loader

Hlavná

Pažerák

Dikul: cvičenie chrbta s prietržom

Vítam vás v druhej lekcii môjho kurzu o obnove bedrovej chrbtice. Dnes budeme hovoriť o svalovom korzete. V tejto lekcii sa dozviete, aké dôležité je mať silný svalový korzet pre zdravie chrbta.!

Ak ste poslednú lekciu kurzu nepozerali, nezabudnite si ju najprv pozrieť >>

Mnoho ľudí považuje osteochondrózu alebo iné problémy s chrbticou za oddelené od zvyšku tela. Akoby sa objavili samy v chrbtici bez toho, aby do procesu zapojili ďalšie okolité tkanivá. Z toho vyplýva, že liečba je predpísaná nesprávne - anestézia, chondroprotektory a všetky.

Človek pije tieto lieky, bolesť ustupuje, stáva sa ľahšou. Na chvíľu sa stav zlepší, problémy so chrbtom sa zabudnú. Ale po chvíli sa všetko opakuje znova - bolesť chrbta, opäť bolesť, opäť liek. Muž kráča v začarovanom kruhu.

Prečo sa to deje? Pretože problém s chrbticou nie je úplne vyriešený.!

Faktom je, že chrbtica je zo všetkých štyroch strán obklopená svalmi, ktoré sú jej hlavnou oporou.

Chrbtica a svaly okolo nej sú jediným systémom, ktorého súčasti nemožno posudzovať oddelene..

Čo je svalový korzet?

Bedrová chrbtica je zo všetkých strán podopretá svalmi, ktoré spolu tvoria svalový korzet chrbtice. Každý sval tohto korzetu plní svoje špecifické funkcie, ale tiež spoločne vykonáva všetky pohyby a kontrolu nad bedrovým pohybom.

Svalový korzet obsahuje:

 1. Zadné svaly - zodpovedné za predĺženie chrbtice (tri vrstvy)
 2. Svaly prednej brušnej steny - zodpovedné za ohnutie chrbtice
 3. Šikmé svaly brucha - zodpovedné za otočenie tela do strán, účasť na ohnutí chrbtice a ohýbanie do strán
 4. Štvorcový sval dolnej časti chrbta - umiestnený pred bedrovou chrbticou, sa podieľa na udržiavaní chrbtice vo zvislej polohe a nakláňaní tela do strany.

Tieto štyri svalové skupiny sú priamou oporou bedrovej chrbtice. Bedrová kontrola nie je možná bez riadneho fungovania a kontroly týchto svalov.

Najdôležitejšia podmienka pre zdravú chrbticu je nasledovná.

Tieto svaly by mali byť nielen v dobrom tóne, mali by byť pružné a pružné, ale mala by sa dobre rozvíjať aj intermusová koordinácia, aby všetky pohyby v bedrovej oblasti boli symetrické a správne..

Čo to znamená?

Pri bedrovej osteochondróze (jedná sa o kýlu a radikulitídu) sú niektoré svaly obvykle hypertonické - sú nadmerne namáhané, unavené a kŕčovité. Naopak, ostatné svaly sú preťažené, slabé, ochabnuté.

Z tohto dôvodu je ich zaťaženie nerovnomerné - niektoré príliš veľa, iné odpočívajú a nezúčastňujú sa na práci. V dôsledku toho je zaťaženie chrbtice asymetrické.

Napríklad väčšie zaťaženie ide na prednú časť chrbtice a menej na chrbát. Z tohto sa medzistavcové platničky posunú dozadu a začnú sa rozširovať za chrbticu. Takto sa vytvára alebo zväčšuje výčnelok alebo prietrž (ak je už prítomný). Táto situácia ďalej podporuje rozvoj osteochondrózy..

Preto je dôležité obnoviť koordináciu medzi týmito svalmi - mali by opäť začať spolupracovať. Potom bude existovať účinná podpora bedrovej chrbtice a jej vykladania.

Kde začať?

Musíte začať prirodzene cvičením. Už som o tom hovoril viackrát v prvej lekcii. Iba pomocou cvičení môžete obnoviť normálny svalový tonus a prinútiť ich, aby fungovali tak, ako majú, od prírody.

Navyše musíte začať postupne od jednoduchých po zložité. Ak ste sa predtým nezúčastňovali fyzickej aktivity, nemusíte sa chytiť tých najťažších a najkomplexnejších cvičení.

Áno, a nemáme za úlohu „napumpovať“ alebo sa stať atlétmi. Nie, naším hlavným cieľom je obnoviť normálny tón všetkých svalov korzetu, urobiť ich životaschopnejšími a odolnejšími, zlepšiť ich prísun krvi. Potom nebudú žiadne bolesti chrbta, zranenia atď.

Navrhujem pracovať so svaly do troch stupňov.

Fáza 1. Pracujte s jednou skupinou svalov v polohe vykládky

Ak chcete obnoviť jednotnú prácu všetkých svalov bedrového korzetu, musíte najskôr pracovať s každou skupinou svalov zvlášť. To znamená vykonávať také cvičenia, ktoré zahŕňajú iba jednu svalovú skupinu v práci.

Okrem toho musíte začať z východiskovej vykladacej polohy - ležať na chrbte, na bruchu, stojaci na všetkých štyroch stranách. Potom nebude na chrbticu bezprostredne veľká záťaž a pre svoje zdravie môžete bezpečne posilniť svaly.

Kedy začať robiť tieto cvičenia?

Keď niet bolesti a exacerbácia prešla. To znamená v podoblasti.

Pozrite si toto video s príkladmi počiatočných cvičení na posilnenie svalového korzetu:

Pred vykonaním týchto cvičení vám odporúčame zahriať sa (tiež ľahnúť), aby sa telo postupne pripravovalo na zaťaženie. Na konci je tiež dôležité urobiť ťažné zariadenie (tiež ležiace), aby sa uvoľnili svaly a postupne sa pohyboval k odpočinku.

Ako rozcvičku a záves môžete cvičenia použiť na akútne obdobie, ktoré som dal v prvej lekcii.

Etapa 2. Zahrnutie niekoľkých svalových skupín a zložitosť záťaže

Na posilnenie svalového korzetu a obnovenie bedrovej chrbtice nestačí počiatočné cvičenie po chvíli. Svaly si postupne zvyknú na jednu úroveň záťaže, už im budú chýbať počiatočné cvičenia.

Preto by ste mali v priebehu času pridať nové cvičenia, ktoré budú zahŕňať ďalšie svaly, ktoré predtým neboli zapojené. Zároveň pri zachovaní hlavne počiatočnej polohy leží na chrbte, žalúdku, stojaci na všetkých štyroch.

Pretože do práce je teraz zapojených niekoľko svalových skupín, „učia sa sa“ spolupracovať, zvyknú si pracovať ako jedna jednotka. Postupne začnete obnovovať stále viac a viac nielen tón jednotlivých svalov, ale aj ich vzájomnú koordináciu.

Pozrite si toto video s príkladmi zložitejších cvičení:

Okrem toho majú svaly tzv. Svalovú pamäť. Keď ich pravidelne trénujete, svaly sa začnú čoraz viac zapájať, zapamätať a posilňovať ich funkcie a tiež vytvárať silnejšie väzby medzi ostatnými svalmi prostredníctvom nervových vlákien a vytváraním nových reflexov..

Etapa 3. Zmena počiatočnej polohy a pridanie nových cvikov

Ak ste dobre pracovali na zložitejších cvičeniach vo vykladacej polohe (ležanie alebo státie na všetkých štyroch), mali by ste a mali by ste sa postupne prepínať do iných východiskových polôh (napríklad stojace)..

Pretože v konečnom dôsledku je pre vás dôležité, aby svalový korzet dokázal ovládať a udržiavať bedrovú chrbticu v stojatej polohe..

Väčšinu času trávime v stojacej polohe (stojaci, chôdzi, beh) alebo s posedením (pred televízorom, pri počítači, pri volante, pri pracovnom a kuchynskom stole).

V týchto polohách je bedrová oblasť vystavená najväčšiemu zaťaženiu. Preto je pre vás dôležité pripraviť svalový korzet na prácu v týchto podmienkach.

Ak to chcete urobiť, musíte začať malý - v sérii cvičení ležiacich a stojacich na všetkých štyroch pridajte cvičenia v stojacej polohe.

Aké ďalšie cvičenia môžem pridať?

Predpokladajme, že ste prešli predchádzajúcimi krokmi - zlepšili tón jednotlivých komponentov svalového korzetu, postupne zapojili ďalšie svaly do svojej práce a začali nastavovať intermusulárnu koordináciu. Čo bude ďalej?

Existuje ďalší zaujímavý druh cvičenia, ktoré možno použiť po posilnení jednotlivých svalov - to sú variácie dosiek..

Doska je izometrické cvičenie, ktoré dokonale posilňuje celý svalový korzet a telo ako celok, pretože zahŕňa svaly brucha, chrbta, nôh, ramien a hrudníka..

Je pozoruhodné, že všetky tieto svaly pracujú tak, že zvyšujú napätie, ale nezmávajú sa. To znamená, že na chrbticu nie je žiadne axiálne zaťaženie, nepreťažuje sa a nezúčastňuje sa na pohybe.

Jedným obmedzením je, že to nemôžu vykonávať ľudia s hypertenziou a starší ľudia (kvôli ich zložitosti). Ale ak ste aktívny človek, už sa venujete akejkoľvek fyzickej aktivite, gymnastke, plávaniu, toto cvičenie je pre vás ideálne.

Pozrite sa na niektoré variácie lamiel v tomto videu:

Hlavnou podmienkou pre to nie je zadržiavanie dychu, ale normálne, rovnomerne a pokojné dýchanie.

Zahrnutím tohto cvičenia do hlavnej časti cvičebných komplexov a jeho striedaním s jednoduchšími a rýchlejšími cvičeniami zlepšíte intermusulárnu koordináciu a svalový tonus..

Aké cvičenia je potrebné presne vylúčiť?

Na bezpečné obnovenie bedrovej chrbtice nikdy nepoužívajte v komplexoch tieto typy cvičení:

 1. Nárazové zaťaženie chrbtice (beh, skákanie)
 2. Ostré a nadmerné ohnutie alebo predĺženie chrbtice
 3. Ostré zákruty tela do strán

Vylúčením týchto cvičení počas opravy svalového korzetu eliminujete riziko zovretia nervu alebo prietrže a progresie osteochondrózy..

Zrátané a podčiarknuté: váš stručný náčrt akcie.

Predstavte si, že ste mali exacerbáciu bedrovej osteochondrózy (ischias, nervy zovreté alebo prietrže).

Tu sú vaše kroky na obnovenie bedrovej chrbtice:

 1. Počas exacerbácie (ostré bolesti) šetriaci režim a žiadne cvičenie
 2. V subakútnom období (bolesti ustupujú alebo sú menšie, zvyškové bolesti) odoberáte sady najjednoduchších cvičení z vykladacích východiskových pozícií, aby ste začali postupným zotavovaním.
 3. Neskôr prejdete na zložitejšie cvičenia, ale stále ich vykonávate pri vykladaní východiskových pozícií
 4. Potom postupne zmeňte východiskovú pozíciu a pridajte nové cvičenia zo stojacej polohy v kombinácii s inými cvičeniami
 5. Potom sa pokúsite vykonať jednu z možností lamiel a pridať ich do hlavnej časti komplexov v kombinácii s jednoduchšími a vykladacími cvičeniami.

V tejto postupnosti bezpečne a postupne obnovíte normálny tonus svalového korzetu, nastavíte účinnú medzikusovú koordináciu a zbavíte sa bolesti chrbta v dôsledku vyloženia chrbtice..

Takto som vytvoril svoj fázový online program „Tajomstvá zdravej dolnej časti chrbta“.

Všetky súbory cvičení v programe sú rozdelené do štyroch etáp:

 1. Prvá etapa - subakútna perióda - všetky cviky ležia iba prísne na chrbte v kombinácii s relaxačnými a dýchacími cvičeniami
 2. Druhá fáza - posilnenie prednej brušnej steny a „asistentov“ bedrovej oblasti - cvičenia na prechodné obdobie a príprava na tretiu fázu
 3. Tretia fáza - posilnenie svalového korzetu - cvičenie na vypracovanie všetkých svalových skupín korzetu. Sú rozdelené tak, aby na spodnej časti chrbta nevytvárali veľké zaťaženie, ale tiež ich postupne posilňujú a obnovujú
 4. Štvrtá etapa - stabilizácia chrbtice - cvičí v stojacej polohe, v náklone, vyvážiť v kombinácii s vykládkou. Keď posilníte a obnovíte rovnováhu medzi veľkými svalovými skupinami, môžete si zacvičiť malé svaly, ktoré stabilizujú chrbticu.

V súčasnosti existuje pre mojich predplatiteľov špeciálna zľava na tento program. Jeho podrobný popis sa môžete zoznámiť kliknutím na odkaz nižšie na stránke a využiť túto príležitosť na nákup programu za špeciálnu cenu..

Toto je koniec dnešnej hodiny. V ďalšej lekcii sa budeme zaoberať tak dôležitou otázkou, ako „Prečo musí bedrová osteochondróza čerpať tlač?“.

V skutočnosti sa každý musí vysporiadať s tlačou, nielen s „kulturistmi“ a „fitness bikinami“ :)

Takže v ďalšej lekcii sa porozprávame o tom, prečo to potrebujete a ako presne musíte prečerpať tlač, aby ste nepoškodili chrbticu (navyše ju ukážem vo videu).

Uvidíme sa skoro!

S pozdravom, Alexandra Bonina
V prípade akýchkoľvek otázok napíšte svojmu tímu podpory

PS: Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel a zdieľate tento materiál so svojimi priateľmi :)

Chcete sa raz a navždy zbaviť bolesti chrbta?

Ak áno, odporúčam vám pravidelne vykonávať špeciálne súbory liečebných cvičení, ktoré nájdete v mojom programe „Tajomstvá zdravej dolnej časti chrbta“..

Zapojte sa do tohto programu v akomkoľvek vhodnom čase - a vy si zacvičíte svaly a väzy driekovej chrbtice bez opustenia domova..

Cvičenia systematického ošetrovania sú ideálnym spôsobom, ako obnoviť zdravie bedrovej chrbtice a zabrániť bedrovej osteochondróze.

Tento program už prešiel stovkami mojich zákazníkov - a dosiahol skvelé výsledky! Odporúčam vám prejsť bez problémov, ak sa skutočne chcete zbaviť problémov s dolnou časťou chrbta!

* V najbližších dňoch má program obmedzenú zľavu

Cvičenia, gymnastika s kýlou chrbtice: bedrová, krčná, hrudná


Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu. Vyčnievajúca časť disku komprimuje okolité tkanivá vrátane nervov, krvných ciev a niekedy miechy, čo vedie k vývoju typických symptómov choroby a zhoršenej funkcii chrbtice a vnútorných orgánov..

Toto ochorenie je často spojené s osteochondrózou chrbtice, pretože sa považuje za jednu z hlavných príčin deformácie medzistavcových platničiek. Zoznam príčin a faktorov predisponujúcich k patológii je však oveľa širší a vyvíja sa v dôsledku neprimeraného zaťaženia chrbtice..

Liečba choroby je komplexná, vyberá sa individuálne v závislosti od štádia choroby, celkového stavu pacienta a sprievodnej patológie, zahŕňa metódy konzervatívnej terapie a v niektorých prípadoch sa uchyľuje k chirurgickému zákroku. Terapeutická gymnastika s kýlou chrbtice je nevyhnutnou súčasťou liečby, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh v postihnutom segmente chrbtice a zmierňuje príznaky.

Funkcie gymnastiky s prietržom medzistavcových platničiek

Liečba kýly cvičením pomáha vytvárať adaptívne mechanizmy, ktoré sú zamerané na dosiahnutie fyziologickej rovnováhy v postihnutom segmente chrbtice. Triedy môžu zabrániť ďalšiemu progresii choroby, urýchliť procesy resorpcie, ktoré vedú k resorpcii alebo k významnému zníženiu veľkosti herniálnej výčnelku. Fyzická aktivita sprevádza základnú terapiu, liečebný režim, diétu a ďalšie činnosti predpísané lekárom, a ak sa vykonáva správne, vedie k:

 • zníženie bolesti;
 • odstránenie ďalších príznakov (brnenie, bolesti hlavy, znecitlivenie chrbta, končatín atď.);
 • obnovenie flexibility chrbtice;
 • zvýšiť celkový tón a náladu. A ako viete, správna motivácia prispieva len k liečbe choroby.

Pre každé oddelenie chrbtice existujú samostatné súbory cvičení. V závislosti od štádia a závažnosti choroby sa kurzy vedú v šetrnom, lekárskom a školiacom režime. Prvé dve vedú k mobilizácii a napínaniu chrbtice, ako aj k relaxácii svalového tkaniva. Tretí je zameraný na stabilizáciu chrbtice.

Pravidlá cvičenia prietrže chrbtice:

Všetky techniky, ich kombinácie, počet opakovaní by mal zvoliť lekár! Pri prudkom alebo nesprávnom pohybe môže dôjsť k poškodeniu nervových koreňov alebo dokonca k prasknutiu vláknitého prstenca poškodeného disku. Je vhodné naučiť sa liečebnú gymnastiku na rehabilitačnom oddelení pod vedením inštruktora cvičebnej terapie a aspoň konzultovať s lekárom, či je možné vykonať určité techniky vo vašom konkrétnom prípade..

 1. Akékoľvek techniky, ktoré vyžadujú ostré pohyby, sklon s vysokou amplitúdou zo stojacej polohy, skoky, výrazné rotačné pohyby tela, hlboké drepy, zdvíhacie závažia a silné krútenie chrbtice, ako aj chod, sú neprijateľné..
 2. Kurzy sa konajú pravidelne, každý deň, vo vopred vetranom priestore, najlepšie na podlahe na špeciálnej gymnastickej podložke..
 3. Všetky techniky sa vykonávajú pomalým tempom, hladko a presne, sledujú stav a akékoľvek pocity: závraty, necitlivosť, brnenie a bolesť naznačujú, že cvičenie sa vykonáva nesprávne alebo je v konkrétnom prípade kontraindikované. Ak po prvom dni tréningu zaznamenáte miernu bolesť, ľahnite si na chrbát na rovný povrch a chrbát vyložte.
 4. Zaťaženie a rozsah pohybu sa postupne zvyšujú.
 5. Technicky náročné cvičenia by sa nemali vyskúšať prvýkrát. Chrbtica by mala byť flexibilnejšia a je to možné až po 1-2 mesiacoch tréningu.
 6. Každé cvičenie, pokiaľ nie je uvedené inak, sa opakuje 5-10 krát.
 7. Po vyučovaní by nemalo byť veľa únavy. V takom prípade musíte skrátiť trvanie cvičebnej terapie a počet opakovaní.
 8. Okrem komplexu, navyše počas dňa, s dobrým zdravotným stavom a primeranou reakciou tela, sa odporúča:
  • ranné cvičenia v podobe 10-minútového zahrievania;
  • krátke tréningy a vykladanie chrbtice každé 2 hodiny;
  • vykladanie chrbta pred spaním (pokojná prechádzka, plávanie, dychové cvičenia Strelnikova).

Ako je možné rýchlo dosiahnuť terapeutický účinok? Je ťažké odpovedať na túto otázku, aj keď v miernych prípadoch môže liečba trvať šesť mesiacov až niekoľko rokov. V každom prípade nemusíte dúfať v okamžité vyliečenie (a ešte viac veriť v pochybné metódy a liečiteľov, ktorí sľubujú, že sa zbavia prietrže za týždeň). Je to zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť pacienta..

Cvičenia v akútnom období s medzistavcovými kýlami s rôznou lokalizáciou

Gymnastika chrbta s herniou v akútnom období vylučuje priame zaťaženie chrbtice (vrátane aktívnych pohybov) a je zameraná na úplné uvoľnenie svalov v postihnutom segmente. Paralelne s pohybom vo svaloch rúk a nôh a iných častiach tela sa vykonávajú pohyby. Táto jedinečná kombinácia poskytuje maximálny účinok a vedie k významnému zlepšeniu stavu, natiahnutiu chrbtice a eliminácii nepríjemných pocitov v končatinách..

Tréning sa vykonáva z polohy v ľahu na tvrdom a rovnom povrchu.

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát. Zatvorte oči a pokúste sa telo čo najviac uvoľniť. Vykonajte hlboké rovnomerné dychy. Strávte najmenej 5 minút.Relaxácia svalového tkaniva a uvoľnenie stresu z chrbtice.
Počiatočná poloha je rovnaká. Pomaly potiahnite prsty na nohách smerom k sebe, aby ste cítili napínanie chrbtice, potom relaxujte. Opakujte 4 str.Vymknúť.
Ohnite nohy na kolenách posuvným pohybom tak, aby chodidlá nespadli z podlahy. Pomaly prineste kolená k hrudníku, pritiahnite si ruky okolo holení a držte ich pri sebe. Ohýbajte hlavu, snažte sa bradou dostať na kolená. Túto polohu zafixujte tak, akoby bola stočená do gule. Opakujte 1 str.
Leží presne na chrbte, ruky rovnobežné s telom, pokojné dýchanie: rýchlo stlačte a uvoľnite prsty. Opakujte 10 r.Normalizácia krvného obehu na horných končatinách, odstránenie parestézie.
Ľahnite si na chrbát. Rozdeľte si ruky, ohnite ich do lakťového kĺbu a stlačte ruky do pästi, pokúste sa ich päsťami dotknúť ramien. Potom si narovnajte ruky a uvoľnite ruky. Opakujte 10 str. rýchlym tempom.Posilnenie svalov ramena, obnovenie krvného obehu, zbavenie sa parestézie.
Prípadne potiahnite prst po ľavej alebo pravej nohe. Opakujte od 1 do 20 rýchlym tempom.Normalizácia krvného obehu a odstránenie parestézie na dolných končatinách.

Čo cvičí s kýlou počas remisie

Komplex by mal začať technikami vykonávanými na chrbte. Po zvládnutí tohto posledného stupňa môžete do žalúdka pridať cvičenia, všetky štyri zo svojej polohy v sede. Cvičenia zo stojacej polohy s medzistavcovou prietržou sa však neodporúčajú ani po stabilizácii chrbtice, pretože na ňu kladú maximálne zaťaženie (výnimkou je patológia krčnej chrbtice)..

Zaveste na priečku s narovnanými ramenami, aby telo bolo na váhe, ale bez klieští, koľko dopadne.

Toto cvičenie je možné vykonať iba po konzultácii s lekárom - v niektorých prípadoch vedie natiahnutie chrbtice k ešte väčšiemu svalovému kŕču!

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 10, pričom zároveň ťahajte za prsty na nohách. Opakujte 4 str.Posilnenie svalového tkaniva, hornej časti chrbta a krku. Vymknúť.
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 5, zdvihnite narovnanú pravú nohu a držte ju vo vzdialenosti 15 cm podľa hmotnosti. Rovnakú techniku ​​opakujte s ľavou nohou. Opakujte 4-8 str.Posilnenie chrbtových svalov.
Ľahnite si na chrbát a „roztočte bicykel“, najprv s jednou nohou, potom s druhou. Začať na 30 sekúnd. minútu na každú nohu, doplňte na 2,5 minúty.Posilnenie svalov nôh a chrbta.
Ľahnite si na chrbát, ruky do strán, ohnite kolená a položte nohy na zem. Nakloňte svoje nohy doľava a doprava a jemne točte v bedrovej oblasti.Obnovenie mobility a flexibility bedrovej chrbtice.
Ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, dlane. Odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy (mierne do výšky asi 10 cm) a túto polohu zafixujte 10 sekúnd. Opakujte 2 str.Posilnenie svalového korzetu chrbta.
Ľahnite si na brucho, ruky rovnobežné s telom. Rýchlo ohnite kolená a snažte sa dotýkať pätiek pätami. Opakujte 10 krát.Natiahnutie chrbtice, zlepšenie krvného obehu v nohách, posilnenie svalov chrbta.
Vstúpte do všetkých štyroch, ohnite chrbát a zdvíhajte bradu. Potom ohnite chrbát v oblúku a zamierte nadol. Opakujte 5-10 krát pomalým tempom.Zlepšenie flexibility chrbtice.
Posaďte sa na podlahu, pomaly nakloňte hlavu dozadu a dopredu a potom doľava a doprava.Obnovenie flexibility krčka maternice.
Vykladanie a napínanie miechy.

Gymnastika chrbta s kýlami s rôznou lokalizáciou v remisii

Cervikálna hernia

Môžete ich začať po uplynutí akútneho obdobia, hlavných príznakoch zmiznutie alebo výraznom znížení. Cvičenie s herniou krčnej chrbtice prispieva k zlepšeniu krvného obehu v mozgu a poškodených oblastiach, eliminuje bolesť v krku a hlave a hučanie v ušiach. Pomáhajú obnoviť pohyblivosť chrbtice, zvyšujú jej pružnosť, uvoľňujú napnuté svaly.

Technika vykonávaniaobrázok
Ľahnite si na chrbát na mäkkú gymnastickú podložku alebo dokonca na pohovku. Jemne pritlačte zadnú časť hlavy k pohovke / kobercu bez výrazného dôrazu. Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno. Vykonajte niekoľko prístupov.
Ľahnite si na chrbát a zdvíhajte hlavu nad podlahu pod uhlom 45 °. Pokúste sa ju udržať na tejto pozícii 10 sekúnd. Opakujte 5 r.
Ľahnite si na brucho a stlačte čelo na povrch (podobne ako vyššie). Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno.
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom. Striedavo sklopte a zdvihnite plecia. Opakujte 3 minúty..
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom (alebo postavte, ak je to pohodlnejšie), uvoľnite ruky a položte ich na kolená alebo na opasok (ak sa cvičenie vykonáva pri státí). Otočte hlavu doľava a doprava, najprv malou amplitúdou a postupne zvyšujte uhol rotácie. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Cvičenie sa vykonáva podobne ako vyššie uvedené, ale hlava je naklonená dozadu a dopredu a snaží sa dotknúť brade do hrudnej dutiny. Nemôžete však pevne zvracať hlavu. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Z miesta na sedenie pomaly otočte hlavu doprava a potom na 5 sekúnd zaistite. v tejto polohe a doľava tiež zamknite na 5 sekúnd.
Aby ste sa dostali na všetky štyri a pomaly spustili hlavu nadol tak, aby voľne viseli a svojou hmotnosťou natiahnite chrbticu. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty.

Cvičenia na hrudníku

Porážka v tomto oddelení sa vyvíja pomaly a častejšie sa vyskytuje na pozadí zranení alebo osteochondrózy. Gymnastika chrbtice s kýlou na hrudi umožňuje zlepšiť pohyblivosť chrbtice, poskytuje príležitosť na hlboké dýchanie.

Technika vykonávaniaobrázok
Posaďte sa na stoličku, položte ruky za hlavu a ohnite sa dozadu tak, aby bol chrbát pritlačený k hornej časti chrbta stoličky. Potom sa nakloňte dopredu. Opakujte 3-4 s.
Sadnite si na stoličku, položte ruky za hlavu, horná časť chrbta by mala spočívať na okraji operadla stoličky. Vykonajte výchylky podobné tým, ktoré sú opísané vyššie, ale v súlade s technikou dýchania: vdychovanie pri ohýbaní dozadu a výdych pri ohýbaní vpred. Opakujte cvičenie 3-4 r.
Ľahnite si na chrbát na rovný povrch, položte pod hruď stredne tvrdý valec s priemerom 10 cm a ruky položte za hlavu. Ak sa chcete zohnúť a nadýchnuť, potom zdvihnite telo a vydýchnite. Opakujte 3-4 s., Pohybujte valcom po chrbtici.
Ľahnite si na chrbát, zohnite sa a pritlačte si nohy k hrudníku. Pomaly pochopte hlavu a priveste čelo ku kolenám, pomaly zaujmite pôvodnú polohu. Opakujte 10 r.
Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená, ruky si položte lakťami na podlahe v úrovni ramien. Z tejto polohy zdvihnite kryt a vytvorte malý mostík, zafixujte polohu a znížte ho. Opakujte 5 r.
Posaďte sa na stoličku a zabalte uterák cez spodnú časť hrudníka, chyťte voľné konce uteráka rukami. Zhlboka sa nadýchnite a pri výdychu utiahnite uterák. Nadýchnite sa uvoľnením uteráka. Opakujte 5-10 s.
Postavte sa na podlahu, nohy sú od seba vzdialené. Natiahnite ruky nad hlavu a ľavou rukou uchopte zápästie pravej ruky. Pri náhlení pravej ruky vykonajte náklon doľava. Na pravej strane bude cítiť stuhnutosť bočných svalov hrudníka. Vymeňte ruky a opakujte ich opačným smerom. Spustenie 5-10 s. v oboch smeroch. Cvičenie je povolené iba po šiestich mesiacoch školenia!

Cvičenia na lumbálnu prietrž

Gymnastika pomáha posilňovať svalový korzet, zlepšuje krvný obeh, vytvára prispôsobivé mechanizmy na obnovenie fyziologickej rovnováhy bedrovej chrbtice. Cvičenia s lumbálnou prietržou znižujú vystupovanie diskov, pomáhajú eliminovať blokovanie nervových koreňov.

Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky vpred. Pomaly zdvihnite ruky a nohy, ohnite trup a držte túto pozíciu 3 sekundy, potom sa pokúste ohýbať ešte viac a cítite napätie svalov dolnej časti chrbta. Pomaly nižšie do východiskovej polohy. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na brucho, ohnite ruky na lakte, dlane položte na podlahu v šírke ramien. Pomaly zdvíhajte zdravú nohu (ktorá nespôsobuje bolesť chrbta) a ohnite sa. Držte polohu 3 sekundy. a spadnúť na zem. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na brucho a zároveň natiahnite pravú ruku nahor a dopredu a ľavú nohu trochu späť. Potom vymeňte rameno a nohu. Malo by to vyzerať, akoby sa chrbtica rozťahovala.
Vydajte sa na všetky štyri. Keď vdychujete, sklopte sa (ohnite chrbtom hore) a stále držte túto polohu niekoľko sekúnd, a keď vydýchate, ohnite sa hlavou dozadu. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Zdvihnite panvu a napnite svaly zadku. Držte telo na vrchu po dobu 3-5 sekúnd a pomaly dole na podlahu. Opakujte 4-5 krát.
Ľahnite si na chrbát a striedavo potiahnite nohy za kolená k hrudníku, držte pár sekúnd hore a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte po dobu 5 str. na každej nohe.
Ľahnite si na chrbát a vykonávajte pohyb chodidla „na bicykli“ po dobu 1-3 minút.
Ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky pred seba, ohnite nohy na kolenách, pomaly zdvíhajte hornú časť tela a siahajte po kolená. Držte v tejto polohe po dobu 10-15 sekúnd., Ľahnite si pomaly. Opakujte 3 str.

S bedrovou prietržou je tiež užitočné: joga, plávanie v bazéne, pilates, flex tela a špeciálne školiace systémy autorov..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať Bubnovského herniovým cvičeniam, ktoré lekár a jeho kolegovia učia pacientov v centre kinezoterapie. Všetky metódy sú založené na použití vnútorných rezerv tela, t. na samoliečenie. Okrem toho sú v strediskách Bubnovského vyvinuté špeciálne simulátory, ktoré zvyšujú účinok tréningu. Gymnastika Bubnovského je jedinečná: liečebné komplexy sa nedajú nájsť na internete, sú vyvíjané individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy regeneračné schopnosti tela. Mnoho ľudí liečených v centrách lekára sa považuje za absolútne zdravých ľudí. Nie každý, vrátane lekárskeho prostredia, však podporuje autorovu metódu liečby, považuje za nebezpečné úplne odmietnuť lekársku starostlivosť, ktorú umiestňuje Bubnovsky..

Cvičenie po odstránení prietrže

Obdobie skorého zotavenia eliminuje záťaž chrbtice, takže cvičebnú terapiu je možné predpísať najskôr 2-4 týždne po operácii.

Dobre zavedený cvičebný program, ktorý všetci pacienti dodržiavajú po odstránení kýly, dnes neexistuje. Rehabilitácia a výber konkrétnych metód závisí od stupňa komplexnosti ochorenia a od spôsobu chirurgického zákroku a od charakteristík tela pacienta. Pre každé obdobie rehabilitácie je vybraný súbor cvičení, je veľmi dôležité neprekročiť prípustné zaťaženie a vo všeobecnosti dodržať šetrný, obmedzujúci režim, ktorý zabráni recidíve.

Medziobratlová hernia nie je všeliekom, ale osvedčeným, účinným a slobodným spôsobom, ako prevziať kontrolu nad chorobou a zlepšiť zdravie!

Ako čerpať späť prietrž v dolnej časti chrbta: súbor cvičení a pravidlá vykonávania

Kýla medzistavcových platničiek je dostatočne závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť závažnú bolesť dolných častí chrbta. Existuje však názor, že choroba sa dá eliminovať pomocou fyzických cvičení. Boli vyvinuté aj špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré pomáhajú eliminovať následky herniálnych deformít medzistavcových platničiek..

Z tohto prehľadu sa dozviete, ako načerpať chrbát prietrž v dolnej časti chrbta, ktorí môžu vykonávať také cvičenia, a existujú nejaké kontraindikácie pre vykonávanie terapeutických cvičení. Pred začatím školenia sa vždy poraďte so svojím lekárom.

výhoda

Ako môžu pomôcť fyzioterapeutické cvičenia s vertebrálnou kýlou v dolnej časti chrbta? Samozrejme nebude možné úplne čerpať vertebrálnu prietrž. Konzervatívnym spôsobom nie je možné vyliečiť kýlu. Pravidelná implementácia súboru špeciálnych cvičení však pomôže dosiahnuť pozitívny účinok..

Aké je využitie cvičebnej terapie prietrzi kýly:

 1. Cvičenie pomáha posilňovať vaše chrbtové svaly. Vďaka obnove svalového korzetu sa dá zabrániť patologickému posunu stavcov s náhlymi pohybmi alebo vysokou fyzickou námahou. Ďalším prínosom je zníženie frekvencie zovretých nervov.
 2. Gymnastika pomáha zväčšiť priestor medzi chrbtovými diskami. Protahovacie cvičenia zväčšia vzdialenosť medzi stavcami a znížia tlak na deformovaný disk. Zväčšenie priestoru medzi chrupavkou hrebeňa v niektorých prípadoch dokonca pomáha zmenšiť prietrž.
 3. Normalizácia výživy paravertebrálnych tkanív a stavcov. Ak si správne vyberiete cviky na bolesť dolnej časti chrbta s prietržou, môžete dosiahnuť zlepšený prísun krvi do medzistavcovej chrupavky, do svalov a väzov. Zvýšený prietok krvi tiež pomáha čiastočne opraviť poškodenú chrupavku..
 4. Normalizácia fungovania pohyblivosti chrbtice. Toto je dôležité najmä vtedy, keď poškodenie ovplyvňuje krčný golier a bedrovú oblasť. Práve tieto časti chrbtice sú najmobilnejšie, a preto vznikajú subluxácie stavcov so premiestnením a zúžením krvných ciev..

Nabíjanie prietrže v dolnej časti chrbta si nevyžaduje osobitnú fyzickú prípravu. Všetko, čo musíte urobiť, je vyčleniť určitý čas.

Cvičenie výberu

Čo by ste mali hľadať ako prvé? Gymnastika s kýlami v dolnej časti chrbta by sa mala vyberať presne podľa individuálnych charakteristík pacienta.

Vykonané cvičenia ovplyvňujú tieto faktory:

 1. Umiestnenie prietrže. Cvičenie patológie v bedrovej oblasti sa líši od cvičení odporúčaných pre vzdelávanie v cervikálnych a stavcových oblastiach..
 2. Veľkosť hrčiek chrupavky. Mnoho pacientov sa zaujíma o to, či je možné pomocou priškolenia čerpať hernie do veľkosti 9 mm. Správny výber fyzických cvičení pomôže tento problém vyriešiť. Je však potrebné poznamenať, že čím väčšia je veľkosť vydutia chrupavky, tým opatrnejšie by ste mali pristupovať k výberu cvičení..
 3. V prípade veľkého herniálneho rastu sa musí prvý tréning vykonať pod dohľadom odborníka na fyzioterapiu. Fyzioterapeut musí pacienta pozorovať počas celého komplexu.

Až potom, čo pacient zvládne všetky pravidlá vykonávania cvičení, bude môcť doma samostatne cvičiť. Spravidla postačuje 1 - 2 študijné stretnutia.

Aké svaly musíte napumpovať?

Čo o tom potrebujete vedieť? Hlavným rysom fyzioterapeutických cvičení je to, že cvičenia ovplyvňujú nielen poškodenú oblasť, ale aj zvyšok chrbtice, ako aj svaly v blízkosti. Napríklad, ak hovoríme o hernii v bedrovej chrbtici, potom bude súčasťou komplexu aj cvičenie krčnej a hrudnej chrbtice, ako aj rektálne a šikmé svaly brucha. Svalový korzet je možné získať iba vďaka takejto kombinovanej práci. V tomto prípade priebeh cvičebnej terapie môže zabrániť posunu stavcov a následnému stlačeniu ciev a nervov..

Aké športy môžu trénovať?

Pozrime sa na to podrobnejšie. S miernym stupňom patológie sa okrem cvičebnej terapie môžete venovať aj niektorým športom.

Tie obsahujú:

 1. Jóga. K posilneniu svalov prispieva celkové spevnenie a napínanie ásanov. Pri vykonávaní týchto cvičení sa telo stáva flexibilnejším a silnejším..
 2. Plávanie. Tento šport je ideálnou kombináciou svalovej aktivity a zníženého zaťaženia chrbtice. Plávanie má maximálny liečivý účinok pri ochoreniach chrbtice. Hlavná vec, ktorú môžete urobiť podľa vlastného potešenia, nie ponáhľať sa kdekoľvek. Jediné obmedzenie sa týka chorôb krčnej chrbtice: v tomto prípade nemôžete plávať s plazením.
 3. Pilates. Jedná sa o špeciálny druh gymnastiky, ktorý sa vykonáva pomocou špeciálnych cvičení. Pilates pomáha posilňovať takmer všetky svaly tela.
 4. Vodný aerobik. Pre choroby chrbtice existuje špeciálny súbor cvičení. Vykonávanie pohybov vo vode pomáha znižovať zaťaženie postihnutých stavcov..
 5. Fitness. Výhodou tohto športu je zníženie telesnej hmotnosti. To priaznivo ovplyvní stav chrbtice..
 6. Body-budova. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je zakázané robiť silové cvičenia s herniou. Zaťaženie by však v tomto prípade malo byť rovnomerne rozložené po celom chrbtici. Pred vykonaním silového tréningu sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Na čo je gymnastika??

Prečo je predpísaná cvičebná terapia prietrže v dolnej časti chrbta? Cvičenie pomáha udržiavať normálny stav chrbtice. Posilnenie chrbtových svalov umožňuje vytvoriť dodatočnú podporu chrbtice a tým významne znížiť zaťaženie stavcov. Dôležitou výhodou cvičebnej terapie je aj normalizácia výživy tkanív. Vertebrálne kĺby sa vďaka implementácii špeciálnych cvičení stávajú mobilnými a flexibilnými..

Cvičte ciele

Pomocou fyzioterapeutických cvičení môžete dokonca zvládnuť také zložité ochorenie, ako je prietrž v dolnej časti chrbta. Cvičenia sú zamerané na zvýšenie svalového korzetu, normalizáciu krvného obehu, naťahovanie chrbtice a zlepšenie pohybovej aktivity. Komplex je pomerne jednoduchý, takže sa dá ľahko urobiť doma. Výber cvičení je však lepšie zveriť kvalifikovanému odborníkovi. Fyzioterapeut si bude môcť zvoliť správne pohyby na základe individuálnych charakteristík pacienta, umiestnenia prietrže a stupňa jeho vývoja. Prvé hodiny sú najlepšie pod dohľadom inštruktora. Dobrým účinkom sú cvičenia, pri ktorých výkone je potrebné používať špeciálne simulátory, ako napríklad fitball.

Ako správne vykonať komplex?

Mnoho ľudí chce vedieť, ako by sa mala prečerpávať prietrž v dolnej časti chrbta. Existujú určité obmedzenia. Ide o:

 1. V prípade medzistavcovej prietrže by sa malo vylúčiť osové zaťaženie chrbtice. Môžu spôsobiť zranenie..
 2. Ak počas pohybu došlo k výraznej bolesti v dolnej časti chrbta, relácia by sa mala prerušiť. Trochu nepohodlia sa považuje za prijateľné, pretože telo na prvom tréningu sa nielen prispôsobilo zaťaženiam.

odporúčania

Fyzioterapeuti a inštruktori radia s herniou v bedrovej oblasti, aby sa zdržali vykonávania cvičení spojených s ostrými trhlinami a skokmi. V počiatočnej fáze je tiež lepšie vylúčiť rôzne zvraty. Hlavná vec je pravidelnosť. Komplex by sa mal vykonávať každý deň, ak je to možné - aj niekoľkokrát denne. Všetky pohyby by mali byť plynulé, bez trhania. Začnite s minimálnym zaťažením a postupne ho maximalizujte.

Ťahové cvičenia

Čo sú zač? Natiahnutie chrbtice pomôže znížiť kompresiu nervových zakončení. Takéto cvičenia vytvárajú priaznivé podmienky na zlepšenie stavu chrbtice..

Tu je len niekoľko z nich:

 1. Východisková poloha: leží na chrbte. Pokúste sa roztiahnuť bradu k hrudnej kosti a pritiahnite prsty na nohách.
 2. Východisková poloha: stojí na všetkých štyroch stranách. Pokúste sa obísť miestnosť po obvode, udržiavajte ju v priamej polohe, pri pohybe sa snažte ohýbať ruky.
 3. Vis na vodorovnej lište. Pokúste sa natiahnuť a relaxovať. Uskutočňuje sa do 1 až 2 minút.

Posilnenie chrbtových svalov

Aby bola chrbtica zdravá, musí byť poskytnutá podpora. Za to je zodpovedných niekoľko svalových skupín. Ako čerpať späť prietrž v dolnej časti chrbta?

Stačí pravidelne vykonávať tieto cvičenia:

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy a ruky voľne položte pozdĺž tela. Keď držíte hornú časť tela na zemi, skúste zdvihnúť panvu. V tejto polohe by ste mali zostať na krátky čas. Cvičenie sa opakuje 3-5 krát.
 2. Postavte sa na všetky štyri a zároveň zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku. V tejto polohe by sa malo oneskoriť o 5 sekúnd. Rovnaké cvičenie sa musí opakovať pre opačnú ruku a nohu. Pohyb sa opakuje 3-4 krát.
 3. Ležiaci na bruchu, položil ruky pod bradu. Zdvihnite hornú časť tela, pričom spodnú časť nechajte na spodnej časti chrbta a zatlačte na zem.
 4. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky dopredu. Zdvihnite ruky a nohy súčasne a skúste sa hojdať.

telocvičňa

Mnohí dnes radšej navštevujú špecializované športové centrá, než aby robili doma gymnastiku. Výhodou takýchto inštitúcií je, že sa v prípade potreby môžete prihlásiť do špeciálnej sekcie alebo dokonca absolvovať kurz s individuálnym inštruktorom. Hlavná vec je upozorniť trénera na vašu diagnózu. Pre mnohých je školenie v skupine dodatočným stimulom. Okrem toho bude inštruktor schopný sledovať, či cvičenia robíte správne, a dať potrebné odporúčania..

fitball

Ako robiť cvičenie prietrže v dolnej časti chrbta? Najefektívnejšie pohyby vyžadujú použitie špeciálneho vybavenia a simulátorov, z ktorých jeden je fitball. Cvičenia na gymnastickej loptičke pomáhajú posilňovať chrbtové svaly a zlepšujú pohyblivosť chrbtice. Po niekoľkých reláciách pacienti zvyčajne pociťujú zlepšenie celkovej pohody. Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú pri sedení na lopte. Chrbát musí byť stabilný. Ruky si môžete položiť na boky. V tejto polohe nebudú svaly potrebné na dokončenie cvičenia príliš namáhané. To má pozitívny vplyv na stav chrbtice..

Tu sú niektoré pohyby, ktoré sa odporúčajú pre lumbálnu prietrž:

 1. Keď sedíte na lopte, utiahnite chrbtové svaly a pokúste sa natiahnuť.
 2. Vykonajte naklápanie a zdvíhanie hlavy. Pri nakláňaní sa pokúste dotknúť hrudníka hrudníkom. Držte chrbát rovno.
 3. Otočte hlavu striedavo doľava a doprava. Vydržte v každej polohe niekoľko sekúnd.

Fyzioterapeutické cvičenia, joga a cvičenia na simulátoroch neprinášajú želaný výsledok, ak ich občas vykonáte. Aby ste dosiahli posilnenie chrbtice, musíte pravidelne vykonávať súbor cvičení.

záver

Sú cvičenia účinné pri silnej bolesti chrbta? Kýla je vydutie vláknitého prstenca, ktorý sa v priebehu času rozširuje. V dôsledku toho sú krvné cievy a nervové zakončenie stlačené, čo môže spôsobiť veľmi bolestivé pocity. V niektorých prípadoch kýla dokonca vedie k narušeniu činnosti vnútorných orgánov.

Ako čerpať späť prietrž v dolnej časti chrbta? Na tento účel existujú špeciálne súbory cvičení. Pomáhajú rýchlo sa vysporiadať s týmto ochorením a zmierniť stav pacienta. Správne vybraná gymnastika pomáha obnoviť svalový korzet a natiahnuť chrbticu. Cvičenia fyzickej terapie tiež pomáhajú obnoviť krvný obeh a zmierniť stres. Nepremýšľajte o svoje zdravie, pretože sa o to nebude starať nikto okrem vás!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.
Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbticeKomplex fyzikálnej terapie môže zahŕňať cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice. Miecha je v tejto časti miechy najzraniteľnejšia, pretože krk je nechránenou štruktúrou chrbta..
Burzitída je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje periartikulárne vaky kolenného kĺbu s hromadením tekutín v nich. Zvyčajne sa vyskytuje u ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl.