrudník, druhú na žalúdok. Cvičenie je pomerne jednoduché a zamerané na maximálnu svalovú relaxáciu. Teraz je vykonaná séria hladkých vdýchnutí a výdychov, celkovo 3-4 krát.
 • V nasledujúcom prípade musíte ležať na bruchu a jemne zdvíhať trup s hlavou, položenou na rukách. V tejto polohe musíte zostať asi minútu a potom sa postupne vrátiť k originálu. Je dôležité, aby ramená nevypadli. Počet opakovaní - 3-4 za deň.
 • Ďalšie cvičenie sa vykonáva aj pri ležaní. Zbrane pozdĺž trupu. Vykonajte otočenie hlavy do strán. Po dokončení akcie sa potulte po podlahe. Do 3-4 sady a 5-6 opakovaní. Bolesť počas cvičenia nie je povolená..

Terapeutické cvičenia zamerané na osteochondrózu krčnej chrbtice by mali naznačovať postupné zvyšovanie záťaže. Je prijateľné, ak sa stav pacienta zlepší. Cvičenia so zvýšenou komplexnosťou, ktoré sa môžu použiť na liečbu osteochondrózy, sú krútiace, výmenné a relaxačné prvky..

Ďalej musíte prejsť k relaxačným prvkom. Musíte sa postaviť rovno, sklopiť ruky a položiť ich pozdĺž tela. Dotiahnite ruky a držte v tejto polohe 30 sekúnd. Chrbát by sa mal narovnať, znížte lopatky a plecia. Nakoniec je potrebné čo najviac uvoľniť zúčastnené časti..

Po príprave pokračujte v skrútení. Keď stojíte, sklopte chrbát hlavy. V tejto polohe sa vykonáva krútenie a otáčanie hlavy. Ukončite cvičenie bradou na hrudi a potom točte opačným smerom. Pokračujte v cvičení až do príjemného tepla.

Užitočné pri liečbe osteochondrózy rukami rúk. Nakloňte sa dopredu, aby bolo telo rovnobežné s povrchom podlahy. Nezabudnite vziať ruky do strán. Lopatky sa posúvajú k chrbtici, zatiaľ čo ohyb chrbta robia trochu dozadu.

Liečba osteochondrózy krkom by mala byť elegantná a premyslená. Terapia nie je zameraná na maximalizáciu záťaže, ale na udržanie motorickej aktivity, aby sa zlepšil stav krčnej chrbtice. Na osteochondrózu a jej príznaky sa používajú rôzne komplexy a je dôležité zvoliť súbor cvičení, ktoré budú brať do úvahy individuálny stav pacienta. Dobrým spôsobom, ako zlepšiť chrbticu a kĺby, sú izometrické cvičenia Dr. Borschenka, o ktorých už na našich webových stránkach existuje článok s recenziami..

Vo videu vidíte, aké môžu byť gymnastiky s osteochondrózou krčnej chrbtice..

Zotavovacie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu predpisuje lekár na zmiernenie bolesti a zastavenie degeneratívnych porúch v chrbtici. Cvičenie, ak je správne vybrané a vykonané, pomáha vyrovnať sa s problémom.

Aktívny životný štýl pre cervikálnu osteochondrózu

Hlavným cieľom terapie je zmiernenie bolesti a zápalu. Vyžaduje si to fyzickú aktivitu. Výcvikové kurzy by sa mali začať ihneď po odstránení exacerbácie, počas obdobia remisie. Najprv by ste nemali zaťažovať krk silno, ale je potrebné ho zväčšiť.

Cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice posilňujú svaly a zlepšujú krvný obeh. Pri vykonávaní chrbta by mal zostať plochý.

Hlavná technika fyzioterapeutických cvičení:

 • musíte začať s plynulými zákrutami hlavy, až 10-krát, môžete sedieť;
 • nakloňte hlavu nadol, potom sa vráťte do východiskovej polohy, opakujte až 10-krát;
 • odkloňte krk dozadu, pritiahnite bradu bližšie k hlave;
 • koleno pravej ruky je na stole, dlaň pravej ruky je na chráme. Zatlačením dlane ruky na chrám nakloňte hlavu, opakujte až 10-krát a potom vymeňte ruku;
 • zdvihnite plecia, stiahnite hlavu, držte 5-10 sekúnd, potom relaxujte, vykonávajte 5-6 krát;
 • masírujte chrbtom hlavy prsty bez toho, aby ste spôsobili bolesť.

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou pomáha pri bolesti hlavy. Vhodné pre starších ľudí, zamestnancov, ktorí často pracujú pri počítači. Pravidelným cvičením môžete znížiť závraty, zmierniť bolesti hlavy a zlepšiť pocit pohody..

Cieľom gymnastiky je obnoviť svalovú sústavu krku a zvýšiť pohyblivosť stavcových diskov. Lekcia od trénera fyzioterapie pomôže vytvoriť súbor cvičení.

Gymnastika s osteochondrózou krčnej chrbtice:

 • hladké zákruty hlavy doprava a doľava, až 10-krát, zo stojacej alebo sediacej polohy;
 • namáhanie svalov krku, dotknite sa hrude bradou, trochu ju držte, uvoľnite sa;
 • polož svoju dlaň na svoje čelo, nakloní hlavu dopredu, odoláva dlani.

Účinky liečebných cvičení ako liečby osteochondrózy:

 • posilňuje svalovú sústavu stavcov;
 • bojuje proti preťaženiu, odstraňuje prebytočnú tekutinu;
 • zlepšuje elasticitu tkaniva;
 • zlepšuje držanie tela, znižuje zaťaženie chrbtice;
 • urýchľuje metabolizmus;
 • eliminuje bolestivé príznaky.
Po dvoch mesiacoch gymnastického cvičenia sa zdravotný stav zlepší, silné bolesti krku spôsobené osteochondrózou zmiznú.

Správne ranné cvičenia

Ranné cvičenie nie je hlavným prvkom liečby cervikálnej osteochondrózy, ale s jej pomocou môžete zlepšiť pohodu pacienta. Ranné cvičenia sa môžu robiť v akomkoľvek veku..

Ciele terapeutických cvičení pre krk s osteochondrózou:

 • zlepšenie krvného obehu v mozgu;
 • zmiernenie bolesti v hlave;
 • normalizácia všeobecného stavu;
 • obnovenie pohyblivosti miechy.

Hlavné princípy úspechu ranných cvičení s cervikálnou osteochondrózou:

 • pravidelnosť;
 • triedy by sa mali konať súčasne - po spánku, pred raňajkami;
 • pri výbere cvikov je potrebné vziať do úvahy vek a celkové zdravie pacienta;
 • hodina trvá asi 30 minút;
 • v osobitných fázach je potrebná kontrola lekára;
 • cvičenia sa vykonávajú hladko, náhle pohyby sú zakázané;
 • Počas vykonávania nemôžete ostro otočiť hlavu.

Kontraindikácie pre gymnastiku z osteochondrózy:

 • poranenie stavcov;
 • onkológia;
 • hypertenzia;
 • vírusové ochorenia;
 • choroby kardiovaskulárneho systému.
Ranné cvičenia - metóda boja proti osteochondróze. Vykonávanie cvičení pomôže zbaviť sa negatívnych procesov v krčných miechových diskoch..

Základné cvičenia pre domácu úlohu

Pri výbere cvikov berte do úvahy charakteristiky pacienta, zdravotný stav, minulé choroby, vek. Existuje mnoho spôsobov liečby osteochondrózy v krku. Pomáhajú obnovovať miechové disky.

Bez príslušenstva

Cvičenie na osteochondrózu krčnej chrbtice je dvoch typov.

Izometria spočíva v tom, že telo nejaký čas drží v jednej polohe a potom sa vracia do východiskovej polohy. Počas gymnastiky by telesné vibrácie nemali byť. V dôsledku tried sa zvyšuje flexibilita, zlepšuje sa krvný obeh.

Dynamické - naklápanie hlavy rôznymi smermi pre konkrétne časové obdobia. Tieto akcie uvoľňujú svaly a zmierňujú príznaky bolesti..

Etapy cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice postupne:

 • chrbát zostáva plochý, musíte otočiť hlavu doprava, potom doľava;
 • ramenný pás je zdvihnutý, v tejto polohe ho držte 10 sekúnd;
 • položiť ruku na chrbát hlavy a urobiť odpor hlavy späť;
 • hlava by mala byť rovná, krk ohnutý dozadu.

Triedy na liečbu osteochondrózy by sa mali podávať denne po dobu 15 minút. Tréningový režim by mal byť systematický, takže plavidlá budú lepšie pracovať. Lekári vyvinuli niekoľko metód na liečenie cervikálnej patológie. Gymnastika Dikul pomáha posilňovať medzistavcové platničky, odstraňuje bolesť.

Bubnovsky odporúča prestať fajčiť a pri cvičeniach použite činky na ďalšie zaťaženie ramenných svalov.

Cvičenie na osteochondrózu sa vykonáva s postupným zvyšovaním záťaže. Procedúra je prijateľná, ak blahobyt umožňuje terapeutické opatrenia a neexistuje riziko predĺženia alebo prietrže hrudnej chrbtice..

Druhy cvičebných cvičení:

 • krútenie;
 • mávaj rukami;
 • zavesenie na priečku;
 • relaxačné pohyby.

Cvičenia začínajú zahrievaním, prepožičiavajú sa mu svaly krku, zohrieva sa, pripravuje sa na zaťaženie. Hudbe môžete viesť hodiny..

Pri krútení by sa hlava mala vyhodiť späť, potom sa musí krútiť celým telom. Triedy sa vykonávajú pred výskytom tepla v celom tele. Výkyvy rúk sa vykonávajú takto: telo nakloňte dopredu, roztiahnite ruky do strán, posúvajte lopatky, vykonávajte výkyvy.

Relaxačné pohyby: namáhajte ramenné svaly a držte ich 15 sekúnd, späť rovno, potom vydýchnite a uvoľnite sa.

Cvičenie na osteochondrózu sa vykonáva opatrne a čo je najdôležitejšie - nie ostro. Výber komplexu je najlepšie zverený lekárovi - poskytne poradenstvo pri jeho implementácii. Pozrite sa, ako lekár robí gymnastiku pre krk v tomto videu:

S príslušenstvom

Medzi ďalšie atribúty cvičení patrí aplikátor Kuznetsov - valec alebo koberec s hrotmi. Môžete si na to ľahnúť alebo ju priviazať k krčnej oblasti postihnutej osteochondrózou. Je povolené používať 1 čas denne počas 10 dní.

Miechový záber sa robí pomocou špeciálneho nástroja. Tento postup sa vykonáva podľa predpisu lekára vo fyzioterapeutickej miestnosti a nie viac ako jedenkrát ročne.

Cervikálna chondróza by sa mala cvičiť, keď bolesť ustúpi a štádium exacerbácie prechádza. Začnite ľahkými cvičeniami, potom posilnite komplex.

Pravidlá vykonávania osteochondrózy krku:

 • triedy sa konajú v chladnej miestnosti;
 • Pred cvičením sa zahrejú, čo telo zahreje;
 • Môžete vykonať samomasírovanie alebo šúchanie pomocou osušky;
 • musíte dýchať nosom;
 • s nestabilnými krčných stavcov, nasadené na mäkký golier alebo korzet.

Cvičenia sa vykonávajú pri státí, sedení alebo na všetkých štyroch, niekedy je prijateľná ležiaca poloha.

Triedy na cervikálnu osteochondrózu by sa mali vykonávať s plochým chrbtom, nehádzajte hlavu späť. V prípade diagnózy ochorenia stupňa 3 u pacienta nie je potrebné cvičenie. Na krk pacienta je nasadený golier, terapia sa vykonáva pomocou liekov pod dohľadom reakcie tela..

trvanie

Pravidelným cvičením môžete zmierniť bolesť krku, zvýšiť svalový tonus, zbaviť sa depresie. Tréning pre osteochondrózu krku je 2 mesiace, niekedy to môže trvať dlhšie.

Ako nerobiť gymnastiku

Pri cervikálnej osteochondróze lekári nepovoľujú určité typy fyzickej námahy. Existujú cvičenia, ktoré majú nenapraviteľné následky. Bez dostatočných informácií pacienti často poškodzujú telo..

 1. Pri zahrievaní s cervikálnou osteochondrózou často robia so svojimi rukami a nohami ostré výkyvy, aby zapli celé telo, čo inštruktori často odporúčajú v telocvični. Ostré zákruty hlavy - dole, hore, doľava, doprava, kruhové pohyby - spôsobujú zovretie stavcov, zhoršené prísun krvi, riziko pošmyknutia stavcov, zovreté nervové zakončenie.
 2. Keď položíte ruky za hlavu a nakloníte ich na kolená, zaťaženie krčných stavcov sa zvýši, čo je neprijateľné. Cvičenie by sa malo vykonávať s telom, svaly krku by nemali byť napäté.
 3. Pri cvičení v bazéne nemusí byť hlava zdvihnutá príliš vysoko nad vodou, čo môže vyvolať kŕč. Pri plávaní by sa hlava mala nakláňať bližšie k vode. Môžete si zaplávať na chrbte a oddýchnuť si svaly.

Ak chcete zabrániť tejto chorobe, musíte sa držať zdravého životného štýlu. Otázky, ktoré vzniknú pri páchaní cvičenia na domácu osteochondrózu krčka maternice doma, sa musíte opýtať svojho lekára.

Gymnastika na liečbu domácej osteochondrózy krčka maternice

Cervikálna osteochondróza je choroba, ktorú možno považovať za „profesionálnu“ pre ľudí, ktorých činnosť súvisí s vykonávaním práce v naklonenej polohe alebo s dlhším posedením (čistiace prostriedky, administratívni pracovníci, záhradníci). Choroba sa vyznačuje dystrofiou medzistavcových platničiek - želatínovou buničinou, ktorá pôsobí ako tlmič nárazov a spája stavce k sebe. Pri osteochondróze dochádza k zovretiu a stlačeniu radiálnych koncov, k deformácii a degenerácii stavcovského tela s následnou deštrukciou, ktorá je sprevádzaná intenzívnou bolesťou a nepohodlím v krku..

Je možné zmierniť bolesť a zastaviť progresiu patologického procesu pomocou fyzioterapeutickej liečby, masáže, tepelných procedúr, bahennej terapie. Pri vytváraní priaznivej prognózy pre týchto pacientov majú veľký význam fyzioterapeutické cvičenia. Komplex cvičebnej terapie by sa mal vyberať individuálne, pričom by sa mal brať do úvahy stupeň kompresie medzirebrových nervov a prítomnosť jednotlivých kontraindikácií. Gymnastiku na liečbu cervikálnej osteochondrózy je možné vykonávať doma, ale je dôležité ju správne urobiť a vopred sa poradiť s lekárom..

Čo je to cervikálna osteochondróza?

Cervikálna osteochondróza je najbežnejšou formou osteochondrózy. Ochorenie sa vyskytuje nielen u ľudí staršej vekovej skupiny (nad 40 rokov), ale aj u mladých ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života, často zostávajú v rovnakej polohe tela (sedavá práca, hranie hier na počítači) a nepozerajú sa na svoju stravu. Medzi príčiny poškodenia krčných stavcov odborníci tiež nazývajú nadmerný príjem solí a mastných potravín, endokrinné poruchy, poranenia chrbta, fajčenie, závislosť od alkoholu. Táto časť chrbtice je najmobilnejšia, takže uvoľňovanie nervových zakončení z chrbtice je aktívnejšie ako iné stavce, čo zvyšuje riziko zovretia..

Príznaky cervikálnej osteochondrózy najčastejšie nemajú výrazné klinické prejavy a môžu byť maskované ochorením srdca a patológiou iných vnútorných orgánov. Pacienti s touto diagnózou sa často sťažujú na bolesti hlavy, bolesti na krku a hornej časti chrbta, nevoľnosť, závraty. Ak počiatočná diagnóza neodhalila kardiologické ochorenia, pacient je odoslaný k neurológovi, ktorému je pridelený komplexný vyšetrovací komplex a ďalšia liečba.

Domáce cvičenia

Cieľom gymnastiky s cervikálnou osteochondrózou je natiahnutie chrbtice, posilnenie muskuloskeletálneho korzetu a zvýšenie tonusu svalov podporujúcich krčné a hrudné stavce. Cvičenia, ktoré pomáhajú napnúť chrbticu, môžu znížiť kompresiu medzirezortných nervov a eliminovať štípanie, ako aj správne držanie tela a normalizáciu krvného obehu. Nasleduje súbor gymnastických cvičení odporúčaných na denný výkon pri krčnej a hrudnej osteochondróze. Mali by sa vykonať po predbežnom zahriatí pomaly, bez trhania a náhleho pohybu..

Jednoduché zákruty a zákruty

Toto je najjednoduchšie cvičenie, ktoré vám umožní vyložiť krčné stavce, zvýšiť ich pohyblivosť a eliminovať bolestivé pocity rôznej intenzity. Krivky krku sú súčasťou komplexu fyzioterapeutických cvičení pre cervikálnu osteochondrózu, ako aj zoznam cvičení potrebných pre študentov škôl a žiakov predškolských zariadení.

Popravu je potrebné začať odbočkami doprava a doľava, po ktorých sa môžete plynulo presunúť na svahy: dopredu a dozadu a sprava doľava. Každé cvičenie sa musí opakovať 10-krát.

Axiálna rotácia

Rotácia hlavy vám umožňuje natiahnuť svaly na krku, zvýšiť ich pružnosť, stimuluje prietok krvi krvnými cievami. Toto cvičenie sa odporúča ľuďom so sedavou prácou. Malo by sa vykonať 2-3 krát počas pracovného dňa - pomôže to zlepšiť mikrocirkuláciu tekutín vo vaskulárnom lôžku a zabezpečí dostatočný prísun kyslíka do mozgových buniek (dôležitá prevencia hypoxie a bolesti hlavy z nej vyplývajúce)..

Rotáciu krku vykonajte v tomto poradí:

 • nakloňte hlavu nabok;
 • opíšte kruh pomocou brady (bez hádzania hlavou dozadu);
 • zastavte sa v koncovom bode a opakujte cvičenie opačným spôsobom.

Celkom 10 opakovaní.

Padajúca veža

Toto cvičenie sa musí vykonávať veľmi opatrne a ak sa objavia nepríjemné pocity, zastavte gymnastiku. Východisková poloha - stojace, tróny od seba oddelené, ramená spustené, brada mierne zdvihnutá. Krk by mal byť úplne uvoľnený. Pomaly na 5-8 účtoch zoberte narovnané plecia a telo späť, zatiaľ čo hlava by mala zostať na svojom mieste. Vráťte sa do východiskovej polohy pomaly, bez trhania. Opakujte 8 krát.

Preťahovanie s námahou

Toto cvičenie pomáha napínať svaly, zvyšuje ich pružnosť a znižuje kompresiu (stláčanie) stlačených nervov. Takéto rozťahovanie sa odporúča vykonávať pod dohľadom odborníka, pretože akýkoľvek neopatrný pohyb môže viesť k posunu krčných stavcov a ich zraneniu. Pred vykonaním tohto roztiahnutia je potrebné svaly správne zahriať, aby nedošlo k poškodeniu väzov a šliach. Správne vykonanie:

 • vykonať náklon na pravú stranu a pokúsiť sa ušného ucha dotknúť pravého ramena;
 • zostať v tejto polohe po dobu 5-10 sekúnd;
 • polož svoju ľavú ruku na hlavu a urob pružné pohyby;
 • opakujte to isté z opačnej strany.

Komplikovanou verziou tohto cvičenia je pružinové zaťaženie pri sklopení nadol (ruky by mali byť zatvorené a umiestnené na zadnej časti hlavy, brada je čo najbližšie k hrudníku). V počiatočnej fáze musíte vykonať takéto sklony 4 až 6-krát, pričom počet opakovaní sa musí postupne zvyšovať na 8 až 12-krát v každom smere..

Dôležité! Je prísne zakázané vykonávať cvičenia na napínanie svalov krku bez predbežného zahrievania - to môže viesť k zraneniam a výronom.

Uterák cvičenie

Toto cvičenie na mechanizmus účinku je podobné predchádzajúcemu: je potrebné napnúť svaly podporujúce krčné stavce a vykonáva sa pomocou vystuženia, pre ktoré sa používa froté uterák zložený do niekoľkých vrstiev..

Vykonáva sa nasledovne:

 • uchopte zvinutú uterák oboma rukami vo vzdialenosti 30 - 35 cm od seba;
 • položte ju na hlavu a položte ju na zadnú časť hlavy;
 • vytiahnite uterák tak, aby svaly krku odolali ťahaniu (skúste sklopiť hlavu dozadu).

Počet opakovaní je 8-10 krát. Pri správnom výkone sa posilňujú krčné svaly, eliminuje sa svalový spazmus a postupne sa uvoľňujú stlačené nervové zakončenie, čo pozitívne ovplyvňuje stav pacienta a intenzitu syndrómu bolesti..

fyzioterapia

Tieto cvičenia sú súčasťou komplexu liečebných cvičení, ktoré sa vykonávajú v zdravotníckych zariadeniach, sanatóriách a rehabilitačných strediskách. Môžete ich vykonávať na akejkoľvek úrovni fyzickej zdatnosti, ale ak predtým osoba, ktorá sa nezúčastňuje telesnej výchovy, musíte všetky cvičenia vykonávať pomalým tempom, počnúc minimálnym počtom opakovaní..

Prvé cvičenie

Toto cvičenie je súčasťou zahrievacieho komplexu pre cervikálnu a hrudnú osteochondrózu a umožňuje vám posilniť niekoľko svalových skupín naraz bez dodatočného zaťaženia axiálnej kostry. Musíte to urobiť v stoji.

 1. Dajte ruky za chrbát a spojte ich na úrovni rúk.
 2. Zdvihnite narovnané ramená o 5 cm a potiahnite čo najviac dozadu a vyrovnajte plece.
 3. Krk musí byť vytiahnutý súčasne (brada je zdvihnutá)..

Ak chcete dosiahnuť terapeutický výsledok v krátkom časovom období, musíte začať s 5 opakovaniami, postupne zvyšovať ich počet na 10-12 krát.

Druhé cvičenie

Toto cvičenie sa vykonáva aj v stoji. Ramená od seba, ruky pomaly zdvíhajú až do maximálneho bodu, natiahnutie chrbtice a krku. Takýto úsek má pozitívny účinok na všetky časti chrbtice vrátane lumbosakrálnej oblasti a môže sa použiť ako rýchla úľava od bolesti na krku a chrbte spôsobenej sedavými prácami alebo náhlymi pohybmi..

Tretie cvičenie

Ľahnite si na podlahu a položte spodnú ruku pod hlavu. Telo by malo byť v priamke. Nadvihnite druhú ruku a položte čo najviac za hlavu a potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 10-12 krát a vymeňte ruku. Toto cvičenie má pozitívny vplyv na krčné svaly, ako aj na svaly hrudnej chrbtice, takže sa môže odporučiť torakalgia, syndróm silnej bolesti spôsobený kompresiou medzirebrových koreňov..

Ak sa chcete dozvedieť viac podrobností o tom, ako cvičiť s herniou krčnej chrbtice, ako aj s ohľadom na najúčinnejšie cvičenia, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Ako zvýšiť účinnosť tried?

Aby domáce úlohy boli čo najefektívnejšie, musíte to robiť pravidelne - najmenej päťkrát týždenne. U ľudí, ktorí pracujú pri počítači alebo zostávajú dlhodobo na jednom mieste tela, sa takáto gymnastika zobrazuje dvakrát denne, pretože sú vystavení najvyššiemu riziku rozvoja cervikálnej osteochondrózy. Po dosiahnutí stabilného výsledku by sa mali cvičenia na liečbu cervikálnej osteochondrózy vykonávať 3-4 krát týždenne.

Účinnosť tréningu môžete zvýšiť pomocou ďalších opatrení zameraných na posilnenie pohybového aparátu, zvýšenie vytrvalosti a svalovej elasticity a zabránenie ukladaniu solí - jedna z hlavných príčin deformácie a degenerácie medzistavcových platničiek krčnej chrbtice.

Výživa

Pacientom s cervikálnou osteochondrózou sa odporúča vylúčiť z diétnych jedál s veľkým množstvom soli, korenia, octu, korenín a chuťových prísad. Počas obdobia exacerbácie sa odporúča variť jedlo bez pridania soli a po zastavení akútnych príznakov obmedziť jeho príjem na 5 g za deň. Odmietnutie by malo byť tiež z nápojov sýtených oxidom uhličitým, instantných potravín, jogurtov a tvarohov s chemickými farbivami a arómami, alkoholu. Fajčiari musia bojovať proti svojmu zvyku, pretože toxické látky obsiahnuté v tabakovom dyme (a ich je viac ako 100) negatívne ovplyvňujú pevnosť kostí a prispievajú k rozvoju myasténie gravis..

masáž

Masáž krku je vynikajúci spôsob liečby osteochondrózy krčka maternice a zmiernenia únavy. Je lepšie, ak je vykonávané profesionálom, ale ak takáto príležitosť neexistuje, môžete si sami masírovať krk. Technika správnej terapeutickej masáže je uvedená na fotografii nižšie..

Tabuľka. Približné náklady na masáž krku v rôznych mestách Ruska.

Počiatočná polohacvičenie
veľkomestoNáklady na 1 reláciu
Moskva790 rubľov
St. Petersburg600 rubľov
Čeľabinsk300 - 750 rubľov
Jekaterinburg480 - 600 rubľov
Nižný Novgorod570 rubľov

Studená a teplá sprcha

Kontrastná sprcha je vhodná pre celé telo vrátane krčnej chrbtice. Procedúra bude efektívnejšia, ak osoba nasmeruje prúd vody priamo na krk a predlaktie. Kontrastná sprcha by mala trvať asi 1 minútu (zmena teploty - po 10 - 15 sekundách).

Cervikálna osteochondróza je závažné ochorenie, ktoré významne obmedzuje mobilitu a znižuje kvalitu ľudského života. Vykonaním cvikov na krku doma môžete zlepšiť pohodu, zastaviť progresiu patológie a zabrániť možným komplikáciám. Pred začatím vyučovania sa odporúča konzultovať s lekárom.

Ak sa chcete naučiť, ako robiť shishonínovú gymnastiku s osteochondrózou krčnej chrbtice, ako aj zvážiť hlavné rozdiely v gymnastike, môžete si prečítať článok o nej na našom portáli..

Video - Gymnastika pre krk, cvičenia na liečenie cervikálnej osteochondrózy

Osteochondróza - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Konský tuk sa používa v rôznych oblastiach ľudského života - od kozmetológie po medicínu. Lekári poznajú prospešné účinky tejto látky na liečbu rôznych chorôb srdca a krvných ciev, gastrointestinálneho traktu, muskuloskeletálnych hmôt atď.
Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah).

Mexidol-info

Späť
Referenčné informácie o lieku MexidolosteochondrózaMexidol a osteochondróza. radiculopthiaPatológia vnútromaternicového vývoja chrbtice, veku a dedičnej predispozície vedie k narušeniu vývoja chrupavky.